PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Ποιά η γνώμη μου για το forum του Lost;

Mathias
19 Απριλίου 2007, 10:14
Έχω ζήσει αρκετές παρέες στη ζωή μου μέχρι σήμερα. Υπάρχουν όμως κάποιες στιγμές στη ζωή που πάντα τις θυμάσαι διαφορετικά από τις άλλες. Η ηλικία που είστε τα περισσότερα παιδιά από τα ιδρυτικά μέχρι και τα πιο απλά μέλη του site είναι ίσως η πιο ζωντανή και δημιουργική της ζωής σας. Όχι γιατί μετά δεν θα είστε το ίδιο δημιουργικοί αλλά γιατί τώρα είστε στο αποκορύφωμα της κοινωνικής αμφισβήτησης και αυτό είναι μεγάλη έμπευση και πηγή ζωτικής ενέργειας για προσφορά του καθένα απο εσάς στα κοινά.

Η παρέα, η ομάδα, είναι οι συνθήκες που κάνουν την αυθόρμητη προσφορά σας να είναι γεμάτη κέφι και γέλιο. Φανταστείτε πόσο μικρότερο θα ήταν το χαμόγελό σας αν όλες τις μεταφράσεις τις κάνατε σε ένα δωμάτιο μόνοι σας και τις ανεβάζατε σε ένα site χωρίς συζητήσεις, χωρίς μηνύματα, χωρίς να σας ξέρει κανείς.
Αυτό που θα έχει αλλάξει αύριο, θα έιναι ένας στρατός και ένας εργασιακός χώρος που θα ενεργοποιήσει κάποια υγρά μέσα στο στομάχι σας. Έτσι θα δείτε σιγά σιγά πολλούς ανθρώπους γύρω σας ν΄αλλάζουν. Να ξεχνούν την παρέα και το κέφι, την ευγένεια την συντροφικότητα και την φιλία.
Σιγά σιγά θα ανακαλύξετε στην πράξη ένα κόσμο βρώμικο, χωρίς ιδανικά, χωρίς αξιοπρέπεια που προσπαθεί να πνίξει ότι όμορφο έχει μέσα του μόνο και μόνο για να μπορέσει να επιβιώσει. Το χειρότερο όλων είναι πως αυτόν τον ξεδιάντροπο κόσμο θα τον δείτε σε οικεία πρόσωπα πια και ίσως και στον καθρέπτη σας.
Μάγκες οι πιο αγνές και όμορφες μνήμες θα είναι από αυτά τα χρόνια που όλοι μαζί, χωρίς συμφέροντα κάνατε αυτό που αγαπάτε, με χαμόγελα και μεράκι.
Η μνήμες αυτής της παρέας θα σας μυρίζουν το άρωμα της ηθικής της γενιάς σας και πάντα θα γυρίζετε σε αυτό. Θα το έχετε πάντα μαζί σας.
Όπως και εγώ γυρίζω σε κάποια δικά μου.
Είναι φανερό πως προσπαθώ να μην φοβάμαι τον καθρέπτη μου, γι αυτό ίσως είμαι ένας τριανταεπτάχρονος που είναι εδώ μαζί σας άσχετα από την όποια ηλίθια -μασκαρεμένη επαγγελματική ή κοινωνική θέση έχει σε αυτόν τον αποτυχημένο δυτικό πολιτισμό.
Το GreekTVsubS είναι η μία επανάσταση που κάνατε.
Μη βλέπω το χαμογελάκι στα χείλη σας, .... είναι επανάσταση και μάλιστα πέτυχε.
Κρατήστε τη στο ύψος που της αρμόζει.

dimkan
19 Απριλίου 2007, 10:23
Σωστά...:thumbsup1

brazdas
19 Απριλίου 2007, 10:38
Τι να πω ρε Mathias. Είσαι άπαιχτος!! Ο τρόπος που τα λες και βέβαια αυτά που λες..... Τα λες πάρα πολύ σωστά!:respect:

reth
19 Απριλίου 2007, 10:44
+1 από μένα :)

gregkerkyra
19 Απριλίου 2007, 11:38
Mathias είσαι πολύ σωστός...

tonypapadovic
19 Απριλίου 2007, 11:57
Mathias έτσι όπως τα λες είναι.

Και βέβαια αυτά ισχύουν για όλο το greektvsubs όχι μόνο για το forum του Lost, νομίζω συμφωνείς έτσι;

spalas
19 Απριλίου 2007, 11:58
Mathias από έναν συνομίληκο σου πολλά μπράβο:thumbsup1

Αυτές οι μικρές στιγμές άλλωστε, είναι αυτές που μένουν χαραγμένες για πάντα στη μνήμη μας.

Mathias
19 Απριλίου 2007, 12:10
Παιδιά είναι ένα συναίσθημα που έγραψα στο χαρτί. Αυτά που λέω τα εννοώ και ας φαίνονται πολύ συναισθηματικά. Όλοι άλλωστε έχουμε και αυτή την πλευρά κι ας την κρύβουμε. Όταν έχεις ένα νόμισμα έχεις και τις δύο πλευρές του, δεν μπορείς να διαλέξεις μόνο κορώνα ή μόνο γράμματα. Πάντα θα έχεις και τις δύο. Πραγματικά χαίρομαι που έχετε και εσείς την ίδια άποψη.:)

Ναι φίλε tony ισχύει για όλο το GreekTVsubS, απλά ήθελα να το βάλω εδώ και όχι στα γενικά, επειδή εδώ περνάω τις περισσότερες internitikes ώρες. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα θα ήθελα να παραμείνει εδώ και να μην πάει στη Γενική συζήτηση.

Lunargap
19 Απριλίου 2007, 12:52
Γεια σου βρε Mathias με τα ωραία σου:)

[quote=Mathias;77931] Σιγά σιγά θα ανακαλύξετε στην πράξη ένα κόσμο βρώμικο, χωρίς ιδανικά, χωρίς αξιοπρέπεια που προσπαθεί να πνίξει ότι όμορφο έχει μέσα του μόνο και μόνο για να μπορέσει να επιβιώσει. Το χειρότερο όλων είναι πως αυτόν τον ξεδιάντροπο κόσμο θα τον δείτε σε οικεία πρόσωπα πια και ίσως και στον καθρέπτη σας.[quote]

Γι αυτό λέω και ξαναλέω ότι το πιο σημαντικό πράγμα είναι να είσαι ο εαυτός σου. Γιατί ο εαυτός σου, η φύση σου και η ενέργειά σου ξέρει να ξεχωρίζει το σωστό από το λάθος.
Γιατί η αγνότητα που είχαμε σαν παιδιά θα πρέπει να είναι ο ακρογωνιαίος λίθος πάνω στον οποίο θα στηρίζουμε την εξέλιξή μας σαν άνθρωποι. Και αυτή η αγνότητα θα μας εμποδίζει να σκύβουμε το κεφάλι προκειμένου να καλύψουμε τις αδυναμίες μας για πλούτο, για βόλεμα, για να περνάμε καλά...

Όλες αυτές οι ανέσεις, τα βολέματα και τα "must" που μας εμποτίζουν τον εγκέφαλο από τη στιγμή που αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο, είναι το ίδιο λάδι που γρασσάρει τα γρανάζια της ρομποτικής καθημερινότητάς μας.

Το πιο σημαντικό πράγμα είναι να κοιμάσαι με ένα χαμόγελο στα χείλη και στην καρδιά. Να κοιμάσαι ξέροντας ότι έκανες ότι μπορούσες για να μην αδικήσεις τον εαυτό σου, τη φύση σου, τους γύρω σου...

Να κοιμάσαι και να ονειρεύεσαι την πρώτη φορά που σε κοίταξε στα μάτια ο κόσμος και εσύ του χαμογέλασες:)

Tigran
19 Απριλίου 2007, 13:04
Mathias σε ευχαριστώ! Σε ευχαριστώ γιατί μου επιβεβαιώνεις ότι δεν είμαι ο μόνος που το GrTVsubS το αγαπάει και το νιώθει σαν δικό του. Έχω μπεί σε πάρα πολλά forum, έχω μιλήσει σε χιλιάδες chat, έχω συζητήσει στην καθημερινή μου ζωή με κάθε λογής ανθρώπους...Το GrTVsubS δεν συγκρίνεται όμως...δεν ξέρω πως καταφέρανε οι δημιουργοί του site να φέρουν τόσο καλό κόσμο, αλλά τους είμαι πραγματικά ευγνώμων. Είναι ένα site υπόδειγμα παιδείας, ηθικής, σεβασμού, αξιοπρέπειας, αλληλοεκτίμησης και πολλά άλλα που δεν λέγονται με απλές λεξούλες!
Εγώ θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στους δημιουργούς/εμπνευστές του site ένα ακόμη μεγαλύτερο ευχαριστώ σε όλα αυτά τα απίθανα μέλη που το απαρτίζουν και ένα συγχαρητήρια στον Mathias που άνοιξε αυτό το topic.
Και καθόλου υπότιτλους να μην έβγαζε το site, εγώ μόνο και μόνο για την παρέα θα έμπαινα να συζητάω με τα παιδιά! Ακόμη και για άσχετα τελείως θέματα...Σας πάω ρε!(Χριστόδουλος copyrights reserved)

Lunargap
19 Απριλίου 2007, 13:13
Κι εμείς σε πάμε βρε Tigran
:oops:

Και όπως λες κι εσύ το Greektvsubs είναι ξεχωριστό...

tasia
19 Απριλίου 2007, 13:52
Πόσες πιθανότητες είχαμε σαν άγνωστοι να ανταλλάξουμε έστω μια λέξη ο ένας με τον άλλο;Ελάχιστες,μην πω μηδαμινές για μένα που γύριζω στην Ελλάδα 40 μέρες το χρόνο.Έχω γράψει σ'αυτό το φόρουμ πολύ λιγότερο απ'όσο θα ήθελα,αλλά το να διαβάζω ανελλιπώς και απλά θέλω να σας πω οτι εδώ βρήκα μια επαφή με την ελληνική ψυχή.Μη βιαστείτε να με πείτε συναισθηματική.Κάποια πράγματα πρέπει να τα κερδίσουμε στη ζωή μας,αλλά όταν μια παρέα από άγνωστους σου ανοίγει τις πόρτες της και σε καλοδέχεται,σ'ακούει ακόμα και αν αυτά που έχεις να πεις δεν είναι σπουδαία αλλά έχεις ανάγκη να μιλήσεις,αυτή η παρέα έχει κερδίσει το σεβασμό μου και την απέραντη εκτίμηση που της έχω.
Μπήκα σ'αυτο το φόρουμ για τους υπότιτλους.Έμεινα γιατί με κέρδισαν τα μέλη του,από το πρώτο ως το τελευταίο.Να'σται όλοι καλά.:yes: :yes: :yes:

skywalker00
19 Απριλίου 2007, 13:59
Mathias,Yiannakis,Elesar,Soto,Tigran,Tonypap,Lunar gap,gregkerkyra,barzda και τάλλα παιδια ''ειμαστε μια ωραια (e-)παρεα'' φαινεται ποσο κοντα κινουμαστε σε τροπο σκεψης και στα σημαντικα και στα ασημαντα και φεραμε το σαλονι,το παγκακι κ' τη καφετερια μπροστα σε μια ''ψυχρη'' οθονη.Αυτο ειανι επιτυχια

tH@LiA
19 Απριλίου 2007, 14:22
Και εγώ στην αρχή γράφτηκα στο σαιτ μόνο και μόνο για να πέρνω τους υπότιτλους,γιατί γενικά βαριέμαι τα φορουμ κτλ αλλά τελικά,λόγο των ευχάριστων σηζητήσεων που γινόντουσαν γύρω από τις σειρές που με ενδιέφεραν και γενικά όλο το κλίμα του σαιτ,κατέληξα να μπαίνω σχεδόν κάθε μέρα και να έχω γράψει 360 περίπου μηνήματα μεσα στους 4+ μήνες που είμαι μέλος αυτού του υπέροχου σαιτ,ασχέτως που δεν έχω καθόλου χρόνο με το σχολείο και τις πανελλαδικές....
Θεωρώ ότι το σαιτ είναι πλέον ένα από τα καλύτερα της ελλάδας και από άποψη ποιότητας και παρέας αλλά και για το κύριο θέμα που δημιουργήθηκε,που είναι οι υπότιτλοι...
Ένα μεγάλο μπράβο στους δημιουργούς του σαιτ και εύχομαι να μην παρασυρθούν από τη "δόξα" που αποκτάει το σαιτ τους(που όσο θα περνάει ο καιρός θα γίνεται όλο και πιο μεγάλη).
Και ένα μεγάλο ευχαριστώ στους "αφανείς ήρωες",δηλαδή όλους αυτούς που αφιερώνουν το χρόνο τους για τον υποτιτλισμό των σειρών..
Αυτά από εμένα....

Υ.Τ Mathias φοβερά αυτά που έγραψες..!!!

Piros
19 Απριλίου 2007, 14:29
Υπάρχουν διάφορα φόρουμ (αυτοκίνητα, αθλητικά) αλλά το συγκεκριμένο φόρουμ είναι διαφορετικό. Προσωπικά μου φέρνει το "άρωμα" της πλατείας που έπαιζα μικρός, τον χαβαλέ του καλοκαιρινού σινεμά και πολλά άλλα πράγματα που πλεον δεν υπάρχουν. Το νιώθω σαν το μπαράκι μου που θα πιω το ποτό μου και θα μιλησω με τα φιλάρακια μου.

Χαίρομαι που υπάρχει ένα μέρος όπου όλοι βρίσκουμε κάτι που μας αρέσει και πιθανόν μας φτιάχνει την διάθεση μετά απο ένα εξουθενωτικό ωράριο στην καθημερινή εργασία μας. Μπορεί να θεωρηθώ "συναισθηματικός" ή "ρομαντικός" αλλά πιστεύω οτι όταν όλα τα πράγματα τριγύρω μας αλλάζουν, διαφοροποιούνται τότε είναι η στιγμή που ψάχνουμε να βρούμε κάτι που θα μας κανει να νιώσουμε εσωτερικά ωραία.

Είναι για μένα η προσωπική μου επιστροφή σε μια πλατεία.

ΥΣ. Παίδες, κρατήστε τις στιγμές που περάσατε φτίαχνοντας το φόρουμ ψηλά, βάλτε τις σε μια κορυφή οπου μόνο εσείς μπορείτε να την βλέsπετε.
Συνυπογράφω με τον φίλο Mathias, tasia, lunargap και spalas.

Ευχαριστώ που το είδατε.

achilleas19
19 Απριλίου 2007, 14:34
Βαριόμουν απίστευτα τα chat, forums κλπ.. για έναν μόνο λόγο..δεν υπήρχε σεβασμός κ οργάνωση...Δεν είχα μπει λοιπόν ποτέ στο τριπάκι να κάτσω να διαβάσω κ πόσο μάλλον να ποστάρω σε forum μέχρι που τυχαία ανακάλυψα το greektvsubs..Κλάσεις ανώτερο από άλλα site του είδους...Τα άτομα είναι ένα κ ένα...Web's finest με λίγα λόγια...Συγχαρητήρια από μένα..

alexdeli
19 Απριλίου 2007, 15:10
GreektvSubs..Ενα ονομα,μια ιδεα..Ευχαριστω ολους οσους συμμετεχουν σε αυτο το καταπληκτικο διαδυκτιακο χωρο.

Y.Γ Βλεπω υπαρχουν πολυ ρομαντικοι εδω,ε?!:p

Tigran
19 Απριλίου 2007, 15:19
...Μπορεί να θεωρηθώ "συναισθηματικός" ή "ρομαντικός" ...

...Μη βιαστείτε να με πείτε συναισθηματική...

...Αυτά που λέω τα εννοώ και ας φαίνονται πολύ συναισθηματικά...

Και γιατί σας ενοχλεί τόσο το να φανείτε συναισθηματικοί? Εγώ το έχω ως ένα απο τα ατού του χαρακτήρα μου...

Tapame
19 Απριλίου 2007, 16:45
alexdeli εχω αρχισει κ τρομαζω γιατι ειναι απο τις λιγες φορες στη ζωη μου που συμφωνω με βαζελο :P Λες να το ψαξω?χεχε

Παιδες,ετσι θα το κρατησουμε ζωντανο.Με ψιλο-πηρε κ εμενα απο κατω χτες
αλλα πραγματικα δεν το περιμενα ολο αυτο.Κ κυριως απο ατομα που ειναι λιγους μηνες στην παρεα.
Ο καθενας οτι μπορει,οσο μπορει.Απο την καμενη σκεψη στο φορουμ του λοστ,ως την μεταφραση κ τον συντονισμο των φορουμ.Αυτα ειναι που γουσταρουμε νομιζω...

Piros
19 Απριλίου 2007, 16:49
Και γιατί σας ενοχλεί τόσο το να φανείτε συναισθηματικοί? Εγώ το έχω ως ένα απο τα ατού του χαρακτήρα μου...

Φίλε tigran, το να λές σε "αγνώστους" το ότι είσαι "συναισθηματικός" ή "ρομαντικός", σε μια εποχή που χαρακτηρίζεται "καννιβαλιστική" θεωρείται απο κάποιους σαν ένα δείγμα κατωτερότητας ή ότι είσαι κάπου άλλου, ότι είσαι "χαμένος" οτιδήποτε....

Στην τελική ανάλυση είμαστε αυτό που είμαστε και σε οποιον αρέσουμε.

Σημ. μας βλέπω για offtopic. :grin::grin::grin::grin:

Tigran
19 Απριλίου 2007, 16:55
Φίλε tigran, το να λές σε "αγνώστους" το ότι είσαι "συναισθηματικός" ή "ρομαντικός", σε μια εποχή που χαρακτηρίζεται "καννιβαλιστική" θεωρείται απο κάποιους σαν ένα δείγμα κατωτερότητας ή ότι είσαι κάπου άλλου, ότι είσαι "χαμένος" οτιδήποτε....

Για αυτό είμαστε εμείς εδώ να το αλλάξουμε...
Άλλωστε για αυτό δεν ξεχωρίζει το GreekTVsubS? Δεν επηρεάζεται από εξωγενείς παράγοντες και στηρίζει αρχές, αξίες και προσωπικότητες!(είδες με τι μαεστρία το έκανα on-topic?:P)

vagos
19 Απριλίου 2007, 17:11
ΑΒΕ Mathias οι τριάντα και κάτι σε χαιρετούν!!!Παιδιά ζήστε την στιγμή αποκτήστε όσες περισσότερες εμπειρίες μπορείτε γεμίστε την ζωή σας με όσες περισσότερες αναμνήσεις μπορείτε (καλές η κακές)!!

Elesar
19 Απριλίου 2007, 18:08
ΑΒΕ Mathias οι τριάντα και κάτι σε χαιρετούν!!!
Μathias ξεκίνησε κίνημα.... "Οι 30+ δίνουν συμβουλές στους 30-"8)

qbrain
19 Απριλίου 2007, 18:10
Πεστα ρε μαθια! αντε να μαθει να διαβαζει και ο μικρος... να δει πως τα γραφει ο μπαμπας του! :)

Solari
19 Απριλίου 2007, 18:31
Well said Mathias.
Opws lene kai oi Metallica Sad But True....

To GreekTvSubs einai idea kai athanato 8a zei!

anastasia1
19 Απριλίου 2007, 18:51
Μπράβο παιδιά σε όλους σας!!!!
Συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες & αν δεν φανώ βαρετή θέλω να σας πω μερικά πράγματα.
Εγώ σας γνώρισα μέσα από άρθρο της εφημερίδας AthensVoice που πραγματικά εκθίαζαν το έργο του site ως προς το κομμάτι των μεταφράσεων τουλάχιστον. Πωρωμένη λοιπόν & εγώ αφού τελείωσα & τη δεύτερη σαιζόν του Lost βρήκα πάτημα με έναυσμα αυτό το άρθρο να γνωρίσω το site στην αρχή ως απλή επισκέπτρια. Περιττό να σας πώ ότι κόλλησα από την πρώτη στιγμή. Διάβασα με μανία σχεδόν όλα τα άρθρα για πέντε ολόκληρες μέρες πριν γίνω μέλος! Και είπα εδώ είμαστε επιτέλους μία μικρή κοινότητα χωρίς ίχνος μεμψιμερίας, αντιπαλότητας, ύβρεως κ.λ.π. κ.λ.π. Έτσι δειλά δειλά & εγώ μπήκα στον πειρασμό να σας πλησιάσω & να γράψω την γνώμη μου σε κάποιο post για το Lost, & θυμάμαι ότι είχα αγχωθεί αρκετά γι΄αυτό. Και προς μεγάλη μου έκπληξη έγινα αποδεκτή. Με καλοδεχτήκατε & αυτό δεν θα το ξεχάσω ποτέ!!! Τώρα σας θεωρώ φίλους χωρίς να σας ξέρω καν & αυτό μου αρέσει πολύ.
Πιστέψτε με 5 χρόνια είμαι ιντερνετάκιας, έχω γυρίσω όλο το διαδύκτιο σαν κι εσάς δεν έχω βρεί πουθενά. Ποτέ σε κανένα άλλο site δεν μπήκα στον πειρασμό να επικοινωνήσω με κάποιον, όλα είναι τα ίδια & τα ίδια, ανιαρά & κρύα.
Συνεχίστε έτσι & όπου φτάσει είμαστε όλοι υπέροχοι!!!!!! (Ευλογάω & τα γένια μου έτσι!!):lol:

Yiannakis
19 Απριλίου 2007, 19:15
To lost forum ήταν για μένα ο λόγος που πέρασα τόσες αμέτρητες ώρες μέσα σε αυτό το site.Bρήκα άτομα που έστω και μέσω internet τους ένιωσα ως φιλαράκια.Πέρα δηλαδή από τις συζητήσεις για το lost ένιωσα ότι με κάποια παιδιά ταιριάζω απόλυτα ως χαρακτήρας.Αν μου έλεγε κάποιος πριν 2 χρόνια ότι θα μπαίνω σε ένα forum τηλεοπτικής σειράς και θα γράφω τις ιστορίες της ζωής μου θα του λεγα "ρε πας καλά?".Κι όμως...όχι μόνο άρχισα να γράφω...ξεσκίστηκα στο γράψιμο.Και ο λόγος δεν ήταν μόνο η πόρωση για τη σειρά.Ήταν οι φοβεροί και τρομεροί users.

Όμως όλα τα πράγματα κάνουν τον κύκλο τους.Γράφεις ,γράφεις ,γράφεις και κάποια στιγμή σταματάει η όρεξη.Αυτό που μένει για μένα πλέον και θέλω πολύ να γίνει είναι να συναντήσω από κοντά κάποια από τα τρομερά παιδιά του forum.Το season finale είναι κοντά και αν ο Arian μας κάνει το γνωστό δώρο και φέτος τότε ελπίζω να συναντήσω πολλούς από εσάς στο cinema.
Mέχρι τότε...καλά posts ,clips και θεωρίες...;)

Houan200
19 Απριλίου 2007, 23:37
Mathias καταρχήν συγχαρητήρια για τα όμορφα λόγια σου (μην ξεχνάμε οτι βρίσκεσαι σε περίοδο υπέρμετρης δημιουργικότητας λόγω "Μικρού Πρίγκηπα"):)
Με βρίσκεις σύμφωνο σε όλα αν και η πρώτη μου σκέψη ήταν οτι όλη αυτή η "παρέα" σιγά-σιγά θα διαλυόταν με το τέλος του Lost , γιατί κακά τα ψέμματα είναι ο συνδετικός κρίκος των περισσότερων χρηστών που έχουν ποστάρει σε αυτό το τόπικ.
Όμως συνειδητοποίησα οτι θα υπάρξουν και άλλα "Lost" που θα μας κάνουν να εκφράζουμε τις απόψεις μας και τις θεωρίες μας πού αλλού....στο GreekTVSubs.....
(Νομίζω οτι είναι από τα μεγαλυτερα πόστ που έχω κάνει....):haha:

ifigeneiavip
7 Μαΐου 2007, 19:53
Θέλω να πω πως άρχισα να ασχολούμαι ενεργά με το forum του Lost,ειδικότερα,σχετικά πρόσφατα...και διαπίστωσα πόσο "ζωντανό" είναι.Βρίσκω πολύ αισιόδοξο το γεγονός ότι συμμετέχουν "παιδιά όλων των ηλικιών" με άποψη και κυρίως με τρομερή αίσθηση του χιούμορ...!Αυτα τα δύο συνδιασμένα,σίγουρα αποτελούν και το μυστικό της επιτυχίας του forum...Προσωπικά εγώ πάντως έχω γίνει fan ;)