PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Πως ήξερε η Τζούλιετ για τον .... 3Χ16

Mathias
16 Απριλίου 2007, 16:02
«Μάζεψε τους όλους γύρω σου και πες τους για τον άνθρωπο που πυροβόλησες εν ψυχρώ.»

... και εδώ ξεκινούν οι απορίες όπως πολύ σωστά διατυπώθηκε σε ξένο forum.

Πως στα κομμάτια ήξερε η Τζούλιετ γι αυτό;
Εδώ η αστυνομία δεν ήξερε αφού δεν υπήρχε μάρτυρας. Η αστυνομία δεν ήξερε και οι others ξέρουν; Από που από τον Μπακούνιν, πως; Πάλι δεν υπήρχε μάρτυρας.
Επίσης γιατί η Τζούλιετ δεν είπε: «Πες τους για τον άνθρωπο που σκότωσες» αλλά είπε: «πυροβόλησες»;
Μήπως τελικά δεν είναι νεκρός;
Μήπως είναι λαθάκι;
Μήπως χρονικά flashbacks έχουν κάποιοι της Dharma και όχι μόνο ο Desmond;
Μήπως ο χρόνος στο νησί δεν είναι real time;
Μήπως οι επιβάτες της πτήσης έχουν επιλεγεί;
Μήπως οι μνήμες τους δεν είναι αληθινές αλλά είναι εμφυτευμένες και το ξέρει η Τζούλιετ;
( Είδαμε ποτέ χρόνο και εφημερίδα σε flash back χαμένου);
Μήπως ξαναέγιναν μάγκες οι παραγωγοί και επαναφέρουν πάλι τα παλιά ερωτήματα και μέσα από τη φράση αυτή μας δείχνουν ότι ξέρουν καλά που το πάνε;;)

Παιδιά απλά θέτω τις σκέψεις που έκανα όταν το είδα, ως ερωτήματα. Δεν το έχω σκεφτεί σφαιρικά, Θα τα πούμε αργότερα.:yes:

antoula
16 Απριλίου 2007, 16:18
den to eixa skeftei Mathias,ontws periergo pou to kserei.. pithanotata telika o saywer na min itan monos otan egine oti egine,kai na mi to iksere.. mpa,vlakeia. Pwpw den kserw... exw mperdeytei. alla kai pali tou eipe pws tha exei varos sti synideisi tou k alli zwi,ara mallon o typos pethane..

lost123
16 Απριλίου 2007, 16:22
εγώ πάντως το είχα σκεφτεί όταν το είχε πει.που ήξερε η Juliet για αυτό..??
ίσως να είναι ψεύτικες οι μνήμες των losties..

alexdeli
16 Απριλίου 2007, 16:26
Πολλα ερωτηματα βρεθηκαν παλι και μαλλον θα μεινουν αναπαντητα μεχρι να μας τα απαντησει η παραγωγη..:(

tempest
16 Απριλίου 2007, 16:31
Μήπως οι μνήμες τους δεν είναι αληθινές αλλά είναι εμφυτευμένες και το ξέρει η Τζούλιετ;

Mονο ετσι εξηγειται.

Γιατι,ολες τις αλλες ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ που ξερουν οι others για τους losties?

achilleas19
16 Απριλίου 2007, 16:49
Και αν τους έχει σκανάρει τις μνήμες ο καπνός???

skywalker00
16 Απριλίου 2007, 16:59
Σωστη παρατηρηση.Ελα ντε που το ηξερε?Συμφωνω με ολα τα ερωτηματα του Mathias.Ελπιζω να μην ειναι λαθος.
Και στο Σαγιντ ειπε οτι βασανιζε ανθρωπους και για τη Μπαζρα,που μπορεις να υποθεσεις οτι καναν ερευνα στο παρελθον του και το βρηκαν αλλα για τον Τζειμς που το ηξεραν?
Παντως απο το φλασμπακ του 3χ16 η ολη συμπεριφορα των αλλων δεν δειχνει να ξερουν για το αεροπλανο και για τους επιβατες.Δειχνει οτι οι Losties δεν ειναι μερος της κεντρικης υποθεσης αλλα εμφανιστηκλαν μετα και οι αλλοι προσαρμοστηκαν στη παρουσια τους.Ψιλο απογοητεύτηκα με αυτη την εξελιξη ,ελπίζω εν τελει να παίζεται κατι σαν και αυτα που εχουμε αναφερει κατα καιρους στις θεωριες και να μην επιβεβαιωθουν οι παραγωγοι που το κατεταξαν ως drama σειρα.
achilleas19 σωστη σκεψη

24-400
16 Απριλίου 2007, 17:51
Παντως απο το φλασμπακ του 3χ16 η ολη συμπεριφορα των αλλων δεν δειχνει να ξερουν για το αεροπλανο και για τους επιβατες.Δειχνει οτι οι Losties δεν ειναι μερος της κεντρικης υποθεσης αλλα εμφανιστηκλαν μετα και οι αλλοι προσαρμοστηκαν στη παρουσια τους.Πάντως τους αναφέρει ο Ben σαν Νέους επισκέπτες....Οι παλιοί ποιοί είναι δηλ.:???:(Μπορεί να είναι και σχήμα λόγου βέβαια...)Πάντως το όλο σκηνικό -ξέρω τα πάντα για την ζωή σου,την έχω σε ένα φάκελο- είναι τελείως....Matrix:oops:

Δεν θυμάμαι κανένα τετ-α-τετ Sawyer-καπνού και έχουμε δει πως το σκανάρισμα το κάνει απο...κοντά(σχετικά)

tasia
16 Απριλίου 2007, 17:57
Αυτοι οι others φαινονται να ειναι μερικα σκαλοπατια ψηλοτερα απο τους κοινους θνητους που επεσαν στο νησι.Ειναι σαν να ξερουν οχι μονο λεπτομερειακα το παρελθον των losties αλλα προβλεπουν κιολας τις αντιδρασεις τους πριν οι ιδιοι τις θεσουν σε εφαρμογη.
Η μονη φορα που ειδα το Μπεν να πιανεται στον υπνο ηταν στη φαση με τον Λοκ,αλλα ετσι που το χειριστηκε κι'αυτο γυρισε προς ωφελος του.
Κατα τ'αλλα εχουν ενα θρασος απιστευτο οταν θελουν να τους χαλιναγωγησουν λεγοντας τους ολα τα ασχημα που εχουν κανει,με αποτελεσμα να τους πιανουν απροετοιμαστους.Και ερωτω παρακαλω:γιατι ειναι τοσο πεισμενοι οτι ειναι καλοι,καλυτεροι απο τους losties αφου δεν διστασαν ποτε να επιτεθουν πισωπλατα,να απαγαγουν, να τρομοκρατησουν και να δολοφονησουν αθωους;
Προσωπικα δεν μου εμπνεουν ουτε ψιχουλο εμπιστοσυνης.
Ισως ειναι οι ανθρωποι του μελλοντος,ισως τα πειραματα της Νταρμα ειχαν σαν αποτελεσμα να γεννηθουν η να γαλουχηθουν ετσι ανθρωποι που διαβαζουν τους αλλους σαν ανοιχτα βιβλια κι ετσι να μπορουν να τους χρησιμοποιουν.Αυτο που μου λειπει ειναι το που προσπαθουν να οδηγησουν τους χαμενους,τι θελουν απ'αυτους και δεν τους αποτελειωνουν μια και καλη αφου σιγουρα εχουν τα μεσα;

Dexter
16 Απριλίου 2007, 18:02
Πολύ καλή απορία.... :thumbsup1

Η πιο "λογική" εξήγηση μου φένεται και εμένα. Και αν δεχτούμε ότι ο καπνός ήταν αρχικά ελεγχόμενος από τους Μπεν & Σια, κολλάει. Αλλά ο Σώγιερ είχε ποτέ έρθει tet-a-tet με τον καπνό? :???:

{24-400 την ίδια απορία τελικά είχαμε, φυσικά στραβός εγώ δεν είδα το edit σου...}

24-400
16 Απριλίου 2007, 18:05
,τι θελουν απ'αυτους και δεν τους αποτελειωνουν μια και καλη αφου σιγουρα εχουν τα μεσα;Να γεννήσουν θέλουν για να βρούνε την λύση του προβλήματός τους.(πεθαίνουν οι μητέρες στο νησί)
Υ.Γ Ποιούς αθώους σκότωσαν?

skywalker00
16 Απριλίου 2007, 18:05
Πολύ καλή απορία.... :thumbsup1

Η πιο "λογική" εξήγηση μου φένεται και εμένα. Και αν δεχτούμε ότι ο καπνός ήταν αρχικά ελεγχόμενος από τους Μπεν & Σια, κολλάει. Αλλά ο Σώγιερ είχε ποτέ έρθει tet-a-tet με τον καπνό? :???:
Η ευκολη λυση ειναι να μας δειξουν καποιο φλασμπακ οπου να εχουν ερθει τετ-α-τετ .

anthony_88
16 Απριλίου 2007, 18:06
Παιδια, θυμαστε την καμερα που εδειξε την αδερφη της Juliet με την κορη της?
Ισως ετσι να ειδαν οτι ο Saywer πυροβολησε τον τυπο στην Αυστραλια.
Αλλα και παλι, για τη Rachel ειχαν στοχο να τη δειξουν στην Juliet για αυτο και εβαλαν κρυφη καμερα. Για τον Sawyer ομως πώς ηξεραν οτι θα καταληξει στο νησι? Μη μου πειτε οτι εχουν μια καμερα για καθε ανθρωπο στη γη!
ΑΡΑ, ή οι αναμνησεις ειναι φυτευτες, ή οι Losties ειναι προεπιλεγμενοι και η πτωση στημενη, ή ειναι σκηνοθετικο λαθος ή σκαναρισμα απο τον καπνο (αν η λειτουργια τελικα του καπνου ειναι αυτη)...

24-400
16 Απριλίου 2007, 18:09
Η πτώση δεν μπορεί να είναι στημένη,τουλάχιστον όχι από την παρέα του Ben

anthony_88
16 Απριλίου 2007, 18:11
Υ.Γ Ποιούς αθώους σκότωσαν?

Σκοτωσαν τον Σκοτ ως εκβιασμο για να δωθει η Claire Πισω στον Ηθαν.
Αλλα αν το σκεφτεις, Οι Losties λογω της αγνοιας τους εχουν σκοτωσει για ψηλου πηδημα πολυ περισσοτερους Others. Θυμηθειτε πχ τον Sawyer να κανει τον ελευθερο σκοπευτη στη 2η σεζον μεσα στη ζουγκλα.
Γενικα, δε φαινεται να θελουν το κακο τους αλλα να εξυπηρετησουν με οποιο κοστος το σκοπο τους. Και ισως ο σκοπος τους να δικαιολογει ως ενα βαθμο βεβαια, τον τροπο που συμπεριφερονται.

anthony_88
16 Απριλίου 2007, 18:13
Η πτώση δεν μπορεί να είναι στημένη,τουλάχιστον όχι από την παρέα του Ben

Οντως ετσι φαινεται. Απλα εγω ανεφερα τι μπορει να εχει συμβει ωστε η Jul να ξερει αυτο που εκανε ο Saywer..

lan-di
16 Απριλίου 2007, 18:57
Ωραία ερώτηση! Μόνο 2 άνθρωποι ίσως γνωρίζουν για τη δολοφονία. Ο τύπος που κορόιδεψε τον Σώγιερ και τον έστειλε στην Αυστραλία και... ο αξιαγάπητος mr.Shepard ο πρεσβύτερος! Ίσως ακολούθησε τον Σώγιερ όταν έφυγε από το μπαρ. Από τη στιγμή που είδα ότι το φέρετρο ήταν άδειο πίστεψα ότι είναι ζωντανός και από τότε δε μου έχει φύγει αυτή η ιδέα από το μυαλό. Ναι μεν ο Τζακ τον είδε στο νεκροτομίο, αλλά ποιος μου λέει εμένα ότι δε λάδωσε κανένα συνεργάτη του και προσποιούταν τον νεκρό;

Και ο τυπάς που προανέφερα είναι μεγάλο λαμόγιο. Μη ξεχνάτε ότι δούλευε για τον πατέρα της Sun. Πριν φύγει το αεροπλάνο, πέτυχε τον Τζιν ή την Σαν(δε θυμάμαι ακριβώς...) μέσα στην τουαλέτα του αεροδρομίου. Πολύ πιθανό να επιβιβάστηκε στο αεροπλάνο για να τους παρακολουθήσει και ύστερα να έπεσε στο νησί (μαζί με αυτούς στην ουρά) και να ήταν ένας από τους 12 που απήγαγαν οι "Άλλοι"!

Διαλέγετε και παίρνετε!

spyr0s
16 Απριλίου 2007, 19:02
Ωραία ερώτηση! Μόνο 2 άνθρωποι γνωρίζουν για τη δολοφονία. Ο τύπος που κορόιδεψε τον Σώγιερ και τον έστειλε στην Αυστραλία και... ο αξιαγάπητος mr.Shepard ο πρεσβύτερος!
Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ.
Και επιπλέον ο πατέρας του Τζακ ήταν που ώθησε τον Σώγιερ στη δολοφονία.

xrysan8h
16 Απριλίου 2007, 19:05
Mathias... it seems we think alike :)
κι εγω απο την πεμπτη την ιδια απορια ειχα.. και εξακολουθω να εχω, κι αν βρειτε την απαντηση , 8α χαρω πολυ να την μαθω.. αλλα τι να πω, η θεωρια με τις εμφυτευμενες μνημες, απλα δεν μου κολλαει ως πιθανοτητα. μηπως του ειχαν κανει κανενα υπνωτισμο του σογιερακου, κανενα εγκεφαλικο πειραματακι που ποτε δεν μας εδειξαν, οσο τον ειχαν πιασει στο κλουβι?

Yiannakis
16 Απριλίου 2007, 19:09
Εξήγηση 1η : Σεναριακό λαθάκι.

Εξήγηση 2η :Όταν πέσανε από το αεροπλάνο είναι δεδομένο ότι για κάποιο διάστημα ήταν αναίσθητοι.Δεν γίνεται να πέσεις από τέτοιο χαοτικό ύψος και να μην πάθεις διάσειση.Την ώρα λοιπόν που ήταν αναίθητοι σκαναρίστηκαν από τον καπνό.Στη σκηνή του Έκο στο s2e10 φάνηκε με zoom ότι ο καπνός κατέγραψε τις σημαντικές στιγμές του παρελθόντος του.

Εξήγηση 3η : Στους losties έχουν εμφυτευτεί μνήμες.Πραγματικές αναμνήσεις μπερδεύονται με τις εμφυτευμένες.Οι εμφυτευμένες μνήμες όπως και οι πλύσεις εγκεφάλου βοηθούν τους others να καθοδηγούν τους losties.

Εξήγηση 4η : Η Dharma έχει κάνει ταξίδι στο χρόνο.Είδε λοιπόν στο μέλλον ότι οι συγκεκριμένοι άνθρωποι θα πέσουν στο νησί και έτσι άρχισε να τους παρακολουθεί στο παρόν για να ξέρει με τι σόι πειραματόζωα θα έχει να κάνει.

Eπειδή αυτό το μήνα είμαι "λογικός" θα ψηφίσω την 1η & τη 2η εξήγηση.;)

mixas
16 Απριλίου 2007, 19:34
Pote tous emfitepsan mnimes re paidia?
Gia na to kanoun auto prepei na pernoun ena ena kai na tous emfitepsoun mnimes. H na tous koimisoun olous kai na tous emfitepsoun. Opws eidame me tin Claire tin peiran kai tis emfitepsan to pompo.
Ara den prepei na tous emfitepsan mnimes ;)

Ego pistevo oti einai kathara senariako lathos.
An8rwpoi eimaste, lathoi kanoume

gregkerkyra
16 Απριλίου 2007, 20:08

Κ για μένα το πιο λογικό αυτό ειναι:thumbsup1 ... Αλλά πότε τον σκάναρε;;; Εκτός αν μας το δείξουν πιο μετά με flashback...

stardust_418
16 Απριλίου 2007, 20:20
Γενικα το σκοινι εχει παρατραβηχθει με το Lost.Εχουν μεινει 5 ακομη επεισοδια για το κλεισιμο της ΤΡΙΤΗΣ σεζον και ολοι μας εχουμε απειρες πραγματικα αποριες σχετικα με τους παντες πανω στο νησι χωρις να παιρνουμε καμια(σχεδον) εξηγηση απο την παραγωγη.Προσωπικα ειμαι βεβαιος οτι η σειρα οταν (αμην και ποτε πια) τελειωσει θα μας αφησει ολους με ανοιχτο το στομα οχι απο το απιθανο φιναλε της αλλα με την απορια για πολλα θεματα.

lostmymind
16 Απριλίου 2007, 20:23
Γιατί ο καπνός να σκανάρισε (receive data) την Τζούλιέτ και όχι να της μετάδωσε (transmit data), αυτές τις πληροφορίες? Εκτός του Desmondo μπορεί και κάτι άλλο να έχει αυτό το χάρισμα του future look σε υψηλότερο βαθμό. Μπορεί στο μέλλον να αποκαλύψει ο Σώγιερ και ο Χασσάν για το τι έχουν κάνει. :)

koontz76
16 Απριλίου 2007, 20:32
Pote tous emfitepsan mnimes re paidia?
Gia na to kanoun auto prepei na pernoun ena ena kai na tous emfitepsoun mnimes. H na tous koimisoun olous kai na tous emfitepsoun. Opws eidame me tin Claire tin peiran kai tis emfitepsan to pompo.
Ara den prepei na tous emfitepsan mnimes ;)

Ego pistevo oti einai kathara senariako lathos.
An8rwpoi eimaste, lathoi kanoume
Όταν θα μας δείξουν τι πραγματικά έγινε την ώρα που έπεσε το αεροπλάνο και γιατί ο Τζακ βρέθηκε στο δάσος ενώ οι άλλοι στην παραλία τότε θα καταλάβουμε πολλά.
Δεν υπάρχουν σενάριακα λάθη στο Lost8)

achilleas19
16 Απριλίου 2007, 21:23
Γιατί ο καπνός να σκανάρισε (receive data) την Τζούλιέτ και όχι να της μετάδωσε (transmit data), αυτές τις πληροφορίες?
Καθόλου άσχημη σκέψη...

Yiannakis
16 Απριλίου 2007, 21:26
Γιατί ο καπνός να σκανάρισε (receive data) την Τζούλιέτ και όχι να της μετάδωσε (transmit data), αυτές τις πληροφορίες?

Ωραία σκέψη ;) αλλά μέχρι στιγμής έχουμε δει τον καπνό να σκανάρει και όχι να μεταδίδει.Το ότι κάνει receive data o καπνός δεν είναι κάποια δική μας υπόθεση.Έχει αποδειχτεί όπως είπα και πιο πάνω στο s2e10.Βάσει αυτού πιο πιθανό είναι να έχουν σκαναριστεί όλοι από τον καπνό όταν ήταν αναίσθητοι μετά την πτώση.Ωραία σκηνή θα ήταν αυτή...δεκάδες σώματα αναίσθητα στην παραλία και να περνά ο καπνός πάνω από το καθένα...:yes:

Όμως παρόλο που είναι ωραίο να τρέχει η φαντασία μας , έχουμε από την άλλη πλευρά μια ξεκάθαρη σκηνή :
Τον Ben να ζητάει από τον Bakunin να συλλέξει πληροφορίες.Δεν λέει βέβαια πως θα τις μαζέψει.Με τι τρόπο.Απλά ο Bakunin απαντά I' m working on it.

Η υπόθεση λοιπόν της συλλογής πληροφοριών μέσω καπνού μπορεί να είναι σωστή μόνο αν δεχτούμε ότι ο Bakunin χρησιμοποίησε τον καπνό τελικά για να μαζέψει πληροφορίες.Όμως και πάλι...ο καπνός φάνηκε στο s3e15 να κυνηγά και τους others.Πως γίνεται λοιπόν ο Bakunin να τον χρησιμοποιεί ? Εκτός πάλι αν η Juliette έριξε τρελό δούλεμα στην Kate και το όλο πράγμα ήταν στημένο.

Με αυτά και μ' αυτά...ε...σεναριακό λάθος...:)

mixas
16 Απριλίου 2007, 21:28
Δεν υπάρχουν σενάριακα λάθη στο Lost8)

Lol, alla ekeino me to roloi sto spiti tou Ben ti itan? 8)

Mathias
16 Απριλίου 2007, 21:34
Διπλό ποστ.
Soto κάνε το να εξαφανιστεί με εκείνα τα μαγικά που ξέρεις.

Mathias
16 Απριλίου 2007, 21:39

ή μέγα μυστήριο που θα μάθουμε.

Δεν μπορώ με τίποτα να το εξηγήσω. Τα είπατε όλα και μάλιστα πολύ ορθά.
Εκεί που κάτι κολλάει αμέσως κάτι άλλο δεν κολλάει.

Σκηνοθετικό. Αν ήταν κι αυτό.
Άλλο τρύπα στο σενάριο άλλο σκηνοθετικό λάθος.;)

andreasmd13
16 Απριλίου 2007, 22:18
Παιδια ο πατερας του Jack παιζει μεγαλο ρολο στην υποθεση ....ηταν την ιδια χρονικη περιοδο στο Sydney και βεβαια υπαρχει connection μεταξυ τους...και αυτο το γιατι πιστευω οτι ο πατερας του Jack ειναι ο πραγματικος Sawyer

agkarag
16 Απριλίου 2007, 23:15
πολύ καλή ερώτηση! το πιο λογικό είναι ο καπνούλης να την έκανε τη δουλειά ώστε να μάθει στοιχεία ο Ben, ο οποίος "συνέχεια εκμεταλλεύεται αδυναμίες των άλλων" όπως είχε πει η Juliette

koontz76
16 Απριλίου 2007, 23:48
Προς το παρον ...σενάριακο λάθος:P

sofos
17 Απριλίου 2007, 00:51
Ωραία ερώτηση! Μόνο 2 άνθρωποι ίσως γνωρίζουν για τη δολοφονία. Ο τύπος που κορόιδεψε τον Σώγιερ και τον έστειλε στην Αυστραλία και... ο αξιαγάπητος mr.Shepard ο πρεσβύτερος! Ίσως ακολούθησε τον Σώγιερ όταν έφυγε από το μπαρ. Από τη στιγμή που είδα ότι το φέρετρο ήταν άδειο πίστεψα ότι είναι ζωντανός και από τότε δε μου έχει φύγει αυτή η ιδέα από το μυαλό. Ναι μεν ο Τζακ τον είδε στο νεκροτομίο, αλλά ποιος μου λέει εμένα ότι δε λάδωσε κανένα συνεργάτη του και προσποιούταν τον νεκρό;

Και ο τυπάς που προανέφερα είναι μεγάλο λαμόγιο. Μη ξεχνάτε ότι δούλευε για τον πατέρα της Sun. Πριν φύγει το αεροπλάνο, πέτυχε τον Τζιν ή την Σαν(δε θυμάμαι ακριβώς...) μέσα στην τουαλέτα του αεροδρομίου. Πολύ πιθανό να επιβιβάστηκε στο αεροπλάνο για να τους παρακολουθήσει και ύστερα να έπεσε στο νησί (μαζί με αυτούς στην ουρά) και να ήταν ένας από τους 12 που απήγαγαν οι "Άλλοι"!

Διαλέγετε και παίρνετε!
ποιος δουλευε για τον πατερα της Σαν?ο πατερας του Τζακ?

lan-di
17 Απριλίου 2007, 01:04
Σύνοψη...

Εγώ κατέληξα στον τυπά που έδωσε την φώτο στον Σώγιερ για να πάει στην Αυστραλία (αν δε κάνω λάθος τον λέγανε Xιμπς). Για όσους δε θυμούνται τη φάτσα του, είναι αυτός που έπαιζε τον T-100 στο Terminator II (που άνοιγαν οι τρύπες στο σώμα του). Ένα το κρατούμενο. Δεύτερον δούλευε για τον πατέρα της Σαν. Εφόσον μυρίστηκε τη δουλειά ότι η Σαν και ο Τζιν την κοπανάνε προς Αμερική πλευρά, είναι δυνατόν να τους άφηνε να φύγουν χωρίς να τους παρακολουθεί. Αν μάθαινε ο πατέρας της Σαν ότι χάθηκαν τα ίχνη της, τότε πολύ απλά θα έστελνε 5-6 τσιράκια για να καθαρίσουν τον Χιμπς που δεν έκανε σωστά τη δουλειά του. Αν όντως μπήκε στο αεροπλάνο και έπεσε με την ομάδα του Έκο, ταιριάζει στο προφίλ των απαχθέντων (η Άννα-Λουσία είπε ότι απήγαγαν τα παιδιά και από τους άντρες τους πιο δυνατούς). Στην απαγωγή αυτή δεν κοιτάξανε να ξεχωρίσουν καλούς ή κακούς. Το λέω αυτό διότι ο Έκο παρόλο που είχε κακό ιστορικό ήταν στη λίστα των απαχθέντων αλλά δεν τον πήρανε διότι έλιωσε το κεφάλι ενός "Άλλου" με μια κοτρόνα! Άρα 1+2 πόσο μας κάνουνε... :)

http://xs114.xs.to/xs114/07162/8346.jpg.xs.jpg (http://xs.to/xs.php?h=xs114&d=07162&f=8346.jpg)

Που θέλω να καταλήξω; Με δεδομένο ότι ο Jin είναι centric σε επερχόμενο επεισόδιο, ο Σώγιερ έχει μπει δυναμικά στο παιχνίδι και κατά 90% έχουμε καταλήξει στη συνείδησή μας ότι μάλλον ο πατέρας του Λοκ είναι ο πραγματικός Σώγιερ...θα γούσταρα πολύ να δω μια τέτοια απρόσμενη πολυπρόσωπη συνάντηση στο νησί. Και θα'ναι επίσης μια λογική εξήγηση στην ερώτηση του topic διότι α) Αυτός έστειλε τον Σώγιερ στην Αυστραλία, β) Την επόμενη μέρα του φονικού ήταν στο αεροδρόμιο άρα πολύ πιθανό την προηγούμενη μέρα να παρακολούθησε τον Σώγιερ για να βεβαιωθεί ότι θα "καθαρίσει" τη δουλειά. Ήταν ένας άνθρωπος που ήθελε τον Φρανκ Ντάκετ νεκρό διότι εκνευρίστηκε που του χρωστούσε λεφτά, αλλά αν τον σκότωνε ο ίδιος θα κινούσε υποψίες. Οπότε βάζει τον Σώγιερ να τον σκοτώσει, βεβαιώνεται ότι η δουλειά εξετελέσθη και μετά αναλαμβάνει την επόμενη μέρα την υπόθεση της Σαν και του Τζιν. Μ'ένα σμπάρο δυο τρυγόνια! Τα περί εμφυτευμένων μνημών και σκαναρισμάτων δεν τα πολυγουστάρω...

anthony_88
17 Απριλίου 2007, 01:20
Mακαρι να μπει ο εκπληκτικος Robert Patrick στη σειρα!!
Τον γουσταρα πολυ στα x-files και θα μου αρεσε να παιξει ρολο στη συνεχεια!!!
Ωραιο το σκεπτικο σου, με εφτιαξε...

winter_sun
17 Απριλίου 2007, 02:12
lan-di συμφωνω κατα μεγαλο ποσοστο με αυτα που λες...

μονο που ο Robert Patrick (aka Hibbs) ειναι στα credits μονο σε ΕΝΑ επεισοδιο της σειρας!http://imdb.com/name/nm0001598/
στο 01 Χ 16 οπου πολυ σωστα λες οτι κοροϊδεψε το Σωγιερ κ τον εστειλε να σκοτωσει λαθος ανθρωπα στο Συδνεϊ - σε εκεινο με το flashback των Jin & Sun ειναι αλλος ηθοποιος.

κατα τα αλλα κ εγω πιστευω πως οι Others περνουν τις πιο πολλες πληροφοριες (αν οχι ολες) απο διαφορους "εξωτερικους συνεργατες" - αυτη ειναι η λογικη εξηγηση
η πιο SciFi ειναι οτι ο καπνος σκαναρει τις μνημες των ανθρωπων
ενω η πιο μεταφυσικη ειναι οτι οι μνημες ειναι "φυτευτες"

Lucian11
17 Απριλίου 2007, 02:32
Πολλοί αναρωτιούνται πως είναι δυνατόν η Juliet να γνωρίζει ότι ο Sawyer σκότωσε τον τυπά στην Αυστραλία αφού ούτε η αστυνομία δεν το ξέρει. Και εγώ αναρωτιέμαι: Πως το ξέρετε ότι η αστυνομία δεν το ξέρει; Από πού βγαίνει αυτό το συμπέρασμα;;

Το αεροπλάνο συντρίβει πριν τρις μήνες. Όταν ανεβρέθηκε το πτώμα του κακομοίρη, γιατί ο Sawyer δεν το έκρυψε το άφησε εκτεθειμένο να το βρει ο πρώτος περαστικός, είναι λογικό να άρχισαν πάραυτα οι έρευνες για την ανεύρεση του δολοφόνου. Μπορεί λοιπόν αυτές οι έρευνες μέσα στους επόμενους 2 μήνες (δεν λέω 3 γιατί εδώ και ένα μήνα έχουν χάσει επαφή με τον έξω κόσμο) να οδήγησαν στον Sawyer.

Zathura007
17 Απριλίου 2007, 03:15
Επίσης γιατί η Τζούλιετ δεν είπε: «Πες τους για τον άνθρωπο που σκότωσες» αλλά είπε: «πυροβόλησες»;
Μήπως τελικά δεν είναι νεκρός;
Μήπως είναι λαθάκι;

Aπ' ό,τι είδα δεν απάντησε κανείς σ' αυτό. Αν, ναι, συγγνώμη που το ξαναλέω.

Το ρήμα shoot μπορεί να σημαίνει και σκοτώνω (http://www.answers.com/main/ntquery?s=shoot&gwp=13). Αν έλεγε "shot at" εντάξει. Αλλά, λογικά, δεν τίθεται θέμα ότι δεν είναι νεκρός ο τύπος, νομίζω.

qwerty5
17 Απριλίου 2007, 09:09
Μπορεί λοιπόν αυτές οι έρευνες μέσα στους επόμενους 2 μήνες (δεν λέω 3 γιατί εδώ και ένα μήνα έχουν χάσει επαφή με τον έξω κόσμο) να οδήγησαν στον Sawyer.

Αυτό θεωρώ το πιο πιθανό να έχει γίνει. 3 σχεδόν μήνες είναι υπεραρκετοί για να βρεθεί ένας δολοφόνος... Αφού οι others είχαν επαφή με το έξω κόσμο έχουν και όλες τις πληροφορίες.

Για μένα το παράξενο είναι πως ξέρουν ότι η Σαν είναι έγκυος...

akisbeat7
17 Απριλίου 2007, 10:56
Ωραία σκέψη ;) αλλά μέχρι στιγμής έχουμε δει τον καπνό να σκανάρει και όχι να μεταδίδει.Το ότι κάνει receive data o καπνός δεν είναι κάποια δική μας υπόθεση.Έχει αποδειχτεί όπως είπα και πιο πάνω στο s2e10.Βάσει αυτού πιο πιθανό είναι να έχουν σκαναριστεί όλοι από τον καπνό όταν ήταν αναίσθητοι μετά την πτώση.Ωραία σκηνή θα ήταν αυτή...δεκάδες σώματα αναίσθητα στην παραλία και να περνά ο καπνός πάνω από το καθένα...:yes:

Όμως παρόλο που είναι ωραίο να τρέχει η φαντασία μας , έχουμε από την άλλη πλευρά μια ξεκάθαρη σκηνή :
Τον Ben να ζητάει από τον Bakunin να συλλέξει πληροφορίες.Δεν λέει βέβαια πως θα τις μαζέψει.Με τι τρόπο.Απλά ο Bakunin απαντά I' m working on it.

Η υπόθεση λοιπόν της συλλογής πληροφοριών μέσω καπνού μπορεί να είναι σωστή μόνο αν δεχτούμε ότι ο Bakunin χρησιμοποίησε τον καπνό τελικά για να μαζέψει πληροφορίες.Όμως και πάλι...ο καπνός φάνηκε στο s3e15 να κυνηγά και τους others.Πως γίνεται λοιπόν ο Bakunin να τον χρησιμοποιεί ? Εκτός πάλι αν η Juliette έριξε τρελό δούλεμα στην Kate και το όλο πράγμα ήταν στημένο.

Mipos o Bakunin elegxe ton kapno apo ton stathmo pou anatinaxe o Lock kai meta tin anatinaxi tou, o kapnos leitourgei autonoma giauto kinigouse kai tin Julliete?

Mathias
17 Απριλίου 2007, 11:12
Πάντως ο καπνός έκανε κάτι καινούργιο, έβγαζε φωτογραφίες με flash.:P
Η Τζούλιετ ήταν σίγουρη μετά πως ο καπνός θα σταματήσει στούς πυλώνες. Αυτό βέβαια μπορεί να μην λέει και τίποτα να είναι απλά πως τον έχει ξανασυναντήσει.
Ερωτώ όμως αφού ήταν στημένη η δουλειά, θα τους πετούσαν στην περιοχή του καπνού;
Γιατί να κινδυνεύσει η Τζούλιετ;
Μάλλον τελικά δεν κινδύνευε ούτε στις φωτογραφίες, ούτε στον πυλώνα. Στο κόλπο και ο καπνός.
Μια σκέψη κι αυτή.:grin:

andreasmd13
17 Απριλίου 2007, 13:29
Πάντως ο καπνός έκανε κάτι καινούργιο, έβγαζε φωτογραφίες με flash.:P
Η Τζούλιετ ήταν σίγουρη μετά πως ο καπνός θα σταματήσει στούς πυλώνες. Αυτό βέβαια μπορεί να μην λέει και τίποτα να είναι απλά πως τον έχει ξανασυναντήσει.
Ερωτώ όμως αφού ήταν στημένη η δουλειά, θα τους πετούσαν στην περιοχή του καπνού;
Γιατί να κινδυνεύσει η Τζούλιετ;
Μάλλον τελικά δεν κινδύνευε ούτε στις φωτογραφίες, ούτε στον πυλώνα. Στο κόλπο και ο καπνός.
Μια σκέψη κι αυτή.:grin:
Οχι κατι καινουργιο απο το season 2 εβγαζε flashes πχ: Mr Eko

Mathias
17 Απριλίου 2007, 14:09
Οχι κατι καινουργιο απο το season 2 εβγαζε flashes πχ: Mr Eko
Κοίτα δεν έχεις άδικο. Απλά εγώ το βλέπω λίγο διαφορετικό. Εννοώ το βραδυνό με Τζούλιετ, Κέιτ και τις φλασιές ενώ face to face φλασιές με Mr Eko. Βέβαια έτσι το θυμάμαι, δεν μπορώ να πω στα σίγουρα.
Πάντως στην ουσία θέλω να πω πως δεν ξέρω κατα πόσο η Τζούλιετ παραγματικά κινδύνευε από τον καπνό ή ήταν μούφα.

xrysan8h
17 Απριλίου 2007, 14:32
Πως το ξέρετε ότι η αστυνομία δεν το ξέρει; Από πού βγαίνει αυτό το συμπέρασμα;;

Το αεροπλάνο συντρίβει πριν τρις μήνες. Όταν ανεβρέθηκε το πτώμα του κακομοίρη, γιατί ο Sawyer δεν το έκρυψε το άφησε εκτεθειμένο να το βρει ο πρώτος περαστικός, είναι λογικό να άρχισαν πάραυτα οι έρευνες για την ανεύρεση του δολοφόνου. Μπορεί λοιπόν αυτές οι έρευνες μέσα στους επόμενους 2 μήνες (δεν λέω 3 γιατί εδώ και ένα μήνα έχουν χάσει επαφή με τον έξω κόσμο) να οδήγησαν στον Sawyer.

οκ! ψηφιζω αυτη τη θεωρια! και σαν δευτερη εναλλακτικη δινω πιθανα πειραματα με ορό της αληθειας, οταν ο σογιερ ηταν πιασμενος στο κλουβί. :)

όσον αφορα τις θεωριες σας για καπνους και σκαναρισματα.. καθε φορα που τα διαβαζω, θυμαμαι την σκηνη που ο λοκ κοιταει τον καπνο.. και μετα λεει πως κοιταξε στην καρδια του νησιου κι αυτο που ειδε ηταν πολυ ομορφο.. μηπως ο καπνος του εδειχνε ...slides? χαχαχαχαχαχαχ δεν παιζεστε!!!!!

Mathias
17 Απριλίου 2007, 14:53
.. μηπως ο καπνος του εδειχνε ...slides? χαχαχαχαχαχαχ δεν παιζεστε!!!!!
Ναι έδειξε στο Εκο. Μας το έδειξαν οι παραγωγοί. Αν πάς καρέ καρέ τη φάση θα το δεις. Είναι σκηνές από τη ζωή του. ;)

http://img263.imageshack.us/img263/7786/mrekobo8.th.jpg (http://img263.imageshack.us/img263/7786/mrekobo8.jpg)

xrysan8h
17 Απριλίου 2007, 15:11
ok...i'm working on it! κανω επαναληψη στην δευτερη σεζον!

Lucian11
17 Απριλίου 2007, 15:56
Για μένα το παράξενο είναι πως ξέρουν ότι η Σαν είναι έγκυος...
Aυτό πάλι από που προκύπτει;; Δεν ξέρουμε γιατί είναι εκεί η Juliet. Μπορεί πολύ απλά να θέλουν έναν δικό τους κοντά στους losties για να πληροφορούνται για τις κινήσεις τους εκ των έσω, όπως είχαν σκοπό να κάνουν οι Ethan και Goodwin πριν αποκαλυφθούν. Τώρα που έχει περάσει τόσος καιρός και γνωρίζονται οι losties μεταξύ τους τόσο καλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να διεισδύσει κάποιος other/hostiel στον καταυλισμό τους παρά να προσπαθήσει να κερδίσει την εμπιστοσύνη τους, ώστε να τον αφήσουν να μπει στην ομάδα τους.

xrysan8h
17 Απριλίου 2007, 18:33
οκ.. η επαναληψη αποδιδει καρπους! για τον σαγιντ ηξεραν γιατι ο αμερικανος διοικητης που τον εβαζε να κανει βασανισμους, ειναι μελος των "αλλων".. :) ειδα και το επεισοδιο που εχουν πιασει τον μπεν και τον χτυπαει αλυπητα ο σαγιτ.. και ω!! ποσο το χαρηκα!!!!!!

per_gr
17 Απριλίου 2007, 18:44
οκ.. η επαναληψη αποδιδει καρπους! για τον σαγιντ ηξεραν γιατι ο αμερικανος διοικητης που τον εβαζε να κανει βασανισμους, ειναι μελος των "αλλων".. :) ειδα και το επεισοδιο που εχουν πιασει τον μπεν και τον χτυπαει αλυπητα ο σαγιτ.. και ω!! ποσο το χαρηκα!!!!!!

Εχμ, το μοναδικό που ξέρουμε για τον αμερικανό πράκτορα της CIA που έβαλε τον Sayid να βασανίσει τον διοικητή του στο Ιράκ είναι ότι βρήκε τον Desmond όταν "έπεσε" στο νησί και σκόπευε να τον εξαπατήσει ώστε να πάρει το σκάφος του,αλλά σκοτώθηκε κατα λάθος όταν πλακώθηκαν..Δεν αναφέρεται πουθενά ότι ήταν μέλος των άλλων..Αλλά δεν πρέπει να σου κάνει εντύπωση πως ήξερε για τον Sayid καθώς γνωρίζουμε πως η CIA τον έχει "φακελομένο".Αυτό που κινεί το ενδιαφέρον είναι το πώς ήξερε για τον Sawyer...

Edit : Πάντως η Juliette φαινόταν πραγματικά τρομαγμένη όταν τις κυνηγούσε ο καπνός,αλλά με αυτήν ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις.

xrysan8h
17 Απριλίου 2007, 18:51
φιλε μου.. ο αμερικανος μιλαει με τον ηθαν στο 2χ15... στην καταπακτη που ειχαν την κλαιρ... απο κει βασιστηκα και το eiπα :)

per_gr
17 Απριλίου 2007, 18:52
Αυτος που μιλάει με τον 'Ηθαν είναι ο Τομ (Mr.Friendly) παρατήρησε καλύτερα :D Εσύ μιλάς για τον Ίνμαν!

lan-di
17 Απριλίου 2007, 22:10
lan-di συμφωνω κατα μεγαλο ποσοστο με αυτα που λες...

μονο που ο Robert Patrick (aka Hibbs) ειναι στα credits μονο σε ΕΝΑ επεισοδιο της σειρας!http://imdb.com/name/nm0001598/
στο 01 Χ 16 οπου πολυ σωστα λες οτι κοροϊδεψε το Σωγιερ κ τον εστειλε να σκοτωσει λαθος ανθρωπα στο Συδνεϊ - σε εκεινο με το flashback των Jin & Sun ειναι αλλος ηθοποιος.

κατα τα αλλα κ εγω πιστευω πως οι Others περνουν τις πιο πολλες πληροφοριες (αν οχι ολες) απο διαφορους "εξωτερικους συνεργατες" - αυτη ειναι η λογικη εξηγηση
η πιο SciFi ειναι οτι ο καπνος σκαναρει τις μνημες των ανθρωπων
ενω η πιο μεταφυσικη ειναι οτι οι μνημες ειναι "φυτευτες"

Έχεις δίκιο. Όταν είδα τα επεισόδια μαζεμένα το καλοκαίρι τον πέρασα για τον ίδιο. Πρώτη φορά που με ξεγέλασε η μνήμη μου με το Lost! Πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ! Δεν πτοούμαι όμως! Μου απέμεινε η θεωρία με τον πατέρα του Τζακ!

MikeGeo
18 Απριλίου 2007, 00:51
Η απάντηση είναι ο πατέρας του Jack. Είναι ο μόνος που γνώριζε το περιστατικό.

Για μένα παραμένει μεγάλο "χαρτί" στην βασική υπόθεση του Lost. Δεν ξέρω αν όντως έχει πεθάνει ή όχι αλλά σίγουρα θα δούμε (ελπίζω σύντομα) τι ρόλο έχει παίξει (ή παίζει ακόμα αν θέλετε) σχετικά με το νησί.

Οι Others υποτίθεται ότι έχουν τρομερές διασυνδέσεις με νόμιμες ή παράνομες υπηρεσίες. Πώς γνωρίζουν π.χ. για το παρελθόν του Sayid? Επίσης όσον αφορά το κατά πόσον έχουν σκοτώσει αθώους ή όχι μη ξεγελιέστε με το νησί: O (πρώην) άντρας της Juliet, για παράδειγμα, στο 3x17 πώς "έφυγε" από τη μέση ώστε να πειστεί αυτή να τους ακολουθήσει στο νησί? Ή μήπως κατά διαβολική σύμπτωση τον "έφαγε" το λεωφορείο?
Μετά από όλα αυτά θα τους ήταν δύσκολο να μάθουν για τον Sawyer? Απλά ο συνδετικός τους κρίκος πρέπει να ήταν ο πατέρας του Jack ο οποίος προφανώς έχει (ή είχε) κάποιου είδους σχέση με την Mittelos ;)