PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Γιατί ο Μπεν έκανε τον Λοκ να μην πατήσει το κουμπί; - Η απάντηση.

Mathias
2 Απριλίου 2007, 01:01
Γιατί ο Μπεν έκανε τον Λοκ να μην πατήσει το κουμπί; Το έχουμε συζητήσει σε κανα δύο τόπικς και έχουμε αναλύσει διάφορα.
Κοιτάχτε τι βρήκα στο διαδίκτυο:

The mystery was answered in an official ABC podcast March 20. (the time of the question is 26:15, so you don't have to search)

Basically the Others did not know of the Swan Station until after Oceanic 815 crashed and Locke found it. The writers also imply that Locke led them to the Pearl station, where they monitored the Swan. Kelvin and Desmond were part of the Dharma Initiative. (Remember, Desmond referred to the Other's as Hostiles). Also what is interesting is that everything Mikhail said is true, except that he was never part of Dharma.

So the answer to the Mystery is that the Others did not know the consequences themselves. They may have believed it was similiar to "enter 77" and would provide a good way to rid the losties of their weapons.

Έλα; Οι άλλοι δεν ήξεραν για τον σταθμό.:yes:

alexdeli
2 Απριλίου 2007, 01:09
Tι εγινε λεει?!Ρε Mathias,μπορεις να το εξηγησεις-αναλυσεις λιγο??:oops:

Mathias
2 Απριλίου 2007, 01:16
Περίληψη της περίληψης:

Είχαμε απορία από παλιά και το είχαμε πει σε μερικά τοπικς, γιατί οι άλλοι εμπιστεύονταν το πάτημα του κουμπιού στους χαμένους και γιατί Ο Μπεν παραπλάνησε τον Λοκ για να μην το πατήσει;
Οι παραγωγοί από ότι φαίνεται μας απάντησαν. Οι άλλοι δεν ήξεραν για τον συγκεκριμένο σταθμό πριν την πτώση και δεν ήξεραν τη σημασία του πατήματος του κουμπιού.

Αυτό τώρα ανοίγει τις πόρτες για τρελλές θεωρίες και για σχέση άλλων και Dharma και για το ρόλο του Μπεν.

dduke
2 Απριλίου 2007, 01:43
Ίσως ο Μπεν ήθελε να μπει στο hatch και να πείσει (με το δικό του τρόπο) τον Locke να μη πατήσει το κουμπί. Μπορεί και να πιάστηκε επίτηδες, αφού με την χειραγώγησή του θα ήταν ο μόνος κατάλληλος για αυτήν την αποστολή.
Έτσι κι αλλιώς είχε καβάντσα τον Μaiklaka, για να τον σώσει.
Από την άλλη, δεν ήθελε ίσως να φανεί στου ημέτερούς του στην Αδερούπολη (copyright Yiannaki) πως έχει ανάμιξη με το γεγονός του "μη πατήματος του κουμπιού" Εξ ού και το περίφημο ψέμα του ότι δεν πάτησε το κουμπί και τίποτα δεν έγινε. Έπρεπε κάποιος άλλος να είναι υπέυθυνος για το χάσιμο των επικοινωνιών.
Άσχετο, γιατί κάτι μου λέει ότι ο Μπεν και η Juliet ήξεραν ότι κρύβεται ο Ξέρξης στην τουαλέτα? Μήπως άφησαν επίτηδες τον ασύρματο?

Σε άλλο thread (τι ρόλο βαράει η Ρουσσώ) το έγραψα, μάλλον ταιριάζει εδώ καλύτερα.

MoSKY-7-
2 Απριλίου 2007, 02:46
Ο Μπεν γνώριζε πολύ καλά τι κάνει το κουμπί.. Γι' αυτό και το πάτησε όταν ο Λοκ είχε εκείνο το ατύχημα με την πόρτα.. Του είπε όμως ψέματα και του έβαλε αμφιβολίες, γιατί ήθελε να μην το πατήσει και να καταστραφούν οι υποβρύχιες επικοινωνίες στο νησί, όπως και έγινε.. Δεν θέλει κανείς να μπορέσει να φύγει από το νησί. Με τα ίδια τεχνάσματα τον έκανε να καταστρέψει και το υποβρύχιο.. Ο ίδιος ο Μπεν έλυσε τις απορίες αυτές.. Βέβαια αυτήν την στιγμή δεν έχω το επεισόδιο στην διάθεση μου να δω και την συγκεκριμένη χρονική στιγμη που παραθέτεις.. Οι Others είναι ψεύτες.. Μην τους πιστεύεις! :P

Mathias
2 Απριλίου 2007, 08:29
Οι άλλοι δεν ήξεραν για το πάτημα του κουμπιού.
*Ο Μπεν κι αυτός δεν ήξερε, έμαθε για αυτό όταν πήγε στο Hatch από τον Λοκ. Κατάλαβε τη σημασία του και μετά αυτά που λέτε...

ή

Ο Μπεν ήξερε από την αρχή και το δεν το είχε πει σε κανέναν.

Πάντως το σίγουρο είναι πως οι άλλοι δεν ήξεραν (αφού το λένε οι παραγωγοί) και από εκεί συμπεραίνω πως αν ισχύει το πρώτο* που είπα (πιο πιθανό - εξηγεί το που πήγαινε ο Μπεν και γιατί πιάστηκε κιόλας), ο Μπεν συμπέρανε τις συνέπειες από το μη πάτημα αλλά δεν είχε ιδέα για τις συνέπειες από το γύρισμα του κλειδιού.

Tigran
2 Απριλίου 2007, 12:08
Πολύ μπερδεμένη η ιστορία παίδες...εγώ χάθηκα λίγο. Έτσι όπως το κατάλαβα εγώ, ο Μπέν ήταν καθοδόν για το hatch στο δρόμο τον πιάσανε(ίσως να το ήθελε κιόλας) και τον πήγανε εκεί κάτω. Ίσως τελικά τα έκανε όλα αυτά ο Μπέν ώστε να βρεί έναν τρόπο να μπεί στο hatch και να δεί τι παίζει...

Σημ: Δεν είμαι καθόλου σίγουρος για αυτά που λέω γιατί με μπέρδεψε πολύ το γεγονός ότι οι others δεν ήξεραν για την καταπακτή...

Mathias
2 Απριλίου 2007, 12:21
Πολύ μπερδεμένη η ιστορία παίδες...εγώ χάθηκα λίγο. Έτσι όπως το κατάλαβα εγώ, ο Μπέν ήταν καθοδόν για το hatch στο δρόμο τον πιάσανε(ίσως να το ήθελε κιόλας) και τον πήγανε εκεί κάτω. Ίσως τελικά τα έκανε όλα αυτά ο Μπέν ώστε να βρεί έναν τρόπο να μπεί στο hatch και να δεί τι παίζει...

Σημ: Δεν είμαι καθόλου σίγουρος για αυτά που λέω γιατί με μπέρδεψε πολύ το γεγονός ότι οι others δεν ήξεραν για την καταπακτή...
Σωστή και η υπόθεση. σωστό και το μπέρδεμα (κατά τη γνώμη μου πάντα).
Τελικά για να δεις Lost, πρέπει να παρακολουθείς και τα λεγόμενα των παραγωγών.

ΥΓ: Μια παράκληση - πρόταση:
Τις συνεντεύξεις των παραγωγών να μην τις βάζουμε στα topics με τα spoilers. Δεν είναι hints που αφορούν τα μελλοντικά δρώμενα κι όταν είναι κάτι ξέρουν οι παραγωγοί που τ΄αναφέρουν. Το λέω αυτό διότι αφ΄ενός έχω σταματήσει να διαβάζω τα spoilers μετά τις μεγάλες αποκαλύψεις των δύο τελευταίων επεισοδίων που μου χάλασαν το σασπένς και αφ΄ετέρου διότι κάποιος που δεν θέλει να την ψάχνει γιατί να χάνει την ενημέρωση από τους παραγωγούς;

tempest
2 Απριλίου 2007, 13:01
Ρε παιδιά το είχα πει εγώ αλλά κανείς δε με ακούσε:(το νούμερο 2 κοιτάχτε)

http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=5931

Dexter
2 Απριλίου 2007, 13:39
The writers also imply that Locke led them to the Pearl station, where they monitored the Swan.

