PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Dollhouse 2x03 - Belle Chose

Kal_El_77
9 Οκτωβρίου 2009, 21:27
http://i843.photobucket.com/albums/zz352/Mefisto_gr/Dollhouse2x03.jpg

Η περίληψη είναι η εξής (όσοι δεν θέλετε να ξέρετε τίποτα για το επεισόδιο μην την διαβάσετε):

Ένας μέτοχος του Κουκλόσπιτου ζητάει να αποτυπωθεί στον Βίκτορ το μυαλό του ανιψιού του, αλλά κανείς δεν ξέρει τι ακριβώς είναι αυτός ο άνθρωπος, μέχρι που είναι πολύ αργά...

Διαβάστε τα παρακάτω οπωσδήποτε πριν ποστάρετε:

1. Το παρόν θέμα είναι SPOILER TAG-FREE. Από το πρώτο post η συζήτηση μπορεί να κυλάει ελεύθερα και να ΜΗΝ χρησιμοποιούνται spoiler tags. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΗΓΗΘΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΗREAD ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΥΘΥΝΗ.
2. Δημοσκόπηση θα προστεθεί αύριο.
3. Οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τους υπότιτλους θα διαγράφεται και ο χρήστης θα τιμωρείται. Για περισσότερα, δείτε την ανακοίνωση στην κεντρική σελίδα, εδώ.
4. Οποιαδήποτε αναφορά σε torrents ή οποιαδήποτε άλλη μορφή παράνομου download θα διαγράφεται και, αν κριθεί απαραίτητο, ο χρήστης θα τιμωρείται.
5. Προσέξτε τις εκφράσεις σας και πάντα να ποστάρετε με σεβασμό στα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε με τις απόψεις τους ή όχι. Τέτοια φαινόμενα θα τιμωρούνται αυστηρά. Επίσης απαγορεύεται αυστηρά το chatting και το spamming στο thread. Πείτε την άποψή σας ελεύθερα και κόσμια, αλλά μην επαναλαμβάνεστε και αφήστε και τα υπόλοιπα μέλη να απαντήσουν, χωρίς να μονοπωλείτε το θέμα με τα δικά σας posts. Τέτοια posts θα διαγράφονται ΧΩΡΙΣ προειδοποίηση.
6. Η συζήτηση θα αφορά το επεισόδιο αυτό και όχι τα επόμενα.
7. Οποιοδήποτε ποστ πριν την προβολή του επεισοδίου, θα διαγραφεί!
8. Δεν επιτρέπεται να δίνετε link υποτίτλων, σε οποιαδήποτε γλώσσα κι αν είναι αυτοί.
9. Τέλος, να κάνετε report οποιοδήποτε ποστ αντιτίθεται στους κανόνες του site αλλά και στους παραπάνω, και θα διορθωθεί μόλις είναι εφικτό.

Kal_El_77
10 Οκτωβρίου 2009, 10:25
OMG! Τι επεισοδιάρα ήταν αυτή!?!?!?!?! :shock: :shock: :shock:

Ξεκινάει σχετικά χαλαρά, just another day at Dollhouse, και συνέχεια αλλάζουν τα δεδομένα. Κορυφαία η Dushku ως bimbo, αλλά και ο Victor ήταν ακόμα καλύτερος! και το remote wipe... Από το προηγούμενο επεισόδιο αρχίζουν να ενώνονται τα κομμάτια του παζλ του Epitaph One! Περισσότερα για το επεισόδιο αργότερα...

Michael Hogan, ftw :worthy: :worthy: :worthy:

ilovemycaptain
10 Οκτωβρίου 2009, 16:29
Πολύ καλό επεισόδιο! Είναι από τα επεισόδια που θες να το ξαναδείς! Όλα αυτά που έλεγε ο ψυχοπαθής, που ήθελε να ελέγχει τις κοπέλες! Κάνεις παραλληλισμό με τις Κούκλες του Κουκλόσπιτου που τις νοικιάζουν κάποιοι για να παίξουν ό,τι ρόλο θέλουν αυτοί. Κάτι τέτοιο έκανε και ο ψυχοπαθής, αλλά σε πιο εξτρίμ έκδοση. Σα να λέει ότι πολλοί νιώθουν αυτή την ανάγκη που ένιωθε κι ο ψυχοπαθής, να φτιάξουν ανθρώπους στα μέτρα τους, απλά οι περισσότεροι δε θα έφταναν σε τέτοιο σημείο προκειμένου να το καταφέρουν.

Ο Enver Gjokaj (Victor) είναι φοβερός ηθοποιός! Πώς έκανε την κοπέλα, το πέτυχε πολύ καλά! Και στην 1η σεζόν που έκανε το Mr. Dominic σε ένα επεισόδιο, πάλι πολύ καλά τον πέτυχε.

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Wife_of_Bath%27s_Tale

Αυτή είναι η ιστορία του Chaucer που ανέλυαν ο καθηγητής και η Έκο-φοιτήτρια. Βοηθάει να κατανοήσεις μερικά από τα θέματα που πραγματεύεται το επεισόδιο.

Echo_
10 Οκτωβρίου 2009, 17:32
επος!

καταρχην Βικτορ :respect:
η ατακα της echo- WHAT?!
Ο paul σε καθε επεισοδιο και πιο ομορφος.
Topher :respect:
οντως πλησιαζουν τα γεγονοτα του epitaph εφοσον ειχαμε και wipe εξ αποστασεως

αντε να δουμε τι λενε τα νουμερα

charmader
10 Οκτωβρίου 2009, 19:47
"Kids playing with matches....." ;)
Εντελώς όμως!
:thumbsup1

SleepingBitchy
10 Οκτωβρίου 2009, 20:08
Φανταστικό επεισόδιο, από τα καλύτερα που μας έχει δώσει η σειρά.
Τα κομμάτια του παζλ σιγά σιγά ενώνονται ...
Βίκτορ, αποκάλυψη σε αυτό το επεισόδιο, μακάρι να τον βλέπουμε περισσότερο ...

-Τι?
-Τυρόπιτες! :lol: :respect:

Zathura007
10 Οκτωβρίου 2009, 22:28
Νομίζω και μια μαϊμού θα έκανε καλύτερη δουλειά στη θέση του Τόφερ. Σε κάθε επεισόδιο κάνει μια βλακεία χειρότερη απ' την προηγούμενη.

Μόνο εγώ το βλέπω, βρε παιδιά;

sirina
10 Οκτωβρίου 2009, 23:13
Ομορφο επεισοδιο. Αμεσος παραλληλισμος των λεγομενων του Τερυ με το Κουκλοσπιτο και τις πρακτικες του. Μου αρεσει οποτε Τοφερ και Αντελ θυμουνται οτι ειναι ανθρωποι και φερονται καπως καλα. Ο δε Βικτωρ ειναι μια θεοτητα, ελιωσα οταν εκανε την Κικη..

Και τελος παντων ολο το Γκαλακτικα θα παρελασει?

Filmfreak
10 Οκτωβρίου 2009, 23:30
πολύ καλό το επεισόδιο!!! μέχρι τώρα μάλλον το καλύτερο της σαιζόν!!

πολύ γέλιο με τον Victor - Κίκι:lol:
επίσης θεϊκές οι ατάκες του Topher σε κάθε επεισόδιο:haha:
ο Μποϊντ τι λόγο ύπαρξης έχει πια???
τρελό bug έχει φάει η Echo
να περιμένουμε και μπαμπά Adama και Starbuck στην συνέχεια???:P βρήκαν δουλειά οι ηθοποιοί του Galactica!!!!

ελπίζω πάντως τα καλύτερα να έρχονται!!!

smile88
10 Οκτωβρίου 2009, 23:43
Παρα πολυ καλο επεισοδιο!
Ο Βικτωρ εδωσε ρεστα στο κλαμπ!Και ο Πολ το ιδιο,οταν πηγε ο Βικτωρ κλαιγοντας στην αγκαλια του λεγοντας τον Πολ,που ησουν,Πολουκο μου?(:haha:)και μετα ρωτησε ο Πολ τον κοσμο αν τραβαει κανα ζορι!:rotfl::rotfl:
Πολυ ωραια υποθεση,με τις απομακρυμενες εγγραφες και με την αλλαγη των αποτυπωματων!Αν και εμεινα με μια απορια...Πως γινεται να λαμβανουν σημα και για την σωματικη κατασταση των Κουκλων χωρις να υπαρχει και το GPS?:???:Λιγο καπως μου φανηκε αυτο,ο Βικτωρ δεν ειχε GPS,αλλα λαμβαναν μια χαρα την σωματικη του κατασταση...:???:

JHRZ
11 Οκτωβρίου 2009, 00:12
Πραγματικά ήταν πολύ πολύ καλό επεισόδιο! Λίγο Criminal Minds το καταντήσαμε, αλλά δεν πειράζει... χαλάλι! :grin:

Τυρόπιτες, Πολούκο, τραβάτε κανα ζόρι :respect:

@Kal, φοβερό το tattoo στη φωτό του thread! :respect:

irene_gemini
11 Οκτωβρίου 2009, 10:08
Απλα καλο για μενα!Δεν ξερω αλλα με κουρασε καπως πλεον το ολο θεμα με τις ανεξηγητες τεχνολογιες!Και εγω λογω δουλειας με τεχνολογιες εχω να κανω,αλλα αυτο πραγμα που χανει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα σε καθε επεισοδιο δεν το αντεχω αλλο.
Τελοσπαντων για να μη γκρινιαζω ακομη περισσοτερο,εχω την ιδια απορια με την Αθηνα και μια ακομη που ειναι η εξης:Πως γινεται η Αντελ να αφηνει τον Τοφερ να κανει τετοιους πειραματισμους την ωρα των αποστολων?Αυτη τη φορα επεσε ολοκληρο το συστημα και παλι σωθηκαν,την επομενη???????
Δεν ξερω,και στο fringe ενα σωρο ανεξηγητα εχει,αλλα ποτε δεν ενοιωσα αυτο το πραγμα που νοιωθω πλεον με το dollhouse!

Zathura007
11 Οκτωβρίου 2009, 13:21
Ο δε Βικτωρ ειναι μια θεοτητα, ελιωσα οταν εκανε την Κικη..

Αναρωτιέμαι γιατί ονομάζουν Κική την κάθε άμυαλη, σε σειρές και στην πραγματικότητα...:innocent:

great
11 Οκτωβρίου 2009, 17:51
αυτό μάλιστα!
Φοβερό επεισόδιο με ένα story όπως θα περίμενε κανείς από το επίπεδο που θέλουμε να έχει η σειρά...έδεσαν καταπληκτικά τα κομμάτια μεταξύ τους και δώσαν ρεσιτάλ και ο victor και η Echo!

Απίστευτος πάντως ο victor σαν Κική, έριξα πολύ γέλιο όταν χόρευε και σκάει μύτη ο άντρακλας και καλά για να τον πάρει και τον αγκαλιάζει :lol:

Από το προηγούμενο επεισόδιο αρχίζουν να ενώνονται τα κομμάτια του παζλ του Epitaph One!

Και εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου αλλά έχει μια σημαντική διαφορά...εδώ μιλάμε για έτοιμες dolls που έχουν την λειτουργία και απλά τους αλλάζεις το data...στο epitaph one είδαμε και κοινούς ανθρώπους που άλλαζαν χωρίς να το θέλουν...άλλωστε το remote wipe σε κούκλα το έχουμε ήδη δει από την πρώτη season

Νομίζω και μια μαϊμού θα έκανε καλύτερη δουλειά στη θέση του Τόφερ. Σε κάθε επεισόδιο κάνει μια βλακεία χειρότερη απ' την προηγούμενη.

Μόνο εγώ το βλέπω, βρε παιδιά;

ναι :P
εμένα μου αρέσει ο Victor πολύ

EmpressKaileena
11 Οκτωβρίου 2009, 18:12
Καλο το επεισοδιο. Και ξαφνιαστηκα πολυ που ειδα τον Michael Hogan.
Να δω και την αγαπημενη Katee Sackhoff και τι στο κοσμο!:grin:

Τα εσπασε ο Βικτωρ σε αυτο το επεισοδιο, εδωσε ρεστα ο ηθοποιος.
Και καποιος να σκοτωσει τον Τοφερ. Δεν τον μπορω επιτελους.

Πωλουκο μου, τυροπιτες τι ηταν αυτα καλε...:rotfl: :rotfl: :rotfl:

SaPiLaS
11 Οκτωβρίου 2009, 21:06
Kαλό το επεισόδιο με αποκορύφωμα τον Βίκτορ να δίνει ρεσιτάλ χορευτικών κινήσεων!:rotfl::rotfl:
Η Έκο αρκετά καλή δίνοντας της έναν ρόλο που σίγουρα τον έχει.
Τυρόπιτες,Πωλούκο μου!!:lol::lol::respect:

edem_lord
12 Οκτωβρίου 2009, 02:11
Αν και δεν έχω δει την πρώτη σεζον του dollhouse,θεωρώ προσωπικά πολύ καλή τη σειρά και πιστεύω οτι θα συνεχίσει.

Amatyultar
12 Οκτωβρίου 2009, 18:56
Πολύ καλό. Ούτε αυτό είχε σχέση με το main story, αλλά ήταν άκρως διασκεδαστικό ως επεισόδιο. Μου αρέσει που σε κάθε επεισόδιο ο Whedon πλέον μας βάζει ηθικά διλήμματα: πρέπει να ξυπνήσουμε κάποιον που έχει πέσει σε κόμμα, γνωρίζοντας ότι είναι πιθανός serial killer, ή πρέπει να του 'τραβήξουμε την πρίζα;'

Α, και btw, εκεί που ο Victor-Κική πέφτει στην αγκαλία του Paul...
Ballard: You got a problem?

Απλά με άκουσε όλη η γειτονιά απ' τα γέλια, απλά...

annie5
12 Οκτωβρίου 2009, 19:14
Πολύ καλό το επεισόδιο.
Ο Βίκτωρ-Κίκι όλα τα λεφτά!Παραδόξως και η Ντούσκου ήταν πολύ καλή σε αυτό το επεισόδιο.
Γενικά το επεισόδιο από τη μέση και μετά απογειώθηκε καθώς με το remote wipe μπαίνουμε σε νέες περιπέτειες που έχουμε δει πως εξελίσονται στο epitaph one.
Ήταν ένα επεισόδιο πλήρες, με δράση, αγωνία, ηθικά διλλήματα και πολύ χιούμορ. Και εις ανώτερα!

Filmfreak
12 Οκτωβρίου 2009, 19:26
κάτι άλλο που παρατήρησα και ξέχασα να σχολιάσω, τόσο σε αυτό, όσο και στο προηγούμενο επεισόδιο : πόσο εύκολα δραπετεύουν ξαφνικά όλοι από το Dollhouse??? μέχρι το τέλος της 1ης σαιζόν, δεν πέρναγε κουνούπι...ο μόνος που είχε καταφέρει να ξεφύγει, ήταν ο Alpha...ξαναμπήκε και βγήκε απο το Dollhouse στο τέλος της σαιζόν, οκ το δέχτηκα...στην 2η σαιζόν γίνεται πανικός!!! τι, η dr. Saunders aka Whiskey aka Amy Acker την κοπάνησε, τι η Echo όταν νόμιζε οτι ήταν μάνα στο 2ο επεισόδιο τους την έκανε, τι ο serial killer δραπέτευσε με την βοήθεια του θείου του...θυμάμαι στην 1η σαιζόν πόσο δύσκολο ήταν να μπει και να βγει κανείς από το κουκλόσπιτο...τώρα??? κόσμος μπαίνει, κόσμος βγαίνει...μπάτε σκύλοι αλέστε το κάνανε...

jeez...ελπίζω να μην συνεχίσει αυτή η ιστορία...

yue_ying
13 Οκτωβρίου 2009, 00:54
μια σειρά έχει μεγάααλο πρόβλημα όταν η πρωταγωνίστρια είναι το βασικό της μείον. καλό επεισόδιο. όντως θύμιζε criminal minds, ευτυχώς αυτή τη φορά έμεινε μόνο στο να θυμίζει.
ps: φέρτε acker γιατί χανόμαστε.

Reben
21 Οκτωβρίου 2009, 11:38
Απογοήτευση… τέτοια που δεν έχω όρεξη ούτε να εξηγήσω το γιατί. Αν και ισχύουν πάνω κάτω όσα έγραψα και στο 2x2…

p.s. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, χάνεις τον πιο δυνατό χαρακτήρα (Whiskey) τον οποίο τυχαίνει να υποδύεται και η καλύτερη ηθοποιός της σειράς. Θα κάνει λέει 2-3 εμφανίσεις… μάλιστα… και στα υπόλοιπα τι θα βλέπουμε; Την ατάλαντη κουκλίτσα;

p.s.2 Ο Βίκτωρ όλα τα λεφτά! :respect:

MCAK
21 Οκτωβρίου 2009, 16:25
να περιμένουμε και μπαμπά Adama και Starbuck στην συνέχεια???:P
Κ εμένα αυτή ήταν η 1η μου σκέψη όταν είδα κι άλλο guest από actor του BSG. :lol:

Αν & έχει ειπωθεί πολλάκις, θα το πω & εγώ: όλα τα λεφτά ήταν ο Victor που έγινε Κiki. :rotfl: Στο club όταν ήρθε ο Ballard & τον πήρε αγκαλιά γέλασα δυνατά. :haha:

Η Echo να "θυσιάζεται" για να σώσει τις κοπέλες. :thumbsup1

Ο παραλληλισμός κούκλες/Κούκλες έκανε πολύ μπαμ, Ι prefer the more subtle ways of Whedon personally. :)

t0ny3
22 Οκτωβρίου 2009, 18:07
Καλο το επεισοδιο,δεν ηταν και απο τα αγαπημενα μου.Ηταν ομως ιδιαιτερο επεισοδιο και με καμια παναγια δεν περιμενα τετοια εξελιξη.Φοβερος Ται (βλεπε BSG).
Εριξα πολυ γελιο με τον Βικτορ να χωρευει στο κλαμπ.:lol: .Αφηστε ησυχο τον Τοφερ!!Το παλικαρι ειναι τελειο εμενα μου αρεσει πολυ και δινει μια αλλη οψη στη σειρα.

smallville
30 Οκτωβρίου 2009, 23:26
Αυτό ήταν πραγματικά εξαιρετικό επεισόδιο!
Αν θέλουν κάνουν παπάδες!Δεν με άφησε αδιάφορο σε κανένα σημείο του!
Το μπέρδεμα με την απομακρυσμένη διαγραφή ήταν εξαιρετικό στην πλοκή του επεισοδίου!

:respect::respect::respect:
-Τι?
-Τυρόπιτες!
:respect::respect::respect:

Jane1
2 Ιουνίου 2010, 13:46
Εκπληκτικό επεισόδιο. Είχε ωραία πλοκή και σίγουρα κρατούσε το ενδιαφέρον σου. Ο Βίκτορ ως Κίκι ήταν η καλύτερη στιγμή του επεισοδίου. :rotfl: :rotfl: Τα κορίτσια που ήταν όμηροι ήταν κάποιο από αυτά στο "Epitaph One" ή εμένα μου φάνηκε; Η Ρόμπι ήταν η βοηθός του Χόλτζ στο "Angel", ο Whedon πάντα χρησιμοποιεί ηθοποιούς που έχει ξανασυνεργαστεί, να δείτε που αν οπτικοποιηθεί η "Buffy", η ηθοποιός που παίζει την Σιέρα θα παίξει την Σάτσου. :lol:

HristinaB
20 Ιουλίου 2014, 23:49
Μέτριο το επεισόδιο. Ο ψυχοπαθής της υπόθεσης ήταν πραγματικά ψυχοπαθής, όχι αστεία (και μόνο το μαλλί να λάβει υπόψη του κανείς...), και το όλο θεματάκι του με τα θηλυκά μέλη της οικογένειάς του μου θύμισε τον καλύτερο, ίσως villain των X-Files, τον Ντόνι Πφάστερ (Irresistible).

Ο Βίκτορ ως Κίκι είχε πλάκα, αλλά μάλλον ως καρικατούρα. Η Έκο και πάλι αδιάφορη, η όλη "τώρα θυμάμαι, τώρα ψιλοκαταλαβαίνω τι συμβαίνει, τώρα ξεχνάω" φάση δε με έχει κερδίσει καθόλου. Το τέλος ήταν απότομο -- το χειρότερο στοιχείο όλων, όμως, είναι η επιμονή της Ντεγουίτ να συνεχίζει τη λειτουργία του Σπιτιού, όταν τα πράγματα πηγαίνουν ΤΟΣΟ συχνά κατά διαόλου.

Μου αρέσει που σε κάθε επεισόδιο ο Whedon πλέον μας βάζει ηθικά διλήμματα: πρέπει να ξυπνήσουμε κάποιον που έχει πέσει σε κόμμα, γνωρίζοντας ότι είναι πιθανός serial killer, ή πρέπει να του 'τραβήξουμε την πρίζα;'
Δεν καταλαβαίνω πώς είναι δυνατόν να αποτελεί αυτό "ηθικό δίλημμα". Η αφαίρεση μιας ανθρώπινης ζωής, υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, αποτελεί το βασικότερο, ίσως, ταμπού της κοινωνίας και είναι ΠΑΝΤΑ εγκληματική πράξη (ακόμα κι αν αναγνωρίζονται ελαφρυντικά σε κάποιες περιπτώσεις). Το να σκοτώσεις ένα δολοφόνο δε σε κάνει κι εσένα δολοφόνο;

Αφηστε ησυχο τον Τοφερ!!Το παλικαρι ειναι τελειο εμενα μου αρεσει πολυ και δινει μια αλλη οψη στη σειρα.
Κι εγώ τον έχω σ' αυτούς που συμπαθώ, αν και θα ήθελα να ήταν πιο ξεκάθαρα σκιαγραφημένος. Είναι δυνατόν ένας τόσο ιδιοφυής άνθρωπος να μην καταλαβαίνει πόσο ηθικά κολάσιμα είναι αυτά που κάνει;

gigi
21 Ιουλίου 2014, 00:40
Μέτριο το επεισόδιο. Ο ψυχοπαθής της υπόθεσης ήταν πραγματικά ψυχοπαθής, όχι αστεία (και μόνο το μαλλί να λάβει υπόψη του κανείς...), και το όλο θεματάκι του με τα θηλυκά μέλη της οικογένειάς του μου θύμισε τον καλύτερο, ίσως villain των X-Files, τον Ντόνι Πφάστερ (Irresistible).

Ο Βίκτορ ως Κίκι είχε πλάκα, αλλά μάλλον ως καρικατούρα. Η Έκο και πάλι αδιάφορη, η όλη "τώρα θυμάμαι, τώρα ψιλοκαταλαβαίνω τι συμβαίνει, τώρα ξεχνάω" φάση δε με έχει κερδίσει καθόλου. Το τέλος ήταν απότομο -- το χειρότερο στοιχείο όλων, όμως, είναι η επιμονή της Ντεγουίτ να συνεχίζει τη λειτουργία του Σπιτιού, όταν τα πράγματα πηγαίνουν ΤΟΣΟ συχνά κατά διαόλου.

Δεν καταλαβαίνω πώς είναι δυνατόν να αποτελεί αυτό "ηθικό δίλημμα". Η αφαίρεση μιας ανθρώπινης ζωής, υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, αποτελεί το βασικότερο, ίσως, ταμπού της κοινωνίας και είναι ΠΑΝΤΑ εγκληματική πράξη (ακόμα κι αν αναγνωρίζονται ελαφρυντικά σε κάποιες περιπτώσεις). Το να σκοτώσεις ένα δολοφόνο δε σε κάνει κι εσένα δολοφόνο;

Κι εγώ τον έχω σ' αυτούς που συμπαθώ, αν και θα ήθελα να ήταν πιο ξεκάθαρα σκιαγραφημένος. Είναι δυνατόν ένας τόσο ιδιοφυής άνθρωπος να μην καταλαβαίνει πόσο ηθικά κολάσιμα είναι αυτά που κάνει;

Για σένα και για μένα ίσως να μην είναι ηθικό δίλημμα, για την αμερικάνικη κοινωνία για την οποία προοριζόταν η σειρά και στην οποία ισχύει η θανατική ποινή σε πολλές πολιτείες, είναι.