Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο ... 345
Αποτελέσματα 41 έως 49 από 49

Θέμα: Είναι ο Jacob ο ... ΠΡΟΣΟΧΗ SPOILERS

TV Guru! Το Avatar του/της stavros4815162342
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την lerris Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Σωστό και αυτό. Το σκέφτηκα. Αλλά χρονικά δεν ξέρουμε αν ήταν όντως ταυτόχρονα. Το ξέρουμε; Με τον τρόπο που τα παρουσιάζουν στη σειρά, δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος.
    Και ξαναλέω, μπέρδεμα. Λογικά θα μας το απαντήσουν προσεχώς αν mib και Κρίστιαν = 1 ή 2.
    αυτές οι σκηνές έγιναν το ίδιο βράδι νομίζω.

2. Thanks lerris thanked for this post
    Newbie
    Likes / Thanks
    Συγχωρήστε με και μένα, αλλά κάπου πρέπει να πω τον πόνο μου...
    Τόσα χρόνια τώρα, βλέπουμε φανατικά με τον άντρα μου Lost.
    Δεν πολυδιαβάζουμε τι λέγεται και γράφετε,καμιά φορά μόνο εγώ ρίχνω μια ματιά εδώ μέσα. Αλλά τώρα τελευταία έχω ψιλοχαθεί με τα μωρά μας και μόνο επεισόδεια βλέπουμε.
    Τελοσπάντων, με έχει πρήξει το έτερον ήμιση με μια θεωρία του και είπα να τη μοιραστώ μαζί σας. Αν δεν ταιριάζει εδώ, Please διαγράψτε την... Ευχαριστώ.
    Υπάρχει πιθανότητα, ο jacob να μην είναι το καλό, αλλά το κακό;;;;
    Γιατί, όλοι αυτοι που ο jacob κουβάλησε στο νησί, με ελάχιστες εξαιρέσεις, τελικά κακοπερνάνε, ο δε μαύρος θυμίζει κάτι από τον εκδικητικό θεό, που ενώ σου έδωσε τις δυνατότητες, εσύ δεν τις διαχειρίστηκες σωστά και τώρα σε τιμωρεί για την βλακεία σου!
    Αυτά για απόψε... δεν ξέρω αν λέω βλακείες, αλλά όταν μου την ανέλυε τη θεωρία, ακουγόταν πολύ καλή... είχε και παραπομπές στα επεισόδεια...
    περιμένω τις απόψεις σας, για να έχουμε κάτι να συζητάμε τα βράδια.
    Υπομονή μέχρι αύριο...

Newbie Το Avatar του/της GRETEL
    Likes / Thanks
    Ω ναι υπάρχει αυτή η περίπτωση. Εγώ προσωπικά το τυράκι μαύρο άσπρο δεν το τσιμπάω μια και στην ΑΙΓΥΠΤΟ που ασχολείται πολύ η σειρά... ο μαύρος ήλιος είναι ο αληθινός ενώ αυτό που εμείς λέμε λευκό είναι μία απάτη. Αν αρχίσουμε και βάζουμε και τη θεωρία των Γνωστικών Χριστιανών των πρώτοχριστιανικών χρόνων μέσα... θα πάμε πολύ μακριά και ο Τζέικομπ θα είναι ο διάολος αυτοπροσώπως
    DON'T TELL ME WHAT I CAN'T DO.
    DEATH BEFORE DISHONOR
    Peter Steele died 14/04/2010. Η καρδιά σου σε πρόδωσε αλλά ήταν τόσο δυνατή που επηρρέασε την ζωή όλων όσων ακούσαμε την μουσική σου. Καλό ταξίδι

Newbie
    Likes / Thanks
    o Tζεικομπ ειναι ο Οσιρις...

ο Ανθρωπος με τα Μαυρα-Μαυρος Καπνος, ο Σετ...

η Ιλανα, μια φιλη του Τζικομπ ειναι η Ισιδα..

ο Σετ-Μαυρος Καπνος με τη μορφη του Λοκ προτρεπει τον Μπεν Λαινους να δολοφονησει τον Τζεικομπ-Οσιρι...

ο Ωρος που θα ειναι ο εκδικητης για τον Τζεικομπ και θα νικησει τον Ανθρωπο με τα Μαυρα θα ειναι ενας απο τους υποψηφιους για τους οποιους εκανε λογο ο Τζεικομπ, πρωην μελη της πτησης 815...

με μεγαλη πιθανοτητα ο Τζακ, μικροτερη για τον Σωγιερ και ως αουτσαιντερ ο πραγματικος Λοκ αν ο σκηνοθετης κεφαρει να τον αναστησει πραγματικα αυτη τη φορα...

ο Μπεν Λαινους ειναι το αντιστοιχο του Ιουδα, η φαση που δολοφονει τον Τζεικομπ (Οσιρι-Χριστο) ειναι αντιστοιχη του ψευδους φιληματος στη Γεσθημανη...

και οπως ο Χριστος δεν αντισταθηκε τοτε ετσι και ο Τζεικομπ δεν αντιστεκεται...

αιγυπτιακη μυθολογια με σφηνες χριστιανικες και μια εβραικη...

ο Τζακ ειναι ο Αδαμ...

η Κειτ ειναι η Ευα...

ο Σωγιερ ειναι ο Οφις...

Newbie
    Likes / Thanks
    Και ο καπνός και ο jacob είναι απλά οι δύο φύσεις μια διχασμένης προσωπικότητας που είναι φυλακισμένη αιώνες στο νησί.
    Εσείς απλά βρείτε σε ποιόν αναφέρομαι.

Newbie
    Likes / Thanks
    μιλας για τον Ρικαρντο..

παροτι ομως η εκδοχη σου ειναι εξυπνη υπαρχει ενα προβλημα, οτι και οι δυο "προσωπικοτητες" λειτουργουν υπερφυσικα σε αρκετες περιπτωσεις.

ο Ανθρωπος με τα μαυρα σαν μαυρος καπνος αψηφα φυσικη και βιολογια ενω μπορει να παιρνει και ανθρωπινες μορφες και ο Τζεικομπ με ενα αγγιγμα κανει αθανατο το Ρικαρντο ενω εχει και τη δυνατοτητα με τη βουληση του να μεταφερει ανθρωπους στο νησι ως δια μαγειας απο ενα αεροπλανο που πεταει (αναφερομαι κυριως στο δευτερο αεροπλανο)...

υπαρχουν στο εργο αιγυπτιακοι Ναοι, αιγυπτιακα αγαλματα, αιγυπτιακες επιγραφες, νομιζω ο σκηνοθετης μας δειχνει οτι πρεπει να κοιταξουμε προς την Αιγυπτο για τη λυση του μυστηριου...

στην Αιγυπτο οι δυο αντιτιθεμενες θεοτητες ειναι ο Οσιρις και ο Σετ (ο δευτερος ειναι η πιο πιθανη προελευση για τον εβραικο Σαταν) και αρα το διδυμο Τζεικομπ-Ανθρωπου με Μαυρα προς αυτους μαλλον παει...

μια αρχαιοελληνικη αποδοση του ονοματος του Σετ ηταν Τυφωνας, ο μαυρος καπνος οταν επιτιθεται κινειται σαν αγριος ανεμος.

Newbie
    Likes / Thanks
    Όχι μιλάω για τον faraday.

Εντάξει να το πω. Δεν είναι δική μου εκδοχή, είναι αλλουνού.

Η εκδοχή έχει κυκλοφορήσει στο internet εδώ και ένα μήνα και μέχρι στιγμής έχει επιβεβαιωθεί.

Λέει λοιπόν το εξής.
    Ο faraday σαν επιστήμονας με εξειδίκευση στα ταξίδια στο χωροχρόνο, στην διαδικασία των ερευνών του στο πεδίο αυτό παθαίνει νοητική ασθένεια, που η εξέλιξή της του προκαλεί διχασμό της προσωπικοτητάς του λόγω του φαινομένου της χρονικής μετατόπισης και μεταφέρεται σαν διχασμένη οντότητα πολλά πολλά χρόνια πίσω και πάνω στο νησί.
    Η διχασμένη αυτή προσωπικότητα "δένεται" με το νησί και τις ιδιότητές του μέσα από εκατοντάδες χρόνια και αποκτά "ειδικές" ικανότητες.
    Η διχασμένη προσωπικότητα λοιπόν αυτή είναι ο καπνός και ο jacob. Στόχος του jacob είναι να φέρει στο νησί ανθρώπους "σταθερές" (τα ονόματα στο φάρο) που θα "σκανάρει" ο καπνός και θα έχει σαν αποτέλεσμα να επανασυνδεθεί το μυαλό του faraday στην τρέχουσα πραγματικότητα. Ο καπνός θέλει τα αντίθετα, με απώτερο σκοπό να "ξεφύγει" από το νησί σε άλλη χωροχρονική διάσταση με κίνδυνο να μην υπάρξει ποτέ κανείς.

Τώρα θα μου πείτε που ξέρει όλους αυτούς ο faraday. Αυτός που έγραψε το γνήσιο άρθρο αναφέρει έναν έναν πως τους ξέρει, αλλά εγώ θα πω 2 -3 πράγματα. Τον jack ο faraday τον ξέρει γιατί είναι δάσκαλος μουσικής στον γιο του jack, και ο jack επίσης προσπαθεί να γιατρέψει την "νοητική" ασθένεια του faraday πριν αυτή φτάσει στην διάσπαση και στην μεταφορά πίσω στο χρόνο και πάνω στο νησί. Τον locke ο faraday τον ξέρει επειδή είναι ασθενής του jack επίσης. Τον sawyer τον ξέρει, γιατί ο πατέρας του faraday ο widmore, είναι ο άνθρωπος που ο sawyer ψάχνει όλη του την ζωή και είναι αυτός που φταίει για ότι έπαθαν οι γονείς του.

Ο άνθρωπος κλειδί είναι ο desmond όπως ήδη μας έδειξε - αλλά ο άνθρωπος που έφραψε αυτή την θεωρία το έχει γράψει εδώ και ένα μήνα - και μόλις τον "σκανάρει" ο καπνός, η διχασμένη προσωπικότητα του faraday θα "συνδεθεί" και θα επανέρθει στον τρέχων χωροχρόνο.

TV Guru! Το Avatar του/της lerris
    Likes / Thanks
    ^Πολύ ωραία θεωρία. Respect σε όποιον την σκέφτηκε.

Newbie
    Likes / Thanks
    ολα καλα αλλα μου φαινεται δυσκολο οσο και να "εδεσε" μια περσονα με το νησι να μπορει να γινει απο ανθρωπος, μαυρος καπνος...

προφανως ο καπνος δεν εχει ανθρωπινη προελευση...

ουτε και ο αθαντος Τζεικομπ

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο ... 345

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία