Αποτελέσματα 1 έως 8 από 8

Θέμα: Sex and the City

TV Guru! Το Avatar του/της sirina
    Likes / Thanks

Post Sex and the City

Τέσσερις φίλες, μια πόλη, η Νέα Υόρκη...

Το Sex and the city είναι η πασίγνωστη σειρά που μας συντρόφευε από το 1998 μέχρι το 2004 από το κανάλι ΗΒΟ. Πνευματικό τέκνο της Candace Bushnell, βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο της, το οποίο με την σειρά του βασίζεται στην στήλη που διατηρούσε σε μια εφημερίδα.

Ας γνωρίσουμε τις ηρωίδες μας:

- Η Κάρυ Μπράντσω (Σάρα Τζέσικα Πάρκερ) είναι η βασική πρωταγωνίστρια, δημοσιογράφος στην The New York Star, λάτρης της καλής ζωής και των ψηλοτάκουνων Μανόλο Μπλάνικ. Γνωστή για τις εκκεντρικές της εμφανίσεις και το χαρούμενο χαρακτήρα της, για 6 σεζόν βασανίζεται από την σχέση της με τον Mr Big. Ο Μπιγκ (Κρις Νοθ) είναι το αιώνιο της απωθημένο παρά την τρικυμιώδη τους σχέση και τους ανθρώπους που μπήκαν ανάμεσα τους.

- Σαμάνθα Τζοουνς (Κιμ Κατράλ): Η έτερη ξανθιά της παρέας και μεγαλύτερη από τις τέσσερις. Πετυχημένη στον τομέα των Δημοσίων Σχέσεων είναι μια δυναμική επιχειρηματίας και μια σεξουαλικά απελευθερωμένη γυναίκα που δεν διστάζει να αλλάζει συντρόφους σε χρόνο μηδέν και να μην δεσμεύεται σχεδόν ποτέ. Ωστόσο, είναι πάντα κοντά στις φίλες της και είναι η λιγότερο επικριτική από όλες.

- Σάρλοτ Γιόρκ (Κρίστιν Ντέηβις): Η καστανή ιδιοκτήτρια γκαλερί είναι η πιο συντηρητική από όλες. Με καταγωγή από "καλή" οικογένεια, είναι μια ρομαντική ψυχή που αναζητά τον αληθινό έρωτα. Σε όλες τις σεζόν τα προβλήματα της περιστρέφονται γύρω από τους δυο βασικούς της στόχους: τον γάμο και τα παιδιά.

- Μιράντα Χόμπς (Σύνθια Νίξον): Πάντα με κοντά κόκκινα μαλλιά η εργασιομανής δικηγορίνα είναι η πιο κυνική όσα αφορά τις σχέσεις και τους άνδρες. Πάντα σκέφτεται με βάση την λογική και δεν θέλει να θυσιάσει την ανεξαρτησία της ή να υποχωρήσει αν κάτι δεν την ευχαριστεό. Όσο περνούν τα χρόνια όμως, μαλακώνει.

Trivia:

-Στις πρώτες δυο σεζόν βλέπουμε την Καρι και περαστικούς να μιλούν κατευθείαν στην κάμερα σχολιάζοντας το θέμα του επεισοδίου. Αυτό σταμάτησε στο επεισόδιο Freak Show της δεύτερης σεζόν.

- Σε κάθε επεισόδιο ακούμε τους εσωτερικούς μονολόγους της Κάρυ που αναρωτιέται για διάφορα θέματα,συνήθως για το σεξ ή τις σχέσεις, και φυσικά βλέπουμε την πρωταγωνίστρια μπροστά στο λάπτοπ της να καταγράφει τους προβληματισμούς της που θα αποτελέσουν το υλικό της στήλης της.

- Η σειρά κέρδισε 7 Έμμυ και συνολικά ήταν υποψήφια για πάνω από 50 όπως και 8 από τις 24 Χρυσές Σφαίρες ενώ η Πάρκερ και Νίξον βραβεύτηκαν για τις ερμηνείες τους.

- Το όνομα του Mr Big το μαθαίνουμε το τελευταίο λεπτό του φινάλε.

- Εκτός από τα πανάκριβα Μανόλο η σειρά έκανε μόδα και το ποτό Κοσμοπόλιταν, αγαπημένο ποτό της Κάρυ.

Προσωπικά σχόλια:

Η σειρά κατακρίθηκε για το γυμνό και την βαρύτητα που δίνει στο σεξ. Επίσης έχει ειπωθεί ότι είναι μη ρεαλιστική και προβάλει γυναικεία στερεότυπα αντί να τα καταρρίπτει. Ωστόσο, αδιαμφισβήτητο είναι πως είναι μια σειρά διαφορετική από τις περισσότερες που έδωσε τηλεοπτική φωνή σε θέματα που όλες οι γυναίκες συζητάνε στις παρέες αλλά καμιά σειρά δεν είχε προβάλει τόσο συστηματικά.

Το 2008 βγήκε στους κινηματογράφους η σχεδόν τρίωρη ταινία που μας δείχνει τις τέσσερις φίλες λίγο καιρό μετά το φινάλε.

Υπότιτλους για την σειρά θα βρείτε εδώ.

Official Site:
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την tonypapadovic; 22 Ιουλίου 2008 στις 00:00

TV Guru! Το Avatar του/της smile88
    Likes / Thanks
    Καλουλη σειρα,ποτε δεν την εβλεπα συστηματικα(καποτε θα το κανω!),αλλα εχει γελιο ωρες ωρες!

TV Guru! Το Avatar του/της joel_barris
    Likes / Thanks
    Πολύ καλή σειρά την έχω δει και εγώ σχέδον όλη από το Alter. Και χιούμορ έχει και τολμηρή είναι στα θέματα που θίγει. Γενικά πολύ καλή.

thnx sirina για το review

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την sirina Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Επίσης έχει ειπωθεί ότι είναι μη ρεαλιστική και προβάλει γυναικεία στερεότυπα αντί να τα καταρρίπτει.

Αληθεία; Από ποιόν; Έμενα μου φαίνεται ότι ως ολοκληρωμένους χαρακτήρες τις παρουσιάζει τις πρωταγωνίστριες, απλά τονίζει παραπάνω ένα χαρακτηριστικό της καθεμιάς.

TV Guru! Το Avatar του/της sirina
    Likes / Thanks
    Εχει ειπωθει γενικα, ισως λαθος μου που το εγραψα, το διαβασα στις ιντερνετοκριτικες που κοιταξα για να κανω το ριβιου.

5. Thanks joel_barris thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της Fashion.jones
    Εκεί που μένουν η Wiilow και η Tara!!!!(Στο διπλανό δωμάτιο!!):P:P
    Likes / Thanks
    Sirina το review σου ήταν τέλειο.Η σειρά είναι φανταστική.Τώρα βρίσκομαι στην 4η σαιζόν για 4η φορα.Όσο για την ταινία.Ήταν υπέροχη.

TV Guru! Το Avatar του/της irene_gemini
    Likes / Thanks
    Την εχω δει αποσπασματικα στο αλτερ και κυριως μετα τον 3ο κυκλο!Καλη ειναι,αν και δυσκολο να οργανωθω να τη δω ολοκληρη γιατι τις περισσοτερες φορες περισσοτερο με εκνευριζε παρα την απολαμβανα!
    Ειναι οτι η υπερβολικη δοση απο γυναικειες συζητησεις κατι μου κανει.......

Ευακι το review ομως αψογο!

8. Likes cameron88 liked this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της thanasislost
    Likes / Thanks
    Αν ένα κανάλι είναι ισοδύναμο με την παραγωγή ποιοτικών και ξεχωριστών σειρών αυτό σίγουρα είναι το HBO.Από σπουδαία Dramas όπως τα The Sopranos,The Wire,Deadwood,Rome,Six Feet under,OZ,Boardwalk Empire,Treme,Game of Thrones εξαιρετικές κωμωδίες όπως τα Veep,Entourage,Curb your Enthousiasm,How to make it in America,The Larry Sanders Show,Girls μέχρι και πολύ ξεχωριστές παραγωγές όπως τα John From Cincinatti,The Comeback και Luck.Γενικά αν μια τηλεοπτική εκπομπή είναι από το HBO πολύ συχνά λέμε ότι επιβάλλεται να το δούμε...Το Sex and the City είναι μια ξεχωριστή περίπτωση.Θεωρητικά μια καθαρά γυναικεία σειρά με γυναικεία θέματα αλλά νομίζω βλέπεται ευχάριστα και από το ανδρικό κοινό.Η επιδραστικότητά της είναι σίγουρα τεράστια ενώ οι χαρακτήρες της σειράς θα μείνουν στον χρόνο.Στην αρχή την παρακολουθούσα στο Alter και μετά είδα και τις 2 τελευταίες σεζόν μαζεμένες για να έχω ολοκληρωμένη άποψη.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την thanasislost; 28 Δεκεμβρίου 2013 στις 16:12

Newbie Το Avatar του/της cameron88
    Likes / Thanks
    [QUOTE=irene_gemini;543242]Την εχω δει αποσπασματικα στο αλτερ και κυριως μετα τον 3ο κυκλο!Καλη ειναι,αν και δυσκολο να οργανωθω να τη δω ολοκληρη γιατι τις περισσοτερες φορες περισσοτερο με εκνευριζε παρα την απολαμβανα!
    Ειναι οτι η υπερβολικη δοση απο γυναικειες συζητησεις κατι μου κανει.......

συμφωνω απολυτα όμως..και οι ταινιες που εβγαλαν το ιδιο ανουσιες ειναι...

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
join us