PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Dollhouse 1x10 - Haunted

GTVSBot
25 Απριλίου 2009, 06:00
Σειρά : Dollhouse
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 10
Τίτλος : Haunted

Κανάλι : FOX
Πρώτη Προβολή : 24/04/2009

Περίληψη :

Όταν μία εύπορη φίλη της Adelle δολοφονείται, η ίδια εισάγει στην Echo τις αναμνήσεις και την προσωπικότητα της γυναίκας αυτής, προκειμένου να διαλευκανθεί η υπόθεση. Εντωμεταξύ, ο Ballard διερευνά το παρελθόν της Mellie, ενώ ο Topher ετοιμάζει κρυφά την Sierra για μία δέσμευση.

greekboy
26 Απριλίου 2009, 13:39
dn marese...dn ixe kamia ousiastiki ekseliksi ektos autou p egine sto pc alla kai pali dn itan kati to fovero...metrio pros kako apo emena...

MiuMiu
26 Απριλίου 2009, 15:03
egw pali to vrhka arketa kalo, istoria me synoxh kai nohma, kati pou de mporw na pw gia ta prwta epeisodia me paromoio periexomeno.:yes:

Ektos apo thn plokh pou mou krathse to endiaferon, mou arese pou mas edeiksan mia akomh "anthrwpinh" plevra ths Adelle alla kai tou Topher, pou gia prwth fora mou htan sympathis...:)

savvas999
26 Απριλίου 2009, 15:13
Απογοήτευση το επεισόδιο. Βαρετή ιστορία, καμιά εξέλιξη, καθόλου δράση και αγωνία, ούτε καν πλάκα δεν είχε με τον Τόφερ. Περισσότερο καραγκιοζιλίκια θα τα έλεγα. Η μόνη καλή σκηνή όπως είπαν και πιο πάνω, αυτή στο PC με την κούκλα

kpliak
26 Απριλίου 2009, 16:00
Τίποτα το αξιόλογο ,όσο αφορά την εξέλιξη της ιστορίας.
Το μόνο που άξιζε ήταν η σκηνή με την αναζήτηση των αποτυπωμάτων της Μίλι στο pc του FBI.
Αναμένουμε το επόμενο επεισόδιο.

lincoln8
26 Απριλίου 2009, 16:48
Πως να κάνει νούμερα η σειρά με τέτοια επεισόδια ?

dimitrisdx
26 Απριλίου 2009, 17:21
Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ, παιδιά. Οκ, δεν προχώρησε η ιστορία αλλά δεν είναι απαραίτητο και να προχωράει πάντα. Η μυθολογία των Χ-Files δεν προχωρούσε σε κάθε επεισόδιο, ούτε και στο LOST γινόταν το ίδιο.

Παρόλα αυτά, το επεισόδιο είχε μια απίστευτη ιδεά (αιώνια ζωή ουσιαστικά) και συνέχισε να εξερευνά τις ανθρώπινες πλευρές των ανθρώπων του dollhouse, δείχνοντας ότι στην ουσία δεν έχουν ζωή να ζήσουν. Ήταν ένα πολύ γεμάτο satnd-alone επεισόδιο με ηθικούς προβληματισμούς, που συνέχισε να εξερευνά την ανθρώπινη φύση όπως συμβαίνει και σε πολλές σειρές του Whedon.

charmader
26 Απριλίου 2009, 17:22
Το βρήκα αρκετά καλό το επεισόδιο σε ήρεμους τόνους και καθόλου βαρετό ως προς την κεντρική υπόθεση.
Βαρέθηκα τις σκηνές του Μπάλαρντ σε αντίθεση με αυτές του Τόφερ, που για πρώτη φορά μου ήταν συμπαθής.

Η Sienna (την ηθοποιό εννοώ) με πείθει πολύ περισσότερο από την Dushku, σε όλους τους χαρακτήρες που έχει υποδυθεί είναι πολύ πιο πειστική και καταφέρνει να τους αναδείξει πολύ καλά!

annie5
26 Απριλίου 2009, 17:42
δεν ήταν και απο τα καλύτερα επεισόδια.Βασικά ήταν ενα μεγάλο filler.
Αν παιζόταν στα μέσα της σαιζόν θα έλεγα οτι είναι πολύ καλό επεισόδιο αλλά τώρα που βρισκόμαστε 2 επεισόδια πριν το τέλος απλα περίμενα κάτι παραπάνω...

Chrisb
26 Απριλίου 2009, 17:43
Αρκετά καλό επεισόδιο, δεν προχώρησε μεν την πλοκή, ανέδειξε δε λίγο ακόμη μερικούς χαρακτήρες. Συμφωνώ και με τα σχόλια του dimitrisdx:

Οκ, δεν προχώρησε η ιστορία αλλά δεν είναι απαραίτητο και να προχωράει πάντα.

Παρόλα αυτά, το επεισόδιο είχε μια απίστευτη ιδεά (αιώνια ζωή ουσιαστικά) και συνέχισε να εξερευνά τις ανθρώπινες πλευρές των ανθρώπων του dollhouse, δείχνοντας ότι στην ουσία δεν έχουν ζωή να ζήσουν. Ήταν ένα πολύ γεμάτο satnd-alone επεισόδιο με ηθικούς προβληματισμούς, που συνέχισε να εξερευνά την ανθρώπινη φύση όπως συμβαίνει και σε πολλές σειρές του Whedon.

Από ότι φαίνεται, δεν θα δούμε 2η σεζόν, κρίμα.

great
26 Απριλίου 2009, 17:53
Και εμένα δεν μου άρεσε, καμιά σοβαρή εξέλιξη, αρκετά βαρετό και γενικώς τίποτα το σπουδαίο...

SleepingBitchy
26 Απριλίου 2009, 21:56
Καλούλι ήταν κι ας μην προχώρησε η ιστορία.
Μου άρεσε ο γιος πολύ.
Εχουμε δει πολύ χειρότερα επεισόδια στη σειρά (όπως το 1x03 "Stage Fright" ας πούμε).
Περιμένω με αγωνία τα δυο επόμενα.

greg_m
26 Απριλίου 2009, 22:08
"Agatha Christie: Echo":whip:

να δω τι άλλο θα ¨προλάβουν¨να μας δείξουν. καλά θα κάνει το κανάλι αν το κόψει. ο κόσμος έχει και άλλα πράγματα να κάνει, απο το να περιμένει παρασκευές βράδυ να το δει, ρισκάροντας για το αν θα προχωρήσει επιτέλους η ιστορία.

ps: αν θέλετε να το συγκρίνετε με άλλες σειρές να το κάνετε για την πρώτες σεζόν τους.

kKKK
26 Απριλίου 2009, 22:30
Ψήφισα άριστο.Το αγαπημένο μου επεισόδιο απο την αρχή της σειράς.Μπορεί να ήταν φίλερ αλλά το όλο θέμα με την "αιώνια ζωή" μου άρεσε πολύ.
Το στόρυ του επεισοδίου θύμιζε Αγκάθα Κρίστι.Επίσης η μυθολογία του επεισοδίου έμοιαζε με το βιβλίο Θνητοί Θεοί (http://www.anubis.gr/books.asp?BID=668) του Richard Morgan (http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_K._Morgan)

SaPiLaS
26 Απριλίου 2009, 22:31
Βαρετό επεισόδιο,αδιάφορη η υπόθεση και κάπως ξεχειλωμένη θα έλεγα.
Ο Whedon γι'ακόμη μια φορά έβαλε ανατροπή στην υπόθεση και αρχίζει και γίνεται προβλέψιμος.
Σε αυτό το επεισόδιο γούσταρα να βλέπω τον Μπάλαρντ παρά την Έκο.

t0ny3
26 Απριλίου 2009, 23:18
Ενταξει δεν ειχε καμια εξελιξη αλλα ηταν καλο.Στην αρχη ηταν αρκετα βαρετο αλλα απο την μεση και μετα εφτιαξε καπως.

Αυτα που ξεχωρησα απο το επεισοδιο ειναι η μοναξια του Τοφερ.:( Οι σκηνες Τοφερ-Σιερα ηταν απολαυστηκες.Κριμα για τον Τοφερ που δεν εχει φιλους.Επισης ο Μπαλαρντ ηταν τελειος.Πανω που εμαθε το πραγματικο ονομα της Μελυ τα στοιχεια σβηστηκαν.Πολυ αγριος στο κρεβατι:grin: .Αυτο που ειπε στο τελος οτι βρηκε πελατη τι εννοουσε?
Επισης ωραιος και αποχωρισμος στο τελος της Ντεγουιτ με την φιλη της.Ο Μποιντ δεν μπορει να σταματησει να ανυσηχει για την Εκο.
Γενικα το επεισοδιο παρολο που ηταν λιγο βαρετο ηταν ενα επεισοδιο με πολλα νοηματα.Μου αρεσε το ολο θεμα εχω μια δευτερη ευκαιρια και προσπαθω να διορθωσω την ζωη αυτων που αγαπω!

great
26 Απριλίου 2009, 23:23
Αυτο που ειπε στο τελος οτι βρηκε πελατη τι εννοουσε?

λογικά τον εαυτό του εννοούσε

MiuMiu
26 Απριλίου 2009, 23:42
egw de katalavainw giati prepei opwsdipote na perimenei kaneis na proxwrhsei h istoria???? merika epeisodia apla einai gia na einai... kai na sou poun avto pou exoun na sou poun... avto den ta kanei kala h kaka...:???:

anywho, gousta einai apo'kei kai pera ;)

(btw, gia na mporei pei kaneis ton Whedon "provlepsimo", pistevw na exei entryfhsei arketa sto ergo tou e???? :P)

solonlakis
26 Απριλίου 2009, 23:52
Ψήφισα άριστο.Το αγαπημένο μου επεισόδιο απο την αρχή της σειράς.Μπορεί να ήταν φίλερ αλλά το όλο θέμα με την "αιώνια ζωή" μου άρεσε πολύ.
Το στόρυ του επεισοδίου θύμιζε Αγκάθα Κρίστι.Επίσης η μυθολογία του επεισοδίου έμοιαζε με το βιβλίο Θνητοί Θεοί (http://www.anubis.gr/books.asp?BID=668) του Richard Morgan (http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_K._Morgan)

Πράγματι και μένα μου θύμισε το καταπληκτικό αυτό βιβλίο το επεισόδιο.
Το καλύτερο βιβλίο Ε.Φ. της τελευταίας εικοσαετίας κατα τη γνώμη μου, μετά τα "Ραντεβού με τον Ράμα".
Ωστόσο αυτό που δεν μου άρεσε στο επεισόδιο ήταν το πόσο ελαφρά αντιμετώπισε ο Whedon το συγκεκριμένο ζήτημα της δυνατότητας της αθανασίας με μεταφορά της μνήμης. Αν και το επεισόδιο είχε και τις καλές του στιγμές μου άφησε την εντύπωση ότι μετέτρεψε μια γόνιμη ιδέα σε συμβατική σαπουνόπερα. Ελπίζω πως κάποια στιγμή θα επανέλθει στο συγκεκριμένο ζήτημα δριμύτερος.

myrona
27 Απριλίου 2009, 00:28
Μερικές φορές αισθάνομαι ότι βλέπω άλλες σειρές από κάποιους. Δε λέω σίγουρα ειναι ζήτημα γούστου και πως έχει διαμορφωθεί από τα ερεθίσματα που έχεις αλλά πέρα από το αν σου αρέσει κάτι ή όχι πόσο διαφορετικά μπορούν δυο άνθρωποι να αντιλαμβάνονται το ίδιο πράγμα? :???:
Αν κάνει κάποιος το λάθος και αντιμετωπίσει το Dollhouse σα μια περιπετειούλα ψιλοφαντασίας όπου ο στόχος είναι το κυνήγι του Ballard να βρει το κουκλόσπιτο και ακόμη παραπάνω να το βρει και γρήγορα αφού από ότι φαίνεται η σειρά πάει για κόψιμο σε 2-3 επεισόδια τότε ναι μπορεί και να θεωρήσει το επεισόδιο ψιλομπαρούφα ή και filler ή ότι άλλο θες.
Μια σειρά όμως που ξεκινά με προοπτική λαμβάνοντας υπόψη και την όποια εμπειρία έχουμε από τη δουλειά του Whedon δε μπορείς να την δεις με τέτοιο μάτι γιατί χάνεις όλη την ουσία της. Για μένα δε πρέπει να περιμένουμε να εκβιαστεί η εξέλιξη της ιστορίας ώστε να ικανοποιηθούν οι θεατές που μην έχοντας έρθει σε επαφή με τη δουλειά του θέλουν έστω μια περιπετειούλα 12-13 επεισοδίων με πολύ χαμό στα τελευταία.
Το σημερινό επεισόδιο ήταν ένα πολύ καλό επεισόδιο. Είχε μια ενδιαφέρουσα υπόθεση, πρωτότυπη με αρκετά καλή Dushku. Αλλά το επεισόδιο πρόσφερε και πολλά περισσότερα. Το story με το Τopher (που μέχρι τώρα μου την έδινε λίγο) ήταν συγκινητικό (It only happens once a year)και αν το συνδέσεις και με τις πτυχές από Dewitt και της Dr Saunders που είδαμε στα προηγούμενα φαίνεται πόσο εγκλωβισμένοι είναι όλοι τους όσοι έχουν σχέση με το κουκλόσπιτο. Ποιοι είναι στ' αλήθεια τα θύματα? Οι κούκλες που απ' ότι λέγεται από επιλογή απαρνήθηκαν την ζωή τους έξω λόγω κάποιου τραυματικού γεγονότος και μετατράπηκαν σε άβουλα όντα ή το προσωπικό του κουκλόσπιτου που δεν έχει σχέσεις, δεν έχει φιλίες, είναι φυλακισμένο ουσιαστικά εκεί μέσα ακόμη κι αν διατηρεί τυπικά τη προσωπικότητα και τη βούληση του? Τόσο η Dewitt όσο κι ο Topher αναγκάζονται να αναζητήσουν την ανθρώπινη επαφή σε κούκλες. Είναι αυτοί λιγότερο παγιδεύμενοι?
Μήπως ο Ballard που χει ξαμοληθεί σε αυτό το κυνηγητό φάντασμα είναι λιγότερο παγιδευμένος? Στο τελευταίο επεισόδιο παραδώθηκε άνευ όρων. Ναι στην ουσία δεν είναι κι αυτός παρά ένας πελάτης του κουκλόσπιτου.Οι σκηνές με την Nelly δεν έδειξαν τπτ λιγότερο από τη τραγικότητα και την απόγνωση της κατάστασης του.
Όχι δε θα ήθελα ο whedon να κουτσουρέψει τη δουλειά του για να μας βγει μια καλή αυτοτελής season που θα δίνει απαντήσεις στα πάντα. Για μενα σε σειρές σα του whedon που το βάρος πέφτει στους χαρακτήρες δεν υπάρχουν fillers.

MiuMiu
27 Απριλίου 2009, 00:32
kai de mporw kai na se evxaristhsw myrona, giati akoma de mou exoune ftiaksei to %^&^$$£ thanks-button! :mad:

evge paidi mou!:thumbsup1

charmader
27 Απριλίου 2009, 00:37
myrona δεν έχω λόγια...!!!! :respect:

EmpressKaileena
27 Απριλίου 2009, 00:39
Μου αρεσε. Πολυ ομαλο επεισοδιο. :)

Ξαφνιαστηκα με την μοναξια του Τοφερ. Πρεπει να ειναι το πρωτο επεισοδιο οπου τον συμπαθησα. Πολυ ωραιες επισης οι σκηνες με την Σιερα, η ηθοποιος δινει ρεσιταλ σε καθε επεισοδιο. Ο Μπαλαρντ απλα αδιαφορος. Τον βαριεμαι οσο δεν παει. :yawn:

Με αγγιξε το θεμα του θανατου. Οπως ειπε ο tony3, σε βαζει σε σκεψεις σχετικα μ'αγαπημενα σου προσωπα.

Υ.Γ. τι στο καλο πια με την μαχη συζυγου- γιου. Ο ενας γκαστρωθηκε στο πνευμονα και περπατουσε σαν να μην συνεβη τιποτα και ο αλλος εφαγε ενα καραμπινατο χτυπημα στη πλατη και σε μολις δευτερολεπτα σταθηκε παλι ορθιος. Ειπαμε........:thumbdown

Μυρονα, δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο μαζι σου.

Μιου - την ευχαριστω εγω για εσενα. :grin:

savvas999
27 Απριλίου 2009, 00:54
Αν κάνει κάποιος το λάθος και αντιμετωπίσει το Dollhouse σα μια περιπετειούλα ψιλοφαντασίας όπου ο στόχος είναι το κυνήγι του Ballard να βρει το κουκλόσπιτο και ακόμη παραπάνω να το βρει και γρήγορα αφού από ότι φαίνεται η σειρά πάει για κόψιμο σε 2-3 επεισόδια τότε ναι μπορεί και να θεωρήσει το επεισόδιο ψιλομπαρούφα ή και filler ή ότι άλλο θες.

Θα απαντήσω στο τι έγραψα εγώ τουλάχιστον.
Καθόλου δράση και αγωνία, εννοούσα στο θέμα του επεισοδίου. Πραγματικά ήταν πολύ βαρετή η ιστορία του επεισοδίου. Ξέρω τι σκοπό είχε, τι μηνύματα έστειλε αλλά μπορούσε να μας τα παρουσιάσει καλύτερα ο Whedon. Επίσης οι σκηνές Τόφερ με Σιέννα μου φάνηκαν πολύ γελοίες με την κακή έννοια. (όπως και την μοναξιά του Τόφερ θα μπορούσε να μας την δείξει με άλλο τρόπο ο Whedon)
Κανείς δεν είπε να βρεθεί το κουκλοσπιτό όσο πιο γρήγορα γίνεται. Ποτέ δεν έθαψα την σειρά και ούτε θα το κάνω.

Όποιος ψήφισε το επεισόδιο σαν απογοητευτικό ή μέτριο, δεν σημαίνει ότι βλέπει την σειρά σαν μια περιπετειούλα φαντασίας. Γιατί αν το έκανε αυτό θα την παρατούσε από την αρχή.

Φιλικά πάντα.

lost24
27 Απριλίου 2009, 11:27
εξαιρετικη ιδεα, καλο επεισοδιο, χωρις κεντρικες εξελιξεις..
τα υπολοιπα θα τα δουμε στη συνεχεια..

solonlakis
27 Απριλίου 2009, 17:00
Μερικές φορές αισθάνομαι ότι βλέπω άλλες σειρές από κάποιους........
Όχι δε θα ήθελα ο whedon να κουτσουρέψει τη δουλειά του για να μας βγει μια καλή αυτοτελής season που θα δίνει απαντήσεις στα πάντα. Για μενα σε σειρές σα του whedon που το βάρος πέφτει στους χαρακτήρες δεν υπάρχουν fillers.

Βασικά ας ευχηθούμε όλοι να μην κόψουν τη σειρά οι ηλίθιοι της FOX:mad: γιατί τότε δεν πρόκειται να δούμε τίποτα.
Εξάλλου νομίζω πως όσοι γράφουν εδώ γράφουν γιατί η σειρά τους αρέσει άσχετα αν διαφωνούμε από επεισόδιο σε επεισόδιο σε μερικά πράγματα.8)

tonypapadovic
27 Απριλίου 2009, 18:05
Όπως είπατε και παραπάνω, ναι η βασική ιδέα του επεισοδίου ήταν εξαιρετική, ιντριγκαδόρικη και προκλητική. Αλλά μέχρι εκεί. Γιατί προσωπικά, την υλοποίηση αυτής της ιδέας, την θεωρώ πολύ μέτρια. Από το στόρυ αυτό καθ' εαυτό, που σαφώς και ήταν προβλέψιμο (ειδικά από το σημείο που "κατάλαβε" ποια πραγματικά ήταν, ήταν ξεκάθαρο το τέλος), μέχρι τις αντιδράσεις όλων στα γεγονότα που συνέβαιναν. Μια Dushku που έχω πει ό,τι μου αρέσει γι' αυτό που κάνει, αλλά όχι και για να σηκώσει μια τέτοια προσωπικότητα (του συγκεκριμένου σεναρίου). Εν ολίγοις, ιδιαίτερο θέμα, φτωχή υλοποίηση για μένα.

Αντιθέτως, συμφωνώ απολύτως με το παρακάτω, που είπε η myrona, και ήταν και αυτά που εκτίμησα ιδιαίτερα στο επεισόδιο:

Το story με το Τopher (που μέχρι τώρα μου την έδινε λίγο) ήταν συγκινητικό (It only happens once a year)και αν το συνδέσεις και με τις πτυχές από Dewitt και της Dr Saunders που είδαμε στα προηγούμενα φαίνεται πόσο εγκλωβισμένοι είναι όλοι τους όσοι έχουν σχέση με το κουκλόσπιτο. Ποιοι είναι στ' αλήθεια τα θύματα? Οι κούκλες που απ' ότι λέγεται από επιλογή απαρνήθηκαν την ζωή τους έξω λόγω κάποιου τραυματικού γεγονότος και μετατράπηκαν σε άβουλα όντα ή το προσωπικό του κουκλόσπιτου που δεν έχει σχέσεις, δεν έχει φιλίες, είναι φυλακισμένο ουσιαστικά εκεί μέσα ακόμη κι αν διατηρεί τυπικά τη προσωπικότητα και τη βούληση του? Τόσο η Dewitt όσο κι ο Topher αναγκάζονται να αναζητήσουν την ανθρώπινη επαφή σε κούκλες. Είναι αυτοί λιγότερο παγιδεύμενοι?

Πραγματικά αυτά τα λίγα λεπτά του Topher και της Sierra, ήταν για μένα κάτι πραγματικά ξεχωριστό.

Πάντως έχω μια προσωπική ένσταση σε αυτό, όσον αφορά το συγκεκριμένο επεισόδιο:

Μια σειρά όμως που ξεκινά με προοπτική λαμβάνοντας υπόψη και την όποια εμπειρία έχουμε από τη δουλειά του Whedon δε μπορείς να την δεις με τέτοιο μάτι γιατί χάνεις όλη την ουσία της.

Θεωρώ ελλιπέστατες τις φιλόδοξες σειρές που δεν μπαίνουν στον κόπο να μας δείξουν αναλυτικά τι γίνεται με τους χαρακτήρες, τις πράξεις τους, τις σκέψεις τους, προβάλλοντας επεισόδια αυτού του ύφους. Αν καταφέρουν να τα συνδέσουν και με μια κεντρική πλοκή και καταφέρουν να μας συγκλονίζουν διπλά, ακόμη καλύτερα. Το Dollhouse το αντιμετωπίζω έτσι, και όχι σαν μια απλή sci-fi περιπέτεια (προσωπικά εννοείται ότι θα ήθελα να αναπτυχθεί πλήρως και στον τομέα της εξέλιξης της ιστορίας, αυτό έλειπε!).

Ως ένας λοιπόν με ελάχιστη εμπειρία από την βασική και μακρόχρονη δουλειά του Whedon (Firefly μόνο έχω δει και φυσικά το έχω εκτιμήσει - και Dr. Horrible :P), δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να το χαρακτηρίσω ως Άριστο το επεισόδιο, αν θεωρούσα ότι μου προσέφερε αυτά που φαινομενικά, λόγω ιδέας, θα μπορούσε. Αν δεν είχε την ιστορία του Topher, σίγουρα θα ψήφιζα Μέτριο, καθώς δεν πιστεύω ότι η βασική ιστορία μου προσέφερε ιδιαίτερη τροφή για σκέψη, έστω και στα πλαίσια της σειράς.

greg_m
27 Απριλίου 2009, 18:16
εξαιρετικη ιδεα, καλο επεισοδιο, χωρις κεντρικες εξελιξεις..
τα υπολοιπα θα τα δουμε στη συνεχεια..

αυτό είναι το θέμα. σε ποια συνέχεια;

lostS4
27 Απριλίου 2009, 19:13
Ρε παιδιά, εντάξει έχει χαμηλά νούμερα τηλεθέασης αλλά μην προτρέχεται και κάνετε απο τώρα προβλέψεις.......μπορεί να κοπεί, μπορεί και όχι...

smile88
27 Απριλίου 2009, 19:16
Πολυ καλο επεισοδιο,μου αρεσε η ιδεα της αιωνας ζωης,κι ειναι γενικα ενα λεπτο θεμα...Πλουσιοι,που τα εχουν ολοι,πανε συχνα στο Κουκλοσπιτο για αποτυπωματα,για να "κανονισουν"(?) τις τελευταιες τους λεπτομερειες...
Δεν το περασαν κι πολυ καλο στην οθονη ολη αυτη την ιστορια,αλλα κι παλι,ηταν το κατι ιδιαιτερο.
Τωρα κι με την ιστορια του Τοφερ,οπως κι της Ντεγουιτ στο προηγουμενο επεισοδιο,μας δειχνουν ποσο μονοι ειναι οι υπαλληλοι που δουλευουν στο Κουκλοσπιτο και ποσο πολυωρη δουλεια απαιτεται σε ολα αυτα...(μην ξεχνατε οτι καπου ειπαν οτι η γιατρος εχει να βγει εξω απο την επιθεση του Αλφα)Μονο ο Μποιντ μου φαινεται πιο "ελευθερος",ισως λογω του οτι ηταν Ελεγκτης της Εκο,αλλα τωρα,ως υπευθυνος ασφαλειας κι παλι δεν μου φανηκε οτι εχει περιορισμους...
Πιο αναλυτικα τα ειπε η Μυρονα,που συμφωνω απολυτα μαζι της!:thumbsup1
Α κι κατι αλλο.Ο Μπαλαρντ,τι επαθε στο τελος,με τον πελατη που ελεγε?Καπου εδω μεσα διαβασα οτι εννοουσε τον εαυτο του!:shock:Τωρα που το καλοσκεφτομαι,δεν νομιζω να του δωσουν μια Κουκλα,γιατι η Ντεγουιτ ξερει ποιος ειναι,τι προσπαθει να κανει!:???:

Chrisb
27 Απριλίου 2009, 19:21
Ο Μπαλαρντ,τι επαθε στο τελος,με τον πελατη που ελεγε?Καπου εδω μεσα διαβασα οτι εννοουσε τον εαυτο του!:shock:Τωρα που το καλοσκεφτομαι,δεν νομιζω να του δωσουν μια Κουκλα,γιατι η Ντεγουιτ ξερει ποιος ειναι,τι προσπαθει να κανει!:???:

Δε πιστευω ότι εχει προθεση να πλασάρει τον εαυτό του ως πελάτη (δεν εχει και τα λεφτά άλλωστε για να το κανει :lol: ), απλά μάλλον το εννοούσε σαρκαστικά, ότι είναι ήδη πελάτης, λόγω της Νοvember που του έχει ήδη "ανατεθεί"!

qazxsw
27 Απριλίου 2009, 23:20
Ωραιο το επεισοδιο!

Εμενα μου αρεσει πολυ η σειρα και δεν εχω βαρεθει ποτε... Βρισκω να εχει πολυ καλο σεναριο και storyline και αναρωτιεμαι γιατι δεν εχει απηχηση... Ισως να περιμεναν αλλα αυτοι που εχουν δει τη Μπαφυ και τα σχετικα του συγγραφεα... Βεβαια με χαλαει λιγο η κωμικοτητα , αφου θα μπορουσε να ειναι πιο δραματικο το υφος . Μακαρι να παει και δευτερη σαιζον αλλα θα πρεπει να ξεφυγει λιγο απο τη δομη που θελει καθε επεισοδιο και διαφορετικο ρολο για την Εκο, δηλαδη να ειναι λιγοτερο αυτοτελη τα επεισοδια....

Επισης κατι αλλο... Μονο σε εμενα θυμιζει τη σειρα "Nikita" ?

menes
29 Απριλίου 2009, 15:54
Το καλύτερο επεισόδιο της σειράς so far και by far.

Αποκάλυψε κατ' εμέ τον απώτατο σκοπό ύπαρξης των Dollhouses.
Μας έδειξε ένα διαφορετικό Τόφερ, ένα Τόφερ του οποίου αυτό το "happy-go-lucky" στυλ δεν είναι παρά μια μάσκα ενός μοναχικού ανθρώπου.
Δείχνει την ανθρώπινη υπόσταση του "καλού" της υπόθεσης. Όσο και αν θέλεις να εξολοθρεύσεις τις σειρήνες πάντα κινδυνεύεις να ρίξεις το καράβι σου στα βράχια παρασυρμένος από το τραγούδι τους.Το επεισόδιο μπορεί να μην είχε δράση αλλά μας έβαλε στο σύμπαν του dollhouse πολύ βαθύτερα από το όποιο κυνηγητό/περιπέτεια έχει δείξει ως τώρα.

anthony_88
29 Απριλίου 2009, 20:12
Πολυ καλο το επεισοδιο. Το οτι δεν προχωρησε τοσο την κεντρικη πλοκη, ποσως με ενδιαφερει σε σειρες του Whedon, που αναλυει τους χαρακτηρες με τον καλυτερο δυνατο τροπο και σε βαζει να σκεφτεις και λιγο παραπανω. Αλλες σειρες, ονοματα δε λεμε, ακομα και οταν προχωρανε την οποια μυθολογια, απλα ριχνουν σταχτη στα ματια των θεατων και ειναι ρηχες οσο η παραλια του χωριου μου.

yue_ying
30 Απριλίου 2009, 02:41
Ανία, μήτηρ πάσης κακίας. how low can you go?

joel_barris
30 Απριλίου 2009, 21:35
Πολύ καλό επεισόδιο. Δεν το ψήφισα άριστο γιατί το πολύ ωραίο θέμα της αιώνιας ζωής το ξεπέταξαν κάπως γρήγορα και το γύρισαν σε ένα προβλέψιμο "ποιός είναι ο δολοφόνος;"
Παρόλα αυτά όλη η ομορφία του επείσοδιου κρύβεται στη μελαγχολία κάποιων σκήνων (του Τόφερ με τη Σιέρα να παίζουν games, του Μπάλαρντ στο μπάνιο να ψιθυρίζει για να μην τον ακούσει η Μέλι κτλ).

να δω τι άλλο θα ¨προλάβουν¨να μας δείξουν. καλά θα κάνει το κανάλι αν το κόψει. ο κόσμος έχει και άλλα πράγματα να κάνει, απο το να περιμένει παρασκευές βράδυ να το δει, ρισκάροντας για το αν θα προχωρήσει επιτέλους η ιστορία.

Μα η δόμη του Dollhouse ως σειρά είναι προφανές ότι δεν ανήκει στην κατηγόρια εκείνων των σειρών που η πλοκή τους είναι συνεχόμενη και τα 2,3,5 επεισόδια της σεζόν που απλά τρώνε χρόνο τα λέμε filler (Lost, Prison Break, 24 κτλ) αλλά στην κατηγορία εκείνη που συνδυάζει σχεδόν ίσο αριθμό mythology και standalone επεισοδίων (X-Files, Buffy, Fringe κτλ.) που τα standalone επεισόδια είναι σημαντικό κομμάτι της σειράς. Σκεφτείται μόνο τι θα ήταν το X-Files χωρίς τα άσχετα με τη μυθολογία monster-of-the-week επεισόδια του.

Επίσης αν δεν κάνω λάθος η σεζόν ήταν ήδη έτοιμη και γυρισμένη πριν καν προβληθεί το 1ο επεισόδιο. Και ο Whedon λόγικα είχε σχεδιάσει ότι η πλοκή θα απλώθει σε 2,3,4 σεζόν.
Που να ξέρει ότι θα του κόψουν τη σειρά στο 1x12;
Είπαμε είναι αξεπέραστος δημιουργός, he is our master κτλ αλλά μέντιουμ δεν έχει γίνει ακόμα:P

SleepingBitchy
30 Απριλίου 2009, 22:05
Και ο Whedon λόγικα είχε σχεδιάσει ότι η πλοκή θα απλώθει σε 2,3,4 σεζόν.
Που να ξέρει ότι θα του κόψουν τη σειρά στο 1x12;
Είπαμε είναι αξεπέραστος δημιουργός, he is our master κτλ αλλά μέντιουμ δεν έχει γίνει ακόμα:P

Mε το κανάλι που έχει μπλέξει και με την ημέρα που το προβάλλουν έπρεπε να το ξέρει.
Και με δεδομένο το παρελθόν του Firefly. :whip:
Πάντως Γιώργο μου συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, μια χαρά είναι και τα standalone επεισόδια ...

MCAK
1 Μαΐου 2009, 05:15
Νομίζω ήταν το καλύτερο επεισόδιο που έχει δείξει μέχρι τώρα. Ίσως ακριβώς για τον λόγο που δεν άρεσε στους υπολοίπους: δεν είχε τόσο το κυνηγητό & το "πιστολίδι". Δεν με ενδιαφέρει τόσο η δράση όσο τα θέματα που θίγει.

Ξεκίνησε ως "ποιος σκότωσε την Margaret" αλλά κατέληξε στο να μας δείξει την Margaret να "φεύγει" γνωρίζοντας ότι οι δικοί της είναι καλά & ότι πλέον μπορούν να προχωρήσουν πιο εύκολα στη ζωή τους, διόρθωσε τα κακώς κείμενα. Δεν μας έδειξε να περνάνε χειροπέδες στον δράστη & να χαιρόμαστε με την απονομή της δικαιοσύνης.

Μου άρεσε που η DeWitt παρόλο το όλο κρύο του χαρακτήρα της & τον επαγγελματισμό της, επέτρεπε εν γνώση της αυτήν τη χαρά στον Topher (την ημέρα των γενεθλίων του).
Μου άρεσε που πλέον θα ξέρουμε ότι όταν λένε πως τo Dollhouse βοηθά μοναχικούς ανθρώπους, δεν θα είναι μια ατάκα που παπαγαλίσανε, αλλά κάτι που βιώσανε.
Ομολογώ στο τέλος η DeWitt με συγκίνησε. :(

Η Dushku μου άρεσε πολύ, με την όλη συμπεριφορά, τόνο φωνής, πραγματικά την έβλεπα ως μια ώριμη κυρία & με έπειθε ως φίλη της DeWitt. :)

Kid_Cosmonaut
1 Μαΐου 2009, 21:29
Το καλύτερο so far... ο Topher μας συγκίνησε... (καμία σχέση με Xander τελικά - thank God δλδ)

Η όλη ιδέα το να αποθηκεύσεις τις αναμνήσεις και σκέψεις σου - την ψυχή σου με λίγα λόγια - και να μπορείς να τα βάλεις σε άλλο σώμα όταν το δικό σου σώμα σε "αφήσει"...ήταν καταπληκτική...

High Five Whedon!

lostS4
2 Μαΐου 2009, 00:31
Ψήφισα Άριστο, το άξιζε και με το παραπάνω!
Είναι και επίσημο, δεν θα πάει 2η σεζόν?:(

tarantina
4 Μαΐου 2009, 10:46
Η ιστορία με τη Μαργκαρετ δε μου άρεσε,ήταν βαρετή κι αυτό έχει να κανει με τις ερμηνειες των ηθοποιων που ενσαρκωναν τα ατομα της οικογενειας.Οχι με την Ντουσκου,μια χαρα ηταν.Δε τη βοηθησε ο περιγυρος..Μυρονα συμφωνω με το σκελος του ποστ σου που αφορα τον Τοφερ,φανηκε οτι ουσιαστικα η αμυνα του ειναι ο σαρκασμος,το χιουμορ και απο κατω βρισκεται ενας μοναχικος ανθρωπος που για καποιο λογο βρεθηκε εκει που βρεθηκε.Σιγουρα σε καποια επεισοδια θα δειξει τις π.Ν. (προ Ντολχαουζ) ζωες των ενεργων αλλα και των πρωτεργατων κτλ."Καλό" ψήφισα.
Παω για το 11 :grin:

sirina
10 Μαΐου 2009, 14:23
Πολυ πολυ πολυ καλο επεισοδιο, οχι αριστο γιατι κατι του λειπε, δε ξερω τι.

- Η Ντουσκου με επεισε παρα πολυ σαν ωριμη πλουσια κυρια, με τον τονο της φωνηης της και το στησιμο της, ευγε κοριτσι μου. Δεν ειμαι φαν της γενικως αλλα αυτο ειναι το δευτερο επεισοδιο που με επεισε.
- Μαχαιρι στην καρδια ο Τοφερ να γιορταζει τα γενεθλια του με μια κουκλα. Το ιδιο ειχα λυπηθει και με την Ντεγουιτ. Αυτοι οι δυο πιστευουν τοσο πολυ στο Κουκλοσπιτο και πραγματικα ειναι λυπητερο να βλεπεις ποσο μονοι ειναι.
- Ρισπεκτ στη ιστορια με την αιωνια ζωη. Υπεροχο θεμα, ζητημα πιστης και ηθικης και δε νομιζω οτι απλα ηταν ενα θεμα, αλλα ενα απο τα Θεματα της σειρας. Το χουν πει και το χουν ξαναπει οτι το Κουκλοσπιτο δεν ειναι μονο για φαντασιωσεις. Ειναι κατι ππολυ παραπανω και πολυ τρομαχτικο. Σημερα ειναι μια αδικοσκοτωμενη πλουσια, τι θα γινει αν αυριο ζωντανεψουν τον Τζακ τον Αντεροβγαλτη?

Γουεντον, ζεις εσυ μας οδηγεις..

Reben
20 Μαΐου 2009, 23:44
Μερικές φορές αισθάνομαι ότι βλέπω άλλες σειρές από κάποιους. Δε λέω σίγουρα ειναι ζήτημα γούστου και πως έχει διαμορφωθεί από τα ερεθίσματα που έχεις αλλά πέρα από το αν σου αρέσει κάτι ή όχι πόσο διαφορετικά μπορούν δυο άνθρωποι να αντιλαμβάνονται το ίδιο πράγμα? :???:
Μια σειρά όμως που ξεκινά με προοπτική λαμβάνοντας υπόψη και την όποια εμπειρία έχουμε από τη δουλειά του Whedon δε μπορείς να την δεις με τέτοιο μάτι γιατί χάνεις όλη την ουσία της. Για μένα δε πρέπει να περιμένουμε να εκβιαστεί η εξέλιξη της ιστορίας ώστε να ικανοποιηθούν οι θεατές που μην έχοντας έρθει σε επαφή με τη δουλειά του θέλουν έστω μια περιπετειούλα 12-13 επεισοδίων με πολύ χαμό στα τελευταία.
Το σημερινό επεισόδιο ήταν ένα πολύ καλό επεισόδιο. Είχε μια ενδιαφέρουσα υπόθεση, πρωτότυπη με αρκετά καλή Dushku. Αλλά το επεισόδιο πρόσφερε και πολλά περισσότερα. Το story με το Τopher (που μέχρι τώρα μου την έδινε λίγο) ήταν συγκινητικό (It only happens once a year)και αν το συνδέσεις και με τις πτυχές από Dewitt και της Dr Saunders που είδαμε στα προηγούμενα φαίνεται πόσο εγκλωβισμένοι είναι όλοι τους όσοι έχουν σχέση με το κουκλόσπιτο. Ποιοι είναι στ' αλήθεια τα θύματα? Οι κούκλες που απ' ότι λέγεται από επιλογή απαρνήθηκαν την ζωή τους έξω λόγω κάποιου τραυματικού γεγονότος και μετατράπηκαν σε άβουλα όντα ή το προσωπικό του κουκλόσπιτου που δεν έχει σχέσεις, δεν έχει φιλίες, είναι φυλακισμένο ουσιαστικά εκεί μέσα ακόμη κι αν διατηρεί τυπικά τη προσωπικότητα και τη βούληση του? Τόσο η Dewitt όσο κι ο Topher αναγκάζονται να αναζητήσουν την ανθρώπινη επαφή σε κούκλες. Είναι αυτοί λιγότερο παγιδεύμενοι?
Μήπως ο Ballard που χει ξαμοληθεί σε αυτό το κυνηγητό φάντασμα είναι λιγότερο παγιδευμένος? Στο τελευταίο επεισόδιο παραδώθηκε άνευ όρων. Ναι στην ουσία δεν είναι κι αυτός παρά ένας πελάτης του κουκλόσπιτου.Οι σκηνές με την Nelly δεν έδειξαν τπτ λιγότερο από τη τραγικότητα και την απόγνωση της κατάστασης του.
Ξεκίνησα πριν λίγες μέρες να βλέπω τη σειρά και κάθε φορά που τελείωνε ένα επεισόδιο περνούσα μια βόλτα από το αντίστοιχο θέμα του στα review πριν προχωρήσω στο επόμενο. Είχα αποφασίσει πως δεν θα γράψω κανένα σχόλιο στην πορεία, παρά μόνο όταν θα έχω πια δει και το τελευταίο, όπου ίσως τότε και να επιχειρούσα να κάνω μια συνολική αποτίμηση των όσων είδα. Διαβάζοντας αυτό το μήνυμα όμως αισθάνθηκα την ανάγκη να αλλάξω την απόφαση μου. Δεν θα το κάνω όμως… γιατί παρόλο που τελικά αφήνω ένα σχόλιο δυο επεισόδια πριν το τέλος, αυτό δεν αφορά στα όσα είδα στη σειρά αλλά στα όσα διάβασα μέχρι στιγμής εδώ…

Ειλικρινά σέβομαι όλες τις απόψεις. Άλλοτε διαφωνώ, άλλοτε συμφωνώ με όσα διαβάζω, ποτέ όμως δεν θα σπαταλούσα το χρόνο μου άσκοπα διαβάζοντας απλά και μόνο για να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω. Υπάρχει κάτι ακόμη πιο σημαντικό εδώ. Η ευκαιρία να μοιράζεσαι με άλλους τις σκέψεις και τους προβληματισμούς σου. Έστω και αν για τους δικούς σου λόγους έχεις αποφασίσει να μη συμμετέχεις προσωρινά. Δεν παύει να αποτελεί μια όμορφη διαδικασία και ενασχόληση.

Ακόμη και όταν με κουράζει να διαβάζω συνεχώς για το πρόωρο κόψιμο της σειράς. Από το πρώτο κιόλας επεισόδιο διαβάζω επικήδειους για το προδιαγεγραμμένο και άδοξο τέλος μιας σειράς που δεν πρόλαβε καλά καλά να ξεκινήσει. Και κάπου ανάμεσα σκόρπιες απόψεις που εστιάζουν κυρίως στις ερμηνείες των ηθοποιών και στο κατά πόσο μας «πείθει» το υποκριτικό τους ταλέντο, στη δομή και τη ροή του σεναρίου, στην σκηνοθεσία και το μοντάζ. Απόψεις που παραπέμπουν σε στήλη τηλεκριτικής περιοδικού, θυμίζοντας περισσότερο Κουτσογιαννόπουλο και Τομογιαννάκη.

Μη με παρεξηγείτε όσοι τυχών διακρίνατε στο παραπάνω μου σχόλιο κάποιου είδους μομφή για τις απόψεις που εκφράσατε. Σας βεβαιώνω πως δεν έχω καμία πρόθεση να επικρίνω τις απόψεις σας. Σας είπα, για εμένα η ανάγνωσή τους παραμένει μια όμορφη ενασχόληση, ασχέτως με τις όποιες αντιρρήσεις και διαφωνίες μου. Άλλωστε κι εγώ πολλές φορές εξέφρασα τέτοιου είδους απόψεις, οπότε όσα έγραψα εδώ απευθύνονται και σε μένα τον ίδιο. Όλοι στην ίδια ομάδα είμαστε, ορμώμενοι από τα ίδια κίνητρα και τις ίδιες ανάγκες.

Δεν είναι ότι αυτού του είδους οι απόψεις αποτελούν μια πιο επιφανειακή ή λιγότερο σημαντική προσέγγιση. Αλλά… αλλά να…. είναι που καμιά φορά, κάποιος από την όμορφη αυτή παρέα μας προσφέρει με ένα μήνυμά του το κάτι παραπάνω. Ίσως επειδή κατάφερε να δει αυτό που μας ξέφυγε, να προσεγγίσει το ίδιο ζήτημα με έναν τρόπο διαφορετικό απ’ τον δικό μας. Η έστω απλά κατάφερε να εκφράσει κάτι που κι εμείς είχαμε στο νου μας αλλά δεν είχαμε την ευκαιρία ή τον τρόπο να το αποτυπώσουμε σε λέξεις.

Γι’ αυτό, αγαπητή myrona, είναι πολύ όμορφο το να μπορούν δυο άνθρωποι να αντιλαμβάνονται το ίδιο πράγμα τόσο διαφορετικά. Και για εμένα προσωπικά αυτός είναι ένας από τους σημαντικότερους λόγους που μετά από κάθε επεισόδιο με ωθεί στο να μπαίνω εδώ και να διαβάζω τις σκέψεις όλων σας. Αναζητώ στιγμές όπως αυτή, που διαβάζοντας το μήνυμα κάποιου κατάφερα να πάρω κάτι εκείνον. Και αισθάνθηκα την ανάγκη να πω κάτι περισσότερο από ένα απλό ευχαριστώ…

HristinaB
14 Ιουλίου 2014, 20:29
Ήταν ένα πολύ γεμάτο satnd-alone επεισόδιο με ηθικούς προβληματισμούς, που συνέχισε να εξερευνά την ανθρώπινη φύση
Αυτός ήταν ο κύριος λόγος που λά-τρε-ψα το Angel. Δυστυχώς, αν και οι σεναριογράφοι είχαν στα χέρια τους μια άκρως ενδιαφέρουσα ιδέα, αποφάσισαν να κλείσουν τα μάτια σε κάθε είδους ηθικό και φιλοσοφικό προβληματισμό και παρέδωσαν μια ξερή whodunnit ιστορία, με την "αναγκαία" ανατροπή, για να μην τους κατηγορήσουμε και για προβλέψιμους. Τραγικά χαμένη ευκαιρία.

"Agatha Christie: Echo":whip:
Ακριβώς. :thumbdown

όλη η ομορφία του επείσοδιου κρύβεται στη μελαγχολία κάποιων σκήνων (του Τόφερ με τη Σιέρα να παίζουν games, του Μπάλαρντ στο μπάνιο να ψιθυρίζει για να μην τον ακούσει η Μέλι κτλ).
Σε αυτό θα συμφωνήσω. Αύτες ήταν και οι μόνες σκηνές που άξιζαν, Βέβαια, όσο συμπαθής κι αν μου ήταν αρχικά ο Τόφερ, δεν ξεχνώ ότι συμμετείχε με τη θέλησή του στα συμβάντα της Σοφίτας και ως εκ τούτου δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένας εγκληματίας.