PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : LOST στην Αθήνα

vagos
2 Ιουνίου 2007, 15:40
LOST στην Αθηνα
Σε σινεμά της Αθήνας παρακολουθήσαμε
μαζί με τους φανατικούς του "Lost" το τε-
λευταίο επεισόδιο της σεζόν - μόλις 44
ώρες αφότου προβλήθηκε στην Αμερική.

-Από τον Γιάννη Μητσάκο

Πέμπτη 24 Μαΐου, 06:00 ώρα Ελλάδας. Μόλις έχει ολοκληρωθεί στις ΗΠΑ η προβολή του τελευταίου -διπλού- επεισοδίου του τρίτου κύκλου της σειράς "Lost"("Oι Αγνοούμενοι") από το δίκτυο ABC.

06:30. Το επεισόδιο είναι ήδη διαθέσιμο στο Internet(για όσους ξέρουν πώς να το αναζητήσουν) και το downloading ξεκινάει.

08:00. Το επεισόδιο έχει "κατέβει" και τα πληκτρολόγια παίρνουν φωτιά.

17:00. Ο Σώτος(Sotos_2002) στην Κέρκυρα και ο Γιώργος(Georgeadams) στην Αθήνα έχουν ήδη ετοιμάσει τους ελληνικούς υπότιτλους και τους έχουν ανεβάσει στο Internet.

Παρασκευή 25 Μαΐου, 23:00. Ασυνήθιστη κίνηση έξω από κεντρικό κινηματογράφο της Αθήνας. Πολλά πηγαδάκια, ζωηρές συζητήσεις. Θα πεθάνει ο Τσάρλυ; Θα ζήσει ο Σαγίντ; Τι θα γίνει με τον Τζακ και την Κέιτ;

Μεσάνυχτα. Η είσοδος ελεύθερη, η αίθουσα κατάμεστη. Με βροντερό χειροκρότειμα ξεκινάει η προβολή του επεισοδίου, με άψογη εικόνα υψηλής ανάλυσης, ήχο surround και ελληνικούς υπότιτλους.

02:00. Η προβολή ολοκληρώνεται. Έξω από τον κινηματογράφο, πηγαδάκια, ερωτήματα και μία ευχή "Και του χρόνου, και του χρόνου"...

Μια διαδρομή 44ωρών από τις ΗΠΑ στην Αθήνα, που έγινε δυνατή χάρη στο Internet και το μεράκι των Ελλήνων φανατικών του "Lost". Και η οποία ξεκίνησε πριν από 3 χρόνια, όταν ο Στέλιος(Arian), αναζητώντας on-line ό,τι τελευταλιο προβάλλεται στην αμερικάνικη τηλεόραση, πέτυχε το πρώτο επεισόδιο της σειράς. "Στα πρώτα 15 λεπτά δεν πίστευα στα μάτια μου", θυμάται. Φυσικά, κανένας άλλος στην Ελλάδα δεν γνώριζε τότε για την σειρά που θα σάρωνε στα ΕMMY, θα έκλεινε την πρώτη χρονιά με ένα μέσο όρο 16 εκ. θεατών στις ΗΠΑ και θα "έβαζε φωτιά" στο Internet με εκατονταδες sites και φορουμ από όλο τον κόσμο.

Τα πρώτα επεισόδια άρχισα να διατίθενται on-line, πριν το Filmnet αποκτήσει τα δικαιώματα για την προβολή του "Lost" στην Ελλάδα, πριν τα βίντεοκλαμπ φέρουν από το εξωτερικό τα πρώτα DVDs και πριν κυκλοφορήσουν -τελευταία και καταιδρωμένα- τα ελληνικά DVDs στα καταστήματα. "Στην αρχή έγγραφα μόνος μου τους υπότιτλους. Μετά άρχισα να μην προλαβαίνω και ζήτησα βοήθεια. Και ευτυχώ βέθηκαν μερικά "γρήγορα πληκτρολόγια" που ολοκλήρωναν τον υποτιτλισμό σε χρόνο ρεκόρ. Μια φορά που άργησαν, δεχτήκαμε βομβαρδισμό απο e-mails", λέε ο Στέλιος.

Kαι πώς να μην περιμένει κανείς τους ελληνικούς υπότιτλους, αφού πουθενά δεν θα βρει απολαυστικές αποδόσεις φράσεων όπως "Γαμώ την Παναχαϊκή μου"("goddamn it"), "κουφάλα"("Son of a bitch"), ακόμη και αναφορές στον... Ηλία Μαμαλάκη.

Με κέφι, μεράκι και... ευρυζωνικές συνδέσεις όλα γίνονται. Όλα εκτός από ένα fast forward στον Ιανουάριο του 2008, όταν θα αρχίσει ξανά η αγαπημένη σειρά. Το τραγούδησε και ο Ρόμπερτ Πάλμερ(δείτε το ευρηματικό βιντεο στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://www.youtube.com/watch?v=4ASJc82p1Qg): " You might as well face it, you 're addicted to LOST!

ΥΓ: Αυτό είναι το άρθρο όπως ακριβώς δημοσιέυτηκε σήμερα 02-06-07
στο περιοδικό "Ταχυδρόμος", ένθετο της εφημερίδας "Τα ΝΕΑ του Σαββάτου)

happy feet!!!
2 Ιουνίου 2007, 15:46
μολις το διαβαζα και εγω!!επαθα μολις το ειδα!!!μπραβο παιδια..φανταστειτε ποσο καλη δουλεια κανετε...!!!

arlubas
2 Ιουνίου 2007, 15:47
Χαχα μπράβο ρε παιδιά, από ότι φαίνεται υπάρχουν δημοσιογράφοι εκεί έξω που ξέρουν να πιάνουν τον πραγματικό παλμό της πόλης και όχι να ασχολούνται μόνο με αποστειρωμένα από κάθε συναίσθημα τετριμμένα θέματα. Συγχαρητήρια σε όλους όσοι εργάστηκαν όλα αυτά τα χρόνια με αυτό το σάιτ και τον υποτιτλισμό. Εγώ τα έβλεπα τόσα χρόνια χωρίς υπότιτλους κυρίως γιατί δεν ήξερα οτι υπήρχαν υπότιτλοι εκεί έξω αλλά και επειδή απολαμβάνω να εστιάζομαι μόνο στην αγγλική έννοια των φράσεων που έχουν στις σειρές. Αλλά ξέρω οτι πολύς κόσμος εκεί έξω πραγματικά τους χρειάζεται οπότε αυτό που κάνεται αποκτά αμέσως την έννοια του λειτουργήματος. Και πάλι χίλια μπράβο για την σκληρή δουλειά!

alexdeli
2 Ιουνίου 2007, 15:48
Μπραβο σε ολους για την καταπληκτικη οργανωση!:thumbsup1 Ενα ακομα μεγαλυτερο μπραβο στον Arian!:clapping: Και του χρονου παιδια.

chr1st1na
2 Ιουνίου 2007, 15:51
Πάω να πάρω ΤΑ ΝΕΑ!!:) Μπράβο κ πάλι μπράβο!!! Δεν το πιστεύω..

Tigran
2 Ιουνίου 2007, 16:03
Ένα μεγάλο μπράβο στον συγγραφέα -ο οποίος παίζει να είναι και μέλος στο site- και συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που ασχολήθηκαν και ασχολούνται!

Και του χρόνου! ;-)

axklbs
2 Ιουνίου 2007, 16:24
Μπράβο παιδιά!!! Φωτό θα δούμε πουθενά από το όλο event τι λέτε;;;
Thanks..

Sotos_2002
2 Ιουνίου 2007, 16:40
Eιναι πολύ ωραίο, όταν βλέπεις ότι μία εφημερίδα τόσο μεγάλη όσο "Τα ΝΕΑ" ασχολοείται μαζί σου! Πιο συγκεκριμενα, όταν ασχολείται με το χόμπυ σου επιβραβεύοντας τις προσπάθεις που εχεις κανει. Ολοι είμαστε πολυ χαρουμενοι γι' αυτο και σας ευχαριστουμε για την υποστηριξη σας.

LOST TEAM

savvasferrari
2 Ιουνίου 2007, 17:00
ELEOS. Bravo re paidia ti na po...

sfairas
2 Ιουνίου 2007, 17:56
μπραβο παιδες

kskenteris
2 Ιουνίου 2007, 17:57
Tou xronou kai stous new tork times!!!!!!!!

Θοδωρής
2 Ιουνίου 2007, 18:10
Άλλο οι New York Times και άλλο τα νέα του Ψαροντούφεκου!!! :p :p

ΕΥΓΕ παιδιά!

Dexter
2 Ιουνίου 2007, 18:42
Εύγε εύγε! :clapping: Και εις ανώτερα!

Μόλις πήρα και την εφημερίδα, δισέλιδο είναι, με φωτογραφία από μέσα από την αίθουσα. Άρα και ο φωτογράφος και ο συντάκτης είναι μέλη του site! :p

Υ.Γ Έχει και αναφορά στο Heroes!

axklbs
2 Ιουνίου 2007, 19:07
Εύγε εύγε! :clapping: Και εις ανώτερα!

Μόλις πήρα και την εφημερίδα, δισέλιδο είναι, με φωτογραφία από μέσα από την αίθουσα. Άρα και ο φωτογράφος και ο συντάκτης είναι μέλη του site! :p

Υ.Γ Έχει και αναφορά στο Heroes!

Αντε ρε παιδιά.. postαρετε και καμοια φωτογραφία για μας που δεν την βρήκαμε στα περίπτερα.. αλλά είμασταν εκεί!!!!

great
2 Ιουνίου 2007, 19:25
τα συγχαρητήρια μου τα έχω ήδη δώσει στο αντίστοιχο thread οποτε εδώ θα πω μονο... βρε παιδιά ανεβάστε καμια φωτογραφία να δούμε τις μάπες μας :lol:

κλαρκ κεντ
2 Ιουνίου 2007, 19:26
μπραβο παιδια! ωραιο! αντε να δουμε πως θα περασει ο καιρος μεχρι του χρονου!... και μακαρι επισης να γινει κατι αναλογο και εδω στη θεσσαλονικη αυτο με το σινεμα καταπληκτικη ιδεα! ενας μαραθωνιος πχ...

tonypapadovic
2 Ιουνίου 2007, 19:26
Μπράβο, τα λόγια είναι περιττά.

Αναφορά στο site δεν έγινε καθόλου;

di.mou
2 Ιουνίου 2007, 19:50
elpizw tou xronou na eimai k egw se ayto to event. mpravo ston sympatrioth mou ton soto_2002 k se ola ta paidia tou lost

ifigeneiavip
2 Ιουνίου 2007, 20:03
Τα θερμά μου συγχαρητήρια σε όλο το team του Lost,που χωρίς την αγάπη και το μεράκι τους,τίποτα απο όλα αυτά δεν θα γινόταν πραγματικότητα! Εύχομαι και την επόμενη season να συνεχίσουν το ίδιο δυναμικά.Η δημόσια αναγνώρηση είναι το λιγότερο που αξίζουν.:respect:

Ion13
2 Ιουνίου 2007, 21:15
Κρίμα μόνο που δεν έγινε αναφορά και στο site, θα ήταν καλή διαφήμιση. Γιατί ναι μεν αναφέρει τα παιδιά που κάνουν τις μεταφράσεις (και αυτό άλλωστε είναι και το πιο σωστό), αλλά δεν αναφέρει που θα τις βρούνε τις μεταφράσεις αυτοί που δεν γνωρίζουν.

Dexter
2 Ιουνίου 2007, 21:29
Κρίμα μόνο που δεν έγινε αναφορά και στο site, θα ήταν καλή διαφήμιση. Γιατί ναι μεν αναφέρει τα παιδιά που κάνουν τις μεταφράσεις (και αυτό άλλωστε είναι και το πιο σωστό), αλλά δεν αναφέρει που θα τις βρούνε τις μεταφράσεις αυτοί που δεν γνωρίζουν.

Καλά αν googlάρεις τη λέξη "υπότιτλοι", πάνω πάνω μας βγάζει. Άρα δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Φυσικά, το σωστό ήταν η αναφορά να γίνει.

sfairas
2 Ιουνίου 2007, 21:34
καλά,μεταξύ μας τώρα,υπάρχει κανεις που να ακούσει σώτος και σία και lost κτλ και να μη καταλάβει για πιο site μιλάμε; :P

Masta Killah
3 Ιουνίου 2007, 03:16
Μπράβο σας παιδιά, συγχαρητήρια σε όλους!

Torturer
3 Ιουνίου 2007, 04:25
Well done guys.. Keep up!!

rondin
3 Ιουνίου 2007, 12:23
Τόσα και τόσα μέλη εδω μέσα..δεν γινόταν να παραγνωριστεί..η αναγνώριση πρός τα έξω είναι πάντα ενα θετικό..

Μπράβο παιδιά..και εις ανώτερα:dance:

gregkerkyra
3 Ιουνίου 2007, 12:25
Κρίμα που δν μπόρεσα να έρθω... Ελπίζω του χρόνου να μην λείπω σε ταξίδι...

lost123
3 Ιουνίου 2007, 13:16
απίθανο!μπράβο!

john_poulis
4 Ιουνίου 2007, 10:29
08:00. Το επεισόδιο έχει "κατέβει" και τα πληκτρολόγια παίρνουν φωτιά.

Ωραίος ρε, αν είχε αναφέρει κάποιος απλός χρήστης τέτοιο πράγμα, θα τον είχατε banάρει ή θα του σβήνατε το post. Για τους admin-moder όμως δε τρέχει τίποτα, ε;:rtfm:

Tigran
4 Ιουνίου 2007, 10:37
Ωραίος ρε, αν είχε αναφέρει κάποιος απλός χρήστης τέτοιο πράγμα, θα τον είχατε banάρει ή θα του σβήνατε το post. Για τους admin-moder όμως δε τρέχει τίποτα, ε;

Το απόσπασμα είναι από το άρθρο που έγραψε ο συγγραφέας του περιοδικού. Δεν αποτελεί προσωπικό πόστ του vagos.

Dexter
4 Ιουνίου 2007, 14:52
Ωραίος ρε, αν είχε αναφέρει κάποιος απλός χρήστης τέτοιο πράγμα, θα τον είχατε banάρει ή θα του σβήνατε το post. Για τους admin-moder όμως δε τρέχει τίποτα, ε;:rtfm:

Μεγάλε, θα είμαι υπερβολικός αν πω ότι σε κάθε σου post προσπαθείς να προκαλέσεις φασαρία? Πρόσεξέ το, φιλικά πάντα. :)

john_poulis
4 Ιουνίου 2007, 19:47
Μεγάλε, θα είμαι υπερβολικός αν πω ότι σε κάθε σου post προσπαθείς να προκαλέσεις φασαρία? Πρόσεξέ το, φιλικά πάντα. :)

Φίλε Dexter, φιλικά πάντα, νομίζω πως έχεις δίκιο.:cry:

powersub
22 Αυγούστου 2007, 17:53
Συγχαρητήρια παιδιά!:thumbsup1

nickoleta
23 Δεκεμβρίου 2007, 18:38
μπραβο παιδια!!θα το ξανακανετε για την πρεμιερα του 4ου κυκλου?

GreekCharmed
8 Ιανουαρίου 2008, 21:53
Φέτος (νομίζω) δεν θα έχει το γνωστό Lost Finale Event καθώς το φινάλε δεν θα είναι δίωρο όπως πάντα.

tolis9100
9 Ιανουαρίου 2008, 08:59
Νομίζω οτι η πρεμιέρα στις 31 Ιαν. θα ειναι δίωρη. :)
Θα είναι καλή ιδέα να γίνει ενα event σε κιν/φο.
Δεν είχα έρθει στο προηγούμενο, δεν ξέρω πως το κανονίσατε το όλο event αλλά θα ήθελα να έρθω αν γίνει πάλι.
(και πολλοί άλλοι φαντάζομαι).
Δεν ξέρω και σε τί ανάλυση το είχατε παίξει το προηγούμενο.
Καλό είναι να παιχτεί η 720p έκδοση με 5.1 ήχο αλλά ποιός projector
ήταν, το υποστήριζε?

nickoleta
11 Ιανουαρίου 2008, 17:54
ki egw thelw!!estw gia tn premiera!!

lost123
11 Ιανουαρίου 2008, 18:14
Φέτος (νομίζω) δεν θα έχει το γνωστό Lost Finale Event καθώς το φινάλε δεν θα είναι δίωρο όπως πάντα.

:lipsseale εννοείς το 8ο επεισόδιο δεν θα είναι 2ωρο όχι το 16ο που ειναι season-finale...σωστα!? (?) :*(

GreekCharmed
24 Ιανουαρίου 2008, 23:11
Φέτος δεν έχουμε 16 επεισόδια θα έχουμε 8. Τα επεισόδια τέλους και αρχής θα είναι μία ώρα. Όσοι λέτε πως η πρεμιέρα θα είναι δίωρη, σας επισημαίνω πως το κανάλι θα μεταδώσει πρώτα το περσινό φινάλε και μετά καπάκι το 4x01 The Beginning Of The End άρα μία ώρα και όχι δύο. Το φινάλε πάλι μία ώρα. Οπότε φέτος δεν έχει (μέχρι τώρα βέβαια) Lost Finale Event ή και Premiere Event.

jimkar02
25 Ιανουαρίου 2008, 01:15
8 episodeia? Opote to akouw mou fainetai kapws....

Nostremias
17 Απριλίου 2008, 17:29
Nα ρωτησω..θα υπαρξει καποιο event για το φετινο finale???

alexdeli
17 Απριλίου 2008, 17:49
Kοίτα, αρχικά, οι πιθανότητες ήταν ελάχιστες, καθώς το φινάλε ήταν μονόωρο. Τώρα, που θα είναι δίωρο, υπάρχει πιθανότητα (μικρή) να γίνει και φέτος. Αν γίνει, θα το μάθετε.

Nostremias
17 Απριλίου 2008, 21:11
Γι αυτο ρωτησα εξαλλου,διοτι θα προβληθει τελικα 2ωρο finale επεισοδιο..
οκ,οτι και να μαθεται παιδια να μας ενημερωσετε..μην ειμαστε σαν χαμενοι..:P

GreekCharmed
4 Μαΐου 2008, 19:31
Cross your fingers παιδιά και εάν όλα πάνε καλά που ξέρετε? ;)

108asteri
4 Μαΐου 2008, 19:43
:cry::cry: Πολυ θα θελα να μαι και γω εκεινη τη στιγμη...:*(:*(

Μακαρι παντως να ξαναγινει κατι τετοιο.

robotech_
13 Μαΐου 2008, 21:10
Να ξαναγίνει,να ξαναγίνει............

GreekCharmed
20 Μαΐου 2008, 14:27
Αγαπητά μου Losties,

Μιας και έχει περάσει ένας χρόνος απο την περσινή προβολή, το παρόν θέμα θα κλειδωθεί.

Για περισσότερες πληροφορίες, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου ΜΟΝΟ με PM. Οποιοδήποτε post ή thread θα διαγραφεί.

Σας ευχαριστώ ;)
GC