PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Ποιος είναι ο αρχηγός;

24-400
14 Μαΐου 2006, 06:31
Θα μπορούσε να είναι ο αρχηγός Κάποιος που Ξέρουμε?Κάποιος από τους επιζήσαντες μήπως?Η μήπως ο ''Henry''..?Σύμφωνα με την περιγραφή του για τον αρχηγό(ειναι πανέξυπνος και σπουδαιος,αλλα δεν συγχωρεί)το προφίλ ταιριάζει απόλυτα στον ίδιο.Αν όχι αυτός μήπως ο Χάρλι..?Ψυχάκιας και πλούσιος..επικίνδυνος συνδιασμός.Μπορούσε να χρηματοδοτήσει οποιοδήποτε πείραμα ήθελε..Και ήταν αυτός που έκανε την απογραφή(Λάθος δουλειά για κάποιον που δεν ξέρει αν αυτοι που καταγράφει είναι αληθινοι ή όχι,πέρα απ το ότι ξέρουμε το ότι ήταν στην λίστα μόνο απ τον ίδιο)(Ετσι θυμάμαι αν κάνω λάθος διορθώστε με)

sheik
14 Μαΐου 2006, 13:01
Εγω πιστευω πως ο "αρχηγος" δεν ειναι αλλος απο τον Αλβαρ Χανσο...τον ιδρυτη ολων αυτων...
Που το στηριζω αυτο?
Στο 2χ11 ο μουσατος ειπε στον Τζακ : "Καποτε καποιος πολυ πιο εξυπνος απο ολους εδω μεσα ειπε :From the dawn of our species,man has been blessed with curiosity"...

Πολυ καιρο πριν το επεισοδιο ειχα μπει στο thehansofoundation.org και ειδα οτι ο Αλβαρ Χανσο ειπε καποτε αυτο "From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible."

Σε συνδυασμο και με το ειναι πανεξυπνος κλπ που ειπε ο Χενρυ πιστευω πως ΣΙΓΟΥΡΑ ειναι αυτος...

sefiroth
15 Μαΐου 2006, 00:43
sygnwmi giati exw mperdeutei ....autos o hanso iparxei sta alithia?

bassistas
15 Μαΐου 2006, 00:53
Όταν λες στ' αλήθεια εννοείς εκτός σειράς;Αν αυτό εννοείς φυσικά και όχι.
Αν πάλι σε μπέρδεψε το thehansofoundation.org ,αυτό είναι ένα από τα σάιτ που οι παραγωγοί της σειράς δημιούργησαν (όπως και ένα σάιτ της αεροπορικής εταιρίας oceanic) και βάζουν εκεί κρυμμένα στοιχεία για τα διάφορα που αποκαλύπτονται σιγά σιγά στην σειρά.(τα γωστά easter eggs)

Κοίτα και αυτό (http://www.tv.com/story/story.html&story_id=4516?tag=gumballs;img;1)

sefiroth
15 Μαΐου 2006, 01:57
thx αυτο ηθελα να μαθω!

Keity
15 Μαΐου 2006, 11:25
Gia pion arxigo milame???Ton "others" i tou nisiou?

sheik
15 Μαΐου 2006, 14:23
Nαι...
Για αυτον που ανεφερε αρκετες φορες ο Χενρυ αλλα και μια φορα ο "μουσατος" οταν μιλουσε στον Ηθαν,κατα το φλασμπακ της Κλαιρ...

giannis84
15 Μαΐου 2006, 14:28
O Αλβαρ Χανσο είναι ο τύπος που φαίνεται στην ταινία σχετικά με το κουμπί? Θυμάμαι καλά? Αν όχι ας μου πει κάποιος ποιος είναι.

filo
15 Μαΐου 2006, 14:49
O Alvar Hanso είναι και καλά ο χρηματοδότης της όλης Darma (η foto είναι η μόνη που έχουμε δει και φένεται στο βιντεάκι στο ep orientation 203
http://folk.ntnu.no/jonkjeti/Lost/Alvar.jpg sorry αλλά βαρέθηκα να τη περάσω από fotoshop

Elfstone
18 Μαΐου 2006, 01:23
Ο Alvar Hanso είναι ο αρχηγός σίγουρα, το θέμα είναι μήπως τον έχουμε συναντήσει ήδη σαν χαρακτήρα. Στην εικόνα μοιάζει αρκετά με τον πατέρα του Locke.

delis7
18 Μαΐου 2006, 05:03
den nomizo na einai o pateras tou locke.
alla les............

