Αποτελέσματα 1 έως 5 από 5

Θέμα: Sausage Party (2016)

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks

Sausage Party (2016)

Σκηνοθεσία- Greg Tiernan, Conrad Vernon

Σενάριο- Evan Goldberg, Kyle Hunter, Seth Rogen, Ariel Shaffir

Με τις φωνές των:
    Seth Rogen, Kristen Wiig, James Franco, Jonah Hill, Paul Rudd, Salma Hayek, Edward Norton, Michael Cera, Bill Hader, David Krumholtz, Danny McBride

Παραγωγή- David Distenfeld - James Weaver - Jonah Hill - Kyle Hunter / Μουσικη- Christopher Lennertz- Alan Menken / Μοντάζ- Kevin Pavlovic

ΕΙΔΟΣ-Animation/Kωμωδία

Υπόθεση: Mε πρωταγωνιστή ένα λουκάνικο με υπαρξιακό άγχος και αγωνία για μέλλον του, ένα ολόκληρο σούπερ μάρκετ θα αναστατωθεί! Θα μεταδώσει και στα άλλα τρόφιμα τις αγωνίες και μαζί θα ψάξουν να βρουν τι συμβαίνει, όταν αγοράζονται από τους θεούς/ανθρώπους!

O Deadpool, των animation!

Ταλαντούχοι άνθρωποι, με κοινές αφετηρίες πάνω στη χοντροκομμένη κωμωδία, την παρεξήγηση και την αθυροστομία, ενώνουν δυνάμεις και φωνές, για ένα ακατάλληλο animation για παιδιά! Όπως άλλωστε ήταν και οι ανθρώπινες κωμωδίες τους Pineapple Express, The Hangover κα, όπου η κωμική "ξεφτίλα", η απαράδεκτη υπερβολή και το μη πολιτικά ορθό χιούμορ, παιανίζουν! Θα μπορούσε να ήταν μια ταινία που θα έκανε ο Borat! Τη λάτρεψα! Από την αρχή μέχρι το τέλος!

Όχι μόνο γιατί κατάργησε έξυπνα, πονηρά, και γελοία, τα all family animation movies, αλλά και για το ότι παρέμεινε πιστό σε μια τολμηρή αρχική ιδέα, με μπόλικη φαντασία και ελευθεριά! Στοιχεία μιούζικαλ, αλλά και πολεμικής ταινίας, από τις πρώτες σκηνές σε βάζουν στο κλίμα, ότι αυτό που πρόκειται να δεις, θα είναι ενα ανατρεπτικό και πρωτότυπο animation! Γιατί οι εγκεφαλικά πειραγμένοι και καμμένοι δημιουργοί, μετέτρεψαν καθημερινά, αθώα και αγαπητά τρόφιμα, σε αγχωμένα, αθυρόστομα και γεμάτα εμμονές, πάθη, και σεξουαλικά απωθημένα και αποκλίσεις, "τέρατα"!

"Ποτέ ξανά τα τρόφιμα δεν ήταν πιο ελκυστικά, χυδαία και σεξουαλικά, μετά τις 9½ εβδομάδες, στη σκηνή του ψυγείου"!

Λουκάνικα και τρόφιμα για πολλές χρήσεις!

Τα πολιτικά μηνύματα και οι υπαινιγμοί, δίνουν και περνούν και τα κοινωνικά σχόλια καυτηριάζουν συνειδήσεις, σε ένα ιερόσυλο (για το ορθό είδος) ταξίδι αλήθειας, αυτογνωσίας και σεξουαλικού απελευθερωτισμου, που όμοια του δεν υπάρχουν και δεν συναντώνται στην ομήγυρη! Τα τρόφιμα αναζητούν την αλήθεια για το μέλλον τους, τι συμβαίνει όταν φεύγουν από το super market και τι κανουν με αυτά οι...θεοί/άνθρωποι, με μπροστάρη ένα ταραγμένο, υπαρξιακά μπερδεμένο και φοβισμένο λουκάνικο, που εμπνέει όμως και τον έρωτα και τις απόκρυφες ηδονές του, αφού το ερωτευμένο άλλο του μισό που είναι ένα αφράτο ψωμάκι!

Και με αυτά τα δεδομένα, δημιουργούν απίστευτους διάλογους, περιπέτεια και δράση! Η ταινια διαθέτει από όλα, σαν μια ολοκληρωμένη πρόταση, αλλά ο δρόμος μέσα από την κωμωδία, είναι χοντροκομμένος, αφορισμένος θρησκευτικά και πολιτικά ανορθόδοξος! Τέλειος δηλαδή!

Το σενάριο κάνει υπέροχη δουλειά, σε μια αιρετική και παράτολμη ιδέα, που σε κάνει να χαμογελάς πονηρά, να ξαφνιάζεσαι με όσα λέγονται, και να γελάς κάποιες φορές με τα μπινελικα και τις βωμολοχίες των ηρώων του! Τα χρώματα, τα σχέδια και ο εξανθρωπισμός των τροφίμων είναι ευφάνταστα, οι χαρακτήρες αποκτούν οντότητα και υπόσταση, δημιουργώντας τύπους και μανιερίστικους ήρωες που συναντάς γενικότερα στο είδος! Φοβισμένους, τολμηρούς, μάγκες, χαζούληδες κτλ! Και σε αυτό δεν υπάρχει κάτι το κλισέ, γιατί πρέπει να υπάρξει η ανάλογη ταύτιση με τον χαρακτήρα! Απολαυστικό το πάντρεμα όλων! Ποτέ ξανά τα τρόφιμα δεν ήταν πιο ελκυστικά, χυδαία και σεξουαλικά, μετά τις 9½ εβδομάδες στη σκηνή του ψυγείου! Αν η Ακαδημία ήθελε να πάει το είδος παρακάτω και να σοκάρει τα μέλη της, θα της έδινε μια υποψηφιότητα για Oscar φέτος!

TRAILER

Τελευταία επεξεργασία από τον/την Above; 2 Οκτωβρίου 2016 στις 21:54

TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Όπως είχα γράψει και πριν λίγες μέρες

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την HristinaB Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Αυθάδες, αυστηρώς ακατάλληλο, βωμολοχικό, βέβηλο, βίαιο, με άπειρες κινηματογραφικές αναφορές, μια ξεγυρισμένη σκηνή ομαδικού σεξ στο τέλος, χοντρό γέλιο, τρελά γκαγκς (τα ξινολάχανα-Ναζί! οι horseradish σως-άλογα!) και θρησκευτικές και πολιτικές δηλώσεις που δεν προσπαθεί καθόλου να κουκουλώσει. Κρύψτε τα παιδιά σας και δείτε το, μόνο και μόνο για την Τσίχλα-Στίβεν Χώκινγκ και την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ μίμηση του Γούντι Άλεν από τον Έντουαρντ Νόρτον, στο ρόλο ενός εβραϊκού μπέιγκελ.

Αν ήταν στο διαγωνιστικό [στις Νύχτες Πρεμιέρας], το λευκό αστεράκι το είχε με κλειστά μάτια.
    Πέρασα θαυμάσια, γέλασα και την καταευχαριστήθηκα, αν και θα προτιμούσα να έλειπαν οι σκηνές
    Spoiler
    γιατί με έβγαζαν λίγο εκτός κλίματος. Το φινάλε αφήνει ελπίδες για συνέχεια. Bring it on!
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

3. Likes Above liked this post
    TV Master Το Avatar του/της Bitonic
    Likes / Thanks
    Δεν είναι καθόλου του γούστου μου αυτό το χιούμορ, αλλά καταλαβαίνω απόλυτα όσους το γουστάρουν, όπως και στο Deadpool. Σε όλη την αίθουσα γελούσαν όλοι γύρω μου, εκτός εμένα .
    Μετά την πρώτη ώρα είχα ψιλοβαρεθεί και χάζευα τα tattoo που είχε στα πόδια της η διπλανή μου. Γενικά καλά πέρασα πάντως.

5. Thanks Above thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Προσωπικά, δε θα το έβαζα στο ίδιο σακί με το Deadpool. Κατά την άποψή μου, εδώ τα αστεία ήταν οργανικά, έξυπνα και μέρος της πλοκής, ενώ στο άλλο ήταν απλώς το (κακόγουστο) gimmick για να ξεχωρίσει ο συγκεκριμένος "ήρωας" από τους υπόλοιπους.
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την HristinaB Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Κατά την άποψή μου, εδώ τα αστεία ήταν οργανικά, έξυπνα και μέρος της πλοκής, ενώ στο άλλο ήταν απλώς το (κακόγουστο) gimmick για να ξεχωρίσει ο συγκεκριμένος "ήρωας" από τους υπόλοιπους.
    Αυτό ακριβώς είναι ο Deadpool ως χαρακτήρας/comic όμως! Τίποτε στην ταινία δεν ήταν δήθεν π.χ για να ξεχωρίσει. Ξεχωρίζει από το comic, γιατί τέτοια λέει και κάνει και ακόμα χειρότερα! O παραλληλισμός μου με τον αθυρόστομο, τολμηρό κτλ Deadpool, καθόλου τυχαίος, αφου το SP, είναι σχεδόν ακριβώς το ίδιο πράγμα. Ειρωνεύεται, το είδος, το σατιρίζει, το γειώνει, αθυροστομεί κτλ. Είναι το ανορθόδοξο ενήλικο animation, όπως ήταν το ίδιο και ο DP για το ειδος του!

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
join us