PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : smoke-monster στό αεροπλάνο ???

lostmymind
6 Μαΐου 2007, 13:32
Πιθανόν Spoiler. Εγώ το λέω και ευθύνη δεν έχω.

Λοιπόν…. έχουμε και λέμε:
Επειδή σε προηγούμενο topic (διαφορετικού περιεχομένου), ορισμένοι :P σχετικά με τον καπνό αμφέβαλαν γελώντας :lol: μέχρι δακρύων :lol: , παραθέτω σε slow motion μέρος του video να δούμε λοιπόν τι είναι αυτά που διακρίνονται στο αεροπλάνο λίγο πριν την διάλυση του στον αέρα. Για το αν είναι original η fake φαντάζομαι όλοι έχετε το 1ο επεισόδιο (pilot) να το δείτε καρέ-καρέ σε αυτό το σημείο. Το αρχείο είναι περίπου 11Mb. Μετονομάστε το smoke.zip σε smoke.rar εάν δεν αποσυμπιεστεί αυτόματα.
Πιθανόν Spoiler. Εγώ το λέω και ευθύνη δεν έχω. :thumbsup1

http://www.sv1hep.com/pictures/smoke.zip

:grin: :grin: :grin:

alexdeli
6 Μαΐου 2007, 13:43
Για το video δεν θα εκφερω αποψη..Ενα θα πω μονο..Εχεις καει!!:p

gregkerkyra
6 Μαΐου 2007, 13:49
Το κατέβασα το αρχείο, είδα και απο το αρχείο μου την συγκεκριμένη σκηνή... Όντως υπάρχει κάτι μαύρο που εμφανίζετα αστραπιαία...

:shock: :shock: :shock: Μου φαίνεται έχουμε καεί εντελώς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:shock: :shock: :shock:

axklbs
6 Μαΐου 2007, 13:50
Πατάω και μου δείνει ένα αρχείο 2ΚΒ το οποίο δεν κάνει τίποτα???? Κάνω
κάτι λαθος??

alexdeli
6 Μαΐου 2007, 13:53
Πατάω και μου δείνει ένα αρχείο 2ΚΒ το οποίο δεν κάνει τίποτα???? Κάνω
κάτι λαθος??

Ε μαλλον!:p Το αρχειο ειναι γυρω στα 11ΜΒ.

kskenteris
6 Μαΐου 2007, 13:55
Όντως υπάρχει κάτι....
Δεν μπορώ να πω με σιγουριά όμως ότι είναι ο καπνός.

axklbs
6 Μαΐου 2007, 14:00
Ε μαλλον!:p Το αρχειο ειναι γυρω στα 11ΜΒ.

Ουπς.. Εντάξει.. το πιασα τι ακριβώς έκανα!!!

lostmymind
6 Μαΐου 2007, 14:00
Για το video δεν θα εκφερω αποψη..Ενα θα πω μονο..Εχεις καει!!:p

Πάλι κάηκα? :cry: Για γένου λίγο πιο σαφής. Δηλαδή τι είναι αυτά σκουπίδια η χαρτοπετσέτες?8)

:grin: :grin:

koontz76
6 Μαΐου 2007, 14:07
Φίλε Lostmymind σε πιο λεπτό είναι αύτο το σκηνικό?Στο pilot?
Αν είναι ο καπνός , πιστευεις οτι δεν ηταν στο νησι πριν πεσει το αεροπλάνο?

daemon
6 Μαΐου 2007, 14:11
Πολύ καλό. Αυτό που βρίσκεται στ αριστερά της εικόνας μοιάζει με κεφάλι αλλά νομίζω ότι είναι πεντακάθαρο σε αυτό που εμφανίζεται στο πίσω μέρος του αεροπλάνου Απίστευτη παρατηρητικότητα. :respect:

sheik
6 Μαΐου 2007, 14:14
Δεν ειναι ο καπνος.Πως βρεθηκε δηλαδη στο αεροπλανο?Μη τρελαθουμε!
Προκειται προφανως για καποιο υπολειμμα απο τα ειδικα εφε για τις αναταραξεις του αεροπλανου.

