PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Battlestar Galactica 4x20 - "Daybreak, Part II"

Σελίδες : 1 [2]

joel_barris
28 Ιουνίου 2009, 15:55
υ.γ. Μονάχα σε ένα σημείο αισθάνθηκα ότι κάτι λείπει από το φινάλε. Είναι το μοναδικό σημείο που παρέμεινε μελανό στο μυαλό μου. Θα ήθελα να δω μια σκηνή αφιερωμένη στους δυο φίλους, τον Adama και τον Tigh. Ενώ για όλα τα υπόλοιπα «μελανά» σημεία κατάφερα να βρω πειστικές απαντήσεις, αυτό το κενό είναι το μοναδικό που δεν κατάφερα να καλύψω…

Θα μου άρεσε και μένα να δω μια σκηνή Tigh-Adama στο φίναλε αλλά δεν νομίζω ότι ήταν και τόσο μεγάλη παράλειψη. Ίσως επείδη η αποθεωτική σκήνη που μοιράστηκαν στο τέλος του 4x13 τα λέει όλα. Μετά από εκείνο το σήμειο για μένα δεν ήταν απαραίτητο να είπωθει κάτι παραπάνω για τη φιλία/bromance Tigh-Adama, τους προσκυνώ:worthy:

Εμένα με ενοχλεί περισσότερο από εσάς που δεν μου άρεσε το φινάλε...

lol. Ακριβώς το ίδιο αισθάνομαι:lol:

Reben
28 Ιουνίου 2009, 17:25
Αν και αναφέρεσαι στο Joel Barris θα σου πως είδα εγώ το φινάλε... Ήμουν τόσο ενθουσιασμένη για το φινάλε που κάθησα και ξαναείδα τη σειρά από την αρχή ώστε να μην έχω κενά.Την πρώτη φορά τα είχα δει τόσο μαζεμένα που δε θυμόμουν αρκετά πράγματα.Τη δεύτερη φορά τη λάτρεψα περισσότερο τη σειρά γιατί είδα πως συνδέονται όλα!Και βλέπω λοιπόν το φινάλε.Απογοητεύτηκα πλήρως γιατί 3 βασικούς λόγους:1)Η σειρά σε προετοίμαζε για μια ultimate battle που έληξε και για μένα γρήγορα και βολικά. Χωρίς καμιά σημαντική απώλεια. 2)Η ιστορία με την Κάρα.Σε όλο το μισό της 4ης περιμέναμε να ανακαλύψουμε τι είναι η Κάρα.Τα trailer αυτό "πουλούσανε" ως την super αποκάλυψη. Και τι μάθαμε?Αυτό που υποπτευόμασταν/ξέραμε όλοι. Αυτό δε το κάνεις σε αυτή τη σειρά. Ή πες το μου από την αρχή όπως θέλανε να κάνουνε αρχικά ή βρες κάτι καλύτερο να μου πεις ή μη το "πουλάς" στα τελευταία επεισόδια. 3)Για μένα αυτό είναι happy end και εκτός κλίματος σειράς. Και άλλα δε μου άρεσαν αλλά τα έχω ξαναπεί. Εμένα με ενοχλεί περισσότερο από εσάς που δεν μου άρεσε το φινάλε...
Επειδή το έχω συζητήσει με πάρα πολύ κόσμο(και με μερικούς έχουμε διαφωνήσει πάρα πολύ έντονα) θα σου πω τι συμπέρασμα έχω βγάλει μετά από τόσο καιρό. Είναι η διαφορετική οπτική που αναφέρεις!Αυτό το φινάλε ή θα το μισήσεις ή θα το λατρέψεις! Δεν είναι τυχαίο ότι κανένας δεν ψήφισε χάλια. Χάλια δεν ήταν απλά κατώτερο των δικών μου προσδοκιών και για μένα δεν ήταν μέσα στο κλίμα του BSG. Έχοντας δει πια και άλλες σειρές που θεωρούνται διαμάντια, το BSG είναι η καλύτερη! Αλλά προτιμώ να μη θυμάμαι το τέλος!;)
Δεκτό! Είπαμε, ο καθένας έχει τη δική του οπτική και αυτή καταθέτει. Επομένως αν αυτή είναι η οπτική σου δεν έχω κανένα λογο να μη τη δεχτώ ως είναι. Το μόνο που μπορώ να σχολιάσω ως συνομιλητής είναι οι εξηγήσεις που δίνεις για τους λόγους που σε απογοήτευσαν. Και εδώ υπάρχει ένα λεπτό σημείο που πρέπει να διευκρινιστεί προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Τα όποια σχόλια δεν θέτουν προς αμφισβήτηση την δική σου οπτική. Απλά αντιπαραθέτουν μια οπτική διαφορετική.

Σε αυτή τη βάση λοιπόν διαφωνώ και με τους τρεις λόγους που καταθέτεις.

1) Η τελική μάχη δεν μου φάνηκε καθόλου γρήγορη. Καταλαμβάνει περισσότερο από το 50% της μιάμισης ώρας του επεισοδίου και πρόκειται για τη μεγαλύτερη σε χρονική διάρκεια μάχη που είδαμε ποτέ. Πέρα από τη χρονική της έκταση όμως ήταν και ουσιαστικά η μεγαλύτερη μάχη. Είχε τα πάντα. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι θα ήθελε ο καθένας να δει για να μη του φανεί «γρήγορη» και «βολική». Αν εγώ π.χ. για να ικανοποιηθώ ήθελα να δω μια 3ωρη μάχη, αν για να χορτάσω ήθελα να δω περισσότερες εκρήξεις και εφέ, αν για να τη θεωρήσω «Ultimate» και για να μη μου φανεί «βολική» ήθελα να δω σημαντικές απώλειες τύπου να πεθάνει ο Αντάμα, τότε δεν οφείλω να αναρωτηθώ για το κατά πόσο όλες αυτές οι προσδοκίες μου ήταν αυθαίρετες ή αν καλλιεργήθηκαν σκόπιμα από τη σειρά; Η προσωπική μου ταπεινή άποψη είναι πως ισχύει το πρώτο.

2) Ομοίως και για την Κάρα. Δεν ξέρω τι περίμενες ή τι ήθελες να δεις. Θα σου πω όμως το εξής και πάλι μιλώντας με βάση την δική μου οπτική. Όταν είδα για πρώτη φορά το φινάλε και είδα την Κάρα να εξαφανίζεται πάγωσα. Γιατί εκείνη ακριβώς τη στιγμή είχα για πρώτη φορά μια χειροπιαστή απόδειξη του τι είναι. Δεν πάγωσα από απογοήτευση, πάγωσα από έκπληξη. Παρόλο που όπως είπες κι εσύ το υποπτευόμουν. Βλέποντας αργότερα ξανά τη σειρά από την αρχή συνειδητοποίησα κάτι που ναι μεν το έβλεπα τόσο καιρό αλλά δεν του έδινα την απαραίτητη σημασία. Το τι είναι η Κάρα μας το έχουν πει κατά τη διάρκεια της σειράς 1000 φορές με 1000 διαφορετικούς τρόπους. Πόσες φορές ακούσαμε τον Λεόμπεν, το υβρίδιο του μητρικού, το υβρίδιο στο Razor, ή ακόμη και τον Μπάλταρ να την αποκαλούν άγγελο; Κι όμως δεν το είχα χωνέψει. Το θεωρούσα περισσότερο μεταφορικό. Γι αυτό και αποτέλεσε για εμένα έκπληξη η τελευταία της σκηνή. Γιατί ξαφνικά συνειδητοποίησα την αλήθεια που τόσο καιρό είχα μπροστά στα μάτια μου αλλά δεν έβλεπα. Και αναρωτιέμαι λοιπόν ξανά… αν αυτή η κατάληξη με άφηνε απογοητευμένο, αυτό θα οφειλόταν στη σειρά που τόσο καιρό μου «πουλούσε» κάτι άλλο, ή και πάλι στις δικές μου αυθαίρετες προσδοκίες; Προσοχή… δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι η ιστορία της Κάρα πρέπει με το ζόρι να αρέσει σε κάποιον. Δεν θα έβαζα ποτέ το γούστο κάποιου στο τραπέζι προς αμφισβήτηση. Επέτρεψέ μου όμως να τολμήσω να πω ότι κανείς δεν δικαιούται να κατηγορήσει τη σειρά ότι άλλο του «πουλούσε» και άλλο του έδωσε στο τέλος. Διότι κάτι τέτοιο είναι αντικειμενικά και αυταπόδεικτα αναληθές. Από εκεί και πέρα όμως, ο καθένας αποφασίζει σύμφωνα με τα γούστα του αν αυτό που είδε του άρεσε ή όχι.

3) Εγώ δεν το είδα καθόλου ως happy end. Εξήγησα σε άλλο μήνυμα τους λόγους και δεν χρειάζεται να τους αναφέρω ξανά. Το βρήκα όμορφα ισορροπημένο. Ένα μείγμα λύπης και χαράς, αισιοδοξίας και απαισιοδοξίας.

υ.γ. @ Joel
Έχεις απόλυτο δίκιο για τη σκηνή στο 4x13. Και δεν είναι μονάχα αυτή, ακολούθησαν και άλλες. Θα μου άρεσε όμως να δω το τελευταίο αντίο. Όχι επειδή ήταν αναγκαίο να ειπωθεί κάτι παραπάνω. Απλά θα ήθελα να δω κάτι ακόμα. Έστω μια σιωπηλή σκηνή, χωρίς φαμφάρες και μεγάλα λόγια. Μια αγκαλιά, ένα στρατιωτικό χαιρετισμό, ή έστω απλά ένα βλέμμα… κάτι… οτιδήποτε….

Σε κάθε περίπτωση όπως εξήγησα αυτό είναι ένα δικό μου κενό που δημιουργήθηκε από δικές μου προσδοκίες. Δεν το θεωρώ παράλειψη της σειράς. Άλλωστε, ακόμη θυμάμαι τα λόγια του Tigh τη στιγμή που μπαίνουν μαζί στο ΚΕΠΙΧ, λίγα λεπτά πριν τη μεγάλη μάχη:

«Έχουμε ακόμα χρόνο να τους πετάξουμε όλους από τις αερόθυρες»… :respect:

Τι άλλο να περιμένει να ακούσει ο Αντάμα από τον Ύπαρχο του, από τον φίλο του;

fragonard
2 Ιουλίου 2009, 23:24
Μολις τελειωσα τη σειρα και ειπα να γραψω δυο λογια για το φιναλε..
(τί δυο λογια, ακολουθει σεντονι:lol:)

Ηταν πολυ καλο το 4χ20 αλλα οχι αριστο..
Στο επεισοδιο υπηρξαν στιγμες κορυφαιες αλλα και καποιες που δυστυχως εριξαν λιγο το επεισοδιο και σταματουσαν την κατα τα αλλα πολυ ωραια ροη και το κλιμα του..
Αρχικα, βρηκα εξαιρετικες τις στιγμες της μαχης και της ολης επιχειρησης και διασωσης του κοριτσιου ..Και εκει που ολα ειναι μοναδικα και εχουν χτισει ενα απιστευτο κλιμα ξαφνικα παρεμβαλονται δυο στιγμες που το αλλοιωνουν..Η πρωτη εχει να κανει με το λογο του Μπαλταρ στον Καβιλ,"περι αγγελων και πραγματων που δε βλεπουμε και ομως υπαρχουν"..Κατανοω οτι η σειρα ασχολιοταν απο την αρχη και με αυτο, ομως ισως η ερμηνεια του Μπαλταρ , ισως ο τροπος που ηταν γραμμενο το κειμενο ισως το οτι δεν κολλουσε με τα ολα γεγονοτα και το κλιμα της σκηνης, δυστυχως φανηκε επιφανειακο το ολο πραγμα και ηταν λιγο αστειο και "ψευτικο" που ο Καβιλ το επαιρνε στα σοβαρα..Προφανως και ο δημιουργος ηθελε να κανει τη σκηνη φιλοσοφημενη και ηθελε να περασει ενα "μεγαλο" νοημα, απλα ηταν επιτιδευμενα δραμματικος ο λογος που θυμιζε ενα ειδος "κηρυγματος" και ετσι μαλλον δεν τους πετυχε αυτο που πραγματικα ηθελαν να περασουν..Ισως ειναι και η μονη φορα που η ερμηνεια του James Callis ηταν κατωτερη απ οτι μας εχει συνηθισει, όμως για να μην τον αδικησω γιατι γενικα ειναι εξαιρετικος μπορει να φταιει οπως ειπα και το κειμενο η ακομα και η "ακυρη" στιγμη και οχι ο ιδιος.

Η δευτερη στιγμη που φανηκε "λιγη" στα ματια μου ηταν με την αυτοκτονια του Καβιλ..Δε γινεται ενας τοσο σκληρος με τη σταση του κυλωνας ξαφνικα να αυτοκτονει,,,βεβαια ισως να ηταν τελικα και η μονη αδυναμια του , το οτι πανικοβληθηκε σε μια τετοια στιγμη και δεν μπορεσε μα κρατησει την ψυχραιμια του η ηθελαν να μας δειξουν πως ειναι τοσο εγωιστης και θεωρει και τον εαυτο του τοσο ανωτερο ον που προτιμα να πεθανει μονος του και οχι απο τους ανθρωπους...Αλλα απο τη μια ακουει τον Μπαλταρ και τη "φιλοσοφιμενη" αποψη του(τη στιγμη που η ελεν και τοσοι αλλοι σε προηγουμενα επεισοδια με πιο "βασιμες" αποψεις δεν καταφεραν να τον πεισουν) απ την αλλη αυτοκτονει και ετσι κλεινει λιγο αδοξα μια στιγμη "μαχης" και κορυφωσης που χτιζεται απο την αρχη..

Παντως περα απο αυτα η ολη σκηνη της επιχειρησης και των μαχων ηταν υποδειγματικη και καθηλωτικη.

Τελευταια αρνητικο η μαλλον περιεργο σημειο η εξηγηση για την Σταρμπακ η οποια εξηγηση ναι μεν μπορει να κρυβει κατι ουσιαστικο αλλα τουλαχιστον σε μενα δεν περασε, αν και συγκινηθηκα τη στιγμη της εξαφανισης.

Απο τις Καλυτερες στιγμες, ισως Η ΚΟΡΥΦΑΙΑ και πιο δραματικη, ηταν η στιγμη του θανατου της Roslin..Συγκινηθηκα τοσο πολυ που σχεδον με πηραν τα ζουμια:*(:oops:Και η μουσικη σε εκεινο το σημειο οπως και σε πολλα άλλα στο επεισοδιο ηταν συγκλονιστικη.

Επισης η σκηνη της "οπερας" ηταν άρτια και μοναδικα χτισμενη .Οι στιγμες του ονειρου και τις πραγματικοτητας με τη Λωρα, την Αθηνα να τρεχουν χτιστηκαν μοναδικα και ξεχωρισαν.Και η μουσικη και σε αυτο το σημειο επαιξε παλι ουσιαστικο ρολο.

τα φλασμπακ στην Καπρικα ηταν καλοφτιαγμενα(τουλαχιστον τα περισσοτερα) και η σκηνοθεσια και η φωτογραφια εμοιαζε κινηματογραφικη κυριως στην αρχη του πρωτου μερους...

Μου αρεσε ομως πολυ και το τελευταιο μισαωρο, και αν και προβλεψιμο σε καποια σημεια ηταν καλοφτιαγμενο και θα χαρακτηριζα το τελος ως γλυκοπικρο.Παντως σε καμια περιπτωση δεν ηταν κακο το τελος..Ολα ηρθαν στη θεση τους απλα υπηρχε μια μελαγχολια και στιγμες στεναχωριας και αποχωρισμου στην ατμοσφαιρα, γι αυτο και ο χαρακτηρισμος "γλυκοπικρο".

Σε αυτο το σημειο αν και οφ τοπικ θελω να πω πως στο 4χ19 η σκηνη της προεδρου στο "συντριβανι" , αναμεσα στο πληθος,ηταν ακρως καλλιτεχνικη και εμπνευσμενη σαν να μπηκαν και αλλα ειδη τεχνης μεσα στη σειρα..παραξενευτηκα που δεν αρεσε σε αρκετους οταν διαβασα τα σχολια του προηγουμενου επεισοδιου.Για μενα ηταν ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΗ και απο τις ωραιοτερες στιγμες τη σειρας..

Ειμαι, τελος ,πολυ ευχαριστημενος απο τη σειρα.Εχω να θυμαμαι πολλα, περα απο τη μυθολογια και τη βασικη ιστορια , τον τροπο που σε εκανε να προβληματιζεσαι και κυριως τις εξαιρετικες ερμηνεις απο τους ηθοποιους.Βαζω ομως πανω απ ολα την ερμηνεια της Mary McDonnel:worthy:,του James Callis και υστερα του Michael Hogan...
και ειχαν δικιο τα παιδια μου με πιεζαν να την αρχισω..
tO BSG Εχει μπει σιγουρα στις αγαπημενες μου σειρες ,

Reben
3 Ιουλίου 2009, 00:38
Δυο τρία μικρά σχολιάκια πάνω στις σκέψεις σου φίλε fragonard, αν μου επιτρέπεις. Όχι για τον αντίλογο. Απλά έτσι… γιατί το νόμισμα πάντοτε έχει δυο όψεις… :)

Για τον μονόλογο του Μπάλταρ:
Είσαι σίγουρος ότι ο Κάβιλ πήρε στα σοβαρά όσα του είπε ο Μπάλταρ για τους αγγέλους; Αισθάνθηκε ξαφνικά την παρουσία του θεού και αποφάσισε να παραδώσει την Ήρα; Η μήπως κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε εκείνη τη στιγμή και έκανε πίσω;

Για την αυτοκτονία του Κάβιλ:
Τελικά έχετε δίκιο όσοι τη βρήκατε περίεργη και βολική. Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, όταν όλοι οι υπόλοιποι Κύλωνες γύρω του είχαν σκοτωθεί κι εκείνος στεκόταν μόνος στη μέση του ΚΕΠΙΧ ενάντια σε όλους με ένα πιστολάκι στο χέρι έχοντας χάσει για πάντα κάθε ελπίδα να αποκτήσει αυτό που θέλει όσο τίποτα στον κόσμο, έπρεπε να μεταμορφωθεί σε δαίμονα και να τους κάψει όλους ζωντανούς βγάζοντας φλόγες από το στόμα…
δεν ειρωνεύομαι… αστειεύομαι χρησιμοποιώντας ένα ακραίο παράδειγμα μήπως και δια της ατόπου φανεί ότι το τέλος που είχε ήταν ότι πιο φυσικό μπορούσε να συμβεί.

Για την Καρα, Από συνέντευξη του Moore:

RDM: We had lots of discussions about it, we explored lots of different avenues, and they were just all unsatisfying. If she just sprouted wings and flew up to the clouds, it would not be a satisfying ending. It just wouldn't. We never heard and I have yet to hear a concrete definition of Kara Thrace that becomes more satisfying than what we have. What we have a has a sort of poetry and mystery to it and preserves the mystery and sort of lets people debate and think and wonder what she meant and where she came from and what that was all about. And it's also clear that she was about getting them to their salvation. She was the harbinger of death, and brought them to that, and she was the harbinger of life and brought them to that as well.

it'll be controversial. There will be people who will absolutely hate it and think that we failed in our mission. We debated it in the room, I thought about it a long time, and I had sort of the same answer. And the more I struggled to give definition to it, the less satisfying it became. There various avenues we went down, discussions, saying she's specifically this or that. And every time it felt uninteresting and kind of pedestrian. It felt like, if she's truly connected to the Eternal, if she's connected to this other power, this other thing in the universe, as long as you know she's connected to it and she's fulfilled her destiny, brought us to this place, brought us to two Earths, really, that's enough. That should just be left to your imagination, left to your inquiry, left you to try to fill in the blanks we leave. That was my answer and I'm sure -- I know - people will debate it.

I have more than accepted the fact that there will be people who will never quite get over that. Just some fun info for people still looking for answers, thought I would bring it to this forum. The main thing I got from it was she was the harbinger of death as she lead them to Earth 1 and the harbinger of life when she led the to Earth 2.

sheik
21 Ιουλίου 2009, 05:23
Λοιποοοοοοοοοοοοοοοοοοοοον!

Αρχικα να πω οτι ψηφισα αριστο.Βεβαια αυτο που θα ακολουθησει μονο αυτη την εντυπωση δεν δινει, αλλα δεν εχει σημασια.

Το φιναλε με αφησε με απειρες αποριες ενω αρκετα απο τα οσα εγιναν δεν θα ελεγα οτι με τρελαναν κιολας:

Καταρχας να πω πως αυτο που με απογοητευσε πααααααρα πολυ ηταν η σκηνη με την επαληθευση του οραματος στην Οπερα. Δηλαδη, αν ειναι δυνατον, τοσες σαιζον απλα για να παρει η Σιξ το μωρο απο τον διαδρομο και να το περπατησει 10 βηματα.Ντοινγκ!

Επισης, εφοσον ο Καβιλ σμφωνησε σε 5" να δωσει την Ηρα με ανταλλαγμα την Ανασταση, τοτε τα τζιμανια μας στο Γκαλακτικα(ονοματα δε λεμε υποληψεις δε θιγουμε) γιατι δεν το προτειναν ευθυς εξαρχης, να γλιτωσουν απο ολη την φασαρια?Με ενα τηλεφωνακι αμεσως μετα την απαγωγη θα λυνονταν ολα.

Σκηνη Καβιλ-Μπαλταρ, αυτοκτονια Καβιλ...ουδεν σχολιον!

Εξαφανιση Σταρμπακ.

Αληθεια σε ποιο ακριβως λεπτο μας λενε οτι οι head six/head baltar ειναι αγγελοι?Εγω χαμπαρι δε πηρα.

Και ΠΟΛΛΑ αλλα που μου εκατσαν στραβα αλλα δε θα κατσω να σκασω και να αφιερωσω χρονο γιατι η ουσια ειναι αλλου:

Μπορει ,προσωπικα, να μη μου ελυσε σχεδον καμια περαιτερω απορια, μπορει αρκετα να με χαλασαν ετσι οπως εξελιχθηκαν αλλα εκει που η σειρα ξεχωριζει,στους χαρακτηρες, τα πηγε περιφημα.

Εδωσε στους περισσοτερους ενας υπεροχο τελος, γλυκοπικρο,σκετο πικρο,σκετο γλυκο, δεν ξερω τι απο τα 3 παντως σε αφηνε με ενα κομπο στο στομαχι.

Υπεροχες σκηνες στο τελος του επεισοδιου,καταπληκτικη μουσικη, εντονα συναισθηματα λυπης,χαρας και λυτρωσης.Αυτα κραταω απο το φιναλε, αυτα μου εμειναν,αυτα θυμαμαι,αυτα καταλαβα, γι'αυτα ψηφισα "αριστο".

carlos55
21 Ιουλίου 2009, 08:51
Καταρχας να πω πως αυτο που με απογοητευσε πααααααρα πολυ ηταν η σκηνη με την επαληθευση του οραματος στην Οπερα. Δηλαδη, αν ειναι δυνατον, τοσες σαιζον απλα για να παρει η Σιξ το μωρο απο τον διαδρομο και να το περπατησει 10 βηματα.Ντοινγκ!
Κατά τη γνώμη μου η συγκεκριμένη σκηνή από την αρχή της μέχρι και το τέλος στο CIC, που σηκώνουν το κεφάλι ο Baltar και η Caprica 6 και βλέπουν τους Final 5, ήταν από τις πιο όμορφα σκηνοθετημένες σκηνές της σειράς. Καθ' όλη τη διάρκεια της, μου είχε σηκωθεί η τρίχα.

Επισης, εφοσον ο Καβιλ σμφωνησε σε 5" να δωσει την Ηρα με ανταλλαγμα την Ανασταση, τοτε τα τζιμανια μας στο Γκαλακτικα(ονοματα δε λεμε υποληψεις δε θιγουμε) γιατι δεν το προτειναν ευθυς εξαρχης, να γλιτωσουν απο ολη την φασαρια?Με ενα τηλεφωνακι αμεσως μετα την απαγωγη θα λυνονταν ολα.
Η καταστροφή του Resurrection Hub και κατ' επέκταση της δυνατότητας της Ανάστασης, ήταν ίσως η μεγαλύτερη νίκη που πέτυχε ο στόλος εναντίον των Cylons. Ήταν τόσο σημαντικό, που ανάγκασε τους ανθρώπους να συμμαχήσουν με τους αποσχισθέντες Cylons. Όταν πια όλα είχαν τελειώσει και η ήττα ήταν αναπόφευκτη, πρότειναν να δώσουν στον Cavil την Ανάσταση, με αντάλλαγμα την Ήρα και αλλά και τη επιβίωσή τους. Όπως είχαν κάνει και πάλι οι Final 5 κατά τη διάρκεια του 1ου κυλωνικού πολέμου και έσωσαν τις αποικίες (all this has happened before and all this will happen again).

Σκηνη Καβιλ-Μπαλταρ, αυτοκτονια Καβιλ...ουδεν σχολιον!
Το έχει αναλύσει πολύ εύστοχα ο Reben

Είναι το τέλειο τέλος για τον συγκεκριμένο χαρακτήρα. Για την ακρίβεια, είναι το μοναδικό τέλος που θα μπορούσε με τόσο εμφατικό και ξεκάθαρο τρόπο να επισφραγίσει την ματαιόδοξη φύση του. Ο Κάβιλ σιχαίνεται τον ίδιο του τον εαυτό και δεν μπορεί να αποδεχτεί την ύπαρξή του. Κοιτάζεται στον καθρέφτη και αυτό που βλέπει είναι ένα τέλειο πλάσμα εγκλωβισμένο στο σώμα μιας κατσαρίδας. Όταν πια σβήνει και η τελευταία του ελπίδα αντιδρά έτσι όπως αντιδρούν πάντοτε οι Νο1 σε καταστάσεις που ξεφεύγουν από τον έλεγχο τους. Ακραία.

Για τον μονόλογο του Μπάλταρ:
Είσαι σίγουρος ότι ο Κάβιλ πήρε στα σοβαρά όσα του είπε ο Μπάλταρ για τους αγγέλους; Αισθάνθηκε ξαφνικά την παρουσία του θεού και αποφάσισε να παραδώσει την Ήρα; Η μήπως κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε εκείνη τη στιγμή και έκανε πίσω;

Εξαφανιση Σταρμπακ.
Αυτό με την Starbuck ούτε εμένα μου άρεσε. Όχι γιατί αποτελεί εύκολη λύση (γιατί δεν είναι), αλλά γιατί προσωπικά δεν ήθελα μια υπερφυσική απάντηση. Αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό.
Ακριβώς από πάνω, ο Reben παραθέτει την απάντηση του Moore, όσον αφορά τη Kara.

Αληθεια σε ποιο ακριβως λεπτο μας λενε οτι οι head six/head baltar ειναι αγγελοι?Εγω χαμπαρι δε πηρα.
Δεν υπάρχει κάποιο σημείο που σου λένε "ξέρεις, είμαστε άγγελοι", αλλά από την αναφορά που υπήρχε σε προηγούμενο επεισόδιο για τους αγγέλους και από τον διάλογο μεταξύ Ηead Baltar και Head Six, στην τελευταία σκηνή, στο μέλλον πια της Νέας Γης, δε θέλει και μεγάλο λογικό άλμα για να συμπεράνεις ότι είναι άγγελοι. Άγγελοι όμως της μυθολογίας του BSG. "Του ενός και μοναδικού Θεού" του BSG.

F1spa
23 Ιουλίου 2009, 16:54
Ισως ειναι και η μονη φορα που η ερμηνεια του James Callis ηταν κατωτερη απ οτι μας εχει συνηθισει,

:thumbdown Λυπάμαι που ξεκινάω τον σχολιασμό του τέλους με κάτι τέτοιο, αλλά δε μπόρεσα να κρατηθώ. Εγώ λοιπόν θεωρώ πως η ερμηνεία του τη δεδομένη στιγμή ήταν πολύ καλύτερη του αναμμενομένου.. Ο James Callis εμένα προσωπικά ως ηθοποιός ποτέ μα ποτέ δε μου έκανε το κλικ, μόνο σε ορισμένες στιγμές, θεωρώ πως ξεπέρασε τον εαυτό του. Όμως για μένα ισχύει πως δε μπορεί να συγκριθεί σε καμία περίπτωση με το υπόλοιπο cast. Περίμενα να τελειώσω τη σειρά για να το πω, και εδώ θά'μαστε όταν τη ξαναδώ, και αν αλλάξω γνώμη δεσμεύομαι να το πω ;)

Τώρα τι να πρωτοπεί κανείς... Ομολογώ πως οι συζητήσεις που έγιναν ήταν εξαιρετικές. Πολύ δυνατά σχόλια και έξυπνες απαντήσεις, δε σου αφήνουν περιθώριο να πεις πολλά.

Σε αυτο το σημειο αν και οφ τοπικ θελω να πω πως στο 4χ19 η σκηνη της προεδρου στο "συντριβανι" , αναμεσα στο πληθος,ηταν ακρως καλλιτεχνικη και εμπνευσμενη σαν να μπηκαν και αλλα ειδη τεχνης μεσα στη σειρα..παραξενευτηκα που δεν αρεσε σε αρκετους οταν διαβασα τα σχολια του προηγουμενου επεισοδιου.Για μενα ηταν ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΗ και απο τις ωραιοτερες στιγμες τη σειρας..

Η σκηνή με το συντριβάνι ήταν όντως εξαιρετική, συμφωνώ απόλυτα.

Μπορεί η εξήγηση για την Κάρα να μη με ενθουσίασε, όπως επίσης και το γεγονός πως ονόμασαν γη το τελευταίο πλανήτη, γιατί το μεν δεύτερο, εντάξει, μύριζε από χιλιόμετρα, αλλά για το δε πρώτο δε θα μπορούσα να σκεφτώ κάτι διαφορετικό και χαίρομαι που κατέληξε έτσι!
Επίσης όπως αναφέρθηκε ήδη:
...The main thing I got from it was she was the harbinger of death as she lead them to Earth 1 and the harbinger of life when she led the to Earth 2.
και νομίζω το πιο σπουδαίο είναι το πόσο αρμονικά δένεται όλη η ιστορία της Στάρμπακ μέχρι το τέλος της.

Αυτό που δε περίμενα με τίποτα να εξηγηθεί, έστω και με μία τέτοια θεϊκή εξήγηση είναι οι head people, Baltar και Six. Γέμισα χαμόγελο μόλις το συνειδητοποίησα. Θυμόμουν μέχρι και το τέλος που ο sheik στην αρχή αρχή της σειράς είχε αναρωτηθεί (κι εγώ φυσικά) αν όντως έχουν βάλει τσιπάκι στο κεφάλι του Μπάλταρ για να την βλέπει!!! Κι ενώ περνούσαν τα επεισόδια είχα πάψει να περιμένω εξήγηση για να μην απογοητευτώ, κι όμως... :)

Και τώρα σχόλια και χαζές ερωτήσεις:

1)Στη Ρόσλιν για ποιο λόγο δεν έδωσαν πάλι εκείνο το αντίδοτο που είχαν φτιάξει απ'το αίμα της Ήρας??

2)Επίσης διάβασα παραπάνω το εύστοχο σχόλιο από Reben, περί έλλειψης αποχαιρετισμού από Αντάμα και Τάι. Απ'τη μία συμφωνώ, αλλά απ'την άλλη θα ρωτήσω, γιατί να υπάρχει αποχαιρετισμός; Γιατί να λέμε πως έλειψε κάτι τέτοιο και γιατί η Κάρα είπε στο Λη πως ο Αντάμα θα φύγει? Δηλαδή δε θα ξαναειδωθούν μεταξύ τους?? Πόσο δύσκολο θα ήταν??

κι επίσης

3) Για ποιον λόγο χρειαζόταν η Ήρα για να συνεχιστεί το είδος?? Γιατί χρειαζόταν ένας μισός άνθρωπος μισός cylon για να συνεχιστεί το είδος??? Αν άρχιζαν να αναπαράγονται με όποιον(τυχαίο) τρόπο νά'ταν, το ίδιο αποτέλεσμα δε θά'χε;;

Υ.Γ.1:
Η αυτοκτονία του Κάβιλ δεν είναι βολική. Είναι το τέλειο τέλος για τον συγκεκριμένο χαρακτήρα. Για την ακρίβεια, είναι το μοναδικό τέλος που θα μπορούσε με τόσο εμφατικό και ξεκάθαρο τρόπο να επισφραγίσει την ματαιόδοξη φύση του. Ο Κάβιλ σιχαίνεται τον ίδιο του τον εαυτό και δεν μπορεί να αποδεχτεί την ύπαρξή του. Κοιτάζεται στον καθρέφτη και αυτό που βλέπει είναι ένα τέλειο πλάσμα εγκλωβισμένο στο σώμα μιας κατσαρίδας. Όταν πια σβήνει και η τελευταία του ελπίδα αντιδρά έτσι όπως αντιδρούν πάντοτε οι Νο1 σε καταστάσεις που ξεφεύγουν από τον έλεγχο τους. Ακραία.

:respect:

Υ.Γ.2: Μετά και τη σημερινή μέρα,δυστυχώς, αφήνω πίσω το στάδιο βλέπω-αγωνιώ-σχολιάζω και περνάω στο θυμάμαι-ζηλεύω-ζηλεύω! ;)

So Say We All λοιπόν...

sirina
23 Ιουλίου 2009, 19:54
^
Δεν ειχαν μηχανες, αποποιηθηκαν την τεχνολογια οποτε αφου αλλος για Χιο τραβηξε και αλλος για Μυτηληνη, μαλλον δε παιζει να ξανασυναντηθουν(αυτο το σημειο με κλονισε τοσο πολυ). Η Ηρα ειναι σημαντικη γιατι ειναι υβριδιο.. Το πρωτο κιολας.

sheik
23 Ιουλίου 2009, 20:56
Κοιτα αυτο με την Ηρα για μενα θελει διευκρινιση.

Η Ηρα ειναι σημαντικη, μοναχα εαν ο moore εννοουσε στο τελος οτι ολοι εμεις ειμαστε υβριδια Σαιλον-ανθρωπων.Ετσι εξηγειται το γιατι ειναι σημαντικη και ιδιαιτερη καθως ο δικος της γενετικος κωδικας ειναι αυτος που συνεχιστηκε ανα τους αιωνες και εδωσε το νεο ειδος(εμας).

Αλλιως ειτε υπηρχε Ηρα ειτε οχι, ανθρωποι ηταν οι περισσοτεροι(με εξαιρεση 3 Σαιλον) και μπορουσαν να αναπαραχθουν και να συνεχισουν το ειδος.

carlos55
24 Ιουλίου 2009, 01:28
Η Ήρα είναι σημαντική για το λόγο που αναφέρει ο sheik. Μέσω της Ήρας δεν επιβίωσαν μόνο οι άνθρωποι, αλλά και οι Cylons. Η επιβίωση των Cylons για τη σειρά είναι εξίσου σημαντική με την επιβίωση των ανθρώπων. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι o ένας και μοναδικός θεός του BSG παρουσιάστηκε πρώτα μέσω των Cylons (και στη συνέχεια μέσω του Baltar).

Krasas
24 Ιουλίου 2009, 12:49
1)Στη Ρόσλιν για ποιο λόγο δεν έδωσαν πάλι εκείνο το αντίδοτο που είχαν φτιάξει απ'το αίμα της Ήρας??
Αν θυμάμαι καλά κάπου αναφέρεται στη σειρά αυτό, αλλά δε θυμάμαι την ακριβή εξήγηση. Ίσως ήταν κάτι στις γραμμές του "ο καρκίνος είναι πιο επιθετικος και πολύ πιο προχωρημένος".

Από εκεί και πέρα υπάρχει και ένας συνδυασμός άλλων παραγόντων, όπως πχ ότι η Ήρα δεν είναι πια έμβρυο, το "αντίδοτο" δεν ήταν και τόσο αντίδοτο εφόσον επέστρεψε ο καρκίνος γρήγορα και μάλιστα δυναμικά, και ότι ο Baltar ίσως δεν προτίθεται ή δεν είναι σε θέση να αναλάβει ξανά το ρόλο να επανσυνθέσει μια νέα φόρμουλα or sth.

3) Για ποιον λόγο χρειαζόταν η Ήρα για να συνεχιστεί το είδος?? Γιατί χρειαζόταν ένας μισός άνθρωπος μισός cylon για να συνεχιστεί το είδος??? Αν άρχιζαν να αναπαράγονται με όποιον(τυχαίο) τρόπο νά'ταν, το ίδιο αποτέλεσμα δε θά'χε;;

Πέρα από το ότι τελικά το πήγαν στο ότι η Ήρα είναι ο κοινός μας πρόγονος, η Ήρα είχε και τον βασικό συμβολισμό του νέου πολιτισμού με αρμονική συμβίωση Cylons με ανθρώπους. Είναι αυτό που τονίζει ο Tigh σε κάποια στιγμή ότι "pure human doesn't work, pure Cylon doesn't work". Είναι το νέο ξεκίνημα με το οποίο ελπίζουν πως θα σπάσουν τον κύκλο "all this has happened before, and will happen again" και συγχρόνως η απόδειξη ότι άνθρωποι και Cylons μπορούν να αγαπηθούν και να έχουν απογόνους.

Αλλιως ειτε υπηρχε Ηρα ειτε οχι, ανθρωποι ηταν οι περισσοτεροι(με εξαιρεση 3 Σαιλον) και μπορουσαν να αναπαραχθουν και να συνεχισουν το ειδος.
Νομίζω πως οι Cylons που έμειναν στη Γη δεν ήταν μόνο 3. Λίγοι, αλλά τουλάχιστο Sharons και Capricas υπήρχαν αρκετές, και μετά είναι και οι Final ...Four.

F1spa
24 Ιουλίου 2009, 14:30
Thanks για τις απαντήσεις, αλλά εγώ πάλι δεν πολυκατάλαβα...

Αυτό που δε καταλαβαίνω είναι για ποιο λόγο χρειαζόταν η Ήρα!!

Δε θα μπορούσαν, αρχικά, να αναπαράγονται μόνο οι cylons μεταξύ τους και οι άνθρωποι μεταξύ τους?? Με τον καιρό θα γινόταν μία μίξη όπως αυτή με την Ήρα. Ή ίσως και όχι. Ένας νέος πολιτισμός-με ό,τι αυτός συνεπάγεται όπως άφθονη τροφή, καλύτερες συνθήκες ζωής, ψυχολογία σε καλύτερο επίπεδο, ειρήνη κ.ο.κ.- δεν είναι αρκετός για να χτιστεί μία καινούρια γενιά και πάνω σ'αυτήν χιλιάδες ακόμη??

Ο/η F1spa έγραψε μετά από 14 λεπτό(ά) και 8 δευτερόλεπτο(α)...

Υ.Γ.: Krasas, δεν είχα δει την απάντηση σου.

1)Όντως τώρα που το λες θυμήθηκα τα λόγια του Τάι, όμως γιατί doesn't work?? Αφού απόγονοι υπάρχουν σε όλες τις περιπτώσεις (ο Λίαμ βέβαια δεν έζησε, αλλά θα μπορούσε κάλλιστα να έχει ζήσει!)

2)Δε τολμώ να σκεφτώ πως υπάρχει ένα αντίδοτο το οποίο ο Μπάλταρ θα μπορεί να χορηγήσει και δεν θα το κάνει(η δε θα τον κάνουν να το κάνει)!!

3)Ο καρκίνος ήταν πιο προχωρημένος τη δεύτερη φορά?? Αφού τη πρώτη η Ρόσλιν πήρε το φάρμακο αμέσως πριν πεθάνει, ενώ τη δεύτερη έζησε τόσους μήνες!!! :???:

4)Αν έφταιγε το ότι η Ήρα δεν ήταν έμβρυο πλέον,δε το ξέρω, αλλά γενικά δε θα έπρεπε να υπάρχει μία εξήγηση και μία περισσότερη προσπάθεια συνολικά?? Έστω σε μισό επεισόδιο! Εκτός αν μου διέφυγε κάτι. Αλλά το πολύ κάποια αναφορά δε θα θυμάμαι...

Amphipolis
15 Αυγούστου 2009, 19:31
Μετά τη χλιαρή σ3 και το μετριότατο ξεκίνημα της σ4 είδα από τη μέση και μετά να επιστρέφει δυναμικά η αγαπημένη σειρά.
Το φινάλε συγκλονιστικό!

MrVolcom
1 Οκτωβρίου 2009, 18:52
Η καλυτερη σειρα μαζι με το Lost!

SO SAY WE ALL

mand1as
10 Ιουνίου 2010, 09:50
υπεροχη σειρα και αναλογο το φιναλε της, ομολογω δε περιμενα happy-ending τοσο ευρειας κλιμακας, αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια

σε ολη τη διαρκεια αυτου του ταξιδιου ειχα μια ανεξηγητη ομορφη αισθηση dejavu, και εξακολουθω να την εχω...

διαμαντι απο τα λιγα που υπαρχουν, ειλικρινα δε περιμενα απο μια σειρα αυτου του ειδους (ή μαλλον για να πω καλυτερα απο μια οποιαδηποτε τηλεοπτικη σειρα να με εκπληξει για 2η φορα με τοσο συγκλονιστικο τροπο) να βγαλει τοση ενεργεια και να πραγματευτει με τοσα πολλα ζητηματα με τοση ομορφη αποδοση, αλλα αυτο ηδη φανηκε απο το πρωτο 30λεπτο του pilot κι οσο πηγαινε γινοταν ολο και καλυτερο μεχρι τελους...

so say we all

Krasas
10 Ιουνίου 2010, 10:23
^^^ Αν δεν το γνωρίζεις ήδη, υπάρχει και μια συμπληρωματική τηλεταινία, το The Plan, που προβλήθηκε μερικούς μήνες αργότερα από το φινάλε της σειράς.

Επίσης, υπάρχει και η νέα σειρά του SyFy Caprica (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=27533) που εξελίσσεται στο ίδιο σύμπαν με το BSG, σε αρκετά διαφορετικό ύφος βέβαια. Είναι ακόμα στην αρχή της (έχει παιχθεί μισή season αλλά μπορεί να σε ενδιαφέρει.

mand1as
10 Ιουνίου 2010, 10:29
^^^ Αν δεν το γνωρίζεις ήδη, υπάρχει και μια συμπληρωματική τηλεταινία, το The Plan, που προβλήθηκε μερικούς μήνες αργότερα από το φινάλε της σειράς.

Επίσης, υπάρχει και η νέα σειρά του SyFy Caprica (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=27533) που εξελίσσεται στο ίδιο σύμπαν με το BSG, σε αρκετά διαφορετικό ύφος βέβαια. Είναι ακόμα στην αρχή της (έχει παιχθεί μισή season αλλά μπορεί να σε ενδιαφέρει.

εχω ηδη υποτιτλισμενο το The PLan και θα το δω αργοτερα, εχω και τα webisodes που δε ταχω δει ακομη αλλα τι να λεμε τωρα! οσο για το Caprica ειχα υποψιν εδω και καιρο την υπαρξη του ως σειρα αλλα αγνοουσα πληρως το genre του, και καθως εβλεπα τη πρωτη σεζον του BSG τοτε καταλαβα τι παιζει, και σκεφτομουν οτι σιγουρα θα το βλεφαριασω και αυτο, βεβαια στη πορεια μοιραια ξεχαστηκε εντελως! θενξ που μου το θυμισες!

sheik
11 Ιουνίου 2010, 18:40
Το The Plan παρεπιπτοντως δεν φτανει με την καμια την ποιοτητα του Razor, αλλα βλεπεται ευχαριστα. Απλα, εμενα, μου φανηκε προχειρο, διχως ομαλη ροη και αρκετα ασυνδετο.

Krasas
11 Ιουνίου 2010, 18:56
^^
Ναι, πάνω κάτω και εμένα αυτή είναι η άποψή μου για το The Plan (και υπάρχει και ξεχωριστό topic για τα σχόλια για το The Plan όπου τα λέμε και εκεί (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=29036)).
Ήθελα να το αναφέρω εδώ περισσότερο για λόγους πληρότητας.

F1spa
11 Ιουνίου 2010, 18:58
Το The Plan παρεπιπτοντως δεν φτανει με την καμια την ποιοτητα του Razor, αλλα βλεπεται ευχαριστα. Απλα, εμενα, μου φανηκε προχειρο, διχως ομαλη ροη και αρκετα ασυνδετο.

Εγώ το βρήκα εξαιρετικό. Όχι μόνο είχε αρκετές απαντήσεις αλλά είδαμε και την άλλη πλευρά του Cavil, το σημαντικότερο δηλαδή.

oasic1988
11 Ιουνίου 2010, 22:37
Κι εγώ το The Plan το βρήκα πολύ πρόχειρο, ουσιαστικά σαν ρικάπ μου φάνηκε λες και βλέπαμε τα backstage. Και δεν μπορώ να πώ ότι πήραμε πολλές απαντήσεις.

Mand1a χαίρομαι που αναγνώρισες την αξία του BSG πιάσε Buffy ή SFU τώρα :P

Υ.Γ. Αφηρημένα ψήφισα απογοήτευση :innocent:

dalas9
12 Ιουνίου 2010, 00:19
Παιδιά είστε εντελώς offtopic και μην ξεχνάτε είναι το θρεντ του φινάλε. Το Plan έχει δικό του θέμα. :)

mand1as
15 Ιουνίου 2010, 17:18
Edit

Το post μεταφέρθηκε από εδώ (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=20615&page=16).
Προσοχή στα σχόλια με spoilers

Ντρέπομαι που το λέω αλλά έχω να κάνω post στο forum εδώ και πολύ καιρό.
Πιστεύω δεν υπάρχει καλύτερη στιγμή απο αυτήν για να επιστρέψω.
Το επεισόδειο αυτό φυσικά ήταν απλά ΑΡΙΣΤΟ. Δεν υπάρχει συζήτηση περί του θέματος.
Εγώ το μόνο που σκέφτομαι τώρα είναι:
1. Που στο καλό σκάσανε???
2. Ποιός να είναι ο πέμπτος????Τον ξέρουμε????
3. Παρελθόν ή μέλλον σε σχέση με την σημερινή εποχή??? Διότι αν είναι μέλλον έχει μια λογική διότι σε λίγα χρόνια έτσι θα μας έχουμε κάνει και θα αφήσουμε κάνα Bush να βρούνε για τον πέμπτο cylon να ξενερώσουνε όλα τα πέτσινα. Αλλά αν είναι παρελθόν σημαίνει οτι θα δούνε τίποτα παλικάρια με ρόπαλα, μούσια και τόξα να τους κυνηγάνε να τους φάνε και ότι τελικά καταγόμαστε από μία μείξη ανθρώπων(purebloods) και μηχανές......... Αλήθεια είναι κουφό.....

Τέλος σκέφτομαι σε περίπτωση που βλέπουμε το μέλλον στην σειρά μήπως ο πέμπτος είναι κάποιο πραγματικό πρόσωπο και όχι κάποιος ηθοποιός ή καινούριος χαρακτήρας.....

συγχαρητηρια εισαι ο μονος που καταφερε και προεβλεψε το φιναλε!

τελικα εκεινη η γη δεν ειχε την γεφυρα του Μπρουκλιν οπως αρχικα ειχε ειπωθει, αυτο μπορουσε να υποπτευθει απο το γεγονος οτι σε κανενα γκρο πλαν του πλανητη δε φαινοταν η γεωδαισια της γης, ειχαν ηδη φροντισει επιτηδες να καλυψουν το μεγαλυτερο μερος με πολλα συννεφα αφηνοντας ασυνδετες τρυπες απο εδαφος και θαλασσα...

κατι που φυσικα δεν εγινε οταν εφτασαν αργοτερα στη νεα γη...

ΥΓ. μεγαλη πικρα για οσους χρειαστηκαν 2 σεζον για να δουν 10 + 10 επεισοδια...

smile88
20 Μαρτίου 2011, 18:43
Η μαχη ηταν ανταξια της σειρας! Το πως εγινε τελικα το σκηνικο της οπερας ηταν ακρως ανατριχιαστικο! Χαλαστηκα λιγο με την αυτοκτονια του Καβιλ, το θεωρησα πολυ ευκολη λυση, κατι σαν "ας αυτοκτονησω, να τελειωνουμε", αλλα οταν το σκεφτηκα καλυτερα, μου αρεσε, ηταν τοσο ανθρωπινο και τοσο μηχανικο με αηδια για τους αλλους ταυτοχρονα! :yes:
Την καταληξη της Τορυ την περιμενα, ε, δε θα το μαθαινε τελικα ο Πρωτος; :P
Μια ενταση εχω μονο κι ειναι βεβαιως ολο αυτο το στορυ με την Σταρμπακ... Δε μου αρεσε που αρχισαν να λενε οτι εχει ενα πεπρωμενο απο την 3η σαιζον κιολας, δε θεωρουσα οτι της ταιριαζε τετοιου ειδους storyline, δε μου αρεσε οταν εξαφανιστηκε για λιγα επεισοδια στο τελος της 3ης σαιζον, και το βρηκα too much κι ηταν καραπροβλεψιμη η επιστροφη της... Ενταξει, ξερω οτι η σειρα εστιασε πολυ στο θρησκευτικο μερος, γι' αυτο δε με χαλασε στην τελικη η σκηνη του Γκαιους με τον Καβιλ (αν και θα μπορουσαν να αντιμετωπισουν καλυτερα τον Γκαιους σε αυτην την σαιζον) αλλα οχι κι ετσι! Ασε που ηθελα πραγματικα να καταληξει με τον Απολλο, κι ας ημουν σιγουρη οτι κατι θα γινονταν και δε θα κατεληγαν μαζι, αλλα το flashback ηταν ακομη μια μαχαιρια στην πληγη... :( Θα ηταν καλυτερα να ελεγαν οτι ο πατερας της ηταν ο Ντανιελ κι οτι αυτη ηταν το πρωτο υβριδιο, οχι η Ηρα...
Μορφιασα λιγο οταν εδειξε τους Χομο-κατι, αλλα το τελος, μολις καταλαβα σε ποια χρονικη περιοδο ηταν οταν εδειξε τα 150.000 χρονια μετα και το κλεισιμο του ματιου με τα ρομποτ, μου αρεσε τρελα! Εξαλλου, μας εφεραν και τον δωδεκαθεϊσμο! :P
Γενικα, ηταν νορμαλ η καταληξη ολων, αν και θα ηθελα να ειχε πεθανει καποιος αλλος, εκτος απο την Ροσλιν... Ακομα με στοιχειωνει το σκηνικο με τον Σαμ να οδηγα τα σκαφη στον Ηλιο, δεν πιστευω ακομα οτι ειναι Σαιλον, λεμε! :cry::*(
Σε γενικες γραμμες, οχι, το φιναλε δεν ηταν ανταξιο της σειρας, αλλα παρ' ολα αυτα, ηταν αρκετα καλο, σου δημιουργησε πολλα συναισθηματα, κι αυτο ειναι αρκετο!
So say we all.-

Jane1
28 Δεκεμβρίου 2011, 01:28
Από την αρχή η σειρά σε κάνει να αναρωτιέσαι αν όλα αυτά που βλέπουμε διαδραματίζονται στο παρελθόν ή στο μέλλον. Εγώ από την αρχή έκλινα προς το παρελθόν λόγω των 12 θεών και τις πολλές αναφορές στην αρχαία Ελλάδα. Τελικά ήταν το μέλλον (τέλος) της παλιάς Γης και το παρελθόν (αρχή) της νέας Γης. Το επεισόδιο το βρήκα άριστο σαν επεισόδιο και αυτό ψήφισα, όμως υπάρχουν κάποια πραγματάκια που από πλευράς μου θα τα ήθελα αλλιώς, αλλά αυτό δεν έχει σημασία.

Δέσανε υπέροχα οι σκηνές flashback, το πως ξεκίνησαν όλα με το πως τελειώνουν όλα. Μου άρεσε πως αποδώσανε το όνειρο με την όπερα των Ρόσλιν-Σάρον-Κάπρικα, υπέροχη και η σκηνή με τους 5 Κύλωνες. Το ότι η Ήρα θα ήταν ουσιαστικά η Εύα το είχα φανταστεί οπότε δεν με ξένισε όπως τους περισσότερους. Φτάνοντας στο τέλος της η σειρά, έπρεπε προφανώς να τελειώσει και το ομότιτλο σκάφος, φοβερή η σκηνή που οδηγείται στον ήλιο για να καταστραφεί. Τραγικό που οι Κάρα και Ρόσλιν οδήγησαν τον λαό τους σε μια νέα ζωή που αυτές δεν μπόρεσαν να ζήσουν, εκπληρώνοντας όμως έτσι το πεπρωμένο τους. Και εμένα δεν μου άρεσε η κατάληξη της Κάρα, αλλά την στιγμή που εξαφανίστηκε θυμήθηκα τη σκηνή του προηγούμενου επεισοδίου με τον Λι και το περιστέρι να φτερουγίζει φεύγοντας έξω από το σπίτι του και ανατρίχιασα. :cry: :respect: Αυτή ήταν η σκηνή που με συγκίνησε περισσότερο, μαζί με αυτή του Αντάμα να έχει θάψει την Ρόσλιν εκεί που πάντα ονειρευόταν να χτίσει την καλύβα της και να της διηγείται την όμορφη θέα. :cry: Στο τέλος μας έδειξαν και το μέλλον με την τεχνολογία, καθώς όπως μας είχαν πεί αρκετές φορές "όλα αυτά συνέβησαν και θα συμβούν ξανά", και με τον Γκάιους να αφήνει υπονοούμενο ότι είναι ο θεός.

Τη σειρά τη λάτρεψα, είναι ότι καλύτερο πέρασε από την τηλεόραση και σίγουρα θα την ξαναδώ, είναι από αυτές που κάθε φορά που την κοιτάς ανακαλύπτεις κι άλλα πράγματα.

"So say we all"

:worthy: :worthy: :worthy: :respect: :respect: :respect:

Reben
8 Σεπτεμβρίου 2012, 20:21
Πω πωωωω... Τυχαία βρέθηκα εδώ ανοίγοντας ένα παλιό pm με το link.
3 χρόνια μετά διαβάζω αυτά που έγραφα τότε και έχω μείνει άναυδος! Το πάθος με το οποίο σχολιάζω συτή τη σειρα δεν έχει προηγούμενο! :shock:

Απο σεντόνι σε σεντόνι... Απορώ που δεν βρέθηκε κανένας να με βρίσει. (κάτι που εκτιμώ απεριόριστα φυσικά) :lol:

Ααααχ... Galactica.... μη δίνετε σημασία, νοσταλγία είναι θα μου περάσει.

Μπορεί και όχι...;)

anthony_88
10 Νοεμβρίου 2012, 19:28
Χωρις κακη διαθεση, και εγω αρρωστακι του BSG ημουν, αλλα γιατι η σειρα δεν εχει μεταφερθει στις ολοκληρωμενες;

dalas9
10 Νοεμβρίου 2012, 22:19
Μπορεί απλά να μετανομαστεί σε BSGverse. ;)

Όπως βλέπεις το δικό μας, αντίθετα με κάτι άλλα, είναι ακόμα ενεργό...

ου, νεκροθάφτη!! :P

tonypapadovic
10 Νοεμβρίου 2012, 23:32
Τώρα βγήκε και το Blood and Chrome άλλωστε. ;)

spiross27
8 Απριλίου 2013, 10:24
ego ksekinisa tin seira fetos! k molis tin oloklirosa. ti na po gia auti tin seira? meta apo toses k toses seires pou exo dei stin tv auti einai isos h kaliteri seira pou exo dei pote. oso gia to finale ego exo na po oti einai ekpliktiko! den borouse na einai kalitero. to pos edesan tin istoria me tin gi mas k ola. bravo tous! eixa fadastei apo tin arxi oti h gi pou eixan vrei stin mesi tis sezon oti den einai h dikia mas gi ! itan ena finale pou apo tin mia sou edeine tin estisi tou happy end kai apo tin ali oxi. eno vrikan tin gi.eno epitelous sothikan k o polemos teliose apo tin ali to oti apofasisan na diaskorpiston se diafora simia tou planiti k na xoristoun sou afine mia thlipsi. alla gia mena epraksan poli sosta. otan exoun perasei tosa otan eidan oti h texnologia kai ta opla tous efere tosa dina aganaktismenoi pia ta afinoun ola piso tous kai kanoun mia nea arxi ! to thema me tin kara k to pos eksafanistike ligo akompso.alla ok. oso gia ton batlar k tin six enoite pos den itan autoi ageloi opos eipan poloi edo. ta oramata pou evlepan ta atoma se auta itan ageloi apla tous parousiazontan me tis morfes autes sto batlar me tin morfi tis six k stin kaprika six me tin morfi tou batlar... k gia telos to oti mas pige sto simera stin nea yorki poli m arese!bravo sigoura tha tin ksana do apo tin arxi kapia stigmi tin seira.

vene88
25 Μαΐου 2015, 23:52
Ευχαριστώ BSG για αυτό το όμορφο ταξίδι! Τα λόγια είναι περιττά..

So Say We All

baspav
9 Ιανουαρίου 2016, 02:03
Μόλις τέλειωσα και εγώ τη σειρά. Δεν περίμενα να πέσω σε τόσο καταπληκτική σαιζόν. Κατάπια τα επεισόδια, με ρούφηξαν αυτά και μου έδωσαν με τη σειρά τους ένα όμορφο και ευχάριστο ταξίδι. Κάτι σαν το σκάφος Galactica. Αυτό και η σειρά είχε το τέλος που τους αρμόζει.
Ερωτήματα υπάρχουν ναι. Απορίες ναι. Σκηνές ίσως αχρείαστες ναι. Ρόλοι και χαρακτήρες φούσκες ή χωρίς ουσία, ναι. Κάποιες ευκολίες επίσης ναι. Ομως αυτό δεν μειώνει την αξία της σειράς. Καταπληκτικές ερμηνείες από την πλειοψηφία. Ο ναύαρχος Adama ήταν ο χαρακτήρας που είχε τη μεγαλύτερη εξέλιξη. Στην 4η σαιζόν τον είδαμε να σπάει. Αυτός ο μεγάλος leader. Αντεξε όμως όπως και το κήτος. Στην αντίπερα όχθη ίσως ο πιο εκνευριστικός/αντιπαθητικός χαρακτήρας ήταν ο Γκάιους. Κηφήνας και παρτάκιας. Το φινάλε δεν τον σώζει (σαν προσωπικότητα εννοώ).
Αυτά τα λίγα. Δεν θέλω να κάνω άλλη μνεία σε χαρακτήρες. Εχω διαβάσει πολλά από τα σεντόνια, με έχετε καλύψει (φιλέ Reben σινικό τείχος και εδώ τα σεντόνια σου κ εξαιρετικά).
Ευχαριστώ το BSG για το ταξίδι και όλους εσάς για τα σχόλια (μου έλυσαν και αρκετές απορίες).

αρης333
1 Μαρτίου 2016, 17:59
Πριν περίπου ένα μήνα ξεκίνησα αυτό το πανέμορφο ταξίδι στον κόσμο του Battlestar Galactica, διστακτική λίγο αρχικά λόγω του διαστήματος και της επιστημονικής sci-fi φαντασίας, επειδή δεν είναι στις αγαπημένες μου επιλογές σε σειρές ακόμα και ταινίες . Τελειώνοντας τη σειρά και χωρίς υπερβολή παρόλο που είναι πρόσφατα τα τόσο έντονα συναισθήματα που μου προκάλεσε, είναι ότι καλύτερο έχω παρακολουθήσει στον κόσμο των σειρών!

Με συνεπήρε στον κόσμο της με τους πολυδιάστατους χαρακτήρες της, γιατί αυτό είναι τελικά η σειρά οι άνθρωποι χαρακτήρες, ήρωες – αντιήρωες του Galactica , οι φιλίες τους, τα πιστεύω τους, οι έρωτες τους, οι προβληματισμοί τους, τα ηθικά διλήμματα τους, η θέληση τους για επιβίωση και όλα αυτά δόθηκαν τόσο όμορφα.. Τώρα στο τέλος νιώθω ότι γνώρισα τον κάθε ένα ξεχωριστά και σε βάθος και αυτό το πέτυχαν με την υποδειγματική ανάλυση στους χαρακτήρες, από τον πιο πρωταγωνιστικό έως τον λιγότερο και την λεπτομέρεια στην ιστορία. Γέλασα, έκλαψα, συγκινήθηκα, αγωνιούσα μαζί τους μέχρι το φινάλε.

O Tigh και η Starbuck, οι δύο αγαπημένοι μου χαρακτήρες, αλλιώς ξεκίνησαν (ή τουλάχιστον έτσι νομίζαμε και νόμιζαν) και αλλιώς κατέληξαν, ο καθένας με το πεπρωμένο του, αλλά και o Αdama, ο Apollo, η Roslin, ο Baltar, ο Chief, o Sam ακόμα και οι Cylons, δεν θυμάμαι κάποια άλλη σειρά να σε κάνει να νοιάζεσαι τόσο πολύ για τους «κακούς», τους «εχθρούς»..

Το τέλος της, το τελευταίο επεισόδιο ένα από τα καλύτερα επεισόδια που έχουν παιχτεί ποτέ, έκλεισε τόσο αρμονικά, όμορφα, ισορροπημένα την ιστορία και ξεκίνησε μια καινούργια, ένα τέλος όχι τόσο χαρούμενο, αλλά και με αισιοδοξία , αλλά αυτό ήταν το ταξίδι του Galactica από την αρχή. Είναι δώρο σε όποιον αποφασίσει να τη δει και εγώ θα τη θυμάμαι για πάντα και σίγουρα θα την ξαναδώ!

SO SAY WE ALL!!

HristinaB
30 Ιανουαρίου 2018, 22:37
Το BSG έφαγε ένα πολύ μεγάλο κομμάτι του χρόνου μου. Αρνούμαι να το αφήσω να μου φάει κι άλλο, διαβάζοντας 29 σελίδες σχόλια ή γράφοντας κατεβατά σχετικά με το πόσο απογοητευτικό, βαρετό και επιφανειακό βρήκα το φινάλε, που τράβαγε και τράβαγε και τράβαγε και δεν έλεγε να τελειώσει.

Όταν μου προτάθηκε η σειρά, μου υποσχέθηκαν ένα σκεπτόμενο sci fi saga. Οι προσδοκίες μου δεν εκπληρώθηκαν ούτε στο ελάχιστο, καθώς δε βρήκα απολύτως καμία ιδέα της σειράς ενδιαφέρουσα ή φιλοσοφημένη αρκετά για να μου τραβήξει το ενδιαφέρον. Δεν είδα χαρακτήρες-πρότυπα, δεν είδα έξυπνες ανατροπές, δεν είδα καν σεβασμό στη μυθολογία που η ίδια η σειρά ξεκίνησε να αναπτύσσει. Σεναριακές τρυπάρες, κενά, αναπάντητα ερωτήματα, λάθη, ασυνέπειες, αμπελοφιλοσοφίες, μου φάγανε και το γκομενάκι τζάμπα και βερεσέ... δε βρίσκω τίποτα θετικό και δε θα πρότεινα η σειρά σε κάποιον.

ΥΓ1. Η Κάρα, κατά τα λεγόμενα του επεισοδίου, ξεκίνησε αρχι-πουτ@ν$#@&% και κατέληξε Αμαλία από το Παρά Πέντε. Να είχε τουλάχιστον τα νννι και τα λλλι της... Γελάνε οι πέτρες.
ΥΓ2. Αυτό το "pure human doesn't work" μπορεί κάποιος να μου πει από πού προέκυψε; Μια χαρά τα πήγαινε η ανθρώπινη φυλή στις Αποικίες πριν τους εξαϋλώσουν οι Σάιλονς.

Guybrush.Threepwood
31 Ιανουαρίου 2018, 12:49
Περιμενα να φτασετε στο φιναλε για να διαβασω τις αποψεις αλλα τελικα καλυτερα που δεν φαγατε αλλο χρονο για το ποσο απογοητευτικο και βαρετο ηταν. Το Galactica ειναι μια απο τις καλυτερες δραματικες (κυριως) σειρες που υπαρχουν αλλα σε οποια κατηγορια και αν το καταταξει κανεις (ακομη και sc-fi) θα τοποθετηθει στις κορυφαιες ολων τον εποχων. Ειναι μια σειρα με αρχη, μεση, τελος, αναπτυξη χαρακτηρων, ξεκάθαρο στόχο, σχεδον καθολου αυτοτελη και αχρειαστα επεισοδια και κυριως συνοχη. Κατι που στερουνται πολλες σειρες, παλιες και νεες. Ευτυχως που και αυτη δεν επεσε θυμα των αναβιωσεων που ειναι της μοδας τωρα τελευταια! Πραγματικα λυπαμαι που δεν σας αρεσε αλλα στο κατω κατω οπως λενε το ταξιδι εχει σημασια και οχι ο προορισμος. Σας εμεινε το παθος του γραψιματος, εστω και αρνητικο! Συγχωρεσετε μου τον πληθυντικο αλλα ειμαι σχετικα μικρος και ειναι λογω ευγενιας.

HristinaB
31 Ιανουαρίου 2018, 14:21
Αυτό στο οποίο έχω καταλήξει εγώ είναι ότι παίζει τεράστιο ρόλο σε ποια ηλικία και ποια χρονική περίοδο βλέπει κανείς μια σειρά. Υπάρχει πιθανότητα, αν την είχα πετύχει όταν ήμουν 20 χρονών, χωρίς να έχω εμπειρίες από άλλες παραγωγές, να την έβλεπα πιο θετικά. Και το καταλαβαίνω πόσο ιδανικές φαντάζουν στο μυαλό μας οι πρώτες αγάπες, όσο ατελείς κι αν είναι στην πραγματικότητα. Όμως, η αντικειμενική αλήθεια είναι πως υπάρχουν χονδροειδέστατες αστοχίες στο σενάριο. Όσο κι αν αγαπάει κανείς το BSG, το να αρνείται να το δει αυτό αποδεικνύει οπαδική τυφλότητα.

Εγώ προσωπικά δε βρήκα κάτι στο Γκαλάκτικα που να με τράβηξε (εντάξει, ο Σαμ είναι τρελό γκομενάκι... :p), όμως μπορώ να εκτιμήσω αυτόν που θα μου πει "ναι, η σειρά έχει ατέλειες, αλλά εγώ την αγαπώ όπως και να'χει". Μπροστά σε μια τέτοια δήλωση δεν μπορώ να πω τίποτα, γιατί είναι ειλικρινής. Δεν μπορώ να δεχτώ, όμως, αδιαμαρτύρητα απόψεις που κάνουν λόγο για "ανάπτυξη χαρακτήρων και ξεκάθαρο στόχο", γιατί έχω απτά παραδείγματα από την ίδια τη σειρά που ανατρέπουν αυτούς τους ισχυρισμούς. Τα πόσταρα ξεκάθαρα στα περισσότερα σχόλιά μου, ερωτήσεις απλές, που δεν απαντήθηκαν ποτέ. Και παρότι είχα πει ότι δε θα χάσω άλλο από το χρόνο μου για να σχολιάσω κάτι που ξεκάθαρα βρήκα κακό, αφού είσαι εδώ και έχεις τη διάθεση να το συζητήσεις, όταν με το καλό καταφέρω να ξεκλέψω λίγο χρόνο, θα σου παραθέσω τις σκέψεις μου.

ΥΓ. Εκτιμώ τις προθέσεις σου σχετικά με τον πληθυντικό, αλλά ειλικρινά θα με έκανες να νιώθω καλύτερα αν το γύριζες στον ενικό...

freedoom
31 Ιανουαρίου 2018, 15:29
Αυτό στο οποίο έχω καταλήξει εγώ είναι ότι παίζει τεράστιο ρόλο σε ποια ηλικία και ποια χρονική περίοδο βλέπει κανείς μια σειρά. Υπάρχει πιθανότητα, αν την είχα πετύχει όταν ήμουν 20 χρονών, χωρίς να έχω εμπειρίες από άλλες παραγωγές, να την έβλεπα πιο θετικά. Και το καταλαβαίνω πόσο ιδανικές φαντάζουν στο μυαλό μας οι πρώτες αγάπες, όσο ατελείς κι αν είναι στην πραγματικότητα. Όμως, η αντικειμενική αλήθεια είναι πως υπάρχουν χονδροειδέστατες αστοχίες στο σενάριο. Όσο κι αν αγαπάει κανείς το BSG, το να αρνείται να το δει αυτό αποδεικνύει οπαδική τυφλότητα.

Εγώ προσωπικά δε βρήκα κάτι στο Γκαλάκτικα που να με τράβηξε (εντάξει, ο Σαμ είναι τρελό γκομενάκι... :p), όμως μπορώ να εκτιμήσω αυτόν που θα μου πει "ναι, η σειρά έχει ατέλειες, αλλά εγώ την αγαπώ όπως και να'χει". Μπροστά σε μια τέτοια δήλωση δεν μπορώ να πω τίποτα, γιατί είναι ειλικρινής. Δεν μπορώ να δεχτώ, όμως, αδιαμαρτύρητα απόψεις που κάνουν λόγο για "ανάπτυξη χαρακτήρων και ξεκάθαρο στόχο", γιατί έχω απτά παραδείγματα από την ίδια τη σειρά που ανατρέπουν αυτούς τους ισχυρισμούς. Τα πόσταρα ξεκάθαρα στα περισσότερα σχόλιά μου, ερωτήσεις απλές, που δεν απαντήθηκαν ποτέ. Και παρότι είχα πει ότι δε θα χάσω άλλο από το χρόνο μου για να σχολιάσω κάτι που ξεκάθαρα βρήκα κακό, αφού είσαι εδώ και έχεις τη διάθεση να το συζητήσεις, όταν με το καλό καταφέρω να ξεκλέψω λίγο χρόνο, θα σου παραθέσω τις σκέψεις μου.

ΥΓ. Εκτιμώ τις προθέσεις σου σχετικά με τον πληθυντικό, αλλά ειλικρινά θα με έκανες να νιώθω καλύτερα αν το γύριζες στον ενικό...
Πολλή σωστή προσέγγιση, παίζει μεγάλο ρόλο η ηλικία και τα πρότερα ερεθίσματα, αλλά και το μέτρο σύγκρισης που έχουμε πλέον, μετά από τόσες σειρές που έχουμε δει. Μην ξεχνάμε όμως, ότι μιλάμε για μια σειρά επιστημονικής φαντασίας, που πλέκει στο σενάριό της και τη θρησκεία/μοίρα κτλ.

Όσον αφορά το bold χωρίο, η μόνη σειρά που δεν έχω αντικρίσει κάτι τέτοιο είναι το The Wire.

HristinaB
31 Ιανουαρίου 2018, 15:39
Το The Wire είναι στα άμεσα σχέδια, αλλά μετά το στραπάτσο του BSG ανησυχώ μήπως απογοητευτώ πάλι. Από την άλλη, υποψιάζομαι ότι, αφού φέρνει στο The Shield που μου άρεσε πάρα πολύ, μάλλον θα το ευχαριστηθώ.

αρης333
31 Ιανουαρίου 2018, 15:53
Σέβομαι την άποψη που έχει ο καθένας για οποιαδήποτε σειρά αλλά μιλάς για οπαδική τυφλότητα όταν κάποιος δε μπορέι να ξεχωρίσει τις αδυναμίες είτε του BSG είτε κάποιας άλλης σειράς. Θα έλεγες το ίδιο για τα X-files και ιδίως για ότι έχουμε δει πέρυσι και φέτος ή δεν αγγίζεται αυτή η σειρά και οι δικοί της οπαδοί επιτρέπεται να τα βλέπουν όλα ρόδινα;

HristinaB
31 Ιανουαρίου 2018, 16:08
Κι έλεγα, πότε θα αναφερθεί κάποιος στα X-Files; Και πολύ άργησε... Αν θες, πέρνα από τα reviews που γράφω και θα σου λυθεί η απορία.

tonypapadovic
31 Ιανουαρίου 2018, 19:06
Πολλή σωστή προσέγγιση, παίζει μεγάλο ρόλο η ηλικία και τα πρότερα ερεθίσματα, αλλά και το μέτρο σύγκρισης που έχουμε πλέον, μετά από τόσες σειρές που έχουμε δει. Μην ξεχνάμε όμως, ότι μιλάμε για μια σειρά επιστημονικής φαντασίας, που πλέκει στο σενάριό της και τη θρησκεία/μοίρα κτλ.

Όσον αφορά το bold χωρίο, η μόνη σειρά που δεν έχω αντικρίσει κάτι τέτοιο είναι το The Wire.

Σίγουρα είναι σωστά αυτά γενικότερα, αλλά δεν σημαίνει ότι ήταν και χαρακτηριστικά των σχολιαστών του BSG, έτσι;

Το The Wire είναι στα άμεσα σχέδια, αλλά μετά το στραπάτσο του BSG ανησυχώ μήπως απογοητευτώ πάλι. Από την άλλη, υποψιάζομαι ότι, αφού φέρνει στο The Shield που μου άρεσε πάρα πολύ, μάλλον θα το ευχαριστηθώ.

Δεν τις βάζεις και τόοοοσο κοντά πάντως να ξέρεις. Δύσκολη σειρά σε σχέση με το Shield θα έλεγα. Αλλά αυτή η αίσθηση που σου αφήνει το Wire στο τέλος...

Εμένα μετά από τόσες και τόσες σειρές, η αγαπημένη μου τριάδα μάλλον παραμένει η ίδια, και είναι ακριβώς αυτές οι σειρές.