PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Ποιο είναι το μεγαλύτερο ερώτημα;

Σελίδες : [1] 2

GP force
2 Ιουνίου 2006, 20:48
Αυτή τη δημοσκόπηση την είχα δει σε ένα άλλο σάιτ και μου άρεσε, γι'αυτό και την έβαλα...
Μέσα στα ερωτήματα ήταν να βάλω και το "Πόσο βλάκας είναι ο Τζακ;" αλλά κρατήθηκα. Όποιος θέλει όμως απαντάει και σ'αυτό.:yahoo:

Υ.Γ:Το ερώτημα 8 είναι για όσους αμφισβητούν την εξήγηση που δόθηκε στο τελευταίο επεισόδιο.

b_minor23
2 Ιουνίου 2006, 20:57
Bασικά ψήφισα Άλλο με την έννοια ότι αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι η σχέση που έχουν όλοι αυτοί που βρισκόντουσαν στο αεροπλάνο. Το πως έχουν συναντηθεί σε διάφορες φάσεις της ζωής τους. Kαι νομίζω ότι θα ήταν ωραίο στο φινάλε ή σε κάποια φάση να υπάρξει κάποια εξήγηση ή ακόμη και να είναι ο λόγος που είναι όλοι εκεί! Γιατί αν το αφήσουν απλά στα flashbacks.... it will really suck :thumbdown

[btw ο Jack είναι βλάκας :P!]

GP force
2 Ιουνίου 2006, 21:00
Πολύ σωστός! Αναρωτιέμαι γιατί δεν σκέφτηκα να το βάλω...
Επίσης χαίρομαι πολύ που συμφωνείς για τον Τζακ!!!!:yahoo:

flygirl
2 Ιουνίου 2006, 21:15
και εγώ το άλλο ψήφισα για τον ίδιο λόγο με b_minor..ίσως γιατί έχουν δοθεί πολλές απαντήσεις γιάτα υπόλοιπα ερωτήματα και δεν έχω διαβάσει κάτι "σεβαστό" για την σχέση που έχουν μεταξύ τους και το ποσο "τυχαία" είναι..

Yiannakis
2 Ιουνίου 2006, 21:24
Ψήφισα το "αν υπάρχει επαφή του νησιού με τον έξω κόσμο".Αυτό με καίει.Εξού και το avatar.

Για τα άλλα ξέρω τις απαντήσεις :
1.Έμποροι "παναγιτσών"
2.Eγώ (τις καθημερινές...)
3.Όλοι έχουν γευτεί τις παναγίτσες...τρελό woodstock
4.Αποτελούν παραγγελία προς τη Dharma= 4 πίτσες(οικογεν.μέγεθος) , 8 πεινιρλί , 15 μακαρονάδες , 16 σουβλάκια (τυλιχτά) , 23 κοκακόλες και 42 παναγίτσες (μπας και ξεμείνουν...αυτό ενισχύει και την απάντηση 3 και 1 παραπάνω)
5.Μύγες...δεν έχει βρει τις παναγίτσες (αυτό σθνδέεται και με τις απαντήσεις 1 ,3 ,4)
6.Είναι πειραματόζωα εκτός από τον Τζακ που είναι σκέτο ζώο χωρίς πείραμα.(Απάντησα και την extra ερώτηση συνάμα.)
7.Συσσωρευμένη εκροή μπάφου.Το γλεντάνε οι επιστήμονες της Dharma.(αυτό εξηγεί και τις απαντήσεις 1,3,4,5)
8.Ο πιλότος είχε στην κατοχή του 108 "παναγίτσες" ,του τελειώσανε , έριξε το αεροπλάνο στο νησί για να βρει τις υπόλοιπες και για να παραγγείλει έπειτα άλλες 42 = τώρα καταλαβαίνετε πως συνδέονται όλα !!!:yes:

GP force
2 Ιουνίου 2006, 21:36
Είναι πειραματόζωα εκτός από τον Τζακ που είναι σκέτο ζώο χωρίς πείραμα.(Απάντησα και την extra ερώτηση συνάμα.)
Χαχαχαχααχαχα!!Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο!!
Ευχαριστώ πάντως, γιατί σαν να νιώθω ότι τώρα μου λύνονται σιγά σιγά όλες οι απορίες...:yahoo::thumbsup1

batigoal
2 Ιουνίου 2006, 22:01
"Ti rolo varaei i peni" psifisa kai auto me apasxolei kiriws....den borw na skeftw poia 8a einai i sxesi tis me to nisi....ektos tou oti itan gomena tou desmond....
Etc ki alliws i teleutaia skini sto season finalle einai ola ta lefta ka8ws einai i prwti fora pou vlepoume ti ginetai parallila ston eksw kosmo.

PS: Poli pi8anon oi senariografoi na min dwsoune apantiseis se ola ta 8emata...px ta flashbacks kai tous ari8mous....

takisx
2 Ιουνίου 2006, 22:31
Πιστεύω ότι μέχρι το τέλος του 1442ου επεισοδίου (τύφλα να 'χει ο Φώσκολος με την "Λάμψη" και το "καλημέρα ζωή") θα έχουν απαντηθεί τα περισσότερα ερωτήματα...

Sotos_2002
2 Ιουνίου 2006, 22:57
Και εγω ψηφισα αλλο και αιτιολογω το γιατι....

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ...

Ελπιζω να με καταλαβαινετε...

batigoal
2 Ιουνίου 2006, 23:02
Και εγω ψηφισα αλλο και αιτιολογω το γιατι....

Ελπιζω να με καταλαβαινετε...

Sigoura se katalavainoume...den eisai o monos pou polla den ta katalavainei apo to Lost :yahoo:

christosmi
2 Ιουνίου 2006, 23:32
Paidia, ola ta erwthmata fysika mas kaine, alla emena tha me entypwsiasei pio poly h apanthsh sto giati yphrxe ekeino to agalma ekei kai giati eixe 4 daxtyla...

sheik
3 Ιουνίου 2006, 00:52
Ψήφισα το "αν υπάρχει επαφή του νησιού με τον έξω κόσμο".Αυτό με καίει.Εξού και το avatar.

1.Έμποροι "παναγιτσών"
4.Αποτελούν παραγγελία προς τη Dharma= 4 πίτσες(οικογεν.μέγεθος) , 8 πεινιρλί , 15 μακαρονάδες , 16 σουβλάκια (τυλιχτά) , 23 κοκακόλες και 42 παναγίτσες (μπας και ξεμείνουν...αυτό ενισχύει και την απάντηση 3 και 1 παραπάνω)
5.Μύγες...δεν έχει βρει τις παναγίτσες (αυτό σθνδέεται και με τις απαντήσεις 1 ,3 ,4)
6.Είναι πειραματόζωα εκτός από τον Τζακ που είναι σκέτο ζώο χωρίς πείραμα.(Απάντησα και την extra ερώτηση συνάμα.)
7.Συσσωρευμένη εκροή μπάφου.Το γλεντάνε οι επιστήμονες της Dharma.(αυτό εξηγεί και τις απαντήσεις 1,3,4,5)
8.Ο πιλότος είχε στην κατοχή του 108 "παναγίτσες" ,του τελειώσανε , έριξε το αεροπλάνο στο νησί για να βρει τις υπόλοιπες και για να παραγγείλει έπειτα άλλες 42 = τώρα καταλαβαίνετε πως συνδέονται όλα !!!:yes:

Χαχαχα εγραψες παλι!!!
Εγω ψηφισα το "ποιοι ειναι οι Others",αλλα πιστευω πως δεν μπορεις να ξεχωρισεις καποιο.Ολα συνδεονται μεταξυ τους και εχουν σχεση το ενα με το αλλο.Οταν δωθει απαντηση σε ενα(π.χ ποιοι ειναι οι "Αλλοι") τοτε θα δωθουν μαζι με αυτο απαντησεις και για αλλα ερωτηματα...

MCAK
3 Ιουνίου 2006, 00:52
Bασικά ψήφισα Άλλο με την έννοια ότι αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι η σχέση που έχουν όλοι αυτοί που βρισκόντουσαν στο αεροπλάνο. Το πως έχουν συναντηθεί σε διάφορες φάσεις της ζωής τους. Kαι νομίζω ότι θα ήταν ωραίο στο φινάλε ή σε κάποια φάση να υπάρξει κάποια εξήγηση ή ακόμη και να είναι ο λόγος που είναι όλοι εκεί! Γιατί αν το αφήσουν απλά στα flashbacks.... it will really suck :thumbdown

[btw ο Jack είναι βλάκας :P!]

Με το που διάβαζα τις επιλογές γι'αυτό το ερώτημα έψαχνα!! :thumbsup1 Αυτό με καίει πιο πολύ απ'όλα..Είμαι πολύ περιέργη να δω πώς θα εξηγηθεί..

sheik
3 Ιουνίου 2006, 00:56
Οπως ειχα κανει clopy-paste απο μια συνεντευξη του Lindelof,ειπε πως ΔΕΝ πρεπει να τα παιρνουμε ολα τοσο "σοβαρα"...
Π.χ υπαρχουν στιγμες,οπως το οτι Ο Σωγιερ τρακερνει πανω στην πορτα του αμαξιου οταν παει να βγει ο μπαμπας του Τζακ ή οταν τον βαζουν στο αστυνομικο τμημα την στιγμη που εκει βρισκεται ο Μπουν ή ακομα το οτι της Κεητ η μανα σερβιρισε μια μερα στο εστιατοριο τον Σαγιντ,που απλα δεν εχουν σημασια και φυσικο ειναι να μην εχουν .Δεν προσφερουν κατι ουτε αποτελουν σημαντικο connection μεταξυ χαρακτηρων.
Βεβαια υπαρχουν και πολλα αλλα,οπως η συναντηση του Σωγιερ με τον μπαμπα του Τζακ,της Ανα-Λουσια επισης κλπ τα οποια ειναι σημαντικα.
Βεβαια εγω και να μην παρω απαντηση για αυτα δεν με ενοχλει.Δηλαδη τι απαντηση να παρω ακριβως?Για ποιον λογο συναντηθηκαν?Οτι και να μου πουν θα ειναι ελλιπες γι'αυτο και πιστευω πως ειναι απλα παιχνιδια της μοιρας....

b_minor23
3 Ιουνίου 2006, 01:14
... ΔΕΝ πρεπει να τα παιρνουμε ολα τοσο "σοβαρα"...Δεν προσφερουν κατι ουτε αποτελουν σημαντικο connection μεταξυ χαρακτηρων.... Επειδή το ανέφερες εσύ sheik έχω αυτή την ερώτηση να απευθύνω (κυρίως προς εσένα): Αν όντως δεν έχουν σημασία γιατί μας τα δείχνουν; Παιχνίδια της μοίρας; Αμφιβάλλω. Αν μη τι άλλο σε αυτή τη σειρά τίποτα δεν είναι "τυχαίο" ή "λογικό".

24-400
3 Ιουνίου 2006, 01:23
Δηλ.τι θέλουν να μας πουν?Μην τα παίρνετε όλα στα σοβαρά επειδή θελουμε να φτάσουμε 6+ σεζον?

Yiannakis
3 Ιουνίου 2006, 02:32

A ρε Σώτο σου τα αποκάλυψα όλα , στα ένωσα όλα μεταξύ τους και εσύ τα απαρνείσαι !
Μίλησα με τον Lindelof προσωπικά και μου έδωσε την άδεια να αποκαλύψω τα πάντα.Βέβαια όταν μου έλεγε το σενάριο ήταν υπό την επίρροια "παναγίτσας"...:P

Όσο για το θέμα της Πηνελόπης δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς ότι ο πατέρας της είναι πίσω από την Dharma.Aν αποκαλυφθεί κάτι τέτοιο δεν θα μου κάνει εντύπωση.:yawn:

Όπως είπε και ο Sheik προβλέπω όσοι περιμένετε να εξηγηθούν όλες οι τυχαίες συναντήσεις στα flash back να φάτε τρελό ξενέρωμα.:thumbdown
Μερικά βασικά πχ Widmore-Desmond πιστεύω θα εξηγηθούν.:thumbsup1

sheik
3 Ιουνίου 2006, 03:02
Μα ναι τα περισσοτερα ειναι παιχνιδια της μοιρας.
Τωρα αν μερικοι θελετε να σας "εξηγησουν" τον λογο που μια φορα,ο Σωγιερ επεσε πανω στην πορτα του αμαξιου στο οποιο μεσα ηταν η Ανα-Λουσια,τοτε θα απογοητευτειτε...

GP force
3 Ιουνίου 2006, 04:09
Και εγώ πάντως πιστεύω ότι οι συναντήσεις στα flashbacks δεν είναι και τόσο σημαντικές.
Απλά μάλλον θέλουν να δώσουν έμφαση στη φράση:
"Πωπω!!!Μικρός που είναι ο κόσμος!!":clapping:
Κάτι τέτοιο πιστεύω συμβαίνει...

b_minor23
3 Ιουνίου 2006, 04:12
Ποιος είπε να εξηγηθούν όλες οι συναντήσεις;! Απλά υπάρχει κάποιο κοινό σημείο, κάποιος λόγος που μας τα δείχνουν, εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι και θέλω να πιστεύω ότι θα δωθεί μια απάντηση! Δεν είπαμε να το πάρουν και καρέ καρέ!

GP force
3 Ιουνίου 2006, 04:20
Έχεις δίκιο. Μερικές εννοείται ότι πρέπει να εξηγηθούν. πχ Χέρλι-Λίμπι, ο πιθανός δεσμός Κλαιρ-Τζακ, αλλά τα περισσότερα δεν είναι τόσο ουσιώδη. Είναι απλές τυχαίες συναντήσεις...

alex8850
3 Ιουνίου 2006, 04:29
Κατι για τον Τζακ θα ηθελα να πω.Ειναι πολυυυυυυυυ βλακας,αλλα παιδια οτι και να λεμε στο τελος τελος θα παρει το καλυτερο,την kate.Τι να κανουμε?

GP force
3 Ιουνίου 2006, 04:42
Όχι! Δεν θα το επιτρέψω αυτό! Η Κέιτ θα καταλήξει με τον Σώγιερ τον παλίκαρο, όχι με τον βλάκα τον Τζακ... κατάντια... Θα κάνω τα αδύνατα δυνατά. Θα πάω εκεί στη Χαβάη που γίνονται τα γυρίσματα και θα σκοτώσω εγώ ο ίδιος τον Τζακ για να απαλλαγούμε!:yahoo:

dimtsi
3 Ιουνίου 2006, 05:10
Για μενα μαλλον ειναι ο καπνος....
Γιατι ολα τα αλλα μπορουν να εχουν μια λογικη απαντηση...
Αλλα 1 σωμα καπνου που φαινεται να εχει δικη του συνειδηση και τρεχει και κανει και στεκεται σα βλαμμενο μπροστα στον Eko... δεν μπορω να σκεφτω τιποτα....

Οσο για την Kate... σιγα την γκομενα ρε παιδια....

makis1971
3 Ιουνίου 2006, 10:31
To θέμα που θα έχει μούφα εξήγηση και θα ξενερώσω -δεν μπορεί να εξηγηθεί με την κοινή λογική- πιστεύω ότι θα είναι το ο καπνός... Aν μπουν βέβαια στη διαδικασία να το εξηγήσουν -κάτι που μέχρι τώρα όμως κάνουν με μαεστρία (κατά τη γνώμη μου).
Eκτός αν το παρουσιάσουν σαν παραίσθηση κ.τ.λ.

Θα κάνω και μια μαντεψιά για τον Tζακ και την Kέιτ.
Πιστεύω ότι είναι αδέλφια. Kαι να όχι με την Kέιτ, ο Tζακ σίγουρα έχει μια αδελφή στο νησί που δεν γνωρίζει.

ChowChow
3 Ιουνίου 2006, 10:52
Άλλο, γιατί :
έτσι όπως το παει, αν καταλήξει ότι οι γονείς τους είναι ανακατεμένοι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο στην dharma και είναι όλοι πειραματόζωα, θα αντιγράφει σκανδαλωδώς τα x-files.

Keity
3 Ιουνίου 2006, 14:37
Basika den mporousa na kjexoriso ena ap'ta parapano erotimata kai ebala auto me tous arithmous.Alla tha ithela se ola na mou lithoun oi apories mou sthn 3i season!!

zgetsis
3 Ιουνίου 2006, 14:37
Αν μάθουμε τι ρόλο παίζουν οι "Άλλοι", θα καταλάβουμε πολλά...

George78
4 Ιουνίου 2006, 00:49

1.Έμποροι "παναγιτσών"

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααααχχαχαχαχαχααααχαα ααα καλόοοοο:grin::grin::lol::lol::lol::lol::yahoo::ya hoo::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

Gordon`s
4 Ιουνίου 2006, 10:01
1) Ποιοι είναι οι "άλλοι";
Σίγουρα είναι κάποιοι που έχουν μείνει πάρα πολύ καιρό στο νησί, εικάζουμε πρίν το 1980. Όπως είπε κι ο Χένρι. Η απάντηση σε αυτό θα μας οδηγήσει σε πολλά και ασφαλή συμπεράσματα αν και μέχρι στιγμής δεν έχει δωθεί καμιά απάντηση σε τίποτα απολύτως.

2) Ποιος είναι "Αυτός" (ο πάνω απ'όλους);
Μας δείχνουν ότι είναι ο Χένρι.

3) Τι συμβαίνει με τις παραισθήσεις;
Είναι σοβαρό ερώτημα κι αν κρίνω από την ερώτηση της κυρίας Κλου προς τον Μάικλ για το αν ο Γουώλτ εμφανίστηκε σε μέρη όπου δεν έπρεπε, μπορώ να υποθέσω ότι δεν είναι παραισθήσεις.. Τα υπόλοιπα είναι όνειρα...

4) Τι σημαίνουν τελικά οι αριθμοί;
Απλά τίποτα. Αμφιβάλλω αν μετά τις τόσες θεωρίες που βγήκαν αν θα μπορέσουν να μας δώσουν κάποια εξήγηση.

5) Τι ρόλο βαράει η Πένυ;
Let's go στην 3η season!

6) Είναι τελικά πειραματόζωα;
Ποιών πειραματόζωα; Αυτό μπορεί να απαντηθεί μέσο του 1.

7) Τι είναι ο μαύρος καπνός;
Είναι ο εγκλωβισμένος καπνός από τους μπάφους.. Έλα ντε..

8) Τι έγινε τελικά με το αεροπλάνο;
Το σίγουρο είναι ότι έπεσε, τώρα γιατί έπεσε στο νησί μας συγκεκριμένα, αποτελεί άλλο ερώτημα. Αν όμως έπεφτε στη θάλασσα δεν θα είχαμε Lost.

9) Υπάρχει επαφή του νησιού με τον έξω κόσμο;
Αφού υπάρχει τρόπος να φύγεις από το νησί κι αφού έχουν μπόλικη βενζίνη, πιθανώς να υπάρχει. Από την άλλη αφού οι άλλοι είναι τόσα χρόνια εκεί, γιατί δε φεύγουν;

10) Άλλο;
http://www.greektvsubs.gr/showpost.php?p=8244&postcount=35

Yiannakis
4 Ιουνίου 2006, 13:09
Gordon's (by the way με λεμόνι είσαι το αγαπημένο μου ποτό) σε μερικά συμφωνουμε και σε μερικά όχι.Ας πάω σ' αυτά όπου διαφωνούμε:
2) Αν ο Henry είναι ο Ένας τότε για τον εαυτό του μίλαγε όταν ήταν φυλακισμένος στην καταπακτή ? Θα μου πεις βέβαια ότι μπορεί να το έκανε για παραπλάνηση...χμμ...δεν το πιστεύω...:???:

9) Ναι όλα τα στοιχεία δείχνουν ότι έπεσε (ιδίως το γεγονός ότι είδαμε το αεροπλάνο να πέφτει στο επεισόδιο όπου γίνεται αναδρομή στο τι έγινε με την ομάδα της Άννα Λουσία).Όμως αρνούμαι να δεχτώ ότι επέζησαν άνθρωποι.Μην μπερδευόμαστε με πτώσεις όπου ο πιλότος κάνει ανώμαλη προσγείωση.Εδώ το αεροπλάνο έσπασε στα 3 πάνω στον αέρα !:shock:

ΥΓ : Χαίρομαι που συμφωνείς για το 7...:thumbsup1

24-400
4 Ιουνίου 2006, 17:56
Για το 2ο το πίστευα από την πρώτη στιγμη(Μετά την περιγραφή του για τον αρχηγό)(είχα ανοίξει και ένα σχετικό thread)

Thanasis159
4 Ιουνίου 2006, 22:16
Δύο είναι το μεγάλα ερωτήματα κατά την γνώμη μου!
1)Πού είναι αυτό το αναθεματισμένο νησί και δεν είναι ορατό από πουθενά;!;!
2)Πόσο μάγκες είναι οι σεναριογράφοι που έχουν φτιάξει αυτήν την πλοκή;πόση δουλεία και πόση φαντασία θέλει;:clapping: :grin: :clapping: :grin: :yahoo: :thumbsup1 :clapping: :grin:

24-400
4 Ιουνίου 2006, 22:26
1)Στο νότιο πόλο 2)Πολύ!

Yiannakis
5 Ιουνίου 2006, 00:20
Oι σεναριογράφοι κατά την άποψη μου είναι ιδιαίτερα επηρεασμένοι από :
α) Τη χαμένη Ατλαντίδα
β) Το τρίγωνο των Βερμούδων
γ) Το νησί του Δρ.Μονρώ
δ) Τη θεωρία της κούφιας γης
ε) Το truman show και
στ)Το ΒigBrother
ζ) Στοιχεία από Έλληνική μυθολογία
η)Στοιχεία από τη Θιβετιανή φιλοσοφία

Έχω την εντύπωση ότι πήραν κομμάτια από όλα τα παραπάνω , τα συνέδεσαν και έφτιαξαν το Lost.
Το αν η σύνδεσή τους έχει γίνει σωστά θα φανεί στο τέλος.Πολλοί έχετε εκνευριστεί που δεν ξεκαθαρίζεται το τοπίο αλλά όταν ένα σενάριο είναι τόσο πολύπλοκο ε τότε...
Εξάλλου για σειρά μιλάμε.Όχι για ταινία.Εμένα μου αρέσει που οι σεναριογράφοι με μπλέκουν και δεν μου τα δίνουν όλα στο πιάτο γιατί έτσι πορώνομαι όλο και περισσότερο.Αν δίνονταν οι απαντήσεις τότε δε θα μιλούσαμε για σειρά μυστηρίου αλλά για μια περιπέτεια και ΟΥΤΕ θα υπήρχε αυτή η δημοσκόπηση!Γενικά δεν θα υπήρχε λόγος να αναλύουμε και να συζητάμε το Lost.;)

Στη πρώτη σεζόν τι είχαμε μάθει ? Ότι οι αγνοούμενοι βρίσκονται σε ένα νησί όπου κάτι υπάρχει πίσω από τα δέντρα γενικά, όπου υπάρχουν κάποιοi others γενικά , όπου υπάρχει μια καταπακτή που δεν μπορούνε να την ανοίξουνε.
Στη 2η σεζόν μπήκαμε στην καταπακτή και μάθαμε για την πρωτοβουλία της Ντάρμα , είδαμε τον καπνό και μάθαμε ότι είναι σύστημα ασφαλείας , είδαμε τα πρόσωπα των others και μάθαμε ότι είναι επιστήμονες ,μάθαμε για ποιο λόγο έπεσε το αεροπλάνο (αν και δεν το πιστεύω)
Γενικά εξέλιξη υπήρξε στη 2η σεζόν σε σχέση με την 1η σεζόν...απλά είμαστε ανυπόμονοι λόγω πόρωσης νομίζω...:)

sheik
5 Ιουνίου 2006, 03:05
Exactly...
Παρα τα ατοπηματα της,η 2η σαιζον της σειρα εδωσε ΠΟΛΛΕΣ απαντησεις και πολυ τροφη για σκεψη και συζητηση,ειδικα σε σχεση με την (ποιοτικοτερη κατα πολλους) 1η σαιζον,που εδωσε ελαχιστες -αν οχι καμια- απαντησεις...

dreyffous
5 Ιουνίου 2006, 05:10
Polla einai ta erotimata pou me vasanizoun ...
Auto omos pou mou exei karfothei sto mualo einai ta peiramatozoa

nectar
5 Ιουνίου 2006, 11:47
Ψήφισα "άλλο" γιατί για μένα το μεγαλύτερο ερώτημα είναι πολυσύνθετο και πολύπλευρο. Ίσως το "τι σχέση έχουν οι επιζώντες μεταξύ τους", σε συνδυασμό με το "τι είναι αυτό το νησί", το "ποιοι είναι (και πόσοι?) οι άλλοι" και το "αν είναι πειραματόζωα". Ξέρω η απάντησή μου είναι αρκετά ασαφής, αλλά έχω σαφή απάντηση για το δεύτερο ερώτημα.
Ο Τζακ, προσπάθησε αρχικά να μας παραπλανήσει, αλλά για πόσο καιρό μπορεί κάποιος να προσποιείται; Τελικά δεν άντεξε και έβγαλε τον πραγματικό του εαυτό.... και δυστυχώς είναι βλάκας.... και λέω δυστυχώς γιατί εξακολουθεί να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στα δρώμενα του νησιού

ipoxthonios
5 Ιουνίου 2006, 15:30
το μοναδικο ερωτημα που εχει σημασια ειναι το εξης:
οταν με το καλο ολα τελειωσουν, θα μπορεσουν να μας δωσουν φυσιολογικες απαντησεις ή θα το γυρισουνε σε gayιστικο ending οπως τα xfiles ?

alexandra
6 Ιουνίου 2006, 02:20
o Jack einai megalo magaki..kai an stamathsei na paizei tha xenerwsw apisteuta:*( !!zhliarhdes antres!!!:haha:

dimtsi
6 Ιουνίου 2006, 06:08
Μια χαρα ανθρωπος ειναι ο Jack ρε παιδια... οι μα..κες της υποθεσης ειναι γνωστο οτι ειναι οι Locke και Eko....

Ειπα παντως... για εμενα ο καπνος με διαφορα απο τα αλλα.... Και τελικα τι εφαγε τον πιλοτο και τον πεταξε τοσο ψηλα στο δεντρο. Και τι σημαινουν τα αρχικα του DHARMA??????????? και... και... και..... πολλα που ελπιζω να απαντηθουν στη 3η season...

btw how sad are we? Καθομαστε και μιλαμε για μια σειρα... σε forum μαλιστα....

Yiannakis
6 Ιουνίου 2006, 15:57
btw how sad are we? Καθομαστε και μιλαμε για μια σειρα... σε forum μαλιστα....

...σωστά...έπρεπε να μιλάμε για 2 σειρές...σε forum μάλιστα !

Υiannakis
( o λυπημένος ):cry:

eugchem
9 Ιουνίου 2006, 17:55
Ψήφισα την ερώτηση με τα πειραματόζωα...
Αν η απάντηση σ'αυτή είναι θετική, περιλαμβάνει (σχεδόν) όλα τα άλλα!!
Σαν 2η πιο κρίσιμη... ποιοί είναι οι άλλοι, όπου στην απάντηση θα βρεθεί και ποιος είναι ο αρχηγός.
Σαν άλλη ερώτηση, θα είχα το αν τελικά όλοι οι επιζήσαντες έχουν σχέση μεταξύ τους στο παρελθόν και ποιά/γιατί.

Κάποιες απαντήσεις/εικασίες αν δεν είναι πειραματόζωα:
Η τελευταία με την επαφή με τον έξω κόσμο μάλλον είναι "ναι, αλλά με ασυνήθιστη δυσκολία", καθώς ο Ντέσμοντ όταν το έσκασε από το νησί, γύρισε με το ιστιοπλοικό πίσω σ'αυτό χωρίς να το θέλει, αλλά όταν έδειχνε την ιστορία του στο νησί με τον προηγούμενο (τον καραβανέα που στρατολόγησε η Ντάρμα), αυτός πήγε να του το βουτήξει να φύγει. Και ο Χένρι δείχνει μια συγκεκριμένη ρότα στον Μαϊκλ να φύγει στο τέλος.
Το αεροπλάνο λέει ο Ντέσμοντ οτι έπεσε από τον ηλεκτρομαγνήτη στη σπηλιά.
Ο ρόλος της Πένυ (και του πατέρα της, άρα και του Ντέσμοντ) είναι σίγουρο οτι θα εμπλέκει και τη Ντάρμα.
Οι αριθμοί πρέπει να έχουν κάποια μαθηματική σχέση με κρυπτογραφία που σχετίζεται εκτός άλλων και με το νησί και το πως πας ή φεύγεις από αυτό: 4*8*15*16*23*42 = 7,418,880 και γράφει ">/7418880 electromagnetic anomally detected" στην οθόνη των δύο τύπων στο αεροπλάνο πάνω από τον Πόλο!!
(από http://www.4815162342.com/forum/viewtopic.php?t=21917)
DHARMA = Development of Human Advancement through the Research of Magnetic Anomalies (επίσης)

Yiannakis
9 Ιουνίου 2006, 21:37
Kαλό αυτό με τους αριθμούς ! Ενισχύει εν μέρει και την άποψη του τύπου που έχει βγάλει την ultimate theory (έλεγε πως όταν δεν πατιέται το κουμπί , αποστέλλεται σήμα ηλεκτρομαγνητικής ανωμαλίας σε δορυφόρο...)

Aυτό περί ανάλυσης των αρχικών της Dharma είναι εικασία ή έχει ειπωθεί στη σειρά (ή από τους σεναριογράφους) ?

sheik
14 Ιουνίου 2006, 11:04
Εχει ειπωθει απο τους σεναριογραφους οτι ειναι ακρωνυμιο.
Τωρα αν τα αρχικα σημαινουν αυτο το πραγμα δεν ξερω,δεν το εχει πει κανεις ισως ειναι απλα μια υποθεση ενος φαν...

eugchem
15 Ιουνίου 2006, 18:46
Άλλη άποψη (σχετικά πιο τεκμηριωμένη):
Σύμφωνα με την Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Dharma_Initiative):

... DHARMA stands for the Department of Heuristics And Research on Material Applications. This was revealed by playing a memory game accessible through the Hanso Foundation website, which can be found here[1] (http://thehansofoundation.org/swf/extra/mha.swf?playDirect=true). To reveal this you have to get up to level 42, which is one of "the numbers"....

Επίσης από εκεί:

While DHARMA has been confirmed by the writers to be an acronym, [2] Dharma (http://en.wikipedia.org/wiki/Dharma) is also a Sanskrit term with several meanings in different religious contexts, including "natural law", "reality", "truth" and "duty".

zeus77
17 Ιουνίου 2006, 11:46
Εχει αναρωτηθει κανενας αν οι 'αλλοι' ειναι ακομη μια ομαδα που χρησιμοποιει ο σχεδιαστης του επιστημονικου προγραμματος; Δεν νομιζω οτι γνωριζαν τι ακριβως θα γινοταν με την μη εισαγωγη του κωδικου , γιατι αν γνωριζαν οτι η επιβιωση τους εξαρτωνταν στη καλη θεληση καποιων να πατουν το "κουμπι" , δεν νομιζω να το αφηναν ετσι..

Gonzo
21 Ιουνίου 2006, 18:35
Αυτή τη δημοσκόπηση την είχα δει σε ένα άλλο σάιτ και μου άρεσε, γι'αυτό και την έβαλα...
Μέσα στα ερωτήματα ήταν να βάλω και το "Πόσο βλάκας είναι ο Τζακ;" αλλά κρατήθηκα. Όποιος θέλει όμως απαντάει και σ'αυτό.:yahoo:

Συμφωνώ μακράν ο χειρότερος, εκλιπαρώ για 1 εισητήριο για το νησί ρε παιδιά να τον καθαρίσω τον άχρηστο :clapping: :thumbsup1:yahoo:και να επιστρέψω ααα και για να μην ξεχνιόμαστε τελευταίο πλάνο στις χατζάρες αλά Πεπίτα style :haha: :lol: :p :yes: :oops: .

Yiannakis
22 Ιουνίου 2006, 16:38
Εχει αναρωτηθει κανενας αν οι 'αλλοι' ειναι ακομη μια ομαδα που χρησιμοποιει ο σχεδιαστης του επιστημονικου προγραμματος; Δεν νομιζω οτι γνωριζαν τι ακριβως θα γινοταν με την μη εισαγωγη του κωδικου , γιατι αν γνωριζαν οτι η επιβιωση τους εξαρτωνταν στη καλη θεληση καποιων να πατουν το "κουμπι" , δεν νομιζω να το αφηναν ετσι..

Πιθανό και σωστό αυτό που λες...εμένα μου φαίνεται ότι έχουμε 4 ομάδες:
1) Windmore και υπεύθυνοι του Dharma project :*(
2) Πηνελόπη με κάποιους από τους βοηθούς του πατέρα της.:thumbsup1
3) Others:???:
4) Aγνοούμενοι :)

christos132001
22 Ιουνίου 2006, 17:50
o jack einai poly vlakas!

alla protimw na ma8w ti einaqi oi ari8moi!!!!

zeus77
24 Ιουνίου 2006, 12:40
θα συμφωνήσω μαζί σου. Επίσης όπως βλέπουμε το νησί μάλλον το περιβάλλει ένα ισχυρό μαγνητικό πεδίο το οποίο το κάνει αόρατο προς τους τρίτους. Στις αρχές τις δεκαετίας του '70 αναπτύχθηκε η θεωρία των οπλών Tesla.Ισχυρά μαγνητικά πεδία που περιβάλλουν μια περιοχή για προστασία (με την μορφη ομπρελας). Απλά βλέπω κάποιες ομοιότητες...η πολύ απλά η φαντασία μου καλπάζει...:). Κατι παρομοιο βλεπουμε και στο ισπανοφωνο comic στα πρωτα επεισοδια. Μια περιοχη προστατευμενη με κατι που μοιαζει με γυαλινο τρουλο.

sheppard
29 Ιουνίου 2006, 17:52
Τι έχετε πάθει όλοι ρε παιδιά με τον Jack? Μια χαρά είναι το παιδί και κούκλος !
Παρατήρησε κανείς εάν ο τύπος από τον Πόλο που παίρνει τηλ την Pen είναι ο ίδιος ηθοποιός με τον Jack ( Matthew Fox ) ?
Εγώ πιστέυω ότι πίσω από την dharma μπορεί να είναι ο πατέρας της και ότι όλοι οι lost για κάποιο λόγο βρεθήκανε όλοι μαζί.
Οι περισσότεροι πάντως αν παρατηρήσατε, έχουν προβλήματα οικογενειακά...
:grin:

zonder
30 Ιουνίου 2006, 01:55
Εχετε ποτε σκεφτει μηπως στο τελος αποδειχθει οτι ολοι ηταν τοσο καιρο νεκροι (κατι σαν την ταινια "οι αλλοι")? Λιγο παρατραβηγμενο αλλα πιθανο.

Gonzo
30 Ιουνίου 2006, 18:59
Εχετε ποτε σκεφτει μηπως στο τελος αποδειχθει οτι ολοι ηταν τοσο καιρο νεκροι (κατι σαν την ταινια "οι αλλοι")? Λιγο παρατραβηγμενο αλλα πιθανο.

Μπορεί να συμβαίνει και αυτό αλλά θα ήταν μεγάλη ΛΑΜΑΚΙΑ να το παρουσιάσουν έτσι :shock: :( :???: :thumbdown 8) :mad: . Σιγά να μην είναι και σαν το " Ανάμεσα στους ζωντανούς " :???: :yawn: ;) :shock: :rtfm: :whip: :closed-to :twisted: :mad: :P :oops: :( .

Yiannakis
1 Ιουλίου 2006, 14:23

Είχα διαβάσει παλιότερα σε forums ότι κάποιες από τις θεωρίες που είχαν αναπτυχθεί τις είχαν διαψεύσει κατηγορηματικά οι σεναριογράφοι σε συνεντεύξεις.Δύο από αυτές ήταν και οι θεωρίες ότι είναι όλοι νεκροί ή σχιζοφρενείς.Δεν θυμάμαι το link για να στο έδινα.
Οπότε παραμένουμε στη θεωρία των πειραμάτων προς το παρόν από την Dharma.
Tώρα αν μέσα σε αυτή τη θεωρία οι σεναριογράφοι έχουν βάλει στοιχεία από χαμένη Ατλαντίδα , από Κούφια γη , από Τρίγωνο των Βερμούδων,από Matrix ,από the island , από Κάπτεν Νέμο , απο Νησί Δρ.Μονρώ , θα δείξει...

TheAngel
1 Ιουλίου 2006, 14:42
Εγώ ψήφισα το "αν το νησί έχει επαφή με τον έξω κόσμο" γιατί πραγματικά με καίει το αν θα φύγουν από εκεί στο τέλος. Αλλά και αυτό που ανέφερε ο b_minor, για τη σύνδεση μεταξύ τους.

Απορία:
τώρα που πέθανε, θα εξηγήσει άραγε τι γύρευε η Λίμπυ στο τρελοκομείο στην 3η σεζόν; Ή θα μας το αφήσει εκεί;

Ελπίζω αν φύγουν να ξεθάψουν και τα πτώματα των Μπουν, Σάνον και Λίμπυ. Την Άννα-Λουσία ας την αφήσουν εκεί που είναι να σαπίζει, χέστηκα!:grin:

Gonzo
1 Ιουλίου 2006, 17:17
Εγώ ψήφισα το "αν το νησί έχει επαφή με τον έξω κόσμο" γιατί πραγματικά με καίει το αν θα φύγουν από εκεί στο τέλος. Αλλά και αυτό που ανέφερε ο b_minor, για τη σύνδεση μεταξύ τους.

Απορία:
[spoiler]τώρα που πέθανε, θα εξηγήσει άραγε τι γύρευε η Λίμπυ στο τρελοκομείο στην 3η σεζόν; Ή θα μας το αφήσει εκεί;

Ελπίζω αν φύγουν να ξεθάψουν και τα πτώματα των Μπουν

http://www.my-smileys.de/smileys2/booo.gifσιγά μην ξεθάψουν τον http://www.cheesebuerger.de/images/smilie/sportlich/a045.gif σάκο του box http://www.cheesebuerger.de/images/smilie/sportlich/g085.gif και που τον έθαψαν πολύ του είναι http://www.my-smileys.de/smileys2/1jump.gifhttp://www.my-smileys.de/smileys2/aola.gifhttp://www.cheesebuerger.de/images/smilie/musik/g042.gif http://www.my-smileys.de/smileys2/hotjump.gif .

gallovios
3 Ιουλίου 2006, 23:02
Goustarw na diavazw ta post sas,ama o senariografos pernage mia volta apo edw pisteuw me oles tis thewries h ta allaze epagelma h tha eixe idees gia na kanei alles 10 season kai emeis na pathoume Lostismo :)

Aaaa to megalitero mistirio gia mena einai o mauros kapnos me thn apopsh oti exw aporia na dw pws tha to dikaiologisoun...

Gordon`s
4 Ιουλίου 2006, 10:12
Goustarw na diavazw ta post sas,ama o senariografos pernage mia volta apo edw pisteuw me oles tis thewries h ta allaze epagelma h tha eixe idees gia na kanei alles 10 season kai emeis na pathoume Lostismo

Που να δεις τι γίνεται αλλού.. Έχω διαβάσει θεωρία 40κάτι σελίδες στο word!

depmode
6 Ιουλίου 2006, 07:53
Για δωσε link......:)

Yiannakis
6 Ιουλίου 2006, 16:52
http://www.4815162342.com/forum/viewtopic.php?t=15038&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Πιστεύω ότι μιλά για αυτή τη θεωρία .Την ultimate :thumbsup1

CarpeDiem_85
11 Ιουλίου 2006, 05:40
ρε παιδια μηπως φανταζεστε τι ρολο βαραγε η σκηνη με τον χερλι κ τη λιμπι στο ψυχειατρειο? πολυ μπερδεμενη κατασταση...τουλαχιστον τιποτα δεν ειναι αναμενομενο...:yahoo:

sheik
11 Ιουλίου 2006, 19:26
Ναι,αν θυμασαι ο Χερλυ ειχε αναφερει πολλες φορες στη Λιμπυ,οτι απο καπου την θυμοταν,εκτος του αεροπλανου.
Ειδαμε λοιπον οτι και η Λιμπυ ηταν τροφιμος του ψυχιατρειου,ενω αυτη το επαιζε ψυχιατρος.
Οι παραγωγοι ειπαν οτι ο θανατος της στη σειρα δεν σημαινει οτι δεν θα μαθουμε το τι παιζοταν.Θα το μαθουμε στην 3η σαιζον μεσω φλασμπακ του Χερλυ λογικα...

Gonzo
18 Ιουλίου 2006, 15:18
Το μεγάλο ερώτημα που απασχολεί την 2η season είναι το ακόλουθο :

1) Πόσες επαναλήψεις από καταστάσεις που πέρασαν διαφορετικοί ήρωες στην 1η season θα περάσουν κάποιοι άλλοι ήρωες στην 2η ;;;

2) Αν θα ξεπεραστεί σε διάρκεια το 04:20 λεπτά εισαγωγή σε επεισόδιο ( αυτό αν γινόταν σε κάποια Ελληνική σειρά θα έβγαιναν οι φωστήρες και θα έσκιζαν τα ιμάτιά τους λέγοντας πως κάτι τέτοιο ουδέποτε έχει γίνει σε κάτι αντίστοιχο στο εξωτερικό ) ;;;

Γιώργος Γαβριήλ
19 Ιουλίου 2006, 11:01
Σχετικά με το Lost και μετά το τέλος της 2ης σαιζόν, έχω καταγράψει μια σειρά από αναπάντητα ερωτήματα στο blog μου με σκοπό στο τέλος του σίριαλ να τσεκάρουμε ποια απντήθηκαν και ποια όχι. Νομίζω ότι έχει πλάκα το παιχνίδι αυτό. Τσεκάρετε το στη διεύθυνση:

http://mixed-with-desire.blogspot.com/

maimous
20 Ιουλίου 2006, 16:07
πολύ δυνατός αυτός ο τύπος ο andrew smith από το λινκ του γιαννάκη.
μπράβο 1!!1!!!

ας μην το διαβάσουν όμως όσοι δεν ενδιαφέρονται να βλέπουν ταινίες/σειρές όταν ξέρουν πράγματα για τις εξελίξεις (major spoiler possibly)
αντιθέτως είναι must read για τους fans της δεύτερης, τρίτης, νιοστής ανάγνωσης-παρακολούθησης... μπραβο πάλι... ουφ πρέπει να πιάσω απ την αρχή όλα τα επεισόδια... :)

rachel
26 Ιουλίου 2006, 12:35
Εγώ να σας πω την αλήθεια είμαι λιγο μπερδεμένη με το τελευταίο επεισόδιο. Ο Ντέσμοντ είπε στο Λοκ ότι όπως τον έσωσε αυτός τότε που ήθελε να αυτοκτονήσει ( τότε που έκλαιγε πάνω στην καταπακτή ο Λοκ ) έτσι και ο Ντέσμοντ κατέβηκε και γύρισε τον διακόπτη όπου και έγινε το μπάχαλο. Ομως τι απέγιναν ο Λοκ και ο Μr Εκο καθώς και ο ίδιος ο Ντέσμοντ; Στο μυαλό μου έχει αποτυπωθεί μόνο το ηλίθιο ύφος του Τσάρλυ που γυρίζει πίσω χωρίς να αναρωτιέται τι απέγιναν οι φίλοι του. Βέβαια αυτές τις οδηγίες είχε από τον σκηνοθέτη του, όμως φαίνεται τόσο ρηχό για το ρόλο του.

anarxaki
27 Ιουλίου 2006, 05:24
Ουφ! Διάβασα όλα τα προηγούμενα posts μονοκοπανιά και τώρα έχω πονοκέφαλο :(

Θα συμφωνήσω με αρκετούς από τους προλαλήσαντες ότι το μεγαλύτερο (αν όχι και το σημαντικότερο) ερώτημα είναι πώς στην ευχή συνδέονται μεταξύ τους. Και δεν είναι τυχαίο, ούτε είναι τόσο μικρός ο κόσμος. Πας με το τρένο στη δουλειά και μπορεί να μην είσαι στο ίδιο βαγόνι με συνάδελφό σου και μου λέτε ότι είναι τυχαίο να τα πίνεις στο μπαράκι στην άλλη άκρη του κόσμου με τον πατέρα εκείνου που σε λίγες μέρες θα βρεθείτε αγνοούμενοι στο νησί ο οποίος είχε μία περίεργη συνεργασία με αυτή που έκανες σεξ λίγο πριν πεθάνει; Και η ίδια την έχει πέσει στο γιο του "συνεργάτη" της; Ε όχι. Αρνούμαι! Αν πάρω τέτοια απάντηση θα αυτοπυρποληθώ έξω από το σπίτι του J.J. :haha:
Α, και νομίζω ότι οι αριθμοί όχι απλά σημαίνουν κάτι αλλά εμφανίζονται στις ζωές όλων. Π.χ. η θυρίδα που είχε τα λεφτά ο πατέρας του Locke είχε αριθμό 1516 και ομοίως η θυρίδα με το αεροπλανάκι της Kate ήταν η 815...

sheik
27 Ιουλίου 2006, 13:31
Αυτες οι εμφανισεις που ειπες,οπως επισης και στις μαζορετες στο αεροδρομιο,πανω στα περιπολικα κλπ,ειναι απλα συμπτωσεις και τα βαλανε για εντυπωσιασμο,και για να μας τονισουν οτι "Ξερετε,αυτοι οι αριθμοι ειναι σημαντικοι.Προσεξτε τους και μην τους ξεχνατε"....
Καποιες συνδεσεις εγω δεν τις βρισκω τοσο απιθανες(π.χ Σωγιερ-μπαμπας του Τζακ)...Γιατι δηλαδη,απιθανο ειναι εγω(αν εμενα αθηνα),να τυχαινε μια φορα να καθομαι στην ιδια θεση(η πιο περα) με την μητερα ενος απο εσας εδω,χωρις φυσικα να το ξερω?Και ομως,θα τυχαινε μετα να εχουμε καποιο ειδος "συνδεσης" εμεις οι δυο...

Gonzo
27 Ιουλίου 2006, 16:33
Αν υπάρχει σχέση ανάμεσα στην Libby & στην Πένυ :???: .

anarxaki
27 Ιουλίου 2006, 16:44
Αυτες οι εμφανισεις που ειπες,οπως επισης και στις μαζορετες στο αεροδρομιο,πανω στα περιπολικα κλπ,ειναι απλα συμπτωσεις και τα βαλανε για εντυπωσιασμο,και για να μας τονισουν οτι "Ξερετε,αυτοι οι αριθμοι ειναι σημαντικοι.Προσεξτε τους και μην τους ξεχνατε"....
Καποιες συνδεσεις εγω δεν τις βρισκω τοσο απιθανες(π.χ Σωγιερ-μπαμπας του Τζακ)...Γιατι δηλαδη,απιθανο ειναι εγω(αν εμενα αθηνα),να τυχαινε μια φορα να καθομαι στην ιδια θεση(η πιο περα) με την μητερα ενος απο εσας εδω,χωρις φυσικα να το ξερω?Και ομως,θα τυχαινε μετα να εχουμε καποιο ειδος "συνδεσης" εμεις οι δυο...

Ε όχι. Αλλά άμα μου έλεγες ότι είχες πάει φαντάρος με τον αδελφό μου ο οποίος είχε συνεργαστεί με την ξαδέλφη σου και η μάνα μου ήταν γειτόνισα στο χωριό με τη νονά σου που είναι η θετή μητέρα του άντρα μου.... Και αν η ξαδέλφη σου ήταν 15 όταν γνώρισε τον αδελφό μου που ήταν τότε 16, η μητέρα μου έφυγε από το χωριό στα 23 της και η νονά σου παντρεύτηκε στα 42 της (άργησε λίγο...) ε...κατάλαβες νομίζω πού το πάω ε;

Gonzo
27 Ιουλίου 2006, 16:48
Ε όχι. Αλλά άμα μου έλεγες ότι είχες πάει φαντάρος με τον αδελφό μου ο οποίος είχε συνεργαστεί με την ξαδέλφη σου και η μάνα μου ήταν γειτόνισα στο χωριό με τη νονά σου που είναι η θετή μητέρα του άντρα μου.... Και αν η ξαδέλφη σου ήταν 15 όταν γνώρισε τον αδελφό μου που ήταν τότε 16, η μητέρα μου έφυγε από το χωριό στα 23 της και η νονά σου παντρεύτηκε στα 42 της (άργησε λίγο...) ε...κατάλαβες νομίζω πού το πάω ε;

Το νέο απόκτημα του Lost για την 3η Season να υποθέσω εεε ;) :P :yes: :???: .

anarxaki
27 Ιουλίου 2006, 16:56
Το νέο απόκτημα του Lost για την 3η Season να υποθέσω εεε .
Δεν ήθελα να το πω αλλά........με αναγκάζεις! Ναι, ο Sheik θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στη Season 3, τώρα υπογράφουν τα συμβόλαια και από 'βδομάδα πετάει για Oahu...

sheik
27 Ιουλίου 2006, 20:16
Lol...και για του λογου το αληθες :

07/26 - Rodrigo Santoro, best known to American audiences as the hot dude Laura Linney crushed on in Love Actually, is joining the cast this fall. Source: The Ausiello Report

Ω ναι!Εγω ειμαι αυτος....
Δεν σας λεω ομως τι ρολο θα εχω,ειναι top secret ακομα..

Gonzo
27 Ιουλίου 2006, 21:19
Lol...και για του λογου το αληθες :

07/26 - Rodrigo Santoro, best known to American audiences as the hot dude Laura Linney crushed on in Love Actually, is joining the cast this fall. Source: The Ausiello Report

Ω ναι!Εγω ειμαι αυτος....
Δεν σας λεω ομως τι ρολο θα εχω,ειναι top secret ακομα..

Είπα και εγώ θα έχουμε γνωστό σεναριογράφο να στείλουμε στον Αϊ - Πέτρο τον ΛΑΚΑΜΑ τον γιατρό :yes: :yes: :yes: από το 1o λεπτό του επεισοδίου αλλά τζίφος η υπόθεση lolll :grin: :grin: :grin: .

gatoslocos
29 Ιουλίου 2006, 21:49
Ειμαι στην μέση του 2ου κύκλου-εκει που ο λοκ έκρυψε τις παναγιτσες-.Η απορία μου είαι η εξής: δεν πληκτρολογουν τους αριθμους στο τερματικο τι γινεται τότε; ποιο είναι το ¨επισόδιο¨ που θα συμβει σύμφωνα με το παρουσιαστη της Νταρμα;

XhmikosR
29 Ιουλίου 2006, 23:03
Ειμαι στην μέση του 2ου κύκλου-εκει που ο λοκ έκρυψε τις παναγιτσες-.Η απορία μου είαι η εξής: δεν πληκτρολογουν τους αριθμους στο τερματικο τι γινεται τότε; ποιο είναι το ¨επισόδιο¨ που θα συμβει σύμφωνα με το παρουσιαστη της Νταρμα; Sto teleutaio epeisodio ths deuterhs season.

sheik
30 Ιουλίου 2006, 01:26
Ειμαι στην μέση του 2ου κύκλου-εκει που ο λοκ έκρυψε τις παναγιτσες-.Η απορία μου είαι η εξής: δεν πληκτρολογουν τους αριθμους στο τερματικο τι γινεται τότε; ποιο είναι το ¨επισόδιο¨ που θα συμβει σύμφωνα με το παρουσιαστη της Νταρμα;

Στο φιναλε της 2ης σαιζον,θα μαθεις ποιο ηταν το "incident" που οδηγησε στο να πατιεται το κουμπι και τι συμβαινει οταν δεν πατηθει...

ex_dnan
6 Αυγούστου 2006, 23:54
Γιατι ολοι βρυζετε τον Jack? μια χαρα παλιακρι ειναι...αν και "ζηλευω" που κατι παιζει με την Κέιτ και οχι που παιζει κατι με εμενα και την Κέιτ:P

δεν ψυφισα τιποτα γιατι εως τωρα εχω δειμεχρι το17ο επεισοδιο της 2ης σεζον.

Gonzo
7 Αυγούστου 2006, 02:45
Γιατι ολοι βρυζετε τον Jack? μια χαρα παλιακρι ειναι

:shock: :shock: :shock: 1 κλωτσομπουνίδι από Mr. Ekko ( και από Sawyer ή Henry Gale να ήταν κανένα πρόβλημα ) που του χρειάζεται για να γίνει σαν τον Locke στην 2η Season και αυτός .

ex_dnan
7 Αυγούστου 2006, 04:12
:shock: :shock: :shock: 1 κλωτσομπουνίδι από Mr. Ekko ( και από Sawyer ή Henry Gale να ήταν κανένα πρόβλημα ) που του χρειάζεται για να γίνει σαν τον Locke στην 2η Season και αυτός .

αυτο που μου λες εινια αχσχετο μ'αυτο που ρωτησα...

εγω ρωτησα γιατι δεν πατε τον Jack...:P

anarxaki
7 Αυγούστου 2006, 04:30

Χαχαχα κι αυτό που ρώτησες εσύ είναι άσχετο με το topic! Εκτός αν το μεγαλύτερο ερώτημά σου είναι: γιατί τόσοι τηλεθεατές δε συμπαθούν τον Jack; :P
Όπως και να έχει θα σου απαντήσω:
1) Γιατί κλαίει συνέχεια
2) Γιατί νομίζει ότι κάποιος είναι, ίσως επειδή είναι γιατρός
3) Γιατί θέλει να τα αναλάβει όλα ενώ δε μπορεί να ασχοληθεί με όλα αυτά μαζί
4) Γιατί δεν αποφασίζει τι θα κάνει επιτέλους με την Kate (όχι ότι μας νοιάζει και πολύ ποιος θα *μπιπ* με ποιον, αλλά... ένας άντρας που έχει μία γυναίκα στο πιάτο και δεν κάνει τίποτα δεν χαίρει και ιδιαίτερης εκτίμησης)
5) Γιατί είναι λίγο μουρόχαυλος (βλέπε "μη δέρνετε τον Fenry σας παρακαλώ, έχει κι αυτός δικαιώματα στη ζωή")

Αλλά νομίζω ότι ο πιο σημαντικός λόγος (και παντελώς άδικος για τον χαρακτήρα) είναι ο ηθοποιός ο ίδιος και το... παρελθόν του (Party of Five SUCKS :thumbdown )

Gonzo
7 Αυγούστου 2006, 04:34

Υπάρχουν 1002 λόγοι που δεν μπορεί να χωνέψει κάποιος τον λακαμά τον γιατρό εξήγησε για ποιους λόγους τον βρίσκεις 1 χαρά για να σου εξηγήσω για ποιους λόγους τον βρίσκω 2 τρομάρες :yes: . Αυτό που έγραψα έχει σχέση γιατί μαζί με τον Μιχαλάκη τον πιστολέρο είναι τα 2 πιο σκάρτα άτομα στο νησί που τους αξίζει να πάθουν τα πάνδεινα .

Akis401
7 Αυγούστου 2006, 04:41

Gonzo
7 Αυγούστου 2006, 04:43
Χαχαχα κι αυτό που ρώτησες εσύ είναι άσχετο με το topic! Εκτός αν το μεγαλύτερο ερώτημά σου είναι: γιατί τόσοι τηλεθεατές δε συμπαθούν τον Jack; :P
Όπως και να έχει θα σου απαντήσω:
1) Γιατί κλαίει συνέχεια
2) Γιατί νομίζει ότι κάποιος είναι, ίσως επειδή είναι γιατρός
3) Γιατί θέλει να τα αναλάβει όλα ενώ δε μπορεί να ασχοληθεί με όλα αυτά μαζί
4) Γιατί δεν αποφασίζει τι θα κάνει επιτέλους με την Kate (όχι ότι μας νοιάζει και πολύ ποιος θα *μπιπ* με ποιον, αλλά... ένας άντρας που έχει μία γυναίκα στο πιάτο και δεν κάνει τίποτα δεν χαίρει και ιδιαίτερης εκτίμησης)
5) Γιατί είναι λίγο μουρόχαυλος (βλέπε "μη δέρνετε τον Fenry σας παρακαλώ, έχει κι αυτός δικαιώματα στη ζωή")

Αλλά νομίζω ότι ο πιο σημαντικός λόγος (και παντελώς άδικος για τον χαρακτήρα) είναι ο ηθοποιός ο ίδιος και το... παρελθόν του (Party of Five SUCKS :thumbdown )

Αν και άλλαξες υπογραφή θα πω " ορθά τα γράφεις anarxaki :yes: :yes: :yes: " .

Αλλά το καλύτερο ξέχασες ασχολείται μ΄ όλα ΟΧΙ για να βοηθήσει και να βρεθεί 1 λύση αλλά απλά για να πει μετά πως χωρίς αυτόν δεν θα γινόταν τίποτα :thumbdown :mad: 8) .

Ααα 1 και ανάφερες Party of 5 + ότι είχε τις καλύτερες τύπισες αλλά έπαιρναν τον ΛΟΥΠΟ συνέχια από την σειρά :( :oops: :???: :shock: .

Για Kate θα διαφωνήσω νομίζω πως μετά το επεισόδιο με την Γαλλίδα και την Claire βαδίζει επαίξια να γίνει η θηλυκή εκδοχή του λακαμά και για αυτό αξίζουν να είναι μαζί :lol: :p ;) .

anarxaki
7 Αυγούστου 2006, 04:54
Akis401
Μπράβο πουλάκι μου που τέτοια ώρα μεταφράζεις, κι εγώ αυτό θα έπρεπε να κάνω... :oops:

Στο "θέμα" μας τώρα.
1) Οι άντρες όντως κλαίνε (έχω δει και την ανάλογη διαφήμιση του ποτού) αλλά όχι για ψύλλου πήδημα! Έχετε κι έναν ανδρισμό βρε αδελφέ, ένα τελευταίο φρούριο να κρατήσετε!
- Jack μας τελείωσε το νερό.
- Θα κλάψω πρώτα και μετά θα σκεφτώ λύση.
Ε έλεος!
2) Το ότι σπούδασες κάτι τόσο δύσκολο και διαπρέπεις στον τομέα σου δε σε κάνει Θεό, ούτε σε χρίζει αυτόματα ηγέτη.
3) Εχμ... θυμάμαι ότι σε μερικά δεν τα πήγε και τόσο καλά αλλά δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς... :p Αλλά το θέμα είναι ότι έχει αναλάβει όλες αυτές τις ευθύνες γιατί νιώθει ότι άμα δεν τα κάνει αυτός όλοι οι άλλοι θα αποτύχουν (κατά βάθος τον καταλαβαίνω.... ) ή γιατί θέλει να δείξει στο daddy που τον κοιτάει από τον ουρανό ότι "Κοίτα! Τελικά είχες άδικο. ΕΙΜΑΙ ικανός κι εγώ να κάνω κάτι! Τόσους διοικώ..." Τα ψυχολογικά σου αλλού dude!
4) Θα πάω πάσο, μπορεί και να είναι συναισθηματικούλι το χρυσούλι μου.
5) Ναι αλλά τελικά δεν ήθελε ξύλο κι άλλο τόσο κι άλλο τόσο; Ε;

Υ.Γ.: Πόσο τραγικοί είμαστε που αναλύουμε έναν φανταστικό χαρακτήρα της τηλεόρασης στις 5 παρά το πρωί;

Gonzo
7 Αυγούστου 2006, 05:05
Akis401
Μπράβο πουλάκι μου που τέτοια ώρα μεταφράζεις, κι εγώ αυτό θα έπρεπε να κάνω... :oops:

Στο "θέμα" μας τώρα.
1) Οι άντρες όντως κλαίνε (έχω δει και την ανάλογη διαφήμιση του ποτού) αλλά όχι για ψύλλου πήδημα! Έχετε κι έναν ανδρισμό βρε αδελφέ, ένα τελευταίο φρούριο να κρατήσετε!
- Jack μας τελείωσε το νερό.
- Θα κλάψω πρώτα και μετά θα σκεφτώ λύση.
Ε έλεος!
2) Το ότι σπούδασες κάτι τόσο δύσκολο και διαπρέπεις στον τομέα σου δε σε κάνει Θεό, ούτε σε χρίζει αυτόματα ηγέτη.
3) Εχμ... θυμάμαι ότι σε μερικά δεν τα πήγε και τόσο καλά αλλά δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς... :p Αλλά το θέμα είναι ότι έχει αναλάβει όλες αυτές τις ευθύνες γιατί νιώθει ότι άμα δεν τα κάνει αυτός όλοι οι άλλοι θα αποτύχουν (κατά βάθος τον καταλαβαίνω.... ) ή γιατί θέλει να δείξει στο daddy που τον κοιτάει από τον ουρανό ότι "Κοίτα! Τελικά είχες άδικο. ΕΙΜΑΙ ικανός κι εγώ να κάνω κάτι! Τόσους διοικώ..." Τα ψυχολογικά σου αλλού dude!
4) Θα πάω πάσο, μπορεί και να είναι συναισθηματικούλι το χρυσούλι μου.
5) Ναι αλλά τελικά δεν ήθελε ξύλο κι άλλο τόσο κι άλλο τόσο; Ε;

Υ.Γ.: Πόσο τραγικοί είμαστε που αναλύουμε έναν φανταστικό χαρακτήρα της τηλεόρασης στις 5 παρά το πρωί;

Ίσως επειδή δεν μας πιάνει ο ύπνος :yawn: οεο :???: :oops: ;) :yahoo: . Αν αναφέρω σαν αγαπημένη σκηνή από το 1ο ( την έχω και σε avatar δυστυχώς ΟΧΙ gif όμως :*( την ψάχνω όμως πού θα μου πάει ;;; θα την βρώ ) όταν τρώει τα μπουκετίδια από τον Ethan θα χαρακτηριστώ κάπως :p .

Το ότι τελείωσε ιατρική, υποτίθεται πως θα έπρεπε να έχει και λίγο νιονιό, εεε πόσο νιονιό χρειάζεται ;;; κάποιος για να καταλάβει πως ποτέ δεν φταίνε ΜΟΝΟ οι άλλοι αλλά και κάπου ο ίδιος ;) .

Akis401
7 Αυγούστου 2006, 05:59

anarxaki
7 Αυγούστου 2006, 06:30
Αναρχακι.....νομίζω πως ξέχασες να διαβάσεις μετά το 5-----> πλάκα κάνω(κάτι τέτοιο έλεγε), Απλά ήθελα να γράψω κάτι , έστω και μ@@@@@α.

Κάνε δουλειά σου.... Κι εμείς εδώ είμαστε να σχολιάζουμε τις μ@.. σου :clapping: :lol:

Akis401
7 Αυγούστου 2006, 07:08

ex_dnan
7 Αυγούστου 2006, 07:50
δεν ξερω τι να σας πω ο καθενας εχει την δικια του γνωμη..δε θα επιχυρησω να κανω πλυση εγκεφαλου...:P

παντως εδω ειναι τα μονο ατομα που εχω δει να μην πηγαινουν τον Jack και οσο γι'αυτ το "Χωρις εμενα δε θα κανατε τιποτα δεν το διχνει καθολου...και απο την 1η σεζον οι ιδιοι του συμπεριφερονταν σαν αρχηγο και αφτουνου δεν του αρεσε...και τωρα βλεπω το επεισοδιο 21:yahoo::clapping:

εγω παντως θα "χαρω" να καταληξει η Kate με τον Jack:clapping:
σιγουρα παντως προτιμω η Kate να καταλληξει μαζι μου8)

[mode]end of spam[/pam]

on topic:Aki αν θυμασαι λιγο πιο μετα απο τα πρωτα επεισοδια που ο Jack αρχισε να βλεπει τον πατερα του..πηγε στα συντριμια μεσα στην ζουγκλα και βρηκε το φερετρο του πατερα του και ηταν αδειο(το λες και ανατριχιαζω:shock::P) και τοαλογο ηταν μαυρο...8)

off topic: παλι καλα που τελειωνω την 2η σεζον γιατι τα βλεπω σχεδον παντα 4-8 το ξυμερωματα...εχω χασει τον υπνο μου...i'm addicted i LOST and internet:oops:

Yiannakis
7 Αυγούστου 2006, 16:01
Αν όμως τους έκαναν και τα έβλεπαν αυτά.....χμ μάλλον κάποιος θα έβαλε το χεράκι του στο κεφαλάκι των ηρώων μας.....Ποιος , πώς και πότε...

Mεγάλε μου αρχηγέ,αφού το δείχνει καθαρά και το κόμικ(εκεί εγώ θα σας τα πρήζω με το κόμικ μέχρι τέλους...).Tί αλλο θες για να πιστέψεις?:p
http://i59.photobucket.com/albums/g311/ipred/bscap0001.jpg
Ποιος?Οι Dharmites
Πώς:Αυτή είναι απόρρητη τεχνολογία
Πότε:Αμέσως μετά την πτώση,την ώρα που ήταν αναίσθητοι

Το πιστό σου lostovio παιδί

Yiannakis (28 είμαι αλλά νιώθω 18...τα Σαββατοκύριακα...)

Akis401
7 Αυγούστου 2006, 16:52

Yiannakis
7 Αυγούστου 2006, 17:03
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί το λες αυτό....:p ...και παρακαλώ το κόμικ να αναφέρεται ως "Οδηγός εκμάθησης του νησιού"...και το έκαψαν οι αλήτες...(ζούμαρε και εκεί ο σκηνοθέτης....σαν να είπε "μόλις χάσατε την ευκαιρία να διδαχθείτε"...):yes:

Jos3ph
7 Αυγούστου 2006, 18:35
Εμένα μου αρέσει η σειρά γιατί είναι σαν ένα βιβλίο με πολλά κεφάλαια και παραπομπές όπου παραπομπές = flashbak που είναι χρήσιμα για την συνέχεια της ιστορίας και επιπλέον μπορεί να σε κάνει να γυρίσεις προς τα πίσω γιατί τελικά δεν είναι έτσι είναι αλλιώς και πάει λέγοντας ... Οχι σαν όλες τις άλλες σειρές που απλά σου δείχνουν μια σειρά γεγονότων ... Είναι διαφορετική φιλοσοφία , και εμένα μου αρέσει όπως είναι, κάτι απο όλα και όχι λίγο απο όλα ... Κακώς λέτε ότι δεν σας αρέσει , το πρόβλημα που εντοπίζω σε σας είναι ότι δεν μπορείτε να προβλέψετε τα επόμενα επισόδεια ώστε να βαδίσετε νοερά σε ασφαλή μονοπάτια της φαντασίας ... Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να καθίσετε και να το "διαβάσετε" σε χαλαρούς ρυθμούς ώστε να το εμπεδώσετε και όχι στα γρήγορα , αφου έτσι χαλάει η μαγία της αφήγησης .... Παρεπιπτόντως είναι το πρώτο μου ποστ εδω , και τα επόμενα θα είναι επίσης μεγάλα ...

ΥΓ η μεγαλύτερη απορία μου είναι οι αριθμοί και γιατί ο τρελός τα έλεγε συνέχεια; Μήπως ο τρελός είναι "πρώην" κάτοικος του νησιού; Κάποια ομοιότητα του τρελού με του Τσάρλι δεν την βρίσκετε; Θα μπορούσε να είναι ο ίδιος σε μεγαλύτερη ηλικία ...

doc_79
13 Αυγούστου 2006, 14:23
εμενα δεν μου φαινεται οτι υπαρχει καποιος εδω που να μην του αρεσει η σειρα..το αντιθετο μαλλον...απλα μας αρεσει να σχολιαζουμε ατομα και σκηνες και καποιοι σχολιασμοι αξιζουν τον κοπο...:yahoo:

Akis401
14 Αυγούστου 2006, 02:37

aceman
21 Αυγούστου 2006, 19:12
μαγκες τελειωσα κ εγω κ τις 2 σεζον, κορυφη η σειρα, περιμενω να ξεκινησει η 3η. μου την εσπασε στο τελοσ ο Μαικλ που τους εδωσε στεγνα για να παρει το παιδι του που μεχρι τοτε δε το γνωριζε καν,τεσπα.

CONAN_
22 Αυγούστου 2006, 01:13
για μένα το μεγαλύτερο ερώτημα είναι γιατί έμπλεξα με αυτήν την σειρά, και συνέχεια σπάω το κεφάλι μου με αναπάντητα ερωτήματα...:)

Πάντως είναι μακράν η καλύτερη ξένη σειρά που έχω δεί.

teo_sawyer
25 Αυγούστου 2006, 19:42
poio poli me kaiei na matho ti sto kalo kani i peni. apo k os pou xeri pou vriskete o gomenos tis kai poioi ine ayto pano sta xionia.
elpizo na mathoume sintoma

Yiannakis
29 Αυγούστου 2006, 02:17
TeoSawyer συμφωνούμε γιατί :
Aπό τη στιγμή που η Penny ψάχνει για ηλεκτρομαγνητικά πεδία, αυτό σημαίνει ότι ξέρει πολλά για την Dharma.Προσωπική μου άποψη είναι ότι το έμαθε από τον πατέρα της ο οποίος μου ταιριάζει πολύ στο μάτι για Dharma ηγέτης...και κακός και πάμπλουτος...
;)

Gonzo
29 Αυγούστου 2006, 02:24
Αυτό ή και αυτή δούλευε στην Dharma αλλά μετά την έκανε γιατί άρχισε να ανακαλύπτει διάφορα που δεν της άρεσαν :???: .

Yiannakis
29 Αυγούστου 2006, 02:59
Το πιο πιθανό:yes:

nkt_13
29 Αυγούστου 2006, 11:13
Οκ ρε παιδιά........ αλλά που ήξερε αυτή (Penny) ότι ο Desmond είχε καταλήξει σε αυτό το νησί και ήταν τόσο σίγουρη ότι ζει, ώστε έψαχνε να τον βρει??? :???:8):shock:

isidora
29 Αυγούστου 2006, 11:47
Οκ ρε παιδιά........ αλλά που ήξερε αυτή (Penny) ότι ο Desmond είχε καταλήξει σε αυτό το νησί και ήταν τόσο σίγουρη ότι ζει, ώστε έψαχνε να τον βρει??? :???:8):shock:

Den pisteyo oti i Penny epsaxne ton Desmond... Nomizo oti psaxnei gia kati asxeto (o typos tis leei sto tilefono: 'We found it') kai stin poreia tha vrei ton erota tis (syginithika tora :cry: :P )!

Yiannakis
29 Αυγούστου 2006, 12:55
Οκ ρε παιδιά........ αλλά που ήξερε αυτή (Penny) ότι.... :???:8):shock:

Η Penny καταρχάς δεν είναι "αυτή"...Να τη λέμε "Θεά" καλύτερα...ζηλιάρες γυναίκες...:P

Yπόθεση:
H Θεά λοιπόν ψάχνει το "it" (το νησί ή το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο).Το ότι βρίσκεται εκεί ο Desmond τo ξέρει είτε επειδή το έμαθε από τον Dharmatiano πατέρα της είτε επειδή ανήκει και η ίδια στην Dharma...

nkt_13
29 Αυγούστου 2006, 13:01
Αχ....... τι συγκινητικό Love Story..... :cry: :cry: Το θεωρούσα δεδομένο ότι αυτοί οι 2 θα βρεθούν ή κάτι θα γίνει και θα αντιληφθεί ο ένας την ύπαρξη του άλλου και τι ρόλο παίζει ο ένας στην εξέλιξη της ζωής του άλλου, απλά είχα μείνει με την εντύπωση ότι η Penny έψαχνε πιο συγκεκριμένα για το έτερον ήμιση και όχι μόνο για τα μαγνητικά πεδία... χμμμ..... Μάλλον θα πρέπει να ξαναδώ τα επεισόδια για να θυμηθώ τι ακριβώς συμβαίνει καλύτερα, αφού εδώ παίζει σημαντικό ρόλο η λεπτομέρια και εγώ έχω γεράσει πια για να τα θυμάμαι όλα τέλεια!!!

math_2005gr
2 Σεπτεμβρίου 2006, 10:25
ego paidia psifisa "allo"...den mporo na katalavo ti ginetai me autous tous psithirous pou akoune...diavasa stohttp://www.lostpedia.com ti akrivos lene oi psithiroi kathe fora pou tous akoune...trellathika!!!!
tha mas eksigisei kaneis ti ginetai????????:shock:

doc_79
2 Σεπτεμβρίου 2006, 12:01
ego paidia psifisa "allo"...den mporo na katalavo ti ginetai me autous tous psithirous pou akoune...diavasa stohttp://www.lostpedia.com ti akrivos lene oi psithiroi kathe fora pou tous akoune...trellathika!!!!
tha mas eksigisei kaneis ti ginetai????????:shock:

βαλε σε ενα spoiler να μπορεις τι λενε οι ψιθυροι να μαθουν οσοι ενδιαφερονται......

math_2005gr
2 Σεπτεμβρίου 2006, 21:12
ok loipon...gia olous esas tous periergous!!!!!
The majority of the whispers in the show are heard in the Jungle. When they happen, the camera tends to rotate around the characters hearing them as they look around for the source, confused.

Sayid

From 1x09 - Solitary
Male Voice- "Just let him get out of here"
Male Voice- "He's seen too much already"
Male Voice- "What if he tells?"
Female Voice - "Could just speak to him"
Male Voice- "No"

Sawyer

From 1x16 - Outlaws
"How could you say that? I knew he was American"
"It was a large group"
"It'll come back around"
"Now listen. Here’s what we should do. Nothing. It’s not the one. He’s coming up on the gate."

"How could you say that, I knew he was American"
"Hey listen, come on let’s go"
"Go and see what he's doing"
"Duetch negg or Joice leg" (perhaps another language or reversed)
"Like it's your choice"
"He's coming up on the gate"
"My guess is to shoot the pig" or "Guess he'll shoot the pig"
"Yes"
"My [hand/head] is free"

"How could you even say that, I knew he was an American"
"Hey listen, come on lets go"
"Go and see what he's doing"
"He's coming up on the gate"
"My guess is to shoot the pig..."
"Okay"

Female Voice- "Maybe we should just talk to him"
Male Voice- "No if he see us it will ruin everything"
Male Voice- "What did he see"
Female Voice- "They could help us"
Male Voice- "Can't trust"
Male Voice- "Come back around"
(Sawyer pauses, crickets and cicada are heard)
Male Voice- "What did he see"
Male Voice- "Nothing, he was following it"
Female Voice- "Speak"
Male Voice- "Nothing"
"It'll come back around"

Sayid & Shannon

From 2x06 - Abandoned
"Relax dude"
"She likes the guy"
"She’s coming"
"I don't know if I can run, but I can (or can't) yell"
"Shannon sighs"
(Scream)
"Dying sucks"
"Hurry up"
"Shh..."

"She likes this guy"
"Dying sucks"
"Hi sis"
"Here she comes, here she comes"
"His mouth"
"She drives me crazy"
"Hurry up"
"I see eye to eye"
"I see..."

"Relax dude"
"She likes the guy"
"What do you think we should do?"
"She’s coming"
"We should hide, we should run"
"Heard some voice"
"See ya" or "Lucia"
"Hide the scope"
"Hurry up"

From 2x07 - The Other 48 Days
"Relax Dude, I think she likes the guy"
"You're life"
"Ich Weiss Nicht" (German for 'I don't know')
"Look out"
"Ana’s the trigger"
"You're gonna kill her"
"Move on"
(Gun shot)
"See ya"
(Like a chorus singing just after the gunshot)

"Shannon"
"She likes the guy, she likes the guy"
"Shannon"
"Your life and and time is up"
"Help me"
"Shannon, meet me on the other side"
"Her song" ('Ana-Lucia' when reversed)
(Gun shot)

"Relax dude, she likes the guy, she likes the guy"
"Shannon"
"I know it all I know it all..."
"Dying sucks"
"Shannon"
"I don't think you should tell her when she comes"
"Obviously she likes you"
"Who's the guy?"
"I want to see Shannon"
"Eye to eye"
"Who's the guy?"
"Fire Lucia"
"The brothers that help us"
"Are you done with it?"
"Her song" ('Ana-Lucia' when reversed) (Gun shot)
"Fire"

Eko, Libby, Ana-Lucia, Sawyer, Michael, Jin and Bernard

From 2x06 - Abandoned
"Who's this in the woods"
"Sawyer"
"Ana"
"I’m in someone’s dream"
"Ich weiß nicht" (German for 'I don't know')
"She’s heavy"
"Black Rock"
"Bring the boy"
"I’m in someone’s dream"

"Look in the eyes, right?"
"Do you see her?" or "Lucia"
"It’s the brothers that help us"
"I can see eye to eye"
"Sawyer"
"Did she see?"
"Bossy eh missy?"
"I’m in someone’s dream"
"I know it all, I know it all"
"It’s the eyes" or "Lucia"
"I can see eye to eye"
"I’m in someone’s dream"

"I know it all, I know it all"
"Do you see her? (or possibly 'Lucia') "I can see eye to eye"
"Did she see?"
"Shannon"
"Hide behind me"
"Bossy eh missy?"
"I’m in someone’s dream"
"I know it all"
"Under the eye" or "Eye to eye"
"It’s the eyes" or "Lucia"
"I can see eye to eye"
"She’s bossy"
"I’m in someone’s dream"

Michael, Sawyer, Hurley, Jack and Kate

From 2x06 - Abandoned

"Elizabeth"
"Elizabeth"
"Michael"
"Him"
"Michael"
"Elizabeth"
"Stop!"
"Elizabeth"
"Michael"
"Gun"
"Elizabeth"
"Michael"
(A lot more that's undecipherable)

The Beach

Only Sawyer has ever heard the whispers on the beach.

Sawyer

From 1x16 - Outlaws
"There goes another poking his head in here" or "There goes somebody" "Yeah, let's see what he's doing"
"Let's"
"Let me decide"
"Come back"
"Wait"
"I see another one"
"It'll come back around"

"Oh my god there's a guy out there"
"Dennis find out what's going on"
"Did he see us?"
"Maybe"
"Open it"
"Did you see what direction he went?"
"Right through those trees"
"Go and get him"
"There is [an explanation/a resolution] and I bet you haven't thought of it"
"What is it?"
"He's been in a plane crash"
"Are you sure?"
"I know what it's like for a plane to crash"
"Complain, complain, complain"
"I want to get closer"
"I know what you said, but he's looking around"
"What if he shoots us or something"

"There may be something, but it may be slack"
"Let's go"
"Has he seen us?"
(Alarms go off)
"I'm sorry, I'm sorry, I'm sorry"
"Intruder, Intruder"
"Hide against the bushes"
"Open the door"
"I know what it's like for a plane to crash"
"Complain, complain, complain"
"I know what you said, but..."

akouo pos sas fanike!!!!!!!:shock:
poli perierga pragmata!!!!!

Sotos_2002
2 Σεπτεμβρίου 2006, 21:22
ontws eilikrina twra mperdeutika akoma perissotero

math_2005gr
2 Σεπτεμβρίου 2006, 21:32
diladi...signomi...ti thelei na pei o poiitis???
oti tora milane kai oi nekroi???giati ekei pou einai i shannon me ton sayid kai kinigane ton walt akougetai kai ena "hi sis"!!!diladi ti???o boone milaei apo to iperperan?????tha trellatho!!!
xairomai pou simmerizesai tin apopsi mou!!!den eimai i monadiki pou mperdeutike!!!!:grin: :dance:

isidora
2 Σεπτεμβρίου 2006, 22:43
:shock: :shock: :shock: A P I S T E Y T O... :shock: :shock: :shock:
eimaste omos sigoyroi oti odos ayta akoygode ή mipos einai eikasies kapoioy? :shock:
tha katso na ksanado ta episodeia mipos kai vgalo akri...:shock:

math_2005gr
2 Σεπτεμβρίου 2006, 23:18
:shock: :shock: :shock: A P I S T E Y T O... :shock: :shock: :shock:
eimaste omos sigoyroi oti odos ayta akoygode ή mipos einai eikasies kapoioy? :shock:
tha katso na ksanado ta episodeia mipos kai vgalo akri...:shock:

ki omos....ontos akougontai!!!!ksanaeida ta episodeia kai ego!!!!me full volume sto stereo!!!!!!!!!!!!!
mipos exete vgalei kamia akri eseis na mou eksigisete kai emena??????

Mathias
4 Σεπτεμβρίου 2006, 17:48
Μήπως τελικά ρε παιδιά δεν είναι μια ταινία που θα γίνει game, ούτε κάποιο game που θα γίνει ταινία, αλλά είναι και τα δύο σε ένα. Είναι όλη η ταινία ένα virtual real. game όπου όλα τα τυπάκια που λαμβάνουν μέρος είναι on line και έχουν τελικό σκοπό το έπαθλο; Μήπως έχουν δώσει οι ίδιοι οι παίχτες , πίσω από τα χειριστήρια, τα δικά τους κρυφά χαρακτηριστικά στους ήρωές τους;
Πάλι καλά που υπάρχει και ο administrator (μαύρος καπνός ) για βάζει τα πράγματα στη θέση τους.
:lipsseale :lipsseale :lipsseale
Μήπως να σταματήσω να λέω βλακείες;

nkt_13
5 Σεπτεμβρίου 2006, 13:41
Δε ξέρω τι να πιστέψω................. Αρχίζω να φοβάμαι.......... Τ γίνεται??? Τι συμβαίνει??? Που πάμε??? Πότε θα μάθουμε τι πραγματικά γίνεται??? :???: Ααααααααααα!!! :*( Πάω να ξαναδώ αυτά τα επεισόδια με full volume και χωρίς παράσιτα.......... ;)

Gonzo
6 Σεπτεμβρίου 2006, 20:12
Μήπως τελικά ρε παιδιά δεν είναι μια ταινία που θα γίνει game, ούτε κάποιο game που θα γίνει ταινία, αλλά είναι και τα δύο σε ένα. Είναι όλη η ταινία ένα virtual real. game όπου όλα τα τυπάκια που λαμβάνουν μέρος είναι on line και έχουν τελικό σκοπό το έπαθλο; Μήπως έχουν δώσει οι ίδιοι οι παίχτες , πίσω από τα χειριστήρια, τα δικά τους κρυφά χαρακτηριστικά στους ήρωές τους;
Πάλι καλά που υπάρχει και ο administrator (μαύρος καπνός ) για βάζει τα πράγματα στη θέση τους.
:lipsseale :lipsseale :lipsseale
Μήπως να σταματήσω να λέω βλακείες;

Την συγκεκριμένη λύση την προτιμώ 1000 φορές από το να μας αρχίσουν τα " όλα εξηγούνται με βάση την τάδε επιστήμη και τέλος " .

math_2005gr
7 Σεπτεμβρίου 2006, 09:21
episis kati allo pou diavasa....
den exete anarrotithei pote poio kai ti mporei na einai to teras???oi paragogoi eipan oti to teras exei kanei tin emfanisi tou kai to exoume dei alla den exoume katalavei oti itan auto!!!!ara...poio mporei na einai???

ego den mporo na vgalo akri me auti tin seira!!!!exo xasei ta auga kai ta pasxalia!!

bilias
7 Σεπτεμβρίου 2006, 20:54
apantisa to allo....gia ton aploustato logo oti ola ta parapanw einai apories mou kai kapoia stigmi thelw na apantithoun....makari afti i stigmi na einai sintoma

HarrisZ
8 Σεπτεμβρίου 2006, 04:45
Ego apantisa tous arithous giati apo oti fenetai pezoun kai tha eksakolouthisoun na pezoun megalo rolo sto lost

teh0r
14 Σεπτεμβρίου 2006, 03:10
Kai egw psifisa "allo".Oxi oti ta alla ta erwtimata ta exw apantimena.Apla nomizw pws iparxoun kapia pio simantika pramata apo auta.Ena pou mou exei kanei tromeri entiposi kai den blepw kanenan sas na to exei anaferei mexri stigmis se auto to topic einai to eksis skiniko.Se ena allo topic den thimame se pio se auto to forum kapios eixe kanei ena site post kai eixe kapia screenshots.Kitaksa loipon ta screenshots kai trelathika otan eida to screenshot apo to 2 or 3 episodio thn 1 SEOSON PARAKALW(to tonizw auto)pou perpatouse o Walt sto ftero apo ta sintrimia tou aeroskafous kai piso sto bathos se ena komati tou aeroplanou fenotan to sima ths Dharma.Nai kala akousate to sima ths Dharma.Osoi den to exete dei sigoura tha sokaristikate twra.Den to pisteba mexri pou ekatsa kai eida ksana apo thn arxi ola ta episodia gia na brw to simio auto kai molis to eida kai patisa to pause to proto prama pou skeftika htan "Pooo re fousti mou trelh sira sou peta to sima mia trelhs fashs pou tha akolouthisei apo ta prota episodia kai esu to pernas etsi"Kapou ekei stirizw kai auto pou eipe kapios oti to teras to exoume dei ala den katalabame pio einai.Pistebw pws pezoun kai ala pou den exoume dei.Anyway.Afou kathisa kai ksana skeftika kapia skinika giati meta apo auto alaksan pola stis theories mou gia to lost kateliksa sto oti akoma kai to aeroplano htan stimeno na pesei eki eksou kai oti to teras efage mono ton piloto pou logika mono autos iksere ti pezei.Auta kai sigoura exw apories kai gia ola ta ala pio poli me auta exw kolisei.:oops:

BTW ti exete na pite gia ton titlo tou protou episodiou ths 3 season ???"
"A Tale of Two Cities"

Mathias
14 Σεπτεμβρίου 2006, 12:16
Διάφορα σήματα της Darma είναι σε διάφορα topics. Οι πιο παλιοί του forum μπορούν να σου πούν περισσότερα. Παραθέτω ένα link με ενδιαφέροντα μυστήρια :
http://www.lostmysteries.com/pics.html.

Πες μας όμως για το «A Tale of Two Cities»... έλα πες μας τη θεωρία σου.
Μόνο μη μας πεις κάτι για Charles Dickens, εκεί θα κουφαθώ τελείως.8)

HarrisZ
16 Σεπτεμβρίου 2006, 13:34
Re paidia molis eida to spoiler tou Math 2005gr kai ta epexa otan akousa oti ta wispers lene akribos auta ta logia :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: Wtf????
Balte to se ena topic na to doun kai oi alloi.

mpamparos
18 Σεπτεμβρίου 2006, 00:32
Ο rhmadhs o mavros kapnos ti einai;
Funda kapnizei o Xerli kai ekane tos mpafokapno;

anastluc
19 Σεπτεμβρίου 2006, 04:24
O Henry στο τελευταίο επεισόδιο γιατί δεν εκπλήζεται καθόλου όταν γίνεται ο ουρανός μωβ και ακούγεται αυτός ο ήχος (όταν ο Locke το παίζει μάγκας και δεν πατά το κουμπί). Ο σκηνοθέτης έτσι όπως ζουμάρει πάνω του σαν να θέλει να μας πει ότι είναι κάτι που περίμενε να γίνει. Να ένα ερώτημα το οποίο κατ'εμένα είναι και σημαντικό γιατί αυτός προσπαθούσε να πείσει τον Λοκ να μην το πατήσει ενώ προφανώς πρέπει να το πάτησε όση ώρα ο Λοκ ήταν εγκλωβισμένος. Τελικά τι θέλει : να πατηθεί ή να μην πατηθεί το γ@@μενο το κουμπί?

teh0r
19 Σεπτεμβρίου 2006, 04:31
O Henry στο τελευταίο επεισόδιο γιατί δεν εκπλήζεται καθόλου όταν γίνεται ο ουρανός μωβ και ακούγεται αυτός ο ήχος (όταν ο Locke το παίζει μάγκας και δεν πατά το κουμπί). Ο σκηνοθέτης έτσι όπως ζουμάρει πάνω του σαν να θέλει να μας πει ότι είναι κάτι που περίμενε να γίνει. Να ένα ερώτημα το οποίο κατ'εμένα είναι και σημαντικό γιατί αυτός προσπαθούσε να πείσει τον Λοκ να μην το πατήσει ενώ προφανώς πρέπει να το πάτησε όση ώρα ο Λοκ ήταν εγκλωβισμένος. Τελικά τι θέλει : να πατηθεί ή να μην πατηθεί το γ@@μενο το κουμπί?

Kai egw to eixa pei kapote auto edw ala kapios mu eipe oti kanw lathos.Eixa kai sinexizw na exw thn apopsh oti sigoura perimene na ginei auto:)

johnnyestia
19 Σεπτεμβρίου 2006, 04:51
Να κάνω μια ερώτηση προς τους μυημένους?

Αυτή που χάρισε το σκάφος στον Ντέσμοντ δεν είναι η Λίμπυ? (Ελίζαμπεθ > Λίμπυ)

Και αν ναι, γιατί την εμφανίσανε σε flashback στο s2e23, ενώ σε realtime είχε πεθάνει?Απλά για να έχουμε να λέμε?

Μήπως τελικά τρελάθηκε γιατί έδωσε το σκάφος στον Ντέσμοντ και όταν αυτός εξαφανίστηκε έριξε το φταίξιμο στον εαυτό της? Και γιατί είναι η μοναδική για την οποία δεν μας έχουνε δείξει flashback και πως βρέθηκε στο Σίδνεϋ?

doc_79
19 Σεπτεμβρίου 2006, 07:18
johnnyestia υπαρχει σχετικο θεμα στο φορουμ του λοστ με τιτλο 'τι τρεχει με τη λιμπι'

katsosi
25 Σεπτεμβρίου 2006, 22:26
Εγώ τώρα να ρωτίσω που ακριβώς είναι αυτό το νησί; Γίνεται της τρελής και κανένας από τον "έξω κόσμο" δεν το έχει εντοπίσει; Είναι κάπου που δεν πετάνε αεροπλάνα, εκτός αν πρόκειται να πέσουν ούτε και πλοία. Στην τελική υπάρχουν και δορυφόροι. Γιατί κανείς δεν το βρίσκει έστω τυχαία;

math_2005gr
26 Σεπτεμβρίου 2006, 09:43
Εγώ τώρα να ρωτίσω που ακριβώς είναι αυτό το νησί; Γίνεται της τρελής και κανένας από τον "έξω κόσμο" δεν το έχει εντοπίσει; Είναι κάπου που δεν πετάνε αεροπλάνα, εκτός αν πρόκειται να πέσουν ούτε και πλοία. Στην τελική υπάρχουν και δορυφόροι. Γιατί κανείς δεν το βρίσκει έστω τυχαία;

poios kserei?????
isos se auto paizei kapoio rolo o magnitismos!!

Sotos_2002
26 Σεπτεμβρίου 2006, 09:50

Οι δορυφοροι οπως ειχε πει και ο φιλος μου ο Σαγιντ δεν "κοιτανε" τυχαια αλλα χειροκινητα καποιος τους καθοδηγει...

math_2005gr
26 Σεπτεμβρίου 2006, 09:54
Οι δορυφοροι οπως ειχε πει και ο φιλος μου ο Σαγιντ δεν "κοιτανε" τυχαια αλλα χειροκινητα καποιος τους καθοδηγει...

sosto kai auto!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

gregkerkyra
28 Σεπτεμβρίου 2006, 13:12
einai telika peiramatozwa??? elpizw suntoma na mathoume...

violete
3 Οκτωβρίου 2006, 17:07

Υ.Γ:Το ερώτημα 8 είναι για όσους αμφισβητούν την εξήγηση που δόθηκε στο τελευταίο επεισόδιο.

βλακας ο jack???γιατι?καλυτερος ειναι o sawyer??εεεεεεε???η ερωτηση που με καιει εμενα προσωπικα ειναι το πόσο ηλιθια ειναι η kate που της την πεφτει ο κουκλος ο γιατρός και αυτη (μάλλον)γουστάρει τον άπλυτο(σχετικο αυτο βεβαια,ολοι απλυτοι ειναι) τον βλάκα,με την ηλίθια τεξανή προφορά sawyer!!!:mad::thumbdown

nkt_13
3 Οκτωβρίου 2006, 22:57
βλακας ο jack???γιατι?καλυτερος ειναι o sawyer??εεεεεεε???η ερωτηση που με καιει εμενα προσωπικα ειναι το πόσο ηλιθια ειναι η kate που της την πεφτει ο κουκλος ο γιατρός και αυτη (μάλλον)γουστάρει τον άπλυτο(σχετικο αυτο βεβαια,ολοι απλυτοι ειναι) τον βλάκα,με την ηλίθια τεξανή προφορά sawyer!!!:mad::thumbdown

Η απάντηση είναι ότι η Kate δεν αξίζει στο Sawyer........ :yes: Όχι ότι αξίζει στο Jack, :???: αλλά καλύτερα στον κύριο "Ξέρω τα πάντα, κάνω τα πάντα, είμαι πολύ καλός, βοηθάω τους πάντες......... είμαι τέλειος" :yawn: παρά στον απίστευτο :worthy:Sawyer ........ Τα λόγια είναι πολύ λίγα για να τον περιγράψουν!!!!!!!!! :respect: :yahoo: :clapping: :dance:

costasnikaia
4 Οκτωβρίου 2006, 00:14
Μια τυπισσα σαν την απιστευτη kate μονο στον απιστευτο sawyer ομως θα μπορουσε να ταιριαξει και οχι στον mr.perfect ο οποιος ομως ειναι προβατο μπροστα στην kate.
Το jack τον εχει για πρωινο και η kate.

Sotos_2002
4 Οκτωβρίου 2006, 00:19
Προσεχτε η θεματολογια των post σας να μενει στο θεμα του τοπικ...
Γιατι εχετε βγει off-topic!

master21
7 Οκτωβρίου 2006, 00:05
ΜΗΠΩΣ ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΝΑ ΝΟΤΙΟ ΠΟΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΝΗΣΙ ΛΟΓΩ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΤΡΟΠΙΚΟ?Η ΤΡΟΠΙΚΗ ΑΡΚΟΥΔΑ ΠΟΥ ΔΙΑΟΛΟ ΒΡΕΘΗΚΕ??ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ 2ης ΣΑΙΖΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΛΟΙΟ ΣΤΟΥΣ ΠΑΓΟΥΣ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΒΡΗΚΑΝ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΤΟΥ ΝΤΕΣΜΟΝΤ.....

EDIT:

Η ΤΡΟΠΙΚΗ ΑΡΚΟΥΔΑ ΠΟΥ ΔΙΑΟΛΟ ΒΡΕΘΗΚΕ?? ΣΟΡΡΥ ΠΟΛΙΚΗ ΑΡΚΟΥΔΑ...

TheAngel
7 Οκτωβρίου 2006, 02:00
Ξέρεις ότι με τα κεφαλαία είναι σα να φωνάζεις, έτσι;

master21
7 Οκτωβρίου 2006, 13:44
Ξέρεις ότι με τα κεφαλαία είναι σα να φωνάζεις, έτσι;

sorry!!:yes::yes:

Borg
12 Οκτωβρίου 2006, 06:53
Από επεισόδιο σε επεισόδιο αλλάζουν τα ερωτήματα πολλές φορές :P

tgiannak
18 Οκτωβρίου 2006, 23:37
Το προ-τελευταίο πιστευω απαντήθηκε!

mitsosG7
19 Οκτωβρίου 2006, 15:44
Θέλω να πω μερικές απορίες αλλά δεν ξέρω αν τις έχει ήδη παραθέσει κάποιος άλλος. Βαρέθηκα να διαβάσω 15 σελίδες με posts :) .
1ον Οι ψίθυροι... Είναι πολύ περίεργο Sayid,Sawyer,Russaw,Shannon και όλοι οι επιζήσαντες της ουράς του αεροπλάνου να φαντάζονται ότι ακούν ψίθυρους. Επίσης το φαινόμενο είναι χαλαρά υπερφυσικό διότι και να πεις είναι 5 απ'τους "άλλους" και σπάνε πλάκα με τους ναυαγούς, δεν υπήρχε περίπτωση να ξέρουν την κατάρα που έριξε ο μάγειρας του γαριδάδικου στον Sawyer (την οποία άκουγε και σε whisper) "It'll come back around." .
2ον Walt... Τί γίνεται ρε παιδιά με αυτό το μαγικό παιδί; Βασικά αν συγκεντρώσουμε τις ζαριές στο τάβλι, το μαχαίρι που κάρφωσε στο δέντρο με τη 2η προσπάθεια, το θάνατο του πουλιού που δεν ήθελε να άσχοληθεί με μία εργασία πάνω στα πουλιά και τις "μαγικές" εμφανίσεις, βγάζω το συμπέρασμα ότι αν σκεφτεί κάτι πολύ και το θέλει πραγματικά, γίνεται.
3ον το νησί... Το υπερφυσικό απ'ότι φένεται δεν πρόκειται να το γλιτώσουμε. Περίεργα οράματα, από Boone, Locke, Ecko στα οποία μαθαίνουν πράγματα τα οποία δεν είναι δυνατόν να ήξεραν. Ο Jack ακολουθεί τον πατέρα του και βρίσκει το νερό. Η Kate βλέπει ένα μαύρο άλογο! το οποίο δεν είναι παραίσθηση γιατί το βλέπει και ο Sawyer, σε ένα νησί που τα μόνα ζώα που έχει είναι αγριογούρουνα, αρκούδες, μερικά πουλιά και 1 βατράχι! lol...
4ον Ο πατέρας του Jack... Αυτό ίσως να το εξηγεί κάποιος σεναριογράφος σε συνέντευξη αλλά δεν έχω διαβάσει καμία. Βλεπουμε τον Jack στο check-in να φωνάζει ότι πρέπει να πάει το φέρετρο με τον πατέρα του στην Αμερική για να τον θάψει, ενώ η κοπέλα του λέει οτι αυτό δεν γίνεται χωρίς τα κατάλληλα έγγραφα. Όταν βρίσκει το φέρετρο μετά την συντριβή αυτό είναι άδειο. Το πρώτο που σκέφτηκα είναι "δεν μπόρεσε να τον μεταφέρει οπότε τον έθαψε στην Αυστραλία και είπε μήπως κάνει κηδεία με κλειστό φέρετρο στην Αμερική για να πιστέψουν οι δικοί του ότι είναι μέσα.". Αυτό όμως δεν είναι εφικτό. Πότε πρόλαβε; Ο Jin είναι ακριβός πίσω του και η Anna-Lucia τον βρίσκει μετά στο μπαρ και σχολιάζει τα όσα είδε. Πόσες ώρες πιο πριν πας στο αεροδρόμιο; 2? 3? Για να κάνεις κηδεία σε έναν νεκρό θες πολλές ώρες, μέρες... το ίδιο και να τον κάψεις αν αυτό ήταν μία επιλογή του Jack. Το πτώμα του πατέρα του εξαφανίστηκε; Το φέρετρο όταν το βρήκε ήταν κλειστό και άθικτο.

sheik
19 Οκτωβρίου 2006, 16:48
Υπαρχουν 2 εκδοχες για τον πατερα του.Ή τον κοροιδεψαν και δεν εβαλαν το πτωμα στο φερετρο(πραγμα απιθανο,ποιος θα εκανε κατι τετοιο σε μια αεροπορικη εταιρια) ειτε πολυ απλα κατα τη πτωση,το φερετρο ανοιξε,επεσε το πτωμα ή στο νησι ή στη θαλασσα και κατα τη προσκρουση εκλεισε(το πιο πιθανο.Εγω αυτο πιστευω πως εγινε).

Sotos_2002
19 Οκτωβρίου 2006, 16:52
Ειτε το πηραν οι αλλοι, για γνωστους μεχρι στιγμης λογους.

Mathias
19 Οκτωβρίου 2006, 17:07
ή γιατί δεν υπήρχε ποτέ κανείς μέσα στο φέρετρο, διότι όλα τα flash back είναι εμφυτευμένες αναμνήσεις στο μυαλό του jack, όπως λέω και στη παλιοθεωρία μου, στο topic «θεωρία για το νησί». :thumbsup1

Sotos_2002
19 Οκτωβρίου 2006, 17:10
ή γιατί δεν υπήρχε ποτέ κανείς μέσα στο φέρετρο, διότι όλα τα flash back είναι εμφυτευμένες αναμνήσεις στο μυαλό του jack, όπως λέω και στη παλιοθεωρία μου, στο topic «θεωρία για το νησί». :thumbsup1

H και αυτο.

ΥΓ: Λεω και 'γω... πολυ αργησε να απαντησει!:P

Mathias
19 Οκτωβρίου 2006, 17:29
Άργησα γιατί είχα χάσει το βιβλίο του Yiannaki από τις εκδόσεις Oceanic και προσπαθούσα να βρώ τρόπο να σε βοηθήσω με τις τριανταφυλλίες που σου χάλασε ο καπνός.:P :P και στους δύο.
και μην μου πεις ότι είμαι off topic, γιατί όλα αυτά τα γράφω για ένα και μόνο λόγο...αρχίζω να αναθεωρώ, το μεγαλύτερο κενό σε όλα αυτά που προσπαθώ να συνδέσω είναι ο καπνός :mad:, δεν μπορώ να τον κολλήσω στη θεωρία μου. Οπότε για μένα αρχίζει αυτό να είναι το μεγαλύτερο ερώτημα.

mitsosG7
19 Οκτωβρίου 2006, 22:19
Mathias αυτό που είπες δεν το είχα σκεφτεί ως πιθανότητα. Μάλιστα... αυτό αξίζει.

Elesar
21 Οκτωβρίου 2006, 02:00
Αν θέλεις, ανέλυσε μου την θεωρία σου περι "εμφυτευμένων αναμνήσεων" (ή αν το έχεισ κάνει ήδη απλά πες μου που να τη δω. Ειναι όλοι πειραματόσωα της Dharma, τους εμφυτεύουν αναμνήσεις η γενική ιδέα αν κατάλβα καλά???Ή υπάρχουν και όλα???)

Mathias
21 Οκτωβρίου 2006, 17:58
Αν θέλεις, ανέλυσε μου την θεωρία σου περι "εμφυτευμένων αναμνήσεων" (ή αν το έχεισ κάνει ήδη απλά πες μου που να τη δω. Ειναι όλοι πειραματόσωα της Dharma, τους εμφυτεύουν αναμνήσεις η γενική ιδέα αν κατάλβα καλά???Ή υπάρχουν και όλα???)
Φίλε Elesar, έχω γράψει κάποια σημεία σε διάφορα topics κυρίως όμως στο «θεωρία για το νησί». Σου γράφω τα παρακάτω και ζητώ συγνώμη αν κάποιοι τα ξαναδούν.
Σε γενικές γραμμές νομίζω, πως όλοι και οι διαφορετικές ομάδες των άλλων και οι Lostόβιοι φίλοι μας, ήταν από πάντα στο νησί και ήταν μέλη σε κάποια ομάδα. Μπορεί να ήταν με τους επιστήμονες, μπορεί με τα πειραματόζωα, μπορεί και σε κάποια άλλη ομάδα.
Το νησί είναι κάτι σαν το Άβαλον ή το τρίγωνο των Βερμούδων. Ανήκει στη Dharma και όλα τα έχει κάνει για τη συνέχιση του ανθρώπινου γένους μετά το τέλος όπως λέει η εξίσωση Βαλεντζέτι. Για να περάσεις σε αυτό, περνάς από κάποιου είδους πύλη, που έχει να κάνει με μαγνητικά πεδία (ίσως ταξίδι στην τέταρτη διάσταση του χωροχρόνου) ή σπάει με κάποια αντιστροφή της βαρύτητας η προστασία του. Υπάρχουν σημεία που κολλάνε όπως: μαύρος καπνός γενικότερα και το σύννεφο όταν ο Ντέσμοντ γύρισε το κλειδί, (σε όλα τα πειράματα τέτοιου είδους υπήρξε σύννεφο), πόδι με τέσσερα δάχτυλα που έφυγε ο Γουόλτ ( πύλη ίσως). Ντε ζα βου του Ντέσμοντ και συμπίεση της ύλης στο καταφύγιο. (Θυμίζει μαύρες τρύπες και χρονική διαταραχή).
Συνεχίζω για τους δικούς μας. Όπως έχω πει ήταν , ίσως πάντα, στο νησί. Έρχεται η στιγμή να φύγουν είτε γιατί τελείωσε ο σκοπός τους είτε γιατί το θέλησαν. Τους εμφυτεύουν ψεύτικες μνήμες για να μην θυμούνται τι γίνεται στο νησί (γι αυτό το λόγο έχουν κοινές παρουσίες στις μνήμες τους, είναι από υπολογιστή που έχει δώσει τους πιθανούς συνδυασμούς, με τα πρόσωπα που έχει στα δεδομένα του δίσκου) και φεύγουν. Κάτι πάει λάθος και πέφτουν (ή κάποια ομάδα τους εμποδίζει να φύγουν κατα λάθος ή επίτηδες, π.χ. Ντέσμοντ). Είναι λοιπόν επιζώντες αλλά όχι αυτοί που νομίζουν.
Ο καπνός (το κορυφαίο όπλο της Dharma – σύμφωνα με την ultimate theory) σκανάρει τις μνήμες τους για να δει αν έχουν όντως τις ψεύτικες. Σε όλους σχεδόν όλα οκ, εκτός από τον πιλότο που ήξερε την αλήθεια. (Γι αυτό ίσως και ο πιλότος εξοντώνεται άμεσα). Ίσως γι αυτούς τους λόγους να εξοντώθηκαν και κάποιοι το πρώτο βράδυ.
Έχω κι περισσότερα αλλά θα σε ζαλίσω.
Γνωρίζω πως υπάρχουν κενά, αλλά το παλεύω. Σίγουρα πάντως δεν είναι φρέσκοι στο νησί και σίγουρα δεν υπάρχει μια ομάδα others.

ps: Δεν προσπαθώ να βρώ τη λύση, να συνδέσω τα κομμάτια προσπαθώ και ξέρω, έχω καεί τελείως:P

SAMURAi
22 Οκτωβρίου 2006, 03:35
το μεγαλύτερο?..
Πόσο θα τραβηξει αυτη η ιστορία???
.................................................. ...

sheik
22 Οκτωβρίου 2006, 04:30
Eαν καποιος εχει κουραστει,το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να σταματησει να βλεπει.Απλο...

SAMURAi
22 Οκτωβρίου 2006, 05:12
ναι.. μου το'χουν ξαναπεί man..
γιαυτό κ το παω FF όταν προκειτε να με πριξουν με flashbacks..
αλλά πες μου ότι εχω αδικο και δικαιολογησε το μου, να σου πω: ""Ναι Εχεις Δικιο,Κανω Λαθος!""

makis_reth
22 Οκτωβρίου 2006, 06:52
ναι.. μου το'χουν ξαναπεί man..
γιαυτό κ το παω FF όταν προκειτε να με πριξουν με flashbacks..
αλλά πες μου ότι εχω αδικο και δικαιολογησε το μου, να σου πω: ""Ναι Εχεις Δικιο,Κανω Λαθος!""

Κι εγω συμφωνω μαζι σου,το να το τραβανε για να κανουν 800.000 επισοδια επειδη παει καλα στην τηλεθεαση ειναι κουραστικο, οταν μια σειρα παει πανω απο τρεις σεζον γινεται σαπουνοπερα σαν το τολμη και γοητεια (μιλαμε για σειρα χωρις αυτοτελη επισοδια).

mitsos10
22 Οκτωβρίου 2006, 09:37
Κατά την γνώμη μου το μεγαλύτερο ερώτημα είναι ''οι άλλοι''.

sfairas
27 Οκτωβρίου 2006, 11:56
θέλω να ελπίζω πως απλά μας ψαρώνουν και δεν είναι όλα στο μυαλό του hurley,το ελπίζω δηλαδή

tgiannak
27 Οκτωβρίου 2006, 13:30
Επίσης αυτο που μου κινεί την περιέργεια και πιστευω και σε σας, είναι αυτοι οι αριθμοί..σε αυτο το θέμα θα μπορούσα να κάνω 1000 ερωτήσεις..:cry:

mitsos10
27 Οκτωβρίου 2006, 13:34
Επίσης αυτο που μου κινεί την περιέργεια και πιστευω και σε σας, είναι αυτοι οι αριθμοί..σε αυτο το θέμα θα μπορούσα να κάνω 1000 ερωτήσεις..:cry:Σαφώς και είναι μεγάλο ερώτημα.

Sotos_2002
27 Οκτωβρίου 2006, 14:19
Επίσης αυτο που μου κινεί την περιέργεια και πιστευω και σε σας, είναι αυτοι οι αριθμοί..σε αυτο το θέμα θα μπορούσα να κάνω 1000 ερωτήσεις..:cry:

Ριξε μια ματια εδω (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=1516) και οι ερωτησεις σου θα γινουν 200-400;)

tgiannak
27 Οκτωβρίου 2006, 14:48
Ριξε μια ματια εδω (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=1516) και οι ερωτησεις σου θα γινουν 200-400;)

χα χα! καλό:lol:

όντως έγιναν γύρω στις 500 τώρα :yes: :haha:

p.s το είχα διαβάσει αυτο φίλε μου..πολύ καλό..σε ευχαριστώ πολύ πάντως:) :yes:

Elesar
27 Οκτωβρίου 2006, 15:27

axaxaxaxaxaxaxx SO(S)TOS_20028)

mitsos10
27 Οκτωβρίου 2006, 15:34
χα χα! καλό:lol:

όντως έγιναν γύρω στις 500 τώρα :yes: :haha:
:yes:Αυτό απάντησε στις ερωτήσεις μου εκτός σειράς.Ακόμα είναι πολύ περίπλοκο.

tgiannak
27 Οκτωβρίου 2006, 15:44
Αυτό απάντησε στις ερωτήσεις μου εκτός σειράς.Ακόμα είναι πολύ περίπλοκο.

Και στις ερωτήσεις της σειράς...οι αριθμοί θα μας τρελάνουν!:shock:

mitsos10
27 Οκτωβρίου 2006, 15:51
Και στις ερωτήσεις της σειράς...οι αριθμοί θα μας τρελάνουν!:shock:Αν δεν το έχουν κάνει ήδη.

tgiannak
29 Οκτωβρίου 2006, 22:07
κοίτα εδω περιμένουμε σαν τρελοί το επόμενο επεισόδιο ποτε να περάσουν οι μέρες...ΜΑΣ εχουν τρελάνει:)

jaguar00
1 Νοεμβρίου 2006, 03:05
νομιζω οτι το μεγαλυτερο ερωτημα ειναι ποιοι ειναι τελικα οι ''καλοι'' και ποιοι οι ''κακοι''?

kaloboli
5 Νοεμβρίου 2006, 23:13
πιστευω οτι το μεγαλυτερο ερωτημα ειναι ποτε θα τελειωσει η σειρα...οχι τιποτε αλλο να ξερουμε τουλαχιστον ποσα χρονια θα περιμενουμε μεχρι να παρουμε απαντησεις στα ερωτήματα μας

notis_x
7 Νοεμβρίου 2006, 09:06
Εγώ πάλι λέω πότε θα καταλάβουμε τι ''παίζεται'' με την όλη σειρά.

Mathias
8 Νοεμβρίου 2006, 00:42
Ποιοι είναι οι "άλλοι"; http://www.greektvsubs.gr/blackteal/polls/bar2-l.gifhttp://www.greektvsubs.gr/blackteal/polls/bar2.gifhttp://www.greektvsubs.gr/blackteal/polls/bar2-r.gif 10522,01%Ποιος είναι "Αυτός" (ο πάνω απ'όλους); http://www.greektvsubs.gr/blackteal/polls/bar3-l.gifhttp://www.greektvsubs.gr/blackteal/polls/bar3.gifhttp://www.greektvsubs.gr/blackteal/polls/bar3-r.gif 4810,06%Τι συμβαίνει με τις παραισθήσεις; http://www.greektvsubs.gr/blackteal/polls/bar4-l.gifhttp://www.greektvsubs.gr/blackteal/polls/bar4.gifhttp://www.greektvsubs.gr/blackteal/polls/bar4-r.gif 193,98%Τι σημαίνουν τελικά οι αριθμοί; http://www.greektvsubs.gr/blackteal/polls/bar5-l.gifhttp://www.greektvsubs.gr/blackteal/polls/bar5.gifhttp://www.greektvsubs.gr/blackteal/polls/bar5-r.gif 11223,48%Τι ρόλο βαράει η Πένυ; http://www.greektvsubs.gr/blackteal/polls/bar6-l.gifhttp://www.greektvsubs.gr/blackteal/polls/bar6.gifhttp://www.greektvsubs.gr/blackteal/polls/bar6-r.gif 142,94%Είναι τελικά πειραματόζωα; http://www.greektvsubs.gr/blackteal/polls/bar1-l.gifhttp://www.greektvsubs.gr/blackteal/polls/bar1.gifhttp://www.greektvsubs.gr/blackteal/polls/bar1-r.gif 439,01%Τι είναι ο μαύρος καπνός; http://www.greektvsubs.gr/blackteal/polls/bar2-l.gifhttp://www.greektvsubs.gr/blackteal/polls/bar2.gifhttp://www.greektvsubs.gr/blackteal/polls/bar2-r.gif 5311,11%Τι έγινε τελικά με το αεροπλάνο; http://www.greektvsubs.gr/blackteal/polls/bar3-l.gifhttp://www.greektvsubs.gr/blackteal/polls/bar3.gifhttp://www.greektvsubs.gr/blackteal/polls/bar3-r.gif 102,10%Υπάρχει επαφή του νησιού με τον έξω κόσμο;
Soto, να προσθέσω μερικά ερωτήματα;
Το μικρό νησί, ήταν από πριν ορατό;
Υπάρχει ιός;
Ο Ντέσμοντ βλέπει στο μέλλον;
Υπάρχουν πολλές ομάδες άλλων;
Το νησί έχει θεραπευτικές ικανότητες;
Οι χαμένοι έχουν παραισθήσεις ή ο καπνός μπορει και σχηματίζει μορφές;
Τι είναι οι ψίθυροι;
Η Ρουσσώ ήξερε για το μικρό νησί και ποιό είναι το νησί, Νότια στο χάρτη της στις 38 μοίρες ;
Πού είναι τα παιδιά;
Γιατί οι άλλοι καίνε τους νεκρούς;
Αν κάποιος φύγει από το ίδιο σημείο που έφυγε ο Μάικλ, με την ίδια πορεία, που θα βγεί;

Προσπαθώ να τα μαζέψω. Κάνε παιχνίδι όπως νομίζεις.:yes:

Sotos_2002
8 Νοεμβρίου 2006, 01:27
Οκ τα προστεθηκαν και αλλα ερωτηματα στην δημοσκοπηση.
Αν το μεγαλυτερο σας ερωτημα εχει αλλαξει απο τοτε που ψηφισατε,
καντε ενα ποστ λεγοντας ποιο ειναι αυτο τωρα...

Elesar
8 Νοεμβρίου 2006, 01:51
Μαύρος καπνός ?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?

Borg
8 Νοεμβρίου 2006, 02:40
Θυμήθηκα την γαλλίδα από την πρώτη σεζόν να λέει “there is no monsters” δηλ αυτό που ακουγόταν σαν τον king kong
Επίσης η γαλλίδα είναι εκεί 16 χρόνια πως γίνετε αυτήν να μην είδε τον μαύρο καπνό η να ακουσε το περίεργο θόρυβο ?
Επίσης είχε πει πως τους σκότωσε όλους γιατί άρχισαν να αρρωσταίνουν κλπ .. αρρώστησαν ? η νόμιζε ότι αρρώστησαν ?
Σας πήγα λίγο πίσω αλλά νομίζω η παροιμία που λέει « όπως θα στρώσεις θα κοιμηθείς» ταιριάζει στο lost

Το μέντιουμ είχε πει στην ξανθούλα να πάει Αμερική και πήγε και δεν την περίμενε κανένας και έπαθε ότι έπαθε στο γυρισμό τις , τυχαίο η μοιραίο ?

nkt_13
9 Νοεμβρίου 2006, 12:01
Το μέντιουμ είχε πει στην ξανθούλα να πάει Αμερική και πήγε και δεν την περίμενε κανένας και έπαθε ότι έπαθε στο γυρισμό τις , τυχαίο η μοιραίο ?

Η Claire (ξανθούλα) δεν έφτασε ποτέ στην Αμερική και για αυτό δεν μας έδειξε αν την περίμενε κανείς... :oops: Οπότε δεν το έπαθε στο γυρισμό, άρα δεν ήταν ούτε τυχαίο ούτε και μοιραίο. Απλά ο κύριος μέντιουμ την έστειλε και μάλιστα της είχε πει ότι είναι σημαντικό να μεγαλώσει αυτή το παιδί της.... ;) Φάνηκε μάλιστα ότι ο κύριος μέντιουμ ήξερε τι πρόκειται να συμβεί.... :yes:

Mathias
13 Νοεμβρίου 2006, 22:33
Εδώ που έχουμε φτάσει πλέον, εννοώ τελος μίνι season 3, επεισόδιο 6, θεωρώ πως η απάντηση στην ερώτηση τι είναι το νησί, θα έλεινε το 50% των αποριών.

goulista
13 Νοεμβρίου 2006, 22:47
ola ginete na ta apantiso

YOSHIMITSU
13 Νοεμβρίου 2006, 23:40
Άλλο: καθαρτήριο... εξού και τα flashback στην ζωή του καθένα. Ότι κάνετε εδώ είναι για να λυτρωθήτε. Τέλος, για περάστε τώρα στην κόλαση. Ή μήπως είστε ήδη εκεί (εδώ)...

:twisted:

Lucian11
1 Δεκεμβρίου 2006, 23:14
Έχει καταλάβει κανένας τι ακριβώς ήταν η πρωτοβουλία της Ντάρμα;; Και πως κατάλαβε ο Eko από την κασέτα ότι αυτοί που παρακολουθούσαν ήταν το πείραμα και όχι αυτοί που πατούσαν το κουμπί γιατί εγώ κατάλαβα ότι και ο Locke.

firemax7
3 Δεκεμβρίου 2006, 21:58
.. Απιστευτα ερωτηματα το Lost.. ελπιζω να μας λυθουν οι αποριες στο τελος, σχετικα με οοολα αυτα.. και να μη μας αφησει ετσι.

Εγω ψηφισα, τι σημαινουν τελικα οι αριθμοι; Αλλα δεν εχει σημασια, ολα τα αλλα με απασχολουν εξισου :)

coni
4 Δεκεμβρίου 2006, 01:34
Έχει καταλάβει κανένας τι ακριβώς ήταν η πρωτοβουλία της Ντάρμα;; Και πως κατάλαβε ο Eko από την κασέτα ότι αυτοί που παρακολουθούσαν ήταν το πείραμα και όχι αυτοί που πατούσαν το κουμπί γιατί εγώ κατάλαβα ότι και ο Locke.

Δεν θυμάμαι αν ήταν και ο ΕΚΟ εκεί, αλλά αν θυμάστε, μια ομάδα είχε βγει σε κάτι γρασίδια και εκεί είχαν βρει ένα βουνό από τα μπουκ****ια που βάζανε τα χαρτάκια οι "παρακολουθητές". Ε, αυτά τα χαρτάκια πηγαίνανε στο γάμο του καραγκιόζη, οπότε για τη Ντάρμα που παρακολουθούσε τους "παρακολουθητές", το πείραμα πήγαινε μια χαρά.

Βέβαια και ο Ντέσμοντ παρακολουθούταν γιατί αν ξέχναγε το κουμπί, θα γινόταν αυτό που έγινε και έπεσε το αερόπλανο.

Όλοι παρακολουθούνταν. Το θέμα μου εμένα είναι:

Γιατί δε μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχει άλλο νησί; Με αυτό που έκανε ο Μπεν στο Σώγιερ, πιστεύω ότι ήθελε να του σπάσει τον τσαμπουκά. Πως είναι δυνατό οι ΛΟΣΤ να μην έβλεπαν το απέναντι νησί, ούτε καν ο Σαγίντ που γύρναγε με το ιστιοφόρο;

coni
4 Δεκεμβρίου 2006, 01:35
Α, και καλώς σας βρήκα!!!

Elesar
4 Δεκεμβρίου 2006, 05:08
Α, και καλώς σας βρήκα!!!
Καλώς ήρθες! Για την απορρία σου, σχετικα με το 2ο νησί και τι έγινε με το ιστιοφόρο κτλ κτλ, ψάξε σε προηγούμενα topic και θα βρεις ενδιαφέρουσες θεωρίες8)

nectar
4 Δεκεμβρίου 2006, 16:54
Δεν θυμάμαι αν ήταν και ο ΕΚΟ εκεί, αλλά αν θυμάστε, μια ομάδα είχε βγει σε κάτι γρασίδια και εκεί είχαν βρει ένα βουνό από τα μπουκ****ια που βάζανε τα χαρτάκια οι "παρακολουθητές". Ε, αυτά τα χαρτάκια πηγαίνανε στο γάμο του καραγκιόζη, οπότε για τη Ντάρμα που παρακολουθούσε τους "παρακολουθητές", το πείραμα πήγαινε μια χαρά.

Βέβαια και ο Ντέσμοντ παρακολουθούταν γιατί αν ξέχναγε το κουμπί, θα γινόταν αυτό που έγινε και έπεσε το αερόπλανο.

Όλοι παρακολουθούνταν. Το θέμα μου εμένα είναι:

Γιατί δε μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχει άλλο νησί; Με αυτό που έκανε ο Μπεν στο Σώγιερ, πιστεύω ότι ήθελε να του σπάσει τον τσαμπουκά. Πως είναι δυνατό οι ΛΟΣΤ να μην έβλεπαν το απέναντι νησί, ούτε καν ο Σαγίντ που γύρναγε με το ιστιοφόρο;
Σωστή η παρατήρησή σου... όλοι αυτό καταλάβαμε, ότι δηλαδή πήγαιναν στο γάμο του καραγκιόζη, αλλά δεν είναι απίθανο παλαιότερα σ'αυτό το σημείο να βρισκόταν μία εγκατάσταση που πλέον να έχει καταστραφεί. Άλλωστε οι περισσότερες εγκαταστάσεις που έχουμε δει είναι είτε κατεστραμένες είτε παρατημένες από καιρό.

coni
4 Δεκεμβρίου 2006, 21:50
Δε μου φαίνεται να υπήρχε εκεί εγκατάσταση. Που να εξαφανίστηκε; Δε θα είχε μείνει κάτι σαν ερείπια ή κάτι τέτοιο; Απ΄ ότι θυμάμαι (που δεν είναι και το καλύτερό μου η μνήμη), ήταν σε κάτι γρασίδια και σε κάτι λιβάδια. Έτσι, στο πουθενά. Μάλλον και αυτό να ήθελαν να μας δείξουν, την πλάνη των ενδιάμεσων "παρακολουθητών".

coni
5 Δεκεμβρίου 2006, 00:20
Επίσης, σκεφτόμουν πάλι την ιστορία με το 2ο νησί.

Όταν έπεφτε το αεροπλάνο, φάνηκε να είναι ελάχιστα πάνω από το νησί των Άλλων.

Επίσης, ο Μπεν έδωσε τότε εντολή στον Ίθαν και στον άλλον τον ξανθό (δε θυμάμαι το όνομα) να πάνε να κάνουν mingle με τους LOST.

Ξεπερνώντας το πως μπορούσε ο Μπεν να φανταστεί ότι θα σωθούν κάποιοι, δεν είναι λίγο τρελό να έπεσε τελικά το αερόπλανο στο διπλανό νησί; Δεν είναι λιγάκι μακριά;

Και πότε πρόλαβαν οι 2 Άλλοι να πάνε στο απέναντι νησί και να κάνουν mingle;

Δε μου κολλάει το 2ο νησί. Μου κάνει περισσότερο ως κάτι για να απογοητεύσει όλους από το να πιστεύουν ότι μπορούν να φύγουν ...

Sotos_2002
5 Δεκεμβρίου 2006, 00:23
Εγω αναρωτιεμαι: Πως αφου οταν επεσε το αεροπλανο εγινε ολοκληρος χαμος(σεισμος, θορυβος...) η γαλλιδα δεν πηρε χαμπαρι; Δεν σας κανει εντυπωση;

firemax7
5 Δεκεμβρίου 2006, 09:16
Εκει underground που ζει αυτη δε θελει και πολυ. ασε που μου κανει λιγο σαλεμενη η γαλλιδα αλλα οκ...

Mathias
6 Δεκεμβρίου 2006, 11:54
Επίσης, σκεφτόμουν πάλι την ιστορία με το 2ο νησί.

Όταν έπεφτε το αεροπλάνο, φάνηκε να είναι ελάχιστα πάνω από το νησί των Άλλων.

Επίσης, ο Μπεν έδωσε τότε εντολή στον Ίθαν και στον άλλον τον ξανθό (δε θυμάμαι το όνομα) να πάνε να κάνουν mingle με τους LOST.

Ξεπερνώντας το πως μπορούσε ο Μπεν να φανταστεί ότι θα σωθούν κάποιοι, δεν είναι λίγο τρελό να έπεσε τελικά το αερόπλανο στο διπλανό νησί; Δεν είναι λιγάκι μακριά;

Και πότε πρόλαβαν οι 2 Άλλοι να πάνε στο απέναντι νησί και να κάνουν mingle;

Δε μου κολλάει το 2ο νησί. Μου κάνει περισσότερο ως κάτι για να απογοητεύσει όλους από το να πιστεύουν ότι μπορούν να φύγουν ...
Το αεροπλάνο δεν έπεσε στο «Αλκατράζ», έπεσε στο μεγάλο νησί. Αυτό είναι δεδομένο.
Την ίδια ερώτηση είχε κάνει και ένας δημοσιογράφος στον Λίντελοφ, αν δεν κάνω λάθος και πήρε απάντηση. Γιατί δεν έβλεπαν το μικρό νησί υπάρχουν θεωρίες στα τοπικ «Τι είδε ο Σώγιερ» και «θεωρία για το νησί»...
τη δικιά μου δεν την αναλύω εδώ γιατί θα είναι off topic.
Είναι ξεκάθαρο πως το αεροπλάνο έπεσε από χαμηλό ύψος, περίπου 1.000 πόδια και όχι 3.000 πόδια που νομίζαμε στην αρχή. Είναι απολύτως φυσικό κάποιος να ελπίζει σε επιζώντες.
Soto σωστή η απορία σου για τη Γαλλίδα. Εγώ πιστεύω πως ξέρει πολλά και δεν μιλάει. ’Οπως έχουμε πει και με τον Sheik η γαλλιδούλα ήξερε για το μικρό νησί (topic θεωρία για το νησί), φαίνεται στους χάρτες της. Γιατί λοιπόν δε μίλησε;
Άποψή μου: Ή σκηνοθετικό gap -20% ή αυτή θα έχει πολύ περίεργο ρόλο στη συνέχεια 80%.

Elesar
6 Δεκεμβρίου 2006, 16:12
Γιατί δεν έβλεπαν το μικρό νησί υπάρχουν θεωρίες στα τοπικ «Τι είδε ο Σώγιερ» και «θεωρία για το νησί»...
τη δικιά μου δεν την αναλύω εδώ γιατί θα είναι off topic.

PSIIIIIIIT Mathias και οι λοιποί, μαζί με τις "υπογραφές" σας στο τέλος κάθε Post, τοποθετείστε και κανά δυο link για να λύνονται οι απορρίες των "νεοφερμένων" ταχύτατα :oops:(π.χ. "Θεωρία για το νησι" ------------>πατήστε εδώ, "Που έπεσε το αεροπλάνο"--------->πατήστε εδώ κτλ):grin:

Mathias
6 Δεκεμβρίου 2006, 16:48
PSIIIIIIIT Mathias και οι λοιποί, μαζί με τις "υπογραφές" σας στο τέλος κάθε Post, τοποθετείστε και κανά δυο link για να λύνονται οι απορρίες των "νεοφερμένων" ταχύτατα :oops:(π.χ. "Θεωρία για το νησι" ------------>πατήστε εδώ, "Που έπεσε το αεροπλάνο"--------->πατήστε εδώ κτλ):grin:

Ρε συ Elesar ok να βάλω link για το Θεωρία για το νησί... (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=1902&highlight=%C8%E5%F9%F1%DF%E1+%ED%E7%F3%DF) και για το 3x04: Τι είδε ο Σώγιερ (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=2116&highlight=%E5%DF%E4%E5) αλλά link για το που έπεσε το αεροπλάνο :shock: . Τσ, τσ τρελλός είσαι που να ξέρω που έπεσε το αεροπλάνο, τι να κάνω να κόψω αζημούθιο;
Αλλά θα βάλω κι ένα άλλο link, αυτό: http://www.greektvsubs.gr/search.php?f=10 :lol: καθώτι είμαι λίγο σπασικλάκι.

Elesar
7 Δεκεμβρίου 2006, 14:12
αλλά link για το που έπεσε το αεροπλάνο :shock: . Τσ, τσ τρελλός είσαι που να ξέρω που έπεσε το αεροπλάνο, τι να κάνω να κόψω αζημούθιο;

O Sotos τηα ξέρει!!!!8)

Sotos_2002
7 Δεκεμβρίου 2006, 14:28
O Sotos τηα ξέρει!!!!8)

Aυτες οι πληροφοριες ειναι Απόρρητες:p.
Μονο μελη που τους εχω ιδιαιτερη συμπαθεια εχουν προσβαση σ' αυτες;)

Mathias
7 Δεκεμβρίου 2006, 16:02
Aυτες οι πληροφοριες ειναι Απόρρητες:p.
Μονο μελη που τους εχω ιδιαιτερη συμπαθεια εχουν προσβαση σ' αυτες;)
Είπα να καταπιώ αυτή την προσβολή αλλά δεν άντεχω άλλο.:mad: :P
Για άλλη μια φορά σας λέω το αεροπλάνο έχει πέσει
εδώ zoom out (http://img218.imageshack.us/img218/8967/numbers3fg3.jpg) (0 04 08 15 South και 160 23 42 00 Εast);)
Θα με θυμηθείτε :P

Elesar
7 Δεκεμβρίου 2006, 16:22
Είπα να καταπιώ αυτή την προσβολή αλλά δεν άντεχω άλλο.:mad: :P
εδώ zoom out (http://img218.imageshack.us/img218/8967/numbers3fg3.jpg) (0 04 08 15 South και 160 23 42 00 Εast);)
Θα με θυμηθείτε :P
Ήταν που δεν θα έβρισκες τις συντεταγμένες:grin:

nkt_13
7 Δεκεμβρίου 2006, 17:22

Έχει αναφερθεί σε παλαιότερο post ότι αν βάλουμε στο google τις συντεταγμένες αυτές θα μας βγάλει μια τοποθεσία στη γη... :yes:Αν δεν κάνω λάθος είχαμε συζητήσει πάνω σε αυτό το θέμα............:oops: Anyway........ i think you are right......... ;)

Mathias
7 Δεκεμβρίου 2006, 19:32
Έχει αναφερθεί σε παλαιότερο post ότι αν βάλουμε στο google τις συντεταγμένες αυτές θα μας βγάλει μια τοποθεσία στη γη... :yes:Αν δεν κάνω λάθος είχαμε συζητήσει πάνω σε αυτό το θέμα............:oops: Anyway........ i think you are right......... ;)
Από το post που είχα γράψει το έκανα paste. Για αυτό το ρίχνω στην πλάκα ... και καλά.;)
Η αλήθεια είναι πως έφαγα τότε πολύ ώρα. Το σημείο που δείχνω με κόκκινο βέλος, για να σου βγάλει τις συντεταγμένες στο χάρτη πρέπει να κάνεις απίστευτο ζουμ και όταν το κάνεις και γράψει τα συγκεκριμένα νούμερα, βλέπεις έναν μπλέ ωκεανό. Μετά το κλειδώνεις κάνεις ζουμ άουτ και έχεις αυτή την εικόνα. Εξ ου και ο όρος zoom out στη φωτογραφία.:yes:
Βέβαια όλα αυτά φίλε Elesar είναι παραμύθια για να ξεγελάω τον προδότη Soto και τον καπνό του:P, η αλήθεια για το πως το έμαθα είναι:

Μου το είπε ο φίλος μου ο Sayid που ως γνωστό είναι ειδικός στις τηλεπικοινωνίες και δεν κάνει λάθη.

ps: Επειδή αν δεν ψάξει κάποιος τα ονόματα δεν θα το καταλάβει, η τοποθεσία που βγαίνει είναι στα νησιά Χαβάι.

eritias
30 Δεκεμβρίου 2006, 13:44
Αυτό που πιστεύω είναι ότι βρίσκονται σε ένα μαζικό πείραμα ύπνωσης όλοι μαζί με αλληλοεπίδραση του ενός στον άλλον από κάποιο εργαστήριο της Αμερικής γι'αυτό και βλέπουν τόσο περίεργα πράγματα όπως ο καπνός, περίεργα φαινόμενα (άλογα, πεθαμένους, φαντάσματα, εντελώς αδιανόητες καταστάσεις) αλλά και επαφές μεταξύ τους έτσι ώστε περιπλέκονται οι ιστορίες τους. Μία άλλη προοπτική είναι ότι είναι ένα άλλο τουριστικό ταξίδι που προσφέρεται στο μέλλον μέσω της μαζικής ύπνωσης (βλέπε Τοtal Recall) και όταν εκτροχιαστούν τα πράγματα επεμβαίνει αυτός (πάνω από όλους) ο δημιουργός του προγράμματος ύπνωσης μέσω του δικού τους κόσμου για να μην διαταράξει την λογική με το παράλογο:???:

hatemost
30 Δεκεμβρίου 2006, 18:25
na valw alati sto fagito i oxi?kai episis na parw amaxi i mixanaki?auta thewrw ws simantikotera

Elesar
3 Ιανουαρίου 2007, 15:10
na valw alati sto fagito i oxi?kai episis na parw amaxi i mixanaki?auta thewrw ws simantikotera

Η μηχανή προσδίδει style αλλά το αμάξι άνεση...Όσο για το φαγητό, βάλε αλάτι.Αν και εντελώς άχρηστο, δίνει γεύση και απόλαυση στο φαγητό 8):closed-to

Brangelina
3 Ιανουαρίου 2007, 17:04
ti na sas po re paidia ego thelo apantiseis se ola....mono na min exei na kanei me tipota parafisika kai anorthodoxa...:P

jimmys_1980
6 Ιανουαρίου 2007, 17:31
o kapnos ti einai? ena anapantito erotima pou me provlimatizei pio polu.ton exoume dei na parakolouthei ,na kunigaei kai na skotonei

solh
7 Ιανουαρίου 2007, 05:37
Κι εγώ απάντησα "άλλο", όχι ότι δε μ'ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα, απλά θέλω να μάθω τι έγινε με την Κέιτ και τον Μπεν στο πρώτο επεισόδιο που κάθησαν στην παραλία για πρωινό. κάπου διάβασα ότι ο Μπεν την ανάγκασε να το κάνει με τον Σώγιερ(όχι ότι δεν ήθελε) για να μείνει έγκυος. εδώ κολλάει και η Τζούλιετ που είναι fertility doctor. και μην ξεχνάτε ότι όταν πήγαν την Κέιτ στο κλουβί αμέσως μετά, εκείνη είχε σημάδια από τις χειροπέδες κι έκλαιγε. μήπως δεν μπορούν να αναπαραχθούν?τι τρέχει τελικά? γιατί άκουσα ότι στα επόμενα επεισόδια κάποια θα μείνει έγκυος. μπορεί να είναι η Κέιτ ή ο Βινσεντ(που τελικά είναι θηλυκό, όχι αρσενικό)

Brangelina
7 Ιανουαρίου 2007, 20:51
πλακα μ κανετε?η Κειτ Εγκυοσ απο τον Σογιερ??:clapping:

kavadias
7 Ιανουαρίου 2007, 21:37
πολύ θάθελα να δώ τι παιδί θα κάναν :grin::haha:

τον υπεραπατεώνα των 5 ηπείρων και των 7 θαλασσών.. :yahoo::yahoo:

α ρε γιατρέ σε έφαγε ο ξανθομπάμπουρας :haha::thumbdown

Tigran
8 Ιανουαρίου 2007, 00:36
Για μένα ένα απο τα μεγαλύτερα ερωτήματα είναι γιατι οι δυό τύποι(αυτοί που έπιασαν ένα σήμα απο το νησί και μετά πήραν τηλ την πρώην του Ντέσμοντ) που είδαμε στο τελευταίο επεισόδιο της 2ης, ήταν στην Ανταρτική... Αν το νησί είναι εκεί που μας παρέπεμψε ο Mathias, έχουμε 2 πιθανότητες...Ή οι 2 τύποι ψάχνουν σε εντελώς άσχετο σημείο(πράγμα που δέν στέκει) ή οι συντεταγμένες λένε ψέματα...Θα μου φαινόταν πολύ λογικό αν το νησί βρισκόταν κάπου κοντά στην Ανταρτική, έτσι θα εξηγούσαμε εύκολα και την ύπαρξη πολικών αρκούδων αλλα και το οτι η Ανταρτική είναι ένα πολύ καλό και απομακρυσμένο σημείο για να κάνεις διαφόρων ειδών πειράματα...

Elesar
8 Ιανουαρίου 2007, 01:16
Το σίγουρο είναι ότι στο τέλος τέλος τέεεεεεεεελος της σειράς.....ΚΑΠΟΙΟΣ/Α/ΟΙ από εδώ μέσα θα αναλάβουν το δύσκολο έργο, να κάνουν μια περίληψη των τελικών απαντήσεων 8)

JaBa
8 Ιανουαρίου 2007, 01:24
Elesar is back.... Nόμιζα ότι τα κακάρωσες :P

Elesar
8 Ιανουαρίου 2007, 01:35
Elesar is back.... Nόμιζα ότι τα κακάρωσες :P
Μαζί με το Lost πήγα διακοπές και εγώ brother!!!Καλή μας χρονιά με νέα επεισόδεια απο τώρα:thumbsup1

Mathias
8 Ιανουαρίου 2007, 10:18
Για μένα ένα απο τα μεγαλύτερα ερωτήματα είναι γιατι οι δυό τύποι(αυτοί που έπιασαν ένα σήμα απο το νησί και μετά πήραν τηλ την πρώην του Ντέσμοντ) που είδαμε στο τελευταίο επεισόδιο της 2ης, ήταν στην Ανταρτική... Αν το νησί είναι εκεί που μας παρέπεμψε ο Mathias, έχουμε 2 πιθανότητες...Ή οι 2 τύποι ψάχνουν σε εντελώς άσχετο σημείο(πράγμα που δέν στέκει) ή οι συντεταγμένες λένε ψέματα...Θα μου φαινόταν πολύ λογικό αν το νησί βρισκόταν κάπου κοντά στην Ανταρτική, έτσι θα εξηγούσαμε εύκολα και την ύπαρξη πολικών αρκούδων αλλα και το οτι η Ανταρτική είναι ένα πολύ καλό και απομακρυσμένο σημείο για να κάνεις διαφόρων ειδών πειράματα...
σχετικά με τις συντεταγμένες μια υπόθεση έκανα. Γενικότερα έχω ξαναπεί, νομίζω πως το νησί είχε κάποια μαγνητική προστασία για να μην είναι ορατό στα μάτια και τα ραντάρ. Έδειναν τις συντεταγμένες στο δορυφόρο (λέμε τώρα, δεν είναι ανάγκη να είναι ακριβώς έτσι), για να παραμένει το πεδίο. Μετά το γύρισμα του κλειδιού το μαγνητικό πεδίο χάθηκε.
Έτσι μπορώ να εξηγήσω γιατί τώρα είναι ορατό το Αλκατράζ, ενώ πριν δεν ήταν ή γιατί ανησυχεί ο Μπεν ότι μπορούν να τους δουν με το ιστιοφόρο. Όσο για τις αρκούδες πειράματα έκαναν, δεν πρέπει να είναι στην Ανταρτική.
Τώρα για τους δύο Πορτογαλοβραζιλιάνους (δεν ξέρω τι στα κομμάτια είναι) δεν θεωρώ απαραίτητο το σημείο που έχουν τον σταθμό τους να είναι και το σημείο που ψάχνουν. Θεωρώ πιο πιθανό να είναι εκεί λόγω κάποιας ευκολίας στο να πιάνουν μαγνητικές ανωμαλίες. Για παράδειγμα να είναι στον φυσικό βόρειο πόλο.
Για όλα αυτά πέρα από τις συντεταγμένες είμαι σχεδόν πεπεισμένος.8)

joulieta
8 Ιανουαρίου 2007, 11:39
to pio dynato erwthma nomizw einai oi arithmoi gia ena kai monadiko logo..

giati poli apla d tha apanththei pote...(kai an apanththei h apanthsh tha mas ksenerwsei olous).Emfanizonte se polla shmeia pou pleon oi theories gia sinarthseis arxhs telous kai sinexiseis tou kosmou ktl einai pantelws akires!apoteloun nomizw to monadiko erwthma gia to opoio kamia thewria d eustathei!

gia ta ipoloipa erwthmata xreiazonte ligoi muthoi,psaksimo se episthmes opws h fusikh h geologia kai telos ligh kalh diathesh!

Tigran
8 Ιανουαρίου 2007, 20:32
Παίδες κάποιος είχε γράψει πως οι σεναριογράφοι είπαν πως η απάντηση βρίσκεται στο πρώτο επεισόδιο...δεν θυμάμαι ποιος ήταν και βαριέμαι να ψάχνω τώρα... Είναι όντως αλήθεια αυτό? Είπαν τέτοιο πράγμα οι σεναριογράφοι/παραγωγοί? Σορρυ για το off-topic αλλα με παραξένεψε!

σχετικά με τις συντεταγμένες μια υπόθεση έκανα. Γενικότερα έχω ξαναπεί, νομίζω πως το νησί είχε κάποια μαγνητική προστασία για να μην είναι ορατό στα μάτια και τα ραντάρ. Έδειναν τις συντεταγμένες στο δορυφόρο (λέμε τώρα, δεν είναι ανάγκη να είναι ακριβώς έτσι), για να παραμένει το πεδίο. Μετά το γύρισμα του κλειδιού το μαγνητικό πεδίο χάθηκε.
Έτσι μπορώ να εξηγήσω γιατί τώρα είναι ορατό το Αλκατράζ, ενώ πριν δεν ήταν ή γιατί ανησυχεί ο Μπεν ότι μπορούν να τους δουν με το ιστιοφόρο. Όσο για τις αρκούδες πειράματα έκαναν, δεν πρέπει να είναι στην Ανταρτική.
Τώρα για τους δύο Πορτογαλοβραζιλιάνους (δεν ξέρω τι στα κομμάτια είναι) δεν θεωρώ απαραίτητο το σημείο που έχουν τον σταθμό τους να είναι και το σημείο που ψάχνουν. Θεωρώ πιο πιθανό να είναι εκεί λόγω κάποιας ευκολίας στο να πιάνουν μαγνητικές ανωμαλίες. Για παράδειγμα να είναι στον φυσικό βόρειο πόλο.
Για όλα αυτά πέρα από τις συντεταγμένες είμαι σχεδόν πεπεισμένος.8)

Δέν ξέρω...εμένα μου φάνηκε πολύ παράξενο που βρίσκονταν εκεί...Αλλιώς ουσιαστικά δεν είχε κανένα νόημα να μπει αυτή η σκηνή...και μάλιστα στο τέλος της 2ης σεζόν...

lefti
27 Ιανουαρίου 2007, 23:18
re paidia exw akoma kapoies apories (basika exw polles alla autes einai kapws pio aples) sxetika me to lost
1) pws o locke eide auto to oneiro me ton boone otan eide oti epese kai to aeroplano kai pws h3ere gia thn ntanta tous pou epese apo th skala
2) pws h shannon eblepe ton walt se shmeia asxeta enw ton eixan piasei oi others
3) pou bre8hke auto to alogo pou eblepe h kate

elpizw kapoios na mporesei na me boh8hsei...

;););););)

Sperans
29 Ιανουαρίου 2007, 16:10
re paidia exw akoma kapoies apories (basika exw polles alla autes einai kapws pio aples) sxetika me to lost
1) pws o locke eide auto to oneiro me ton boone otan eide oti epese kai to aeroplano kai pws h3ere gia thn ntanta tous pou epese apo th skala
2) pws h shannon eblepe ton walt se shmeia asxeta enw ton eixan piasei oi others

;););););)

Καταρχας φιλε Lefti να σε βοηθησω εγω. Για την ακριβεια κανεις δεν εχει την παραμικρη ιδεα για το πως συνεβησαν τα περιστατικα που περιγραφεις στις αποριες σου που ειναι και αποριες ολων βεβαια.

Προσωπικα αμφιβαλλω για το αν γνωριζουν οι σεναριογραφοι τι συμβαινει ή αν γραφουν οτι τους κατεβει στο μυαλο και μετα ψαχνουν στα forum μηπως σκεφτει καποιος fan καμια πιασαρικη θεωρια που να εξηγει την πλειοψηφια τουλαχιστον των αμετρητων ερωτηματων παλαιων και νεων που εχουν προκυψει.

Προσωπικα θελω να μαθω τι %&*#*^&$ ειναι αυτος ο μαυρος καπνος ο οποιος σκοτωσε στα τελευταια επεισοδια εναν απο τους αγαπημενους μου χαρακτηρες:mad::mad::mad:

Sotos_2002
29 Ιανουαρίου 2007, 16:20

;););););)

1) Οπως ειδαμε ο Λοκ βρισκονταν σε ενα αγροκτημα που καλλιεργουσαν ναρκωτικα. Ετσι ειναι πιθανο να γνωριζει πως να φτιαχνει ναρκωτικες ουσιες που σου δημιουργουν ψευδεσθησεις. Ε λοιπον οταν ειδε το οραμα με τον Μπουν δεν ηταν κατι αλλο απο μια ψευδεσθηση στην οποια του "μιλουσε" το υποσυνειδητο του.

2) Αυτο παραμενει ακομα αγνωστο. Δυο ειναι οι πιθανοτητες κατ' εμε.
α) Ο Γουωλτ εχει καποιες ικανοτητες. Αυτο το υποστηριζει και εκεινη η φραση που ειχε πει μια γυναικα στον Μαικλ στο 2χ22" Εχεις παρατηρησει αν εμφανιζεται σε μερη που δεν πρεπει να βρισκεται;"
β) Αν οντως ο μαυρος καπνος μπορει και περνει μορφη τοτε υπαρχει περιπτωση να ηταν κι αυτος.

3)Πιθανοτατα ηταν ο μαυρος καπνος(τουλαχιστον συμφωνω με τις ενδειξεις)

lefti
29 Ιανουαρίου 2007, 16:24
Προσωπικα θελω να μαθω τι %&*#*^&$ ειναι αυτος ο μαυρος καπνος ο οποιος σκοτωσε στα τελευταια επεισοδια εναν απο τους αγαπημενους μου χαρακτηρες:mad::mad::mad:

ki emena file Sperans o eko htan apo tous agaphmenous mou xarakthres kai stenaxwrh8hka para polu pou pe8ane!!!!!

apla ekana auto to post giati nomizw oti eidika authn thn aporia me to alogo kai thn kate 8a h3ere kapoios na thn lusei anyway...

sheik
29 Ιανουαρίου 2007, 16:32
Το αλογο κι εγω πιστευω πως ηταν ο καπνος.
Οσο για τον Γουωλτ,ολοι εχουμε δει οτι εχει special ικανοτητες,και μια απο αυτες ειναι να προβαλλεται σε μερη που κανονικα δεν ειναι εκει.Οπως ειχε πει και η κ.Κλου στον Μαικλ "Ειπες οτι βρισκοσουν στην αλλη μερια του κοσμου,αλλα μηπως ειδες τον Γουωλτ να εμφανιζεται σε μερη που δεν ειναι?"

Sperans
29 Ιανουαρίου 2007, 16:38
ki emena file Sperans o eko htan apo tous agaphmenous mou xarakthres kai stenaxwrh8hka para polu pou pe8ane!!!!!

apla ekana auto to post giati nomizw oti eidika authn thn aporia me to alogo kai thn kate 8a h3ere kapoios na thn lusei anyway...

Μεχρι τωρα μονο υποθεσεις μπορουν να γινουν.
Βεβαια οι αποριες που εχουν δημιουργηθει και ολα τα περιεργα που εχουν συμβει σε ολους τους κυκλους της σειρας ειναι τοσα πολλα που πραγματικα δεν ξερω αν η τελικη εξηγηση θα καταφερει να καλυψει τοσα πολλα κενα.

Υ.Γ: Ελπιζω να αναστηθει ο Mr. Eko αν και ειναι εξαιρετικα απιθανο:cry:

Mathias
29 Ιανουαρίου 2007, 16:56
1) Οπως ειδαμε ο Λοκ βρισκονταν σε ενα αγροκτημα που καλλιεργουσαν ναρκωτικα. Ετσι ειναι πιθανο να γνωριζει πως να φτιαχνει ναρκωτικες ουσιες που σου δημιουργουν ψευδεσθησεις. Ε λοιπον οταν ειδε το οραμα με τον Μπουν δεν ηταν κατι αλλο απο μια ψευδεσθηση στην οποια του "μιλουσε" το υποσυνειδητο του.

Πρώτα απ΄όλα όλοι κάνουμε υποθέσεις.
Χωρίς να μιλάω για τα δρώμενα επί της σκηνής αλλά για τις γνώσεις του σκηνοθέτη:
Η λέξη όραμα είναι πιο σωστή. Ούτε όνειρο, ούτε ψευδαίσθηση.
Αυτό που έκανε ο Locke μέσα στη σκηνή είναι καταγεγραμμένη ιεροτελεστία των Ινδιάνων και της Βορείου και της Νοτίου Αμερικής. Είναι κάθαρση και με τη βοήθεια δυναμικών φυτών (στη μία περίπτωση καπνού και την άλλη κόκας) τρόπος να πέσουν σε έκσταση και να έρθουν σε επικοινωνία με το πνεύμα τους ή με συγγενικό πρόσωπο σε μακρινό τόπο. Σκοπό είχε να προβλέψει το μέλλον ή να δει μακριά γεωγραφικά και μερικές φορές να θεραπεύσει.
Οι μαρτυρίες μιλούσαν για επιτυχίες. Ακόμη και οι επιστήμονες έχουν καταλήξει σε θετικά συμπέρασμα.
Αυτά για την Ιστορία. (...που γράφουν τα βιβλία.)
Πάμε πίσω στο Lost.
Όσο για τον Locke εγώ θέλω να μάθω:
1) Πως έμεινε ανάπηρος;
2) Που ξέρει όλα τα θέματα εππιβίωσης; SAS:P
3) Πως γνωρίζει ινδιάνικες τελετές;
4) Γιατί είπε ψέματα για τη συνάντησή του με τον καπνό;

Προσωπικα αμφιβαλλω για το αν γνωριζουν οι σεναριογραφοι τι συμβαινει ή αν γραφουν οτι τους κατεβει στο μυαλο και μετα ψαχνουν στα forum μηπως σκεφτει καποιος fan καμια πιασαρικη θεωρια που να εξηγει την πλειοψηφια τουλαχιστον των αμετρητων ερωτηματων παλαιων και νεων που εχουν προκυψει.

Μη μου λες τέτοια με τρομάζεις.....:shock: :shock: :shock:

lefti
29 Ιανουαρίου 2007, 17:17

thnx re soto alla nomizw oti gia na dei auta ta oramata o locke prepei na dia8etei kai ligo mauro kai den mporei etsi monos tou den sumfwneis? afou kai sthn trith season pou to ekane to ekane me boh8eia apo botana an 8umasai...
:???::???:

Sotos_2002
29 Ιανουαρίου 2007, 18:43
thnx re soto alla nomizw oti gia na dei auta ta oramata o locke prepei na dia8etei kai ligo mauro kai den mporei etsi monos tou den sumfwneis? afou kai sthn trith season pou to ekane to ekane me boh8eia apo botana an 8umasai...
:???::???:

Δεν ειναι αναγκη να ειναι μαυρο. Με τα καταλληλα βοτανα θα μπορουσε να φτιαξει μια ναρκωτικη ουσια η οποια θα το εφερνε σε εκσταση οπως ειπε ο φιλος Mathias;)

lefti
29 Ιανουαρίου 2007, 18:48
nai auto lew oti xreiazotan botana gia na to kanei auto alla den phre tpt ekeino to bradu h toulaxiston den mas edei3an na exei parei tpt ekeino to bradu... :yes:

soures2006
29 Ιανουαρίου 2007, 20:12
Ωραία όλα αυτά που ψάχνετε και δίνετε απαντήσεις σε γρίφους...Αλλά προσοχή μη χάσετε τη μαγεία της διασκέδασης όσο αφορά τη σειρά.Παρακαλώ λοιπόν αν κάποιος είναι γιός,ανιψιός,σχέση,παράνομη σχέση,γνωστός γνωστού κλπ. με παραγωγό του Lost να μην μας δώσει της σωστές απαντήσεις...Ώστε να συνεχίσουμε να ακονίζουμε το μυαλουδάκι μας και την παρατηρητικοτητά μας...Να αυξήσουμε τα ΙQ ρε αδερφέ...Η Τ.V. έχει τελικά και άλλο πρόσωπο εκτός από το ΤRASH...Sorry ANNITA...(ΠΑΝΙΑ)

Mathias
29 Ιανουαρίου 2007, 20:19
Βρε lefti είσαι απρόσεχτος.:P Μας δείχνει να το φτιάχνει έξω από τη σκηνή. Να το τρώει μέσα στη σκηνή. Τον Τσάρλυ να του λέει:
"Δεν πιστεύω να παίρνεις ναρκωτικά;"
Και πιθανότατα είναι το ίδιο υλικό που είχε δώσει κάποτε στον Μπουν

lefti
29 Ιανουαρίου 2007, 20:31
Βρε lefti είσαι απρόσεχτος.:P Μας δείχνει να το φτιάχνει έξω από τη σκηνή. Να το τρώει μέσα στη σκηνή. Τον Τσάρλυ να του λέει:
"Δεν πιστεύω να παίρνεις ναρκωτικά;"
Και πιθανότατα είναι το ίδιο υλικό που είχε δώσει κάποτε στον Μπουν
dld les oti auth h m*****a pou ftiaxnei o locke kai leei ston boone oti einai 8erapeutiko oti einai gia mastoura? den to eixa skeftei...

Sotos_2002
29 Ιανουαρίου 2007, 20:37
Xαχα μου αρεσει ο τροπος που ερμηνευεις τα πραγματα lefti...

Βασικα μολις μου ηρθε κατι στο μυαλο.

Μήπως οταν ο Λοκ στο 1χ04 ειδε το ματι του νησιου του ειπε πως με αυτο(εννοω αυτο το μιγμα που φτιαχνει ο Λοκ) μπορεις να ερθεις σε επικοινωνια μαζι μου;;;;
Γιατι οταν ηθελε να κανει και τον Μπουν να πιστεψει στο νησι του το εδωσε. Και τελος οταν ηθελε να μιλησει με το νησι το χρησιμοποιησε ξανα.

Λεω εγω τωρα...

lefti
29 Ιανουαρίου 2007, 20:42
kapou se exasa re soto...

Mathias
29 Ιανουαρίου 2007, 20:43
dld les oti auth h m*****a pou ftiaxnei o locke kai leei ston boone oti einai 8erapeutiko oti einai gia mastoura? den to eixa skeftei...
Δεν είναι για μαστούρα:P , είναι για συγκεκριμένο σκοπό:yes: . Είναι για να δει (ο Λοκ, ο Μπουν...) το πεπρωμένο.
"It is my Destiny".;)
Το πεπρωμένο είδε ο Μπουν τότε, το πεπρωμένο είδε και ο Λοκ τώρα (π.χ. αεροδρόμιο).

Άσε που μου θύμησες την παρατήρηση της Nectar σχετικά με το όραμα - πεπρωμένο του Λοκ: "Γιατί ο Χέρλυ φοράει στολή και είναι στον έλεγχο εισητηρίων;"
Ε γιατί;;;;;;;;;;;;;;;;:shock:
Τι εννοεί ο ποιητής;
Άντε μην αρχίσω τώρα, τις θεωρίες.8)

lefti
29 Ιανουαρίου 2007, 21:33
twra mathias se exasa ki esena lol

Mathias
29 Ιανουαρίου 2007, 21:49
τελικά ήταν μάλλον για μαστούρα lol:lol::lol: :lol:

nectar
29 Ιανουαρίου 2007, 22:47
Δεν είναι για μαστούρα:P , είναι για συγκεκριμένο σκοπό:yes: . Είναι για να δει (ο Λοκ, ο Μπουν...) το πεπρωμένο.
"It is my Destiny".;)
Το πεπρωμένο είδε ο Μπουν τότε, το πεπρωμένο είδε και ο Λοκ τώρα (π.χ. αεροδρόμιο).

Άσε που μου θύμησες την παρατήρηση της Nectar σχετικά με το όραμα - πεπρωμένο του Λοκ: "Γιατί ο Χέρλυ φοράει στολή και είναι στον έλεγχο εισητηρίων;"
Ε γιατί;;;;;;;;;;;;;;;;:shock:
Τι εννοεί ο ποιητής;
Άντε μην αρχίσω τώρα, τις θεωρίες.8)
Χαίρομαι που ακόμα και καθυστερημένα συμφωνεί κάποιος με αυτή μου την παρατήρηση. Όταν είδα το 03.03 ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι κάτι παίζει με αυτή τη σκηνή στο όραμα του Λοκ (ιδιαίτερα αν σκεφτεί κανείς ότι ο Λοκ δεν γνώριζε την σχέση του Χέρλυ με τα νούμερα, αν εξαιρέσουμε την σκηνή που ανοίγουν την πόρτα της καταπακτής και ο Χέρλυ φωνάζει "Μηηη"). Μήπως ο Χέρλυ είναι στον έλεγχο "διαβατηρίων";)?
Ίσως λίγο off topic, αλλά είναι κι αυτό ένα ερώτημα

sheik
30 Ιανουαρίου 2007, 00:01
O Xερλυ ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πανω πασης υποψιας,που ακομα και αν συνηθως συμβαινει το αντιθετο,το οτι οι πανω πασης υποψιας αποδεικνυονται λαμογια,ο Χερλυ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙΙΙΙΙΙΙΙ!Τοσο πανω απο καθε υποψια τον εχω... :p

Mathias
30 Ιανουαρίου 2007, 15:15
O Xερλυ ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πανω πασης υποψιας,που ακομα και αν συνηθως συμβαινει το αντιθετο,το οτι οι πανω πασης υποψιας αποδεικνυονται λαμογια,ο Χερλυ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙΙΙΙΙΙΙΙ!Τοσο πανω απο καθε υποψια τον εχω... :p

Ποτέ μη λες ποτέ.:yes: Είπα ποτέ ή μου φάνηκε;:???:

Σοβαρά να σας ρωτήσω κάτι; Ή το έχω ξεχάσει ή δεν το πρόσεξα.:(
Όταν κάνει τις εμφανίσεις του ο Γουόλτ βρεγμένος, διάβασα κάπου ότι μιλάει ανάποδα. Δηλ. από το τέλος προς την αρχή. Είναι αλήθεια, το έχουμε δει; Το έχουμε σχολιάσει;
Έχω χάσει κάποιο επεισόδιο; :shock:

sheik
30 Ιανουαρίου 2007, 15:49
Ναι τα εχουμε σχολιασει.
Την δευτερη φορα λεει "They are coming,and they are close"
ενω την πρωτη λεει "Press the button.No,button is bad" η κατι τετοιο γιατι κανεις δεν καταφερε να το ακουσει καθαρα και υπηρχαν πολλες αποψεις.Καποια στιγμη οι παραγωγοι βγηκαν και ειπαν τι ακριβως ειπε.Θα ψαξω μηπως το βρω...

Elesar
31 Ιανουαρίου 2007, 06:02
Ναι τα εχουμε σχολιασει.
Την δευτερη φορα λεει "They are coming,and they are close"
ενω την πρωτη λεει "Press the button.No,button is bad" η κατι τετοιο γιατι κανεις δεν καταφερε να το ακουσει καθαρα και υπηρχαν πολλες αποψεις.Καποια στιγμη οι παραγωγοι βγηκαν και ειπαν τι ακριβως ειπε.Θα ψαξω μηπως το βρω...

:shock::shock::shock:Ρε θηρία,πλάκα κάνετε!!!!Ποιος φυσιολογικός άνθρωπος το ανακάλυψε αυτό, ότι δηλαδή το pchyco kid μιλάει ανάποδα????:shock::shock:

sheik
31 Ιανουαρίου 2007, 13:18
Ελα ντε.Παντως εγω το ηχογραφησα,το επαιξα αναποδα και αυτο που ακουσα ειναι "Don't press the button.No button is bad"...
Περιεργο γιατι ειναι λιγακι οξυμωρο.
Τεσπα,περασμενα ξεχασμενα.

Elesar
31 Ιανουαρίου 2007, 13:50
Ελα ντε.Παντως εγω το ηχογραφησα,το επαιξα αναποδα και αυτο που ακουσα ειναι "Don't press the button.No button is bad"...

"το ηχογραφησα,το επαιξα αναποδα":shock::shock::shock: Sheik : ένας από τους "φυσιολογικούς" που έλεγα 8)
Sheik :worthy: brother!

sheik
31 Ιανουαρίου 2007, 13:53
LOOOL!Ρε συ,εγω δεν το καταλαβα απο μονος μου.Πρωτα διαβασα οτι οντως αν το παιξεις αναποδα κατι λεει ο Walt και μετα το εκανα και μονος για να το διαπιστωσω.

Sotos_2002
31 Ιανουαρίου 2007, 16:14

To να λεει "Don't press the button" ο Γουωλτ δεν μου φαινετα καθολου περιεργο γιατι αν θυμαστε πριν φυγει με τον πατερα του με την σχεδια(1η σαιζον) ειχε πει στον Λοκ "Don't open it mister Locke";).
Aρα προσωπικα δεν μου φαινεται περιεργο.

Elesar
31 Ιανουαρίου 2007, 18:54
To να λεει "Don't press the button" ο Γουωλτ δεν μου φαινετα καθολου περιεργο γιατι αν θυμαστε πριν φυγει με τον πατερα του με την σχεδια(1η σαιζον) ειχε πει στον Λοκ "Don't open it mister Locke";).
Aρα προσωπικα δεν μου φαινεται περιεργο.
Το περίεργο δεν είναι το ΤΙ λέει ο Walt....Το περίεργο είναι που το ηχογράφησε και το ΕΠΑΙΞΕ Α Ν Α Π Ο Δ Α :shock::shock:

Mathias
1 Φεβρουαρίου 2007, 13:31
Για ακούστε και αυτή τη σκέψη ενός ιντερνετικού φίλου από την Αγγλία:

To Dr. Jack the "monster" appears as his father, to "Super" Kate a
black horse, to Locke a beautiful white light, and to Mr. Eko, a black
cloud and his brother Yemi.
You may remember that in Season 1 Jack found his father's casket
empty after having seen his father in the jungle.
In season 2 Eko visits the yellow plane and finds the body of his
brother Yemi. Later he begins to see Yemi in the jungle. When Eko
visits the yellow plane again, Yemi's body is missing!
Perhaps the monster collects the bodies so it can take on the form
of the people.

Σε καλό δρόμο είναι :P . Βέβαια εδώ υπάρχουν πολλές παράμετροι.....;)

Sotos_2002
1 Φεβρουαρίου 2007, 19:17
Καλα ολ' αυτα αλλα στο season 1 finale γιατι εμφανιστηκε στον Λοκ σαν τον μαυρο καπνο;

Mathias
1 Φεβρουαρίου 2007, 19:40
Καλα ολ' αυτα αλλα στο season 1 finale γιατι εμφανιστηκε στον Λοκ σαν τον μαυρο καπνο;
Soto έχει πολλά κενά δυό προτάσεις είναι.
Αλλά ρε γαμώτο εγώ έχω σκάσει...
Τι έγινε στην πρώτη συνάντηση και γιατί το κρύβει από τους άλλους;

Sotos_2002
1 Φεβρουαρίου 2007, 19:42
Soto έχει πολλά κενά δυό προτάσεις είναι.
Αλλά ρε γαμώτο εγώ έχω σκάσει...
Τι έγινε στην πρώτη συνάντηση και γιατί το κρύβει από τους άλλους;

Ελα μου ντε...
"Αγνωσται αι βουλαι του Lost":P

sheik
1 Φεβρουαρίου 2007, 21:00
Δεν εγινε τιποτα στη πρωτη συναντηση.Απλα κοιταχτηκανε και ο καπνος εφυγε.Κατι αντιστοιχο με τον Εκο,μονο που στον Λοκ εμφανιστηκε σαν κατι "ομορφο".

Sotos_2002
1 Φεβρουαρίου 2007, 21:10
Δεν εγινε τιποτα στη πρωτη συναντηση.Απλα κοιταχτηκανε και ο καπνος εφυγε.Κατι αντιστοιχο με τον Εκο,μονο που στον Λοκ εμφανιστηκε σαν κατι "ομορφο".
Δεν το ειδαμε ειδαμε αυτο... απλα τον Λοκ να κοιτα εκθαμβος.
Απο εκει και περα δεν γνωριζουμε τι εγινε.

sheik
1 Φεβρουαρίου 2007, 21:23
Eφοσον αμεσως μετα τον ειδαμε να γυρναει με σκοτωμενο ενα αγριογουρουνο(που παιζει να το σκοτωσε και ο καπνος,lol) δε νομιζω να βγηκαν για καφεδακι και να τα ειπαν. :D
Μαλλον κοιταχτηκαν και εφυγε..

Sotos_2002
1 Φεβρουαρίου 2007, 21:32
Απο την στιγμη που δεν μας το εδειξαν και δεν το εχουν αναφερει καν εγω πιστευω πως εγινε κατι περισσοτερο απο αυτο που λες.

Mathias
1 Φεβρουαρίου 2007, 22:05
Απο την στιγμη που δεν μας το εδειξαν και δεν το εχουν αναφερει καν εγω πιστευω πως εγινε κατι περισσοτερο απο αυτο που λες.
μυ τού. :yes: (Κορεάτικα):P

Πάντως προσέξτε πως εκράζεται ο Άγγλος, μου κάνει εντύπωση:

To Dr. Jack the "monster" appears as his father, to "Super" Kate a
black horse, to Locke a beautiful white light, and to Mr. Eko, a black
cloud and his brother Yemi.

Το τέρας εμφανίζεται ως... τάδε...τάδε...και στον Έκο ως μαύρο σύννεφο.

mpiras
3 Φεβρουαρίου 2007, 04:32
Εχω δυο ερωτηματα αναπαντητα και θα ηθελα την γνωμη σας:

1)Ποιο ηταν τελικα το νοημα του σταθμου Pearl και αυτων που παρατηρουσαν και γιατι παρακολουθουσαν και το σταθμο Flame;(μαλλον αυτοσ ειναι)

2)Οπωσ φανηκε στο τελος της δευτερης σεζον ο Desmond γνωριζει την υπαρξει τον αλλον.(το λεει στο Sayid).Πως;(αφου την μονη φορα που βγηκε ακολουθησε και σκοτωσε τον Kelvin)

nectar
3 Φεβρουαρίου 2007, 12:46
Εχω δυο ερωτηματα αναπαντητα και θα ηθελα την γνωμη σας:

1)Ποιο ηταν τελικα το νοημα του σταθμου Pearl και αυτων που παρατηρουσαν και γιατι παρακολουθουσαν και το σταθμο Flame;(μαλλον αυτοσ ειναι)

2)Οπωσ φανηκε στο τελος της δευτερης σεζον ο Desmond γνωριζει την υπαρξει τον αλλον.(το λεει στο Sayid).Πως;(αφου την μονη φορα που βγηκε ακολουθησε και σκοτωσε τον Kelvin)

Ίσως να επέβλεπαν τους υπεύθυνους για το πάτημα του κουμπιού στον άλλο σταθμό (swan), ίσως να ήταν εκεί για να αποτρέψουν με κάποιο τρόπο μια μελλοντική ηλεκτρομαγνητική ανωμαλία, όπως αυτή στο τέλος της δεύτερης season, ή ίσως το δικό τους έργο ήταν απλά ένα πείραμα.

Όσον άφορά στο δεύτερο ερώτημά σου, αν δεν κάνω λάθος ο Ντέσμοντ στο τέλος της δεύτερης season είχε ήδη κάνει μια μεγάλη βόλτα στο νησί, από τη στιγμή που έφυγε από την καταπακτή μέχρι την στιγμή που τον βρήκαν οι losties μεθυσμένο στο ιστιοπλοϊκό. Άλλωστε αν θυμάμαι καλά του είχε μιλήσει και ο Kelvin για τους άλλους