PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Dollhouse 2x12 - The Hollow Men

GTVSBot
16 Ιανουαρίου 2010, 05:00
Σειρά : Dollhouse
Σαιζόν : 2
Επεισόδιο : 12
Τίτλος : The Hollow Men

Κανάλι : FOX
Πρώτη Προβολή : 15/01/2010

Περίληψη :

Η Έκο και οι υπόλοιποι ταξιδεύουν στην Τουσόν, στα κεντρικά της Ρούσομ, με σκοπό να καταστρέψουν τον κεντρικό υπολογιστή...

theo58
16 Ιανουαρίου 2010, 14:26
Σωθηκε ο κοσμος.......:haha:

Αριστο....:respect:

Kal_El_77
16 Ιανουαρίου 2010, 14:59
Σωθηκε ο κοσμος.......:haha:

Αριστο....:respect:
Αυτό ήταν κάτι που το ξέραμε από πέρσι. Ό,τι κι αν έκαναν, όση προσπάθεια και να έβαζαν, ξέραμε ποιο θα είναι το μέλλον. Και αυτό είναι άλλη μία τραγικότητα/twist στο σενάριο του Whedon. Βάζει τους χαρακτήρες του να κάνουν ό,τι μπορούν, be at their best, και παρόλα αυτά είναι καταδικασμένοι να αποτύχουν...

Το επεισόδιο ήταν άψογο, δεν έχει χαλάσει το σερί των αριστουργηματικών επεισοδίων, και οι ερμηνείες ήταν πάρα πολύ καλές... Αποχαιρετήσαμε αρκετούς χαρακτήρες και σιγά σιγά φτάνουμε στην κορύφωση, στο σκοτεινό τέλος...
Joss Whedon and his team, at THEIR best!

elgalla
16 Ιανουαρίου 2010, 21:08
Πολύ ωραίο το επεισόδιο! Η σκηνή με τον Boyd στο τέλος ήταν απλά συγκλονιστική...

oasic1988
16 Ιανουαρίου 2010, 22:39
:respect::respect::respect::respect::respect:

Δεν υπάρχουν λόγια για το επεισόδιο! Το περίμενα πιο χαλαρό μιας και είναι μεταβατικό για το φινάλε αλλά για άλλη μία φορά ο Whedon έδειξε το μεγαλείο του!

sirina
16 Ιανουαρίου 2010, 23:31
Ποσο αγαπω αυτη τη σειρα..

Υπεροχο επεισοδιο, κριμα για την Μελι, ανατριχιασα με τον Μπουντ και την χειροβομβιδα. Δε μπορω να φανταστω τι θα δουμε στο φιναλε, εχω μεγαλη αγωνια..

Και αλλη μια φορα να το πω: ποσο υπεροχος ηθοποιος ειναι ο Βικτορ? Τωρα που υποδυοταν τον Τοφερ αν δεν τον εβλεπα θα ορκιζομουν οτι ειναι ο πραγματικος Τοφερ. Ολα ξεπατικοσουρα, μπραβο του..

fragonard
16 Ιανουαρίου 2010, 23:43
Αριστο το επεισοδιο...Γενικα η δευτερη σεζον τα σπασε και η σειρά απο εκεί που πέρσι μου άρεσε,φέτος ανέβηκε πολύ στην εκτίμηση μου..έδειξε ο δημιουργός το όραμά του...Μακαρι να ήταν έτσι απο την πρώτη σεζόν- ο πιλότος άλλωστε που δεν προβλήθηκε είχε ακριβώς τη λογική και το ύφος των τελευταίων επεισοδίων που απολαύσαμε κάτι που δείχνει πόσο διαφορετική θα ήταν η πρώτη σεζόν!!!

Πανέξυπνο το όλο σκηνικό με τον Μπόιντ, την "αλλαγη των ρόλων" και το θάνατό του....Μια απορία έχω:
Η ουίσκυ, αν κατάλαβα καλά έμεινε μέσα στο κτίριο της Ρόσουμ.Στο 1χ13 την είδαμε μέσα στο κουκλόσπιτο..Πώς κατάφερε και βγήκε? Την έσωσαν έτσι απλά Η έκο και οι υπόλοιποι?Λογικά θα το δούμε στο επόμενο επεισόδιο, η μπορεί και να έχει και λίγη σημασία το πως ξαναπήγε πίσω..

Κρίμα που τελειώνει το dollhouse, αλλά τουλάχιστον θα το θυμόμαστε και για το γεγονός ότι μόλις σε 26 επεισόδια έδωσε πολλά εξαιρετικά επεισόδια και στιγμές-κυρίως στη δεύτερη σεζόν- που θα αποτελούν σημείο αναφοράς...

oasic1988
16 Ιανουαρίου 2010, 23:46
Μια απορία έχω
Η ουίσκυ, αν κατάλαβα καλά έμεινε μέσα στο κτίριο της Ρόσουμ.Στο 1χ13 την είδαμε μέσα στο κουκλόσπιτο..Πώς κατάφερε και βγήκε? Την έσωσαν Η έκο και οι υπόλοιποι?Λογικά θα το δούμε στο επόμενο επεισόδιο, η μπορεί και να έχει και λίγη σημασία το πως ξαναπήγε πίσω..
Βασικά όταν εκκένωναν το κτίριο της Ροσουμ ο Τόφερ είπε στον Πώλ ότι έβγαλε την Σώντερς έξω!

Filmfreak
17 Ιανουαρίου 2010, 01:10
ψήφισα πολύ καλό μόνο και μόνο γιατί δεν ήταν το κλείσιμο που περίμενα...ήταν όμως πολύ καλό αν και το μπούκωσαν υπερβολικά!!! περίμενα να δω και Alpha σε αυτό, αλλά τελικά δεν έπαιξε...είναι πολύ πιθανό όμως να εμφανιστεί στο επόμενο...έχω μεγάλη περιέργεια να δω πως θα τελειώσει η σειρά στο επόμενο επεισόδιο!!! είμαι σίγουρος οτι θα γίνει χαμός!!!!!:yahoo:

Stinkfist
17 Ιανουαρίου 2010, 03:00
Τι κλείσιμο ήταν αυτό? :mad: Ανατίναξαν τη Ρόσουμ? :thumbdown Πως ξέφυγε η τεχνολογία? Ελπίζω σε απαντήσεις στο επόμενο και όχι ένα απλό χάπι εντ.

ai8erobamwn
17 Ιανουαρίου 2010, 05:59
Φοβερό επεισόδιο με ένα ανατριχιαστικό φινάλε για το Boyd (τι φινάλε δηλαδή...ουσιαστικά όλο το plotline του ξετυλιχτηκε σε ένα επεισόδιο!), ένα ταιριαστό φινάλε για τη Mellie (που εμένα μου ήταν ψιλοαδιάφορη στη σειρά, αλλά με αυτό το τέλος ομολογώ με άγγιξε) και πολλά ερμηνευτικά highlights για αρκετούς ηθοποιούς...Victor-Topher :respect:, Topher και Adelle πολύ πολύ καλοί και φυσικά.... Amy Acker :worthy:!

Ομολογώ πάντως, τόσο "μπούκωμα" στην τελευταία μισή σεζόν, κουραστικό ρε παιδί μου.... Α ρε Fox τι μας κάνεις, μάλλον θα μείνω για πάντα με την περιέργεια και το παράπονο του lost potential. Όλο αυτό τον καιρό που βλέπουμε στο fast forward αυτά που αν δεν κοβόταν η σειρά θα βλέπαμε σε πιο "κανονικούς" ρυθμούς, νιώθω όλο και πιο πολύ το πόσο στράφι πάει μια πολύ καλή ιδέα, με πολύ καλά στημένο backround χαρακτήρων και καταστάσεων και, όπως φάνηκε πολύ έντονα και σε αυτό το επεισόδιο, με ένα ικανότατο cast (αν και η Dushku ερμηνευτικά σαφώς και δεν είναι το "δυνατό χαρτί" του...). Πολύ θα ήθελα να δω Dollhouse comic books, τουλάχιστον εκεί δε θα υπάρχει το άγχος των ratings.

oasic1988
17 Ιανουαρίου 2010, 12:08
Τι κλείσιμο ήταν αυτό? :mad: Ανατίναξαν τη Ρόσουμ? :thumbdown Πως ξέφυγε η τεχνολογία? Ελπίζω σε απαντήσεις στο επόμενο και όχι ένα απλό χάπι εντ.
Φυσικά και θα έχουμε απαντήσεις στο επόμενο! Υπάρχουν τόσα γεγονότα που δεν έχουμε δεί ακόμα, τα οποία οδηγούν σε αυτά που είδαμε στο Epitaph One. Η τελευταία σκηνή που μας δίνει μία ματιά στο μέλλον τουλάχιστον για εμένα προμυνήει πολλά και ότι η τεχνολογία ποτέ δεν ξέφυγε. Όσο για το χάπι εντ, με τον Whedon ποτέ δεν ξέρεις τί να πέριμένεις (πάρε π.χ φινάλε Angel).

lapo
17 Ιανουαρίου 2010, 13:55
δεν νομιζω να εχει απαντησεις αφου το 2χ13 ειναι το epitaph 2 αν καταλαβα καλα

elgalla
17 Ιανουαρίου 2010, 14:00
Φαντάζομαι πως πάλι θα λάβουμε τις απαντήσεις μέσω αναμνήσεων όπως στο Epitaph One...έτσι πάντως δεν νομίζω να μας αφήσει...εκτός δηλαδή κι αν έχει σχέδια να συνεχίσει τη σειρά σε άλλο μέσο (π.χ. comic) αλλά και πάλι δεν το πιστεύω.

SaPiLaS
17 Ιανουαρίου 2010, 16:50
Πολύ καλό το επεισόδιο αν και το περίμενα κάπως διαφορετικό.
O Βίκτορ εξαιρετικός γι'ακόμη μια φορά!:respect:
Τρομερή η εξέλιξη του χαρακτήρα του Τόφερ.
Δεν μου άρεσε το τέλος που δώσαν στον Μπόιντ.
Επίσης μέσα στην Ρόσουμ περίμενα να αντιμετωπίσουν περισσότερες δυσκολίες.
Ελπίζω να δούμε ένα άριστο φινάλε μιας και τα τελευταία επεισόδια κινήθηκαν σε πολύ υψηλά επίπεδα.

great
17 Ιανουαρίου 2010, 17:41
Ψήφισα καλό.
Ίσως από τα προηγούμενα επεισόδια να περίμενα και αυτό να είναι για μένα στο ίδιο επίπεδο αλλά κάπου δεν έκανε deliver.

Το θέμα με τον Μπόιντ λίγο ακόμα μου ξενίζει. Το είδαμε στο Epitaph One να είναι με τους καλούς αν δεν κάνω λάθος. Ελπίζω ότι ο Whedon δεν θα αφήσει εκκρεμότητες και τέτοιες τρύπες στο σενάριο και θα τα κλείσει όλα όπως πρέπει.

Εκπληκτικός ο Victor σαν Τόφερ για μια ακόμη φορά.

Kal_El_77
17 Ιανουαρίου 2010, 18:00
Ψήφισα καλό.
Ίσως από τα προηγούμενα επεισόδια να περίμενα και αυτό να είναι για μένα στο ίδιο επίπεδο αλλά κάπου δεν έκανε deliver.

Το θέμα με τον Μπόιντ λίγο ακόμα μου ξενίζει. Το είδαμε στο Epitaph One να είναι με τους καλούς αν δεν κάνω λάθος. Ελπίζω ότι ο Whedon δεν θα αφήσει εκκρεμότητες και τέτοιες τρύπες στο σενάριο και θα τα κλείσει όλα όπως πρέπει.

Εκπληκτικός ο Victor σαν Τόφερ για μια ακόμη φορά.
Ο Μπόιντ στο Epitaph One είχε εμφανιστεί σε flashback, στη σκηνή που είδαμε και στο προηγούμενο επεισόδιο, με την Δρ. Σώντερς στο ιατρείο, την ώρα που ετοιμαζόταν να "φύγει" και ήταν τραυματισμένος.

greg_m
17 Ιανουαρίου 2010, 18:42
μάλλον πρέπει να ξαναδούμε το epitaph one έστω και για αυτές τις λεπτομέρειες

great
17 Ιανουαρίου 2010, 18:58
όντως...
Για το Epitaph Two νομίζω ότι θα τα δω και τα δυο μαζί για να το ευχαριστηθώ καλύτερα

Kal_El_77
17 Ιανουαρίου 2010, 19:04
όντως...
Για το Epitaph Two νομίζω ότι θα τα δω και τα δυο μαζί για να το ευχαριστηθώ καλύτερα
Το ίδιο έχω σκεφτεί κι εγώ. Την επόμενη Παρασκευή το βράδυ Epitaph One, και Σάββατο πρωί πρωί Epitaph Two!

dalas9
17 Ιανουαρίου 2010, 19:41
Πάντως και στα δύο season finale έχει πέσει τρελό ψαλίδι και σύμπτυξη για να φτάσει εκεί που θέλει που κάποιες στιγμές είναι αρκετά ενοχλητικό. Δεν κατηγορώ τον δημιουργό, το έχουμε δει αρκετές φορές να γίνεται αυτό το πράγμα εξαιτίας των κωλό ratings και όχι μόνο -και γενικότερα ήταν ένα καλό επεισόδιο- αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι το "press enter" ήταν το καλύτερο "μαξιλαράκι" που θα μπορούσε να σκεφτεί για να "σώσει" την κατάσταση...

Krasas
17 Ιανουαρίου 2010, 19:42
Το Epitaph One έπαιξε τελικά ποτέ στο Fox; Θα παίξει καθόλου πριν το Epitaph Two, ή κάποιοι θα ξύνουν το κεφάλι τους;

savvas999
17 Ιανουαρίου 2010, 21:01
Άριστο επεισόδιο το οποίο μας προετοιμάζει για ένα μεγαλειώδες φινάλε...
Σωστός ο dalas9. Πάντως ελπίζω όλοι να κατάλαβαν τι "έκρυβε" αυτή η σειρά, και πόσο θα την απολαμβάναμε αν τελικά πήγαινε στον ρυθμό που ήθελε ο Whedon.

joel_barris
17 Ιανουαρίου 2010, 21:12
Ωραίο επεισόδιο αλλά και αυτό επάσχε στο ίδιο σήμειο με τα περισσότερα από τα προηγούμενα επίσης πολύ καλά επ τους δεύτερου μισού της σεζόν, στο ότι φαίνεται ότι τρέχει η πλόκη παράπανω από όσο θα πρέπε για να προλάβουν και εχούμε ψιλομπουκώσει από εξελίξεις. Ακόμα και έτσι όμως φαίνεται πόσο καλύτερη θα μπορούσε να είναι η σειρά αν δεν είχε επηρεαστεί τόσο από εξωγενείς παράγοντες (τα κουστούμια του FOX, ratings).

Happy end? σε σειρά του Whedon? :rotfl::rotfl::rotfl::rotfl::rotfl::rotfl:

EmpressKaileena
17 Ιανουαρίου 2010, 22:28
Υπεροχο επεισοδιο. Συμφωνω κι εγω οτι το ''μπουκωσαν'' οσο δεν παει και σε αυτο ευθυνεται το $$$$καναλο κι οχι ο δημιουργος του... Επρεπε να τελειωνει γρηγορα για να μην μεινουμε με την απορια στο χερι.

:rotfl::rotfl:

sirina
17 Ιανουαρίου 2010, 22:34
^
Μπαφοφιναλε σποιλερ.
Ποσους νεκρους μετρησαμε για να φτασουμε στο χαπι εντι ομως?Ποια η πιθανοτητα ο θεουλης να ξεχασει οτι ειναι σαδιστης?

Stinkfist
17 Ιανουαρίου 2010, 23:14

Οποιοδήποτε φινάλε πλην της ολοκληρωτικής καταστροφής της ανθρωπότητας, θα είναι χάπι εντ αγαπητέ.

24-400
17 Ιανουαρίου 2010, 23:15
Και φυσικά κάποιοι που δεν έχουμε δει ακόμα Angel και Μπάφοι ίσως,λέω ίσως να μην θέλουμε να ξέρουμε αν έχει happy end η όχι κι αν μετρήσαμε νεκρούς...

Filmfreak
17 Ιανουαρίου 2010, 23:24
:offtopic: όντως παιδία, δεν έχουν τελειώσει όσοι βλέπουν Dollhouse και Buffyverse...κάποιοι δεν έχουν καν αρχίσει...το κατά πόσο έχουν happy ending ή όχι τα finale άλλων σειρών του Whedon δεν νομίζω οτι χρειάζεται αν το αναλύετε σε τόπικ του Dollhouse...:offtopic:

sirina
18 Ιανουαρίου 2010, 00:35
Το διορθωσα το ποστ μου αλλα πριν πικραθειτε οτι σας σποιλεριασαμε να πω οτι το τι ειναι χαπι και τι οχι σε γουεντονικες σειρες ειναι πολυ πολυ σχετικο. Και παλι συγγνωμη αν καποιος χαλαστηκε..

Filmfreak
18 Ιανουαρίου 2010, 00:55
καλά εγώ δεν το είπα για κακό...εγώ προσωπικά έχω σποιλεριαστεί για πολύ χειρότερα τόσο για Buffyverse, όσο και για διάφορες άλλες σειρές κατά καιρούς και δεν το είπα για μένα...αν μετά από τόσες σαιζόν Buffy και Angel δεν είχα καταλάβει το μουντ τους, θα ήταν ανησυχητικό...για άλλα παιδιά που θέλουν να ξεκινήσουν κάποια άλλη σειρά του Whedon από το Dollhouse ή που είναι στη μέση, θεωρώ προσωπικά οτι όσο να ναι αποθαρρύνονται όταν ακούν οτι η σειρά που βλέπουν δεν καταλήγει σε χάπι εντ...άλλο να το βλέπεις στην πορεία και άλλο να το ξέρεις από πριν...όπως είπες όμως όλα είναι σχετικά στις σειρές του master, o οποίος είναι πάντα απρόβλεπτος και θέτει τους δικούς του όρους...

mamra_best
18 Ιανουαρίου 2010, 01:07
(Αν περιμένουμε το τέλος μια σειράς να καταλάβουμε αν είναι καλή ή όχι... κάτι δεν πάει καλά. :P )

Όσο για το Dollhouse, τι άλλο να προσθέσω, αφού δεν βλέπουμε αυτό που έπρεπε να δούμε, τα λόγια είναι περιττά. Ας πάει στο HBO να βρει την υγειά του.

annie5
18 Ιανουαρίου 2010, 01:12
Απίστευτες εξελίξεις στο επεισόδιο.
Η αλήθεια είναι ότι γίνονται τόσα πολλά πράγματα που δεν προλαβαίνεις να τα χωνέψεις όλα μαζί, αλλά τι να κάνουμε παρά το τίποτα καλύτερα να έχουμε λίγα υπεργεμάτα επεισόδια..
Φαντάζομαι ότι θα δωθούν αρκετές εξηγήσεις στη συνέχεια για το πως ξέφυγε η τεχνολογία.
Πάντως έχοντας δει το epitaph one το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα έχουμε happy end. Ο κόσμος έχει σχεδόν καταστραφεί και υπάρχουν ελάχιστοι επιζώντες.
Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να υπάρξει μια νότα αισιοδοξίας για το μέλλον στο τέλος αλλά και πάλι αυτό δεν το λες happy end...

smile88
18 Ιανουαρίου 2010, 18:20
Πολυ καλο ψηφισα.Δεν ξερω γιατι,αλλα το κλιμα δεν ηταν οπως στα προηγουμενα επεισοδια.Ασε που ενιωθα ταυτοχρονα οτι παραφορτωθηκα με πληροφοριες και δεν τα επιανα κιολας και οτι ειδα μονο 10 λεπτα...:???:
Δεν εχω κατανοησει καλα καλα τις πραξεις του Μποιντ,ειχε δει οτι θα ξεφυγει η τεχνολογια και ηθελε την Εκο για το εμβολιο και για αυτο τα εκανε ολα αυτα?Λιγο καπως μου φανηκε ολο αυτο. (Και εδω δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι ηταν τοσο ξεχωριστη η Εκο με τον εγκεφαλο της,απλα ετυχε?)
Κατα τα αλλα,θεικο επεισοδιο!Ο Βικτωρ/Αντονι τα εσπασε παλι ως Τοφερ,οι θανατοι των Μελλυ και Μποιντ ηταν ταυτοχρονα σοκαριστικοι και συγκινητικοι,αυτο το χαμογελο του Μποιντ θα με στοιχειωνει...(ειπαμε,ο Whedon τους εχει τους θανατους...:yes:)
Και η Ουισκι/Κλερ/Κλαιντ/whatever τα εσπασε!:respect:Μακαρι να την βλεπαμε περισσοτερο...

Βρουμ για το φιναλε τωρα...:(

Kal_El_77
18 Ιανουαρίου 2010, 19:05
Δεν εχω κατανοησει καλα καλα τις πραξεις του Μποιντ,ειχε δει οτι θα ξεφυγει η τεχνολογια και ηθελε την Εκο για το εμβολιο και για αυτο τα εκανε ολα αυτα?Λιγο καπως μου φανηκε ολο αυτο. (Και εδω δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι ηταν τοσο ξεχωριστη η Εκο με τον εγκεφαλο της,απλα ετυχε?)

Ο Μπόιντ, ως ιδρυτής της μεγαλοφαρμακευτικής, έκανε αυτό που "κάνουν" όλες οι μεγάλες εταιρίες... Ήθελε να βγάλει κάτι "κακό" στον κόσμο, και να είναι και ο μοναδικός κάτοχος του αντίδοτου! Είναι μία από τις γνωστές θεωρίες συνωμοσίας που κυκλοφορούν όλα αυτά τα χρόνια για τις φαρμακευτικές και τις μεγαλοεταιρείες, που θέλουν να βλάψουν τον αθώο πολίτη, με σκοπό το κέρδος τους. Ναι, ο Big Bad του Dollhouse είναι μια πολυεθνική φαρμακευτική, όπως και ο Big Bad στο Angel ήταν μια μεγάλη Δικηγορική εταιρεία... ;)

Όσον αφορά την Έκο, ήταν ιδιαίτερη, η εκλεκτή, η "chosen one", που στο dna της υπήρχε αυτό που θα τους έδινε το αντίδοτο, και θα ήταν το μέσο που θα τους έφερνε το μονοπώλιο στην αγορά και ταυτόχρονα τα μεγάλα κέρδη... Ο Μπόιντ είπε ότι κρατάνε αρχεία όλων όσων μπορεί να έχουν εξεταστεί στον κόσμο, και αυτή ήταν The One!

Και κάτι άσχετο, όσον αφορά τα σχόλια που βλέπω τις τελευταίες εβδομάδες για το πόσο καλή έχει γίνει η σειρά, σε σχέση με την 1η σεζόν και με τις εξελίξεις και όλα αυτά που βλέπουμε φέτος, και το πως άλλαξε η σειρά από την στιγμή που έμαθε ο Whedon ότι κόπηκε...

1ον, μην ξεχνάτε πόσο χλιαρά ξεκίνησε και ο Angel, αλλά ιδιαίτερα η Buffy... Αν είχαμε μείνει στην 1η σεζόν της, τότε δεν θα μιλάγαμε για το έπος που μιλάμε τώρα, 12 χρόνια μετά... ;)

2ον, λέτε ότι επειδή κόπηκε, έχει κάνει αυτά τα επεισόδια ΑΨΟΓΑ. Αν ήταν οποιοσδήποτε άλλος δημιουργός, και ήξερε ότι η σειρά του είναι τελειωμένη, σίγουρα θα προσπαθούσε να δώσει ένα κάποιο κλείσιμο στην ιστορία του, χωρίς όμως να μας παρουσιάζει τόση τροφή για το μυαλό, και θα ήταν κάτι πολύ απλοϊκό, ίσα ίσα μέχρι να καεί η σειρά. Παρόλα αυτά, μας έχει δώσει απίστευτες στιγμές, και δεν το παράτησε, έμεινε πιστός στο όραμά του και μας χάρισε αυτό που είχε στο μυαλό του εξαρχής. Για το γεγονός και μόνο ότι δεν το άφησε στη μοίρα του, και έβαλε τον καλύτερό του εαυτό σε αυτά τα 8 προηγούμενα επεισόδια, του αξίζουν πολλά μπράβο και άπειρα :respect:

Τέλος :offtopic: :)

@ dallas: Φίλε Αντώνη, ούτε αυτό, αλλά ούτε το 1χ12 ήταν season finale... Το Omega (1x12) δεν προοριζόταν για season finale, λόγω του Epitaph One, αλλά τελικά το Φοξ έβαλε ΚΑΙ εκεί το χεράκι του... :)

dalas9
18 Ιανουαρίου 2010, 22:37
@ dallas: Φίλε Αντώνη, ούτε αυτό, αλλά ούτε το 1χ12 ήταν season finale... Το Omega (1x12) δεν προοριζόταν για season finale, λόγω του Epitaph One, αλλά τελικά το Φοξ έβαλε ΚΑΙ εκεί το χεράκι του... :)

To Omega προφανώς και ήταν το season finale (και σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει, αλλά και αν σκεφτείς ότι το 2x01 ξεκινάει από το σημείο που τελειώνει το Omega) αλλά αυτό που ήθελα να πω δεν έχει να κάνει με το ποιο τελικά ήταν το season finale.

Μόνο σε μένα δηλαδή υπάρχει αυτή η αίσθηση ότι κάποια πράγματα έγιναν βιαστικά και κάποια άλλα στριμώχτηκαν σε μερικά επεισόδια για να προλάβουν να "ειπωθούν"; Κι όπως θα παρατήρησες δεν είπα ότι αυτό αποτελεί μομφή κατά του δημιουργού.

fragonard
18 Ιανουαρίου 2010, 22:56
^
ότι τα πράγματα έγιναν βιαστικά ισχύει και σαφέστατα δεν είναι, όπως λες, μομφή για το δημιουργό..Ωστόσο ακριβώς για το λόγο αυτό οφείλουμε να του αναγνωρίσουμε πως παρ' όλες τις επεμβάσεις που έγιναν-που ήταν πολλές- κατάφερε τελικά να φέρει τη σειρά και τις εξελίξεις στο σημείο που ήθελε και να δείξει έστω και σε μόλις 26 επεισόδια το όραμά του.και όπως προανέφερα η σειρά φέτος ανέβηκε πάρα πολύ...

Και για να πώ την αλήθεια εμένα δε με χάλασε καθόλου το ότι είχε γρήγορες εξελίξεις..Ναι μεν έτρεχε να προλάβει να τα δείξει όλα και η επερχόμενη καταστροφή του κόσμου ίσως φάνηκε πως ήρθε λίγο ξαφνικά και απότομα, αλλά τουλάχιστον χωρίς να αλλάξει το όραμά του, το προσάρμοσε στα συγκεκριμένα επεισόδια..Ε και τουλάχιστον μπορεί να κόπηκε η σειρά αλλά επιτέλους γνωρίζουμε τί είχε στο μυαλό του ο ίδιος,δηλαδή μια ιστορία με αρχή μέση και τέλος και δε θα προσπαθούμε να μαντέψουμε, τί και πως θα εξελισσόταν η σειρά όπως θα κάναμε στην περίπτωση που κοβόταν και δεν είχε προλάβει να κλείσει την ιστορία, όπως δηλαδή κάνουμε με πολλές σειρές που κόπηκαν..

Kal_El_77
18 Ιανουαρίου 2010, 23:06
To Omega προφανώς και ήταν το season finale (και σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει, αλλά και αν σκεφτείς ότι το 2x01 ξεκινάει από το σημείο που τελειώνει το Omega) αλλά αυτό που ήθελα να πω δεν έχει να κάνει με το ποιο τελικά ήταν το season finale.

Μόνο σε μένα δηλαδή υπάρχει αυτή η αίσθηση ότι κάποια πράγματα έγιναν βιαστικά και κάποια άλλα στριμώχτηκαν σε μερικά επεισόδια για να προλάβουν να "ειπωθούν"; Κι όπως θα παρατήρησες δεν είπα ότι αυτό αποτελεί μομφή κατά του δημιουργού.

Δεν είπα ότι το σχόλιό σου ήταν μομφή προς τον Δημιουργό (με Δ κεφαλαίο :p ), απλά θέλω να τονίσω ότι το season finale ΗΤΑΝ ανέκαθεν για τον Δημιουργό το Epitaph One. Μπορεί να σε ξενίζει σαν ιδέα, μιας και ουσιαστικά έκλεισε το κεφάλαιο/ιστορία στο 12, αλλά όταν ευκαιρήσεις και δεις και τα υπόλοιπα αριστουργήματά του, θα καταλάβεις ποια είναι η λογική του Whedon στο story planning & story telling. Όσοι έχουν δει Buffy, ας θυμηθούν το finale της 4ης σεζόν!

Η απόφαση να προβληθεί ως finale ήταν του Fox, και γι αυτό δεν προβλήθηκε ποτέ το Epitaph One, μιας και οι ίδιοι δεν ήταν βέβαιοι για το αν θα συνεχιζόταν η σειρά και φυσικά, ΟΙ ΠΩΛΗΣΕΙΣ των DVD (θα ήταν τεράστιο κίνητρο για πολλούς να έχουν στα χέρια τους ένα (δύο, τελικά) unaired επεισόδια του Whedon, πράγμα το οποίο απέδωσε καρπούς το καλοκαίρι με την κυκλοφορία του Dvd). Η αρχική σκέψη του Whedon ήταν: Season finale= Epitaph One.

Γενικώς να ξέρεις πως ο Whedon δεν πίστεψε και δεν χρησιμοποίησε ποτέ cliffhangers από τη μία σεζόν στην άλλη (εκτός από 2 μόνο φορές, την ίδια χρονιά σε 2 σειρές του), γιατί (όπως έχει δηλώσει και ο ίδιος) 1ον) δεν ήταν βέβαιος για το μέλλον των σειρών του, και ήθελε πάντα να έχει προλάβει να πει αυτό που θέλει να πει και 2ον) γιατί θέλει να προλάβει να πει αυτό που θέλει να πει σε κάθε σεζόν του! Μπορεί το τελευταίο να ακούγεται λίγο αλαζονικό, από την άποψη "είμαι ο Whedon, έχω τα guts να κλείσω την ιστορία μου, γιατί ξέρω ότι μπορώ να αναπτύξω κάτι άλλο στις επόμενες/επόμενη σεζόν μου" (και το οποίο ισχύει, ουσιαστικά), αλλά ο λόγος που το κάνει είναι καθαρά για το fan base του, το ευχαριστώ του στους οπαδούς του, και η δικαίωση για αυτό που παρακολουθούσαν μία ολόκληρη τηλεοπτική σεζόν! Αυτή είναι μία κίνηση εκ μέρους του την οποία δεν βλέπουμε συχνά από άλλους δημιουργούς στις μέρες μας (πόσες σειρές σταμάτησαν απότομα, γιατί πίστευαν ότι θα συνεχιστούν?).

όσον αφορά το Dollhouse, είχε εκφράσει την επιθυμία να έχει την δυνατότητα των 9 ακόμα επεισοδίων σε αυτή τη σεζόν (δλδ full season των 22 επεισοδίων), για να μπορέσει να κλείσει οριστικά το παραμύθι του, παρόλα αυτά, και επειδή είναι άνθρωπος που ξέρει το χώρο, προσπάθησε να συμπιέσει κάποια πράγματα από την αρχή της σεζόν σε αυτά τα 13 επεισόδια, για να μπορέσει να χαρίσει στο (όποιο λιγοστό) κοινό του ένα κλείσιμο. Και να μην είχε κοπεί η σειρά, πιστεύω ότι κάπως έτσι θα εξελισσόταν, ίσως σε λίγο πιο χαλαρά επίπεδα, ένεκα των 9 επιπλέον επεισοδίων. Τέσπα, όλα αυτά είναι εικασίες, είτε από προσωπικές δηλώσεις του ίδιου (οι οποίες και πάλι δεν μπορούν να θεωρηθούν μετρήσιμες, με γνώμονα το "what if...") αλλά και από προσωπική μου άποψη, από αυτά που μας έχει χαρίσει ο Δημιουργός (εξακολουθεί να είναι με κεφαλαίο Δ :lol: ).

Κατάφερα και ξέφυγα πάλι, και είμαστε off topic, αλλά σίγουρα μπορούμε να συνεχίσουμε αυτή τη κουβέντα στο θέμα που θα ανοιχθεί για σχολιασμό όλης της σειράς, αμέσως μετά τη προβολή και του τελευταίου επεισοδίου ;)

Επίσης, το αρχικό 2x01 συνεχιζόταν από το Epitaph One (είχε βγει η Felicia Day και είχε δηλώσει ότι έπαιζε στο 1ο), αλλά τελικά προσαρμόστηκε το επεισόδιο, και τις σκηνές αυτές θα τις δούμε στο Epitaph Two ;)

dalas9
19 Ιανουαρίου 2010, 00:28
Θα περιμένω πάντως να δω το ending που θα δώσει με το epitaph 2 και μετά θα πω την συνολική άποψη μου για την σειρά. Προσωπικά προτιμώ να κρίνω μια σειρά απ' αυτό που βλέπω και όχι βασιζόμενος στις οποιεσδήποτε προθέσεις ενός Δημιουργού (στο έκανα το χατήρι) τυγχάνει να γνωρίζω από προηγούμενες δουλειές του (ούτε αυτό είναι μομφή λέμε). Έχω κάποιες μικρές αντιρρήσεις με τον τρόπο κλεισίματος κάποιων από τα plotlines της σειράς αλλά αν θέλετε τα συζητάμε κάποια άλλη στιγμή.

υ.γ. Ξέρεις ότι έκανα μεγάλη προσπάθεια για να αντέξω την 1η σεζόν της Buffy και ελπίζω κάποια στιγμή να βρω το "κουράγιο" να την συνεχίσω... :P

[/οφτοπικ]

lostS4
19 Ιανουαρίου 2010, 01:40
Πάντως εγώ σκέφτομαι ότι αν η σειρά δεν κοβόταν και κυλούσε όπως το είχε φανταστεί ο Whedon και η ομάδα του, φαντάζεστε τι φρίκη θα τρώγαμε όταν μας αποκαλυπτόταν ο Μπόιντ ως ο δεύτερος ιδρυτής? :shock:

Ωραίο επεισόδιο, εξελισσόταν βέβαια πολύ γρήγορα και έπρεπε να παρακολουθείς προσεχτικά για να καταλάβεις τι συμβαίνει, still..... :respect:

Reben
19 Ιανουαρίου 2010, 10:34
Εμένα δε με χάλασε το «μπούκωμα». Από τη στιγμή που η σειρά κόβεται, αυτό ήταν κάτι που περιμέναμε να δούμε. Το επεισόδιο πάντως ήταν εξαιρετικό! Και το γεγονός ότι ο δημιουργός κατάφερε παρά το «μπούκωμα» να διατηρήσει τη συνοχή της ιστορίας, του δίνει πολλούς πόντους.

Υπάρχουν κενά; Βεβαίως και υπάρχουν. Είναι όμως πολύ δύσκολο, αν όχι ακατόρθωτο να συμπιέσεις μια ολόκληρη ιστορία σε ένα επεισόδιο χωρίς να αφήσεις τρύπες. Άλλωστε δεν νομίζω πως αυτό είναι το ζητούμενο στο Dollhouse, δεδομένων των συνθηκών.

Είμαι σίγουρος ότι το τελευταίο θα είναι ακόμα καλύτερο, ίσως το καλύτερο όλων. Και το Dollhouse θα κλείσει αφήνοντας μου μια γλυκόπικρη γεύση. Ίσως έχω γίνει κουραστικός να το λέω συνέχεια, αλλά το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό όταν ακούω για το Dollhouse είναι η σπαταλημένη δυναμική του…

t0ny3
19 Φεβρουαρίου 2010, 17:39
Εχω κουραστει τις τελευταιες 2 μερες να γραφω την λεξη "αριστο".:P Παρα πολυ καλο επεισοδιο με το οποιο εκλεισε το κεντρικο στορυ της σειρας και τωρα το μονο που μενει ειναι να δουμε τι και πως εγινε και φτασαμε στο μελλον.Εξαιρετικες ερμηνιες και σε αυτο το επεισοδιο απο Δρ Σωντερς,Βικτο(φε)ρ αλλα και Μποιντ.Πολυ συγκινητικο το τελος του Μποιντ που αν και τελικα ηταν κακος εγω τον συμπαθουσα πολυ.Τελικα βγηκα λαθος και οντως ο Μποιντ ειναι ο ιδρυτης της Ροσουμ.Βεβαια ακομα δεν μπορω να το χωνεψω και μου στεκεται λιγο παραξενο.Υποθετω φταιει το οτι γινονται ολα τοσο γρηγορα.Αν ειχε τον χρονο ο Τζος τοτε σιγουρα θα μας το ειχε προσφερει καλυτερα και πιο αριστουργηματικα οχι οτι δεν ηταν και ετσι οπως το αποκαλυψε.Δηλαδη ο Μποιντ σαν μεγαλος επιχειρηματιας ηθελε να εχει το μονοπωλειο χρησιμοποιοντας την Εκο ως αντιδωτο και τον Τοφερ ως εμεσο συνεργο του.Χμ... δεν ακουγεται και κακο.:P

Συγκινητικηο το τελος της Μελλυ η οποια αποφασισε να δωσει ενα τελος στην ζωη της.Ωραια η ιδεα του "Press Me" και εκπλητικος ο Τοφερ (ο Original μην μπερδευομαστε) να κανει μονολογους και να συνηδητοποιει πως αυτος ευθυνεται για ολα αυτα.

Καλα απο το Epitaph 1 ξεραμε πως οτι και να κανουν οι χαρακτηρες δεν θα μπορουσαν να αποτρεψουν την κατασταση.Παντως εγω υποστηριζω φανατικα τις πραξεις τοτ Τζος.Χαιρομαι που μπορω εστω και ετσι να δω τι πραγματικα σκεφτοταν για την σειρα ο Τζος παρα να εβλεπα ενα πιο ρεαλιστικο σεναριο στα τελευταια επεισοδιο με ενα πιο χαλαρο φιναλε και με ενα ψηλοκλεισιμο.Ευγε Τζος που παλεψες μεχρι και την τελευταια στιγμη.

Μια γρηγορη ματια στο Epitaph 1 και μετα το μεγαλο φιναλε με Epitaph 2.:dance:

Jane1
5 Ιουνίου 2010, 23:00
Αυτό το επεισόδιο σε σχέση με το προηγούμενο, χάνει πόντους. Κατά τα άλλα ήταν αρκετά καλό. Ευτυχώς ξαναείδαμε τον Βίκτορ ως Τόφερ, που ήταν από τις κορυφαίες σκηνές της σειράς.:thumbsup1 Πολύ συγκινητικός ο θάνατος της Μέλυ, αν και αναμενόμενο. Όση εμπιστοσύνη μας έβγαλαν για τον Μπόιντ από την αρχή της σειράς, τόσο μας σόκαραν με την αποκάλυψη της αλήθειας. Πάω για φινάλε "Epitaph two" και τρέμω τι θα δώ, γνωρίζοντας πλέον τον Whedon. :*(

HristinaB
3 Αυγούστου 2014, 01:32
Ψήφισα "μέτριο", γιατί, παρά τα δύο θετικά του (ο Βίκτορ ως Τόφερ και η αυτοκτονία της Μέλι), είχε πολλά αρνητικά:

1. Η Μέλι βρίσκεται σε κατάσταση Δολοφόνου Κούκλας, αλλά αρκούν δυο γλυκά λόγια του Μπάλαρντ για να την "ξυπνήσουν";;; Έλα, σε παρακαλώ... Εκνευριστικά εύκολη λύση, που δεν είχε καμία λογική.
2. Πότε πρόλαβαν Άντονι και Πρίγια να φτάσουν στην Αριζόνα από το Λος Άντζελες;;; Και να μπουν στα Κεντρικά χωρίς να τους ενοχλήσει κανείς...
3. Ο όρος cerebral spinal column που είπε ο Μπόιντ δεν υπάρχει και δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Ας έλεγε απλά spinal fluid να τελειώνουμε.
4. Η διαδικασία συλλογής του εγκεφαλονωτιαίου υγρού (ΕΝΥ) ήταν πολύ κουλ οπτικά, αλλά, φυσικά, παντελώς λάθος ιατρικά. Για να μη σχολιάσω το γεγονός ότι η Έκο (ή Καρολάιν; ) σηκώθηκε από την καρέκλα και ντύθηκε σαν να μη συνέβη τίποτα μετά.
5. Ο Μπόιντ ανέφερε το δείγμα αίματος που είχε προσφέρει η Καρολάιν, για να δει αν ήταν συμβατή για δότρια μυελού των οστών. Θα υποθέσω ότι από εκείνο το δείγμα ανακάλυψε η Ρόσουμ την ικανότητά της να παράγει αυτά τα διαβόητα "αντισώματα" μετά από κάθε Εντύπωμα -- αυτή η υπόθεση είναι η πιο λογική εξήγηση (γι' αυτό χρειάζονταν την Καρολάιν ως Κούκλα) και, ταυτόχρονα, η πιο ΠΑΡΑΛΟΓΗ: αφού ακόμα η Καρολάιν ΔΕΝ είχε μπει σε κατάσταση Κούκλας, πώς στο καλό ήξεραν ότι είχε την ικανότητα να παράγει αυτά τα αντισώματα; Αφού ΔΕΝ τα είχε παράγει ακόμα!!!! Ακόμα κι όταν μπήκε σε κατάσταση Κούκλας δεν ήταν δυνατόν να τα είχαν ανακαλύψει, μιας και ποτέ δεν της πήραν ΕΝΥ όσο ο Μπόιντ ήταν ο Ελεγκτής της.
6. Για ποιο λόγο ο Κλάιντ χρησιμοποίησε το σώμα της Ουίσκι για να μεταφέρει την προσωπικότητά του; Πόσο ΓΕΛΟΙΟ ήταν αυτό; Γιατί γυναικείο σώμα; Και γιατί την Ουίσκι; Μόνο και μόνο για να επιστρέψει η Άκερ στο ρόλο; Στο προηγούμενο επεισόδιο δεν είπαν ότι ήταν Κοιμωμένη; Τελικά, ήταν Κοιμωμένη και μετά έγινε Κλάιντ; Ή ήταν Κλάιντ εξαρχής; Το όλο θέμα είναι παράλογο και εκνευρίζομαι μ' αυτές τις βλακείες. :punch:
7. Όταν ο Ντόμινικ στο προηγούμενο επεισόδιο είπε ότι ο Κλάιντ πέθανε στη Σοφίτα, τι ακριβώς εννοούσε; Γιατί ειλικρινά δεν έχω καταλάβει τίποτα απολύτως.