Χωρια που ο καπνος,χωριζεται σε 3 "κεφαλια",ενω εδω βλεπουμε 4 διαφορετικες κουκιδες.

vagos
6 Μαΐου 2007, 14:14
Φίλε lostmymind μόλις το είδα και θα διαφωνήσω μαζί σου όντως κάτι υπάρχει δεν ξέρω τι μπορεί να είναι αλλά δεν σου φαίνετε λίγο περιέργο που έχουν όλα τα σημάδια το ίδιο στρογγυλό σχήμα;Εχεις δει καπνό ολοστρόγγυλο;

lostmymind
6 Μαΐου 2007, 14:15
Φίλε Lostmymind σε πιο λεπτό είναι αύτο το σκηνικό?Στο pilot?
Αν είναι ο καπνός , πιστευεις οτι δεν ηταν στο νησι πριν πεσει το αεροπλάνο?

Εχω DVD και τα λεπτά είναι διαφορετικά από AVI. Είναι περίπου στο 20λεπτο του πρώτου επεισοδίου.:grin: :grin:

Κοίτα τον Jack να δείς τι κοιτά μέσα στο αεροπλάνο σε σχέση με τους υπόλοιπους.:shock: :shock:

Φίλε lostmymind μόλις το είδα και θα διαφωνήσω μαζί σου όντως κάτι υπάρχει δεν ξέρω τι μπορεί να είναι αλλά δεν σου φαίνετε λίγο περιέργο που έχουν όλα τα σημάδια το ίδιο στρογγυλό σχήμα;Εχεις δει καπνό ολοστρόγγυλο;

Γιατί πρέπει να είναι καπνός με την σωστή έννοια? Εδώ έχει γίνει "άλογο" το στρογγυλό τον πείραξε? :grin: :grin:

sheik

Απλά άκου τον ήχο της πτήσης και πες μας τι ακούς πριν αρχίσουν οι αναταράξεις. Τι είπες? Σαν να τρίβονται σίδερα? Δηλαδή ? Ο καπνός εισβάλει εντός λέω εγώ. Εσύ δες το σαν πρόβλημα του πλατώ. :grin:

palto
6 Μαΐου 2007, 14:29
ας κάνω μια πρόχειρη προσπάθεια να συνδυάσω τα λεγόμενα σου. τώρα μας λες ότι ο τζακ κοιτάζει τον καπνό στο αεροπλάνο, right? και στο θρεντ για το μάτι του τζακ λες πως βλέπει τον καπνό με το που ανοίγει τα μάτια του μες τη ζούγκλα! και όχι μόνο τον βλέπει, αλλά δεν τα κάνει καν πάνω του, άρα μάλλον είναι κολλητάρια :grin:. tbh, κι εμένα που και που μου περνάει απ το μυαλό πως συμβαίνουν κάτι ψιλοπερίεργα με τον τζακ (πχ γιατί είναι ο μόνος που βρέθηκε τόσο μέσα στο νησί) αλλά να είναι και μπατζανάκης με τον καπνό, δεν παραπάει;

lostmymind
6 Μαΐου 2007, 14:35
palto

Εγώ δεν λέω τίποτα εκτός του τι τα δικά μου μάτια βλέπουν και τα δικά μου αφτιά ακούνε.¨:grin: :grin:

Και ο τίτλος του topic είναι smoke-monster στό αεροπλάνο ??? <--- ερωτιματικά :grin:

vagos
6 Μαΐου 2007, 14:42
Αυτό εννοώ πιο πολύ μοιάζουν με κουκίδες παρα με καπνό

filo
6 Μαΐου 2007, 14:46
Ναι θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, εύγε για τη παρατήρηση :thumbsup1 , αλλά δε νομίζω να 'ναι κάτι, βέβαια ποτέ δε ξέρεις σ' αυτή τη σειρά (προσωπικά πιστεύω σε ανάμειξη του καπνού στη πτώση του αεροπλάνου, θεωρώ σίγουρη την ανάμειξή του στην έκρηξη, για όσους ξύνουν το κεφάλι άμα ψάξεται θα βρείτε σχετικό βίντεο).

koontz76
6 Μαΐου 2007, 14:53
Το είδα και σε κανονικό και σε αργό .
Οι σκηνες σ'αυτην τη φάση περνάνε πολύ γρήγορα, ακομα και σε slow δυσκολεύτηκα να το δώ.
Πιστεύω οτι θέλουν να μας δειξουν, μας το δειχνουν πιο ξεκάθαρα.;)
Οσο για τι ειναι αυτο? :???: Νομιζω καποιος φωτισμος ή κατι τέτοιο αφου εμφανίζεται αναλογος τη μεριά που γέρνει το αεροπλάνο.
Τελικά πιστεύω (Sorry Lostmymind θέλω να πιστέψω, αλλα εδω ειναι ξεκάθαρο) οτι δεν είναι ο καπνός.

tak_86
6 Μαΐου 2007, 14:58
To να είναι δηλαδή κάποιο πρόβλημα στο φιλμ, το αποκλείουμε???? έλεος...

lostmymind
6 Μαΐου 2007, 15:15
Απάντηση απο εμένα για εμένα :mad:

Βρε lostmymind πας να μας καραφλιάσεις με αυτά που βλέπεις? Τα κουμπιά από τα σακάκια και τα πουκάμισά τους είναι που πετάγονται !!! Α και κάτι μπισκότα !!!:mad:

Εντάξει τώρα? Φίλοι ξανά?:grin: :grin:

tempest
6 Μαΐου 2007, 15:23
Ρε φιλε ελεος!Τι παρατηρεις?Η σκηνη αυτη σε κανονικο παιξιμο ειναι ενα δευτερολεπτο...!!! Εμενα για κεφαλια μου φαινονται που το ειδα σε κανονικο παιξιμο...στο δικο σου το αργο φαινονται για στρογγυλα πραγματα...Με τιποτα δεν ειναι ο καπνος..αν ηθελαν να βαλουν το καπνο θα το εκρυβαν τοσο πολυ...μιλαμε ειναι η λεπτομερεια της λεπτομερειας ω λεπτομερεια!

lostmymind
6 Μαΐου 2007, 15:40
Ρε φιλε ελεος!Τι παρατηρεις?Η σκηνη αυτη σε κανονικο παιξιμο ειναι ενα δευτερολεπτο...!!! Εμενα για κεφαλια μου φαινονται που το ειδα σε κανονικο παιξιμο...στο δικο σου το αργο φαινονται για στρογγυλα πραγματα...Με τιποτα δεν ειναι ο καπνος..αν ηθελαν να βαλουν το καπνο θα το εκρυβαν τοσο πολυ...μιλαμε ειναι η λεπτομερεια της λεπτομερειας ω λεπτομερεια!

Δηλαδή λέω εγώ τώρα. ΑΝ υποθέσουμε οτι είναι ο καπνός, θα έπρεπε απο το πρώτο 20λεπτο να μας δείξουν οτι τσεκάρει, η δημιουργεί, ενα παράξενο πράγμα ολη αυτήν την φασαρία? Εγώ νομίζω οτι κάποια στηγμή θα μάθουμε. Μέχρι τότε υποθέσεις κάνουμε. Και αυτό που ξερίζωνε δέντρα στην αρχή και πέταξε τον πιλότο στήν κορυφή του δέντρου, αν κάποιος έλεγε οτι είναι ενα πράγμα σαν καπνός θα του ρίχναμε γιαούρτι? :grin:

Bill_Slayer
6 Μαΐου 2007, 15:42
Λολ εγώ το βλέπω σα photoshop(no offense) γιατί στο κανονικό φαίνονται μια χαρά!

gregkerkyra
6 Μαΐου 2007, 15:52
Λολ εγώ το βλέπω σα photoshop(no offense) γιατί στο κανονικό φαίνονται μια χαρά!

Δεν ισχύει αυτό που λες, αν το βάλεις ανα καρέ να το δείς φαίνεται... 8)

giliopou
6 Μαΐου 2007, 16:44
Πιστεύω οτι θέλουν να μας δειξουν, μας το δειχνουν πιο ξεκάθαρα.

Ε, δεν είναι ακριβώς έτσι. Πάρε για παράδειγμα τους "ψιθύρους" που ακούν διάφοροι από τους πρωταγωνιστές όταν είναι στο δάσος (Σαγίντ, Άνα-Λουσία κλπ.) Εμείς ακούμε μόνο ένα ψου-ψου. Κάτι πορωμένοι τύποι έχουν αναλύσει τον ήχο και έχουν βρει ακριβώς (σχεδόν) τι λένε οι ψίθυροι. Και είναι διάλογοι! (Η απομαγνητοφώνηση τών ψιθύρων υπάρχει και στο lostpedia.)

Αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνώ ότι αυτό είναι ο καπνός, χωρίς να το αποκλείω κι όλας. Είναι πολύ πιθανόν ο καπνός να έχει παίξει ρόλο στην πτώση, όπως και να τους φύτεψε τη στιγμή που τα είχαν κάνει πάνω τους και ψεύτικες μνήμες. (Μπορεί η dharma με τα ψυχοπειράματά της να έχει ανακαλύψει ότι όταν βρίσκεσαι σε πανικό να είναι δυνατόν να γίνεται αυτό.)

koontz76
6 Μαΐου 2007, 17:59
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο koontz76 http://www.greektvsubs.gr/blackteal/buttons/viewpost.gif (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?p=86149#post86149)
Πιστεύω οτι θέλουν να μας δειξουν, μας το δειχνουν πιο ξεκάθαρα.

Ε, δεν είναι ακριβώς έτσι. Πάρε για παράδειγμα τους "ψιθύρους" που ακούν διάφοροι από τους πρωταγωνιστές όταν είναι στο δάσος (Σαγίντ, Άνα-Λουσία κλπ.) Εμείς ακούμε μόνο ένα ψου-ψου. Κάτι πορωμένοι τύποι έχουν αναλύσει τον ήχο και έχουν βρει ακριβώς (σχεδόν) τι λένε οι ψίθυροι. Και είναι διάλογοι! (Η απομαγνητοφώνηση τών ψιθύρων υπάρχει και στο lostpedia.)

Αύτο λεω κι έγω!:)
Μας δίνουν ένα στοιχείο, μιά λεπτομέρια, κατι..:shock: για να το ξαναδούμε και να το ψυρίσουμε!!
Αν ειναι να βλεπουμε το καθε επεισοδιο ανα καρε .. χε#ε μεσα Πολυχρονη...:mad:

pakisantreas
6 Μαΐου 2007, 18:01
http://www.lostpedia.com/wiki/Bloopers_and_continuity_errors Εκεί που λέει pilot part 1. Δεν εμφανίστηκε πουθενά ο καπνός στον πιλότο. Λάθη των εφέ είναι.

lostmymind
6 Μαΐου 2007, 19:25
1) Οφείλω να ομολογήσω ότι ο pakisantreas ποστάρισε την καλύτερη απάντηση.:respect:
2) Δεν είχα υπ’όψιν μου το συγκεκριμένο wiki link με τα bloopers.:shock:
3) Στο τέλος της σειράς προβλέπω να πέφτει πολύ γέλιο. Μα μιλάμε για πολύ γέλιο.:lol: :lol: :lol:
4) ΜΗΝ βλέπετε και ΜΗΝ διαβάζετε τίποτα. Μας χαλάει αφάνταστα.:mad:
5) Σταματήστε να βλέπετε lost όσο είναι νωρίς. Ξεκινήστε το Heroes χα! :yawn:
6) Εάν παρα ταύτα δεν μπορώ να σας πείσω διαβάστε εδώ (http://www.lostpedia.com/wiki/Chuck_Norris_%28parody_theory%29).:thumbsup1
7) Καληνύχτα.:closed-to

loizoskounios
6 Μαΐου 2007, 20:01
Bill_Slayer, ακούσαμε και κάτι πρωτότυπο. Photoshop σε βίντεο! ;)

Φοβερή η παρατηρητικότητα σου φίλε, αλλά δε νομίζω να είναι ο καπνός. Όντως φαίνονται μαύροι κύκλοι και δεν ξέρω τι είναι αλλά αμφιβάλλω ότι είναι κ καπνός. Πολύ καλή προσπάθεια, lostyourmind. :)

vagos
6 Μαΐου 2007, 20:50
Χά ο lostmymind πάει να βρεί το καινούργιο θέμα γιατί αυτό δεν του έκατσε :haha: :haha: Πάντα χαριτολογόντας φίλε μου :P :P

loyis7
7 Μαΐου 2007, 03:56
Προφανώς παίδες αυτά ειναι λάθος της παραγωγής που ξεχάστηκαν κατα την δημιουργία , και ίσως αυτά να είναι τα διάφορα "σημάδια" που βάζουν την ωρα των γυρισμάτων ως σημεία για τους ηθοποιούς ετσι ωστε να ξέρουν που να κοιτάνε την ταδε χρονική στιγμή των γυρισμάτων της ταινείας . Κατι σαν σημείο προσανατολισμού για τους ηθοποιούς η ισως σημείο για τους τύπους που είναι για τα οπτικά εφέ .

Για όποιον του αρέσει να βλέπει τα Extras από τις ταινείες στα DVD και ειδικά κατι ταινείες επιστημονικής φαντασίας θα τα έχει δει σίγουρα .

spirosMR
7 Μαΐου 2007, 08:57
Για ρίξτε μια ματιά και εδώ...
http://www.lostmysteries.com/smoke.html

lostmymind
7 Μαΐου 2007, 13:15
spirosMR
μην το ψάχνεις θα σε χαλάσει πίστεψε με.

Vagos
Ούτε να το σκέφτεσαι ότι θα ψάξω άλλο θέμα.

Διότι μετά τα όσα διάβασα,:shock: έχω την πεποίθηση ότι μας :P δουλεύουν:P κανονικά. Αυτοί με το που ο κόσμος ψάχνεται από δω και από εκεί και ανακαλύπτει τα secrets 8) (δεν αναφέρομαι στο εδώ topic, αλλά γενικά) πιστεύω ότι τροποποιούν το σενάριο. Γι’ αυτό στο τέλος, μακάρι να κάνω λάθος αλλά θα φάμε χυλόπιτα. Δεν θα τους βγει όπως το είχαν αρχικά σχεδιάσει. Το ένα ήταν CG error το άλλο έφταιγε ο φωτισμός το τρίτο ήταν το νερό που πίνανε υφάλμυρο και μας πείραξε, και αηδίες. Προσωπικά με έχει χαλάσει η σειρά για κάποιους λόγους, (πχ Charlie Kate ε σε χαλάει να μαθαίνεις τα προσωπικά τους κατά την εξέλιξη του serial) και όπως προανέφερα να κάνω λάθος για το τέλος, αλλά το φαντάζομαι μάπα.:mad: :thumbdown

Producer
8 Μαΐου 2007, 12:11
Καμία σχέση.
Το αεροπλάνο το έριξε ο γουόλτ,ο μοναδικός απο τους Λοστ που είχε προορισμό το νησί ήταν ο Γουόλτ.Γι αυτο έβαλε φωτιά στην πρώτη σχεδία του Μαικλ,''ειδοποίησε'' τους ''άλλους" να επιτεθούν στην δευτερη σχεδία και να τον αρπάξουν(εάν θυμάστε σε καποιο σημείο όταν ο Μαικλ πάει στους άλλους να πάρει τον Γουόλτ η μαύρη τον ρωτάει αν ο μικρός ειχε κάποιου αλλου είδους επαφές-εξωσωματικές υπονοεί)

koontz76
8 Μαΐου 2007, 15:35
Το αεροπλάνο το έριξε ο γουόλτ,ο μοναδικός απο τους Λοστ που είχε προορισμό το νησί ήταν ο Γουόλτ.
Πως το εβγαλες αυτο το συμπερασμα?:???: :???: :???:

Γι αυτο έβαλε φωτιά στην πρώτη σχεδία του Μαικλ,''ειδοποίησε'' τους ''άλλους" να επιτεθούν στην δευτερη σχεδία και να τον αρπάξουν
Αυτο το συμπερασμα...πως το εβγαλες?:???: :???: :???:

Producer
8 Μαΐου 2007, 17:07
Πως το εβγαλες αυτο το συμπερασμα?:???: :???: :???:

Αυτο το συμπερασμα...πως το εβγαλες?:???: :???: :???:

Μα ο γουόλτ δεν ήθελε να φύγει απο την αυστραλία με τον μάικλ, ήθελε να μείνει με τον μπράιαν,άλλωστε όλοι ξέρουμε τι μπορεί να κάνει με το μυαλό του ο γουόλτ.

Bill_Slayer
9 Μαΐου 2007, 19:17
Λολ εγώ δν ξέρω

kalokardos
21 Μαΐου 2007, 02:23
Επειδή μου αρεσε αυτο το thread λεω να θυμήσω τι είδε ο Mr Eko στη δεύτερη season στο smoke monster σε αυτο το video:

http://www.youtube.com/watch?v=llS2f7I70ko&eurl=

Άν έχει αναφερθεί ξανά sorry...

smand
21 Μαΐου 2007, 16:05
Paidia diskolo na einai lathos ton efe i tipota paromio otan ginonte ta gyrismata se mia teteia skini einai mesa se ena pseftiko aeroplano pou kouniete san ayto ton louna park.opote de xriazonte simadia gia na koitane oute fotismoi periergoi. Aytoi prepei apla na to pexoun tromagmenoi. Loipon poli kali doulia sto video exeis kanei mpravo. Mporei na min einai kapnos alla na po kai kati allo?Oi alloi fenete oti den xerane gia tin iparxi tou kapnou(to blepoume stin ekplixi tis Juliet otan to protovlepei).kai eroto.Apokliete na to eleytherose o Desmod otan stamatise na pataei to koumpi?Kai afou erixe to aeroplano meta na emine sto nisi kai na erixe kai to elikoptero sti sinexeia?