Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 15

Θέμα: Ταινίες Σέρτζιο Λεόνε

Banned
    Likes / Thanks

Ταινίες Σέρτζιο Λεόνε

Για μια χουφτα δολλαρια(A fistful of dollars)
    Μονομαχια στο Ελ Πασο(For a few dollars more)
    Ο καλος, ο κακος και ο ασχημος(The good, the bad and the ugly)
    Καποτε στη Δυση(Once upon a time in the West)
    Καποτε στην Αμερικη(Once upon a time in America)

Η μια καλυτερη απο την αλλη. Για μενα το Καποτε στη Δυση ειναι η καλυτερη ταινια που εχει γυριστει ποτε. Μουσικες απιστευτες απο τον τεραστιο Ενιο Μορικονε. Διαμαντια απο ολες τις αποψεις.
    Ποιες απο αυτες εχετε δει και τι γνωμη εχετε για αυτες?

Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της koontz76
    Likes / Thanks
    φιλε Rorscach για τις 4 πρωτες πιστευω ακριβως το ιδιο, οτι ειναι τα καλυτερα spaggeti westrens που εχω δει , με αποκορυφωμα το 'Καποτε στη Δυση'.
    Για το 'καποτε στην Αμερικη' δεν μου πολυαρεσουν οι ταινιες με μαφια.
    Προσθετω στη λιστα σου και το 'Το ονομα μου ειναι "κανενας"' (My Name Is Nobody) του Sergio Leone με Terence Hill και Henry Fonda και μουσικη του απιστευτου Ennio Morricone.

Ενα ακομα κορυφαιο ειναι το 'Για ενα τρυπιο δολλαριο' (Un Dollaro Bucato)του Giorgio Ferroni.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την koontz76; 31 Μαρτίου 2007 στις 12:25

TV Guru! Το Avatar του/της Sikelos
    Likes / Thanks
    Once upon a time in the West mia apo tis agapimenes mou tainies .
    Tainia apo tis liges pou exw agorasmenes original se colectors edition kai tin blepw sta8era 1-2 fores ton mina kolima ........

TV Maniac Το Avatar του/της Ion13
    Likes / Thanks
    Όλες οι παραπάνω ταινίες είναι απ' τα καλύτερα western που έχουν βγει. Φοβερή ατμόσφαιρα. Και η μουσική του Morricone αχτύπητη!
    Και το κάποτε στην Αμερική είναι εξαιρετικό (αν και ο Leone είχε δηλώσει ότι την ταινία την πετσοκόψανε στο μοντάζ. Φαντάζομαι πώς θα ήταν αν την είχαν αφήσει όπως ήθελε αυτός...). Για μένα είναι στις Top 5 ταινίες με μαφία.

Newbie Το Avatar του/της eugchem
    Likes / Thanks
    Top (για μένα και πάρα πολλούς που ξέρω) είναι "Ο Καλός, ο κακός και ο άσχημος", όλα τα λεφτά!!
    Ο Eastwood στα καλύτερα του όταν ήταν νέος και η μουσική Enio Morricone απλά άπαιχτη για την ατμόσφαιρα!!

Newbie
    Likes / Thanks

Thumbsup1

Παιδιά με τον "Καλό τον Κακό και τον Άσχημο" μεγάλωσα! την θεωρώ μακράν το καλύτερο spaghetti western που έχει γυριστεί και πρέπει να την έχω δει χιλιάδες φορές (χωρίς υπερβολή). Η μουσική επίσης ονειρο!

Banned
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Ion13 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Και το κάποτε στην Αμερική είναι εξαιρετικό (αν και ο Leone είχε δηλώσει ότι την ταινία την πετσοκόψανε στο μοντάζ. Φαντάζομαι πώς θα ήταν αν την είχαν αφήσει όπως ήθελε αυτός...). Για μένα είναι στις Top 5 ταινίες με μαφία.
    Στα βιντεοκλαμπ υπαρχει βερσιον των 230 λεπτων, νομιζω δεν ειναι κομμενη εκδοση.

Newbie
    Likes / Thanks
    γεια σας. απο που μπορω να κατεβασω αυτην την ταινία΄;;;

TV Guru! Το Avatar του/της lan-di
    Likes / Thanks
    Εδώ είναι forum για υπότιλους οπότε δεν πρόκειται να σου απαντήσει κανείς. Διάβασε και τους κανόνες....

Από τις ταινίες αυτές δεν έχω δει το Κάποτε στη Δύση και το Κάποτε στην Αμερική αλλά θα το πράξω κάποια στιγμή. Στα κορυφαία western συγκαλαλέγω και το "Τhe War Wagon" (δεν είναι του Λεόνε) αλλά αξίζει πολλά, πιστέψτε με!

Newbie
    Likes / Thanks
    Οτι και αν πουμε για τους Λεονε-Μορικονε θα ειναι λιγο...
    Οι ταινιες του Λεονε ειναι ταινιες να σε συνοδευουν για μια ζωη, να σε συγκινουν καθε φορα που τις βλεπεις...
    Η τεχνη στο αποκορυφωμα της ωραιοτητας της, γιατι κυριως στην τεχνη, η εννοια του ωραιου ειναι αντικειμενικη αξια, και οχι υποκειμενικη...
    Οσο για τον Μορικονε, 22 χρονια μετα απο τη πρωτη φορα που ειδα το Καποτε στη δυση και το Καποτε στην Αμερικη, εγινε ο αγαπημενος μου συνθετης και ολα αυτα τα χρονια με συντροφια τις μελωδιες του και πανω απο 280 CDs tou, ευχαριστω που υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι στον κοσμο και το ωραιο εξακολουθει να υπαρχει....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας