Σελίδα 15 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 51314151617 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 141 έως 150 από 191

Θέμα: Game of Thrones 8x06 - The Iron Throne

1.  
    ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟΥ
    Συνολικά Ψήφησαν
    52 Χρήστες
    4,6

για να ψηφήσετε
    8x06
    The Iron Throne

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Δεν Διατίθεται
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    19/05/2019 - 20:00
    GMT -5
    20/05/2019 - 04:00
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    TV Guru! Το Avatar του/της evangeline
    Likes / Thanks

I am ok with this

3. Likes johny f, blackys88b, hakinen, Reben liked this post
    TV Guru!
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την evangeline Εμφάνιση Δημοσίευσης

I am ok with this

Είπαν Volantis? Γιατί πετάγεται ο άλλος σαν μην πω τι από που και λέει the further the better και δεν καταλαβαίνω προς τα πού πήγε...

Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την gigi Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Είπαν Volantis? Γιατί πετάγεται ο άλλος σαν μην πω τι από που και λέει the further the better και δεν καταλαβαίνω προς τα πού πήγε...
    Ναι ίσα που προλαβαίνει και το λέει ο Sam ,

TV Guru! Το Avatar του/της Reben
    Likes / Thanks

Too fk soon

Κύκλος 1. Επεισόδιο 1.
    Η Ντάνυ ακολουθεί σιωπηλά πίσω από τον Ιλίριο και τον αδελφό της ακούγοντας που κανονιζουν να τη δώσουν στον Ντρόγκο. Επιστρατεύει όση δύναμη μπορεί να βρει μέσα της και προσέχοντας να ακουστεί όσο πιο ήρεμη μπορεί για να μη προκαλέσει καταφέρνει να πει δύο λέξεις με φωνούλα που ακόμα ελπίζει ότι ίσως έχει κάποιο λόγο στη ζωή της:

"I don't want to be his queen."

*κλείνει επεισόδιο, μπαίνει στο μπάνιο.

Δεν μας έφτανε το Σταρκέικο, τώρα έχουμε και τη Ντάνυ. Ποιο rerun; Ούτε τον πιλότο δεν αντέχω να βγάλω.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Reben; 25 Μαΐου 2019 στις 04:35

7. Likes johny f liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της hakinen
    Likes / Thanks
    Σοβαρά τώρα δεν το έχεις ξαναδεί;

Εγώ είχα την εξής συνήθεια.
    Πριν ξεκινήσει η νέα σαιζόν έβλεπα την προηγούμενη.
    Πάντα πριν το καινούριο, έβλεπα και το προηγούμενο επεισόδιο.
    Μάντεψε σε ποιά δύο δεν την ακολούθησα.
    Είναι και τα μοναδικά που έχω δει μόνο μια φορά.
    Μαζέψτε επιτέλους τα σκυλιά απο τα μπαλκόνια σας. Ζώα!!!

Likes / Thanks

Rerun pending...

^Όχι δεν έχω δει ξανά τη σειρά. Κάποια μεμονωμένα επεισόδια μόνο, επιλεκτικά, από τις τελευταίες σεζόν κυρίως (Πχ Battle of the Bastards, Winds of Winter). Και φέτος είδα ξανά ολόκληρα αυτά που δεν είδες εσύ.

Από εκεί και πέρα βλέπω μεμονωμένες σκηνές όταν θέλω να θυμηθώ ένα διάλογο ή κάτι συγκεκριμένο. Αλλά το μεγάλο μου κόλλημα ήταν πάντα οι ερμηνείες. Αν μου κολλήσει κάτι σε μια ερμηνεία μπορεί να κάτσω να κάνω φύλλο και φτερό μια σκηνή προσέχοντας την παραμικρή λεπτομέρεια. Έκφραση, βλέμμα, φωνή, γλώσσα του σώματος, ακόμα και την τοποθέτηση του ηθοποιού στο καδρο ή το σημείο που φαντάζομαι ότι ο σκηνοθέτης έχει ζητήσει να σταθεί.

Είναι μια συνήθεια που έτσι και αλλιώς έχω με τις αγαπημένες μου ερμηνείες στο σινεμά. Αλλά στο got απέκτησε άλλο νόημα, από τότε που έτυχε να πέσουν στα χέρια μου τα σεναρια ορισμένων επεισοδίων. Δεν πίστευα στα μάτια μου διαβάζοντας πόσα πράγματα είναι γραμμένα που δεν εκφράζονται στο διάλογο και βασίζονται αποκλειστικά σε άλλους τομείς για να περάσουν αυτό που θέλουν. Από μουσική και μοντάζ μέχρι σκηνοθεσία και ερμηνεία, με τους ηθοποιούς φυσικά να σηκώνουν το μεγαλύτερο βάρος.

Κάποιοι μου έκαναν πλάκα και ίσως το θεωρούσαν υπερβολή. Κάποιες φορές πράγματι ήταν. Τις περισσότερες όμως έβρισκα πράγματα που με μια πρώτη ανάγνωση περνούσαν απαρατήρητα. Από τα πιο μικρά, όπως μια χειρονομία που φανερώνει προθέσεις, μέχρι τα πιο μεγάλα, όπως ποιος δηλητηρίασε τον Τζόφρυ.

Αργότερα, έχοντας πια διαβάσει και τα βιβλία, όλο αυτό μου φαινόταν απολύτως φυσιολογικό, γνωρίζοντας πως τα βιβλία είναι γραμμένα σε pov και ο αναγνώστης παρακολουθεί τα πάντα μέσα από τα μάτια κάποιου χαρακτήρα, διαβάζοντας ταυτόχρονα το μυαλό του και ακούγοντας τις σκέψεις του. Αυτό φυσικά δεν μπορεί να γίνει στην τηλεόραση, που εκ των πραγμάτων πρέπει να βρει άλλους τρόπους πέρα από το διάλογο για να εμπλουτίσει την αφήγηση.

Οχι, λοιπόν, δεν έχω κανει ποτέ rerun. Το είχα προγραμματίσει για πριν την 8η αλλά δεν το έκανα. Καλύτερα, μιας και έχοντας ολοκληρώσει τη σειρά θα έχει ακόμα πιο ενδιαφέρον να μελετήσω και τη Νταινέρυς ακόμα καλύτερα. Καλές οι μεμονωμένες σκηνές, αλλά έτσι χάνεται η ροή του επεισοδίου, το πως η μία σκηνή μπλέκεται με την άλλη και πως συμμετέχει στην ενιαία θεματική που εξερευνά κάθε φορά.

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, στον πιλότο, στην παραπάνω σκηνή η Νταινέρυς λέει ότι δεν θέλει να γίνει βασίλισσα του Ντρόγκο, θέλει να πάει σπίτι της. Cut στο Γουίντερφελ και στην Κάτλιν που φτιάχνει τα μαλλια της Σάνσα, που ανυπομονεί να γνωρίσει τον πρίγκιπα που της έχουν πει ότι θα παντρευτεί, μια χρυσή ευκαιρία να φύγει από το βορρά και να κατέβει στον πανέμορφο νοτο. Δύο κορίτσια τόσο διαφορετικά, μα και τόσο ίδια. Είναι πιο εύκολο να δεις τις αντιθέσεις, αρκεί να δίνεις προσοχή σε αυτό που βλέπεις. Για τις ομοιότητες όμως, που ίσως έχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον, πρέπει να σκεφτείς. Μεγάλωσαν και οι δύο σε έναν κόσμο που τους στερεί το δικαίωμα να ορίζουν τη ζωή τους. Έμαθαν από μικρές ότι ο μοναδικός σκοπός τους είναι να γίνουν καλές και υπάκουες σύζυγοι σε αυτόν που θα τους φέρουν. Η Ντάνυ μεγάλωσε πιστεύοντας ότι κατά πάσα πιθανότητα θα παντρευτεί τον αδελφό της, μέχρι που αποφάσισε να την πουλήσει σε έναν βάρβαρο Ντοθράκι. Η Σάνσα είναι χαρούμενη που της έτυχε ο γιος του βασιλιά, ότι καλύτερο μπορούσε ποτέ να ελπίζει. Fast farward μερικά επεισόδια. Κοίτα τες. Η μια είναι με την αγάπη της ζωής της, έναν πανίσχυρο Καλ που θα σκότωνε ακόμα και το θεό αν τολμούσε να πειράξει μια τρίχα απο τα μαλλιά της. Η άλλη με τον Τζόφρυ... Ain't life a bitch?

Τα λατρεύω κάτι τέτοια και η σειρά είναι γεμάτη από την αρχή μέχρι το τέλος. Μπορείς να μάθεις πάρα πολλά για έναν χαρακτήρα ακόμα και παρατηρώντας την ιστορία κάποιου άλλου και κάνοντας παραλληλισμούς. Είναι αδύνατον να τα πιάσεις όλα με μια φορά. Θα το κάνω το rerun, σίγουρα αξίζει τον κόπο. Απλά πρέπει να περιμένω γιατί κάποια πράγματα πονάνε ακόμα.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Reben; 25 Μαΐου 2019 στις 15:02

10. Likes Elfstone, hakinen, johny f liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της hakinen
    Likes / Thanks
    Κάποια στιγμή είχα αναρωτηθεί και το είχα γράψει, δεν θυμάμαι με ποιά αφορμή.

Ερμηνείες ή σενάριο;

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

Θυμάμαι για παράδειγμα την κοιλιά στους Σοπράνος, αλλά όταν έβλεπες τον Γκαντολφίνι τα ξέχναγες όλα
    Θυμάμαι όταν γέλαγα με την Μακ Ντόνελ, αλλά με κρατούσε η μυθολογία

Εδω έχουμε διαφορετική περίπτωση.
    Σπουδαίους ηθοποιούς και σπουδαίο σενάριο μέχρι να μην είναι.

Χέστηκα για την Νταινέρυς, Δεν με ενδιαφέρει κανένας χαρακτήρας.
    Μείνε όμως σε οτι έχεις χτίσει. Με συνέπεια. ΣΥΝΕΠΕΙΑ ρε κ@ριόληδες.

Κανω μια υπόθεση, οτι ο Τζορτζ θα δώσει το ίδιο τέλος.
    Θα τρώμε τα νύχια μας μέχρι την τελευταία σελίδα.
    Όχι αυτό το ξενέρωτο πράγμα.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την hakinen; 26 Μαΐου 2019 στις 18:07
    Μαζέψτε επιτέλους τα σκυλιά απο τα μπαλκόνια σας. Ζώα!!!

12. Likes Reben liked this post
    TV Maniac Το Avatar του/της DamnFineCherryPie
    Likes / Thanks
    Euron: The Bowmaster of King's Landing

Spoiler

Likes / Thanks

rushing or dragging?

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την hakinen Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Χέστηκα για την Νταινέρυς, Δεν με ενδιαφέρει κανένας χαρακτήρας.
    Μείνε όμως σε οτι έχεις χτίσει. Με συνέπεια. ΣΥΝΕΠΕΙΑ ρε καριόληδες.
    Δε σε πιστεύω.

Το πρόβλημα με τη Νταινέρυς δεν είναι η ασυνέπεια. Αυτό που συμβαίνει στο 5ο έχει χτιστεί και είναι συνεπές με τον χαρακτήρα. Ναι, χρειαζόταν περισσότερη ανάπτυξη, ναι, χρειαζόταν χρόνο και χώρο να αναπνεύσει, να εξερευνήσει και να αναδείξει όλες τις πτυχές του σπουδαίου αυτού τραγικού χαρακτήρα. Και ναι, φυσικά στο βιβλίο θα τρως τα νύχια σου σε κάθε σελίδα, ακριβώς γιατί ο Μάρτιν θα σου τα προσφέρει όλα αυτά και ακόμα περισσότερα. Μα τίποτα απο τα παραπάνω δεν έχει να κάνει με τη συνέπεια. Έχει να κάνει με το γεγονός οτι σε 13 επεισόδια παρακολούθησες την περίληψη χιλιάδων σελίδων ιστορίας. Συνέπεια όμως υπάρχει, αυτός είναι ο χαρακτήρας, τα σημάδια ήταν πάντα εκεί, απλώς ο περισσότερος κόσμος είτε δεν τα είδε ποτέ είτε επέλεξε να μη τα πιστέψει. Απόλυτα κατανοητό. Για τη Νταινέρυς μιλάμε. Είναι σχεδόν αδύνατο να μη την αγαπήσεις. Και η αγάπη είναι πιο δυνατή απο τη λογική.

Ο Τύριον ρωτάει τον Τζον αν θα έκανε το ίδιο στη θέση της, εκείνος απαντά οτι δεν ξέρει. "Ξέρεις", απαντά ο Τύριον, "απλά δεν θέλεις να το πεις γιατί αισθάνεσαι οτι θα την προδώσεις".

"When she murdered the slavers of Astapor, I'm sure no one but the slavers complained. After all, they were evil men. When she crucified hundreds of Meereenese nobles, who could argue? They were evil men. The Dothraki khals she burned alive? They would have done worse to her. Everywhere she goes, evil men die and we cheer her for it. And she grows more powerful and more sure that she is good and right. She believes her destiny is to build a better world for everyone. If you believed that, if you truly believed it, wouldn't you kill whoever stood between you and paradise?"

Σε ποιον νομίζεις οτι τα λέει ο Τύριον; Στον Τζον; Σε εμάς τα λέει. Σε μένα. Σε σένα. Σε όλους αυτούς εκεί έξω που αισθάνονται πως έχασαν τη γη κάτω απο τα πόδια τους. Σε όλους εμάς που τόσα χρόνια ξέραμε, αλλά δεν θέλαμε να το πούμε, γιατί προσπαθούσαμε να αποφύγουμε κι εμείς την προδοσία σε έναν αγαπημένο χαρακτήρα. Σε όλους εμάς που ξαφνικά βγήκαμε απο το δικό της pov και αναγκαστήκαμε να δούμε την αλήθεια κατάματα, αλλά και να κοιτάξουμε στον καθρέφτη τον εαυτό μας.

Το έχω ξαναπεί, τη Ντανέρυς πάντα τη συμπαθούσα, αλλά στο 5ο την ερωτεύτηκα. Γιατί εκεί συνειδητοποίησα σε όλη του την έκταση το μεγαλείο και τη σπουδαιότητα του χαρακτήρα. Και αυτή η διαπίστωση δεν αλλάζει, γιατί τώρα πια ξέρω ακριβώς ποια είναι η Νταινέρυς, ακόμη και αν λείπουν κομμάτια της ιστορίας. Αυτή είναι η πιο πολύτιμη κληρονομιά που αφήνει πίσω της για εμένα η σειρά. Οι χαρακτήρες, που προσωπικά με ενδιαφέρουν όσο τίποτα, και η αίσθηση οτι τους ξέρω πια τόσο καλά που ακόμη και σε μια περίληψη γι αυτούς μπορώ να ενώσω τα κομμάτια. Φυσικά και δεν είναι η καλύτερη τηλεόραση που θα μπορούσε. Φυσικά και στη σκέψη του τι θα μπορούσε να πετύχει με δυο σεζόν ακόμα με πιάνει μελαγχολία. Αλλά δεν θα κάτσω να σκάσω επειδή το twitter ξύπνησε ξαφνικά στην 8η και ανακάλυψε αυτά που κάποιοι λέγαμε χρόνια. Δεν σημαίνει οτι δεν είμαι απογοητευμένος. Σημαίνει οτι μπήκα συνειδητοποιημένος.

Όσοι αγαπούσαν τη Νταινέρυς αισθάνονται τη μεγαλύτερη απογοήτευση και κάνουν τη μεγαλύτερη φασαρία. Και είναι λογικό. Μα δεν είναι εκεί το πρόβλημα, υπάρχουν μεγαλύτερα, που δεν ήταν καθόλου βιαστικά. Τους αφήνω με μια τελευταία σκέψη. Όσο δύσκολο κι αν είναι να το δουν αυτή τη στιγμή, η Νταινέρυς, έστω και βιαστικά και συμπιεσμένα, είναι εκεί. Το παλικάρι απο κάτω μήπως ξέρει κανείς που είναι;

υ.γ. Σενάριο +ερμηνεία. Χρειάζεται ισορροπία. Δατ σεντ, κανείς δεν μπορεί να γράψει
    αυτό
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Reben; 26 Μαΐου 2019 στις 19:54

15. Thanks johny f thanked for this post
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Reben Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Το παλικάρι απο κάτω μήπως ξέρει κανείς που είναι;

Με τον καημό μου παίζεις ?

Απόψε το τελευταίο αντίο , και ξενύχτι(για ντοκιμαντέρ)ας το κάνω και αυτό

17. Likes series_addicted, Reben liked this post
Σελίδα 15 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 51314151617 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης