PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Dollhouse 2x10 - The Attic

Kal_El_77
19 Δεκεμβρίου 2009, 02:57
13467

Η περίληψη είναι η εξής (όσοι δεν θέλετε να ξέρετε τίποτα για το επεισόδιο μην την διαβάσετε):

Η Έκο κρίνεται πολύ επικίνδυνη για το Κουκλόσπιτο, και την στέλνουν στη Σοφίτα, όπου εκεί θα αντιμετωπίσει τους χειρότερους εφιάλτες της... (τελευταίο επεισόδιο για φέτος)

Διαβάστε τα παρακάτω οπωσδήποτε πριν ποστάρετε:

1. Το παρόν θέμα είναι SPOILER TAG-FREE. Από το πρώτο post η συζήτηση μπορεί να κυλάει ελεύθερα και να ΜΗΝ χρησιμοποιούνται spoiler tags. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΗΓΗΘΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΗREAD ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΥΘΥΝΗ.
2. Δημοσκόπηση θα προστεθεί αύριο.
3. Οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τους υπότιτλους θα διαγράφεται και ο χρήστης θα τιμωρείται. Για περισσότερα, δείτε την ανακοίνωση στην κεντρική σελίδα, εδώ (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=24611).
4. Οποιαδήποτε αναφορά σε torrents ή οποιαδήποτε άλλη μορφή παράνομου download θα διαγράφεται και, αν κριθεί απαραίτητο, ο χρήστης θα τιμωρείται.
5. Προσέξτε τις εκφράσεις σας και πάντα να ποστάρετε με σεβασμό στα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε με τις απόψεις τους ή όχι. Τέτοια φαινόμενα θα τιμωρούνται αυστηρά. Επίσης απαγορεύεται αυστηρά το chatting και το spamming στο thread. Πείτε την άποψή σας ελεύθερα και κόσμια, αλλά μην επαναλαμβάνεστε και αφήστε και τα υπόλοιπα μέλη να απαντήσουν, χωρίς να μονοπωλείτε το θέμα με τα δικά σας posts. Τέτοια posts θα διαγράφονται ΧΩΡΙΣ προειδοποίηση.
6. Η συζήτηση θα αφορά το επεισόδιο αυτό και όχι τα επόμενα.
7. Οποιοδήποτε ποστ πριν την προβολή του επεισοδίου, θα διαγραφεί!
8. Δεν επιτρέπεται να δίνετε link υποτίτλων, σε οποιαδήποτε γλώσσα κι αν είναι αυτοί.
9. Τέλος, να κάνετε report οποιοδήποτε ποστ αντιτίθεται στους κανόνες του site αλλά και στους παραπάνω, και θα διορθωθεί μόλις είναι εφικτό.

SleepingBitchy
19 Δεκεμβρίου 2009, 18:39
:respect: 42:57 ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ! :respect:

http://www.en.kolobok.us/smiles/artists/fool/appl.gifhttp://www.en.kolobok.us/smiles/artists/fool/appl.gifhttp://www.en.kolobok.us/smiles/artists/fool/appl.gif

Δεν υπάρχουν λόγια για αυτό που είδα!
Από τα καλύτερα επεισόδια που έχω δει ποτέ σε όλες τις σειρές!

fragonard
20 Δεκεμβρίου 2009, 03:41
Άριστο το επεισόδιο....Ήταν εντελώς διαφορετικό το ύφος του επεισοδίου σε σχέση με όσα έχουμε δεί μέχρι στιγμής...Μου θύμισε αρκετά την όλη ονειρική ατμόσφαιρα του φινάλε της 4 σεζόν της Buffy, μόνο που εδώ μάθαμε αρκετά πράγματα...

Καλά το σημείο λίγο πριν το τέλος που ακούγεται το τραγούδι και βλέπουμε να πεθαίνουν(ειδικά εκεί που ο Βίκτορ σκοτώνει τη Σιέρα), ήταν για μένα το αποκορύφωμα του επεισοδίου ,μαζι φυσικά με όλο το τελευταίο 5 λεπτο..:worthy::respect:

Πάντως οι εξελίξεις κυρίως στα δύο τελευταία επεισόδια, είναι καταιγιστικές σε σχέση με τα προηγούμενα(και τουλάχιστον εμένα αυτό μ΄αρέσει), και πιστευω πως αν η σειρά δεν κοβόταν και πήγαινε καλά σε νούμερα απο τον πρώτο κιόλας κύκλο, πολύ πιθανό όλα αυτά να τα βλέπαμε σε πιο αργούς ρυθμούς...

Υπομονή τώρα μέχρι το επόμενο...

theo58
20 Δεκεμβρίου 2009, 04:54
Το καναλι αναγκασε τον Whedon να μαζεψει ολη την ιστορια της σειρας σε ελαχιστα επεισοδια.... ειναι τοσο καταγαιστικος ο ρυθμος που δεν σ αφηνει να παρεις ανασα....

Κατ εμε σίγουρα θα μπορουσε να παραταθει η ακολουθια αυτην των γεγονοτων αλλα φυσικα για ολα ευθυνονται οι Αμερικανοι που δεν αφησαν αυτο τον ανθρωπο να πει την ιστορια με τον ρυθμου που θελει.....

Πραγματικα, κριμα που τελειωνει η σειρα.... αλλα τουλαχιστον θα μεινουμε με την χαρα μιας masterpiece 2ης σεζον με ρυθμο γεγονοτων και αγωνια που μονο στην σειρα 24 εχω δει....

Respect απο μενα

great
20 Δεκεμβρίου 2009, 15:10
http://smiles.kolobok.us/artists/viannen/viannen_89.gif

Συμφωνώ πολύ με τον theo58 για τον καταιγισμό των πληροφοριών και των γεγονότων που μας δίνουν επειδή έπρεπε να τελειώσουν την σειρά και νομίζω ότι ΤΩΡΑ δικαιώνετε ο Joss για την μυθολογία του και για την τροπή που ήθελε να πάρει η σειρά.

Το μοναδικό ψεγάδι για μένα ήταν το πως επέστρεψε από τους νεκρούς η Echo, τραβηγμένο το ότι μετά από το flatline κατάφερε μόνη της και συνήλθε.

Απίστευτο το twist με την Κάρολαιν και φοβερό το inside joke με την χρονολογία "we don't know how long we've been out of air"

Φαντάζεστε τι θα βλέπαμε εάν δεν κοβόταν? εάν πήγαινε στον αριθμό των σεζόν που ήθελε να κάνει ? πόσο ΑΚΟΜΑ πιο τέλεια θα μας έδινε τα γεγονότα και ο ρυθμός θα ήταν πιο ήπιος και πιο ομαλός από αυτό τον οργασμό αριστουργήματος που παρακολουθούμε...Τεράστια απάντηση σε όλους αυτούς που το κατέκριναν και λέγαν ότι δεν έχει σενάριο, δεν έχει ιστορία, δεν έχει τίποτα από πίσω για να το στηρίξει...

EAT YOUR HEARTS OUT!!!

fmarulezkd
20 Δεκεμβρίου 2009, 17:09
Η σειρά πραγματικά έχει απογειωθεί. Κατάρα στη FOX που για άλλη μια φορά γ***** τον Whedon και που μετά το Firefly μας στερεί την απίθανη σειρά Dollhouse. Τους εύχομαι όλοψυχα να περάσουν τα Χριστούγεννά τους στη Σοφίτα.

EmpressKaileena
20 Δεκεμβρίου 2009, 17:12
Επεισοδιαρα με τα ολα της!!!!
:respect: :respect: :respect:

Ληγμενα τρωνε και πινουν εκει στο FOX??

Δεν κοβεις τετοιες σειρες ουτε γι'αστειο!
Ελπιζω ο Whedon να πηρε το μαθημα του αυτη τη φορα. Που να τον αφησουν τον ανθρωπο στην ησυχια του να ζωγραφισει επιτελους. Απο αυτον θα επρεπε να παιρνουν μαθηματα κατι ''σειρες'' που εχουν εκει στο fox.:closed-to

kpliak
20 Δεκεμβρίου 2009, 19:54
:worthy: :worthy: :worthy: Φανταστικό επεισόδιο!!!
Ειδικά στο τελευταίο πεντάλεπτο απογειώνεται!

Αλλά και μόνο από το όνομα του επεισοδίου έπρεπε να καταλάβουμε τι θα ακολουθήσει!
Υπομονή για το επόμενο, όπου θα "γνωριστούν" Έκο - Καρολάιν!!! :???:

oasic1988
20 Δεκεμβρίου 2009, 21:31
:respect::respect::respect:

Νομίζω λόγια δεν υπάρχουν για αυτό το επεισόδιο, το άριστο μου φαίνεται πραγματικά φτωχό και λίγο. Όχι μόνο το σούρεαλ στοιχείο, το δράμα και το απίστευτο χιούμορ αλλά αυτό το επεισόδιο απέδειξε ότι η σειρά έχει τεράστια μυθολογία πίσω της. Συμφωνώ απόλυτα με fragonard για τις ομοιότητες με το φινάλε της Μπάφυ αλλά ταυτόχρονα και το πόσο διαφορετικά ήταν! Ευχαριστούμε τον master Whedon για αυτό το αριστούργημα που μας χάρισε!

Δεν θα κάτσω να ασχοληθώ πάλι με το γεγονός ότι κόβεται η σειρά γιατί θα θίξω σειρές-πατάτες που συνεχίζουν ενώ αριστουργήματα πάνε στα σκουπίδια!

solonlakis
20 Δεκεμβρίου 2009, 22:16
Από την πρώτη στιγμή που είδα αυτή τη σειρά κατάλαβα πως θα βλέπαμε κάτι υπέροχο και πρωτότυπο. Ήξερα ότι θα υπήρχε ανάπτυξη και ότι θα απολάμβανα το κάθε επεισόδιο της. Με το Epitaph 1 είδαμε για πρώτη φορά ένα αυτοτελές αριστούργημα που μπορεί κάλλιστα να σταθεί από μόνο του στο χώρο της Ε.Φ..
Αλλά αυτό που βλέπουμε σε αυτά τα τελευταία επεισόδια έχει ξεπεράσει κάθε προσδοκία μου. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν λόγια να περιγράψουν αυτό που αισθάνθηκα σήμερα. Ο Whedon μας πυροβολούσε το μυαλό σε κάθε πλάνο, μας εκσφενδόνιζε σε κάθε ατάκα. Άσχετα από το αν θα κοπεί η σειρά ένα πράγμα είναι σίγουρο.
Το Dollhouse θα μείνει στην ιστορία. Θα το βλέπουνε τα παιδιά μας όπως εμείς βλέπουμε τώρα τα πρώτα κλασικά STAR TREK. Παρά την πίκρα μας για το κόψιμο της σειράς ας παρηγορηθούμε με το γεγονός ότι τουλάχιστον το Dοllhouse πρόλαβε να ολοκληρώσει την μυθολογία του και να μας δώσει αριστουργηματικά επεισόδια από κάθε άποψη.

lostS4
20 Δεκεμβρίου 2009, 22:26
Δεν μπορώ να φανταστώ τι επεισόδια και τι πλοκή θα βλέπαμε εάν κυλούσε η σειρά όπως πρέπει

Άριστο και 10.....σοφίτες πιο πάνω!

Echo_
21 Δεκεμβρίου 2009, 01:29
Ποσο βλακες ειναι στο Fox :mad: να τους χωσουν στη σοφιτα τους ηλιθιους!

δεν εχω να πω τιποτα για το επεισοδιο απλα :respect:

και

EB_BO_33JAw

koqwerty
21 Δεκεμβρίου 2009, 11:41
Ελπίζω ο Joss να πήρε το μαθημά του, να είναι η τελευταία του συνεργασία με το FOX και να μπορέσει να ολοκληρώσει το επόμενο project του. Για το επεισόδειο δεν έχω να πω τίποτα, απλά κορυφαίο...

charmader
21 Δεκεμβρίου 2009, 11:44
Πολύ "David Lynch" το επεισόδιο...
Εξαιρετικό!Τέλος.:respect:

lost24
21 Δεκεμβρίου 2009, 15:07
με μια πινελια ματριξ ετσι δεν ειναι???

παντως αυτος ο ανθρωπος παει την τηλεοραση[?] τοσο μπροστα που σε κανει να αναρωτιεσαι αν εκοψες εισητηριο και βρισκεσαι στον κινηματογραφο...

και ποσο μακρια "πηγε' την αρχικη και οχι δικια του, ιδεα περι doll/dollhouse κλπ..

manos_1983
21 Δεκεμβρίου 2009, 16:20
με μια πινελια ματριξ ετσι δεν ειναι???
Αυτο σκεφτομουν κ γω οταν το βλεπα

sirina
21 Δεκεμβρίου 2009, 16:41
Παντα ειχα πιστη στον Μαστερ, παντα μου αρεσε το εργο αλλα αυτο το επεισοδιο ηταν συγκλονιστικο απλα. Δε περιγραφω αλλο.-

savvas999
21 Δεκεμβρίου 2009, 21:23
"Εξαιρετικό-Φοβερό-Άριστο-Επικό-Τέλειο-Απίστευτο" επεισόδιο. Μόνο έτσι μπορώ να το χαρακτηρίσω. Βασικά είναι μια κατηγορία από μόνο του. Δεν υπάρχει ούτε άριστο, ούτε μέτριο. Απλά "Dollhouse". Τόσο ευφυέστατο, τόσο συγκινητικό, ακόμα περισσότερες ανατροπές, εκπληκτικές ερμηνείες και εξέλιξη της πλοκής.
Μου φάνηκε ότι το 2x10 διαρκούσε μόνο 5 λεπτά. Πόσο μεγάλη σειρά και μυθολογία υπάρχει από πίσω της. Έδωσε τρανταχτές αποδείξεις και απαντήσεις σε αρκετούς που έκριναν την σειρά ως μια από τις μέτριες του Whedon. Μακάρι να βλέπαμε πάντα τέτοιες μέτριες σειρές. Respect Joss...

JHRZ
21 Δεκεμβρίου 2009, 22:25
Εγώ πέρα από το :respect: το μόνο που θα ήθελα να πω είναι πως τελικά η Dewitt *μπιπ* και δέρνει!! Στην αρχή, όταν άρχισε να χαλάει, το σκέφτηκα ότι μπορεί να παίζει θέατρο, αλλά μιλάμε εσπασε κόκκαλα! Δεν άφησε τίποτα στο διάβα της, τα πήρε όλα κι έφυγε κι έκανε το μαγαζί σμπαράλια!!! :respect: :respect:

SaPiLaS
21 Δεκεμβρίου 2009, 23:10
Αυτό μάλιστα...ήταν επεισόδιο απο τα λίγα!:clapping::clapping:
Φανταστική ατμόσφαιρα σε όλο το επεισόδιο η οποία συνοδεύοταν με απίστευτες αποκαλύψεις και ανατροπές.
Χάρηκα που η Ντεγουίτ δεν γύρισε την πλάτη της στο Κουκλόσπιτο.:grin:

smile88
22 Δεκεμβρίου 2009, 21:04
:respect::respect::respect::respect:
Τι να πρωτοσχολιασεις για αυτο το επεισοδιο???Ολο το κλιμα ηταν τελειως Whedonικο,απο αυτα που μας κανουν να μενουμε με την απορια και να μας αφηνουν και αφωνους ταυτοχρονα!!!:respect:
Στο δρομο που χαραξε το Epitaph One ηταν το επεισοδιο!
Τελειως ανατριχιαστικο ολο αυτο με την Σοφιτα.Ετσι οπως ηταν ξαπλωμενοι,θυμιζε κλωνοποιησεις!:lol:Και αυτο το υγρο,τι στο καλο ηταν???:???:
Η Ντεγουιτ μπορει να εχει περιεργους κανονες/ηθικες και τα λοιπα,αλλα το Κουκλοσπιτο παντα θα ειναι το Κουκλοσπιτο της,τελεια και παυλα!:yes:
Καλα αυτο με την Καρολαϊν...:shock:Περιμενα οτι ειχε καποιον αλλον λογο που η Ντεγουιτ ηθελε και καλα την Καρολαϊν στο Κουκλοσπιτο,οχι για αυτα που ειχε δει στο εργαστηριο,αλλα κατι μεγαλυτερο,αλλα οχι και ετσι!:shock:Πρεπει να εχει καποια σχεση με την Μπενετ που δεν ξερουμε καν πως την ηξερε η Καρολαϊν!:shock::yes:
Μου αρεσε η τελευταια σκηνη,με τους Βικτωρ και Σιερα με τις αληθινες προσωπικοτητες τους!:yes:

Το μοναδικό ψεγάδι για μένα ήταν το πως επέστρεψε από τους νεκρούς η Echo, τραβηγμένο το ότι μετά από το flatline κατάφερε μόνη της και συνήλθε.

Ουτε κι αυτο μου αρεσε,αλλα χαλαλι.Το δικαιολογω στις 40+ προσωπικοτητες της Εκο,ολο και καποια προσωπικοτητα θα εχει την ικανοτητα να ξυπναει,αφου εχει νεκρωθει ο εγκεφαλος!:P

Υ.Γ. :mad:FOX!

koupa10
23 Δεκεμβρίου 2009, 01:51
Τι να πω... με κάλυψαν τα σχόλια όλων...
Εκπληκτικό επεισόδιο!!! Ξεπέρασε κάθε προσδοκία μου... Απλά :respect:

anastasia1
23 Δεκεμβρίου 2009, 02:16
Πραγματικά είναι από τις λίγες φορές που δεν μπορείς να σχολιάσεις τίποτα όλα τα λέει η οθόνη, που πραγματικά όπως προαναφέρθηκε ήταν σαν να είμασταν στον κινηματογράφο! Ήταν μια ταινία από μόνο του το επεισόδιο !!
Α, ρε Whedon ελπίζω να κατάλαβες πλέον την αξία σου και να μην ξαναπατήσεις ούτε το πόδι σου έξω από το Fox! :lol:
Αριστούργημααααααα!!!!
:respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

Filmfreak
23 Δεκεμβρίου 2009, 04:20
επικό επεισόδιο που είναι πραγματικά σε απόσταση αναπνοής από το Epitaph!!! μου θύμισε το επικό Restless από BTVS!!! απίστευτα ατμοσφαιρικό, λες και έβλεπες θρίλερ κυριολεκτικά!!! η υπόθεση προχώρησε πάρα πολύ και από οτι φαίνεται θα γίνει Χ-Α-Μ-Ο-Σ!!!!! κορυφαία η τελευταία σκηνή που τους δείχνει όλους μαζί ενωμένους και αποφασισμένους για όλα!!!

p.s. το είχα φανταστεί οτι η Adel θα κατέλειγε εναντίων της Ρόσουμ αλλά περίμενα να το είχε κάνει νωρίτερα...επίσης δεν κατάλαβα γιατί χρειαζόταν να στείλει και τους Victor και Sierra στην σοφίτα...τεσπα τέλος καλό, όλα καλά:grin: ...

vicmac
30 Δεκεμβρίου 2009, 01:06
ποιοσ απαντησε απλα καλο θα τρελαθω περιμενω απαντηση για τον λογο που εγραψε απλα καλο ....
οσο για το fox προσπαθουνε να το κανουν καναλι με τις τελειες σειρες και αυτοι δεν θελουνε τι να πωωωω

nelli_92
30 Δεκεμβρίου 2009, 12:42
Το επεισοδιο ηταν ΚΟΡΥΦΗ δεν εχω ξαναδει πιο ωραιο επεισοδιο πραγματικα και το τελος ηταν απιστευτο:shock::shock::shock:
μα πανε καλα εκει στο fox και πετανε τετοιες σειρες:mad::mad::mad:

t0ny3
18 Φεβρουαρίου 2010, 22:52
Μ-Α-Γ-Ε-Υ-Τ-Ι-Κ-Ο

Εχω ανατριχιασει.Τζος εισαι Master και δεν μπορει κανεις να το αμφισβητησει.Πραγμτικα τι μπορει να νιωθει αυτος ο ανθρωπος τωρα?Για 2η φορα μετα το Firefly εχει κατι εξαιρετικο στο μυαλο του και δεν τον αφηνει το ιδιο καναλι να ξετηλιξει αυτο που πραγματικα θελει.Ειναι ομως και ενα καλο μαθημα γι αυτον.Πχ αν η σειρα ηταν στο CW ή στο Syfy με αυτα τα νουμερα δεν θα κοβοταν.
Δεν περιμενα με καμια Παναγια να αρχισουμε να μπαινουμε απο το 10ο επεισοδιο στο κλιμα του Epitah 2.Μας εξηγισε παρα πολυ τα οποια δεν ειχαμε καταλαβει απο το Epitah 1.Τελικα η Καρολαιν δεν ειναι μια απλη γυναικα.Ξερει τα ατομα που κρυβονται πισω απο την Ροσομ και ειχε καποια σχεση με την Μπενετ.
Τρελα respect στο οτι η Ντεγουιτ τελικα δεν ηταν η bitch που νομιζαμε στα τελευταια επεισοδια και μου αρεσε απιστευτα ετσι που μας πλασαραν στο τελος πως η Ντεγουιτ εβαλε την Εκο στην Σοφιτα για να καταστρεξει την Ροσομ.
Το τραγουδακι στο τελος με την Εκο να επιστρεφει απο την κολαση ξανα στην πραγματικοτητα ηταν :*(

Anna Ternheim - No, I Don't Remember
<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/o8LU8CaC6eM&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/o8LU8CaC6eM&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

Echo:"We don't know how long we've been out of air" :respect:

FOX SUCKS!:mad:

konner kent
29 Μαΐου 2010, 12:30

Υπέροχο,ατμοσφαιρικό, καταιγιστικό.-

Το δικαιολογω στις 40+ προσωπικοτητες της Εκο,ολο και καποια προσωπικοτητα θα εχει την ικανοτητα να ξυπναει,αφου εχει νεκρωθει ο εγκεφαλος!:P

Υ.Γ. :mad:FOX!

Νομίζω αυτό ήταν το point. Ο εγκέφαλος της κάνει multiboot. Αν τα Windows δεν παίρνουν μπροστά, πάντα είναι εκεί το Linux.

Jane1
5 Ιουνίου 2010, 14:30
Υπέροχο επεισόδιο, που θυμίζει ξεκάθαρα Whedon. Ήταν αναμενόμενη η σύγκριση με το επεισόδιο "Restless" της Buffy, μέχρι και τον άντρα με το τυρί έβαλε. :lol: Επίσης ήταν αναμενόμενη η συνάντηση με τον Ντομινικ αφού ξέραμε ότι ήταν στη Σοφίτα. Είδαμε και την περιοχή του "Epitaph one" που με αφήνει με την ερώτηση: αυτά που διαδραματίστηκαν στο "Epitaph one" είναι στο μυαλό τους, γιατί κατέληξαν όλοι στη Σοφίτα; :???:

sheik
16 Απριλίου 2011, 02:07
HOLY MOTHER OF JESUS! :P

Δεν υπαρχουν πολλα να πεις για ενα τετοιο επεισοδιο.

Ενα πραγμα με βασανιζει λιγακι.Εφοσον οταν πεθαινεις,ξυπνας, τοτε με τοσο χαμο και σκοτωμους εκει δε θα επρεπε να ξυπνανε καθε φορα ατομα απο τη Σοφιτα?

Οχι οτι θα το δει κανεις και θα μου απαντησει, αλλα κουβεντα να γινεται :p

HristinaB
1 Αυγούστου 2014, 19:01
ένα πράγμα είναι σίγουρο. Το Dollhouse θα μείνει στην ιστορία. Θα το βλέπουνε τα παιδιά μας όπως εμείς βλέπουμε τώρα τα πρώτα κλασικά STAR TREK.
Πιστεύω ότι υπερβάλλεις. Βέβαια, η ιστορία θα δείξει, αλλά τέσσερα χρόνια μετά το τέλος της σειράς πραγματικά δε νομίζω ότι το θυμούνται πολλοί. Η αρχική ιδέα ήταν ενδιαφέρουσα, αλλά η εκτέλεση ήταν μετριο-κακή και οπωσδήποτε δεν άνοιξε νέους δρόμους στο sci-fi, οπότε οποιαδήποτε σύγκριση με το πρωτοποριακό Star Trek είναι, κατά την άποψή μου, μάλλον ατυχής.

Έδωσε τρανταχτές αποδείξεις και απαντήσεις σε αρκετούς που έκριναν την σειρά ως μια από τις μέτριες του Whedon.
Εγώ εξακολουθώ να είμαι ένας από τους ανθρώπους που έχουν αυτή την άποψη. Ακόμα κι αν τα εναπομείναντα επεισόδια είναι αριστουργήματα, το γεγονός παραμένει ότι η σειρά, στο σύνολό της, είναι ξεκάθαρα η χειρότερη και πιο αδύναμη του Γουίντον (δεν έχω δει ακόμα το Dr. Horrible, βέβαια, και δε σκοπεύω να δω Agents of S.H.I.E.L.D.).

μου θύμισε το επικό Restless από BTVS!!! απίστευτα ατμοσφαιρικό
Ατμοσφαρικό ναι, εδώ θα συμφωνήσουμε. Αλλά έτη φωτός χειρότερο από τον εφιάλτη (με την καλή έννοια) του Restless, που θεωρώ ότι ήταν το πιο τρομαχτικό και ιδιοσυγκρασιακό επεισόδιο της Buffy. Εκείνο ήταν η οπτικοποίηση του υποσυνείδητου και ήταν λογικό να είναι παράλογο. Ετούτο εδώ ήταν ένα αλαλούμ από ιδέες που δεν έβγαζαν κανένα νόημα: με ποια λογική, αν πεθάνεις στο μυαλό σου [δηλ. στο κοινό μυαλό όλων όσοι είναι στη Σοφίτα] πεθαίνει και το σώμα σου; Και νεκρανασταίνεσαι από μόνος σου; Όπως θα έλεγε και ο Μώλντερ, "That kind of thing happens only once or twice every two thousand years or so". :p Όσο για το twist με την Ντεγουίτ στο τέλος... αυτό το αστείο με την ανατροπή πάνω στην ανατροπή μπας και δώσουμε καμιά ώθηση στην ιστορία έχει παλιώσει εδώ και καιρό.

Ενα πραγμα με βασανιζει λιγακι.
Αν διαβάσει κανείς αυτό το θρεντ και μόνο, θα δει ότι, παρότι όλες οι απαντήσεις (πλην της δικιάς μου) είναι διθυραμβικές, σε πολλές υπάρχουν απορίες: αποτέλεσμα ενός κακογραμμένου ή κακοεκτελεσμένου σεναρίου.