PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Survivor Season 1-19 Official Discussion Thread

dimath
20 Μαΐου 2010, 13:56
Official Discussion Thread
(απαραίτητα τα spoiler tags)

http://i48.tinypic.com/hramnt.jpg

Εδώ θα συζητάμε για τις σεζόν 1-19 του Survivor (για την 20η εδώ (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=30379)). Επειδή η κάθε σεζόν είναι αυτοτελής, μπορεί κάποιος να δει την 19η αλλά να μην έχει δει καμία από τις προηγούμενες. Συνεπώς, μεγάλη προσοχή στα spoiler tags και να τα χρησιμοποιείτε για οποιαδήποτε σεζόν κι αν θέλετε να σχολιάσετε (εννοείται πως πριν το spoiler tag θα πρέπει να είναι ξεκάθαρο για ποια σεζόν θα είναι το spoiler).

http://i50.tinypic.com/kahgqw.jpg

1. Survivor: Borneo
2. Survivor: The Australian Outback
3. Survivor: Africa
4. Survivor: Marquesas
5. Survivor: Thailand
6. Survivor: The Amazon
7. Survivor: Pearl Islands
8. Survivor: All-Stars
9. Survivor: Vanuatu – Islands of Fire
10. Survivor: Palau
11. Survivor: Guatemala – The Maya Empire
12. Survivor: Panama – Exile Island
13. Survivor: Cook Islands
14. Survivor: Fiji
15. Survivor: China
16. Survivor: Micronesia – Fans vs. Favorites
17. Survivor: Gabon – Earth's Last Eden
18. Survivor: Tocantins – The Brazilian Highlands
19. Survivor: Samoa

dimath
20 Μαΐου 2010, 21:23
Όποιος έχει δει αρκετές σεζόν, ας κάνει αν θέλει μια κατάταξη ώστε να δούμε τις καλύτερες εμείς που ξεκινήσαμε τις παλιότερες τώρα.

Πολύ καλή σεζόν.

Η αρχή με τον φυλετικό διαχωρισμό είχε ενδιαφέρον αλλά καλώς ή κακώς δεν κράτησε για πολύ.

Ήθελα κυρίως να δω την Πάρβετι πως έπαιζε το παιχνίδι στην αρχή. Έφτασε μέχρι την μέση (και λίγο παραπάνω) χωρίς να κινδυνέψει και γενικά δεν απασχόλησε κανέναν νομίζω. Όταν άρχισαν να ζορίζουν τα πράγματα έκανε κάποιες κινήσεις (με αποκορύφωμα το τζακούζι :respect:) αλλά ήταν αργά να αλλάξει τα πράγματα αφού ο Γιούλ είχε πάρει τα ηνία (μεγάλη υπόθεση το II όταν μπορείς να το παίξεις αφού ανακοινωθούν οι ψήφοι) και ο Όζι δεν ήταν το άτομο που θα έκανε τα τρελά σχέδια για να τον ανατρέψει. Έδειξε κάποια καλά στοιχεία αλλά γενικά δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε, ίσως γιατί όπως είπα όταν ξεκίνησε να κάνει κινήσεις σχεδόν όλα είχαν κριθεί.

Ο Γιούλ πολύ καλός παίχτης, δυνατός στα αγωνίσματα και με καλή στρατηγική. Σ' αυτό που ξεχώρισε όμως ήταν πως στο τέλος, ακόμα και όταν χρειάστηκε να παραδεχτεί ότι χειραγωγούσε και τους παίχτες αλλά και τους κριτές το έλεγε με τρόπο που σε έκανε σχεδόν να θέλεις του πεις "μπράβο που με δούλευες τόσο καιρό" αντί "οκ, ψηφίζω Όζι που ήταν φοβερός στα αγωνίσματα και δεν ενόχλησε ποτέ κανέναν".

Ο Όζι, εντάξει, το παιδί της ζούγκλας που ήταν φανταστικός στα αγωνίσματα αλλά από εκεί και πέρα τίποτα άλλο.

Δίκαια νομίζω το πήρε ο Γιούλ.

Καλή σχετικά σεζόν με αποκορύφωμα την ιστορία με Dreamz/Yao. Δεν μου άρεσε το twist πλούσιοι/φτωχοί, δεν ξέρω γιατί.

Ξεκίνησα και την 19 τώρα...
One man show είναι η σεζόν με τον Ράσελ. :respect:

Πέρα από τα νερά και τις κάλτσες, έλιωσα στο γέλιο με την ιστορία που τους έλεγε για την Κατρίνα, ότι ήταν πυροσβέστης, το σκυλί του, που έμεινε για δυο μέρες μετά στη ταράτσα... :lol:

joel_barris
21 Μαΐου 2010, 01:22
Όποιος έχει δει αρκετές σεζόν, ας κάνει αν θέλει μια κατάταξη ώστε να δούμε τις καλύτερες εμείς που ξεκινήσαμε τις παλιότερες τώρα.

Πολύ καλή σεζόν.

Η αρχή με τον φυλετικό διαχωρισμό είχε ενδιαφέρον αλλά καλώς ή κακώς δεν κράτησε για πολύ.

Ήθελα κυρίως να δω την Πάρβετι πως έπαιζε το παιχνίδι στην αρχή. Έφτασε μέχρι την μέση (και λίγο παραπάνω) χωρίς να κινδυνέψει και γενικά δεν απασχόλησε κανέναν νομίζω. Όταν άρχισαν να ζορίζουν τα πράγματα έκανε κάποιες κινήσεις (με αποκορύφωμα το τζακούζι :respect:) αλλά ήταν αργά να αλλάξει τα πράγματα αφού ο Γιούλ είχε πάρει τα ηνία (μεγάλη υπόθεση το II όταν μπορείς να το παίξεις αφού ανακοινωθούν οι ψήφοι) και ο Όζι δεν ήταν το άτομο που θα έκανε τα τρελά σχέδια για να τον ανατρέψει. Έδειξε κάποια καλά στοιχεία αλλά γενικά δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε, ίσως γιατί όπως είπα όταν ξεκίνησε να κάνει κινήσεις σχεδόν όλα είχαν κριθεί.

Ο Γιούλ πολύ καλός παίχτης, δυνατός στα αγωνίσματα και με καλή στρατηγική. Σ' αυτό που ξεχώρισε όμως ήταν πως στο τέλος, ακόμα και όταν χρειάστηκε να παραδεχτεί ότι χειραγωγούσε και τους παίχτες αλλά και τους κριτές το έλεγε με τρόπο που σε έκανε σχεδόν να θέλεις του πεις "μπράβο που με δούλευες τόσο καιρό" αντί "οκ, ψηφίζω Όζι που ήταν φοβερός στα αγωνίσματα και δεν ενόχλησε ποτέ κανέναν".

Ο Όζι, εντάξει, το παιδί της ζούγκλας που ήταν φανταστικός στα αγωνίσματα αλλά από εκεί και πέρα τίποτα άλλο.

Δίκαια νομίζω το πήρε ο Γιούλ.

Κοίτα η Παρβάτι και τότε εξίσου καλή παίκτρια ήταν απλά ήρθαν έτσι τα πράγματα κ δεν μπόρεσε να κάνει κάτι. Όπου χρείαστηκε έκανε κίνησεις όπως ας πούμε ένωσε τις κοπέλες (αγαπημένη της τακτική) και έδιωξε τον alpha male δν θύμαμαι όνομα που άραζε όλη μέρα κ έδινε διαταγές. Απλά με την ανταρσία που έγινε κ βρέθηκαν οι 4 απέναντι σε 7-8 όταν μετά απέκτησαν το πάνω χέρι η συμμάχια τους ήταν ίσως η πιο "ασπαστη" στην ιστορία του παιχνιδιού. Και παρόλα αυτά η Παρβατι προσπάθησε να δίπλαρωσε τον Οζζυ κάτι που ο Yul είδε και την έβγαλε πριν από τον ξανθό μποντιμπιλντερα ρισκάροντας να κερδίσει τα challenges το όρθιο κρέας με τη φυσική του δυνάμη κ να φτάσει τέλικο απέναντι σε ένα jury γεμάτο φιλαράκια. Αυτό και μόνο δείχνει πόσο μεγάλη απειλή ήταν η Παρβατι.

Για το νίκητη συμφώνω απόλυτα. Όσο dominator και να ήταν ο Οζζι, ο Yul έπαιξε τους πάντες σαν μαριονέτες και του λέγαν κ ευχάριστω που μας βγάζεις. Και χρησιμοποίησε ένα idol για να γυρίσει το παιχνίδι χώρις καν να το παίξει.

Τώρα από άλλες σέζον εγώ πρότεινω με κλειστά ματία Micronesia γεμάτη ανατρόπες και απανωτά blindsides και με final 4 που ο κάθενας δούλεψε για να φτάσει ως εκεί.

Επίσης από τις καλύτερες θεωρούνται Amazon και Pearl Islands. Εγώ έχω κατέβασει ήδη Άμαζον γτ απο τα Περλς λόγω του φετινού all stars ξέρω ήδη ποιος το πήρε.

Stubble
21 Μαΐου 2010, 12:19
Έχω δει όλες τις σαιζόν εκτός από την Γουατεμάλα (που την βλέπω χαλαρά τώρα) και τον Παναμά. Δεν μπορώ πραγματικά να τις βάλω στη σειρά, εκτός από την Ταυλάνδη (που κι ο ίδιος ο Προμπστ την κατατασει τελευταία) όλες οι σαιζόν είχαν κάποιο θετικό στοιχείο.

Αμαζόνιος
Ένας από τους πιο entertaining παίκτες όλων των εποχών ήταν σε αυτή τη σαιζόν, ο Rob Cesternino (http://robhasawebsite.com/) που έχει μάλιστα και ένα podcast στο οποίο παίρνει συνεντεύξεις από πολλούς βετεράνους του Survivor. Το συστήνω αν και είναι λίγο spoilerly γιατί αναφέρεται μερικές φορές σε παίκτες και γεγονότα του παρελθόντος.

Βανουάτου
Ένα από τα μεγαλύτερα comeback όλων των εποχών από τον Chris που παραλίγο να ψηφιστεί από τους άνδρες, στο πρώτο συμβούλιο επειδή δεν κατόρθωσε να περάσει τη δοκό ισορροπίας, έμεινε ως ο τελευταίος άντρας και έσπειρε την διχόνοια στη συμμαχία των γυναικών, κέρδισε κρίσιμες ασυλίες και την τελική ψήφο.

Παλάου
Ο πιο dominant παίχτης όλων των εποχών Tom Westman και η μοναδική φορά στην ιστορία που δεν έγινε merge αλλά μια φυλή κατακτήθηκε και έμεινε με μια παίκτρια. Koror!

Φίτζι
Ο πιο συμπαθητικός και επινοητικός παίκτης όλων των εποχών Yau-Man που έφαγε το κεφάλι του από την εντιμότητα του και ο απερίγραπτος πρώην homeless Dreamz

Μαρκέσας
Οι πιο άχρηστες στο τελικό συμβούλιο Vecepia και Neleh. Πρώτη εμφάνιση του Boston Rob

Νήσοι Περλ
Πειρατικό θέμα, ατυχές twist με επιστροφή των outcasts. Rupert Sandra και Jonny Fairplay αξέχαστοι.

Νήσοι Κουκ
Ο Γιουλ αρκετά καλός, αλλά υπερεκτιμημένος γιατί σε εκείνη τη σαιζόν το είδωλο μπορούσε να παιχτεί μετά την ανάγνωση των ψήφων και έτσι κανένας δεν τον ψήφιζε. Ο Όζυ άξιζε τη νίκη γιατί είχε χαρακτήρα να κερδίζει ασυλία μετά την ασυλία

dimath
23 Μαΐου 2010, 13:22
Καλή σεζόν με τον Ράσελ να τραβάει όλα τα φώτα.

Μετά θα πω για αυτόν, τώρα, οι δυο αγαπημένες μου σκηνές από την καθημερινότητά τους. Πρώτα, η Νάταλι και ο αρουραίος! Βλέποντάς την "Barbie" να πλησιάζει τον αρουραίο λέω τώρα θα τον δει και θα αρχίζει να τσιρίζει τρέχοντας πίσω. Όμως, σοκ! Τον βλέπει και λέει... "food" (:shock: :lol:), πλησιάζει σιγά σιγά και του ρίχνει 2-3 γρήγορες με το ξύλο. Τον βάζει σε μια καρύδα και επιστρέφει σαν κυνηγός που φέρνει το θήραμα! Μετά σχολιάζοντας λέει κιόλας ότι της ήταν δύσκολο να τον σκοτώσει γιατί την κοιτούσε, και ήταν τόσο χαριτωμένος, αλλά πεινούσε! (:respect:) Δεύτερη σκηνή, η παλαβιάρα Σάμπο και το ψάρεμα! Πηγαίνει για ψάρεμα με τον εξοπλισμό, επιστρέφει και λέει έχω ευχάριστα και δυσάρεστα νέα. Τα δυσάρεστα είναι ότι έσπασα τον εξοπλισμό και δεν έπιασα τίποτα (όλοι αναρωτιούνται ποια είναι τα ευχάριστα :???: ), τα ευχάριστα είναι ότι έχει πολλά ψάρια! :respect: Η Μόνικα (νομίζω) σχολιάζει μετά: Δηλαδή το καλό νέο είναι ότι έχει πολλά ψάρια στον ωκεανό... :lol:

Κεφάλαιο Ράσελ:
Ας αρχίσω από τα θετικά. Πολύ επιθετική στρατηγική και δίνει ενδιαφέρον στο survivor. Κάνει μυστικές συμφωνίες με όλους πράγμα πολύ ριψοκίνδυνο αφού μπορεί να αποκαλυφθεί και να τον πετάξουν. Και εκεί όμως έχει τον τρόπο του αφού μόλις υποπτευθεί ότι κάποιος πάει να στραφεί εναντίον του, στρέφει όλους τους άλλους πάνω του και τον πετάει έξω. Βρήκε 3 ΙΙ και τα 2 χωρίς κανένα στοιχείο. Για αυτό και μόνο αξίζει πολλά respects!
Τα αρνητικά τώρα. Να κάνεις συμφωνίες με όλους είναι ένα επικίνδυνο, αλλά είναι στρατηγική. Να τους αποκαλείς συνέχεια χαζούς όμως δεν έχει κανένα νόημα. Δεν κερδίζεις τίποτα και πιθανόν να σου γυρίσει μπούμεραγκ. Αχρείαστο συνεπώς και πέρα από αυτό, karma is a bitch! :yes: Στο πρώτο επεισόδιο λέει ότι έκανε συμμαχία με την χαζή κοντομάλλα ξανθιά και την ακόμα πιο χαζή μακρυμάλλα ξανθιά (Νάταλι).
Πάει και λέει την ιστορία για την Κατρίνα που είναι εθνική τραγωδία για τους Αμερικανούς και γενικά "ιερό" πράμα. Ως στρατηγική είναι πολύ καλό γιατί κερδίζεις αρκετή συμπάθεια. Για ποιο λόγο μετά πάει και λέει στον Μικ ότι έχει εταιρεία πετρελαίου και είναι εκατομμυριούχος; Για να κοκορευτεί καταστρέφει τα πάντα! Αποδεικνύεται ψεύτης και εκμεταλλευτής μιας εθνικής τραγωδίας αλλά και μπορεί να του πει κάποιος μετά ότι ένας εκατομμυριούχος δεν έχει ανάγκη τα λεφτά του παιχνιδιού.
Δεν του αρκεί να ελέγχει το παιχνίδι, θέλει και καβάτζες. Αυτό όμως σημαίνει ότι θα χρειαστεί να "κρεμάσεις" κάποιος με συνέπεια ίσως να χάσεις την ψήφο του μετά. Παράδειγμα: στους final four και πριν τον αγώνα ασυλίας κάνει συμφωνία με τον Brett πως όποιος κερδίσει δεν θα πετάξει έξω τον άλλο. Δεν του χρειάζεται κάτι τέτοιο. Και φυσικά στο τέλος αθετεί για 34325 φορά τον λόγο του και τον πετάει έξω.
Τέλος, αφήνει έξω την Σάμπο από την τριάδα την στιγμή που δεν την συμπαθεί κανείς από τους κριτές αφού τους έχει προδώσει.

Παρά τα λάθη του όμως, σε σύγκριση με Ναταλί και Μικ έπρεπε να κερδίσει.

joel_barris
23 Μαΐου 2010, 16:50
Εγώ μόλις τέλειωσα το Amazon που ήταν από τις πιο απολαυστικές σεζόν, με τον καλύτερο κατά τη γνώμη μου παίκτη έβερ, βέβαια το φινάλε ήταν τρελή απογοήτευση αλλά η σεζόν αξίζει.
Στο να είναι η σεζόν τόσο γάματη πίστευω έπαιξε ρόλο ο χωρισμός των tribes σε άντρες γυναίκες που έκανε τους πάντες να κοιτάν την άλλη φυλή και να τους τρέχουν τα σάλια:lol: Είδικα το σκηνικό με τη Σόνα που ήταν για 2 μέρες ετοιμοθάνατη και έκλαιγε τη μοίρα της και μολίς έγινε η αντάλλαγη μελών κ ήρθαν άντρες στο camp αναστήθηκε σε χρόνο dt:lol:
Αλλά ντάξει η σεζόν ανήκε στον Rob C. Για μένα είναι ο καλύτερος και ο πιο αγαπημένος μου παίκτης για πολλούς λόγους. Κύριως γιατί είναι ο μόνος που συνδυάζει τη στρατηγική και είναι και entairtaining σαν προσωπικότητα. Σύνηθως οι καλοί κ επιθετικοί στρατηγικοί παίκτες έχουν έπαρση, δν έχουν χίουμορ ή γενικά είναι άρκετα ωραίοπαθεις (Boston Rob, Russell, Parvati, Steven, Cirie κτλ). Ο Ρομπ όμως ήταν αυτοσαρκαστικός, ήταν συμπάθης και έλεγε τρομέρες ατάκες όπως το αξέχαστο "Get the girls some chocolat and peanutbutter, Probst" όταν τα δυο κορίτσια είπαν ότι θα γδυθούν για να φάνε σοκολάτα και φυστικοβούτυρο.
Και πέρα απ όλα αυτά ήταν και ο απόλυτος puppet master και έκανε το πιο τέλειο παιχνίδι που θυμάμαι. Απ την αρχή πηδούσε απο συμμαχία σε συμμαχία με ευκόλια, μετά έφτιαχνε και χαλούσε συμμάχιες όπως τον συνέφερε και παρόλο το flip flop του κάνεις δν έγραψε πότε το όνομα του γιατί ήταν πάντα ένα βήμα μπροστά. Και παρόλο που ήταν ο μόνος που έπαιξε σαν villain και το ξέραν όλοι ότι επαίξε έτσι άμα έφτανε final 2 θα κέρδιζε. Πρώτον γιατί πέρα απ όλα τα backstabbing παρέμενε σαν άνθρωπος αρκέτα συμπαθής σε όλους με τα αστεία του κτλ και δεύτερον έφτιαξε ένα final 5 που θα κέρδιζε τον οποίνδηποτε απο αυτούς με τις δύο κόπελες που κολωβαρούσαν και κανεις δν συμπαθούσε, τον παππού που κάνεις δν του έδινε σημασία και τον τρελό Ματ που ήταν το απόλυτο πιόνι του. Ο μόνος τρόπος για να του χαλάσει το παιχνίδι ήταν να κερδίσει το final immunity η Jenna και να είναι αρκετά έξυπνη να μην τον πάρει μαζί της δλδ αυτό που τελικά έγινε και είχαμε ίσως τον χειρότερο τελικό έβερ με τους παντές συμπεριλαμβανομένων των φιναλίστ να παραδεχόνται ανοιχτά ότι ο δίκαιος νικητής κάθεται στο jury. Αλλά ντάξει συμβαίνουν αυτά στο Survivor. Η σεζόν του ανήκε και ελπίζω στο επόμενο all stars να είναι στο cast. Best survivor player ever.

Dexter
23 Μαΐου 2010, 18:32
Panama να δεις Stubble ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, φοβερή σαιζόν imho. Cirie :respect: και άπειρος χαβαλές.

Η τελευταία που είδα ήταν η Guatemala που δεν μου άρεσε πολύ και απογοητεύτηκα απ' τις αποφάσεις των final 5 και το τελικό αποτέλεσμα.

Πριν απ' αυτή, τα απολαυστικά Tocantins:
Πανάξιος νικητής ο JT. Και ο Stephen ήταν καλός, αλλά έκανε βλακώδη διαχείριση των rewards και στο final TC έμπλεξε ολίγον τα μπούτια του, επόμενο το 7-0 λοιπόν. Γούσταρα τρελά Tyson και έλιωσα με Coach. Δεν μου κάνει εντύπωση που τους έφεραν και τους 2 ξανά στην 20η σαιζόν.

Δεν έχω δει καθόλου Africa, Thailand (τόσο κακή ρε παιδί μου; όλος ο κόσμος το λέει :???: ), Vanuatu (αυτή θα είναι η επόμενη μου, αλλά μάλλον όχι σύντομα) και Gabon. Οι υπόλοιπες με σειρά προτεραιότητας:
16. Micronesia
19. Samoa
07. Pearl Islands
12. Panama
10. Palau
06. Amazon
01-02. Borneo-Australia (για τα "origins" πιο πολύ, αλλά καλές σαιζόν σίγουρα)
18. Tocantins
13. Cook Islands
15. China
08. All-Stars
14. Fiji
11. Guatemala
04. Marquesas

Την 20η δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν την βάζω στην κορυφή ή στη 2η θέση. Αν ήταν καλύτερο το αποτέλεσμα, θα ήταν σίγουρα 1η. Πάντως είναι φοβερή double feature μαζί με Samoa.

Γενικά μόνο στις 3 τελευταίες απ' τη λίστα μου χαλάστηκα αρκετά, αν και είχαν καλά στοιχεία όλες (Fiji --> Yau-Man :respect: , Guatemala --> Stephanie <3 :oops: , Marquesas --> Boston Rob & purple rock).

Καλούς μαραθώνιους! :P

joel_barris
23 Μαΐου 2010, 22:15
Ας γράψω και εγώ τη σειρά που κατάτασω αυτά που είδα.
16.Micronesia
06.Amazon
15.China
18.Tocantins
13.Cook Islands
17.Gabon (η μόνη ως τώρα που πραγματικά βαρέθηκα καθ όλη τη διάρκεια)

To Heroes vs Villains και εγώ δν θέλω ακόμα να το κατατάξω όσο για το Borneo σε απόλυτη συγκρίση είναι με διαφορά η πιο βαρέτη σεζόν καθως τότε διαμορφώνονταν σιγά σιγά οι "κανόνες" του παίχνιδιου. Αξίζει μόνο για το πόσο αστείο είναι να βλέπεις τους περισσότερους να μην έχουν ιδέα για το πως παίζεται το παίχνιδι και το διάσημο speech στο τέλευταιο TC για τα φίδια κ τους αρουραίους.

Πριν απ' αυτή, τα απολαυστικά Tocantins:
Πανάξιος νικητής ο JT. Και ο Stephen ήταν καλός, αλλά έκανε βλακώδη διαχείριση των rewards και στο final TC έμπλεξε ολίγον τα μπούτια του, επόμενο το 7-0 λοιπόν. Γούσταρα τρελά Tyson και έλιωσα με Coach. Δεν μου κάνει εντύπωση που τους έφεραν και τους 2 ξανά στην 20η σαιζόν.

Από το Tocantins περισσότερο θυμάμαι το τελευταίο TC που ήταν ίσως το πιο intense που έχω δει με τους κολλητούς να τσακώνονται μεταξύ τους και το jury απλά να κοιτάει. Βέβαια μετά παραδέχτηκε ο JT ότι όλο αυτό ήταν θεατράκι και δυστυχώς ο Στηβεν τσίμπησε και ήταν το αποτέλεσμα τόσο υπερβολικά υπερ του JT, κανονικά δν ήταν για 7-0. Μόνο κ μόνο γι αυτό του άξιζε αν και ήμουν με το Στηβεν καθότι αυτός είχε πάρει πάνω του τη στρατηγική που τους έφτασε final 2. Πλάκα είχε ο Tyson αλλά ο Coach πέρα από το απλόχερο γέλιο που πρόσφεραν οι ιστορίες του για το πως βρέθηκε στον αμαζόνιο καβαλήσε ένα βοά και νικήσε μόνος του μια φύλη και μετά εβγάλε φτερα και πετάξε και μετα.... συνολίκα ήταν απαλεύτος. Αυτή η παπαρολογία του δν αντέχονταν. Τουλάχιστον έδωσε γάματα παρατσούκλια στους δύο που εφτάσαν στο τέλος. The Wizard and the Warrior:respect:

annie5
23 Μαΐου 2010, 23:39
Λοιπόν να πω κι εγώ τις εντυπώσεις μου από αυτά που θυμάμαι. Η αλήθεια είναι ότι έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που τα είδα και δεν θυμάμαι πολλά πράγματα...

Εμένα αυτό που μου έχει μείνει περισσότερο απ'όλα τα Survivor που έχω δει είναι το Africa.
Πρώτη φορά λυπήθηκα τόσο τους ταλαίπωρους που βρίσκονταν εκεί! Πραγματικά δεν ξέρω πως άντεξαν.
Εγώ πάντως δεν άντεξα να το δω ολόκληρο, μεγάλη βαρεμάρα:yawn:...

Φυσικά και τα δυο πρώτα που είχαν την πρωτοτυπία τους.
Ειδικά στο 2ο το Australia θυμάμαι Colbieπου τότε ήταν τρομερός στα challenges και που έχασε από την καλή του την καρδιά (ή από το κούφιο το κεφάλι:P)

Αγαπημένο το Micronesia με fans vs favorites.

Kαι φυσικά το Amazon με τον τρομερό Rob C.

Από τα Cook Islands το κουλό είναι ότι μου είχε μείνει κυρίως η Candice:???:, και αμμέσως μετά η Parvati.Τώρα θυμήθηκα τον Γιουλ και φυσικά τον Ozzy. Ο Γιουλ έπαιξε έξυπνα και ο Oζζυ είχε τη δύναμη. Δύσκολο να πω ποιός ήταν καλύτερος.

Α! Και φυσικά η Κίνα, με τον γίγαντα James να ξεχωρίζει (κυριολεκτικά, ο τύπος είναι τεράστιος!)Το καλύτερο παιχνίδι το έκανε χαλαρά η Αμάντα μέχρι που τα έχασε στον τελικό λόγο και την πάτησε. Η άκυρη Courtney βγήκε δεύτερη από το πουθενά! Και ο Τοντ(?) δεν θυμάμαι πως τον λέγαν βγήκε νικητής. Αν θυμάμαι καλά το άξιζε, είχε κάνει αρκετά πισωμαχαιρώματα:P

Τελικά αυτό που συνειδητοποίησα είναι ότι πιο πολύ μου έχουν μείνει αυτοί που βγήκαν δεύτεροι και όχι οι πρώτοι:lol:

dimath
23 Μαΐου 2010, 23:54
...όσο για το Borneo σε απόλυτη συγκρίση είναι με διαφορά η πιο βαρέτη σεζόν καθως τότε διαμορφώνονταν σιγά σιγά οι "κανόνες" του παίχνιδιου. Αξίζει μόνο για το πόσο αστείο είναι να βλέπεις τους περισσότερους να μην έχουν ιδέα για το πως παίζεται το παίχνιδι και το διάσημο speech στο τέλευταιο TC για τα φίδια κ τους αρουραίους.

Όταν τελείωσα το Samoa είπα να τα πιάσω από την αρχή (παρότι τις πρώτες 3 τις είχα δει πολύ παλιά, αλλά θυμόμουν μόνο τους νικητές κι έτσι είπα να τα ξαναδώ). Στο 2ο επεισόδιο του Borneo δεν άντεξα από τη βαρεμάρα και ξεκίνησα το Tocantins. Πέρα από το προφανές πως κανείς δεν ξέρει πως παίζεται το παιχνίδι και μερικοί ήρθαν κυριολεκτικά μόνο για την εμπειρία, με χάλασε ιδιαίτερα μια λεπτομέρεια. Τα αγωνίσματα είναι από τα αγαπημένα μου κομμάτια σε κάθε επεισόδιο. Η λεπτομέρεια είναι πως τότε δεν υπήρχε ο "σχολιασμός" του Jeff. Αστείο φαίνεται αλλά για μένα ήταν τεράστια διαφορά. Το έβλεπα και έλεγα πότε θα τελειώσει για να δω ποιος κέρδισε. Κανένα σασπένς.

natasssa
24 Μαΐου 2010, 02:05
Εγώ πέρα από το HvsV και το Samoa που τα είδα ολοκληρωμένα, δεν έχω δει άλλους κύκλους, πέρα από ό,τι έδειχνε ο Antenna και το Star και από αυτά κάποια σκόρπια επεισόδια.

Η 19η και η 20η σεζόν που έχω δει μέχρι τώρα, είναι πραγματικά ενδιαφέρουσες και γεμάτες ίντριγκα. Ειδικά για τη σκηνή που λέει ο dimath με τη Natalie και το ποντίκι :lol: είχα πάθει κι εγώ σοκ! :lol:

Επειδή με περιμένουν κάποιες σεζόν στο μέσα δωμάτιο (του αδερφού :P ), θα επανέλθω στο μέλλον με περισσότερες εντυπώσεις.

Stubble
24 Μαΐου 2010, 13:50
Για τον Αμαζόνιο.

Ο Rob C είναι πραγματικά από τους πιο entertaining παίκτες, μερικές φορές έσκαγα στα γέλια όταν τον έβλεπα.. Εμένα μου άρεσε και ο Mateo και ήθελα να κερδίσει την Jenna. Κορυφαία στιγμή όταν ακόνιζε το μαχαίρι για δυο ώρες και είχανε φρικάρει :)

Από τις λιγότερο αγαπημένες μου η Heidi που τη θεωρώ πανάσχημη bad Jessica Simpson clone. Η Jenna πάντως έδειξε πως είχε χαρακτήρα για να βρει δύναμη από εκεί που ήταν κομμάτια να κερδίσει το παιχνίδι.

Γουατεμάλα

Είμαι spoiled για την Γουατεμάλα (τώρα είμαι στο 8ο επεισόδιο) αλλά δεν με πειράζει πολύ. Μάλλον θα έλεγα ότι γουστάρω να δω το immunity run της Ντάνι γιατί τη συμπαθώ, αντιπαθώ πολύ τη Στέφενι, και μ' αρέσει πολύ όταν μια ομάδα δεν έχει numbers, τους εξοντώνουν έναν προς ένα, και κατορθώνει τελικά να βγάλει τον νικητή. Μ' αρέσει επίσης και το περιβάλλον της ζούγκλας, όπως και στον Αμαζόνιο, είναι πιο "σκληρό" από το Νότιο Ειρηνικό που μερικές φορές μοιάζει σαν διακοπές, ειδικά αν υπάρχουν πολλά ψάρια. Ελπίζω η Νικαράγουα να είναι έτσι.

Dexter
24 Μαΐου 2010, 14:12
Για τον Αμαζόνιο.

Ο Rob C είναι πραγματικά από τους πιο entertaining παίκτες, μερικές φορές έσκαγα στα γέλια όταν τον έβλεπα.. Εμένα μου άρεσε και ο Mateo και ήθελα να κερδίσει την Jenna. Κορυφαία στιγμή όταν ακόνιζε το μαχαίρι για δυο ώρες και είχανε φρικάρει :)

Από τις λιγότερο αγαπημένες μου η Heidi που τη θεωρώ πανάσχημη bad Jessica Simpson clone. Η Jenna πάντως έδειξε πως είχε χαρακτήρα για να βρει δύναμη από εκεί που ήταν κομμάτια να κερδίσει το παιχνίδι.

Κι εγώ γούσταρα Matt με τρέλα! Ο μόνος λόγος που δεν κέρδισε βέβαια ήταν ότι τον θεωρούσαν εντελώς παλαβό, αλλιώς δεν εξηγείται η νίκη της αντιπαθέστατης κακομαθημένης Jenna (που στην τελική βέβαια κέρδισε τα τελευταία challenges και πέταξε έξω τον σίγουρο νικητή Rob C). Συμφωνώ και για την Heidi και πραγματικά μου την έδωσε που θεωρούσε τον εαυτό της mastermind (ειδικά στα τελευταία επεισόδια) ενώ στην ουσία δεν έκανε ΤΙΠΟΤΑ.

Για Γουατεμάλα
πώς μπορείς να αντιπαθείς τη Stephanie; :shock: Και ενώ ήθελα να κερδίσει γιατί είχε τον έλεγχο συνέχεια, έκανε ένα κάρο λάθος επιλογές προς το τέλος και σε συνδυασμό με bitter jury δεν υπήρχε περίπτωση να κερδίσει.

Stubble
24 Μαΐου 2010, 14:26
Για Γουατεμάλα
πώς μπορείς να αντιπαθείς τη Stephanie; :shock: Και ενώ ήθελα να κερδίσει γιατί είχε τον έλεγχο συνέχεια, έκανε ένα κάρο λάθος επιλογές προς το τέλος και σε συνδυασμό με bitter jury δεν υπήρχε περίπτωση να κερδίσει.

Για Παλάου, Γουατεμάλα, και HvV

Η Στέφενι ήταν πολύ συμπαθητική στο Παλάου προφανώς, αλλά στη Γουατεμάλα μέχρι στιγμής μου φαίνεται αντιπαθητική. Σε κάποια φάση παραπονιέται πως η φυλή της χάνει συνέχεια πάλι. Αν χάνει η φυλή σου συνέχεια, τότε έχεις και εσύ κάποια ευθύνη.

Μετά το HvV σε μια συνέντευξη ο Ρούπερτ είπε πως η Στέφενι παραπονιόταν συνέχεια για τους άλλους όταν έχαναν, και κατάλαβα τελικά πως ο Τζέιμς ίσως είχε δικιο όταν τα πήρε μαζί της. Το αποκορύφωμα ήταν στο Reunion που πέρασε μπροστά από τη φωτιά όταν βγήκαν οι survivors και χαιρετούσε το πλήθος ενώ μετά διαφήμισε και το εστιατοριο της. Όσο μπορεί κανείς να κρίνει από ένα τηλεοπτικό σόου μου φαίνεται τώρα ιδιαίτερα αντιπαθητική.

joel_barris
24 Μαΐου 2010, 14:49
Κι εγώ γούσταρα Matt με τρέλα! Ο μόνος λόγος που δεν κέρδισε βέβαια ήταν ότι τον θεωρούσαν εντελώς παλαβό, αλλιώς δεν εξηγείται η νίκη της αντιπαθέστατης κακομαθημένης Jenna (που στην τελική βέβαια κέρδισε τα τελευταία challenges και πέταξε έξω τον σίγουρο νικητή Rob C). Συμφωνώ και για την Heidi και πραγματικά μου την έδωσε που θεωρούσε τον εαυτό της mastermind (ειδικά στα τελευταία επεισόδια) ενώ στην ουσία δεν έκανε ΤΙΠΟΤΑ.

Για τον Αμαζόνιο.

Stubble αυτό είναι που έκανε τον Ρομπ και τον πιο αγαπημένο μου παίκτη ότι παρόλο το παίχνιδι του που ήταν και επιθέτικο και villainous, ο ίδιος σαν χαρακτήρας δεν είχε τεράστιο ego και είχε αυτοσαρκάσμο. Οι ατάκες του έγραψαν.

Όσο για τον Ματ ναι σίγουρα ήταν πιο συμπαθής απ την ψωνάρα Τζένα αλλά ντάξει σε τέτοιες σεζόν όπου ένας παίκτης έκανε στην ουσία όλο το παίχνιδι εφόσον δν πήγε final 2 απλά δεν με ένοιαζε ποιός θα το πάρει. Όλα ήταν μέρος της στρατήγικης του Ρομπ να μείνει final 5 με 4 άτομα από τα οποία θα κέρδιζε τον καθένα στον τέλικο. Έφοσον ο ίδιος δν πήγε τελίκο όποιος άλλος κέρδιζε από Heidi, Butch, Jenna, Matt απλά δν με ένοιαζε γιατί εφτασαν εκεί από τύχη και συγκυρίες.

Κάλα η Χάιντι ήταν τραγίκη γκόμενα. Πέρα από την όλη φιλόσοφια "είμαστε ώραιες αρά είμαστε και καλύτερες από σας" ο λόγος της πέρι mastermind λίγο πριν ο Ρομπ την πετάξει έξω πέρισσοτερο ήταν μπας και το πιστέψει η ίδια γιατί οι άλλοι μάτια είχαν και βλέπανε.
Και από τις πιο απολαυστικές στιγμές όλου του παιχνιδιού ήταν όταν νομίζαν αυτή η Τζέννα κ ο Άλεξ ότι τα είχαν όλα κανονισμένα και θα πηγαίναν final 3 σίγουρα διώχνωντας ως 4ο τον Ρομπ και μετά στο συμβούλιο με το blindside στον Άλεξ ήταν σαν να τις χτύπησε κεραυνός τις κότες:twisted:

huddy
24 Μαΐου 2010, 22:31
Μέχρι στιγμής εχω δει το 2 (παλιά όμως και λέω να το ξαναδώ), τον 20ο,19ο,18ο,16ο και τώρα βλέπω τον 13ο κύκλο!
Βαρέθηκα να βλέπω την Παρβ γιατί είδα 20,16 και 13 συνεχόμενα! :P Η οποια ήταν μποξέρ? :lol: :???:

ααα για την Candice στο 13ο κύκλο...

Καλά εκανα και δεν την χώνευα στον 20ο και κει την έκανε την π.... της! Πως η παλιοπροδότρα ήταν στους ήρωες??? :thumbdown Αλλά καλά της έκαναν!

dimath
25 Μαΐου 2010, 00:57
Τι ήταν αυτός ο Coach... :lol: Μεγάλο νούμερο, απίστευτος παπαρολόγος αλλά τουλάχιστον έβγαζε μπόλικο γέλιο. Οι τρεις σκηνές που γέλασα περισσότερο: Πρώτα απ' όλα εννοείται η ιστορία στον Αμαζόνιο μαζί με τα σχόλια στο αμέσως επόμενο TC! :respect: :respect: :respect:
Cqc8Xc66siI
O Coach κάνει τον μαέστρο και ακολουθεί στο καπάκι σχολιασμός-ατάκα της Erinn γι' αυτόν... "Who is this jackass...?":lol:

qQWqMJn83uk

Και το τρίτο είναι όταν ακόμα βρίσκονται στο φορτηγό και δεν έχουν γνωριστεί, ο Spencer κοιτάζοντας τον Coach που είναι στην αντίπαλη ομάδα σχολιάζει: "We're screwed. They have Steven Seagal..." :lol:

Στο αγωνιστικό κομμάτι, δίκαια νικητής ο JT. Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα με τη σεζόν από άποψη στρατηγικής παιχτών και αγωνίας (πέρα από 1-2 blindsides στη μέση, Tyson κτλ). Τώρα που είπα Tyson, ενώ η Sierra μου τσάκιζε τα νεύρα, γούσταρα τρελά όταν έφυγε ο Tyson στο TC γιατί ήταν τοοοοοόσο αλαζόνας και σίγουρος ότι θα φύγει αυτή (:grin:). Κανένα II δεν παίχτηκε και η Taj επειδή της βάρενε είπε να το δώσει στον Stephen για να το κρατάει. Δεν το πίστευε κιόλας που δεν μπήκε στη 3άδα τρομάρα της... Για να καταλάβει τι βλακεία έκανε έπρεπε να την πετάξουν από την αρχή και να κρατήσουν το II όπως έλεγαν. Τυχερή ήταν που έκατσαν έτσι τα πράγματα και την χρειαζόντουσαν ως τους final four.

Στη συνέχεια η σειρά έλεγε Gabon, αλλά επειδή το θάβετε μάλλον θα δω Amazon ή Pearl Islands.

dimath
26 Μαΐου 2010, 21:06
Από τα πιο διασκεδαστικά επεισόδια survivor που έχω δει... :thumbsup1
Στο αγώνισμα, η Jenna λέει πως θα βγάλει τα ρούχα της για σοκολάτα και φυστικοβούτηρο. Κατευθείαν ο Rob πετάγεται και λέει: "Get the girl some chocolate and peanut butter, Probst!" :lol:
Η Heidi συμπληρώνει ότι είναι μαζί της αν υπάρχει και κόκα κόλα, και ως δια μαγείας ο Jeff εμφανίζει σοκολάτα, φυστικοβούτηρο και κόκα κόλες. :respect:
(και για να έχουμε happy end τα κορίτσια εννοείται βγάζουν τα ρούχα τους)

Εκεί που συζητάνε για τρίο και η Heidi με την Jenna δείχνουν να μην έχουν κανένα πρόβλημα, ο Rob σχολιάζει στη συνέντευξη: "The way Heidi and Jenna were talking about a threesome, I'm rethinking my whole strategy so that the final three might be myself, Heidi, and Jenna." :lol:

Η Deena και ο Rob μιλάνε για την στρατηγική. Ο Rob λέει πως στους final three θα υπάρχει τουλάχιστον ένας άντρας. Απαντάει η Deena: "Top 3 baby! You, me and Jenna. And then, of course, it's every girl for herself." :lol:

Μετά το αγώνισμα ο Alex: "We had the best time. Naked chicks? Yeah. Pizza? yeah. Roger was stupid enough to jump off and get himself nothing? Yeah!" :lol:

stelbak
26 Μαΐου 2010, 21:58
Είχα δει αρχικά στην TV σεζόν 1 ως 6, την 6η μάλιστα 2 φορές :respect: & λίγο πολύ μου άρεσαν όλες, ίσως μόνο η 3η να μην μου είχε κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση.
Στη συνέχεια, παρακολουθούσα πέρυσι 17η & 18η τις οποίες και καταευχαριστήθηκα.
Η 17η-Gabon ήταν για μένα από τις σεζόν με τους πιο συμπαθητικούς παίκτες.
Sugar - Matty - ο Rob που νίκησε είναι από τους πλέον αγαπημένους μου Survivor παίκτες. Και στα του παιχνιδιού νομίζω ήταν αρκετά καλή. Το συμβούλιο με το fake idol που έδωσαν στον Randy για να παίξει ήταν από τα καλύτερα. :rotfl:
Η 18η-Tocantins ήταν & αυτή αρκετά καλή χωρίς να ξετρελαθώ, δίκαιος νικητής ο JT. (και απορώ βασικά πως έκανε τέτοιο παιχνίδι στην 20. :???: )
Μετά μιας & επανήλθε η πόρωση είπα να αρχίσω να τις βλέπω με την σειρά όσες δεν είδα. Ξεκίνησα την 7η-Pearl Islands αλλά δεν μου άρεσε και πολύ και σταμάτησα.
Έπειτα είδα φέτος 19η & 20η και μου άρεσαν πάρα πολύ & οι 2, ειδικά η 20η. :respect:
Βασικός λόγος ήταν ο Russell :respect: τον οποίο μάλιστα στην αρχή της 19ης δεν τον συμπαθούσα, αλλά όταν άρχισε τα πράγματα & τα θαύματα, δεν γινόταν να μην τον λατρέψω. :worthy:
Πόσα hidden immunity idols παίζει να χει βρει μέσα σε 2 σεζόν; :rotfl:
Σε κατάταξη δυστυχώς δεν μπορώ να τις βάλω μιας & δεν θυμάμαι & πολλά από τις πρώτες.
Λέω να αρχίσω σιγά σιγά να βλέπω και τις υπόλοιπες, ειδικά για την 16η μου χετε κινήσει την περιέργεια & μιας & έχει και Parvatti θα την δω σίγουρα.

joel_barris
26 Μαΐου 2010, 22:47
Όντως dimath από τα καλύτερα επεισόδια ever, ξέχασες βέβαια να αναφέρεις και το κερασάκι.
N1EEhz7dxm0

Πόσα κιλά θεός;:lol::lol::lol:

dimath
27 Μαΐου 2010, 00:13
^ Ναι, ναι, ένας από τους καλύτερους (αν όχι ο καλύτερος) σχολιασμούς σε ψήφο. :respect: :respect:

Τον είχε τρελό άχτι στο επεισόδιο αυτό.
Στην αρχή εκεί που ο Ρότζερ σκοτωνόταν για να κάνει το σπίτι τους και αυτός μιλούσε με την Ντέμπι για στρατηγικές, λέει: "Some people are building a shelter. Some people are building alliances. We'll see if the people building the shelter will be around to use it for more than a few days." :lol:

Dexter
28 Μαΐου 2010, 10:42
Σ' αυτό το σημείο είχα πέσει στο πάτωμα και προσκυνούσα, Rob C μέγιστος παίχτης και τεράστια μορφή. :worthy: :worthy: :worthy:

dimath
28 Μαΐου 2010, 16:39
Ωραία σεζόν ήταν, κυρίως λόγω του Rob. Εξαιρετικός ατακαδόρος που έβγαζε πολύ γέλιο, χωρίς όμως να είναι το άτομο που μπήκε για να κάνει μόνο πλάκα. Αντιθέτως, ήταν καλός και στην στρατηγική. Αν και στο τέλος με τα πολλά ψέματα κάπου άρχισε να του ξεφεύγει το πράγμα και να του γυρίζει μπούμερανγκ. Κρίμα που δεν κέρδισε.

H Jenna και η Heidi έκαναν και φωτογράφηση στο playboy απ' ότι βλέπω...

http://i.imgur.com/HSsT8.jpg

Ένα από τα πιο αντιαισθητικά θεάματα στο survivor είναι οι αδύνατες κοπέλες με σιλικονάτο στήθος που μετά από μερικές εβδομάδες χάνουν τόσα κιλά που φαίνονται σαν σκιάχτρα από κόκκαλα, δέρμα και δυο αερόσακους μπροστά.

dimath
29 Μαΐου 2010, 13:59
Πόσο μ....ς είναι αυτός ο Fairplay; O πιο αντιπαθητικός παίχτης που έχω δει ως τώρα (σε όλα τα survivor). Παραξενεύομαι βέβαια γιατί βλέπω πως στο Micronesia τον έχουν στους "favorites". Τι να πω... Το κερασάκι ήταν όταν στο αγώνισμα όπου έχουν τον κορμό στη πλάτη και τους φορτώνουν κιλά, ενώ η άλλη ομάδα είχε τους 3 άντρες να σηκώνουν τα βάρη, εδώ ο Fairplay έμεινε έξω και έβαλαν την Christa.

Ο Osten είναι και επισήμως ο πιο άχρηστος από τους "φουσκωτούς" που έχω δει σε αγωνίσματα δύναμης. Με τέτοιο σώμα και να αντέξει μόνο 70 κιλά (+7 ο κορμός); Seriously; H Christa άντεξε τόσα. Ρόμπα...

Stubble
30 Μαΐου 2010, 22:07
Κάποιος είχε ρωτήσει για την Πάρβατι που είναι boxer. Κάνει ένα είδος model boxing δηλαδή κοινώς boxing με ωραίες γυναίκες, αλλά δεν είναι και της πλάκας όπως μπορείτε να δείτε εδώ

http://www.youtube.com/watch?v=nSag2bFnHRY

Έχω την εντύπωση πως τώρα ασχολείται με ένα charity το οποίο κάνει μαθήματα boxing σε προβληματικές κοπέλες ή κάτι τέτοιο.

kossstasss
31 Μαΐου 2010, 01:22
μόλις τέλειωσα την 20η σαιζόν, κόλλησα τρελά και κατέβασα και είδα τις 13, 19 και 16 (τις είδα με αυτή την αλλόκοτη σειρά....) η 16η στην Micronesia ήταν η αγαπημένη μου σαιζόν μέχρι τώρα!!! τρελή ίντριγκα, πολύ θάψιμο και πολύυυ γέλιο!!!
το μίσος της Νάταλι για τον Έρικ και οι ατάκες που λεγε στην κάμερα γι αυτόν είχαν πολλή πλάκα!!
και μην ξεχνάμε και την ΑΠΟΛΥΤΗ ΜΑΚΑΚΙΑ που έκανε με το immunity necklace :haha::haha::haha::haha::haha:

επίσης ο Τζόελ εκεί που τραβολογούσε τον Τσετ σαν τσουβάλι ήταν ανεκτίμητη σκηνή!!!! :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: και γενικά όλα τα σχόλια που έκαναν οι πάντες για τον Τσετ... σοβαρά τι πήγε να κάνει εκεί το ψοφίμι;;;:???: :lol: :lol:
οι "μάγισσες" Πάρβατι και Αλέξις που ανακάτευαν το καζάνι ήταν ξεκαρδιστικό!!!

και φυσικά το τελικό blindside που επιφύλασσε η παραγωγή στα κορίτσια (να έχουν final 2 αντί για final 3) τους το χρώσταγαν...

χάρηκα πολύ για την Πάρβατι!!! είναι η αγαπημένη μου so far παίχτρια, και πραγματικά δεν ανήκε στους Villains στην 20η σαιζόν... τι έκανε το κορίτσι;; το παιχνίδι έπαιζε στις άλλες 2 σαιζόν της...

Dexter
31 Μαΐου 2010, 19:48
Είδα Vanuatu (σιγά μην δεν έβλεπα, εξεταστική έρχεται :P ). Ωραία σαιζόν, χωρίς όμως να έχει κάτι το ιδιαίτερα εξαιρετικό. Ένα μικρό Amazon είναι, εξίσου πολλές -και καλές- ανατροπές, αλλά απ' το cast (χωρίς να είναι αδιάφορο, είχε τις μορφές του) έλειπε ο all-time-classic παίχτης που θα ανέβαζε τη σαιζόν.

Ωραία η Ami (και μου άρεσε που δεν κράτησε κακία στο τέλος και ψήφισε την Twila) αλλά λίγο cocky μέχρι ενός σημείου, η Eliza απ' την άλλη το πιο αντιπαθητικό πλάσμα που έχω δει στο Survivor. "Favorite" κιόλας για να ξαναπαίξει στη Micronesia; :???: :shock: Πήγαινα τρελά το Rory, κρίμα που έπεσε θύμα των αριθμών γιατί ήταν μεγάλος παίχτης, Chad :respect: , και ο Chris μπορεί να του ήρθαν μερικά πράγματα έτοιμα, αλλά εκμεταλλεύτηκε πολύ καλά τις εντάσεις μεταξύ των γυναικών και έκανε εξαιρετικό social game. Άξιος νικητής imho.

Λέω να δω Thailand μετά, να δω γιατί την κράζουν όλοι. :P Αν είναι όντως η χειρότερη, πρέπει να την δω οπωσδήποτε. :grin:

huddy
1 Ιουνίου 2010, 00:54
χάρηκα πολύ για την Πάρβατι!!! είναι η αγαπημένη μου so far παίχτρια, και πραγματικά δεν ανήκε στους Villains στην 20η σαιζόν... τι έκανε το κορίτσι;; το παιχνίδι έπαιζε στις άλλες 2 σαιζόν της... Εδώ βάλανε την Candice στους ήρωες! :???::???::???:

Για S13

Μα ποσο χαιρόμουν όταν την έστελναν στο Exile island και έκλαιγε!
Επίσης :respect:στον Ozzy, ο καλύτερος παίχτης όσο αφορα τα αγωνίσματα!

Το S12 το ψιλοβαρεθηκα αφού ουτε ποιος νίκησε θυμάμαι! :lol:

Το S8 νταξει όχι από τα καλύτερα που εχω δει αρα είχε πολλές γνωστες φάτσες και μου άρεσε! όταν μιλούσε ο Big Tom δεν καταλάβαινα τίποτα!
Αυτη η Sue που...

ήταν και στο 1ο κύκλο ήταν λίγο για ζουρλομανδύα ή μου φαίνεται! :???::???: NAJvetEuoKM Aφού αυτή έκατσε! Θα πάω από δω είχε πει! Και είναι γκέι ο άλλος! :P

Μέχρι στιγμής το 19 και το 20 είναι οι αγαπημένοι μου κύκλοι! Πολλή ίντριγκα!:grin::grin:

Έπονται 15 και 10 (όπως να'ναι τα βλέπω)!

kossstasss
1 Ιουνίου 2010, 12:50
Εδώ βάλανε την Candice στους ήρωες! :???::???::???:

Για S13

Μα ποσο χαιρόμουν όταν την έστελναν στο Exile island και έκλαιγε!
Επίσης :respect:στον Ozzy, ο καλύτερος παίχτης όσο αφορα τα αγωνίσματα!

καλά ναι, η Κάντις ήταν η πιο άκυρη επιλογή για Heroes...

σε 2 σαιζόν που την έχω 2 όλο φουστιές κάνει. αλλά κι εγώ το χαιρόμουν που ήταν η ΜΟΝΗ επιλογή για Exile και της έπεφταν τα μούτρα κάθε φορά :lol::lol::lol::lol:

ο Όζζυ στο 13 ήταν γαμάτος ναι, αλλά στο 16 είχε πέσει λίγο... και τα νεύρα που είχε όταν τον έβγαλαν που τους έδειχνε το δάχτυλο κτλ ήταν μεγάλο μείον του.

κι επίσης στο 13 προτιμούσα τον κινέζο που τα πήρε παρά τον Όζζυ... ο τύπος τους έκανε ότι ήθελε με το Idol....... ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙ ΚΙ ΟΛΑΣ :lol::lol:

dimath
1 Ιουνίου 2010, 18:01
O Fairplay εξακολουθεί να μου είναι ο πιο αντιπαθής παίχτης και μετά το τέλος της σεζόν. Του δίνω credits πάντως για το μεγαλύτερο ψέμα που έχω ακούσει στο survivor.

Αγαπητός ο Ρούπερτ αλλά δυστυχώς δεν είναι καλός στο social game.

Η Σάντρα κάνει μόνο ένα πράγμα, αλλά το κάνει καλά. Κρατάει χαμηλούς τόνους και πάει με το κύμα για να μην γίνει ποτέ στόχος.

Δυο από τα χειρότερα twists είχε η σεζόν. Γενικά μου αρέσει να υπάρχουν, αρκεί όμως να μην "παραβιάζουν" τους κανόνες. Χαρακτηριστικά, οι δύο ατάκες του Jeff που δεν θα ήθελα να ακούσω: "For the second time, the tribe has spoken." και "Jury wins immunity!"

Έλα τώρα Rob C... Καλός, χρυσός, αλλά όταν βρίσκεσαι στην 12η μέρα και σε πετάνε έξω, μετά δεν λες "Είμαι απογοητευμένος που δεν μου δόθηκε η ευκαιρία για να μπω στο παιχνίδι". Αν μέσα σε 12 μέρες δεν καταφέρνεις να φτιάξεις μια συμμαχία που θα σε κρατήσει τουλάχιστον στο πρώτο TC της ομάδας σου, τότε... άστο. Πες ότι αυτή τη φορά απέτυχε παταγωδώς το παιχνίδι σου και φύγε.

Dexter
1 Ιουνίου 2010, 18:08
O Fairplay εξακολουθεί να μου είναι ο πιο αντιπαθής παίχτης και μετά το τέλος της σεζόν. Του δίνω credits πάντως για το μεγαλύτερο ψέμα που έχω ακούσει στο survivor.

Η Σάντρα κάνει μόνο ένα πράγμα, αλλά το κάνει καλά. Κρατάει χαμηλούς τόνους και πάει με το κύμα για να μην γίνει ποτέ στόχος.

Δυο από τα χειρότερα twists είχε η σεζόν. Γενικά μου αρέσει να υπάρχουν, αρκεί όμως να μην "παραβιάζουν" τους κανόνες. Χαρακτηριστικά, οι δύο ατάκες του Jeff που δεν θα ήθελα να ακούσω: "For the second time, the tribe has spoken." και "Jury wins immunity!"

Τον πάω εγώ τον Fairplay (έλεγε σωστά πράγματα όταν έπρεπε, και ήταν μαιτρ στη δημιουργία συμμαχιών και στους ελιγμούς) και δεν μπορώ το Rupert με τίποτα (από ένα σημείο και μετά τουλάχιστον, πριν ήταν συμπαθέστατος). Τεράστιος εγωιστής και sore loser (χαρακτηριστική η σκηνή που μαλώνει με τον Fairplay λες και είχε την απαίτηση να μην προσπαθήσει κανένας να τον διώξει απ' το παιχνίδι :lipsseale ) ενώ παράλληλα πιστεύει ότι είναι άγιος.

Τα twists όντως κάκιστα, και όπως λέει κι ο Probst, συνέβαλαν σε ένα κακό final 2 και στον θεό Savage να βγαίνει τόσο νωρίς.

Το All-Stars ήταν απογοήτευση για κάτι τέτοια ακριβώς.

Stubble
1 Ιουνίου 2010, 18:31
Έλα τώρα Rob C... Καλός, χρυσός, αλλά όταν βρίσκεσαι στην 12η μέρα και σε πετάνε έξω, μετά δεν λες "Είμαι απογοητευμένος που δεν μου δόθηκε η ευκαιρία για να μπω στο παιχνίδι". Αν μέσα σε 12 μέρες δεν καταφέρνεις να φτιάξεις μια συμμαχία που θα σε κρατήσει τουλάχιστον στο πρώτο TC της ομάδας σου, τότε... άστο. Πες ότι αυτή τη φορά απέτυχε παταγωδώς το παιχνίδι σου και φύγε.

O Rob C. είχε παίξει μόλις 1 χρόνο πριν και ήταν φρέσκος στη μνήμη όλων ως manipulator άρα δεν είχε πολλές ελπίδες. Όπως είπε ο ίδιος στο podcast του, σκόπευε να παίξει διαφορετικά για να μην του μπει η επικίνδυνη ταμπέλα του δολοπλόκου, και έτσι προσπάθησε να κρατήσει χαμηλό προφίλ και να επενδύσει στη συμμαχία του με τον Rob M. Δεν του βγήκε, αλλά μάλλον έκανε το λάθος να επιστρέψει στο παιχνίδι πολύ σύντομα.

Ένα άλλο ερώτημα. Ποιος θέλατε να κερδίσει στις 19 διαφορετικές σαιζόν; Φυσικά θεωρείται spoiler για όλες.

Τις τρεις πρώτες τις είδα περίπου οταν παίζονταν στην τηλεόραση, αρκετά χρόνια πριν

1. Borneo. Hatch, ο πιο influential παίχτης
2. Australia. Colby, τρομερό immunity run και σωστός που πήρε την Τίνα στο F2 αν και του κόστισε
3. Africa. Ethan. Θυμάμαι πως ήταν πολύ καλός στα challenges και στις δουλειές του camp και αρκετά συμπαθητικός

Μετα είδα από 16 και μετά,

16. Micronesia. Amanda. Η απόλυτη παίκτρια, το επεισόδιο 12 είναι για σεμινάριο.
17. Gabon. Bob. Θυμάμαι τις διάφορες εφευρέσεις του
18. Tocantins. Coach. Ο βασιλιάς της ατάκας
19. Samoa. Russell. Ο βασιλιάς των ειδώλων

Ενδιάμεσα είδα και τις υπόλοιπες, με τελευταία τη Γουατεμάλα και τώρα βλέπω τον Παναμά, επομένως η επιλογή μου είναι με ότι έχω δει μέχρι τώρα.

4. Marquesas. Kathy, πολύ καλό comeback απο την αρχή που οι νέες γυναίκες θέλανε να την ξεφορτωθούνε.
5. Thailand. Brian "this is a business trip", ο απόλυτος ψυχρος εκτελεστής και λογικός παίκτης
6. Amazon. Rob C. ζογκλέρ των συμμαχιών
7. Pearl Islands. Darah. η μικροσκοπική υπάλληλος γραφείου τελετών που κέρδιζε ασυλίες και φάνηκε ως μεγάλη απειλή.
8. All-Stars. Amber. Έκανε την καλύτερη συμμαχία και έπαιξε το τέλειο under the radar παιχνίδι. Μόνο η Shi-Ann την κατάλαβε αλλά κανένας δεν την άκουσε.
9. Vanuatu. Chris ή το απόλυτο comeback kid.
10. Palau. Tom γεννημένος νικητής
11. Nicaragua. Danni, χωρίς να είναι τίποτα ιδιαίτερο αλλά έπαιξε τα χαρτιά της σωστά παρά το ότι δεν είχε η φυλή της numbers στο merge.
12. Panama (μέχρι στιγμής). Terry
13. Cook Islands. Ozzy, ο βασιλιάς των challenges
14. Fiji. Yau-man, ο απόλυτα συμπαθής παίκτης
15. China. Amanda, το καλύτερο blindside

Dexter
1 Ιουνίου 2010, 20:07
Ένα άλλο ερώτημα. Ποιος θέλατε να κερδίσει στις 19 διαφορετικές σαιζόν; Φυσικά θεωρείται spoiler για όλες.

Ας γράψω κι εγώ απ' όσες έχω δει (3 μου λείπουν πια μόνο :*( ). Θα γράψω όπου μπορώ και ποιον προτιμούσα απ' το final 2/3 και ποιος μου έχει μείνει απ' τους υπόλοιπους ως ικανός παίχτης.

01. Borneo: Εννοείται Hatch χωρίς κανέναν άλλον να πλησιάζει έστω κοντά.
02. Australian Outback: Καλή στρατηγική η Τίνα και άξιζε νομίζω τη νίκη, αλλά ήθελα Colby. Έσκαψε τον τάφο του μόνος του όταν αποφάσισε να πάρει την Τίνα στον τελικό (και νικητής και "καλός" δύσκολα γίνεται).
04. Marquesas: Η Cathy στην αρχή μου την έσπαγε λίγο, αλλά τη συμπάθησα εν τέλει και ήταν σαφώς πιο άξια κι απ' τις 2 άλλες που πήγαν στον τελικό. Και ο Sean και ο Boston Rob μπορούσαν (και ήθελα) να κερδίσουν, αλλά δεν κατάφεραν να πάνε παρακάτω.
06. Amazon: Rob C φυσικά :respect: . Απ' τους final 2 τώρα, κανένας δεν είχε ιδέα από στρατηγική και έφτασαν και οι 2 εκεί κερδίζοντας challenges. Τώρα ο Matt (αν και προσωπικά θα τον ψήφιζα εναντίον της κακομαθημένης και αντιπαθητικής Jenna) έκανε κάκιστο social game και τον είχαν όλοι για τρελό, οπότε και έχασε.
07. Pearl Islands: Καλά τα λες για την Darrah, εγώ ήθελα και τον Savage να προχωρήσει παρακάτω. Απ' τους final 2 φυσικά η Sandra, αλλά γενικά άξιζε νομίζω ο Fairplay.
08. All-Stars: Νομίζω δίνεις too much credit στην Amber, πέρα απ' το ότι μπήκε υπό την προστασία του Boston Rob, δεν έκανε τίποτα απολύτως σε όλο το παιχνίδι και δεν έφυγε λόγω της βλακείας του Lex (που κατά τα άλλα θεωρούσα εξαιρετικό παίχτη, πριν γίνει στο τέλος ένας ακόμα sore/bitter loser). Εύκολα Boston Rob.
09. Vanuatu: Καλή η Ami, καλός ο Rory, εν τέλει νομίζω ο Chris πανάξιος νικητής.
10. Palau: Tom, δεν το συζητάω καν. Κι ο Ian ήταν πολύ καλός, αλλά δεν ήξερε να λέει καλά ψέματα οπότε και την έφαγε. Ήθελα και Stephenie να προχωρήσει αλλά δεν της έκατσε. :cry:
11. Guatemala: O Rafe ήταν νομίζω ο καλύτερος στρατηγικός παίχτης, και η Stephenie αν δεν τα είχε σκατώσει στο final tc θα μπορούσε να κερδίσει.
12. Panama: Καλός ο Terry, αλλά μπορούσε να έχει σώσει όλη την ομάδα του αν χρησιμοποιούσε αμέσως μετά το merge το immunity idol. Κατά τα άλλα, φυσικά Cirie :respect: και Aras.
13. Cook Islands: Yul :worthy: έπαιξε με το idol απίστευτα, εκμεταλλεύτηκε τη βλακεία των υπόλοιπων, και ήταν πάντα ακριβώς πίσω απ' τον Ozzie στα challenges.
14. Fiji: Καλούτσικος ο Earl, τον Dreamz τον πήγαινα πολύ μέχρι που έκανε την περιβόητη κίνηση στο final 4. Yau-Man όμως :respect: πανέξυπνος και φοβερά συμπαθής.
15. China: Amanda φοβερή και ήθελα πολύ να κερδίσει, αλλά τα σκάτωσε στο final tc, και ο Todd την διέλυσε. Με συγνώμες και κλαψουρίσματα δεν κερδίζεις, ειδικά όταν έχεις κάνει τόσο καλό στρατηγικό παιχνίδι.
16. Μicronesia: Νομίζω ισάξιες και η Amanda και η Parvatti και η Cirie, αλλά η Amanda για άλλη μια φορά τα έκανε σαλάτα στο τέλος.
18. Tocantins: JT απίστευτος, Stephen εξίσου καλές ιδέες αλλά κακή διαχείριση των rewards και κακός στο final tc. Κατά τα άλλα γούσταρα Coach (που δεν είχε όμως στάλα μυαλό) και Tyson (που ήταν φοβερός παίχτης, απλά έπεσε θύμα της συμμαχίας JT/Stephen). Και η Taj είχε καλές ιδέες αλλά από ένα σημείο και μετά κοιμήθηκε.
19. Samoa: Εννοείται Russell :respect:
20. Heroes vs Villains: Russell aside, νομίζω ότι η Parvatti τελικά ήταν η καλύτερη απ' όλους και άξιζε να κερδίσει.

Αυτά τα ολίγα. :lol:

joel_barris
1 Ιουνίου 2010, 20:41

Και εγώ τα είδα πρόσφατα και ενώ θεωρείτε από τις καλύτερες σεζόν δεν τρελάθηκα.
Όντως ένα απο τα πράγματα που με χάλασαν πολύ ήταν το twist με τους Outcasts. Εντελώς αχρείαστο και έδωσε δεύτερη ευκαιρία στην ψυχασθενή Λίλ να φτάσει μέχρι τον τέλικο και να μας πρήξει με τους προσκοπούς, τα κλάμματα και τα nervous breakdowns της. Ευτυχώς έχασε.

Ο Ρούπερτ ήταν συμπαθής (σε αντίθεση με το HvV που δν αντέχονταν) αλλά και πάλι με χάλαει όταν παίρνει το παιχνίδι υπερβολίκα στα σοβαρά.

Ο Fairplay έδινε ενδιαφέρον στο παιχνίδι αλλά για μένα ήταν εμφάνες ότι πήγε έκει για να γίνει ο πιο διαβόητος παίκτης στην ιστορία του παιχνίδιου κ όχι για να κερδίσει. Έκανε μπαμ και από την "στημένη" κατά καιρούς αντιπαθητική συμπεριφορά και από το άχρειαστο ψέμα για τη γιαγιά. Και τα κατάφερε βέβαια αφού ακόμα κ σήμερα παραμένει από τους πιο διάσημους παίκτες.

Η Σάντρα χάρηκα που κέρδισε αλλά δν θα ήθελα να την ξαναδώ. Όσο καλή παίκτρια και αν είναι το παιχνίδι της είναι κομματάκι βαρετό.

Βασικά σε κάθε all star season κάποιος πολύ καλός και έξυπνος πάικτης θα γίνει στόχος απ την αρχή και δν θα έχει κάμια πιθανότητα να γλιτώσει. Στη Micronesia ήταν ο Yau Man που είχε εντυπωσιάσει δύο σεζόν πριν κ τον βγάλαν πριν προλάβει να κάνει κιχ, Το ίδιο και η Cirie φέτος και πιθανόν το ίδιο θα πάθαινε κ η Παρβάτι άλλα ήταν τυχέρη στην αρχή και παίζαν κ πολλά idols.

Και είδικα στην περίπτωση του Rob C. σήμερα δν μας φαίνετε τόσο villainous το παιχνίδι του γιατί ακολούθησαν πολλοί άλλα μέχρι τη σεζόν του το παιχνίδι παίζονταν αλλιώς (όποια φυλή έφτανε με πλεονέκτημα στο merge καθάριζε πρώτα την άλλη φύλη και μετά τρώγονταν μεταξύ τους) όποτε η flip flop στρατηγική του Ρομπ θεωρούνταν πολύ πιο επικυνδυνη απ ότι σήμερα, βάλε και την ταμπέλα "the smartest player to never win" που του είχε κολλήσει ο Τζεφ και είναι λογικό το ότι όλοι θα θέλαν να τον βγάλουν από την αρχή έτσι για να έχουν το κεφάλι τους ύσηχο.

Stubble
2 Ιουνίου 2010, 02:00
Ας γράψω κι εγώ απ' όσες έχω δει (3 μου λείπουν πια μόνο :*( ). Θα γράψω όπου μπορώ και ποιον προτιμούσα απ' το final 2/3 και ποιος μου έχει μείνει απ' τους υπόλοιπους ως ικανός παίχτης.

Μερικές παρατηρήσεις:

All-stars.

H Amber και ο Rob έπαιρναν τις αποφάσεις μαζί, αλλά η Amber έκανε την πάπια (σοφό) και άφηνε τον Rob να υφίσταται τις συνέπειες. Ο Rob ήταν σαφώς πιο διασκεδαστικός, αλλά η Amber πιο επικίνδυνη, όπως προέβλεψε η συμπαθέστατη Shi-Ann.

Guatemala.

Συμφωνώ για τον Rafe, εξαιρετικά συμπαθητικός. Μου έπεσε στην εκτίμηση όταν άφησε την Danni ελεύθερη από την υπόσχεσή της να τον πάρει στο Final-2. Μαζί με την ενέργεια του Ian να κατέβει από τη σημαδούρα μετά από 12 ώρες στο Palau είναι μια κλασική περίπτωση παίκτη που "έχυσε την καρδάρα με το γάλα". Η Ντάνι πιθανόν να έπαιρνε την ίδια απόφαση, αλλά με την αψυχολόγητη ενέργειά του, ο Rafe της έδωσε πάτημα για να τον διώξει.

Για την Αμάντα συμφωνώ πως δεν πήγε καλά στο τελευταίο tribal council στην Κίνα, αλλά για την Μικρονησία δεν συμφωνώ, απλά το jury είχε τα χάλια του (Νάταλι, η απόλυτη ασυναρτησία). Πάντως θεωρώ πως έπαιξε καλύτερο συνολικό παιχνίδι και στις δύο σαιζόν, γι'αυτό ήθελα να νικήσει, αλλά δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος.

Cook Islands.

Νομίζω πως το παιχνίδι του Yul είναι υπερτιμημένο, αφού με τους κανονες για το idol στη σαιζόν του, το να ψηφίσεις εναντίον του ήταν αυτοκτονία. Επίσης έχω την εντύπωση πως του κάνανε καλό edit από το CBS γιατί είχανε δεχτεί τρομερή κριτική για το χωρισμό των ομάδων με βάση τη φυλή, και τους ήρθε κουτί που ένας Ασιάτης που δεν ταίριαζε στα στερεότυπα και κέρδισε το παιχνίδι. Δεν κατακρίνω τον Yul, έκανε το καλύτερο με τους κανόνες του παιχνιδιού απλά ήταν περισσότερο τυχερός βρίσκοντας το idol και παίζοντας σε μια σαιζόν όπου ήταν πανίσχυρο.

Στη Micronesia ήταν ο Yau Man που είχε εντυπωσιάσει δύο σεζόν πριν κ τον βγάλαν πριν προλάβει να κάνει κιχ, Το ίδιο και η Cirie φέτος και πιθανόν το ίδιο θα πάθαινε κ η Παρβάτι άλλα ήταν τυχέρη στην αρχή και παίζαν κ πολλά idols.

HvV

Νομίζω πως φέτος η Cirie το έφαγε το κεφάλι της μόνη της, με την επιμονή της να διώξουνε τον Τομ. Η Αμάντα της έλεγε να ψηφίσουν Καντις γιατί τη θεωρούσε αναξιόπιστη, και οι Κόλμπυ/Τομ είχαν συμφωνίσει. Η Cirie όμως το είχε βάλει στόχο να ψηφίσουν τον Τομ με αποτέλεσμα να φάει το κεφάλι της όταν ο JT φλίπαρε και ο Τομ έπαιξε το είδωλο. Κι όπως αποδείχτηκε η Κάντις δεν ήταν σταθερή στη συμμαχία.

dimath
5 Ιουνίου 2010, 01:12
Καλούτσικη σεζόν. Το love story ήταν ουσιαστικά η μισή υπόθεση.

Κι αν ο Lex δεν ήταν τόσο υποκριτής και ψήφιζε τον Rob, θα είχαμε τον "δίκαιο" νικητή. Από την μια λέει στον φίλο του τον Ethan ότι είναι παιχνίδι και πρέπει να σε πετάξω έξω, κι από την άλλη όταν ο Rob του λέει ότι δεν μπορώ να σε κρατήσω αρχίζει τα "μου το υποσχέθηκες", "ήμασταν φίλοι" κτλ. BS...

Ο Rupert απέδειξε πόσο αγαπητός ήταν τουλάχιστον μέχρι εκείνη την περίοδο με το να πάρει το 85% από τις 38 εκατομμύρια ψήφους του κοινού και να πάρει το μύριο.

Πάντως γενικά για να κερδίσεις τις καλύτερες πιθανότητες της έχεις μάλλον αν είσαι (ή φαίνεσαι) μέτριος σε όλα. Αν είσαι καλός στα αγωνίσματα τότε από την μέση ως το τέλος σε κυνηγάνε για να μην κερδίζεις τις ασυλίες. Αν είσαι κακός στα αγωνίσματα τότε στην αρχή πιθανόν να φύγεις για να κρατηθεί δυνατή η ομάδα. Αν είσαι καλός στη στρατηγική τότε προς το τέλος σε φοβούνται όλοι και σε πετάνε (ή στην αρχή αν είναι all-stars). Αν είσαι κακός τότε δεν ξέρεις τι σου γίνεται και μένεις μόνο από τύχη. Αν παίζεις πολύ επιθετικά πιθανόν να φτάσεις στον τελικά αλλά επειδή θα έχεις πολλές αντιπάθειες που τους πέταξες όλους δεν παίρνεις το μύριο. Αν παίζεις πολύ αμυντικά τότε επίσης δεν σε ψηφίζουν γιατί δεν έχεις κάνει τίποτα (εκτός κι αν δίπλα σου έχεις κάποιον που τον μισούν όλοι). Μετριότητα ftw! :lol:

joel_barris
5 Ιουνίου 2010, 04:03
^
Ε ναι κάπως έτσι γίνεται. Γι αύτο και μέσα στους θεωρούμενους κορυφαίους παίκτες ελάχιστοι είναι που ουσιαστικά έχουν κερδίσει.

Dexter
5 Ιουνίου 2010, 10:10
Δυστυχώς ναι. Φυσικά εγώ έχω σχέδιο πώς θα παίξω όταν πάω για να τους πάρω τα λεφτά. :P Θα τρίβετε τα μάτια σας. :P Ετοιμάζω και guide "How to Win Survivor". :grin:

dimath
5 Ιουνίου 2010, 14:14
Και κάπως έτσι καταλήγουμε στο γνωστό θέμα: Είναι "σφάλμα" του παιχνιδιού ή αυτό είναι το παιχνίδι και αν δεν μπορείς να κερδίσεις με τους "κανόνες" του τότε δεν είσαι καλός παίχτης για το survivor; 8)

Δυστυχώς ναι. Φυσικά εγώ έχω σχέδιο πώς θα παίξω όταν πάω για να τους πάρω τα λεφτά. :P Θα τρίβετε τα μάτια σας. :P Ετοιμάζω και guide "How to Win Survivor". :grin:

Έεεετσι! :thumbsup1

Οι περισσότεροι που το βλέπουν από το σπίτι έχουν στο μυαλό τους το "αλάνθαστο" σχέδιο που λένε αν ήμουν εκεί θα είχα το μύριο από την πρώτη μέρα (χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Russell :lol:).

Για το ερώτημα ποιος θέλατε να κερδίσει σε όλες τις σεζόν, δεν διαβάζω τις απαντήσεις σας για να μην σποιλεριαστώ (αν και δυστυχώς για αρκετές από τις σεζόν που δεν έχω δει ακόμη γνωρίζω τους νικητές)...
Τις πρώτες 3 τις είχα δει πολύ παλιά και δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα πέρα των νικητών, οπότε δεν έχω άποψη.
6: Rob C σίγουρα.
7: Rupert μάλλον. Η Sandra λίγο αδιάφορη με το "όπου φυσάει ο άνεμος πάω", ο Savage ήταν πολύ bossy ενώ ο Fairplay πολύ μαλ...
8: O Boston Rob κυριάρχησε. Στα αγωνίσματα ήταν ο καλύτερος, στη στρατηγική επίσης τους έκανε ό,τι ήθελε (μαζί με την Amber αλλά αυτός πιστεύω είχε το πάνω χέρι (βλ. Lex)), μέχρι και την μελλοντική μητέρα των παιδιών του βρήκε. :lol:
13: Yul. Πρέπει να είναι από τις λίγες περιπτώσεις που κερδίζει κάποιος με τέτοιο μυαλό και φυσική κατάσταση.
14: Yau-Man.
18: J.T.
19: Russell.

joel_barris
5 Ιουνίου 2010, 19:27
Και κάπως έτσι καταλήγουμε στο γνωστό θέμα: Είναι "σφάλμα" του παιχνιδιού ή αυτό είναι το παιχνίδι και αν δεν μπορείς να κερδίσεις με τους "κανόνες" του τότε δεν είσαι καλός παίχτης για το survivor; 8)

Δν είναι σφάλμα απλά έτσι είναι το παιχνίδι και παίζει και η τύχη το ρόλο της. Άκομα και το τέλειο σχέδιο που έχει σκέφτει ο Dexter (:lol:) μπορεί να χάλασει από μια λεπτόμερεια. Αυτή είναι κ η γοητεία του άλλες φορές κερδίζει ο δυνατότερος, άλλες ο εξυπνότερος, άλλες ο πιο συμπάθης, άλλες κάποιος άσχετος καθαρά από τυχή. Αν υπήρχε συγκεκριμένη συνταγή κ "είδος" νικήτη δν θα χε κρατήσει 20 σεζόν. Και πρόσωπικα διαβάζοντας στα ξένα φορα απόψεις το μεγαλύτερο μέρος του κοινού δν λειτουργεί με το σκεπτικό "εφόσον κέρδισε είναι και ο καλύτερος" και για τους περισσότερους, παίκτες όπως η Σιρι, η Αμάντα, οι δύο Ρομπς, ο Ράσελ είναι ψηλότερα στο hall of fame του παιχνιδιού από τους μίσους νικητές γιατί αναγνωρίζουν ότι έπαιξαν καλύτερα το παιχνίδι.

Όσο για το ποιός ήθελα να κερδίσει κάθε σεζόνBorneo: Richard Hatch ούτε καν συγκρίνονται οι υπόλοιποι της σεζόν μαζί του.
Amazon: Rob C ακριβώς τα ίδια με το απο πάνω.
Pearl Islands: Πολλοί έπαιξαν καλά, κανείς όμως δν έκανε το "μεγάλο" παίχνιδι. Καλή η Ντάρα, καλός ο Ρουπερτ, καλός ο Fairplay αλλά νομίζω ότι καλύτερη εν τέλει ήταν η Σάντρα.
Cook Islands: Yul the puppetmaster. Κ μόνο ότι έχοντας πετάξει εξώ τους πάντες νικήσε στο συμβούλιο τον συμπαθή στους πάντες Ozzy, που ήταν και dominator κ ο οποίος δν είχε αντιπάθεια από κανέναν είναι κατόρθωμα.
China: Δν με χάλασε ο νικήτης άξιος ήταν κ ειδικά όπως σάρωσε στο τελικό συμβούλιο. Άλλα στη διάρκεια του παιχνιδιού η Άμαντα ήταν σαφώς καλύτερη και πιο συγκροτημένη παίκτρια, κρίμα που το έχασε μόνη της.
Micronesia: Parvati και Cirie. Γαμάτες και οι δύο.
Gabon: Σε μια σέζον που υποτιθέτε ήταν masterminds οι πανίβλακες Kenny και η κουτσή ολυμπιονίκης εννοείτε ήμουν με την Sugar που χώρις κάμια στρατηγική έκανε ότι ήθελε σε μια τόσο βαράτε βιολιτζίδες από άποψη στρατηγικής σεζόν. Αν κ δν με χάλασε ο συμπαθητικός κ άχρωμος νικητής. Ταίριαζε με τη σεζόν.
Tocantins: Ήθελα Stephen αλλά δυστυχώς έχασε δίκαια.
Heroes vs Villians: Η Parvati έκανε το καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο παιχνίδι μακράν.

Stubble
5 Ιουνίου 2010, 20:23
Γενικά δεν με πολυενδιαφέρει η τελική θέση κάθε παίχτη για να τον κρίνω ως καλό ή κακό, μιας και η τύχη παίζει σίγουρα τουλάχιστον το 50% της επιτυχίας. Σε ελάχιστες περιπτώσεις μόνο μπορώ να πως πως ένας παίκτης "άξιζε" να νικήσει όντας μακράν καλύτερος από οποιονδήποτε άλλο στη σαιζόν του, π.χ.

Παλάου

Στο Παλάου ο Τομ ήταν provider, οδήγησε την Κορόρ στην εξολόθρευση της Ουλόνγκ, και κέρδισε 5/7 ασυλίες.

Παναμάς

Αντίθετα ο Τέρι στον Παναμά κέρδισε 5/7 ασυλίες παρότι ήταν ουσιαστικά κοινωνικά εξοστρακισμένος μετά το merge, τον έστελναν διαρκώς στο Exile Island για να αποδυναμωθεί, δεν τον έπαιρναν μαζί του σε οποιοδήποτε reward και του έκαναν και σαμποτάζ στις δοκιμασίες, παραταύτα έχασε μια ασυλία που δεν του ταίριαζε και έχασε το παιχνίδι. Καθαρά ζήτημα τύχης.

HvV

Η Πάρβατι λ.χ. έφτασε στο τέλος (ό,τι και να λέει η ίδια) μόνο απο coat-tail riding πάνω στον Ράσελ, που την έσωσε δίνοντας της το είδωλο, της έδωσε δεύτερο είδωλο, έσωσε τους Villains προσεγγίζοντας την Κάντις, παιδαριώδη λάθη άλλων παιχτών (Τάισον, Κάντις), και καθαρή τύχη (της έπεσε το clue στην πετσέτα). Είναι δύσκολο να της δώσει εύσημα ως σπουδαία παίκτρια με τέτοιες συνθήκες.

joel_barris
5 Ιουνίου 2010, 21:44
HvV

Η Πάρβατι λ.χ. έφτασε στο τέλος (ό,τι και να λέει η ίδια) μόνο απο coat-tail riding πάνω στον Ράσελ, που την έσωσε δίνοντας της το είδωλο, της έδωσε δεύτερο είδωλο, έσωσε τους Villains προσεγγίζοντας την Κάντις, παιδαριώδη λάθη άλλων παιχτών (Τάισον, Κάντις), και καθαρή τύχη (της έπεσε το clue στην πετσέτα). Είναι δύσκολο να της δώσει εύσημα ως σπουδαία παίκτρια με τέτοιες συνθήκες.

Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το πως βλέπει ο κάθενας το παιχνίδι.Εγώ ας πούμε μόνο coat-tail riding δν θα χαρακτήριζα το παιχνίδι της Πάρβατι. Προφανώς και βοηθήθηκε από την συμμαχία της με τον Ράσελ αλλά όταν κάποιος σου δίνει ότι idol πέφτει στα χέρια του μόνο πιόνι του δεν είσαι (η Τζέρι κ η Ντανίελ ήταν coat tail riders, η Παρβάτι ήταν power player). Ήταν νο1 στόχος απο την αρχή και δν μπορούσε να τη βγάλει κάνεις. Προφανώς και είχε τύχη αλλά ποιός προχωράει στο παιχνίδι χωρίς τύχη; Επίσης διάβασε την μπλόφα της Άμαντα και έκανε μια από τις εντυπωσιακότερες κινήσεις του παιχνιδιού με τα δύο idol δίνοντας στην ομάδα της το πλεονέκτημα με το που έγινε το merge. Κέρδισε ασυλίες όταν χρειάστηκε και ενώ θεωρούνταν η μεγαλύτερη jury threat από όλους κατάφερε να πείσει τον Ράσελ να την πάρει στον τελικό, κι αν τον επείθε να διώξει την Σάντρα όπως προσπάθησε θα κέρδιζε κιόλας. Γιατί σε αντίθεση με τον Ράσελ είχε πλήρη επίγνωση του πως θα ψηφίσει το jury. Ήξερε ότι απέναντι σε Ράσελ κ Τζέρι είχε 90% πιθανότητα να κερδίσει και ήξερε ότι η Σάντρα μπορούσε να πάρει όλους τους ψήφους των heroes αμά πάει τελικό. Αυτά για μένα την κανούν πολύ μεγάλη παίκτρια και κάθε άλλο παρά coat tail rider.

Ι guess είναι θέμα οπτικής γωνίας.

Stubble
5 Ιουνίου 2010, 23:14
Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το πως βλέπει ο κάθενας το παιχνίδι.Εγώ ας πούμε μόνο coat-tail riding δν θα χαρακτήριζα το παιχνίδι της Πάρβατι. Προφανώς και βοηθήθηκε από την συμμαχία της με τον Ράσελ αλλά όταν κάποιος σου δίνει ότι idol πέφτει στα χέρια του μόνο πιόνι του δεν είσαι (η Τζέρι κ η Ντανίελ ήταν coat tail riders, η Παρβάτι ήταν power player). Ήταν νο1 στόχος απο την αρχή και δν μπορούσε να τη βγάλει κάνεις. Προφανώς και είχε τύχη αλλά ποιός προχωράει στο παιχνίδι χωρίς τύχη; Επίσης διάβασε την μπλόφα της Άμαντα και έκανε μια από τις εντυπωσιακότερες κινήσεις του παιχνιδιού με τα δύο idol δίνοντας στην ομάδα της το πλεονέκτημα με το που έγινε το merge. Κέρδισε ασυλίες όταν χρειάστηκε και ενώ θεωρούνταν η μεγαλύτερη jury threat από όλους κατάφερε να πείσει τον Ράσελ να την πάρει στον τελικό, κι αν τον επείθε να διώξει την Σάντρα όπως προσπάθησε θα κέρδιζε κιόλας. Γιατί σε αντίθεση με τον Ράσελ είχε πλήρη επίγνωση του πως θα ψηφίσει το jury. Ήξερε ότι απέναντι σε Ράσελ κ Τζέρι είχε 90% πιθανότητα να κερδίσει και ήξερε ότι η Σάντρα μπορούσε να πάρει όλους τους ψήφους των heroes αμά πάει τελικό. Αυτά για μένα την κανούν πολύ μεγάλη παίκτρια και κάθε άλλο παρά coat tail rider.

Ι guess είναι θέμα οπτικής γωνίας.

Κοίταξε, ο ορισμός του coat-tail riding είναι να εξαρτάται το μέλλον σου στο παιχνίδι από έναν άλλο παίκτη που σε "κουβαλάει". Η Πάρβατι σαφώς "κουβαλήθηκε" από τον Ράσελ στο παιχνίδι. Πώς μπορώ να τη χαρακτηρίσω μεγάλη παίκτρια όταν της έπεσε είδωλο στην πετσέτα και την κουβάλησε ο Ράσελ τουλάχιστον 4 φορές στο παιχνίδι;

Το μόνο για το οποίο μπορώ να δώσω εύσημα στην Πάρβατι είναι πως συμμάχησε με τον Ράσελ (αν και αυτό θα της έβγαινε ξινό αν ο Τάισον είχε μια σταλα μυαλό), αν και γι'αυτό έχουν ακουστεί πολλά πως είχε inside info για τον Ράσελ από μια φίλη της που είναι παραγωγός στο παιχνίδι.

Η κίνησή της με τα δύο είδωλα ήτανε "εντυπωσιακή" αλλά δεν είχε ουσία, αφού το κεφάλι της παιζόταν αμέσως μετά και σώθηκε πάλι από τον συνδυασμό του επιθετικού παιχνιδιού του Ράσελ που προσέγγισε την Κάντις και τη βλακεία της Κάντις. Ακόμα και αυτή η κίνηση όμως είναι υπό αίρεση γιατί είναι πολύ πιθανό να έμαθαν οι Villains το σχέδιο των Heroes από την κατασκοπία του Ράσελ.

http://www.fansofrealitytv.com/forums/official-articles/86328-survivor-interview-amanda-i-would-have-ripped-thing-shreds.html

How did she find out about Sandra being targeted, and why would she (Parvati) give the immunity idols away?

Ha. Okay, it was Russell, but I can’t talk about it. But she didn’t just give them away, she knew who we were voting for because of somebody.

Really. So somebody told her?

No, somebody read lips. There was a lot of like...it was me and Russell, pretty much me looking at him and guessing who they were gonna vote for, and him looking at our people and trying to figure out by reading mouths who we were voting for. It was a big mass of stuff they didn’t show, because they probably couldn’t, so I can’t really go into it. But it was a lot of stuff. Russell...he knew kind of what was going on.

Επίσης δεν το βλέπω καθόλου σίγουρο πως θα κέρδιζε απέναντι στη Jerri. Θα έχανε κατά πάσα πιθανότητα πάλι όλους τους Heroes λόγω της ταύτισης με την Sandra και επιπλέον τον Coach που την ψήφισε. Μόνο ο Ρούπερτ ίσως την ψήφιζε (μιας και έχει μεγάλη ιστορία αντιδικίας με τη Τζέρι).

Stubble
5 Ιουνίου 2010, 23:41
Προσθέστω στο παραπάνω HvV

Σχετικά με το ότι η Πάρβατι είχε inside info για τον Ράσελ πριν από τη σαιζόν

http://www.realityblurred.com/realitytv/archives/survivor_heroes_vs_villains/2010_Feb_16_parvati_russell_challenge

Asked about what she and others knew about Russell before the game, Sugar told Zap2it.com, “Certain people might have inside people who might know more about what’s really going on and they’re best friends with people… It’s life, it’s ‘Survivor,’ it’s Hollywood. People did know certain things [coughsParvaticoughs].”

http://www.realitytvworld.com/news/exclusive-danielle-dilorenzo-talks-about-survivor-heroes-vs-villains--10909.php

Reality TV World: There's been a lot of speculation and rumors that Parvati somehow knew something about Russell or maybe had some kind of interaction with him before Heroes vs. Villains was filmed [even though his Samoa season hadn't aired yet] Given you were their ally, are you aware of anything like that?

Candice Woodcock: Can't answer that.

Danielle DiLorenzo: We can't answer that.

Σχετικό thread, δείτε ημερομηνίες

http://www.survivorskills.com/cgi-bin/ikonboard/ikonboard.cgi?act=ST;f=96;t=6918;&#top

joel_barris
6 Ιουνίου 2010, 00:15
Μάλλον πρέπει να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.

Για μένα coat tail rider είναι κάποιος που προσκολάται σε έναν δυνατό παίκτη για να τον πάει μέχρι το τέλος, δεν έχει γνώμη, δν κάνει στρατηγικές κινήσεις, δν κερδίζει ασυλίες, δν δημιουργεί ο ίδιος συμμάχιες. Η Παρβάτι έκανε στρατηγικές κινήσεις, έκανε συμμαχίες, κέρδισε ασυλίες, πάντα είχε γνώμη δν ακολούθουσε απλά τον Ράσελ, ακόμα και οταν στο final 4 παίζονταν το κεφάλι της αντί να γλύψει τον Ράσελ και το ego του, ρίσκαρε παίζοντας για jury votes δηλώνοντας ότι ήταν equals στη συμμάχια ενώ κάποια jerri η κάποια danielle στη θέση της θα άρχιζε το γλύψειμο αγνόωντας ότι βλέπει το jury μόνο κ μόνο για να πάει στο τέλικο. Ασε που άμα τα βάλεις κάτω υπάρχουν ήγετες συμμαχιών και masterminds άλλων σεζον που δν κάναν ούτε τα μίσα από όσο έκανε η και καλά "coat tail rider" Πάρβατι.

Δν νόμιζω ότι έχει και νόημα να συνεχίζουμε τη κουβέντα πρόφανως διαφέρει η οπτική μας.

Τα εκτός παίχνιδιου δν με ενδιαφέρουν γιατί μπαίνουμε σε συζητήσεις του τύπου, αν υπόκινουνται πράγματα, αν είναι στημένο κτλ που δεν με αφόρα. Με αφορά μόνο αυτό που βλέπω.

Edit:

Η Πάρβατι έκανε βασικά μια κίνηση στο παιχνίδι, αυτή με τα δύο είδωλα. Κίνηση εντυπωσιασμού άνευ ουσίας αφού ούτε καν την εμπιστοσύνη της Σάντρα δεν αγόρασε (η οποία ήταν έτοιμη να φλιπάρει αμέσως μετά) και την κατάσταση έσωσε ο Ράσελ. Αν η Πάρβατι κρατούσε τα δύο είδωλα θα είχε τεράστιο πλεονέκτημα για τον εαυτό της στο παιχνίδι.

Ο Ρασελ έκανε:
-Βρήκε το είδωλο παρότι θα τον στοχοποιούσε
-Έσωσε την Πάρβατι από το τέλειο πλάνο του Ρομπ
-Έδιωξε τον Ρομπ παρότι είχε αρχικά 6-3 πλεονέκτημα στην ισοζυγία των συμμαχιών.
-Έσωσε τους Villains προσεγγίζοντας την Κάντις
-Ξεφορτώθηκε και την Κάντις και την Ντανιέλ ενώ η Πάρβατι ψήφιζε Ρούπερτ

Από άποψη στρατηγικής ήταν μακράν ο καλύτερος παίκτης. Το ότι έχει μια προσωπικότητα εντελώς αντιπαθή που τον κάνει να χάνει ψήφους στο τελικό συμβούλιο δεν μειώνει σε τίποτα τη στρατηγική του ιδιοφυία.

Εννοείτε ότι δν μειώνω την στρατηγική του Ράσελ, προφανώς και ήταν εξαιρετική η στρατηγική του απλά λέω ότι η Παρβ δεν ήταν coatail rider όπως η Τζέρι κ η Ντανιέλ.

Stubble
6 Ιουνίου 2010, 12:03
Μάλλον πρέπει να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.

Για μένα coat tail rider είναι κάποιος που προσκολάται σε έναν δυνατό παίκτη για να τον πάει μέχρι το τέλος, δεν έχει γνώμη, δν κάνει στρατηγικές κινήσεις, δν κερδίζει ασυλίες, δν δημιουργεί ο ίδιος συμμάχιες. [/spoiler]

Δν νόμιζω ότι έχει και νόημα να συνεχίζουμε τη κουβέντα πρόφανως διαφέρει η οπτική μας.

Τα εκτός παίχνιδιου δν με ενδιαφέρουν γιατί μπαίνουμε σε συζητήσεις του τύπου, αν υπόκινουνται πράγματα, αν είναι στημένο κτλ που δεν με αφόρα. Με αφορά μόνο αυτό που βλέπω.

Η Πάρβατι έκανε βασικά μια κίνηση στο παιχνίδι, αυτή με τα δύο είδωλα. Κίνηση εντυπωσιασμού άνευ ουσίας αφού ούτε καν την εμπιστοσύνη της Σάντρα δεν αγόρασε (η οποία ήταν έτοιμη να φλιπάρει αμέσως μετά) και την κατάσταση έσωσε ο Ράσελ. Αν η Πάρβατι κρατούσε τα δύο είδωλα θα είχε τεράστιο πλεονέκτημα για τον εαυτό της στο παιχνίδι.

Ο Ρασελ έκανε:
-Βρήκε το είδωλο παρότι θα τον στοχοποιούσε
-Έσωσε την Πάρβατι από το τέλειο πλάνο του Ρομπ
-Έδιωξε τον Ρομπ παρότι είχε αρχικά 6-3 πλεονέκτημα στην ισοζυγία των συμμαχιών.
-Έσωσε τους Villains προσεγγίζοντας την Κάντις
-Ξεφορτώθηκε και την Κάντις και την Ντανιέλ ενώ η Πάρβατι ψήφιζε Ρούπερτ

Από άποψη στρατηγικής ήταν μακράν ο καλύτερος παίκτης. Το ότι έχει μια προσωπικότητα εντελώς αντιπαθή που τον κάνει να χάνει ψήφους στο τελικό συμβούλιο δεν μειώνει σε τίποτα τη στρατηγική του ιδιοφυία.

GrigD
10 Ιουνίου 2010, 13:01
Micronesia 16x03

καλα μιλαμε ο "πολεμος" με τα σακια επικος, πεθανα στα γελια με τις συγκρουσεις τους, ειδικα εκει που η Ελιζα ειχε κρεμαστει απο το μαγιο του Ερικ κι αυτος την τραβαγε στο τερμα τους μεχρι που στο τελος για να την ξεφορτωθει την κοπανησε με το σακι στο κεφαλι, απιστευτη στιγμη ακομα το σκεφτομαι και γελαω :lol:

kossstasss
10 Ιουνίου 2010, 14:26
Micronesia 16x03

καλα μιλαμε ο "πολεμος" με τα σακια επικος, πεθανα στα γελια με τις συγκρουσεις τους, ειδικα εκει που η Ελιζα ειχε κρεμαστει απο το μαγιο του Ερικ κι αυτος την τραβαγε στο τερμα τους μεχρι που στο τελος για να την ξεφορτωθει την κοπανησε με το σακι στο κεφαλι, απιστευτη στιγμη ακομα το σκεφτομαι και γελαω :lol:

πού να δεις και το άλλο παρακάτω που είναι δεμένοι και κυνηγιούνται :haha:

dimath
10 Ιουνίου 2010, 16:46

Από τις καλύτερες στιγμές σε αγωνίσματα ever! Ήταν σαν τις σκηνές άγριας δύσης όπου δένουν κάποιον σε ένα άλογο και τον σέρνουν μέχρι να πεθάνει (Αν δεν υπήρχε ο χρόνος των 60'' μπορεί να γινόταν κι αυτό).

GPFnd-qBNqU

Με κερασάκι τον διάλογο στο τέλος...

- I hit my head back there.
- I don't care.
- I know.

GrigD
13 Ιουνίου 2010, 14:35
το ειδα κι αυτοοοοοοοοοοοοοο :)

'νταξ τα εσπασε, και οντως ο διαλογος που εχει στο σποιλερ ο dimath ανεκτιμητος :lol:

και για επομενο γριφο θα μου αρεσε να εβλεπα...

...συναρμολογηστε τα κομματια του Τσετ :p

αλλα μπροστα σε ολα τα αλλα που εγιναν στο επεισοδιο τελικα αυτο δεν ηταν τπτ!!!

πρωτα η ανατροπη που εγινε με τις ομαδες ειχε ως αποτελεσμα να διαλυθουν οι μισες συμμαχιες!!!

και δευτερον ο Τσετ παρεμεινε στο παιχνιδι :shock:, αδυναμος και οντως σακι με πατατες οπως τον ειπε κι ο αχωνευτος Joel aka Truck αλλα πως του τα φερνει η τυχη και κανει συμμαχια με ατομα που εχουν πειθω, στη συγκεκριμενη περιπτωση η Σερι και φερνουν τουμπα ολο το παιχνιδι!!!

ΥΓ1 μα καλα τι παιδι κουμπι ειναι αυτος ο Οζζυ, κανει τα απιστευτα εκει μεσα

ΥΓ2 η Αμαντα πως ακριβως τον επιασε τον καρχαρια; :???:

dimath
14 Ιουνίου 2010, 10:15
Τελείωσα το Vanuatu. Κακή σεζόν για μένα, σίγουρα η χειρότερη από αυτές που έχω δει. Αδιάφοροι χαρακτήρες στην πλειοψηφία με 3-4 που απλά ήταν μέτριοι. Στους τυφλούς κέρδισε ο μονόφθαλμος (ή μήπως ήταν κι αυτός τυφλός; ).

Το πόσο αδιάφορη σεζόν ήταν αποδείχθηκε όταν το μισό reunion αναλώθηκε στο ότι η Twila ορκίστηκε στο όνομα του γιου της. Αν αυτό είναι το σημαντικότερο γεγονός ενός survivor... κλάφτα Χαράλαμπε...

Όσο για τον νικητή και την ανατροπή του 6-1, δεν μπορώ να πω πως έκανε κάτι σημαντικό για να το καταφέρει. Τα αυτονόητα έκανε (αξίζει τα credits πάντως τουλάχιστον γι' αυτά καθώς άλλοι ούτε καν αυτά δεν κάνουν). Δεν άρχισε να κατηγορεί και να φωνάζει που έμεινε ο μόνος άντρας, επέλεξε τις δυο γιαγιάδες για F3 αντί για Julie/Eliza αφού από αυτές μπορεί να έχανε κάποιο αγώνισμα και να τον πετούσαν έξω, και τέλος επέλεξε την Twila για F2 αφού αρκετοί την αντιπαθούσαν. Κατά τα άλλα, μάλλον προσπαθούσε να χάσει ένα δικό του παιχνίδι. Μέχρι και την τελευταία στιγμή πριν ψηφίσει Eliza/Julie τους υποσχόταν τον ουρανό με τ' άστρα. Για ποιο λόγο; Αντί να κάνει damage control και απλά να τους είναι λιγότερο αντιπαθείς από την Twila, έκανε ό,τι μπορούσε για να τον μισήσουν περισσότερο στο τέλος. Ευτυχώς για αυτόν γλίτωσε και πήρε την ψήφο τους, αλλιώς θα έχανε με 4-3.

Amy: Καλή ήταν αλλά την έφαγε η σιγουριά. Στο survivor όταν είσαι στην κορυφή της πυραμίδας και επαναπαυτείς, είναι σχεδόν βέβαιο πως αυτοί που βρίσκονται στον πάτο θα προσπαθήσουν - και πιθανόν να το καταφέρουν - να σε ρίξουν.
Rory: Ο μόνος που είχε κάποια πλάκα. Τίποτα το ιδιαίτερο όμως.
Eliza: Εκνευριστική και αντιπαθητική. Τουλάχιστον έκανε αισθητή την παρουσία της.
Scout: F3... μάλιστα... Μετά πως να μην χαρακτηρίσω κακή τη σεζόν; :lol:
Julie: F5... το ίδιο με την από πάνω. Μόνο να δείχνει τον κ... της ήξερε. Αν δεν είχα διαβάσει από πριν ότι τα φτιάχνει μαζί της o Probst, δεν θα την είχα προσέξει καν. Άντε, για να είμαι δίκαιος, έκανε μια καλή κίνηση όταν είπε στην Twila ότι και σ' αυτήν οι άντρες υποσχέθηκαν θέση στο F4.

GrigD
17 Ιουνίου 2010, 19:53
Micronesia 16x12

ΝΑΙ ΜΩΡΗ ΑΜΑΝΤΑ :D !!!

in your face Alexis, αν και θα προτιμουσα την χαιρεκακη Ναταλι να την εκανε...

τρομερο παιχνιδι απο την Αμαντα τους επιασε ολους στο φιλοτιμο αυτη η κοπελα :lol:

και κατι ακομα που θα ηθελα να σχολιασω απο το 9ο επεισοδιο νομιζω

ποσο κοπηκα στα γελια με το fake imunity idol οταν το δινει ο Τζεισον στην Ελιζα κι οταν το βλεπει αρχιζει να την πιανει μια μικρη υστερια και να λεει συνεχως "this isn't it" :lol:

αλλα ακομα πιο αστειο ηταν οτι τελικα το επαιξε... τραγικοοοοοοο :lol:

dimath
17 Ιουνίου 2010, 22:09
και κατι ακομα που θα ηθελα να σχολιασω απο το 9ο επεισοδιο νομιζω

ποσο κοπηκα στα γελια με το fake imunity idol οταν το δινει ο Τζεισον στην Ελιζα κι οταν το βλεπει αρχιζει να την πιανει μια μικρη υστερια και να λεει συνεχως "this isn't it" :lol:

αλλα ακομα πιο αστειο ηταν οτι τελικα το επαιξε... τραγικοοοοοοο :lol:

- That's not the idol!
- What is it? :???:
- It's a fucking stick! :mad:

:lol: :lol: :lol: :lol:

Και στο τέλος εκεί που το πετάει στη φωτιά ο Jeff, ο Ozzy του λέει "έλα τώρα Jeff, μου πήρε ώρες για να το φτιάξω..." :lol:

Καλά έκανε πάντως που το έπαιξε γιατί θα ήταν ακόμη πιο τραγικό αν όντως (λέμε τώρα, μια στο εκατομμύριο) να ήταν το II, να μην το έπαιζε και να έφευγε σπίτι της γι' αυτό.

Καλή σεζόν το Palau, ασχέτως που λόγω Heroes vs Villains ήξερα ποιος κερδίζει αλλά και μερικά ακόμη σημαντικά πράγματα.
Εννοείται δίκαιος νικητής ο Tom.

Μ' άρεσε και η Stephenie. Παράξενη περίπτωση πάντως. Αν διάλεγα ομάδα για αγωνίσματα θα ήταν στις πρώτες τρεις επιλογές μου από γυναίκες (απ' όλα τα survivor). Εκεί σχεδόν δεν σταύρωνε νίκη. Στα ομαδικά είχε 3/14 (και τα 3 ήταν rewards) και στα ατομικά 1/4 (κέρδισε τον Bobby Jon στο άναμμα της φωτιάς για να μείνει ως τελευταίο μέλος της ομάδας της). Βλέποντας το HvV......και όλα αυτά που έλεγε ο James γι' αυτή, περίμενα ένα εντελώς διαφορετικό άτομο.

Ο James ήταν ωραίος χαρακτήρας, κρίμα που ατύχησε να είναι στους Ulong και έφυγε νωρίς. Είχε πολλά να δώσει πιστεύω.

Ο Ian τις τελευταίες μέρες όσο άνοιγε το στόμα του τόσο έθαβε τον εαυτό του. :lol:

Ήταν και η πρώτη φορά που είδα τον Jeff να επεμβαίνει τόσο στο παιχνίδι, εξωθώντας ουσιαστικά την Janu σε αποχώρηση. Αν δεν πίεζε τόσο πολύ δεν θα είχε παραιτηθεί και θα έφευγε η Stephenie. Πιστεύω πως κατά βάθος τσατίστηκε βλέποντας κάποιον από την μια να μην έχει καμία όρεξη να βρίσκεται στο παιχνίδι και από την άλλη την Stephenie να παλεύει με νύχια και με δόντια για να παραμείνει.

Stubble
20 Ιουνίου 2010, 15:48
το ειδα κι αυτοοοοοοοοοοοοοο :)

ΥΓ2 η Αμαντα πως ακριβως τον επιασε τον καρχαρια; :???:

Micronesia

RNO:Take us through what happened when you captured the shark.

Amanda: We had a four-foot shark in the net, it was alive. It was about five feet down in the water and I was freaking out. I’ve never even seen a shark. I had a little knife with me, I found some way to get the shark on land and kill it. It was one of the coolest moments in the game for me.

http://www.tvfunspot.com/forums/showthread.php?t=3462

Dexter
22 Ιουνίου 2010, 15:50
Τι άμπαλο cast θεέ μου. Και πες οι Kota, ότι είναι ευχάριστοι τύποι, έχουν ομαδικό πνεύμα και προφανώς κέρδισαν 3/3 challenges πανεύκολα. Οι άλλοι είναι εντελώς ΑΝΙΚΑΝΟΙ. Βλακώδεις επιλογές στην αρχή, αποτέλεσμα: αδύναμη ομάδα. Χάνουν και τι κάνουν; Βγάζουν την πιο αθλητική κοπέλα έξω, επειδή είναι λέει "αρνητικό πνεύμα". Ναι είναι, αλλά δεν χρειάζεται να ξέρεις πυρηνική φυσική για να δεις ότι σκίζεται στα challenges και έχεις άλλους 3 που σέρνουν τα πόδια τους (btw, ολυμπιονίκη να μην μπορεί να κουνήσει δεν έχω ξαναδεί). Πάλι καλά που άφησαν την ηλίθια ιδέα να ψηφίσουν τον Dan στο 2ο. Και να έχει το hii ρε τέτοια ώρα, τι σας πειράζει; ΤΟΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ.

Μόνο το Randy (απ' τους Fang πάντα) βλέπω μέχρι τώρα να κάνει στοιχειώδεις στρατηγικές κινήσεις, για να δούμε πού έφτασε.

Βαρετό και κατά περιόδους σπαστικό. Απογοήτευση.

joel_barris
22 Ιουνίου 2010, 18:16
Τι άμπαλο cast θεέ μου. Και πες οι Kota, ότι είναι ευχάριστοι τύποι, έχουν ομαδικό πνεύμα και προφανώς κέρδισαν 3/3 challenges πανεύκολα. Οι άλλοι είναι εντελώς ΑΝΙΚΑΝΟΙ. Βλακώδεις επιλογές στην αρχή, αποτέλεσμα: αδύναμη ομάδα. Χάνουν και τι κάνουν; Βγάζουν την πιο αθλητική κοπέλα έξω, επειδή είναι λέει "αρνητικό πνεύμα". Ναι είναι, αλλά δεν χρειάζεται να ξέρεις πυρηνική φυσική για να δεις ότι σκίζεται στα challenges και έχεις άλλους 3 που σέρνουν τα πόδια τους (btw, ολυμπιονίκη να μην μπορεί να κουνήσει δεν έχω ξαναδεί). Πάλι καλά που άφησαν την ηλίθια ιδέα να ψηφίσουν τον Dan στο 2ο. Και να έχει το hii ρε τέτοια ώρα, τι σας πειράζει; ΤΟΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ.

Μόνο το Randy (απ' τους Fang πάντα) βλέπω μέχρι τώρα να κάνει στοιχειώδεις στρατηγικές κινήσεις, για να δούμε πού έφτασε.

Βαρετό και κατά περιόδους σπαστικό. Απογοήτευση.

Και όταν δεις αυτούς που πάνε να μας περάσουν ως "masterminds" της σεζόν θα καταλάβεις πόσο φτωχή είναι. Το μόνο που άξιζει αν θυμάμαι κάλα είναι ένα επεισόδιο λίγο πριν το τέλος το 11 ή 12 που είναι ξεκαρδιστικό. Άντε κ κάνα δύο ακόμα στιγμες.

ΥΓ: Εντυπωσιάστηκες ήδη να φαντάστω από την απόδοση της χρυσής ολυμπιονίκη στα αγωνίσματα;:lol:

dimath
22 Ιουνίου 2010, 19:07
Αφού είδα Guatemala και Panama, τελείωσα και Gabon πριν λίγο. Εντάξει, δεν ήταν κι η καλύτερη σεζόν αλλά δεν μπορώ να πω ότι βαρέθηκα κιόλας. Έλλειπε η στρατηγική......αφού από την μια τα συνεχή tribal switches σκότωσαν αρκετές προσπάθειες, αλλά και από την άλλη υπήρχε... η Sugar. Δεν έπαιζε για τον εαυτό της αλλά για να κερδίσει αυτός που ήθελε αυτή. Τρελά πράγματα...

Σε σχέση όμως με άλλες σεζόν είχε αρκετό γέλιο...Randy, Sugar, Corinne (ίσως είχε θέση στο HvV), να βλέπεις την Crystal να αποτυγχάνει παταγωδώς σε κάθε αγώνισμα...

Μου άρεσε ότι κέρδισε κιόλας ο Bob, όποτε καλά ήταν. Γαμάτα FII έφτιαχνε btw!

Καλός ήταν κι ο Ace, κρίμα που δεν προχώρησε.

@joel_barris, το 17x09 πρέπει να λες... :lol:
uJH6bsfvs6w
b__uV_ug5u8
ogNemSsb_ek

Θα μπορούσε να εξελιχθεί καλύτερα η σεζόν αν στο πρώτο επεισόδιο, κατά την επιλογή ομάδων, διάλεγαν με κάποια λογική. Μερικοί, πραγματικά δεν ξέρω τι σκεφτόντουσαν όταν επέλεγαν.

Edit: Ξέχασα να σχολιάσω τον απίστευτο Ken......που στην ιστορία με τον Bob και την ασυλία πήγε να βγει κι από πάνω! :lol:

Ντροπή σου Bob που δεν του έδωσες την ασυλία για να σε στείλει σπίτι σου! Εκεί που αποκαλύφθηκε, νόμιζα πως έκανε τον τρελό ο Ken και του το έλεγε αυτό. Τελικά όμως πραγματικά το πίστευε αφού και στο final tribal council επέμενε! :lol:

Edit2: Να σχολιάσω και τον Panama που πρέπει να είχε την πιο παράξενη/τρελή ομάδα που έχω δει σε survivor. Casaya ftw! :lol:
Shane, Courtney, Bruce, Bobby, Danielle, Aras και Cirie!

Shane, θεοπάλαβος! Courtney, άλλο φρούτο. Bruce, στον κόσμο του. Bobby, σε άλλο κόσμο αυτός. Danielle και Aras να προσπαθούν να κρατηθούν ψύχραιμοι με την συμμαχία που έχουν με Shane/Courtney, και σαν κερασάκι την Cirie να γελάει με την κατάσταση που επικρατεί! :lol:

Στο TB που έφυγε ο Bobby, από τα 7 άτομα, τα 4 πήραν τουλάχιστον μια ψήφο! :lol:

ftr01CPVVfI
YsPd5PaI5xc
QrctomSRJbk

Μου άρεσε κιόλας ότι ο Shane έλεγε την Courtney τρελή! Ποιος, ο Shane που ήταν για δέσιμο! :lol:

Stubble
22 Ιουνίου 2010, 21:10
Η Gabon ήταν αρκετά καλή νομίζω, είχε τα πιο πρωτότυπα αγωνίσματα από οποιαδήποτε άλλη πρόσφατη σαιζόν. Επίσης:

Εξαιρετική -και πρωτότυπη- παίκτρια η Σούγκαρ. Είχε -στα χαρτιά- όλα τα μειονεκτήματα, η φυλή της τη μισούσε, δεν ήταν καλή στα αγωνίσματα, την έστελναν συνέχεια στην εξορία και έτσι δεν ήξερε τί γινόταν, και ήταν ψυχολογικά ράκος, αλλά παραταύτα είχε αρκετή στρατηγική και ευελιξία ώστε να φέρει όχι μόνο τον εαυτό της αλλά και τους "good guys" στο τέλος. Μόνο την Σούζι δεν κατάφερε να διώξει όταν κέρδισε την τελευταία ασυλία.

Ο Μπομπ συμπαθής, αναπάντεχα επιτυχής στα αγωνίσματα, αλλά αυτό οφειλόταν κυρίως στο ότι στη Φονγκ δεν τρώγανε τίποτα και ήταν εξαντλημένοι. Η νίκη του έχει μόνο ένα ερωτηματικό, πώς ουσιαστικά του δόθηκε στο πιάτο από τη Σούγκαρ.

Γενικά μ'αρέσει πολύ γιατί είναι από τις λίγες σαιζόν που δεν μοιάζουν με καμιά άλλη, εντελώς άνισες φυλές, διπλό switch, ενδιαφέροντα αγωνίσματα, εντελώς αναπάντεχο Final 3 και πολλές ανατροπές.

joel_barris
23 Ιουνίου 2010, 00:23
Ναι dimath αυτό εννοούσα. Είδικα εκεί που ούρλαζε την υποτίθετε μυστική ψήφο της η Κρίσταλ είχα πέσει κάτω:grin:

Και τη Sugar και το Μπομπ που λέτε ναι κ έγω τους συμπαθούσα, ειδικά την "ότι να ναι" Sugar. Αλλά δεν ξέρω η σεζόν απλά δεν.

Edit: Ξέχασα να σχολιάσω τον απίστευτο Ken......που στην ιστορία με τον Bob και την ασυλία πήγε να βγει κι από πάνω! :lol:

Ντροπή σου Bob που δεν του έδωσες την ασυλία για να σε στείλει σπίτι σου! Εκεί που αποκαλύφθηκε, νόμιζα πως έκανε τον τρελό ο Ken και του το έλεγε αυτό. Τελικά όμως πραγματικά το πίστευε αφού και στο final tribal council επέμενε! :lol:

Ο Κεν μαζί με την Κορίν ήταν οι πιο απάλευτοι. Η Κορίν για τους προφανείς λόγους, ο Κεν γιατί την είχε δει mastermind επειδή έκανε δύο περισσότερο τυχαία blindsides και επωφελήθηκε από τα tribe switches. Από την ένωση και μετά τον κάνανε χάζο σε κάθε σύμβουλιο και αυτό με τον Μπομπ φαντάζομαι τον έκανε να συνειδητοποίησει ότι μόνο τον έλεγχο δεν έχει. Και αυτά που έκανε μετά τον τρελό σιγά μην το πίστευε, παιδιαρίσματα ήτανε για να μην παραδέχτει ότι τον ήπιε. Εντελώς bad loser.

Dexter
23 Ιουνίου 2010, 13:32
Τι πίνουν αυτοί ρε, 2η φορά που διαλέγουν tribes και τα σκατώνουν και πάλι. Ken, Krystal, GC τραγικοί, ενοχλητικοί και άσχετοι. Και το παίζουν masterminds χωρίς να είναι, που είναι το χειρότερό μου στο Survivor (μαζί με τους ανίκανους που στα challenges ΔΕΝ ΚΟΥΝΑΝΕ ούτε δαχτυλάκι). Μου αρέσει πολύ ο Randy, πειράζει; :P Λέει τα σωστά πράγματα πάντα κι ας μην αρέσει η αλήθεια σε κανέναν. Και έβαλε και 3 γκολάκια στο immunity challenge παίζοντας το κλασικό σύστημα της "κατασκήνωσης". :P Η Kelly είναι θεόχαζη, δεν λένε τέτοια πράγματα στο TC (ειδικά όταν δεν έχεις κάνει ούτε προσπάθεια να βοηθήσεις την ομάδα σου) όταν παίζεται το κεφάλι σου 50-50. Τη γλίτωσε γιατί η γνωστή τριάδα είναι ακόμα πιο χαζή και αποφάσισαν να πετάξουν έξω για άλλη μια φορά τη μόνη κοπέλα της φυλής τους που κάνει κάτι στα challenges. Πετάτε την Kelly, και έρχεται μαζί σας ο άλλος (το ονοματάκι του μου διαφεύγει), δεν θέλει πολύ μυαλό. Και κρατάς και τη συμμαχία σου δυνατή, και την φυλή ολόκληρη δυνατή. Δεν πάτε πουθένα έτσι που τα κάνατε τώρα. :yawn:

Sugar. WHAT. THE. HELL. Πώς το πέταξε έτσι το "I need to tell Ace to give me back the idol"? :shock: :lol:

Άντε, διώξατε την Kelly, διώξτε και την Krystal τώρα, δεν παλεύεται ούτε αυτή με τίποτα.

Κατά τα άλλα, too much whining, too much stupidity, εντελώς κακή σαιζόν μέχρι τώρα. :thumbdown

Κακή κίνηση της Sugar να διώξει τον Ace imho. Είναι ο μοναδικός σου βασικός σύμμαχος ρε κοπελιά, και τον σουτάρεις χαλώντας μια καλή 3πλή συμμαχία, για να πας με τους 2 πιο βλακώδεις/τραγικούς παίχτες της σαιζόν.

Χάσαμε τον έναν απ' τους 2 ενδιαφέροντες παίχτες τόσο νωρίς, αλλά τουλάχιστον έγινε και μια ανατροπή της προκοπής.

Καλά η Suzie είναι η επιτομή της χαζομάρας και καλός δείκτης για ολόκληρη τη σαιζόν. Μιλάει πααααάρα πολύ, καλό είναι να θέλεις να κοιτάς το δικό σου μέλλον και πώς θα μείνεις παρά πάνω, αλλά δεν χρειάζεται να λες αυτά που θα κάνεις! Στην τελική όμως βελτίωσε αρκετά τη θέση της με την προδοσία αφού ούτως ή άλλως ήταν στον πάτο των 6.

Πέρα απ' αυτό, διασκεδαστικό επεισόδιο: fake merge, η βλακεία που δέρνει τον Charlie και είπε στους πάντες για το clue που έβλεπε, η ιστορία με το idol κτλ Αν και περίμενα κάτι καλύτερο με τη διαχείριση του idol από Randy-Marcus, μπορούσαν να τους πείσουν ότι το έριξαν στη θάλασσα αλλά να το κρατήσουν (2 μπουκάλια είχαν, δεν είναι τόοοοοσο δύσκολο να ρίξουν το άλλο :P ).

Δεν θα καταλάβω ποτέ πώς σκεφτόταν η Sugar. Με τι λογική πιστεύεις αυτό που σου λέει ο Kenny, όταν έχεις πειστεί ότι σου είπε ψέματα την πρώτη φορά για τον Ace; Νευριάζω απίστευτα με Kenny-Krystal που ενώ στην πραγματικότητα έχουν προχωρήσει λόγω της βλακείας που δέρνει τους υπόλοιπους, νομίζω ότι είναι φοβεροί εγκέφαλοι και παίζουν συγκλονιστικά.

Dexter
23 Ιουνίου 2010, 20:27
Μεγάλη μαγκιά αυτό που πήγαν να κάνουν, κι ας μην πέτυχε. Ξέρω πως κέρδισε ο Bob στο τέλος, και μέχρι τώρα δεν έδειχνε κάτι ιδιαίτερο. Μετά όμως απ' το 2ο fake idol (αρκετά αστεία η φάση στο 1ο, αλλά δυστυχώς το ήξερα πως θα γίνει από βιντεάκια) και την ιστορία για το πώς θα μπορούσε να έχει βρεθεί, έχει άπειρα :respect: από μένα, μόνο και μόνο για τη σκέψη και χαίρομαι που κέρδισε αντί γι' αυτά τα χαιρέκακα παιδάκια που νομίζουν ότι είναι άρχοντες του παιχνιδιού.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Επικό επεισόδιο, ο αχώνευτος Kenny (OMG δηλαδή κλαίγεσαι που σου είπε ψέματα ο άλλος μετά απ' όσα έχεις κάνει εσύ; "it's part of the game" όποτε μας γουστάρει ε; ) την έφαγε, Crystal καλά ξεκουμπίδια. Άρχοντας Bob, το έπαιξε πολύ ωραία για να μην φανεί ο κακός της υπόθεσης, άψογη η Sugar που αποφάσισε επιτέλους να νιώσει και να κάνει κάτι χρήσιμο.

Dexter
24 Ιουνίου 2010, 13:52
Τέλος η Gabon, εύκολα η χειρότερη σαιζόν που έχω δει (λίγο πιο κάτω από Fiji-Marquesas). Βλακώδες cast, ηλίθιες επιλογές, και οι μισοί έπλεκαν συνέχεια το εγκώμιο του εαυτούλη τους χωρίς να το αξίζουν ούτε με σφαίρες.

O Bob μπορεί στην τελική να μην έκανε τίποτα συγκλονιστικό (εκτός απ' τα fake idols και τη φοβερή επίδοση στα immunity challenges) αλλά δεν με χάλασε κιόλας που κέρδισε. Αγαπάω Sugar, μπορεί να μην καταλάβω ποτέ πώς σκεφτόταν (και μερικές φορές αμφιβάλλω αν σκεφτόταν καν :P ), αλλά ήταν φοβερά συμπαθής και έκανε ωραία τηλεόραση. Ace & Randy οι άλλοι 2 αγαπημένοι μου παίχτες, και χειρότεροι ο Ken (wtf με το immunity necklace, προσπαθούσε να φανεί και το θύμα συνέχεια :lipsseale ), η Crystal, και η Corrin. Απλά απάλευτοι και οι 3 (μαζί και η Suzie που δεν σταματούσε να μιλάει :lol: ).

Thailand και Africa μου έχουν μείνει πια, μάλλον θα δω Thailand γιατί λένε πως είναι η χειρότερη ever και θέλω να το διαπιστώσω ιδίοις όμμασι. :grin:

joel_barris
23 Οκτωβρίου 2011, 15:43
http://www.funny115.com/

Πήρα πρέφα πρόσφατα αυτό το σάιτ που ένας huge fan έχει κάτσει και έχει κάνει δύο top115 αστείων στιγμών από τις 20 πρώτες σεζόν και σε όλα τα άρθρα γράφει σεζόν στην αρχή τους όποτε δεν υπάρχει κίνδυνος spoiler. Δεν είναι όλα αστεία και ο τύπος είναι biased με κάποιους παίκτες (π.χ. Russell) αλλά κάποια είναι ξεκαρδιστικά.

Δύο απ τα πιο αστεία π διάβασα:

Crystal wins the hell out of the game (http://funny115.com/v2/87.htm) (Gabon)

The world's longest tiebreaker (http://funny115.com/v2/48.htm) (Cook Islands)

joel_barris
13 Νοεμβρίου 2011, 18:19
Μόλις τέλειωσα το Palau. Καταπληκτική σεζόν, μια απ τις καλύτερες. Ειδικά δε άμα βγάλουμε έκτος τα all stars είναι μέσα στις 2-3 κορυφαίες άνετα. Ακολουθεί σεντόνι.

Ένας από τους λόγους ήταν και το πόσο ενδιαφέρον είχε το pre-merge παιχνίδι που συνήθως είναι αρκετά διαδικαστικό. Για το όποιο κατά τη γνώμη μου έχει βάλει το χεράκι της και η παραγωγή. Δεν λέω ότι "επενέβη" με κάποιο τρόπο απλά μέσα σε τόσες σεζόν survivor υπήρξαν αρκετές τραγελαφικές ομάδες που τους άξιζε εξίσου τέτοια τύχη (στη Gabon ας πούμε) αλλά πάντα υπήρχε ένα tribe switch ή μια πρόωρη ένωση για να μην πάει τόσο μονόπατα το παιχνίδι. Εδώ προφανώς το άφησαν να εξελιχθεί μέχρι τέλους επίτηδες για να έχουμε μια τόσο ξεχωριστή σεζόν και το κατάφεραν.

Από τη μια γελούσα με το πόσο pathetic ήταν η Ulong και τα "την επόμενη φορά θα τα καταφέρουμε" που λέγανε, από την άλλη λυπόμουν όλο και περισσότερο τους δύο αληθινά άξιους παίκτες παγιδευμένους σε αυτό το trainwreck, τον Bobby John που είχε φτάσει στα όρια της τρέλας από τις συνεχείς ήττες και τη συμπαθέστατη, γλυκύτατη Stephenie που σάρωνε σε όλες τις δοκιμασίες και έβλεπε την ομάδα της να χάνει ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ.

Αλλά η σεζόν ήταν γενικά τρομερή. Κυρίως είχε πολλούς καλούς ή/και ενδιαφέροντες παίκτες. Οι Ulong έκτος από Steph/Bobby John είχαν τον ξεκαρδιστικό James που δεν μπορούσα να συνηθίσω πόσο δεν ταίριαζε η βαριά βλάχικη προφορά με τη φάτσα του. Ίσως επειδή είναι ο χαμένος κλώνος του Dr. Who Christopher Ecclestonhttp://images.wikia.com/survivor/images/c/cd/James-miller.jpghttp://28.media.tumblr.com/tumblr_lgwp9v4mSI1qh10ulo1_500.jpg

Όσο για την Koror πέρα από τον Tom και τον Ian που ήταν τρομεροί στις δοκιμασίες, έξυπνοι και ταυτόχρονα τρομερά συμπαθείς είχαμε τον γκέι κομμωτή π όταν μπήκε λες θα πάει όσο πάει με bitching and scheming με άλλους αδύναμους παίκτες κ αποδείχτηκε τρελή δύναμη στα challenges και την Katie που ήταν ξεκαρδιστικό να βλέπεις να προσπαθεί να σπάσει την αρχική συμμαχία της και να μην μπορεί γιατί ήξερε ότι όποιος κ απ τους δύο να κέρδιζε την τελευταία δοκιμασία θα την έπαιρνε μαζί του για να τη διαλύσει στον τελικό. Αλλά την παίξανε ωραία και οι δύο. Ο Ian με την ισοπαλία 3-3 και ρώσικη ρουλέτα με τις πέτρες και ο Τομ με την απειλή ότι άμα βγάλει κάποιον απ τους δύο στο final5, όποιος μείνει θα την πετάξει έξω στο final4.

Για την όλη παραίτηση του Ian προσωπικά δεν με νευρίασε ούτε το βρήκα τόσο ηλίθιο όσο αν το έκανε κάποιος άλλος παίκτης. Άμα δέχονταν την προσφορά του Τομ και θα έχανε το μύριο (έστω κ με 4-3) και θα έβγαινε ως villain ενώ δεν ήταν, και εντάξει μπορεί εν τέλει να κέρδιζε αφού άντεξε 12 ώρες πάνω στον πάσσαλο αλλά ήθελε να εξιλεωθεί και τον πιστεύω γιατί το έκανε απλά και ήρεμα χωρίς τα μεγάλα λόγια άλλων γνωστών παπαρολόγων του παιχνιδιού που μιλάνε για τιμή και το παίζουν ανώτεροι μόνο όταν δεν τους πάει καλά το παιχνίδι ή είναι στο συμβούλιο. ο τύπος παραμένει συμπαθέστατος.

*Το μέρος που γυρίστηκε αυτή η σεζόν (που είναι το ίδιο με την s16) είναι άνετα το πιο πανέμορφο που έχει πάει ποτέ το survivor. Πραγματικός παράδεισος.

*Δεν θυμάμαι σε άλλη σεζόν τον Τζεφ να επεμβαίνει τόσο έντονα στο παιχνίδι όσο εδώ που σχεδόν εξώθησε την Τζανού σε αποχώρηση και καλά έκανε και τα χε πάρει μαζί της. Η τύπισσα ήταν θλιβερή και θα είχε φύγει πριν την ένωση αν δεν ήταν σε τόσο dominating ομάδα.

*Το αγαπημένο μ σκηνικό είναι κάπου στα μεσσαία επεισόδια όπου ο Ιαν πιάνει ένα τεράστιο όστρακο και το πάει πίσω για να εντυπωσιασεί τη φυλή του και τα καταφέρνει αρχικά, μόνο που λίγο μετά ο Τομ πιάνει ΕΝΑΝ ΚΑΡΧΑΡΙΑ:lol: Και στα καπάκια βλέπουμε τους Ulong να κολοχαιρόνται που έπιασαν ένα θλιβερό μικρό ψαράκι:lol: Όλη η σεζόν σε ένα πεντάλεπτο.

joel_barris
28 Μαΐου 2012, 09:59
Μέτρια σεζόν, από τις χειρότερες που έχω δει. Δεν ήταν χάλια απλά ήταν βαρετή καθ όλη τη διάρκεια. Ο ήμιτρελος Μπομπι Τζον και ο έντελως τρελός Τζαντ είχαν τη πλάκα τους και η Danni δίκαιη νικήτρια ήταν, την υποστήριζα, κέρδισε τις ασυλίες που έπρεπε, έσπειρε και τη διχόνοια στην κυρίαρχη φυλή όταν έπρεπε αλλά νταξει άμα είχαν λίγη λογική αυτοί που έλεγχαν ποιος φεύγει δεν θα έπρεπε να την αφήσουν να φτάσει F3. Δηλαδή η Stephanie και ο Rafe. Τόσο δύσκολο είναι να σκεφτείς ότι αν έχεις την ευθύνη για το ποιος φεύγει δε θες δίπλα σου στο τελικό το μόνο άνθρωπο που δεν μπορεί κανείς να είναι bitter μαζί του γιατί επιβίωνε σε κάθε ψηφοφορία χωρίς νούμερα; Ανέλπιστα καλός στις δοκιμασίες ο Rafe πάρα το παρουσιαστικό του, συμπαθέστατη η Στέφανι αλλά ήταν ηλίθιοι και καλά να πάθουν.

Πολύ καλή σεζόν, δεν είχες πολλές ανατροπές αλλά είχε μια φυλή η οποία ήταν απολύτως τρελή και είχε τρομερή φάση να τους βλέπεις να κερδίζουν, όλα να τους πηγαίνουν τέλεια και παρόλα αυτά να σφάζονται για κανένα απολύτως λόγο. Είδικα Shane και Courtney 5-6 μέρες ακόμα και θα την είχε σκοτώσει:lol: Και φυσικά η Cirie, μεγάλη λατρεία από πρώτη υποψήφια για αποχώρηση στην αρχή τους έπαιξε στα δάχτυλα all the way to the F4, αλλά έρχεται μια στιγμή που απλά πρέπει να κερδίσεις το ρημάδι το challenge για να πας παρακάτω. Γι αυτό δεν το πήρε εδώ, ούτε στη Micronesia, ούτε θα το πάρει και άλλες 40 φορές να παίξει. Ο Terry ήταν ο superman στα challenges αλλά είχε ένα idol που δεν ήξερε τι να το κάνει και δεν μπόρεσε να πείσει κανένα για τίποτα σε όλο το merge παρόλο που όλοι μισιούνταν μεταξύ τους. Αυτούς τους παίκτες που πάνε με στρατηγική θα κερδίσω όλα τα challenges και θα το πάρω γενικά δεν τους πάω όποτε χάρηκα που έχασε. Ο Aras πολύ συμπαθητικός αφού δεν το πήρε η Cirie ήμουνα μαζί του.

απλά οκ σεζόν που ξεκίνησε χάλια και έφτιαξε μετά την ένωση παρότι είχε τόσους πολλούς παίκτες που πραγματικά δεν αντέχονταν. Είχε μερικά τρομερά challenges που μερικοί παίκτες έλεγες τώρα θα τα τινάξουν, ένα γαμάτο blindside και τέλειο φινάλε. Δεν είναι ότι υποστήριζα ιδιαίτερα Chris, γενικά μλκας ήταν, δεν πολύειχε ιδέα τι έκανε και κατά βάση του άνοιξαν οι άλλες με τις βλακείες τους το δρόμο προς το τελικό αλλά έκανε τουλάχιστον το αυτονόητο να πάρει F3 την ανήμπορη γιαγιά και τη θέοχαζη Twila που έσκαβε 39 μέρες το λάκκο της μόνη της. Και ο τελικός ήταν απλά ξεκαρδιστικός όπου ο Chris έδωσε την απολυτή ντροπιαστική παράσταση γλύφωντας ΟΛΟ το jury με το πιο γελοίο και προφανή τρόπο. Και βασικά δεν χρειάζονταν να το κάνει, έτσι κι αλλιώς θα κέρδιζε την αντιπαθή και χαζή Twila, αλλά και πάλι το ότι έφαγαν όλες αυτές τις τόσο προφανείς πίπες η Eliza και οι άλλες δύο ήταν απλά ξεκαρδιστικό, ειδικά εκεί που έβγαλε το μαντήλι της μιας και καλά να της το δώσει για την βλέπει σαν μικρή αδερφή (ΕΛΕΟΣ) δεν το πίστευα. Πέρα απο την Ami που όμως ήταν πολύ cocky και την πάτησε και τη γιαγιά που ήταν νεκρό βάρος αλλά πραγματικά ήταν η μόνη που του είπε το αυτονόητο (you're bullshit up to your ears), σε όλες τι άλλες άξιζε αυτό το ντροπιαστικό φινάλε, να της δουλεύει ένας χαζόβλακας με αλογοούρα και να τον πιστεύουν συγκινημένες και από πάνω. Γενικά embarrasing σεζόν για το γυναικείο φύλο:P

gigi
12 Μαρτίου 2017, 14:54
Βαρετή σεζόν αν έχεις δει άλλες. Αν η μόνη σου εμπειρία είναι το Big brother στην παραλία του Άγιου Δομίνικου στον Σκάι, τότε είναι μια χαρά.
Επιβάλλεται παρόλ'αυτά να την δεις, βλέποντας το πώς ξκίνησε το παιχνίδι με 15 παίχτες που νόμιζαν πως πήγαν διακοπούλες και με έναν Ρίτσαρντ που ήταν ο μόνος που κατάλαβε το νόημα τον παιχνιδιού απευθείας. Αγαπημένη επίσης η Τζένα, σπαστικότατοι ο γιατρουδάκος της κακιάς ώρας με το αλφαβητικό του σύστημα που εξαιτίας του έφυγε η Colleen και ο μυξοπαρθένος ετών 23 Dirk. Ο Richard χρόνια μετά μπήκε φυλακή για φοροδιαφυγή μη δηλώνοντας το εκατομμυριάκι.

Rob13
12 Μαρτίου 2017, 17:51
ισχυει η βαρεμαρα για την 1η αλλα προσωπικα επαιξε ρολο και οτι ηξερα το τελικο αποτελεσμα..
και μετα το all stars εχεις την ιδια αποψη για τζενα? ανετα στο τοπ10 των πιο εκνευριστικων παρουσιων

gigi
12 Μαρτίου 2017, 19:32
ισχυει η βαρεμαρα για την 1η αλλα προσωπικα επαιξε ρολο και οτι ηξερα το τελικο αποτελεσμα..
και μετα το all stars εχεις την ιδια αποψη για τζενα? ανετα στο τοπ10 των πιο εκνευριστικων παρουσιων

Περίμενε, βιάζεσαι, δεν έφτασα εκεί.
Έγραψα σε σεντόνι και κόλλησε ο chrome στο ipad και τα έχασα όλα, οπότε ανά ποστάρισμα και σεζόν, δεν την ξαναπαθαίνω.
Δεν ήξερα το αποτέλεσμα της 1ης αλλά έχω δει survivor seasons οπότε βαρεμάρα με τα ξενέρωτα που μάζεψαν.
Επίσης θα φθάσω και στην 8η και θα μιλήσω εκεί, μετά από 6 ποσταρίσματα υποθέτω :p

Και η βαρεμάρα συνεχίζεται...αν δεν έχεις δει άλλες σεζόν, βλέπεται.
Ο μίστερ wannabe ράμπο το έβλεπα από χιλιόμετρα ότι θα το φάει το κεφάλι του, από την ασιτία και την εξουθένωση να κυνηγά γουρούνια και καγκουρό λιποθύμησε και κάηκε το βλήμα και πήρε στο λαιμό του όλους τους συμπαίκτες της ομάδας του και νίκησαν οι αχώνευτοι...
Παίχτες που εύκολα θα τους ξεχνούσες αν δεν σου υπενθύμιζαν αργότερα με τις επαναφορές τους. Η Άμπερ, μέσα σε 3 σεζόν που είδα φθάνοντας στο All Star δεν ήξερα ποια είναι.
Κέρδισε η σιγανοπαπαδίτσα γιατί βρέθηκε παίχτης πιο βλάκας από την ίδια και της χάρισε το εκατομμυριάκι, τι βλήμα..
Κερδισμένη της σεζόν σίγουρα η άσημη μπαργούμαν "λέγε με ηθοποιό" Τζέρι που σίγουρα γέμισε την ατζέντα της με διαφημιστικά και συνεντεύξεις, όπως και το πορτοφόλι της.
Το τι παίχτηκε μεταξύ της και με τον βλάκα τον Κόλμπι δεν το'πιασα και δεν έχω όρεξη να την ξαναδώ μπας και καταλάβω...από την μια γλυκομιλούσαν και φλέρταραν για 4-5 επεισόδια και ξαφνικά η Τζέρι ηλίθια και αχώνευτη και να την ξεφορτωθούμε, τεσπα.

Askepios
12 Μαρτίου 2017, 21:51
Season 1 Borneo

τελειωσα κι εγω την πρωτη σημερα. Βαρετη σεζον. Σαν slow motion. Δεν την προτεινω σε καποιον. Το μονο ενδιαφερον που βρηκα ειναι το τι φαγανε και τα βαζω στο πρωτο σποιλερ
αρουραιους, σκυλοτροφη και ενα κοτοπουλο που πρωτα το ειχε κατασπαραξει ενα αλλο ζωο.

ο νικητης αξιος. Δεν το περιμενα τοσο ντερμπι.
ο σον με την αλφαβητικη σειρα νομιζω ειναι ηδη ο χειροτερο παικτης στην ιστορια του survivor

gigi
12 Μαρτίου 2017, 22:34
Την είχα δει πάρα πολύ παλιά τη σεζόν, μου είχε αρέσει.
Στην τωρινή επανάληψη, ΑΠΟΡΩ τι της βρήκα τότε!

Η βαρεμάρα συγχωρείται στην 1η και 2η σεζόν, όχι και στην 3η.
Highlight η αγαπημένη μου τότε Κέλλυ, χωρίς να αλλάξω γνώμη ούτε και τώρα.
Μέχρι που μου την έφαγε ο βαρεμένος "ποιος με ψήφισε!!" Λεξ. Ψόφο ρε!

Κάποια χρόνια πριν είχα διαβάσει ότι η Κέλλυ αργότερα έπιασε δουλειά στο CBS και έκανε castings η ίδια προσωπικά σε παίχτες που αργότερα συμμετείχαν σε άλλες σεζόν. Ακόμη πιο αργότερα, επέστρεψε στα θρανία και ολοκλήρωσε επιτυχώς το διδακτορικό της, κοπελάρα μου μπράβο! Μα με το γίδι τον Λεξ που έμπλεξες....

Ο χοντροΤομ απορώ τι του βρίσκουν κάποιοι, το μόνο που του βρήκα τότε ήταν ότι τα αγγλικά μου έχουν μεγάλο πρόβλημα. Δέκα χρόνια αργότερα συνειδητοποίησα ότι η κατάσταση δεν άλλαξε, ακόμα με ζορίζει..Σιγά τα ώα για παίχτη...
Νικητής, συμπαθητικός όπως και στην προηγούμενη σεζόν, αλλά αδιάφορος και χωρίς επανεμφάνιση θα είχε σίγουρα ξεχαστεί στην πενταετία..

Rob13
13 Μαρτίου 2017, 00:02
Africa
κελλυ μεγαλη συμπαθεια δυστυχως εφυγε αδοξα λογω του ψυχακια και του ανυρπακτου μπραντον .. κριμα που δεν την ειδαμε στο all stars
big tom τυπαρα απο τους λιγους μας χαρισε επικες στιγμες γελιου χαλαλι του που χρειαζομασταν ειδικη μεταφραση οταν μιλαγε..

gigi
13 Μαρτίου 2017, 11:34
Africa
κελλυ μεγαλη συμπαθεια δυστυχως εφυγε αδοξα λογω του ψυχακια και του ανυρπακτου μπραντον .. κριμα που δεν την ειδαμε στο all stars
big tom τυπαρα απο τους λιγους μας χαρισε επικες στιγμες γελιου χαλαλι του που χρειαζομασταν ειδικη μεταφραση οταν μιλαγε..

Εγώ μαζί του δεν γέλασα, όποτε μιλούσε τον προσπερνούσα...

Η πρώτη σεζόν που κάτι πήγε να γίνει αλλά στο τέλος κι εδώ τίποτα.
Άσχετη η νικήτρια, αλλά χίλιες φορές προτιμότερη από τη χαζοχαρούμενη 2η.
Απολαυστικός για όσο διάρκεια είχα ο Ρομπ, όπως και ο μαυρούλης κολλητός του.
Ψαχνόταν για γκόμενα ο Ρομπ, μετά την αλλαγή φυλής και τη Σάρα, απέναντι η μοναδική που του έκανε κλικ ήταν αρραβωνιασμένη :p
Πολύ γέλιο με το dump and dumper, όταν έχασαν αποστολή που ο Ρομπ είχε πάρει μεγάλο προβάδισμα αλλά οι δυο συμπαίκτες του δεν μπορούσαν να χειριστούν το κανό, ακόμα γελάω!

Επίσης η Zoe ελληνικής καταγωγής σύμφωνα με το επίθετό της. Κρίμα που παρουσιάστηκε σαν "σκύλα" στο τέλος, αν και όλη η 4άδα της συμμαχίας έσπασε και έβγαλε τον χειρότερο εαυτό της αμέσως μόλις τους την έφεραν και έχασαν την πλειοψηφία και αφανίστηκαν...

Askepios
13 Μαρτίου 2017, 20:17
http://www.funny115.com/

Πήρα πρέφα πρόσφατα αυτό το σάιτ που ένας huge fan έχει κάτσει και έχει κάνει δύο top115 αστείων στιγμών από τις 20 πρώτες σεζόν και σε όλα τα άρθρα γράφει σεζόν στην αρχή τους όποτε δεν υπάρχει κίνδυνος spoiler. Δεν είναι όλα αστεία και ο τύπος είναι biased με κάποιους παίκτες (π.χ. Russell) αλλά κάποια είναι ξεκαρδιστικά.

διαβασα χθες απο αυτα που εχω δει (κοντεψα να πνιγω με τονυ) αλλα στο 18 που λεει για τη Σαντρα του Pearl Islands εφαγα σποιλερ για την σεζον δυο που αρχισα σημερα

Season 2 The Australian Outback επεισοδια 1-2
Ηδη μου φαινεται καλυτερο απο το borneo. Η πλειοψηφια των χαρακτηρων ηρθαν για να παιξουν το παιχνιδι και οχι για να κανουν διακοπες.
νικητης
δεν μου γεμιζει το ματι. Ελπιζω να ηταν καλη στις στρατηγικες και στο social και να μη βγηκε πρωτη απλα επειδη κανεις δεν την φοβοταν ωστε να τη διωξει

gigi
13 Μαρτίου 2017, 20:47
Τραγικότατη σεζόν. Από πού να το πιάσεις και πού να το αφήσεις δηλαδή...
Την σπαστικότατη Γκάντια ή όπως την λέγανε; Κοιμάται δίπλα σε 6 ανθρώπους, ένας την παρενοχλεί σεξουαλικά και δεν βγάζει μια τσιρίδα να ξυπνήσει τους υπόλοιπους...και την επομένη της ζητά συγγνώμη ο άλλος και ενώ αρχικά τον συγχωρεί μετά πάει και παραπονιέται στις γυναίκες...δεν χρειαζόταν η συνέντευξης της χρόνια μετά που επιβεβαίωσε η ίδια το πόσο είχε υπερβάλλει, έκανε μπαμ από μόνο του το θέμα ότι προσποιόταν..
Ένας νικητής που σε σχέση με τα υπόλοιπα βλήματα ήταν αδιάφορος, και του άξιζε η νίκη...φαντάσου αδιάφορος να αξίζει να νικήσει, τι ηλίθιο casting έκαναν.. Η μοναδική που κάπως ξεχώριζε ήταν η κινεζούλα, αλλά και αυτή παρασύρθηκε από τους υπόλοιπους αδιάφορους και την παίρνει και αυτήν το ρέμα..

Επίσης ιδιαίτερη μνεία στον Robb με δύο bb, που έφερε πατίνι μαζί του σε παραλία της Ταϋλάνδης ως προσωπικό του αντικείμενο...τι γίδια κυκλοφορούν εκεί έξω...
Κακή, κάκιστη σεζόν...

Rob13
13 Μαρτίου 2017, 22:04
Marquesas
η πρωτη σεζον οπου η ισχυρη συμμαχια τον ηπιε, μονοι τους βγαλανε τα ματια τους με την περιφημη δοκιμασια ασυλιας που εδειξαν με ποια σειρα προτεραιοτητας θα διωχανε τους υπολοιπους
μεγαλο αγχος στο τελος να μην κερδισει η ανυποφορη neleh (ακομα θυμαμαι που γυρνωντας απο ενα επαθλο δεν εφερε τιποτα στους υπολοιπους και τους προσεφερε μια καραμελα που ετρωγε)
ντεμπουτο boston rob που εδειξε το potential του, τυπαρας sean και γκαντεμης πασχαλης με την purple rock
Thailand
προσωπικα μαζι με γκαμπον οι πιο τραγικες σεζον στην ιστορια του παιχνιδιου
τουλαχιστον αξιος νικητης ο ψυχακιας πωλητης μεταχειρισμενων αυτοκινητων που ειχε παει business trip
θα γουσταρα να επεστρεφε αλλα σαλεψε τελειως την ειδε green arrow και εριχνε σε κουταβια ασε που ζηταγε τα κερατα του απο την παραγωγη οποτε δεν υπηρχε πιθανοτητα επιστροφης
πω ειχα ξεχασει το εμετικο σκηνικο γκαντια vs τεντ με την γκαντια να ξεσπαει χτυπωντας εναν κορμο δεντρου, ουρλιαζοντας και πετωντας πετρες στην θαλασσα.. τραγελαφος

gigi
13 Μαρτίου 2017, 22:46
Marquesas
η πρωτη σεζον οπου η ισχυρη συμμαχια τον ηπιε, μονοι τους βγαλανε τα ματια τους με την περιφημη δοκιμασια ασυλιας που εδειξαν με ποια σειρα προτεραιοτητας θα διωχανε τους υπολοιπους
μεγαλο αγχος στο τελος να μην κερδισει η ανυποφορη neleh (ακομα θυμαμαι που γυρνωντας απο ενα επαθλο δεν εφερε τιποτα στους υπολοιπους και τους προσεφερε μια καραμελα που ετρωγε)
ντεμπουτο boston rob που εδειξε το potential του, τυπαρας sean και γκαντεμης πασχαλης με την purple rock
Thailand
προσωπικα μαζι με γκαμπον οι πιο τραγικες σεζον στην ιστορια του παιχνιδιου
τουλαχιστον αξιος νικητης ο ψυχακιας πωλητης μεταχειρισμενων αυτοκινητων που ειχε παει business trip
θα γουσταρα να επεστρεφε αλλα σαλεψε τελειως την ειδε green arrow και εριχνε σε κουταβια ασε που ζηταγε τα κερατα του απο την παραγωγη οποτε δεν υπηρχε πιθανοτητα επιστροφης
πω ειχα ξεχασει το εμετικο σκηνικο γκαντια vs τεντ με την γκαντια να ξεσπαει χτυπωντας εναν κορμο δεντρου, ουρλιαζοντας και πετωντας πετρες στην θαλασσα.. τραγελαφος

Εγώ είχα ξεχάσει την καραμέλα, πόσο βλαμμένη τελείως!
Έλεος, εγώ στη θέση τους θα την έπαιρνα και θα της την πετούσα στη μούρη.

Και μετά την κακοκαιρία, βγαίνει ο ήλιος!
Κορυφή η σεζόν, τρελό γέλιο! Πετυχημένη η απόπειρα πολέμου των δύο φύλων, τραγελαφικές καταστάσεις, quotes αξέχαστα, ένας Rob να αφιερώνει, να κόβει και να ράβει τους πάντες και τα πάντα και από βλακεία του να χάνει τον τελικό και το εκατομμυριάκι.

Ο Mathew και ο τρόπος που μιλούσε τελείως φάση, οι εκφράσεις και οι λέξεις που χρησιμοποιούσε τελείως άτοπες, serving vessel θα μου μείνει αξέχαστο αντί για πιάτα, αχαχαχαχα!

Η Heidi αν και την κατηγόρησαν για μπίμπο εμένα μου φάνηκε έξυπνη, καταλάβαινε πάντα τι παιζόταν ή τι πήγαινε να παιχτεί αν και από την ασιτία η Τζένα είχε περισσότερες δυνάμεις στο τέλος και πήγε τελικό. Δεν θα με χαλούσε να νικούσε και ο Μάθιου, από τη στιγμή που δεν ήταν ο Ρομπ στον τελικό, αλλά στη θέση τους, να τον είχα κι εγώ 24/24 μπροστά μου να μου λέει τα κουφά του, ούτε εγώ θα τον ψήφιζα! Α, θυμήθηκα και το άλλο, μάθαινε σουηδικά σαν διασκεδαστική απασχόληση και την μανσέτα του, αχαχαχα!

Κορυφή!

gigi
13 Μαρτίου 2017, 23:09
Το θέλει το βιντεάκι του, δεν γίνεται διαφορετικά!

https://www.youtube.com/watch?v=t8F2IvK6eUY

nwosu
16 Μαρτίου 2017, 20:06
^
3:50 --> Τhe Chain

Τι μου θύμησες τώρα. :D

Askepios
18 Μαρτίου 2017, 19:28
The Australian Outback
Τελικά κι αυτό μηδέν από άποψη στρατηγικής. Τουλάχιστον είχε πιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες σε σχέση με την 1
θα ηθελα να ξαναδω
Jeff, Mike που εφυγαν λιγο αδοξα. Μου άρεσε κι η Elisabeth αλλα ενταξει την ειδα αρκετα.
Νικητης
Σαν ανθρωπος μπορει να αξιζε το εκατομμυριο, δεν ξερω, αλλά σαν παικτης με καμια παναγια και δεν μου αρεσει που αφηνουν να περασει στο ψιλο το outplay κομματι του παιχνιδιου οταν σκεφτονται την τελικη ψηφο για τον νικητη. Ο Colby λοιπον θα επρεπε να νικησει κατα κρατος γιατι ηταν ο καλυτερος στις δοκιμασιες. Απο στρατηγικης αποψης εκανε τα ιδια με την Tina, δηλαδη τιποτα και η αποφαση του να παρει την Tina στον τελικο ας πουμε δικαιολογειται γιατι ηταν οι πρωτες σεζον. Κανεις δεν ειχε αρνητικη γνωμη γι αυτον απο αυτην την κινηση του ετσι κι αλλιως.

joel_barris
18 Μαρτίου 2017, 23:52
Τι έγινε παίδια; πότε ζωντάνεψε έτσι το thread; :rotfl: Χαίρομαι και αφού αντέταξε και Ταιλάνδη μη φοβάστε τίποτα. Εγώ την είχα δει μόνο αφού είχα ξεμείνει από σεζόν να δω και πάλι απάλευτη μου φάνηκε.

The Australian Outback

Νικητης
Σαν ανθρωπος μπορει να αξιζε το εκατομμυριο, δεν ξερω, αλλά σαν παικτης με καμια παναγια και δεν μου αρεσει που αφηνουν να περασει στο ψιλο το outplay κομματι του παιχνιδιου οταν σκεφτονται την τελικη ψηφο για τον νικητη. Ο Colby λοιπον θα επρεπε να νικησει κατα κρατος γιατι ηταν ο καλυτερος στις δοκιμασιες. Απο στρατηγικης αποψης εκανε τα ιδια με την Tina, δηλαδη τιποτα και η αποφαση του να παρει την Tina στον τελικο ας πουμε δικαιολογειται γιατι ηταν οι πρωτες σεζον. Κανεις δεν ειχε αρνητικη γνωμη γι αυτον απο αυτην την κινηση του ετσι κι αλλιως.

ΟΚ ισως να έπρεπε να μην κερδίσει, αλλά εν τέλειτο φταίξιμο του Colby είναι. Είχε να διαλέξει ανάμεσα στην συμπαθή σε όλους mother of the tribe Τίνα και τον Κιθ που δεν θα έπαιρνε ούτε μια ψήφο. Προφανώς ο ίδιος θεώρησε ότι θα κέρδιζε ούτως ή άλλως και πήρε την Τίνα για να φανεί "Τίμιος" ως το τέλος. Τιμιότητα και survivor δεν πάνε μαζί.

Askepios
19 Μαρτίου 2017, 11:29
^γενικα πιστευω οτι ηθικες κινησεις στο τελευταιο συμβουλιο και το να παιζεις hii για αλλον παικτη(περα απο πολυ σπανιες περιπτωσεις) δεν πρεπει να επιβραβευονται

αλλά
εδω ηταν πρωτες σεζον οποτε το να εισαι ηθικος το λες και υπερ.
αρα το σκεπτικο θα ηταν αν βαθμολογουσα
καλος ανθρωπος ωστε να αξιζει λεφτα
Τινα 10 - Κολμπυ 8
στρατηγικη
Τινα 1 - Κολμπυ 1 (ενας βαθμος για την Τινα επειδη εδιωξε την Mad Dog, ενας για τον Κολμπυ επειδη δεν πηγε μαζι με την Τζερι)
θεματα επιβιωσης
Τινα 7 - Κολμπυ 6 (επειδη η πρωτη εζησε τις πλημμυρες οσο ο αλλος ηταν με τους καουμπόηδες, ψαρια δεν θυμαμαι κανεις να πιανει)
δοκιμασιες
Τινα 1 - Κολμπυ 10

αξιος νικητης-> Κολμπυ

gigi
19 Μαρτίου 2017, 15:13
^γενικα πιστευω οτι ηθικες κινησεις στο τελευταιο συμβουλιο και το να παιζεις hii για αλλον παικτη(περα απο πολυ σπανιες περιπτωσεις) δεν πρεπει να επιβραβευονται

αλλά
εδω ηταν πρωτες σεζον οποτε το να εισαι ηθικος το λες και υπερ.
αρα το σκεπτικο θα ηταν αν βαθμολογουσα
καλος ανθρωπος ωστε να αξιζει λεφτα
Τινα 10 - Κολμπυ 8
στρατηγικη
Τινα 1 - Κολμπυ 1 (ενας βαθμος για την Τινα επειδη εδιωξε την Mad Dog, ενας για τον Κολμπυ επειδη δεν πηγε μαζι με την Τζερι)
θεματα επιβιωσης
Τινα 7 - Κολμπυ 6 (επειδη η πρωτη εζησε τις πλημμυρες οσο ο αλλος ηταν με τους καουμπόηδες, ψαρια δεν θυμαμαι κανεις να πιανει)
δοκιμασιες
Τινα 1 - Κολμπυ 10

αξιος νικητης-> Κολμπυ

Δεν θυμάμαι ποτέ να επιβραβεύτηκε ο δυνατός στο survivor, ούτε καν στις πρώτες σεζόν.
Πάντα τον πιο έξυπνο επιβράβευαν, ακόμη και στις αρχές, ποτέ δεν έπαιξε ρόλο η "δύναμη" κάποιου.
Βασικά πιστεύω γιατί στο συμβούλιο το πολύ να υπάρχουν 1-2 ακόμη δυνατοί, και αν. Οπότε οι υπόλοιποι εκτιμούν περισσότερο τα υπόλοιπα προσόντα και την εξυπνάδα. Αν το συμβούλιο είχε 7 μπρατσαράδες αθλητές να διαλέξουν ανάμεσα σε έναν δυνατό η έναν έξυπνο, τότε ίσως να βλέπαμε διαφορετικά αποτελέσματα.

Από τις καλύτερες σεζόν της πρώτης δεκάδας, μόνο ο Αμαζόνιος την χτυπά στα ίσια.
Πράγματι σε καθηλώνει στο δεκάλεπτο με την πρωτοτυπία της να τους αφήσουν απροειδοποίητα στη θάλασσα, πηγαίνοντας να παζαρέψουν στο χωριό για εφόδια, πειρατικό μοντέλο που πέρασε και στους παίχτες.
Ρούπερτ να αφιερώνει, John Fairplay αν και δεν τον πήγαινα ούτε με σφαίρες να τους έχει όλους αποδεδειγμένα φλομώσει στο ψέμα και αυτοί να συνεχίσουν να τον πιστεύουν, αγαπημένη Σάντρα.
Χαρακτηριστικές μου μείναν οι σκηνές της πανηλίθιας φυλής που αντί να μετακομίσει το καταφύγιο, έβαλε τριγύρω 3 κορμούς να εμποδίσει τον ΕΙΡΗΝΙΚΟ ΩΚΕΑΝΟ να πλημμυρίσει το μέρος τους, πόσο γίδια μπορεί να είναι κάποιοι ακόμα γελάω.
Ο άλλος να φοβάται τον πελεκάνο, ο Ρούπερτ να τριγυρνά με φούστα, τι να πρωτοθυμηθείς...

Αποτυχία το redemption island που μας γύρισε πίσω την αχώνευτη σπαστικιά γιαγιά προσκοπίνα να την κάνει ο Θεός, που μας κοψοχόλιασε στο τέλος μην γίνει η στραβή και το πάρει...
Η Σάντρα από την αρχή την είχα προσέξει με την εξυπνάδα της, τα ισπανικά της και το καπάτσο της. Δεν ήταν στην πρώτη μου επιθυμία για νικήτρια, αλλά δεν με χάλασε καθόλου που το πήρε, 1000000 φορές περισσότερο εναντίον της σπαστικιάς.

Askepios
19 Μαρτίου 2017, 16:47
και εγω τον πιο εξυπνο θα επιβραβευβα αλλα μου φαινεται χαζο και σαν επιχειρημα να λεμε οτι καποιος εφτασε στον τελικο απλά επειδη νικουσε στις ασυλιες ή επειδη εβρισκε HII. Δεν τους χαριστηκαν. Ή πάλεψε στις δοκιμασίες ή εψαχνε να τα βρει ενω οι αλλοι κοιμοντουσαν. Μαγκια τους οπως και να χει.

κι ασε που αν εισαι μπρατσαρας εχεις πολυ λιγοτερες πιθανοτητες να κερδισεις σε σχεση με καποιον που δεν τρεχει, δεν κολυμπαει και δεν εχει δυναμη.

gigi
23 Μαρτίου 2017, 19:14
Τι να γράψω εδώ....σεζόν με μεγάλες προσδοκίες που για μένα έφτασε στα όρια της απογοήτευσης και απομυθοποίησης αγαπημένων χαρακτήρων προηγούμενων σεζόν.
Η γλυκύτατη Τζένα της 1ης σεζόν, WHAT A BITCH εδώ! Όχι καλή μου, δεν σε φωνάξαμε για να δώσουμε 2η ευκαιρία σε όσους δεν ήταν έξυπνοι την 1η φορά, σε φωνάξαμε να κερδίσει πάλι ο καλύτερος και εξυπνότερος.
Ο Ρούπερτ για πολλές φάπες εδώ, ο Ρομπ του Αμαζονίου να παραπονιέται ότι τον διώξαν πριν βρει χρόνο να οργανωθεί λες και 12 μέρες δεν ήταν αρκετές, απομυθοποίηση της φήμης του 1ου νικητή Ρίτσαρντ που αποδείχτηκε όχι ότι ήταν έξυπνος αλλά απλά ήταν γίδια όλοι οι υπόλοιποι στο Borneo και αυτός απλά ως μονόφθαλμος βασίλεψε στους τυφλούς...

Αυτός ο Λεξ για πολλά φάσκελα, ελπίζω να μην τον ξαναδώ μπροστά μου.
Ένα ευχαριστώ στον Ρομπ που επανειλημμένα μου υπενθύμιζε ότι δεν έχουν τα αγγλικά μου πρόβλημα αλλά ο τρόπος που μιλούσε ο βλαχοΤομ.
Η νικήτρια Άμπερ κρυμμένη μια σεζόν, άρχισε να μιλά σε συνεντεύξεις στα τελευταία επεισόδια..
Τεσπα, όλη η σεζόν ήταν ο Ρομπ, που ακόμη και μετά το τέλος της τους την έφερε σε όλους όσους δεν τον ψήφισαν για νικητή και έδωσαν τα λεφτά στην Άμπερ, με την πρόταση γάμου που της έκανε και κέρδισε τελικά το εκατομμυριάκι ούτως ή άλλως.
Η μόνη μου απορία είναι για ποιον λόγο ο κόσμος ψήφισε Ρούπερτ; ΟΕΟ;

joel_barris
23 Μαρτίου 2017, 20:20
Τι να γράψω εδώ....σεζόν με μεγάλες προσδοκίες που για μένα έφτασε στα όρια της απογοήτευσης και απομυθοποίησης αγαπημένων χαρακτήρων προηγούμενων σεζόν.
Η γλυκύτατη Τζένα της 1ης σεζόν, WHAT A BITCH εδώ! Όχι καλή μου, δεν σε φωνάξαμε για να δώσουμε 2η ευκαιρία σε όσους δεν ήταν έξυπνοι την 1η φορά, σε φωνάξαμε να κερδίσει πάλι ο καλύτερος και εξυπνότερος.
Ο Ρούπερτ για πολλές φάπες εδώ, ο Ρομπ του Αμαζονίου να παραπονιέται ότι τον διώξαν πριν βρει χρόνο να οργανωθεί λες και 12 μέρες δεν ήταν αρκετές, απομυθοποίηση της φήμης του 1ου νικητή Ρίτσαρντ που αποδείχτηκε όχι ότι ήταν έξυπνος αλλά απλά ήταν γίδια όλοι οι υπόλοιποι στο Borneo και αυτός απλά ως μονόφθαλμος βασίλεψε στους τυφλούς...

Αυτός ο Λεξ για πολλά φάσκελα, ελπίζω να μην τον ξαναδώ μπροστά μου.
Ένα ευχαριστώ στον Ρομπ που επανειλημμένα μου υπενθύμιζε ότι δεν έχουν τα αγγλικά μου πρόβλημα αλλά ο τρόπος που μιλούσε ο βλαχοΤομ.
Η νικήτρια Άμπερ κρυμμένη μια σεζόν, άρχισε να μιλά σε συνεντεύξεις στα τελευταία επεισόδια..
Τεσπα, όλη η σεζόν ήταν ο Ρομπ, που ακόμη και μετά το τέλος της τους την έφερε σε όλους όσους δεν τον ψήφισαν για νικητή και έδωσαν τα λεφτά στην Άμπερ, με την πρόταση γάμου που της έκανε και κέρδισε τελικά το εκατομμυριάκι ούτως ή άλλως.
Η μόνη μου απορία είναι για ποιον λόγο ο κόσμος ψήφισε Ρούπερτ; ΟΕΟ;

Το πρώτο all star είναι το χειρότερο all star κυρίως γιατί εξέλισεται σε ένα festival bitterness Δεν μιλάω για το ότι κέρδισε η Amber και αν το άξιζε αλλά για το πόσο προσωπικά το είχαν πάρει οι πάντες. Το σκηνικό Richard-Sue, Ο Λέξ, η Κάθι και γενικά όλο το jury να ουρλιάζει, την Jerri που έφυγε στο reunion γιατί τη γιούχαρε το κοινό. Γενικά δεν την θεωρώ κακή σεζόν αλλά όλο αυτό το bitterness σου αφήνει άσχημη γεύση.

Άμα θες διάβασε αυτό το article που εξηγεί κάπως την τότε λατρεία του κοινού στον Ρούπερτ http://www.purplerockpodcast.com/30-from-30-13-rupert-and-the-birth-of-the-survivor-hero-edit/

gigi
24 Μαρτίου 2017, 01:44
Το πρώτο all star είναι το χειρότερο all star κυρίως γιατί εξέλισεται σε ένα festival bitterness Δεν μιλάω για το ότι κέρδισε η Amber και αν το άξιζε αλλά για το πόσο προσωπικά το είχαν πάρει οι πάντες. Το σκηνικό Richard-Sue, Ο Λέξ, η Κάθι και γενικά όλο το jury να ουρλιάζει, την Jerri που έφυγε στο reunion γιατί τη γιούχαρε το κοινό. Γενικά δεν την θεωρώ κακή σεζόν αλλά όλο αυτό το bitterness σου αφήνει άσχημη γεύση.

Άμα θες διάβασε αυτό το article που εξηγεί κάπως την τότε λατρεία του κοινού στον Ρούπερτ http://www.purplerockpodcast.com/30-from-30-13-rupert-and-the-birth-of-the-survivor-hero-edit/

Δεν εξηγεί όμως την δημοτικότητά του μετά το All Stars στο οποία ήταν απλά jerk και πώς τον διάλεξε ο κόσμος μετά τη συγκεκριμένη σεζόν.
Τεσπα

Πιστεύω ότι το Survivor είναι 90% στρατηγική, 5% τύχη και ένα 5% αγωνίσματα.
Η συγκεκριμένη σεζόν έρχεται να με διαψεύσει πηγαίνοντας τα ποσοστά σε 80% τύχη και 20% στρατηγική.
Και ο λόγος; Τελείως αποτυχημένο casting με την φαεινή ιδέα, προσπαθώντας να αντιγράψουν τον Αμαζόνιο, χωρισμού σε άντρες εναντίον γυναικών.
Το αποτέλεσμα να μείνει ένας άντρας τελείως βλάκας με IQ στα 80 που είχε την ΤΥΧΗ οι υπόλοιπες γυναίκες να έχουν IQ maximum στα 50.
Δεν έχω να σχολιάσω κάτι, τόσο ηλίθιες που ήταν καλύτερα που κέρδισε ο Chris, είπαμε στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος...

gigi
24 Μαρτίου 2017, 08:20
Ο κόσμος θεωρεί την σεζόν καλή. Πολύ καλή. Εγώ από την άλλη, ΟΧΙ.
Δεν ξέρω τι σκέφτονταν εκεί στην παραγωγή και άφησαν ολόκληρη την φυλή να ξεκλιριστεί. Και άλλες φορές έχουμε δει άχρηστες φυλές, για την ακρίβεια κατά κράτος πολύ πιο άχρηστες, αλλά η παραγωγή πάντα επενέβαινε είτε με αναδιαμοιρασμό, είτε με διάρεση όλων των εναπομείναντων παιχτών σε δύο νέες ισομελείς φυλές. Το μόνο αστείο στην υπόθεση ήταν ο τίτλος επεισοδίου "The Neaderdalths" όταν είχαν απομείνει μόνο 2 μέλη στην Uling με τον Μπομπ να βρωμάει. Την Στέφανι εγώ προσωπικά δεν την πήγαινα. Με τα Oh my God της όλη την ώρα, την κλάψα της, και το σημαντικότερο, όταν είχε δύναμη στο 1ο συμβούλιο που ψήφισε την αποχώριση της Jolanda με την δικαιολογία ότι ήταν δυνατή, που ήταν και η αιτία του αφανισμού της φυλής της. Τόσο screen time στις συνεντεύξεις πια, παρόλο που έφυγε επεισόδια πριν τελειώσει η σεζόν είχε σίγουρα τον περισσότερο τηλεοπτικό χρόνο σε προσωπικές συνεντεύξεις από όλους!

Δεν, δεν, δεν, δεν μου άρεσε καθόλου η σεζόν, σόρρυ, Death στην StephaBITCH!

gigi
24 Μαρτίου 2017, 23:17
Δεν έχω να πω κάτι ιδιαίτερο για τη σεζόν. Αχώνευτη Στέφανι, τέλος, πόσο το χάρηκα που το underdog η Danni της έφαγε το εκατομμυριάκι με τρόπο που αυτή ήταν ΑΝΙΚΑΝΗ και ΗΛΙΘΙΑ να κάνει την προηγούμενη σεζόν.

Αποτυχημένη 1η εμφάνιση του Hidden Immunity Idol, το μόνο που άξιζε ήταν απλά η εισαγωγή του που τόσο θα επηρεάσει όλες τις επόμενες σεζόν.

Επίσης επιβεβαίωση ότι ο βρωμιάρης Μπομπ απλά είναι βρωμιάρης και δεν καθαρίζεται και βρωμάει.

nembe
25 Μαρτίου 2017, 01:12
η 10 ειχε πολυ ωραιες δοκιμασιες και διαφορετικες ομως, και ο νικητης ηταν οκ

gigi
25 Μαρτίου 2017, 01:54
η 10 ειχε πολυ ωραιες δοκιμασιες και διαφορετικες ομως, και ο νικητης ηταν οκ

Είχε όμως και Στέφανι στην μάπα στην πλειοψηφία των δοκιμασιών που δεν την χώνεψα από το 1ο επεισόδιο, είχε και τον άλλον τον βλάκα που παράτησε την δοκιμασία ζητώντας να μην τον πάρει μαζί του ο Τομ στον τελικό.

Δεν τους μπορώ τους βλάκες.

Τρελό γέλιο η σεζόν, με αγαπημένη Cerie που στο πρώτο επεισόδιο δεν ήθελα να την βλέπω, μετά την λάτρεψα!
Ίσως η πιο ανορθόδοξη φυλή ever που κατάφερνε όμως να κερδίζει τις δοκιμασίες και η πρώτη φορά που χρησιμοποιείται ουσιαστικά το immunity idol έστω κι αν δεν χρησιμοποιήθηκε :p
Αντιθέτως με την Cerie, ο Terry για μένα παρέμεινε αχώνευτος όλη την σεζόν και ο νικητής Aras χωρίς πρόβλημα απέναντι στην ξυνή Danielle πήρε το εκατομμυριάκι.
Λατρεμένη σεζόν!

gigi
25 Μαρτίου 2017, 17:47
Συμπαθητική σεζόν, νικητής που το άξιζε αλλά ξεχάστηκε εύκολα (εκτός κι αν είχε συμμετοχή αργότερα σε σεζόν που δεν έχω δει) πρώτη εμφάνιση για Candice, Parvati και Ozzy, η Παρβάτι απλά μελαχροινή μπίμπο εδώ τίποτα το ιδιαίτερο, αντιπαθέστατος Ozzy που έγινε συμπαθητικός όταν κινδύνευε να φύγει και το βούλωσε επιτέλους παίρνοντας σβάρνα όλες τις δοκιμασίες και φθάνοντας στον τελικό έτσι, βλαμμένη Candice που τους πρόδωσε και εξαιτίας της ο αντιπαθητικός Όζι το βούλωσε και έγινε το καλό, underdog, παιδάκι. Επίσης πρώτη συμμετοχή του Jonathan που σαν βλήμα ακολούθησε την Candice.

Αξέχαστη στιγμή της σεζόν όταν το χοντροτρόλ που δεν μπορούσε να σηκώσει τα πόδια του δήλωσε ερωτευμένος με την Candice και ότι και αυτή αισθανόταν το ίδιο. Το γούρλωμα των ματιών και η ερώτηση του Jeff, αξέχαστο!

https://www.youtube.com/watch?v=S0qF7anaUhk

Askepios
25 Μαρτίου 2017, 18:34
Season 3 Africa
Εδώ φάνηκε στην αρχή ότι θα υπάρξει λίγος πόλεμος και στρατηγική με το νέοι vs γέροι αλλά χάθηκε σχεδον αμέσως μετα το merge

νικητης
το εβλεπα βασανιστικα από οταν ειχαν μεινει 6-7 να ερχεται νικη της κιμ τζονσον και φωναζα ΟΧΙΙΙΙΙ στην οθονη. Ευτυχως απο τους δυο νικησε ο Ηθαν

πιο πολυ μου αρεσαν Τερεζα και Κλαρενς

εν τω μεταξυ εχω σποιλεριαστει, πραγματικα απο το πουθενα, για τους νικητες από τη 8 και την 32

Rob13
25 Μαρτίου 2017, 19:40
Pearl Islands
Αν δεν υπηρχε το τραγικο twist με την επιστροφη οσων εφυγαν θα την ειχα πιο ψηλα την σεζον
Απιστευτο ξενερωμα η επιστροφη της ''εντιμης'' προσκοπινας-κλαψιαρας λιλιαν που απο οτι λεγεται την ψηφισαν να επιστρεψει για να την ξεφορτωθουν επειδη τους ειχε σπασει τα νευρα
Αξεχαστος fairplay και οσκαρ ερμηνειας με την νεκρη γιαγια του.. δεν ειμαι μεγαλος φαν της σαντρα αλλα χαρηκα απιστευτα που διελυσε στο τελος την κλαψιαρα

All Stars
Απο τους μεγαλυτερους υποκριτες στην ιστορια ο λεξ δεν ξεπερασε το γεγονος οτι τον γλεντησε ο Ρομπ..εδινε μαθηματα ηθικης ενω ειχε διωξει τον κολλητο του και καπακια διωχνει το πιστο του σκυλι την τζερι
Ο Ρομπ του αμαζονιου την πληρωσε γιατι ηταν απο τα μεγαλυτερα ονοματα της σεζον και επεσε στην χειροτερη tribe για αυτον
Σαλταρισμενη sue ειδε οτι δεν ειχε μελλον και την εκανε με το πιο κωμικοτραγικο ξεσπασμα.. η απαλευτη τζενα και στο τελος να εφτανε δεν υπηρχε περιπτωση να κερδιζε
Κλαψα στο τελος αλλα μικρη ζημεια για τον Ρομπ και φιρμα εγινε και την γυναικα των παιδιων του βρηκε

Vanuatu
Αξεχαστος πανηγυρισμος chris στο τελος που δεν χρειαστηκε να κανει πολλα απλα τις αφησε να φαγωθουν μονες τους
Palau
Ουτε εμενα με τρελανε η σεζον δεν ειχε ανατροπες απλα αξιος νικητης tom εναντι της ανυρπακτης katie
Ψιλοσαλταρισμενος ιαν παρατησε ετσι ευκολα το εκατομμυριο
Panama
Αγαπημενος ψυχακιας shane που ειχε παρει ενα κομματι ξυλο και το εκανε blackberry..με ειχε πεισει οτι αφου τον προδωσαν θα τους εσφαζε ολους αλλα τελικα την σκαπουλαρανε
Δυστυχως δεν θα τον ξαναδουμε λογω της κοντρας του με τον probst
Ο αρας επαιξε πιο εξυπνα και δικαια κερδισε
Cook islands
Χαχα μεγαλο τρολ ο μπιλυ δεν παιζει να πιστεψε οτι τον ερωτευτηκε η candice περισσοτερο εβγαλε μια αμυνα διωξτε με δεν σας εχω αναγκη βρηκα γκομενα
Ειχε ενδιαφεροντες χαρακτηρες αλλα την στιγματησε πολυ η δυναμη που ειχε το idol του yul που ηταν σαν cheat..παρολα αυτα αξιζε τη νικη και δικαιως χαρακτηριστηκε puppet master
Πρωτη εμφανιση παρβαταρας χωρις να καταφερει να ψησει yul η ozzy.. candice εκτρωμα το οτι την ξαναφεραν με ξεπερναει
Το πιο τραγικο tiebraker στην ιστορια μεταξυ μπεκυ και σαντρα που δεν μπορουσαν να αναψουν φωτια ουτε με σπιρτα

gigi
26 Μαρτίου 2017, 00:08
Pearl Islands
Αν δεν υπηρχε το τραγικο twist με την επιστροφη οσων εφυγαν θα την ειχα πιο ψηλα την σεζον
Απιστευτο ξενερωμα η επιστροφη της ''εντιμης'' προσκοπινας-κλαψιαρας λιλιαν που απο οτι λεγεται την ψηφισαν να επιστρεψει για να την ξεφορτωθουν επειδη τους ειχε σπασει τα νευρα
Αξεχαστος fairplay και οσκαρ ερμηνειας με την νεκρη γιαγια του.. δεν ειμαι μεγαλος φαν της σαντρα αλλα χαρηκα απιστευτα που διελυσε στο τελος την κλαψιαρα

All Stars
Απο τους μεγαλυτερους υποκριτες στην ιστορια ο λεξ δεν ξεπερασε το γεγονος οτι τον γλεντησε ο Ρομπ..εδινε μαθηματα ηθικης ενω ειχε διωξει τον κολλητο του και καπακια διωχνει το πιστο του σκυλι την τζερι
Ο Ρομπ του αμαζονιου την πληρωσε γιατι ηταν απο τα μεγαλυτερα ονοματα της σεζον και επεσε στην χειροτερη tribe για αυτον
Σαλταρισμενη sue ειδε οτι δεν ειχε μελλον και την εκανε με το πιο κωμικοτραγικο ξεσπασμα.. η απαλευτη τζενα και στο τελος να εφτανε δεν υπηρχε περιπτωση να κερδιζε
Κλαψα στο τελος αλλα μικρη ζημεια για τον Ρομπ και φιρμα εγινε και την γυναικα των παιδιων του βρηκε

Vanuatu
Αξεχαστος πανηγυρισμος chris στο τελος που δεν χρειαστηκε να κανει πολλα απλα τις αφησε να φαγωθουν μονες τους
Palau
Ουτε εμενα με τρελανε η σεζον δεν ειχε ανατροπες απλα αξιος νικητης tom εναντι της ανυρπακτης katie
Ψιλοσαλταρισμενος ιαν παρατησε ετσι ευκολα το εκατομμυριο
Panama
Αγαπημενος ψυχακιας shane που ειχε παρει ενα κομματι ξυλο και το εκανε blackberry..με ειχε πεισει οτι αφου τον προδωσαν θα τους εσφαζε ολους αλλα τελικα την σκαπουλαρανε
Δυστυχως δεν θα τον ξαναδουμε λογω της κοντρας του με τον probst
Ο αρας επαιξε πιο εξυπνα και δικαια κερδισε
Cook islands
Χαχα μεγαλο τρολ ο μπιλυ δεν παιζει να πιστεψε οτι τον ερωτευτηκε η candice περισσοτερο εβγαλε μια αμυνα διωξτε με δεν σας εχω αναγκη βρηκα γκομενα
Ειχε ενδιαφεροντες χαρακτηρες αλλα την στιγματησε πολυ η δυναμη που ειχε το idol του yul που ηταν σαν cheat..παρολα αυτα αξιζε τη νικη και δικαιως χαρακτηριστηκε puppet master
Πρωτη εμφανιση παρβαταρας χωρις να καταφερει να ψησει yul η ozzy.. candice εκτρωμα το οτι την ξαναφεραν με ξεπερναει
Το πιο τραγικο tiebraker στην ιστορια μεταξυ μπεκυ και σαντρα που δεν μπορουσαν να αναψουν φωτια ουτε με σπιρτα

Εμένα η Σάντρα μου άρεσε από την αρχή, το τσαγανό της, τα ισπανικά της, να παρακολουθεί τους παίχτες, είχε επίγνωση τι πάει να πει Jon Fairplay και δεν την πίστευαν, και στο

τέλος των HvV έσκισε στο συμβούλιο και τους πήρε τα σώβρακα και ήταν η μόνη που πονηρεύτηκε και έκαψε το καπέλο του αχώνευτου. Εκεί που ψήφιζε αποχώρηση του Ρούπερτ λέγοντας σε ψηφίζω πάλι να φύγεις και αν φτάσω στους 3 κι εσύ πάλι θα μου δώσεις την ψήφο του εκατομμυρίου ήθελα να σηκωθώ να τσιρίζω βραδυάτικα!

Από την αντίδραση των συμπαιχτών που τους είχε κουφάνει εγώ πιστεύω πως ο χοντρός πίστευε ότι τον ερωτεύτηκε η Candice.

O Shane, επειδή είμαι καπνίστρια, είχε πάθει ψυχολογικό από την απεξάρτηση ίσως όχι μόνο τσιγάρου αλλά και κόκας.
Δεν ξέρω τι παίχτηκε με τον Probst, για πες.

Και ναι, πως διάολο ξέχασα να αναφέρω την γελοία ισοπαλία που για μια ώρα προσπαθούσαν να ανάψουν φωτία και δεν τα κατάφεραν;
Τις έδωσαν σπίρτα στο τέλος, παραλίγο να έδιναν και ζίπο!

Μ'άρεσε η σεζόν, και πιστεύω ότι ο Earl έχασε πολύ από την αίγλη του εξαιτίας του έταιρού του ήμισυ, Yauman. Και οι δυο τρομερή στρατηγική. Χαρακτηριστικός επίσης της σεζόν ο Dreamz που ο Yauman του χάρισε αμάξι με αντάλλαγμα να παλέψει για την ασυλία στους 4 και να του την δώσει και καπάκι αυτός μετά σχεδίαζε να τον ψηφίσουν για να τον διώξουν για να μην αθετήσει την υπόσχεσή του αργότερα που στο τέλος αθέτησε, τρέλα!
Πιστεύω ότι ο Yauman απλά τζόγαρε, ήξερε ότι είχε ελάχιστες ελπίδες να τον επιλέξουν για τελικό, ήξερε ότι πολύ δύσκολα να κέρδιζε αυτός την ασυλία, δεν είχε ανάγκη το αμάξι, έπαιξε μπας και του κάτσει.
Ο Dreamz όμως είχε αποδείξει ότι δεν ήταν καθόλου φερέγγυος τουλάχιστον 2 φορές στο παιχνίδι, οπότε ήθελε και τα'παθε.

Χαρακτηριστική στιγμή που οι 4 Horseman, ιδίως ο ένας από αυτούς, κοκορεύονται για τις δυνάμεις τους στην τοξοβολία, κοροιδεύουν τον Yauman όταν παίρνει το τόξο, μέχρι και ο Probst τον πήρε στο ψιλό, και τελικά ολομόνος του με τελείως κουφό και δικό του στυλάκι πήρε το challenge!

nwosu
26 Μαρτίου 2017, 12:35
Mιας και αναφέρθηκε παραπάνω η 13η σεζόν... μια απ'τις πιο αξιομνημόνευτες στιγμές κατά τη γνώμη μου είναι το Voodoo Plan του Cao Boi!

https://www.youtube.com/watch?v=IzbRmfOwIt8

Πολλοί ξεχνούν ότι εδώ πρωτοεμφανίστηκε η ιδέα του split-vote.

Rob13
26 Μαρτίου 2017, 22:24
Εμένα η Σάντρα μου άρεσε από την αρχή, το τσαγανό της, τα ισπανικά της, να παρακολουθεί τους παίχτες, είχε επίγνωση τι πάει να πει Jon Fairplay και δεν την πίστευαν, και στο

τέλος των HvV έσκισε στο συμβούλιο και τους πήρε τα σώβρακα και ήταν η μόνη που πονηρεύτηκε και έκαψε το καπέλο του αχώνευτου. Εκεί που ψήφιζε αποχώρηση του Ρούπερτ λέγοντας σε ψηφίζω πάλι να φύγεις και αν φτάσω στους 3 κι εσύ πάλι θα μου δώσεις την ψήφο του εκατομμυρίου ήθελα να σηκωθώ να τσιρίζω βραδυάτικα!

Από την αντίδραση των συμπαιχτών που τους είχε κουφάνει εγώ πιστεύω πως ο χοντρός πίστευε ότι τον ερωτεύτηκε η Candice.

O Shane, επειδή είμαι καπνίστρια, είχε πάθει ψυχολογικό από την απεξάρτηση ίσως όχι μόνο τσιγάρου αλλά και κόκας.
Δεν ξέρω τι παίχτηκε με τον Probst, για πες.

Και ναι, πως διάολο ξέχασα να αναφέρω την γελοία ισοπαλία που για μια ώρα προσπαθούσαν να ανάψουν φωτία και δεν τα κατάφεραν;
Τις έδωσαν σπίρτα στο τέλος, παραλίγο να έδιναν και ζίπο!

Μ'άρεσε η σεζόν, και πιστεύω ότι ο Earl έχασε πολύ από την αίγλη του εξαιτίας του έταιρού του ήμισυ, Yauman. Και οι δυο τρομερή στρατηγική. Χαρακτηριστικός επίσης της σεζόν ο Dreamz που ο Yauman του χάρισε αμάξι με αντάλλαγμα να παλέψει για την ασυλία στους 4 και να του την δώσει και καπάκι αυτός μετά σχεδίαζε να τον ψηφίσουν για να τον διώξουν για να μην αθετήσει την υπόσχεσή του αργότερα που στο τέλος αθέτησε, τρέλα!
Πιστεύω ότι ο Yauman απλά τζόγαρε, ήξερε ότι είχε ελάχιστες ελπίδες να τον επιλέξουν για τελικό, ήξερε ότι πολύ δύσκολα να κέρδιζε αυτός την ασυλία, δεν είχε ανάγκη το αμάξι, έπαιξε μπας και του κάτσει.
Ο Dreamz όμως είχε αποδείξει ότι δεν ήταν καθόλου φερέγγυος τουλάχιστον 2 φορές στο παιχνίδι, οπότε ήθελε και τα'παθε.

Χαρακτηριστική στιγμή που οι 4 Horseman, ιδίως ο ένας από αυτούς, κοκορεύονται για τις δυνάμεις τους στην τοξοβολία, κοροιδεύουν τον Yauman όταν παίρνει το τόξο, μέχρι και ο Probst τον πήρε στο ψιλό, και τελικά ολομόνος του με τελείως κουφό και δικό του στυλάκι πήρε το challenge!

για shane
Ειχε επιλεχθει να παιξει στους villains αλλα τελευταια στιγμη πηρε την θεση του o ρασελ(ιουλιο τελειωσαν τα γυρισματα της 19ης σεζον αυγουστο ξεκινουσαν της 20ης) τα πηρε στο κρανιο και εστελνε υβριστικα μηνυματα στον probst.. μετα ηθελε να γυρισει στην 27η μαζι με τον γιο του αλλα δεν επιλεχθηκε και το αποκορυφωμα στην 31η που ψηφιζε ο κοσμος για το cast ενω ηταν υποψηφιος εμεινε παλι απεξω

joel_barris
26 Μαρτίου 2017, 23:47

Τα Fiji γενικά έχουν πολύ κακή φήμη ως σεζόν αλλά και εγώ δεν την θεωρώ από τις χειρότερες. Καλή δεν είναι σίγουρα γιατί ούτε το καστ είναι τίποτα το ιδιαίτερο και το twist πλούσιοι-φτωχοί ήταν πραγματικά καταστροφικό τουλάχιστον στο πρώτο μισό του παιχνιδιού. Άλλα έχει Yau-Man και ένα από τα καλύτερα επεισόδια στην ιστορία του show.

gigi
27 Μαρτίου 2017, 23:25
Διαβάζω ότι οι σεζόν είναι από τις καλύτερες.
Σόρρυ αλλά διαφωνώ, μου φαλνηκε μέτρια.
Ο νικητής λες και κέρδισε επειδή ήταν γκέι, να κερδίσει επιτέλους και ένας γκέι, αλλά και ο Ρίτσαρντ γκέι ήταν.
Η Αμάντα κυριάρχησε στην σεζόν, στο τέλος με την κλάΒ΄ψα της έφαγε τα μούτρα της και έχασε το εκατομμύριο.
James, όχι, δεν μου άρεσε, τον βρήκα αντιπαθητικό και βλάκα, που η στάση του σε μελλοντικές σεζόν δεν με διέψευσε.
Του δίνει ο άλλος (άλλος βλάκας κι αυτός) το immunity idol και επιστρέφοντας ούτε κουβέντα να το επιστρέψει και κουβαλάει δυο πάνω του. Το πόσο το χάρηκα το blindside που έφαγε δεν λέγεται...

joel_barris
29 Μαρτίου 2017, 21:12
H Amanda παίζει να είναι μια από τις καλύτερες παίκτριες του Survivor μέχρι την 38η μέρα. Το παιχνίδι κρατάει 39 μέρες.

