PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Κάνει ο Μπεν ότι θέλει τον Lock?

Zoqoures
31 Μαρτίου 2007, 16:50
Βλέποντας πάλι σήμερα το επεισόδιο 00 του 3ου κύκλου έγινε ένα refresh στην μνήμη μου σχετικά με την 1η συνάντηση του Μπεν με τον Lock. Στα τελευταία επεισόδια του 2ου κύκλου (δεν θυμάμαι σε ποιο ακριβώς) είχε πεί ο Μπεν στο Lock ότι δεν πάτησε το execute και δεν έγινε απολύτως τίποτα παρά ένας δυνατός θόρυβος και το "χρονόμετρο" ξαναγύρισε μόνο του απ'την αρχή μετά απο λίγο. Αν το συγκρίνω και με το γεγονός ότι ο Lock ανατίναξε το υποβρύχιο και όπως αποδείχτηκε ήταν κάτι που ήθελε ο Μπεν (παρόλο που έλεγε στον Lock να μην το κάνει) για να μην φύγει ο Jack, ΜΗΠΩΣ ο Μπεν ήξερε τι παίζει με τους αριθμούς και ήθελε να μην πατηθεί το execute έτσι ώστε να γίνει ότι έγινε για να καταστραφούν οι επικοινωνίες με τον έξω κόσμο ή για κάποιο άλλο λόγο που θα τον μάθουμε αργότερα???

πετρος4
31 Μαρτίου 2007, 19:18
Είσαι σε καλό δρόμο νομίζω!

Lunargap
31 Μαρτίου 2007, 19:29
Αν το συγκρίνω και με το γεγονός ότι ο Lock ανατίναξε το υποβρύχιο και όπως αποδείχτηκε ήταν κάτι που ήθελε ο Μπεν (παρόλο που έλεγε στον Lock να μην το κάνει) για να μην φύγει ο Jack, ΜΗΠΩΣ ο Μπεν ήξερε τι παίζει με τους αριθμούς και ήθελε να μην πατηθεί το execute έτσι ώστε να γίνει ότι έγινε για να καταστραφούν οι επικοινωνίες με τον έξω κόσμο ή για κάποιο άλλο λόγο που θα τον μάθουμε αργότερα???

Ο Ben χειραγωγεί τους ανθρώπους με το να εκμεταλλεύεται τις αδυναμίες και τα χαρίσματά τους ώστε να τους κατευθύνει εκεί που αυτός θέλει.
Στην περίπτωση του Locke, ναι μεν στην περίπτωση με την καταπακτή Swan τον παρέσυρε ώστε να σταματήσει να πιστεύει στη δύναμη του κουμπιού, στην περίπτωση του υποβρυχίου δε, νομίζω ότι μπορεί και να μην πέτυχε τον σκοπό του (πράγμα που αναλύεται διεξοδικά στο σχετικό topic;))

Αναφορικά στην πρώτη περίπτωση, είναι πολύ πιθανό, όπως λες, ο Ben να έχει δικό του σχέδιο και η διακοπή επαφής με τον έξω κόσμο να είναι βασική προϋπόθεση:???: Άλλωστε, ο Jack βρισκόταν ήδη στο νησί για να κάνει την εγχείρηση και πίστευε ότι χάρη στο νησί θα θεραπευόταν πολύ γρηγορότερα από το κανονικό. Γι΄αυτό κοκάλωσε όταν ο Locke του είπε: Δεν αναρώνεις τόσο γρήγορα όσο περίμενες ε; Ο Locke όπως και η Rose (και μπορεί και άλλοι π.χ. ο Jin), έχουν δει άμεσα τα αποτελέσματα της ενέργειας του νησιού, αυτός όμως όχι. Το γιατί είναι το πρόβλημα :???:

Yiannakis
31 Μαρτίου 2007, 21:02
Στα τελευταία επεισόδια του 2ου κύκλου (δεν θυμάμαι σε ποιο ακριβώς) είχε πεί ο Μπεν στο Lock ότι δεν πάτησε το execute και δεν έγινε απολύτως τίποτα παρά ένας δυνατός θόρυβος και το "χρονόμετρο" ξαναγύρισε μόνο του απ'την αρχή μετά απο λίγο. Αν το συγκρίνω και με το γεγονός ότι ο Lock ανατίναξε το υποβρύχιο και όπως αποδείχτηκε ήταν κάτι που ήθελε ο Μπεν (παρόλο που έλεγε στον Lock να μην το κάνει) για να μην φύγει ο Jack, ΜΗΠΩΣ ο Μπεν ήξερε τι παίζει με τους αριθμούς και ήθελε να μην πατηθεί το execute έτσι ώστε να γίνει ότι έγινε για να καταστραφούν οι επικοινωνίες με τον έξω κόσμο ή για κάποιο άλλο λόγο που θα τον μάθουμε αργότερα???

Aκριβώς αυτό το πράγμα είχα γράψει κι εγώ στο τόπικ του επεισοδίου.Για μένα δεν είναι υπόθεση.Είναι ολοφάνερο.:yes:

Tigran
1 Απριλίου 2007, 00:25
Άλλωστε, ο Jack βρισκόταν ήδη στο νησί για να κάνει την εγχείρηση και πίστευε ότι χάρη στο νησί θα θεραπευόταν πολύ γρηγορότερα από το κανονικό. Γι΄αυτό κοκάλωσε όταν ο Locke του είπε: Δεν αναρώνεις τόσο γρήγορα όσο περίμενες ε; Ο Locke όπως και η Rose (και μπορεί και άλλοι π.χ. ο Jin), έχουν δει άμεσα τα αποτελέσματα της ενέργειας του νησιού, αυτός όμως όχι. Το γιατί είναι το πρόβλημα :???:

Το γιατί, είναι η πίστη! Ο Μπέν δεν πιστεύει τόσο όσο οι υπόλοιποι! Ο Τζακ όταν θεράπευε, πάντα πίστευε οτι θα τα καταφέρει ή άλλες φορές σκεφτόταν εκείνη την περίπτωση με το κοριτσάκι για να ενισχύσει το θάρρος και την πίστη του. Ο Λοκ απο την άλλη, πιστεύει στη δύναμη του νησιού και στις ιδιότητές του και αυτό τον βοήθησε να θεραπευτεί. Η Ρόουζ, πιστεύει στον Θεό και η πίστη της σε Αυτόν, την θεράπευσε. Ο Μπέν είναι άπιστος! Έχει αρχίζει να βασίζεται στις δικές του προσωπικές-ηγετικές ικανότητες και αυτό του έχει αλλοιώσει την πίστη...νιώθει λοιπόν, ότι ο Λοκ έχει καλύτερη "σχέση" με το νησί και αυτό του προκαλεί ερωτηματικά! Συμπέρασμα δικό μου, ο Μπεν δεν κάνει σε αυτήν την φάση τον Λοκ ότι θέλει! Είναι 50-50 η κατάσταση με μεγάλες βλέψεις να γύρει ο ζυγός προς την μεριά του Λοκ...

Mathias
1 Απριλίου 2007, 13:47
Συμφωνώ με τους προλαλύσαντες άλλωστε όπως είπε και ο Yiannakis τα έχουμε ξαναπεί. Καλό όμως είναι να υπάρχουν και εδώ.:yes:
Να κάνω μόνο μια μικρή διαφοροποίηση που θα αρέσει στον Tigran :
Μήπως ο Μπεν έκανε τον Λοκ ό, τι ήθελε αλλά τώρα τον περιμένει μια μικρή έκπληξη; Τον Μπεν εννοώ καθότι ο Λοκ είναι και λίγο πουτά... Ε;;)

Tigran
1 Απριλίου 2007, 16:00
Συμφωνώ με τους προλαλύσαντες άλλωστε όπως είπε και ο Yiannakis τα έχουμε ξαναπεί. Καλό όμως είναι να υπάρχουν και εδώ.:yes:
Να κάνω μόνο μια μικρή διαφοροποίηση που θα αρέσει στον Tigran :
Μήπως ο Μπεν έκανε τον Λοκ ό, τι ήθελε αλλά τώρα τον περιμένει μια μικρή έκπληξη; Τον Μπεν εννοώ καθότι ο Λοκ είναι και λίγο πουτά... Ε;;)

Τώρα να πω ότι συμφωνώ? Μέχρι και η κυρα Κατίνα από απέναντι το ξέρει ότι αυτή είναι η άποψή μου....Μπράβο Mathias! Όταν θα βαριέμαι ή θα ξεχνάω κάτι να γράψω, θα αναλαμβάνεις εσύ να καθαρίζεις την υπόθεση. Έτσι κι αλλιώς μες το μυαλό μου είσαι...Κατάληψη έχεις κάνει...:thumbsup1