Αποτελέσματα 1 έως 8 από 8

Θέμα: Berserk(1997)

TV Master Το Avatar του/της Bitonic
    Likes / Thanks

Berserk(1997)

Berserk(1997)

Ονομασία:  Berserk.gif
Εμφανίσεις: 506
Μέγεθος:  147,8 KB

Σειρά: Ιαπωνικό Anime
    Είδος: Animation, Σκοτεινή Φαντασία, Μεσαιωνικό,seinen(18+ αυστηρά)

Σενάριο: Kentaro Miura(Manga)
    Studio: OLM-Animation Studio

Σύνοψη: Το Berserk ακολουθεί την ιστορία του Guts ενός ξιφομάχου που από μικρό παιδί δεν έχει οικογένεια και κανέναν φίλο και γίνεται μέλος μιας ομάδας Band of The Hawk και από εκεί ουσιαστικά ξεκινά η ιστορία.

Ονομασία:  44686e781f55a5c3777e114471611cfb.jpg
Εμφανίσεις: 496
Μέγεθος:  12,6 KB

Aφήγηση:
    Το Αnime ακολουθεί το πρώτο κεφάλαιο με όνομα The Golden Age του manga(αντίστοιχη ονομασία για τα κόμικς στην Ιαπωνία). Κατά την άποψή μου είναι και το καλύτερο μέρος του μάνγκα μέχρι στιγμής(Το μάνγκα βρίσκεται ακόμη σε εξέλιξη). Εδώ έχω να σημειώσω ότι δεν έχει γίνει 100% πιστή μεταφορά, κόπηκε κάποια βία από το μάνγκα, αλλά ήταν κοντά στο τέλειο.
    Ύφος της σειράς:
    Αυτό που χαρακτηρίζει το Berserk είναι η ζοφερή ατμόσφαιρα που σου σφίγγει το στομάχι με αυτά που βιώνει ο πρωταγωνιστής, την ωμή βία(σεξουαλική και μη, στα όρια του διαστροφικού μπορώ να πω στο μάνγκα) οπου είναι οπτικοποιημένη εξαιρετικά ειδικά στο μάνγκα(πραγματικά όταν το διάβαζα κάποια chapters τρόμαζα μόνο με τις σελίδες των βασανιστηρίων). Επίσης δημιουργεί(τουλάχιστον σε εμένα και άτομα που γνωρίζω) απίστευτα συναισθήματα μέσα από τις ακραίες σκηνές. Μέσα από αυτό το περιβάλλον που υπάρχει η απόγνωση σαν κύριο συστατικό, τα συναισθήματα για τη φιλία,τον έρωτα, τα όνειρα, το μίσος. Την εποχή που τα πάντα θεωρούνται σκοτεινά το Berserk αποτελεί τον ορισμό του όρου και προσωπικά μου έχει μεταδώσει αυτό το πάθος για σκοτεινές ιστορίες και για ωμή βία.
    Περιέχει δράση αλλά όχι με το συχνό αμερικάνικο ύφος(ένας τους δέρνει όλους χωρίς να κουραστεί..). Νιώθεις το φόβο του πρωταγωνιστή, το πεδίο της μάχης, γίνεσαι ένα με τις ανάσες του και το τρόμο της ήττας. Σου μεταδίδει το μίσος μέσα από τις πράξεις που διαδραματίζονται με κάθε λεπτομέρεια.
    Εξαιρετική ανάπτυξη χαρακτήρων από κάθε άποψη συνδυάζοντας τέλεια την ατμόσφαιρα και τη μουσική που είναι επική.
    Έχω να πω ότι αν το Game of Thrones σας φαίνεται ακραίο, μπροστά στο Berserk είναι μάλλον παραμύθι.

Σενάριο:
    Το σενάριο είναι απλά η καλύτερη ιστορία που έχω διαβάσει/δει ποτέ μου. O δημιουργός φτιάχνει έναν δικό του κόσμο όπως ο George Martin και θέτει τους δικούς τους κανόνες. Τα συναισθήματα που μου έχει δημιουργήσει έχουν αγγίξει την ψυχή μου στο έπακρο. Περιέχει επίσης και στοιχεία φαντασίας. Το Berserk έχει καθαρά αντιθρησκευτικό χαρακτήρα. Οι θρησκείες παρουσιάζονται χωρίς δημοκρατικά προσωπία και η σαπίλα των θρησκειών είναι η πιο extreme που έχετε δει σε άλλη ιστορία.

Συνολικά:
    Προσωπικά ο Guts είναι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας ever και το Golden Age η αγαπημένη μου ιστορία. Ζω για τη στιγμή που το Golden Age θα γίνει(σωστή..) μεταφορά σε Live Action ταινία μαζί με όλη τη βία και τον πόνο που περιέχει. Αδύνατο να γίνει βέβαια, με τη σοβαροφάνεια που υπάρχει στο δυτικό πολιτισμό.. Έχουν κυκλοφορήσει και animation ταινίες με το Golden Age, αλλά έχουν πολύ κακό animation και ενοχλητικά αλλαγμένη ιστορία.
    Κάποτε έβλεπα πολλά άνιμε και έχουν δημιουργηθεί αριστουργήματα, βέβαια τώρα έχει επιδράσει πολύ πάνω ο δυτικός πολιτισμός και τα έχει κάνει λιγότερο ενήλικα. Άλλα που ίσως αναφερθώ σε άλλα reviews σε άλλα αριστουργήματα όπως τα Monster,Ergo Proxy.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Bitonic; 31 Δεκεμβρίου 2015 στις 01:51

2. Thanks Maxus, kKKK thanked for this post
    Likes greg_m, blackys88b liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της kKKK
    Likes / Thanks
    Τί μου θύμισες τώρα. Εχει χρόνια που είδα τη σειρά και για χρόνια περίμενα μια 2η σεζον. Το μάνγκα δε μπήκα στη διαδικασία να το διαβάσω γιατί είναι ακόμη ongoing και δε μπορώ να διαβάζω λίγο κάθε όποτε. Αλλά θα το διαβάσω σίγουρα όταν ολοκληρωθεί.

Εν τω μεταξύ κάποια στιγμή θα δώ την κινηματογραφική μεταφορά του Golden Age όπου απ'ότι άκουσα το πάει και λίγο παρακάτω απο τη σειρά.
    Για να διαβάζετε comics σε μορφή cbr ή cbz κατεβάστε το CDisplay απο εδώ

4. Thanks Bitonic thanked for this post
    Likes / Thanks
    Έλα ρε παίχτη! Δεν περίμενα να το έχει δει κάποιος στο φορουμ. Το manga είναι ακόμη πιο βίαιο και έχει πάει πολύ παρακάτω. Στο σημείο που το άφησα είχε πάρει μια πιο adventure μορφή, αλλά κρατάει ακόμη τη dark-ίλα. Κατά την άποψή μου το Golden Age είναι το καλύτερο arc του manga μέχρι στιγμής.
    Και εγώ το έχω stalled το manga πάντως για να προχωρήσει λίγο. Ο τύπος βγάζει 1 chapter ανά πόσους μήνες.

Έχω δει τις ταινίες που αναφέρεις, αλλά για μένα είναι κακή η μεταφορά. Άλλαξαν πολύ κάποια γεγονότα, έχει ναι με πιο συγχρονο CG αλλά δεν μου άρεσε εμένα. Και το feeling καμιά σχέση με το παλιό. Πάει όντως λίγο παρακάτω(ελάχιστα μη νομίζεις).

6. Thanks kKKK thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της kKKK
    Likes / Thanks
    Έχω διαβάσει 2 τομάκια με άλλες ιστορίες του ιδίου δημιουργού(King of Wolves και Japan) και μου άρεσε πολύ το σκίτσο του. Αλλά για το berserk θα περιμένω να ολοκληρωθεί γιατί δεν έχω και τόσο φοβερή μνήμη οπότε μέχρι να ολοκληρωθεί κάθε επόμενο arc θα έχω ξεχάσει τα προηγούμενα. Αλήθεια, έχει πεί ο δημιουργός πότε σκοπεύει να ολοκληρώσει;
    Για να διαβάζετε comics σε μορφή cbr ή cbz κατεβάστε το CDisplay απο εδώ

Likes / Thanks
    Μόνο το Berserk έχω διαβάσει από τον συγκεκριμένο αλλά μου αρέσει και εμένα το σχέδιό του.
    Δεν έχω ακούσει κάτι για το πότε θα τελειώσει αλλά με το ρυθμό που πηγαίνει ελπίζω να τελειώσει πριν μας χαιρετήσει. Γενικά αν έχεις δει και από άλλους δημιουργούς μερικά μάνγκα είναι έργα ζωής για αυτούς.

Το θέμα είναι ότι αυτός βγάζει ένα chapter ανά πόσους μήνες, ούτε καν ένα arc, οπότε ναι θα έχεις κενά στην ιστορία σίγουρα. Έχει πάντως πολλούς νέους χαρακτήρες στη συνέχεια.

9. Thanks kKKK thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της drapetisgal7
    Likes / Thanks

11. Thanks kKKK thanked for this post
    Likes Bitonic liked this post
    Likes / Thanks
    Λογικά θα είναι η συνέχεια των (μέτριων)ταινιών. Αλλά το animation πολύ κακό..

TV Maniac Το Avatar του/της Maxus
    Likes / Thanks
    Φοβερο anime!Θυμαμαι ειχα ξενερωσει πολυ οταν το τελειωσα/ετσι οπως τελειωσε..
    Ακομα περιμενω να δω την συνεχεια μιας και δεν διαβαζω τα manga.
    Οπως και ναχει ειναι απτα καλυτερα του ειδους του!

14. Thanks kKKK thanked for this post
    Likes Bitonic liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία