PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Ο πατέρας του Τζάκ στο φινάλε της 3ης σεζόν

charas021
28 Μαΐου 2007, 13:55
Ο Τζακ πήγε στην Αυστραλία για να πάρει το φέρετρο του πατέρα του. Σωστά??
Στο flash-forward στο σημείο που ο γιατρός που δεν επέτρεψε στον Τζακ να κάνει την εγχείρηση στη γυναίκα και του έλεγε για τα συμπτώματα μετά το χειρουργείο ο Τζακ του λέει σχετικά με το αλκοόλ (στο 24ο λεπτό ακριβώς)
Λοιπόν, κοίτα τι θα κάνουμε...
Φέρε τον πατέρα μου εδώ.
Φέρε τον εδώ τώρα!
Και αν είμαι πιο μεθυσμένος από
αυτόν, μπορείς να με απολύσεις.
Δηλαδή ο πατέρας του Τζακ στο μέλλον είναι ζωντανός???
Μήπως κατάλαβε κανένας τι γίνεται??

sangreaL
28 Μαΐου 2007, 15:12
mporei apla na to eipe eirwnika. san e3ypnada, an mou fereis ton patera mou (o patera einai nekros ) tote sigrine mas na deis poios einai pio me8ysmenos. htan arketa lyphtero san ekfrash an skefteis pws ontws einai nekros. ebgale kai ena parapono etsi. auto pisteuw egw.

anthony_88
29 Μαΐου 2007, 10:06
Eιρωνικα το ειπε εννοωντας οτι ακομα και νεκρος ο father ειναι πιο μεθυσμενος απο μενα...

antreas9
29 Μαΐου 2007, 10:54
εεε, εντάξει, ήταν πίτα έτσι κ αλλιώς εκείνη τη στιγμή,και σίγουρα σκέφτηκε ανάλογη σκηνή με τον πατέρα του,που του έκανε παρατηρησεις ο τζακ...

Storm1672
31 Μαΐου 2007, 14:12
Πρώτα θα πω ότι κι εγώ αυτό πιστεύω, αλλά για να τσιγκλίσω λίγο τα πράγματα και να μας μπαίνουν ιδέες, θέλω να πω ότι ο Τζακ πήγε και στο φαρμακείο και ζητούσε το φάρμακο του και είπε ότι είναι υπογεγραμμένο από τον πατέρα του. Βέβαια η συνέχεια της σκηνής υποδηλώνει μάλλον ότι δεν πρόκειται ούτε εμείς να βρούμε πουθενά τον πατέρα του Τζακ, αλλά ξέρω κ γω ρε παιδιά.....Αν σκεφτείς κιόλας οτι ο πυροβολημένος Λοκ επανήλθε,μήπως το νησί διάλεξε να επαναφέρει και τον πατέρα του Τζακ, ο οποίος να υπενθυμίσω οτι ήταν μες στο φερετρο και μεταφερόταν άρα και αυτός (το πτώμα του) είναι στο νησί.Τεσπα, μετά την τελευταία σκηνή της σαιζόν, θεωρω ότι οι σεναριογράφοι μπορούν να κάνουν πραγματικά οτιδήποτε....

alex_alaf
31 Μαΐου 2007, 16:18
Είναι νεκρός ο πατέρας του, δεν υπάρχει αμφιβολία γι'αυτό.

Όταν μιλάει με τον αρχι-χειρούργο και του λέει "φέρε τον πατέρα μου κλπ." το λέει ειρωνικά για να τονίσει ότι υπάρχουν και χειρότερα, ασε που είναι στο μαύρο του το χάλι όταν το λέει (παραπατάει και τέτοια)

Όταν αναφέρεται στη συνταγή που έχει υπογεγραμμένη από τον πατέρα του, προφανώς απλά έβαλε τη σφραγίδα ο ίδιος και την υπογραφή, αφού όταν πάει να καλέσει της λέει "λείπει εκτός έδρας".

Νομίζω ότι έβαλαν αυτές τις ατάκες μόνο για να συνεχίσουν να μας βασανίζουν οι παραγωγοί!

axklbs
6 Ιουνίου 2007, 00:14
Φίλε Alex_alaf ας μην είμαστε απόλυτοι.. έχουμε πολλά να δούμε ακόμη αν και συμφωνώ εν μέρη μαζί σου..
Πιστεύω πως ο πατέρας του έιναι νεκρός και ο Jack λέγωντας ξέρεις τι έχω περάσει εννοούσε για το νησί και για τις κόντρες που είχε με τον πατέρα του όταν δούλευε και αυτός στο νοσοκομείο και ο jack τον έδινε όταν πηγαινε να χειρουργήσει μεθυσμένος..αλλά επειδή ενίοτε χειρουργούσε τύφλα εν γνώση θέλει να μας πεί των άλλων γιατρών γιατί του δημιουργεί τέτοιο πρόβλημα εκείνου που θέλει να χειρουργήσει άλλη μέρα που μπορεί να μην είναι goal..δηλαδή είναι παράπονο για την σύγκριση που του κάνουν με τον πατέρα του μόνο στις "κακές" περιπτώσεις.. Λεω εγώ τώρα..

Τάσος
6 Ιουνίου 2007, 14:32
Ωραία και πολύ λογικά όλα τα ερωτήματα.
Τις τελευταίες μέρες διαβάζω διάφορες θεωρίες, απόψεις και ότι αφορά το μέλλον της αγαπειμένης μας σειράς. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μου καρφωθεί μια ιδέα στο μυαλό που φυσικά κάλλιστα μπορεί να αποδειχτεί ΄΄φούσκα΄΄, όταν ξεκινήσει ο 4ος κύκλος.
Φίλοι & φίλες, έχω την εντύπωση ότι αυτό που είδαμε, δηλαδή τον Τζακ με μούσι και ειδικά την τελευταία σκηνή με την κουκλάρα Κέιτ ήταν ένα flashfoward από ένα flashback!!!
Σας μπέρδεψα, το ξέρω και για να ακριβολογώ έχω την εντύπωση ότι, ότι είδαμε είναι ΜΕΤΑ την πρώτη επίσκεψη των losties στο νησί, αφού από το ξεκίνημα, ότι βλέπουμε έιναι από την ΔΕΥΤΕΡΗ παρουσία τους εκεί.
Δηλαδή, όλοι αυτοί ήδη έχουν πάει εκεί, με κάποιο τρόπο έφυγαν και ξαναπήγαν.
Αυτό δεν σημαίνει ότι η θεωρία μου αφορά όλους τους πρωταγωνιστές. Ίσως την δεύτερη προστέθηκαν και κάποιοι άλλοι.
Όλες ή οι περισσότερες θεωρίες που έχω διαβάσει κάνουν λόγο για 2 ΄΄πόρτες΄΄ υπάρχουν για να βγεις και να μπεις στο νησί, με την μία να είναι κάπου στην Αλάσκα.
Δεν μπορώ να ξεχάσω το πιθανό tip ή cookie που μας έριξε η παραγωγή και είχε να κάνει με την συνάντηση Ντέσμοντ & Τσάρλυ, έξω από την εταιρία του παρολίγο πεθερού του Ντέσμοντ.
Απλά κατέθεσα μια σκέψη μου. Σίγουρα σηκώνει πολύ συζήτηση, αλλά νομίζω ότι τουλάχιστον ΄΄παίζει΄΄ ως πιθανή.
Είδωμεν τον Φεβρουάριο

konst4ntinos
7 Ιουνίου 2007, 21:56
Φίλοι & φίλες, έχω την εντύπωση ότι αυτό που είδαμε, δηλαδή τον Τζακ με μούσι και ειδικά την τελευταία σκηνή με την κουκλάρα Κέιτ ήταν ένα flashfoward από ένα flashback!!!

λες?αρκετα κουλό για να ισχυει!!

πετρος4
7 Ιουνίου 2007, 22:24
Δεν το είπε ειρωνικα,ο πατερας του Τζακ είναι ζωντανός

konst4ntinos
7 Ιουνίου 2007, 22:26
Πως και τετοια βεβαιοτητα?
Ξερεις κάτι που δεν ξέρω?
:P

axklbs
7 Ιουνίου 2007, 22:40
Δεν το είπε ειρωνικα,ο πατερας του Τζακ είναι ζωντανός

σίγουρος>>>???

Τάσος
8 Ιουνίου 2007, 16:38
Θα ήθελα να πω 2 πράγματα σχετικά με την θεωρία που έγραψα και παίρνω αφορμή από την ερώτηση για το εάν ο πατέρας του Τζακ είναι ζωντανός.
Καθαρά για λόγους marketing οι παραγωγοί΄, όπως έπρεπε να κάνουν, μα ςέβαλαν στην μπρίζα. Τελευταία σκηνή του κύκλου ήταν, ο επόμενος αρχίζει μετά από μήηηηνεεεςς, οπότε έπρεπε να μας πετάξουν ένα κόκαλο για να έχουμε να ασχολούμαστε. Ένα κόκαλο που όμως θα είχε και μια ωραία γεύση.
Έλεγα στο προηγούμενο post ότι, ένα σενάριο που ίσως ΄΄παίζει΄΄ και με δεδομένο ότι ο Ντέσμοντ, ή έχει ξαναβρεθεί στο νησί στο παρελθόν μαζί με τον Τσάρλυ σίγουρα, ίσως και με κάποιους άλλους από την παρέα (μην ξεχνάτε ότι στα οράματα του που έχουν να κάνουν με τον θάνατο του Τσάρλυ, ΄΄παίζουν΄΄ και άλλοι από την παρέα, ή απλά βλέπει το μέλλον. Αυτό όμως, αφού πέθανε πια ο Τσάρλυ δεν υφίσταται.
Οπότε, πάντα λογικά, ίσως ότι είδαμε στο τέλος, τον Τζακ με μούσι, την Κέιτ κούκλα κλπ κλπ, να είναι από το παρελθόν. Από την χρονική περίοδο που και ο Ντέσμοντ είχε δει τον Τσάρλυ έξω από το γραφείο του πεθερού του. Οπότε σε αυτή την περίπτωση ο πατέρας του Τζακ ζει!.
Βέβαια εύλογα θα ρωτήσει κάποιος: και πως γίνεται να μην θυμούνται (στην χρονική περίοδο που βλέπαμε έως τώρα) ότι έχουν ξαναβρεθεί?
Πολλοί κάνουν λόγο για εμφυτεύσεις μνήμης κλπ. Ίσως να έχουν δίκαιο.

Υπάρχει φυσικά και η άλλη άποψη που λέει ότι, ναι είναι flash forward, η αναφορά στον πατέρα του έγινε για άλλους λόγους, που υποστηρίζουν κάποιοι φίλοι στο site, δεν ξέρουμε ποιός είναι μέσα στο φέρετρο και από εδώ και πέρα περιμένουμε να μάθουμε, ποιός έφυγε, ποιός έμεινε κλπ κλπ.
Μην ξεχνάτε πάντως ότι ο Τζακ, στον πρώτο κύκλο, τον έχει δει τον πατέρα του. Τώρα, εάν το νησί ανασταίνει και νεκρούς, η και ο πατέρας του είναι μπλεγμένος με την dharma, θα δούμε...

charas021
8 Ιουνίου 2007, 18:18
εγώ πάντως είμαι της λογικής
αν δεν δεις το πτώμα μην είσαι σιγουρος για τίποτα:)
βέβαια σε κάποιο πόστ διάβασα ότι οι σκηνοθέτες παραδέχτηκαν το θάνατό του

Lost fan
8 Ιουνίου 2007, 19:19
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα, αν δε δεις πτώμα μην είσαι σίγουρος για τίποτα, αφού ο Jack είχε βρει το φέρετρο στη ζούγκλα όταν ανακάλυψε τις σπήλιες και βλέπουμε να το ανοίγει και μέσα να είναι άδειο!!! Και νωρίτερα τον είδαμε να βλέπει τον πατέρα του στη ζούγκλα και να τον ακολούθει... Ίσως βέβαια ήταν και παιχνίδι του μυαλού, ίσως όμως και ο καπνός... Και αυτό που ανέφερε κάποιος πιο πάνω, ότι δηλαδή το νησί τον έφερε πίσω και τον ξαναζωντάνεψε όπως και τον Locke μ' έχει βάλει σε σκέψεις τώρα... Πάντως εγώ δεν παίρνω και όρκο ότι είναι νεκρός... Τόσα έχουμε δει στο Lost...

kakashi_hatake
8 Ιουνίου 2007, 19:26
Εμένα πάλι γιατί μου έχει κολλήσει ότι κάτι ίσως γίνεται με τον πατέρα του Jack στο νησί, και το όλο θέμα "αν μπορείς να τον φέρεις εδώ" αναφέρεται στο ότι...χμμμ...ίσως είναι στο νησί, :???: και το λέει με τρόπο και καλά "εγώ προσπαθώ να πάω ξανά και δεν μπορώ...αν μπορείς εσύ φέρτον..." τι να πω...υπομονή...

edit: και το αν είναι μεθυσμένος, ίσως να αναφέρεται ειρωνικά... αλλά με ποιον τρόπο... πίστεύω πως αναφέρεται σε αυτά που ίσως ο πατέρας του πιθανόν να ξέρει για το νησί, ή για οποιαδήποτε άλλη θεωρία και που την έχει πει στον Τζακ, ο οποίος πλέον θέλει μανιωδώς να γυρίσει πίσω... που λογικό είναι αν εμφανιζόταν μπροστά στον γιατρό και άρχιζε να τα λέει αυτά και το ότι ήταν νεκρός αλλά τον ζωντάνεψε το νησί, τότε ο γιατρός θα έλεγε ότι και οι δυο είναι για δέσιμο...

laski
16 Νοεμβρίου 2007, 17:25
καλησπερα κ απο εμενα!!αλλος ενας λοστ μανιακ στην παρεα:)
κ εγω πιστευω οτι ο πατερας του τζακ ειναι ζωντανος,αφενος γιατι το φερετρο του ηταν αδειο στην 1 σαιζον,και αφετερου στο τελευταιο επεισοδιο της 3ης σαιζον ο τζακ ειναι μεν μεθυσμενος,αλλα ο τροπος που λεει για τον πατερα του δειχνει οτι εχει πληρη συναισθηση του τι λεει..

sheik
16 Νοεμβρίου 2007, 17:42
Δε ζει

. και -

themis19
16 Νοεμβρίου 2007, 18:40
Nai kai egw pisteuw oti den zei....einai apla mia skhnh apelpisias enos alkoolikou Jack pou prospathei na rixei to ftaiximo ston patera tou akoma kai twra pou einai nekros....isws telika na ftaiei autos gia ola ta deina....i apla ton thewrei ypeuthino pou vrethike sto nhsi...mhn xehnate oti an den eixe paei o pateras tou Australia o Jack den tha htan sto nhsi....isws ton kathgorei kai giauto

Radiolina
6 Δεκεμβρίου 2007, 13:41
Κι εγω παιδιά πιστεύω ότι ο Κριστιαν ζει και θα άλλαζα γνώμη μόνο αν κάποιος μπορούσε να μου απαντήσει στην ερώτηση: ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΦΕΡΕΤΡΟ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΑΔΕΙΟ? Eίναι υπερβολικά σημαντικό στοιχείο για να το παραβλέπουμε, δεν νομίζετε?

....εκτός βέβαια και αν τα πτώματα στο νησί εξαφανίζονται για κάποιο λόγο και μετά εμφανίζονται ως οράματα(βλ. Yemi). Αλλά και πάλι γιατί δεν έγινε το ίδιο με τα πτώματα των νεκρών επιβατών??
-----αχ, τί ρωτάω αφού κανείς δεν μπορεί να μου απαντήσει???:cry3:
.....αναθεμά σε Lost......!!!!!!!:yawn:

jimkar02
6 Δεκεμβρίου 2007, 13:54
Πως είναι δυνατόν να ζει ρε παιδιά αφού ο Jack τον είδε νεκρό στην Australia και πήγαινε το πτώμα του στην Αμερική. Δηλαδή ο Jack πήρε λάθος φέρετρο? που ακόμα και αυτό να γινότανε πως εξηγείται το γεγονός ότι αναγνώρισε το πτώμα στην Australia?

kKKK
6 Δεκεμβρίου 2007, 13:59
Και έγώ πιστεύω οτι ζεί.Εδω που τα λέμε ο Κρίστιαν είναι απο τους πιο βασικούς χαρακτήρες στη σειρά.Οι δημιουργοί για κάποιο λόγο,εκτός απο τον Τζάκ που είναι γιός του,τον έχουν συνδέσει με Κλαίρ,Σώγιερ,Αννα-Λουσία.Αν το ρολόι του 1ου mobisode είναι αυτό που παίζει στη σειρά,ίσως τον συνδέει με τον πεθερό του Τζίν και πατέρα της Σάν.
Όσο για το αν ήταν flashfarward ή όχι,σε κάποια σελίδα(δε θυμάμαι ποιά),κάποιοι έκαναν ζούμ στο εισητήριο του Τζάκ και είχε ημερομηνία 2009.Άρα σίγουρα είναι στο μέλλον.

tatyana
6 Δεκεμβρίου 2007, 14:05
Όχι πάλι θεέ μου! Δεν ζει! Τέλος! Άμα σας πάρει χαμπάρι ο sheik να το συζητάτε ξανά αυτό το θέμα θα βάλει τα κλάματα από τα νεύρα του :cry3:

sheik
6 Δεκεμβρίου 2007, 14:59
:cry3::cry3::cry3::cry3::cry3::cry3::cry3::cry3::c ry3::cry3::cry3::cry3::cry3::cry3::whip::whip::whi p::whip::whip::whip::whip:

Τάσος
6 Δεκεμβρίου 2007, 15:16
Άμα σας πάρει χαμπάρι ο sheik να το συζητάτε ξανά αυτό το θέμα θα βάλει τα κλάματα από τα νεύρα του

Πες τα, χρυσόστομη!
Ξέρετε πόσες θεωρίες μου ανέτρεψε ο πατέρας του Τζακ (1) και το ότι η σκηνή στο 3Χ23 ήταν από το μέλλον (2)???????????
Ναι, διότι βγήκε ο Sheik και καλά έκανε ο άνθρωπος και μας είπε:
ΟΙ ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ ΔΗΛΩΣΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟΣ
ΟΙ ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ ΔΗΛΩΣΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ

Εγώ είχα παροτρύνει τον Sheik να κάνει ένα topic όπου θα έγραφε μέσα τις, κατά καιρούς, δηλώσεις των παραγωγών σε καιτά ερωτήματα, έτσι ώστε και κάποιοι άλλοι φίλοι εδώ, όπως εγώ δηληδή, να έβγαζαν μια για πάντα από το μυαλό τους τέτοιου είδους σκέψεις.

Η άλλη πλευρά του νομίσματος λέει ότι, δεν ξέρω το πως τέθηκαν οι ερωτήσεις και με ποιό τρόπο απάντησαν, διότι μπορεί οι απαντήσεις να ήταν διπλωματικότατες και απλά να άφηναν να εννοηθεί.
Άλλο το : Ζει ο πατέρας του Τζαλ
απάντηση: ΟΧΙ
και άλλο το: Ο Τζακ βλέπει τον πατέρα του στο νησί στα αλήθεια?
απάντηση, όχι είναι όραμα.
Νομίζω το πιάσατε το υπονοούμενο

kKKK
6 Δεκεμβρίου 2007, 18:42
Επίσης σε μια σειρά που στηρίζεται στο μυστήριο και τις ανατροπές,δεν εμπιστεύομαι αυτά που λένε οι παραγωγοί.Μπορεί να τα λένε για να μας ψαρώσουν.Και επιμένω οτι ο Κριστιαν(νεκρός ή ζωντανός) είναι απο τους σημαντικότερους χαρακτήρες στη σειρά.

sheik
6 Δεκεμβρίου 2007, 19:48
Σαφως και ειναι απο τους σημαντικοτερους.
Αυτο που πολλοι δεν καταλαβαινουν ειναι οτι ενω καποια θεματα ειναι ΤΕΛΕΣΙΔΙΚΑ οι παραγωγοι χωνουν μεσα την αμφιβολια(η οποια με λιγη παρατηρητικοτητα καταριπτεται ευκολα) απλα και μονο για να κρατανε τους φαν σε εγρηγορση και να ασχολουνται με τη σειρα.
Ο πατερας του Τζακ, ΠΕΘΑΝΕΕΕΕΕ!