Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 12

Θέμα: Sleepy Hollow

TV Master Το Avatar του/της Nefelistar
    Likes / Thanks

Sleepy Hollow

Από τους Alex Kurtzman, Roberto Orci, Phillip Iscove και Len Wiseman
    Είδος: Mεταφυσικό θρίλερ, τρόμου, μυστηρίου και φαντασίας
    Κανάλι: FΟΧ
    Διάρκεια Επεισοδίου: 45'
    Πρεμιέρα: 16 Σεπτεμβρίου 2013
    Επεισόδια: 13 επεισόδια η πρώτη σεζόν, αλλά στις 3 Οκτώβριου το Fox ανανέωσε τη σειρά για δεύτερη σεζόν.

Cast
    Tom Mison as Ichabod Crane
    Nicole Beharie as Lt. Abbie Mills
    Orlando Jones as Captain Frank Irving
    Katia Winter Katrina Crane
    Clancy Brown as Sheriff August Corbin
    John Cho as Officer Andy Brooks
    Nicholas Gonzalez as Detective Luke Morales

Βασισμένο στη νουβέλα "The Legend of Sleepy Hollow" του Washington Irving που κυκλοφόρησε το 1820.

Περίληψη
    Το 1781 ο Ichabod Crane πεθαίνει στο πεδίο της μάχης στο Πόλεμο της Ανεξαρτησίας υπο τις διαταγές του George Washington. Αλλά θα αναστηθεί και πάλι στο σύγχρονο Sleepy Hollow για να μπορέσει να αντιμετωπίσει τον Ακέφαλο Καβαλάρη που είναι ένας από τους Τέσσερις καβαλάρηδες της αποκάλυψης και έχει ως σκοπό να επαναφέρει στη ζωή και τους άλλους τρεις για να κυριευσουν τον κόσμο. Στο πλευρό του Ichabod Crane θα σταθεί μια νεαρή υπαστυνόμος που έχει όμως –όπως και η αδελφή της- πολλά που την δένουν με τα μυστικά της πόλης του Sleepy Hollow.

Τα σχόλια μου και η γνώμη μου:
    Δεν το φοβήθηκα από την αρχή και μου κέντρισε αμέσως το ενδιαφέρον να το δω. Μεγάλη θαυμάστρια του κινηματογραφικού Μύθου του Ακέφαλου καβαλάρη (και του Burton) που όμως δεν έχει καμία σχέση με τη σειρά αυτήν, ήταν από τις σειρές που περίμενα πολύ. Και δικαιώνομαι όσο παίρνουν τα επεισόδια. Μέχρι στιγμής έχω δει τα πρώτα τρία. Στην ίδια φιλοσοφία των Grimmκαι Onceuponatime, που θέλουν μυθικά και παραμυθένια τέρατα και φιγούρες να δρουν στην σημερινή εποχή, το ίδιο συμβαίνει και με το SleepyHollow που είναι φόρες που γίνεται κάπως ποιο ανατριχιαστικό και τρομακτικό (ειδικά από το δεύτερο). Έχει μια ιστορία δεμένη με παρελθόν και παρόν, που την κάνει πιο ενδιαφέρουσα όταν μπαίνει και η υπαστυνόμος που έχει και αυτή πολλά που την δένουν από την παιδική της ηλικία με τα μυστικά της πόλης και της βασικής ιστορίας.

Η παρουσία δαιμόνων και μαγισσών που άλλες είναι καλές και άλλες κακές, εμπλουτίζουν την υπόθεση σε κάθε επεισόδιο και την κάνουν ακόμα πιο αγωνιώδης και συναρπαστική. Η χημεία των δυο πρωταγωνιστών δεν θα έλεγα ότι είναι και ιδανική, γιατί νομίζω ότι η Nicole Beharie δεν μου κολλάει τόσο πολύ στο πλάι του πολύ καλού ( και κούκλου) άγγλου Tom Mison, που πρέπει να παραδεχτώ ότι είναι πολύ πολύ όμορφος και τον θέλει το γυαλί. Και είναι και γλύκας με την προφορά του. Είναι όμως και κάλος ηθοποιός.

Τα εφφε είναι αρκετά καλά για το είδος και το μέσο, η σκηνοθεσία γρήγορη, τα επεισόδια φεύγουν με ενδιαφέρον. Aκομα μια ευχάριστη έκπληξη ηταν το γεγονός ότι οι δαίμονες και μάγισσες μιλούν Ελληνικά! Και τα λένε και αρκετά καλά! Η σειρά έχει σταδιακή εξέλιξη και χωρίς να είναι κάτι συνταρακτικό για την τηλεόραση, περνάς όμορφα και ευχάριστα την ώρα σου και βλέπεις και έναν κούκλο στο γυαλί! Τα κορίτσια του site θα με καταλάβουν και θα με στηρίξουν πιστεύω και θέλω να ακούσω και την γνώμη τους για τον Tom Mison. Στα επόμενα βραβεία μας, ξέρω ποιον θα προτείνω και θα ψηφήσω ως πιο sexy παρουσία! Να προσθέσω ακόμα ότι οι τίτλοι της σειράς είναι καλοφτιαγμένοι και σε βάζουν στο κλίμα.

Sleepy Hollow - Trailer 1

ΠΗΓΕΣ

WIKIPEDIA
    OFFICIAL SITE

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Chiras365
    Likes / Thanks
    Ξεκινάει στο πρώτο επεισόδιο ως ευχάριστη έκπληξη που με κάλυψε σε όλα τα θέματα και τις απαιτήσεις, ρυθμός, χιούμορ υπό το πατροπαράδοτο μυθολογικό φάσμα και ταιριαστή επιλογή το πρόσωπο του βασικού πρωταγωνιστή.

Περίμενα κι εγώ μία ιστορία πιο κοντά στην κινηματογραφική δουλειά του Burton (που μπορώ να πω πως είμαι φαν). Η σκηνοθεσία είναι αξιοπρεπής, γενικά δεν παίρνει τον εαυτό της στα πολύ σοβαρά χωρίς να καταντάει ασυνεπές ή ενοχλητικό. Κανένα επεισόδιο που έχει προβληθεί δεν φτάνει τον πιλότο αλλά ακόμα με κρατάει.

Ενθαρρυντικό ότι βρίσκεται στο FOX και πήρε την δεύτερη σεζόν, κρατώντας τον ταπεινό αριθμό των 13ων επεισοδίων για την φετινή χρονιά που μπορούν να κρατήσουν το ενδιαφέρον στις τρεχούμενες εξελίξεις.

Νεφέλη συγχαρητήρια για το κείμενο και την άποψη σου, πολύ εύστοχα που με βρίσκουν σύμφωνο.

3. Thanks Nefelistar, Vourvas thanked for this post
    Likes sweetcharlote, Above liked this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Νόμιζα και εγώ ότι θα ήταν πιο κοντά στην αισθητική και την γοτθική ατμόσφαιρα του Burton, αλλα οχι! Σύγχρονο και αυτό. Βασικά δεν εχω καποιο θέμα με τις μεταφορές στις μέρες μας, αλλά δεν τις κυνηγάω κιόλας. Το Grimm που εχω ψιλοδει, καλό είναι. Τα 2-3 επεισόδια που είδα, τίποτα το ξεχωριστό, αλλά τα είδα ευχάριστα. Ο πρωταγωνιστής όντως εινια καλός και έτσι πως τον έβλεπα αν γινόταν μια νέα μεταφορά του "Χριστού απο την Ναζαρέ" θα ηταν ιδανικός για τον ομώνυμο ρόλο. Θα του ταίριαζε. Τώρα για κούκλος και τα σχετικά, θα μιλήσει ο γυναικείος πληθυσμός του site. Η σειρά έχει ένα βασικό και κεντρικό άξονα ενδιαφέροντος που κρατάει τον θεατή και αυτό έχει σημασία. Και μπορεί να έχει και εξέλιξη ακόμα πιο σκοτεινή. Χαλαρά, θα την βλεπω.

Nefelistar πολύ καλό review.

5. Thanks Nefelistar, Vourvas thanked for this post
    Likes sweetcharlote liked this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της thanasislost
    Likes / Thanks
    Η γρήγορη ανανέωση για 2η σεζόν έκανε και εμένα να την ξεκινήσω και να δω μαζεμένα τα 4 πρώτα επεισόδια...
    Καλή είναι η σειρά..Έχει μπόλικο ζουμί και χειρίζεται το κομμάτι του Fantasy καλά..Φοβάμαι ότι θα ξεφουσκώσει αλλά για κάτι χαλαρό είναι μια χαρά...Πολύ καλό το review σου Nefelistar!!!

7. Thanks Nefelistar thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της ASante
    Likes / Thanks
    Tη βρήκα αρκετά καλή σειρά, αν και μετά το τρίτο επισόδειο σαν να κάθισε λίγο. Εχω δει και τα 5. Αλλά το βλέπεις ευχάριστα αν δεν περιμένεις και πολλά. Ο πρωταγωνιστής, ενας κούκλος ζωγραφιστός. Συμφωνώ nefelistar με τα σχολια σου.Θελω να γίνει περισσότερο σκοτεινή η σειρά. Ευχαριστώ για το πολύ καλό review.

9. Thanks Nefelistar, Vourvas thanked for this post
    Likes sweetcharlote liked this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της sweetcharlote
    Likes / Thanks
    Αρκετά καλή σειρά είναι, και εντελώς στα γούστα μου που μου αρεσουν οι σειρές αυτου του είδους. Χάρηκα που πήρε το οκ και 2η σαιζόν. Δεν εχει καμία σχεση με την κινηματογραφική ταινία του Μπέρτον που πολύ θα ήθελα, αλλά εχει μεγάλο ενδιαφέρον σαν υπόθεση και ιστορία.
    Και εγω θα την ήθελα πιο σκοτεινή και τρομαχτική, αλλά πιστευώ οτι θα γίνει. Εννοείται οτι ο Μισον εινια ενας θεός.Κούκλαρος και πολύ σεξουαλικος με την Αγγλική προφορά του.
    Θα ηθελα ομως να τον δω να προσαρμόζεται πιο δύσκολα στην νεα εποχή. Σαν να τα εχει όλα πολύ εύκολα.
    Πολύ καλη παρουσιαση Nefrlistar και τα σχολια σου γαι τον Μισον ακαταμάχητα.

11. Thanks Nefelistar, Vourvas thanked for this post
    Likes Above liked this post
    Moderator Το Avatar του/της Hrisa76
    Likes / Thanks
    Αρκετά καλή σειρά με μεγάλο του ατού τον πρωταγωνιστή. όχι μόνο από εμφάνιση αλλά ερμηνευτικά καταρχήν.
    Ενοικιάζεται χώρος υπογραφής. Είστε απηυδισμένος τηλεθεατής? Μισείτε κάποιον χαρακτήρα και θέλετε να ξεκουμπιστεί? Η Chrisa's Signatures είναι εδώ για εσάς.
    ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΣΥΝΤΟΜΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ. ΤΙΜΕΣ ΛΟΓΙΚΕΣ.

13. Thanks Nefelistar thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της Vourvas
    Likes / Thanks
    Καλή σειρά που οσο παει γίνεται πιο ενδιαφέρουσα. Μ αρέσει ο πρωταγωνιστής που οντως εινια κούκλος. Γενικότερα τωρά, σαν ιστορία καπου μπάζει αλλά ευτυχώς πάντα κάτι γίνεται και σωζέται. Μ αρέσει πολύ και το γκόθικ στοιχείο αλλα θα το ήθελα περισσότερο. Πολυ καλό ριβιου Νεφέλησταρ.

15. Thanks Nefelistar thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Season 2
    Poster

17. Thanks greekie, t0ny3 thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της loty
    Likes / Thanks
    Στην αρχη δεν την πηρα με καλο ματι μου φανηκε περιεργη ειχα μαθει την ταινια του τζονι ντεπ . Τωρα με τραβηξε πιο πολυ οσο εβλεπα τα επεισοδια πολυ καλο το καστ, φοβερο διδυμο, τελεια εφε, ωραια σκηνικα φοβερη σκηνοθεσια !! Τωρα βλεπω δευτερο κυκλο και μου αρεσει ακομη περισοτερο... τωρα για τον ηθοποιο ωραιος ειναι αλλα εμενα μου αρεσει πως ερμηνευει τον βρετανο της παλιας εποχης στην συγχρονη και να προσπαθει να προσαρμοστει στα νεα δεδομενα της εποχης!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας