PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Dollhouse 2x04 - Belonging

Kal_El_77
23 Οκτωβρίου 2009, 23:35
http://img34.imageshack.us/img34/749/2x04120dd1.jpg

Η περίληψη είναι η εξής (όσοι δεν θέλετε να ξέρετε τίποτα για το επεισόδιο μην την διαβάσετε):

Η ιστορία της "Σιέρα" αποκαλύπτεται, και μαθαίνουμε επιτέλους πως βρέθηκε μέσα στο Κουκλόσπιτο, και ποια η σχέση της με την Ρόσουμ...

Διαβάστε τα παρακάτω οπωσδήποτε πριν ποστάρετε:

1. Το παρόν θέμα είναι SPOILER TAG-FREE. Από το πρώτο post η συζήτηση μπορεί να κυλάει ελεύθερα και να ΜΗΝ χρησιμοποιούνται spoiler tags. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΗΓΗΘΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΗREAD ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΥΘΥΝΗ.
2. Δημοσκόπηση θα προστεθεί αύριο.
3. Οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τους υπότιτλους θα διαγράφεται και ο χρήστης θα τιμωρείται. Για περισσότερα, δείτε την ανακοίνωση στην κεντρική σελίδα, εδώ.
4. Οποιαδήποτε αναφορά σε torrents ή οποιαδήποτε άλλη μορφή παράνομου download θα διαγράφεται και, αν κριθεί απαραίτητο, ο χρήστης θα τιμωρείται.
5. Προσέξτε τις εκφράσεις σας και πάντα να ποστάρετε με σεβασμό στα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε με τις απόψεις τους ή όχι. Τέτοια φαινόμενα θα τιμωρούνται αυστηρά. Επίσης απαγορεύεται αυστηρά το chatting και το spamming στο thread. Πείτε την άποψή σας ελεύθερα και κόσμια, αλλά μην επαναλαμβάνεστε και αφήστε και τα υπόλοιπα μέλη να απαντήσουν, χωρίς να μονοπωλείτε το θέμα με τα δικά σας posts. Τέτοια posts θα διαγράφονται ΧΩΡΙΣ προειδοποίηση.
6. Η συζήτηση θα αφορά το επεισόδιο αυτό και όχι τα επόμενα.
7. Οποιοδήποτε ποστ πριν την προβολή του επεισοδίου, θα διαγραφεί!
8. Δεν επιτρέπεται να δίνετε link υποτίτλων, σε οποιαδήποτε γλώσσα κι αν είναι αυτοί.
9. Τέλος, να κάνετε report οποιοδήποτε ποστ αντιτίθεται στους κανόνες του site αλλά και στους παραπάνω, και θα διορθωθεί μόλις είναι εφικτό.

Kal_El_77
24 Οκτωβρίου 2009, 10:04
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ! ΑΡΙΣΤΟ! ΑΨΟΓΟ!
:respect: :respect: :respect:

Πάντα είχα αδυναμία στην Σιέρα και στον Βίκτορ, και αυτό το επεισόδιο ήταν γεμάτο από αυτούς! Είναι εκπληκτικό το πως ο Whedon προτάσσει τα ηθικά διλήμματα όλων, ιδιαίτερα σε κάποιους που δεν έχουν ίχνος ηθικής, ή τουλάχιστον δεν είχαν μέχρι τώρα. Όλα αλλάζουν στο Dollhouse, η καταιγίδα έρχεται... Και σιγά σιγά μπαίνουμε στην τελική ευθεία.

Πραγματικά αυτή η σεζόν είναι αντιστρόφως ανάλογη της τηλεθέασής της, ένα αριστούργημα! Αν της δοθεί η "3η ευκαιρία", η σειρά έχει τα potentials να φτάσει στα επίπεδα τελειότητας της Buffy! Απλά κρίμα που είναι καταδικασμένη σε μια μέρα που είναι τηλεοπτικά νεκρή...

Περισσότερα για το επεισόδιο και αργότερα...

myrona
24 Οκτωβρίου 2009, 13:17
Απίστευτο το επεισόδιο!
Πολύ καλές ερμηνείες (ελάχιστη Dushku :lol: ), φοβερό το story και όσο για τον Topher :respect: :respect: :respect: :respect: για μένα είναι ο χαρακτήρας με τη μεγαλύτερη εξέλιξη απ όλους στη σειρά και πλέον μαζί με τη Saunders είναι οι αγαπημένοι μου χαρακτήρες, δε το περίμενα...
Εκπληκτικά και τα πρώτα sec του επεισοδίου...το Epitaph one δεν είναι μακριά...

SleepingBitchy
24 Οκτωβρίου 2009, 17:45
Φανταστικό επεισόδιο, άριστο ψήφισα, οποιοσδήποτε άλλος χαρακτηρισμός νομίζω ότι θα το αδικούσε.
Ελάχιστη Ντουσκου (αλήθεια γιατί φαίνεται μόνο η δική της φάτσα στα credits !?!?!? :???::???::???:) και πολύ Σιέρα, Τόφερ, Βίκτορ!
Θα μπορούσε να είναι crossover με το Dexter (Λάντι-πλαστικές σακούλες-διαμελισμος πτώματος :lol:)
Αυτόν τον κακό γιατρό που αλλού τον έχουμε δει !??!? :???:
He looked horribly familiar !!! :???:

careless
24 Οκτωβρίου 2009, 17:50
¶ριστο ψηφισα κι εγώ, το καλύτερο επεισόδιο της σεζόν μέχρι τώρα. Η Dichen Lachman ήταν φοβερή στον ρόλο της. Και γενικά το story της Sierra από τα πιο ενδιαφεροντα.

Αυτόν τον κακό γιατρό που αλλού τον έχουμε δει !??!? :???:

νομιζω ήταν ο invisible man σε μια σειρά του star πριν μερικα χρονια :lol:

α ναιιιιιιιιιι & o Fun Bobby :lol:

Gus_
24 Οκτωβρίου 2009, 17:54
ν έχουμε δει !??!? :???:

Έχει παίξει μαζί με τον Χάρντινγκ/Λάντι στο complete savages,
έκανε τον αδερφό/πυροσβέστη,
και φυσικά φιλαράκια, ο Fun bobby. :lol:

Ωραία σειρά btw. Καλά τι να καταλάβεις από ένα επ,
αλλά το θέμα της είναι πολύ ενδιαφέρον.

charmader
24 Οκτωβρίου 2009, 21:01
Εξαιρετικό επεισόδιο, το καλύτερο της 2ης σεζόν έως τώρα.
Ευτυχώς που υπάρχει και η Lachman, άπαιχτη είναι!
Τελικά και καθόλου να μην υπάρχει η Dushku στη σειρά, δεν τρέχει κ τίποτα, καλή ήταν για κράχτης, αλλά είναι προφανές ότι υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες και πολύ πιο ενδιαφέρουσες ιστορίες από της Echo.
Προσωπικά τις ιστορίες της Whiskey και της Sierra τις βρίσκω καλύτερες από όλων και προφανώς παίζει ρόλο και ο τρόπος που οι ίδιες τις αποδίδουν! Είναι και οι 2 φοβερές.

p.s. Παιδιά όντος αυτός που έκανε τον "αόρατο άνθρωπο" στο star είναι, μεγάλη σειρά... :lol:

Filmfreak
24 Οκτωβρίου 2009, 22:04
μάλλον είμαι ο μόνος που θα το πει αλλά το βρήκα μέτριο το επεισόδιο...ίσως είναι το τι περιμένω από τον Whedon και ξέρω οτι αυτό δεν είναι το καλύτερο που μπορεί να προσφέρει...βαρέθηκα αρκετά και ολόκληρο επεισόδιο για να μας δείξει το πρώτο moral dilemma του Topher, είναι too much...σε γενικές γραμμές δεν μου πρόσφερε τίποτα το ιδιαίτερο σαν επεισόδιο και πραγματικά ελπίζω να ανέβει στην συνέχεια...

περιμένω το επόμενο όπου θα δούμε καιSummer Glau:grin:

p.s. μπράβο που το αναφέρατε!!! και έλεγα τι μου θύμιζε ο Nolan...τον (ex) fun-bobby:P

sirina
24 Οκτωβρίου 2009, 22:32
Συγκλονιστικο επεισοδιο το λατρεψα. Ηδη αρχιζω τα ταμματα μπας και σωθει.

Ο Τοφερ(παντα αγαπημενος μου) αποκτα συνειδηση και το ζοφερο του μελλον δεν ειναι πολυ μακρυα. Η Σιερα φοβερη με υπεροχη ιστορια απο πισω της και λατρεψα ολο το μπρος πισω στην αφηγηση.

Η Ντουσκου δε με αφορα ιδιατερα, τις περισσοτερες φορες καν δε μου αρεσει, μου φαινεται οτι αποδιδει του περισσοτερους ρολους με παρομοιο στυλακι..

Αντε περιμενω και ακομα πιο αριστα επεισοδια..

fragonard
24 Οκτωβρίου 2009, 23:14
Επεισοδιάρα!!!
Τι να πρωτοπεί κανείς...
Ουσιαστικό σε όλα, στους διαλόγους, την εξέλιξη,τη σκηνοθεσία, την ερμηνεία των ηθοποιών..(Η Σιέρα και ο Βίκτορ παρόλο που δεν εμφανίζονται όσο η dusku που είναι η πρωταγωνίστρια, για μένα, όποτε εμφανίζονται , έστω και για λίγο, κλέβουν πάντα την παράσταση.Οι ηθοποιοί που τους υποδύονται(Enver Gjokaj-Dichen Lachman) είναι πάρα πολύ καλοί στο ρόλο τους...Το ίδιο ισχύει και για την Ντεγουίτ..Ο τόφερ απο την άλλη έχει εξελιχθεί σε έναν απο τους πιο σημαντικούς και καλά σκιαγραφημένους χαρακτήρες της σειράς, εξέλιξη που όταν έβλεπα τα πρώτα επεισόδια δεν την περίμενα...

Απο τις Κορυφαίες και πολύ συγκινητικές στιγμές του επεισοδίου η σκηνή που βάφουν με χρώματα ο ένας τον άλλον,Επίσης, η σκηνή της μάχης της Σιέρα με το γιατρο στο τέλος απο τις πιο δυναμικές και αληθοφανείς που έχουν γυριστεί..

Να πούμε πως το επεισόδιο το έγραψαν οι ταλαντούχοι "Maurissa Tancharoen" kai "Jed Whedon", Που στο "epitaph one" έγραψαν το υπέροχο κομμάτι "remains" που ακούστηκε στο τέλος..

9coDsrZpUPM

great
25 Οκτωβρίου 2009, 01:51
εξαιρετικό επεισόδιο με πάρα πολύ καλοδουλεμένο σενάριο...αρκετά ηθικά διλήμματα και με πολύ καλές εναλλαγές συναισθημάτων...
ο Τοφερ όσο πάει και ανεβαίνει
Φοβέρα ενδιαφέρουσα η ιστορία της Sierra και το παρελθόν της...

Κρίμα για την σειρά πάντως τα νούμερα και το διαφαινόμενο κόψιμο. Τουλάχιστον ας μην κάνουν την βλακεία και δεν δείξουν ολα τα επεισόδια..ας δώσουν την ευκαιρία στον Wedon να τελειώσει το story και να δώσει closure

Stinkfist
25 Οκτωβρίου 2009, 02:15
Ακόμα για το epitaph one συζητάμε? :grin:

Πράγματι ένα πάρα πολύ καλό επεισόδιο... μετά από 3 αδιάφορα. 1/4 και φέτος και αυτό είναι το κρίμα.

Η Σιέρα είναι και ωραίο γκομενάκι.

edem_lord
25 Οκτωβρίου 2009, 02:27
Καμία σχέση με το προηγούμενο .Τελειως διαφορετική ατμοσφαιρα,επικεντρώθηκαν περισσότερο στον τοφερ ,στην σιερα και στη σχέση τους....

Η Σιέρα είναι και ωραίο γκομενάκι.
γκομενάκι;:confused:

kpliak
25 Οκτωβρίου 2009, 02:38
Τ Ρ Ο Μ Ε Ρ Ο επεισόδιο!!!!!!

Αλήθεια,ο Μπάλαρντ πού ήταν;Είχε ρεπό;:D

annie5
25 Οκτωβρίου 2009, 02:59
¶ψογο το επεισόδιο! Και νομίζω ότι ο λόγος είναι ξεκάθαρος: No Ballard!!:P

Φοβερή η ιστορία της Σιέρρα, ο Τόφερ έχει εξελιχθεί απίστευτα σαν χαρακτήρας και κάνει τη διαφορά. Μου άρεσε πολύ το love story των Σιέρρα και Βίκτωρ που ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά και που το αισθάνονται ακόμα και χωρίς μνήμες.
Η Έκο παρόλο που εμφανίστηκε ελάχιστα είχε πολύ μεγάλη εξέλιξη σαν χαρακτήρας και μας προετοιμάζει για αυτό που θα ακολουθήσει.
Επιτέλους ευχαριστηθήκαμε και Μπόιντ, επιτέλους θυμηθήκανε ότι είναι ο επικεφαλής της ασφάλειας!

Echo_
25 Οκτωβρίου 2009, 12:17
adele-boyd-topher εδωσαν ρεστα.

Νολαν-Βικτορ 0-1 αν ειναι δυνατον ποσο κακογουστη η σιερα :lol:

Πολυ λιγη Εκο :(

Παρολα αυτα τελειο το επεισοδιο. Πως θα περιμενουμε μεχρι δεκεμβρη τωρα

Filmfreak
25 Οκτωβρίου 2009, 12:22
Πως θα περιμενουμε μεχρι δεκεμβρη τωρα

πάλι άλλαξαν τις ημερομηνίες??? πφφφ:whip:

Echo_
25 Οκτωβρίου 2009, 12:27
4/12 το επομενο και θα τα παιζει διπλα

lostS4
25 Οκτωβρίου 2009, 12:42
:respect: :respect: :respect: :respect:
¶ΡΙΣΤΟ!
δεν έχω να σχολιάσω κάτι άλλο....

edora
25 Οκτωβρίου 2009, 13:06
Πολύ καλό επεισόδιο, επιτέλους.
Το καλύτερο του 2ου κύκλου μέχρι τώρα. Μήπως να βγάζανε την Dushku από πρωταγωνίστρια, να της μειώνανε λίγο το ρόλο; Ο Ballard ούτε που κατάλαβα ότι έλειπε μέχρι που το ανέφερε κάποιος εδώ :P
Boyd απίστευτος, μου άρεσε το στυλάκι που είχε στο επεισόδιο, Dewitt και Topher τα έδωσαν όλα.
Η Sierra φανταστική με πολύ ωραίο back-story. Η Dichen Lachman μαζί με τον Enver Gjokaj άνετα θα μπορούσαν να κρατήσουν το ενδιαφέρον της σειράς (κατά προτίμηση με την Dr. Saunders για παρέα :D )

savvas999
25 Οκτωβρίου 2009, 14:21
¶ριστο επεισόδιο. Δεν θέλω να πω κάτι περισσότερο...
Μακάρι να γίνει κανα θαύμα (2ο..), και να συνεχιστεί για 3η σεζόν. (Μήπως καμία συμφωνία με άλλο κανάλι -βλ. FNL-)

Από τα 20 posts που έγιναν στο τόπικ, τα 18 θάβουν την Dushku (χωρίς καν να την δείξει στο σημερινό επεισόδιο -με εξαίρεση 2-3 λεπτάκια). Φτάνει ρε παιδιά, σίγουρα έχει αδυναμίες η ηθοποιός, αλλά δεν είναι τόσο χάλια όσο την κάνετε.

Πλέον, Δεκέμβριο τα επόμενα επεισόδια. Θα προσπαθήσω να τα απολαύσω όσο καλύτερα μπορώ. Και πάλι κρίμα...

edora
25 Οκτωβρίου 2009, 14:39
Μα ακριβώς αυτό είναι το θέμα, λιγότερη Dushku = καλύτερο επεισόδιο :P.
Αυτό εννοώ με το να την βγάλουν από πρωταγωνίστρια. Να δυναμώσει πιο πολύ το ensemble cast. Και δεν αναφέρομαι στην υποκριτική της, αλλά στα storylines.

tarantina
25 Οκτωβρίου 2009, 18:09
ωραιο επεισοδιο,φοβερη η ερμηνεια της Σιερρα!Κι ο Τοφερ με τον Μποιντ απο τους καλυτερους χαρακτηρες εκει μεσα.Καλυτερα που δεν ειχε Μπαλλαρντ..!:grin:

ai8erobamwn
26 Οκτωβρίου 2009, 11:41
Εξαιρετικό επεισόδιο επιτέλους! Μου άρεσε πάρα πολύ ο Topher, τόσο που δε θα το περίμενα με τίποτα πέρσι, όπως επίσης και η ιστορία της Sierra (και το Sierra/Victor). Ο Ballard ποσώς με ενδιαφέρει, η Echo μου είναι συμπαθής αλλά, όπως φάνηκε, όχι απαραίτητη για να διατηρηθεί το ενδιαφέρον μου... η Saunders μου έλειψε κάπως. Πολλές φορές έχω σκεφτεί ότι όσο κι αν μου αρέσει το Dollhouse σαν concept, αρκετά από τα επεισόδιά του είναι από συμπαθητικά έως απλώς καλά. Αλλά μετά έρχεται κάτι σαν το 2x04 και ρίχνεις μια κλεφτή ματιά στο πόσο potential έχει αυτή η σειρά και πόσα θα μπορούσε να προσφέρει αν δεν κοπεί. Δεν ξέρω τι να πω, πάλι καλά, ή κρίμα; Μάλλον και τα δύο...

smile88
26 Οκτωβρίου 2009, 19:45
Απλα καταπληκτικο το επεισοδιο!Τι να πρωτοσχολιασεις?
Η ιστορια της Πριγια ξετυλιθηκε με ενδιαφερον...Οταν τελειωσε το επεισοδιο ενιωθα οτι το επεισοδιο ηταν 2 ωρες,τοσο πλουσιο ηταν...:respect:Ενωθηκαν πολλα κομματια του παζλ της Σιερρα και απο το 1x08 Needs...Και ο Τοφερ...
Η Εκο εξελισσεται παρα πολυ γρηγορα,και δεν εχει προβλημα με αυτο ουτε ο Μποιντ!:shock:
Δεν μπορω να διανοηθω με τιποτα τι κανει η FOX στην σειρα...:mad:

Ωραία σειρά btw. Καλά τι να καταλάβεις από ένα επ,
αλλά το θέμα της είναι πολύ ενδιαφέρον.

Που να δεις τα αλλα.Ελπιζω να την εχεις αρχισει ηδη!:whip::P

Υ.Γ. Ο Αορατος Ανδρας ηταν αυτος??Και ειχα σπασει το κεφαλι μου!:rotfl:

oasic1988
26 Οκτωβρίου 2009, 20:45
Φοβερό το επεισόδιο. ¶ριστο και όπως είπε και η smile πλούσιο.
Δεν έχω λόγια, πραγματικά απορώ πώς μία τέτοια σειρά κάνει τέτοια νούμερα.

Η ιστορία της Σιέρρα πολύ ενδιαφέρουσα και λάτρεψα κάθε σκηνή της μαζί με τον Τόφερ, ο οποίος εξελίσσεται πολύ γρήγορα. Ο έρωτας Σιέρρα-Βίκτορ για άλλη μία φορά πολύ καλά ξεδιπλωμένος.
Ο Μπόιντ πολύ καλός επίσης, είχε καιρό να παίξει σημαντικό ρόλο. Και η Αντέλ φυσικά όπως πάντα λατρεία.
Παρόλο που η Dushku είναι αδυναμία μου, νομίζω ότι η μικρή της διάρκεια εμφάνισης στο σημερινό επεισόδιο χρειαζόταν. Ο Μπάλλαρντ ούτε που κατάλαβα ότι έλειπε όχι ότι με ενδιαφέρει κι όλας.

Μια ερώτηση μόνο. Η Amy Acker θα κάνει άλλη εμφάνιση φέτος?
Μου λείπει:*(

SaPiLaS
26 Οκτωβρίου 2009, 22:19
Πολύ καλό το επεισόδιο με αρκετές δυνατές σκηνές.
Ωραίο το στόρι της Σιέρα όπως και ο τρόπος που έπαιξε.
Ο Τόφερ καλός αλλά το όλο θέμα γύρω απο αυτόν μου φαίνεται κλασσικό...δηλαδή το geek με την καλή ψυχή που το κρατάει για την πάρτη του...etc.
Γούσταρα την αντίδραση του Μπόιντ.
Πάντως και χωρίς την Έκο μια χαρά στάθηκε το επεισόδιο.

Kal_El_77
26 Οκτωβρίου 2009, 23:27
Μια παρέμβαση/ερώτηση. Βλέπω όλοι ότι σχολιάζετε την απουσία της Έκο (τουλάχιστον όσον αφορά screen time), αλλά κανείς δεν σχολίασε το γεγονός ότι σαν χαρακτήρας η Έκο έχει αρχίσει και δείχνει τρομερή ανάπτυξη - όταν είναι Κούκλα.

Είδαμε ότι χρησιμοποιεί ένα βιβλίο για να διαβάζει και να κρατάει σημειώσεις, χρησιμοποιώντας ένα φύλλο ως σελιδοδείκτη, προσπαθεί να είναι προσεκτική και να μην δουν αυτό το - ημερολόγιο να το πω? - κρύβοντας το, ενώ παράλληλα χρησιμοποιούσε και το σκέπασμα του θαλάμου της ως ένα μέσο για να κρατάει ακόμα κι εκεί σημειώσεις, ένα μέρος που δύσκολα θα μπορούσε να το ανακαλύψει κάποιος, μιας και δεν κοιμούνται άλλοι εκεί μέσα παρά μόνο αυτή. Επιπλέον, έχει "μάθει" να λέει ψέματα, και να προσπαθεί να χρησιμοποιήσει την "αφέλεια" που έχουν όλες οι Κούκλες, ως μέσο για να αποφύγει διάφορες ερωτήσεις, και τέλος, αποκαλύπτει στον Μπόιντ την "αγωνία" της, για την καταιγίδα που έρχεται, και ότι πρέπει όλοι να επιβιώσουν... Συν το γεγονός ότι έθιξε το θέμα της Σιέρα στον Τόφερ εξαρχής, για να τον αναγκάσει να ασχοληθεί... Και μην ξεχνάμε την κορυφαία της ατάκα στον Τόφερ: "you never look hard enough!"

Είπαμε, 8 με 10 λεπτά total screen time, αλλά όλα αυτά τα λεπτά ήταν OMG!

annie5
27 Οκτωβρίου 2009, 00:02
Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι μου άρεσε πολύ η έμφαση που δώσανε στην απώλεια μιας ανθρώπινης ζωής. Το να σκοτώσεις έναν άνθρωπο δεν είναι τόσο απλό, δεν μπορείς να το ξεπεράσεις εύκολα και αυτό είναι το φυσιολογικό. Θα πρέπει να ζεις με τις τύψεις ακόμα και αν αυτός ο άνθρωπος ήταν το χειρότερο άτομο του κόσμου. Η Σιέρρα προτιμάει να είναι κούκλα από το να θυμάται αυτή την πράξη της και ο Τόφερ ξέρει πόσο δύσκολο θα είναι να ζήσει με τις τύψεις. Είναι οι συνέπειες όπως πολύ σωστά λέει ο Μπόιντ.

Reben
27 Οκτωβρίου 2009, 01:12
Επιτέλους! Ένα υπέροχο επεισόδιο, αντάξιο της δυναμικής της σειράς. Δείγμα του τι έχει να προσφέρει το Dollhouse όταν δεν σπαταλούνται επεισόδια με αυτοτελείς ιστορίες και πρωταγωνιστές τύπου «ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το μπαστούνι του γκολφ» (βλ 2x3) περιορίζοντας τους βασικούς χαρακτήρες σε ρόλο κομπάρσου.

Όταν οι χαρακτήρες έρχονται στο επίκεντρο, αναλύονται και σκιαγραφείται το προφίλ τους υπηρετώντας τον μύθο του Dollhouse που πλάθεται και να παίρνει μορφή, τότε η σειρά ανεβαίνει επίπεδα. Και το αποτέλεσμα είναι επεισόδια όπως αυτό εδώ που έχουν πολλά να σου δώσουν.

¶ριστο!
Ελπίζω, αν είναι να συνεχίσει, να συνεχίσει έτσι…

@annie5

Πολύ ωραία η παρατήρησή σου! :thumbsup1

EmpressKaileena
27 Οκτωβρίου 2009, 17:00
Αριστο επεισοδιο! Εχω μεινει αφωνη. :respect: :respect:
Η Dichen Lachman με καθηλωνει σε καθε σκηνη της. Ειναι καταπληκτικη.
Ο Βικτορ κι η Σιερρα ειναι το πιο γλυκο ζευγαρι που εχω δει σε TV.:grin:

Οι σκηνες με την Εκο ανατριχιαστικες, ειδικα η σκηνη με τα γραμματα που χαραξε στο τζαμι του κρεβατιου της.

Ελπιζω τα επομενα επ. να εχουν το ιδιο επιπεδο με αυτο.

t0ny3
28 Οκτωβρίου 2009, 02:10
Πολυ ανατριχιαστικο επεισοδιο.Μου εχει σηκωθει η τριχα καγκελο.Αριστουργημα!!!Παντα συμπαθουσα την Σιερα και αυτο το επεισοδιο ηταν ολο δικο της.Ειμαι πολυ χαρουμενος που μας δωθηκε η ευκαιρια να δουμε ποσο καλη ηθοποιος ειναι.Το ζευγαρακι Σιερα-Βικτορ οπως αναφερθηκε ειναι απο τα πιο γλυκα της TV.Η σκηνη με τα flashbacks απο την Σιερα ηταν καταπληκτικα,μπορω να πω πως δακρυσα.
Το Epitah One ή αλλιως καταιγιδα οπως το ανεφερε η Εκο πλησιαζει.Ελαχιστη Εκο σε αυτο το επεισοδιο και δεν μπορω να καταλαβω γιατι.Επισης ο Μπαλαρντ δεν επαιξε καθολου.

Φανταστικό επεισόδιο, άριστο ψήφισα, οποιοσδήποτε άλλος χαρακτηρισμός νομίζω ότι θα το αδικούσε.
Ελάχιστη Ντουσκου (αλήθεια γιατί φαίνεται μόνο η δική της φάτσα στα credits !?!?!? ) και πολύ Σιέρα, Τόφερ, Βίκτορ!
Θα μπορούσε να είναι crossover με το Dexter (Λάντι-πλαστικές σακούλες-διαμελισμος πτώματος )
Αυτόν τον κακό γιατρό που αλλού τον έχουμε δει !??!?
He looked horribly familiar !!!

Ακριβως αυτο προσεξα κι εγω.Πως σας φανηκε ομως ο Τοφερακος αλα Ντεξτερ?Το χει?:P
Το εχω ξαναπει ο Τοφερ ειναι εξαιρετικος χαρακτηρας και ειναι ενα μεγαλο + για την σειρα κατε με.

Τωρα απο Δεκεμβρη ξανα?:(Στο τρειλερ ειδα λεει 4 Δεκεμβριου.Μια μερα πριν τα γενεθλια μου!:grin:

tonypapadovic
21 Ιανουαρίου 2010, 00:52
Ξεκινώντας εκ νέου το Dollhouse, σκεφτόμουν ότι πάνω κάτω, την ώρα που θα παιζόταν το φινάλε θα είχα κάνει κατς απ και θα συζητούσαμε εν γένει την σειρά τότε (αν και ήδη θα έχουν γίνει τέτοιες συζητήσεις φαντάζομαι). Αλλά ρε παιδιά, δεν γίνεται να μην πω και γω, ξενερώνω στην σκέψη ότι η Dushku θα επιστρέψει με 30λεπτο screentime -εικάζω - από τα επόμενα επεισόδια... Ο χαρακτήρας της είναι αρκετά πιο ενδιαφέρον φέτος (αν και σε κάθε επεισόδιο είναι πάντα ξέκ&%^), και όπως είπε και ο Kal, αναπτύσσεται, και αυτό κάπου θα οδηγήσει όπως ξέρουμε, αλλά ρε γμτ, είναι ένας λόγος - για μένα - που η σειρά δεν έδωσε (μέχρι αυτό το επεισόδιο που έχω δει) αυτά που θα μπορούσε. Εντωμεταξύ, και σόρυ για το οφφ τόπικ, αλλά δεν είναι τυχαίο πιστεύω ποιο είναι το καλύτερο επεισόδιο της σειράς (όχι ότι το Epitaph One ήταν μόνο για αυτόν τον λόγο το καλύτερο).

Πολύ ενδιαφέρον το επεισόδιο, μου άρεσε αρκετά, σίγουρα κατ' εμέ το καλύτερο μέχρι στιγμής (της 2ης σεζόν).

great
21 Ιανουαρίου 2010, 12:58
τυχερέ tony, τι έχεις να δεις στην συνέχεια!

konner kent
20 Μαΐου 2010, 13:15
AΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ!

:respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

Εκπληκτικό επεισόδειο, πραγματικά γράφουν οι χαρακτήρες σε αυτήν τη σειρά!
(εκτός από την Έκο, που οκ καλή είναι αλλά όχι όσο οι υπόλοιποι.)

:oops:
Βίκτορ + Σιέρρα = http://www.21softs.com/emoticons/images/heart.gif

Πραγματικά μπαίνουν στα all time fav ζευγαρια . Όποια και να είναι η καταληξη τους, αυτός ο αγνός έρωτας που βιώνουν και ο τρόπος που περνάει σε εμάς είναι ανατριχιαστικά ωραίος!

H ιστορία της Πρίγια καταπληκτική.!

Ο Τόφερ έκπληξη μετά το Epitaph One . Εξελίσσεται σα χαρακτήρας ! Όπως και η Αντέλ. Από ψυχρή σκύλα έχει γίνει σχεδόν γλυκιά :P ..

Μας λείπει η αγαπημενη μας γιατρός, φέρτε την πίσω!!

Jane1
2 Ιουνίου 2010, 14:58
Πολύ καλό επεισόδιο, είχε πολλές εξελίξεις. :thumbsup1 Ο Μπόιντ μου ήταν συμπαθής από την αρχή αλλά τώρα τον υποπτεύομαι. Η Έκο άρχισε να έχει φοβερό ενδιαφέρον. Ο Βίκτορ και η Σιέρα, γλυκύτατοι. :oops: Είδαμε και την αληθινή Πρίγια. :) Οι Ενεργοί σιγά-σιγά αρχίζουν να παίρνουν τον έλεγχο. :dance:

HristinaB
22 Ιουλίου 2014, 20:21
Ψήφισα "καλό". Θα ψήφιζα "πολύ καλό", αλλά δε με ενθουσίασε το πώς γύρισε το επεισόδιο σε σπλατεριά στο τέλος και ΚΥΡΙΩΣ με εκνεύρισε τρελά η βλακωδέστατη παρουσίαση της Ντεγουίτ ως ηθικό πρόσωπο, που νοιάζεται και προστατεύει τους "ανθρώπους" που ζουν στο Σπίτι. Πλάκα μου κάνεις, κουκλίτσα μου (pun intended); Υποτιμάς τη νοημοσύνη μου όταν θες να με πείσεις ότι έχεις ηθικούς ενδοιασμούς για τις αποστολές στις οποίες στέλνεις τις Κούκλες σου όταν α)ΠΟΤΕ δεν έχεις εκφράσει παρόμοιους προβληματισμούς στο παρελθόν και β)(και κυριότερο) όταν έχεις τη θέση που έχεις. Ξέρεις τι είναι το Κουκλόσπιτο και, από τη στιγμή που δέχτηκες να δουλέψεις γι' αυτό, έχεις χάσει το δικαίωμα στην ιερή αγανάκτηση.

Από την άλλη, μπορώ πιο εύκολα να δεχτώ ότι ο Τόφερ, ένα κάπως κωλοπαιδάκι nerd, δε σκέφτηκε ποτέ να έχει ηθικούς ενδοιασμούς. Στο προηγούμενο ποστ μου γκρίνιαζα ότι δεν είναι δυνατόν ένας επιστήμονας-ιδιοφυία να μην έχει αναλογιστεί τις συνέπειες αυτού που κάνει, αλλά τώρα αποσύρω το σχόλιό μου, γιατί συνειδητοποιώ ότι ο λόγος για τον οποίο ο Τόφερ έκανε ό,τι έκανε ήταν επειδή απλά μπορούσε να το κάνει (και το γούσταρε που μπορούσε) και όχι γιατί ήταν άπληστος ή σαδιστής. Δεν είχε ηθική, γιατί δεν του πέρασε από το μυαλό ότι όφειλε να έχει. Εννοείται ότι μια τέτοια στάση είναι ψυχοπαθολογική, αλλά νιώθω ότι δεν κρύβει κακία ή αμοραλισμό, παρά ίσως ένα βαθμό God complex. Όπως και να 'χει, σ' αυτό το επεισόδιο ήταν πιο ενδιαφέρων από ποτέ.

Ενδιαφέρουσα η ιστορία της Πρίγια, αλλά πήρε τον εύκολο δρόμο όταν αποφάσισε να αφήσει τον Τόφερ να την ξανασβήσει, προκειμένου να μη θυμάται ότι έχει διαπράξει φόνο. Θα 'πρεπε να ξέρει ότι οι πράξεις μας έχουν συνέπειες και οφείλουμε να είμαστε σε θέση να τις υποστούμε. Τουλάχιστον, το ότι συνειδητά επέλεξε να ξαναγίνει Κούκλα έχει ένα κάποιο νόημα -- η αντίστοιχη απόφαση της Καρολάιν/Έκο, δεν είχε κανένα.

Κατά τα λοιπά, η σχέση Σιέρα/Βίκτορ δε μου λέει και πολλά και η Σώντερς δε μου λείπει καθόλου. Η εξέλιξη της Έκο είναι προφανής σε Μπόιντ, Τόφερ και Μπάλαρντ και η Ντεγουίτ δεν έχει πάρει μυρωδιά; Πώς διευθύνει ακόμα αυτή η γυναίκα το Κουκλόσπιτο μου είναι ακατανόητο. Καλοί πανίβλακες και αυτοί της Ρόσουμ...

ΥΓ1. Το ότι κάποιος έχει τελειώσει την Ιατρική δε σημαίνει απαραίτητα ότι ξέρει και να τεμαχίζει ένα σώμα. ¶σε που, εδώ που τα λέμε, δε χρειάζονται καν ιατρικές γνώσεις γι' αυτό.
ΥΓ2. Από την άλλη, η συμβουλή του Μπόιντ για το πώς θα γίνει ευκολότερη η δουλειά ήταν ιδιαιτέρως ανατριχιαστική...
ΥΓ3. ...αλλά χρειάζεται να συμβουλευτεί επειγόντως τον Γουόλτερ Γουάιτ σχετικά με το πώς (και ΠΟΥ) διαλύουμε ένα σώμα σε θειικό οξύ: ΟΧΙ σε πορσελάνινη μπανιέρα, πάντως! :p