PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Dollhouse 1x01 - Ghost

GTVSBot
14 Φεβρουαρίου 2009, 04:00
Σειρά : Dollhouse
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 1
Τίτλος : Ghost

Κανάλι : FOX
Πρώτη Προβολή : 13/02/2009

Περίληψη :

Η Έκο προσλαμβάνεται από έναν επιχειρηματία για να χρησιμοποιηθεί ως η καλύτερη διαπραγματευτής ομήρων, όταν η κόρη του απαγάγεται. Παράλληλα, ο Πράκτορας του FBI Πωλ Μπάλαρντ ρισκάρει την καριέρα του, αναζητώντας στοιχεία για το κρυφό \"Κουκλόσπιτο\".

Kal_El_77
14 Φεβρουαρίου 2009, 09:31
Το επεισόδιο ήταν πάρα πολύ καλό. Ο Whedon έπεσε με τα μούτρα στην υπόθεση, σκιαγράφησε τους χαρακτήρες του και τους έθεσε τους ανάλογους ρόλους που θα καθορίσουν και την εξέλιξη της υπόθεσης. Είναι εμφανέστατος και ο λόγος αλλαγής του αρχικού πιλότου σε αυτό. Δημιούργησε τους πρωταγωνιστές του, και παράλληλα έδωσε την πρώτη ιστορία στα μέτρα και σταθμά του Fox - ένα αστυνομικού τύπου επεισόδιο, ας πούμε procedural story, που το κανάλι τα λατρεύει, και παράλληλα μας έκανε και μι μικρή εισαγωγή στα 2 (όπως φαίνεται) running arcs της σεζόν - Τον πράκτορα του FBI (ο Ballard) που ασχολείται με την εξιχνίαση του Dollhouse, και τον rogue Active (o Alpha) όπου σκοπός του προφανώς είναι να βοηθήσει τον Ballard να ανακαλύψει τα πάντα για το Dollhouse. Με αυτή την πανέξυπνη κίνηση, και το πως χειρίστηκε την εισαγωγή της σειράς, ο Joss Whedon κατάφερε και ικανοποίησε τους πάντες - και τους φαν του, αλλά και τους υπεύθυνους του Fox που ήθελαν κάτι ανάλογο του προγράμματός τους. Τώρα πλέον αναμένουμε τα νούμερα (και τα σημερινά αλλά και τα επόμενα), για να δούμε και στην πράξη αν αυτό το εγχείρημα πέτυχε.

Όσον αφορά την Dushku και τον ρόλο της, την περίμενα λίγο πιο πεζή και flat, αλλά τελικά διαψεύστηκα, μιας και ήταν ενδιαφέρουσες οι "εναλλαγές" της. Λατρεμένη σκηνή για τους φαν της, στο 3ο λεπτό του επεισοδίου.;)

Το υπόλοιπο καστ είναι αρκετά ικανοποιητικό, με μια εκπληκτική Olivia Williams ως ruthless Bitch. Θα ξεχωρίσω και την Amy Acker, η οποία έχει σίγουρα κάποιο παραπάνω ρόλο και παρελθόν, και θα το ανακαλύψουμε (ελπίζω) σύντομα.

Είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την πρεμιέρα, και περιμένω ακόμα περισσότερα στη πορεία. Ο λατρεμένος storyteller επέστρεψε, και αυτό ήταν μόνο η αρχή. :respect: :respect: :respect:

Unfοrgiven
14 Φεβρουαρίου 2009, 13:13
Φίλε μου εγώ θα διαφωνήσω.
Σύμφωνα με ότι είχα διαβάσει την σειρά, την περίμενα σαν την αποκάλυψη της σεζόν.
Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να φτάσει το Fringe και ορισμένες στιγμές μου θύμισε την σοβαρότητα που έχουν οι Heroes !!!
Ποιος απαγωγέας αφήνει το θύμα του να μιλά τηλεφωνικά με τις ώρες με τους δικούς του, προσπαθώντας να αποκαλύψει τα πάντα?
Σε ξένο forum που διάβαζα αμέσως μετά το επεισόδιο στοιχημάτιζαν αν η σειρά κοπεί πριν το 6ο επεισόδιο.
Ίσως να φταίνε οι μεγάλες προσδοκίες που είχα για την αρνητική εντύπωση που σχημάτισα. Το σίγουρα είναι ότι για να έχει κάποιος μια άποψη για μια σειρά θα πρέπει να δει 5-6 επεισόδια.

P.S Για όσους βλέπουν live τις υπόλοιπες σειρές. Μόνο το Dollhouse προβάλλεται με υπότιτλους ή αυτό ισχύει και για άλλες σειρές?

menes
14 Φεβρουαρίου 2009, 13:32
Έσπειρε! Γ*μησε κι έδειρε! Joss is back !!!!

:offtopic:

367
00:21:41,878 --> 00:21:43,261
Fatherly types.

368
00:21:43,429 --> 00:21:45,230
Like Edward James Olmos.Να και το homage (πέραν από τον πρωταγωνιστικό ρόλο του Penikett) στο Battlestar Galactica! Ο Joss το γουστάρει απίστευτα και δεν το κρύβει!

Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να φτάσει το Fringe
To Fringe? Really ?
Όχι ότι δεν το βλέπω ή ότι θέλω να το μειώσω αλλά το Dollhouse είναι πολύ πιο promising από το Fringe. Το Fringe μόλις τώρα άρχισε να στρώνει χώρια που η κόντρα Joss vs JJ είναι standard άσσος.

amhel_79
14 Φεβρουαρίου 2009, 14:46
Εξυπνα δομημενο και πολλα υποσχομενο το νεο εγχειρημα του joss!
Λατρευω το πως επαιξε με το μυαλο της Dushku!
Μεγαλο μειονεκτημα για μενα ο Ballard!αχωνευτος

Dexter
14 Φεβρουαρίου 2009, 16:40
Not bad, not bad. Η αλήθεια είναι πως αν και λατρεύω το Firefly (η μόνη ουσιαστικά επαφή μου με Whedon, μαζί με το Dr. Horrible) δεν περίμενα πολλά πράγματα καθώς η υπόθεση δεν με τρέλανε. Παρ' όλα αυτά, εξεπλάγην ευχάριστα. Έχει μπόλικο ψωμί και μπορεί άνετα να βγάλει επεισοδιάρες. ;)

MCAK
14 Φεβρουαρίου 2009, 16:54
First things first: Joss is baaack! :yahoo:

Καλό το επεισόδιο, αν κ πάνω κάτω όλα αυτά τα ήξερα ήδη οπότε δεν εντυπωσιάστηκα.
Φυσικά ακόμα δεν σχηματίζω άποψη για τη σειρά, το νωρίτερο που θα το κάνω αυτό, θα είναι όταν θα έχω δει at least 1 season (και με αυτό το 5ετές πλάνο τους φαντάζομαι θα έχουμε υλικό! :grin: ).

Κάτι που μ'έκανε ν' απορήσω: στις Κούκλες δεν βάζουν απλά στοιχεία από προσωπικότητες, αλλά τις ίδιες τις προσωπικότητες άλλων ατόμων;; :???: Με τις αναμνήσεις τους; Πώς; Πώς τις πήρανε από τους άλλους & τις βάζουν σε αυτούς; Και πρέπει να έχουν πόόόσες στην database τους, πώς ξέρουν κάθε φορά πού να ανατρέξουν & τι να χρησιμοποιήσουν από πού. Αυτό θα έπαιρνε πολλές ώρες ψαξίματος.

Αλλά φαντάζομαι θα μου απαντηθούν όλες τις απορίες παρακάτω, I trust Joss in that area. :)

Καλή η Dushku που στο μυαλό μου την είχα ακόμα ως "Faith" (εκεί που χόρευε, θυμήθηκα ανάλογη σκηνή από προηγούμενο σήριαλ της), αλλά μέχρι τα μέσα του επεισοδίου την έβλεπα ως Echo. H αποποίηση ενός χαρακτήρα που σ'έκανε διάσημο & ευρέως αναγνωρίσιμο δεν είναι εύκολη δουλειά, οπότε good job.

Kι εμένα μου άρεσε η O.Williams. Της πάει όλο αυτό το στυλ.
Συμπαθής & ο handler της Echo. :) Θα είναι ο ηθικός παράγοντας του σήριαλ υποθέτω.
Παρόλο το λιγοστό screentime, ο πιο intriguing χαρακτήρας είναι η dr Saunders! Χάρηκα που είδα πάλι την ηθοποιό (:grin: ), ανυπομονώ πραγματικά να μάθω για το παρελθόν της, πώς κατέληξε στο Dollhouse & πώς απέκτησε τις ουλές της.

O "Βallard" δεν μου άρέσε...

Kaiser Soze
14 Φεβρουαρίου 2009, 17:39
Το ότι ο Joss είναι πανέξυπνος, δεν είναι και κανα μεγάλο νέο. Οπότε βλέποντας ότι τα κανάλια και το κοινό δεν έχουν πλέον μεγάλη υπομονή με τα serialized shows, παρέδωσε ένα procedural πιλότο στον οποίο όμως έντεχνα έβαλε και αρκετές δόσεις από αυτό που φαίνεται ότι θα είναι, η βασική μυθολογία της σειράς. Πιστεύω ότι κάπως έτσι θα εξελιχθεί στα πρώτα επεισόδια η πλοκή. Έτσι θα κερδίσει περισσότερο κοινό και κατ' επέκταση εμπιστοσύνη από το κανάλι, για να δείξει αυτό που πραγματικά θέλει στη συνέχεια.

Κι επειδή τα προηγούμενα show του, είχαν σχετικά "χαλαρούς" πιλότους αλλά αυτό δεν τα εμπόδισε να γίνουν αριστουργήματα, το ότι ξεκίνησε τόσο δυνατά είναι σίγουρα ελπιδοφόρο. Θέλω να πιστεύω ότι θα δημιουργήσει και πάλι μια σειρά που το mythology της θα είναι αρκετό για να κρατήσει από μόνο του τους θεατές αλλά ταυτόχρονα θα υπάρχουν τόσο πολλά "επίπεδα ανάγνωσης" που θα είναι κάτι πολύ παραπάνω από μια action σειρά. Εξάλλου το όλο θέμα προσφέρεται για να συνεχίσει να αφήνει σχόλια γύρω από την ανθρώπινη ύπαρξη και το τι μας κάνει τελικά αυτό που είμαστε. Ήδη αρχίσαμε να σκεφτόμαστε για το αν είναι οι αναμνήσεις μας.

Αυτό που με παραξένεψε ήταν η πλήρης απουσία χιούμορ. Δεν ξέρω αν θα συνεχίσει έτσι αλλά αν όντως παραμείνει αυτό θα είναι κρίμα, μιας κι έχει αποδείξει ότι δεν στερείται αυτού. Όπως και να 'χει θα είναι ενδιαφέρον να το δοκιμάσει κι αυτό σε μία σειρά του.

Γενικά είναι νωρίς για οποιαδήποτε κρίση (πόσο μάλλον όταν μιλάμε για τον Whedon) και μπορεί να βιάζομαι κι εγώ αλλά in Joss we trust!8)

MCAK
14 Φεβρουαρίου 2009, 18:25
Αυτό που με παραξένεψε ήταν η πλήρης απουσία χιούμορ. Δεν ξέρω αν θα συνεχίσει έτσι αλλά αν όντως παραμείνει αυτό θα είναι κρίμα, μιας κι έχει αποδείξει ότι δεν στερείται αυτού. Όπως και να 'χει θα είναι ενδιαφέρον να το δοκιμάσει κι αυτό σε μία σειρά του.
Επ' αυτού:
Interview (http://blog.nola.com/davewalker/2009/02/joss_whedon_on_soberstarting_d.html) :)

Kal_El_77
14 Φεβρουαρίου 2009, 18:34
Επ' αυτού:
Interview (http://blog.nola.com/davewalker/2009/02/joss_whedon_on_soberstarting_d.html) :)

Το είχα διαβάσει κι εγώ αυτό... βέβαια, 2-3 ατάκες τις πέταξε ο Τόφερ... Είναι επίσημα ο νέος Whedonian geek! :lol: :lol: :lol:

MCAK
14 Φεβρουαρίου 2009, 18:52
βέβαια, 2-3 ατάκες τις πέταξε ο Τόφερ... Είναι επίσημα ο νέος Whedonian geek! :lol: :lol: :lol:
:lol: Πριν καν παιχτεί το επεισόδιο είχα διαβάσει σε ένα forum που τον έλεγαν ο "νέος Xander" (από άποψη χιούμορ, όχι γνώσεων :P).

Μ'άρεσε πολύ ο διάλογος:

- Look at Echo. She's living the dream.
- Whose dream?
- Who's next?

ifigeneiavip
14 Φεβρουαρίου 2009, 19:55
Αν και δεν έχω ξαναδεί σειρά του Joss, και αφού είδα το σημερινό επεισόδιο, δεν μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα. Από όσα άκουγα τόσο καιρό, περίμενα να δω κάτι πιο έντονο και "διαφορετικό". Σίγουρα είναι αρκετά νωρίς για τελικά συμπεράσματα, αλλά προσωπικά εμένα δεν κατάφερε να με κερδίσει.

maraki
14 Φεβρουαρίου 2009, 20:14
Χλιαρό, σε πολλές φάσεις καταντούσε βαρετό, καθόλου χιούμορ και γενικότερα...όχι.

Θα περιμένω να δω κι άλλα επεισόδια πριν το συγκρίνω με οποιαδήποτε άλλη σειρά, είτε του Whedon είτε οποιουδήποτε άλλου.

Απλά ο πιλότος ήταν χλιαρός. Έχω δει άλλους πιλότους που σε αφήνουν με το στόμα ανοιχτό. Αλλά όχι αυτός. Ούτε καν.

Είδωμεν.....

MiuMiu
14 Φεβρουαρίου 2009, 21:07
OK, molis to teleiwsa... (afou phra Lexotanil gia ta nevra mou pou eixan ginei kordonia apo to stress :P) kai exw na pw ta ekshs:

1. Opws eipe kai to pet: Joss is back! :worthy::worthy::worthy::worthy: Avto apo mono tou makes my day...:grin:

2. O pilotos me ekane na thelw na dw to epomeno - kati pou de mou symvainei syxna ta televtaia xronia sthn tv...synithws piezomai gia na synexisw. Domimeni apopsi tha mporesw na ekferw ki egw afou dw merika eps...but...in Joss we trust! ;) (gia 10000h fora) Sigoura pantws mou krathse to endiaferon ws to telos...

3. Eimai vevaih pws tha mporesei na valei poly zoumi sthn ypothesi o Joss(kati pou anaferthike kai pio prin)... mas edeikse ena mikro kommati apo to ypovathro pou tha mporouse endexomenws na yparxei, oi xarakthres fainontai na exoun poly parelthon (kai mellon :grin:) kai to telos me ta aradiasmena ptwmata "evxaristo" mysthrio :twisted:...

4. Mou aresan oloi stour rolous tous mexri stigmhs, de me xalase kanenas

...and last, but not least... :

5. Ta Headquarters tou Dollhouse, lae tou Whedonverse, de sou thymisan kati??????? :yahoo: ...mipws kati se ...WOLFRAM & HART?????!!!!!!!!! :worthy:
(avto tha pei anakyklwsis...:lol:)

Avta pros to paron ws prwtes skepseis - epifylassomai gia perissotera later...:grin:

dimath
14 Φεβρουαρίου 2009, 21:50
Ήμουν μεταξύ καλό και πολύ καλό, τελικά ψήφισα πολύ καλό.

Ήταν το πρώτο επεισόδιο Whedon που βλέπω και η πρώτη φορά που είδα την Dushku, οπότε δεν έχω κάποια προκατάληψη (θετική ή αρνητική) μαζί τους. Είχε ενδιαφέρον η ιστορία και παρότι το μεγαλύτερο μέρος ήταν ένα αυτοτελές επεισόδιο, άφησε και κάποια πράγματα που θα μας απασχολήσουν στη συνέχεια. Η Dushku ήταν συμπαθητική και μου άρεσε γενικά. Οι υπόλοιποι χαρακτήρες είχαν μικρό χρόνο συμμετοχής και γι' αυτό δεν έχω βγάλει ακόμη συμπεράσματα.

Η παντελής έλλειψη χιούμορ ήταν ιδιαίτερα αισθητή και σίγουρα ήταν ένα μεγάλο μείον.

Πήραμε μια πρώτη γεύση, θετική για μένα, περιμένω με ενδιαφέρον τα επόμενα επεισόδια.

smallville
14 Φεβρουαρίου 2009, 22:34
Μόλις είδα τον πιλότο και τον βρήκα πολύ καλό όπως και περίμενα!
O Whedon μας έχει συνηθίσει σε μαμηστερές σειρές και αυτή ελπίζω να είναι άλλη μια για να βλέπουμε την Dushku ακόμα περισσότερο!
Α, και η σκηνή στην αρχή που χόρευε με το άσπρο φόρεμα τα έσπασε τρελά!

BTW το Cast το βρήκα αρκετά καλό αν και κανα 2 αλλαγές θα τις ήθελα!

lostS4
14 Φεβρουαρίου 2009, 23:25
Ε καλό ήταν, περίμενα περισσότερα αλλά έτσι και αλλιώς είναι το 1ο επεισόδιο οπότε έχουμε δρόμο ακόμα (αν δεν γίνει τίποτα αναπάντεχο!!)

Έχει επίσης σεναριακές τρύπες. Ειδικά η περίπτωση του dollhouse δεν στέκει, προσωπικά.
Δηλαδή ποιος είναι ο σκοπός αυτής της οργάνωσης? γιατί κάποιος να κάνει κάτι τέτοιο και να διακινδυνέψει τόσα πολλά?

Βέβαια έχει και πολλές προοπτικές. Το παρελθόν της Εκο και των άλλων Ενεργών. Η ιστορία των γύρο προσώπων και η εξέλιξη της παράνομης έρευνας απο των ντετέκτιβ (ο ηθοποιός τελικά δεν είναι και πολύ ταλαντούχος, προτιμώ να τον βλέπω μόνο στο bsg :D )

MCAK
14 Φεβρουαρίου 2009, 23:34
Ξέχασα να σχολιάσω ότι χάρηκα που επιτέλους βγήκε σήριαλ με credits! :grin: Τα τελευταία χρόνια έχει γίνει μόδα πια απλά να πετάνε το logo του σήριαλ ή το πολύ να διηγούνται το storyline του εκείνα τα 1-2 λεπτά.

MxpheYW940I

kakashi_hatake
14 Φεβρουαρίου 2009, 23:46
Ξέχασα να σχολιάσω ότι χάρηκα που επιτέλους βγήκε σήριαλ με credits! :grin: Τα τελευταία χρόνια έχει γίνει μόδα πια απλά να πετάνε το logo του σήριαλ ή το πολύ να διηγούνται το storyline του εκείνα τα 1-2 λεπτά.

Και χαίρεσαι; :P
Χίλιες φορές το Logo και περισσότερο υλικό...

Timos/19
14 Φεβρουαρίου 2009, 23:49
Ναι οντως MCAK και εγω χαρηκα υπερβολικα με τα credits και εχουν και πολυ ωραιο opening theme.

MCAK
14 Φεβρουαρίου 2009, 23:54
Και χαίρεσαι; :P
Χίλιες φορές το Logo και περισσότερο υλικό...
Yeah! :dance: Τον ελάχιστο χρόνο που κερδίζουν τον χρησιμοποιούν στις διαφημίσεις, όχι στο να μας δείξουν περισσότερο! ;) Believe me, if that was the case, δεν θα ήθελα ούτε καν το logo σε Whedon σήριαλ (ο οποίος έχει πάντα πολύ όμορφα opening credits btw)! :)

SleepingBitchy
15 Φεβρουαρίου 2009, 00:15
Ψήφισα άριστο.
Χαίρομαι πάρα πολύ που παίζει ο Helo από το Battlestar Galactica :respect:
Έχει εξαιρετικό στόρι και αν και δεν είμαι τόσο εθισμένη στον Whedonικό κόσμο (έχω δει μόνο Buffy seasons 1&2), προβλέπω να γίνομαι !!!

Χαλαρά είναι πολύ καλύτερο από το Fringe (τέθηκε ένα θέμα σύγκρισης σε ποστ παραπάνω), το οποίο και εγώ το παρακολουθώ, αλλά είναι μες στην κουλαμάρα, και στην κόντρα Joss-JJ ψηφίζω Joss δαγκωτό !!! :worthy:

Μια ένσταση μόνο, άνευ σημασίας μάλλον για τη συνέχεια ...

Έναν πιο πιστευτό και ωραίο γκόμενο δε μπορούσαν να της βρουν ???
Βρήκαν τον καθυστερημένο φίλο του Nathan από το One Tree Hill ??? :thumbdown

Filmfreak
15 Φεβρουαρίου 2009, 00:19
ωραίο ήταν αλλά θα περιμένω να δω μερικά ακόμα για να κρίνω...το έχω πει οτι για μένα ο Whedon είναι ένας από τους κορυφαίους δημιουργούς, με όλες του τις σειρές μέχρι τώρα να είναι στις αγαπημένες μου και για αυτό ακριβώς και περιμένω κάτι καλύτερο στη συνέχεια...καλά άρχισε πάντως, για άλλη μια φορά με μια τελείως διαφορετική σειρά από τις άλλες!!!αναμένω με αγωνία (και υψηλές προσδοκίες για) τα επόμενα!!!

Grace_Kelly
15 Φεβρουαρίου 2009, 00:23
Μέτριος ο πιλότος δεν με ενθουσίασε, περιμένω τα επόμενα επεισόδια.

kostasm13
15 Φεβρουαρίου 2009, 00:50
Ωραιο το πρωτο επεισοδιο! Μπηκε δυναμικα, και ειχαμε αμεσως την πρωτη αποστολη/δεσμευση!
Μ'αρεσε πολυ η κοπελια στον ρολο της διαμεσολαβητριας!

Το τελος δεν επιασα και πολυ, αλλα διαβαζοντας καποια ποστ κατι επιασα.
Μια απορια μονο, αυτος στο τελος που καθαρισε 2 ανθρωπους, ηταν ο Alpha, που απο την υποθεση ειχα δει οτι ειναι ενας πρωην του Dollhouse, και τωρα βοηθαει τον πρακτορα να βρουνε το Dollhoue. Αλλα αυτοι οι 2 που σκοτωσε ποιοι ηταν?
Μου περασε η σκεψη οτι ειναι οι γονεις της Echo (επειδη ειχαν τα βιντεο της), αλλα μετα δεν μου φανηκε λογικο να τους σκοτωσει...

Rorschach
15 Φεβρουαρίου 2009, 01:04
Ο μονος λογος που αυτο δεν ηταν το τελευταιο επεισοδιο της σειρας που βλεπω ειναι το οτι ειναι του Whedon και σε Buffy/Angel οι πρωτες σαιζον ηταν μαπα αλλα μετα ανεβηκαν κατακορυφα.
Ελπιζω να ανεβει συντομοτερα αυτη τη φορα...
Μετρια ηταν ολα, εκτος απο τα credits που ηταν τα χειροτερα credits ever(la-la-la-laaaa, la-la-la-laaa-la).

greg_m
15 Φεβρουαρίου 2009, 01:29
μέτριο αλλά θα δω και κάποια επόμενα επεισόδια. αν δεν ανέβει σύντομα θα το παρατήσω.

EmpressKaileena
15 Φεβρουαρίου 2009, 01:31
Ψηφισα καλο.

Ετσι ειναι τα pilot, συνηθως δεν σ'εντυπωσιαζουν παντα σε μερικες σειρες. Οπως τα Buffy-Angel που ηταν για οτι να 'ναι.

Η Dushku εχει ομορφυνει πολυ και ο χορος της στο παρτι μου θυμισε Faith...:grin:
Ιδεα μου ειναι ή μολις ανεφεραν τον Εντουαρντ Τζειμς Ολμος? Του παει πολυ αυτος ο ρολος του Penikett.

Olivia Williams.:shock:
Δεν περιμενα οτι θα παιξει κι εκεινη, την λατρευω απλα.

Λοιπον, η σειρα θ'απογειωθει πολυ πιστευω. Αν οχι στη 1η σεζον, σιγουρα στις αλλες σεζον.;)

Whedon ειν'αυτος. Μη δουμε καμια guest εμφανιση απο Σαρα Μισελ Γκελαρ ή Μπορεαναζ και παθουμε καρδιακο..:P

gate13
15 Φεβρουαρίου 2009, 01:31
μετριο ηταν το επεισοδιο,φυσικα μπορει να γινει μια πολυ καλη σειρα.
μολις ολοκληρωθει η 1η season θα τα δω ολα μαζι τα επεισοδια.

εκτος απο τα credits που ηταν τα χειροτερα credits ever(la-la-la-laaaa, la-la-la-laaa-la).

πραγματικα:thumbsup1

SleepingBitchy
15 Φεβρουαρίου 2009, 01:55
Ετσι ειναι τα pilot, συνηθως δεν σ'εντυπωσιαζουν παντα σε μερικες σειρες. Οπως τα Buffy-Angel που ηταν για οτι να 'ναι.

Ιδεα μου ειναι ή μολις ανεφεραν τον Εντουαρντ Τζειμς Ολμος? Του παει πολυ αυτος ο ρολος του Penikett.

Λοιπον, η σειρα θ'απογειωθει πολυ πιστευω. Αν οχι στη 1η σεζον, σιγουρα στις αλλες σεζον.;)

Στην Buffy όντως η πρώτη σεζόν ήταν μάλλον τραγική αλλά μετά ανέβηκε κατακόρυφα ...

Τον ανέφεραν τον Αdmiral Adama ως πατρική φιγούρα !!! O Whedon είναι φανατικός θαυμαστής του BSG !!! :worthy::worthy::worthy:

Σίγουρα έχει τις προοπτικές να απογειωθεί το έργο. Το θέμα είναι στο Fox να του δώσουν μια ευκαιρία, μια ευκαιρία που δεν την έδωσαν ας πούμε στο Firefly (το οποίο δεν έχω δει, αλλά έχω ακούσει και διαβάσει τα καλύτερα).
Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για το κανάλι που έκοψε το Arrested Development !!!

Από ότι είδα, τα νούμερα τηλεθέασης για το Dollhouse δεν ήταν και τόσο καλά (http://tvbythenumbers.com/2009/02/14/friday-ratings-how-did-dollhouse-and-terminator/12837) ... :(
Πρέπει να ανέβουν τα νούμερα για να μπορούμε πια να μιλάμε για περιθώρια βελτίωσης στη δεύτερη σεζόν !!!

EmpressKaileena
15 Φεβρουαρίου 2009, 02:00
Sorry για το off-topic, αλλα πρεπει να το πω. SleepingBitchy, τρεχα να δεις Firefly.

geodlord7
15 Φεβρουαρίου 2009, 03:00
Mολις ειδα και εγω το 1ο επεισοδιο....μετα απο αυτο το ντορο στο site ειπα να του ριξω μια ματια :P

Ενταξει, καλουτσικο μου φανηκε, οχι κατι το τρομερο βεβαια....αλλα το στορυ ηταν ενδιαφερον. Περιμενα περισσοτερη δραση και περισσοτερα εφφε, αλλα η σειρα επικεντρωνεται πιο πολυ στους χαρακτηρες....

Ας ψηφισω "καλο" για αρχη:)

{SoK}
15 Φεβρουαρίου 2009, 12:12
Είδα εχθές το επεισόδιο το βράδυ. Ξύνησα τώρα και ακόμα στο μυαλό μου στρυφογυρίζουν εικόνες από το επεισόδιο :)
Ο πιλότος ήταν καλός και τα opening credits μου άρεσαν.
Έχω περιέργεια να δω τι θα γίνει στα επόμενα επεισόδια σχετικά με τον Άλφα και το κουκλόσπιτο.

Πάντος 1x01 και Joss :respect:

m0rpheas
15 Φεβρουαρίου 2009, 13:56
Τρομερός ο πιλότος!

Αν και ήμουν αρκετά επιφυλακτικός ("όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα μικρό καλάθι" κτλ), ο πιλότος με εντυπωσίασε. Δεν είχα ξαναδεί σειρά του Whedon στο παρελθόν, και μετά απ' αυτόν τον πιλότο έχω αρχίσει να σκέφτομαι πώς θα χωρέσω κάποια στο πρόγραμμα μου :grin:

Αν ισχύει ότι ο Whedon δεν κάνει καλούς πιλότους, τότε τι να περιμένω για τη συνέχεια αφού εντυπωσιάστηκα απ' το 1ο επεισόδιο;

MCAK
15 Φεβρουαρίου 2009, 14:03
Αν ισχύει ότι ο Whedon δεν κάνει καλούς πιλότους, τότε τι να περιμένω για τη συνέχεια αφού εντυπωσιάστηκα απ' το 1ο επεισόδιο;
Το υπέρτατο masterpiece of TV history. :)

Hell, το έχει αποδείξει ήδη ότι μπορεί να το κάνει. :respect:

lara_tvs
15 Φεβρουαρίου 2009, 14:28
Το επεισόδιο ήταν πολύ καλό, πόσο μάλλον για πιλότο.
Είχε πολύ ενδιαφέρον και παρόλο που διαρκούσε 50 λεπτά δεν βαρέθηκα καθόλου.
Ελπίζω να συνεχίσει έτσι και καλύτερα. Μόνο τα credits δεν μου άρεσαν πολύ...
Ψήφισα "πολύ καλό".

SaPiLaS
15 Φεβρουαρίου 2009, 14:31
Πολύ καλός ο πιλότος!
Δεν είχα δει μέχρι στιγμής σειρά του Whedon αλλά φαίνεται οτι το κατέχει ο άνθρωπος!:thumbsup1
Πολύ συμπαθητική και καλή στον ρόλο της η Dushku την οποία επίσης παρακολουθώ για 1η φορά.
Γενικά το όλο cast το βρήκα καλό...ειδικά μόλις είδα τον Ματ.(θυμήθηκα τα striptease του στο ΟΤΗ!:rotfl:,πολύ Party Animal ο τύπος!) Μπορεί να μου πει κάποιος αν θα συνεχίσει να παίζει στην σειρά ή απλώς έπαιξε σαν guest???
Λογικά η σειρά θα συνεχιστεί με μερικά ακόμα αυτοτελή επεισόδια μέχρι να μπει στο κυρίως θέμα...οπότε υπομονή!:)

myrona
15 Φεβρουαρίου 2009, 14:38
Δεν είχα ιδιαίτερες προσδοκίες πριν δω το επεισόδιο. Περίμενα να δω την Εlisa που για μένα παραμένει καρφωμένη στο μυαλό σα Faith κάτι που δε περιμένω να αλλάξει τόσο σύντομα, η οποία είναι λατρεμένη και την απόλαυσα.:respect:
Για όλους τους υπόλοιπους χαρακτήρες η εισαγωγή που έγινε ήταν πολύ μικρή και ξώφαλτση οπότε δε βγάζω κανένα συμπέρασμα. O Whedon έδωσε στο Fox αυτό που το κανάλι ήθελε. Μένει να δούμε αν θα δώσει στους fans του αυτό που περιμένουν. Καμιά σειρά του δε με ενθουσίασε από την αρχή, το μεγαλείο του βρίσκεται στους; χαρακτήρες, τους κόσμους και τις ιστορίες που χτίζει με το καιρό και αυτό δε φαίνεται ούτε σε ένα ούτε σε 5 επεισόδια. Παρόλα αυτά βρίσκω το concept ενδιαφέρον και βρίσκομαι σε αναμονή για τη συνέχεια. Απλά καλό το πρώτο επεισόδιο.

Ίσως να 'μαι αυστηρή επειδή αμέσως πριν είδα το BSG 4x15 αλλά δε νομίζω :P

P.S. Τα credits τα μίσησα, ενώ σε όλες τις σειρές του whedon μου άρεσαν από τη πρώτη στιγμή

Krasas
15 Φεβρουαρίου 2009, 14:56
Αισθητά χλιαρά τα πράγματα στον πιλότο. :yawn:

Σωστα βεβαια ειπώθηκε ότι ο Whendon δεν έχει στις σειρές του δείγματα από φοβερούς πιλότους, αλλά η μυθολογία και οι χαρακτήρες που φτιάχνει είναι κατα κανόνα καταπληκτικοί (για την ιστορία λάτρεψα το Firefly, μου άρεσε σε μεγάλο βαθμό το Buffy από 2η έως 6η season, αλλά βαρέθηκα το Angel, αν και το είδα μέχρι κάπου στην 4η season).

Χάλια τα Opening Credits, θέλουν παραπάνω έμπνευση και ποικιλία. :thumbdown

charmader
15 Φεβρουαρίου 2009, 15:48
Κατ΄αρχάς Joss welcome back!:grin:

Είναι πολύ νωρίς για μένα να κρίνω, το μόνο που μπορώ να πω είναι πως για πιλότος το επεισόδιο ήταν πολύ καλό. Δε θα επαναλάβω αυτά που έχετε πει αλλά κι εγώ ξέρω πως ο Whedon δεν αρέσκεται στο να αποκαλύπτει από την αρχή αυτό που θέλει να δείξει, αλλά το χτίζει και το δημιουργεί σιγά σιγά.

Η σειρά φαίνεται ότι έχει υλικό για "ανοικοδόμηση" κάτι το οποίο όσοι έχουν ξαναδεί δουλειές του Whedon ξέρουν ότι αυτό είναι κάτι που κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί πάνω από μια σεζόν για να φανεί.

Ήταν φανερό πως είχε χαρακτηριστικά που το FOX θεωρεί εμπορικά και που ουσιαστικά για μένα είναι και ο φόβος μου. Το κατά πόσο δηλαδή το κανάλι θα αφήσει τον Whedon να κινηθεί όπως θέλει. (Ξέρουμε τι έγινε με το Firefly).

Όσο για το θέμα του χιούμορ που θίχτηκε, πέρα από το άμεσο και το εύκολο χιούμορ που μπορεί να υπάρξει σε μια σειρά υπάρχει και το εσωτερικό χιούμορ που αφορά τους ήρωες ,το οποίο για να αναδειχθεί χρειάζεται πρώτα μια εξοικείωση με τους χαρακτήρες. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι το Dollhouse δεν θα έχει χιούμορ στη διάρκειά του γιατί τότε δε θα ήταν σειρά του Joss.

Η Dushku μου άρεσε γιατί μέσα στα πρώτα λεπτά κατάφερα να βγάλω τη Faith από το μυαλό μου, πράγμα πολύ δύσκολο, γιατί μιλάμε για τον πιο χαρακτηριστικό ρόλο της καριέρας της. ( Η σκηνή του χορού με το άσπρο φόρεμα ήταν σίγουρα εσωτερικό αστείο του Joss στους fun του.....:grin: :grin: ;) - για να μη ξεχνιόμαστε !!)

Τέλος σεντονιού!! Περιμένω με αγωνία και τη συνέχεια! :thumbsup1

joel_barris
15 Φεβρουαρίου 2009, 15:54
Το είδα χωρίς προσδοκίες επείδη και οι πιλότοι Buffy/Angel ήταν μετρίοι αλλά στη συνέχεια με ενθουσίασαν. Τελίκα για πιλότος (και δη σειράς του Joss) ήταν παρά πολύ καλός. Με κράτησε μέχρι το τέλος, την Dushku δεν την περίμενα τόσο καλή στις αλλαγές προσωπικότητας αλλά σαν μις Πεν ήταν εξαιρετική. Όλοι οι υπόλοιποι του καστ που απο τις photo και το τρέιλερ μου φαίνονταν σκατόφατσες τελικά μια χαρά είναι. Πιο πολύ με ιντριγκάρει ο χαρακτήρας της σημαδεμένης Amy Acker και νομίζω ότι με τον νέο geek του Whedonverse θα ακούσουμε μεγάλες ατάκες.

Βασικά πιο πολύ απο το ίδιο το επεισόδιο με ενθουσιάζει το concept που απο μόνο του γεννά φιλοσοφικά ερωτήματα πέρι αναμνήσεων και ανθρώπινης ύπαρξης. Άλλα αυτά θα τα δούμε στη συνέχεια.

Στην η αρχή ο χορός της Eliza με το άσπρο φόρεμα:worthy::worthy::worthy:

Γενικά πολύ καλή αρχή, καλύτερη απ ότι περίμενα αν και επειδή εχώ δει και άλλα σίριαλ του Whedon, νομίζω ότι θεού θέλοντος και FOX επιτρέποντος τα καλύτερα έρχονται. In Joss we Trust!!!!!

5. Ta Headquarters tou Dollhouse, lae tou Whedonverse, de sou thymisan kati??????? :yahoo: ...mipws kati se ...WOLFRAM & HART?????!!!!!!!!! :worthy:

:lol: το ίδιο ακριβώς σκεφτόμουν όταν έβλεπα το επεισόδιο.

greg_m
15 Φεβρουαρίου 2009, 16:05
αυτός ο Fran Kranz δεν μου άρεσε καθόλου.

mefisto26
15 Φεβρουαρίου 2009, 16:05
Καλό ήταν, αλλα δε πέταξα και χαρταετό από τη χαρά μου...
Βέβαια σπάνια με έχει ενθουσιάσει πιλότος σειράς, οπότε θα χρειαστεί να δω και άλλα επεισόδια για να σχηματίσω μια ολοκληρωμένη άποψη.
Η κύρια ανησυχία μου είναι η πρωταγωνίστρια. Λίγο που την είχα δει στο True Calling, δε μου είχε γεμίσει καθόλου το μάτι. Και εκείνος ο ρόλος ήταν σαφέστατα πιο βατός από αυτόν της Εκο στο κουκλόσπιτο, στο οποίο κάθε εβδομάδα λογικά θα υποδύεται μια εντελώς διαφορετική προσωπικότητα.
Ξεκίνησε πάντως καλά και αναμένουμε τη συνέχεια.

Τέλος δε μπορώ να καταλάβω πώς μερικοί έχουν ήδη αποφασίσει ότι η σειρά είναι ένα αριστούργημα της τέχνης, έχοντας δει μόνο 50 λεπτά από αυτή ή ακόμα χειρότερα χωρίς να έχουν δει καθόλου.

foreverfreak
15 Φεβρουαρίου 2009, 17:48
Moλις το ειδα και γω,δυστυχως δεν μπορεσα να το δω χθες λογω μαθηματων,και μιας και δεν εχω παρακολουθησει αλλη δουλεια του Whedon,πιστευω πως ειμαι αρκετα αντικειμενικος...Το μονο που εχω να πω λοιπον ειναι ο,τι πραγματικα επαθα σοκ:shock::shock::shock:!!Ηδη απο το πρωτο επεισοδιο μας εβαλαν για τα καλα στην ιστορια(κατι που σπανια συμβαινει,αφου σε αλλες σειρες πρεπει να περιμενουμε τουλαχιστον 5 επεισοδια για να αρχισει η δραση),ολοι οι χαρακτηρες προσεγμενοι μεχρι και την τελευταια λεπτομερεια(και πιστευω πως εχουμε να μαθουμε πολλα για το παρελθον τους και κυριως γι αυτο της γιατρου και του πρωην αστυνομικου),οι πρωταγωνιστικοι ρολοι δοθηκαν στα καταλληλα προσωπα και με μια λεξη ολα ηταν τελεια!!!Ψηφισα,λοιπον αριστο και περιμενω με ανυπομονησια τα επομενα...

Υ.Γ Μολις τελειωσω την τριτη λυκειου μου φαινεται πως θα πεσω με τα μουτρα στις προηγουμενες δουλειες του Whedon...:respect:

great
15 Φεβρουαρίου 2009, 18:21
Λοιπόν.
Να είμαστε αντικειμενικοί και λογικοί.
Για πιλότος δεν ήταν εντυπωσιακός, όχι δεν ήταν ωραίος, δεν ήταν εντυπωσιακός απλά. Και εγώ περίμενα κάτι πολύ περισσότερο για πρώτο επεισόδιο, ΑΛΛΑ

Μιλάμε για Whedon.
Μιλάμε για έναν άνθρωπο που έχει δώσει σειρές με δικη τους μυθολογία, με δικούς τους χαρακτήρες, για έναν ευρηματικό άνθρωπο με αστείρευτη φαντασία που απλά κάνει cult σειρές.

Μην ξεχνάμε ότι αυτό δεν ήταν ο πιλότος που ήθελε, άλλο πιλότο είχε δώσει και άλλο μας έδειξε τελικά λόγω FOX, άρα ξεκινάμε από διαφορετική βάση.
Το σενάριο και η ιστορία απλά μόλις ξεκίνησε να εκτυλίσσεται, προσωπικά έχω εμπιστοσύνη στον δημιουργό και σε αυτά που πιστεύει ότι θα δώσει. Δεν έχει χάσει το touch του και αυτό φάνηκε με το ασύλληπτο Dr. Horrible.

Μην ακούω διαφορα για fringe και JJ, ντροπή!

Για Eliza δεν μπορώ να κρίνω, είναι σαν να βάζετε τον Kal να κρίνει το Κριστενάκι

Συμφωνώ για την έλλειψη χιούμορ, δεν πάει, δεν βγαίνει σειρά του Whedon χωρίς χιούμορ.

Η απορία μου από το επεισόδιο που δεν κατάλαβα είναι τελικά τι ακριβώς τους λένε ότι κάνουν εκεί πέρα ?? δηλαδή πως τους έχουν πείσει να πάνε σε εκείνο το μέρος ? τι υποτίθεται ότι είναι η θεραπεία που τους λένε ότι κάνουν και γιατί την κάνουν με τόση ευχαρίστηση ?

Το τελος δεν επιασα και πολυ, αλλα διαβαζοντας καποια ποστ κατι επιασα.
Μια απορια μονο, αυτος στο τελος που καθαρισε 2 ανθρωπους, ηταν ο Alpha, που απο την υποθεση ειχα δει οτι ειναι ενας πρωην του Dollhouse, και τωρα βοηθαει τον πρακτορα να βρουνε το Dollhoue. Αλλα αυτοι οι 2 που σκοτωσε ποιοι ηταν?
Μου περασε η σκεψη οτι ειναι οι γονεις της Echo (επειδη ειχαν τα βιντεο της), αλλα μετα δεν μου φανηκε λογικο να τους σκοτωσει...

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι αυτούς τους είχε στείλει το Dollhouse για να τον βρουν και να τον σκοτώσουν μιας και είναι security-risk για την εταιρεία αφού θέλει να τους ξεσκεπάσει.

Τέλος δε μπορώ να καταλάβω πώς μερικοί έχουν ήδη αποφασίσει ότι η σειρά είναι ένα αριστούργημα της τέχνης, έχοντας δει μόνο 50 λεπτά από αυτή ή ακόμα χειρότερα χωρίς να έχουν δει καθόλου.

Δεν νομίζω κανείς ότι αποφάσισε ότι η σειρά είναι αριστούργημα, ότι ΘΑ ΕΙΝΑΙ αριστούργημα λένε. Σε κάποιους άρεσε ο πιλότος σε άλλους όχι. Απλά κρίνοντας από τα προηγούμενα δείγματα δουλειάς πιστεύουμε ότι θα είναι και αυτή κάτι το αξιοπρόσεκτο. λογικό δεν είναι ?

{SoK}
15 Φεβρουαρίου 2009, 18:25
Η απορία μου από το επεισόδιο που δεν κατάλαβα είναι τελικά τι ακριβώς τους λένε ότι κάνουν εκεί πέρα ?? δηλαδή πως τους έχουν πείσει να πάνε σε εκείνο το μέρος ? τι υποτίθεται ότι είναι η θεραπεία που τους λένε ότι κάνουν και γιατί την κάνουν με τόση ευχαρίστηση ?

Και μένα ακριβώς αυτή εδώ είναι η απορία μου. Αν κατάλαβε κανείς κάτι ας μας πει να μάθουμε και εμείς. Αν και νομίζω ότι στα επόμενα επεισόδια θα αποκαλυφθεί.

smile88
15 Φεβρουαρίου 2009, 18:41
Το ειδα κι εγω.
Μου αρεσε πολυ κι δεν το περιμενα!Διαβαζοντας την περιληψη,καταλαβα οτι θα ειναι ωραιο ως σεναριο,αλλα ειχα τις επιφυλαξεις μου για το πως θα το βλεπαμε στην οθονη...Αλλα οταν ειδα το επεισοδιο...Τι να πω!:respect:(Πρεπει να πω την πικρη μου αληθεια,κι ο πιλοτος της Μπαφυ μου αρεσε,ασχετα με το αν τα επομενα επεισοδια ηταν μετρια!:P)
Ολοι οι χαρακτηρες φαινονται οτι εχουν ενα μεγαλο παρελθον πισω τους!
Η Eliza,πρεπει να το παραδεχτω,παιζει πολυ καλα,κι ως Εκο.Αλλα ειδικα ως Πεν τα εσπαγε...Κι νομιζα οτι απο κατι λιγα για την Φειθ που εχω δει(δεν εχω τελειωσει ακομα την Μπαφυ!:P)θα μου πηγαινε στο μυαλο στην Μπαφυ,αλλα εκανα λαθος.Απο την πρωτη σκηνη ειχες περιεργεια με το τι ακριβως εγινε με την Καρολαϊν κι αυτο μου αρεσε τρελα,σπανια σε πιλοτους εχεις την περιεργεια για εναν χαρακτηρα απο την πρωτη σκηνη!
Ο μπατσος δεν μου αρεσε καθολου,η Amy στο Alias ειχε εναν τελειως διαφορετικο ρολο κι δεν μου καλοκαθονταν ως καλη,αλλα εχω ελπιδες γι' αυτην...Η αφεντικινα σπαστικη μου φανηκε,ενω ο ελεγχτης της Εκο μου φανηκε καλος...Την αλλη Ενεργο,την ξανθια,με χαλασε απιστευτα η φατσα της,τιγρης ειναι?:???:
Στους Ενεργους απο ο,τι φαινεται,τους ενσωματωνουν αναμνησεις αλλων κι ετσι φαινεται οτι εχουν ζησει οι ιδιοι αυτες τις αναμνησεις...Απορησα ομως με ολο αυτο το κοπο που κανουν,ειναι πραγματικα χρονοβορο να ξεθαψεις την αναμνηση του ενος ή του αλλου κι να τα συνδιασεις ολα σαν μια ενναια αναμνηση!:???:Κι μπορουν να σου αλλαξουν ιατρικα πραγματα!Μεχρι κι ασθμα εβαλαν στην Πεν!:???::shock:
Εκει που κοιμουνται παντως οι Ενεργοι στο Κουκλοσπιτο,ειναι τελειως κλειστοφοβικα!:P
Στο τελος,προφανως ηταν ο Αλφα,ελπιζω να δουμε τι ρολο παιζει κι το ποιοι ηταν αυτοι που σκοτωσε.
Γενικα εμεινα ικανοποιημενη,κι δεν το περιμενα με τιποτα!
Εμπρος,Whedon!:respect::worthy:

Y.Γ. Για την "θεραπεια" που λετε στα παραπανω ποστς,προφανως τους σβηνουν τελειως τις αναμνησεις κι εχουν απλα κενες μνημες...Ετσι καταλαβα εγω.Τωρα το γιατι χαιρονται οταν πανε για "θεραπεια",δεν το εχω καταλαβει ακομα...

xvagos
15 Φεβρουαρίου 2009, 18:42
Και μένα ακριβώς αυτή εδώ είναι η απορία μου. Αν κατάλαβε κανείς κάτι ας μας πει να μάθουμε και εμείς. Αν και νομίζω ότι στα επόμενα επεισόδια θα αποκαλυφθεί.

Μια απλή και... λογική:oops: εξήγηση είναι πως τους έχουν εμφυτεύσει μια εντολή ή μια ανάγκη -υποσυνείδητα- κάτι σαν: Μετά από 10 ώρες πρέπει να γυρίσεις πίσω στην βάση για θεραπεία... κτλπ.

Πάντως πρέπει να έχει πολύ ψωμί η σειρά. Είναι το πρώτο επεισόδιο που βλέπω από την δουλεία του κ. αυτού και ελπίζω να μην με απογοητεύσει. :whip:

dimath
15 Φεβρουαρίου 2009, 18:43
Για την θεραπεία που τρέχουν να κάνουν οι Actives, εγώ κατάλαβα πως είναι ένα τρικ του τεχνικού. Πώς θα έπειθες κάποιον να γυρίσει με την θέλησή του για να του διαγράψεις την προσωπικότητα όταν τελειώσει η αποστολή του; Του εμφυτεύεις μαζί με την καινούρια προσωπικότητα και μια "ασθένεια" που χρειάζεται να πάει υποχρεωτικά για θεραπεία την τάδε ώρα και μέρα. Έτσι οι Actives επιστρέφουν με την θέλησή τους και πάντα στην ώρα τους για την "θεραπεία" και εκεί ο Τόφερ τους διαγράφει την προσωπικότητα και την μνήμη.

Edit:
Μάλλον άργησα λίγο να απαντήσω. :lol:

ai8erobamwn
15 Φεβρουαρίου 2009, 18:49
Μπράβο, βλέπω μαζευτήκαμε όλοι οι συνήθεις Whedon-fans ύποπτοι! Και όχι μόνο..

Promising, very promising ο πιλότος, με ιντριγκάρισε, με έκανε να περιμένω το επόμενο ep, δεν έπαθα και απανωτά εγκεφαλικά από τη χαρά μου (μπορεί να φταίει που δεν είχε περάσει ακόμα η επίδραση του 4x15 BSG :p) αλλά νομίζω τα καλύτερα έπονται. Η Dushku μου άρεσε, πολύ καλή στις εναλλαγές του παιξίματός της. Δεν περίμενα BSG αναφορά, όπως επίσης δεν περίμενα να δω τον προσφιλή μου Helo (αλλά τελικά στα sci-fi όλα μπερδεύονται γλυκά ;)). Και ναι, τα Dollhouse headquarters είχαν κάτι από Wolfram and heart και η Dushku με το άσπρο φόρεμα είχε κάτι από Faith. Έτσι, σαν ένα κλείσιμο του ματιού...

Με δεδομένο ότι ο πιλότος της Buffy και του Angel με το ζόρι με κράτησαν (και μετά έγινα φαν και των δυο σειρών), τα πράγματα φαίνονται αρκετά καλά. Επλίζω μόνο να δωθεί στο Whedon η ελευθερία να εκφράσει ό,τι θέλει, όπως θέλει, και να μην κοπεί και αυτή η σειρά πρόωρα.

Α ναι, παραλίγο να το ξεχάσω: :respect: για το φινάλε του επεισοδίου, με το tape της college-Echo να εξηγεί τι θέλει απ' τη ζωή της και την Dollhouse-Echo να έχει ακριβώς αυτά - όντας ουσιαστικά φυλακισμένη.

great
15 Φεβρουαρίου 2009, 18:50
Για την θεραπεία που τρέχουν να κάνουν οι Actives, εγώ κατάλαβα πως είναι ένα τρικ του τεχνικού. Πώς θα έπειθες κάποιον να γυρίσει με την θέλησή του για να του διαγράψεις την προσωπικότητα όταν τελειώσει η αποστολή του; Του εμφυτεύεις μαζί με την καινούρια προσωπικότητα και μια "ασθένεια" που χρειάζεται να πάει υποχρεωτικά για θεραπεία την τάδε ώρα και μέρα. Έτσι οι Actives επιστρέφουν με την θέλησή τους και πάντα στην ώρα τους για την "θεραπεία" και εκεί ο Τόφερ τους διαγράφει την προσωπικότητα και την μνήμη.

Edit:
Μάλλον άργησα λίγο να απαντήσω. :lol:

μα δεν το ξέρουν !!!!! δεν ξέρουν οτι δεν ειναι αυτοι στην πραγματικότητα, ότι ζουν κάποιου άλλου την ανάμνηση...
Οπότε για πιο λόγο πάνε για την "θεραπεία" και όταν γίνετε η θεραπεία γιατί μένουν ακόμα εκεί αφού πλέον είναι κανονικά, δηλαδή είναι κανονικά ο εαυτό τους...

{SoK}
15 Φεβρουαρίου 2009, 19:02
.Την αλλη Ενεργο,την ξανθια,με χαλασε απιστευτα η φατσα της,τιγρης ειναι?:lol::lol::lol::lol:

μα δεν το ξέρουν !!!!! δεν ξέρουν οτι δεν ειναι αυτοι στην πραγματικότητα, ότι ζουν κάποιου άλλου την ανάμνηση...
Οπότε για πιο λόγο πάνε για την "θεραπεία" και όταν γίνετε η θεραπεία γιατί μένουν ακόμα εκεί αφού πλέον είναι κανονικά, δηλαδή είναι κανονικά ο εαυτό τους...Πολύ το μπερδέψαμε ρε σεις :P

Eγώ αυτό που κατάλαβα τελικά είναι ότι ακόμα και αν τους σβήσουν την μνήμη και τους βάλουν ξανά κάποια άλλη αυτό με την "θεραπεία" μένει πάντοτε μέσα στον εγέφαλο.
Επίσης όταν γίνεται η θεραπεία μετά, νομίζω ότι έχουν μια κοινή προσωπικότητα όλοι τους και ότι μέσα στο μυαλό τους έχουν την ιδέα ότι είναι "φτιαγμένοι" για να ζουν μέσα στο κουκλόσπιτο και να μπορούν να αλλάζουν προσωπικότητες. Kαι ότι αυτός είναι ο σκοπός που ζούνε..Αλλά με αυτή την σκεπτική κάποτε θα "νιώσουν", θα "σκεφτούν", θα καταλάβουν τι γίνεται γύρω τους, έστω και λίγο(Όπως όταν η Έκο πήγε και είδε τι έκαναν στην γυναίκα εκείνη και σαν να ένιωσε κάτι) και έτσι κάπως πιστεύω ότι θα προσπαθήσουν να επαναστατήσουν και να μάθουν την αλήθεια, αλλά συνέχεια αυτοί που έχουν το κουκλόσπιτο θα τους σταματάνε και έτσι αυτοί δεν θα μπορούν.
Χαρακτηριστικό είναι και το παράδειγμα του Άλφα, που γιαυτούς θεωρείται αντίπαλος και κίνδυνος για την "επιχείρηση" μιας και γνωρίζει αρκετά μυστικά τους και θα μπορούσε να τους ξεσκεπάσει ή ακόμα και να προειδοποιήσει τους υπόλοιπους "Ενεργούς".

Αλλά πολύ το μπερδέψαμε λέω εγώ :P

dimath
15 Φεβρουαρίου 2009, 19:15
Οπότε για πιο λόγο πάνε για την "θεραπεία" και όταν γίνετε η θεραπεία γιατί μένουν ακόμα εκεί αφού πλέον είναι κανονικά, δηλαδή είναι κανονικά ο εαυτό τους...

Ακριβώς. Αν ήξεραν ότι ζουν την ανάμνηση κάποιου, γιατί να κάνουν όσα κάνουν. Δεν το ξέρουν και πηγαίνουν για θεραπεία γιατί εκτός από την προσωπικότητα, τις αναμνήσεις και τις διάφορες ικανότητες, τους έχουν εμφυτεύσει να νομίζουν ότι έχουν κάποια ασθένεια. Άρα αυτοί πιστεύουν ότι πρέπει να πάνε για θεραπεία την τάδε ώρα στο τάδε μέρος (dollhouse). Πηγαίνουν εκεί και τους τα διαγράφουν όλα αυτά με το τέλος της αποστολής. Έτσι παίρνουν ξανά την προσωπικότητα που έχει ο καθένας στο Dollhouse (πχ Echo).

Με το "κανονικά" και το "ο εαυτός τους" τι εννοείς;

Στην αρχή του επεισοδίου βλέπουμε πώς προσέγγισαν την Κάρολαιν (Echo). Έχει κάνει κάτι άσχημο και της λέει η άλλη πως θα τα "διαγράψουμε" όλα, αν "εθελοντικά" δουλέψεις 5 χρόνια για μας. Προφανώς με το που μπαίνει στο dollhouse αφαιρούν την προσωπικότητα της Κάρολαιν και γίνεται η Echo. Ένα άβουλο ον που κάνει ότι της λένε στο σπίτι.

smile88
15 Φεβρουαρίου 2009, 19:23
Στην αρχή του επεισοδίου βλέπουμε πώς προσέγγισαν την Κάρολαιν (Echo). Έχει κάνει κάτι άσχημο και της λέει η άλλη πως θα τα "διαγράψουμε" όλα, αν "εθελοντικά" δουλέψεις 5 χρόνια για μας. Προφανώς με το που μπαίνει στο dollhouse αφαιρούν την προσωπικότητα της Κάρολαιν και γίνεται η Echo. Ένα άβουλο ον που κάνει ότι της λένε στο σπίτι.

Εγω δεν μπορεσα να καταλαβω στην αρχη αν η Καρολαϊν ξερει τι ακριβως ειναι αυτο το Κουκλοσπιτο,τι θα της βαλουν να κανει,κτλ...Τωρα που το καλοσκεφτομαι,εχω την εντυπωση οτι νομιζει οτι για 5 χρονια θα κανουν επεξεργασια στις αναμνησεις/προσωπικοτητα της κι μετα θα ειναι ελευθερη...:???:

{SoK}
15 Φεβρουαρίου 2009, 19:48
Εγώ πάντος νομίζω ότι από την στιγμή που τελειώσουν την αποστολή τους και γυρίζουν στο κουκλόσπιτο και τους κάνουν την θεραπεία, τότε έχουν στο μυαλό τους (όλοι τους, όχι μόνο η Έκο,) ότι η δουλειά τους είναι να προσφέρουν τον εαυτό τους όπως μπορούν. Δηλαδή με άλλα λόγια, μετα την θεραπεία και αφού γυρίσουν στο κουκλόσπιτο, ουσιαστικά έχουν στο μυαλό τους ότι ζούνε για την θεραπεία ξανά :P
Λίγο μπερδεμένο φυσικά, αλλά ουσιαστικά για αυτό το πράγμα τους έχουν προγραμματισμένους μετά την θεραπεία. Να σκέφτονται πάλι για την θεραπεία :P
Άντε να κοιμηθούν μετά εκεί μέσα που τους κλείνουν :P

Με τα πολλά restart του μυαλού όμως που θα πάει, κάποτε θα τα "φτύσει" ή το μυαλό ή οι μηχανές.

LoL.

MCAK
15 Φεβρουαρίου 2009, 20:00
Την αλλη Ενεργο,την ξανθια,με χαλασε απιστευτα η φατσα της,τιγρης ειναι?:???:
Πραγματικά όμως...:???:

Εγώ έχω κι άλλη απορία: αφού they wipe out all their memories, πώς μετά ανταποκρίνονται στα ονόματά τους, γνωρίζουν τους υπολοίπους & δεν λένε "ποιος είσαι, πού είμαι, κτλ"; Ή όταν είναι άδεια "δοχεία" δεν αναρωτιούνται "μα γιατί δεν θυμάμαι τίποτα άλλο;" :???:

jack_sheph
15 Φεβρουαρίου 2009, 20:32
Μόλις το είδα.
Το concept της σειράς μου άρεσε πολύ λόγω του οτι ο Joss μπορεί να κάνει οτιδήποτε θέλει σε οποιαδήποτε ιστορία θέλει.
Στο συγκεκριμένο επεισόδιο,το θέμα της απαγωγής δεν με ενθουσίασε,γιαυτο και ψήφισα " Καλό ".
Για πιλότος ήταν ωραίο επεισόδιο, ενα 50λεπτο που έφυγε γρήγορα.

lostS4
15 Φεβρουαρίου 2009, 20:46
Πραγματικά όμως...:???:

Εγώ έχω κι άλλη απορία: αφού they wipe out all their memories, πώς μετά ανταποκρίνονται στα ονόματά τους, γνωρίζουν τους υπολοίπους & δεν λένε "ποιος είσαι, πού είμαι, κτλ"; Ή όταν είναι άδεια "δοχεία" δεν αναρωτιούνται "μα γιατί δεν θυμάμαι τίποτα άλλο;" :???:

Τους διαγράφουν τις μνήμες που τους τοποθετούν εκείνοι. Δηλαδή στη συγκεκριμένη περίπτωση της διέγραψαν τη προσωπικότητα/αναμνήσεις της διαπραγματευτή και έτσι επανήλθε στην κατάσταση αναμονής (Εκο)

Έτσι το καταλαβαίνω εγώ ;)

Συμφωνώ με την άλλη την Ενεργή!
Που πας έτσι...:rotfl:

123aek123
15 Φεβρουαρίου 2009, 21:11
Είδα κι εγω με την σειρά μου πριν απο λίγο τον πιλότο της σειράς...Όπως και αρκετοί απο αυτούς που έγραψαν δεν έχω δει σειρά του Whedon ενώ ακόμα και την πρωταγωνίστρια δεν την έχω δει πολλές φορές.

Το επεισόδιο μου φάνηκε αρκετά δυνατό αλλά το σημαντικότερο ειναι οτι το στόρυ δείχνει οτι έχει πολλές προοπτικές εξέλιξης.

Θα δείξει βέβαια στη συνέχεια...τα νούμερα πάντως πιστεύω οτι πάνω κάτω ειναι αυτα που περίμεναν.

Πάντως κι εμένα η άλλη ενεργή δεν μου άρεσε καθόλου.

stelbak
15 Φεβρουαρίου 2009, 22:32
Ωραίο ήταν,αλλά δεν μπορώ να πω πως ξετρελάθηκα.
Το βασικό στόρι μ'άρεσε,το αυτοτελές όχι και τόσο.
Ελπίζω η συνέχεια να είναι καλύτερη.
Η Ελίζα μ'άρεσε πάρα πολύ!:oops:

kKKK
15 Φεβρουαρίου 2009, 23:06
Πολύ καλό 1ο επεισόδειο.Ωραία ιστορία.Ενδιαφέρουσα η αυτοτελής υπόθεση του επεισοδίου.Πολύ καλή η πρωταγωνίστρια στο ρόλο της.
Πιστεύω οτι είναι σειρά που έχει να δώσει πράγματα.Ελπίζω βέβαια να μην αφήσουν τα βασικά sub-plots για αργότερα και επενδύσουν κυρίως σε τελείως αυτοτελείς υποθέσεις γιατί απο αυτά που λέγονται στο internet η σειρά θα τη βγάλει δε θα τη βγαλει μέχρι το 12ο επεισόδιο.
Προσωπικά με έψησε να το συνεχίσω για όσο πάει.Έτσι κι αλλιώς,αν κοπεί ο δημιουργός θα το συνεχίσει σε κόμικς όπως και με τις υπόλοιπες σειρές του.

Kal_El_77
15 Φεβρουαρίου 2009, 23:15

1ον.

Δεν νομίζω κανείς ότι αποφάσισε ότι η σειρά είναι αριστούργημα, ότι ΘΑ ΕΙΝΑΙ αριστούργημα λένε. Σε κάποιους άρεσε ο πιλότος σε άλλους όχι. Απλά κρίνοντας από τα προηγούμενα δείγματα δουλειάς πιστεύουμε ότι θα είναι και αυτή κάτι το αξιοπρόσεκτο. λογικό δεν είναι ?

Με το παραπάνω, αλλά και με πολλά άλλα από αυτά που έγραψε, με έχει καλύψει ο great.

2ον. Το ότι υπάρχει ένας σχετικός ενθουσιασμός είναι γιατί δεν περιμέναμε τόσο δυναμική αρχή από τον Whedon. Δεν θεωρούμε τη σειρά έπος, αλλά μια καλή αρχή, σύμφωνα πάντα με την προϊστορία του και τα δείγματα δουλειάς του... Εσύ δεν έχεις δει κάτι άλλο πέραν του Dr, αλλά που θα πάει, θα έρθει η ώρα σου...:P :P :P

Μιλάμε για Whedon.
Μιλάμε για έναν άνθρωπο που έχει δώσει σειρές με δικη τους μυθολογία, με δικούς τους χαρακτήρες, για έναν ευρηματικό άνθρωπο με αστείρευτη φαντασία που απλά κάνει cult σειρές.

Ακριβώς.

Για Eliza δεν μπορώ να κρίνω, είναι σαν να βάζετε τον Kal να κρίνει το Κριστενάκι

:???: :???: :???: :???: :P :P :P :P

Συμφωνώ για την έλλειψη χιούμορ, δεν πάει, δεν βγαίνει σειρά του Whedon χωρίς χιούμορ.

Το χιούμορ του Joss είναι κάτι που βγαίνει εκεί που δεν το περιμένεις... Είμαι σίγουρος ότι και εδώ θα έχουμε αρκετά καλές στιγμές...

Υποθέτω ότι αφού μπουν εθελοντικά στο Dollhouse, τους διαγράφουν την προσωπικότητα τους, και τους τοποθετουν μια καινούργια (στη συγκεριμένη περίπτωση την "Echo"), όπου με αυτή θα ζει και θα κινείται για τα επόμενα 5 χρόνια (αν βέβαια ισχύει αυτό με τα 5 χρόνια). Ήδη είδαμε ότι στην "Sierra", την καινούργια Active, της έκαναν αφαίρεση ή/και πρόσθεση προσωπικότητας, ενώ ήταν καινούργια στο Dollhouse.

Και προφανώς η κάθε doll προσωπικότητα, είναι φτιαγμένη να μην κάνει πολλές ερωτήσεις, να μην αναρωτιέται ποιος ο ρόλος της στο χώρο που βρίσκεται, απλά να υπάρχει, να περιφέρεται, να κάνει τις γυμναστικές της και να πέφτει για ύπνο.

Σοφία, δεν θα τους χαρακτήριζα τόσο "άδεια δοχεία", όσο ήπιες και υποτονικές άβουλες προσωπικότητες, όταν είναι ανενεργοί...

anthony_88
15 Φεβρουαρίου 2009, 23:18
Δεν καταλαβα πώς περασε η ωρα. Πολυ καλο το story, με προοπτικες, αρκει να κρατησει. Αμα ειναι να εχει την τυχη του firefly, καλυτερα να το σταματησουν απο τωρα, να μη στεναχωριομαστε κιολας...

yue_ying
15 Φεβρουαρίου 2009, 23:46
θα κρίνω το επεισόδιο δίκαια, ως ένα ακόμα whedonδημιούργημα.
η υπόθεση ήταν βαρετή. δεν με ενδιέφερε καθόλου η απαγωγή. δεν με έπεισε η αντιμετώπιση τής. όπως δεν με έπεισε κι ο λατρεμένος helo. δεν του πάει του joss τη κυβερνο-συνομωσιακό, κι ελπίζω να μην ασχοληθεί περαιτέρω.
αλλά! όσοι έχουν δει whedon ξέρουν, πως τα εφέ κι η δράση, είναι διακοσμητικά, δεν έχουν ιδιαίτερη συμμασία.
η faith..εεε eliza ήταν καταπληκτική. η ερμηνεία της, σε κάθε προσωπικότητα πολύ καλή. το story του χαρακτήρα της, με έπεισε να δω more dollhouse για να την ανακαλύψω. θέλω να δω τι έκανε, πως κατέληξε εκεί, γιατί είπε ναι, τι έχασε και τι θα κερδίσει. + το άσπρο μπλουζάκι στην αρχή της πήγαινε απίστευτα. όπως επίσης συμπαθέστατος κι ο langdon.
έταξε πολλά με την πρεμιέρα, άφησε 1000 ερωτηματικά, κι ένα tip σε όσους δεν ξέρουν τι σημαίνει whedon, well ποτέ καμία απορία δεν έμεινε αναπάντητη. δυνατή αρχή, με όσα έβαλε στο τραπέζι, έδειξε πως έχει άγριες διαθέσεις. στο τέλος του επεισοδίου(με τον τυπά που βλέπει το βίντεο της echo), λέμε όλοι "welcome back joss!!!":yahoo:

ps:για το χιούμορ, μην ανησυχείτε. θα έρθει. joss χωρίς αστεία, είναι σαν να λέμε joss με happy ending.

charmader
16 Φεβρουαρίου 2009, 00:36
1ον.

Υποθέτω ότι αφού μπουν εθελοντικά στο Dollhouse, τους διαγράφουν την προσωπικότητα τους, και τους τοποθετουν μια καινούργια (στη συγκεριμένη περίπτωση την "Echo"), όπου με αυτή θα ζει και θα κινείται για τα επόμενα 5 χρόνια (αν βέβαια ισχύει αυτό με τα 5 χρόνια). Ήδη είδαμε ότι στην "Sierra", την καινούργια Active, της έκαναν αφαίρεση ή/και πρόσθεση προσωπικότητας, ενώ ήταν καινούργια στο Dollhouse.

Και προφανώς η κάθε doll προσωπικότητα, είναι φτιαγμένη να μην κάνει πολλές ερωτήσεις, να μην αναρωτιέται ποιος ο ρόλος της στο χώρο που βρίσκεται, απλά να υπάρχει, να περιφέρεται, να κάνει τις γυμναστικές της και να πέφτει για ύπνο.

Συμφωνώ κι εγώ ακριβώς αυτό κατάλαβα και νομίζω ότι αυτό θα είναι και το δυνατό σημείο στο οποίο μάλλον θα βασιστεί και θα αναπτύξει ο Joss, πώς δηλαδή αυτές οι "κούκλες" θα ανακαλύψουν την πραγματική και ανθρώπινη υπόστασή τους και πώς θα καταφέρουν ίσως, να αποκτήσουν ξανά την προσωπικότητά τους. Θα είναι πάλι ένα παιχνίδι χαρακτήρων και χαίρομαι ιδιαίτερα. Άλλωστε φαίνεται αμέσως στα 2 πρώτα λεπτά του επεισοδίου από αυτό που λέει η Echo:
"Έχεις δοκιμάσει
ποτέ να σβήσεις κάτι;
Πάντα φαίνεται αυτό
που υπήρχε από πριν."
Όσο για τα εφέ κ.τ.λ. ε! αυτά είναι για το fox!

manoula
16 Φεβρουαρίου 2009, 01:45
Μέτριο για μένα, ένα μείγμα Alias & Nikita.
Δεν με ενθουσίασε ο πιλότος, ίσως να περιμένω να δω πολλά μαζεμένα. Η βασική πρωταγωνίστρια δε με πείθει, είναι ακόμα νωρίς αλλά έχοντας ακούσει τόσα περίμενα περισσότερα.

great
16 Φεβρουαρίου 2009, 10:00
Δεν ξέρω αν αυτό που θα πω είναι αυτονόητο σχετικά με τα ονόματα τον ενεργών αλλά όπως ίσως μερικοί να καταλάβατε βασίζονται στο military phonetic alphabet (http://en.wikipedia.org/wiki/NATO_phonetic_alphabet).
Κάτι που σημαίνει ότι ο Alpha ήταν ο πρώτος ενεργός, η Echo είναι η πέμπτη, και η Sierra είναι η 19η και μάλλον η πιο καινούρια στην παρέα.

Kal_El_77
16 Φεβρουαρίου 2009, 10:55
Δεν ξέρω αν αυτό που θα πω είναι αυτονόητο σχετικά με τα ονόματα τον ενεργών αλλά όπως ίσως μερικοί να καταλάβατε βασίζονται στο military phonetic alphabet (http://en.wikipedia.org/wiki/NATO_phonetic_alphabet).
Κάτι που σημαίνει ότι ο Alpha ήταν ο πρώτος ενεργός, η Echo είναι η πέμπτη, και η Sierra είναι η 19η και μάλλον η πιο καινούρια στην παρέα.

Σωστός... ΑΛΛΑ δεν πρέπει να ισχύει η αρίθμηση, γιατί υπάρχει και ο Victor, εκτός αν δεν είναι ήδη ενεργός... ;)

great
16 Φεβρουαρίου 2009, 11:09
ούτε που θυμάμαι ποιος είναι ο Victor :P
Τα ονόματα πάντως από εκεί πρέπει να βγαίνουν και ίσως να μάθουμε αργότερα την σωστή σειρά...

menes
16 Φεβρουαρίου 2009, 11:33
Twelve Active models.

Seven are known.

Four live in secret.

One will be revealed.

...and they have a plan!

annie5
16 Φεβρουαρίου 2009, 13:12
Κατ'αρχάς : Joss is back!!:yahoo::yahoo:

Τώρα για το επεισόδιο: για αρχή ήταν πολύ καλό και για πιλότο του Whendon δεν περίμενα κάτι καλύτερο (μάλλον χειρότερο:P). Είχε δράση, γνωρίσαμε τους βασικούς χαρακτήρες και καταλάβαμε(?) περίπου ποια είναι η ιστορία..
Πρέπει να πω οτι με εντυπωσίασε και η Eliza στον ρόλο της γιατί παρόλο που της έχω μια αδυναμία λόγω faith την περίμενα πιο επίπεδη,αντιθέτως η ερμηνεία της ήταν πολύ πειστική!

Τωρα για τη σειρά φαίνεται οτι έχει πολύ ψωμί ακόμα..έχουμε πάρα πολλά να μάθουμε για τους χαρακτήρες και την ιστορία τους και αφού είναι Whendon κάτι μου λεει οτι θα αργήσουμε λίγο..

Α!και εμένα μου έλειψε το χιούμορ αλλά ελπίζω οτι θα μπορέσει να το χωρέσει στη συνέχεια..

MCAK
16 Φεβρουαρίου 2009, 13:33
Σωστός... ΑΛΛΑ δεν πρέπει να ισχύει η αρίθμηση, γιατί υπάρχει και ο Victor, εκτός αν δεν είναι ήδη ενεργός... ;)
Εγώ κατάλαβα (δεν ξέρω γιατί :oops:) ότι δεν ήταν/είναι, θα γίνει στο επόμενο επεισόδιο...

{SoK}
16 Φεβρουαρίου 2009, 16:18

Μια φορά να μην ανακατευτεί αυτό το ΝΑΤΟ δεν γίνεται? :P

Kid_Cosmonaut
16 Φεβρουαρίου 2009, 17:00
(avto tha pei anakyklwsis...:lol:)

χαχα αυτό σκέφτηκα με το που είδα το επεισόδιο!! Ήταν και η Amy Acker και λέω από κάπου θα ξεπεταχτεί και ο Angel χαχα :lol:

Αυτή η κεντρική σκάλα μένει αξέχαστη, όπως και να το κάνεις...;)

Τώρα για το επεισόδιο: Ωραίο ήταν! Μου άρεσε και η υπόθεση με το κοριτσάκι. Περιμένω τη συνέχεια. Ο FBI agent που δε θυμάμαι πώς τον λένε, όντως είναι λίγο......ίου....

tarantina
16 Φεβρουαρίου 2009, 17:29
Ξεκινώ με ένα μικρό όφ τόπικ :P
Καταρχάς τη δουλειά του Joss Whedon δεν τη γνωρίζω,ξεκίνησα πριν καμιά εβδομάδα το Firefly,έχω δει τα δυο πρώτα και είναι μια διαφορετική σειρά..έχει απίστευτη μουσική και ο baldwin στα καλύτερά του!Buffy δεν έχω ξεκινήσει ακόμα (με κυνηγάει ο Κάλ,ακόμα και στα όνειρα με στοιχειώνει σαν άλλη Μόρα να την ξεκινήσω :P:lol:),θα το κάνω σύντομα,είναι και πολλές σαιζόν..!Οπότε από το μικρό δειγμα που έχω μέχρι στιγμης απο Firefly,μ'αρέσει η δουλειά του Whedon.

Οσο για τον πιλότο του dollhouse,ωραίο το στόρυ,σίγουρα έχει πολλά περιθώρια εξέλιξης,η πρωταγωνίστρια δε με πολυέπεισε η αλήθεια είναι με την ερμηνεία της,κάπως ψυχρή ήταν..!Πολλά ρισπέκτ στον Helo και στην αναφορά του edward James Olmos.Απο αυτό και μόνο φαίνεται ότι ο whedon έχει γούστο ;) Αναμένουμε τη συνέχεια :grin:

edora
16 Φεβρουαρίου 2009, 18:07
Άργησα λίγο αλλά το είδα και εγώ.
Ήταν να το δω χθες, αλλά μετά το 4x15 του BSG θα ήταν άδικο, για πολλούς και διάφορους λόγους ;)

Καλή αρχή, έδωσε γερές βάσεις ο Whedon, λογικό να μην είναι κάτι το super wow ο πιλότος, Whedon είναι αυτός, κάποια πράγματα δεν αλλάζουν :P

Τώρα για την Dushku, καλή στον ρόλο της, δεν με έπεισε 100% όπως έπαιζε όταν της είχαν σβήσει τις αναμνήσεις της, και για εμένα είναι ακόμα η Faith. Ειδικά έτσι όπως άρχισε το επεισόδιο, με τις μηχανες, το δερμάτινο, τον χορό....
That's my girl! :D

Κάποιοι ανέφεραν την έλλειψη χιούμορ, αν και περίεργο για σειρά του Whedon, δεν με ενοχλεί αρκεί να δεσμευτούν πλήρως σε αυτό το στυλ, όπως π.χ. στο La Femme Nikita όπου ήταν όλοι μέσα στη μαύρη μαυρίλα, ποτέ δεν άκουγες κάποιον να γελάει αλλά και πάλι η σειρά ήταν απίστευτη. Βέβαια η όλη υπόθεση του Dollhouse είμαι σίγουρη ότι θα δώσει πολλές ευκαιρίες για χιούμορ, απλά ελπίζω να τους βγει φυσικά και να μην φανεί forced.

Έχω ελπίδες για την σειρά και θέλω πραγματικά να την δω να συνεχίζεται και να μην κοπεί πρόωρα (όχι άλλο ένα Tru Calling για την Dushku!).

Υ.Γ.: Admiral Adama rules! :D

nikolasa
16 Φεβρουαρίου 2009, 23:52
Πολύ καλό επεισόδιο. Μ' άρεσε πολύ. Δεν μπορώ να το κρίνω με τους άλλους πιλότους των σειρών του Whedon γιατί δεν τις έχω δει (buffy και angel σίγουρα θα τα δω κάποια στιγμή:)). Ο συγκεκριμένος πάντως είχε αρκετή δράση πέρα από το να μας γνωρίσει τους βασικούς χαρακτήρες της σειράς. Θέλω να δω πως θα συνεχίσει. Πιστεύω ότι έχει πολλές προοπτικές και ότι θα εξελιχθεί σε πολύ καλή σειρά.

Όσον αφορά τη θεραπεία και γιατί η Dushku ήταν μες στην τρελή χαρά να την κάνει και εγώ αναρωτήθηκα αλλά φαντάζομαι θα τα εξηγήσει σε επόμενα επεισόδια (θέλω να ελπίζω).

1980
17 Φεβρουαρίου 2009, 01:25
To είδα και μου άρεσε πολύ!Είναι η πρωτη δουλειά που παρακολουθώ από Whedon...ααα ε το Dr. Horrible δεν νομίζω να μετράει και πολύ.
Μου άρεσε το story, την πρωταγωνιστρια μια χαρα την βρηκα ειδικά στον ρόλο του διαπραγματευτη.:thumbsup1
Τώρα για αυτό που λέτε για το χιούμορ έμενα δεν με χάλασε διοτι δεν περιμενα να δω καμια κωμωδια απλά λογω εμπειριας Whedon που εχουν οσοι εχουν τις δουλειες του κατι θα ξερουν.
Ετσι οπως εχει γινει το ολο θεμα που ολoι αναφέρουμε τι εχουμε δει απο Whedon είναι σαν να ειμαστε σε Whedonholic Team.
Με λενε Ιωαννα και δεν εχω δει άλλη δουλειά του Whedon...:P
Σίγουρα θα την συνεχίσω όχι για μένα αλλά για τον φουκαριάρη τον Whedon!:grin:

Katerinaki_888
18 Φεβρουαρίου 2009, 00:45
Παιδια κ γω το ιδιο...Πρωτη δουλεια που παρακολουθω απο τον Whedon!!!Ψηφισα καλο για αρχη...(μην της δινουμε κ πολυ αερα κ την ψωνισει η σειρα χιχι...:P )
Το μονο που με χαλασε ειναι οτι καποια πραγματακια δεν κολλουσαν πχ. το κοριτσακι που ηταν ομηρος μιλουσα κ εδινε καποιες πηροφοριες η οταν η Εκο σκαει μυτη στο "κρυσφηγετο" των απαγωγεων αυτη τους πιανει ψιλη κουβεντα αντι να την καθαρισουν αμεσως...Αλλα νταξει φαινεται να εχει αρκετο ενδιαφερον!!Περιμενουμε επομενα επεισοδια!:)

Lucian11
19 Φεβρουαρίου 2009, 00:02
Εξεπλάγην δυσάρεστα από την σειρά! Περίμενα πολλά περισσότερα γιατί η ιδέα πάνω στην οποία βασίζεται η σειρά ακουγόταν πολλά υποσχόμενη όμως ο πιλότος ήταν πολύ χλιαρός, σποραδικά βαρετός, με χωρίς καθόλου χιούμορ, η πλοκή ήταν πολύ τσαπατσούλικη και βεβιασμένη και οι απόπειρες δημιουργίας μυστηρίου ήταν πραγματικά τραγικές. Νομίζω, όμως, πως το μεγαλύτερό μου πρόβλημα είναι η ερμηνεία της Dushku την οποία θεωρώ τρισάθλια και δεν με έπεισε καθόλου.

MiuMiu
20 Φεβρουαρίου 2009, 02:14
de kserw an eimai off topic, (and I don't care, I have to share :twisted:) alla na enhmerwsw oti to Dollhouse htan to nr.1 se downloads sto iTunes kai sto Hulu xthes, pernontas akoma kai to BSG... :grin:

perissotera edw (http://tvbythenumbers.com/2009/02/16/joss-whedons-dollhouse-scratches-its-way-to-1-on-itunes/12952)! :)

GreekCharmed
23 Φεβρουαρίου 2009, 12:46
Καλός μου φάνηκε για πιλότος αλλά δυστυχώς τείνω να το συγκρίνω με πιλότο Buffy και δε πρέπει....
Καλή έκπληξη η Amy, δεν πίστευα μόλις την είδα...
Η αναφορά στον Adama που στο καλό κολλάει? Βλέπουν οι του Dollhouse BSG?
Με κράτησε για την ώρα, περιμένω στα επόμενα επεισόδια να ανεβάσει σοβαρά τον πήχη...

{SoK}
23 Φεβρουαρίου 2009, 15:16
Η αναφορά στον Adama που στο καλό κολλάει? Βλέπουν οι του Dollhouse BSG?

Όχι ο Joss Whedon έχει δηλώσει ότι είναι φανατικός του BSG. Kαι αν δεν κάνω λάθος μέσα στο 1ο επεισόδιο σε μια στιγμή είχε αναφορά στον Edward James Olmos.

Chrisb
26 Φεβρουαρίου 2009, 12:24
Κάλλιο αργά παρά ποτέ, είδα και 'γω το πρώτο επεισόδιο της σειράς. Εξαίρετο, κράτησε το ενδιαφέρον μου αμείωτο και το 50λεπτο έφυγε σαν νερό. Ανυπομονώ να δω τη συνέχεια! :thumbsup1

t0ny3
27 Φεβρουαρίου 2009, 13:22
Λιγο αργοπορημενα αλλα το ειδα κι εγω.Ενταξει καλο ηταν οχι ομως αριστο.Δικαιολογειται επειδη ηταν Πιλοτος και οι πιλοτοι εμενα δεν μου πολυαρεσουν επειδη προσπαθω να μπω στο κλιμα της σειρας και να καταλαβω την προσωπικοτητα του καθε χαρακτηρα.Παντως καλο το στορυ και εχει ενδιαφερον.

Best σκηνη εκει που χορευε η Εκο το "Just Dance".Τι ωραιο ηταν αυτο το λευκο φορεματακι!!:oops:
Η Εκο εμενα μου αρεσει πολυ ετσι πως παιζει.Ωραιος και ο Χιλο(BSG).Ο Μουρουλης μου ειναι υπευθυνος για την Εκο (Λαγκτον νομιζω τον λενε) μου φαινεται γνωστος.Που αλλου εχει παιξει??Τι τελος ηταν αυτο??:shock: Ποιος ηταν αυτος??
Φοβερη η σκηνη που η Εκο πρωτοπαει για θεραπεια και τα ξεχναει ολα:( .Αν καταλαβα καλα τους σινουν μια καταλληλη προσωπικοτητα αναλογα με την περισταση?Και η προσωπικοτητα που εδωσαν στην Εκο ετυχε να τηβ εχει απαγαγει ο γερος??:???:

nelli_92
21 Μαρτίου 2009, 16:03
Πολυ καλο το επεισοδιακι τα σπαει...!!!:respect:
Πάω να δω και τα υπολοιπα:yahoo::yahoo::yahoo:

sirina
8 Μαΐου 2009, 00:46
Joss is back, bitches!

Περιμενα καρτερικα να μαζωχτουν επεισοδια και επιτελους το ειδα. Ειμαι τοπσο ενθουσιασμενη επειδη βλεπω γουεντονικο εργο που χαιρομαι σαν το χαζο.

Θετικα:
- Εξαιρετικη ιστορια το ολο θεμα Κουκλοσπιτο, ηδη φανταζομαι τι μεγαλες στιγμες μας περιμενουν αν δεν κοπει.
- Τελειο καστ, απο που να αρχισω? Απο τον Χιλο? Την Φρεντ? Ενας και ενας ολοι.
- Ο Τοφερ θα γινει η μεγαλη μου αγαπη, το βλεπω να ερχεται.
- Η γιατρινα ειναι ηδη αγαπη, περιμενω αποκαλυψεις.
- Αναφορα στον καπτεν Ανταμα και γω χαζοχαρηκα.
- Ο χορος της Εκο, εκλεισε το ματι σε εμας τα καμμενα για τον αναλογο χορο ως Φεηθ.
-- Look at Echo. She's living the dream.
- Whose dream?
- Who's next?

Αρνητικα:
- Το Λιζακι δεν ειμαι σιγουρη αν και ποσο θα μπορεσει να κρατησει μια σειρα πανω της, αλλα ειλικρινα ποσως με ενδιαφερει. Ακομα και να τα συλλαβιζε, ολο το πακετο ειναι τοσο γαμ@το που δεν γκρινιαζω.
- Χαζουλικη κεντρικη υποθεση, βιαστικη αλλα επισης δε με νοιαζει.

Βασικα, δεν λεω αρνητικα, γουεντον ειναι τον εμπιστευομαι τοσο τυφλα που ας δειξει οτι θελει. Και 500 φιλερς να βαλει εγω εκει θα ειμαι κερι αναμμενο και θα τα βλαπω..

Snake Plissken
11 Ιουλίου 2010, 16:15
αν αυτό θεωρείτε από τα μέτρια...φαντάζομαι πως θα είναι τα καλά!!!

joss whedon! απλά...

HristinaB
14 Ιουλίου 2014, 18:39
Αν οι πιλότοι έχουν σκοπό να σε βάλουν στο κλίμα μιας ιστορίας και να σε κάνουν να ενδιαφερθείς για τη συνέχεια, αυτός απέτυχε. Ο unaired pilot ήταν κλάσεις ανώτερος κι έβγαζε νόημα. Τούτος εδώ ήταν κλισεδιάρικος και διεκπεραιωτικός και ειλικρινά αναρωτιέμαι με τι κριτήριο τον επέλεξαν οι της Fox. Απογοήτευση.