PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Τζον Λοκ - Μιχαηλ Μπακουνιν

leetalee
29 Ιουνίου 2007, 19:13
η επιλογη των δυο ονοματων για τους χαρακτηρες αυτους δεν ηταν καθολου τυχαια.

τζον λοκ - αγγλος επαναστατης που εζησε στα τελη του 18ου αιωνα. εναντιωθηκε στο φεουδαρχικο συστημα

μιχαηλ μπακουνιν - ρωσος επαναστατης και θεωρητικος του 19ου αιωνα, θεμελιωτης του αναρχισμου.

στις αρχες της σειρας οταν ειδα το ονομα τζον λοκ πιστεψα πως ηταν απολυτως τυχαιο. οταν εμφανιστηκε το ονομα μιχαηλ μπακουνιν αρχισα να πιστευω πως τα ονοματα των χαρακτηρων δεν εχουν επιλεγει τυχαια, αντιθετως ειναι μελετημενα (πχ πενυ - ντεσμοντ)

παρατηρωντας τα ονοματα τους φαινεται πως δεν εχουν επιλεχτει τυχαια και οι δυο χαρακτηρες συνδεονται με καποιο τροπο...

με ποιον τροπο μπορει να συνδεονται? ο μιχαηλ μαλιστα αποτι θυμαμαι ειπε πως γνωριζει τον λοκ απο καπου.

mefisto26
29 Ιουνίου 2007, 19:26
Τα περισσοτερα ονοματα που εχουν δωθει στη σειρα δεν ειναι τυχαια. Πολλα απο αυτα εχουν προερθει απο γνωστους φιλοσοφους και επιστήμονες. Δεν ειναι μονο του Locke και του Μπακουνιν.

Δες αυτο:http://www.usatoday.com/life/television/news/2007-03-27-lost-philosophers_N.htm

Αν ψαξεις θα βρεις και αλλα

Thanasis159
29 Ιουνίου 2007, 19:37
Φοβερό!!! Μιλαμε ούτε που το είχα παρατηρήσει...Μπράβο παιδιά!

Lost fan
29 Ιουνίου 2007, 20:04
Οι Locke και Bakunin γνωρίζονται πριν από το νησί σίγουρα. Θυμηθείτε στο 3x05 όταν ο Locke είχε πρωτοδεί τον Mikhail στον Pearl Station, κάτι είχε το βλέμμα του, σαν να του φάνηκε γνώριμο το πρόσωπο που έβλεπε. Καθώς και έπειτα στο 3x12 όταν επέστρεφαν από τον Flame Station όπου έμενε ο Bakunin, και τους ανέφερε για τον άνθρωπο που τον έφερε στο νησί, αυτόν και όλους τους ανθρώπους του, (Jacob), καθώς και για την περιβόητη λίστα του. Ανέφερε συγκεκριμένα: Φυσικά και δε σε ξέρω Sayid, πως θα μπορούσα άλλωστε... Και έσυ Kate, μου είσαι τελείως άγνωστη... Μα ΕΣΥ John Locke, πρέπει να με απατά η μνήμη καθώς ο John Locke που ΕΓΩ ήξερα ήταν παρα... Και τον διέκοψε η Rousseau για να τους δείξει τους πυλώνες. Καθώς και έπειτα, αποκλείεται τυχαία να τον πέταξε στους πυλώνες, όπως και αργότερα στο 3x20 όταν είχε έρθει ο Mikhail στον καταυλισμό των άλλων για να τους προειδοποιήσει για την Naomi, και τον πλάκωσε ο Locke στα μπουνίδια και στα κλωτσίδια, οι Tom και Richard δεν έκαναν τίποτα για να τους χωρίσουν και δεν υπάκουσαν στον Ben. Οι Locke και Bakunin έχουν προηγούμενα από το νησί, θα το δείτε... ΥΓ. Sorry που βγήκα off topic...

savvasferrari
29 Ιουνίου 2007, 20:24
Οι Locke και Bakounin γνωρίζονται πριν από το νησί σίγουρα. Θυμηθείτε στο 3x05 όταν ο Locke είχε πρωτοδεί τον Mikail στον Pearl Station, κάτι είχε το βλέμμα του, σαν να του φάνηκε γνώριμο το πρόσωπο που έβλεπε. Καθώς και έπειτα στο 3x12 όταν επέστρεφαν από τον Flame Station όπου έμενε ο Bakounin, και τους ανέφερε για τον άνθρωπο που τον έφερε στο νησί, αυτόν και όλους τους ανθρώπους του, (Jacob), καθώς και για την περιβόητη λίστα του. Ανέφερε συγκεκριμένα: Φυσικά και δε σε ξέρω Sayid, πως θα μπορούσα άλλωστε... Και έσυ Kate, μου είσαι τελείως άγνωστη... Μα ΕΣΥ John Locke, πρέπει να με απατά η μνήμη καθώς ο John Locke που ΕΓΩ ήξερα ήταν παρα... Και τον διέκοψε η Rousseau για να τους δείξει τους πυλώνες. Καθώς και έπειτα, αποκλείεται τυχαία να τον πέταξε στους πυλώνες, όπως και αργότερα στο 3x20 όταν είχε έρθει ο Mikail στον καταυλισμό των άλλων για να τους προειδοποιήσει για την Naomi, και τον πλάκωσε ο Locke στα μπουνίδια και στα κλωτσίδια, οι Tom και Richard δεν έκαναν τίποτα για να τους χωρίσουν και δεν υπάκουσαν στον Ben. Οι Locke και Bakοunin έχουν προηγούμενα από το νησί, θα το δείτε... ΥΓ. Sorry που βγήκα off topic...

Όντως έτσι είναι. Κανένα όνομα στο Lost δεν είναι τυχαίο. Δείτε το link που έβαλε ο φίλος πιο πάνω:yes:

Lecanavour
29 Ιουνίου 2007, 20:43
Ok τα ονόματα δεν είναι τυχαία αλλά τώρα εχει έρθει ο καιρός για περισσότερες αποκαλύψεις από τους δημιουργούς.Αν στην επόμενη seazon δεν ξεκαθαρίσουν
το τι πραγματικά γινεται θα το σταματήσει το lost να το βλέπει αρκετός κόσμος.

mefisto26
29 Ιουνίου 2007, 20:47
Επισης:

http://lost.wikia.com/wiki/Philosophy

http://www.lostpedia.com/wiki/Philosophy

http://www.badmouth.net/the-lost-name-game/

ansov
29 Ιουνίου 2007, 22:17
Ok τα ονόματα δεν είναι τυχαία αλλά τώρα εχει έρθει ο καιρός για περισσότερες αποκαλύψεις από τους δημιουργούς.Αν στην επόμενη seazon δεν ξεκαθαρίσουν
το τι πραγματικά γινεται θα το σταματήσει το lost να το βλέπει αρκετός κόσμος.

mpaaaa.......

blueshark
30 Ιουνίου 2007, 00:00
to lost exei programatistei na teleiwsei to 2010
ama sou apokalipsoun apo to 2007 ti tha ginei ti tha kanoun gia alles 3 xronies?Opoios to ides apo tin arxi mexri twra dn nomizw na stamatisei na to vlepei.

frappes
30 Ιουνίου 2007, 00:45
εντάξει δεν είπαμε να τα αποκαλύψουν όλα σε ένα επεισόδιο στην μέση της σειράς, αλλά θα πρέπει σιγά σιγά να μπαίνει το νερό στο αυλάκι και να σταματήσουν τα filler

Lecanavour
30 Ιουνίου 2007, 02:21
Πλέον ο μόνος λόγος που το βλέπω πλέον είναι για να δω τι τελικά συμβαινει

ifigeneiavip
30 Ιουνίου 2007, 12:00
Εγώ πάλι θα πω ότι όσο περνάει ο καιρός γίνεται oλοένα και πιο ενδιαφέρον.Ειδικά με το τέλος της 3 season οπου έχουμε και νέες εξελίξεις και ακόμη περισσότερα ερωτηματικά.Δεν με έχει κουράσει καθόλου.Βλέπω και άλλες σειρές ,αλλά νομίζω το Lost είναι η καλύτερη σειρά που έχω δει ποτέ μου και με το πιο πρωτότυπο story.

spyros13 gwf
30 Ιουνίου 2007, 13:02
Εγώ πάλι θα πω ότι όσο περνάει ο καιρός γίνεται oλοένα και πιο ενδιαφέρον.Ειδικά με το τέλος της 3 season οπου έχουμε και νέες εξελίξεις και ακόμη περισσότερα ερωτηματικά.Δεν με έχει κουράσει καθόλου.Βλέπω και άλλες σειρές ,αλλά νομίζω το Lost είναι η καλύτερη σειρά που έχω δει ποτέ μου και με το πιο πρωτότυπο story.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου.

Lost fan
30 Ιουνίου 2007, 14:27
Συμφωνω απολυτα μαζι σου. +1 και από εμένα για το post της ifigeneiavip :grin::grin::grin: Lost For Ever!!!:worthy::worthy::worthy::worthy::respect::r espect::thumbsup1:thumbsup1:thumbsup1:thumbsup1

sheik
30 Ιουνίου 2007, 16:29
Οι Locke και Bakunin γνωρίζονται πριν από το νησί σίγουρα. Θυμηθείτε στο 3x05 όταν ο Locke είχε πρωτοδεί τον Mikhail στον Pearl Station, κάτι είχε το βλέμμα του, σαν να του φάνηκε γνώριμο το πρόσωπο που έβλεπε. Καθώς και έπειτα στο 3x12 όταν επέστρεφαν από τον Flame Station όπου έμενε ο Bakunin, και τους ανέφερε για τον άνθρωπο που τον έφερε στο νησί, αυτόν και όλους τους ανθρώπους του, (Jacob), καθώς και για την περιβόητη λίστα του. Ανέφερε συγκεκριμένα: Φυσικά και δε σε ξέρω Sayid, πως θα μπορούσα άλλωστε... Και έσυ Kate, μου είσαι τελείως άγνωστη... Μα ΕΣΥ John Locke, πρέπει να με απατά η μνήμη καθώς ο John Locke που ΕΓΩ ήξερα ήταν παρα... Και τον διέκοψε η Rousseau για να τους δείξει τους πυλώνες. Καθώς και έπειτα, αποκλείεται τυχαία να τον πέταξε στους πυλώνες, όπως και αργότερα στο 3x20 όταν είχε έρθει ο Mikhail στον καταυλισμό των άλλων για να τους προειδοποιήσει για την Naomi, και τον πλάκωσε ο Locke στα μπουνίδια και στα κλωτσίδια, οι Tom και Richard δεν έκαναν τίποτα για να τους χωρίσουν και δεν υπάκουσαν στον Ben. Οι Locke και Bakunin έχουν προηγούμενα από το νησί, θα το δείτε... ΥΓ. Sorry που βγήκα off topic...

Δεν γνωριζονταν ποτε μεταξυ τους.Απλα ο Μπακουνιν,ηταν αυτος που ανελαβε το ψαξιμο και τη συγκεντρωση ΟΛΩΝ των πληροφοριων που αφορουσαν στους επιζωντες της πτησης.Προφανως,ειδε πως πριν ηταν παραλυτος,ενω τωρα μπροστα του περπατουσε.
Κι επειδη ο Λοκ δεν το ειχε πει σε κανεναν μεχρι τοτε,τον θεωρησε απειλη κι ετσι βρηκε ευκαιρια και τον εστειλε στον φραχτη.

Lost fan
30 Ιουνίου 2007, 18:32
Δεν γνωριζονταν ποτε μεταξυ τους.Απλα ο Μπακουνιν,ηταν αυτος που ανελαβε το ψαξιμο και τη συγκεντρωση ΟΛΩΝ των πληροφοριων που αφορουσαν στους επιζωντες της πτησης.Προφανως,ειδε πως πριν ηταν παραλυτος,ενω τωρα μπροστα του περπατουσε.
Κι επειδη ο Λοκ δεν το ειχε πει σε κανεναν μεχρι τοτε,τον θεωρησε απειλη κι ετσι βρηκε ευκαιρια και τον εστειλε στον φραχτη.
Φίλε sheik, θα διαψευστείς και θα το δεις...:):):). Ο Bakunin στον Locke είπε συγκεκριμενά: Μα ΕΣΥ John Locke, πρέπει να με απατά η μνήμη καθώς ο John Locke που Ε Γ Ω ήξερα ήταν παρα..., (βάλε να δεις τη συγκεκριμένη σκηνή και πρόσεξε τον τρόπο που μιλάει ο Mikhail και ειδικά πως λέει το Ι, κάθως και το βλέμμα του Locke προς τον Bakunin, όταν πήγε να αποκαλύψει στους Kate και Sayid πως ήταν παράλυτος πριν το νησί και η Rousseau τον διέκοψε). Ή και παλαιότερα στον Pearl Station όταν τον πρωτοείδε (πρόσεξε πολύ καλά το βλέμμα του όταν τον βλέπει στην οθόνη και την μουσική που ακούγεται απο πίσω...). Κάθως και έπειτα το πλάκωμα που 'φαγε όταν πήγε να τους προειδοποιήσει για την Naomi και οι Richard και Tom δεν έκαναν τίποτα για να τους χωρίσουν. (πρόσεξε το βλέμμα του Richard όταν τον φωνάζει ο Ben για να τους χωρίσει). Επίσης και έπειτα όταν οι Locke και Ben αναχωρούν από τον καταυλισμό των Άλλων (πρόσεξε το βλέμμα και το χαμόγελο που σκάει ο Locke στον Mikhail ενώ τρώει το φρουτάκι του...) ΥΓ. Δε σου κάνω παρατηρήσεις, φιλικά πάντα, αλλά εδώ θα 'μαστε του χρόνου και θα τα λέμε δε θα χαθούμε...:):):)

anthony_88
30 Ιουνίου 2007, 19:30

Συμφωνω απολυτα και επαυξανω αυξητικα :P
Αυτο ακριβως ηθελα να γραψω αλλα ο Sheik με προλαβε!
Αυτο που πηγε να πει ηταν οτι ο Λοκ που ηξερε (απο τις πληροφοριες που συγκεντρωσε) ηταν παραλυτος. Αλλα σταματησε στο παρα...
Οσο για τη μουσικη και το βλεμμα του Λοκ στα σημεια που λετε, δε νομιζω οτι σημαινουν κατι. Στο Pearl ηταν λογω του μυστηριου τυπου με το ματι που τοτε δεν ξεραμε ποιος ειναι, με το φρουτο ειναι επειδη τον βλεπει πρωτη φορα μετα τον ξυλοδαρμο ενω και οταν δε τους χωρισαν ειναι γιατι μολις ειχε και καλα σκοτωσει τον πατερα του ο Λοκ και νομιζαν οι Αλλοι οτι μπορει να ειναι και special...
Παντως, επειδη το θεμα ξεκινησε για τα ονοματα των χαρακτηρων(Locke, Rousseau, Penelope κλπ) ειναι ενα ακομα δειγμα του ποσο ξυπνιοι ειναι οι παραγωγοι και πώς προσπαθουν να βρισκουν τροπους για να μας ψαρωνουν συνεχως.(Θυμηθειτε την ειρωνια του Jack για τον πατερα του στο finale, για να πιστεψουμε οτι ζει και οτι ειναι flashback αυτο που βλεπουμε)

Lost fan
30 Ιουνίου 2007, 20:14
Συμφωνω απολυτα και επαυξανω αυξητικα :P
Αυτο ακριβως ηθελα να γραψω αλλα ο Sheik με προλαβε!
Αυτο που πηγε να πει ηταν οτι ο Λοκ που ηξερε (απο τις πληροφοριες που συγκεντρωσε) ηταν παραλυτος. Αλλα σταματησε στο παρα...
Οσο για τη μουσικη και το βλεμμα του Λοκ στα σημεια που λετε, δε νομιζω οτι σημαινουν κατι. Στο Pearl ηταν λογω του μυστηριου τυπου με το ματι που τοτε δεν ξεραμε ποιος ειναι, με το φρουτο ειναι επειδη τον βλεπει πρωτη φορα μετα τον ξυλοδαρμο ενω και οταν δε τους χωρισαν ειναι γιατι μολις ειχε και καλα σκοτωσει τον πατερα του ο Λοκ και νομιζαν οι Αλλοι οτι μπορει να ειναι και special...
Παντως, επειδη το θεμα ξεκινησε για τα ονοματα των χαρακτηρων(Locke, Rousseau, Penelope κλπ) ειναι ενα ακομα δειγμα του ποσο ξυπνιοι ειναι οι παραγωγοι και πώς προσπαθουν να βρισκουν τροπους για να μας ψαρωνουν συνεχως.(Θυμηθειτε την ειρωνια του Jack για τον πατερα του στο finale, για να πιστεψουμε οτι ζει και οτι ειναι flashback αυτο που βλεπουμε) Ok με αυτά που λες εγώ πάντως έχω την ακριβώς αντίθετη γνώμη και δεν πιστεύω πως τίποτα είναι τυχαίο στο Lost.:P Δεν κατακρίνω κανέναν και σεβαστή η γνώμη όλων φυσικά αλλά εγώ προσωπικά θεωρώ πως οι Locke-Bakunin έχουν προηγούμενα πριν από το νησί και πως γνωρίζονται μεταξύ τους... Υπομονή ως τον Φεβρουάριο του 2008 και θα μάθουμε τι πραγματικά παίζει...

frappes
30 Ιουνίου 2007, 20:49
είναι λίγο δύσκολο να καταλάβουμε αν γνωρίζονται πριν από το νησί ο Lock με τον Bakunin. και οι δύο απόψεις είναι πιθανές.
απλά ο Lock ήταν μόνο τρία χρόνια παράλυτος, και σκέφτομαι ότι θα ήταν δύσκολο να έχουν προηγούμενα σε αυτή την περίοδο. ιδιαίτερα άμα ο Lock ζούσε με τον τρόπο που είδαμε στο πρώτο του flashback, όταν ήταν ανάπηρος, που ουσιαστικά δεν είχε ζωή

ωραίο link mefisto26. δεν θα μπορούσε να τα εξηγήσει καλύτερα:)

sheik
2 Ιουλίου 2007, 11:15
Το βλεμα που του ριχνει ο Λοκ ειναι επειδη καταλαβε οτι ο Μπακουνιν γνωριζει πολλα για αυτον και απλα τον κοιτουσε επιμονα να δει τι και αν θα πει.
Οσο για τη σκηνη που ο Λοκ τον σαπιζει στο ξυλο,ο Ριτσαρντ και οι υπολοιποι δεν κανουν τιποτα,θελοντας να δειξουν την αντιθεση τους στον Μπεν και οτι η περιοδος αρχηγιας του περναει πλεον σοβαρη κριση(ειδικα αφου ακουσαν οτι θα παει τον Λοκ να δει τον Τζεικομπ).

Supersheep
4 Ιουλίου 2007, 16:13
Πιστευω οτι αν ο Λοκ ηξερε τον Μπακουνιν θα το καταλαβεναμε οταν βρεθικαν στον σταθμο flame.Ο Λοκ δεν φαινεται να τον θυμαται η να τον ξερει καν
Υπαρχει παντως η πιθανοτιτα ο Μπακουνιν να ειχε παρτιδες με τον πατερα του Λοκ απο πριν παει στο νησι και ετσι να ξερει τον Λοκ και τον χαρακτηρα του πριν παει στο νησι