Ε? Αφού είδαμε στο τελευταίο επεισόδιο ότι ο Π(ά)ουλο και η Νίκκι πήγαν στο Pearl πριν τον Locke. Ο Τζον δεν γνώριζε πριν την εξόρμηση με τον Έκο την ύπαρξη του Pearl Station. Όμως, βλέπουμε ήδη τον Μπεν με την Τζούλιετ, να κατασκοπέυουν το Swan Station πριν ακόμα ανακαλυφθεί από τους Λοκ-Έκο το Pearl Station. Άρα, από που συνάγεται ότι ο Λοκ τους οδήγησε εκεί...? :???:

Μπερδεμένα και περίεργα πράγματα...

sheik
2 Απριλίου 2007, 18:19
Το διαβασα κι εγω αυτο στο ποντκαστ.
Οι παραγωγοι ειπαν πως οι Αλλοι ειχαν περιορισμενη γνωση του "κυκνου".

Yiannakis
2 Απριλίου 2007, 19:30
Mια στιγμή ,

ο Ben στο s2e17 λέει στον Locke "Ι didn't push the button and nothing happened".Πιστεύω ότι βάσει αυτού συμφωνούμε όλοι ότι ο Ben είπε ψέματα στον Locke αφού είδαμε τι συμβαίνει πραγματικά αν δεν πατηθεί το κουμπί.
Επομένως ο Ben είπε σίγουρα ψέματα.Ήξερε τι θα συμβεί και ήθελε να οδηγήσει τον Locke στο να μην το πατήσει όπως τον οδήγησε και στο να ανατινάξει το υποβρύχιο.Σαφέστατα ο Ben δήλωσε στο Man from Talahasse ότι ήθελε να αποκλείσει το νησί από τον έξω κόσμο.

Τί πιστεύω :

Αυτό που θέλουν να πουν οι σεναριογράφοι είναι ότι οι others γενικά δεν τα γνώριζαν αυτά.Όχι ο Ben.Ο Βen τα γνώριζε όπως γνωρίζει ότι η ύπαρξη του υποβρυχίου και η περίπτωση να γυρίσουν κάποιοι others πίσω είναι μια ψευδαίσθηση όπως δήλωσε ξεκάθαρα στον Locke.Αυτό το ξέρουν οι others ?Το ξέρουν ότι στην ουσία δεν μπορούν να φύγουν? Όχι.
O Ben ,αυτόχθονας ή όχι , συνεργάζεται ή ανήκει στην Mittelos.Τον είδαμε μαζί με τον Albert.Αν Mittelos=Dharma τότε αυτόματα αυτό σημαίνει πως ο Ben ξέρει όλα όσα ξέρει η Dharma.

Mathias
3 Απριλίου 2007, 11:49
Yiannaki είναι μία από τις δύο εξηγήσεις που κατάλαβα κι εγώ. Απλά να συμπληρώσω πως από το όλο σκηνικό, φαίνεται η παρακάτω χρονική σειρά.

Οι άλλοι δεν ξέρουν για τον κύκνο. (Σίγουρο)
Ο Μπεν το ξέρει αλλά δεν γνωρίζει τι κάνουν εκεί ακριβώς (Ίσως από τις κάμερες).
Ο Μπεν πάει για να εξακριβώσει και ξέρει εκ των πρωτέρων ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει την πίστη του Λοκ.
Συλαμβάνεται.
Καταλαβαίνει για το πάτημα του κουμπιού και γνωρίζει ως υψηλό στέλεχος ότι υπάρχει και κλειδί. Πολύ πιθανόν να μην γνωρίζει πως το έχει κάποιος Desmond.
Από εδώ και κάτω ... αυτά που λες.

Πάντως το σίγουρο είναι ότι οι άλλοι δεν γνώριζαν ούτε για τον Κέλβιν όυτε για τον Ντέσμοντ. Δεν ήξεραν για το κουμπί. Αυτό για εμένα λένε οι παραγωγοί.
Ο Μπεν είναι η αμφιβολία.

sheik
3 Απριλίου 2007, 14:51
Κι εγω πιστευω πως ο οι Αλλοι γενικα,δεν γνωριζαν για τον κυκνο.Ο Μπεν ηξερε μερικα πραγματα αλλα οχι ολα.Προφανως,χρησιμοποιουσε τον Λοκ ωστε να μαθει ο ιδιος τη λειτουργια του σταθμου και κυριως του κουμπιου.

Αλλα παλι,στο σταθμο flame υπηρχαν ενα σωρο εγχειριδια λειτουργιας της dharma,χαρτες και ενα σωρο αλλα χαρτια,ειναι δυνατον μετα απο το "ξεκαθαρισμα" οι Others να κατεκτησαν σχεδον ολους τους σταθμους και να μην γνωριζαν ακομα για τον κυκνο?
Αφηστε το,οσο το ψαχνουμε τοσο περισσοτερα κενα και λαθη βγαινουν στην επιφανεια......και τοσο περισσοτερο πεφτουν στα ματια μου οι παραγωγοι.
Εκτος κι αν δεν εχουμε ολα τα στοιχεια μεχρι στιγμης και απλα με τα οσα ξερουμε ας φαινονται μερικα πραγματα απιθανα και ακαταλαβιστικα.

Tigran
3 Απριλίου 2007, 15:09
Εγώ πάλι διαφωνώ στο ότι ο Μπέν ξέρει περισσότερα απο τους άλλους. Είμαι της άποψης οτι αντλεί τις πληροφορίες του με το να στέλνει τους δικούς του για κατασκοπεία. Το ότι οι others δεν ήξεραν για τον swan εγώ το παίρνω ώς Όλοι οι others δεν ήξεραν για την swan(μαζί και ο Μπέν)...Πιο πολύ δηλαδή τείνω προς την άποψη του Sheik...

mefisto26
3 Απριλίου 2007, 20:31
Καλησπέρα σε ολους. Ξεχνάτε όμως παιδιά οτι τα αποτελέσματα που είδαμε δεν ήταν απο το μη πάτημα του κουμπιού αλλά απο το γύρισμα του κλειδιού. Το οποίο ο Ben ίσως να μην περίμενε αφού ο desmond είχε φύγει.Μάλλον δε θα μάθουμε ποτέ τι θα γινόταν αν δεν πατιόταν το κουμπί:cry3:. Το ότι ξέρανε για τον SWAN νομίζω οτι το κάνει σαφές στο τελευταίο επεισόδιο

sheik
4 Απριλίου 2007, 13:27
Bασικα εχουμε μαθει τι συμβαινει οταν δε πατιεται το κουμπι.Το μαγνητικο πεδιο αυξανεται ανεξελεγκτα και ευκολα φανταζεσε τις συνεπειες απο αυτο.Μερικες τις ειδαμε και στο φιναλε(ιπταμενα πλυντηρια και πιρουνια και παει λεγοντας)...

Yiannakis
4 Απριλίου 2007, 19:12
Aκριβώς.Είδαμε τι γίνεται όταν δεν πατιέται το κουμπί (μαγνητική συσσώρευση) και είδαμε τι γίνεται επίσης όταν γυρίζεται το κλειδί (εκτόνωση ηλεκτρομαγνητισμού).Και επαναλαμβάνω :

Γιατί ο Ben είπε στον Locke ότι δεν πάτησε το κουμπί και δεν έγινε τίποτα ?
Ποιος ο λόγος να πει ένα τέτοιο ψέμα ? (το ότι είπε ψέμα φαντάζομαι δεν το αμφισβητεί κανείς )

Η μόνη εξήγηση που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι τον παραπλάνησε για να τον οδηγήσει στο μη πάτημα.Και γιατί να τον οδηγήσει σε αυτό ? Γιατί ξέρει πως άμεση συνέπεια του μη πατήματος είναι το γύρισμα του κλειδιού και άμεση συνέπεια του γυρίσματος του κλειδιού είναι η καταστροφή των επικοινωνιών που τόσο πολύ επιθυμεί ο Ben.

Δεν βρίσκω άλλη λογική εξήγηση.Εσείς ???

PS 1 : Άντε άλλη μια εξήγηση πολύ γενική είναι ότι ο Ben είπε ψέματα για να διαπιστώσει γενικά αν ο Locke κοντρολάρεται εύκολα...αλλά πολύ γενικό μου φαίνεται αυτό.

PS 2 : Και μη ξεχνάμε αυτό που είπε και ο Sheik : Στο flame station είχαν ολόκληρη βιβλιοθήκη με οδηγίες χρήσης της Dharma.To θέμα είναι ποιοι others είχαν πρόσβαση σε αυτή.Όλοι ή μόνο λίγοι ?