PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Ποια ταινία είδατε σήμερα;

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70

Filmfreak
17 Ιουλίου 2011, 01:53
Harry Potter And The Deathly Hallows Part 1 (2010) (http://www.imdb.com/title/tt0926084/)
Eντάξει δεν έγιναν και πολλά, εισαγωγή στο τελευταίο μέρος ήταν, αλλά αρκετά συμπαθές. Ειδικά προς το τέλος άρχισε να μου αρέσει αρκετά. Άντε να δούμε και το τελευταίο τι θα λέει.

liakanel
17 Ιουλίου 2011, 02:00
"From Prada to Nada"

Ευχαριστη μετριοτητα...! 5/10

steda
17 Ιουλίου 2011, 02:19
Priest
Άλλη απαίσια ταινία και αυτή και η πλάκα είναι ότι μυρίζομαι και συνέχεια αν πάει καλά εισπρακτικά...

MCAK
17 Ιουλίου 2011, 02:38
"Welcome to the Rileys (http://www.imdb.com/title/tt1183923/)".

Αυτή η Stewart κόντεψε να με κάνει να βουρκώσω. Είναι τόσο τραγική ως ηθοποιός. :-/

goggits
17 Ιουλίου 2011, 02:43
Είδα σήμερα το Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2 σε 3D...:)
Πολύ ωραία ταινία αλλα περισσότερα θα γράψω αύριο στο review της ταινίας!!!:P

elgalla
17 Ιουλίου 2011, 12:08
Les Aventures Extraordinaires D' Adele Blanc-Sec: Όπως και το βρετανικό, έτσι και το γαλλικό χιούμορ δεν είναι για όλον τον κόσμο. Για όσους είναι, όμως, σίγουρα θα διασκεδάσουν μ' αυτήν την περιπέτεια φαντασίας που έχει πτεροδάκτυλους και μούμιες, αποδράσεις από φυλακές και παρολίγον εκτελέσεις, κωμικές καταστάσεις και μια κούκλα πρωταγωνίστρια που είναι ολίγον συγγραφέας, ολίγον Ιντιάνα Τζόουνς. Διασκεδαστικότατη ταινία δια χειρός Luc Besson.

savvas999
17 Ιουλίου 2011, 12:24
Οι ταινίες που είδα τις τελευταίες εβδομάδες:

The Machinist - Γουστάρω τέτοιες ταινίες, η ερμηνεία του Bale εξαιρετική. Δεν την θεωρώ αριστούργημα αλλά μια χαρά ήτανε - 7,5/10

Harry Potter and the Deathly Hallow Part1 - Δεν μου πολυάρεσε, η ταινία ήταν σαν ένας πρόλογος, δεν είδαμε και πολλά πράματα, ελάχιστη δράση, σε κάποια σημεία ψιλοβαρέθηκα - 5,5/10

Harry Potter and the Deathly Hallow Part2 - Την βρήκα καλύτερη από τα 2 τελευταία potter, ωραίο κλείσιμο αν και το περίμενα λίιιιιγο καλύτερο - 7/10

Paul - Όχι πως γέλασα αρκετά αλλά καλούλι ήτανε - 6/10

Insidious - Αν και δεν ήταν κάτι τρομερό, μου κράτησε το ενδιαφέρων - 5/10

Hard Candy - Μου άρεσε πολύ και δεν το περίμενα. Ωραία και η Ellen Page - 7/10

Transformers: Dark of the Moon - Είχε την πλάκα του, απαράδεκτο το 3D - 5/10

elgalla
17 Ιουλίου 2011, 15:38
Knowing: δια χειρός Alex Proyas, πολύ ενδιαφέρον θρίλερ/περιπέτεια επιστημονικής φαντασίας με ιστορία που σε κρατάει, ωραία σκηνοθεσία, καλά ανεπτυγμένους χαρακτήρες και ωραίες ερμηνείες -ακόμη και από τον Cage που ως γνωστόν δεν συγκαταλέγεται στις συμπάθειές μου. Μου άρεσε πολύ και δεν το περίμενα να πω την αμαρτία μου.

liakanel
17 Ιουλίου 2011, 17:07
"Red Riding Hood"

Δεν με ξετρελανε ιδιαιτερα...κατι ελειπε! Ωραια τα παλικαρια που πρωταγωνιστουσαν!! 6/10

great
17 Ιουλίου 2011, 18:03
"Fast Five"
http://img717.imageshack.us/img717/6710/99256760.pnghttp://img860.imageshack.us/img860/5054/24355984.png
Ήταν μεγάλο και με κούρασε. Καλές οι σκηνές μάχης/αυτοκίνητα γενικότερα

"Wrecked"
http://img200.imageshack.us/img200/9972/36059018.pnghttp://img847.imageshack.us/img847/2843/96933959.png
Ο συνδυασμός του Buried και 127 Hours βγάζει υυυυπνο.

liakanel
17 Ιουλίου 2011, 18:57
"Priest"

Αρκετα καλο, ειχε δραση απλως ηταν λιγο κουλο..! Πως καταφεραν και συνδυασαν παπαδες - Εκκλησια - οπλα - βαμπιρ - μαχες και φωτιες - πολεμικες τεχνες και δεν ξερω κι εγω τι! Δεν με χαλασε κι απο οτι το κοβω παει και για 2ο...! ;) 7/10

bill667
17 Ιουλίου 2011, 21:26
Ειδα:

Captivity (2007): Αμερικάνικο saw-clone. Μια γυναίκα και ένας άντρας ξυπνούν φυλακισμένοι σε ένα υπόγειο και βρίσκονται στο έλεος του απαγωγέα τους. Συμφωνα με μερικούς, αυτό το κακεκτυπο του saw ειναι καλύτερο απο τα saw-sequels. Συμφωνα με εμενα, δεν ισχυει κάτι τέτοιο. Τιποτα δεν προκαλει ενδιαφερον σε αυτη τη ταινια. Και το εννοω: ΤΙΠΟΤΑ! Τέτοια σενάρια γράφει και η γιαγιά μου.

Cold and dark (2005): Βρετανικό αστυνομικό με στοιχεία τρόμου. Έτσι όπως ξεκινάει, ως αστυνομικό σε περιορισμένους χώρους και απόμερα σημεία, κράζει ότι δεν έχει μεγάλο μπάτζετ. Οταν πέφτει το horror κατι παει να γίνει, αλλά σαν σύνολο δεν προσφέρει παρά μόνο χασμουρητά.

Mimic 3 The sentinel (2003): Αυτό μάλιστα! Ήμουν προετιμασμένος ότι θα δω κάτι πολυ πιο low-budjet απο το original και έτσι δεν μου κακοφάνηκε που τα 3/4 της ταινιας λαμβάνουν χώρα σε ένα διαμέρισμα. Εκεί κατοικεί ο πρωταγωνιστής με την οικογένεια του και έχει χόμπι του να φωτογραφίζει τους γείτονες στα σπίτια τους χωρίς αυτοι να τον βλέπουν. Μέχρι που συλαμβάνει με τον φακό του την δραστηριότητα των ανθρωπόμορφων εντόμων. Στο τελευταίο τέταρτο ο σκηνοθέτης "ρίχνει" το μεγαλύτερο μέρος του μπατζετ, με αξιομνημόνευτες σκηνές σασπένς. Μέχρι τότε παρακολουθούμε ένα καλογραμμένο σενάριο (λένε ότι έχει βασιστεί σε ένα αλλο). Μου άρεσε όσο και το πρώτο mimic, άσχετα αν πρόκειται για μια πολύ διαφορετική σκηνοθετική προσέγγιση.

smallville
18 Ιουλίου 2011, 00:20
Fast Five.

Μια χαρά ήταν τελικά. Βλεπόταν άνετα. 7/10

tanoulitsa
18 Ιουλίου 2011, 13:15
Eιδα επιτελους "τα ματια της Τζουλια" εξαιρετικα ομορφη ταινια!! Ο ΝτελΤορο ζωγραφισε ξανα!
Ειδα και το "Beastly" εεε οπως το περιμενα μετριο αλλα γλυκουλη. Το μετραω περισσοτερο αφου εδωσε πολλα στοιχεια του "τερατος" της disney!

Jane1
18 Ιουλίου 2011, 14:23
Burlusque (2010)

Δεν ήταν τόσο φαντασμαγορικό όσο άλλα μιούζικαλ, ούτε είχε τίποτα φοβερές ερμηνείες, αλλά παρόλα αυτά μου άρεσε αρκετά.
Την Cher είχα καιρό να τη δώ, οι πλαστικές δεν την βoηθάνε καθόλου στις εκφράσεις του προσώπου.
Αρκετά καλά τα σόου της Xtina, αλλά ένιωθα ότι κάτι τους λείπει.
Η Kristen Bell αγνώριστη με το μαύρο μαλλί. Δεν ήξερα ότι χορεύει.
Cam Gigandet. :oops:

lostie*
18 Ιουλίου 2011, 16:02
I am sam
Μου ελεγαν οτι θα κλαιω απο το πρωτο τεταρτο οτι ειναι τελεια και διαφορα τετοια. Προς το τελος μονο με συγκινησε αλλα πιο πριν καποιες στιγμες τις θεωρησα γελοιες και μου προκαλουσαν γελιο και αυτο χαλαγε ολη την ατμοσφαιρα. Γενικα ειχε πολυ καλες ερμηνειες και ο Σον Πεν ηταν απιστευτος, η Ντακοτα εδειξε ποσο ταλεντο εχει απο μικρη.Ειχε νοημα και σε καποια σημεια οντως μπορει να σε αγγιξει.

bill667
18 Ιουλίου 2011, 18:18
Οίδα τα εξής:

Gamer (2009): Αμερικάνικο action sci-fi σχετικά με ένα φουτουριστικό παιχνίδι που παίζεται με ανθρώπους που χειρίζονται άλλους ανθρώπους σαν video-game. Ωραιο το εύρημα, όμως στο βωμό της δράσης δεν υπάρχει τόσο καλή διαπραγμάτευση. Παρ' όλα αυτά έχει κάποιες καλές στιγμές.

Baby shower (2011): Σπλατεριά από την Χιλή. Κάποιες παλιές συμαθήτριες πάνε σαββατοκύριακο σε ένα εξoχικό. Η πρωταγωνίστρια είναι έγγυος και μαθαίνει ότι μία από τις φίλες της κοιμάται με τον άντρα της. Ενώ προσπαθεί να ανακαλύψει ποια απ' όλες είναι, σκάει μύτη μια σατανική αδελφότητα που τις ξεπαστρέφει μία-μία για να πάρει τα δίδυμα όταν γεννηθούν και η κτηνωδία είναι γεγονός. Σοβαρότατη σπλατεριά που δεν "σπάει πλάκα" και απεικονίζει γλαφυρά την κτηνωδία. Πολύ ωραίο. Το βάζω στη βιντεοθήκη μου, δίπλα στο γαλλικό inside και το αμερικάνικο I spit on your grave.

Hobbo with a shotgun (2011): Βίαιη αμερικάνικη ταινία σχετικά με έναν άστεγο που επιβάλει τον νόμο σε μία διεφθαρμένη πόλη. Απολαυστικό, βίαιο και αιματηρό. Από τις πρώτες σκηνές μέχρι την κορύφωσή του, δεν με επέτρεψε να βαρεθώ καθόλου. Πιστεύω ότι ο σκηνοθέτης του (Jason Eisner) ήταν αυτός που θα έπρεπε να αναλάβει το Reboot του Robocop.

lostie*
18 Ιουλίου 2011, 22:17
The A team
Ταινια δρασης με μεγαλα ονοματα. Ευστοχο χιουμορ(στην αρχη θα ελεγα οτι ειναι κωμωδια),καλο σεναριο. Μου αρεσε παρα πολυ. 9/10

The hall pass
ΑΠΑΙΣΙΑ. Με πηρε ο υπνος δυο φορες και βρηκα τη δυναμη να ανοιξω τα ματια μου γιατι δεν μου αρεσει να αφηνω ταινιες στη μεση.Αναμενομενα τα παντα,βαρετη. 3/10 γιατι ειμαι καλος ανθρωπος

elgalla
18 Ιουλίου 2011, 22:29
Attila: Μεγαλύτερο από ότι θα έπρεπε, με μέτριες έως κακές ερμηνείες, αισθητική Ζήνα με σκοτωμούς χωρίς σταγόνα αίμα και ένα στόρι που δεν ήξερε αν ήθελε να είναι ιστορικό ή φαντασίας. Είχε κάποιες καλές στιγμές και ο Gerard Butler για μια ακόμη φορά ξεχείλιζε αντρίλα, αλλά πέρα από αυτά δεν ξέρω για ποιον λόγο θα μπορούσε κάποιος να θέλει να το δει.

Arsene Lupin: Να ξεκαθαρίσω ότι σαν ταινία δεν ήταν καθόλου κακή, τουναντίον, τη βρήκα αρκετά καλή παρά κάποιες τρύπες στο σενάριο. Ωστόσο, το αίσθημα που μου δημιουργούσε ο χάρτινος Αρσέν Λουπέν δεν μου το προκάλεσε κι αυτό δεν μπορώ παρά να το θεωρήσω μείον.

liakanel
19 Ιουλίου 2011, 02:45
"X-Men: The Last Stand"

Για 1.000.000η φορα (ταινιαρα) αλλα προσεξα σεναριο λαθος:

Ξεκιναει η ταινια και δειχνει τον Τσαρλς πριν απο 20 χρονια (γερο) να περπαταει οταν πηγαν να βρουνε την Τζιν με τον Ερικ ΑΛΛΑ στο X-Men: First Class μας δειχνει στο τελος οτι ο Τσαρλς εμεινε απο νεος παραλυτος! Ε, γατακια του Χ-Μen σας τσακωσα!!! :P

lerris
19 Ιουλίου 2011, 14:17
The Killer Inside Me. (http://www.imdb.com/title/tt0954947/)
Πολύ καλή και έξυπνη ταινία, διαφοροποιημένη στο είδος της (βοήθησε βέβαια και η νουβέλα στην οποία είναι βασισμένη), και αυτό το διαφορετικά παρουσιασμένο "θρίλερ" με κέρδισε. Η σκηνοθεσία ήταν καλούτσικη, ενώ μού άρεσε πολύ η μουσική που έντυσε την όλη ταινία.
Alba και Hudson πολύ καλές στον ρόλο τους, ενώ ο Casey Affleck κέρδισε το στοίχημα με τον εαυτό του στον πρωταγωνιστικό ρόλο. ;)

Remember Me. (http://www.imdb.com/title/tt1403981/)
Όπως καταλάβατε η φίλη μου μού έστησε ενέδρα με δεύτερη ταινία του Pattinson μέσα σε μια βδομάδα! :P Τελικά όμως μού άρεσε πολύ η συγκεκριμένη, περισσότερο απ' το Water For Elephants, και μπορώ να πω ότι σ' αυτό το ρόλο τα κατάφερε πολύ καλύτερα ο Pattinson και έπειθε. ;)
Η Emilie de Ravin επίσης πολύ καλή, αλλά την παράσταση έκλεψε η μικρούλα Ruby Jerins. :respect:
Και μ'άρεσε που το σενάριο δεν επικεντρωνόταν τόσο στο ερωτικό κομμάτι, αλλά και σε άλλα που αφορούσαν τις σχέσεις των πρωταγωνιστών. :yes:

Source Code. (http://www.imdb.com/title/tt0945513/)
Αρκετά καλό, σφιχτογραμμένο σενάριο που δε σε κάνει να βαριέσαι, και ο Jake Gyllenhaal πολύ καλός στο ρόλο του.

Vourvas
19 Ιουλίου 2011, 20:17
Είδα το Kung Fu Panda 2 και μου άρεσε πάρα πολύ.
Και το Water For Elephants και ήταν πολύ γλυκό.
Είδα και τν Εξιλέωση που πάντα με συγκινεί.Πάρα πολυ ωραία ταινία.

steda
20 Ιουλίου 2011, 00:53
Source Code
Καλό ήταν αν και λίγο μπερδεμένο με όλα αυτά τα πέρα δώθε...

Filmfreak
20 Ιουλίου 2011, 01:59
Battle Los Angeles (2011) (http://www.imdb.com/title/tt1217613/)
Τη μισή ταινία που είδα ψιλοβλεπόταν αλλά βαρέθηκα. Το υπόλοιπο απλά έπαιζε μόνο του. Σαν να έπαιζες Shoot' em Up παιχνίδι ήταν η ταινία, αλλά χωρίς να συμμετέχεις.

lostie*
20 Ιουλίου 2011, 12:22
the wrestler
7/10. Καλη σκηνοθεσια που ειναι πολυ σημαντικο για μια ταινια. To τελος δεν με αφησε ικανοποιημενη εμειναν πολλα αναπαντητα κατα τα αλλα ηταν αρκετα καλη.

Peacock
Δραμα. 7/10 γιατι ξεφυγε απο τις προδιαγραφες των κλασσικων χολιγουντιανων ταινιων. Υπηρξαν στιγμες που νομιζα οτι θα τρελαθω. Απλα ηταν κουραστικη, απο τι μιαμιση ωρα θα μπορουσε να μεινει η μιση.

velvetmorning
20 Ιουλίου 2011, 12:42
Animal Kingdom :clapping: Αθανατο Αυστραλιανο cinema σε αγαπω λεμεεεε :grin: Δευτερη καλητερη ταινια που ειδα φετος στο ειδος του μετα το Tree of Life :thumbsup1

Jane1
20 Ιουλίου 2011, 12:55
The Karate Kid (2010)

Παρόλο που ήταν γνωστό το σενάριο, κατάφερε να μου κρατήσει το ενδιαφέρον.

johnchatzo
20 Ιουλίου 2011, 13:54
Sweeney Todd
Ενώ εκτίμησα την παραγωγή,τις ερμηνείες και την όλη ατμόσφαιρα που δημιούργησε ο Μπαρτον δεν έμεινα πολύ ικανοποιημένος από το τελικό αποτέλεσμα.Αρκετά από τα τραγούδια της ταινίας καθυστερούσαν άσκοπα την πλοκή και δεν διασκέδαζαν όσο θα έπρεπε..Καλή ταινία αλλά όχι κάτι απίστευτο όπως περίμενα..

Insidious
Πέρασε ευχάριστα η ωρά και την εκτίμησα ακόμα περισσότερο όταν είδα πως έχει μπάτζετ 1,5εκ.Δεν θα τη θυμόμαστε για πολύ όπως το Saw αλλά έχει ενδιαφέρον και αρκετές τρομακτικές σκηνές.

Defiance
Αν και ξεκινάει κάπως αργά ανεβάζει συνέχεια ρυθμούς και έχει 2 έξοχες ερμηνείες από τους βασικούς πρωταγωνιστές της.Δεν ξέρω κατά πόσο είναι ακριβής ιστορικά αλλά σαν πολεμικό δράμα είναι αρκετά δυνατό.

tanoulitsa
20 Ιουλίου 2011, 14:07
Eιδα το Megamind που εφτυνα συνεχεια και τελικα ηταν απολαυστικοτατο!
Φετος εχει γινει εξαιρετικα καλη δουλεια στα ανιμεισον!

bill667
20 Ιουλίου 2011, 18:41
Είδα τα εξής:

The box (2009): Αμερικάνικη σουρεαλιστική ταινία σχετικά με ένα κουμπί που όποιος το πατάει κερδίζει μεν χρήματα, αλλά την ίδια στιγμή, κάπου στον πλανήτη κάποιος άλλος χάνει τη ζωή του. Φιλόδοξο σενάριο, με ιδέες που δεν αναπτυσσονται ποτέ επαρκώς στον βωμό του σουρεαλισμου. Δεν ήξερα τι να περιμένω και δυστυχώς πέρασαν 40 ολόκληρα λεπτά λογικής φανταστικής διαπραγμάτευσης, που με έκαναν να πιστέψω λανθασμένα ότι θα παρακολουθήσω κάτι που να βγάζει νόημα. Οι ψευτο-επιστημονικές εξιγήσεις μπέρδευαν περισσότερο τα πράγματα αντί να τα ξεδιαλύνουν. Η δε γλυκανάλατη οικογενειακή ατμόσφαιρα με έκανε να βαριέμαι. Ίσως το εκτιμήσω περισσότερο σε κάποια δεύτερη θέαση τώρα που ξέρω ότι είναι τύπου Donnie Darko.

The dark hours (2005): Καναδικό θρίλερ σχετικα με εναν τρελο που μπουκάρει στο σπίτι της ψυχιάτρου του, απειλώντας αυτή και την οικογένειά της και συμπεριφέροντάς τους σαδιστικά. Με τον τρόπο αυτό θέλει να πάρει την εκδίκησή του για την αντιμετώπιση που είχε όλα αυτά τα χρόνια από την ψυχίατρο, την οποία θεωρεί εξίσου σαδιστική. Μήπως δεν έχει άδικο; Παρά τα κλισέ του είδους, η ταινία έχει να προσφέρει ένα σενάριο που δεν μασάει να προκαλέσει, δημιουργώντας διάφορους προβληματισμούς που ξεφεύγουν αρκετά από την ταινία. Νομίζω ότι είναι πολυ πιο ψαγμένη απ' όσο δειχνει και μου άρεσε αρκετά.

Brotherhood of Blood (2007): Αμερικάνικη ταινία με βαμπιροκυνηγούς εναντίον βαμπίρ. Η ιστορία ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα, έχανε όμως σε character development καθώς μπήκε κατευθείαν στο ψητό και με αφίγηση μπρος-πίσω προσπάθησε να εξηγίσει τι συμβαίνει. Νομίζω ότι θα αρέσει περισσότερο στους πιστους φαν των βαμπιρ. Εγώ την βρήκα μέτρια.

smallville
21 Ιουλίου 2011, 00:36
Arthur.

Τελικά άξιζε τον κόπο. Εξελίχθηκε σε μια αρκετά καλή ταινία.

fakoykas
21 Ιουλίου 2011, 02:49
Rec 2

Το πρώτο ήταν φοβερό, πολύ ενδιαφέρον και αρκετά τρομαχτικές σκηνές.
Το δεύτερο ενώ βασίστηκε στο πρώτο γερά και μπορούσε να γίνει μια ακόμη φοβερή ταινία, δε το χειρίστηκαν καθόλου καλά, προσπαθούσαν να γεμίσουν το χρόνο με άχρηστα πράγματα, το σενάριο ήταν μηδενικό και πολύ ανόητο, με άλλα λόγια μια πολύ κακή ταινία.

jack_sheph
21 Ιουλίου 2011, 03:13
Bridesmaids (http://www.imdb.com/title/tt1478338/). :grin:

Γενικότερα με τα chick flicks δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.
Το συγκεκριμένο όμως με εξέπληξε ευχάριστα, μιας και με τη δόση καφρίλας που διέθετε κατάφερε να βγάλει αρκετό γέλιο σε κάποια σημεία.

Το πικ της ταινίας πιστεύω πως ήταν η σκηνή στο αεροπλάνο.
Brilliant. :lol: :respect:

χάρις2106
21 Ιουλίου 2011, 11:12
Ghosts of Girlfriends Past(2009) (http://www.imdb.com/title/tt0821640/):thumbsup1

Καλό...πέρασε ευχάριστα η ώρα μου...

anolizzy
21 Ιουλίου 2011, 14:29
500 Days of Summer

Φαίνεται είμαι απο τους λίγους που δεν τους ενθουσίασε η ταινία.
Τους λόγους τους εξηγώ στο review της ταινίας.
Η βαθμολογία μου είναι 5/10!

χάρις2106
21 Ιουλίου 2011, 22:12
Black Swan(2010) (http://www.imdb.com/title/tt0947798/)

Είπα να κάτσω να το δω...δεν μου άρεσε σχεδόν καθόλου -.-
Η αλήθεια είναι ότι βαρέθηκα κιόλας. Εννοείται πολλά μπράβο στην Natalie Portman...απίστευτη η κοπέλα.

sam402
21 Ιουλίου 2011, 23:02
Γειά σας. Είδα το Fast Five 5 και μου άρεσε πολύ.:thumbsup1

series_addicted
22 Ιουλίου 2011, 00:32
The mist 2007
Μάπα η ταινία...το τέλος βέβαια αιφνιδιάζει.Στηριγμένο σε βιβλίο του Stephen King.Κρίμα γιατί ο σεναριογράφος & σκηνοθέτης της ταινίας (Frank Darabont)έχει μεταφέρει αλλα δύο έργα του King τα: Shawshank Redemption + Green Mile..που μου άρεσαν πάρα πολύ!
Αυτή όμως δεν...

sirina
22 Ιουλίου 2011, 01:53
Χαρι Ποτα 7.02, ωραια ταινια, πολυαγαπημενα βιβλια, ωραιο κλεισιμο σε μια υπεροχη διαδρομη. Δεν εχασα το μυαλο μου, ουτε εκλαιγα αλλα οτι θα μου λειψει, ειναι δεδομενο.

bill667
22 Ιουλίου 2011, 01:56
Είδα όλο το franchise του Species και είμαι πολύ ευχαριστημένος :dance:

Species (1995): Μια μίξη γήινου και εξωγήινου DNA έχει ως αποτέλεσμα τη δημιουργία μιας όμορφης (και ως επι το πλείστον γυμνής) γυναίκας, η οποία αποδρά και επιδιώκει να διαιωνίσει το είδος της για να κατακτήσει τον κόσμο. Η ταινία είναι υπέροχη, με σωστή αναλογία δράσης και sci-fi. Φαντάζομαι εκεινο τον καιρό την κραξανε γιατί αν και ακριβή παραγωγή, δεν περιλάμβανε μόνο ανεγκέφαλη δράση. Ίσως πρόσβαλε καποιους και το σεξ που περιείχε και που παραείναι τολμηρο για τα Χολυγουντιανά δεδομένα. Δεν έχω διαβάσει το κόμικ στο οποίο βασίστηκε, αλλά διασκέδασα πολύ βλέποντάς το.

Species 2 (1998 ): Ένα νέο υβρίδιο δημιουργείται (εξίσου ελκυστικό αλλά πιο ελεγχόμενο), ενώ την ίδια ώρα ένα μέλος της πρώτης αποστολής στον Άρη "μολύνεται" από το θανάσιμο είδος κατά την επίσκεψή του στον κοκκινο πλανήτη. Έτσι έχουμε δύο υβρίδια (ένα αρσενικό κι ένα θηλυκό) που καταστρέφουν τα πάντα προκειμένου να συνεβρεθούνε και να διαιωνίσουν το είδος τους. Πολύ καλή συνεχεια της ιστορίας που προχωράει τη μυθολογία ένα βήμα παραπέρα. Η δράση και το σεξ είναι περισσότερα, όμως η επιστημονική φαντασία παραμένει εφυής.

Species 3 (2004): Η ιστορία ξεκινά αμέσως μετά την προηγούμενη όταν ένας τρελάρας επιστήμονας απαγάγει τον καρπό του έρωτα των δύο υβριδίων και αρχίζει τα επικίνδυνα πειράματα πάνω σε αυτόν. Τον επιστήμονα αυτόν τον ενσαρκώνει ο Robert Knepper (ο γνωστός σε όλους μας T-bag) και είναι τόσο απολαυστικός στον ρόλο του που ανεβάζει αρκετά την ταινία. Πολύ πιο low-budget απο τις προηγούμενες (αγγίζει τα όρια του b-movie) αλλά με ένα εξίσου έξυπνο σενάριο και την εξωγηινη της πρώτης ταινίας να επιστρέφει! Χάρηκα που ειδα πως αυτή δεν είχε αλλάξει καθόλου και το γυμνό βυζάκι της να παραμένει ακμαίο. Χρειάζεται λίγο προσοχή γιατί υπάρχουν πολλές "επιστημονικές" ορολογίες και σε συνδυασμό με την έλλειψη δράσης ίσως ενοχλήσουν. Εμένα πάντως μου άρεσε.

Species 4 (2007): Ενώ το προηγούμενο species έδωσε ένα ιδανικό τέλος, οι παραγωγοί θέλησαν να δώσουν αυτή την πραγματικά κακή συνέχεια. Οι δημιουργοί της δεν σεβάστηκαν βασικούς κανόνες από τις προηγούμενες ταινίες (αμφιβάλω αν τις κατάλαβαν κιόλας) και το αποτέλεσμα της δουλειάς τους ήταν κάτι που απλά δεν στέκει. Παράδειγμα:
Στις προηγούμενες, τα species ανάρρωναν από τις πληγές που τους προκαλούσαν οι σφαίρες μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Σε αυτό ο πρωταγωνιστής ξαποστέλνει οριστικά ένα από αυτά με σφαίρες!!!!
Η ταινία είναι γεμάτη από τέτοιες ασυμβατότητες με τα προηγούμενα και η επιστημονική της φαντασία είναι για γέλια. Στον κάδο!!!! Ουστ!

steda
22 Ιουλίου 2011, 02:25
And Soon The Darkness

The Experiment (2010)
Είχα δει και το γερμανικό πριν χρόνια αλλά δε θυμόμουνα και πολλά...Ο ρόλος του Whitaker πολύ αντιπαθητικός αλλά ο άτιμος παίζει πολύ καλά!

blackys88b
22 Ιουλίου 2011, 02:39
Transformers 3, οταν αποφασισα να το δω...γνωριζα οτι δεν θα υπαρχει καποια σεναριακη εκπληξη...μπολικη δραση, απολαυστικη μπορω να πω αυτο που ζητας απο τετοιες ταινιες...ειχε χαρακτηρες που βλεπω απο την animated σειρα...:D ποτε μου δεν συμπαθησα το Shia LaBeuf και σιγουρα αυτο δεν θα γινει σε αυτη την ταινια αλλα δεν του εδωσα και πολλη σημασια...η κοπελια κουκλα, και υπεροχη προφορα ασχετο αν ειναι αταλαντη...:P ενω ο John Malkovich στο μικρο ρολο ειναι απλα :respect: :respect: στα θετικα της ταινιας η φωνη του Leonard Nimoy...

ωραιο κλεισιμο της τριλογιας, ωραιες δοσεις χιουμορ, δεν βιαζομαι να δω και 4ο αλλα αν γινει ας λειπει ο LaBeuf...:) :)

lostie*
22 Ιουλίου 2011, 09:49
the collector
Θριλερ χωρις νοημα απο τους δημιουργους των τελευταιων saw αλλα θριλερ.Σχεδον ιδια ιστορια με το saw με καποιες αλλαγες. Ωμη βια σε ολο το εργο, οι σκηνες πηγαιναν τοσο βασανιστηκα αργα, στην αρχη νομιζα οτι θα ειναι καμια βλακεια, μετα εκλεινα τα ματια μου. 9/10

Robin hood
Καλο για να περασει η ωρα σου, οχι κατι ιδιαιτερο. Ακυρο τελος. 7/10

127 ωρες
Αληθινη ιστορια με εναν τυπο που αποφασιζει να εξερευνησει κατι φαραγγια στη μεση του πουθενα χωρις να πει σε κανεναν που παει. Και εδω φανταζεστε οτι ερχετε αντιμετωπος με την αγρια φυση η κατι τετοιο, οχι πεφτει σε ενα φαραγγι και μονος του προσπαθει να απεγκλωβιστει. Ειναι αληθινη ιστορια και οι αληθινες ιστοριες συνηθως ειναι λιγο κουραστικες αλλα σε τραβανε γιατι βαζεις τον εαυτο σου στη θεση του πρωταγωνιστη οποτε ηταν αρκετα καλη υπηρχαν στιγμες προς το τελος που δεν μπορουσα να βλεπω αλλο τα εδειχνε με λεπτομεριες και σε καθηλωνε. 9/10

Above
22 Ιουλίου 2011, 16:15
O Άλλος μου Εαυτός. (The Beaver) (http://www.imdb.com/title/tt1321860/) 2011 Tης Τζόντι Φόστερ.:thumbsup1

Στις Κάννες και γενικότερα στην Αμερική ψιλοθάφτηκε από εβραιοτραφείς κριτικούς, που δεν έχουν συγχωρέσει τον Μελ Γκίμπσον για τις αντισημιτικές του δηλώσεις και την επίθεση εναντίων των εβραίων, όπως στην Ελλάδα οι αριστερών πολιτικών φρονημάτων κριτικοί και "δημοσιογραφίσκοι" θάβουν το Χόλυγουντ και τα είδη του με τις πολιτικές γραμμές που πήραν κάπου στα 70ς και κόλλησαν εκεί… Οπότε τελικός χαμένος είναι το έργο και η τέχνη του. Και εγώ θα υπερασπιστώ και το έργο και την τέχνη…

Από την άλλη, η Τζόντι Φόστερ σε παλιότερες δηλώσεις της έλεγε ότι αγάπα το σινεμά του Γκοντάρ και τον ευρωπαϊκό κινηματογράφο και τέτοιες ταινίες θέλει να κάνει… μόνο τέτοιες δεν κάνει βέβαια και σαν ηθοποιός αλλά και σαν σκηνοθέτης και φανερώνει και κομπλεξικά συμπτώματα που είναι Αμερικανίδα και διάσημη πολυβραβευμένη ηθοποιός. Αλλά εδώ, ξεφεύγει ευτυχώς από φαντάσματα και ενοχικά συμπτώματα κατωτερότητας και ακολουθεί την καρδιά…

Ο "Άλλος μου Εαυτός" είναι μια τρυφερή -σύγχρονου προβληματισμού και συμπτωμάτων- ταινία, που αγωνίζεται να ταυτοποιηθεί ως καθαρό είδος ( ψυχόδραμα, κωμωδία, κοινωνικό δράμα) αλλά εντούτοις καταφέρνει να βγει από το σκοτάδι του και να είναι λίγο από όλα με καθαρές γραμμές των ειδών, μέσα από την εξαιρετική καθοδήγηση των ηθοποιών (Jennifer Lawrence, Anton Yelchin ,Cherry Jones) και την ερμηνεία του Γκίμπσον, που ενώ υπερπαίζει κάποιες φόρες-και η Φόστερ τον αφήνει- καθαρίζει τον ρόλο του με τόλμη και βαθύ συναίσθημα. Μου άρεσε πολύ περισσότερο από όσο είχα αρχικά υπολογίσει και οφείλω να συγχαρώ την Φόστερ που βρήκε αντισυμβατικούς διόδους δημιουργίας και κινηματογραφικής αφήγησης που ακολούθησε άναρχα. αλλά κατάφερε να στοχεύσει στην καρδιά, (αν και λίγο πιεσμένα και βιαστικά)

butterfly_
22 Ιουλίου 2011, 19:00
Pusher (1996), (http://www.imdb.com/title/tt0117407/)
With Blood on My Hands: Pusher II (2004) (http://www.imdb.com/title/tt0396184/)
I'm the Angel of Death: Pusher III (2005) (http://www.imdb.com/title/tt0425379/)

Καθηλωτική τριλογία, συναρπαστικοί χαρακτήρες και εξαιρετική σκηνοθεσία.

GrigD
22 Ιουλίου 2011, 21:00
Rio

εχουμε δει και πολυ καλυτερα animation απο πλευρας υποθεσης, αλλα με τοσο ομορφα χρωματα, μουσικη, χιουμορ και περιπετεια ειναι ιδανικη για να σε διασκεδασει ενα απογευμα

ο Jemaine Clement του Flight of the Conchords φυσικα εκλεψε την παρασταση

anolizzy
22 Ιουλίου 2011, 21:40
The Back-up Plan(2010)
Πολύ ωραία κωμωδία ,μου άρεσε πολύ.Θυμάμαι ότι όταν είχε πρωτοβγεί στους κινηματογράφους δεν είχε κάνει καλή εντύπωση και είχε δεχθεί αρνητικά σχόλια.
Περίεργο γιατί την βρήκα πολυ διασκεδαστική ταινία,ναι μεν ανάλαφρη αλλά και ιδιαίτερα ευχάριστη!Της βάζω 7,5/10

Mean Girls 2(2011)
Μάλλον το πρώτο ήταν καλύτερο.Ομολογώ ότι σαν σενάριο το "Mean Girls 2" μου άρεσε περισσότερο,αλλά το cast και οι ερμηνείες ήταν πολυ χειρότερα!Αλλά ΟΚ..τουλάχιστον παιρνάει εύκολα η ώρα!..5,5/10

smile88
22 Ιουλίου 2011, 22:36
Τις τελευταιες μερες ειδα:

Tangled
Τελειο!!

Leap Year
Μονο η Amy Adams και τα θεϊκα τοπια της Ιρλανδιας αξιζαν, ο συμπρωταγωνιστης δε μου αρεσε καθολου... Το στορι θα μπορουσε να ηταν καλυτερο...
Bridesmaids
Δε μου αρεσε καθολου. Καθολου. Το πολυ να ειχα ενα χαμογελο σε ενα δυο σκηνες, αλλα απογοητευτηκα...

The Ramen Girl
Της πλακας η ταινια! :lol::P Για να το θαψεις ειναι μονο! :P

sirina
23 Ιουλίου 2011, 00:37
Sucker punch.

Σκουπιδι απο τα λιγα αλλα ειχε ωραια κομικ αισθητικη και μουσικη.

berlo
23 Ιουλίου 2011, 10:59
X-Men: First Class(2011)
Καταπληκτικό!Εξαίσιο!Οι Fassbender και McAvoy δίνουν ρέστα και ειδικά ο Fassbender που δεν τον είχα ξαναδει σε τόσο μεγάλο ρόλο.Με κατέκτησε.

Το μόνο που δε μ'άρεσε πολύ ήταν

ότι ήταν σχετικό με την κοπέλα-πεταλούδα που δεν θυμάμαι τι όνομα ή nickname έχει κανονικά (με εξαίρεση τη σκηνή που τη βρήκαν).

Jane1
23 Ιουλίου 2011, 14:03
The Fast And The Furious: Tokyo Drift (2006)

Απαίσια ταινία. Ένιωθα ότι έβλεπα μια πολύ κακή διασκευή του Rebel without a Cause αλλά με περισότερες σκηνές με αμάξια. Και η επιλογή του καστ μεγάλη αποτυχία.

johnchatzo
23 Ιουλίου 2011, 15:47
Horrible Bosses
Εξαιρετική κωμωδία..σαφώς καλύτερη από Hangover 2 και πολλές άλλες που έχω δει τελευταία.Με εξέπληξαν θετικά όλοι οι ηθοποιοι που συμμετείχαν(και κυρίως το ζεύγος Σπέισι-Bateman)

There Will Be Blood
Μου άρεσε λιγότερο απότι περίμενα να μου αρέσει.Το σενάριο και η ερμηνεία από Daniel Day Lewis βρίσκονται σε κορυφαίο επίπεδο αλλά μου φάνηκε πολύ μεγάλη σε μερικά σημεία.
PS. Ο καλύτερος τίτλος ταινίας ever

Eastern Promises
Βίαιο με δυνατές ερμηνείες και καλό ost.Περιμένω να δω το History of Violence στην οποία παίζει πάλι ο Viggo :respect:

anolizzy
23 Ιουλίου 2011, 17:03
She-Devil(1989)
Την είδα χθες στην τηλεόραση κατα τύχη.Αν και δεν μου αρέσουν οι παλίες ταινίες,αυτή με ξάφνιασε ευχάριστα.Μπορεί να ήταν μία απλή ανάλαφρη αισθηματική κωμωδία αλλά σε κρατούσε ενεργό σαν θεατή και σε ορισμένα σημεία είχε και αγωνία!!!.Κάτι μου λείπει απο τις σύγχρονες του είδους της.7/10

GrigD
23 Ιουλίου 2011, 23:17
Source Code

πολυ καλο, ωραια αναλυση των θεωριων που ειναι βασισμενη η ταινια... ειχε μερικα κοινα με το moon, δεν ηταν καλυτερη, αλλα ξερει πολυ καλα πως να εξιλεωνει τους χαρακτηρες του ο Duncan Jones... υπεροχη η σκηνη στο τελος με το freeze, βασικα φοβερο το χτισιμο που ειχε κανει για να αξιζει τοσο αυτη η σκηνη

great
23 Ιουλίου 2011, 23:18
"Sleepover"
http://img859.imageshack.us/img859/4716/65179619.pnghttp://img847.imageshack.us/img847/2843/96933959.png
Νομίζω μου ήρθε περίοδος.

"Trigger Happy"
http://img200.imageshack.us/img200/9972/36059018.pnghttp://img847.imageshack.us/img847/2843/96933959.png
Κακό, ούτε καν για μαύρη κωμωδία.

"Company Man"
http://img717.imageshack.us/img717/6710/99256760.pnghttp://img200.imageshack.us/img200/9972/36059018.png
Παλιάς κοπής φαρσοκωμωδία, διασκεδαστικό πολύ και αστείο.

steda
24 Ιουλίου 2011, 01:24
Hanna
Γιατί τόσο χάλια?Τόση διαφήμιση αλλά δεν άξιζε τελικά!Το περίμενα πιο πολύ σε στυλ Orphan...

Fair Game :yawn:

liakanel
24 Ιουλίου 2011, 02:06
"The Mechanic"

Πως γινεται παντα ο Statham να μετατρεπει τα πιο "παρανομα" επαγγελματα σε τοσο γοητευτικα και φυσιολογικα...! Ευγε! 7.5/10

Filmfreak
24 Ιουλίου 2011, 02:32
The Adjustment Bureau (2011) (http://www.imdb.com/title/tt1385826/)
Ωραία κεντρική ιδέα, που βέβαια χωρίς να έχω διαβάσει τη νουβέλα μου θύμιζε πράγματα που έχω ξαναδεί, πιο έντονα το Dark City. Ενώ ήταν αρκετά καλή ταινία νομίζω δεν εκμεταλλεύτηκαν όσο θα έπρεπε το σενάριο και από κάπου ψιλοέχανε. Ωραία χημεία στο πρωταγωνιστικό δίδυμο, ιδιαίτερα η Blunt μου είναι πολύ συμπαθής παρουσία και θα ήθελα να παίζει πιο συχνά σε ταινίες που να βλέπονται. Βεβιασμένο φινάλε πάντως.

The A-Team (2010) (http://www.imdb.com/title/tt0429493/)
Eνώ βαριέμαι αφόρητα τέτοιες ταινίες και ενώ και αυτή ως ένα σημείο την έβλεπα και δεν την έβλεπα, από τη μέση και μετά μου τράβηξε πιο πολύ το ενδιαφέρον και πέρασε αρκετά ευχάριστα η ώρα. Για το είδος συμπαθητική.

great
24 Ιουλίου 2011, 21:29
"Igby Goes Down"
http://img859.imageshack.us/img859/4716/65179619.pnghttp://img847.imageshack.us/img847/2843/96933959.png
Μια μέτρια αντιγραφή του "Rushmore" ήταν. Καλός ο μικρός Culkin πάντως.

"It's a Boy Girl Thing"
http://img717.imageshack.us/img717/6710/99256760.pnghttp://img847.imageshack.us/img847/2843/96933959.png
Καμία έκπληξη, από την αρχή ήξερες το πως θα κυλήσει και πιο θα ήταν το τέλος αλλά διασκέδασα αφού ήξερα τι έβλεπα.

"Brain Donors"
http://img717.imageshack.us/img717/6710/99256760.pnghttp://img860.imageshack.us/img860/5054/24355984.png
Από την πρώτη στιγμή η ταινία είναι on-line ατάκες και copy των αδερφών Marx

brazdas
25 Ιουλίου 2011, 00:31
Identity με John Cusack!!
Πολύ καλό θριλεράκι!

evangeline
25 Ιουλίου 2011, 01:23
Source Code
Brothers
Πολύ καλά και τα 2

steda
25 Ιουλίου 2011, 03:22
Burlesque
Μα τι γίνεται??Σε πόσες ταινίες ακόμα θα δω τον Cam Gigandet?

lostie*
25 Ιουλίου 2011, 13:52
the tourist
'Περιπετεια'. Δραση δεν υπηρχε! Ολα εξελισονταν κανονικα χωρις ενταση. Δεν ηταν τοοοοοσο χαλια οσο ειχα ακουσει θα μπορουσε ομως να ηταν καλυτερη. Ο Τζονι ειχε παχυνει αρκετα με την τζολι δεν υπηρχε χημεια καθολου και αν δεν ειχε η ταινια τοσο μεγελους ηθοποιους θα ειχε χαθει απο το προσκηνιο με το που βγηκε στους κινηματογραφους. 6/10

Saw 6 & saw 7
Χαιρομαι που το saw βγηκε απο τη ζωη μου οπως εχω ξαναπει εχω χασει τη φορμα μου σε τετοια θριλερ. Ηταν αρκετα καλα και τα δυο και εστιασαν πιο πολυ στην εξηγηση τις ιστοριας του τζιγκσο και των βοηθων του,δεν ειχε τοσα βασανιστηρια οσο τα προηγουμενα και γιαυτο πιστευω πολυ το θεωρησαν μουφα. 7.5/10

lerris
25 Ιουλίου 2011, 22:09
Μιας και πλησιάζει η μέρα για να δω και το τελευταίο Harry Potter, άρχισα επανάληψη των προηγούμενων ταινιών αυτές τις μέρες...
Είδα σήμερα και την τέταρτη! Περισσότερα στα reviews του φόρουμ μας!

evangeline
25 Ιουλίου 2011, 23:41
Scream 4:grin:

bill667
26 Ιουλίου 2011, 00:32
Είδα τα εξής:

252 Signal of life (2008 ): Ιαπωνική ταινία καταστροφής. Ασχολείται με έναν τεράστιο σεισμό που χτυπάει το Τόκυο και προκαλεί τσουνάμι (και από αυτή την άποψη ήταν ιδιαίτερα προφητική, καθώς τρία χρόνια μετά αυτό συνέβη και στα αλήθεια). Στο μετρό της πόλης έχουν εγκλωβιστεί κάποιοι επιζώντες και στέλνουν σήμα ζωής, μήπως και σωθούν από τους διασώστες. Η ταινία παρά τα αληθοφανή εφφέ της σφίζει απο ανθρωπιά και ευαισθησία και μου άρεσε αρκετά.

Επίσης ξεκίνησα να βλέπω το franchise του Amityville horror. Πολλά χρόνια πριν είδα το πρώτο μέρος και πρόσφατα το remake. Σήμερα είδα:

Amityville 2, the possession (1982): Αυτό το prequel λένε ότι είναι καλύτερο από την πρώτη ταινία και έχουν δίκιο. Περιγράφει το χρονικό του δαιμονισμού του πρωτότοκου γιου της πρώτης οικογένειας που εγκαταστάθηκε στο σπίτι, τον ξεκληρισμό της και τον εξoρκισμό του δολοφόνου από τον τοπικο ιερέα. Αξιοπρεπής και σκοτεινή ταινία, που στο τέλος είναι κάπως επιρρεασμένη απο τον εξoρκιστή, όμως μια χαρά κολλάει η επιρροή αυτή στο όλο σύνολο. Ένα πραγματικό διαμάντι από τα 80s

Amityville 3D (1983): Ένας σκεπτικιστής συγγραφέας εγκαθίσταται στο σπίτι και όλοι οι γύρω του βιώνουν τα φαινόμενα εκτος από αυτον. Απορώ πως αυτό το τερατούργημα κυκλοφόρησε μόλις έναν χρόνο μετά το προηγούμενο διαμάντι. Οι ερμηνείες είναι επιτηδευμένες, η μουσική είναι αστεία και τα scares σχεδόν ανύπαρκτα. Δεν το είδα σε 3D, όμως φαντάζομαι ότι ούτε καν αυτό το έσωσε τότε...

Θα δω και τα άλλα τρία προσεχώς...

bledda
26 Ιουλίου 2011, 01:52
There will be blood :thumbsup1:thumbsup1
Είχα μία προκατάληψη για την ταινία, η οποία κράτησε και το πρώτο μισάωρο. Ευτυχώς μετά γύρισε μπούμερανγκ και ακόμη και στις σιωπές της αποδείχτηκε εξαιρετική με μόνο μείον τη μεγάλη διάρκεια που με κούρασε. Τραγικοί συμβολισμοί, σκληροί χαρακτήρες, υπέροχοι μονόλογοι. Αλλά η ερμηνεία του Day-Lewis ήταν τόσο ανυπέρβλητη που σχεδόν ξέχναγα το ίδιο το έργο, χωρίς υπερβολή. :respect: και τίποτε άλλο.

Filmfreak
26 Ιουλίου 2011, 03:08
Harry Potter And The Deathly Hallows Part 2 (2011) (http://www.imdb.com/title/tt1201607/)
Λιγότερο ατμοσφαιρικό από τα προηγούμενα, με περισσότερη δράση, χωρίς να υπάρχει όμως το μεγάλο αποκορύφωμα στο φινάλε που περιμένει κανείς μετά από μια δεκαετία (για τα βιβλία δεν ξέρω, τις ταινίες σχολιάζω). Κακός μοιρασμός στα 2 parts. Το προηγούμενο ήταν ψιλοαργό, χωρίς ιδιαίτερες εξελίξεις και δράση, ενώ αυτό ήταν μπουκωμένο και βεβιασμένο σε σημεία. Δεν μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσε πάντως συνολικά.

Jane1
26 Ιουλίου 2011, 17:08
Up In The Air (2009)

Παρά το θέμα της και τα βραβεία που έχει πάρει η ταινία δεν με ενθουσίασε και μπορώ να πω ότι βαρέθηκα αρκετά.

χάρις2106
26 Ιουλίου 2011, 18:35
Bridge to Terabithia (2007) (http://www.imdb.com/title/tt0398808/)

Πολύ όμορφη ταινία.

πολύ κλάμα.:*(

blackys88b
26 Ιουλίου 2011, 20:10
Dexter 2x11, εξαιρετικο το επεισοδιο...γενικα και η 2η σεζον πολυ καλυτερη απο τη πρωτη επειδη δεν ξερω πως θα εξελιχθει...:thumbsup1 :thumbsup1
Torchwood 2x11, πολυ δυνατο επεισοδιο...
True Blood 4x5,:respect: :respect: :respect: :respect: ποσο γαματη σειρα...!!
Treme 2x8, αρκετα καλο...
The nine lives of Chloe King 1x6, ακομη τιποτα το ιδιαιτερο...

p.s. ηταν σειρα μου να μπερδεψω τα post..!!! :P :P

Nefelistar
26 Ιουλίου 2011, 21:44
Επικίνδυνες σχέσεις του 1988. Την αγαπώ πολύ αυτήν την ταινία. Ολοι ειναι καταπληκτικοί στις ερμηνείες τους και μια θέα η glenn close. Στο τέλος που βγάζει το μακιγιάζ στο καθρέφτη με ανατριχιάζει.:*( 10/10:respect:

bill667
26 Ιουλίου 2011, 23:43
Eίδα αλλα 3 απο το franchise του Amityville horror

Amityville horror, evil escapes (1989): Μια ομάδα ιερέων μπαίνει στο καταραμένο σπίτι και ξορκιζει το κακο απο μέσα του. Ομως το κακο μεταφέρεται πλεον μέσω των αντικειμένων του σπιτιου που βγηκαν σε δημοπρασια. Στην προκειμενη περιπτωση, υπαρχει ένα δαιμονικο φωτιστικό. Μετά το φιάσκο της 3ης ταινίας, αυτες οι επομενες βγηκαν σε direct to dvd. Η τέταρτη αυτη συνέχεια είναι πιο σοβαρή απο την γελοια 3η, όμως πάσχει επειδη παρουσιαζει ελλειψη πρωτοτυπιας. Απλως δαιμονιστηκε ενα αλλο σπιτι απο ενα φωτιστικο. Κατα τ' αλλα τα ιδια.

Amityville, it 's about time (1992): Ένα ακομη αντικείμενο μπαινει σε ένα αλλο σπιτι δαιμονιζοντας το, αυτη τη φορα ενα ορολοι. Επιτέλους μια καλή συνέχεια. Αυτη τη φορα διδεται λιγοτερη εμφαση στα "φαινομενα" και περισσοτερη στον δαιμονισμο του πατέρα και της μικρης κόρης της οικογένειας. Πολυ πιο εμπνευσμενο και ενδιαφέρον απο το 3 και το 4...

Amityville, the new generation (1993): Τα ίδια κι εδω, αυτή τη φορά με εναν καθρέφτη. Μαθαίνουμε επίσης περισσοτερα σχετικά με το παρελθον του δολοφόνου που ξεκίνησε την "κατάρα" (2η ταινια) και μπορώ να πω οτι αυτο το sub-plot ήταν πολυ πιο ενδιαφέρον απο το στοιχειωμα του καθρεφτη...

Υπάρχει ακομη ενα sequel, όμως δεν θα το δω γιατι δεν το βρηκα..:P

blackys88b
27 Ιουλίου 2011, 00:17
^ υπαρχουν 2 sequel και ενα remake για το sequel εχεις pm...

sirina
27 Ιουλίου 2011, 11:12
Γουλβεριν.

Τοσο κακο και αδιαφορο που μαλλον πλακα μου κανανε.

brazdas
27 Ιουλίου 2011, 14:33
Up In The Air (2009)

Παρά το θέμα της και τα βραβεία που έχει πάρει η ταινία δεν με ενθουσίασε και μπορώ να πω ότι βαρέθηκα αρκετά.
Την έχω αρκετό καιρό στο μάτι αυτή την ταινία αλλά δεν την έχω δει ακόμη. Τώρα με αυτά που είπες ελαχιστοποιούνται ακόμη περισσότερο οι πιθανότητες να την δω!!:grin: Δεν έλεγε τίποτα δηλαδή;

depy13
27 Ιουλίου 2011, 17:13
Little miss sunshine- Πoλύ καλό, γλυκό και αστείο, πολύ καλές ερμηνείες με την μικρή και τον παππού να κλέβουν την παράσταση!

Mr. Nobody- Το είδα λόγω Leto (:D :D) Mπερδεμένη ταινία, κάτι πάει να πει, αλλά κάπου με έχασε. Έχει κάποιες στιγμές πολύ καλογυρισμένες και αν μη τι άλλο σε βάζει να σκεφτείς. Η μεγάλη της διάρκεια μάλλον με κούρασε παραπάνω.

Και τρεις μπαρούφες έτσι για να'χουμε να χαζεύουμε

Τhe roommate
Τhe back up plan
Letters to juliet

Και οι τρεις τέρμα προβλέψιμες, όπως πάντα. Οι δύο πρώτες με αισχρές ερμηνείες.
Η "Blair" στο roommate ως psycho κάτι πήγε να μου πει, αλλά η ταινία ήταν τόσο βαρετή που όχι θρίλερ δεν τη λες, αλλά ούτε καν ταινία. Τελείως tv series σκηνοθετημένη.

Το letters to Juliet κλασσικό αισθηματικό chick flick, η Amanda Seyfried είναι πανέμορφη αν και δεν διέκρινα χημεία με τον συμπρωταγωνιστή. Gael Garcia Bernal??? Aπορώ πώς έπαιξε σ'αυτού του είδους την ταινία.

smile88
27 Ιουλίου 2011, 18:19
Inception
Μου αρεσε, αν κι εχω αντιρρησεις σε καποια σημεια!

Harry Potter And The Deathly Hallows, Part 2
Θα μου λειψει! :cry:

smallville
28 Ιουλίου 2011, 00:10
Source Code

Αρκετά ενδιαφέρουσα ταινία μπορώ να πω. 8/10

brazdas
28 Ιουλίου 2011, 00:44
The Girl Who Kicked The Hornet's Nest
Αρκετά καλό το τελείωμα της τριλογίας Millennium!

bill667
28 Ιουλίου 2011, 01:06
Δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος από τις ταινιες που είδα σήμερα

Homecoming (2009): Αμερικάνικο ψυχολογικό θρίλερ σχετικά με κάποιον που γυρισε στα πάτρια εδάφη με την νυν του, όμως συντομα η νυν του βρισκεται στο ελεος της σαλεμενης πρωην του. Η ιδέα είναι βαρετή και η ταινία δεν κανει τίποτα για να την στηριξει και να την αναδειξει. Είναι τόσο αργοσχολη δουλειά που αισθανομαι ήρωας που την εβγαλα, έστω και στο fastfoward...

In a dark place (2006): Βρετανικό μεταφυσικό θρίλερ. Νταντά προσλαμβανεται να προσεχει παιδια στην εξοχη και υπάρχει ενα φάντασμα. 40 λεπτα μετα την έναρξη συνειδητοποιησα οτι παρακολουθούσα άλλη μια μεταφορά του βιβλιου the turn of the screw που ήδη έχει μεταφερθει 2 φορες σε ταινιες. ΔΙΑΟΛΕ! Δεν μπορουσαν να το ονομάσουν κι αυτο έτσι? Ποσες φορες οι βρετανοι θα κανουν ταινια αυτο το βιβλίο? Μετα κατηγορουμε το Χολυγουντ οτι στερεψε απο ιδεες.

House of 9 (2005): Βρετανικο cube-wannabe. 9 ατομα ξυπνανε σε ένα σπιτι χωρις να ξερουν πως βρεθηκαν εκει (πρωτοτυπο ε?) και μια φωνη τους λεει οτι πρεπει να αλληλοσκοτωθουνε. Οι καταστάσεις είναι τοσο βλακωδώς τραβηγμένες από τα μαλλια που μονο γέλιο προκαλούνε. Πολύ ηλίθιο έργο, μετάνιωσα που το είδα.

fakoykas
28 Ιουλίου 2011, 03:15
Scream 4

Μετριούλα.

liakanel
28 Ιουλίου 2011, 09:00
"Hanna"

Μεγαλη πατατα για μενα...το βρηκα σε πολλα σημεια βαρετο και το στορυ εκανε μπαμ απο 1.000 μετρα! Ειχε ομως ωραιο soundtrack! 5/10

smile88
28 Ιουλίου 2011, 17:43
Horrible Bosses
Ειχε γελιο! Μεχρι και κλιφ ειχε, εκει που το αφεντικο του ενος σκοτωνει το αφεντικο του αλλου ειχα μεινει τελειως! Μου αρεσε κιολας που δε διαλεξε ενα κλισεδαρικο τελος, ειχα φανταστει οτι θα τα σκοτωναν τελικα τα αφεντικα τους και θα την γλιτωναν κιολας! Αλλα δε μου αρεσει καθολου ολο αυτο που στις περισσοτερες Αμερικανικες ταινιες νομιζεις οτι μπορεις να σκοτωσεις καποιον χωρις συνεπειες κι αυτο ειναι λαθος, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...

bill667
29 Ιουλίου 2011, 01:04
Babysitter wanted (2008 ): Αμερικάνικη ταινία τρόμου, με μια κοπέλα που παει να προσεχει ενα παιδι και τελικα ανακαλυπτει οτι το παιδι ειναι ο γιος του διαβολου και οτι οι γονεις του το ταιζουν ανθρωπινο κρέας. Αν αυτό το σεναριο φαίνεται ηλιθιο σε καποιους, εμένα με διασκεδασε και με το παραπανω. Το πρώτο μισό είναι ένα κλισεδιάρικο ψυχολογικο θρίλερ με την babysitter να απειλειται από κάποιον εχθρο μεσα στο σπίτι. Μετά όμως σκάει το horror και το σασπενς. Προτιμω βέβαια το house of the devil που έχει παρόμοιο θέμα, όμως και αυτή η ταινία ήταν καλή.

Slave (2009): Ισπανική πατάτα. Αγγλόφωνη όμως και με αμερικανο σκηνοθετη. Ενα αχώνευτο πλουσιόπαιδο πηγαινει με την αχωνευτη γκομενα του στο σπιτι του αχωνευτου πατέρα του και καποιοι αχώνευτοι του απαγάγουν την γκόμενα. Ολα τα κλισέ των ταινιών απαγωγής βρίσκονται εδώ, σε βαθμό που ολόκληρη η ταινία είναι ένα κλισέ. Οι διάλογοι είναι λες και τους έγραψε πεντάχρονος. Παράδειγμα: Λεει ο κακός της ιστορίας σε κάποιον "Εχω αιχμαλωτη την αδελφη σου. Χα χα χα χα!". Είμαστε καλα? Να σημειωθει οτι ο κακος είναι ρώσος (!) που παριστάνει τον άραβα (!). Επίσης ο κοσμοπολιτικος αέρας της με ενοχλησε.

Hurt (2009): Αμερικάνικο ψυχολογικό θρίλερ με θέμα ίδιο ακριβως με αυτό του the orphan. Μόνο που ενώ εκείνο ήταν ενδιαφέρον, σε αυτό δεν γίνεται τιποτα το ουσιαστικό. Ναι, μεχρι το τέλος δεν γίνεται τίποτα. Επίσης το "ορφανό" αυτής της ταινίας είναι κάτι σαν κομπάρσος και το πρωτεύον ζητημα ειναι οι δυσκολιες της οικογένειας. Μονο ένα πράγμα εκτίμησα: Οτι η οικογενειακή ατμοσφαιρα δεν ήτανε τόσο γλυκανάλατη όσο το the orphan όπου εκεί την γυαλίσανε με υγρό για πατώματα. Κατά τ' αλλα τίποτα το ουσιαστικό.

Jane1
29 Ιουλίου 2011, 13:41
The Hulk (2003)
και
The Incredible Hulk (2008 )

Το δεύτερο δεν μου άρεσε ιδιαίτερα και ας είχε καλύτερα εφέ, το πρώτο μου άρεσε αρκετά. Η σκηνοθεσία θύμιζε κόμιξ, οι ηθοποιοί έδεσαν μεταξύ τους. Στα αρνητικά, το ξεκίνημα ήταν πολύ αργό.

Την έχω αρκετό καιρό στο μάτι αυτή την ταινία αλλά δεν την έχω δει ακόμη. Τώρα με αυτά που είπες ελαχιστοποιούνται ακόμη περισσότερο οι πιθανότητες να την δω!!:grin: Δεν έλεγε τίποτα δηλαδή;

Κοίτα, υπάρχουν και κάποιοι που τους άρεσε, αλλά όσο αφορά την δική μου άποψη, ναι, την βρήκα βαρετή. Αυτά. :)

berlo
29 Ιουλίου 2011, 18:57
Something Borrowed (2011) :thumbdown Με εκνεύρισε πολύ.

Είναι δυο κολλητές από μικρά παιδιά και η 1 τα φτιάχνει με τον αρραβωνιαστικό της 2.Και άντε το προσπερνάω αυτό, αλλά κάνει σαν να μην την νοιάζει και πολύ για τις επιπτώσεις στη φιλία της με την 2 και συμπεριφέρεται λες και μόλις άρχισε μια οποιαδήποτε σχέση.Επίσης δεν βρίσκω καμία απολύτως χημεία με τον αρραβωνιαστικό ο οποίος παρεμπιπτόντως μοιάζει τρομερά με τον Tom Cruise και δε δίνουν καμία σκηνή να σε πείθει ότι είναι φτιαγμένοι για να είναι μαζί.Οπότε θεωρούν οι σεναριογράφοι ότι για να το τελειώσουν έτσι ώστε η 1 να μείνει με τον της 2, θα κάνουν τη 2 να έχει σχέση με το φίλο του αρραβωνιαστικού ο οποίος συμπεριφέρεται σαν 10 χρονο και θα είναι και έγκυος από αυτόν.Οπότε όλα είναι εντάξει...

smallville
30 Ιουλίου 2011, 01:06
Hop.

Συμπαθητικό ήταν. 7/10

great
30 Ιουλίου 2011, 21:21
"Something Borrowed"

Αυτό που όλοι έχουν τόσο ελεύθερο χρόνο αλλά παρολαυτά δουλεύουν και έχουν τόσα λεφτά να χαλάνε χωρίς να τους δείχνει ούτε λεπτό στη δουλειά αλλά θα προλάβουν και να πάνε για ψώνια το μεσημέρι, και να παίξουν μπάλα το βράδυ και να βγούν για ποτό δεν μπόρεσα να το καταλάβω ποτέ.
Anyway η ταινία θα μπορούσε να είναι και Ελληνική ταινία Σάββατο βράδυ. Αναμενόμενη μέχρι εσχάτων.

bill667
30 Ιουλίου 2011, 23:16
Είδα τα εξής:

The morgue (2008 ): Αμερικάνικη ταινία τρόμου. Μία γκόμενα δουλεύει σε ένα νεκροτομείο. Ένα βράδυ έχει πολλους καλεσμένους και τότε αποφασίζει να χτυπήσει ένα φαντασμα και να τους ξεκάνει. Συμπαθητικό, σκοτεινό και ατμοσφαιρικό. Το twist στο τέλος δεν είναι και ο,τι πιο πρωτοτυπο, αλλα συνολικά συμπαθητικό.

Evil aliens (2005): Βρετανική b-movιά με κάργα σπλατεριά και κάφρικο χιούμορ. Ασχολείται με ένα τηλεοπτικό συνεργείο που έρχεται αντιμέτωπο με εχθρικούς εξωγήινους. Οσο προχωράει προς το τέλος, τόσο αυξάνει το μπάτζετ του, αν και δεν είναι όλα τα εφφε τόσο αληθοφανή. Ομως έχει πολύ πλάκα και μου άρεσε πολύ.

Dog soldiers (2002): Βρετανική ταινία με στρατιώτες εναντίων λυκανθρώπων. Βασικά από τις καλύτερες ταινιες με λυκανθρώπους που έχω δει ποτέ. Πολύ καλογραμμένοι διάλογοι, αυθονη δράση, σασπένς και αληθοφανη εφφε. Το θεωρω classic και το τοποθετω δίπλα στο the ascent και το evil angel.

xtrmsnpr
30 Ιουλίου 2011, 23:32
Το harry poter 8..περίμενα περισσότερο action αλλά οκ,έκλεισε το έπος!

liakanel
31 Ιουλίου 2011, 00:30
"Captain America: The First Avenger"

Ωραια ταινια, χασμουρηθηκα σε μερικα σημεια η αληθεια ειναι, αλλα στο τελος εμεινα με το στομα ανοιχτο! 7/10

Απλως, θα ηθελα μια διευκρινιση αν καποιος ξερει:

Ο Chris Evans για τον ρολο, αδυνατισε τοοοοσο πολυ οπως τον εδειχνε αρχικα πριν του κανουν το πειραμα ή απλό τρικ της καμερας? Γιατι για να κοντυνε αποκλειεται!

MCAK
31 Ιουλίου 2011, 01:38
"Scream 4 (http://www.imdb.com/title/tt1262416/)".

Ok ήταν, ειδικά αν αναλογιστώ ότι ήταν νο4, όπου κάπου τα πράγματα γίνονται τετριμμένα.
Πρέπει να γίνει & νο5, να παίξουν και οι λιγοστοί TV ~stars που ξέφυγαν από το 4! :P :lol:

Δεν θυμάμαι για τα άλλα, αλλά εδώ βρήκα ποιοι θα ήταν οι δολοφόνοι. Από τη μια καλό, διότι δείχνει ότι δεν ήταν απλά random choice, ό,τι να 'ναι, δόθηκαν κάάάποια στοιχεία, αλλά από την άλλη ε, ήθελα να εκπλαγώ! :P

m0rpheas
31 Ιουλίου 2011, 13:39
Hall Pass
Η γνωστή ιστορία που επαναλαμβάνεται με μικρές παραλλαγές. 6/10

great
31 Ιουλίου 2011, 17:31
"Super"
http://img717.imageshack.us/img717/6710/99256760.pnghttp://img14.imageshack.us/img14/6021/46000301.png
Δεν το περίμενα τόσο splatter και βίαιο. Σκοτεινό χιούμορ πολύ.

"Blitz"
http://img845.imageshack.us/img845/4655/30681784.pnghttp://img847.imageshack.us/img847/2843/96933959.png
Λίγες ταινίες έχουν καταφέρει να αντεπεξέλθουν σε μυστήριο και αγωνία όταν σου δείχνουν τον δολοφόνο από το πρώτο πλάνο και αυτή δεν είναι μια από αυτές. Βαρετό μετά από κάποιαν ώρα.

sirina
31 Ιουλίου 2011, 21:33
My last 5 girlfriends, πολυ ιδιαιτερο ταινιακι, μου αρεσε!

great
31 Ιουλίου 2011, 21:55
"Father's Day"
http://img845.imageshack.us/img845/4655/30681784.pnghttp://img847.imageshack.us/img847/2843/96933959.png

Κρίμα, με τέτοιους ηθοποιούς περίμενα κάτι πολύ καλύτερο.

Nasoss69
31 Ιουλίου 2011, 22:20
Source Code (2011) και μ' αρεσε πολύ. 8/10:thumbsup1

Captain America: The First Avenger (2011) Πολύ καλό. Ωραία η origin ιστορία του. 8/10:thumbsup1

@ liakanel Εφφέ νομιζώ ήταν όλα. Οπως στον Αρχοντα και στον Μπένζαμιν Μπάτον.:P

smallville
31 Ιουλίου 2011, 22:55
Ρόδα Τσάντα και Κοπάνα[2010]

Κάποιες ταινίες δεν πρέπει να τις ξαναγυρίζουν. 3/10

blackys88b
31 Ιουλίου 2011, 23:20
Harry Potter and the Deathly Hallows part II, πιο ωριμο, πιο σκοτεινο, πιο επιβλητικο, πιο επικο...αυτα μου ηρθαν σοτ μυαλο με το τελος της ταινιας...απο το πρωτο Harry Potter που ηταν τοσο αθωο σε αυτο που ειδα σημερα εχει πολλη διαφορα...ανετα ενα απο τα μεγαλυτερα franchise που εγιναν ποτε και μια απο τις πιο ωραιες ιστοριες που ειδαμε στο κινηματογραφο...μου αρεσα πολυ οι εμφανισεις των Jim Broadbent και Maggie Smith, αγαπημενοι ηθοποιοι και οι δυο...παρα πολυ μου αρεσε και ο Alan Rickman και το πως επαιζε το χαρακτηρα του εδω και 10 χρονια χωρις να ξερουμε ακριβως σε ποιου το στρατοπεδο ηταν...τελικα αποδειχθηκε ο ηρωας
και η τριαδα ειναι πολυ καλοι μαζι με το Tom Felton, και ελπιζω να τους δω και σε αλλα εργα...!!!

γενικα για ολο το franchise και τις 8 ταινιες βαζω 10/10 :worthy: :worthy:

liakanel
1 Αυγούστου 2011, 01:14
"Something Borrowed"

Ομορφη ταινια, με το δραμα της και το γελιο της! Πολυ καλο το cast! 8/10

Winchester
1 Αυγούστου 2011, 03:30
Είδα το Rio, πολύ ωραία ταινία. Κατά τη γνώμη μου από τις πιο ωραίες παιδικές ταινίες που βγήκαν φέτος. :worthy: :respect:

anolizzy
1 Αυγούστου 2011, 12:52
It's kind of a funny story
Μπορεί να το λέει ο τίτλος της ταινίας αλλά δεν πρόκειται για κάποια αστεία ιστορία.Πέρα απο τα κωμικά στοιχεία της ταινίας ξεδιπλώνεται μια ευαίσθητη ιστορία και κάθε άνθρωπος ανεξαρτήτως φύλου και ηλικίας μπορεί να ταυτιστεί με τον πρωταγωνιστή.Μια ωραία ταινία με πολύ καλο cast!!7/10

blackys88b
1 Αυγούστου 2011, 13:43
The Prince of Persia, οσο καλο το θυμομουνα τη πρωτη φορα που το ειδα...παραμυθι με αρωμα ανατολης και με την θεα Gemma Arterton σε καθε σκηνη πιο ομορφη..!! :) :)

great
1 Αυγούστου 2011, 21:50
"Honeymoon In Vegas"
http://img717.imageshack.us/img717/6710/99256760.pnghttp://img847.imageshack.us/img847/2843/96933959.png

Το μόνο που μου έμεινε είναι ότι για πρώτη φορά βρήκα sexy την Jessica Parker

komo20
1 Αυγούστου 2011, 22:30
Friends with benefits.

Όχι κάτι που δεν έχουμε ξαναδει. Σαν ιστορία ήταν παρόμοιο με το no strings attached αλλά μου άρεσε αρκετά. Και οι πρωταγωνιστές είχαν πολύ καλή χημεία μεταξύ τους!
Mila Kunis!:thumbsup1

blackys88b
1 Αυγούστου 2011, 22:44
Επειδη λατρευω Ellen Page, ξανα το Whip it...!!!:thumbsup1 :thumbsup1

bill667
1 Αυγούστου 2011, 23:49
Είδα τα εξής:

Scourge (2008 ): Αλλη μια αμερικανικη ταινια με παρασιτα που μπαινουν μεσα σε ανθρωπους. Βεβαια εκανε ο,τι μπορουσε για να διαφοροποιηθει και να προκαλεσει ενδιαφερον. Αν δεν ειχα σιχαθει απο το να βλεπω συνεχεια αυτο το θεμα, θα την εβρισκα πολυ καλη.

The unjust (2010): Κορεάτικο αστυνομικό σχετικά με την αστυνομια της Κορεας που ψαχνει εναν αποδιοπομπαιο τραγο να κατηγορησει για ενα φονο. Ολα τα απλυτα και οι διαπλοκες της αστυνομιας και της δικαιοσυνης ειναι εδω. Με εξαιρεση καποιες ευκολιες, η ταινια ειναι συμπαθητικοτατη.

The unnamable (1988 ): Αμερικάνικη ταινια τρομου σχετικα με ένα τερας που κατοικει σε ενα ερειπωμενο σπιτι. Η ταινια βασιζεται σε ιστορια του (μεγαλου) H.P. Lovecraft. Επειδη όμως εχω διαβασει την ιστορια αυτη, που δεν ξεπερνα τις 2,5 σελίδες, μπορω να πω οτι την μετεφεραν αυτούσια σε 5 λεπτα και δημιουργησαν ελευθερα στα υπολοιπα 80. Το αποτελεσμα ήταν μια ιστορία που με τιποτα δεν τη λες Λαβκραφτιανή, αλλά πολύ καλη ταινια τρομου απο μονη της. Χάρηκα επίσης που είδα να συμμετεχει ο μεγαλος ήρωας του Lovecraft... o Rundolf Carter :respect:

kKKK
2 Αυγούστου 2011, 15:54
Αυτές τις μέρες είδα μερικές sci-fi των τελευταίων χρόνων. Πριν πώ για τις ταινίες, θέλω να μοιραστώ έναν γενικότερο προβληματισμό που έχω για το αμερικάνικο κινηματογραφικό sci-fi.
Μεγάλο μέρος του, έχει το εξής κλισέ: Ένας τύπος που είναι κομμάτι ενός άδικου συστήματος, ξαφνικά βρίσκεται κυνηγημένος ή αντίθετος μ' αυτό το πολεμά και το ρίχνει. Και γιατί με πειράζει αυτό; Γιατί πέρα απο την αρχική έξυπνη ιδέα που συνήθως υπάρχει στην ταινία, ξέρεις ακριβώς πως θα εξελιχθεί η ταινία. Κατα τη γνώμη μου ίσως θα έπρεπε άλλος να στήνει την ιδέα / κόσμο της ταινίας και άλλος να γράφει την ιστορία.
Τέσπα. Πάμε στις ταινίες (απο την χειρότερη προς την καλύτερη):

A Sound of Thunder (2005) (http://en.wikipedia.org/wiki/A_Sound_of_Thunder_%28film%29). Πολύ μέτρια ταινία απο τον Peter Hyams που στο παρελθόν έδωσε πολύ καλές ταινίες. Το σενάριο ήταν μέτριο και κλισεδιάρικο με πολλά σημεία πάνω στη διαδικασία που χρειαζόταν περισσότερες εξηγησεις αλλιώς φαινόταν σαν σεναριακές τρύπες.
Ακόμη κι έτσι με μια καλή παραγωγή η ταινία θα μπορούσε να είναι το νέο Τζουράσικ Παρκ. Αλλά τα εφέ ήταν πολύ χάλια. Σε τηλεοπτικές σειρές χαμηλού μπάτζετ των 90s έβλεπε κανείς πιό αξιοπρεπή εφέ. Κρίμα.

Eyeborgs (2009) (http://www.imdb.com/title/tt1043844/). Αρκετά καλή η ιδέα της ταινίας αλλά απο μόνη της δεν μπορούσε να κάνει πολλά. Θα μπορούσε να αποτελεί κομμάτι μιας μεγαλύτερης ιστορίας. Πάντως παρά την κλισέ και προβλέψιμη εξέλιξή της η ταινία βλέπεται ευχάριστα και παρά το ότι είναι βιντεοταινία με χαμηλό μπάτζετ, τα εφέ της είναι αξιοπρεπή.
Απευθύνεται σε φαν των 80s action sci-fi ταινιών.

Surrogates (2009) (http://en.wikipedia.org/wiki/Surrogates_%28film%29). Η ταινία είναι πολύ καλή στο μεγαλύτερο μέρος της και η ιδέα της προβληματίζει. Είναι απο εκείνες τις ταινίες που κάνουν τον θεατή να αναρωτιέται: εγώ τί θα έκανα;
Και πάνω που λέω οτι η ταινία τα σπάει έρχεται το ηλίθιο φινάλε της. Το οποίο σε 5 λεπτά μέσα χώνει όλα τα κλισέ και την κακή αμερικανιά (γιατί κατα τη γνώμη μου υπάρχει και καλή). Τί με πείραξε; Τί θα ήθελα να δώ;

Μου την έσπασε ο πρωταγωνιστής που αποφάσισε τελευταία στιγμή να το παίξει μάγκας εις βάρος της ανθρωπότητας (γιατί ποιός είσαι εσύ ρε φίλε που θα αποφασίσεις τί είναι και τί δεν είναι καλό για τον άλλο). Και όλο αυτό όχι λόγω κάποιας ιδεολογίας αλλά γιατί του την έσπαγε το πως κατάντησε η γυναίκα του.

Κι έτσι παίρνει μια απόφαση που λογικά θα σκότωνε λόγω ατυχημάτων (αεροπλάνα που πέφτουν, τρένα που εκτροχιάζονται κτλ) πολύ κόσμο. Αλλά έρχεται η ταινία για να χειροκροτήσει την αποφασή του να μας πεί οτι δεν υπήρχαν ανθρώπινες απώλειες. Και η εθισμένη γυναίκα του αντί να τρελαθεί και να τον σκοτώσει ή να αυτοκτονήσει τον υποδέχτηκε σαν τον ελευθερωτή του κόσμου.

Δεν έχω διαβάσει το κόμικ στο οποίο βασίζεται η ταινία αλλά θα το κάνω γιατί η κεντρική ιστορία με τράβηξε πολύ.

Gamer (2009) (http://en.wikipedia.org/wiki/Gamer_%28film%29). Πολύ καλή περιπέτεια που με κράτησε σε όλη τη διάρκειά της. Δράση, βία και βιντεοκλιπίστικη αισθητική. Είχε τα κλισέ της αλλά τα αντιμετώπισε πολύ πιο τίμια και ουσιαστικά απο ταινίες που το παίζουν ψαγμένες. Η ανάπτυξη της ιστορίας μου θύμισε 80s - 90s action sci-fi ταινία με την παλιά καλή και απενοχοποιημένα διασκεδαστική έννοια.
Eπίσης μου άρεσε η διασκευή του Sweet Dreams των Eurythmics απο τον Μάνσον. Δεν την είχα ξανακούσει.

JHYIaGw-288

Repo Men (2010) (http://en.wikipedia.org/wiki/Repo_Men). Πολύ ωραία ιδέα και πολύ ωραία ατμόσφαιρα. Η ταινία ακολουθεί τα γνωστά κλισέ μονοπάτια. Παρ' όλα αυτά η δράση και κάποιες κορυφαίες (αν και υπερβολικές) σκηνές προς το τέλος με κράτησαν. Και το φινάλε ήταν πολύ έξυπνο, έπαιξε με τα κλισέ και κατάφερε να ανεβάσει πολύ το στόρυ της ταινίας. Τέλος μου άρεσε φοβερά η επιλογή των μουσικών κομματιών και τραγουδιών.
Απο εκείνες τις ταινίες που θα ήθελα να ξαναεπισκευτεί κάποιος δημιουργός τους κόσμους τους.

brazdas
3 Αυγούστου 2011, 00:06
Εχθές το The Expendables
Όχι τίποτα το τρομερό, αλλά βλεπόταν!

Και σήμερα το Grace Is Gone με John Cusack
Ούτε και αυτό τίποτα το ιδιαίτερο

Υ.Γ. Φϊλε kkkk το Gamer... γ@μάτο!!

steda
3 Αυγούστου 2011, 00:52
Charlie St. Cloud
Συγκινητική ταινία με έναν Zac Efron σε τελείως διαφορετικό ρόλο από ότι τον έχω συνηθίσει :thumbsup1

bill667
3 Αυγούστου 2011, 01:48
Ειδα τα εξής:

Area 51 (2011): Αμερικάνικη τηλεταινια σχετικα με την area 51 που ανοιξε επιτελους στους δημοσιογραφους και τα καναλια, μονο που τοτε απεδρασαν οι επικινδυνοι εξωγηινοι απο τα κελια τους και γινεται χαμος. Η καλή αυτη ιδέα εξεφτελίζεται από την πιο κακογουστη τηλεοπτικη αισθητικη που υπαρχει. Συνεχεις διαλογοι που δεν λενε τιποτα το ουσιαστικο, αθλιες ερμηνειες, κιτς εφφε και ουτε μια προσπαθεια απο τους δημιουργους να γινει εστω και λιγο κινηματογραφικο. Μια αηδια και μιση που ζοριστηκα να την τελειωσω... Της καταλογιζω αυτο που λενε καποιοι "υπαρξη σεναριου" και εννοουνε αυτο το πραγμα που ειδα...

The forgotten ones (2009): Αμερικάνικο b-movie σχετικα με καποιους που ναυαγήσανε σε ενα νησι και τους την πέσανε τέρατα. Η κινηματογραφικη της αισθητικη αποτελεσε οαση μετα το προηγουμενο εκτρωμα, ομως -κριμα- το characterization ηταν κακο, με την εννοια οτι ολοι οι ηρωες ηταν αντιπαθητικοι. Επίσης, ένα καθημερινό γκομενακι μετατρεπεται σε κομαντο απο τη μια στιγμη στην άλλη, ετσι απλα. Υπήρχε και μια παρατεταμενη σκηνη μαχης που περισσοτερο κουραστικη ηταν... Μπα, δεν μου αρεσε εν τελει...

Komodo (1999): Αυστραλιανή περιπέτεια σχετικα με ενα παιδι που γυρισε στο νησι του προκειμενου να θεραπευσει το ψυχολογικο προβλημα που απεκτησε εκει απο... δράκοντες Komodo!!! Σε αντιθεση με το τι συμβαινει σε τετοιες ταινιες, εδω δωθηκε εμφαση στο μυστηριο, στην ατμοσφαιρα και στην φωτογραφία, παρα στο να βλεπουμε συνεχεια τους δρακοντες (των οποιο το εφφε ειναι απο τα καλυτερα που εχω δει στη ζωη μου). Πολυ ωραια ταινια! Να που ειδα και μια καλη τελικα!

freedoom
3 Αυγούστου 2011, 10:22
Horrible Bosses!
Καλά ε, γέλασα και με το παραπάνω! Τα μεγάλα ονόματα ήταν όλα τα λεφτά, ειδικά η Anniston και ο Farrell. Τι έβγαινε από το στόμα της 1ης? Πολλή πλάκα, λόγω της πρωτοτυπίας που είχε από πλευράς της, να αναλάβει τέτοιο ρόλο.
Και μια ατάκα, εκτός από τις κάφρικες:
-Ι speedrace. That's right, I am a speedracer!
-With a Prius?
-That's why I always loose!
:rotfl: :lol:

anolizzy
3 Αυγούστου 2011, 17:41
Life As We Know It
Η αλήθεια είναι ότι οι Katherine Heigl και Josh Duhamel(οι πρωταγωνιστές) μου αρέσουν απίστευτα και αυτήν την φορά ευτυχώς δεν με απογοήτευσαν.Είχαν τρομερή χημεία και στις ερωτικές/συναισθηματικές σκηνές αλλά και σε αυτές που υποδύονταν τους θανάσιμους εχθρούς:lol:

SaPiLaS
3 Αυγούστου 2011, 23:06
Super 8 :thumbdown
Άσε μας ρε J.J...Super Fail.

bledda
4 Αυγούστου 2011, 00:35
The Fighter :thumbsup1
Άκουγα ότι μόνο η ερμηνεία του Bale άξιζε, αλλά μια χαρά τη βρήκα και την υπόλοιπη ταινία. Και σαν ερμηνείες όλοι μου άρεσαν, όπως και το ότι δεν το έριξε στο μελόδραμα.

MCAK
4 Αυγούστου 2011, 01:54
"Hop (http://www.imdb.com/title/tt1411704/)". Είχε την πλακίτσα του. :)

Όπως εκεί που πήγε να μείνει ο λαγός στην έπαυλη του Playboy. :P

- You are not surprised I'm a talking rabbit?
- Little man, my best firend is a talking car. :lol:

great
4 Αυγούστου 2011, 13:03
"High Heels and Low Lifes"
http://img717.imageshack.us/img717/6710/99256760.pnghttp://img703.imageshack.us/img703/2926/59400340.png

Ανάλαφρο και δροσερό για βράδυ καλοκαιριού.

Filmfreak
4 Αυγούστου 2011, 13:12
Knight And Day (2010) (http://www.imdb.com/title/tt1013743/)
Από τέτοιες ταινίες έχουμε πήξει να βλέπουμε, αλλά ξέρεις πάνω κάτω τι να περιμένεις. Μια ταινία μέσα στην υπερβολή, ατελείωτες τραβηγμένες σκηνές δράσης, μια πλειάδα από κλισέ και ένα κάτω του μετρίου ερμηνευτικά πρωταγωνιστικό δίδυμο. Για αυτά τα δεδομένα ήταν αρκετά συμπαθητική, με καλογυρισμένες σκηνές δράσης, ωραία μουσική και τοπία. Πέρναγε η ώρα, αμα δεν είχε και τόσα κλισέ σε εκνευριστικό πια για μένα αριθμό θα ήταν πολύ καλύτερα.

bill667
4 Αυγούστου 2011, 21:16
Ειδα τα εξής:

Van diemen 's land (2009): Αυστραλιανό θρίλερ εποχής σχετικά με κάποιους που δραπέτευσαν από σκλάβοι και ξεκίνησαν την πορεία τους ανατολικά μέσα σε ενα άγονο δάσος, στο οποιο επιδωθηκαν σε κανιβαλισμο. Πολύ ωραία φωτογραφία και αξιοποιηση του φυσικου τοπιου, πειστικες ερμηνιες και ωραια πανοραμικα πλάνα. Αν και αργο σε καποια σημεια, δεν μ' εκανε να βαρεθω.

shallow ground (2004): Αμερικάνικη ταινία τρόμου σχετικά με ένα παιδί που έκανε την εμφανισή του σε ενα επαρχιακο αστυνομικο τμημα και ειναι βουτηγμενο στο αιμα. Τα δακτυλικα του αποτυπωματα συμπιπτουν με αυτά κάποιων ανθρωπων της περιοχης που αγνοουνται κατα τα τελευταια 8 χρονια. Πολύ πρωτοτυπη ιδέα, τόσο που ξεπερνα κανεις τις κακες ερμηνειες. Καταπληκτική εφυης σύλληψη, που δυστυχως χάνεται μέσα στη σωρο των b-movies και δεν μπορει να αναδειχτει. Ισως κάποιοι του καταλογίσουν αφέλεια και χαζομάρα, αλλά εγω το προσκυνώ

Snarveien (2009): Νορβηγικο θρίλερ σχετικά με ένα ζευγάρι που ταξιδεύει με αυτοκίνητο, κάνει μια παράκαμψη και καταληγει να βρεθει στο έλεος δολοφονων. Ο νορβηγικος τρόμος συνηθως ξεπατικώνει τον αμερικάνικο και μαλιστα άκομψα. Το ίδιο γινεται και εδω, όμως αυτη τη φορά κομψά. Η ιδέα ειναι χιλιοειπωμενη και η συγκεκριμένη ταινία κάνει ότι μπορεί για να αποφύγει τα κλισέ της (δίνει την εντυπωση αρχικά ότι το ζευγάρι προκειται να περάσει απλώς ένα περιπετειώδες βράδυ). Κρίμα που στο τέλος σκάνε μύτη όλα τα γνωστα κλισέ αυτου του θεματος. Μόνο για τους σκληροπυρηνικους φαν ή για όσους δεν έχουν βαρεθει το συγκεκριμένο θέμα.

Le Grant
4 Αυγούστου 2011, 22:56
Γυναίκα στους Αμμόλοφους (1964)
Εργο τέχνης. Καταπληκτική ταινία.

series_addicted
4 Αυγούστου 2011, 23:51
The Pianist (2002)
Εξαιρετικη ταινια που απεικονιζει τις φρικαλεοτητες εναντιον των Εβραιων κατα το Β παγκοσμιο πολεμο.Αγγιζει το θεατη.Δεν ειναι για ολες τις ωρες.Αξιζει οπωσδηποτε να τη δει καποιος..

smallville
5 Αυγούστου 2011, 00:29
Your Highness

Καφρίλα η ταινία σε πολλά σημεία. Είχε πάντως αρκετό γέλιο. 7/10

johnchatzo
5 Αυγούστου 2011, 01:44
Rise of the Planet of the Apes
Μου άρεσε πολύ και δεν το περίμενα.Αν είχε λίγα περισσότερα ερωτήματα/προβληματισμούς θα ήταν από τα καλύτερα scifi των τελευταίων χρόνων..Παραμένει ένα από τα τοπ μπλοκμπαστερ που έχω δει πρόσφατα.Στα συν τα εξαιρετικά εφέ,ο Σερκινς και η όλη ιδέα(παρότι παλιά) :thumbsup1

steda
5 Αυγούστου 2011, 01:54
Something Borrowed
Δεν έλεγε και πολλά...Πάντως μου έκανε εντύπωση που είδα τον Colin Egglesfield και μάλιστα σε έναν από τους βασικούς ρόλους...

bill667
6 Αυγούστου 2011, 01:17
Είδα τα εξής:

Captifs (2010): Γαλλικό θρίλερ σχετικά με μια γυναίκα που όταν ήταν μικρή της επιτέθηκε ένα άγριο σκυλι, αλλά όταν μεγάλωσε είχε μια εμπειρία που της απέδειξε ότι ο άνθρωπος είναι πιο κακό σκυλι... Ωραιο σασπενς και gore, πειστικες/αληθοφανείς εμπειρίες και μια χαρά εκτέλεση.

Mask Maker (2010): Αμερικάνικη ταινία τρόμου σχετικά με έναν δολοφόνο που φοράει τα πρόσωπα των θυμάτων του. Βασικά προκειται για ένα copy-paste πραγμάτων που έχουν γυριστεί ξανά και ξανά, δίχως κανένα ίχνος πρωτοτυπίας.

Perfume (2006): Γαλλογερμανική ταινία εποχής, σχετικά με έναν που είναι προικισμένος με την ικανότητα να αντιλαμβάνεται τα πάντα δια της όσφρησης. Γίνεται αρωματοποιός και καταλύγει δολοφόνος γυναικών στην προσπάθειά του να διατηρήσει το απόλυτο άρωμα γυναίκας. Η ταινία είναι αριστούργημα! Τέλεια κοστούμια, σκηνικά, τοποθεσίες (το αναγενησιακό Παρίσι όλα τα λεφτά) και ερμηνείες. Πολύ το γούσταρα αυτό το έργο!!!

great
6 Αυγούστου 2011, 02:12
"Rise of the Planet of the Apes"
http://img717.imageshack.us/img717/6710/99256760.pnghttp://img703.imageshack.us/img703/2926/59400340.png

Σαν ιδέα είναι εξαιρετική το πως φτάσαν στα γεγονότα του planet of the apes αλλά δεν με ενθουσίασε τελικά όσο θα περίμενα.

Πολύ αργό στην αρχή, υπερβολική ανάλυση των χαρακτήρων και του δεσμού μεταξύ του γιατρού και του πιθήκου.

Και δεν μπορώ να καταλάβω που

βρέθηκαν όλοι αυτοί οι πίθηκοι. Όλοι αυτοί ήταν σε ζωολογικούς κήπους ? πόσοι είναι στο San Fransisco πια !?!
Τα εφέ ήταν εξαιρετικά πάντως.

SaPiLaS
6 Αυγούστου 2011, 14:43
Green Lantern
Καλούτσικη...πάντως περίμενα περισσότερη δράση.

lizard-joe
6 Αυγούστου 2011, 22:18
Πήγαμε αντροπαρέα τα ζώα στο Μολ, να δούμε τον captain america γιατί κάποιος μας είπε οτι παίζεται! :P :P
Δεν παίζεται ακόμα και είδαμε το Rise of the Planet of the Apes που παιδιά πολύ μας άρεσε.:clapping: Ο πίθηκος -Καίσαρας που είναι ο Σέρκις του Γκόλουμ απο τον Αρχοντα και απο τον Κινγκ κονγκ ήταν εξαιρετικός. Απίστευτα . Πολύ καλά εφφέ. 8/10:thumbsup1

bill667
6 Αυγούστου 2011, 23:24
Ειδα για 2η φορα την τριλογια του cube... Την πρωτη φορα τα ειχα δει οταν βγηκανε... τωρα ειχα την ευκαιρια να τα δω ολα μαζι...

Cube (1997): Η κλασσικότερη απο τις ταινίες περιορισμενου χώρου, που καμία δεν μπορεσε να ξεπερασει την εφυια της. Πανεξυπνη και απολαυστική σε όλο της το μηκος... Ενα καλτ διαμάντι!

Cube 2 (2002): Την πρώτη φορά απλως δεν μου αρεσε. Τώρα, την βρήκα ΑΙΣΧΟΣ! Πρόκειται για διασυρμό της μυθολογίας της 1ης ταινίας. Που πήγαν οι παγίδες? Γιατί τα δωματια είναι άσπρα (κιτς)? Γιατί τα θύματα χαζογελάνε εκεί μεσα? Γιατι ολα αυτα τα ψευτικα CGI εφφε? H ιδέα με τις εναλλακτικες πραγματικότητες ηταν βλακωδως εκτελεσμένη. ΑΙΣΧΟΣ!

Cube 0 (2004): Επιτέλους, ο παλιος καλός κύβος, με τις παγίδες του και την σκουριά του. ΚΑι επιτέλους βλεπουμε ποιοι κρυβονται απο πισω. Βασικά αυτα που γινονται απο πισω, είναι καλύτερα απο αυτά που γινονται μέσα. Και σαφως καλυτερες ερμηνειες απο τις προηγουμενες ταινιες. Η πολιτική σατυρα και τα καυστικα σχολια πανω στις εξουσιες, σπανε κοκαλα... Μια πραγματικά αξια συνεχεια!

bledda
7 Αυγούστου 2011, 00:33
My soul to take
Ok, χειρότερο το περίμενα αλλά για τσιπς-μπύρα-καναπές συμπαθές ήταν. Βέβαια δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα και όλα όσα παίχτηκαν...:grin:
Πάντως τη μικρή θεούσα μπορούσαν να την εκμεταλλευτούν πολύ καλύτερα, θα ήταν πολύ cult να πετάγεται σε όλη την ταινία να αραδιάζει σχετικά αποσπάσματα από Βίβλους, Ευαγγέλια και μετά να πεθάνει. :thumbsup1
Γενικώς καλή σαν ιδέα, το αποτέλεσμα όμως μπορούσε να είναι πολύ πιο ενδιαφέρον.

T.GhosT
7 Αυγούστου 2011, 04:01
Something Borrowed

Δεν λεει και πολλα σαν ταινια. Και γενικοτερα δεν ειναι κατι που δεν εχουμε ξαναδει. Ειναι μια αναλαφρη αμερικανικη romarce-o-ταινια, τιγκα στα κλισε, αλλα παρολαυτα καλουλα για να δει καποιος λατρεις του ειδους ενα βραδακι χαλαρα! Ο πρωταγωνιστης-πετρα σκανδαλου ειναι πολυυυ καλος (για να μην πω τιποτε πιο χοντρο :oops: ), και η αγαπητη Kate Hudson, Master στο συγκεκριμενο ρολο (being the bitch :thumbsup1 ).

great
7 Αυγούστου 2011, 17:55
"Super 8"
Ένα "Goonies" και E.T για μεγάλα παιδιά. Περίμενα περισσότερη ενήλικη δράση από αυτό.
Και ο JJ πόσες ίδιες ταινίες θα βγάλει πια??

"Love Birds"
http://img717.imageshack.us/img717/6710/99256760.pnghttp://img10.imageshack.us/img10/6412/96050100.png
Fresh and quirky.
Ανεξάρτητη ταινία από N. Ζηλανδία, και επιτέλους πρωταγωνιστές που δεν μοιάζουν σαν να έχουν βγει από σελίδες περιοδικών.

Maxus
7 Αυγούστου 2011, 19:35
Red Faction:Origins

Δεν περιμενα πολλα αλλα τλκ μου αρεσε αρκετα,την βλεπεις πολυ ανετα κ ας μην εχεις παιξει κανενα παιχνιδι.

great
7 Αυγούστου 2011, 22:13
"Bridesmaids"
http://img717.imageshack.us/img717/6710/99256760.pnghttp://img200.imageshack.us/img200/9972/36059018.png

Δεν το περίμενα με τίποτα αλλά ήταν εκπληκτικό. Κωμωδία που γελάς δυνατά και θυμίζει Something about Mary και τα συναφή σε πολλές κάφρικες στιγμές πολύ καλά βαλμένες.

Εκπληκτική η Kristen Wiig.

bill667
7 Αυγούστου 2011, 23:36
ειδα τα εξής:

Baptism of blood (1996): Ακραία Ιαπωνική ταινία με μια μανα που μεγαλωνει την κορη της μονο και μονο για να μεταμοσχευσει το μυαλο της σε αυτη και να γινει ξανα νεα! Οταν ειχε κυκλοφορησει, οι αμερικανοτραφεις λεγανε τα γνωστα (οτι δηλαδη οι Γιαπωνεζοι ειναι διεστραμενοι), ενω οι φαν απαντουσαν οτι οι Γιαπωνεζοι κανουν απλως αυτο που με τιποτα δεν θα μπορουσαν να κανουν οι αμερικανοι... Παρα την ομωτητα της μεταμοσχευσης εγκεφαλου (που ειναι το λιγοτερο αηδιαστικη) η ταινια ειναι κυριως ακραιο δραμα και περιλαμβανει ακομη και παιδοφιλες καταστασεις. Ομως δεν μπορω να το καταταξω στο horror οπως βαφτιζεται μονο με μια horror σκηνη. Στο σεναριο, ειναι ο μεγαλος Kazuo Umezu

Bloody beach (2000): Κορεατικη σπλατερια με μια παρεα που γνωριστηκαν απο το ιντερνετ, πηγαν διακοπες και τους την επεσε ενας δολοφονος. Ολα τα κλισε των σπλατερ ειναι παροντα, με τη διαφορα οτι το πρωτο μισο δειχνει απλως πως η παρεα περναει τις διακοπες της (ως προς αυτο διαφοροποιειται δηλαδη). Επισης εχει σατυρα, διοτι βλεπεις οτι ακομη και στις διακοπες, μονο το ιντερνετ τους απασχολει...

Chronicles of Riddick (2004): Πολυ ωραια ταινια επιστημονικης φαντασιας και μαλιστα υποτιμημενη. Τοτε που βγηκε, αρχισανε να την συγκρινουνε με διαφορα. Αν εβγαινε σημερα, σιγουρα θα ειχε πολυ καλυτερη μεταχειρηση. Στο ιδιο συμπαν με το Pitch black (που ομως δεν χρειαζεται να το δει κανεις) με εναν Vin Diesel να σωζει το συμπαν και πολυ δραση. Ιδιαιτερη μυθολογια που αν και θυμιζει διαφορα εχει τη δικη της ταυτοτητα, φαντασμαγορικο θέαμα και συμπαθη εφφε...

Jane1
7 Αυγούστου 2011, 23:56
Fast and Furious 4 (2009)

Αυτό ναι, μου άρεσε. Και υπόθεση υπήρχε, και είχαμε και την επιστροφή των Vin Diesel και Paul Walker.

steda
8 Αυγούστου 2011, 01:36
127 Hours :thumbdown

χάρις2106
8 Αυγούστου 2011, 10:56
Money Talks (http://www.imdb.com/title/tt0119695/)

Δεν την ήξερα αυτήν την ταινία...την πέτυχα προχτές στο Star.Αρκετά καλή μπορώ να πω.Περνάει πολύ ευχάριστα η ώρα.Απίστευτος ο Chris Tucker. :thumbsup1Κάθε φορά με κάνει να γελάω :lol:

robinmania
8 Αυγούστου 2011, 12:59
το gorgeous με τον Τσακι Τσαν και την Σου Γκι ( έχει παιξει και στο transporter, ωραια κοπέλα)..ρομαντική κομεντί , ΄που δεν γίνεται γλυκανάλατη! Βασικά την εχω ξαναδει απο το μεγκα αλλά ειχε τόσες σκηνές κομμένες που ειλικρινά δεν έβγαζες άκρη με το στορυ!!

berlo
8 Αυγούστου 2011, 13:10
Super 8 (2011) Οτι λέτε για τη νοσταλγία ισχύει,η επιλογή της εποχής πολύ πετυχημένη και γενικώς την απόλαυσα ιδιαιτέρως.:)
Bridesmaids(2011) Δε μ'άρεσε καθόλου.:thumbdown
The Lost Valentine (TV 2011) Κλασική αμερικανιά με όλα τα κλισέ πολεμάω για την πατρίδα, πολύ καλή όμως η Betty White.

great
8 Αυγούστου 2011, 17:49
"Thor"
Ένα σχετικά διασκεδαστικό παραμύθι. Σε τέτοιες ταινίες μου αρέσει να υπάρχει άφθονο χιούμορ, είχε πολύ λίγο.

"Monte Carlo"
Όχι δεν είμαι 15.
Ναι μου άρεσε.

Winchester
9 Αυγούστου 2011, 00:19
Dead Silence: Πολύ ωραία, όλα τα λεφτά η τελευταία σκηνή !!!!

bill667
9 Αυγούστου 2011, 00:39
Ειδα τα εξης:

Knife edge (2010): Βρετανικο μεταφυσικο θριλερ με μια οικογενεια που παει στο κλασσικο ερημο σπιτι με το μυστικο... Μετα ξεκιναει με μια ξεδιάντροπη επιδειξη νεοπλουτισμου και χλιδης. Δεν μπορω να καταλαβω αυτη την εμμονη των Βρετανων με τη γκλαμουρια. Μετά σκαει το πρωτο scare (οχι τιποτα ιδιαιτερο) και στην αμεσως επομενη σκηνη βλεπουμε την πρωταγωνιστρια να λεει "απο τοτε που ηρθαμε σε αυτο το σπιτι βλεπω διάφορα περιεργα"... Μπαρδον?? Εμεις γιατι ειδαμε μονο ενα? Μετα ακολουθει μια δικαστικη διαμαχη για την περιουσια της (λες και αφορα τον θεατη το που θα ακουμπησει τα λεφτα της). Για να μην τα πολυλογω, η ταινια ειναι μια Φ-Ο-Λ-Α περιλουσμένη με τη "ζαχαρη για διαβητικους" που εχουν τα μεταφυσικα θριλερ και που απευθυνεται σε οσους βριζουν το horror...

Man-thing (2005): Αμερικάνικη μεταφορα της Marvel σχετικα με ενα τερας που κατοικει σε εναν βαλτο και σκοτωνει τους ανθρωπους για να εκδικηθει τους βιομηχανους καταπατητες. Η ταινια ειναι τρόμου και απευθυνεται στο κοινο του τρόμου και οχι σε αυτο του καπταιν Αμερικα και του Θωρ. Ειναι πολυ καλη και διασκεδαστικη, με την καφριλα της, με τη γκοριά της και με την ωραια της ατμοσφαιρα. Ναι, b-movie, ομως με τη σημερινη εννοια του ορου (γιατι το μπατζετ της δεν το λες και μικρο). Δεν εχω διαβασει το κομικ οπου βασιστηκε, εμαθα ομως οτι δεν θεωρειται καλη μεταφορα γιατι λεει οτι "το τερας εμφανιζεται λιγο". Εμενα μου αρεσε που το τερας εμφανιστηκε λιγο (και καλα) γιατι το αντιθετο θα το θεωρουσα λαθος. Γενικα ειναι η καλυτερη ταινια που ειδα σημερα.

Needle (2010): Αυστραλιανη ταινια σχετικα με εναν δολοφνο που χρησιμοποιωντας ενα μαγικο κουτι, μπορει να κανει βουντου σε ανυπερασπιστα θυματα, ετσι ωστε τρυπωντας κερινα ομοιωματα, να τρυπιουνται και αυτα. Διαβαζω αυτη την ιδεα που θεωρω καλη, παταω το play και βλεπω... TEENS!!!! SH*T!!! F*CK!!! Εντομεταξυ αν εξαιρεσουμε της καθιερωμενες βλακειουλες στην αρχη (την κλασσικη επιβλητικη και αιματηρη σκηνη εναρξης που ακολουθιεται απο την κλασσικη πανοραμικη θεα του σχολειου με υποκρουση ροκακια και κατι λεσβιακα) η ταινια συνεχιζεται σοβαρα!!! Εννοω, δεν εχει χαβαλε, αλλα κυριως μυστηριο για το ποιος ειναι ο δολοφονος που τρυπαει τα θυματα (και ομολογω πως μου την εφερε στο τελος... εγω αλλος νομιζα οτι ηταν). Γενικα το σεναριο χανει πολυ απο το γεγονος οτι χρησιμοποιηθηκαν κολλεγιοπεδα για χαρακτηρες. Χαραμιστηκε ενα συμπαθητικο σεναριο ετσι....

steda
9 Αυγούστου 2011, 02:26
-The Ward-

Jane1
9 Αυγούστου 2011, 12:51
Kung Fu Panda (2008 )

Πολύ ωραίο, μου άρεσε, ωραίες ατάκες και γενικότερα είχε πλάκα.

great
9 Αυγούστου 2011, 22:42
"Submarine"
Βαρετό σε κάποια σημεία αλλά πολύ ωραία σκηνοθεσία

"Bad Teacher"
Από φωνή κορμάρα.

smallville
9 Αυγούστου 2011, 23:53
The Adjustment Bureau 8/10

Αρκετά καλή θα έλεγα.
Πόσο κούκλα η Emily Blunt;

bledda
10 Αυγούστου 2011, 00:15
It's kind of a funny story :thumbsup1
Ανθρώπινο, γλυκό κι αναπάντεχα χαριτωμένο. Και από τις πιο επιτυχημένες επιλογές τίτλου (στα αγγλικά, γιατί η μετάφραση είναι για γέλια και για κλάμματα μαζί :P).

steda
10 Αυγούστου 2011, 01:57
Vanishing οn 7th Street
Πως εκνευρίζομαι όταν δεν εξηγούν τίποτα στις ταινίες!!

Winchester
10 Αυγούστου 2011, 11:43
Halloween (2007): Πολύ καλή :thumbsup1

robinmania
10 Αυγούστου 2011, 15:07
Λεωφορείον ο πόθος '' a streetcar named desire''με τα επιπρόσθετα τρια λεπτά περικομένων σκηνών που είχαν βγει το 51' και πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον λόγο ! αριστουργημα λογοκριμένο αλλα καταθληπτικο το όλο σκηνικό και σίγουρα καλοκαιριάτικα δεν θα το πρότεινα! Δεν είναι αυτό που λέμε ανάλαφρο..

εχει διασκευαστεί πολλές φορές θεατρικά αλλα δύσκολα για κάποια ηθοποιό όσο μεγάλη και αν ειναι να παίξει τον εν λόγω ρόλο, πρέπει να ακροβατήσει ανάμεσα στο πάθος , στην δημιοργική τρέλα, στον μαρασμό αλλά και στην ξεθωριασμένη νεανικότητα της Μπλανς ( ισως αυτό να είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι της ταινιας, δυσκολο μια ώριμη γυναικα να δωσει νεανικότητα και αθοωτητα εστω και καλά κρυμμενη σαν την Βιβιαν σε μια ηρωιδα που καταρεει).. η Λη καταφέρνει και ισορροπει πολύ καλά όλα τα συναισθηματα, σκοτεινά και πολύχρωμα της ηρωιδας με μια δόση παιδικότητας και ανεπαίσθητης ειρωνίας:( ειναι ενα τελειως άλλο πρόσωπο απο την Σκαρλετ Ο χαρα που όλοι θυμόμαστε!

Συμπτωση αλλά η Βιβιαν Λη, επασχε απο κάποια νευρολογική ασθενεια όπως και η ηρωίδα που υποδύεται..

Η ταινια τιμήθηκε με 4 οσκαρ, όσο για το ασίγαστο πάθος του Στανλευ για την Μπλανς, εγω δεν το ειδα να υπάρχει και τόσο εντονο πια, πάνω στο οποιο επικεντρωνεται η ταινια..εκτος και αν το μισος γεννά μεγάλους ερωτες!

για όσους το δουν η τελευταια σκηνη ειναι πολυ δυνατή..

bill667
10 Αυγούστου 2011, 17:13
Τα εξής:

Eden Lake (2008 ): Βρετανικό θρίλερ σχετικα με ενα ζευγος που πηγε να περασει ενα σαββατοκυριακο σε μια λιμνη και εκει εμπλεξε με κατι νεαρα παιδια που εχουν δολοφονικες διαθεσεις. Απλά τελειο. Είναι μια απλη ιδέα που ομως την αξιοποιησαν στο επακρον, με αυθονο σασπενς. Λιγο το τελος να προσεχαν και θα ηταν διαμαντι.

The dead undead (2010): Αμερικάνικο με καλα βαμπιρ εναντιον κακα ζομπι-βαμπιρ. Πολυ κακες ερμηνειες και ιστορια που δεν παει πουθενα συγκεκριμενα (οταν υπαρχει βεβαια μεσα στους τοσους πυροβολισμους). Δεν μου αρεσε και τολμω να πω βαρεθηκα αφανταστα.

Agnosia (2010): Ισπανικο δραμα εποχης, σχετικα με μια γυναικα που πασχει απο μια παθηση αλλοιωσης της πραγματικοτητας και την απαγαγουνε για να της αποσπασουν ενα μυστικο. Δεν θα το κρυψω, ειμαι φαν της πρωταγωνιστριας (Bárbara Goenaga που επαιξε και στο timecrimes) και οχι μονο για τις υποκριτικες της ικανοτητες, αλλα και γιατι ειναι τρελο κορμι. Οσο για την ταινια.... καλουτσικη ηταν μωρε, αλλα υπερεβαλε με το λαβ στορι για τα γουστα μου. Παντως περασε ευχαριστα η ωρα.

robinmania
10 Αυγούστου 2011, 17:22
το πρωτο μου φαινεται αρκετά ενδιαφέρον!

bill667
10 Αυγούστου 2011, 17:53
το πρωτο μου φαινεται αρκετά ενδιαφέρον!

Ναι, ειναι... :grin: Μερικα παιδια δεν παιδαγωγουνται σωστα απο την οικογενεια και κυριολεκτικα δεν ξερουν τι κανουν... αυτο ειναι το θεμα...

robinmania
10 Αυγούστου 2011, 21:58
Ναι, ειναι... :grin: Μερικα παιδια δεν παιδαγωγουνται σωστα απο την οικογενεια και κυριολεκτικα δεν ξερουν τι κανουν... αυτο ειναι το θεμα...

Μου θυμίζει λιγο το the hole, με την Ναιτλι, αν εχεις δει την ταινία! την εχω δει πολύ παλιά και ναι μοιαζει λιγο..λίγο όμως!

great
10 Αυγούστου 2011, 22:44
"Horrible Bosses"

Όλα τα αστεία είναι στο trailer. Ενδιαφέρουσες οι καρικατούρες τα αφεντικά αλλά ως εκεί.
Άλλωστε μου είναι αδύνατον να πάρω στα σοβαρά ταινία που προσπαθεί να μου πουλήσει ότι σου σκάει αυτό

http://img708.imageshack.us/img708/6963/noneit.jpg
και εσύ δεν το θες :???:

Υ.Γ: Γιατί κάνεις δεν κοιτάζει τις σημάνσεις σε ταινίες? Μέσα στην αίθουσα ήταν παιδάκια μικρά με γονείς και η ταινία είχε το μπινελίκι του αιώνα....και μετά θα βγούν και θα παραπονεθούν για τα αίσχη της ταινίας και το τι βλέπουν τα παιδιά μας...

edora
10 Αυγούστου 2011, 23:32
Μου θυμίζει λιγο το the hole, με την Ναιτλι, αν εχεις δει την ταινία! την εχω δει πολύ παλιά και ναι μοιαζει λιγο..λίγο όμως!

Που μοιάζουν;
Πέραν του ότι και στο The Hole ο δολοφόνος είναι ανήλικος δεν μου έρχεται κάτι άλλο.

sirina
11 Αυγούστου 2011, 01:13
Φιλε μου great ειδα και εγω το "Horrible Bosses" και απο οτι φαινεται δεν ταυτιζομαστε.

Γελασα τοσο πολυ που εφτιαξα καινουριο συκωτι, να ναι καλα οι σαταναδες.

elgalla
11 Αυγούστου 2011, 01:34
M. Ο δράκος του Ντύσσελντορφ - Την είδαμε χτες στον κινηματογράφο, εξαιρετική ταινία και πολύ μπροστά για την εποχή της, πού τον βρήκαν αυτόν τον τύπο που έπαιζε τον δολοφόνο ήθελα να ήξερα, καταλληλότερη φάτσα για το ρόλο δεν θα μπορούσαν να έχουν διαλέξει. Και ο Σράνκερ βέβαια θεός. Καταπληκτική ταινία.

freedoom
11 Αυγούστου 2011, 02:38
Rise of the planet of the apes
Άκυρος τίτλος, ευχάριστη ταινία.

robinmania
11 Αυγούστου 2011, 10:14
Ολοκλήρωσα χτες το transporter 3 , δεν ενθουσιαστηκα, μου φάνηκε copyright του πρώτου σε πολλά σημεία!

απο ότι είδα υπάρχει και 4, όρεξη να έχουμε δηλ.! ένα παράπονο το 1 ήταν κλασσικό και ξερω πολύ κόσμο που το λάτρεψε! το θέμα πρωτότυπο, η ερωτική χημεία Στειθαμ-Γκι αξεπέραστη:thumbsup1 γιατί δεν συνέχισε ετσι τουλάχιστον με το ίδιο καστ και στο δεύτερο, ενας γάμος μεταξυ Φρανκ και Λαι , δεν θα ήταν μεγάλο θέμα..κράτησε μόνο τον Γάλλο επιθεωρητη που έρχεται ταξιδακι αναψυχής στον Φρανκ και ένα θέμα πιο κλισέ πια για ταινιες δρασης, την απαγωγη ενος πλουσιου παιδιού..αν το πρώτο το θεωρω κλασσικό πια, το δεύτερο αρκετά καλό, το τριτο όχι:( μου έκοψε την φόρα!

νομιζω στο 1 υπήρχε διαλογος , συναίσθημα περισσότερο ενω στα άλλα δυο περισσότερη δράση! πάντως ο Τζεισον Στειθαμ, ειναι κορυφή σαν ηθοποιος δράσης!

bill667
11 Αυγούστου 2011, 15:36
Ειδα τρεις αμερικάνικες ταινίες

The rite (2011): Με τους εξορκιστες. Ειχα την αισθηση οτι για να παρουσιασουν το υποκριτικο ταλεντο του Χοπκινς "πιεσαν" την ιστορια, ετσι ωστε να χασει κατι απο τον ειρμο της. Το αποτελεσμα ηταν να ειναι καλο μεν, αλλα οχι οσο αλλες ταινιες με εξορκισμους.

Summer 's blood (2009): Με μια τρελη οικογενεια που απαγαγουν και κρατουνε αιχμαλωτη μια κοπελα. Τιποτα το ιδιεταιρο καθως του ελειπε εμφανως το σασπενς. Η πρωταγωνιστρια (Ashley Greene) ειναι πιο γνωστη απο το twillight οπου δεν λεει πολλα λογια και ισως καλυτερα, διοτι εδω που λεει, γινεται σαφες οτι δεν ειναι τερας υποκριτικης...

Hybrid (2010): Με ενα ζωντανο και φονικο αμαξι. Μετριο απ' ολες τις αποψεις και χανει αρκετα απο το γεγονος οτι η δραση περιοριζεται σε ενα παρκιγκ. Αν διαρκουσε λιγοτερο, ισως αξιζε περισσοτερο.

berlo
11 Αυγούστου 2011, 16:21
Monte Carlo(2011) Ανάλαφρο,καλό ήταν για το είδος του.

Bad Teacher(2011) Πολύ κακό χωρίς ίχνος εξιλέωσης για την ποταπότητά του.

Maxus
11 Αυγούστου 2011, 16:26
Source Code 8/10

Super 8 7/10

Hunter Prey 6/10
Για 500000 που κοστισε μια χαρα ειναι.

great
11 Αυγούστου 2011, 22:32
"Eden Lake"
Από τον φίλο bill667, μου κίνησε το ενδιαφέρον και το είδα. Αρκετά ψυχολογικό και κλειστοφοβικό, παίζει με το μυαλό σου και όχι τόσο με την βία και το αίμα που είναι σε φυσιολογικό βαθμό. Το τέλος δεν με χάλασε και δεν με μπέρδεψε καθόλου.

"Win Win"
Πάρα πολύ καλή ταινία. Ανθρώπινη ιστορία, προσγειωμένους χαρακτήρες και ζεστασιά σε όλη την διάρκεια της.

Filmfreak
12 Αυγούστου 2011, 01:02
How To Steal A Million (1966) (http://www.imdb.com/title/tt0060522/)
Διασκεδαστική και χαριτωμένη ταινία, με ένα απολαυστικό δίδυμο και μια Audrey Hepburn φινετσάτη και κομψή όπως πάντα. Ωραίο και το Παρισάκι. Kαλύτερη από ότι περίμενα.

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (2011) (http://www.imdb.com/title/tt1298650/)
Η πιο μέτρια ταινία της σειράς, κατώτερο και από το αδιάφορο κατά τη γνώμη μου 3ο μέρος, με ορισμένες μόνο λίγες καλές σκηνές, αδιάφορους νέους χαρακτήρες (με εξαίρεση ίσως τον Μαυρογένη) και κουραστικά επαναλαμβανόμενα στοιχεία καθ' όλη τη διάρκειά της. Μέχρι και τον Depp άρχισα να βαριέμαι πια σε αυτό. Ελπίζω να μην βγει κι άλλη συνέχεια αλλά το βρίσκω πολύ δύσκολο μετά τις φετινές εισπράξεις στο box office.

Megamind (2010) (http://www.imdb.com/title/tt1001526/)
Ειδικά στα animation είμαι πολύ επιεικής αλλά αυτό ήταν πραγματικά από τα πιο μέτρια που θυμάμαι να έχω δει τα τελευταία χρόνια και ούτε καν περίμενα να είναι κάτι το ιδιαίτερο. Σχεδόν μηδαμινό χιούμορ, αδιάφορο τελείως σενάριο και απειροελάχιστες συμπαθητικές σκηνές στις οποίες βοήθησε περισσότερο το soundtrack που σε καμία περίπτωση δεν έσωσε την κατάσταση.

lostie*
12 Αυγούστου 2011, 11:21
Changeling
10/10 Τα ειχε ολα και βια και συναισθημα. Δεν νομιζω να μην αγγιξει εστω και λιγο καποιον. Δεν εχω λογια οποιος δεν την εχει δει να την δει.

Salt
Αρκετα καλη περιπετεια. 9/10

War
Περιπετεια με μεγαλους ηθοποιους. Εμπλεξα τα μπουτια μου το ομολογω ενα καρο ονοματα ειχε μεσα αλλα σε κραταγε. 8/10

Step up 3
7/10 οχι γιατι δεν ηταν καλη ταινια αλλα γιατι σε σχεση με τα προηγουμενα 2 στεπ απ ειναι κατωτερη. Πολυ περισσοτερος χορος, δεν ηθελες να παρεις τα ματια σου απο τους χορευτες.

kKKK
12 Αυγούστου 2011, 14:22
Είδα τέσσερα θρίλερ:

Point Blank (2010) (http://www.imdb.com/title/tt1545759/). Πολύ καλό γαλλικό αστυνομικό θρίλερ που ασχολείται με την διαφθορά στην αστυνομία. Αρκετά καλή ιστορία, πολύ γρήγορη δράση. Απο ένα σημείο και μετά ειδικά η ταινία τρέχει.

From Paris with Love (2010) (http://en.wikipedia.org/wiki/From_Paris_with_Love_%28film%29). Αction θρίλερ γραμμένη απο τον Luc Besson με τους John Travolta και Jonathan Rhys Meyers. Μπόλικη δράση, πολύ καλό χιούμορ και ο χαρακτήρας του Τραβόλτα είναι όλα τα λεφτά. Σαν στυλ θυμίζει ταινία του Τζον Γου σαν να είχε γράψει το σενάριο ο Ταραντίνο. Αν σας αρέσουν τα Transporter θα το καταευχαριστηθείτε.

Taken (2008 ). (http://en.wikipedia.org/wiki/Taken_%28film%29)Γρήγορο θριλεράκι γραμμένο (κι αυτό) απο τον Luc Besson με τον Liam Neeson. Έχει μπόλικο μπαμπα μπούμπα και ξυλίκι. Βλέπεται πολύ γρήγορα κι ευχάριστα αν και το σενάριο το βρήκα λίγο ηθικολογικό.

Unknown (2011) (http://en.wikipedia.org/wiki/Unknown_%282011_film%29). Πολύ ωραίο και γρήγορο κατασκοπικό θρίλερ με τον Liam Neeson (κι αυτό). Η ιστορία αποκαλύπτεται σταδιακά μέσα απο ανατροπές. Τελικά μου αρέσει ο Neeson σε τέτοιους ρόλους. Αν σας άρεσε το Bourne Identity και άλλες ταινίες και βιβλία αυτού του στύλ θα το γουστάρετε.

Τελος θα ήθελα να πώ οτι θα ήθελα να βγαίνουν περισσότερα θρίλερ όπως παλιά και να μην αντιμετωπίζονται (κυρίως απο την αμερικάνικη αγορά) ως direct to dvd ταινίες. Εν τω μεταξύ ευτυχώς που υπάρχουν ευρωπαικές παραγωγές (ή συμπαραγωγές) όπως οι απο πάνω.

Filmfreak
12 Αυγούστου 2011, 18:07
Unknown (2011) (http://en.wikipedia.org/wiki/Unknown_%282011_film%29). Πολύ ωραίο και γρήγορο κατασκοπικό θρίλερ με τον Liam Neeson (κι αυτό). Η ιστορία αποκαλύπτεται σταδιακά μέσα απο ανατροπές. Τελικά μου αρέσει ο Neeson σε τέτοιους ρόλους. Αν σας άρεσε το Bourne Identity και άλλες ταινίες και βιβλία αυτού του στύλ θα το γουστάρετε.

Εμένα που δεν μου άρεσε καθόλου το Unknown αλλά γούσταρα τρελά όλα τα Bourne; :P

smallville
12 Αυγούστου 2011, 18:16
Εμένα που δεν μου άρεσε καθόλου το Unknown αλλά γούσταρα τρελά όλα τα Bourne; :P

Εμάς ρωτάς αν σου άρεσαν τα Bourne;:???:
:P :rotfl: :P

Filmfreak
12 Αυγούστου 2011, 19:00
Εμάς ρωτάς αν σου άρεσαν τα Bourne;:???:
:P :rotfl: :P
Τι, δεν ξέρεις δηλαδή; Καλά και τι σε έχουμε εδώ; :P

smallville
13 Αυγούστου 2011, 00:41
Super 8.

Εντάξει, καλό ήταν, απλά θα μπορούσε να ήταν καλύτερο. 7/10

freedoom
13 Αυγούστου 2011, 02:30
The adjustment bureau
Δε μου άρεσε. Με κούρασε και το love story. Το νόμιζα για πιο περιπέτεια.

robinmania
13 Αυγούστου 2011, 08:45
[quote=Filmfreak;847803Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (2011) (http://www.imdb.com/title/tt1298650/)
Η πιο μέτρια ταινία της σειράς, κατώτερο και από το αδιάφορο κατά τη γνώμη μου 3ο μέρος, με ορισμένες μόνο λίγες καλές σκηνές, αδιάφορους νέους χαρακτήρες (με εξαίρεση ίσως τον Μαυρογένη) και κουραστικά επαναλαμβανόμενα στοιχεία καθ' όλη τη διάρκειά της. Μέχρι και τον Depp άρχισα να βαριέμαι πια σε αυτό. Ελπίζω να μην βγει κι άλλη συνέχεια αλλά το βρίσκω πολύ δύσκολο μετά τις φετινές εισπράξεις στο box office.

Από το τριτο μέρος, αρχισε το πράγμα να παρακμάζει! κατα την γνώμη μου όλα τα λεφτά το δεύτερο μέρος:dance: όπου εκτός των άλλων γέλαγες με την καρδια σου, ειδικα αν ήσουν σινεμά με καλή παρεα και είχες και τα πιτσιρίκια γαλαρία!

Δεν βοηθησε πολύ και η παρουσία της Πενέλοπε τι κρίμα! έφυγε και ο Ορλάντο και η Κίρα, απώλειες! σε πολλές ταινιες τα σικουελς είναι κατώτερα των προσδοκιών που δημιουργεί η αρχική ταινία, το πράγμα ξεφτιζει..

Filmfreak
13 Αυγούστου 2011, 21:18
Black Death (2010) (http://www.imdb.com/title/tt1181791/)
Αρκετά συμπαθητικό το βρήκα μπορώ να πω, παρόλο που είχε σχετικά απλοϊκό σενάριο και εξέλιξη. Πάντως αυτός ο Sean Bean πια έχει πολύ μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας στους ρόλους του :lol:

great
13 Αυγούστου 2011, 22:12
"Larry Crowne"

Ο ορισμός της μετριότητας.

bill667
13 Αυγούστου 2011, 22:46
Είδα 3 αμερικάνικα b-movies

Shadowland (2010): Η ιστορία μιας βαμπιρογυναίκας που αναστηθηκε στη σύγχρονη εποχη και ζουσε σαν ζητιάνα. Συμπαθητικες καινοτομιες και προσθηκες στον θρυλο, όμως αδιάφορες ερμηνειες και επιπεδη εξέλιξη. Ευχαριστη θέαση και καλα περασε η ωρα.

Tucker and Dale vs evil (2010): H ιστορία δύο χωρικών που επειδή ηταν λίγο γομαράκια, τους παρεξήγησε μια παρέα απο teens και τους πέρασε για δολοφόνους. Σώσανε μια φίλη τους απο πνιγμο, όμως η παρέα τους πέρασε για απαγωγείς και τους επιτέθηκε, τρωγοντας τα μουτρα της... Σπαρταριστή κομωδία με σπλατεριες και πολυ καλες ερμηνειες. Εκλ@σα στο γέλιο λέμε. Ενα αριστούργημα της σύγχρονης εποχής. Πολυ καλη κομωδία κίνησης αλλα και διαλόγων.

Hyenas (2011): Μια ιστορία με δολοφονικές και ανθρωπόμορφες υαινες. Πολύ κακές ερμηνειες με μονο αυτή του Kostas Mandylor να ξεχωρίζει. Καλή δράση αλλα πολύ ψευτικα CGI εφφε που το χαλανε. Μόνο για μια θέαση...

blackys88b
13 Αυγούστου 2011, 23:09
Captain America The First Avenger, επιτελους το ειδα και εγω...μου αρεσε παρα πολυ... ειχε αυτο που χαρακτηριζει σχεδον ολες τις ταινιες του Marvel Studio, χιουμορ, δραση και ωραια εισαγωγη του ηρωα...ο Chris Evans ειναι πολυ καλη επιλογη ως Steve Rogers, ωραιες επιλογες και αυτες των Tommy Lee Jones, Hugo Weaving Sebastian Stan, Stanley Tucci και Dominic Cooper...
χαρηκα που ειδα τη Natalie Dormer εστω και σε μικρο ρολο...!! τη ζημια της πηγε να την κανει...

εξυπνο το musical νομιζω για το πως διαδωθηκε η φημη του πριν καν πολεμισει αλλα και το τελος των Red Skull και Barnes...εμενα ο πρωτος μου φανηκε οτι μεταφερθηκε και οχι οτι σκοτωθηκε ενω τον δευτερο ελπιζω να τον δω σαν Winter Soldier...H Hayley Atwell κουκλα και μου αρεσε πολυ ως Peggy αλλα δυσκολο να την ξαναδουμε μιας και αν δεν ειναι νεκρη θα ειναι πανω απο 90....:mad: :mad: :mad: φυσικα λυσεις υπαρχουν...:) :)

α και οποιος μενει μετα τα ending credits σιγουρα φευγει απολυτα ικανοποιημενος...
περιμενω πως και πως το το Μαη του 2012

great
14 Αυγούστου 2011, 21:59
"Cowboys & Aliens"
Νομίζω ότι το καουμπόηδες και ζόμπι πρέπει να είναι καλύτερη ταινία από αυτό.

"Mr. Popper's Penguins"
Τρισχαριτωμένοι οι πιγκουίνοι και διασκεδαστικό για όλη την οικογένεια.

Tucker and Dale vs evil (2010)

Μιας και είσαι στο είδος, δες και το "Shaun of the Dead" που είναι το κορυφαίο στο στυλ αυτό.

bill667
14 Αυγούστου 2011, 22:46
Ειδα τα εξης:

Wrestlemaniac (2006): Αμερικάνικο σχετικά με μια παρέα που πάει στο μεξικο για να γυρίσει ερασιτεχνικό πορνό, όμως καταληγει σε μια πολη-φαντασμα και ξεπαστρεφεται απο εναν δολοφονο wrestler. Διασκεδαστικό, ατμοσφαιρικο και με πολυ σασπένς. Μου άρεσε.

Mandrake (2010): Αμερικάνικο σχετικα με καποιους αρχαιολογους που πηγανε στην ζουγκλα και βγαλανε ενα ιερο στιλετο απο εναν ταφο, με αποτελεσμα η ζουγκλα να ζωντανεψει και να τους κυνηγανε ιθαγενεις. Μέτριο όπως όλες οι τηλεταινιες του Syfy channel με τη διαφορα οτι αυτη τουλαχιστον βλεπεται καπως. Επαιζε και η Μπετσυ Ρατσελ.

The clinic (2010): Αυσταλέζικο ψυχολογικο θρίλερ. Καποιοι απαγάγουν την πρωταγωνιστρια που ειναι εγγυος, της βγαζουν το μωρο απο τη κοιλια και την παγιδευουν σε μια κλινικη μαζι με αλλες ομοιοπαθουσες. Παιζει και ο Andy Whitfield. Είχε καλο σασπενς και ενδιαφερον, ενω το φιναλε εκοβε την ανασα. Πολυ καλο.

sirina
14 Αυγούστου 2011, 23:36
United states of Leland, περιεργο, ιδιαιτερο ταινιακι. Υπεροχος ο Γκοσλιγκ αλλα να πω την αμαρτια μου κουραστηκα..

komo20
15 Αυγούστου 2011, 00:11
Crazy, Stupid Love...:thumbsup1
Πάρα πολύ καλό, μου άρεσε...Δεν βαρέθηκα καθόλου.

Ryan Gosling:respect:

steda
15 Αυγούστου 2011, 00:49
From Prada to Nada
Όχι κάτι το ιδιαίτερο αλλά τουλάχιστον ήταν ευχάριστο...

sirina
15 Αυγούστου 2011, 14:26
Bridesmaids

Εκτος απο την ΘΕΑ κινητη θλιψη Αννυ που ηταν απολαυση, η ταινια αστεια δεν ηταν..

great
15 Αυγούστου 2011, 16:05
"Lost & Found"

Κλασική κωμωδία των 90s.
Ο Spade τελικά έμεινε ως ανερχόμενο ταλέντο, δεν έκανε ποτέ το μπαμ

bill667
16 Αυγούστου 2011, 00:53
Ειδα μια βρετανική και δύο αμερικανικες ταινιες επιστημονικης φαντασίας...

Στο σημειο αυτο θα θεσω εναν προβληματισμο... γιατι στις ταινιες των 80s, ακομη και στις επιστημονικης φαντασιας υπαρχει αφθονο gore και γυμνο (κινηματογραφικη ελευθερια), ενω σημερα βασιλευει ο πουριτανισμος και η λογοκρισία?

Xtro (1983): Αυτη ηταν η βρετανική. Καποιοι εξωγηινοι εχουν απαγαγει εναν οικογενειαρχη και 3 χρονια μετα αυτος επιστρεφει με πολυ μακαβριες δυναμεις. Τι επος! Τι αριστουργημα! Η σουρεαλιστικη παντοδυναμια των εξωκοσμων οντων αποτυπωνεται γλαφυρα και οτι και να πω λιγο θα ειναι γι αυτο το διαμαντι. Ηταν και direct-to-video! Αμα εβγαινε σημερα, σιγουρα θα πηγαινε κινηματογραφο. Αυτη την ταινια την λατρεψα!

lifeforce (1985): Οταν ο κομητης του Haley περασε απο τη γη, πηγε ενα διαστημοπλοιο να τον ερευνησει και βρηκαν εκει μια γυμνη γυναικα που τη φερανε στη γη και εσπειρε την καταστροφη. Τα 40 πρωτα λεπτα ηταν βαρετα, αλλα μετα ανεβηκε πολυ το εργακι και τα εδωσε ολα στο τελος. Και εδω, δεν λειπει το γυμνο και το gore και γενικα η ταινια ειναι πολυ καλη...

Threshold (2003): Εξωγηινες πεταλουδες που ερχονται απο το διαστημα και χρησιμοποιουν τους ανθρωπους για ξενιστες. Meh! Μετα τις προηγουμενες, αυτη εμοιαζε ιδιαιτερα αδυναμη... ειχε ωστοσο μερικες καλες ιδεες...

joel_barris
16 Αυγούστου 2011, 01:39
Rise of the Planet of the Apes. Εξαιρετική, πολύ καλύτερη από αυτό που περίμενα, ειδικά μέχρι το σημείο της απόδρασης απ το animal control ήταν άψογη. Τρομερός ο Ceasar επισκίασε τους "πρωταγωνιστές".

Your Highness. Ψιλοφάση είχε αλλά θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερο ή έστω πιο καμένο.

Filmfreak
16 Αυγούστου 2011, 03:30
Body Of Lies ( 2008 )
(http://www.imdb.com/title/tt0758774/) Συμπαθέστατη περιπέτεια με κατασκοπικοπολιτικό περιεχόμενο. Oι πρωταγωνιστές μου άρεσαν αρκετά και ειδικά ο Di Caprio. Είχε βέβαια τις Αμερικανιές και την προπαγάνδα του σε φάσεις, αλλά ήταν αναμενόμενο λόγω θεματολογίας.

blackys88b
16 Αυγούστου 2011, 20:37
Rise of the Planet of the Apes, παρα πολυ καλο...ωραια εισαγωγη στη τριλογια γιατι μαλλον κατα εκει το πανε...καλοι οι Franco, Pinto, Felton και Cox αλλα μαλλον τη παρασταση κλεβει ο Andy Serkis ως Ceasar...παιζει να του δωσουνε το oscar..???

το πρωτο μερος της ταινιας μου αρεσε πολυ και δεν το βρηκα βαρετο προσωπικα...γνωρισαμε τον Ceasar και το πως εξελιχθηκε, ωραιο και το στορυ με το πατερα του Franco...ο Felton παιζει παλι το καθικι...και καλα να παθει...και ο Βrian Cox ως πατερας του..τον ξερω πλεον ως τον ηθοποιο που εμφανιζεται παντα για λιγο σε μια ταινια..!! παντως δειχνουν ξεκαθαρα οτι ο Ceasar δεν ηθελε να σκοτωσει ανθρωπους απλα να μεινει ελευθερος...μαλλον η τελευταια σκηνη εχει σχεση με την απολυτη κυριαρχια των πιθηκων στα επομενα...!!! κουκλα η Freida Pinto...:)

smallville
16 Αυγούστου 2011, 20:58
Μπα, απ' ότι άκουσα δεν θα είναι μέσα στις υποψηφιότητες.

bill667
16 Αυγούστου 2011, 23:47
Ειδα τα εξης:

Choose (2011): Αμερικάνικο σχετικα με έναν δολοφονο που βαζει τα θυματά του να διαλεξουνε μεταξυ δυο δεινων. Μονο τα οσα ειχαν να κανουν με την αστυνομικη ερευνα ειχαν κατι να πουνε και παλι, οχι πολλα. Αν και εκτιμησα την σοβαροτητα του, δεν με κρατησε ιδιαιτερα.

Believers (2007): Αμερικανικο σχετικα με μια παλαβη αιρεση που τα μελη της σκοπευουν να αυτοκτονησουν και απαγαγουν δυο αθωους νοσηλευτες. Η ταινια ειναι πολυ καλη, με το πρωτο μισο της να αποτελει αριστουργημα απ' ολες τις αποψεις. Οχι οτι και το δευτερο μισο δεν ηταν καλο, απλα ήταν καπως προβλεψιμο και ειχα την αισθηση οτι τα εχω δει και σε αλλα θριλερ. Ομως το πρωτο -επαναλαμβανω- ηταν επικο. Το τελος δεν μου αρεσε γιατι ενω ηρθε σαν ανατροπη, θα προτιμουσα να δουλευτει λιγο παραπανω (ειχε πολυ ζουμι) στο δευτερο μισο... Πολυ ωραιο b-movie.

Revenge: A love story (2010): Μια ιστορια εκδικησης απο το Χονγκ Κονγκ. Σαφως προτιμω το I saw the devil ομως και αυτο ειχε πραγματα να πει. Ειχε ενα εμπνευσμενο kill μεσα που θα μου μεινει αξεχαστο. Επισης μου αρεσαν οι ερμηνειες του..

evangeline
17 Αυγούστου 2011, 02:05
Rise of the Planet of the Apes -
Εξαιρετική ταινία -Πολλά :respect: στον Andy Serkis!

Män som hatar kvinnor -The Girl with the Dragon Tattoo
Εξαιρετική μεταφορά ενός εκπληκτικού βιβλίου:clapping:
ειχε καποιες διαφορές απο βιβλίο ,πολυ καλή σκηνοθεσια και ατμόσφαιρα η Noomi Rapace απλά ΓΑΜΑΤΗ ! :clapping:
Περιμενοντας την ταινία του Fincher!:yes:

steda
17 Αυγούστου 2011, 02:16
Daredevil

Δεν το είχα δει και είπα να το κάνω τώρα λόγω καλοκαιριού.Σε κάποια σημεία το ευχαριστήθηκα (ειδικά στις σκηνές με τα τραγούδια των Evanescence).Γενικότερα πάντως υπάρχουν πολλοί καλύτερες ταινίες με super heroes.Η ταινία μου άφησε την αίσθηση ότι τα παρουσίασαν όλα λίγο γρήγορα...

χάρις2106
17 Αυγούστου 2011, 11:41
Fast Track (http://www.imdb.com/title/tt0458364/)

Αρκετά καλό :yes:

fakoykas
18 Αυγούστου 2011, 00:49
Red Riding Hood

Πολύ κακή ταινία. :(

crais
18 Αυγούστου 2011, 01:15
Horrible Bosses
Πέθανα στο γέλιο... Όλο το cast σουπερ. Κέβιν Σπέισι απολαυστικός... Τον Φάρελ αγνώριστό τον κάνανε... Πάντως Charlie Day ήταν όλα τα λεφτά..

Bad Teacher
1,5 ώρα χαμένη από την ζωή μου... Νομίζω ότι η Κάμερον πλέον δεν...:eek:

bill667
18 Αυγούστου 2011, 01:30
Ειδα τα εξής:

Twisted (2004): Αμερικάνικο αστυνομικο σχετικα με μια αστυνομικινα που ενας serial killer σκοτωνει τους πρωην της. Δεν μου αρεσε που η πρωταγωνιστρια ψωνιζε αντρες απο μπαρ για να κανει σεξ μαζι τους, την στιγμη που το βιβλιο στο οποιο βασιστηκε η ιστορια το εγραψε γυναικα και επομενως θα προτιμουσα μια θυλικη αποκλιση απο το φαλοκρατικο πρωτυπο πρωταγωνιστριας.

The inheritance (2011): Αμερικανικο μεταφυσικο θριλερ. Μια οικογενεια μαυρων κανει reunion μεχρι που καταυθανει το πνευμα ενως προγονου τους και τους ξεκανει. Δεν ξερω αν αδικιθηκε τοσο στο imdb για τους σωστους λογους ή γιατι επαιζαν μαυροι. Εμενα μου αρεσε που επαιζαν μαυροι (επιτελους κατι διαφορετικο) και η ταινια εχει αρετες σαν μεταφυσικο θριλερ. Κριμα ομως που την προωθησαν σαν σπλατερ... Ε, δεν ειναι σπλατερ... παρ' ολα αυτα, μετριο το συνολο...

Deliver us from evil (2009): Δανέζικο δραμα σχετικα με δυο αδελφια (εναν καλο και εναν κακο) που ο κακος παταει με την νταλικα του μια γρια και επειτα ενοχοποιει εναν αθωο, που ειναι και ξενος στην τοπικη κοινωνια και δεχεται τα πυρα του ρατσισμου και της ξενοφοβιας. Ο ξεχωριστος ευρωπαικος αερας το καθιστα πανεμορφο αλλα οχι βαρυγδουπο. Ωραια η πρωτη ωρα με τα κοινωνικα και στο τελευταιο μισαωρο (με την αυτοδικια) παιρνει διαστασεις θριλερ. Γενικα μια πολυ ωραια ιστορια....

bledda
18 Αυγούστου 2011, 03:39
Scream 4 :thumbdown
Κακό σενάριο, κακοί διάλογοι, κακές ερμηνείες. Ακόμη και σαν κωμωδία να το πάρεις (όπως και τα προηγούμενα δηλαδή) ή έστω σαν αυτοκριτική, ατυχές.
Τί σπουδαίο είχε το φινάλε και το άκουσα από τρεις διαφορετικούς ανθρώπους? Δε θα θυμηθώ ποιοί είναι...:twisted:

Maxus
18 Αυγούστου 2011, 03:44
The Whistleblower 8/10

Ειναι ωμό,καταθλιπτικο και δυστυχως πολυ αληθινό..

fakoykas
18 Αυγούστου 2011, 06:06
The Adjustment Bureau

Με ενθουσίασε απίστευτα η ταινία, είχε ρομάντζο, δράση, φαντασία.
Ενώ είχα ακούσει αρνητικά σχόλια, βλέποντας την ταινία δε βαρέθηκα στιγμή, αντιθέτως μου άρεσε πάρα πολύ!

Nefelistar
18 Αυγούστου 2011, 20:26
Ειδα κωμωδίες τις τελευταίες μέρες! :P

Bad Τeacher. 2/10 Πραγματικά κακή ταινία. Ουτε ενα λεπτό δεν γέλασα. Και η Diaz πως εχει σπάσει ετσι; Μονο καλό σωμα ακόμα εχει.Κάτω του μετρίου η ταινία.:thumbdown

Οι Φιλενάδες. 7/10 Καλή ήταν. Απο τις καλές τις χρονιάς, σε αυτην γέλασα λιγάκι. Η πρωταγωνίστρια πολυ καλή. :)

Ηorrible Bosses. 8/10 Μ΄ άρεσε πολύ. Και επιτέλους μια Αniston διαφορετικη!:thumbsup1

evangeline
18 Αυγούστου 2011, 23:52
Jane Eyre
Υπέροχη μεταφορά του βιβλίου -Mia Wasikowska :thumbsup1 και ιδίως ο Michael Fassbender ηταν brilliant ως Rochester:clapping:
Fish Tank
Ρεαλιστική ταινία ,πολύ ωραία σκηνοθεσία , η Katie Jarvis φοβερή και ο Fassbender again πολυ καλός :yes:

great
19 Αυγούστου 2011, 10:35
"Kung Fu Panda 2"
http://img717.imageshack.us/img717/6710/99256760.pnghttp://img10.imageshack.us/img10/6412/96050100.png
Ξεκίνησε λίγο βαρετά και στηρίχθηκε πολύ σε αστεία με το πόσο γκαφατζής και υπέρβαρος είναι αλλά στην συνέχεια που κύλησε η ιστορία ήταν αρκετά καλό και οι σκηνές μάχης με ωραίο animation.

"Zookeeper"
http://img695.imageshack.us/img695/3382/14514785.pnghttp://img847.imageshack.us/img847/2843/96933959.png
Ήταν όντως κακό. Αποτυχημένες οι επιλογές για τις φωνές και αντιπαθητικά εκεί που δεν το περιμένεις. Γενικώς χαζό πολύ

bill667
20 Αυγούστου 2011, 02:33
Ειδα τα εξης:

killer by nature (2010): Αμερικάνικο ψυχολογικο θριλερ σχετικα με καποιον που βλεπει φονους στον υπνο του, υπνοβατει και πιστευει οτι ο ιδιος ειναι ο δολοφονος. Ωχ μωρε! Τεμπελικο σεναριο. Ο δολοφονος κανει μπαμ απο χιλιομετρο και τα δηθεν βαθυστοχαστα νοηματα της ταινιας δεν ειναι και τοσο βαθυστοχαστα τελικα... χαζομαρα...

Pathology (2008 ): Αμερικανικο θριλερ σχετικα με καποιους φοιτητες γιατρικης που εχουν ενα παιχνιδι: Να σκοτωσουν ανθρωπους χωρις να γινονται αντιληπτες οι δολοφονιες τους (δηλαδη τα πραγματικα αιτια θανατου). Τι ηταν αυτο? Γιατροι που μαστουρωνουν και σκοτωνουν γιατι... ετσι? Θα μπορουσα να ακολουθησω αυτη τη σκεψη, αν ομως δεν υπηρχαν τοσο "ανωτεροι" διάλογοι που μετα βιας γινονται αντιληπτοι και πλοκες που "εξυπακουονται" και γενικοτερα μια βλακεια που προσπαθει να μετατραπει σε εφυια.

The silent house (2010): Ταινια τρομου απο την Ουρουγουάη σχετικα με ενα καταραμενο σπιτι. Τι το ηθελα βραδιατικα? Τωρα δεν θα με παρει ο υπνος με τιοτα. Ανατριχιαστικη σκηνοθεσια και ατμοσφαιρα και τρομος πραγματικου χρονου, σε μια πολυ σκοτεινη ταινια... Τι κι αν το 90% αυτης εδειχνε ενα κοριτσι να εξερευνα ενα ερειπωμενο σπιτι? Εμενα πολυ μου αρεσε!

Rhadamanthys
20 Αυγούστου 2011, 02:58
Είδα το Point Blank που πρότεινε ο kKKK μερικές σελίδες πίσω. Πράγματι, πολύ καλό, ταχύτατο και αγωνιώδες. Ό,τι χρειάζεται σε ένα θρίλερ.

evangeline
20 Αυγούστου 2011, 03:15
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
Johnny:grin: :lol:

fakoykas
20 Αυγούστου 2011, 07:31
Blitz

Τίποτα το ιδιαίτερο.

great
20 Αυγούστου 2011, 22:34
"Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides"

Καλό ήταν. Αν και μεγάλο δεν βαρέθηκα και είχε ωραίο χιούμορ με ουσιαστικά την ταινία όλη να την βγάζει ο Depp με το χαρακτηριστικό παίξιμο του.

Στα μείον ότι παίζει η Penelope

dalas9
20 Αυγούστου 2011, 23:44
Machete γ@μησε

bill667
21 Αυγούστου 2011, 01:25
Θεωρω την αποψη μου αντικειμενικη και πληρως κινηματογραφικη:

Denchu Kozo no boken (1987): Ιαπωνικο Sci-fi του μεγαλου Shinya Tsukamoto. Καταπληκτικη δουλεια σχετικα με καποιον που εχει γεννηθει με ενσωματωμενη στην πλατη του... μια κολονα της ΔΕΗ!!!! Μεταφερεται στο μελλον και αντιμετωπιζει κατι φουτουριστικα βαμπιρ που θελουν να καταστρεψουν τον κοσμο. Ψυχεδελικη εμπειρια και χιουμορ σε συνδιασμο με ακρατο σουρεαλισμο. Τελειο!

Sur le seuil (2003): Καναδική και γαλλοφωνη ταινία τρόμου σχετικά με εναν συγγραφεα που για οποια δολοφονια γραφει στα βιβλία του, πραγματοποιειται στ' αληθεια γιατι εχει παρει το χρισμα του κακου οταν ηταν μωρο. Πολυ καλογραμμενο, ερμηνευμενο και κινηματογραφημενο, με gore και σασπενς στα σωστα σημεια. Α, αριστουργημα!

La Setta (1991): Ιταλικη ταινια τρομου σχετικα με μια σατανικη σεχτα που φυτεψε το σπορο του κακου στην πρωταγωνιστρια. Απο τον σκηνοθετη του Dellamorte dellamore, ενα ακομη διαμαντι με πολυ ατμοσφαιρα και αγωνια. Πολυ μου αρεσε κι αυτο!

sirina
21 Αυγούστου 2011, 02:09
Super 8, κριμα τα νιατα και η τσαχπνινια ωρα Τζει και Σπιλμπεργκ. Χαλι μαυρο το ταινιακι, κριμα που παιζε και η αγαπη ο κοουτς.

Winchester
21 Αυγούστου 2011, 02:13
Bee (movie): Πολύ ωραία, νομίζω ότι η βαθμολογία στο imdb (6,3) την αδικεί κάπως... Αλλά εντάξει γούστα είναι αυτά...

arwyn
21 Αυγούστου 2011, 11:11
Πριν λιγο καιρο πετυχα στην ΝΕΤ πρωτη προβολη της ταινιας "The Boy In The Stripped Pajamas". (http://www.imdb.com/title/tt0914798/)

Ημουνα καθηλωμενη συνεχεια. Η παιδικη αθωα ματια απεναντι στον σκληρο κοσμο των μεγαλων, τραγικες ειρωνιες που ανατριχιαζουν. Ανθρωπινη, γλυκεια, συγκινητικη, απροβλεπτη, συγκλονιστικοτατη. Παρα πολυ καλο ολο το καστ, με τα δυο αγορακια να δινουνε ρεσιταλ ταλεντου και αθωοτητας (η παραγωγη επιτηδες εψαξε παιδια που δεν ηξεραν το τι πραγματικα ητανε το Ολοκαυτωμα). Χαρτομαντηλα απαραιτητα.

Τρειλερ εδω. (http://www.imdb.com/video/imdb/vi751566873/)

:thumbsup1

sirina
21 Αυγούστου 2011, 13:18
^
Τρο-με-ρη ταινια, σοκ με οτι δειχνει, κλαμα με τη σεσουλα.

Submarine: εξαιρετικη indie κομεντι για ενα περιεργο εφηβο που θελει να βρει κοπελα και ταυτοχρονως να σωσει τον γαμο τον γονιων του. Απιστευτη σκηνοθεσια.

kukube
21 Αυγούστου 2011, 14:56
Αυτό τον καιρό είδα:

Bad Teacher (2011)
κάτω του μετρίου! όλη η ταινία η Cameron Diaz η οποία επέστρεψε μπορώ να πω στις καλές κωμικές ερμηνείες αλλά όλο το υπόλοιπο ήταν για τα μπάζα (σεναριο, χαρακτήρες, σκηνοθεσία). Να φανταστείτε για τι επίπεδο μιλάμε, μπροστά τους η Diaz πρέπει να πάρει το oscar! 1,5/5

Rango (2011)
Μήπως είναι το καλύτερο animation για φέτος; Ήταν εξαιρετικό! Φοβερές φιγούρες, στιβαρό σενάριο, φανταστικό σχέδιο! Ένα κλασικό western με τα όλα του!! 4,5/5

Rise of the planet of the apes (2011)
μέτριο! μέχρι την μέση είχε κάποιο ενδιαφέρον, μετά έγινε πολυυυυυυυ αμερικανιά!! Οι ηθοποιοί ανύπαρκτοι, όλα τα φώτα στους πιθήκους, όπου έγινε φοβερή δουλειά στον υπολογιστή. καλή σκηνοθεσία, σενάριο πρώτης ανάγνωσης!! 2,5/5

kKKK
21 Αυγούστου 2011, 16:39

Βασικά μιλούσα για το βιβλίο Bourne Identity (άντε και για τη μινι σειρά) οι ταινίες που βγήκαν τώρα δεν έχουν τα ίδια στόρυ με τα ομώνυμα βιβλία.

Λοιπόν αυτή τη βδομάδα που έλειπα είδα τα:

A Pure Formality (1994) (http://en.wikipedia.org/wiki/A_Pure_Formality). Πολύ καλό γαλλο - ιταλικό ψυχολογικό θρίλερ του Giuseppe Tornatore με τους Roman Polanski (στο ρόλο του ανακριτή) και Gérard Depardieu (στο ρόλο του ανακρινόμενου). Μου άρεσε πολύ η ατμόσφαιρά της και φυσικά οι ερμηνείες. Έχει επηρεάσει πολλές μεταγενέστερες ταινίες.

Fantastic Voyage (1966) (http://en.wikipedia.org/wiki/Fantastic_Voyage). Sci-fi ταινία με μια ομάδα που τη σμικρύνουν και ταξιδεύει μέσα στο σώμα κάποιου. Μου άρεσε πάρα πολύ σαν ιδέα και σαν εκτέλεση ήταν πολύ καλό για την εποχή του. Η ιδέα του innerspace χρησιμοποιήθηκε αρκετά μετά απο την ταινία σε άλλες ταινίες και βιβλία.
Παλιότερα νόμιζα οτι το Fantastic Voyage ήταν βιβλίο του Ασίμωφ αλλά τελικά ο Ασίμωφ έγραψε το novelisation της ταινία και αργότερα το sequel Fantastic Voyage II: Destination Brain (http://en.wikipedia.org/wiki/Fantastic_Voyage_II:_Destination_Brain).

Hunter Prey (2009) (http://en.wikipedia.org/wiki/Hunter_Prey). Πολύ μικρού μπάτζετ (κάτω απο 500 χιλιάδες δολ) sci-fi ταινία που φτιάχτηκε με πολύ αγάπη και μεράκι. Η ιστορία ακολουθεί δυό στρατιώτες αντίπαλων φυλών που πολεμούν ο ένας τον άλλο σε έναν έρημο πλανήτη. Αρκετά καλογραμμένο σενάριο, καλές ερμηνείες απο τους πρωταγωνιστές. Ίσως θα έπρεπε να είναι λίγο μικρότερη ή να μπουν και κάποια ακόμα στοιχεία στο στόρυ. Παρ' όλα αυτά είναι μια πολύ καλή ταινία του είδους και πολύ πιο αξιοπρεπής απο κάποιες ακριβές παραγωγές.

Blitz (2011) (http://en.wikipedia.org/wiki/Blitz_%28film%29). Aρκετά καλή αστυνομική ταινία με τον Στέιθαμ (στον έναν και μοναδικο μαγκάκο action hero ρόλο που έχει δημιουργήσει εδώ και χρόνια). Η ταινία με κράτησε στο μεγαλύτερο μέρος της κυρίως λόγω της ερμηνείας και του χαρακτήρα του δολοφόνου. Το τελευταίο τέταρτο έπεσε λίγο ο ρυθμός και το τέλος ήταν πολύ αναμενόμενο. Σαν σύνολο η ταινία είναι καλή και βλέπεται ευχάριστα και με έψησε με πρώτη ευκαιρία να διαβάσω το βιβλίο στο οποίο βασίζεται.

GEORGE77
21 Αυγούστου 2011, 17:25
Rise of the planet of the apes (2011)..6/10
Lock,Stock and two smoking barells (1999)...8/10

great
21 Αυγούστου 2011, 19:20
"La doublure"
http://img717.imageshack.us/img717/6710/99256760.pnghttp://img14.imageshack.us/img14/6021/46000301.png

Ότι περιμένει κανείς από μια Γαλλική ρομαντική κομεντί. Χαριτωμένοι πρωταγωνιστές
και ανάλαφρη ταινία.

smallville
22 Αυγούστου 2011, 00:57
Pirates of the Caribbean On Stranger Tides

Δεν ήταν τόσο άσχημη όσο την περίμενα.

steda
22 Αυγούστου 2011, 02:42
The A-Team
Μου θύμησε λίγο το Red με τις βλακείες που έκαναν :lol:

evangeline
22 Αυγούστου 2011, 03:19
The Girl Who Played with Fire :thumbsup1

callista
22 Αυγούστου 2011, 14:24
Pirates of the Caribbean: On stranger Tides (http://www.imdb.com/title/tt1298650/combined). Αδιάφορο πλην του Depp.
The Bang Bang Club. (http://www.imdb.com/title/tt1173687/combined) Αργό σε ρυθμούς αλλά βασισμένο σε ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο. Αληθινή ιστορία με πολύ καλές ερμηνείες από τους πρωταγωνιστές. Προσωπικά ξεχώρισα τον Taylor Kitsch ο οποίος διαχειρίστηκε ισορροπημένα, μια εύθραυστη προσωπικότητα όπως αυτή του Kevin Carter. :)

butterfly_
22 Αυγούστου 2011, 19:46
Le feu follet - Η φλόγα που τρεμοσβήνει
Πεσιμιστική ταινια με υπαρξιακές ανησυχίες απο τις καλύτερες του Λουί Μαλ.
Βασίζεται σε βιβλίο του Pierre Drieu La Rochelle.

Dead And Buried 1981...ατμοσφαιρική ταινία με τρομερό φινάλε.

lerris
22 Αυγούστου 2011, 23:06
Έχω καιρό να ποστάρω κι έχω δει αρκετές ταινίες σ' αυτό το διάστημα.
Θα τις ποστάρω με... δόσεις, σιγά-σιγά για να μην κάνω σεντόνια. :P

Ν' αρχίσω λέγοντας ότι τελείωσα με την επανάληψη του Harry Potter τέλη του προηγούμενου μήνα και είδα και το φινάλε.
Μου άρεσε πολύ, ήταν αρκετά δυνατό και συγκινητικό και πιστεύω ήταν το κατάλληλο κλείσιμο στη σειρά. Περισσότερες λεπτομέρειες στο review της ταινίας. :yes:

Stir of Echoes 2: The Homecoming. (http://www.imdb.com/title/tt0805619/)
Κάκιστη συνέχεια, καμία σχέση με το πολύ καλό επίπεδο της πρώτης ταινίας.
Ούτε το σενάριο, αλλά ούτε και οι μετριότατες ερμηνείες μπόρεσαν να σώσουν την κατάσταση. Όσοι δείτε το πρώτο, προσέξτε γιατί η συνέχεια θα σας χαλάσει την ωραία γεύση του πρώτου.
Μ' άρεσε που πήγαν να κάνουν και σύνδεση της πρώτης ταινίας δείχνοντας και καλά τον γιο του Bacon μεγάλο. :thumbdown

Takers. (http://www.imdb.com/title/tt1135084/)
Ωραία καθαρόαιμη περιπέτεια. Δεν περίμενα ότι θα μου άρεσε τόσο, αλλά μάλλον με κέρδισε γιατί δεν αναλώθηκε μόνο στα πιστολίδια, αλλά έδωσε και ένα Α' βάθος στους χαρακτήρες του. ;) Δείτε το αν σας αρέσει το είδος.
Και αγνοείστε τον ελληνικό τίτλο "Ασύλληπτη συμμορία". :P

Horsemen. (http://www.imdb.com/title/tt0892767/)
Θρίλερ μυστηρίου θα το χαρακτήριζα. Αρκετά καλό, μου άρεσε η ατμόσφαιρά του, αλλά λίγο από τη μέση και μετά το χάνει και το φινάλε ενώ έχει ωραία ανατροπή (για 'μένα) σου αφήνει παράξενη γεύση.
Πάντως ο Dennis Quaid τα σπάει για ακόμη μια φορά σαν ερμηνεία. :thumbsup1

Los ojos de Julia. (Julia's Eyes) (http://www.imdb.com/title/tt1512685/)
Καταπληκτικό ψυχολογικό θρίλερ! :worthy: Με κράτησε από την αρχή μέχρι το τέλος. Υπέροχη ατμόσφαιρα, σε βάζει μέσα στο κλίμα της όλης ιστορίας και αγωνιείς μαζί με την πρωταγωνίστρια. Άψογη φωτογραφία και έξυπνη σκηνοθεσία! Η Belén Rueda πολύ καλή στο ρόλο της και κάνει την ταινία. :respect:

smile88
23 Αυγούστου 2011, 18:07
Τις τελευταιες μερες ειδα:
Easy A - Ωραια ταινια, με πολλα γνωστα προσωπα!
Killers - Εκτος του οτι ο Kutcher δεν πολυταιριαζε με τον ρολο που ειχε (κι ας ηταν κολαση ♥), το διασκεδασα! :P
The King's Speech - Τιποτα καλο, μονο το οτι σε κραταει επι ~2 ωρες ειναι θαυμα...
Nights In Rodanthe - Πολυ ωραια ταινια, αν και το τελος ηταν καπως...
Funny People - Πως να το χαρακτηρισω, χωρις να λογοκριθω; Ασε, δεν αξιζει καν να χαλασω το σαλιο μου... :thumbdown
Iron Man - Καλο ηταν!
Iron Man 2 - Κατωτερη απο την 1η ταινια, κι ας προσπαθησαν ματαια...

bill667
23 Αυγούστου 2011, 18:40
Ειδα τα εξης:

Loner (2008 ): Κορεάτικο μεταφυσικο θριλερ σχετικα με ενα κοριτσι που αυτοκτονησε μια φιλη της με αποτελεσμα να απομονωθει απο τον εξω κοσμο. Δεν με εντυπωσιασε καθολου, αν και εχει μια απο τις πιο τρομαχτικες σκηνες αυτοκτονιας που εχω δει.

Zombies, the beginning (2007): Ιταλικη ταινια με ενα νησι που ειναι γεματο ζομπι. Πολυ gore and guts και μακαβριες σκηνες με βρεφη-ζομπι. Ο Bruno Mattei αποχαιρετα τον κοσμο αυτο με αυτη την καλη ταινια, που αν και περιεχει το σεναριο "στρατος εναντιον ζομπι", δεν παυει να ειναι τρομαχτικη...

Sodom the killer (2004): Ιαπωνικη δημιουργια σχετικα με εναν τυφλο δολοφονο που φτιαχνει μια συμμορια και σπερνει τον πανικο σε ολο τον κοσμο. Αρκετα φιλοδοξο, δεν τα καταφερε ομως να με κερδισει...

lostie*
23 Αυγούστου 2011, 19:43
fast 5
Σε πολλους δεν αρεσε γιατι δεν ειχε τοσους αγωνες με ααμξια οσο τα προηγουμενα και εχουν δικιο. Κατα τα αλλα δεν ηταν και τοσο ασχημη με πορωσε και παλι. 8/10

Τhe switch
Αμερικανια για να περναει η ωρα. 5/10

liakanel
23 Αυγούστου 2011, 23:51
"Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2"

ΤΑΙΝΙΑΡΑ!!!! Ημουν βουρκωμενη σχεδον σε ολη την διαρκεια της ταινιας! Απιστευτο συναισθημα, το συναισθημα του τελους! Σκεπτομενη και μονο το οτι μεγαλωσα κι εγω μαζι τους....απλα ενα ΕΠΟΣ τελειωσε! 10''''''

"Conan the Barbarian"

Και 3D και avant premiere...δεν εχω παραπονο! Πολυ βια, εβλεπες τα κεφαλια να σπανε σαν αυγα και το κετσαπ εφευγε με το κιλο αλλα ο Κοναν! Τι βαρβατιλα ηταν αυτη!! 10'

smile88
24 Αυγούστου 2011, 18:29
Dogtooth
Και μου αρεσε και δε μου αρεσε... Αναλυτικα στο ριβιου!

bill667
24 Αυγούστου 2011, 21:30
Είδα τα εξής:

Embodiment of evil (2008 ): Βραζιλιάνικη ταινία τρομου σχετικα με έναν σατανικό ηγετη σεχτας που ολο σκοτωνει κοσμο και θελει να αποκτησει απογονο. Πολυ αιματηρο και gore σε αρκετα σημεια, με καλες ερμηνειες και σκηνοθεσία. Μου αρεσε.

Imago mortis (2009): Ιταλική ταινία τρόμου εποχής σχετικά με μια συσκευη που ονομάζεται νεκροσκοπειο και που εκτος απο το οτι δολοφονει ανυπερασπιστα θυματα, καταγραφει επιπλεον σε φωτογραφια τη συληψη του θανατου. Καπως πιο αργο απ΄οσο επρεπε και με περιττες σκηνες, αλλα πολυ καλη ιδεα και φωτογραφια.

The girls rebel force of competitive swimmers (2007): Ιαπωνικό σχετικά με ενα σχολείο που μολύνεται με εναν ιο που μετατρεπει τους καθηγητες σε ζομπι, ενω η θυλικη ομαδα κολυμβησης οργανωνεται για να τα αντιμετωπισει. Πολυ αιμα, δράση και λεσβιακο σεξ, σε μια πολυ ωραια ταινια.

smallville
24 Αυγούστου 2011, 23:54
The Beaver

Σαν σενάριο η ταινία δεν έλεγε πολλά, αλλά ο Γκίμπσον μου άρεσε αρκετά.

Jane1
25 Αυγούστου 2011, 00:04
The Mask Of Zorro (1998 )
και
The Legend Of Zorro (2005)

Μου άρεσαν πολύ, ειδικά η πρώτη.

sirina
25 Αυγούστου 2011, 00:41
Saw 6, ησουν τοσο κακο που αν ημουν συντελεστης σου δε θα το λεγα παραεξω.

koproskylo
25 Αυγούστου 2011, 01:05
Kung Fu Panda 2 (2011) (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=34296&highlight=panda)

Me gusta!

velvetmorning
25 Αυγούστου 2011, 01:13
Το τελευταιο Χαρυ Ποτερ... Μου αρεσε πολυ αλλα δεν το ευχαριστηθηκα καθολου μιας και ητανε ενα εξαχρονο μεσα στην αιθουσα που εκανε πολυ φασαρια.. απορω πως δεν το επνιξα :whip:

Θα την ξαναδω σιγουρα την αλλη εβδομαδα :grin:

bledda
25 Αυγούστου 2011, 14:59
The boy in the stripped pijamas :thumbsup1
Ομολογώ ότι έχω συγκινηθεί και σοκαριστεί περισσότερο σε ταινίες αντίστοιχης θεματολογίας. Το υπέροχο με την ταινία όμως είναι ότι δεν υπάρχουν ταινίες ακριβώς αντίστοιχης θεματολογίας.
Δεν είναι απλά ένα έργο για το Ολοκαύτωμα, είναι μία ιδιαίτερη σκοπιά που κανείς δε μας έχει πει και φέρει μία εκπαιδευτική χροιά (ίσως και άθελά της). Ένα μέσο για να μην ξεχαστεί αυτή η μαύρη σελίδα της ιστορίας, δοσμένη γλυκά και ουσιαστικά μέσα από τη καθημερινό γεγονός μίας παιδικής φιλίας. Οι ηθοποιοί ένας κι ένας, με τα δύο παιδάκια να κλέβουν άνετα τα φώτα. Επίσης εξαιρετική χρήση των αρχαιοελληνικών συγγραφικών τεχνασμάτων. Δείτε την.

Above
25 Αυγούστου 2011, 16:28
The f@#&*g bastard has returned!!!:twisted:
Above is Back!!!

Στο καθιερωμένο μου ταξίδι/διακοπών στο Αμέρικα, με προορισμό το φωτεινό και ζεστό Λος Αντζελες, ποτέ δεν πλήττω, με μια πληθώρα κινηματογραφικών πειρασμών ( και όχι μόνο) να γεμίζουν τις μέρες μου με ενδιαφέροντες ανθρώπους, πολλές συζητήσεις και πολύ αναλυτικό σινεμά! Αν και λάτρης της Νέας Υόρκης ( έχει το Βroadway που λατρεύω) στο Λ.Α τα πάντα θυμίζουν σινεμά και όλοι μιλούν για αυτό! Ειδικά σε περιόδους βραβείων… σε ρωτάνε κιόλας, όταν σε βλέπουν ξένο… "Μήπως είστε υποψήφιος από κάποια χώρα;".... "Είστε του χώρου, παραγωγός, σκηνοθέτης, μοντέρ, ηθοποιός;" Και πάει λέγοντας… Έχει την πλάκα του! Είδα και πάλι πολλές ταινίες… κάποιες σε φιλικές προβολές… κάποιες σε θαυμάσιους σινεφίλ χώρους Downtown, που είναι η καλλιτεχνική καρδιά, με ταινίες ανεξάρτητες και από όλον τον κόσμο. Βέβαια…οι οσκάρικες συζητήσεις έχουν ήδη αρχίσει εκεί….Κάθε μέρα όλο τέτοια έλεγα και άκουγα…. Α…το δικό μας Αttenberg…το συζητούν ήδη! Και μάλιστα θετικά… Σας το λεω… για να μην βρεθούμε προ εκπλήξεως!!! Πάμε στις ταινίες που είδα… Τα σπόιλερ τα έβαλα έτσι, χωρίς να αποκαλύπτω κάτι…την γνώμη μου απλά λέω, και τα έβαλα για να μην πιάνει μεγάλο χώρο το κείμενο!!

Kαλύτερο από όσο το περίμενα. Τελικά οι ήρωες της Μarvel, έχουν τις καλύτερες ταινίες του είδους. Τον φοβόμουν αρκετά τον Captain, γιατί φωνάζει από μακριά προπαγάνδα, που έτσι και αλλιώς βουτηγμένος μέσα σε αυτήν είναι, γιατί η origin καταγωγή του χαρακτήρα είναι εντελώς πατριωτική και ηρωική! Κάτι που εδώ ειδικά, είναι το απόλυτο κόκκινο πανί, για όλους τους Δανικοπαρλαπίπες, που τους πιάνει παραλήρημα! Το πόσο τους βαριέμαι δεν λέγεται, το πόσο τους συνδέω… κατάλληλα, επίσης δεν λέγεται, το πόσο σημασία και στα σοβαρά τους παίρνω… δεν γράφεται!!! Ο C.A είναι πιστός στην καταγωγή του, φτιάχνει τον χαρακτήρα του αργά και σταθερά, έχει λιγότερο δράση από όσο περιμένει κανείς αλλά ψυχαγωγεί σωστά, έχει παλιομοδίτικη αισθητική αλλά είναι όμορφα δεμένη με το σήμερα, έχει θαυμάσια παραγωγή, έναν άρτιο Red Skull ως αντίπαλο, που σχηματικά καρικατουρίζει, αλλά είναι απολαυστικός και ένα καλογραμμένο σενάριο… πάντα στα πρότυπα του είδους και του ηρώα. Ο Chris Evans πείθει! Γενικά… από τις καλές και ενήλικες μεταφορές!

Καθόλου άσχημο, με ένα εξαιρετικό cast, που δοκιμάζει ηθοποιούς στην κωμωδία και στην αισθηματική κομεντί. Ο Ryan Gosling βγαίνει πολύ γκόμενος, είναι μακραν ο καλύτερος ηθοποιός της γενιάς του ( περιμένετε να τον δείτε και στο εξαιρετικό Drive τι καλός που είναι ) παίζει με ακατάσχετη γοητεία και σεξ -απίλ τον ρόλο του και είναι πολύ καλός , ο Steve Carell παίζει το είδος στα δάχτυλα πλέον, έξοχη και η Julianne Moore που και πάλι ξεφεύγει από το μιζεριάρικο δραματικό της περιτύλιγμα, σε μια απολαυστική ταινία σχέσεων και δοκιμασιών, που έχει ως αφετηρία της και στόχο της την ελαφρώς ώριμη ψυχαγωγία του κοινού! Για μένα το πέτυχε διάνα!!

Εδώ λίγο ξαφνιάστηκα! Δεν το λες καθαρόαιμο blockbuster από την άποψη της ελαφριάς ψυχαγωγίας και των ευφάνταστων εφέ, αφού περιορίζονται στις εκφράσεις και αντιδράσεις των πιθήκων που όντως εκεί μεγαλουργούν πραγματικά τα εφέ. Η ταινία δικαίως και σωστά ανήκει στον αρχή-πίθηκο Caesar, που ως άλλος Σπάρτακος πρωτοστατεί στην εξέγερση /επανάσταση των πιθήκων. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ο Andy Serkis στον εν λογω ρόλο, που επισκιάζει τους πάντες στη ταινία- οι ηθοποιοί δεν υπάρχουν καν- και τραβαει τα βλέμματα πάνω του. Αν και το αρχικό πρώτο μέρος της ταινίας, προσπαθεί και λέει πολλά, που μετά καταργούνται ως ένα βαθμό, βάζει υψηλοτέρα τον πήχη σεναριακά και ιδεολογικά από όσο αντέχει η εξέλιξη της ταινίας και κάπου περιορίζει την αρχική πρόθεση. Η σκηνή της απόδρασης είναι εκπληκτική… και προσωπικά δίνω και το Oscar των οπτικών εφέ στην ταινία! Και αν το δουν ως επίτευγμα στην πιστή αποτύπωση της ανθρώπινης έκφρασης… το πηρέ κιόλας!

Εδώ μπερδεύονται τα πράγματα αρκετά. Άνισο θεματικά για μένα… όπου οι εξωγήινοι επισκέπτονται το… αμερικάνικο Φαρ Ουέστ!!! Διαθέτει καλές σκηνές, δράση και εφέ… αλλά από μόνο του φωνάζει αλαλούμ… και έτσι είναι. Στην απόδοση της εξέλιξης της και του ενδιαφέροντος της χάνει από το παράδοξο θέμα της! Daniel Craig και Harrison Ford καλοί, ως μονάδες και όχι ως ντουέτο. Απογοητεύτηκα!

Είμαι φαν της σειράς!!! Ναι ναι ναι… είμαι. Και ο λόγος απλός!!! Πανέξυπνη η αρχική ιδέα με τον θάνατο να κατακρεουργεί τα θύματα του που του ξέφυγαν! Με ευρηματικούς τρόπους και εμπνευσμένους! Ναι είναι κλισεδιάρικο, οκ, το ξέρω… ναι είναι αμερικάνικο, οκ…και αυτό το ξέρω… ναι τα χουμε ξαναδεί…( περίπου) αλλά είναι ότι πρέπει για τους φαν του είδους! Καλογύρισμενο, καλή παραγωγή και εφέ ( εξαιρετική η σεκάνς με την γέφυρα) και πάλι πολύ έξυπνους και δημιουργικούς φόνους!!! Μ’ άρεσε και το λέω απροκάλυπτα! Πέρασα καλά! Και το είδα και σε 3D αίθουσα, που ήταν εξαιρετική!

Και ενώ πήγα να το θάψω… εξεπλάγην ευχάριστα. Αγαπημένο το πρωτότυπο του 1986, η Νύχτα Τρόμου αποτελούσε ένα από τα καλύτερα βαμπιρικά ταινιάκια τρόμου του ’80 και σημείο αναφοράς πολλές φορές! Τούτο δω… άλλαξε όλη την ταινία, την φρεσκάρισε εκ βάθρων και δεν αφαίρεσε την αρχική της αισθητική! Περισσότερο μαύρη και ιντριγκαδόρικη, πιο σκοτεινή και σύγχρονη και όταν υπάρχει μεράκι και διάθεση για κάτι νέο και ουσιαστικό στο κοινό ως πρόταση, τα remake κάνουν θαύματα. Δεν ξέρω πως θα λειτουργήσει στην νέα γενιά, αλλά σε εμένα ως παλιότερη, που είχα δει το αρχικό στο σινεμά… δεν με ενόχλησε καθόλου! Γοητευτικά επικίνδυνος ο Colin Farrell, θαυμάσια πειραγμένος teenager ο Anton Yelchin, πάντα πολύτιμη η συμβολή της πολύ καλής Toni Collette!

Εδώ την κάτσαμε την βάρκα… Του την πέσανε πολύ χοντρά οι όξω… και εδώ από ότι είδα έγινε ο κακός χαμός! Τόσο χάλια δεν είναι… διαφορετική και πιο βίαιη, αιματηρή και σκληρή είναι. Ο τηλεοπτικός Khal Drogo του Game of Thrones που εγώ τον αποκαλώ ο Μομόας πλέον, μου είναι εξαιρετικά αγαπητός λογω του ρόλου του εκεί, και κάνει ότι μπορεί για να είναι ο Conan. O νέος Conan, όχι ο παλιός… Η ταινία διαθέτει έντονα τα στοιχεία της μαγείας και των μαχών, τα εφέ , ειδικά με τους πολεμιστές της άμμου που είναι ωραιότατα… σκηνοκοκούστουμα κτλ, άξια… αλλά ο σκελετός της ταινίας είναι αδύναμος! Αρκετά. Ως θέαμα και μόνο είναι καλό και χορταστικό, αλλά και πάλι ίσως να μην είναι αρκετό…

Υ.Σ Θα έχει και συνέχεια με τα πιο καλλιτεχνικά φιλμς που είδα… τώρα με τσακίζει ακόμα το Jet Lag…:P :yes: :(

lostie*
25 Αυγούστου 2011, 19:49
Inglourious Bastards
8/10 Πολλες φορες μου περασε απο το μυαλο 'Ηταν αναγκη να το διακωμωδησουν τοσο; Μια σοβαρη ταινια δεν μπορουν να κανουν;' αλλα τελικα δεν ξερω αν θα ηθελα να ηταν η συγκεκριμενη με το συγκεκριμενο καστ σοβαρη... Λιγο κουραστικη σε καποια σημεια, αστεια σε καποια αλλα και σε ελαχιστα σημεια σοβαρη οπως θα επρεπε.

Eat pray love
7/10 Ανυποφορη απο τη μεση και μετα, θα μπορουσαν να ειχαν κοψει πολλες σκηνες! Δεν ηταν ομως 100% αμερικανια δεν ηταν ολη η ιστορια γυρω απο ερωτες κτλ και αυτο καπως την εσωσε.

Jane1
26 Αυγούστου 2011, 00:46
Elizabethtown (2005)

Μέτρια, τίποτα το ιδιαίτερο.

koproskylo
26 Αυγούστου 2011, 02:14
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Καλο ηταν, αλλα δεν με ενθουσιασε οσο η πρωτη ταινια.

fakoykas
26 Αυγούστου 2011, 04:23
Source Code:
Η ταινία μου άρεσε πάρα πολύ, χειρίστηκαν το σενάριο πολύ καλά θα έλεγα. Στα αρνητικά όμως:
Πιστεύω ότι αν η ταινία τελείωνε πάνω στο φιλί την ώρα που πάγωσαν όλα και έδειχνε πόσο χαρούμενοι ήταν οι άνθρωποι θα ταν καλύτερα. Προσπάθησαν να δώσουν ένα happy ending εκεί που δεν έπρεπε και για να το κάνουν μπέρδεψαν τα πάντα με εναλλακτικές πραγματικότητες και δε ξέρω και γω τι. Δεν ασχολήθηκαν καθόλου με το τι έγινε ο πραγματικός Σων.

Pirates of Caribbean: On Stranger Tides
Η ταινία μου άφησε ανάμικτα συναισθήματα. Δεν μπορώ να πω ούτε ότι ενθουσιάστηκα αλλά ούτε ότι με χάλασε κιόλας.
Ο κλασσικός Τζακούλης μας τώρα.. Η απόδραση του για άλλη μια φορά ελεεινή. Και δεν το λέω με την καλή έννοια. Με χάλασαν οι ψευτιές που είχε η συγκεκριμένη απόδραση με τον Τζακ πάλι να κάνει ακροβατικά. Να μου πεις τώρα, αυτό σε χάλασε; Ναι λοιπόν αυτό με χάλασε διότι τα υπόλοιπα "τρελά" της ταινίας τα κατατάσσω στο υπερφυσικό αλλά τον Τζακ όπως και να το κάνεις δεν μπορείς να τον κατατάσσεις εκεί.

liakanel
26 Αυγούστου 2011, 11:05
"Jane Eyre"

Ειχα διαβασει το βιβλιο και μ'αρεσε αλλα η ταινια ηταν αρκετα βαρετη....! Του Michael Fassbender του πηγαινε πολυ ο ρολος! 6/10

Jane1
26 Αυγούστου 2011, 21:55
The Dark Knight (2008 )

Φοβερή ταινία, μου άρεσε πάρα πολύ.
Heath Ledger :respect: Έκλεψε την παράσταση.

Maxus
27 Αυγούστου 2011, 00:25
Ειδα:

Kill The Irishman - Kαλό,μου αρεσε αρκετά 7/10
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides - Αρκετά καλύτερο απτο 3ο,μπορει κ απο το 2. 8/10
John Rambo(2008.) - Για να περασει η ωρα καλη ήταν. 6/10
Τhe Punisher 2 - To σεναριο χωραει σε 3 προτασεις αλλα ειχε τα βασικα...πολυ αιμα κ πιστολιδι. 6/10
Οutpost(2008.) - Για το budget του καλο,με χαλασε προς το τελος.Αν το αφηναν πιο ατμοσφαιρικο/ψυχολογικο και δεν ειχε τοσο χαζους διαλογους θα ηταν πολυ καλυτερο. 6/10

Winchester
27 Αυγούστου 2011, 02:00
Fast Five: Πολύ ωραία, εξαιρετικό καστ :thumbsup1 9/10

blackys88b
27 Αυγούστου 2011, 02:05
Conan the Barbarian (2011), πολυ μου αρεσε, βιαιο, μπολικο αιμα, με απλη υποθεση αλλα ετσι και αλλιως δεν πηγα για να εντυπωσιαστω απο το σεναριο...μου αρεσε το πως παρουσιασαν τον Conan, γοητευτικοτατη η Rachel Nichols, μου αρεσε που ειδα τον Ron Perlman...η φωνη του Morgan Freeman στην αφηγηση χαρακτηριστικη...!!!:thumbsup1 :thumbsup1

johnchatzo
27 Αυγούστου 2011, 03:49
Bad Teacher
Μετριότατο!Μόνο ο Jason Segel έβγαζε γέλιο με τις ατάκες του..

είδα μερικές ταινίες στις διακοπές και εκείνη που ξεχώρισε με διαφορά είναι το Before Sunrise και το σικουελ του Before Sunset..Είδικα το πρώτο είναι απλά εξαιρετικό..Στις αγαπημένες μου :thumbsup1

fakoykas
27 Αυγούστου 2011, 09:30
Fast Five

Μια πολύ καλή ταινία δράσης, αλλά της έλειπαν οι κόντρες. Δεν γίνεται στο Fast and Furious franchise να μην έχεις μια κόντρα!

blackys88b
27 Αυγούστου 2011, 19:17
Cowboys and Aliens, μου αρεσε, ενταξει παραξενο θεμα...εξωγηινοι vs cowboys αλλα ειχα αρκετη ορεξη για δραση και τη πηρα σε μεγαλες δοσεις...!!! ωραιοι οι Craig, Ford, Rockwell κουκλα η Olivia Wilde...A και για να μην ξεχασω...Walton Goggins :grin: :grin: Mου αρεσε πολυ το mini arc της εξελιξης του μικρου...