Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Αποτελέσματα 11 έως 20 από 20

Θέμα: Rogue One: A Star Wars Story (2016)

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την HristinaB Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Με όλο το σεβασμό για την παλαιότητα και τις κινηματογραφικές γνώσεις σου, Above, θεωρώ ότι το να κάνεις reviews σε ταινίες που αγαπάς επειδή είσαι φαν, σου αφαιρεί τόνους αντικειμενικότητας. (Ως άρρωστη φαν άλλων πραγμάτων, έχω υπάρξει κι εγώ σ' αυτή τη θέση.) Παρατηρώ, δηλαδή, ότι οι αγαπημένες σου ταινίες (αυτές που έχεις προαποφασίσει ότι θ' αγαπήσεις) ευνοούνται σχεδόν σκανδαλωδώς όταν πρόκειται να κριθούν για τις κινηματογραφικές τους αρετές, οι οποίες οφείλουν να είναι πολύ περισσότερες από τα εφέ και τη δράση. Ακόμα κι αν το Rogue One δεν είναι έργο auteur δημιουργού (εντάξει, όλοι το ξέραμε ότι δε θα βλέπαμε την Οδύσσεια του Διαστήματος ή το Solaris), πρέπει να κριθεί και για τα υπόλοιπα, πλην των τεχνικών, επιμέρους στοιχεία της, με πρωταρχικό το σενάριο και τις ερμηνείες. "Δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο, ούτε θέλω να μείνω σε σκηνές και σενάριο!", γράφεις. Γιατί; Αυτό δε σημαίνει "κριτικάρω μια ταινία";
    Στο πνεύμα των Χριστουγέννων που με διακατέχει (μάλλον του καλικάτζαρου τώρα) θα πω ότι είναι ο,τι καλύτερο έχεις γράψει πέρα από μόδες, τσάντες, φορέματα κτλ ! Μόνο που δεν θα σου απαντήσω, γιατί τα πάνω από 130 movies reviews που έχω κάνει από το 2009 έως και σήμερα στο gtvs απαντούν σε όλα όσα αναρωτιέσαι ή αναφέρεις και όσα ακόμα δεν έχεις φανταστεί ή υποψιαστεί! Το δε επόμενο κομμάτι, (πριν αρχίσεις την ανάλυση σου για την ταινία), που ρωτάς/απαντάς μονη σου και συνεχίζεις, ούτε η Regan του Εξορκιστή. Σαν να είμαι μέσα σου εγώ!

Αντ' αυτού βρίσκω μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο να γράψω κάτι για τους New Mutants ή ποια θα είναι καταλληλότερη για Poison Ivy ή Cat Woman στο επερχόμενο Gotham City Sirens! Και να φανταστείς ότι μου είσαι αρκετά συμπαθής αλλα για τώρα δεν τείνω ευήκοον ους για να σηκώσω το φωτόσπαθο μου! Eις το επανιδείν!

Τhe End!

@ black attack και εγώ σε ευχαριστώ!

TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Above Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Στο πνεύμα των Χριστουγέννων που με διακατέχει (μάλλον του καλικάτζαρου τώρα) θα πω ότι είναι ο,τι καλύτερο έχεις γράψει πέρα από μόδες, τσάντες, φορέματα κτλ!
    Ευχαριστώ πολύ.

Μόνο που δεν θα σου απαντήσω, γιατί τα πάνω από 130 movies reviews που έχω κάνει από το 2009 έως και σήμερα στο gtvs απαντούν σε όλα όσα αναρωτιέσαι ή αναφέρεις και όσα ακόμα δεν έχεις φανταστεί ή υποψιαστεί!
    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω διαβάσει όλα σου τα reviews. Σε όσα πρόσφατα, όμως, έχω διαβάσει, αν τυχαίνει να είσαι fanboy του κόμικ ή της σειράς των ταινιών, ε, ας το παραδεχτούμε, η αντικειμενικότητα δεν είναι η πρώτη σου προτεραιότητα... Κατανοητό, δε λέω. Και απ' τη στιγμή που γράφουμε εδώ για να περνάμε καλά, θα έλεγα ότι δεν είναι καν μεμπτό. Όμως, είναι υπαρκτό -- εγώ ως αναγνώστης, δηλαδή, αυτό αντιλαμβάνομαι.

Το δε επόμενο κομμάτι, (πριν αρχίσεις την ανάλυση σου για την ταινία), που ρωτάς/απαντάς μονη σου και συνεχίζεις, ούτε η Regan του Εξορκιστή. Σαν να είμαι μέσα σου εγώ!
    Δηλαδή, συμφωνούμε; Δεν είμαι απόλυτα σίγουρη ότι κατάλαβα...

για τώρα δεν τείνω ευήκοον ους για να σηκώσω το φωτόσπαθο μου!
    Αν κατάλαβα καλά και συμφωνούμε, τότε δεν υπάρχει λόγος. Να έχεις καλά Χριστούγεννα, με υγεία.

Για να ολοκληρώσω, επειδή δεν μπορώ ν' αφήνω τα πράγματα στη μέση: στην ταινία μου έλειψε πολύ το χιούμορ. Αν και ως comic relief το droid που-δε-θα-κάτσω-τώρα-να-ψάξω-πώς-το-έλεγαν ήταν σαφώς ανώτερο από τον ανεκδιήγητο Τζαρ Τζαρ Μπινγκς (σιγά το επίτευγμα, θα μου πείτε, εδώ μέχρι και ο Σεφερλής είναι καλύτερος), εντούτοις ΔΕΝ ήταν αστείο. Θυμάμαι χαρακτηριστικά να γυρίζω στο φίλο μου και να του το λέω, τη στιγμή ακριβώς που το droid είπε κάτι χιουμοριστικό και σε όλη την αίθουσα γέλασε ακριβώς ΕΝΑ άτομο, ο μπροστινός μου. Εγώ περισσότερο γέλασα στο κάμεο των 3'' του C3PO και στις διαφημίσεις πριν την ταινία, όταν έσκασε στην οθόνη η μοντέλα του Intimissimi με τα κόκκινα εσώρουχα κι ένας τύπος μούγκρισε επιδοκιμαστικά. Αυτές οι αυθόρμητες εκφράσεις των ζωικών αντρικών ενστίκτων με διασκεδάζουν εξαιρετικά.

Μία, και μία μόνο, παρατήρηση επί του σεναρίου: όταν η αντίσταση μαθαίνει τα νέα για το Death Star, θεωρεί ότι η πιο λογική κίνηση είναι να σκοτώσουν τον υπεύθυνο μηχανικό. Όχι να τον πιάσουν αιχμάλωτο και να τον ανακρίνουν, μήπως μάθουν πώς μπορούν να σαμποτάρουν το όπλο. Όοοοχι, να τον σκοτώσουν. (Ε, βέβαια. Αν οι εντολές δεν ήταν πανηλίθιες, ο Κάσιαν δε θα μπορούσε να τις παρακούσει και τότε πώς θα γίνονταν όλοι rogue, για να δικαιολογήσουμε και τον τίτλο; ) Αναρωτιόμαστε ακόμα γιατί η Αυτοκρατορία κερδίζει;;

Από κει και πέρα, με έκπληξη (γιατί δεν το περίμενα από μένα) παρατήρησα ότι πραγματικά ευχαριστήθηκα τις αερομαχίες (και τα εξαιρετικά τοποθετημένα εμβόλιμα πλάνα από το Επεισόδιο IV). Οι μάχες εδάφους δε μου είπαν πολλά (έλειψαν οι επικές μονομαχίες με τα φωτόσπαθα, το ξαναλέω). Το CGI στον Τάρκιν με άφησε άναυδη, αν δε μου το έλεγαν δε θα το έπαιρνα είδηση. Της Λέια ήταν λιγότερο επιτυχημένο, δε θα με ενοχλούσε να παρέμενε γυρισμένη πλάτη στους θεατές στο τέλος, φαντάζομαι όλοι είχαν αναγνωρίσει τη λευκή της κάπα έτσι κι αλλιώς.

Για λόγους στατιστικής, σημειώνω ότι ήμασταν μια παρέα 5 ατόμων: δύο φαν, που τους άρεσε η ταινία, ένας casual θεατής με επιδερμική επαφή με το σύμπαν του Star Wars, η αφεντιά μου και μια ακόμα φίλη, που ακολουθεί σε όλες τις sci fi και fantasy ταινίες που τη σέρνει ο φαν σύζυγος για τη βόλτα και το ποπ κορν και κοιμάται, πάντα, σε όλες...
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

3. Thanks johny f thanked for this post
    Likes Dr. Iceman Georges liked this post
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την HristinaB Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Να έχεις καλά Χριστούγεννα, με υγεία.[/justify]
    Καλά και ευτυχισμένα Χριστούγεννα κορίτσι και να γράφεις, να γράφεις, να γράφεις, να γράφεις με την καρδιά και την ψυχή σου και τη νέα χρονιά, οπως και ο,τι σου κάνει κέφι! Και εδω γύρω θα είμαι και εγω για νεα Star (Writing) Wars!

TV Guru! Το Avatar του/της bill667
    Likes / Thanks
    Μόλις γύρισα από το σινεμά και πραγματικά δεν έχω λόγια για να εκφράσω τον ενθουσιασμό μου.

Θυμάστε την γκρίνια που είχα ρίξει στο Force Awakens; Ε, λοιπόν καμία σχέση. Αυτή τη φορά είδα ένα επικό star wars που -επιτέλους- σέβεται τον εαυτό του.

Κατ' αρχήν για όσους βλέπουμε τα επεισόδια back-to-back κάθε τόσο (και την άνοιξη προετοιμάζομαι για έναν τέτοιο μαραθώνιο), η ταινία κάνει την καλύτερη δυνατή δουλειά προκειμένου να ετοιμάσει το έδαφος για το επεισόδιο 4 "a new hope".

Απειρα respect που δεν ενέδωσαν οι δημιουργοί στο fanbοyλίκι τους και δεν έκαναν το λάθος να γεμίσουν το σενάριο με τον Darth Vader. Ισα-ίσα που τον προετοιμάζουν με γερές και δυνατές στιγμές, έτσι ώστε να πεις "θελω περισσότερο από αυτόν τον τύπο" και το ξέρεις ότι θα το έχεις! Στα επεισόδια 4, 5 και 6 που είναι η αρχική τριλογία. Επομένως το rogue one σεβάστηκε τον χαρακτήρα τόσο, ώστε όχι απλώς να μην τον κάψει με κατάχρησή του, αλλά επιπλέον να τον αναδείξει με δυο εξαιρετικές σκηνές, αυτήν της δεξαμενής -προσθήκη στον χαρακτήρα που μας δείχνει πώς περνάει τον χρόνο του όταν δεν φοράει τη στολή και αυτό είναι εξαιρετικά creepy- και την ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΗ σκηνή στον διάδρομο στο τέλος. ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΗ, η καλύτερη σκηνή που υπήρξε ποτέ στο franchise.

Μετά την απογοήτευση του the force awakens είχα χαμηλά τον πήχη των προσδοκιών μου και τώρα μπορώ να πω με το χέρι στην καρδιά ότι παρακολούθησα το καλύτερο star-wars μετά το the empire strikes back. Και κατ' αρχήν μπράβο για το σενάριο που ήταν επιτέλους μια πρωτότυπη ιστορία. Και μόνο για το γεγονός αυτό, του βγάζω το καπέλο.

Μέχρι στιγμής τα όποια αρνητικά σχόλια έχω ακούσει για την παραγωγή αυτή, είναι ανάξια λόγου και τα περισσότερα είναι ασόβαροι fanboyσμοί.

Ίσως έχει κάποια βάση ότι "δεν αναπτύσσονται οι χαρακτήρες πολύ" αλλά αν το καλοσκεφτει κανείς, σε κανένα star-wars δεν είχαν αναπτυχθεί οι χαρακτήρες από την πρώτη ταινία της εμφάνισής τους. Ναι, το the force awakens τους ανέπτυξε κάπως παραπάνω, αλλά σάμπως έκανε και τίποτα περισσότερο από αυτό;

Οι ερμηνείες -star wars βλέπεις ρε φίλε, πώς περιμένεις να είναι- συμπαθητικές αλλά ως εκεί.

Αλλά το καλύτερο δώρο που μου έκανε αυτή η ταινία είναι ότι επιτέλους μου έδωσε αυτό που είχα ανάγκη προκειμένου να διαγράψω εντελώς το Phantom menace απο το μυαλό μου και να αντικαταστήσω με αυτό την τριλογία των prequels. Βέβαια θα πει κάποιος "και το attack of the clones"; H απάντησή μου είναι ότι καλύτερα να ξεκινά κανείς με μία κακή ταινία και όχι με δύο και μάλιστα σερί.

Επομένως για εμένα το star wars αποτελείται μόνο από τα ΙΙ, ΙΙΙ, Rogue one, IV, V, VI kai VII. To άθλιο phantom menace δεν υπήρξε ποτέ.

Ειδική αναφορά θέλω να κάνω στο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ CGI που το είχε και το the force awakens και αναφέρομαι στα διαστημόπλια των οποίων το μέταλο έμοιαζε πέρα για πέρα αληθινό. Μιλάμε για cgi με σκουρια και cgi με βρομιά, δηλαδή σχεδόν φωτογραφικό και όχι καροτουνίστικο ή βερνικωμένο.

"Συμπάθησα" ακόμη και τους CGI χαρακτήρες με την έννοια ότι δεν γινόταν να εμφανιστούν αλλιώς και παρόλο που έδειχναν ότι ήταν ψεύτικοι, έμοιαζαν πολύ με αληθινοί.

Για μένα το rogue one προσδίδει μια νέα ατμόσφαιρα στο franchise, δείχνοντάς μας την επανάσταση από τη σκοπιά των απόκληρων, των ανταρτών που δεν είναι ήρωες, αλλά φονιάδες και τυχοδιώκτες και από αυτή την άποψη προσεγγίζει αρκετά τα κόμιξ star wars της dark horse που ήταν πιο "ενήλικα", παρά το παιδικό όραμα του Lucas που δολοφόνησε το ίδιο του το δημιουργημα κάποια στιγμή.

Μπράβο στη disney και μπράβο σε όλους τους συντελεστές. Και μπράβο στον Above για το εξαιρετικό review, αντάξιο της εξαιρετικής αυτής ταινίας.

Για μένα η κατάταξη από το καλύτερο προς το χειρότερο είναι πλέον η εξής:

V
    rogue one
    IV
    III
    VI
    Force awakens
    II
    I (ποιο Ι; Δεν υπάρχει ΚΑΝ Ι κατ' εμέ)
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την bill667; 25 Δεκεμβρίου 2016 στις 01:07

6. Thanks Above, Reben, kKKK thanked for this post
    Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    Διαφωνώ για το μίσος στο ένα...κυρίως επειδή όταν το είδα στο σινεμά ήμουν κάπου 9 και το λάτρεψα αλλά συμφωνώ σχεδόν σε όλα όσα λες...

Edit το Σάββατο δεν ξέρω πως βρέθηκε ��
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την blackys88b; 25 Δεκεμβρίου 2016 στις 00:41

8. Likes Dr. Iceman Georges, johny f liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της bill667
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την blackys88b Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Διαφωνώ για το μίσοΣάββατο στο ένα...κυρίως επειδή όταν το είδα στο σινεμά ήμουν κάπου 9 και το λάτρεψα αλλά συμφωνώ σχεδόν σε όλα όσα λες...
    Εγώ πάλι ήμουν φοιτητής στο 1, οπότε καταλαβαίνεις γιατί το μίσησα. Είχα την εντύπωση ότι παρακολουθούσα κάτι σαν παρωδία ή τρολάρισμα.

10. Likes Dr. Iceman Georges, johny f liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της kKKK
    Likes / Thanks
    Εξαιρετική ταινία. The franchise strikes back λέμε. Μετα το επεισόδιο 7 και την κατάργηση του expanded universe είχα κρυώσει λίγο με το φραντσάιζ. Κι έτσι πήγα στην ταινία χωρίς να έχω μεγάλες απαιτήσεις. Και φυσικά πήγα χωρίς απωθημένα αφού σε επίπεδο εφέ είχα δεί ήδη ένα SW όπως το ήθελα.

Και κάπως έτσι η ταινία έκανε την έκπληξη και με πήγε σε μέρη που δεν περίμενα το συγκεκριμένο κινηματογραφικό φραντσάιζ να με πάει. Ήταν πολυεπίπεδο σε αντίθεση με το σύνηθες black and white, πιο σκεπτόμενο και πιο πολιτικοποιημένο σαν να πήρε όντως τη σκυτάλη απο τα prequels (αντι να τα αγνοεί όπως το 7) αλλά εξελίσσοντας τα.

Οι χαρακτήρες ήταν πολλοί και ενδιαφέροντες και προσωπικά βρήκα την ανάπτυξή τους ικανοποιητική στα πλαίσια της ιστορίας. Στο κάτω κάτω όταν μιλάμε για ένα φραντσάιζ οι χαρακτήρες μπορεί να αναπτυχθούν και πέραν της μιάς ιστορίας. Και μου άρεσε που δεν χρησιμοποίησαν το φτηνό τρικ του υπερβολικού χιούμορ μεταξύ των χαρακτήρων που συνήθως χρησιμοποιείται για να επιταχύνει τη χημεία των χαρακτήρων και να προσδώσει σ'αυτούς μια ψευδή αίσθηση βάθους (καλά λίγο το έκανε αλλά με το γάντι).

Τα εφέ της ταινίας φοβερά και με μια προσπάθεια να φαίνονται όσο πιο ρεαλιστικά γίνεται. Γενικά η αισθητική της ταινίας μου άρεσε φοβερα. Μου άρεσε η βρωμιά, η σκουριά, η λασπουριά που μου θύμισαν sci-fi ταινίες προηγούμενων δεκαετιών.

Γενικά η ταινία ήταν ένα εξαιρετικό military science fiction έργο το οποίο μπορεί να το δεί άνετα και κάποιος που δεν ξέρει απο star wars αλλά ταυτόχρονα ήταν μια εξαιρετική προσθήκη στο μύθο και μια απίστευτη γέφυρα μεταξύ των δύο τριλογιών, που θα κάνει κάθε πραγματικό φαν να ανατριχιάσει.

Έχοντας διαβάσει πολλά βιβλία απο το συγχωρεμένο το expanded universe, είμαι μαθημένος σε ιστορίες πέρα απο το Skywalker saga και μάλιστα σε ιστορίες που ποικίλουν τόσο σε ύφος όσο και σε θεματική. Αλλά μετά το υπερβολικά safe επεισόδιο 7 δεν πίστευα ότι θα δούμε τέτοιες ιστορίες στη μεγάλη οθόνη. Χαίρομαι πολύ που το Rogue One όμως μου έδειξε ότι πίστευα λάθος και χαίρομαι ακόμη πιο πολύ γιατί μου επανεκκίνησε την όρεξή για περισσότερο Star Wars.
    Για να διαβάζετε comics σε μορφή cbr ή cbz κατεβάστε το CDisplay απο εδώ

12. Thanks Above, bill667 thanked for this post
    Likes / Thanks
    Να γιατί θεωρώ πολλές φόρες τις γνώμες των χρηστών σημαντικότερες των review μου, που δεν χρειάζεται να τα αναλύω πάντα όλα, ειδικά όταν πρόκειται για τέτοιες μυθικές και θρυλικές πλέον σειρές ταινιών, όπως τα Star Wars! Συμφωνούν ή όχι με τα γραφόμενα μου, δεν έχει καμία σημασία προσωπικά για μένα, όταν ξεδιπλώνουν με θάρρος, γνώση και αγάπη τις απόψεις τους! Και χαίρομαι να τις διαβάζω…

14. Thanks ~Dr.House~, kKKK thanked for this post
    Likes bill667, Dr. Iceman Georges liked this post
    TV Maniac Το Avatar του/της ~Dr.House~
    Likes / Thanks
    Μόλις επέστρεψα κι εγώ από τον κινηματογράφο με πολύ ενθουσιασμό. Μου άρεσε η ταινία παραπάνω από όσο πίστευα ότι θα μου άρεσε(και πίστευα σαν τρελός φαν οτι θα μου αρέσει πολύ ). Ενώνει ωραία με την αρχική τριλογία, απόλαυσα τις μάχες και με το παραπάνω (space fights <3). Τρομερή δουλειά στην λεπτομέρεια γενικά στα πάντα, διαστημόπλοια, stormtroopers, rebels, death star, πλανήτες. ΟΛΑ. Επιτέλους έμαθα γιατί υπήρχε και πώς υπηρχε αυτή η ατέλεια στο Death Star. Και εννοείται αφήνω για το τέλος ίσως από τους μεγαλύτερους αν όχι τον μεγαλύτερο κακό που είδε ποτέ η μεγάλη οθόνη. Darth Vader. Λατρεία. "Be careful not to choke on your aspirations, director Krennic".
    Και δεν μπορούσε να τελειώσει καλύτερα η ταινία με αυτήν την σκηνή. Orgasm. Μαύρο φόντο. Ακούς αναπνοή, από μάσκα. Ξέρεις ότι είναι αυτός. Ο Ενας. Και ξαφνικά, εμφανίζεται ένα κόκκινο φωτόσπαθο αποκαλύπτοντας την μαύρη στολή...
    Ε-Π-Ο-Σ.
    Άντε τώρα να συνέλθεις. Να με συγχωρέσετε για αυτόν ίσως τον υπερβολικό ενθουσιασμό, αλλά ήταν η πρώτη φορά που έβλεπα τον Darth Vader στον κινηματογράφο. Στην καινούρια τριλογία που εμφανίζεται λίγο στο ΙΙΙ, δεν είχα πάει καθώς δεν ήξερα ότι υπήρχε
    Thanks για το πολύ ωραίο review Above!

16. Thanks Above, kKKK thanked for this post
    Likes bill667, johny f liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της solonlakis
    Likes / Thanks
    Δεν πήγα να δω το Rogue One στο σινεμά μετά την μεγάλη ήτα που είχα φάει με την ξινισμένη ξαναζεσταμένη σούπα του Jank Jank Abramms ονόματι Τhe Force Awakens που δεν είχε την δύναμη να με ξεσηκώσει σε οτιδήποτε.
    Τώρα όμως που είδα σπίτι την ταινία το μετάνιωσα. Σε αντίθεση με το άνευρο και ανέμπνευστο Τhe Force Awakens το Rogue One πέτυχε σε όλα τα μέτωπα που απέτυχε το προηγούμενο. Το Rogue One είναι μια πραγματική Star Wars ταινία,βγάζει αυτό που έβγαζαν οι ταινίες του Loukas και όχι μόνο αλλά η δραματικότητά της και το ποιο περιορισμένο χιούμορ της την κάνει για μένα ακόμα καλύτερη κι από το Episode I και 2 όπου σε κάποια σημεία το χιούμορ άγγιζε τα όρια της παρωδίας.
    Το Rogue One είναι εξαιρετική ταινία. Είναι μια υπέροχη ταινία δράσης που επέκτεινε τον κόσμο του Star Wars όπως κάναν όλες οι ταινίες του Λούκας, συνέδεσε τέλεια και ολοκλήρωσε την βασική ιστορία της μυθολογίας, δεν φοβήθηκε να συνδέσει την ταινία με το καρτούν Star Wars Rebels εκμεταλλευόμενο την μυθολογία που ανέπτυξε η σειρά (έστω και με την απλή αναγγελία για την Στρατηγό Σιντούλα) και γενικά έκανε ότι έπρεπε να κάνει και δεν έκανε το Τhe Force Awakens.
    Όσον αφορά τώρα αυτό που γράψαν αρκετοί ότι οι χαρακτήρες δεν αναπτύχθηκαν αρκετά πέστε μου σας παρακαλώ μια ταινία δράσης (γιατί αυτό είναι το Rogue One, ταινία δράσης, δεν είναι δράμα ούτε κοινωνική) όπου χαρακτήρες αναπτύχθηκαν μέσα σε μιάμιση ώρα περισσότερο από τους χαρακτήρες του Rogue One. Υποθέτω ότι πολλοί από εσάς το γράψατε αυτό έχοντας υπόψιν άλλους χαρακτήρες του Star Wars αλλά μην ξεχνάτε πως αυτοί οι χαρακτήρες αναπτύχθηκαν σε πολλές ταινίες ακόμα και σε σειρές. Σε καμιά περίπτωση οι χαρακτήρες του Rogoue One δεν αναπτύχθηκαν λιγότερο από ότι ο Λουκ Σκάιγούκερ και ο Χαν Σόλο στην πρώτη ταινία. Και κανένας δεν φανταζότανε πως αυτοί οι χαρακτήρες θα είχαν τόσο μεγάλοι εξέλιξη στις υπόλοιπες ταινίες μετά από την πρώτη ταινία. Ας προσγειώσουμε λοιπόν λίγο της προσδοκίες μας σε φυσιολογικά πλαίσια.
    Κάτι άλλο που κάνει το Rogoue One να ξεχωρίζει από τις άλλες ταινίες του Star Wars είναι ο καταιγιστικός της ρυθμός που δεν σταματάει σχεδόν καθόλου σε αντίθεση με τις ταινίες του Λούκας όπου είχαμε μεγάλα κομμάτια στα οποία η δράση απουσίαζε παντελώς και δινόταν έμφαση στις σχέσεις των χαρακτήρων. Το Rogue One από την αρχή μέχρι το τέλος έχει τον ρυθμό πολεμικής ταινίας!
    Επίσης μου άρεσε τρομερά το δραματικό τέλος όπου όλοι οι χαρακτήρες που γνωρίσαμε θυσιάζονται για χάρη της επανάστασης, ένα τέλος που κάνει την ταινία πολύ ποιο ρεαλιστική και ανθρώπινη από τις παρασημοφορίες με τις ντουντούκες που έχουμε δει επανειλημμένως στα Star Wars.
    Και εκεί που νιώθεις θλίψη για την θυσία των ηρώων έρχεται η φωτεινή μορφή της πριγκίπισσας Λέια στο τέλος με το λαμπερό χαμόγελό της να σου δώσει ελπίδα! Υπέροχο τέλος! Το καλύτερο τέλος κατά την γνώμη μου από όλες τις ταινίες Star Wars έως τώρα.

Tip: Μα καλά κανένας σας δεν πρόσεξε ότι η Τζιν έμοιαζε ίδιος ο Λουκ Σκάιγούκερ της πρώτης τριλογίας;!!! Σε ορισμένα πλάνα νόμιζα πως έβλεπα τον Λουκ με περούκα!

18. Thanks kKKK thanked for this post
    Likes bill667, NikBG, johny f liked this post
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία