PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Dollhouse 2x11 - Getting Closer

Kal_El_77
9 Ιανουαρίου 2010, 05:17
13474

Η περίληψη είναι η εξής (όσοι δεν θέλετε να ξέρετε τίποτα για το επεισόδιο μην την διαβάσετε):

Η επιστροφή της Δρ. Σόντερς στο Κουκλόσπιτο επιφυλάσσει πολλές εκπλήξεις. Πλέον δημιουργούνται ερωτήματα για το που βρισκόταν τόσο καιρό, και γιατί είχε φύγει, καθώς μπαίνουμε στη τελική ευθεία για την καταστροφή της Ρόσουμ. Ή μήπως όχι;

Διαβάστε τα παρακάτω οπωσδήποτε πριν ποστάρετε:

1. Το παρόν θέμα είναι SPOILER TAG-FREE. Από το πρώτο post η συζήτηση μπορεί να κυλάει ελεύθερα και να ΜΗΝ χρησιμοποιούνται spoiler tags. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΗΓΗΘΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΗREAD ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΥΘΥΝΗ.
2. Δημοσκόπηση θα προστεθεί αύριο.
3. Οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τους υπότιτλους θα διαγράφεται και ο χρήστης θα τιμωρείται. Για περισσότερα, δείτε την ανακοίνωση στην κεντρική σελίδα, εδώ (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=24611).
4. Οποιαδήποτε αναφορά σε torrents ή οποιαδήποτε άλλη μορφή παράνομου download θα διαγράφεται και, αν κριθεί απαραίτητο, ο χρήστης θα τιμωρείται.
5. Προσέξτε τις εκφράσεις σας και πάντα να ποστάρετε με σεβασμό στα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε με τις απόψεις τους ή όχι. Τέτοια φαινόμενα θα τιμωρούνται αυστηρά. Επίσης απαγορεύεται αυστηρά το chatting και το spamming στο thread. Πείτε την άποψή σας ελεύθερα και κόσμια, αλλά μην επαναλαμβάνεστε και αφήστε και τα υπόλοιπα μέλη να απαντήσουν, χωρίς να μονοπωλείτε το θέμα με τα δικά σας posts. Τέτοια posts θα διαγράφονται ΧΩΡΙΣ προειδοποίηση.
6. Η συζήτηση θα αφορά το επεισόδιο αυτό και όχι τα επόμενα.
7. Οποιοδήποτε ποστ πριν την προβολή του επεισοδίου, θα διαγραφεί!
8. Δεν επιτρέπεται να δίνετε link υποτίτλων, σε οποιαδήποτε γλώσσα κι αν είναι αυτοί.
9. Τέλος, να κάνετε report οποιοδήποτε ποστ αντιτίθεται στους κανόνες του site αλλά και στους παραπάνω, και θα διορθωθεί μόλις είναι εφικτό.

metallas18
9 Ιανουαρίου 2010, 12:24
OMG:shock::shock::shock:
Τι ήταν τούτο πάλι στο τελευταίο λεπτό!!:respect::respect::respect:
Έμεινα μ@#%@#:shock::shock::shock:
Μάθαμε και τι έγινε με την Κάρολαϊν και την άλλη και πώς τελικά του έστριψε του Τόφερ.:)
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ το επεισόδιο.:respect::respect:

markip
9 Ιανουαρίου 2010, 16:51
μολις το ειδα αλλα δεν το πολυκαταλαβα... τελικα ο boyd ποιος ειναι? ας μου εξηγησει καποιος λιγο το επεισοδιο γιατι αυτη η συνεχη μεταφορα παρον-παρελθον με μπερδεψε..

myrona
9 Ιανουαρίου 2010, 17:17
Εξαιρετικό το επεισόδιο...:respect: :respect: :respect:

theo58
9 Ιανουαρίου 2010, 17:48
OMG!!!!:lipsseale:shock:

Εχω χασει τα αυγα και τα πασχαλια.... τι ειδαμε παλι.....

Τελικα δηλαδη τι..... special αρχιτεχτονικη ειχε η Caroline και προεκυψε η Εκο...

Απιστευτο twist!!!

markip
9 Ιανουαρίου 2010, 18:41
αχ παιδια δεν το καταλαβα το επεισοδιο ας μου παει καποιος τι εγινε!!

lydoula20
10 Ιανουαρίου 2010, 00:56
Απίστευτο επεισόδιο!!!!!!!:respect:

Λάτρεψα την εναλλαγή μεταξύ παρόν και παρελθόν και πολλά είναι πλέον ξεκάθαρα.;)
Ο Μπόιντ ήταν ο δικός τους άνθρωπος μέσα στο Κουκλόσπιτο και αυτός που άφησε και παράλληλα προστάτεψε την Έκο να εξελιχθεί.
Και μετά την τελική σκηνή που είδαμε ότι είναι ο δεύτερος συνέταιρος και επικεφαλής της Ρόσουμ δύο σενάρια μου φαίνονται πιθανά:

Ή τον αντικατέστησαν με μια κούκλα και αυτός κατάφερε να ξεφύγει κάπως.:clapping:
Ή είδε ότι το δημιούργημα του(η επιχείρηση του) έχει ξεφύγει από τα χέρια του και αποφάσισε ότι ο μόνος τρόπος να την σταματήσει και να την διαλύσει είναι εκ των έσω!!!

Συγχαρητήρια στον J.W!!!Μας καθήλωσε και πάλι!!!!!:)

vicmac
10 Ιανουαρίου 2010, 04:55
α ρ ι σ τ ο υ ρ γ η μ α

ai8erobamwn
10 Ιανουαρίου 2010, 05:39
Εξαιρετικο! Ομολογώ βέβαια ότι το παρελθόν-παρόν στην αρχή με έπιασε λίγο στον ύπνο και το 1ο μισό του επ. το είδα 2 φορές για να μπω στο κλίμα. :p Πάντως συμπληρώθηκαν πολλά από τα κενά της ιστορίας, μου άρεσε η εξέλιξη με το Boyd (που να δούμε τι ακριβώς ρόλο θα παίξει στο φινάλε) και φυσικά το comeback της Amy Acker! It was about time...Επίσης να πω ότι ο Topher σε όλο το 2ο κύκλο πολύ μου αρέσει και ειδικά σε αυτό το επεισόδιο... (Βέβαια σε αυτό το επεισόδιο όλα μου άρεσαν :p)

solonlakis
10 Ιανουαρίου 2010, 14:10
:worthy: Απίστευτο επεισόδιο!!!! :worthy: ΕΠΙΚΟ!!! :worthy: Οι ανατροπές στο τέλος συγκλονιστικές!!!
Ωστόσο δεν πρέπει να ξεχνούμε πως οι ιδρυτές της Ρόσουμ χρησιμοποιούν πολλά σώματα. Αυτό λοιπόν δεν σημαίνει ότι ο Μπόιντ είναι όντως ένας από τους 2 διευθυντές.

Επίσης για όσους δυσκολεύτηκαν να ξεχωρίσουν το παρόν από το μέλλον καλό θα είναι να ξέρετε ότι οι σκηνοθέτες πάντοτε σε τέτοιες περιπτώσεις χρησιμοποιούν διαφορετικό φωτισμό για την απόδοση των σκηνών του παρελθόντος. Οι περισσότεροι τις αποδίδουν με ένα χρυσοκίτρινο φίλτρο αλλά ο σκηνοθέτης στο συγκεκριμένο επεισόδιο επέλεξε ένα βρόμικο μπλε κοβαλτίου για να αποδώσει τις σκηνές. Νομίζω πως αυτό το έκανε γιατί ήθελε να αποδώσει ένταση και αγωνία ενώ το χρυσοκίτρινο σου δημιουργεί μια γλυκιά αίσθηση ασύμβατη με το σενάριο του επεισοδίου.

sirina
10 Ιανουαρίου 2010, 15:48
Συγκλονιστικο επεισοδιο, κατι τετοια μου θυμιζουν ξανα και ξανα οτι ο Γουεντον ειναι απλα τιτανοτεραστιος. Προσκυνω το μυαλο και την φαντασια του, να ναι καλα ο ανθρωπος να μας δινει τετοια αριστουργηματα. Απο το 1.13 η σειρα απλα ειναι κατι αλλο, κατι υπεροχο, κατι που θα μας κανει να βλεπουμε το Κουκλοσπιτο ξανα και ξανα στα χρονια που θα ερθουν οπως οι περισοτερες σειρες του Μαστερ.

Τι να πρωτοσχολιασω?

Η Αντελ θεα να μην βλεφαριζει καν με τον χαμο γυρω της.
Ο Τοφερ, η τρελη μου αδυναμια απο το πρωτο επεισοδιο να πηγαινει καλπαζοντας προς το θλιβερο του τελος πληρως συνειδητοποιημενος οτι απλα εκανε λαθος. Που ειναι ο αλλαζονας Τοφερ της πρωτης σεζον που νομιζε οτι ειναι το κεντρο του συμπαντος? Η σχεση του με την Μπενετ τοσο γλυκια και εκει που ελεγε στην Αιβι να φυγει να μην γινει σαν αυτον κατι εσπασε μεσα μου..

Ο Μποιντ αφεντικο? Μα γιατι να τα κανει ολα αυτα? Τι τι τι? Δε ρωταω τιποτα δε ξερω τιποτα περιμενω τα παντα στα επομενα δυο επεισοδια γιατι ο Μαστερ απλα δεν με απογοητευει.

Τα φλας μπακ ειναι σε ολες τις σειρες το απολυτως λατρεμενο κομματι μου και ειδικα σε γουεντονικες σειρες ειναι αποστομωτικα. Σε ενα επεισοδιο παρηλασαν ολοι οι ηθοποιοι και εγω θα ορκιζομουν οτι το ολο θεμα διηρκησε πεντε λεπτα. Τοσο καλο..

evangeline
10 Ιανουαρίου 2010, 17:44
^^^^ τα πε όλα η sirina - απο το 37 και μετά ειχα μεινει άλαλη :shock:
ηρθε και η τελευταία σκηνή και τα πηρε όλα κ έφυγε:shock: :shock: :worthy:
ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ:respect: :respect: :respect:

kpliak
10 Ιανουαρίου 2010, 17:55
Τι να πεις για το επεισόδιο;...Απλά
Ε Π Ο Σ

:worthy: :respect: :worthy: :respect:

Υ.Γ. Πειράζει που λατρεύω Summer Glau;:oops:

great
10 Ιανουαρίου 2010, 18:04
Οι δημοσκοπήσεις πλέον δεν έχουν νόημα, βάλτε μια επιλογή "Αριστούργημα" και κλειδώστε τες. Αυτό που βλέπουμε έχει ξεπεράσει κάθε λογική τηλεόρασης και αριστουργήματος.

Ένας απίστευτος Τόφερ να καταλαμβάνει άνετα τον τίτλο του καλύτερου χαρακτήρα σε σειρά για φέτος. εκπληκτικός στον ρόλο του, τα μικρά μικρά ξεσπάσματα που κάνει με τα χέρια του και τις εναλλαγές στο πρόσωπο του είναι συγκλονιστικές.
Ένα ακόμα επεισόδιο που δεν έλειψε το χιούμορ του Whedos (σε αντίθεση με την 1η season), φοβερές one-line ατάκες!!

Όσο για το μπαμ και το τέλος έχω μείνει κάγκελο !! Είναι δυνατόν η καλή γιατρός και ο καλός Boyd να μας αφήσουν τόσο χαζούς!?!

Τι άλλο θα δούμε στα επόμενα δυο επεισόδια δηλαδή, μιλάμε για ΕΠΟΣ

oasic1988
10 Ιανουαρίου 2010, 18:10
Το είδα και εγώ πρίν από λίγο αλλά δεν μπορούσα να σχολιάσω μετά το σόκ! Με καλύψανε οι προηγούμενοι! Φοβερός ο Τόφερ, τρομερή η Ντεγουίτ (με τις δηλητηριώδεις ατάκες της αλλά και εκεί που πηγαίνει στο ιατρίο και συμπεριφέρεται σαν να μην είχε φύγει ποτέ η Σώντερς και μετά το πήρε είδηση :lol: ), μία καταπληκτική Glau αλλά την παράσταση έκλεψαν Κλέρ και Μπόυντ! Το τί μυθολογία κρύβεται πίσω από την σειρά που αν δεν κοβόταν θα μπορούσε να αναπτυσσόταν ακόμα καλύτερα!

2 επεισόδια :*( :*( :*(

smile88
10 Ιανουαρίου 2010, 20:56
Τι να πρωτοσχολιασεις για αυτο το επεισοδιο?!:shock::respect:
Το ειδα χθες το βραδυ και δεν εχω συνελθει ακομα!
Ολοι τα εσπαγαν!Ολοι ομως!
Καρδια περιβολι μας τα εκανε ο Whedon με τους Εκο και Μπαλαρντ και τους Τοφερ και Μπενετ!:*(Κατι εχει με τους ερωτες,πρεπει να το ψαξουμε!
Καλα,η σκηνη οπου η Κλερ σκοτωνει την Μπενετ...:shock::shock:Δεν ξερεις τι να σκεφτεις!:shock::respect:
Και στο τελος...Ο Μποιντ?!?!?:shock::shock::shock:Και μου αρεσε που περιμενα καποιον γνωστο για τον αρχηγο της Ροσουμ,αλλα ο Μποιντ?!?Και εξηγειται ετσι η συμπεριφορα της Κλερ...
Επειδη δεν μου κολλαει στο αν ειναι Κουκλα ο Μποιντ ή οχι,εβαλα λιγο το 2x05,οπου ο Τοφερ δειχνει στην Ντεγουιτ και στον Μπαλαρντ το κουμπι οπου πεφτει κατω μια Κουκλα και πολυ βολικα λειπει ο Μποιντ απο την σκηνη...ΑΛΛΑ!Στο 2x10(το ξαναειδα),ο Κλαιντ λεει οτι αυτος και ο "κολλητος" συμφωνησαν να ειναι ο Κλαιντ 2.0 ενας που να εχει το μυαλο του,αλλα να ακολουθει διαταγες.Δεν αναφερει αν και ο κολλητος εχει το ιδιο.Και ο Μποιντ δεν συμπερφερονταν οπως συμπεριφερονταν ο Κλαιντ 2.0 στο τελος του επεισοδιου που ειδαμε τωρα...Τι να πω!
Και επειδη δεν θυμομουνα τι κανει ο Μποιντ στο Epitaph One...Το εβαλα κι αυτο!Ειχε μια σκηνη στο ιατρειο που ειδαμε κι σε αυτο το επεισοδιο,οπου τα μαζευει και του δινει επιδεσμους η Κλερ επειδη ειχε τραυματιστει...Και δεν ξαναναφερεται σε ολο το επεισοδιο...Χμ...

Υ.Γ. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ελειπε η Amy Acker τοσα επεισοδια...Αφου το Happy Town δεν εχει αρχισει ακομα!Μια χαρα τα προλαβαινε και τα δυο!Αιντε!:mad::P
Υ.Γ. 2 Πεθυμησα το μακρι μαλλι της Ντεγουιτ!:lol:
Υ.Γ. 3 Ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι εβγαλαν τις πληγες του Αλφα απο το προσωπο του Βικτωρ και απο της Κλερ το προσωπο οχι!:???:

great
10 Ιανουαρίου 2010, 21:03
Και επειδη δεν θυμομουνα τι κανει ο Μποιντ στο Epitaph One...Το εβαλα κι αυτο!Ειχε μια σκηνη στο ιατρειο που ειδαμε κι σε αυτο το επεισοδιο,οπου τα μαζευει και του δινει επιδεσμους η Κλερ επειδη ειχε τραυματιστει...Και δεν ξαναναφερεται σε ολο το επεισοδιο...Χμ...

Καλά που το έκανες post γιατί αναρωτιόμουνα και εγώ τι έκανε ο Μποιντ στο epitaph one...ήθελα να δω εάν υπάρχει continuity σε αυτό που μας έδειξε τώρα και κόλλαγε με το μέλλον.

Για να είναι στο epitaph one στην σκηνή που λες τότε σημαίνει ότι δεν είναι ο κακός που νομίζουμε ???

smile88
10 Ιανουαρίου 2010, 21:09
Καλά που το έκανες post γιατί αναρωτιόμουνα και εγώ τι έκανε ο Μποιντ στο epitaph one...ήθελα να δω εάν υπάρχει continuity σε αυτό που μας έδειξε τώρα και κόλλαγε με το μέλλον.

Για να είναι στο epitaph one στην σκηνή που λες τότε σημαίνει ότι δεν είναι ο κακός που νομίζουμε ???

Οχι ακριβως.Στο Epitaph One εδειχναν τα flashback λιγο μπερδεμενα(σε ενα flashback δεν μπορω να καταλαβω που κολλαει με το προηγουμενο και με το επομενο)αλλα γενικα τα ειχαν σε μια σχετικη χρονολογικη σειρα.Τωρα ειδαμε σε ποια χρονικη περιοδο ειναι αυτη η σκηνη που ειδαμε στο Epitaph One.Παντως,βαλε το Epitaph One ξανα,θα καταλαβεις ΠΟΛΛΑ!Εγω θα το ξαναδω πριν να βγει το δυο!:grin:

Stinkfist
11 Ιανουαρίου 2010, 02:53
Summer... :oops:

Unfοrgiven
11 Ιανουαρίου 2010, 15:55
Μόνο σε αυτή τη σειρά βλέπω τέτοιους επικούς χαρακτηρισμούς και κατάχρηση των λέξεων έπος, αριστούργημα κτλ.
Επειδή το forum το διαβάζουν και άλλοι μη φανατικοί για να μην παραμυθιάζονται από τους παραπάνω χαρακτηρισμούς θα ήθελα να γράψω ότι η σειρά είναι καλή, αξίζει κάποιος να την παρακολουθήσει, σίγουρα άδικα κόπηκε αλλά είναι αδύνατον να πιάσει τα επίπεδα του LOST.

dalas9
11 Ιανουαρίου 2010, 16:07
Μόνο σε αυτή τη σειρά βλέπω τέτοιους επικούς χαρακτηρισμούς και κατάχρηση των λέξεων έπος, αριστούργημα κτλ.
Επειδή το forum το διαβάζουν και άλλοι μη φανατικοί για να μην παραμυθιάζονται από τους παραπάνω χαρακτηρισμούς θα ήθελα να γράψω ότι η σειρά είναι καλή, αξίζει κάποιος να την παρακολουθήσει, σίγουρα άδικα κόπηκε αλλά είναι αδύνατον να πιάσει τα επίπεδα του LOST.

Αυτό το φόρουμ είχε ανέκαθεν ανάγκη την αντικειμενική ματιά σου. Εύγε νέε μου!

υ.γ. περίμενε να γράψει κι ο Kal να δεις τι υπερβολικούς χαρακτηρισμούς θα χρησιμοποιήσει. Μη φοβάσαι όμως, θα βγω κι εγώ μετά ως αρωγός της προσπάθειας σου και θα τον στηλιτεύσω...

SaPiLaS
11 Ιανουαρίου 2010, 16:08
Οnce again...ΑΡΙΣΤΟ!!!:respect::respect::respect:
Απο τα καλύτερα επεισόδια της σειράς και ένα απο τα λίγα που μου έχουν προκαλέσει ανυπομονησία για το επόμενο.
Πολυ καλός ο Τόφερ,χαιρόσουν να τον βλέπεις να είναι με την Μπένετ,άλλος άνθρωπος!Μαζί με τον Τόφερ έμεινα και εγώ κόκκαλο όταν η Κλερ :whip::whip::mad: σκότωσε την Μπένετ.:cry3:
Καλά για το ποιος θα ήταν το αφεντικό της Ρόσουμ έλεγα και εγώ θα μας δείξει κανα γνωστό άτομο και θα μείνουμε κάγκελο,δείχνει τον Κλάιντ(ωραίος τυπάκος btw)λέω "μας την έφερε ο Whedon..." και τσουπ πετάγεται ο Μπόιντ!:shock:
Περιμένουμε τώρα να δούμε το ντου που έχει γίνει στο Κουκλόσπιτο και την αντίδραση της Καρολάιν όταν αντικρίσει τον Μπόιντ.:twisted:

ai8erobamwn
11 Ιανουαρίου 2010, 16:08
Unforgiven κατά τη δική μου γνώμη είναι άκυρη η σύγκριση που λες. Το θέμα που πραγματεύεται το Dollhouse έχει από μόνο του αρκετές φιλοσοφικές και όχι μόνο προεκτάσεις πολύ διαφορετικές από του Lost και το μόνο κοινό που έχουν αυτές οι δυο σειρές είναι ότι είναι sci-fi. Όσο για το επίπεδο των επεισοδίων, κι αυτό προφανώς είναι υποκειμενικό. Εγώ ας πούμε το βλέπω το Lost, ανυπομονώ να αρχίσει, αλλά αναλογικά, πολύ λίγα μεμονωμένα επεισόδιά του έχω χαρακτηρίσει "επικά". Στα επεισόδια του 2ου κύκλου του Dollhouse, έχω υπάρξει αρκετά απλόχερη στους χαρακτηρισμούς μου, και αυτό όχι γιατί είμαι "φανατική" αλλά γιατί πολύ απλά, όντως μου προξένησαν μεγάλη εντύπωση. Καθένας φυσικά μπορεί να κάνει ό,τι θέλει και να βλέπει όποια σειρά θέλει, αλλά εγώ το Lost δεν το έχω σε κανένα βάθρο του sci-fi ώστε να είναι "αδύνατο" να φτάσει το επίπεδό του το Dollhouse, ούτε και θεωρώ "παραμύθιασμα" να χαρακτηρίζω αρκετά από τα επεισόδια του Dollhouse "επικά", γιατί πολύ απλά, για μένα έτσι είναι. (Πάντως τέτοιους χαρακτηρισμούς έχω δει πάρα πολλές φορές σε αρκετά επεισόδια άλλων σειρών, δε νομίζω ότι στο Whedonverse έχουμε το μονοπώλιο. Όσο για τις υπερβολές, παντού υπάρχουν...)

Kal_El_77
11 Ιανουαρίου 2010, 16:19
Το επεισόδιο ήταν απλά εκπληκτικό και σχολή για άλλες σειρές που προβάλλονται με "επιτυχία"

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τις 2 σειρές, είναι διαφορετικές, και μάλιστα, ούτε καν τέθηκε θέμα σύγκρισης. Το ποια επίπεδα πιάνει η μία σειρά και ποια η άλλη είναι καθαρά υποκειμενικό, οπότε ας αφήσουμε τα επίπεδα γιατί είναι μεγάλη κουβέντα, και σίγουρα κάποιος θα αδικηθεί... Όσον αφορά τα "παραμύθια" που έγραψες, κανείς δεν έχει εκφράσει κάτι διαφορετικό από αυτό που πραγματικά νιώθει βλέποντας τη σειρά, και ο σκοπός των ποστ δεν είναι για παραμύθιασμα ή προσηλυτισμό κόσμου, απλά διατυπώνουμε τις απόψεις μας. Δεν μπορείς να πεις τι μπορεί να γράφει ο καθένας και τι όχι... Το αν κάποιος το βλέπει ως Αριστούργημα και έπος, είναι καθαρά προσωπική του άποψη, και ο σκοπός αυτών των θεμάτων είναι για να εκφράζονται (με επιχειρήματα) αυτές οι απόψεις των φανατικών ή μη θεατών της σειράς...

great
11 Ιανουαρίου 2010, 16:30
Επειδή το forum το διαβάζουν και άλλοι μη φανατικοί για να μην παραμυθιάζονται από τους παραπάνω χαρακτηρισμούς

αυτό ακριβώς θα μπορούσα να γράψω και εγώ στο forum του Lost αλλά λέω να μην κάνω άτοπες συγκρίσεις...

xvagos
12 Ιανουαρίου 2010, 01:25
Μπορεί η σειρά να ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα, αλλά μετά τα τελευταία επεισόδια του πρώτου κύκλου και μετά, απογειώθηκε!!! Αρκετά επεισόδια, πόσο μάλλον το σημερινό, είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!! Σε αφήνουν κάγκελο και λες "Τι έγινε τώρα;!". Πχ. H γιατρίνα να πυροβολεί στο δόξα-πατρί την Μπένετ, έτσι στα ξεκάρφωτα και να μένεις με το στόμα ανοικτό για 5 λεπτά και να μην πιστεύεις αυτό που βλέπεις και ακούς. Κακά τα ψέματα αλλά σε πολύ λίγες σειρές το παθαίνω αυτό, αν όχι σε καμία εκτός από αυτή.
Προσκυνώ...

elgalla
12 Ιανουαρίου 2010, 02:02

Ο "φανατισμός" που βλέπεις εσύ, για κάποιους άλλους είναι αφοσίωση σ'έναν δημιουργό (Joss Whedon) που έχει προσφέρει και συνεχίζει να προσφέρει στην τηλεόραση πολύ περισσότερα απ'ότι οι δημιουργοί του Lost θα ονειρεύονταν οποτεδήποτε. Όταν είχε ξεκινήσει το Dollhouse με το πρώτο σερί των 5 απογοητευτικών επεισοδίων, όλοι εδώ μέσα έγραφαν πως περίμεναν κάτι καλύτερο από τον Joss. Εγώ δεν έγραφα γιατί, απλά, με κάλυπταν όσα λέγονταν από τα έτερα μέλη του forum όμως διάβαζα προσεκτικά και ξέρω πως κανείς δεν χαρακτήρισε επεισόδια της σειράς "Αριστουργηματικά" όταν ήταν μέτρια.
Η "Buffy" έχει μερικά επεισόδια τόσο κακά που είναι να τραβάς τα μαλλιά σου, το ίδιο και το "Angel"...σε σειρές 7 και 5 σεζόν αντίστοιχα, είναι νομίζω λογικό και αποδεκτό. Το θέμα είναι ότι η "Buffy" άλλαξε την τηλεόραση και ότι το τόσο δημοφιλές "Lost" πιθανότατα θα ήταν αρκετά διαφορετικό αν δεν είχε υπάρξει ο Jossh Whedon και η Slayer του. Και το θέμα είναι πως ο Joss Whedon έχτισε μια εμπιστοσύνη με το κοινό του που λίγοι δημιουργοί της τηλεόρασης έχουν χτίσει. Οι σειρές του είναι όλες μία και μία, γεμάτες από ειλικρινή πνευματική αναζήτηση και προσπάθεια να προβληματίσει. Γι'αυτό το λόγο, ακόμη κι όταν το Dollhouse ήταν μέτριο, οι περισσότεροι είχαμε ελπίδες ότι θα βελτιωθεί. Ε, λοιπόν, ο Joss Whedon επιβεβαίωσε και ξεπέρασε τις ελπίδες αυτές, παρουσιάζοντας ό,τι πιο προκλητικό σε επίπεδο προβληματισμού έχει εμφανιστεί τα τελευταία χρόνια στην τηλεόραση.
In the end, θα διάλεγα mind wipes και end of civilization αντί για νησιά που χοροπηδάνε στο χρόνο οποιαδήποτε μέρα. Όχι επειδή είμαι φανατική του Joss Whedon (τον εκτιμώ και θεωρώ πως είναι μια εκτίμηση που έχει κερδίσει με σκληρή και υψηλού επιπέδου δουλειά), ούτε επειδή θεωρώ τη Dushku ωραία γυναίκα, ούτε γιατί χρησιμοποιώ αλόγιστα εκφράσεις τύπου "αριστούργημα". Θα τα διάλεγα γιατί προτιμώ να χρησιμοποιώ το μυαλό μου για να σκεφτώ πόσο ολέθριες είναι οι μεγάλες πολυεθνικές και πού μπορεί να οδηγήσει η κατάχρηση της τεχνολογίας την οποία ελέγχουν, παρά για να ψάχνω τι σημαίνει μια σειρά αριθμών που, στην τελική, μπορεί και να μη σημαίνει απολύτως τίποτα.

Filmfreak
12 Ιανουαρίου 2010, 02:39
τι επεισοδιάρα ήταν αυτή!!!!!!
Echo :respect:
Adelle:respect:
Topher :respect: :respect:
Amy Acker :respect: :respect:
Summer Glau :respect: :respect: :respect:

πάρα πολύ δράση, ένταση και εξελίξεις σε ένα από τα κορυφαία επεισόδια της σειράς!!!!!! τόσο, που αναρωτιέμαι πόσο καλύτερο θα είναι το φινάλε!!!

επέστρεψε Whiskey!!!!

καλά δεν περίμενα με τίποτα να πεθάνει και μάλιστα με αυτόν τον τρόπο η Bennet:shock: ...πραγματικά στεναχωρέθηκα και ας μην την είδαμε πολύ:*( ...την συμπάθησα αμέσως...και στεναχωρέθηκα και για τον Topher:cry: ...

είδαμε και τι "πήραν" απο τον Μπάλαρντ όταν του έβαλαν το αποτύπωμα...κρίμα και ταίριαζαν σαν ζευγάρι με την Έκο...

αυτό με τον Μπόιντ, το ψιλιάστικα μόνο στην προτελευταία σκηνή που τον έδειξε να πλησιάζει την Έκο και αμέσως μετά να κόβει για flashback...κατά τα άλλα I wouldn't see it in a million years:shock: !!! πάντως προφανώς κινείται ενάντια στην Ρόσουμ καιρό, αλλιώς δεν θα έτρωγε σφαίρα για την Adelle...και η όλη του συμπεριφορά δεν έχει δείξει να είναι ενάντια στο "σπίτι"...εκτός και αν είναι άλλος ο λόγος που τους θέλει ζωντανούς στο Dollhouse...πάντως σίγουρα κάτι θέλει από την Έκο!!!! ποιός περιμένει μέχρι το Σάββατο οέο????

gigi
13 Ιανουαρίου 2010, 03:07
Ο "φανατισμός" που βλέπεις εσύ, για κάποιους άλλους είναι αφοσίωση σ'έναν δημιουργό (Joss Whedon) που έχει προσφέρει και συνεχίζει να προσφέρει στην τηλεόραση πολύ περισσότερα απ'ότι οι δημιουργοί του Lost θα ονειρεύονταν οποτεδήποτε. Όταν είχε ξεκινήσει το Dollhouse με το πρώτο σερί των 5 απογοητευτικών επεισοδίων, όλοι εδώ μέσα έγραφαν πως περίμεναν κάτι καλύτερο από τον Joss. Εγώ δεν έγραφα γιατί, απλά, με κάλυπταν όσα λέγονταν από τα έτερα μέλη του forum όμως διάβαζα προσεκτικά και ξέρω πως κανείς δεν χαρακτήρισε επεισόδια της σειράς "Αριστουργηματικά" όταν ήταν μέτρια.
Η "Buffy" έχει μερικά επεισόδια τόσο κακά που είναι να τραβάς τα μαλλιά σου, το ίδιο και το "Angel"...σε σειρές 7 και 5 σεζόν αντίστοιχα, είναι νομίζω λογικό και αποδεκτό. Το θέμα είναι ότι η "Buffy" άλλαξε την τηλεόραση και ότι το τόσο δημοφιλές "Lost" πιθανότατα θα ήταν αρκετά διαφορετικό αν δεν είχε υπάρξει ο Jossh Whedon και η Slayer του. Και το θέμα είναι πως ο Joss Whedon έχτισε μια εμπιστοσύνη με το κοινό του που λίγοι δημιουργοί της τηλεόρασης έχουν χτίσει. Οι σειρές του είναι όλες μία και μία, γεμάτες από ειλικρινή πνευματική αναζήτηση και προσπάθεια να προβληματίσει. Γι'αυτό το λόγο, ακόμη κι όταν το Dollhouse ήταν μέτριο, οι περισσότεροι είχαμε ελπίδες ότι θα βελτιωθεί. Ε, λοιπόν, ο Joss Whedon επιβεβαίωσε και ξεπέρασε τις ελπίδες αυτές, παρουσιάζοντας ό,τι πιο προκλητικό σε επίπεδο προβληματισμού έχει εμφανιστεί τα τελευταία χρόνια στην τηλεόραση.
In the end, θα διάλεγα mind wipes και end of civilization αντί για νησιά που χοροπηδάνε στο χρόνο οποιαδήποτε μέρα. Όχι επειδή είμαι φανατική του Joss Whedon (τον εκτιμώ και θεωρώ πως είναι μια εκτίμηση που έχει κερδίσει με σκληρή και υψηλού επιπέδου δουλειά), ούτε επειδή θεωρώ τη Dushku ωραία γυναίκα, ούτε γιατί χρησιμοποιώ αλόγιστα εκφράσεις τύπου "αριστούργημα". Θα τα διάλεγα γιατί προτιμώ να χρησιμοποιώ το μυαλό μου για να σκεφτώ πόσο ολέθριες είναι οι μεγάλες πολυεθνικές και πού μπορεί να οδηγήσει η κατάχρηση της τεχνολογίας την οποία ελέγχουν, παρά για να ψάχνω τι σημαίνει μια σειρά αριθμών που, στην τελική, μπορεί και να μη σημαίνει απολύτως τίποτα.

Βασικά, εγώ πιστεύω ότι ο κατακλυσμός πληροφοριών κι η δυνατή ροή των τελευταίων επεισοδίων οφείλεται στο κόψιμο της σειράς.
Πέρσι, για μένα ήταν επιεικώς μέτρια η σειρά, με ένα δυνατό φινάλε που θα μπορούσε να σταθεί κι ως τέλος της σειράς, αφού δεν είχε ακόμα αποφασιστεί το αν θα συνεχιστεί ή όχι.

Τώρα ο δημιουργός της μέσα σε μια σεζόν προβάλλει όλη του την ιδέα, θα μπορούσε ακόμα κι η πρώτη σεζόν να μην υπάρχει και να συμπιέσει τις δύο σεζόν σε μία, αφού η πρώτη δεν είχε και τόσες συνταρακτικές λεπτομέρειες αλλά βασιζόταν στην αφήγηση διάφορων ιστοριών που συνέβαιναν στις κούκλες. Ξέρει ότι θα κοπεί η σειρά, και τα βάζει όλα μαζεμένα.

Αν δεν κοβόταν η σειρά, το ίδιο αργά που πήγαινε η πρώτη σεζόν, έτσι κι ίσως χειρότερα θα πήγαιναν κι οι υπόλοιπες. Εγώ προσωπικά θα την είχα παρατήσει, την βλέπω μόνο και μόνο γιατί κάθε της επεισόδιο σε κρατά σε αγωνία, τώρα στον 2ο κύκλο της. Τον πρώτο κύκλο τον είδα το καλοκαίρι, γιατί δεν είχα κάτι άλλο κατεβασμένο μαζί μου στο εξοχικό μας, αλλιώς σιγά μην έβλεπα πάνω από 3 επεισόδια....

EmpressKaileena
13 Ιανουαρίου 2010, 14:13
Δεν εχω λογια...... πραγματικα. Αριστο το επεισοδιο. Εμεινα με την Σωντερς και το τελος.:worthy:

Υ.Γ. Θα τρελαθω, ειναι τουλ. αμαρτια να συγκρινετε το Dollhouse με το lost. Φτανει πια.:thumbdown

elgalla
13 Ιανουαρίου 2010, 19:09
Βασικά, εγώ πιστεύω ότι ο κατακλυσμός πληροφοριών κι η δυνατή ροή των τελευταίων επεισοδίων οφείλεται στο κόψιμο της σειράς.
Πέρσι, για μένα ήταν επιεικώς μέτρια η σειρά, με ένα δυνατό φινάλε που θα μπορούσε να σταθεί κι ως τέλος της σειράς, αφού δεν είχε ακόμα αποφασιστεί το αν θα συνεχιστεί ή όχι.

Τώρα ο δημιουργός της μέσα σε μια σεζόν προβάλλει όλη του την ιδέα, θα μπορούσε ακόμα κι η πρώτη σεζόν να μην υπάρχει και να συμπιέσει τις δύο σεζόν σε μία, αφού η πρώτη δεν είχε και τόσες συνταρακτικές λεπτομέρειες αλλά βασιζόταν στην αφήγηση διάφορων ιστοριών που συνέβαιναν στις κούκλες. Ξέρει ότι θα κοπεί η σειρά, και τα βάζει όλα μαζεμένα.

Αν δεν κοβόταν η σειρά, το ίδιο αργά που πήγαινε η πρώτη σεζόν, έτσι κι ίσως χειρότερα θα πήγαιναν κι οι υπόλοιπες. Εγώ προσωπικά θα την είχα παρατήσει, την βλέπω μόνο και μόνο γιατί κάθε της επεισόδιο σε κρατά σε αγωνία, τώρα στον 2ο κύκλο της. Τον πρώτο κύκλο τον είδα το καλοκαίρι, γιατί δεν είχα κάτι άλλο κατεβασμένο μαζί μου στο εξοχικό μας, αλλιώς σιγά μην έβλεπα πάνω από 3 επεισόδια....

Από πού να το πιάσω αυτό το post δεν ξέρω...
Καταρχήν θα εκφράσω την ειλικρινή μου απορία ως προς το γιατί παρατέθηκε το δικό μου σχόλιο εφόσον αυτά που έγραψες δεν είχαν απολύτως καμία σχέση με όσα έγραψα εγώ. Ούτε καν αντίλογος δεν ήταν, απλά μια προσωπική άποψη γενικά επί του θέματος.
Κατά δεύτερον, θα μπορούσα να πω πολλά σχετικά με το όλο παρασκηνιακό πίσω από το show Dollhouse και γιατί ο Whedon δεν μπόρεσε να πραγματοποιήσει 100% το όραμά του. Αλλά βαριέμαι και είναι παντού στο ίντερνετ για όποιον ενδιαφέρεται να το ψάξει.
Τρίτον, αμφιβάλλω αν μετά το "Man on the Street" το Dollhouse παρέδωσε έστω και ένα μέτριο ή κακό επεισόδιο, με το Epitaph One να είναι ίσως ό,τι πιο προκλητικό έχουμε δει από τον Joss Whedon ειδικότερα αλλά και στην τηλεόραση γενικότερα, τα τελευταία χρόνια.
Τέταρτον, αν βλέπεις το Dollhouse επειδή προκαλεί αγωνία το Lost δηλαδή ή το Prison Break γιατί τα βλέπεις; Για το βάθος και την ουσία τους; Ήμαρτον...είτε παίζεις WoW/μιλάς στο Msn/διαβάζεις αθλητική εφημερίδα την ώρα που βλέπεις το Dollhouse είτε έχεις χάσει κάτι πολύ ουσιαστικό από τη σειρά: ότι αποσκοπεί στο να σε κάνει να σκεφτείς κι όχι στο να σου προκαλέσει αγωνία και πώρωση. Αποδεκτό να επιζητάς κάτι τέτοιο, αλλά το Dollhouse δεν είναι αυτό που ψάχνεις στην περίπτωση αυτή. Δες Burn Notice καλύτερα...

Υ.Γ. Δεν μπορώ να το πιστέψω ότι σοβαρά κάθομαι και εξηγώ για ποιο λόγο το Dollhouse δεν στοχεύει στο cliffhanger και τη δράση αλλά στον προβληματισμό και την πνευματική αναζήτηση...

gigi
13 Ιανουαρίου 2010, 21:34
Το quote έγινε γιατί ξεκίνησε σαν απάντηση σ'εσένα, όταν έγραψες ότι τα 5 πρώτα ήταν απογοητευτικά αλλά εσύ δεν μίλησες γιατί περίμενες κάτι καλύτερο. Απλά σου είπα, ότι αν δεν του το'κόβαν, η υπόθεση θα τραβούσε γύρω στις 4 με 5 σεζόν το κόβω, και θα πήγαινε πάρα πολύ αργά και τα επεισόδια θα ήταν όπως τα 5 πρώτα, με πού και πού κάποιες αναλαμπές για πληροφορίες. Τώρα τις δίνει όλες μαζεμένες, γι'αυτό και τα σχόλια τύπου "επικό επεισόδιο" που έχει κάθε βδομάδα η 2η σεζόν. Θα ήταν απλά, ένα μέτριο επεισόδιο κάθε φορά, δίνοντάς μας από λίγα μέχρι να ολοκληρωθεί το στόρι του.

Αντιπαραθέτεις το Lost, λέγοντας για τα νησιά που χοροπηδάνε στο χρόνο και χώρο, πιο λογικό δηλαδή είναι το σβήσιμο του εγκεφάλου κάποιου, ή η ανάσταση κάποιου κάνοντάς τον κούκλα κι η αντιγραφή των σκέψεων, του παρελθόντος του και του χαρακτήρα του σε μια δισκέτα κι η μεταφορά του σε άλλον εγκέφαλο....ναι, πιο λογικό είναι....:thumbdown

Τώρα όσον αφορά το τελευταίο σου ποστάρισμα, απλώς να πω ότι πνευματική αναζήτηση, δεν νομίζω ότι προσφέρει το Dollhouse. Εγώ από μια σειρά, το μόνο που ζητάω είναι όταν την βλέπω, να περνάει η ώρα μου ευχάριστα, είτε είναι Lost, είτε είναι desperate housewives, είτε Friends, είτε Fringe, είτε XFiles, είτε Dexter είτε House. Δεν με ενδιαφέρει η αγωνία κι η περιπέτεια, φτάνει το story να είναι καλό κι όχι να πηγαίνει πιο αργά κι από την καθυστέρηση όπως πήγαινε το Dollhouse. Και με εξαίρεση τα 2 τελευταία του πρώτου κύκλου, όλη η πρώτη σεζόν σε κοίμιζε.

Αυτά, χωρίς καμιά κακία ή να σε πάω κόντρα, απόψεις λέμε.
:)

elgalla
13 Ιανουαρίου 2010, 22:11
Το quote έγινε γιατί ξεκίνησε σαν απάντηση σ'εσένα, όταν έγραψες ότι τα 5 πρώτα ήταν απογοητευτικά αλλά εσύ δεν μίλησες γιατί περίμενες κάτι καλύτερο. Απλά σου είπα, ότι αν δεν του το'κόβαν, η υπόθεση θα τραβούσε γύρω στις 4 με 5 σεζόν το κόβω, και θα πήγαινε πάρα πολύ αργά και τα επεισόδια θα ήταν όπως τα 5 πρώτα, με πού και πού κάποιες αναλαμπές για πληροφορίες. Τώρα τις δίνει όλες μαζεμένες, γι'αυτό και τα σχόλια τύπου "επικό επεισόδιο" που έχει κάθε βδομάδα η 2η σεζόν. Θα ήταν απλά, ένα μέτριο επεισόδιο κάθε φορά, δίνοντάς μας από λίγα μέχρι να ολοκληρωθεί το στόρι του.

Αντιπαραθέτεις το Lost, λέγοντας για τα νησιά που χοροπηδάνε στο χρόνο και χώρο, πιο λογικό δηλαδή είναι το σβήσιμο του εγκεφάλου κάποιου, ή η ανάσταση κάποιου κάνοντάς τον κούκλα κι η αντιγραφή των σκέψεων, του παρελθόντος του και του χαρακτήρα του σε μια δισκέτα κι η μεταφορά του σε άλλον εγκέφαλο....ναι, πιο λογικό είναι....:thumbdown

Τώρα όσον αφορά το τελευταίο σου ποστάρισμα, απλώς να πω ότι πνευματική αναζήτηση, δεν νομίζω ότι προσφέρει το Dollhouse. Εγώ από μια σειρά, το μόνο που ζητάω είναι όταν την βλέπω, να περνάει η ώρα μου ευχάριστα, είτε είναι Lost, είτε είναι desperate housewives, είτε Friends, είτε Fringe, είτε XFiles, είτε Dexter είτε House. Δεν με ενδιαφέρει η αγωνία κι η περιπέτεια, φτάνει το story να είναι καλό κι όχι να πηγαίνει πιο αργά κι από την καθυστέρηση όπως πήγαινε το Dollhouse. Και με εξαίρεση τα 2 τελευταία του πρώτου κύκλου, όλη η πρώτη σεζόν σε κοίμιζε.

Αυτά, χωρίς καμιά κακία ή να σε πάω κόντρα, απόψεις λέμε.
:)

Προφανώς και δεν υπάρχει κακία, πολιτισμένοι άνθρωποι είμαστε. Αλλά,
α) αμφιβάλλω αν έχεις δει άλλη σειρά του Joss Whedon γιατί αν είχες θα έβγαζες τελείως διαφορετικό πόρισμα σχετικά με το αν θα ήταν βαρετές οι επόμενες σεζόν ή όχι
β) εφόσον το βαριόσουν την πρώτη σεζόν γιατί έκατσες να το δεις και τη δεύτερη; Τόσες σειρές υπάρχουν...
γ) δεν το σχολίασα το mind wipe επειδή είναι λογικό, αλλα επειδή είναι ένα στοιχείο πλοκής που προσφέρει τροφή για σκέψη. Αμα δεν μπορείς να το δεις αυτό, πάσο...

In the end, συγνώμη αλλά μου φαίνεται τελείως ανούσιο να βλέπει κάποιος μια σειρά που θεωρεί βαρετή και ανούσια μόνο και μόνο για να μπαίνει σε ένα thread και να την κράζει. Μετά από 3 σειρές και 14 σεζόν Joss Whedon (και κάποιοι εδώ έχουν δει κ το Firefly οπότε μέτρα 4 σειρές και 15 σεζόν) δεν κατάφερα να δω την επιφοίτηση που είχες εσύ ότι το Dollhouse θα ήταν βαρετό αν δεν κοβόταν. Γιατί; Επειδή "Joss Whedon never fails to deliver". Αλλά υποθέτω πως είχες inside info και ξέρεις κάτι παραπάνω...

Και σε κάθε περίπτωση, δεν βρίσκω το λόγο να καταστρέφουμε ένα thread αφιερωμένο σε ένα τόσο εξαιρετικό επεισόδιο συγκρίνοντας το Dollhouse με τα κουλουράκια της γιαγιάς μας ή κάνοντας εικασίες για το κατά πόσο η εν λόγω γιαγιά θα ήταν πατίνι αν της βάζαμε ρουλεμάν...

Kal_El_77
14 Ιανουαρίου 2010, 11:45
Και σε κάθε περίπτωση, δεν βρίσκω το λόγο να καταστρέφουμε ένα thread αφιερωμένο σε ένα τόσο εξαιρετικό επεισόδιο συγκρίνοντας το Dollhouse με τα κουλουράκια της γιαγιάς μας ή κάνοντας εικασίες για το κατά πόσο η εν λόγω γιαγιά θα ήταν πατίνι αν της βάζαμε ρουλεμάν...

Κρατάω μόνο αυτό, από το παραπάνω ουσιώδες και εμπεριστατωμένο μήνυμα, και όλα τα υπόλοιπα για συγκρίσεις κλπ ας μην συνεχιστούν. Ο σκοπός του συγκεκριμένου θέματος είναι για να συζητάμε για το επεισόδιο... :)

Reben
14 Ιανουαρίου 2010, 11:58
Μετά το τραγικό 2x9, που η Έκο κόλλησε τον «απέθαντο» του Σβαρτσενέγκερ, στο τσακ ήμουν να την παρατήσω την σειρά Το επεισόδιο ήταν επιεικώς γελοίο και μου θύμισε την απογοήτευση της πρώτης σαιζόν.

Τα επόμενα επεισόδια όμως κινήθηκαν σε πολύ ανώτερο επίπεδο. «Δούλεψαν» περισσότερο με τη μυθολογία της σειράς και μας έδωσαν ένα δείγμα του πως ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να είναι το Dollhouse.

Δεν έχω δει άλλη δουλειά του J.W, αλλά δεν χρειάζεται για να διαπιστώσω την αξία του. Στο Dollhouse, ακόμη και στα χειρότερα επεισόδια, φαίνεται ότι ο άνθρωπος έχει πολλά να πει και ένα μοναδικό τρόπο να τα εκφράζει.

Αυτό όμως δεν αλλάζει την πικρή πραγματικότητα. Το Dollhouse στο σύνολό του είναι μια τεράστια απογοήτευση, που εδώ κι εκεί μας χαρίζει κάποιες μαγικές πινελιές αναδεικνύοντας το αδιαμφισβήτητο ταλέντο του δημιουργού του. Αρκεί;

Για εμένα προσωπικά όχι. Και δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν φταίει το κανάλι. Το έχω ξαναπεί. Αν πραγματικά έχεις όραμα, δεν αφήνεις κανέναν να στο πετσοκόψει για να το φέρει στα δικά του μέτρα. Αν δεν το σέβεσαι πρώτος εσύ, δεν θα το κάνει κανένας άλλος…

nelli_92
16 Ιανουαρίου 2010, 17:17
καλα μιλαμε για κορυφη επεισοδιο...τελειο απο καθε πλευρα...δεν εχω λογια:shock::shock::shock::worthy::worthy::respect :

t0ny3
19 Φεβρουαρίου 2010, 00:26
Τι το κουραζουμε?Μαζευτε τα συμπραγκαλα σας και παμε ολοι για αποβαση στα γραφεια του Fox.Μπουρλωτο!

Και εκει που λεω ενταξει πολυ καλο επεισοδιο αλλα δεν θα γινει και τιποτα το WOW,ερχεται ο Μποιντ και η Σωντερς,το αγαπητο και καλο ζευγαρακι να μας αφησει μακακες.Επαθα σοκ οταν ειδα την Σωντερς να τραβαει το οπλο και να σκοτωνει την Μπενετ (:*( ) και μετα στο τελος ο Μποιντ να εμαφνιζεται στο γραφειο του Κλαιντ.:shock: Εγω χλωμο το βλεπω ο Μποιντ να ειναι ο νουμερο 1 της Ροσουμ,δεν μου στεκει.Περισσοτερο πιστευω οτι πρεπει να ειναι ο Κλαιντ 2.0 που ελεγε ο Κλαιντ και ο Μποιντ να ειναι Κουκλα και για καποιο λογο να του εχουν βαλει το αποτυπωμα του Μποιντ ωστε να μπορεσει να προστατευσει την Καρολαιν να γινει Εκο.Γιατι ομως ο Μποιντ βοηθαει να καταστραφει η Ροσουμ τωρα?Και γιατι εβαλε η Ροσουμ την Εκο?

Τα λογια ειναι περιττα.In Joss we trust!:respect:
Τετοιες κατεγηστικες εξελιξεις δεν εχω ξαναδει σε σειρα.

Filmfreak
19 Φεβρουαρίου 2010, 01:02
Τετοιες κατεγηστικες εξελιξεις δεν εχω ξαναδει σε σειρα.

δες Buffy και μετά ξαναπέστο αυτό!!!:grin:

konner kent
31 Μαΐου 2010, 18:10
:shock: + :respect:

.-

Jane1
5 Ιουνίου 2010, 16:31
Για μένα αυτό ήτανε το καλύτερο επεισόδιο που έχω δεί μέχρι στιγμής. :respect: Είχε φοβερές εξελίξεις και μεγάλες ανατροπές. Η Δρ. Σόντερς να σκοτώσει την Μπένετ πάνω που ερωτεύτηκε ο Τόφερ. :*( Η Έκο να μάθει ότι ο Μπάλαρντ δεν ξέρει τίποτα πλέον για τα συναισθήματα που είχε γι'αυτήν. :cry:Και η πιό συγκλονιστική αποκάλυψη ήρθε στο τέλος, ο Μπόιντ κρυβότανε πίσω από όλα αυτά. :shock: Και πάνω που είχε κερδίσει ξανά την εμπιστοσύνη μου. Ένα επεισόδιο που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον και δεν σε άφησε στιγμή να βαρεθείς. :respect:

HristinaB
2 Αυγούστου 2014, 23:40
η σειρά (...) αποσκοπεί στο να σε κάνει να σκεφτείς κι όχι στο να σου προκαλέσει αγωνία και πώρωση.
Σίγουρα αυτό ήθελε ο δημιουργός της, το θέμα, όμως, είναι ότι δεν το κατάφερε όπως θα έπρεπε.

φτάνει το story να είναι καλό κι όχι να πηγαίνει πιο αργά κι από την καθυστέρηση όπως πήγαινε το Dollhouse. Και με εξαίρεση τα 2 τελευταία του πρώτου κύκλου, όλη η πρώτη σεζόν σε κοίμιζε.
Συνήθως με τη gigi διαφωνούμε, σε αυτή την περίπτωση, όμως, έχω τις ίδιες ακριβώς απόψεις.

Το Dollhouse στο σύνολό του είναι μια τεράστια απογοήτευση, που εδώ κι εκεί μας χαρίζει κάποιες μαγικές πινελιές αναδεικνύοντας το αδιαμφισβήτητο ταλέντο του δημιουργού του. Αρκεί;

Για εμένα προσωπικά όχι.
Και με αυτό συμφωνώ.

Ψήφισα "καλό" γι' αυτό το επεισόδιο. Με δεδομένες τις προηγούμενες ψήφους μου, πρόκειται πραγματικά για πολύ υψηλή βαθμολογία. Είναι να απορεί κανείς γιατί δεν έβαλαν τον Tim Minear να γράψει περισσότερα επεισόδια, ο άνθρωπος το 'χει.

Δεν έχω καταλάβει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ σχετικά με τη Σοφίτα και πώς οι άνθρωποι δραπετεύουν από εκεί. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα πώς ξέφυγε ο Ντόμινικ και γιατί φορούσε αυτή την παράξενη στολή, ούτε γιατί η μοναδική του ελπίδα να επιζήσει ήταν αν ξαναγύριζε στη Σοφίτα. :???: Ίσως εξηγηθεί στα επόμενα επεισόδια, ίσως και όχι, δυστυχώς δε με ενδιαφέρει και πάρα πολύ (αν και θα έπρεπε).

Οι ανατροπές του επεισοδίου ήταν ταυτόχρονα έκπληξη και αναμενόμενες. Όταν η Σώντερς μπήκε στο δωμάτιο με την Μπένετ κρατούσε τα χέρια της πίσω από την πλάτη της κι έκανε *μπαμ* ότι κάτι έκρυβε εκεί. Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι περίμενα απλά να χτυπήσει την Μπένετ και σίγουρα όχι να την σκοτώσει, οπότε αυτό ήταν μη αναμενόμενο.

Από την άλλη, όταν στην τελευταία σκηνή εμφανίστηκε ο Μπόιντ από τις σκιές, μου βγήκε ένα αυθόρμητο "το 'ξερα!", πράγμα περίεργο, γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν το ήξερα καθόλου. Ένιωθα, όμως, σαν να το ξέρω, σαν να μην ήταν πραγματικά έκπληξη, ενώ, ταυτόχρονα, ήταν.

Μου άρεσε που είδα και πάλι τη Μέλι/Νοβέμπερ. Και χαίρομαι που το ειδύλλιο Μπάλαρντ/Έκο σβήστηκε, γιατί δεν είχε καθόλου χημεία.