Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 11

Θέμα: ConvertXtoDVD - ρυθμίσεις

Newbie Το Avatar του/της zoumpoulia
    Likes / Thanks
    na kano ki ego mia erothsh...
    einai kapoia rythmish thn opoia den exo mpei ston kopo na psakso... an kserei kapoios as mou pei. pos ginete to dvd na ksekinaei apo tous titlous k oxi apo to proto arxeio tainias pou exei???
    thnx...

TV Maniac Το Avatar του/της fmayakos
    Likes / Thanks
    Από τον αναλυτικό οδηγό που έγραψα για το convertxtodvd:

Αυτόματη αναπαραγωγή, Συνεχής αναπαραγωγή και Αναπαραγωγή με τη σειρά: Τα απενεργοποιούμε για να γίνουν πιο χρηστικό το DVD μας καθώς και το μενού.
    Σίγουρα δεν ήμουν πολύ σαφής αλλά αυτό που λες εννοούσα!

Newbie Το Avatar του/της zoumpoulia
    Likes / Thanks
    to kako me emas tous IT typous einai oti pote den diavazoume ta manual... eimaste psonares... thnx gia to tip.

TV Guru! Το Avatar του/της koproskylo
    Likes / Thanks
    Αφου εψαξα και τις 9 σελιδες (καθως και στον οδηγο του f) και δεν βρηκα λυση στο προβλημα μου, ειπα να μην ανοιξω καινουργιο topic και να ξεθαψω αυτο .

Λοιπον, βαζω στο ConvertXtoDVD 3.2.1.55 καποια videos. Στις επιλογες που βαζω για τα μενου φροντιζω να μην ειναι τικαρισμένες οι επιλογες:

- "Παιξε το video αυτοματα (περνα το μενου)",
    - "Συνεχης αναπαραγωγη" και
    - "Παιξε τα video το ενα μετα το αλλο", οπως απεικονιζεται και στο παρακατω screen:

Αφου εχει περασει το διωρο και εγινε η μετατροπη, παω να το δοκιμασω στο Cyberlink PowerDVD 6 και το αποτελεσμα ειναι το εξης: ξεκιναει το DVD αλλα το μενου δεν ειναι καθολου διαδραστικο, δηλαδη δεν μπορω με το ποντικι να επιλεξω ποια ενοτητα θελω να δω. Αντ' αυτού, μου δειχνει το μενου του DVD για 29'' και μετα αναπαραγει το πρωτο video. Και οταν τελειωσει και αυτο συνεχιζει να παιζει τα υπολοιπα videos/ενοτητες (χωρις να μου ξανα-εμφανιζει το αρχικο μενου).

Δοκιμασα δεξι-κλικ -> Go to menu, αλλα ηταν disabled. Δηλαδη μου αντιμετωπιζει ολοκληρο το DVD σαν ενα και μοναδικο video .

Τεσπα, ειπα να το δοκιμασω και σ' αλλους players (BS και PowerDVD 8.) αλλα προκοπη δεν ειδα.
    Ειμαι πρωτάρης με το CxTD και ισως η λυση να ειναι ενα τικάρισμα σε μια επιλογη, αλλα οσο και αν εψαξα δεν καταφερα να βρω ακρη.

5. Thanks peraioths thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της izabella_
    Likes / Thanks
    Aυτό το καινούριο ConvertXtoDVD 3.2.1.55 αν και έχει πιο πολλές δυνατότητες, είναι λίγο "ζαλούρα" με τις επιλογές του.
    Αν και έχω καιρό να το χρησιμοποιήσω, μήπως φταίει που έχεις τσεκαρισμένο το "πέρνα το βασικό μενού";
    Αν θυμάμαι καλά και σε 'μένα με το PowerDVD 8 μου 'κανε κάτι κόλπα παλιότερα αλλά αν το γράψεις σε κανονικό δισκάκι δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Θέλεις σώνει και καλά να έχεις "εντυπωσιακό" μενού; Αν όχι, το AVIAddXSubs το δοκίμασες;
    Σε 10 λεπτάκια είσαι έτοιμος.

7. Thanks koproskylo thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της koproskylo
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την izabella_ Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Αν θυμάμαι καλά και σε 'μένα με το PowerDVD 8 μου 'κανε κάτι κόλπα παλιότερα αλλά αν το γράψεις σε κανονικό δισκάκι δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
    Οντως αυτη ηταν η λυση. Δοκιμασα να το καψω σε DVD και επιτελους μπορεσα να επιλεγω τις ενοτητες .

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την izabella_ Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Θέλεις σώνει και καλά να έχεις "εντυπωσιακό" μενού; Αν όχι, το AVIAddXSubs το δοκίμασες;
    Σε 10 λεπτάκια είσαι έτοιμος.
    Αυτο ομως ειναι που ζητώ. Να εχει και εντυπωσιακο μενου (το VSO glossy template/blue background δεν το αλλαζω με τιποτα ) αλλα και την καλυτερη δυνατη ποιοτητα εικονας (για αυτο και εχω βαλει στις επιλογες -> Υψηλη ποιοτητα/αργη κωδικοποιηση).
    Η διαδικασια που κανω δεν αφορα ταινιες/σειρες αλλα προσωπικα video, οποτε θελω το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα γιατι θα μεινουνε για μια ζωη (εξαλλου 10 λεπτα κωδικοποιησης δεν πιστευω να παραγουν τοσο καλο video οσο αυτο που προκυπτει απο 2 ωρες).

Σε ευχαριστω izabella .

9. Thanks izabella_ thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της izabella_
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την koproskylo Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Οντως αυτη ηταν η λυση. Δοκιμασα να το καψω σε DVD και επιτελους μπορεσα να επιλεγω τις ενοτητες .

Αυτο ομως ειναι που ζητώ. Να εχει και εντυπωσιακο μενου (το VSO glossy template/blue background δεν το αλλαζω με τιποτα ) αλλα και την καλυτερη δυνατη ποιοτητα εικονας (για αυτο και εχω βαλει στις επιλογες -> Υψηλη ποιοτητα/αργη κωδικοποιηση).
    Καλά έκανες και έχεις αυτή την επιλογή.
    Ξέρεις ότι μπορείς να βάλεις και animated menu, ε;

Για τις σειρές πάντως σου προτείνω αυτό που ανέφερα και πιο πάνω το AVIAddXSubs. Θα έχεις την ίδια ποιότητα με το αρχικό .avi χωρίς μετατροπές και θα χωρέσεις σχεδόν μέχρι και 12 επεισόδια μέσα σε 10 λεπτάκια και όχι μόνο τρία - τέσσερα που χωράει το καινούριο ConvertXtoDVD.
    Kαι ότι βοήθεια χρειαστείς εδώ είμαστε αν και είναι πολύ εύκολο.

Newbie Το Avatar του/της Vassilis_X
    Likes / Thanks
    ανεβαστε ενα screenshot σας παρακαλω με τις καταλληλες ρυθμισεις για μεγεθος υποτιτλων και γραμματοσειρα..

Newbie
    Likes / Thanks

προβλημα στο vso

καλημερα προσπαθω να κανω την μετατροπη σε dvd και μου βραζει ενα μηνυμα οτι "δεν μπορει να γραψει το dvd τα αρχεια ifo δεν βρισκονται στο φακελο" τι σημαινει ας μου πει καποιος ευχαριστω

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Tio-Var
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Vassilis_X Εμφάνιση Δημοσίευσης
    ανεβαστε ενα screenshot σας παρακαλω με τις καταλληλες ρυθμισεις για μεγεθος υποτιτλων και γραμματοσειρα..
    Φίλε μου οι ρυθμίσεις στους υπότιτλους για μέγεθος και γραματοσειρά είναι υποκειμενική για τον καθένα μας. Εγώ άσ πούμε χρησιμοποιώ Arial Narrow Bold και μέγεθος 24 και είμαι πολύ ικανοποιημένος.
    Κάποιοι άλλοι φίλοι την Arial κλπ.
    Νομίζω ότι μετά απο δοκιμές καταλήγει ο καθένας μας τί ταιριάζει στα μάτια του.

Φίλε Cartier
    για να σε βοηθήσω γίνε λίγο πιο σαφής. Ξεκίνησες την μετατροπή, τέλειωσε η μετατροπή χωρίς πρόβλημα και μόλις πάς να κάψεις το Dvd σου βγάζει αυτό το μήνυμα ?
    Αν ναι τότε πηγαινε στο directory που υπάρχουν τα αρχεία που δημιούργησε το convert και κοίτα υπάρχουν τα ifo ή όχι ? Και εδώ είμαστε πάλι.

Γνώμη μου πάντως να μην καις τα ta dvd με το vso του convert αλλά με το nero!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας