PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Dollhouse 1x04 - Gray Hour

GTVSBot
7 Μαρτίου 2009, 05:00
Σειρά : Dollhouse
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 4
Τίτλος : Gray Hour

Κανάλι : FOX
Πρώτη Προβολή : 06/03/2009

Περίληψη :

Η Έκο αναλαμβάνει νέα αποστολή ως ληστής έργων τέχνης, αλλά κάτι πάει πολύ στραβά...

MCAK
7 Μαρτίου 2009, 09:07
Αδιάφορο επεισόδιο...Και Ελγίνεια Μάρμαρα (που ίσως τους έβαλε η Ελλάδα να τα κλέψουν);; :???: :???:

Το μόνο που μου άρεσε λιγάκι ήταν η Echo παγιδευμένη αφότου έγινε το καθάρισμα & οι απορίες της.

- You remember, Bonnie & Clyde?
- Are they here too?
:lol: :lol:

Kαι την λυπήθηκα εκεί που έφαγε σφαλιάρα & έκανε εκείνο το παιδικό "άου". :(
Btw, αυτός που την βάρεσε δεν έφερνε σε Α.Denisof ώρες-ώρες; :???:

Kal_El_77
7 Μαρτίου 2009, 09:28
Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά... Το επεισόδιο ήταν πάρα πολύ καλό, από την αρχή μες στην ανατροπή, και παρόλο που και αυτή η αποστολή έκανε "κοιλιά" κάπου στη μέση, δεν σε νοιάζει τόσο πολύ γιατί υπάρχει όλο το υπόλοιπο background. Άποψή μου, δεν είχε τόσο σασπένς και αγωνία, όσο θα μπορούσε να πιστεύει κανείς παρακολουθώντας το επεισόδιο από την αρχή, αλλά ξετυλίγει πάρα πολύ καλά την ιστορία του, και πλέον αρχίζει να αναδεικνύει κόσμο.

Η Σιέρα είναι απλά εκπληκτική. Οι μεταμορφώσεις της/υποκριτική της είναι πραγματικά αξιοπρόσεκτες. Μπορεί να είναι δεύτερη στη σειρά, αλλά πλέον έχει κερδίσει το στοίχημα που έχει χάσει (εν μέρει) η Ντούσκου: Να μπαίνει στο πετσί της εκάστοτε προσωπικότητας. Η Ντουσκου δεν είναι κακή, απλά δεν είναι αρκετή. Μία μικρή παρένθεση εδώ... Για άλλη μια φορά, μία πρωταγωνίστρια του Whedon πέφτει (για λίγο?) στην σκιά των Scoobies της, οχι πως η SMG δεν ήταν αρκετή ή ότι δεν το είχε, αν μη τι άλλο ήταν εκπληκτική, απλά κάποιες φορές δεν άντεχες να την βλέπεις, και θεωρούσες τα sidekicks της ανώτερους/ανώτερες από αυτήν. Και ξαναλέω, προτου ξεκινήσει ο 1ος Whedonian civil war (:P) πως η SMG δεν ήταν χάλια, όπως είναι η Ντούσκου εδω, απλά κάποιες φορές φαινόταν λίγη μπρος στο μεγαλείο κάποιων δεύτερων χαρακτήρων. end of off topic!

Ο Μπόιντ είναι εκπληκτικός, και ο Τόφερ άρχισε να "Ζαντεροφέρνει" (characterwise). Αλλά επειδή ένας comic relief character δεν είναι ποτέ αρκετός, και στη συγκεκριμένη σειρά ο Whedon δεν θέλει (προς το παρόν, τουλάχιστον) να υπάρχει τόσο comedy, μοιράζει τις ατάκες με τον Βικτορ, ο οποίος ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ κατάφερε να επισκιάσει το άλλο "μεγάλο όνομα" της σειράς, τον παντελώς αδιάφορο Μπάλαρντ (Ballard or Boring?).

Η ατάκα του "τρομαγμένου" Βίκτορ είναι τρελή...

- It was a guy with an accent. Sounded like from Georgia... Russia Georgia, not sweet home Georgia.
- Alabama!
- What do i know? This country is confusing!

Για ακόμα μια φορά η Olivia Williams είναι τόσο πειστική ως cold hearted, ruthless bitch, αλλά και ταυτόχρονα η ανησυχία για το τι γίνεται είναι εμφανέστατη! Απλά εκπληκτική.

2 ακόμα επεισόδια για να κλείσει το ξεδίπλωμα της πλοκής της σειράς (main arc), και αρχίζω να μπαίνω στο κλίμα, καθώς η σειρά αρχίζει σταδιακά να απογειώνεται. Αν έχουμε και κάποια πιο ενδιαφέρουσα αποστολή (όπως πχ του 2ου επεισοδίου) ο κόσμος θα είναι καλύτερος... Και αν αναρωτιέστε αν κατα την διάρκεια του επεισοδίου, "Ι fell asleep", η απάντηση είναι "not even for a little while!" :P

happy feet!!!
7 Μαρτίου 2009, 19:41
Νομιζω πως ηταν ενα πολυ καλο επεισοδιο,δεν με κουρασε καθολου αντιθετως μαλιστα!οσο για τη ντουσκου πιστευω πως η ερμηνεια της ειναι πολυ καλη αν και περιμενω κ αλλα!!κ μια απορια τελικα αυτος ο alpha θελει να σκοτωσει την εκο η να την ελευθερωσει απο το dollhouse??

annie5
7 Μαρτίου 2009, 19:55
Καλό το επεισόδιο..δεν ξετρελάθηκα κιόλας αλλά είχε εξελίξη ως προς την βασική υπόθεση με τον Alpha, το remote control κλπ..
Για την υπόθεση απλά WTF? με τα μάρμαρα του παρθενώνα έλεος απλα!
Θα συμφωνήσω με Kal_El, η Sierra πολύ καλή ενώ η ερμηνεία της Ντουσκου έχει σκαμπανευάσματα, σίγουρα μπορεί και καλύτερα..
Περιμένω τα 2 επόμενα για να μπούμε πλήρως στο κλίμα και να μπορέσουμε να κρίνουμε τη σειρά πιο ολοκληρωμένα.
Α!και κάποιος να μου εξηγήσει γιατί υπάρχει ο Ballard παρακαλώ!:P

Timos/19
8 Μαρτίου 2009, 00:16
ΤΙ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑΡΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ;
Επεισοδιο με επεισοδιο γινετε ολο και καλυτερο , πολυ πολυ καλυτερο.
Η" Σκηνη με το Shall I Go Now?" ηταν απιθανη πολυ δυνατη, η σχεση μεταξυ ελεκτη και Εκο ειναι πολυ καλοφτιαγμενη και πραγματικα μου αρεσει να βλεπω την ενοια του ελεκτη για την ενεργο, το ποσο την 'αγαπαει' το ποσο προστατευτικος ειναι μαζι της.
Ειλικρινα δεν ξερω τι θα δω στην συνεχεια, εχω εκπλαγει ευχαριστα.

eparatos
8 Μαρτίου 2009, 00:22
Εκεί που βλέπαμε την Dushku να ποζάρει και να ξαναποζάρει, με τα κολλητά δερμάτινα και τα ψιλοτάκουνα να κλέβει τον Παρθενώνα, πετάγετε ο Βίκτωρ με το στόμα του:

- It was a guy with an accent. Sounded like from Georgia... Russia Georgia, not sweet home Georgia.
- Alabama!
- What do i know? This country is confusing!...και με σκότωσε!

m0rpheas
8 Μαρτίου 2009, 00:49
Όχι τίποτα το φοβερό το επεισόδιο. Αν και η αποστολή ξεκίνησε τρομερά, στην συνέχεια έκανε μια μεγάλη κοιλιά. Αν δεν είχε και ένα μικρό, ελληνικό ενδιαφέρον, θα ψήφιζα "καλό" αντί για "πολύ καλό".

Συμφωνώ με τον Μάκη για Ballard - Boring :thumbdown Καλά που υπήρχε και ο Βίκτορ στις σκηνές του...

Είμαι σίγουρος ότι μπορεί και πολύ καλύτερα η σειρά. Θα περιμένω :)

smile88
8 Μαρτίου 2009, 00:58
Ε καλα,απλα δεν υπαρχει το επεισοδιο.:respect:
Φοβομουνα οτι θα βλεπαμε παλι κατι σαν το προηγουμενο,μια αποστολη μονο κι μονο,αλλα η ανατροπη με την απομακρυνσμενη διαγραφη κι το οτι μπορει να ειναι ο Αλφα απο πισω με τρελανε!
Ειχε μερικες ατακαρες το επεισοδιο,μια Σιερα (πολυ την παω την ηθοποιο τελικα,αν κι την ειχα πει αρχικα Τιγρη!:oops::P) απλα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ να σωζει ξανα το τομαρι της Εκο...:respect:(Ιδεα μου ειναι ή η Σιερα ειναι για να σωζει το τομαρι της Εκο γενικα?Μηπως καθε Κουκλα εχει μια αλλη Κουκλα για να της σωζει το τομαρι?)
Ο Μπαλανρτ δεν υποφερεται,αλλα με τον Βικτωρ διπλα του,κατι γινεται...
Η αρχηγινα ειναι απολυτα ψυχρη,ετσι οπως πρεπει να ειναι!:respect:
Αμ δε το τελος?Παλι η Εκο θυμαται κατι που ειχε δει/κανει/μαθει πριν απο την διαγραφη της...Τι της εκανε ο Αλφα?!Γιατι την αφησε ζωντανη?!Ω ναι,καιγομαι απο ΤΩΡΑ να μαθω!:P
Το μονο που με χαλασε ηταν αυτο με το κομματι του Παρθενωνα.Seriously?:???:

Edit:@ Καλ,τι περιγραφη του επεισοδιου ειναι αυτη?!:lol:

anthony_88
8 Μαρτίου 2009, 02:23
Απο τις λιγες φορες φετος που βαζω αριστο σε επεισοδιο οποιασδηποτε σειρας, αν και θα μπορουσα να ειμαι λιγακι πιο αυστηρος. Αλλα δεν αντεξα, μπροστα στο μεγαλειο που βλεπω να ξετυλιγεται...
Υπαρχει story με τεραστιο δυναμικο, η επικεντρωση στους χαρακτηρες ειναι εντυπωσιακη. Απλα, ας το αφησουν να λαμψει...

great
8 Μαρτίου 2009, 02:26
ooo ναι ψήφισα άριστο!

Tα σπάσε το επεισόδιο κανονικά και διαφωνώ με Kal για το ότι η Ντούσκου δεν ήταν αρκετή και ότι κλέβει την παράσταση η τίγρης που περπατάει όρθια...την Elisha την βρήκα AΨΟΓΗ στο συγκεκριμένο επεισόδιο, καταπληκτική σαν την απόλυτη κλέφτρα και θεά σαν χαμένο κουτάβι να προσπαθεί να καταλάβει τι γίνετε γύρω της.

Φοβερες ατάκες στο επεισόδιο, επιτέλους λίγο χιούμορ που τσακίζει κόκαλα και πραγματικά η σειρά παίρνει τα πάνω της και δίνει τεράστια δυναμική στην ιστορία της

Kal_El_77
8 Μαρτίου 2009, 02:30
ooo ναι ψήφισα άριστο!

Tα σπάσε το επεισόδιο κανονικά και διαφωνώ με Kal για το ότι η Ντούσκου δεν ήταν αρκετή και ότι κλέβει την παράσταση η τίγρης που περπατάει όρθια...την Elisha την βρήκα AΨΟΓΗ στο συγκεκριμένο επεισόδιο, καταπληκτική σαν την απόλυτη κλέφτρα και θεά σαν χαμένο κουτάβι να προσπαθεί να καταλάβει τι γίνετε γύρω της.

Φοβερες ατάκες στο επεισόδιο, επιτέλους λίγο χιούμορ που τσακίζει κόκαλα και πραγματικά η σειρά παίρνει τα πάνω της και δίνει τεράστια δυναμική στην ιστορία της

Ρε συ great, δες τις σκηνές της Dushku και τις αντίστοιχες της Lachman και δες πόσο άνετη είναι η μία και πόσο σφιγμένη η άλλη, λέγοντας τις ίδιες ακριβώς ατάκες... ;)

yue_ying
8 Μαρτίου 2009, 02:35
Μία μικρή παρένθεση εδώ... Για άλλη μια φορά, μία πρωταγωνίστρια του Whedon πέφτει (για λίγο?) στην σκιά των Scoobies της, οχι πως η SMG δεν ήταν αρκετή ή ότι δεν το είχε, αν μη τι άλλο ήταν εκπληκτική, απλά κάποιες φορές δεν άντεχες να την βλέπεις, και θεωρούσες τα sidekicks της ανώτερους/ανώτερες από αυτήν. Και ξαναλέω, προτου ξεκινήσει ο 1ος Whedonian civil war (:P) πως η SMG δεν ήταν χάλια, όπως είναι η Ντούσκου εδω, απλά κάποιες φορές φαινόταν λίγη μπρος στο μεγαλείο κάποιων δεύτερων χαρακτήρων. end of off topic!
να βήξω δυνατά?-πήρες θάρρος τελευταία και χώνεις smg μου φάινεται:P- μη συγκρίνουμε τις **** με τις **** plz. καλή και κουκλίτσα η eliza, αλλα τη smg δεν τη φτάνει ούτε στο δαχτυλάκι της. η οποία smg γενικά σαν ηθοποιός, ε δεν θα τη πεις ταλαντούχα, στη Buffy ήταν ότι καλύτερο μπορούσε να συμβεί. και ποτέ δεν επισκιάστηκε από τις ερμηνείες των scoobies. από ποιόν? τη willow? την anya? seriously? όσες φορές φάνηκαν οι άλλοι πιο πολύ, ήταν γιατί εκείνη έκανε πίσω. μην go crazy...
επί του θέματος...
ο joss πρέπει να έχει μεγάλο κόλλημα με eliza, όλη την ώρα "είναι όμορφη", και "είναι όμορφη"...φτάνει, το εμπεδώσαμε.
όσο για την υπόλοιπη σειρά, ακόμα κάνει πολύ κρύο.

ps:η Έκο ήταν εκείνη που έσωσε τη Σιέρα στο προηγούμενο επεισόδιο. ενώ μάλιστα δεν είχε προγραμματιστεί για κάτι τέτοιο.

great
8 Μαρτίου 2009, 02:43
Ρε συ great, δες τις σκηνές της Dushku και τις αντίστοιχες της Lachman και δες πόσο άνετη είναι η μία και πόσο σφιγμένη η άλλη, λέγοντας τις ίδιες ακριβώς ατάκες... ;)

Eννοείτε ότι τις είδα και ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λες μου έκανε εντύπωση και μάλιστα ήθελα να το τονίσω εδώ.
Η Elisha με εξέπληξε σαν Τάφι, την βρήκα τελείως άνετη και θεά στον ρόλο της ενώ η άλλη μου φάνηκε πολύ κρύα και εκτός.

charmader
8 Μαρτίου 2009, 02:48
To ποιο αδιάφορο μέχρι στιγμής επεισόδιο. " Ι didn't fall asleep" αλλά δεν βρήκα και κάτι το σπουδαίο

Η Σιέρα είναι απλά εκπληκτική. Οι μεταμορφώσεις της/υποκριτική της είναι πραγματικά αξιοπρόσεκτες. Μπορεί να είναι δεύτερη στη σειρά, αλλά πλέον έχει κερδίσει το στοίχημα που έχει χάσει (εν μέρει) η Ντούσκου: Να μπαίνει στο πετσί της εκάστοτε προσωπικότητας. Η Ντουσκου δεν είναι κακή, απλά δεν είναι αρκετή. Μία μικρή παρένθεση εδώ... Για άλλη μια φορά, μία πρωταγωνίστρια του Whedon πέφτει (για λίγο?) στην σκιά των Scoobies της, οχι πως η SMG δεν ήταν αρκετή ή ότι δεν το είχε, αν μη τι άλλο ήταν εκπληκτική, απλά κάποιες φορές δεν άντεχες να την βλέπεις, και θεωρούσες τα sidekicks της ανώτερους/ανώτερες από αυτήν. Και ξαναλέω, προτου ξεκινήσει ο 1ος Whedonian civil war (:P) πως η SMG δεν ήταν χάλια, όπως είναι η Ντούσκου εδω, απλά κάποιες φορές φαινόταν λίγη μπρος στο μεγαλείο κάποιων δεύτερων χαρακτήρων. end of off topic!

Θα συμφωνήσω ως προς το θέμα της SMG, η οποία δεν ήταν και το φοβερό υποκριτικό ταλέντο (αλλά την αγαπήσαμε:P) είχε μπει όμως στο ρόλο πολύ καλά, με τα χρόνια.
Με την Dushku δεν είναι το ίδιο γιατί είναι ακόμα νωρίς και προς το παρόν οι περισσότεροι χαρακτήρες που έχει υποδυθεί περιστρέφονται γύρω από το ίδιο μοτίβο.
Η Σιέρα υποδύθηκε δυο εντελώς διαφορετικές προσωπικότητες και η διαφορά φάνηκε.

Παρόλα αυτά απο τους δεύτερους ρόλους εδώ, δεν υπάρχει κανένας αξιοπρόσεχτος είναι όλοι μέτριοι μέχρι στιγμής εκτός της Olivia Williams η οποία είναι εκπληκτική. Το οποίο είναι από τη μια καλό για να αναδειχθεί η Dushku κακό για τη σειρά, μακροπρόθεσμα.

joel_barris
8 Μαρτίου 2009, 04:25
Ωραίο επεισόδιο, πολύ καλύτερο απ το προηγόυμενο, είδικα απ το σημείο που έγινε η απομακρυσμένη διαγραφή και μετά. Έμενα μου αρέσει η Ελίζα μια χάρα παίζει, και συμφωνώ για τη Σίερα, όταν την πρωτοείδα με χάλασε πολύ η φάτσα της αλλά σαν ηθοποιός στις διάφορες προσωπικότητες που υποδύεται είναι παραπάνω από καλή.

Βέβαια ακόμα δεν έχει απογειωθεί το σίριαλ αλλά είμαστε ακόμα 4ο επεισόδιο. Και η Μπάφι για σχέδον όλη την 1η σέζον ήταν απλά καλούτσικη. Δώστε λίγο χρόνο στο Τζος;)

Α! και ξέχασα μας ξανακλέψανε τα κλεμμένα μάρμαρα:mad::*(

και ποτέ δεν επισκιάστηκε από τις ερμηνείες των scoobies.

Ε, εντάξει πλην ελαχίστων εξαιρέσεων ερμηνευτικά Alyson Hannigan was kicking SMG's ass all the way back to Sunnydale:P

μη συγκρίνουμε τις **** με τις **** plz.
Ποιες με ποιες;:???::lol:

yue_ying
8 Μαρτίου 2009, 05:24
Ε, εντάξει πλην ελαχίστων εξαιρέσεων ερμηνευτικά Alyson Hannigan was kicking SMG's ass all the way back to Sunnydale:P

the always american pie, alyson hannigan? the eternal cute-and-fragile-nerd-who-can-sometimes-cry alyson hannigan? thats just bollocs mate.:P
καλή τέλεια λατρεμένη willow όμως σε καμία περίπτωση δεν έφτανε το εύρος του χαρακτήρα που έπρεπε να αποδώσει η smg. ήταν κι ο ρόλος της τέτοιος. άλλο 10 λεπτά, άλλο 30 σε κάθε επ.;):offtopic: τέλος.

SleepingBitchy
8 Μαρτίου 2009, 09:22
Κι εμένα μου άρεσε πολύ το επεισόδιο !!! Ψήφισα άριστο !!!
Όταν δυο τεράστια επιτεύγματα της παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς (Ο Παρθενώνας και ο Joss) συναντώνται, τότε το αποτέλεσμα δε μπορεί να είναι παρά τέλειο !!!

Ο Μπάλαρντ σας φαίνεται βαρετός γιατί δεν έχει αναπτυχθεί ως χαρακτήρας ακόμα. Όταν θα αποτελέσει το αντικείμενο του πόθου της Echo πιστεύω ότι θα είναι άλλος άνθρωπος !!!

Ο Tofer έχει αρχίσει να μοιάζει επικίνδυνα στον Xander !!! :lol::lol:

Στα κακά τώρα ...

Τα νούμερα έπεσαν κι άλλο (http://tvbythenumbers.com/2009/03/07/friday-ratings-terminator-the-sarah-connor-chronicles-crashes-down/14133) δυστυχώς ...
Στους θείους πάλι είναι σταθερή αξία ...
Δεν βλέπω να σώζεται το έργο και με στενοχωρεί ...
Η Ντούσκου είναι λίγη, δε μπορώ να καταλάβω τι σκεφτόταν ο Joss όταν την έχριζε μούσα του ... :thumbdown:thumbdown:thumbdown

P.S. Πρόσεξε κανένας άλλος το γεγονός ότι όταν η αφεντικίνα έπιασε στα χέρια της τα μάρμαρα είπε κάτι για το Μικελάντζελο ??? Που κόλλαγε αυτό ???

Zathura007
8 Μαρτίου 2009, 12:14
Πήρα μια απ' τις εισαγωγικές σκηνές του επεισοδίου κι έκανα το τρέιλερ για τα μελλοντικά μου βίντεο για το dollhouse.
Δεν υπάρχει storyline εδώ, δεν προωθείται ο μύθος, γιατί ακόμα δεν το σχεδίασα, αλλά σύντομα θα γίνει κι αυτό.

Κατεβάστε το από 'δώ (http://rapidshare.com/files/206727687/doghouse.avi) όσοι ενδιαφέρεστε.

jaiel
8 Μαρτίου 2009, 12:43
Έτσι όπως πάει δε θα προλάβει να ξετυλίξει το μεγαλείο της γιατί θα την κόψουν...Πολύ αργά προχωράει ρε παιδί μου και δε μας λέει και τπτ...Ψιλοβαρέθηκα σε αυτό το επεισόδιο και προσωπικά εκτός από την τύπισσα με την αγγλική προφορά που το παίζει αφεντικό (το όνομά της μου διαφεύγει), όλοι οι άλλο χαρακτήρες είναι άκρως αντιπαθητικοί...(εξωτερικά κυρίως, αλλά και ως χαρακτήρες).

123aek123
8 Μαρτίου 2009, 12:58
Παρακολουθώ το topic Episode Reviews για το Dollhouse απ το πρώτο επεισόδιο!

Πιστεύω οτι κάθε επεισόδιο έχει και κάτι διαφορετικό με το κορυφαίο όλων για μένα το δεύτερο μέχρι στιγμής.

Η ερμηνεία της Ντούσκου ως τώρα μου φαίνεται πολύ καλή σε γενικές γραμμές ειδικότερα η απότομη αλλαγή απο τον αρχαιοκάπηλο χαρακτήρα στο φοβισμένο κορίτσι ειναι όλα τα λεφτά.

Πάρα πολύ θετική εντύπωση μου χει κάνει ο ελεγκτής ο Μπόιντ ταιριάζει στο ρόλο του 100%.

Θετική αποδεικνύεται και η παρουσία της Σιέρα που στην αρχή ούτε εμένα μου άρεσε.

Η Ντεγουίτ ειναι καλή στο ρόλο της με την ψυχρότητα και αποφασιστικότητα που την διακατέχει.

Ο Τόφερ τέλειος στο ρόλο του geek!

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι λέτε(σχεδόν)όλοι για τον Μπάλαρντ οτι ειναι αδιάφορος!Μια χαρά μου φαίνεται εμένα μόνος του ειναι κάθε φορά τι μπορεί να κάνει για να μην φαίνεται βαρετός?Ασχετα αν βρήκα υπερβολικό σε αλλο επεισόδιο οτι χτυπημένος κατάφερε να τα βάλει με 3.

Βέβαια δεν ξέρω τι εκπαίδευση παίρνουν εκει στο Κουάντικο:grin:

Για να συνοψίσω απ τα σχόλια μου φαίνεται η άποψη μου για το Dollhouse στην ψηφοφορία ψήφισα "πολύ καλό"για ακόμη μια φορά ενώ μιας και ειναι το πρώτο δημιούργημα του Whedon που παρακολουθώ ομολογώ οτι οι εντυπώσεις μου ειναι κάτι παραπάνω απο θετικές.

Υ.Γ Εύχομαι να ανέβουν τα νούμερα της τηλεθέασης...

Timos/19
8 Μαρτίου 2009, 13:28
Btw μια χαρα ειναι τα νουμερα οταν το TTSCC κανει 3.0m και το Dollhouse για 4ρτο επ κανει 3.5m ειναι πολυ καλο σε 2,3 επ θα βλεπουμε τα ratings με 8-9 και 10m.

joel_barris
8 Μαρτίου 2009, 13:42
Btw μια χαρα ειναι τα νουμερα οταν το TTSCC κανει 3.0m και το Dollhouse για 4ρτο επ κανει 3.5m ειναι πολυ καλο σε 2,3 επ θα βλεπουμε τα ratings με 8-9 και 10m.

Καλά 8 και 9 εκ. ούτε στον ύπνο της δεν θα κάνει και μάλιστα Παρασκευή. Το 3.5 δεν είναι καθόλου καλό, πρώτον γιατί αυτό είναι νούμερο που κάνουν τα σίριαλ του CW και όχι του FOX και δεύτερον ξεκίνησε με σχεδόν 5 εκ. και όλο πέφτει. Λυπάμαι που το λέω αλλά φαίνεται τα ψωμιά του είναι μετρημένα εκτός και αν υπάρξει κανένας απο μηχανής θεός (ΗΒΟ;:innocent:)

Kal_El_77
8 Μαρτίου 2009, 13:45
Συμφώνω με τον joel, ως προς τα νούμερα, αυτό ετοιμαζόμουν να ποστάρω και με πρόλαβε. το 3,5 δεν είναι καθόλου καλό, μιας και πέφτει συνεχώς από την πρεμιέρα και μεχρι τώρα. Και ο μόνος από μηχανής θεός είναι απλά να εμπιστευτούν οι κουστουμάτοι της Fox τον Whedon, και να μην τον φάνε πριν την ώρα του, και να αλλάξει και η ώρα προβολής. Σιγουρα θετικό είναι τα downloads που κάνει στο Itunes και την μεγάλη επισκεψιμότητα που έχει η σειρά στο Hulu!

SleepingBitchy
8 Μαρτίου 2009, 14:27
Και ο μόνος από μηχανής θεός είναι απλά να εμπιστευτούν οι κουστουμάτοι της Fox τον Whedon, και να μην τον φάνε πριν την ώρα του, και να αλλάξει και η ώρα προβολής. Σιγουρα θετικό είναι τα downloads που κάνει στο Itunes και την μεγάλη επισκεψιμότητα που έχει η σειρά στο Hulu!

Nαι καλά Kal El, πιο εύκολο είναι να εμφανιστεί ο από μηχανής θεός παρά να εμπιστευτούν οι κοστουμάτοι τον Joss. Όπως τον εμπιστεύτηκαν και στο Firefly ???

Τα πάντα είναι για το χρήμα. Η τηλεόραση (όταν δεν είναι καλωδιακή που έχει άλλο επίπεδο) θα δείξει αυτό που πουλάει διαφημίσεις.
Δεν είναι τυχαίο ότι το Fox είναι το κανάλι που έδειχνε την Paris Hilton να ζει στις φάρμες, επειδή έκανε νούμερα ως μεγάλο νούμερο που είναι και η ίδια ...

Κοίταγα τι βλέπουν οι αμερικάνοι, ποια είναι τα τοπ προγράμματα σε τηλεθέαση και έφριξα ...
Όλο κάτι χορευτικά σόου και American Idol, κάτι Baseball και 100 έργα με εξιχνιάσεις εγκλημάτων, όλα στο CBS, όλα με τεράστια νούμερα τηλεθέασης !!!

:offtopic:Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο αυτά τα ποσοστά που παρουσιάζουν είναι αξιόπιστα γιατί αρνούμαι να πιστέψω στατιστικά που παρουσίαζαν σε άλλες χρονικές στιγμές και θέλουν το BSG να το βλέπουν 1.5 εκατομμύριο άνθρωποι και το Dexter 500.000 !!!:offtopic:

Κατά τα άλλα, αφού τέτοιος είναι το αμερικάνικο κοινό και προτιμούν το Extreme Makeover Home Edition από τον Whedon, καλά κάνει και λέει ότι θα την αφήσει την τηλεόραση και θα ασχολείται μόνο με web series !!!

Εκεί μόνο θα έχει πλήρη ελευθερία και θα απολαύσουμε υπέροχα πράγματα όπως ο Dr. Horrible !!!

Sorry για το σεντόνι, αλλά δεν μπορώ να βλέπω τέτοιους δημιουργούς να καταποντίζονται !!! :mad::mad::mad:

MiuMiu
8 Μαρτίου 2009, 14:43
Guys, pleon ta shmantika noumera einai avta twn downloads kai ekei pame kala, opws exw ksanagrapsei kai opws egrapse kai o Kal pio panw - opote mh xanete thn elpida sas akomh, einai nwris...:yes:

Apo kei kai pera, gia to ep. OK, de trellathika - de xalasthka, apla katalavainw oti ginetai to xtisimo ths synexeias, opws prepei allwste...:grin:

1000 mpravo sthn greek kyvernhsh omws pou evale Doll na klepsei ta marmara, giati alliws de vlepw prokopi!!!:lol:

SleepingBitchy
8 Μαρτίου 2009, 14:56
Tι φοβερή ιδέα πέταξε ο Joel Barris !!! Πόσο match made in heaven θα ήταν μια συνεργασία του Joss με το HBO !!! Εκεί που το χρήμα ρέει άφθονο !!!

Κατά τα άλλα δε μπορώ να καταλάβω γιατί πάλι με το Fox είχε νταραβέρια ο Joss, αφού δεν τον σεβάστηκαν στο Firefly !!!
Γιατί να μην πάει από την αρχή στο CW που η τηλεθέαση των 3 εκατομμυρίων θα ήταν για να ανοίξουν σαμπάνιες ... ???

Μυστήρια πράγματα και ο μόνος χαμένος είναι ο τηλεθεατής !!!

{SoK}
8 Μαρτίου 2009, 15:33
Καλό επεισόδιο με πολύ δράση και αγωνία. Ωραία η Ελίζα, ωραία και η Σιέρα. Τα πιο πολλά τα είπατε, όσο για τα νούμερα, τι να κάνουμε...

P.S Προσέξατε στην αρχή του επεισοδίου που η Olivia Williams μιλούσε στο τηλέφωνο με κάποιον; Σίγουρα φαινόταν ανώτερος της..άρα από αυτό συμπαιρένουμε ότι δεν είναι η αφεντικίνα...

Πάει κάπου το μυαλό μου για το ποιος μπορεί να είναι, αλλά αν είναι αυτός, τότε ο Joss θα θέλει να το μπερδέψει πολύ το πράγμα...

dimath
8 Μαρτίου 2009, 16:22
Πολύ καλό επεισόδιο και μου αρέσει ό,τι κάθε αποστολή που αρχικά δεν φαίνεται να έχει κάτι το σημαντικό, στο τέλος εξελίσσεται πολύ ωραία με ανατροπές και επιπλέον πληροφορίες για το βασικό story.

Guys, pleon ta shmantika noumera einai avta twn downloads kai ekei pame kala, opws exw ksanagrapsei kai opws egrapse kai o Kal pio panw - opote mh xanete thn elpida sas akomh, einai nwris...:yes:

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω...
Why being a “hit” on iTunes doesn’t matter yet (http://tvbythenumbers.com/2009/02/17/why-being-a-hit-on-itunes-doesnt-matter-yet/12989)

Επειδή είναι σχετικά μεγάλο, με λίγα λόγια λέει ότι τα χρήματα που κερδίζουν τα κανάλια από το itunes, το hulu και τις υπόλοιπες παρόμοιες υπηρεσίες, είναι ψίχουλα μπροστά στα χρήματα των διαφημίσεων.

Με 100.000$ το διαφημιστικό (30sec) για μια σειρά με 5 εκ. θεατές, το κάθε επεισόδιο αποφέρει κέρδος 3,2 εκ. δολάρια (16 λεπτα διαφημίσεων). Με 2$ το download στο itunes (δεν πηγαίνουν όλα στο κανάλι) και μια εκτίμηση των 25.000 downloads για την πρώτη θέση, είναι 50.000$. Μισό διαφημιστικό δηλαδή.

SaPiLaS
8 Μαρτίου 2009, 16:39
Πολύ καλό το επεισόδιο αυτή τη φορά!
Η Eκο καλούτσικη,η Σιέρα βελτιωμένη,ο Μπόιντ σταθερός,ο Τόφερ αφασία και η αφεντικίνα πολύ καλή αν και άφησε να εννοηθεί οτι δεν είναι το μεγαλύτερο "κεφάλι" στην εταιρεία.
Καλή ήταν η υπόθεση που της αναθέσαν αλλά όντως σε ένα σημείο έκανε κοιλιά.
Oσο αφορά τον Μπάλαρντ,ffs σταματήστε όλοι να τον χαντακώνετε,μια χαρά παίζει ο άνθρωπος και στην τελική μέχρι στιγμής δεν έχει και τις τρελές απαιτήσεις ο ρόλος του στην συνέχεια που θα παίξει σημαντικό ρόλο στην σειρά και δείτε οτι δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες σας τότε να πείτε...αλλά όχι απο τώρα!8)
Τα νούμερα τηλεθέασης πάνε απο το κακό στο χειρότερο δυστυχώς..και μάλλον θα κοπεί και αυτή η σειρά.Ελπίζω να ανέβουν αρκετά στην συνέχεια,τι να πεις γι αυτούς τους Αμερικάνους...:whip:
Ίσως θα ήταν καλύτερα αν είχε συνεργαστεί με άλλο κανάλι που να μην έχει τόσο υψηλές απαιτήσεις.
Είδομεν...

smallville
8 Μαρτίου 2009, 16:40
Το επεισόδιο το βρήκα άριστο σε σχέση με το προηγούμενο!Η υπόθεση με τα Ελγίνεια μάρμαρα την βρήκα όμως λίγο τραβηγμένη αλλά δεν με χάλασε και πολύ αυτό αυτό!Η Ντούσκου ήταν για άλλη μια φορά εκπλητική και το όλο θέμα με τον ALPHA(όχι τον σταθμό:P)ελπίζω να μας το κάνουν πιο ενδιαφέρον στα επόμενα επεισόδια!

greg_m
8 Μαρτίου 2009, 18:23
εγώ το βρήκα επιεικώς απαράκεκτο:mad:

t0ny3
8 Μαρτίου 2009, 20:38
Το ειδα και εγω.Καλο ηταν.Δεν ηταν ασχημο.

Η σειαρ βεβαια ακομα ειναι στο επιπεδο που ξετυλιγει την ιστορια γι αυτο δεν βγαζω συμπερασματα.
Ο Αλφα μπορει και διαγραφει της μνημες εξ αποστασεως.Τουλαχιστον αυτον φανταζομαστε.Περα απο αυτο ομως το επεισοδιο δεν ειχε τιποτα αλλο το σημαντικο.Ενταξει ωραιο το στορυ με τα μαρμαρα του Παρθενωνα και την λιγη δραση στο τελος αλλα τιποτα παραπανω.
Α..και στο τελος που ο Τοφερ πηρε μεγαλυτερο επιπεδο ασφαλεια και εμαθε στα σιγουρα οτι ο Αλφα δεν εχει σκοτωθει.
Θελω να μαθω τι συμβαινει με την Εκο και γιατι συμπεριφερεται ετσι.Στο τελος τι ζωγραφισε στον καθρεφτη?

{SoK}
8 Μαρτίου 2009, 20:50
Στο τελος τι ζωγραφισε στον καθρεφτη?

Το πρόσωπο από εκείνον τον πίνακα με την μύτη που κοιτούσε...

MiuMiu
8 Μαρτίου 2009, 21:30
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω...
Why being a “hit” on iTunes doesn’t matter yet (http://tvbythenumbers.com/2009/02/17/why-being-a-hit-on-itunes-doesnt-matter-yet/12989)

Επειδή είναι σχετικά μεγάλο, με λίγα λόγια λέει ότι τα χρήματα που κερδίζουν τα κανάλια από το itunes, το hulu και τις υπόλοιπες παρόμοιες υπηρεσίες, είναι ψίχουλα μπροστά στα χρήματα των διαφημίσεων.

Με 100.000$ το διαφημιστικό (30sec) για μια σειρά με 5 εκ. θεατές, το κάθε επεισόδιο αποφέρει κέρδος 3,2 εκ. δολάρια (16 λεπτα διαφημίσεων). Με 2$ το download στο itunes (δεν πηγαίνουν όλα στο κανάλι) και μια εκτίμηση των 25.000 downloads για την πρώτη θέση, είναι 50.000$. Μισό διαφημιστικό δηλαδή.

:lol: de me apogohteveis, akoma producer tou Joss den egina! :lol:

alla diafwnw oson afora to sygekrimeno arthro, katarxas thewrw oti einai entelws ypokeimenikos tropos grafhs, pou prospathei me kathe tropo na ypotimhsei th dynamh tou internet!!!!! (= "Similarly, the Internet currently isn’t the biggest threat to broadcast television (ABC, CBS, FOX, and NBC primarily) viewing. The biggest threat to the broadcast networks, and the number one cause of decreases in broadcast viewing isn’t the Internet. It’s competition from cable networks (this also includes viewers who have satellite rather than cable" - dhladh ELEOS, ti thelei na mas pei o typos???? :lol: ekei me exase kiolas...)

kata devteron yparxoun alla 100 pou lene to antitheto...h diafhmish einai men "means to an end", alla oxi to monadiko - syn tou oti mia xara diafhmish ginetai kai apo itunes- hulu an thes...opote symperasma de mporeis na vgaleis apo avta...;)

avto pou mporw na sou pw egw me vevaiothta pantws, einai pws edw (UK) ola pleon metriountai me downloads - kai mousikh kai tainies etc. Den akous pleon pouthena sxedon gia akroamatikothtes/theamatikothtes kai ta synafh...:yes:

opote, egw toulaxiston apla elpizw...:grin: de mporei na mas kopsoune pali ton joss apo th zwh mas, kapws etsi ginontai kai ta praksikophmata...8)

t0ny3
8 Μαρτίου 2009, 21:54

Κι εμενα εκει μου ειχε παει το μυαλο.

:offtopic:Το επομενο επεισοδιο απο το promo φαινεται οτι θα ειναι πολυ ωραιο.

greg_m
8 Μαρτίου 2009, 22:02
Στο τελος τι ζωγραφισε στον καθρεφτη?

λίγο Θεοπούλα δεν θύμισε; :grin:

123aek123
8 Μαρτίου 2009, 22:57

Μ αρέσει πολύ αυτο που γίνεται στο τέλος.Δίνεται ενα clue για την εξέλιξη στα επόμενα επεισόδια.

Βέβαια κάτι παρόμοιο γίνεται και στο Fringe που βλέπω παράλληλα αυτο τον καιρό.

kKKK
9 Μαρτίου 2009, 00:36
Καλούτσικο επεισόδιο.Ξεκίνησε δυνατά και μετά έκανε μεγάλη κοιλιά και η Έκο έγινε ξαφνικά 2ος ρόλος (αν και έπαιζε πολύ καλά).
Άντε ελπίζω σιγά σιγά να πιάσει υπόθεση η σειρά (πριν κοπεί).
Είναι σειρά που γενικά δε νομίζω να μπορεί να τραβήξει πολλά επεισόδια μ'αυτό το κόνσεπτ,οπότε θεωρώ οτι η μικρή τηλεθέαση του κάνει καλό.

bagasakos
9 Μαρτίου 2009, 00:39
na rwtisw kati o tipos pou kathotan gymnos kai koitage to video tis echo einai o alpha?h o Helo?(xaxa)

t0ny3
9 Μαρτίου 2009, 00:44
Ειναι ο Alpha.

stelbak
9 Μαρτίου 2009, 02:40
Mου άρεσε πάρα πολύ το επεισόδιο.
Καθ'όλη την διάρκεια του είχε πολλές ανατροπές!
Γενικότερα η σειρά με έχει κερδίσει!
Η Ελίζα μ'αρέσει πολύ στον ρόλο της Έκο.
Μακάρι να ανέβουν τα ratings,θα ναι άδικο να κοπεί.

Rorschach
9 Μαρτίου 2009, 03:30
Ακομα ενα μετριο επεισοδιο.
Δυστυχως δεν εγινε ουτε χαμος, ουτε πανικος.

Kal_El_77
9 Μαρτίου 2009, 03:48
Είναι και οι εμπειρίες που έχει κάποιος στη ζωή του. Αν ζει μεγάλα δράματα, όλα τα άλλα του φαίνονται μικρά και ποταπά. Ο Μπάλαρντ ζει στην κόσμο του "ψάχνω να μάθω για το Κουκλόσπιτο", οπότε νιώθει ότι ζει έντονα, ενώ στην ουσία η ζωή του είναι ένα τίποτα. Γυρνάει σε ένα άδειο σπίτι και βλέπει τηλεμάρκετινγκ. Πιάνει το τραύμα του. Από την στιγμή που εμφανίστηκε ο Βίκτορ, ένιωσε πάλι να γίνεται κάτι στη ζωή του, και δεν ασχολήθηκε καθόλου ξανά με τον τραυματισμό του, δεν τον ενοχλούσε.

tak_86
10 Μαρτίου 2009, 00:15
Ακόμα ένα πάρα πολύ καλό επεισόδιο με ανατροπές , αστείες στιγμές και αγωνία.
Μακάρι να ανέβουν τα νούμερα και να μην κοπεί γιατί θα είναι πραγματικά κρίμα... Πιστεύω ότι αν αλλάξει τον προγραμματισμό του το fox η σειρά θα πάει πολύ καλύτερα, γιατί ακολουθεί μετά από το tscc το οποίο ούτε αυτό πάει καλά φέτος και είναι και Παρασκευή βράδυ...
Άσχετο, μήπως ξέρει κάποιος ποιο είναι το τραγούδι που ακούγεται στο τέλος του επεισοδίου;

Kid_Cosmonaut
10 Μαρτίου 2009, 20:39
Σε κάθε επεισόδιο πρέπει να δείχνουν την πρωταγωνίστρια με ... λίγα ρούχα? Έτσι θα κερδίσουν κοινό? Τέλος πάντων... ψιλοβαρέθηκα κατά τη διάρκεια του επεισοδίου. Η μοναδική στιγμή που κόλλησα στην οθόνη ήταν όταν μπήκαν στο δωμάτιο με τους "θησαυρούς"!! Αλλά ο Αμερικάνος Whedon ήξερε τα πάντα για τον Μιχαήλάγγελο, αλλά όχι για τον Φειδία που για δικό του έργο μιλούσαν. ΚΡΑ ΡΕ! ΚΡΑΑΑΑ

koukvagg
11 Μαρτίου 2009, 03:04
Μου αρεσαν τα 4 πρωτα επεισοδια, προχτες τυχαια, ειδα τα topic για το Dollhouse και μπηκα στο τρυπακι να ασχοληθω.

Θελω να αναφερω μια λεπτομερεια, αυτο το ειδος σχολιου μου αρεσει να κανω. Η Echo, οσο στραβα και να πανε τα πραγματα στις αποστολες, ειναι αξιοπροσεκτος ο τροπος που παιρνει τα "ηνια", σκεφτεται εναλλακτικα και λειτουργει, χωρις να εχει προγραμματιστει γι' αυτο. Μου εκανε μεγαλη εντυπωση! Το βρισκω απο τα καλα σημεια της σειρας.

Κατα τ' αλλα, γιατι πρεπει παντα, να δειχνουν οτι δεν εχει σκεφτει καποια παραμετρο ο προγραμματιστης και γι' αυτο τον λογο να πηγαινει στραβα η αποστολη; Λες και δεν μπορουν να βρουν αλλο τροπο; Π.χ. διαφορετικη αντιμετωπιση των παραπλευρων - αντιπαλων χαρακτηρων; Κι επισης, δεν θα μπορουσαν οι Echo - Boyd να εχουν μια πιο αμεση επικοινωνια, ειδικα οταν κατι παει στραβα; Να ειναι πιο "δεμενοι";

Τελος, παντων... μπορει να ειμαι υπερβολικος σε ολα τα παραπανω, αλλωστε, 4 επεισοδια εχουν παιχτει μονο... Παντως, η σειρα με κραταει, θα την συνεχισω!

See ya...

edora
14 Μαρτίου 2009, 19:10
Αξιώθηκα και το είδα επιτέλους.
Καλύτερο από το προηγούμενο, αλλά μέχρι εκεί. Η σειρά δεν έχει καταφέρει να με τραβήξει ακόμα στο βαθμό που θα ήθελα, αλλά δεν τα παρατάω μέχρι να φτάσω στο #7. Μου άρεσε η Dushku στις σκηνές που έδειχνε πόσο ευαίσθητη είναι στην Tabula Rasa φάση, παραδόξως.
Η Olivia Williams απλά απίστευτη για άλλη μια φορά και ο Boyd έχει αρχίσει να γίνεται ο αγαπημένος μου χαρακτήρας. Ο Topher από την άλλη μου σπάει τόσο πολύ τα νεύρα που αν συνεχίσει έτσι θα τον φωνάζω Dawn jr.!

kyriakossoad
15 Μαρτίου 2009, 10:26
πολύ καλό το επισόδιο!!!