Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 12

Θέμα: Wonder Woman (2017)

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks

Wonder Woman (2017)

Σκηνοθεσία- Patty Jenkins

Σενάριο- Allan Heinberg, Zack Snyder (ιστορία/ιδεα)

Πρωταγωνιστούν- Gal Gadot, Chris Pine, Robin Wright, Connie Nielsen, Danny Huston, David Thewlis, Elena Anaya

ΕΙΔΟΣ-COMIC/ΔΡΑΣΗ/ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ/ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ

Υπόθεση-Η νεαρή Πριγκίπισσα Νταϊνά της Θεμισκύρας, πριν μάθει για την θεϊκή της προέλευση, εκπαιδεύεται με τις αμαζόνες, κρυμμένη από τον έξω κόσμο. Όταν ένα αεροπλάνο με έναν πιλότο καταπέσει στο βασίλειο της, θα μάθει για τον έξω κόσμο και θα αρχίσει το ταξίδι της ενηλικίωσης της και της μοίρας της!

Από την συνεύρεση της Warner με την DC, η πανίσχυρη Wonder Woman (μαζί με τον Aquaman), ήταν οι ταινίες που περίμενα περισσότερο από όλες τους τις αναμενόμενες ταινίες! Το είχα πει πολλάκις! Τώρα προστίθενται και οι Gotham City Sirens. H αποχώρηση του Zack Snyder μετά από το θλιβερό προσωπικό του δράμα, ήταν μάλλον και ένα προαναγγελθέν διαζύγιο, γιατί οι εξελίξεις έτρεχαν στο studio και όπως είχα μάθει τον Ιανουάριο, από τους οξω φίλους μου, κανείς δεν ήταν ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα των ταινιών του, ή την συνεισφορά του στα επόμενα σχέδια! Οι κριτικές ήταν απογοητευτικές και ας γέμιζαν τα ταμεία. Αν και ήθελαν παραπάνω κέρδη! Οι εξελίσσεις θα ήταν καταιγιστικές μου είχαν πει, όπως και τελικά συνέβη. Ταινίες άλλαξαν, ακυρωθήκαν, συντελεστές αποχώρησαν, νέες μπήκαν στο ημερολόγιο της εταιρείας και τελικά επιβεβαιώθηκα για αυτά που μου είχαν πει! Όπως επιβεβαιώθηκα και την Wonder Woman της Gal Gadot, ότι ήταν η καλύτερη προσθήκη του BVS, και τελικά γίνεται και η καλύτερη ταινία των Warner/ DC μακραν!

TRAILER

Αφήνοντας την βαριά σκοτεινιά και το υπο-καλλιτεχνικό ύφος του οραματιστή μάστορα της εικόνας Zack Snyder, η Patty Jenkins αλλάζει δραστικά με το φως και την απλότητα, την ποιότητα της ταινίας, αναζωογονώντας και το σινεφιλικο σύμπαν και προφίλ του studio! Η ηρωίδα της είναι μια ιδεαλίστρια νεαρή αμαζόνα, με περίσσια ομορφιά, γοητεία και χάρη, αλλα και με πάθος, σκληρότητα και πείσμα! Και την σκηνοθετεί με όση χάρη και σεβασμο χρειάζεται η ίδια αλλα και η origin ιστορία της! Μέχρι να μεταφερθεί στον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο και ανακαλύψει την πραγματική της ταυτότητα και πεπρωμένο της,η ταινία είναι μια φωτογραφική φωτεινή όαση (φωτίζει όμως μοναδικά και λογικά το μελαγχολικό Λονδίνο του πολέμου, αναδύοντας σωστά το ύφος) που δημιουργεί υψηλές προσδοκίες για την συνέχεια της!

Και ευτυχώς, με ένα σενάριο μπούσουλα, καλογραμμένες σκηνές και καταιγιστική δράση, με την αφέλεια και τις δόσεις χιούμορ που απαιτεί και το είδος που δεν θέλει να ψυχοπλακώσει αλλα να ψυχαγωγήσει, η ταινία πάει παραπέρα το studio και την ηρωίδα και ξεφεύγει από την ανυπόστατη ζοφερότητα των προηγούμενων ταινιών! Δεν καταφέρνει και ένα ολοκληρωτικό χτύπημα βέβαια, ούτε πρωτοτυπεί σε σημείο μοναδικότητας, αλλα σηκώνει ανάστημα και μάλιστα με διαφορά… στήθους! Οι haters της Gal Gadot, που από την πρώτη στιγμή που την επέλεξαν για τον ρόλο, την έθαβαν, λογικά θα πρέπει να κατάπιαν τα λόγια τους, γιατί την κοπέλα δεν την πήραν ως την Meryl Streep της υποκριτικής, αλλα ως ένα όμορφο και δυναμικό κορίτσι-λάμπει εντωμεταξύ- σε ένα ρόλο comic χωρίς μεγάλες υποκριτικές απαιτήσεις! Και η ίδια είναι θαυμάσια σε αυτό που καλέστηκε να κάνει! Ευτυχώς από την άλλη, ενώ τα εφέ τιγκάρουν προς το τέλος την ταινία και πάλι μοιάζουν κατώτερα ή και υπερβολικά, ένα σημαντικό twist «ανανεώνει» την ταινία, ενώ η μουσική με το δυνατό της πιασαρικο θέμα/μοτίβο, δεν αναλώνεται σε διάρκεια και δίνει το στίγμα της όταν και όπως πρέπει σε σκηνές δράσης! Ότι έκανε κάποτε και το John Williams στα Star Wars, Jaws κ.α ή και ο Maurice Jarre στο Δόκτωρ Ζιβάγκο που ενώ είχαν ένα καταπληκτικό μουσικό μοτίβο, δεν το έκαψαν σε όλη την διάρκεια. Αυτά για πιο σκληρούς λύτες του σινεμά όμως… Δεν υπάρχουν μεγάλα φεμινιστικά κηρύγματα ή προεκτάσεις, ούτε πληθώρα ιδεαλιστικών αναλύσεων στην WW. Και αυτό δεν ενοχλεί για όσους πήγαν να δουν την πολυαναμενωμενη ταινία! Απεναντίας χαροποίησαν και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό το κοινό που ήταν ψιλό -απογοητευμένο με τις προυγούμενες τρεις ταινίες των Warner /DC!

Αρθρογράφος Το Avatar του/της drapetisgal7
    Likes / Thanks
    Μου άρεσε πάρα πολύ η ταινία και θεωρώ πως είναι από τις καλύτερες origin μαζί με τα Spider-Man, Batman Begins και Captain America: The First Avenger. Η Patty Jenkins τα πήγε περίφημα στο πρώτο μπλοκμπάστερ στην καριέρα της και ελπίζω να επιστρέψει στο sequel. Εξαιρετικές ερμηνείες από το καστ, Gadot και Pine είχαν απίστευτη χημεία. Η εποχή του Geoff Johns στο DCEU ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο. Thanks για το review.

3. Likes neon50, Above liked this post
    TV Master Το Avatar του/της neon50
    Likes / Thanks
    *Η σκηνή στη βάρκα*
    Scoobies.

5. Likes Above, drapetisgal7 liked this post
    TV Master Το Avatar του/της haros_83
    Likes / Thanks
    Μαζί με το Logan οι καλύτερες ταινίες για φέτος για εμένα, και παίζει να προτιμάω περισσότερο αυτή.

Ο χαρακτήρας της Wonder Woman που θύμισε (και όχι μόνο εμένα απ'ότι διάβασα μετά) πολύ τον Superman και συγκεκριμένα όπως εμφανίζεται στην ταινία του 78. Η Πάτυ Τζένκινς απ'ότι έδειξε ξέρει πολύ καλά τον χαρακτήρα και ευελπιστώ να επιστρέψει και για τη συνέχεια.

7. Thanks Above thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της solonlakis
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Above Εμφάνιση Δημοσίευσης
    ........Αφήνοντας την βαριά σκοτεινιά και το υπο-καλλιτεχνικό ύφος του οραματιστή μάστορα της εικόνας Zack Snyder,..............
    Φίλε, Above αν νομίζεις ότι με τέτοια καλοπιάσματα θα σου την χαρίσουμε...κάνεις μεγάλο λάθος!

9. Likes Above liked this post
    TV Master Το Avatar του/της thapostol
    Likes / Thanks
    Πάρα πολύ καλή ταινία!

Μόλις την είδα και όλο το σινεμά νομίζω ήταν απόλυτα απορροφημένο στα όσα έβλεπε. Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους τους συντελεστές που έχουν μερίδιο στο αποτέλεσμα.

Σκηνοθεσία, μουσική, φωτογραφία, ηθοποιοί και βασικότατο ακόμα και το σενάριο ολοκληρωμένα και προσεγμένα. Πάρα πολύ καλή η εισαγωγή στην μυθολογία της Wonder Woman και η ταινία αποδεικνύει ότι χρειάζονται female leads οι ταινίες του είδους.

Θετικότατο για μένα, ότι έλειπαν οι φαντεζί και φουτουριστικές ευρεσιτεχνίες.

Από τις ταινίες που άνετα θα ξανάβλεπα.

11. Thanks Above thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Κι εγώ ευχάριστα πέρασα στο σινεμά, κυρίως χάρη στις σκηνές στη Θεμίσκυρα και το σκηνικό του Α' Παγκόσμιου Πολέμου. Προφανώς η ταινία δεν αντέχει σοβαρή κριτική (οι προφορές των Αμαζόνων ήταν ενοχλητικές και αχρείαστες, οι ανθρώπινοι κακοί ήταν αβάσταχτες κόμικ καρικατούρες, ιδίως η επιστήμονας, ενώ οι β' ρόλοι δεν αναπτύχθηκαν καθόλου), αλλά ποιος νοιάζεται για κριτική με τέτοια ζέστη; Η Γκαντό έχει πολύ ωραία πόδια, αλλά καταγγέλω τη σεμνοτυφία που μας εμπόδισε να δούμε πισινούλη Κρις Πάιν.

ΥΓ. Απορία: αφού η Ιππολύτη είναι θνητή, γιατί η Νταϊάνα θεωρείται θεά και όχι ημίθεη;
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

TV Guru! Το Avatar του/της smallville
    Likes / Thanks
    Η ταινία ήταν κάτι περισσότερο από καλή, ήταν πολύ καλή, και απορώ πώς το κατάφεραν με μία κάτω του μετρίου ηθοποιό.
    Ωραίες οι σκηνές δράση, η ιστορία εξελισσόταν πολύ καλά, το χιούμορ στα περισσότερα σημεία ήταν ωραίο
    αλλά κάπου στη μουσική το έχασαν, δίχως να μπορέσουν να εκμεταλλευτούν την εξαιρετική μουσική που φτιάχτηκε για
    τον χαρακτήρα της στο BvS, όπως και στην επιλογή του ηθοποιού για τον ρόλο του Άρη. Εκεί θα μπορούσαν να είχαν
    κάνει καλύτερο καστ.

Τέσπα, η ταινία ήταν απολαυστική, και χαίρομαι που εισπρακτικά πάει εξαιρετικά, όπως και στις κριτικές.

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την solonlakis Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Φίλε, Above αν νομίζεις ότι με τέτοια καλοπιάσματα θα σου την χαρίσουμε...κάνεις μεγάλο λάθος!

Εγώ πάντα τον θεωρούσα –και τον θεωρώ -μάστορα της εικόνας! Και οραματιστή ως εικονοπλάστη/σκηνοθέτη! Αλλα για την ώρα έχει μείνει στάσιμος και μόνο εκεί! Βάθος και περιεχόμενο αδυνατεί να διαχειριστεί! Και τελικά φάνηκε! Γνώριζα ότι η WB, είχε "θέματα" μαζί του, (για αυτό και ακυρώθηκε και το JL 2, και ο ίδιος είπε ότι η τελευταία ταινία του θα είναι το JL με τους ήρωες της DC). Δυστυχώς για αυτόν, η μοίρα του έπαιξε πολύ άσχημο παιχνίδι με την αυτοκτονία της κόρης του, και αποδεσμεύτηκε ακόμα πιο γρήγορα από την ταινία. Τα εισιτήρια και οι κριτικές της Wonder Woman, έρχονται να δικαιώσουν όσους πίστευαν (και εγώ μέσα σε αυτούς) ότι περισσότερο κακό κάνει ο Snyder στις WB/DC παρά καλό! Θεώρησα μέτριο σε γενικές γραμμές το BVS-αλλα όχι κάκιστο, και παραμένει και έτσι!
    Η καλύτερη τους ταινία είναι μακραν η Wonder Woman και χαίρομαι και παρά πολύ για αυτό!

15. Likes solonlakis liked this post
    TV Maniac Το Avatar του/της GeorgeCR7
    Likes / Thanks
    Η ταινία μου άρεσε πάρα πολύ, από τις καλύτερες που έχω στο είδος τα τελευταία χρόνια!

Είχα την ευκαιρία να την παρακολουθήσω στον θερινό κινηματογράφο του χωριού μου και έτσι την απόλαυσα ακόμη περισσότερο σε σχέση με το να την έβλεπα στο σπίτι μου! Το σενάριο της ταινίας δεν ήταν κάτι σπουδαίο σίγουρα αλλά μας το έδωσε με τόσο απλό και ωραίο τρόπο που σε κρατούσε κολλημένο στην οθόνη από την αρχή μέχρι και το τέλος! Όλοι οι χαρακτήρες που έλαβαν μέρος ήταν καλογραμμένοι και οι ηθοποιοί αρκετοί καλοί! Η ατμόσφαιρα του Β' Παγκοσμίου Πολέμου αποτυπώθηκε με πολύ καλό τρόπο, επίσης μου άρεσε πολύ και το νησί που μας έδειξε τα πρώτα βήματα της νεαρής Ντάινα και πως κατέληξε να γίνει Αμαζόνα!

Η Gal Gadot στον ρόλο της ήταν πολύ καλή, κατά την άποψη μου δεν είναι κάτι φοβερό σαν ηθοποιός αλλά η εμφάνιση της και ο χαρακτήρας της που της ταίριαζε πολύ βοήθησαν αρκετά, περισσότερο μπορώ να πω μου άρεσε ο Chris Pine είχε πολύ φάση ως χαρακτήρας και κάποια από τα αστεία του ήταν δυνατά και πρόσφεραν πολύ γέλιο! Είχαμε και μια μικρή σύνδεση με το παρόν όπως μας έδειξε ότι η Ντάινα επικοινωνεί με τον Μπρους Γουέιν!

Αυτά από εμένα, η ταινία για εμένα είναι άνετα ένα 8.5 μπορεί και 9 στα 10, την προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους, μια από τις καλύτερες δημιουργίες που μας έχει προσφέρει η DC, όπου όταν θέλει κάνει φανταστική και αξιόλογη δουλειά! Περιμένω με ανυπομονησία τώρα το Aquaman και το Justice League για να δούμε τι θα δούμε!

Πολύ ωραίο και το review, για άλλη μια φορά πολλά μπράβο!

17. Likes Above liked this post
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία