PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Once More With Feeling 6x07

1980
23 Ιουλίου 2009, 14:51
http://img32.imageshack.us/img32/7265/oncemorewithfeeling.jpg

Το "Once More With A Feeling" είναι το έβδομο επεισόδιο της έκτης κατα σειρά σεζόν της επιτυχημένης σειράς "Buffy The Vampire Slayer" υπο μορφή musical, γραμμένο και σκηνοθετημένο απο τον Joss Whedon τον δημιουργό της σειράς που προβλήθηκε στις 6 Νοεμβρίου του 2001. Η μουσική και οι στίχοι είναι επίσης γραμμένοι από τον ίδιο. Στο επεισόδιο βλέπουμε μυστηριώδεις δυνάμεις να καταλαμβάνουν τους κατοίκους του Sunnydale με αποτέλεσμα να αποκαλύπτουν τα πολύ καλά κρυμμένα μυστικά τους με τραγούδια.

http://img339.imageshack.us/img339/7265/oncemorewithfeeling.jpg

Τα Τραγούδια που ακούγονται στο επεισόδιο.

uyxljOhiN3E&feature=PlayList&p=991D6E75CEE45222&index=0

Zq0ucPNX_L8&feature=PlayList&p=991D6E75CEE45222&index=1

GXAzNj4KVIQ&feature=PlayList&p=991D6E75CEE45222&index=3

5-gKLKdCxk0&feature=PlayList&p=991D6E75CEE45222&index=4

9b6l2Z2rfnU&feature=PlayList&p=991D6E75CEE45222&index=5

:respect: :respect: :respect: :respect:
xfGoXXbbrDw&feature=PlayList&p=991D6E75CEE45222&index=6

sDtSDi5yVSU&feature=PlayList&p=991D6E75CEE45222

lizBDiYe6bA&feature=PlayList&p=991D6E75CEE45222&index=9

:respect: :respect:
3C3pSQqLq1g&feature=PlayList&p=991D6E75CEE45222&index=10

WhpB4t4wtQI&feature=PlayList&p=991D6E75CEE45222&index=11

HUnlMW9eEmc&feature=PlayList&p=991D6E75CEE45222&index=12

mdDU8dWwUUY&feature=PlayList&p=991D6E75CEE45222&index=13

jpt2-s91oCU&feature=PlayList&p=991D6E75CEE45222&index=14

MfoZLwhp--M&feature=PlayList&p=991D6E75CEE45222&index=15

YFLGiY736to&feature=PlayList&p=991D6E75CEE45222&index=16

http://img404.imageshack.us/img404/3962/185318buffyl.jpg

Τrivia- Aναφορές

Όλοι οι ηθοποιοί τραγούδανε με τις δικες τους φωνές χωρίς άλλος τραγουδιστής να τους υποστηρίζει.

Το TV Guide έχει κατατάξει το "Once More With Feeling" στο #No14 στην λίστα με τα 100 καλύτερα επεισόδια στην ιστορία της τηλεόρασης.

Στο τέλος του επεισοδίου o Spike λέει στην Buffy "The day you suss out what you do want, there'll probably be a parade. Seventy-six bloody trombones." Αυτή είναι μαι αναφορά στο τραγούδι Seventy- Six bloody Trombones της Meredith Willson από το Musical "Τhe Music Man". (Περισσότερες αναφορές εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Once_More,_with_Feeling_(Buffy_the_Vampire_Slayer) ) )

Αυτό είναι το 2ο αγαπημένο επεισόδιο του Joss Whedon( το 1o ειναι το "Innocence").

To επεισόδιο παρακολούθησαν 5.4 εκατομμύρια τηλεθεατές οταν πρωτοπροβλήθηκε.

Το επεισόδιο τους πήρε 2 εβδομάδες να το γυρίσουν να κάνουν πρόβες και να πουν τα τραγούδια.

9hgQnawfd4A&feature=related
hRqr368UIyY

http://img268.imageshack.us/img268/1605/6a00d834a4424969e200e54.jpg
http://img22.imageshack.us/img22/6066/buffy607oncemorewithfee.jpg
http://img16.imageshack.us/img16/682/buffysweetoncemorewithf.jpg
http://img268.imageshack.us/img268/3261/buffyoncemorefeelingl.jpg
http://img23.imageshack.us/img23/339/buffypromobookletpage11.jpg
http://img16.imageshack.us/img16/5641/144752jossl.jpg

Filmfreak
23 Ιουλίου 2009, 15:42
ένα από τα καλύτερα επεισόδια μιας εκ των καλύτερων σειρών της τηλεόρασης!!!! πανέξυπνο ως ιδέα, διασκεδαστικό και με πολύ ωραία τραγούδια!!! ευχαριστούμε 1980!!!

v@nd@lo$
23 Ιουλίου 2009, 16:29
Αν και μου μένουν μόλις 5 επεισόδια για να τελειώσω την σειρά, αμφιβάλλω αν κάποιο θα καταφέρει να εκτοπίσει το 6χ07 από την κορυφή...:worthy: :worthy: :worthy:

Πραγματικά όλο το καστ μάγεψε σε αυτό το επεισόδιο.:respect: :respect: :respect:
Ευτυχώς δεν ακούσαμε την Ντόουν να τσιρίζει:whip: :thumbdown

Το ντουέτο Τάρα- Τζάιλς έδωσε ρέστα
Ακολουθούμενοι από Σπάικ
Και από κοντά και η Μπάφυ

Και δεν μου αρέσουν τα μιούζικαλ, αν μου άρεσαν τι θα έλεγα γι αυτό το επεισόδιο;;;
Θα 'χα φάει ban για ακατάπαυστη λογοδοιάρια:lol: :innocent:

Χίλια thanks:respect: :respect: :respect: επειδή τα μάζεψες 1980

:worthy: :worthy: :worthy: :worthy: ONE MORE WITH THE FEELING

MCAK
23 Ιουλίου 2009, 16:31
Όλοι οι ηθοποιοί τραγούδανε με τις δικες τους φωνές χωρίς άλλος τραγουδιστής να τους υποστηρίζει.

Να προσθέσω πάνω σ'αυτό ότι η Sarah Michelle Gellar είχε πει αρχικά ότι δεν θέλει να τραγουδήσει & θα ντουμπλάρανε τη φωνή της, αλλά άλλαξε γνώμη όταν είδε τα τραγούδια. (:respect: btw που το έκανε). Κάτι που δεν έκανε η Alyson Hannigan που παρακάλεσε τον J.Whedon να τραγουδήσει όσο το δυνατόν λιγότερο (γι' αυτό κ λέει κανα 2 στίχους μόνο μόνη της). :lol:

1980
23 Ιουλίου 2009, 17:02
Το ντουέτο Τάρα- Τζάιλς έδωσε ρέστα
Ακολουθούμενοι από Σπάικ
Και από κοντά και η Μπάφυ

Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο :thumbsup1
Tara και Giles με διαφορα οι καλυτεροι :respect:
Αλλα και ο Spike με πορωσε περισσοτερο εκδηλωνοντας τον ερωτα του για την Buffy με το συναμα φωνητικο ταλεντο που πραγματικα εχει :respect:
Και η Buffy απλα θεα και σε αυτο το επεισοδιο απλα την λατρευω ειναι φοβερη και εκει που χορευε απιστευτη :respect:
Αλλα πιο πολλα :respect: στον δημιουργο αυτου του πραγματικου διαμαντιου!
Joss Whedon ! :thumbsup1 :worthy: :respect:
p.s οχι δεν εχω πορωθει με το Once More With Feeling :innocent:

tarantina
23 Ιουλίου 2009, 18:24
πω το Rest in Peace είναι το αγαπημενο μου,το χω και ringtone :P απιστευτη φωνη με τρομερη ροκ χροια εχει ο Σπάικ κτλ κτλ κτλ :respect: και τα υπολοιπα τραγουδια τα σπαγαν,η Ταρα εχει φωναρα ασυζητητί!!!
Ευφάνταστο επεισόδιο πάντως γι άλλη μια φορά όπως τόσα άλλα!!!

Αλλά

ο Σπάικ φωνάρα :dance::dance::grin::grin::respect::P:P

thanks 1980 για το αφιέρωμα!:)

edora
23 Ιουλίου 2009, 19:49
Να προσθέσω πάνω σ'αυτό ότι η Sarah Michelle Gellar είχε πει αρχικά ότι δεν θέλει να τραγουδήσει & θα ντουμπλάρανε τη φωνή της, αλλά άλλαξε γνώμη όταν είδε τα τραγούδια. (:respect: btw που το έκανε). Κάτι που δεν έκανε η Alyson Hannigan που παρακάλεσε τον J.Whedon να τραγουδήσει όσο το δυνατόν λιγότερο (γι' αυτό κ λέει κανα 2 στίχους μόνο μόνη της). :lol:

Και εμένα από τα αγαπημένα μου επεισόδια της σειράς.
Αν και αυτό ακριβώς που αναφέρεις είναι από τα ελάχιστα πράγματα (ίσως το μόνο) που με χαλάει στο επεισόδιο. Δεν λέω, τα τραγούδια του Whedon απίστευτα και λογικό είναι να ήθελε να τα πει η ίδια η Gellar, αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις των τραγουδιών. Υπάρχουνε πολλά σημεία που η φωνή της είναι τόσο off που με βγάζει τελείως από το κλίμα. Θα προτιμούσα είτε να να είχε ο Whedon αλλάξει την ενορχήστρωση των τραγουδιών ώστε να μπορέσει να τα πει η Gellar, είτε να ντουπλάρανε την Gellar.

gkofos
23 Ιουλίου 2009, 19:56
Συγγνώμη που θα σας στεναχωρήσω αλλα ΑΛΛΟΣ κλέβει τη παράσταση σ'αυτό το επεισόδιο... Swing από τα παλιά και στυλ που δε βγαίνει ούτε αν στραγγίξεις όλους τους υπόλοιπους... Μακράν ο cooler κακός μεμονομένου επεισοδίου...

MCAK
23 Ιουλίου 2009, 20:22
Υπάρχουνε πολλά σημεία που η φωνή της είναι τόσο off που με βγάζει τελείως από το κλίμα. Θα προτιμούσα είτε να να είχε ο Whedon αλλάξει την ενορχήστρωση των τραγουδιών ώστε να μπορέσει να τα πει η Gellar, είτε να ντουπλάρανε την Gellar.
Καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά για μένα ισχύει ακριβώς το αντίθετο! :grin: ¶μα άκουγα άλλη φωνή από αυτήν της Gellar θα με ξένιζε πολύ. Θα ήξερα ότι δεν είναι η Buffy.
Nομίζω υπάρχει & version ενός τραγουδιού που δεν το λέει η SMG, άκουσέ το, να δεις πώς το προτιμάς. :)

Εδώ στο animated που δεν ήταν η Gellar δεν πολυ-άρεσε σε πολλούς, φαντάσου να είχαμε φάτσα SMG & φωνή μιας άλλης. :lipsseale

Εγώ πλέον λατρεύω το πώς λέει την κάθε ατάκα. :yes: Δεν θα την άλλαζα με τίποτα. Την 1η φορά σου φαίνεται κάπως (δεν είναι & A.Benson :P), αλλά πιστεύω τη συνηθίζεις. :grin:

Γενικά πάντως, απ'όσο ξέρω, έβαλε σε όλους αυτό που ήξερε ότι μπορούν. Εξ ου & οι πρόβες που έκαναν. Π.χ. στην Benson επίτηδες την έβαλε να τραγουδήσει ψηλότερα απ'αυτό που κ η ίδια πίστευε ότι μπορούσε, επειδή αυτός αυτό διέκρινε & ήξερε ότι θα τα κατάφερνε.

Btw, να πω & εγώ ότι το αγαπημένο μου είναι το ντουέτο Giles/Tara. Λάτρεψα το "Standing" με τον Giles, βάλανε & Tara/Amber in the mix, έγινε τρο-με-ρό. :worthy: Δυο διαφορετικές περιπτώσεις που έδεσαν τόσο όμορφα. :respect: Και στίχοι/storylines & φωνές :respect:.

SleepingBitchy
23 Ιουλίου 2009, 20:23
Το πες και το κανες κοπελιά, review για μεμονωμένο επεισόδιο :respect:

Είναι ανεπανάληπτη επεισοδιάρα, ξεδιπλώνει την ευφυία και το ταλέντο του δημιουργού και τις φωνητικές ικανότητες του καστ !!!
Κι εμένα το αγαπημένο μου είναι το "Rest In Peace", ο Spike τα σπασε σαν κανονικός ροκ σταρ ...

Ευχαριστούμε πολύ για τη λεπτομερή παρουσίαση !!!

Echo_
23 Ιουλίου 2009, 20:31
με γεια το θρεντ! το χρειαζοτανε ενα τοσο τελειο επεισοδιο! ολα τα τραγουδια ηταν ωραια αλλα ξεχωρισα περισσοτερο το I've got a theory/bunnies/if we're together μετα τα Walk through the fire και something to sing about!

edora
23 Ιουλίου 2009, 20:43
Καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά για μένα ισχύει ακριβώς το αντίθετο! :grin: ¶μα άκουγα άλλη φωνή από αυτήν της Gellar θα με ξένιζε πολύ. Θα ήξερα ότι δεν είναι η Buffy.
Nομίζω υπάρχει & version ενός τραγουδιού που δεν το λέει η SMG, άκουσέ το, να δεις πώς το προτιμάς. :)

Εδώ στο animated που δεν ήταν η Gellar δεν πολυ-άρεσε σε πολλούς, φαντάσου να είχαμε φάτσα SMG & φωνή μιας άλλης. :lipsseale

Αν εννοείς τις ηχογραφήσεις του Whedon με την γυναίκα του (νομίζω) που τις κάνανε για να έχουν οι ηθοποιοί έναν μπούσουλα, τότε τα έχω ακούσει. Και πάλι αυτή η φωνή δεν μου αρέσει, αλλά δεν γίνεται να γίνει και κανονική σύγκριση διότι είναι πολύ πρόχειρη δουλειά. Πάντως θα μπορούσανε να βρούνε μία που να μοιάζει με την φωνή της Gellar, έχει γίνει στο παρελθόν σε άλλη σειρά ;)

Εγώ πλέον λατρεύω το πώς λέει την κάθε ατάκα. :yes: Δεν θα την άλλαζα με τίποτα. Την 1η φορά σου φαίνεται κάπως (δεν είναι & A.Benson :P), αλλά πιστεύω τη συνηθίζεις. :grin:
Μπα, δεν συνηθίζεται :P
Ειδικά στο 'Give me Something to Sing About'.

Btw, να πω & εγώ ότι το αγαπημένο μου είναι το ντουέτο Giles/Tara. Λάτρεψα το "Standing" με τον Giles, βάλανε & Tara/Amber in the mix, έγινε τρο-με-ρό. :worthy: Δυο διαφορετικές περιπτώσεις που έδεσαν τόσο όμορφα. :respect: Και στίχοι/storylines & φωνές :respect:.
Καλά αυτό το ντουέτο είναι απίστευτα συγκινητικό και οι στίχοι αλλά και το πως είναι γυρισμένο. Ο πόνος που νιώθουν ο Giles και η Tara είναι τόσο έντονος είδικά όταν έρχεται σε αντίθεση με το blissful oblivion των Willow και Buffy.

irene_gemini
24 Ιουλίου 2009, 00:11
Εγω τα μισω τα μιουζικαλ εξ'ου και δεν το λατρεψα το συγκεκριμενο επεισοδιο!Αλλα απο εκει που δε μου αρεσουν καθολου τα μιουζικαλ,αυτο το ειδα ευχαριστα!
Ξεχωρισαν φυσικα η υπεροχη Amber και ο Τζαϊλς που ουτως η αλλως ξεραμε οτι τραγουδουσε!
Και edora πιστευω για να λες αυτα για τη SMG εχεις μουσικες γνωσεις,αλλα νομιζω υπερβαλλεις!Και εγω εχω σπουδασει μουσικη και το αυτι μου ειναι συνηθισμενο να ακουει φαλτσα και παρασπονιδες αλλα νομιζω οτι συγκεκριμενα η SMG ηταν αρκετα σωστη για τις δυνατοτητες της!Δεν εχει τη φωνη του Τζαϊλ ή της Ταρα ή του Σπαϊκ,αλλα μια χαρα σωστη ηταν!

Α και να μην ξεχασω,υπεροχο review!!!!!!!!!!!

stelbak
24 Ιουλίου 2009, 02:08
Μόλις είδα το επεισόδιο και το λάτρεψα.
Από τα καλύτερα της σειράς.
Ούτε που κατάλαβα πότε άρχισε και πότε τέλειωσε.
Από τους τίτλους αρχής και μόνο φαινόταν ότι θα τα σπαγε.

Τα τραγούδια τα περισσότερα ήταν φοβερά.
Ειδικά οι στίχοι από μερικά ήταν εξαιρετικοί.

Μεγάλη έκπληξη η Tara και ο Giles.
Καταπληκτικές φωνές.
Πολύ μου άρεσαν και ο rock Spike αλλά και η Anya.

Οι χοροί ήταν και αυτοί φοβεροί,ειδικά εκεί με τα 3 κορίτσια προς το τέλος.

Το επεισόδιο σίγουρα θα το ξαναδώ.

Btw,έλιωσα με την ατάκα της Buffy:
So Dawn is in trouble?
It must be Tuesday!:rotfl::rotfl:
Πάτησα παύση και γέλαγα κανα 2λεπτο.:lol:

Thanks για το review.:thumbsup1

MCAK
24 Ιουλίου 2009, 02:12
Btw,έλιωσα με την ατάκα της Buffy:
So Dawn is in trouble?
It must be Tuesday!:rotfl::rotfl:
Ξέρεις γιατί, έτσι; Η "Buffy" παιζόταν κάθε Τρίτη. ;)

stelbak
24 Ιουλίου 2009, 02:16
Ξέρεις γιατί, έτσι; Η "Buffy" παιζόταν κάθε Τρίτη. ;)

Ναι βρε το κατάλαβα.
Αλλιώς δεν θα ήταν αστείο.:P
Το έλεγε και μες τη παρένθεση.;)

jack_sheph
25 Ιουλίου 2009, 19:27
Πριν λίγο το ξαναείδα, για πολλοστή φορά & πάλι μου προκάλεσε την ίδια ανατριχίλα που μου είχε προκαλέσει όταν το πρωτοείδα.
Φανταστικό επεισόδιο.
Το καλύτερο για μένα είναι το ντουέτο Giles/Tara, και 2ο το Standing.
Χαίρομαι που δημιουργήθηκε τέτοιο thread, το άξιζε ένα επεισόδιο σαν & αυτό.

edora
25 Ιουλίου 2009, 19:55
Και edora πιστευω για να λες αυτα για τη SMG εχεις μουσικες γνωσεις,αλλα νομιζω υπερβαλλεις!Και εγω εχω σπουδασει μουσικη και το αυτι μου ειναι συνηθισμενο να ακουει φαλτσα και παρασπονιδες αλλα νομιζω οτι συγκεκριμενα η SMG ηταν αρκετα σωστη για τις δυνατοτητες της!Δεν εχει τη φωνη του Τζαϊλ ή της Ταρα ή του Σπαϊκ,αλλα μια χαρα σωστη ηταν!

Ναι, ξέρω 2-3 πραγματάκια περί μουσικής :)
Ακριβώς αυτό που λες είναι, τα κατάφερε μια χαρά για τις δυνατότητές της. Ένα τόσο συναισθηματικά έντονο επεισόδιο χρειαζόταν και μία πιο "δυνατή" φωνή, κυρίως από την πρωταγωνίστρια. Όλοι οι άλλοι που είχαν μεγάλα τραγούδια έκαναν καλύτερη δουλειά και έτσι η διαφορά ακούεται ακόμα περισσότερο.
Βεβαίως και μπορείς να μου πεις ότι είμαι nitpicky και a bloody ponce :P αλλά όταν έχω ένα τόσο υπέροχο επεισόδιο, ε με χαλάνε αυτά.

Α και να μην ξεχασω,υπεροχο review!!!!!!!!!!!
Οοοοοps, επειδή εγώ το ξέχασα, great review!

irene_gemini
26 Ιουλίου 2009, 10:35
Ναι, ξέρω 2-3 πραγματάκια περί μουσικής :)
Ακριβώς αυτό που λες είναι, τα κατάφερε μια χαρά για τις δυνατότητές της. Ένα τόσο συναισθηματικά έντονο επεισόδιο χρειαζόταν και μία πιο "δυνατή" φωνή, κυρίως από την πρωταγωνίστρια. Όλοι οι άλλοι που είχαν μεγάλα τραγούδια έκαναν καλύτερη δουλειά και έτσι η διαφορά ακούεται ακόμα περισσότερο.
Βεβαίως και μπορείς να μου πεις ότι είμαι nitpicky και a bloody ponce :P αλλά όταν έχω ένα τόσο υπέροχο επεισόδιο, ε με χαλάνε αυτά.

Οχι δε θα σε πω nitpicky,δε διαφωνουμε αλλωστε πολυ κατα βαθος!Εγω απλα λεω οτι δυστυχως ή ευτυχως Giles και Tara αλλα και Spike εχουν υπεροχες φωνες γι'αυτο και εκαναν τη διαφορα!Θα μπορουσαν καλλιστα ολοι να ειναι και τραγουδιστες!
Ετυχε ομως η Μπαφυ να μην εχει τοσο υπεροχη φωνη!Δε θα ηταν κριμα να την αντικαταστησουν με μια που ειχε τελεια φωνη,που θα ακουγοταν καλυτερα,αλλα που δε θα ηταν η Μπαφυ?
Αλλα ουτως η αλλως γουστα ειναι αυτα,εμενα δε μου ακουστηκε καθολου ασχημα και δε με χαλασε!Προτιμω λιγοτερο καλη αλλα φωνη δικια της!

vamp13
26 Ιουλίου 2009, 14:56
Από τα αγαπημένα μου επεισόδια!Πολύ ωραίο review 1980, ευχαριστούμε!

1980
27 Ιουλίου 2009, 22:46
Έχω "φορτώσει" ολο το CD στο iPod μου και το ακούω καθημερινά οταν περπατάω στο δρόμο και όταν ακούω την φωνή της Τάρα και του Giles στο ντουέτο τους απλα με "ταξιδεύουν"...:*( .
Eπίσης τώρα που ξαναείδα το επεισόδιο στο ντούετο αλλα και γενικά το όλο επεισόδιο μου αφήνει ένα μούδιασμα μια ανατριχίλα οπως και το 'Rest In Peace" τι τελειο κομμάτι :respect:
Θα μου πει κάποιος καλά όλα αυτά από ένα επεισόδιο; Ε, ναι λοιπόν από ένα επεισόδιο τηλεοπτικής σειράς, για αυτό και το κάνει μοναδικό. Όσοι το έχουν δει πιθανόν θα με νιώθουν και δεν θα με βρισκουν υπερβολική.
Επίσης ο James και Sarah υποκριτικά δίνουν ρέστα εδώ όπως και στα 2 επεισοδια κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι τελικα πολυ καλοι ηθοποιοι.:thumbsup1
Τελος η Ταρα τι μαγικη φωνη και ο Giles μιλαμε ανετα θα μπορουσαν να ηταν τραγουδιστες. :worthy: .
Τα λογια ειναι περιττα για αυτο το επεισοδιο :respect:

edora
27 Ιουλίου 2009, 23:29
Δεν είσαι καθόλου υπερβολική.
Οι τηλεοπτικές σειρές, αυτές που αξίζουν δηλαδή, σε κάνουν να δένεσαι με τους πρωταγωνιστές. Να μην θέλεις απλά να δεις τι θα γίνει παρακάτω από άποψη πλοκής αλλά να έχεις αγωνία για το τι θα συμβεί στον κάθε χαρακτήρα. Και δεν εννοώ αν απλά θα ζήσει ή αν θα πεθάνει, αλλά πως θα αντιμετωπίσει κάτι, ποιες θα είναι οι συνεπείες κτλ. Για αυτό και - κατά τη γνώμη μου πάντα - "κολλάς" πιο πολύ με σειρές παρά με ταινίες και για αυτό και χαίρομαι που τα τελευταία χρόνια οι τηλεοπτικές σειρές έχουν πάρει τα πάνω τους.
Τώρα όταν όλα αυτά τα συνδυάσεις με κάτι που κάνει το οποιοδήποτε συναίσθημα πιο έντονο, την μουσική, τότε πραγματικά δημιουργείς κάτι το μαγικό.

smile88
1 Αυγούστου 2009, 23:31
Πολυ ωραιο review!;)
Ειναι ενα πολυ καλο και ξεχωριστο επεισοδιο,η Ταρα με τον Τζαιλς τα εσπαγε αλλα εγω για εναν λογο δεν το εχω στα αγαπημενα μου:
Spuffy,η αρχη του κακου!:mad:
Και ανησυχω που δεν το εχει σχολιασει κανενας αλλος αυτο!:PΞερω,ξερω,υπερβαλλω,αλλα δεν μπορω...:oops:

annie5
1 Αυγούστου 2009, 23:38
^
Πρέπει να είναι το μοναδικό επεισόδιο που μου άρεσε αυτή η σχέση!

Οπως και να το κάνουμε είναι τόσο υπέροχο το επεισόδιο και τόσο καλογραμμένο που ακόμα και αυτή η εξέλιξη φαίνεται ταιριαστή!
(Για τη συνέχεια δεν θέλω να το συζητήσω καν:P)

btw πολύ καλό το review!

sirina
2 Αυγούστου 2009, 13:45
Το επειεσοδιο ειναι λατρεια γιατι ειναι τοσο καλογραμμενο, τοσο αληθινο, τοσο ανθρωπινο, με μελωδιες που μενουν και στιχους που αγγιζουν. Το οτι εχει και ζευγαρακι ειναι μπονους εκπληξη για εμας τις ορκισμενες φαν.:o

MCAK
4 Αυγούστου 2009, 11:40
αλλα εγω για εναν λογο δεν το εχω στα αγαπημενα μου:
Spuffy,η αρχη του κακου!:mad:
Και ανησυχω που δεν το εχει σχολιασει κανενας αλλος αυτο!:PΞερω,ξερω,υπερβαλλω,αλλα δεν μπορω...:oops:
Σ'αυτό το τόσο "εύθυμο" επεισόδιο αρχίζει η καταστροφή της Buffy. Τα βγάζει όλα στη φόρα, βγαίνει από την κατάσταση "περιφέρομαι σα ζόμπι" & αρχίζει να αντιδρά/ξεσπά. Το τέλος με το φιλί με Spike απλά το επιβεβαιώνει. Εμένα αυτό με θλίβει, ως φαν που αγαπά αυτόν τον χαρακτήρα(:worthy: ), δεν είναι ότι τον ερωτεύτηκε να πω ότι "ε δεν μ'αρέσει το ζεύγος". Δηλαδή στο τέλος δεν βλέπω ένα φιλί, βλέπω την προσπάθεια της Buffy να νιώσει κάτι, και ας είναι κάτι αρνητικό, π.χ. πόνος, αηδία με τον εαυτό της...Αρκεί να νιώσει ότι ζει. Εξάλλου ο πόνος δεν είναι το μεγαλύτερο σημάδι ότι ζούμε; Μόνο οι νεκροί δεν πονάνε. ;)

Υγ.: Είναι στο τέλος, αν θέλεις, σταματάς το επ. πριν το δεις. :lol:

Kal_El_77
4 Αυγούστου 2009, 23:14
Αν όχι το αγαπημένο μου επεισόδιο, σίγουρα είναι στο τοπ 3 των επεισοδίων της Buffy. Σκηνοθετικά, μουσικά, ερμηνευτικά (acting & singing), στιχουργικα - ΑΠΛΑ ΕΠΟΣ! Μου αρέσει γιατί καταφέρνει στα 50 λεπτά να κλείσει όλο το "χάος" που έχει δημιουργηθεί από την αρχή της σεζόν, χρησιμοποιώντας ως όχημα τα τραγούδια, για να εκφράσουν οι χαρακτήρες τα συναισθήματά τους. Μοιάζει με αρχαία τραγωδία, όπου με τη βοήθεια του χορού προχωράει η πλοκή, αναλύεται και επιλύεται στο τέλος! Μαγευτικό! Ειδική μνεία στην Τάρα (Amber Benson), όπου με την ερμηνεία της σε ένα από τα πιο ερωτικά τραγούδια ever, κατάφερε να με (αλλά και πολλούς ακόμα) μαγεύσει, να είμαστε under her spell, καθώς και στον Giles, όπου πραγματικά σου σπαράζει την καρδιά με το σόλο του! Δεν υπάρχουν λόγια, ίσως η καλύτερη στιγμή στην αμερικάνικη TV τα τελευταία 30 χρόνια, by far!

Τέλος, κορυφαία στιγμή το walk throught the fire, όπου όλοι πλέον σιγά σιγά ενώνονται ξανά, βρίσκουν πάλι τον δρόμο τους, για να βοηθήσουν την Μπάφυ, γιατί, όπως και να το κάνουμε... what can't we face, if we're together?

Jane1
28 Απριλίου 2010, 21:47
Πολύ καλό επεισόδιο, :respect: αν και δεν το περίμενα. Ήμουν κάπως επιφυλακτική παρόλο που βλέπω μιούζικαλ γενικότερα.;)

Όταν άκουσα τη φωνή του James Marsters (Spike) εντυπωσιάστηκα, φαινότανε βέβαια και όταν μιλούσε ότι έχει ωραία φωνή αλλά μόλις τον άκουσα να τραγουδάει, άλλο πράγμα.:worthy: :worthy: :worthy: :respect: :respect: :respect:
Επίσης αυτή που με ξάφνιασε -με την καλή έννοια- ήταν η Emma Caulfield (Anya).:) :) :)

Χειρότερα από όλους τραγούδησε η Alysson Hannigan (Willow),:thumbdown ευτυχώς δεν είχε περισσότερο, και αμέσως μετά η Sarah Michelle Gellar (Buffy) , η οποία δυστυχώς ως πρωταγωνίστρια έπρεπε να τραγουδήσει περισσότερο από όλους.:oops:

Αγαπημένα μου τραγούδια τα Rest In Peace και Walk Through The Fire.:dance: :dance: :dance:

Y.Γ. Μου άρεσε πολύ και ο δαίμονας, ωραίο τραγούδι.:thumbsup1

ai8erobamwn
29 Απριλίου 2010, 16:58
H Hannigan είχε ζητήσει η ίδια να μην τραγουδήσει, γιατί θεωρούσε ότι "δεν το 'χει". Αλλά στο Walk through the fire η μία ατάκα που έχει ("I think this line's mostly filler") πάντα με κάνει και γελάω. Η SMG μου φάνηκε ΟΚ, απλά αρκετοί από τους υπόλοιπους υπερτερούσαν, οπότε η σύγκριση είναι μάλλον αναπόφευκτη.

Πάντως για πολύ πολύ πολύ καιρό είχα κολλήσει με τα τραγούδια του επεισοδίου. Και καλά το τραγούδι του δαίμονα, το οποίο "στέκεται" μια χαρά και από μόνο του, ή άντε και της Tara, αλλά με το κόλλημά μου με τα bunnies της Anya ένιωθα ότι πλέον έχω πιάσει κορυφή στο buffoκάψιμο.

Λατρεμένο το OMWF, τι να λέμε....

akrivi_4
29 Απριλίου 2010, 22:42
^
Εγω ακομα τραγουδαω τα bunnies:oops: :oops: Δεν μπορω να σταματησω να το τραγουδαω και αγαπημενη ατακα οταν λεει η Μπαφυ: Hey, I've died twice:lol: :lol:

Ειναι μεσα στα αγαπημενα το επεισοδιο αυτο:respect:

thanasislost
25 Μαΐου 2013, 12:29
Από τα καλύτερα επεισόδια ανεξαρτήτως σειράς...Ένα μοναδικό τηλεπτικό γεγονός....ΓΙΑ μένα το δεύτερο καλύτερο επεισόδιο Buffy και το καλύτερο επεισόδιο μιούζικαλ που έχω δεί ποτέ...

HristinaB
4 Ιουνίου 2014, 21:03
Είμαι στην τραγική μειονότητα, αλλά για λόγους πλουραλισμού και μόνο θέλω να δηλώσω ότι για μένα είναι στα χειρότερα της σειράς. Το Walk through the fire είχε πιασάρικο σκοπό, ΟΚ, αλλά δε μου άρεσε τίποτα άλλο από αυτό το επεισόδιο (άντε, και το τραγούδι του Σπάικ και το πώς τους παρατάει όλους στο τέλος όταν αρχίζουν να χορεύουν).