24-400
27 Μαΐου 2006, 04:56
2 έβαλα στο μάτι σαν αρχηγούς(χένρι και χάρλι)και ο πρώτος σαν να φαινεται να ειναι ο τοπικος...κουμανταδόρος.όσο για το χοντρό,εντάξει τραβηγμένο σενάριο αλλά γιατί αυτός ελεύθερος και όχι κάποιος άλλος?

roni
27 Μαΐου 2006, 18:08
Δεν μπορεί να είναι ο Χάρλι,ήταν μεσα στο αεροπλάνο.Παρά είναι τραβηγμένο σενάριο.Ο χένρι πρεπεί να είναι.

tazgan
27 Μαΐου 2006, 18:23
Την περιπτωση το Hansοn Foundation να ειναι οι κακοι και οι Others να ειναι εναντιον τους την εχει σκεφτει κανεις? Υπαρχει κατι που μας λεει πως συνδεονται το Hanson foundation και οι Others?... Επισης εμενα ο Henry οταν ειπε "εμεις ειμαστε οι καλοι" νομιζω οτι το εννοουσε...

sheik
27 Μαΐου 2006, 18:43
Ναι ισως...
Εγω φανταζομαι πως οι Others ειναι κατι σαν "Επαναστατες" της Νταρμα,που ισωα καταλαβαν σε τι αποσκοπουσαν τα πειραματα(μεγαλυτερα συμφεροντα,βιολογικα οπλα κλπ) και ετσι κυρηξαν πολεμο εναντιον της εταιριας και απο οτι φαινεται εχουν καταφερει να την λυγισουν.
Βεβαια πολλα μενουν στον αερα,αν ειναι καλοι,τοτε γιατι κανουν οτι κανουν στους δικους μας?

tazgan
27 Μαΐου 2006, 18:52
1ον Οι "δικοι" μας δεν ξερουμε αν ειναι καλοι...αλλα αφου γενικα ολοι συμφωνουμε οτι ειναι μπορει απλα να θυσιαζονται για το γενικοτερο καλο...ο σκοπς αγιαζει τα μεσα

24-400
27 Μαΐου 2006, 18:54
Ναι,ομως ο Ήθαν και ο Τομ(μηπως είναι ο..Tom Sawyer πού ψάχναμε?)δεν ειναι αυτοι που υπό την σημαία της Dharma εκαναν τα πειράματα στην κλαιρ και εδώ και 16 χρόνια κρατάνε την αλεξ μακριά από την μάνα της?το τρελό της υπόθεσης είναι πως και σε μένα φάνηκε ο Ανρίι..ουπς ο Henry ήθελα να πω αυτό που είπε πως το εννοούσε

tazgan
27 Μαΐου 2006, 19:02
Και αυτο νομιζω οτι καλυπτεται απο το γεγονος του "υπερτατου σκοπου" που μπορει να εχουν...πατως ετσι και αλλιως νομιζω οτι αυτη τη στιγμη δεν ειναι με τo Hanso Foundation....

Mathias
6 Νοεμβρίου 2006, 22:03
Για σκεφτείτε ο μεγαλύτερος φιλόσοφος όλων, ο John Locke, ο δικός μας έιναι ο αρχηγός; Μήπως είναι ο ίδιος ο Hanso. Μήπως δεν το θυμάται; Μήπως βρίσκεται στη μέση ενός από τα πειράματά που ξεκίνησε ο ίδιος; Μήπως αυτή είναι η θέση του στο πείραμα; Μήπως έχει τις μνήμες του Locke, αλλά τις γνώσεις του Hanso;
Έχω κι άλλα μήπως, αν έχει κανείς όρεξη για συζήτηση.:yawn:
Όπως για παράδειγμα, οι κουβέντες του Benάκου "Ήρθα για ΄σένα" ή η υπογραφή μου....;)

Yiannakis
6 Νοεμβρίου 2006, 22:55
O λογικός Yiannakis θα έλεγε :

O Aρχηγός είναι ο Widmore και είναι ο HIM.Άλλωστε το όνομά του βρίσκεται πάνω σε όλα τα φάρμακα της Dharma όπως σωστά έχει παρατηρηθεί.Επίσης η κόρη του (Penny) όλως τυχαίως ξέρει πως ο Desmond βρίσκεται σε περιοχή όπου εντοπίζονται ηλεκτρομαγνητικά πεδία.Επίσης έχει προφίλ κακού και είναι πλούσιος.Όλα αυτά που αναφέρω είναι γεγονότα (όχι θεωρίες).

Ο Alvar Hanso δεν γίνεται να ζει αφού νομίζω πως στην κασέτα της Dharma είναι γέρος...κι έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που φτιάχτηκε η κασέτα.

Ο Locke δεν πρέπει να είναι ο HIM αλλά έχει ένα στοιχείο που αρέσει στον HIM και το οποίο στοιχείο δεν το έχει κανείς άλλος στο νησί:Καθοδηγείται εύκολα.Του λένε οι illusions της Dharma τι να κάνει και αυτός το κάνει.Κάθε του πράξη είναι καθοδηγούμενη κι αυτό βοηθά στα πειράματα της Μοίρας αφού οι μελλοντικές του πράξεις είναι κατευθυνόμενες.Και οι πράξεις του Locke έχουν πάντοτε ισχυρή συνέπεια για όλους στο νησί.Eπίσης είναι ο μόνος που έχει δει το EYE του Νησιού.Και είναι ο μόνος που έχει δει Φως.Τέλος είναι ο μόνος μέχρι τώρα που στη ζωή του έχει κάνει μόνο καλές πράξεις.Με άλλα λόγια διαφέρει σίγουρα από τους υπόλοιπους αλλά δεν νομίζω να είναι ο Him.

Mathias
6 Νοεμβρίου 2006, 23:15
O λογικός Yiannakis θα έλεγε :

O Aρχηγός είναι ο Widmore και είναι ο HIM.Άλλωστε το όνομά του βρίσκεται πάνω σε όλα τα φάρμακα της Dharma όπως σωστά έχει παρατηρηθεί.Επίσης η κόρη του (Penny) όλως τυχαίως ξέρει πως ο Desmond βρίσκεται σε περιοχή όπου εντοπίζονται ηλεκτρομαγνητικά πεδία.Επίσης έχει προφίλ κακού και είναι πλούσιος.Όλα αυτά που αναφέρω είναι γεγονότα (όχι θεωρίες).

Ο Alvar Hanso δεν γίνεται να ζει αφού νομίζω πως στην κασέτα της Dharma είναι γέρος...κι έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που φτιάχτηκε η κασέτα.

Ο Locke δεν πρέπει να είναι ο HIM αλλά έχει ένα στοιχείο που αρέσει στον HIM και το οποίο στοιχείο δεν το έχει κανείς άλλος στο νησί:Καθοδηγείται εύκολα.Του λένε οι illusions της Dharma τι να κάνει και αυτός το κάνει.Κάθε του πράξη είναι καθοδηγούμενη κι αυτό βοηθά στα πειράματα της Μοίρας αφού οι μελλοντικές του πράξεις είναι κατευθυνόμενες.Και οι πράξεις του Locke έχουν πάντοτε ισχυρή συνέπεια για όλους στο νησί.Eπίσης είναι ο μόνος που έχει δει το EYE του Νησιού.Και είναι ο μόνος που έχει δει Φως.Τέλος είναι ο μόνος μέχρι τώρα που στη ζωή του έχει κάνει μόνο καλές πράξεις.Με άλλα λόγια διαφέρει σίγουρα από τους υπόλοιπους αλλά δεν νομίζω να είναι ο Him.
Πάντα βλέπω το lost κάτω από δύο οπτικές γωνίες.
Η μία συμφωνεί με αυτά που λες, η άλλη ψάχνει για τις συνομωσίες των παραγωγών κατά το "όλα έχουν επιστημονική ή (άντε) ψευτοεπιστομηνική εξήγηση".
Και είναι και το άλλο βρε Yiannaki μου, που ψάχνω. Όταν λένε για ανατροπή:*( , τους πιστεύω ο καημένος και ψάχνω για πραγματική ανατροπή.
Ο άλλος Yiannakis τι θα έλεγε;8)

Sotos_2002
7 Νοεμβρίου 2006, 00:42
Yannaki με βρισκεις απολυτως σιυμφωνο!

Yiannakis
7 Νοεμβρίου 2006, 00:43
Πάντα βλέπω το lost κάτω από δύο οπτικές γωνίες.
Η μία συμφωνεί με αυτά που λες, η άλλη ψάχνει για τις συνομωσίες των παραγωγών κατά το "όλα έχουν επιστημονική ή (άντε) ψευτοεπιστομηνική εξήγηση". Και είναι και το άλλο βρε Yiannaki μου, που ψάχνω. Όταν λένε για ανατροπή:*( , τους πιστεύω ο καημένος και ψάχνω για πραγματική ανατροπή.Ο άλλος Yiannakis τι θα έλεγε;8)

Kαταρχάς καμία εξήγηση από αυτές που θα δώσουν δεν μπορεί εξ ορισμού να είναι επιστημονική.Μόνο ψευδοεπιστημονική.Η μεγάλη αντροπή μπορεί να μην είναι τόσο μεγάλη για εμάς τους πορωμένους τρελούς που ασχολούμαστε τόσο πολύ με θεωρίες.Θα είναι πιστεύω γι 'αυτούς που βλέπουν το επεισόδιο χωρίς να το ψάχνουν.
Για μένα ότι και να δω ή να ακούσω δεν νομίζω ότι θα εκπλαγώ.
Οι πιο μεγάλες ανατροπές που θα μπορούσαν να γίνουν θα ήταν του στυλ "κάποιος από τους χαμένους είναι dharmatianos" , "το νησί δεν ειναι νησί", "το νησί δεν είναι πραγματικό", "ο χωροχρόνος είναι διαφορετικός στο νησί" ,"ο έξω κόσμος έχει αφανιστεί" , "οι επιβάτες έχουν πεθάνει και οι χαμένοι έχουν τις μνήμες τους" , "οι others προέρχονται από τη θεωρία της κούφιας γης" και άλλα πολλά τέτοια που αν και υπερβολικά τα έχουμε ήδη υπόψιν μας.Από τη στιγμή που έχουμε δει τόσες ταινίες που "αυτό που βλέπουμε δεν είναι όπως το βλέπουμε" είναι λογικό να μην εκπλαγούμε.
Το να είναι ο Locke o ΗΙΜ είναι μια από τις τρελές θεωρίες.Όμως σε αυτό το θέμα μου κολάει αφάνταστα ο Widmore βάσει λογικής οπότε υποστηρίζω πως αυτός είναι ο αρχηγός όλων.

PS:Άλλωστε τον έχω ψηφίσει στις τελευταίες εκλογές μας...:)

Mathias
7 Νοεμβρίου 2006, 10:38
Yiannaki, Soto μα φυσικά συμφωνώ κι εγώ.:yes: Μην παρεξηγηθώ!
Αυτά που λέει ο Yiannakis είναι απολύτως σωστά και λογικά.
Απλά έχω όρεξη για θεωρίες συνομωσίας :grin: , αλλά βλέπω ότι κανείς άλλος δεν έχει....:cry: :P

nectar
7 Νοεμβρίου 2006, 13:34
Άν δεχτούμε την θεωρία, ότι οι επιβάτες της πτήσης είναι νεκροί και ότι οι "χαμένοι" φίλοι μας είναι others με εμφυτευμένες τις μνήμες των νεκρών επιβατών... τότε όλα είναι πιθανά;)
... και εννοώ για το ποιός από αυτούς μπορεί να είναι ο HIM και όταν λέω ο HIM εννοώ ο αρχηγός των άλλων, που δεν είναι απαραίτητο να συμπίπτει με τον αρχηγό της DHARMA και του όλου εγχειρήματος.
Άν λοιπόν υπήρχε περίπτωση να έστεκε κάτι τέτοιο, τότε σίγουρα θα συμφωνούσα με τον Mathias ότι αυτός θα ήταν ο Μέγας Locke!