PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Dexter στο CBS

dimath
5 Φεβρουαρίου 2008, 02:31
Όπως έχει ανακοινωθεί, στις 17 Φεβρουαρίου θα ξεκινήσει να προβάλλεται σε επανάληψη, η 1η σεζόν του Dexter στο CBS.

Στα θετικά αυτής της κίνησης, είναι ότι θα κερδίσει αρκετά ακόμα εκατομμύρια οπαδών. Αυτό μετατρέπεται σε καλύτερα νούμερα για την 3η σεζόν και μεγαλύτερες πιθανότητες για ύπαρξη 4ης.

Στα αρνητικά είναι ότι θα πρέπει να γίνουν κάποιες "επεμβάσεις" στα επεισόδια, με συνέπεια να χαλάσει ένα μέρος της ομορφιάς του Dexter. Ο λόγος είναι ότι το Showtime είναι καλωδιακό κανάλι, σε αντίθεση με το CBS που είναι ελεύθερο. Με λίγα λόγια, θα πρέπει να γίνουν τροποποιήσεις στις γυμνές σκηνές, στα "γαλλικά", ίσως και σε κάποιες σκηνές βίας. Σε τι βαθμό θα γίνουν; Δεν το ξέρουμε. Θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι την προβολή του επεισοδίου. Ένα ακόμα πρόβλημα, είναι πώς θα χωρέσουν τα 55λεπτα επεισόδια, σε 44 λεπτά (τόσος είναι ο καθαρός διαθέσιμος χρόνος, ώστε να μπορούν να προστεθούν και οι απαραίτητες διαφημίσεις).

Μήπως υπάρχει και πιθανότητα να μετακομίσει η 3η σεζόν, αν πάνε καλά στα νούμερα οι επαναλήψεις;
Μια σημαντική λεπτομέρεια είναι ότι το Showtime, είναι θυγατρική του CBS.

ΥΓ. Αν και έχει αναφερθεί στο παρελθόν, είπα μιας και έχουμε ολόκληρο forum πλέον, να απλώσουμε λίγο τα θέματα. Αν έκανα λάθος, ο tsabasid θα έχει την χαρά να κλειδώσει το πρώτο του thread. :)

tsabasid
5 Φεβρουαρίου 2008, 03:06
Καλά έκανες και το άνοιξες dimath!!!

Εντάξει, εγώ είμαι 100% αντίθετος με το οποιοδήποτε μπλέξιμο του Dexter με το CBS. Με την προβολή σε πολύ μεγαλύτερο κοινό η σειρά σίγουρα θα κερδίσει κάποια εκατομμύρια οπαδών. So what? Εμάς ως Dexter fans τί μας νοιάζει αυτό; Worst case scenario για μένα είναι να κάνει πολύ καλά νούμερα ο Dexter στο CBS, ειδικά με την ξηρασία που δέρνει την αμερικάνικη TV λόγω της απεργίας, και να τους τη δώσει και να το πάρουν για να προβάλλουν prime time την 3η σαιζόν στο CBS, που είναι καταστροφή για τη σειρά. Θα πέσει πολύ κόψιμο. Επιπλέον αν γίνει κάνα super hit ως σειρά, και αποφασίσουν να την ξεχειλώσουν; Δεν μπορώ να δω θετικό εγώ προσωπικά από όλη αυτή την ιστορία.

CBS hater out. http://i220.photobucket.com/albums/dd204/tsabasid/tongue.gif

maska
5 Φεβρουαρίου 2008, 03:28
Ευχομαι να μην βγει σε κακο οι επαναληψεις αλλα να βοηθησουν την σειρα για να κανουν μια ακομα καλυτερη τριτη σεζον.Τωρα οσο για το οτι θα κοψουν καποια κομματια βιας αυτο δεν το καταλαβαινω.Σειρα με δολοφονο βλεπουν δεν βλεπουν το μικρο σπιτι στο λιβαδι(που το θυμηθηκα)και εξαλλου θα χασει ολη την αξια του σαν σειρα.Θα ψηφισω οτι θα βοηθησει η επαναληψη επειδη πιστευω οτι θα την γνωρισει και αλλος κοσμος και χωρις να σκεφτομαι το ενδεχομενο οτι θα κοβουν σκηνες:mad:

kossstasss
5 Φεβρουαρίου 2008, 05:04
εγω συμφωνω με τον tsabasid. ειναι καλυτερα να μαθαινεις κατι "απο στομα σε στομα", οπως το Dexter που ειναι αρκετα underground παρα να βρομιζει ο τοπος απο διαφημισεις.

ο ντορος υπαρχει και δεν νομιζω να επηρεασει την συνεχεια της σειρας - αφου ηδη εχει φανατικο κοινο και υποψηφιοτητες σε βραβεια, αυτο που με ανησυχει ειναι οτι αν γινει mainstream θα χασει την ποιοτητα και το "σκοταδι" που βγαζει μεχρι τωρα (ας μη μιλησουμε και για το 10λεπτο που θα κοψουν)

digekas
5 Φεβρουαρίου 2008, 05:17
Όλα σχετικά, αν δεν έχει νούμερα η κουτσουρεμένη έκδοση θα επηρεάσει αρνητικά την εξέλιξη της σειράς, αν πάλι έχει τηλεθέαση, στον βωμό του χρήματος (τηλεθέασης) θα αφαιρέσουν όλα σχεδόν τα στοιχεία που κάνουν την σειρά αγαπητή στους μέχρι τώρα τηλεθεατές της.

Σε γενικές γραμμές δεν μου φαίνεται να μας βγει σε καλό, καλύτερα να την παρακολουθεί λίγος κόσμος και να παραμείνουν τα brutal στοιχεία της σειράς παρά να γίνει μια από τα ίδια, φυσικά θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως εισαγωγή στην σειρά όπου ο κόσμος θα προετοιμαστεί ψυχολογικά για το real-thing. :)

Άσχετο με το θέμα αλλά σχετικό (κάπως) με την σειρά και το είδος της, είδα το breaking bad, υστερεί σε αρκετά σημεία αλλά το cast δεν είναι κακό, αν πρόσεχαν λίγο τις κοιλιές και το soundtrack θα ήταν εξίσου καλή με το dexter. :)

GrigD
5 Φεβρουαρίου 2008, 07:45
δεν με ενδιαφερει αν θα τα παει καλα ο dexter στο cbs απο αποψη τηλεθεασης, αυτο που θελω ειναι να δω την 3η σεζον στο showtime χωρις περικοπες...σε μια τελεια σειρα αξιζει ενα αξιοπρεπεστατο τελος...συμφωνω απολυτα με οσα ανεφερε παραπανω ο tsabasid

SDRyche
5 Φεβρουαρίου 2008, 11:23
Θεωρητικά είναι καλή κίνηση οι επαναλήψεις στο CBS αλλά όπως προαναφέρθηκε κρύβονται αρκετοί κίνδυνοι. Αυτό που θέλω εγώ είναι να συνεχιστεί στο Showtime κανονικά (με την ίδια διάρκεια και σκηνές και ατμόσφαιρα) και από εκεί και πέρα ας κάνουν μετά ότι θέλουν προκειμένου να τα δείχνουν στο CBS.

eretzum
5 Φεβρουαρίου 2008, 12:06
Το θετικο ειναι οτι αν πανε καλα οι επαναληψεις, τοτε θα ανεβει αρκετα το budget της 3ης σεζον.

kKKK
5 Φεβρουαρίου 2008, 12:30
Αν πάνε καλά οι επαναλήψεις όμως μπορεί η σειρά να πάει στο CBS και να παίζεται μόνο η "λογοκριμένη" version.Αυτό είναι πιθανό να συμβεί γιατί πιθανότατα δεν θα υπάρχουν νέες σειρές του χρόνου,άρα το μεγάλο κανάλι θα σκεφτεί το δικό του συμφέρον και όχι του θυγατρικού του.

dimath
5 Φεβρουαρίου 2008, 14:47
Είμαι γενικότερα της άποψης "κάλιο 5 και στο χέρι παρά 10 και καρτέρι".

Καλύτερα να μην έχει μεγαλύτερο budget και ίσως να μην έχουμε καν 4η σεζόν, αλλά τουλάχιστον θα ήμουν σίγουρος ότι θα απολαύσουμε τον dexter όπως τον έχουμε αγαπήσει στη 3η σεζόν που έρχεται.

tonypapadovic
5 Φεβρουαρίου 2008, 14:55
Δεν μου λέει κάτι το budget ούτε μένα.
Τι μας χάλασε δηλαδή στις δύο πρώτες σεζόν; Μήπως δεν ήταν όλα άψογα;

Έψαχνα ένα αρθράκι που είχα διαβάσει σχετικά με διαμαρτυρίες και αντιρήσεις για την προβολή του στο CBS, δεν βρήκα αυτό που είχα διαβάσει αλλά ορίστε (http://www.tvweek.com/blogs/james-hibberd/2007/12/parents_television_council_den.php)

tsabasid
5 Φεβρουαρίου 2008, 15:32
To budget του Dexter μια χαρά μου φάνηκε εμένα. Δεν στηρίζονται όλες οι σειρές σε εφέ, σε μεγάλα ονόματα hot shot ηθοποιών κλπ. Αν πάνε να βάλουν τέτοια στοιχεία μέσα στο Dexter πολύ πιθανότητα να χάσει αυτή την underground/cult αίγλη που έκανε πολλούς από εμάς να το λατρέψουμε.

anthony_88
5 Φεβρουαρίου 2008, 16:04
Δυστυχως δε διαβασα το πρωτο post και ψηφισα οτι θα του κανουν καλο. Αμα το πετσοκοψουν ομως δεν εχει νοημα... Μαυρο στο CBS.

Τονυ ή τσαμπα αλλαξτε την ψηφο μου :yes:

tonypapadovic
5 Φεβρουαρίου 2008, 16:15
done anthony

mefisto26
5 Φεβρουαρίου 2008, 17:12
Δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι πως θα μετακομίσει η σειρα στο CBS.
Οπως είπαν και τα παιδια από πανω, η σειρα θα χάσει ολα αυτα που την κάνουν μια από τις αγαπημένες μας.
Ας ελπίσουμε να μην συμβεί κατι τέτοιο.
Εχω βαρεθει να απογοητευομαι απο σειρες που στην αρχή τους, τις θεωρούσα αψογες!

MasterMind567
5 Φεβρουαρίου 2008, 17:19
Loipon kalo vlepw na kanei to cbs, borei na iparksoun perrisotera apo 12 episodeia 40lepths diarkeias,tha doume molis mathoume kai thn thletheash pou tha exei stis 17 nomizw ....

constantina_22
5 Φεβρουαρίου 2008, 17:28
Ουτε και γω νομιζω οτι θα ειναι καλο να παιχτει σε δημοσιο καναλι....
Φοβαμαι να μην χασει την ιδιαιτερη μαγεια του .... :(
Καλυτερα λιγοι και καλοι!:yes: ;)
Τι θα ειναι ο Dexter με κομμενες σκηνες?!?!?:shock:

mageka
5 Φεβρουαρίου 2008, 22:53
Για ποιο λόγο να πάρουν τη σειρά και να τη πετσοκόψουν;
Είτε τους αρέσει η σειρά, όπως είναι και για αυτό το λόγο την παίρνει ένα κανάλι με μεγαλύτερη θεαματικότητα, είτε δεν τους αρέσει και την αφήνουν εκεί που είναι, όπως είναι!

Τι λένε δηλαδή; Μας αρέσει η σειρά και θα την δουν πολλοί εδώ στο CBS, αλλά δεν μας αρέσει και τόσο για αυτό θα την αλλάξουμε λίγο (έως πολύ);

Αν η 1η σεζόν που θα δείξουν έχει καλή θεαματικότητα, τότε λογικά οι ίδιες "επεμβάσεις" θα γίνουν και για τις μετέπειτα σεζόν...κρίμα.

Α ρε Dexter...σε κλουβί θα σε βάλουνε και θα πρέπει να πεις και ευχαριστώ από πάνω...:shock::shock::shock:

doctor
5 Φεβρουαρίου 2008, 23:11
Ρε παιδια δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.Δεν μπορει το CBS στα καλα καθουμενα να παρει την σειρα απο το showtime.Μπορει να ειναι θυγατρικη του αλλα καποιοι πληρωνουν για αυτα ακριβως τα show.Δεν μπορει το ενα καναλι να χαλασει το προγραμμα του για να το φτιαξει το αλλο.Αλλο πραγμα να παιξει καποια επισοδεια και αλλο να παρει εντελως την σειρα

eretzum
5 Φεβρουαρίου 2008, 23:16
Νομιζω εινα τελεσιδικο οτι η 3η σεζον θα παιξει στο CBS.
Επισης, συμφωνα με τα reviews που βλεπω στο 3ο βιβλιο του Dexter, πρεπει να ειναι χειροτερο απο τα 2 προηγουμενα.
Ας ελπισουμε οτι η σειρα θα παραμεινει το ιδιο καλη

mageka
5 Φεβρουαρίου 2008, 23:22
@doctor
Το CBS θα ξεκινήσει με τη πρώτη σεζόν του Dexter, αλλά αν έχει θεαματικότητα γιατί να μην τη κρατήσει; (ελπίζω πως δεν θα γίνει)

Αν, υποθετικά πάντα, η σειρά μετακομίσει στο CBS μόνιμα κερδισμένοι θα βγουν. Το Showtime είναι συνδρομητικό, άρα θα χάσουν τα λεφτά από αυτούς που πληρώνουν για να δουν Dexter και μόνο, αλλά το CBS που είναι ελεύθερο κανάλι θα κερδίσει τετραπλάσια από τις διαφημίσεις (αφού απευθύνεται και σε μεγαλύτερο κοινό και με τις αλλαγές που θέλει να κάνει στη σειρά και σε μεγαλύτερο target group).

Όπως και να έχει η σειρά δεν θα είναι η ίδια.

myrona
5 Φεβρουαρίου 2008, 23:38
Καλά έκανες και το άνοιξες dimath!!!

Εντάξει, εγώ είμαι 100% αντίθετος με το οποιοδήποτε μπλέξιμο του Dexter με το CBS. Με την προβολή σε πολύ μεγαλύτερο κοινό η σειρά σίγουρα θα κερδίσει κάποια εκατομμύρια οπαδών. So what? Εμάς ως Dexter fans τί μας νοιάζει αυτό; Worst case scenario για μένα είναι να κάνει πολύ καλά νούμερα ο Dexter στο CBS, ειδικά με την ξηρασία που δέρνει την αμερικάνικη TV λόγω της απεργίας, και να τους τη δώσει και να το πάρουν για να προβάλλουν prime time την 3η σαιζόν στο CBS, που είναι καταστροφή για τη σειρά. Θα πέσει πολύ κόψιμο. Επιπλέον αν γίνει κάνα super hit ως σειρά, και αποφασίσουν να την ξεχειλώσουν; Δεν μπορώ να δω θετικό εγώ προσωπικά από όλη αυτή την ιστορία.

CBS hater out. http://i220.photobucket.com/albums/dd204/tsabasid/tongue.gif

To budget του Dexter μια χαρά μου φάνηκε εμένα. Δεν στηρίζονται όλες οι σειρές σε εφέ, σε μεγάλα ονόματα hot shot ηθοποιών κλπ. Αν πάνε να βάλουν τέτοια στοιχεία μέσα στο Dexter πολύ πιθανότητα να χάσει αυτή την underground/cult αίγλη που έκανε πολλούς από εμάς να το λατρέψουμε.

Για μένα είναι μια δυσάρεστη εξέλιξη...:thumbdown:thumbdown
Με κάλυψε απόλυτα ο tsaba...

MasterMind567
18 Φεβρουαρίου 2008, 14:32
Tι τηλεθέαση είχε χθες το dexter ?

dimath
18 Φεβρουαρίου 2008, 15:35
Tι τηλεθέαση είχε χθες το dexter ?

Αργά το απόγευμα θα ξέρουμε.

Deus-X-Machina
18 Φεβρουαρίου 2008, 20:21
tora ti theloume telika? na exei tiletheasi i na paei apato ?:)

eretzum
18 Φεβρουαρίου 2008, 20:26
tora ti theloume telika? na exei tiletheasi i na paei apato ?:)

Αυτο ισως μεταφραζεται "λιγοτερες και καλυτερες σεζον, η περισσοτερες και λιγοτερο καλες ?"
Μακαρι να σκισει και να γινει και ακομα καλυτερο. Οπως ηταν μια σειρα που ηρθε απο το πουθενα και εκανε αισθηση χωρις κανεις να το περιμενει, ελπιζω οτι θα μπορεσει τα ξεπερασει τα οποια εμποδια μπαινουν λογω της προβολης του σε "ελευθερο" καναλι και θα συνεχισει εξ ισου καλο

chrisdavebut
19 Φεβρουαρίου 2008, 00:03
μήπως έμαθε κανείς τελικά πως πήγε από τηλεθέαση?

GrigD
19 Φεβρουαρίου 2008, 00:17
τσεκαρε αυτο (http://www.greektvsubs.gr/showpost.php?p=370361&postcount=738) το ποστ ;)

eretzum
19 Φεβρουαρίου 2008, 12:02
Το Dexter ειχε 8,3 εκατομμυρια τηλεθεατες το πρωτο μισαωρο και 7,99 εκατομμυρια το δευτερο μισαωρο.
Παντως οντως επεσε μαχαιρι στους διαλογους καθως και σε καποιες σκηνες.