PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : X-Files - Αγαπημένα stand alone επεισοδια (εκτός μυθολογίας)

tasoulis1980
18 Σεπτεμβρίου 2009, 22:12
1ος κυκλος

Beyond the Sea

Darkness Falls (αυτο το επεισοδιο με ενταξε στο φαν κλαμπ,κατα ενα περιεργο τροπο το θεωρω το αγαπημενο μου επεισοδιο)

2ος κύκλος

3

Die Hand Die Verletzt

Fresh Bones

Dod Kalm

Humbug

Soft Light

3oς κυκλος

War Of Coprophages

Syzygy

Quagmire

4oς κυκλος

Leonard Betts

Memento Mori

Small Potatoes

Εlegy

5oς κυκλος

Post Modern Prometheus

Mind's Eye

All Souls

Pine Bluff Variant

Folie A Deux

6ος κυκλος

Drive

Tithonus

Arcadia

Milagro

Field Trip

7ος κύκλος

Hungry

Millennium

Rush

The Goldberg Variation

All Things

Je Souhaite

fragonard
18 Σεπτεμβρίου 2009, 22:37
thanks για το θέμα...
Πρέπει να πούμε πως αυτό που κάνει τα τη σειρά αυτό που όλοι ξέρουμε είναι ο συνδυασμός μυθολογίας και αυτοτελών επεισοδίων.Αν κάποιος δει μόνο τη μία απο τις δυο κατηγορίες τότε δεν μπορει να δει και να νιώσει όλο της το μεγαλείο.στα Stand alone επεισόδια επίσης έγιναν απίστευτοι πειραματισμοί σκηνοθετικά και σεναριακά (Ασπρόμαυρα επεισόδια, κωμικά, με τρεμάμενη κάμερα κτλ) που αργότερα προσπάθησαν να μιμηθούν και άλλες σειρές...Κάθε επεισόδιο ήταν σαν να έβλεπες μια ολόκληρη ταινία..Οφείλω πάντως να πω, αν και λατρευω παρα πολυ τη μυθολογία, πως σε κάποιες σεζον τα αυτοτελή επεισόδια ήταν ίσως και καλύτερα απο τα μυθολογικά.Επιπλέον τα κωμικά επεισόδια ήταν κορυφαία: Ποιος θα ξεχάσει τον εξωγήινο καπνιστή , τον Μόλντερ να βγάζει γυναικεία κραυγή", την έκφραση της Σκάλυ όταν μια γυναίκα της"τραγουδά" τη μουσική απο τον πόλεμο των άστρων:lol:

Στο θέμα μας τώρα..Πολλά είναι τα stand alone επεισόδια που ξεχωρίζουν και έχουν γράψει ιστορία....
Επειδή έιναι και πάρα πολλά τα αγαπημένα μου, ενδεικτικά αναφέρω τα εξής:

-ice(πρώτη σεζόν)
-beyond the sea (πρώτη σεζόν)-Darkness falls (πρώτη σεζόν)
-humbug(δεύτερη σεζόν),
-dod kalm(δεύτερη σεζόν)
-War of the Coprophages(τρίτη σεζόν)
-Clyde Bruckman’s Final Repose(τρίτη σεζόν) Αριστούργημα που έχει βραβευθεί
-Syzygy(τρίτη σεζόν)
-Jose Chung’s from Outer Space(τρίτη σεζόν)
-home (τέταρτη σεζόν)
-Never Again(τέταρτη σεζόν)
-paper hearts (τέταρτη σεζόν)
-Leonard Betts(τέταρτη σεζόν)
-Small Potatoes(τέταρτη σεζόν)
-elegy (τέταρτη σεζόν)
-bad blood (πέμπτη σεζόν)
-Post Modern Prometheus( πέμπτη σεζόν)
-drive(έκτη σεζόν)
-dreamland(έκτη σεζόν) που το εντάσω και στα μυθολογικά και στα αυτοτελή
-How the Ghosts stole Christmas(έκτη σεζόν)
-milagro(έκτη σεζόν)
-triangle(έκτη σεζόν)
-the unnαtural(έκτη σεζόν)
-Three of a kind (έκτη σεζόν)
-Χ cops(έβδομη σεζόν)
-Badlaa(όγδοη σεζόν)

και πόσα ακόμα...
Πάντως κρίμα που δεν υπήρχε εκείνα τα χρόνια το gtvs να σχολιάζουμε εβδομάδα-βδομάδα τα επεισόδια:)

billbmw1
18 Σεπτεμβρίου 2009, 23:08
Η καλυτερη σειρα ολων των εποχων...Συμφωνω οτι επρεπε να τελειωσει - οχι στην 5η σεζον - αλλα λιγο αργοτερα -μετα την 1η ταινια..και να συνεχιζεται-οπως συνεχιζεται-με ταινιες

endorama
19 Σεπτεμβρίου 2009, 00:06
Η καλυτερη σειρα ολων των εποχων...Συμφωνω οτι επρεπε να τελειωσει - οχι στην 5η σεζον - αλλα λιγο αργοτερα -μετα την 1η ταινια..και να συνεχιζεται-οπως συνεχιζεται-με ταινιες

Για μένα είναι η καλύτερη σειρά που υπήρξε ποτε, τη βλέπω και την ξαναβλεπω
Πιστεύω πως πολλες μεταγενεστερες σειρες/ταινίες "δανειστηκαν" ιδεες από εδω (πχ smalville, supernatural, blair witch project -η τρεμάμενη κάμερα)
και θα ήθελα να μην έχει τελειώσει και να συνεχίζεται ως σήμερα!

tasoulis1980
19 Σεπτεμβρίου 2009, 00:12
Θυμαμαι το 1997 εβαλα ιντερνετ για να μπορω να βλεπω τα τρειλερ των νεων επεισοδιων παρολο που στην Ελλαδα ειμασταν ακομη στον 2ο κυκλο.

Υ.Γ Θα προσθεσω και το How The Ghost Stole Christmas που μου ξεφυγε...

sofia21
19 Σεπτεμβρίου 2009, 14:33
Ποιο επεισόδιο να πρωτοδιαλέξεις...
Τα X-Files είναι η αγαπημένη μου σειρά, η πρώτη που με πόρωσε τρελά και συνεχίζω να τη βλέπω (στα διαλείμματα από τις άλλες)...
Αυτό το θέμα με έβαλε σε πολλές σκέψεις και κατέληξα στην ακόλουθη λίστα:
Season 1
Ice
Fire
Beyond the sea

Season 2
Dod Kalm
Soft Light

Season 3
D.P.O
Clyde Bruckman's Final Repose
War of Coprophages
Syzygy
Pusher

Season 4
The field where I died
Paper Hearts
Leonard Betts
Never Again
Small Potatoes

Season 5
The Post-Modern Prometheus
Chinga
Bad Blood
Folie a Deux

Season 6
Triangle
Dreamland I, II
Trevor
Milagro
The Unnatural
Field Trip

Season 7
Hungry
Millenium
All Things
Je Souhaite

Season 8
Via Negativa
Badlaa
Per Manum
Alone

Season 9
4-D
Audrey Pauley
Sunshine Days

anthony_88
19 Σεπτεμβρίου 2009, 18:14
Πραγματικα ειναι πολυ δυσκολο να κανεις λιστα. Ειναι τοσα πολλα απο ολες τις σεζον... Anyway, θα το προσπαθησω, αλλα θα βαλω οσο το δυνατον λιγοτερα μπορω. Τα πολυ πολυ αγαπημενα μου δηλαδη...
Season1: Ice, Beyond the Sea
Season2: Die Hand die Verletzt, Dod Kalm
Season3: Clyde Brukman's Final Repose, Syzygy, Pusher, Jose Chung's From Outer Space
Season4: Unruhe, The Field Where i Died, Paper Hearts, Small Potatoes, Elegy, Demons
Season5: Unusual Suspects, The Post-Modern Prometheus, Bad Blood
Season6: Drive, Triangle, Dreamland (I,II), How the Ghosts Stole Christmas, Monday, Milagro, Three of a Kind, Field Trip
Season7: The Goldberg Variation, The Amazing Malleni, Closure, X-COPS, Je Souhaite
Season8: Redrum
Season9: Audrey Pauley

Οπως καταλαβαινετε, οι τελευταιες δυο σεζον δε μου εκαναν και την καλυτερη εντυπωση. Παντως τα συγκεκριμενα επεισοδια τα λατρεψα ολα. Και μου αρεσαν και αλλα, απλα αυτα ειναι τα πολυ πολυ αγαπημενα... Αν πρεπει να φτιαξω πχ πενταδα, δεν μπορω :P
H σειρα κατα τη γνωμη μου μεχρι και την 7η σεβοταν τον εαυτο της. Το peak σιγουρα ειναι οι σεζον 3-4-5... Αλλα στην 7η ναι, επρεπε να τελειωσει... ηταν και ωραιο για φιναλε ;)

mefisto26
19 Σεπτεμβρίου 2009, 20:39
Αυτά τα λίγα... :grin:

Season 1: Ice, Beyond The Sea, Darkness Falls

Season 2: Sleepless, Excelsius Dei, Aubrey, Die Hand Die Verletzt, Dod Calm, Humbug, The Calusari

Season 3: Clyde Brukman's Final Repose, Oubliette, Grotesque, Jose Chung's From Outer Space

Season 4: Paper Hearts, Never Again, Leonard Betts, Memento Mori, Small Potatoes, Demons

Season 5: Unusual Suspects, The Post-Modern Prometheus, Bad Blood, Folie a Deux

Season 6: Drive, Triangle, How The Ghosts Stole Christmas, Monday, Arcadia, Milagro, Field Trip

Season 7:The Goldberg Variation, X-COPS, Je Souhaite

Season 8: Redrum, Via Negativa, Per Manum

Season 9: John Doe, Audrey Pauley, Release

Και τώρα που τα έβλεπα νομίζω πως είναι καιρός για μία επανάληψη!!!

joel_barris
20 Σεπτεμβρίου 2009, 10:41
Για μένα το X-Files θα είναι πάντα τόσο ψήλα στο Top10 μου πιο πολύ για τα monster of the week επεισόδια. Σείρες με συναρπαστική μυθολογία υπήρξαν πολλές και θα υπάρξουν κι άλλες (ακόμη και το fringe που όταν άρχισε το θεωρούσα κακή αντιγραφή των Χ-φακέλων έχει γίνει πολύ συναρπαστικό), αλλά σειρά με τόσα αριστουργηματικά, πειραμάτικα, διαφορετικών κινηματογραφικών ειδών επεισόδια σπάνια βρίσκεις.

Season 1: Ice, Beyond the Sea, Darkness Falls
Season 2: Aubrey, Die Hand die Verletzt, Dod Kalm, Humbug
Season 3: Clyde Bruckman's Final Repose, War of the Coprophages, Jose Chung's from Outer Space, Quagmire
Season 4: Home, Paper Hearts, Leonard Betts, Never Again, Small Potatoes
Season 5: Detour, Post-Modern Prometheus, Chinga, Bad Blood
Season 6: Drive, Triangle, How the Ghost stoles Christmas, Monday, Milagro, Field Trip
Season 7: X-Cops, All Things, Hollywood A.D.
Season 8: Roadrunners, Redrum, Badlaa
Season 9: 4-D, Audrey Pauley, Improbable

fragonard
20 Σεπτεμβρίου 2009, 12:00
Για μένα το X-Files θα είναι πάντα τόσο ψήλα στο Top10 μου πιο πολύ για τα monster of the week επεισόδια. Σείρες με συναρπαστική μυθολογία υπήρξαν πολλές και θα υπάρξουν κι άλλες

Χ files=συνδυασμος μυθολογιας- αυτοτελων..
Δεν ειναι ξεχωρο το ενα απο το αλλο..Και μπορει οπως λες να υπαρχουν και αλλες σειρες με συναρπαστικη μυθολογια αλλα τη διαφορα την κανει το ολο στησιμο και το πως παρουσιαζεται το ολο πραγμα.....Και δεν ειναι ολες οι σειρες με μυθολογια το ιδιο και ειναι λιγο αδικο να τις βαζεις ολες στο ιδιο τσουβαλι...

διαφωνω παρα πολυ οτι τα x files αξιζουν πιο πολυ μονο για τα mow αλλα ενταξει ειναι αποψη σου, τουλαχιστον ομως για μενα δεν ειναι ψηλα μονο γι αυτα τα επεισοδια ουτε ειχαμε αριστουργηματα μονο σε αυτα τα επεισοδια. Ασχετα του πως κατεληξε η μυθολογια και το αν μας αρεσανοι απαντησεις, το ολο στησιμο της συνομοσιολογιας ηταν υποδειγματικο...και μην ξεχναμε οτι στα επεισοδια της μυθολογιας εχουμε την αριστουργηματικη τριλογια redux που σπανια συναντας σε σειρα..τουλαχιστον για μενα οπως ανεφερα ειναι ενας συνδυασμος μυθολογιας και stand alone επεισοδιων..Αν υπηρχε το ενα απο τα δυο μονο, δε θα ηταν η σειρα αυτο που ολοι ξερουμε.

και για να σου δειξω οτι η σειρα εχει ηδη μεινει και για τη μυθολογια της οταν γινεται καποια αναφορα σε σειρα οπουδηποτε για εξωγηινους πολλες φορες μπαινει η μουσικη των x files...Το χουμε δει και σε διαφορες τηλεοπτικες δουλειες οπου γινεται αναφορα στα x files με αυτο τον τροπο....

Για να καταληξω, μια σειρα κατα τη γνωμη μου πρεπει να την κρινουμε σφαιρικα και οχι απλα σαν μεμονομενα επεισοδια, ασχετα που πολλα ξεχωριζουν απο μονα τους για την αρτιοτητα τους και αρα αυτοματως γινονται και αγαπημενα μας..

joel_barris
20 Σεπτεμβρίου 2009, 12:24
^
Πρόφανως και δεν εννοώ ούτε ότι δεν μ' άρεσε η μυθολογία, ούτε ότι ήταν κάτι που δε μου έκανε εντύπωση και δεν απότελει μεγάλο κομμάτι του σίριαλ. Απλά τα MOW πάντα μ' αρέσαν περισσότερο και τα θεωρώ το μεγαλύτερο απο τα (πολλά) προτερήματα της σειράς. that's all

fragonard
20 Σεπτεμβρίου 2009, 12:31
^
Απλά τα MOW πάντα μ' αρέσαν περισσότερο και τα θεωρώ το μεγαλύτερο απο τα (πολλά) προτερήματα της σειράς. that's all

Καλα οτι τα mow ηταν απο τα μεγαλυτερα προτερηματα εννοειται, δε διαφωνει κανεις και ηδη το εχουμε αναφερει ολοι αναμεσα τους και εγω.και στο πρωτο μου ποστ ηδη ανεφερα το ποσο ξεχωριστα ειναι, ποσο πρωτοπορα για τους πειραματισμους τους σκηνοθετικα και σεναριακα.

Απλα και εγω την αποψη μου ειπα οτι διαφωνω στο να λες οτι επειδη υπαρχουν πολλες σειρες με συναρπαστικη μυθολογια , αρα "ξερω γω" τα x files δε διαφερουν απο αυτες στο συγκεκριμενο τομεα. και ακριβως διαφωνω γιατι παρα πολλες απο αυτες τις σειρες επηρεαστηκαν απο τα x files και τη μυθολογια του . Οπως ακριβως επηρεαστηκαν και απο τα stand alone και τους πειραματισμους που εγιναν...εν ολιγοις προσωπικα αν ηταν να διαλεξω αναμεσα σε mow και μυθολογικα επεισοδια δε θα ηταν ευκολο και δε θα το κανα...

τελοσπαντων τελος οφ τοπικ

billbmw1
21 Σεπτεμβρίου 2009, 10:50
για μενα τα καλυτερα επεισοδια ειναι το fight the future και το i want to believe:)))δηλαδη οι δυο ταινιες)και φυσικα ολα μα ολα τα επεισοδια!δεν μπορω να ξεχωρισω απο αυτην την εκπληκτικη σειρα...

prod21
3 Ιανουαρίου 2012, 22:03
Είμαι παλιός X-Phile από την εποχή που πήγαινα γυμνάσιο (1997-98 ), τότε που έδειχνε τη σειρά στο STAR και πρωτομπαίναμε στο internet για να βρούμε πληροφορίες για οτιδήποτε σχετικό με τα X-Files, και λιώναμε το καλοκαίρι κάθε βράδυ με τις επαναλήψεις του star. Επική, απίστευτη σειρά...

Είμαι όμως καινούριος στο φόρουμ εδώ, οπότε ας γράψω και τη δική μου λίστα με τα αγαπημένα stand-alone επεισόδια, τα οποία θεωρώ ότι πρέπει να δουν ακόμα κι αυτοί (νεότεροι φαντάζομαι) που δεν έχουν δει ποτέ τη σειρά. Είναι σίγουρο ότι θα γίνουν φανατικοί της σειράς.

Season 1: Ice, Squeeze, Beyond the Sea, Darkness Falls
Season 2: Humbug, Irresistible, Die Hand die verletzt, Dod Kalm
Season 3: Clyde Bruckman, Jose Chung, War of the Coprophages, Wetwired, Quagmire
Season 4: Home, Small Potatoes, Paper Hearts, Unruhe, Never Again, The field where I died
Season 5: Folie a Deux, Detour, Bad Blood, Pine Bluff Variant
Season 6: Field Trip, Monday, The Unnatural, Triangle, Arcadia, How the Ghosts Stole Christmas
Season 7: Je Souhaite, The Goldberg Variation, X-Cops, The amazing Maleeni

dimitrispgr
5 Ιανουαρίου 2012, 22:34
πολυ ωραιο θεμα και χρησιμο για οσους θελουμε να δουμε τη σειρα απο την αρχη χωρις ομως να πρεπει να δουμε 200 επεισοδια.......

το ιδιο ισχυει και για το αλλο θεμα με τα επεισοδια της κεντρικης ιστοριας

πιστευω πως πρεπει να μπουν και τα δυο σε ξεχωριστο XFILES τοπικ οπως και αξιζει να εχει η σειρα που εκανε την επανασταση, μαζι με αλλα που θα ανοιχτουν :)

Eleni7
6 Ιανουαρίου 2012, 15:14
Bad Blood παιδια.Να κλαις απο τα γελια

prod21
6 Ιανουαρίου 2012, 22:02
@Eleni7 όντως το Bad Blood έχει πολύ γέλιο με τις τελείως διαφορετικές εκδοχές :) Πολύ γέλιο έχει και το Jose Chung's from Outer Space, οι ατάκες σκάνε η μια μετά την άλλη! Τι να πρωτοθυμηθούμε, τον εξωγήινο που κάπνιζε; Την τσιρίδα του Mulder;

@dimitrispgr τα επεισόδια που αναφέρουμε στο θέμα αυτό είναι φανταστικά, αλλά η σειρά ήταν τόσο φοβερή που σίγουρα θα μπορούσαμε να βάλουμε κι άλλα στη θέση τους.

Eleni7
7 Ιανουαρίου 2012, 22:43
Αυτην την τσιριδα?χαχαχαχαχαχαχα

TusCPKWNdkk

prod21
9 Ιανουαρίου 2012, 00:08
Χαχαχα ναι!

Δείτε κι αυτά :D

http://www.youtube.com/watch?v=KkU88BjHn9Q

http://www.youtube.com/watch?v=FPyAeSKBKtw

domino83
11 Οκτωβρίου 2012, 00:15
Μετά από πολλά χρόνια είπα να ξαναδώ τη σειρά από την αρχή και ομολογώ πως ξανακόλλησα..;)συν το ότι έχει άλλη γλύκα να βλέπεις επεισόδια σερί και όχι ανα βδομάδα κι αν. Τελείωσα τις 3 πρώτες σεζόν και τα αγαπημένα μου επεισόδια μέχρι τώρα είναι:

Season 1: pilot, ice, fire,gender bender, darkness falls

Season 2: Duane Barry, die hand die verletzt, fresh bones, Dod kalm, humbug,The calusari

Season 3:Clyde Bruckman's final repose, Revelations,Syzygy,Pusher, Jose Chung's from outer space(είχα ξεχάσει πόσο αστείο επεισόδιο είναι,η κραυγή δεν υπάρχει όπως και οι εκφράσεις της Σκάλλυ όταν διηγείται), Quagmire,Wetwired

HristinaB
11 Οκτωβρίου 2012, 02:24
Αν και έχω δυο απόλυτα αγαπημένα MOTW (που, μαζί με το "One Breath" -- #1 αυτό -- κάνουν το προσωπικό μου Τοπ-3), ιδού οι επιλογές μου:

Season 1:
Squeeze
Ice
Beyond the Sea
Tooms

Season 2:
Irresistible (προσκυνώ! :worthy: Το #3 μου)
[Τα mytharc επεισόδια της δεύτερης σεζόν ΣΚΙΖΟΥΝ!]

Season 3:
Grotesque
Θυμάμαι ότι το είδα για πρώτη φορά στο μικροσκοπικό μου φοιτητικό διαμέρισμα, έναν χειμώνα κάπου στη Βόρεια Ελλάδα, σε μια πανάρχαια ασπρόμαυρη τηλεόραση, τυλιγμένη με μια κουβέρτα και έξω να φυσάει. Παρά το γεγονός ότι δεν μπορούσα να δω χρώματα -- και είχε μπόλικο αίμα το επεισόδιο... -- ήταν απίστευτα ατμοσφαιρικό! Από τότε το αγάπησα.
Pusher (:respect: και :worthy: Το #2 μου, Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο επεισόδιο!)
Wetwired

Season 4:
Unruhe
Paper Hearts
Never Again
Leonard Betts
Small Potatoes (:worthy:)
Elegy

Season 5:
Bad Blood (τι γέλιο, ω Θεοί!!!)
The Pine Bluff Variant

Season 6:
Drive
Triangle (:worthy: πόσο, μα πόσο κορυφαίο!)
Tithonus
Monday
Milagro

Season 7:
Millenium
Je Souhaite

Season 8:
Roadrunners
Παρά το γεγονός ότι δε μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ η ιδέα να βλέπω X-Files χωρίς τον Μώλντερ, ήμουν τόσο πιστή φαν, που είδα όλα τα επεισόδια όλων των σεζόν. Η όγδοη και η ένατη σεζόν δε μου αρέσουν -- ακόμα κι όταν επέστρεψε ο Μώλντερ, κάτι είχε χαλάσει. Εντούτοις, βρίσκω αυτό το επεισόδιο ατμοσφαιρικό και πραγματικά τρομαχτικό. Εκείνη την περίοδο, τη σειρά την έδειχνε ο ΑΝΤ1, αρκετά μετά τα μεσάνυχτα. Θυμάμαι ότι εκείνη τη νύχτα ήμουν σε ένα κλαμπάκι και έφυγα, μόνο και μόνο για να δω το επεισόδιο! Και μετά ξαναγύρισα.... :lol:

Season 9:
Audrey Pauley
Δε συμπαθώ καθόλου τη Reyes (εκτός από τη σκηνή του δικαστηρίου στο "The Truth": εκεί έδωσε ρέστα), αλλά κοίτα πώς τα 'φερε η μοίρα, το μόνο επεισόδιο της 9ης σεζόν που βρίσκω πραγματικά καλό είναι Reyes-centric!:shock:

prod21
11 Οκτωβρίου 2012, 14:15
Audrey Pauley
Δε συμπαθώ καθόλου τη Reyes (εκτός από τη σκηνή του δικαστηρίου στο "The Truth": εκεί έδωσε ρέστα), αλλά κοίτα πώς τα 'φερε η μοίρα, το μόνο επεισόδιο της 9ης σεζόν που βρίσκω πραγματικά καλό είναι Reyes-centric!:shock:

Η Reyes ποτέ δεν μου κόλλησε καλά, δεν με χάλαγε αλλά μου φαινόταν εκτός κλίματος. Στο The Truth όμως τα έσπασε κανονικά.

Το Audrey Pauley μου άρεσε πολύ την πρώτη φορά που το είδα, αλλά σκεφτόμουν συνεχώς πόσο τέλεια θα ήταν σ'αυτό το story να ήταν στη θέση των Reyes-Doggett ο Mulder με τη Scully.

Γιατί τόσο λίγα αγαπημένα επεισόδια στην 2η και την 5η χρονιά; Εγώ δυσκολεύτηκα να κρατήσω λιγότερα :)

Ο/η prod21 έγραψε μετά από 12 λεπτό(ά) και 58 δευτερόλεπτο(α)...

Μετά από πολλά χρόνια είπα να ξαναδώ τη σειρά από την αρχή και ομολογώ πως ξανακόλλησα..

Καλό rewatch domino83 :) Εγώ περισσότερο βλέπω με τυχαία σειρά διάφορα επεισόδια, αν και είχα δει πέρσι με τη σειρά τα mytharc επεισόδια, για να θυμηθώ τη μυθολογία.

HristinaB
11 Οκτωβρίου 2012, 16:19
Το Audrey Pauley μου άρεσε πολύ την πρώτη φορά που το είδα, αλλά σκεφτόμουν συνεχώς πόσο τέλεια θα ήταν σ'αυτό το story να ήταν στη θέση των Reyes-Doggett ο Mulder με τη Scully

:shock: !!!! Μα τα χίλια εξωγήινα στιλέτα, σου ορκίζομαι ότι αυτή τη σκέψη κάνω κι εγώ με το συγκεκριμένο επεισόδιο! (Όπως και με το "Roadrunners".) Βέβαια, τόσο ο Μώλντερ όσο και η Σκάλι είχαν τα δικά τους επεισόδια από το υπερπέραν ("The Blessing Way", "One Breath")... πόσες φορές πια μπορείς να "πεθάνεις" τους πρωταγωνιστές σου; (Πολλές! Πάρα πολλές! Και πάντα θα γουστάρω, γιατί τρελαίνομαι για angst...)

Αλλά ναι. Θα ήταν ένα σπουδαίο επεισόδιο.

(Σημείωση: η ηθοποιός που παίζει την Audrey Pauley, η Tracey Ellis, είχε παίξει και στο "Oubliette" του τρίτου κύκλου [3Χ08] και είχε καλή χημεία με τον Ντουκόβνι.)

Στη δεύτερη σεζόν, θεωρώ ότι τα mytharc επεισόδια είναι απλά ΚΟΡΥΦΑΙΑ. Από τα MOTW αποφάσισα να βάλω μόνο αυτό που μου τίναξε τα μυαλά στον αέρα :worthy:, αλλά, αν έπρεπε να συμπληρώσω τριάδα, θα προσέθετα το "3" και το "Dod Kalm". Ίσως και το "Humbug", γιατί είναι "αλλιώτικο".

Με την πέμπτη σεζόν πάντα είχα ένα θέμα. Μου φαίνεται ότι η αλληλεπίδραση μεταξύ του dynamic duo μας είναι κάπως ψυχρή (πλην του "Redux II", φυσικά) και σε πολλά επεισόδια δουλεύουν σχεδόν χωριστά (προφανώς λόγω των ταυτόχρονων γυρισμάτων για την ταινία). Οπότε δυσκολεύομαι να βρω επεισόδια που με συνάρπασαν. Τα "Detour" και "Post-Modern Prometheus" είναι εντάξει (ιδίως το δεύτερο, που είναι επίσης... "αλλιώτικο").

tasoulis1980
3 Νοεμβρίου 2012, 10:54
Περιμενουμε και ποστς απο tony & Sanji.Ειδικα απο tony που ολοκληρωσε τη σειρα.

prod21
3 Νοεμβρίου 2012, 12:47
Περιμενουμε και ποστς απο tony & Sanji.Ειδικα απο tony που ολοκληρωσε τη σειρα.

Και από domino83, που είχε δει μέχρι την τρίτη σεζόν. Και φυσικά όποιον άλλον κάνει rewatch :)

Είδα πρόσφατα ξανά το Grotesque (3x14), ένα από τα πιο ατμοσφαιρικά και dark επεισόδια. Μπαίνει αυτόματα στα αγαπημένα, μόνο και μόνο για αυτή τη φοβερά υποβλητική ατμόσφαιρα και φωτογραφία.

GHXaCB8IPgY

Sanji91
3 Νοεμβρίου 2012, 13:26
Για να πω και γω μέχρι την 7η σεζόν που έχω δει
Season 1:Squeeze,Ice,Eve,Darkness Falls
Season 2:Irresistible,Die Hand Die Verletz,Our Town
Season 3:Syzygy,Grotesque,Pusher(:respect: ),Jose Chung's From Outer Space
Season 4:Home,Unruhe,Paper Hearts,Leonard Betts,Never Again
Season 5: Detour,The Post-Modern Prometheus,Bad Blood,Mind's Eye,The Pine Bluff Variant
Season 6:Triangle,Dreamland(I&II),How The Ghosts Stole Christmas,Monday,Arcadia,Trevor,Milagro,The Unnatural
Season 7:Hungry,Orison,all things,Je Souhaite.

HristinaB
3 Νοεμβρίου 2012, 17:58
Grotesque (3x14), ένα από τα πιο ατμοσφαιρικά και dark επεισόδια. Μπαίνει αυτόματα στα αγαπημένα, μόνο και μόνο για αυτή τη φοβερά υποβλητική ατμόσφαιρα και φωτογραφία.

Έπρεπε να έχουμε περισσότερα επεισόδια σαν αυτό, με τον Profiler!Mulder σε δράση. Με δεδομένη την τάση του Μώλντερ να βουτάει με το κεφάλι σε οτιδήποτε παράξενο/ανεξήγητο/φρικιαστικό και σχεδόν να χάνεται μέσα του, θα είχαμε εκπληκτικές ιστορίες, με δυνατό characterisation.

Συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιο για τη φωτογραφία και την ατμόσφαιρα. Είναι τόσο υποβλητική που, όπως έχω πει και σε προηγούμενο ποστ, λειτουργεί ακόμα κι αν δείτε το επεισόδιο σε ασπρόμαυρο.

domino83
3 Νοεμβρίου 2012, 19:33
Είμαι στη μέση της 6ης αλλά θα την αφήσω για μετά, να είναι ολοκληρωμένη. 4 και 5 λοιπόν:

Season 4: (Το Home κάποτε ήταν αγαπημένο,τώρα με ξενέρωσε λίγο.Τί να πώ ίσως το θυμόμουν αλλιώς.. ), Unruhe, The Field where I died, El mundo Gira, Never Again (πάντα το αγαπούσα αυτό το επεισόδιο αλλά είχα ξεχάσει ότι έχει τόσο άμεση σύνδεση με τον καρκίνο της Σκάλυ, τώρα που ενώνω καλύτερα το πάζλ το αγαπάω περισσότερο), Small Potatoes, Elegy.

Season 5: Detour (πολύ ωραία ιστορία και ο διάλογος όσο η Σκάλυ προσπαθεί να ανάψει φωτιά είναι epic :D ), The Post-Modern Prometheus (λατρεία,πάντα), Chinga, Kill Switch, Bad Blood, Folie a Deux.

HristinaB
3 Νοεμβρίου 2012, 20:12
To "Never Again" δεν ήταν να προβληθεί μετά το "Leonard Betts" και δεν υπήρχε πρόθεση από τη μεριά των σεναριογράφων να συνδεθεί με το cancer arc.
Originally, the episode "Never Again" was supposed to come before the episode. Vince Gilligan, co-writer of the episode, explained, "[series creator Chris Carter] really wanted to grab viewers who had never seen us before [the Super Bowl], and we knew the best way to do that would be with a really creepy stand-alone monster story."Thus, "Leonard Betts" was aired before "Never Again" in an attempt to attract the show a larger audience.

Η Τζίλιαν, μάλιστα, είχε πει ότι, αν ήξερε πως θα γινόταν κάτι τέτοιο, θα έπαιζε διαφορετικά το ρόλο. Επίσης, είχε προσφερθεί να κάνει αληθινό τατουάζ, αλλά δεν τους έπαιρνε ο χρόνος.

Το "Never Again" ήταν να το σκηνοθετήσει αρχικά ο Κουέντιν Ταραντίνο (!), αλλά έμπλεξε με την Εταιρεία Σκηνοθετών ΗΠΑ και δεν του το επέτρεψαν. Κρίμααααααα............

domino83
3 Νοεμβρίου 2012, 20:42
HristinaB είσαι κανονική εγκυκλοπαίδεια, δεν το συζητώ :)

Τώρα με έβαλες σε σκέψεις για το πόσο διαφορετικά και πώς θα έπαιζε η Αντερσον τελικά.. :confused: Μόνο αυτό για το τατού ήξερα.
Για κάτι τέτοια σταμάτησα κάποτε να ψάχνω τόσο πολύ το background των XF γιατί εγώ προσωπικά τρελαινόμουν και με έπιανε στεναχώρια με κάτι τέτοια, κι αποφάσισα να το δώ λίγο πιο "αγνά" .

HristinaB
3 Νοεμβρίου 2012, 20:53
Χρόνια στο κουρμπέτι, φίλη domino. Μάζευα τις πληροφορίες με φοβερή λαχτάρα (ακόμα το κάνω), όπως ο Τουμς μάζευε συκώτια, ο Λέοναρντ Μπετς καρκινικούς όγκους και ο Ντόνι Πφάστερ μαλλιά και νύχια νεκρών. You get the picture.

Sanji91
4 Νοεμβρίου 2012, 21:55
To "Never Again" δεν ήταν να προβληθεί μετά το "Leonard Betts" και δεν υπήρχε πρόθεση από τη μεριά των σεναριογράφων να συνδεθεί με το cancer arc.

Η Τζίλιαν, μάλιστα, είχε πει ότι, αν ήξερε πως θα γινόταν κάτι τέτοιο, θα έπαιζε διαφορετικά το ρόλο. Επίσης, είχε προσφερθεί να κάνει αληθινό τατουάζ, αλλά δεν τους έπαιρνε ο χρόνος.

Το "Never Again" ήταν να το σκηνοθετήσει αρχικά ο Κουέντιν Ταραντίνο (!), αλλά έμπλεξε με την Εταιρεία Σκηνοθετών ΗΠΑ και δεν του το επέτρεψαν. Κρίμααααααα............

Να προσθέσω επίσης πως η Άντερσον μετά από κείνο το επεισόδιο έκανε σχέση με τον πρωταγωνιστή με το τατουάζ.Για να κάνουμε και λίγο gossip :P

domino83
4 Ιανουαρίου 2013, 19:25
Πάει λοιπόν και η 7η σεζόν.
Εχω να γράψω τα αγαπημένα απο 6η και 7η αλλά δυσκολεύομαι γιατί είναι δύο σεζόν πολύ αγαπημένες μου και με πολλά stand alone επεισόδια.
Είχα σκεφτεί χάριν συντομίας να γράψω αυτά που μου άρεσαν λιγότερο αλλά δεν μου πάει καρδιά τελικά :cool: οπότε έκανα μερικές 'εκπτώσεις' και άφησα κάποια πίσω..

Season 6: Triangle, How the ghosts stole christmas, The rain king, Aqua Mala, Arcadia, Milagro, The Unnatural, Three of a kind.

Season 7: Millennium, Orison, The amazing Maleeni, First person Shooter, All Things, Hollywood A.D. ( μέχρι το 38:54 γιατί αυτό το 'Δεκαέξι μήνες αργότερα' σταμάτησα να το συμπαθώ..)

anthony_88
4 Ιανουαρίου 2013, 19:26
Που ειναι το Monday οεο;

domino83
4 Ιανουαρίου 2013, 19:31
Κόπηκε στις εκπτώσεις.. :oops:
Εβαλα όριο 8 επεισοδίων στην 6η, μονομάχησε με το Aqua Mala και έχασε.. :cry:

prod21
5 Ιανουαρίου 2013, 16:55
Πάνω κάτω βλέπω πως τα ίδια αρέσουν σε όλους μας, εγώ θα έβαζα και Field Trip & Monday στην 6η, η οποία με δυσκόλεψε να κάνω λίστα γιατί είναι η καλύτερη σεζόν στα αυτοτελή (ή τουλάχιστον η σεζόν με τη μεγαλύτερη ποικιλία επεισοδίων).

Στην 7η θα έβαζα επίσης Goldberg Variation & Je Souhaite.

Μου αρέσει που έβαλες το αουτσάιντερ Agua Mala, γιατί έχει φοβερή κλειστοφοβική ατμόσφαιρα και το θυμάμαι όταν ακούω για τυφώνες κι αποκλεισμένες περιοχές.

domino83
5 Ιανουαρίου 2013, 17:32
Λατρεύω σαν άνθρωπος τη βροχή οπότε λάτρεψα και τη ατμόσφαιρα του Agua Mala.

Το θέμα μου με το Je Souhaite είναι ότι ενώ το θεωρώ προσωπικά πρωτότυπο για τα xf γιατί ουσιαστικά ασχολείται με κάτι μαγικό και οχι καθαρα sci-fi θέμα, μου φαίνεται λίγο σαν επεισόδιο.Κατα τη γνώμη μου είναι πολύ φλατ και τον Μώλντερ τον παρουσιάζουν κάπως αφελή ενώ αντίθετα η Σκάλυ έχει επικές σκηνές.
Ισως να φταίει και η θέση του, που το ήθελα αλλιως, μετά το μετριότατο Fight Club και πριν το άριστο Requiem.

matovel
9 Ιανουαρίου 2013, 23:35
Να προσθέσω επίσης πως η Άντερσον μετά από κείνο το επεισόδιο έκανε σχέση με τον πρωταγωνιστή με το τατουάζ.Για να κάνουμε και λίγο gossip :P

Με τον Ντουκόβνι 800 χρόνια μαζί έκανε τίποτα ή πλατωνικό στη TV πλατωνικό και στη ζωή??:grin:

Μου είναι λίγο δύσκολο να κάνω λίστα με αγαπημένα επεισόδια. Κάθε φορά που τελείωνε ένα stand-alone πάντως έλεγα "Μα πού το σκέφτηκαν πάλι??"

Εχθές έβλεπα το Jose Chung's 'From Outer Space' σεζόν 3, επεισόδιο 20. Αυτό το μπλέξιμο με τους υπνωτισμούς και το ότι καταλήγει στο να μην ξέρει κανείς τι ήταν τελικά πραγματικότητα, τόσο μ@ματα σκηνοθετιμένο...
κορυφαίοι οι άντρες με τα μαύρα που σκάνε μύτη - γιατί έτσι πρέπει - και οι δύο εξωγήινοι στην αρχή.. How the hell should I know?:lol:

thanasislost
13 Αυγούστου 2013, 19:41
Drive
Ice
Tithonus
War of the Coprophages
Jose Chung's From Outer Space
Small Potatoes
Hollywood A.D
all things
The Unnatural

tasoulis1980
13 Αυγούστου 2013, 21:19
Το Anasazi Θαναση ειναι μερος της τριλογιας.Δεν περιλαμβανεται στα εκτος μυθολογιας νομιζω.

thanasislost
13 Αυγούστου 2013, 21:26
Ναι καταλάθος το έβαλα.Το διόρθωσα και έκανα και ένα update στην δημοσίευσή μου....

prod21
14 Αυγούστου 2013, 14:04
Drive
Ice
Tithonus
War of the Coprophages
Jose Chung's From Outer Space
Small Potatoes
Hollywood A.D
all things
The Unnatural

Συμφωνω για τα αγαπημενα επεισοδια του thanasislost, παρατηρω οτι λειπουν καποια απο 1η-2η-4η σεζον αλλα ετσι κι αλλιως θα χρειαζοταν τουλαχιστον top-20 για να καλυψεις ολες τις σεζον :)

Chiras365
18 Ιουνίου 2015, 02:37
Season 1

108 - Ice / A
103 - Squeeze / A-
114 - Gender Bender / B+

Season 2

213 - Irresistible / A-
220 - Humbug / A-
202 - The Host / B+
203 - Blood / B+
214 - Die Hand die Verletzt / B+

Season 3

320 - Jose Chung's 'From Outer Space' / το σπάνιο A+
(θέλω κάποτε να γράψω γιατί το θεωρώ το καλύτερο και πολύ σημαντικό επεισόδιο της σειράς)
312 - War of the Coprophages / A
304 - Clyde Bruckman's Final Repose / A
323 - Wetwired / B+
313 - Grotesque / B+
322 - Quagmire / B+

HristinaB
18 Ιουνίου 2015, 02:52
Δεν μπορώ να πιστέψω ότι το Pusher δεν είναι στη λίστα σου, Chiras!

billenios
18 Ιουνίου 2015, 08:07
Έχω φτιάξει σε ένα άλλο forum δύο λίστες για αρχάριους, μία με όλα τα μυθολογικά - σημαντικά και δευτερεύοντα - και μία με τα καλύτερα(για μένα) αυτοτελή. Για τα πρακτικά τα μυθολογικά από τον πιλότο μέχρι τα μέσα του 7ου κύκλου που ολοκληρώνεται η πρώτη βασική μυθολογία μου βγήκαν 55 ακριβώς.

Κάνω ένα copy τη λίστα με τα ΠΙΟ αγαπημένα (μου) - για διαφορετικούς λόγους το καθένα - monsters λοιπόν: :)

Season 1

1x03 "Squeeze" (air date 24/9/1993)
1x08 ''Ice'' (air date 5/11/1993)
1x11 ''Eve'' (air date 10/12/1993)
1x13 "Beyond the Sea" (air date 7/1/1994)
1x21 ''Tooms" (sequel του ''Squeeze'') (air date 22/4/1994)

Season 2

2x02 "The Host" (air date 23/9/1994)
2x13 "Irresistible" (air date 13/1/1995)
2x14 "Die Hand Die Verletzt" (air date 27/1/1995)
2x20 "Humbug" (air date 31/3/1995)
2X23 ''Soft light'' (air date 5/5/1995)
2x22 "F. Emasculata" (air date 28/4/1995)

Season 3

3x04 "Clyde Bruckman's Final Repose" (δύο βραβεία Emmy, σεναρίου και guest star) (air date 13/10/1995)
3x06 "2Shy" (air date 3/11/1995)
3x11 "Revelations" (air date 15/12/1995)
3x13 "Syzygy" (air date 26/1/1996)
3x14 "Grotesque" (air date 2/2/1996)
3x17 "Pusher" (air date 23/2/1996)
3x20 "Jose Chung's From Outer Space" (air date 12/4/1996)
3x22 "Quagmire" (air date 3/5/1996)

Season 4

4x02 ''Home'' (Θεωρείται από τα πιο classic horror tv episodes όλων των εποχών) (air date 11/10/1996)
4x04 "Unruhe" (air date 27/10/1996)
4x12 "Leonard Betts" (το επεισόδιο της σειράς με την υψηλότερη τηλεθέαση, 29.000.000+ τηλεθεατές) (air date 26/1/1997)
4x13 "Never Again" (air date 2/2/1997)
4x20 ''Small potatoes'' (air date 20/4/1997)
4x22 ''Elegy'' (air date 4/5/1997)

Season 5

5x04 "Detour" (air date 23/11/1997)
5x05 "The Post-Modern Prometheus" (air date 30/11/1997)
5x08 "Kitsunegari" (sequel του 3x17, ''Pusher'') (air date 4/1/1998.)
5X10 "Chinga" (με την υπογραφή του Stephen King!) (air date 8/2/1998.)
5x11 "Kill Switch" (air date 15/2/1998.)
5x12 "Bad Blood" (air date 22/2/1998.)
5x17 "All Souls" (air date 26/4/1998.)
5x18 "The Pine Bluff Variant" (air date 3/5/1998.)
5x19 "Folie A Deux" (air date 10/5/1998.)

Season 6

6x02 "Drive" (Το επεισόδιο που θεωρείται η αφορμή για να γράψει ο Vince Gilligan το ''Breaking Bad'') (air date 15/11/1998.)
6x03 "Triangle" (air date 22/11/1998.)
6x06 "How the Ghosts Stole Christmas" (air date 13/12/1998.)
6x10 "Tithonus" (air date 24/1/1999)
6x14 "Monday" (air date 28/2/1999)
6x15 "Arcadia" (air date 7/3/1999)
6x18 "Milagro" (air date 18/4/1999)
6x21 "Field Trip" (air date 9/5/1999)

Season 7

7x04 "Millennium" (air date 28/11/1999)
7x06 "The Goldberg Variation" (air date 12/12/1999)
7x07 "Orison" (sequel στο 2x13, "Irresistible") (air date 9/1/2000)
7x12 ''X Cops'' (air date 20/2/2000)

Season 8

8x04 ''Roadrunners'' (air date 26/11/2000)
8x05 ''Invocation'' (air date 3/12/2000)
8x06 ''Redrum'' (air date 10/12/2000)
8x10 ''Badlaa'' (air date 21/1/2001)
8x12 ''Medusa'' (air date 11/2/2001)
8x19 ''Alone'' (air date 6/5/2001)

Season 9

9x04 ''4-D'' (air date 9/12/2001)
9X07 ''John Doe'' (air date 13/1/2002)
9X08 ''Hellbound'' (air date 27/1/2002)
9X11 ''Audrey Pauley'' (air date 17/3/2012)
9X17 ''Release'' (air date 5/5/2002)

domino83
21 Φεβρουαρίου 2018, 14:02
Μετά από πολλά χρόνια είπα να ξαναδώ τη σειρά από την αρχή και ομολογώ πως ξανακόλλησα..;)συν το ότι έχει άλλη γλύκα να βλέπεις επεισόδια σερί και όχι ανα βδομάδα κι αν. Τελείωσα τις 3 πρώτες σεζόν και τα αγαπημένα μου επεισόδια μέχρι τώρα είναι:

Season 1: pilot, ice, fire,gender bender, darkness falls

Τέλος (καλά όχι τέλος δεν γίνεται)στα σκόρπια επεισόδια και βουτιά Πάλι σε rerun στην σταθερή αξία που λέγεται x files. :rotfl::nod:
Το pilot γιατί το είχα βάλει και δεν με διόρθωσε κανείς; :x: βέβαια πάντα γυρίζω σε αυτό το επεισόδιο, σημείο αναφοράς, δεν το βαριέμαι ποτέ οπότε είναι κάπως εκτός κατηγοριών για μένα.

Μικρο αλλαγές λοιπόν 2018: ice, fire,gender bender, shapes, darkness falls
Το beyond the sea θα μπορούσε να πάρει τη θέση του gender bender.

HristinaB
21 Φεβρουαρίου 2018, 14:20
Ωωωωω, το Shapes;;; Τεράστια ανατροπή, έχω χρόνια να το δω και τώρα με ψήνεις άσχημα....

domino83
21 Φεβρουαρίου 2018, 14:28
Ωωωωω, το Shapes;;; Τεράστια ανατροπή, έχω χρόνια να το δω και τώρα με ψήνεις άσχημα....

Ω να το δεις!
Το λάτρεψα και απόρησα που δεν το είχα γράψει τότε. Έχουμε και πρώτη επαφή με Ινδιανους εδώ.

johny f
21 Φεβρουαρίου 2018, 15:06
Λοιπον,μιας που τα εχω φρεσκα απ'το τωρινο rerun παμε.

Season 1

Squeeze
The Jersey Devil
Shadows
Ice
Fire
Beyond the Sea
Lazarus
Darkness Falls
Τooms
Born Again
Roland

Υ.Γ.
Επισης τα Ghost in the Machine, Eve και Young at Heart που επισης μου αρεσουν θεωρω πως ανηκουν σε μια 3η κατηγορια που συνδιαζει στοιχεια απο MOTW και Μυθολογικα επισοδεια λογω της Κυβερνητικης εμπλοκης στα project των επισοδειων.

johny f
21 Φεβρουαρίου 2018, 20:52
Και συνεχιζουμε...

Season 2

The Host
Blood
Sleepless
3
Aubrey
Irresistible
Die Hand Die Verletzt
Fresh Bones
Humbug
Dod Kalm
Soft Light
Our Town

Υ.Γ. Επισης το F. Emasculata που ανηκει στην 3η κατηγορια που συνδιαζει στοιχεια απο MOTW και Μυθολογικα επισοδεια λογω της Κυβερνητικης εμπλοκης στο project του επισοδειου.

HristinaB
21 Φεβρουαρίου 2018, 21:12
Και το Blood έχει κυβερνητική εμπλοκή και το Sleepless.

johny f
21 Φεβρουαρίου 2018, 21:17
Και το Blood έχει κυβερνητική εμπλοκή και το Sleepless.

Οντως,βασικα το 1/5 των MOTW εχει ενα τετοιο αρωμα,αλλα αν τα πιασουμε ολα θα μπερδευτει ακομα περισοτερο η κατασταση.
Παντως ειδικα το Sleepless εχει και μια τελευταια σκηνη κατευθειαν απ'τη Μυθολογια.

Υ.Γ.
Καποια στιγμη θα κανουμε και τον καταλογο της 3ης κατηγοριας ας την πουμε Midway Episodes,που ισως επηρεαζουν ειτε επηρεαζονται απ'τη Μυθολογια και επισης καποια που εχουν εχουν πολυ σημαντικη προσωπικη σημασια για το Μωλντερ και τη Σκαλυ, που ειναι πολυ σημαντικα για την κατανοηση της σειρας.Ηδη μεχρι τωρα εχουμε τα Ghost in the Machine, Eve,Young at Heart,Blood,Sleepless,F. Emasculata,Wetwired,Paper Hearts,Leonard Betts,Never Again,Small Potatoes,Elegy,Unusual Suspects,Travelers,Dreamland,Dreamland II.

johny f
21 Φεβρουαρίου 2018, 23:03
Και συνεχιζουμε...

Season 3

The Walk
Oubliette
War of the Coprophages
Syzygy
Grotesque
Pusher
Jose Chung's 'From Outer Space'
Quagmire

Υ.Γ.
Το Wetwired που ανηκει στην 3η κατηγορια.

johny f
22 Φεβρουαρίου 2018, 00:52
Παμε παρακατω.

Season 4

Home
Unruhe
Sanguinarium
Kaddish
Unrequited
Synchrony

Και απ'τη 3η κατηγορια αλλα για αλλο λογο,επειδη ειναι "Too personal to be just MOTW."

Paper Hearts
Leonard Betts
Never Again
Small Potatoes
Elegy

johny f
22 Φεβρουαρίου 2018, 02:12
Παμε τωρα στην

Season 5

Detour
The Post-Modern Prometheus
Chinga
Kill Switch
Bad Blood
The Pine Bluff Variant
Folie a Deux

Και απ'τη 3η κατηγορια που λεγαμε τα

Unusual Suspects
Travelers

johny f
22 Φεβρουαρίου 2018, 02:24
Και στην

Season 6

Drive
Triangle
The Rain King
Tithonus
Agua Mala
Monday
Arcadia
Trevor
Milagro
The Unnatural
Field Trip

Και απ'τη 3η κατηγορια που λεγαμε τα απολαυστικα

Dreamland
Dreamland II
:rotfl::rotfl::rotfl::rotfl:

HristinaB
22 Φεβρουαρίου 2018, 10:21
Τζον, η τρίτη κατηγορία είναι απλά μια υποκατηγορία του motw, δηλαδή είναι επεισόδια ασύνδετα με την κεντρική μυθολογία περί εξωγήινης συνωμοσίας. Ακόμα κι αν υπάρχει κυβερνητική εμπλοκή, πάλι motw είναι, δε βλέπω το λόγο να υπάρχει ξεχωριστή κατηγορία γι' αυτά.

johny f
22 Φεβρουαρίου 2018, 12:18
Τζον, η τρίτη κατηγορία είναι απλά μια υποκατηγορία του motw, δηλαδή είναι επεισόδια ασύνδετα με την κεντρική μυθολογία περί εξωγήινης συνωμοσίας. Ακόμα κι αν υπάρχει κυβερνητική εμπλοκή, πάλι motw είναι, δε βλέπω το λόγο να υπάρχει ξεχωριστή κατηγορία γι' αυτά.

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.Εγω θεωρω οτι καποια επισοδεια αντι να λογιζονται σωρηδον ως MOTW,ειναι καλυτερο εφοσον ισως επηρεαζουν ή παρουσιαζουν πτυχες της κεντρικης υποθεσης και των μεταμορφωσεων της ανα τους κυκλους,οπως επισης και καποια που εχουν ενα πολυ προσωπικο αντικτυπο στο Μωλντερ και τη Σκαλυ να εχουν το χαρακτηρισμο Midway Episodes.;)

johny f
27 Φεβρουαρίου 2018, 04:24
Και στην

Season 7

Hungry
Millennium
The Goldberg Variation
The Amazing Maleeni
First Person Shooter
Theef
All Things
Brand X
Hollywood A.D.
Je Souhaite

johny f
3 Μαρτίου 2018, 20:58
Παμε τωρα και στην

Season 8

Roadrunners
Redrum
Via Negativa
Salvage
Medusa
Empedocles
Alone

johny f
7 Μαρτίου 2018, 09:15
Και απο την

Season 9

Daemonicus
4-D
Lord of the Flies
Hellbound
Audrey Pauley
Release
Sunshine Days

domino83
10 Μαρτίου 2018, 14:18
Season 2: Duane Barry, die hand die verletzt, fresh bones, Dod kalm, humbug,The calusari

Duane Barry...μάλιστα τι σκεφτόμουν δεν ξέρω. Και καλά τις λίστες μου δεν τις συμβουλεύτηκα .το μυαλό μου δεν δούλευε;:innocent:

Μικροαλλαγές και εδώ στα αγαπημένα αφού τρέχει rerun.

Season 2: Irresistible, Die hand die verletzt, Fresh bones, Dod kalm, Humbug,The calusari, Our town

Θα μπορούσαν να είναι και κανα 2 ακόμα ή και όλη η 2η :p γιατί με εξαίρεση λίγο το humbug είναι μια σκοτεινή, υπέροχη σεζόν που δεν σε αφήνει να πάρεις ανάσα. :clap:

domino83
8 Απριλίου 2018, 01:36
Season 3:Clyde Bruckman's final repose, Revelations,Syzygy,Pusher, Jose Chung's from outer space(είχα ξεχάσει πόσο αστείο επεισόδιο είναι,η κραυγή δεν υπάρχει όπως και οι εκφράσεις της Σκάλλυ όταν διηγείται), Quagmire,Wetwired

Η 2η και η 3η είναι τόσο σκοτεινές, καθηλωτικες και υπέροχες σεζόν. Το κάθε ένα επεισόδιο έχει ιδιαίτερο χαρακτήρα και ατμόσφαιρα. Δεν νομίζω πως θα αλλάξω κάτι στα αγαπημένα .

season 3 :
Clyde Bruckman's final repose, Revelations,Syzygy,Pusher, Jose Chung's from outer space, Quagmire, Wetwired . Θα προσέθετα και τα Oubliette και Grotesque φυσικά που είναι υπέροχα ,ψυχολογικά Mulder centric.