Σελίδα 12 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 2101112
Αποτελέσματα 111 έως 113 από 113

Θέμα: The Wire

TV Maniac Το Avatar του/της menes
    Likes / Thanks
    Επιτέλους και μετά από πολλά χρόνια ένα ελληνικό κανάλι αποφάσισε να δείξει όλο το The Wire.

Και μπράβο τους.

Θα ήταν ακόμα καλύτερο να είχαν κάνει έστω και μια αναφορά στο από που ξεσήκωσαν την περιγραφή. Το παρακάτω κείμενο παρατίθεται αυτούσιο όπως προβάλλεται στο http://webtv.ert.gr/shows/the-wire/. Χμμμ, κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει...

ο «Τhe Wire» είναι από τις αρτιότερες σειρές στην ιστορία της Τηλεόρασης, ενώ θεωρείται για πολλούς ίσως η καλύτερη που έχει προβληθεί ποτέ. Μαζί με τη σειρά «Sopranos» (1999-2007) έγιναν σημεία αναφοράς για την ποιότητα στην Τηλεόραση και βοήθησαν ώστε να καθιερωθεί πλέον το Μέσο και για την καλλιτεχνική του προσφορά.
    Πρόκειται για αστυνομική δραματική τηλεοπτική σειρά που απεικονίζει τις σκοτεινότερες πτυχές της πόλης της Βαλτιμόρης, μία πόλη που ανήκει στις 7 πιο επικίνδυνες σε όλη την Αμερική και μέσα στις 15 πρώτες με το μεγαλύτερο ποσοστό σε εγκλήματα βίας (ενώ απέχει μόνο 60 χιλιόμετρα από την πρωτεύουσα των ΗΠΑ, Ουάσιγκτον).
    Η σειρά, ακολουθώντας πολλούς κανόνες του ντοκιμαντέρ, χρησιμοποιεί πολλούς ερασιτέχνες ηθοποιούς -πολλοί εκ των οποίων είχαν υπάρξει πραγματικοί εγκληματίες και στην κυριολεξία ενσάρκωσαν πτυχές του εαυτού τους- και ξεχωρίζει τόσο για τον ωμό ρεαλισμό της, τη βαθιά απαισιοδοξία της, το ρεαλιστικό και περίτεχνο σενάριό της όσο και για τη διεισδυτική ματιά της σε κοινωνικά και πολιτικά θέματα.
    Ένα από τα χαρακτηριστικά της σειράς είναι η αμφίπλευρη οπτική της. Η ιστορία ξετυλίγεται μέσα από τα μάτια τόσο των ανθρώπων του Νόμου όσο και των διάφορων παρανόμων. Πρόκειται για ένα πολύ ευρύ και πολύ δύσκολο θέμα, το «Σύστημα» και η διαφθορά του -η διαφθορά της ίδιας της κοινωνίας. Κάθε κύκλος επεισοδίων εστιάζεται και σε μια διαφορετική περιοχή της Βαλτιμόρης και σε ένα διαφορετικό πρόβλημα του διεφθαρμένου συστήματος, όπως το παράνομο εμπόριο ναρκωτικών στο λιμάνι, η διοίκηση της πόλης και η γραφειοκρατία, το σχολικό σύστημα, και τα έντυπα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης.
    "Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
    κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
    μα θεοί κι' όξαποδώ
    κει δεν είναι παρά δώ."

2. Thanks greekie thanked for this post
    Likes dalas9, GEORGE77, solonlakis liked this post
    TV Master Το Avatar του/της thapostol
    Likes / Thanks
    Ναι μόλις τελείωσα το The Wire λοιπόν! Slow clapping.

Από τις πιο ολοκληρωμένες σειρές που έχω παρακολουθήσει. Να περάσει λίγο η επήρεια και μπορεί να επανέλθω, αλλά επεισόδιο με το επεισόδιο και σεζόν με σεζόν, ανέβαινε θέσεις στη λίστα με τις αγαπημένες σειρές.

Αν και λίγο η 4η σεζόν μου φάνηκε πως έκανε μια κοιλιά (μπορεί να φταίει και η αλλαγή ταχύτητας με τα νέα πρόσωπα αλλά και το ότι τα είδα μαζεμένα!!), νομίζω συνολικά η σειρά κατατάσσεται στο top-3 εύκολα.

4. Likes t0ny3 liked this post
    Moderator Το Avatar του/της ATHENA1971
    Likes / Thanks
    Ένα επεισόδιο πριν το τέλος. Ξεκίνησα τον 4ο κύκλο πριν από πολύ καιρό, αλλά το παράτησα γιατί
    Spoiler

Την συνέχισα όμως και τώρα κάνω μία παύση για
    Spoiler

Πονάει το Wire.

Σελίδα 12 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 2101112

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία