Αποτελέσματα 1 έως 8 από 8

Θέμα: Logan (2017)

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks

Logan (2017)

Σκηνοθεσία- James Mangold

Σενάριο- James Mangold (story by), Scott Frank (screenplay)

Πρωταγωνιστούν- Hugh Jackman- Patrick Stewart- Dafne Keen- Boyd Holbrook- Stephen Merchant

ΕΙΔΟΣ-COMIC/ΔΡΑΣΗ/ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ/ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ

Υπόθεση- Στο σχετικά κοντινό 2029, ο Wolverine έχει μεγαλώσει και είναι οδηγός λιμουζίνας! Μαζί του και ο υπέργηρος Τσαλρς Εξέβιερ, που νοιώθει όμως την παρουσία ενός νέου ισχυρού μεταλλαγμένου, αφού όλοι οι υπόλοιποι έχουν εξαφανιστεί. Όταν ο νέος μεταλλαγμένος εμφανιστεί οι αποκαλύψεις θα είναι ραγδαίες…

Πάντα έλεγα και θεωρούσα ότι η Marvel είχε τους πιο ενδιαφέροντες ήρωες στα comics και τις καλύτερες συνολικά μεταφορές τους στο σινεμά! Συγκεντρωτικά πάντα! Οι μεταλλαγμένοι άνηκαν πάντα σε μια πολύ ξεχωριστή κατηγορία και ιδιόμορφη, που όσο ελκυστικούς τους έκανε, άλλο τόσο τους αφαιρούσε εξαιτίας της προσωπικής τους μοναχικότητας! Η περίπτωση του Wolverine ( κινηματογραφικά) είχε με τα πέρασμα των χρόνων πλέον, δυο μέτριες ταινίες, το Χ-Μen Origins-Wolverine (2009) και το The Wolverine (2014) αλλα μια τελευταία καταπληκτική που έμελλε να είναι όχι μόνο η καλύτερη του, αλλα μια εκ των καλυτέρων του είδους και σίγουρα ίσως η καλύτερη της φαμίλιας του! Των μεταλλαγμένων!

TRAILER

Για πρώτη φορά, η πραγματικά ωμη, βίαιη ιδιοσυγκρασία και πηγαία αγριάδα του Wolverine -εκ του comic- αποτυπώνεται τόσο γλαφυρά με αίμα και σάρκα στο πανί, σε έναν βαθμό που ίσως και ο Tarantino θα λαχταρούσε(πάντα τον ήθελα να σκηνοθετήσει έναν Wolverine ή ένα Friday the 13th) και του δίνει την πραγματική του διάσταση! Προφανώς ο υπερ-επιτυχημένος Deadpool του έδειξε τον δρόμο, και το studio της Fox, πήγε παραπέρα την ταινία, το είδος και τον ηρώα!

Εδώ λοιπόν έχουμε το απόλυτο πάντρεμα σεναρίου είδους, με βάθος και παρεχόμενο, και με σφραγίδα σκηνοθετική , που η σκοτεινιά και το βίαιο ύφος, (που και το story , το backround αλλα και οι ήρωες στηρίζουν) καταφέρνουν να εναρμονιστούν ! Εκεί που παταγωδώς απέτυχε η DC με όλο αυτό το υπό-δράμα, την απέραντη και ανούσια σκοτεινιά της, και τα Marvel Studios με την διασκεδαστικοί της και ψυχαγωγικής της ματιά, έδεσε απόλυτα η Fox με τον Logan! Γιατί αφαίρεσε σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό τα εφε, έδωσε βάση στο σενάριο τις ερμηνείες και την υπόθεση και κατέθεσε ένα σύγχρονο road movie δράσης, έντασης και περιπέτειας ως άλλο Mad Max! Ο Hugh Jackman, έχει κατανοήσει απόλυτα την δραματικότητα του χαρακτήρα του και παραδίδει και μια εξαιρετική ερμηνεία, ο Patrick Stewart είναι σπαράχτηκος με θεατρικές πινελιές στο παίξιμο του και η μικρή κακίστρο Dafne Keen είναι αποκάλυψη! Αν θέλουμε να ελπίζουμε πως το είδος των comic που κατακυριεύουν το σινεμά, μπορούν να έχουν και πιο σοβαρές ταινίες σεβόμενες την καταγωγή τους, το Logan είναι το τρανταχτό παράδειγμα ότι μπορούν!

2. Thanks anast, greg_m, tonypapadovic, kKKK thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της drapetisgal7
    Likes / Thanks
    Το Logan για εμένα είναι η καλύτερη ταινία του κινηματογραφικού σύμπαντος των X-Men της Fox και παράλληλα ο ιδανικός επίλογος για τον Wolverine του Hugh Jackman και του Καθηγητή X του Patrick Stewart. Οι Jackman και Stewart έδωσαν τρομερές ερμηνείες, λάτρεψα την Dafne Keen.
    Spoiler
    . Thanks για το review.

4. Thanks kKKK thanked for this post
    Likes GEORGE77, Above liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της GEORGE77
    Likes / Thanks
    Μου άρεσε πολύ η ταινία και συμφωνώ με τα λεγόμενά σου Above.
    Όμορφη ατμόσφαιρα με εξαιρετική απόδοση της σκοτεινιάς-δράματος (που δεν μας συνηθίζει σε τέτοια η Μάρβελ ) και μία διαφορετική διάσταση του χαρακτήρα του Γούλβεριν. Μπράβο στο Χιου Τζάκμαν και για αυτή αλλά και για όλες τις ταινίες που συμμετείχε.Από τους πιο αγαπητούς ηθοποιούς.

Στις ευχάριστες εκπλήξεις η μικρή της ταινίας. Υπέροχη και μου θύμισε πολύ την Eleven από το Stranger Things.

Ευχαριστώ για το review.

6. Thanks kKKK thanked for this post
    Likes Above liked this post
    Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    είχα γραψει το παρακατω καπου αλλου...θα το ανεβασω και εδω...μιας και αυτο ενιωθα οντως οταν ειδα την ταινια.!!

Εδώ και λίγη ώρα ψάχνω λόγια για να εκφράσω όσο καλύτερα γίνεται αυτό που νιώθω με το Logan. Το κινηματογραφικό franchise των X-men μου ήταν πάντα κάτι που απολάμβανα αφού το X-men 2, το έχω ακόμη στις κορυφαίες του είδους, το Days of Future Past ήταν εξαιρετικό και ο Deadpool έδειξε ότι οι comic book ταινίες έχουν και άλλα είδη να αναπτύξουν. Αυτό έκανε και το Logan. Έδωσε κάτι πολύ διαφορετικό για ένα χαρακτήρα που όλοι μάλλον του έχουν αδυναμία. Το κύκνειο άσμα του Hugh Jackman, η τελευταία εμφάνιση του Wolverine για το εγγύς μέλλον στο κινηματογράφο, το αντίο μετά από μπόλικη σκέψη για τον Patrick Stewart στον Charles Xavier και η επιλογή της Fox να πάνε με κατηγορία R λειτούργησαν ευεργετικά στο να δούμε την μάλλον καλύτερη ταινία του franchise, τουλάχιστον από καλλιτεχνικής άποψης, αφού ήταν μια άψογη ταινία, με εξαιρετικές ερμηνείες, δυνατή καθοδήγηση από τον Mangold και εξαιρετική χρήση των τοπίων που έφερε αυτό το αποτέλεσμα. Από ερμηνείες ο Jackman τον ρόλο τον απέδωσε εξαιρετικά όπως φυσικά αναμενόταν ενώ ο Patrick Stewart είχε χώρο να αναπτύξει διαφορετικά το χαρακτήρα του, θυμίζοντας μου σε αρκετά σημεία τον δύσκολο Xavier του Days of Future Past με τον McAvoy. Πολύ θα ήθελα να τον δω για υποψήφιο δεύτερο αντρικό στα Oscar αλλά φυσικά το ξέρω ότι αυτά τα πράγματα είναι δύσκολα να γίνουν. Η ρετσινιά του υπερηρωικού είναι πάντα σκιά πάνω από αυτές τις παραγωγές. Η μικρή η Dafne Keen είναι απόλαυση, ο Stephen Merchant για όσο έπαιξε εξαιρετικός. Γενικά πολύ ικανοποιητικές ερμηνείες. Όπως και το 2016, έτσι και το 2017, η έναρξη των live action υπερηρωικών ταινιών έρχεται από την Fox και σηκώνει τον πήχη στον ουρανό.

thnx για το review Above.!!

8. Thanks kKKK thanked for this post
    Likes panagiotis1988, Above liked this post
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την GEORGE77 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Όμορφη ατμόσφαιρα με εξαιρετική απόδοση της σκοτεινιάς-δράματος (που δεν μας συνηθίζει σε τέτοια η Μάρβελ )...
    Η Marvel στα comics μας συνηθίζει, τα Marvel Studios
    (Captain America movies, Thor movies, Avengers movies, Ant-Man, Doctor Strange κ.α) οχι καλέ μου GEORGE!

Ο χαρακτήρας είναι Marvel, αλλα τα κινηματογραφικά δικαιώματα του ανήκουν στην Fox! Το κανάλι Fox,(20th Century Fox) ευθύνεται για τον ήρωα και την ταινία όπως για όλες τις ταινίες των μεταλλαγμένων! Η Marvel εχει σκοτεινούς ήρωες, (Moon Kight, Son of Satan, Ghost Rider, Μorbius, Man-Thing, Blade, Brother Voodoo), gay (Moondragon, Northstar κ.α) και σειρές τευχών πιο σκοτεινές και σκληρές (Marvel Zombies, Illuminati, Dark Avengers)! Aλλα τα Marvel Studios, ενδιαφέρονται (για την ωρα) για πιο λαμπερούς και διάσημους ήρωες!

Είναι εξαιρετικό το γεγονός πάντως, πόσο άρεσε η ταινία και σε φανς και μη, που οι περισσότεροι της βρήκαν στοιχεία έκτος του είδους, γιατί δεν μπούχτισαν από υπερβολές και εφέ! Και η δραματική γραμμή με το σενάριο, η μικρή και οι ερμηνείες, εκτίναξαν την θετική υποδοχή της ταινίας! Φίλοι μου που ουσιαστικά αντιπαθούν το είδος, την είδαν και τους άρεσε πάρα πολύ! Και βασικά του άρεσε ο Jackman! Η Fox, έκλεψε τα σκήπτρα από τα Marvel Studios, Sony και Warner Bros/DC νομιζω!

10. Thanks kKKK, GEORGE77 thanked for this post
    Moderator Το Avatar του/της t0ny3
    Likes / Thanks
    Απολαυσα τον τελευταιο καιρο το Logan και το Deadpool περισσοτερο απο τις τελευταιες παραγωγες των Marvel Studios.

Απο τις πιο ενηλικες και σοβαρες σουπερηρωικες ταινιες που εχουν βγει. Το δευτερο Wolverine ηταν απαραδεκτο και το αποτελεσμα του Logan τους τιμαει ακομα περισσοτερο. Υπαρχουν κι αυτες οι superhero ταινιες τελικα και δεν πρεπει να αφησουμε αυτο το μονοπατι.

Εξαιρετικο φιναλε για δυο πολυ μεγαλες προσωπικοτητες!

12. Thanks kKKK thanked for this post
    Likes bill667, Above liked this post
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την blackys88b Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Από ερμηνείες ο Jackman τον ρόλο τον απέδωσε εξαιρετικά όπως φυσικά αναμενόταν ενώ ο Patrick Stewart είχε χώρο να αναπτύξει διαφορετικά το χαρακτήρα του, θυμίζοντας μου σε αρκετά σημεία τον δύσκολο Xavier του Days of Future Past με τον McAvoy. Πολύ θα ήθελα να τον δω για υποψήφιο δεύτερο αντρικό στα Oscar αλλά φυσικά το ξέρω ότι αυτά τα πράγματα είναι δύσκολα να γίνουν.

Ειδικά για τον Patrick Stewart, και εγώ θα τον ήθελα πάρα πολύ υποψήφιο στο B’Ανδρικό φέτος, και χαίρομαι που το επισημαίνεις και εσύ! Ο Jackman, με αυτήν του την ερμηνεία υπογράφει ήρωα και χαρακτήρα και σίγουρα θα τον βοηθήσει στο επερχόμενο του μιούζικαλ The Greatest Showman που εκεί μάλλον μπορεί να προταθεί για Oscar. Αλλα και αυτή του η ερμηνεία θα υπολογίσει...

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την t0ny3 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Απολαυσα τον τελευταιο καιρο το Logan και το Deadpool περισσοτερο απο τις τελευταιες παραγωγες των Marvel Studios.
    Το ιδιο σκέφτηκα και εγώ...Καλά, χρυσά τα Marvel Studios, και τα αγαπώ και τα στηρίζω, αλλα...τέτοιου είδους ταινία δεν έχουν κάνει! Και δεν πρόκειται νομίζω να θέλουν να κάνουν... Μόνο αν συμπεριλάβουν τα επόμενα χρόνια στις επόμενες φάσεις τους, πιο σκούρους, σκοτεινούς και ιδιόμορφους ήρωες και ομάδες! Αν το κοινό θα τις ζητήσει, θα τις κάνουν όμως!
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Above; 24 Απριλίου 2017 στις 00:05

14. Thanks kKKK thanked for this post
    Likes blackys88b, bill667 liked this post
    Newbie Το Avatar του/της anast
    Likes / Thanks
    Την απόλαυσα την ταινία, απολαυστικός και ο Jackman ότι έπρεπε για να κλείσει το κεφάλαιο με τον Wolverine.
    Ευχαριστούμε για το review.

16. Likes Above liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία