Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 11

Θέμα: Hemlock Grove

TV Guru! Το Avatar του/της saya
    Likes / Thanks

Hemlock Grove

Hemlock Grove

Ονομασία:  images3.jpg
Εμφανίσεις: 878
Μέγεθος:  8,7 KB

Το Hemlock Grove είναι μία μικρή ,γραφική επαρχιακή, πόλη στην Pennsylvania, ασυνήθιστη εξαιτίας της σκοτεινής της ατμόσφαιρας και των υπερφυσικών δοξασιών που την συνοδεύουν. Οι φήμες αυτές αφορούν κυρίως σε δύο οικογένειες και στα μυστικά που κρύβουν. Η πλούσια και παντοδύναμη οικογένεια των Godfrey, η οποία κατέχει το Godfrey Institute for Biomedical Technologies στο οποίο διενεργούνται καθημερινά πειράματα και η άσημη και φτωχή οικογένεια των τσιγγάνων Rumancenk που είναι νεοφερμένοι στην πόλη. Όταν ένα έφηβο κορίτσι δολοφονηθεί με πολύ άγριο τρόπο ,ο Peter Rumancek ένας δεκαεφτάχρονος γύφτος θα θεωρηθεί υπεύθυνος για το έγκλημα και θα ακουστούν φήμες οτι είναι λυκάνθρωπος.Με την βοήθεια του νέου του φίλου, του γόνου την πλούσιας οικογένειας, Roman Godfrey θα προσπαθήσουν να εξιχνιάσουν το έγκλημα πριν να είναι πολύ αργά για τους ίδιους και για την πόλη. Ενα ατού της σειράς είναι η όμορφες και σέξυ παρουσίες όπως η γνωστή από παλιά και αειθαλής Famke Janssen ΄, που προσδίδει αισθησιασμό στην σειρά με την παρουσία της αλλά και με το παρελθόν της στην ιστορία και την μυστήρια αυτοκτονία του άντρα της αλλά και την παράνομη σχέση της με τον αδερφό του.

Ονομασία:  images.jpg
Εμφανίσεις: 941
Μέγεθος:  8,4 KB

Οι σχέσεις μεταξύ των ηρώων θα περιπλέκονται , καθώς στην πορεία θα αναδειχθούν νέα μυστήρια αλλά και ανεξήγητα μεταφυσικά φαινόμενα που θα συντελέσουν στην ανάπτυξη των χαρακτήρων που είναι πολυδιάστατοι και όχι μονόπλευροι.Η σειρά θυμίζει αρκετά true blood ή και vampire diaries , το κοινό τους στοιχείο είναι ότι σε μία μικρή πόλη συνεργάζονται , συνυπάρχουν πολλά είδη μαγικών πλασμάτων . Το ξεχωριστό χαρακτηριστικό της σειράς είναι η γοτθικότητα της ιστορίας που συμπλέκεται με gore αλλά με αρκετό δράμα.. δεν είναι τυχαίο οτι ο μικρότερος αλλά επίσης κατά την γνώμη μου ευειδής μικρότερος αδερφός του αρχιβάμπιρα από το true blood Alexander Skarsgard , Bill Skarsgard εμφανίζεται σε έναν παρόμοιο ρόλο. Αλλά νομίζω ήδη αποκάλυψα αρκετά..

Ονομασία:  images2.jpg
Εμφανίσεις: 1101
Μέγεθος:  9,5 KB

H σειρά οφείλω να προειδοποιήσω ότι δίχασε γιατί διαθέτει σε αρκετά μεγάλες δόσεις αίμα, gore , sex , περίεργες αιμομικτικές σχέσεις και γενικότερα ανεπάντεχες εξελίξεις.Για την ιστορία του θέματος , η σειρά προβάλλεται online video streaming company Netflix και είναι η δεύτερη σειρά που προβλήθηκε αποκλειστικά στο ίντερνετ από το κανάλι..και βασίζεται στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Brian Macgreevy που είναι παράλληλα και συντελεστής της σειράς.Απολαύστε υπεύθυνα..

Ονομασία:  hemlock-grove-image.jpg
Εμφανίσεις: 889
Μέγεθος:  44,4 KB

Trailer

TV Guru! Το Avatar του/της bill667
    Likes / Thanks
    Πολύ ωραίο review Saya

Τη σειρά την ξεκίνησα με επιφύλαξη στην αρχή, αλλά σύντομα έγινα φαν της. Άμα η δεύτερη σεζόν είναι το ίδιο ή καλύτερη από την πρώτη, τότε θα τη δω με ενθουσιασμό.Η σειρά έχει τη δυναμική να δημιουργήσει κάτι πολύ καλό, πράγμα όμως που απαιτεί πολύ προσεκτικούς χειρισμούς από πλευράς των δημιουργών.

Μεταφέρω τα όσα έχω πει και στο επίσημο thread συζήτησης.

Αιτιολογώ λέγοντας τα εξής: Ενώ το setting, η καλτίλα και η ανάπτυξη χαρακτήρων δομούν "γερά θεμέλια" για το μέλλον, δεν θα μπορούσε η πρώτη σεζόν να σταθεί ως τηλεοπτικό πρόγραμμα (γι' αυτό και την διανέμουν μόνο στο ίντερνετ) κι αυτό συμβαίνει επειδή ακολουθεί πιστά τη δομή του αντίστοιχου βιβλίου. Το να μεταφέρεις ένα βιβλίο αυτούσιο όπως είναι χωρίς προσθήκες και μετατροπές, έχει σοβαρό τίμημα. Διότι δεν υπάρχει wow effect, δεν υπάρχουν cliffhangers και όλα εκείνα τα "καλούδια" που καθιστούν ένα τηλεοπτικό προιόν "ανταγωνίσιμο" και "επιβιώσιμο".

Ομως -εδώ είναι η μαγκιά- δεν πρόκειται ακόμη για τηλεοπτικό προιόν. Αυτό σημαίνει πλήρη ελευθερία στην έκφραση και πιστότητα στην μεταφορά. Και ας προκαλεί χασμουρητα! Ειδικά στο 5ο επεισόδιο διαπίστωσα μια κοιλιά από αυτές που κάνουν όλα τα βιβλία.

Δεν χρειάζεται λοιπόν να κρίνουμε αυστηρά μια μεταφορά μόνο και μόνο γιατί είναι υπερβολικά πιστή σε σχέση με τα πλαίσια που θέτουν οι τηλεοπτικοί κανόνες. Αλλωστε υπάρχει ζουμί να δούμε κάτι πολύ καλό στο μέλλον, αν οι μελλοντικοί δημιουργοί το πάρουν σοβαρά και δεν το καταντήσουν σαπουνόπερα.

Προς το παρόν μου θυμίζει τα καλτ b-movies των 80s πράγμα που μόνο ως θετικό μπορώ να το καταλογίσω. Στην πενταετία 80-85 οι περισσότερες ταινίες τρόμου προσπαθούσαν να είναι σοβαρές και προσπαθούσαν να δείξουν σκοτεινές. Δυστυχώς ακολούθησε η 5ετία 85-90, όπου οι παραγωγοί διαπίστωσαν ότι οι ταινίες αυτές πουλούσαν παραπάνω ως προιόν χαβαλέ και έτσι πρόσθεσαν στο είδος ένα κακόγουστο χιούμορ που τις ευτέλισε.

Ομως το hemlock grove επιστρέφει στις καλτ ρίζες, τότε που τα πράγματα ήταν "αγνά" και που προσπαθούσαν όσο γίνεται να είναι "σοβαρά". Σίγουρα μπορεί να κάνει κάποιος χαβαλέ με αυτό, όμως ο χαβαλές δεν είναι αυτοσκοπός του. Είναι ανεπιτήδευτος και αυτό του προσδίδει γοητεία.

Και νομίζω ότι πρόκειται για ένα αυθεντικά young adult dark fantasy έργο (από αυτά που σπανίζουν) και δεν υφίσταται ως μια παρωδία αυτού του είδους.

Δυστυχώς είναι πολύ εύκολο μια τέτοια ατμόσφαιρα να εκτραπεί στις επόμενες σεζόν (και στην περίπτωση αυτή θα το παρατήσω δίχως δεύτερη σκέψη).

Πρώτα απ' όλα η πρώτη σεζόν παιζει το χαρτί "ποιος είναι ο δολοφόνος" και η μεχρι τώρα εμπειρία έχει δείξει ότι όλες οι σειρές που καταπιάστηκαν με κάτι τέτοιο στην πρώτη τους σεζόν, χάσανε κατακόρυφα το ενδιαφέρον τους στις επόμενες που δεν ασχολιώντουσαν με αυτό. Γι αυτό και λέω ότι αν δεν υπάρξει ένα εξίσου δυνατό μυστήριο στο μέλλον, είναι πολύ εύκολο να παρεκκλίνει σε σαπουνόπερα.

Το γεγονός ότι δεν υπάρχει sequel του βιβλίου στο οποίο θα βασίζονται οι επομενες σεζόν είναι ακόμη πιο ανησυχητικό.

Το γεγονός ότι δεν θα υπάρχει ο "καλτάκιας" Eli Roth ως show-runner στις επόμενες σεζόν είναι ακόμη πιο ανησυχητικό.

Εν ολίγοις, η σειρά παρά την αντι-εμπορική δομή της, έχει τις δυνατότητες να εξελιχθεί σε κάτι καλό, πράγμα που μπορει να συμβεί ΜΟΝΟ με προσεκτικούς χειρισμούς από πλευράς της παραγωγής.

Είναι καλό πάντως για το κοινό να ξέρει ότι υπάρχει και αυτό το είδος young-adult...

Όσο για το φινάλε της πρώτης σεζόν, άνετα το κατατάσσω στην κορυφή όλων των season finale που παρακολούθησα φέτος.

Γενικά στα δύο τελευταία επεισόδια είχαμε καταιγισμό εξελιξεων και αποκαλύψεων. Πάνω που πίστεψα ότι το ζουμί της υπόθεσης ηταν το ποιος είναι ο Βάρκουλφ, τελικά αποδείχτηκε ότι αυτό ήταν απλώς η κορυφή του παγόβουνου και ότι τα πραγματικά μυστικά ήταν βαθύτερα και πολύ πιο επώδυνα.

Υπήρξε ένας θάνατος που με στεναχώρεσε παρα πολύ και δεν τον περίμενα με τίποτα. Οπως επίσης και την μοίρα που επιφύλασσε η βαμπίρισσα για το παιδί της.

Να λοιπόν που ενώ η σειρά ξεκίνησε αντιτηλεοπτικά και απαιτεί υπομονή στα πρώτα επεισόδια, τελικά ξεπέρασε κάθε προσδοκία μου και με γέμισε με αισιοδοξία για τη συνέχεια.

Δηλώνω φαν

3. Thanks vasp, tasoulis1980, saya, sweetcharlote thanked for this post
    Likes jonid1523, Sugarglitter, Nefelistar liked this post
    TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks
    Πολυ καλή τοποθέτηση bill667. Συμφωνώ σε πολλά απο οσα γράφεις.
    Και εγω δηλωνω fan, αν και στην αρχή ήμουν επιφυλακτική και εγω και μάλλον παγωμένη απο το πρωτο επ. που δεν με ενθουσιασε γιατι ηταν αρκετα αλλαλουμ και μέτριο. Αλλα κάτι μου έλεγε να την αφήσω γιατι μου αρεσουν και λυκάνθρωποι. Ετσι έδωσα μια δεύτερη ευκαιρία στη σειρά και μου αρεσε τελικά. Θα δω και τη δεύτερη σαιζόν! Πολύ καλό review saya. Μπράβο!

5. Thanks saya thanked for this post
    Likes vasp, bill667 liked this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της sweetcharlote
    Likes / Thanks
    Hθελα και εγω να δω τη σειρά αλλά δεν είχα ακούσει καλά σχόλια. Η ανάλυση του bll667, που πάντα ειναι εξαιρετικές και μοναδικές όλες του και τον παρακολουθώ, με έκανε να θέλω την κατεβάσω. Και η πολύ καλή παρουσίαση της sayas.Σας ευχαριστώ και τους δύο.

7. Thanks saya thanked for this post
    Likes vasp, bill667 liked this post
    Newbie Το Avatar του/της Sugarglitter
    Likes / Thanks
    Η σειρά αυτή κατόρθωσε τον άθλο για τα δικά μου δεδομένα. Drop στο εικοσάλεπτο. Άντεξα ολόκληρο το Under The Dome, αντέχω αυτήν την season το Sleepy Hollow, έχω αντέξει 6 seasons True Blood το οποίο μίσησα από το πρώτο πεντάλεπτο και μα την Παναγία δεν ξέρω γιατί συνεχίζω να το βλέπω αλλά το Hemlock Grove με έβγαλε από τα όρια μου σε χρόνο ρεκόρ.

Δεν ξέρω τι ήταν αυτό το οποίο με εκνεύρισε πιο πολύ. Η ηθοποιία που ήταν επιπέδου μαθητή δημοτικού, το προσποιητό υφάκι που προσπαθούσε απεγνωσμένα να πείσει ότι η σειρά είναι ιδιαίτερη και τρομακτική, το βαρετό της πλοκής... Δεν ξέρω που να αρχίσω και που να τελειώσω. Δυστυχώς ούτε η παρουσία της Famke το έσωσε ούτε ο Northman Junion (milking that family name to space btw).

(Πρώτο comment και θάψιμο αλλά πραγματικά ήταν τόσο έντονα τα συναισθήματα με το που είδα τον τίτλο που δεν μπόρεσα να αντισταθώ.)

9. Thanks saya thanked for this post
    Likes vasp liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της saya
    Likes / Thanks
    Επρεπε να του δωσεις ενα , δυο επεισοδια..

11. Thanks Sugarglitter thanked for this post
    Likes blackys88b liked this post
    Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    εχω δει μεχρι το εκτο μεχρι τωρα...προσωπικα μου αρεσει πολυ...αλλα ειναι απο τις σειρες που δεν θα την προτεινα σε καποιο..!!! απο τα διαμαντακια της τηλεορασης που θεωρω οτι πρεπει να ανακαλυψεις σιγα σιγα...

πολυ ωραια η παρουσιαση Saya..!! η Famke μας εκανε την τιμη να ασχοληθει με την τηλεοραση...lucky us θα ελεγα..

13. Thanks saya thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της Sugarglitter
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την saya Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Επρεπε να του δωσεις ενα , δυο επεισοδια..
    To σκέφτηκα. Από την άλλη όμως έχω ήδη αρκετά guilty pleasures / rageworthy series οπότε από την στιγμή που δεν την διασκεδάζω καν την σειρά, αντί να την αδικήσω και να χαλάσω και τον χρόνο μου είπα να ασχοληθώ με κάτι άλλο. Also κάποια από τα major plot points με ενόχλησαν αρκετά ως tropes και δεν είναι πράγματα τα οποία μπορείς να πεις ότι αλλάζουν.

Mου αρέσει και η δική σου παρουσίαση και η ανάλυση του bill667 απλά η σειρά προσωπικά μου έβγαλε τα ακριβώς αντίθετα όταν την έβλεπα.

15. Thanks saya thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της dudelexin
    Likes / Thanks
    καλη ειναι η σειρα,πολυ μυστηρια και περιεργη!βλεπεται καλυτερα βραδυ κατα τη γνωμη μου.στο 7 επεισοδιο εχω φτασει και ενοειται πως θα την τελειωσω.τελικα το netflix βγαζει καλες σειρες.πολυ ωραια και η παρουσιαση της saya.

Newbie
    Likes / Thanks
    Πολυ γρηγορα να πω τα εξης..
    Η σειρα ειναι εξαιρετικής καλλιτεχνικής ευφυίας..
    Η σειρα δεν ειναι ευπεπτη οπως θέλουν οι περισσοτεροι θεατές..
    Η σειρά δεν ακολουθει τις πεπατημένες συνταγές για τέτοιες ειδους σειρες..
    Ειναι οντως καλτ.. σε επίπεδο θα ελεγα david lynch.
    Οντως δυσκολευει στην αρχη τη κατανόηση.. των πραγμάτων.. Αυτο ή ξενερωνει ή πορωνει ανάλογα με την ψυχολογια του θεατη..

η 1η σαιζον ειναι εκνευριστικα μυστηριωδης κατι που δεν συμβαίνει καθολου στη 2η η οποια ειναι εντελως αλλου στυλ και ρυθμου. Ο συνδιασμος μπορω να πω δενει ομορφα.

Μονο για αυτους που μπορουν να δουν παραπάνω απο το προφανές..
    Για τους άλλους δειτε ολα τα αλλα vampiroserial που δεν εχουν καμια απολυτως σχέση με αυτη την ξεχωριστη σειρα..

18. Likes bill667, jonid1523 liked this post
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία