PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Dollhouse 2x02 - Instict

Kal_El_77
2 Οκτωβρίου 2009, 23:23
http://i715.photobucket.com/albums/ww152/dimath83/2x02-120dd-2.jpg

Η περίληψη είναι η εξής (όσοι δεν θέλετε να ξέρετε τίποτα για το επεισόδιο μην την διαβάσετε):

Η Έκο στην νέα της αποστολή γίνεται... μητέρα, και οι αντιδράσεις της σε αυτό το ρόλο δεν είναι οι αναμενόμενες. Ο γερουσιαστής Πέριν αναλαμβάνει πιο ενεργό ρόλο και επισπεύδει τις έρευνες για το ίδρυμα Ρόσαμ. Η Ντεγουίτ επισκέπτεται την Νοβέμπερ...

Διαβάστε τα παρακάτω οπωσδήποτε πριν ποστάρετε:

1. Το παρόν θέμα είναι SPOILER TAG-FREE. Από το πρώτο post η συζήτηση μπορεί να κυλάει ελεύθερα και να ΜΗΝ χρησιμοποιούνται spoiler tags. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΗΓΗΘΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΗREAD ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΥΘΥΝΗ.
2. Δημοσκόπηση θα προστεθεί αύριο.
3. Οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τους υπότιτλους θα διαγράφεται και ο χρήστης θα τιμωρείται. Για περισσότερα, δείτε την ανακοίνωση στην κεντρική σελίδα, εδώ.
4. Οποιαδήποτε αναφορά σε torrents ή οποιαδήποτε άλλη μορφή παράνομου download θα διαγράφεται και, αν κριθεί απαραίτητο, ο χρήστης θα τιμωρείται.
5. Προσέξτε τις εκφράσεις σας και πάντα να ποστάρετε με σεβασμό στα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε με τις απόψεις τους ή όχι. Τέτοια φαινόμενα θα τιμωρούνται αυστηρά. Επίσης απαγορεύεται αυστηρά το chatting και το spamming στο thread. Πείτε την άποψή σας ελεύθερα και κόσμια, αλλά μην επαναλαμβάνεστε και αφήστε και τα υπόλοιπα μέλη να απαντήσουν, χωρίς να μονοπωλείτε το θέμα με τα δικά σας posts. Τέτοια posts θα διαγράφονται ΧΩΡΙΣ προειδοποίηση.
6. Η συζήτηση θα αφορά το επεισόδιο αυτό και όχι τα επόμενα.
7. Οποιοδήποτε ποστ πριν την προβολή του επεισοδίου, θα διαγραφεί!
8. Δεν επιτρέπεται να δίνετε link υποτίτλων, σε οποιαδήποτε γλώσσα κι αν είναι αυτοί.
9. Τέλος, να κάνετε report οποιοδήποτε ποστ αντιτίθεται στους κανόνες του site αλλά και στους παραπάνω, και θα διορθωθεί μόλις είναι εφικτό.

myrona
3 Οκτωβρίου 2009, 16:48
Για πρώτη φορά τόσο έντονα η Echο εκφράζει συναισθήματα και βλέπουμε το κουκλόσπιτο από τη πλευρά μιας κούκλας.
Αρκετά καλή η dushku, ωραία η εμφάνιση της november και φαίνεται πλέον πιο ξεκάθαρα ακόμη τι σχεδιάζουν οι Ballard, Echo
Για 2ο επεισόδιο της season για μένα είναι ένα άριστο επεισόδιο που καταφέρνει να υπηρετήσει το σκοπό του...

Kal_El_77
3 Οκτωβρίου 2009, 18:28
Joss Whedon, aka The master... Κατάφερε να μας παρουσιάσει έναν χαρακτήρα, ο οποίος ουσιαστικά ΔΕΝ είναι χαρακτήρας... Ναι, η Έκο έχει αποστολή πλέον, και έχει "ξυπνήσει" για τα καλά...

και το μήνυμα ήταν σαφές... Καλύτερα να θυμάσαι και ας πονάς, παρά να μην έχεις τις αναμνήσεις σου, και να είσαι άδειος, σε λήθαργο! Fraking mind blowing script! THE END!

Η Ντούσκου τις περισσότερες φορές ήταν πάρα πολύ καλή, εκτός από την σκηνή με την Σιέρα στο πάρκο, όπου με αυτές τις σαχλοκινήσεις του κεφαλιού και το υφάκι-leftover από τότε που έκανε την Faith, έχασε στα σημεία από την άνετη Lachman! Ο Μπάλαρντ είναι ανυπόφορος, υποκριτικά και... σε όλα του! Ευχάριστη η παρουσία/επιστροφή της Νοβέμπερ/Μέλλυ/Μάντελιν, και αναμένουμε την δική της "έκρηξη", μετά το χτύπημα στο κεφάλι της!

Για μένα άριστο το επεισόδιο, γιατί πολύ απλά ήταν ένα καθαρό προοίμιο του μέλλοντος του Epitaph One, όπου ο Τόφερ αρχίζει σιγά σιγά να συνειδητοποιεί ότι τελικά η "ιδιοφυΐα" έχει και τις επιπτώσεις της... Δεν με νοιάζει τι νούμερα κάνει στο Αμέρικα, μακάρι να έχει μόνο άλλα 11 επεισόδια η σειρά και να είναι ΤΟΣΟ άψογα όσο αυτά τα 2 πρώτα της φετινής σεζόν!

annie5
3 Οκτωβρίου 2009, 19:15
Πολύ δυνατό το επεισόδιο και γεμάτο συναισθήματα.
Ο Τόφερ ξεπέρασε τον εαυτό του αλλά και τα όρια του ανθρώπινου σώματος, ευτυχώς στο τέλος συνειδητοποίησε τι έκανε αλλά δεν νομίζω να έμαθε το μάθημά του.
Η επιστροφή της Νοβέμπερ και η συζήτηση με το Μπάλαρντ ήταν πολύ ουσιαστική. Πιστεύω ότι το χτύπημα στο κεφάλι θα έχει παρενέργειες, περιμένω να δω τι θα γίνει.
Το τέλος ήταν συγκλονιστικό, με μία Εκο πλήρως συνειδητοποιημένη και έτοιμη να παλέψει για την ελευθερία της.
Θέλουμε κι άλλο Alexis!:grin: Θα έχει ενδιαφέρον και αυτή η ιστορία...

p.s Που είναι ο Μπόιντ οεο;

fragonard
3 Οκτωβρίου 2009, 20:16
Άριστο το επεισοδιο!!Απο τις καλύτερες ιστορίες μεχρι τωρα..έθεσε προβληματισμούς και προχωρα σιγα σιγα και η ολη ιστορια...

Η Ντουσκου σημερα οφειλουμε να το παραδεχτουμε ειχε καταπληκτικες ερμηνευτικες στιγμες...Ο Τοφερ συνεχιζει να με εκπλησει ευχάριστα...Χτιζουν πολύ ωραία τον χαρακτήρα του και τον εξελίσσουν.με εκπλησει συνεχως ευχαριστα..
περιμενουμε το επομενο:thumbsup1

sirina
3 Οκτωβρίου 2009, 21:36
Δε μου πολυαρεσε αλλα και κακο δε το λες.

Η ιστορια βαρετη ηταν, με τον Αλεξις περιμενω μεγαλεια, ωραια η επιστροφη της Νοβεμπερ. Το καλυτερο κομματι του επεισοδιου ηταν το τελευταιο πενταλεπτο που μας προετοιμαζει για τον εφιαλτη του Επιταφιου. Ωστοσο μπερδευτηκα. Αυτη που μιλουσε ηταν η Εκο, δηλ μια κουκλα πουθυμαται λιγο απο ολα ή η Καρολιν? Γιατι ο Μπαλαρντ την ειπε Εκο.

t0ny3
3 Οκτωβρίου 2009, 22:42
Δεν μου αρεσε και πολυ το επεισοδιο.Ηταν λιγο ψιλοβαρετο,ειδικα τα πρωτα 20 λεπτα ηταν :yawn: .
Τα μονα που αξιζαν απο το επεισοδιο ηταν ο γερουσιαστης που προσπαθει να καταστρεψει το Dollhouse.Αληθεια ποιος να αφησε τα εγγραφα στο σπιτι του?Ο Μπαλαρντ λετε?Επισης αξιζε η Εκο η οποια θελει να καταστρεψει το Dollhouse μαζι με τον Μπαλαρντ.Τελικα αυτο εννοουσε στο προηγουμενο επεισοδιο.Η Εκο θυμαται και αισθανεται πραγαματα που εχει βιωσει.Το θεμα ειναι γιατι μονο αυτη?:???:
Επισης ξαφνιαστικα οταν εμαθα πως η Μελη δεν πηγε να γινει Active αλλα η Ντεγουιτ πηγε και της ειπε να γινει!:shock:
Το Dollhouse κρυβεται πισω απο την Ροσσουμ ετσι δεν ειναι?

Παντως αυτο το επεισοδιο ισως ηταν οτι χειροτερο μπορουσε να κανει αυτη τη στιγμη ο Τζος.Καθηστε μην με φατε αφηστε με να εξηγησω.:grin:Το λεω αυτο γιατι η σειρα δεν ξεκινησε παλι με καλα νουμερα και με αυτο το επεισοδιο το οποιο ηταν ενα πολυ παραξενο επεισοδιο αλλα ειχε την γλυκα του και εξυπηρετει καποιον σκοπο πιστευω εκανε καποιους τηλεθεατες να παρατησουν την σειρα και δεν κεντρισε νεο κοινο.Μιλαω απο την μερια της τηλεθεασης και για το μελλον της σειρας.Γενικα πιστευω πως οπως το εχουμε ξαναπει η σειρα δεν κανει για μεγαλο καναλι γιατι δεν ειναι η καθαρα εμπορικη σειρα που κατευθειαν κεντριζει το ενδιαφερον του τηλεθεατη και χρειαζεται ο τηλεθεατης να προσεξει καλα και να σκεφτει την καθε σκηνη.Οπως ξερουμε κατι τετοιο δεν αρεσει στο αμερικανικο κοινο!

Filmfreak
4 Οκτωβρίου 2009, 00:25
εντάξει δεν ήταν σαν το προηγούμενο αλλά καλό...και σαν ιστορία πήγε λίγο πίσω, με το κομμάτι των αποστολών κτλ, αλλά αναγκαστικά γιατί τι θα έδειχναν?!?! βέβαια από οτι φαίνεται έχει να γίνει χαμός στην συνέχεια καθώς αυτή τη φορά έχει πλήρη συνείδηση του τι κάνει η Echo...για να δούμε ποιο είναι το σχέδιο της με τον Hilo-Ballard...

η November δεν μου άρεσε καθόλου έτσι (όχι οτι μου άρεσε ιδιαίτερα και πριν), ελπίζω να μην την ξαναδούμε...η ηθοποιός την υποδύεται ακριβώς όπως όταν ήταν κούκλα...δεν το έχει και πολύ νομιζω...

θα έχουμε και εξελίξεις με το θέμα του γερουσιαστή "Wes"...άλλος ένας εχθρός του κουκλόσπιτου...

p.s. νομίζω το μαλλί της De Witt είχε μια βελτίωση αυτή την εβδομάδα :P

careless
4 Οκτωβρίου 2009, 01:06
Πολύ καλό και το 2ο επεισόδιο και θα συμφωνησω ότι η Dushku ηταν πολύ καλή ερμηνευτικά, εχει βελτιωθεί αρκετά νομίζω. Καταφερε να βγαλει πολύ συναίσθημα.

charmader
4 Οκτωβρίου 2009, 01:44
Το επεισόδιο το βρήκα πάρα πολύ δυνατό και ο λόγος που μου άρεσε δεν ήταν μόνο γι αυτά που διαδραματίστηκαν και ειπώθηκαν αλλά για όλα αυτά που περνάνε υπόγεια και σε προβληματίζουν!
Σήμερα είδαμε τις επιπτώσεις αυτού του εγχειρήματος-πειράματος από όλες τις δυνατές πλευρές και από κάθε οπτική γωνία που ουσιαστικά εκπροσωπείται από κάθε έναν χαρακτήρα.
Είναι προφανές πλέον ότι αρχίζει να σκιαγραφείται ο δρόμος προς το Epitaph One .

mefisto26
4 Οκτωβρίου 2009, 16:50
Did i fall asleep???
Παραλίγο...

Πέρα από τη βαρετή υπόθεση και τη μέτρια κατ' εμέ Dushku, δε μου άρεσε και το πως πλασαρίστηκε η υπόθεση του κυβερνήτη. Αισθητά κατώτερο της πρεμιέρας.

great
4 Οκτωβρίου 2009, 17:26
ούτε εμενα μου άρεσε.
Αρκετά βαρετό και με πίεζε να βγάλω συναίσθημα και να ταυτιστώ με την μητέρα και τον γολγοθά της αλλά δεν τα κατάφερε...

Τελείως εκτος η παράλληλη ιστορία με τον γερουσιαστή δεν μπόρεσε σε καμια σκηνή να ενωθεί με το υπόλοιπο επεισόδιο, ήταν πολύ ξεκάρφωτο.

Στα συν η επανεμφάνιση της γειτόνισσας...πολύ όμορφη και αλλαγμένη...ελπίζω να την ξαναδούμε στην συνέχεια

SirLooser12345
4 Οκτωβρίου 2009, 22:02
το επεισόδιο ήταν ωραίο.έτσι πρέπει να είναι ένα επεισόδιο του Dollhouse όπως το φαντάζομαι στο μυαλό μου.με καλή υπόθεση στο κεντρικό στόρι,με λίγο suspense και φυσικά με τα τα μηνύματα που περνάει.ειδικά αυτό το επεισόδιο έδωσε άλλη διάσταση στο dollhouse με την τεχνολογική εξέλιξη.δεν θα το αναλύσω πολύ αλλά πραγματικά όσοι δεν εκτιμήσατε αυτό το επεισόδιο,δείτε καμιά άλλη σειρά γιατί προφανώς εσείς περιμένετε την κλασική ανεγκέφαλη δράση και τέτοια επεισόδια σας φαίνονται ''βαρετά''.ελεος δλδ...

GrigD
4 Οκτωβρίου 2009, 22:58
η ιδέα της υπόθεσης ήταν αρκετά μέτρια αλλά πραγματικά το χειρίστηκαν όσο καλύτερα μπορούσαν και το αποτέλεσμα αντάμειψε καθώς το αντίκτυπο που είχε στην Έκο (που πλέον έχει αρχίσει να δημιουργεί χαρακτήρα) ήταν αξιοσημείωτο...

οι σκηνές με τον γερουσιαστή ήταν πολύ τσαπατσούλικες και δεν έδωσαν τόση έμφαση όσο έπρεπε αλλά όσο να 'ναι αυτό το κενό το συμπλήρωσε η επιστροφή της Νοβέμπερ και ο Τόφερ που κάνει τα πρώτα βήματα προς την καταστροφή...

great
4 Οκτωβρίου 2009, 23:16
δεν θα το αναλύσω πολύ αλλά πραγματικά όσοι δεν εκτιμήσατε αυτό το επεισόδιο,δείτε καμιά άλλη σειρά γιατί προφανώς εσείς περιμένετε την κλασική ανεγκέφαλη δράση και τέτοια επεισόδια σας φαίνονται ''βαρετά''.ελεος δλδ...

το τι περιμένουμε εμείς δεν νομίζω ότι είσαι σε θέση να το γνωρίζεις. Επειδή δεν μου άρεσε το επεισόδιο δεν σημαίνει ότι ήθελα περισσότερο ξύλο και..."εγκεφαλική δράση"

Ήμαρτον που αμέσως πρέπει να πέσουμε να φάμε τον άλλον εάν δεν του αρέσει κάτι που αρέσει σε μας...

έλεος δλδ...

Amatyultar
5 Οκτωβρίου 2009, 03:26
Μέτριο το επεισόδιο, συμφωνώ με αυτά που λέτε, ψιλο-τσαπατσούλικες οι σκηνές με τον Denisof, βαρετό το πρώτο μέρος του επεισοδίου κτλ.

Ψήφισα όμως καλό γιατί μ' άρεσαν δύο πράγματα:
1. Γενικότερα είχε μία ατμόσφαιρα "σε λίγο έρχονται τα απίστευτα..."
2. Το όλο concept με τις μετατροπές όχι μόνο στις μνήμες και στην προσωπικότητα αλλά και στην γενετική διάπλαση, ότι πλέον μπορούν να εντυπώσουν πράγματα σ' έναν άνθρωπο τα οποία τα 'νιώθει' στον πυρήνα του, τόσο βαθιά που ακόμα κι αν του σβήσεις τη μνήμη μένουν.

Concept που σε προβληματίζει και σε κάνει να σκέφτεσαι γενικότερα. No wonder Whedon is our master.

Kal_El_77
5 Οκτωβρίου 2009, 10:59
Όπως μπορούμε να δούμε και από την δημοσκόπηση, οι απόψεις διίστανται για το συγκεκριμένο επεισόδιο. Σε κάποιους άρεσε πολύ το επεισόδιο και σε κάποιους όχι. Δεν γίνεται να αρέσουν σε όλους τα ίδια πράγματα, και σίγουρα δεν μπορούμε να πούμε σε κάποιον τι του αρέσει και τι όχι. Ο σκοπός αυτού του θέματος είναι να συζητάμε τις απόψεις μας για το επεισόδιο, και ήδη υπάρχουν κάποιες διαφορετικές απόψεις, εμπεριστατωμένες ή μη. Συμφωνώ με τον φίλο Sirlooser12345 σε αρκετά πράγματα για το επεισόδιο, εκτός από την άποψή του για το γιατί δεν άρεσε σε κάποιους. Είπαμε, γούστα είναι αυτά, ο καθένας διασκεδάζει με διαφορετικά πράγματα, και σίγουρα δεν μπορεί ο καθένας μας να λέει στον άλλον τι να βλέπει και τι όχι, ας τη κρατήσουμε για τον εαυτό μας την άποψη αυτή. Καλό είναι να μην συνεχιστεί αυτή η κουβέντα, και να αναλωθούμε στα του επεισοδίου και μόνο από δω και πέρα. Ας εκφράσουμε απόψεις (εμπεριστατωμένες), και ας κρίνουμε μετά το επεισόδιο συνολικά, μέσω της δημοσκόπησης... Εξάλλου, αυτός είναι και ο λόγος που υπάρχει η δημοσκόπηση σε κάθε episode review. ;)

Zathura007
5 Οκτωβρίου 2009, 17:10
Το επεισόδιο για μένα δεν είχε να δώσει κάτι.
Επίσης... υπάρχει πιο άχρηστος άνθρωπος απ' τον Τόφερ; Θα συνεχίσω να το λέω αυτό.

Και τώρα στον πραγματικό λόγο για τον οποίο έκανα το ποστ...

http://i41.photobucket.com/albums/e277/Bibi18/doghouse.gif

http://i41.photobucket.com/albums/e277/Bibi18/dogfuckinghouse.gif
Γιατί συνεχίζουν να φτιάχνουν τα χερούλια των καροτσιών σε τόσο αληθοφανές φαλλικό σχήμα και μέγεθος; Για να θυμίζουν στις μάνες πώς έφεραν τα παιδιά στον κόσμο ή για να εμφυτεύουν μνήμες στα νεογέννητα;

edora
5 Οκτωβρίου 2009, 17:26
Δυστυχώς το επεισόδιο δεν ήταν αντάξιο της κεντρικής ιδέας.
Μου θύμισε σε αυτό το θέμα το 1x10 - Haunted. Και τα δύο έχουν εξαιρετικές ιδέες αλλά τις "ακουμπάνε" μόνο επιφανειακά, ενώ θα μπορούσαν να ασχοληθούν πολύ περισσότερο μαζί τους και να μας δείξουν κάτι πέρα του κλασικού.

Αναρωτιέμαι αν δεν είχαμε δει το Epitaph One (όπως υποθέτω αρκετοί που παρακολουθούν απλά την σειρά) θα ήμασταν τόσο σίγουροι και ενθουσιασμένοι για το μεγαλείο της σειράς, και αν θα προσέχαμε την παραμικρή κίνηση του Topher, ή αν θα τα ερμηνεύαμε όλα διαφορετικά.

savvas999
5 Οκτωβρίου 2009, 19:30
Πολύ καλό το επεισόδιο.
Αρκετά όμορφη και συγκινητική η άλλη πλευρά της Έκο. Γιατί δεν είναι όλα καλά και άγια, όπως μας τα παρουσιάζουν οι του Κουκλόσπιτου. Υπάρχουν επιπτώσεις, όχι απαραίτητα σωματικές, αλλά επιπτώσεις που μπορεί να μείνουν για πάντα χαραγμένες στην καρδιά της Έκο.
Πραγματικά το επεισόδιο ήταν από τα πιο ωραία, όχι στην ανάπτυξη της μυθολογίας - ούτε σε δράση, αλλά σε ότι αφορά τον εσωτερικό κόσμο των κούκλων.
Πιο πολύ εκνευρίζομαι με την Ντέγουιτ και τον Τόφερ. Έχουν την εντύπωση ότι οι ίδιοι μπορούν να κάνουν καλύτερο τον κόσμο, σαν άλλοι μεσσίες. Μια μέρα θα έρθει η τιμωρία, της οποίας ένα μικρό κομμάτι είδαμε στο "Epitaph One". Ωραίος ο Whedon για ακόμα μια φορά, μου θύμισε διάφορες περιπτώσεις στον πραγματικό κόσμο.

SaPiLaS
6 Οκτωβρίου 2009, 14:31
Το επεισόδιο για μένα δεν είχε να δώσει κάτι.
Επίσης... υπάρχει πιο άχρηστος άνθρωπος απ' τον Τόφερ; Θα συνεχίσω να το λέω αυτό.

Και τώρα στον πραγματικό λόγο για τον οποίο έκανα το ποστ...

http://i41.photobucket.com/albums/e277/Bibi18/doghouse.gif

http://i41.photobucket.com/albums/e277/Bibi18/dogfuckinghouse.gif
Γιατί συνεχίζουν να φτιάχνουν τα χερούλια των καροτσιών σε τόσο αληθοφανές φαλλικό σχήμα και μέγεθος; Για να θυμίζουν στις μάνες πώς έφεραν τα παιδιά στον κόσμο ή για να εμφυτεύουν μνήμες στα νεογέννητα;
Έλεος Κική!!!:rotfl::rotfl::rotfl:
Και εμένα δεν μου άρεσε το επεισόδιο,το βρήκα μέτριο,ζήτημα να ευχαριστήθηκα 5-10 λεπτά.

irene_gemini
6 Οκτωβρίου 2009, 17:15
Εμενα αυτο το επεισοδιο παρ’ολο που δεν προχωρησε κρισιμα αλλα ζητηματα που μας απασχολουν μου αρεσε παρα πολυ!Απ ολες τις αποστολες της Εκο,αυτη μαλλον ειναι η αγαπημενη μου.
Παντως γενικα με εχουν μπερδεψει και με τις αντιδρασεις της και με το ρολο του Μπαλαρντ.Νομιζω οτι περισσοτερο δενεται μαζι της τελικα οπως φοβομουν,παρα προσπαθει να εξαρθρωσει το κουκλοσπιτο!

Reben
6 Οκτωβρίου 2009, 19:54
Κάθε φορά που τελειώνει ένα επεισόδιο κάνω την ίδια ακριβώς σκέψη:

«Κρίμα ρε γμτο… το Dollhouse δεν θα γίνει ποτέ το αριστούργημα που θα μπορούσε να είναι…»

Ναι, είναι μια καλή σειρά, καλοδουλεμένη, που έχει πολλά να δώσει στο θεατή. Και πάνω απ’ όλα την παρακολουθώ ευχάριστα. Ακόμη και τα επεισόδια εκείνα που δεν μου άρεσαν τόσο πολύ, δύσκολα θα τα χαρακτήριζα κακά, βαρετά ή αδιάφορα. Ωστόσο έχοντας δει στο «Epitaph One» τα υψηλά επίπεδα ποιότητας που η σειρά έχει τη δυναμική να αγγίξει, τότε δεν μπορώ να κοροϊδεύω τον εαυτό μου…

Κινείται σε μέτρια επίπεδα, δυστυχώς. (πάντα σε σύγκριση με τη δυναμική της) Όταν μακράν το καλύτερο επεισόδιο μιας σειράς είναι ένα «unaired» που δεν προβλήθηκε, τότε φοβάμαι πως δεν έχεις περιθώρια να πεις και πολλά. Αυτό και μόνο τα λέει όλα. Δείχνει το μέγεθος της σπατάλης…

Δεν ξέρω ποιος φταίει γι’ αυτό. Αν δηλαδή ευθύνεται το κανάλι που θυσίασε μια όμορφη ιδέα στο βωμό της τηλεθέασης. Ή αν το κοινό στη χώρα που προβάλλεται είναι αρκετά απαίδευτο ώστε να μπορεί να εκτιμήσει κάτι πιο ποιοτικό. Ίσως όσοι υποστηρίζουν τα παραπάνω να έχουν δίκιο. Ίσως… Στα δικά μου μάτια όμως όλα αυτά φαίνονται ως φθηνές δικαιολογίες. Ο δημιουργός δεν μπορεί να είναι στο απυρόβλητο. Αν θες να λέγεσαι δημιουργός, τότε δεν επιτρέπεις σε κανέναν να κακοποιεί το δημιούργημά σου. Το σέβεσαι πρώτος απ’ όλους εσύ ο ίδιος. Κι αν διαπιστώσεις πως κάποιοι δεν σέβονται το έργο σου τότε το παίρνεις και το πας κάπου που να το εκτιμούν…

Αν δεν είχα δει το Epitaph One θα είχα μόνο κολακευτικά σχόλια να πω. Το είδα όμως… και ήταν τόσο καλό που με αναγκάζει να κρίνω την υπόλοιπη σειρά πολύ αυστηρά. Για εμένα λοιπόν… απλά καλό…

great
7 Οκτωβρίου 2009, 11:26
το "thanks" δεν είναι αρκετό για το post του Reben από πάνω...

Έτσι ακριβώς το νιώθω και το βλέπω και εγώ και φαντάζομαι πολύ από εμάς που ξέρουμε τι πάει να πει Whedon και τι θέλουμε να δούμε

SleepingBitchy
8 Οκτωβρίου 2009, 00:12
O μεγάλος ύπνος :yawn:
Θεωρώ ότι είχαν στα χέρια τους ένα εξαιρετικό concept, αλλά δεν το διαχειρήστηκαν σωστά.
Νομίζω ότι ο Joss μας έχει συνηθίσει σε πολύ καλύτερες επεισοδιάρες ...

smile88
8 Οκτωβρίου 2009, 14:22
Πολυ καλο επεισοδιο.
Νταξει,μπορει να μην ηταν τιποτα σπουδαιο,αλλα και παλι,ειμαστε στα χναρια του Epitaph One.Ο Τοφερ να κανει ολεανα και πιο επικινδυνα πραγματα,και οταν το καταλαβει,θα ειναι αργα...
Επισης η ηθοποιια της Dushku εχει βελτιωθει αισθητα σε σχεση με την 1η σαιζον!
Ευχαριστη και η εμφανιση της Νοβεμπερ(μονο σε μενα μου φανηκε οτι εβαλε κιλα?),και μακαρι να την ξαναδουμε!Αν και με αυτο το χτυπημα στο κεφαλι πολυ πιθανον το κοβω!
Εχει αποδιοργανωθει πλεον η Εκο...:grin:Αφηστε που στην σκηνη οπου ηταν με το μωρο αγκαλια και με το μαχαιρι στο χερι και πλησιαζε τον αλλον,νομιζα οτι θα του κανει ο,τι κανει και ο Αλφα!:lol:
Παω στοιχημα οτι ο Αλφα θα εστειλε τα χαρτια στον γερουσιαστη...Περιμενω να δω περισσοτερο Denisof εν δραση!:grin:

anthony_88
8 Οκτωβρίου 2009, 19:30
Πολυ υποτονικο. Σε μια σεζον που επρεπε να τα δωσουν ολα μπας και ανανεωθει για 3η, δε φαινεται να τα καταφερνουν. Και ισως ειναι καλυτερα ετσι, αν ειναι να βλεπουμε τετοια επεισοδια. Ο Whedon ειναι ιδιοφυια αλλα οι εποχες αλλαζουν. Δεν ειμαστε late 90s ή early 00's. H τοσο μεγαλη αναλυση χαρακτηρων δεν ειναι πλεον στη μοδα. Ισως πρεπει να κανει υποχωρησεις γιατι κινδυνευει να θεωρηθει ξεπερασμενος.

MCAK
21 Οκτωβρίου 2009, 17:03
Αναρωτιέμαι αν δεν είχαμε δει το Epitaph One (όπως υποθέτω αρκετοί που παρακολουθούν απλά την σειρά) θα ήμασταν τόσο σίγουροι και ενθουσιασμένοι για το μεγαλείο της σειράς, και αν θα προσέχαμε την παραμικρή κίνηση του Topher, ή αν θα τα ερμηνεύαμε όλα διαφορετικά.
+1.
Αν σκοπεύουν να ενώσουν το unaired με την κανονική ροή της σειράς μέσα στα επόμενα επεισόδια, έχει καλώς. Ειδάλλως πιστεύω κάνουν τεράστια βήματα προς τα εκεί κ χάνετε η διαδικασία της εξέλιξης.

Ο Μπάλαρντ είναι ανυπόφορος, υποκριτικά και... σε όλα του!
:worthy: Και έλεγα μόνο εγώ δεν τον αντέχω όταν τον βλέπω/ακούω; :innocent: Δεν υποφέρεται με τίποτα όμως. :lipsseale

Χμ, δεν ξέρω αν μου αρέσει που η Echo μετατρέπεται σε χαρακτήρα. Νιώθω ότι αν κάτσω κ το σκεφτώ εις βάθος θα βρω πολλές αντιθέσεις & δεν θέλω. Ή διάφορα concepts που ίσως δεν θα'πρεπε να γνωρίζει, μιας κ δεν θυμάται, απλά "νιώθει". Anyway, we'll see...

Η παρουσία της Melly δεν με χάλασε (ίσως επειδή ήδη ψιλο-βαριόμουν :P).

smallville
31 Οκτωβρίου 2009, 00:23
Μέτριο επεισόδιο!Το ψιλοβαρέθηκα μπορώ να πω!

Jane1
2 Ιουνίου 2010, 14:36
Αυτό το επεισόδιο δεν ήταν τόσο καλό. Ναι μεν ήτανε συναισθηματικό με το όλο θέμα του μητρικού ενστίκτου αλλά σαν εξέλιξη δεν είχε τίποτα το ιδιαίτερο.

HristinaB
18 Ιουλίου 2014, 20:47
Καλό το επεισόδιο, λόγω εμφάνισης Νοβέμπερ (μου αρέσει η δυναμική της με τον Μπάλαρντ και αναρωτιέμαι αν θα συμβεί τίποτα περισσότερο... αν και το Epitaph One ήδη μας έχει προετοιμάσει ότι δεν είχε καλό τέλος η Μέλι). Δώστε περισσότερο Αλέξις στο λαό, παρακαλώ.

ΥΓ. Η μεγαλύτερη τρύπα του σεναρίου μακράν είναι το ότι η Ντεγουίτ δεν έχει στείλει την Έκο στη Σοφίτα εδώ και μια σεζόν, περίπου. Αλλά και η Ρόσουμ κοιμάται τον ύπνο του δικαίου, είναι δυνατόν να συμβαίνουν τόσες ανωμαλίες στο Κουκλόσπιτο και να μην έχουν επέμβει ακόμα;