PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Ερωτήματα που μας δημιουργούνται κατά καιρούς!

Tigran
14 Μαΐου 2007, 11:59
Ανοίγω αυτό το topic ώστε να μπορούμε να συζητάμε σχετικά με τα κατά καιρούς ερωτήματα που μας δημιουργούνται μετά από κάθε επεισόδιο...

alexdeli
14 Μαΐου 2007, 12:06
Τigran,μου φαινεται θα σαρωσει αυτο το topic!:yes:

Y.Γ Εχεις λιωσει στις συγχωνευσεις,ε?!!:p

Tigran
14 Μαΐου 2007, 12:12
Η συγχώνευση που είχα κάνει, ακυρώθηκε. Δεν βόλευε...
Το θέμα θα γίνει sticky οπότε θα είναι άμεσα προσβάσιμο στα μέλη.

@alexdeli: Σαρώσει δεν σαρώσει, το θέμα είναι να είναι λίγο οργανωμένα.

*GrimReaper*
18 Μαΐου 2007, 14:34
Μερικα απο τα ερωτηματα που με βασανιζουν...:cry:

1)Τι ειναι αυτη η ''σκονη'' αυτο το συνορο που σταματησε να να δει ο Λοκ?...

http://img213.imageshack.us/img213/4836/jacobshousepowdernn6.jpg

2)Γιατι ο Richard δεν γερναει?....

http://bp2.blogger.com/_RrObyQ3XzcY/RkKxmZsh6pI/AAAAAAAAFTU/GQxwNnHYrpc/s1600/alpertold.jpghttp://bp2.blogger.com/_RrObyQ3XzcY/RkKxmZsh6qI/AAAAAAAAFTc/gZfCp0DAEfc/s1600/alpertyoung.jpg

3)Γιατι δεν αρεσει στον γιακομπς η τεχνολογια?

4)Γιατι ο γιακομπς ειπε: ''Βοηθησε με''?

5) Γιατι οι φακελοι του Σωγιερ ειναι στα Γαλλικα?

http://bp0.blogger.com/_RrObyQ3XzcY/Rjofg5sh4OI/AAAAAAAAE_4/xbleyFLnVNw/s1600/folder.jpg

6) Ειναι εγγυος η Καιτουλα?....( η Juliet ειχε πει πως θα παρει δειγματα απο τη καιτη...

7) γιατι η καταπακτη με το ιατρειο εχει αυτην την τεραστια και απροσπελαστη πορτα?...(δεν νομιζω οι εγγυες γυναικες να ηταν τοσο δυνατες ωστε να χρειαζετε μια τετοια πορτα για να τις κρατησει...( η ιουλια (juliet) ειχε πει πως εκει βαζανε τις εγγυες γυναικες για να παιθανουν!....

http://bp2.blogger.com/_RrObyQ3XzcY/RjA6A5sh1tI/AAAAAAAAErw/5ufI-1dxNo8/s1600/blastdoors.jpg

8) Τι γινετε τελικα?...Ειναι στα αληθεια ολοι τους νεκροι?...(οχι βεβαια αλλα ετσι το λεω..:P) Πως γινετε να βρηκαν το ιδιο αεροπλανο και να ειναι ολοι τους νεκροι??

9) Ποια ειναι επιτελους αυτη η γυναικα?...(ms Hawking) Κατι μου λεει οτι θα παιξει τεραστιας σημασιας ρολο στο τελος..

http://farm1.static.flickr.com/192/464744393_d805bb1a06.jpg?v=0

10) Γιατι ο τζακ βρεθηκε ξαπλωμενος διπλα σε μια ντουζινα σφαιρες??

http://bp1.blogger.com/_RrObyQ3XzcY/RhSsN3hEfhI/AAAAAAAADZM/tqNAJ4hsmQA/s1600/bulletshells.jpg
11)Γιατι το ''τερας'' δεν μπορει να περασει απο αυτο το ''φραγμα του ηχου''??

http://bp1.blogger.com/_RrObyQ3XzcY/RhSrS3hEfgI/AAAAAAAADZE/2V4vKTIgik8/s1600/smokey.jpg

12) Γιατι και πως το ''τερας'' εβγαζε ''φλας'' σαν φωτογραφικη μηχανη:???:??

http://bp1.blogger.com/_RrObyQ3XzcY/RhSbR3hEfaI/AAAAAAAADYU/OsqeZGhhQow/s1600/flash.jpg

13) Γιατι ο Λοκ ηταν βρεγμενος οταν επεστρεφε απο το υποβρυχιο??....(το υποβρυχιο ηταν ξεκαθαρα στεγνο μεσα)

http://bp2.blogger.com/_RrObyQ3XzcY/RgOYSSMYxrI/AAAAAAAACoY/tGXVXgB20Ws/s1600/normal_talahassee-cap732.jpg

14) Τι ειναι τοσο σημαντικο που ο Μιχαηλ και η MS Klugh ηταν διαθετιμενοι να πεθανουν?

15) Γιατι το βιντεο να ειναι κρυμμενο πισω απο ενα παιχνιδι σκακιου??

http://bp2.blogger.com/_RrObyQ3XzcY/RfA5G5GB0cI/AAAAAAAACLo/MO2dgJTo3IM/s1600/candle.jpg

16) Που παει τελικα αυτος ο χωματοδρομος που ειχαν φτιαξει για τα αμαξια?....

http://bp1.blogger.com/_RrObyQ3XzcY/Rec1C1Fdv1I/AAAAAAAAB2w/-21xnEmRQJA/s1600/mapneg.jpg

17) Τι ειναι και τι σημαινει τελικα το σημαδι που εκαναν στην Ιουλια?...

http://bp3.blogger.com/_RrObyQ3XzcY/Rd0n4dC3olI/AAAAAAAABSQ/NgvcsrHpt4Y/s1600/juliet.jpg

18) Γιατι βασανιζαν τον Καρλ?....

http://bp3.blogger.com/_RrObyQ3XzcY/Rcsq79C3lVI/AAAAAAAAArw/3wYzvDj2GCI/s1600/Image1.jpg

19)Ποιος εφτιαξε το βιντεο και γιατι αναφερει τον Γιακομπς?...

http://bp3.blogger.com/_RrObyQ3XzcY/RcsCk9C3lRI/AAAAAAAAArA/4dQzWdyuQGw/s1600/07.jpg

20)Ποιος μιλουσε στον Τζακ μεσω του ασυμαρτου..(και του ειπε να δοκιμασει την πορτα...)

http://photos1.blogger.com/blogger2/5256/3545/1600/normal_ido-cap0723.jpg

21) Τι απεγιναν τα οστα του Γιεμι?...Και γιατι το ''τερας'' σκοτωσε τον Εκο?

Πολλα?....Οχι βεβαια σε σχεση με οσα μας εχει δειξει το LOST και οσα μας κρυβει ακομα!....ελπιζω καποτε να αποντηθουν αυτες οι αποριες....Ελπιζω να μην παραλειψουν καμια...

a_sakis
18 Μαΐου 2007, 17:26
Οι φωτογραφίες εκτός από το 1ο ερώτημα δεν εμφανίζονται σε εμένα μόνο και εσείς τις βλέπετε,ή το πρόβλημα είναι γενικότερο;

20)Ποιος μιλουσε στον Τζακ μεσω του ασυμαρτου..(και του ειπε να δοκιμασει την πορτα...)

Αυτά τα δύο δεν τα κατάλαβα,πότε έγιναν;

MoonStar
18 Μαΐου 2007, 18:13
20 ) Αυτό συνέβη στο 3χ06 28' οπου ο Τζάκ ειναι κλειδωμένος.Μιά γυναίκα του λέει να δοκιμάσει την πόρτα.

aLdon
18 Μαΐου 2007, 18:19
επίσης

ο μαύρος και το παιδί του απο τον 2ο κύκλο που είναι??

δεν θα γυρίσει να τους σώσει?

MoonStar
18 Μαΐου 2007, 18:24
επίσης

ο μαύρος και το παιδί του απο τον 2ο κύκλο που είναι??

δεν θα γυρίσει να τους σώσει?

Αν σωθήκανε σιγα μην γυρίσουνε να σώσουνε τους υπόλοιπους ... μαύρη πέτρα θα έχει ρίξει .... το θέμα όμως ειναι σώθηκανε ???

*GrimReaper*
18 Μαΐου 2007, 19:59
Οι φωτογραφίες εκτός από το 1ο ερώτημα δεν εμφανίζονται σε εμένα μόνο και εσείς τις βλέπετε,ή το πρόβλημα είναι γενικότερο;

Αυτά τα δύο δεν τα κατάλαβα,πότε έγιναν;

Το 10 ειναι οταν η Καιτουλα ξαναγυρναει μαζι με την Juliet στην εγκαταλελημενη κοινοτητα και βρισκουν τον Τζακ μεσα στο σπιτι ξαπλωμενο....

Εμενα μια χαρα μου εμφανιζονται οι εικονες...

edited: ειχες δικιο τελικα...δεν τις εδιχνε..τωρα τις ξαναβαλα...

aLdon
18 Μαΐου 2007, 20:05
και εμένα οι εικόνες δεν μου εμφανίζονται.

*GrimReaper*
18 Μαΐου 2007, 20:07
Που και πως εμαθε η Juliet πως να παλευει?...

http://bp2.blogger.com/_RrObyQ3XzcY/RhXyN3hEf3I/AAAAAAAADb4/FeBQ1vNVbiI/s1600/julietfighting.jpg

Ποιο ειναι οι αλλοι ''αλλοι''?....

Ποιοι ηταν οι προηγουμενοι κατοικοι του νησιου...Πριν απο την Dharma?...

Στις φλασιες του Μπεν ειχαμε δει οτι οι Dharmaνιανοι πολεμουσαν καποιους αλλους...τους ''εχθρους''!..Ποιοι ειναι αυτοι?

sheik
18 Μαΐου 2007, 21:02
Το πως εμαθε η Τζουλιετ να παλευει υποθετω θα το μαθουμε σε φλασμπακ της,αν και ακομα και να μη το μαθουμε δε μου καιγεται καρφι.Υπαρχουν σημαντικοτερα πραγματα.

Οι προηγουμενοι κατοικοι του νησιου και οι "εχθροι" ειναι το ιδιο πραγμα.Υπηρχαν στο νησι απο πολυ πιο πριν και δεν μπορεσαν να τα βρουν με τους Νταρματιανους οταν αυτοι ηρθαν και εγκατασταθηκαν εκει για τα πειραματα.Σε αυτους ανηκε και ο Ριτσαρντ.Αργοτερα(ή και πιο πριν απο αυτα που ειδαμε) οι "εχθροι" ή αλλιως γνωστοι σε μας ως "Αλλοι" απεκτησαν ισχυρες επαφες στον εξω κοσμο,δημιουργησαν εταιριες,στρατολογησαν κοσμο στο νησι κλπ.

*GrimReaper*
18 Μαΐου 2007, 21:29
Το πως εμαθε η Τζουλιετ να παλευει υποθετω θα το μαθουμε σε φλασμπακ της,αν και ακομα και να μη το μαθουμε δε μου καιγεται καρφι.Υπαρχουν σημαντικοτερα πραγματα.

Οι προηγουμενοι κατοικοι του νησιου και οι "εχθροι" ειναι το ιδιο πραγμα.Υπηρχαν στο νησι απο πολυ πιο πριν και δεν μπορεσαν να τα βρουν με τους Νταρματιανους οταν αυτοι ηρθαν και εγκατασταθηκαν εκει για τα πειραματα.Σε αυτους ανηκε και ο Ριτσαρντ.Αργοτερα(ή και πιο πριν απο αυτα που ειδαμε) οι "εχθροι" ή αλλιως γνωστοι σε μας ως "Αλλοι" απεκτησαν ισχυρες επαφες στον εξω κοσμο,δημιουργησαν εταιριες,στρατολογησαν κοσμο στο νησι κλπ.

το οτι ειναι το ιδιο πραγμα το ηξερα...Το θεμα ειναι τι κανανε πριν απο πριν στο νησι αυτοι??...Κατοικουσαν εκει?...με τι συνθήκες....απο πότε...πώς...γιατί?...

*GrimReaper*
18 Μαΐου 2007, 21:30
και εμένα οι εικόνες δεν μου εμφανίζονται.

Φιλε τις ξαναβαλα...τωρα φαινονται...:thumbsup1

aLdon
19 Μαΐου 2007, 23:06
*GrimReaper* μάλλον κατι παίζει με τα permision απο τις εικόνες ..

πάλι δεν μου τις εμφανιζει.. (είμαι ο μόνος?)

palto
19 Μαΐου 2007, 23:41
μπα, γενικά τις εικόνες του grim reaper (πες μου πως το χεις πάρει απ το συγκρότημα!) δεν τις βλέπω...

*GrimReaper*
19 Μαΐου 2007, 23:41
:mad::mad::mad::mad:@@@$#%#3okdnvj @@#8#7*#7:mad::mad::mad::mad:

οχι δεν εισαι ο μονος...Τις βαζω και εμφανιζονται μονο για μια μερα...( η για λιγες ωρες..) ελεος!!!!...ε τωρα δεν τις ξαναβαζω....Και χωρις εικονες..τα ερωτηματα αυτα ειναι...lol...

geo7
20 Μαΐου 2007, 02:06
loipon tha apantiso stis 1-4 sumfona me apantiseis enos ksenou site
1 i skoni ayti moiazei me skoni p xrisimopoieitai se istories m magia gia na eglovistoun ta pneumata fantasmata ...ara prepei o ben na to evale gia na exei os omiro ton jacob
2 giayto kiolas zita voitheia apo ayton
3 o richard isos k na einai athanatos pantos ayto ofeilete sto nisi
4 o jacob prepei na einai to dio to nisi k na exei sxesi me to mayro kapno na einai ena prama mazi p exei diairethei gia na einai apodinamomenos
etsi o jacob os nisi dn thelei na meletisoun oi antrhopoi tis idiotites tou k giayto osoi sxetizontan me epistimi pethanan opos i dharma(asxeta an epetrepse sto ben k stous allous na tous skotosoun) , oi 2 prokatoxoi tou desmond stin katapakti, o epistimonas p elege sti niki gia ta entoma klpklp
episis enas filos m dikse 1 foto tou jacob p itan sto proigoumeno 20 k moiazei ekpliktika ton locke k prepei na exei sxesi me to vivlio bad twins eixe o shawyer k giayto o john exei mia idiaiteri sxesi me to nisi

geodlord7
20 Μαΐου 2007, 19:09
Min akoute ti leei o geo.Ta exei xasei edo kai kairo.A kai sviste ton apo to site giati den einai LOST FAN:shock: :shock: :thumbdown :thumbdown

*GrimReaper*
25 Μαΐου 2007, 23:03
Για ποιον φτιαχνανε τον διαδρομο προσγειωσης οι Others?

aLdon
26 Μαΐου 2007, 13:26
δεν νομίζω να έλεγε αληθεια..

απλα έλεγε τον σογιερ ψέματα

ocean
26 Μαΐου 2007, 21:17
Παιδια μολις ειδα 5 απανωτα επεισοδια και ειμαι αποβλακωμενος...ο Richard ποιος ειναι?

tzot
15 Νοεμβρίου 2007, 01:11
Εγώ θέλω να πω, σε αυτό το παρατημένο thread, πως ο καταλληλότερος όλων για την εξήγηση των τεκταινομένων στο νησί είναι, φυσικά, ο αγαπητός καθηγητής Λιακόπουλος. Σκεφτείτε μόνο, ποιο είναι το πρώτο γράμμα του τίτλου της σειράς; Μετά από αυτό, απορείτε ακόμα ποιοι ήταν οι άλλοι "άλλοι" και γιατί δεν γερνούν, ή γιατί έχουν τέτοια τεχνολογία;

(περαστικός ήμουν, τα κεφάλια μέσα πάλι)

sangreaL
15 Φεβρουαρίου 2008, 22:06
ton jack poios ton koureuei? blepw einai panta konta ta mallia toy, kai kala kapoios ton koureuei diladi ? h kaitoula 8a peite oloi xalara :p

smile88
16 Φεβρουαρίου 2008, 00:56
Ε οχι,μην το χαλατε και αυτο το θεμα...

nick69
19 Φεβρουαρίου 2008, 11:47
Παντως καποια στιγμη και μετα θα πρεπει να αρχισουν σιγα σιγα να δινονται απαντησεις σε ερωτηματα που υπαρχουν απο τη πρωτη σεζον κιολας.Εχει αρχισει και γινεται ψιλοκουραστικο.
Σε λιγο θα πρεπει να ξαναρχισω τη σειρα απο το πρωτο επεισοδειο για να "ξαναθυμηθω" τις αποριες μου.
Δωσ'τε ρε παιδια και καμμια απαντηση,μην δημιουργειτε ΜΟΝΟ αποριες.Ενταξει,λατρεμενη σειρα αλλα κατα τη γνωμη μου εχει αρχισει να με κουραζει.

sangreaL
19 Φεβρουαρίου 2008, 12:51
Παντως καποια στιγμη και μετα θα πρεπει να αρχισουν σιγα σιγα να δινονται απαντησεις σε ερωτηματα που υπαρχουν απο τη πρωτη σεζον κιολας.Εχει αρχισει και γινεται ψιλοκουραστικο.
Σε λιγο θα πρεπει να ξαναρχισω τη σειρα απο το πρωτο επεισοδειο για να "ξαναθυμηθω" τις αποριες μου.
Δωσ'τε ρε παιδια και καμμια απαντηση,μην δημιουργειτε ΜΟΝΟ αποριες.Ενταξει,λατρεμενη σειρα αλλα κατα τη γνωμη μου εχει αρχισει να με κουραζει.

einai mystery/drama. an den mas edine mysthria sinexws ti na thn kanoume. twra an kolisate stous characters mono exei kai allou wraious. an kourastikes to mysthrio proteinw na 3ekinhseis kati allo.
filika :)

ktistak
19 Φεβρουαρίου 2008, 13:30
Εγώ προτείνω να το ξαναδείς...Εκτιμάς πολύ περισσότερο το Lost τώρα που ξέρεις κάποια πράγματα και βλέπεις πόσο ωραία σου έδιναν στοιχεία τόσο καιρό..

Από προσωπική εμπειρία στο λέω γιατί ανακαλύπτω τώρα που το ξαναβλέπω ότι ειδικά την πρώτη σεζόν την είχα δει πολύ επιφανεικά..

nick69
19 Φεβρουαρίου 2008, 13:59
einai mystery/drama. an den mas edine mysthria sinexws ti na thn kanoume. twra an kolisate stous characters mono exei kai allou wraious. an kourastikes to mysthrio proteinw na 3ekinhseis kati allo.
filika :)
Φυσικα και δεν προκειται να τη παρατησω τη σειρα,ομως νομιζω οτι μπορω να εκφερω τη γνωμη μου,την οποια πηρες λαθος.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι απο τις βασικες αποριες,ακομη και της πρωτης σεζον δεν εχει απαντηθει καμμια.Οκ,σειρα μυστηριου ειναι,αλλα παραειναι μυστηρια η σειρα:)

ne3go
29 Φεβρουαρίου 2008, 13:52
Μια απάντηση που βρήκα σε ξένο forum σχετικά με το πώς βρέθηκε το αεροπλάνο και είναι όλοι νεκροί, έχει να κάνει με την εταιρεία (Mittelos ή Dharma?) που έχει υπό τον έλεγχό της το νησί.Μόλις έγινε το ατύχημα στο νησί (που είναι απόρρητη τοποθεσία για τα μάτια του υπόλοιπου κόσμου) για να μην αρχίσουν να τα σκαλίζουν οι δημοσιογράφοι και τα κανάλια, η εταιρεία έβαλε ένα πανομοιότυπο αεροπλάνο της Oceanic με άλλους νεκρούς μέσα στον πάτο του ωκεανού. Πλαστογράφησαν όλους του κωδικούς πτήσης, λίστες επιβατών κτλ (είπαμε, είναι πανίσχυρη εταιρεία με τεράστια κεφάλαια και δύναμη!) και όλα τα μέσα ενημέρωσης πίστεψαν ότι είναι το αληθινό αεροπλάνο...Ο πιλότος του ελικοπτέρου όμως, βλέποντας τις ειδήσεις, αναγνώρισε ότι ο πιλότος δεν ήταν ο φίλος του...

ppgrrrl
6 Μαρτίου 2008, 14:20
Αλο! Είδα ξανά [λόγω desmond κ time travel]2-3 επεισόδια του 3ου κύκλου και έχω δύο απορίες. Δεν ξέρω αν έχουν
αναφερθεί ξανά και δεν έχω το χρόνο να διαβάσω όλα τα ποστ γι' αυτό σορι αν έχουν ξαναερωτηθεί..

Χαζή απορία, ναι, αλλά μου ρθε.
1ον) ο Καρλ, το boyfriend της Άλεξ ξέρουμε ποιανού γιος είναι? Πώς βρέθηκε στο νησί; Από πότε είναι κει; Είναι συνομήλικος της Άλεξ άρα πρέπει να γεννήθηκε εκτός νησιού και να ήρθε εκεί μετά. Anyway η απορία ήταν : κι άλλος έφηβος στο νησί, πώς βρέθηκε όμως εκεί κτλ.

Δεν ξέρω πως να βάλω εικόνα συγνώμη..
2ον) Σίγουρα θα το έχετε προσέξει αλλά στο επεισόδιο 3.7 [not in Portland]όταν η Τζούλιετ πάει στη Μιτελος biosience ο Άλμπερτ είναι ολόιδιος ο -αγέραστος Ρίτσαρντ. Ή είναι ο Ρίτσαρντ;
(Δεν ξέρω πως να βάλω εικόνα συγνώμη..)
Και εμφανίζεται και μετά μαζί με τον Ίθαν στο νοσοκομείο όπου είναι ο νεκρός πρώην σύζυγος της Τζούλιετ.
Αν είναι ο Ρίτσαρντ αυτός, τότε η Μίτελος είναι εχθρος της Ντάρμα αφού ο Ρίτσαρντ ήταν hostile στο νησί όταν ήρθε η Ντάρμα και αυτός ήταν μάλλον που παρότρυνε τον Μπεν να τους εξουδετερώσει. Για ποιον δουλεύει ο Ρίτσαρντ; Για τους Wildomore ίσως; Μήπως η Πεννο-οικογένεια είχε από αιώνες σχέσεις με το νησί [ίσως ο προπάππους Wildmore είχε σχέση με το black rock που ήταν βρετανικό πλοίο. Και μη ξεχνάμε ότι όταν ο Ντέσμοντ πάει στον πατέρα της Πέννυ το ουίσκι που πίνει ο
‘πεθερός’και δεν του δίνει, είναι από ένα κυβερνήτη πλοίου προηγούμενου αιώνα] αλλά με τον ερχομό της Ντάρμα και το μαγνητικό πεδίο έχασαν τα ίχνη του και ο Πεννο-μπαμπάς αγοράζει το ημερολόγιο του Black Rock για να το ξαναβρεί; Μήπως οι Wildmore είναι εχθροι της Ντάρμα λοιπόν;

Ελπίζω να καταλάβατε τι λέω γιατί δεν μπορώ να το διατυπώσω γραπτώς και έχω σκεφτεί και κάποια άλλα. Ίσως λέω βλακείες και ίσως το ξανασυζητήσατε
αλλά έπρεπε να τα βγάλω από μέσα μου....ΟΥΦ

Εικόνα με τον Άλμπερτ έχω αλλά...όπως προείπα δεν ξέρω να βάζω.

pipikikinos
6 Μαρτίου 2008, 14:57
1.Δεν ξερουμε.
2.Ναι-Κατι τετοιο συμβαινει μαλλον.
Πολυ πιθανον ο Πεννο-μπαμπας να θελει να βρει το νησι για να το εκμεταλλευτει εμπορικα.Πολυ πιθανον να εχωσε τον "δικο" του Ριτσαρντ για να ξεφορτωθει την Νταρμα.
Ακομα πιθανον να εμαθε για το νησι απο την Νταρμα η οποια χρησιμοποιουσε τις κατασκευαστικες και αεροπορικες εταιρειες του Wildomore.Σε ενα απο τα επεισοδια που λες οταν μπαινουν σε ενα κτιριο πριν φυγουν για το νησι εχει ταμπελα στην εισοδο που υποδειλωνει οτι ειναι εταιρια του Πεννο-μπαμπα.

ppgrrrl
6 Μαρτίου 2008, 15:15
thanx. Όταν τα ξαναβλέπεις για 4η φορά τα lost έχοντας και νέα επεισοδία προσπαθείς
να συνδέσεις τα πάντα αλλά μπερδεύεσαι even more. Πιάστηκε ο αντίχειρας από το pause-zoom-play. LoL
Whatever απλά ήθελα να πω ότι
ή Dharma ίσως λέω ίσως είχε καλές προθέσεις ενώ αντίθετα η Μίτελος και ο Wildmore είναι αυτοί που ήθελα για άλλους σκοπούς το νησί. Και σκέφτομαι πώς ο Desmond στο
3.8 επίτηδες γύρισε στο παρελθόν ώστε να το αλλάξει [να παντρευτεί κλτ] και να μη χρειαστεί να φύγει για τη φάση με το γύρο του κόσμου ώστε να μη συμβούν όλα αυτά
[καταπακτή, εκρηξη] και χαθεί το μαγνητικό πεδίο του νησιού. Ότι δηλαδή το "νησί' έστειλε τον Ντες πίσω για να γλιτώσει από τον Wildomore και τις κακές προθέσεις του. Εξού και η σχέση [σταθερά, Πέννυ, κτλ] του Ντες με τον Νταν που είναι στο πλοίο και είναι "κακοί" και μάλλον σχετίζονται με τον Πεννο-μπαμπα.
Τέλος πάντων δεν το κουράζω άλλο γιατί πάντα θεωρίες είναι αυτά και όχι τίποτα βάσιμο.
Εντελώς liost!!!!

xifomaxos
6 Μαρτίου 2008, 15:26
Όπως είπε και η περίεργη κυρία στο 3Χ08 "το μέλλον δεν αλλάζει, το σύμπαν πάντα διορθώνει τις πορείες μας". Και γι αυτό όσο και αν ο Ντες προσπάθησε, ο Charlie στο τέλος πέθανε (στην περίπτωσή του το σύμπαν δεν κουράστηκε πολύ, ας είναι καλά η βλακεία του hobbit).
Οι σκοποί της DHARMA ίσως και να μην ήταν τόσο αθώοι. Οι Hostiles τους εξόντωσαν προκειμένου να προστατέψουν το νησί...

ppgrrrl
6 Μαρτίου 2008, 15:36
Ναι, αλλά τότε γιατί υπάρχουν 2 ειδών flashbacks [αυτά που όντως συνέβησαν και αυτά
στα οποία ο εκάστοτε χαρακτήρας αλλάζει κάποια πράγματα;] Αν κάνω λάθος διορθώστε με περί flashbacks.

Και μήπως τελικά είναι το αντίθετο; Hostiles κακοί Ντάρμα καλοί; Εξάλλου ο Μπεν είναι τόσο θεός και πανέξυπνος που σιγά να μη ήθελε να δουλεύει για τους καλούς.

xifomaxos
6 Μαρτίου 2008, 15:42
Μονο ο Des κάνει αυτά τα άλματα στο χρόνο, τα flashback των υπολοίπων είναι γεγονότα που έχουν συμβεί... Εξάλλου ακόμα και ο Des δεν μπορεί να αλλάξει την μοίρα...

ppgrrrl
6 Μαρτίου 2008, 15:54
Οκ, συμφωνώ. Πεπρωμένο φυγείν αδύνατον.
Απλά σε κάποια άλλη απορία που έιχα [σχετικα με το άθλιο χόμπιτ και την πρώτη σεζον] η μία απάντηση που έλαβα είναι ότι υπάρχουν 2 ειδών flashbacks [με σκοπό αλλάξουν κάποιοι γεγονότα από το παρελθόν του] και ότι τα οποία
διακρίνονται από τη διαφορετική μουσική που τα συνοδεύει. [κάτι που είχαμε προσέξει, νομίζαμε όμως ότι ήταν για τη μουσική ποικιλία της σειράς].
Οκ, δεν χρειάζετε να το αναλύσουμε μιας και όλα θα αποκαλυφθούν στην ώρα τους...
Υπομονή να έχουμε...
Αυριο νέες απορίες θα καταστρέψουν τα εγκεφαλικά μας κύτταρα.... Γιούπι!

xifomaxos
6 Μαρτίου 2008, 16:02
Και μήπως τελικά είναι το αντίθετο; Hostiles κακοί Ντάρμα καλοί; Εξάλλου ο Μπεν είναι τόσο θεός και πανέξυπνος που σιγά να μη ήθελε να δουλεύει για τους καλούς. _______

Θα συμφωνήσω απόλυτα στο ότι ο Ben είναι θεός και πανέξυπνος:worthy::worthy: αλλά πιστεύω ότι οι οργανώσεις που αναζητούν ουτοπικές κοινωνίες, όπως η DHARMA, έχουν διαφορετικούς σκοπούς. Είναι κάτι σαν το κοινόβιο που ζούσε ο John, όλοι φαινόντουσαν καλοί και ευτυχισμένοι αλλά στο θερμοκήπιο καλλιεργούσαν ναρκωτικά.

108asteri
6 Μαρτίου 2008, 17:52
Και μήπως τελικά είναι το αντίθετο; Hostiles κακοί Ντάρμα καλοί; Εξάλλου ο Μπεν είναι τόσο θεός και πανέξυπνος που σιγά να μη ήθελε να δουλεύει για τους καλούς.

Ο Μπεν είναι καλός....
Τι δηλαδή επειδή έχει κοφτερό μυαλό και ειναι λίγο "πονηρούλης" θα τον βγάλουμε κακό? Ή επειδη....
προσπάθησε να σκοτώσει μια ξανθιά και κάποτε στο μέλλον έχει για hitman τον Sayid έγινε αδίστακτος.Όχι βέβαια....
Τα φαινόμενα απατούν.....:yes:

ppgrrrl
6 Μαρτίου 2008, 18:06
Δεν ξέρω αν ο Μπεν είναι "κακός' ή κακός. Το μόνο σίγουρο είναι πως είναι ο τελειότερος χαρακτήρας στο Lost και δηλώνω οργισμένη fan του. [αποψή μου πάντα]
Mind control in the biggest weapon!

Και ναι, εννοείτε πως η Ντάρμα δεν είναι ακίνδυνη. Δημιουργήθηκε στα '70s την μεταχίπυς εποχή, τότε που οι διάφοροι γκουρού ήταν must κτλ, που όλοι έψαχναν για αυτήν την ουτοπική κοινωνία, τραλαλα lsd, φύση και τα συναφή. Αυτό ήταν άλλωστε και η 'βιτρίνα" της Dharma, χαρούμενη στρουμφοκοινωνία και εναλλακτικός τρόπος ζωής. Δεν λέω με τίποτα πως δεν κρύβονται πολλά πίσω από αυτή την οργάνωση. [Ακόμη και η φάτσα του κινέζου στα orientation video είναι totally evil.]

108asteri
6 Μαρτίου 2008, 18:17
Δεν ξέρω αν ο Μπεν είναι "κακός' ή κακός. Το μόνο σίγουρο είναι πως είναι ο τελειότερος χαρακτήρας στο Lost και δηλώνω οργισμένη fan του. [αποψή μου πάντα]
Mind control in the biggest weapon!

Και ναι, εννοείτε πως η Ντάρμα δεν είναι ακίνδυνη. Δημιουργήθηκε στα '70s την μεταχίπυς εποχή, τότε που οι διάφοροι γκουρού ήταν must κτλ, που όλοι έψαχναν για αυτήν την ουτοπική κοινωνία, τραλαλα lsd, φύση και τα συναφή. Αυτό ήταν άλλωστε και η 'βιτρίνα" της Dharma, χαρούμενη στρουμφοκοινωνία και εναλλακτικός τρόπος ζωής. Δεν λέω με τίποτα πως δεν κρύβονται πολλά πίσω από αυτή την οργάνωση. [Ακόμη και η φάτσα του κινέζου στα orientation video είναι totally evil.]

I could not agree more..... Είναι ο πιο ολοκληρωμένος χαρακτήρας και ο ηθοποιός που τον υποδύεται είναι φοβερός....

Όσο για τη Ντάρμα πιστεύω ότι είναι όλοι τους ψυχάκηδες τρελοεπιστήμονες και καλά τους έκανε ο Μπεν και τους την έφερε...... Ζήτω οι hostiles!!!

nimbus79
21 Μαΐου 2008, 11:48
Στο 4.3 ''the economist'' ο Σαιντ φαινεται σαν να ''επικοινωνει'' με το πνευμα της Ναομι!Υστερα,προτεινει να μεταφερουν τη σωρο της στο πλοιο με το ελικοπτερο!Για ποιο λογο?:???:

Ομως απο την ωρα που φτανουν στο πλοιο,ΚΑΝΕΙΣ δεν αναφερεται στο πτωμα της!!!ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?

Δεν το ειδε κανεις?Δε μυριζει λογω αποσυνθεσης???????:shock:
Θ α παιξει καποιο ρολο αργοτερα?

takisant
22 Μαΐου 2008, 19:24
Θα την πέταξαν στα ψάρια.

:innocent:

xifomaxos
22 Μαΐου 2008, 20:57
Θα την πέταξαν στα ψάρια.

:innocent:

:lol::lol: Mάλλον ή θα είναι στο ψυγείο και θα κάνει παρέα στον Minkowski και τον φίλο του

lost_elli
31 Ιουλίου 2008, 11:21
καλησπερα και παλι..παρολο που εχω βαλει θεμα η απορια μου ειναι εαν τελικα πιστευεται οτι εξαφανιστηκε το νησι η απλα ειναι ψευδευσθηση

tasoskratos
31 Ιουλίου 2008, 14:34
η απορια μου ειναι εαν τελικα πιστευεται οτι εξαφανιστηκε το νησι η απλα ειναι ψευδευσθηση

Καλησπέρα και σε εσένα.
Φαίνεται ότι έμεινα ως τελευταίος των Μοϊκανών, που λένε, καθότι λογικό είναι, όλοι να την έχουν κοπανήσει και πολύ καλά έκαναν. Το αυτό θα πράξω και εγώ από αύριο.
Τώρα στο θέμα σου.
Ή ΄΄εξαφάνιση΄΄ ή ΄΄μετακίνηση΄΄ (το 2ο εντός και εκτός εισαγωγικών) θα μπορούσε κατά μία άποψη να αποτελεί ψευδαίσθηση! Εξάλλου στο Lost τίποτα δεν αποκλείεται. Είναι και μεταφυσικό...γιατί όχι να τους έκανε όλους να νομίζουν ότι εξαφανίστηκε.
Τα στοιχεία όμως που έχουμε μας κάνουν να πιστεύουμε ότι η περίπτωση της ψευδαίσθησης μάλλον αποκλείεται.
Εάν πήγε μπροστά, ή πίσω, δεξιά, ή αριστερά, αυτό δεν το ξέρω.
Όταν όμως, ο ίδιος ο Λοκ φέρεται να ανέφεραι πως από την στιγμή της φυγής των 6, έγιναν ασχημα πράγματα στο νησί, για μένα και νομίζω για τους περισσότερους, δημαίνει πως το Νησί, δεν έμεινε στην ησυχία του!
Τα ψιλοspoilers που μαθαίνουμε, δηλαδή

ότι θα έχουμε την επανεμφάνιση της Ρουσώ, σε ΄΄πραγματικό΄΄ χρόνο...
ότι το ημερολόγιο του Ντάνιελ, αναφέρει γεγονότα που ήδη έχουν γίνει...

με κάνουν να πιστεύω, εγώ τουλάχιστον, ότι το Νησί επέστρεψε σε όχι καλές εποχές, για τον Ρίτσαρντ και την παρέα του.
Εάν δεν τα ξαναπούμε έως αύριο το μεσημεράκι, σε όσους έμειναν εύχομαι Καλές Διακοπές:grin:

lost_elli
2 Αυγούστου 2008, 08:36
παντως απο μια συνεντευξη που εδωσε ο J.J σεναριογραφος ειπε πως οι επομενοι κυκλοι δηλαδη 5 και 6 θα ειναι για εκεινους που εχουν αρκτοι υπομονοι και αρκετα συγκρατημενα νευρα διοτι θα υπαρχει παρελθον,μελλον και παρον ολα μαζι κατι που θα ειναι λιγο μπερδεμα

kolpelie
2 Αυγούστου 2008, 11:50
Τώρα γιατί εμένα αυτή η προοπτική με ενθουσιάζει... Αυτό είναι το Lost και γιαυτό το λατρεύουμε!!!!!!!!!!!!!! I can't wait!!!!!

XriSToZzZ
5 Σεπτεμβρίου 2008, 08:34
καλησπερα και παλι..παρολο που εχω βαλει θεμα η απορια μου ειναι εαν τελικα πιστευεται οτι εξαφανιστηκε το νησι η απλα ειναι ψευδευσθηση

για μενα δεν ητανε ψευδευσθηση
Οχι μονο δεν ητανε ψευδευσθηση,το νησι πρεπει να μετακινηθηκε γυρω στα 16 χρονια στο παρελθον!!