Askepios
30 Μαρτίου 2017, 19:22
Season 4 Marquesas Σε αυτή τη σεζόν έγιναν πράγματα που τα θεωρούμε αυτονόητα αλλά μέχρι τότε δεν τα ειχε κανει κανεις και γι' αυτο αξιζουν ενα μπραβο οι
rob και john επειδη εδιωξαν τους δυνατους παικτες (hunter και ξανθο με τις μπουκλες αντιστοιχα)
neleh και paschal επειδη ως οι κατώτεροι της δυνατής κλικας συμμαχησαν με τους απεναντι
sean επειδη επεσημανε οτι πρεπει να φυγει η neleh διοτι ειναι αρεστη

αγαπημενος παικτης ευκολα ο rob

νικητρια απ' τις δυο θα ψηφιζα Neleh στην αρχη για τον παραπανω λογο αλλά στο τελικο συμβουλιο με επεισε περισσοτερο η Vecepia και αλλαξα γνωμη

βλακεια που στο reunion δωσανε αμαξια σε ολους

joel_barris
31 Μαρτίου 2017, 20:26
βλακεια που στο reunion δωσανε αμαξια σε ολους

καλά αυτό έχεις να σχολιάσεις από το πιο εφιαλτικά κακόγουστο reunion όλων των έποχων? :D

https://www.youtube.com/watch?v=w0rCkXGR8Lo

Askepios
4 Απριλίου 2017, 20:39
σκίπαρα την Ταϊλάνδη

Season 6 AmazonΔιασκεδαστική από την αρχή μέχρι το τέλος σε αντίθεση με την Marquesas πχ που ξάφνικα πάτωσε. Αν την έβλεπα με live chat αυτή τη σεζόν θα σχολίαζα κάθε 10" όπως τη φάση στο reunion που ο Probst έλεγε με το χαμόγελο μέχρι τα αυτιά για έναν που ο τυφωνας του γκρέμισε το σπιτι.
Σίγουρα η καλύτερη σεζόν μέχρι τώρα αλλά από την άλλη επειδή έχω διαβάσει ότι την βάζουν δίπλα στην 7 Pear Islands ως τις καλύτερες early τουλαχιστον σεζόν, έγω έχω να πω ότι δεν ξέρω, ίσως η πρώτη αγάπη που λένε; δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. By far καλύτερη η 7η.

ο πιο στρατηγικός παίκτης Rob δεν μου φάνηκε και πολύ καλος παίκτης εμένα. Πάρα πολλα ρισκα, πολλες φορες θα διαλεγα διαφορετικη οδο απο αυτην που ακολουθησε, και αν ηταν λιγο πιο εξυπνοι οι υπολοιποι θα τον ειχαν στειλει όταν εστελναν και την Deena (η δεύτερη που είχε potential). Βέβαια δεν ήταν έξυπνοι οι υπόλοιποι και σε αυτό πάτησε και ο Rob στο να τους κανει πραγματικα ό,τι θελει. Αξιζε περισσοτερο απο ολους τον τιτλο.

Θελω παρα πολυ να μαθω τι σκεφτοταν ο Αλεξ οτι θα γινει οταν ειπε σε καποιον (ποσο μάλλον οταν αυτος ο καποιος ειναι ο Rob) οτι θα τον διωξει στους final 4. Ειχα μεινει εκει.

Μεγαλο facepalm με την Heidi στο τελικο συμβουλιο που περιμενε να της πουν οτι αξιζε να βρισκεται τελικο και ηθελε να ακουσει και δευτερο ονομα εκτος του Rob.

Ανετα πιο ομορφη η Shawna από τις τρεις

προσπαθω να σκεφτω χαρακτηρα της σεζον που δεν ειπα καποια στιγμη απο μεσα μου οτι ειναι μπουφος

o roger αυτης της σεζον εμοιαζε πολυ εμφανισιακα με τον Rodger της Αυστραλιας

nwosu
4 Απριλίου 2017, 20:51
Fun fact για τον Rob Cesternino.

Eίχε δηλώσει συμμετοχή για το Big Brother και τελευταία στιγμή τον κάλεσαν στο Survivor. Το παιχνίδι του (flip-flopping) ήταν βασισμένο στον καλύτερο παίχτη ever του Big Brother (Will Kirby). Άμα τελειώσετε το Survivor... δείτε με κλειστά μάτια την 7η σεζόν του Big Brother. Θα πάθετε πλάκα! Φοβερές στρατηγικές και απίστευτο γέλιο! :rotfl:

gigi
7 Απριλίου 2017, 10:05
Από τις καλύτερες σεζόν, τρελό γέλιο προς το τέλος επίσης.
Ο Ozzy βγάζει ξανά τον στραβό του εαυτό που είχε και στην 1η του εμφάνιση όταν είχε δύναμη, και τρώει ένα blindside με IIdol στα χέρια του που το φυσά και δεν κρυώνει ούτε με κλιματισμό στο -100!!
Μία Παρβάτι που με την βοήθεια της Αμάντα και της Cerie δίνει και παίρνει, παίρνοντας ξανά το εκατομμυριάκι εξαιτίας της, επαναλαμβανόμενης σε καπάκι σεζόν, κλάψας της Αμάντα...αν και τα πράγματα πιστεύω θα ήταν πολύ διαφορετικά αν δεν υπήρχαν 2 τραυματισμοί και σύνολο 3 αποχωρίσεις και πηγαίναμε σε final 3 με Cerie μέσα, μάλλον άλλη θα ήταν η νικήτρια..

Χαρακτηριστική στιγμή το F5TC με τον βλάκα να δίνει την ασυλία του, τρελό γέλιο τα σχόλια των κοριτσιών!

Askepios
9 Απριλίου 2017, 11:49
Season 8 All Stars
Μου άρεσε η σεζον παρα τα προβληματακια της και μου αρεσαν και τα twists. Amber πρώτη πρώτη και μετά Jenna δεν αξιζαν με τιποτα θεση στο All Stars.
κυριος λογος οτι μου αρεσε ειναι επειδη απο την αρχη υποστηριζα Boston Rob και πιστευω αυτος θα επρεπε να νικησει. Παρα το οτι ειχε στρατηγικη απο την αρχη η σεζον, φανηκε ποσο αρχαριοι ηταν ακομα, εχοντας την ευκαιρια να σπασουν το power couple πολλε φορες και να μην το κανουν. Κι ασε την Amber που πηγαινε στα κρυφα, εδω ο Rob δυο φορες δεν ειχε ασυλια και αντι να τον διωξουν ολοι οι αλλοι μαζι, τον καλοπιαναν για να τους παρει στο final two ή three.

Μου αρεσε πολυ η Shii Ann που ηταν η μονη που δεν ηξερα. Απο τα πιο ανοιχτομυαλα ατομα εκει μεσα.
Μου αρεσε ο Hatch που το πηρε στην πλακα
Τραγικος Lex για τα περι φιλιας ενω εχει διωξει Ethan και Jerri.
Ειχε πλακα που καλα παιδια οπως ο Ethan και ο Colby προσπαθησαν να γινουν λιγο στρατηγικοι αλλα δεν το ειχαν καθολου.
Μου εκανε εντυπωση το ποσο τους ξεφτιλισε ολους ο Rob στα αγωνισματα (ομαδικα, ατομικα, αθλητικα, μυαλου) ενω ειχε δυνατους αντιπαλους.
Η Sue πιο πολυ ρεζιλι στο κοινο εγινε απο την αντιδραση της παρα απο αυτο που εγινε με τον Richard. Παρ' όλα αυτα το πιστευω οτι ενιωσε στα αληθεια ετσι και ηταν απαραδεκτο το πως την κοροϊδευεαν οι υπολοιποι.

Ενω ακομα και στις βαρετες σεζον το reunion ειχε πλακα. Εδω ηταν κακιστο και αβολο. Και μιλαμε για reunion που ειχε αραβωνιασματα, γαμους, σχεσεις αλλα τελικα επικρατησε η πικρα.
Ακομα πιο ηλιθιο απο το να δωσουν αμαξια σε ολους οπως στο Marquesas ηταν που ειπαν τωρα στην Amber να επιλεξει.

Απαραδεκτο και το America's Tribal Council που ουσιαστικα ακυρωνει ολο το παιχνιδι και οριζει νικητη οποιον εκανε η παραγωγη καλυτερο portrayal. Σε αυτον μπορουσαν να δωσουν αμαξι που τα εχουν και μπολικα, οχι ολοκληρο εκατομμυριο. Μου εκανε εντυπωση που πηγε ο Big Tom στους 4 ενω ο Rupert το κερδισε περισσοτερο για το Pear Islands που ηταν και προσφατο παρα για οτι (δεν) εκανε στο All Stars.

gigi
10 Απριλίου 2017, 14:17
Season 8 All Stars
Μου άρεσε η σεζον παρα τα προβληματακια της και μου αρεσαν και τα twists. Amber πρώτη πρώτη και μετά Jenna δεν αξιζαν με τιποτα θεση στο All Stars.
κυριος λογος οτι μου αρεσε ειναι επειδη απο την αρχη υποστηριζα Boston Rob και πιστευω αυτος θα επρεπε να νικησει. Παρα το οτι ειχε στρατηγικη απο την αρχη η σεζον, φανηκε ποσο αρχαριοι ηταν ακομα, εχοντας την ευκαιρια να σπασουν το power couple πολλε φορες και να μην το κανουν. Κι ασε την Amber που πηγαινε στα κρυφα, εδω ο Rob δυο φορες δεν ειχε ασυλια και αντι να τον διωξουν ολοι οι αλλοι μαζι, τον καλοπιαναν για να τους παρει στο final two ή three.

Μου αρεσε πολυ η Shii Ann που ηταν η μονη που δεν ηξερα. Απο τα πιο ανοιχτομυαλα ατομα εκει μεσα.
Μου αρεσε ο Hatch που το πηρε στην πλακα
Τραγικος Lex για τα περι φιλιας ενω εχει διωξει Ethan και Jerri.
Ειχε πλακα που καλα παιδια οπως ο Ethan και ο Colby προσπαθησαν να γινουν λιγο στρατηγικοι αλλα δεν το ειχαν καθολου.
Μου εκανε εντυπωση το ποσο τους ξεφτιλισε ολους ο Rob στα αγωνισματα (ομαδικα, ατομικα, αθλητικα, μυαλου) ενω ειχε δυνατους αντιπαλους.
Η Sue πιο πολυ ρεζιλι στο κοινο εγινε απο την αντιδραση της παρα απο αυτο που εγινε με τον Richard. Παρ' όλα αυτα το πιστευω οτι ενιωσε στα αληθεια ετσι και ηταν απαραδεκτο το πως την κοροϊδευεαν οι υπολοιποι.

Ενω ακομα και στις βαρετες σεζον το reunion ειχε πλακα. Εδω ηταν κακιστο και αβολο. Και μιλαμε για reunion που ειχε αραβωνιασματα, γαμους, σχεσεις αλλα τελικα επικρατησε η πικρα.
Ακομα πιο ηλιθιο απο το να δωσουν αμαξια σε ολους οπως στο Marquesas ηταν που ειπαν τωρα στην Amber να επιλεξει.

Απαραδεκτο και το America's Tribal Council που ουσιαστικα ακυρωνει ολο το παιχνιδι και οριζει νικητη οποιον εκανε η παραγωγη καλυτερο portrayal. Σε αυτον μπορουσαν να δωσουν αμαξι που τα εχουν και μπολικα, οχι ολοκληρο εκατομμυριο. Μου εκανε εντυπωση που πηγε ο Big Tom στους 4 ενω ο Rupert το κερδισε περισσοτερο για το Pear Islands που ηταν και προσφατο παρα για οτι (δεν) εκανε στο All Stars.

Αυτός ακριβός είναι και ο λόγος που ποτέ ξανά δεν έδωσαν εκατομμύριο ως βραβείο κοινού.
Επίσης είναι και ο λόγος που οι φανατικοί του Survivor βασικά αντιπαθούν τον Ρούπερτ που πήρε το εκατομμυριάκι μόνο και μόνο γιατί στην προηγούμενη σεζόν υπήρχε μεγαλύτερος villain (Fairplay) και η παραγωγή έψαχνε κάποιον για τον ρόλο του ήρωα και έπεσε μεγάλο edit και ράψιμο των καλύτερων στιγμών στον χαρακτήρα του Ρούπερτ. Μαρτυρίες έχουν πει ότι ήταν δύσκολος στην "συγκατοίκιση", κυκλοθυμικός, είχαν αγοράσει 4 οδοντόβουρτσες να τις μοιράζονται ανά δύο και αυτός τις χρησιμοποίησε όλες και σταμάτησαν μετά οι άλλοι να βουρτσίζουν δόντια, κτλ.

Από τις χειρότερες σεζόν.
Αξίζει να την δει κάποιος να γελά με τα χάλια της "ολυμπιονικήτριας" που από την έλλειψη αναβολικών μόνο φορείο που δεν φώναξαν να την κουβαλάνε.
Ο νικητής καλός, μπροστά στα υπόλοιπα χάλια, τι να λέμε τώρα...
Χαρακτηριστικές στιγμές τα ψεύτικα idols που έφτιαξε ολομόναχος, τύφλα να'χουν τα αληθινά, έβαλε τα γυαλιά στην παραγωγή ολόκληρη!
Απάλευτη η Sugar με την κωλοφαρδία να την στέλνουνε στο exile και να είναι πάντα ταιΛσμένη εξαιτίας του, μιας που το exile σ'αυτήν την σεζόν είχε επιλογή για comfort, αιώρες, φρούτα και ιδιωτική λιμνούλα...
Επίσης εξαιτίας του τοπίου, πολλά πρωτότυπα παιχνίδια που δεν έχουν ξαναπαιχτεί και δύσκολο να παιχτούν και στο μέλλον.

Askepios
15 Απριλίου 2017, 00:49
Survivor 9 Vanuatu Η χειροτερη σεζον μεχρι τωρα. Κατι πηγε να κανει στο τελος αλλα δεν ξεχνιουνται τα προηγουμενα 10 επεισοδια. Ή μαλλον αυτο ειναι το προβλημα ότι ήδη τα ξέχασα. Μετριοτατο καστ με δυο απο τις πιο αχωνευτες φατσες που εχουμε δει
https://vignette2.wikia.nocookie.net/survivor/images/0/07/S9_Travis_Sampson.jpg/revision/latest?cb=20120611070216 http://vignette1.wikia.nocookie.net/survivor/images/4/44/S9_Chris_Daugherty.jpg/revision/latest?cb=20120611071206
Τουλαχιστον ειχε καποιες καλες δοκιμασιες (καθετος λαβυρινθος, sacrificial lamb) και το πολυ ωραιο επαθλο που τους εφεραν εναν ιθαγενη να τους δειξει τα κολπα.
εψαχνα καποιον να υποστηριξω και δεν εβρισκα με τιποτα. Τελικα ο πρωτος που ταχθηκα υπερ ηταν ο Rory γιατι ειχε πλακα ο λογος που εβγαλε. Μετα ταχθηκα με Eliza γιατι δεν καταλαβαινα γιατι ελεγαν οτι δεν αξιζει να βρισκεται στους Final 8 και μετα. Αξιζε το ιδιο λιγο με σχεδον ολους τους αλλους στρατηγικα αλλα τελικα το ελεγαν επειδη δεν βοηθουσε στις δουλειες και στην επιβιωση.
Τελος υποστηριξα Chris γιατι το επαιξε καλα το social παιχνιδι ωστε να μην τον αντιπαθησει κανεις και ακομα και στο τελικο συμβουλιο ηξερε ποιο ειναι το κουμπι του καθενα για να τον πεισει.
Sarge -> του λεει οτι ειναι φιλοι
Ami -> την γλειφει οτι εχει περισσοτερα qualities(δεν τον ψηφισε βεβαια)
Julie, Eliza -> ζηταει συγγνωμη
Δεν ηταν δυσκολο να νικησει την Twila αλλα εφτασε εκει οριζοντας ο ιδιος τον δρομο με τις σωστες και λογικες αποφασεις που πηρε απο ενα σημειο και μετα.

Υ.Γ.
Μας τα πρηξατε με τον γιο της Twila
α) ειναι παιχνιδι, λεμε ψεματα
β) ειναι απλα λογια, δεν σημαινει οτι θα συμβει
αλλα θα μου πειτε μεχρι και στην 28η σεζον καποιοι κρατουσαν κακια για ορκους στο ονομα παιδιων και πατεραδων, στην 9η δεν θα κρατησουν;

nwosu
15 Απριλίου 2017, 15:14
Απάλευτη η Sugar με την κωλοφαρδία να την στέλνουνε στο exile και να είναι πάντα ταιΛσμένη εξαιτίας του, μιας που το exile σ'αυτήν την σεζόν είχε επιλογή για comfort, αιώρες, φρούτα και ιδιωτική λιμνούλα...

17
Όχι και κωλόφαρδη. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα απ'το να είσαι εκτός παιχνιδιού τόσες μέρες και να μην έχεις τη παραμικρή ιδέα τι συμβαίνει. Το exile κατέστρεψε το παιχνίδι της και εκμηδένισε τις όποιες (λίγες) ελπίδες είχε να κερδίσει.

gigi
15 Απριλίου 2017, 15:28
17
Όχι και κωλόφαρδη. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα απ'το να είσαι εκτός παιχνιδιού τόσες μέρες και να μην έχεις τη παραμικρή ιδέα τι συμβαίνει. Το exile κατέστρεψε το παιχνίδι της και εκμηδένισε τις όποιες (λίγες) ελπίδες είχε να κερδίσει.

Με αυτόν τον τρόπο όμως σαν βαλίτσα έφτασε τελικό και τσέπωσε τις χιλιάδες δολλάρια.
Αλλιώς θα έφευγε πολύ νωρίτερα...

Αντιπαθέστατοι χαρακτήρες, ή βλάκες.
Εγώ δεν χώνεψα κανέναν.
Ένας δήθεν coach για πολλές σφαλιάρες, Tyson πόσο το χάρηκα το blindside που έφαγες γίδι, GT νικητής χωριάτης που χωρίς τον Στεφάν ούτε ένωση δεν θα'βλεπες, Στεφάν βλάκας που χωρίς τον GT να σε σέρνει ούτε κι εσύ θα έβλεπες ένωση, το εκατομμύριο έπρεπε να είχε μοιραστεί στους δύο που σε μία σεζόν με βλάκες αλληλοσυμπλήρωσαν ο ένας τις ελλείψεις του άλλου και έφθασαν τελικό. Χωρίς να έχω φάει σπόιλερ, οι μελλοντικές τους συμμετοχές απλά μου απέδειξαν το πόσο δίκιο είχα στην άποψή μου όταν πρωτοείδα την σεζόν.

Αν δεν ήταν ο coach θα την πρότεινα σαν μέτρια σεζόν, με τον βλάκα απλά δεν παλεύεται...από τις χειρότερές μου.

joel_barris
15 Απριλίου 2017, 21:19
Ο καθένας το βλέπει όπως θέλει βέβαια αλλά δεν πολυκαταλαβαίνω τη λογική του ο Χ και ο Ψ είναι άχρηστος επειδή έκανε την τάδε βλακεία στην επόμενη σεζόν του αρά και στην 1η που έπαιξε θα ήταν απλά κωλόφαρδος. Η κάθε σεζόν είναι ένα αυτόνομο παιχνίδι, η τύχη, το γκρουπ των ανθρώπων που παίζεις, μια τυχαία medical evacutation ή ένα immunity που δεν κέρδισες στον πόντο μπορεί να αλλάξει όλη τη ροή του παιχνιδιού. Η τύχη παίζει τεράστιο ρόλο είτε είσαι ο καλύτερος είτε ο χειρότερος.

gigi
15 Απριλίου 2017, 23:26
Ο καθένας το βλέπει όπως θέλει βέβαια αλλά δεν πολυκαταλαβαίνω τη λογική του ο Χ και ο Ψ είναι άχρηστος επειδή έκανε την τάδε βλακεία στην επόμενη σεζόν του αρά και στην 1η που έπαιξε θα ήταν απλά κωλόφαρδος. Η κάθε σεζόν είναι ένα αυτόνομο παιχνίδι, η τύχη, το γκρουπ των ανθρώπων που παίζεις, μια τυχαία medical evacutation ή ένα immunity που δεν κέρδισες στον πόντο μπορεί να αλλάξει όλη τη ροή του παιχνιδιού. Η τύχη παίζει τεράστιο ρόλο είτε είσαι ο καλύτερος είτε ο χειρότερος.

Όπως είπα δεν είχα φάει κανένα σπόιλερ για τις όποιες επανεμφανίσεις τους όταν είχα δει τη σεζόν.
Η γνώμη μου ήταν αυτή, ότι ούτε ο ένας ούτε ο άλλος θα έφταναν τελικό αν έλειπε ένας από τους δυο τους.
Ο ένας βλάκας χωριάτης αλλά με καλό social game σε σεζόν που έψαχναν τους δυνατούς χάρη στο άλλο το γίδι λέγε με προπονητά, ο άλλος έξυπνος αλλά χωρίς ικανότητες για social game και έλλειψη πειθούς στον προφορικό του λόγο και χειρότερος του David στα παιχνίδια.

Οι επόμενές τους εμφανίσεις με επαλήθευσαν (πριν λίγες μέρες ολοκλήρωσα την 20η και προχθές την 32η, και μόλις είδα τα δύο πρώτα της 35ης σόρυ δηλαδή πόσο βλάκας πρέπει να είσαι να τους αφήσεις στη μέση της θάλασσας σε μία σχεδία λες και οι άλλοι τρώνε χόρτο για το τι κάνεις, μην μιλήσω για την 20η ή τις κλάψες του άλλου στην 32η).

joel_barris
16 Απριλίου 2017, 02:50
Τι να σου πω για μένα και οι δύο ήταν παραπάνω από απλά καλοί παίκτες στο Tocantins, άσχετα με τις επόμενες σεζόν τους, το κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό. Το ότι χρειαζόταν ο ένας τον άλλο οκ, ούτε οι πρώτοι ούτε οι τελευταίοι είναι, σχεδόν κάνεις δεν τα κάνει όλα μόνος του για να ελέγξει μια ή δύο ή τρεις συμμαχίες. Νομίζω γενικά είναι λίγο πολύ αυστηρά τα κριτήρια σου. Άμα το πάμε τόσο αυστηρά υπάρχουν ξέρω γω η Σάντρα, 2-3 survivor παίκτες που έπαιξαν μια φορά κέρδισαν εμφατικά και δεν ξανάπαιξαν μετά για να χαλάσουν το perfect score τους και για όλους τους άλλους μπορείς να πεις ήταν κωλόφαρδοι ή δεν ήταν απλά όσο χαζοί ήταν αυτοί τους οποίους κέρδισαν. Το όποιο ε δεν ισχύει. Το ότι ο JT επέστρεψε 2 φόρες για να τινάξει το παιχνίδι του (και μερικών άλλων) στον αέρα δεν αναιρεί ότι την πρώτη φόρα έπαιξε ένα στην ουσία τέλειο παιχνίδι. Το ίδιο και ο Στηβεν, ο τρόπος που τεμάχισαν μια dominant συμμαχία σε 2-3 μικρότερες και σε όλες ήταν αυτοί οι δύο στο κέντρο ε δεν είναι και λίγο.

gigi
16 Απριλίου 2017, 03:09
Τι να σου πω για μένα και οι δύο ήταν παραπάνω από απλά καλοί παίκτες στο Tocantins, άσχετα με τις επόμενες σεζόν τους, το κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό. Το ότι χρειαζόταν ο ένας τον άλλο οκ, ούτε οι πρώτοι ούτε οι τελευταίοι είναι, σχεδόν κάνεις δεν τα κάνει όλα μόνος του για να ελέγξει μια ή δύο ή τρεις συμμαχίες. Νομίζω γενικά είναι λίγο πολύ αυστηρά τα κριτήρια σου. Άμα το πάμε τόσο αυστηρά υπάρχουν ξέρω γω η Σάντρα, 2-3 survivor παίκτες που έπαιξαν μια φορά κέρδισαν εμφατικά και δεν ξανάπαιξαν μετά για να χαλάσουν το perfect score τους και για όλους τους άλλους μπορείς να πεις ήταν κωλόφαρδοι ή δεν ήταν απλά όσο χαζοί ήταν αυτοί τους οποίους κέρδισαν. Το όποιο ε δεν ισχύει. Το ότι ο JT επέστρεψε 2 φόρες για να τινάξει το παιχνίδι του (και μερικών άλλων) στον αέρα δεν αναιρεί ότι την πρώτη φόρα έπαιξε ένα στην ουσία τέλειο παιχνίδι. Το ίδιο και ο Στηβεν, ο τρόπος που τεμάχισαν μια dominant συμμαχία σε 2-3 μικρότερες και σε όλες ήταν αυτοί οι δύο στο κέντρο ε δεν είναι και λίγο.

Συνεχίζω να επιμένω ότι αυτά ήταν ιδέες του Στίβεν μαζί με την τραγουδίστρια που ξεχνώ το όνομά της που ήρθε και ισορρόπησε την κατάσταση.
Ο Στίβεν χωρίς τον JT ακόμη και να επιζούσε να δει την ένωση θα έφευγε μετά από τον coach, ο JT χωρίς τον Στίβεν δεν έχει την εξυπνάδα και την καπάτσα.

Να αναφέρω οτι ήθελε να κλέψει το είδωλο της τραγουδίστριας; Γιατί το έδειξαν νομίζεις; Όρος με bold γράμματα είναι στο συμβόλαιο που υπογράφουν ότι τα αντικείμενα των συμπαικτών ΔΕΝ είναι για κλέψιμο, σίγουρα κόψαν την σκηνή και τους σταμάτησε η παραγωγή. Όλες οι στρατηγικές αποφάσεις του Στίβεν ήταν, ο οποίος δεν είχε καθόλου το λέγειν και έπεσε στην παγίδα του JT στο συμβούλιο που είπε ότι δεν θα τον διάλεγε και τα έχασε μετά.

Όσον αφορά τους άλλους παίχτες που είπες, πολλοί έχουν ξαναεμφανιστεί τέτοια λάθη δεν έκαναν, αλλά διορθώθηκαν κιόλας.

Σάντρα κέρδισε δυο φορές οπότε η νίκη της δεν ήταν σύμπτωση την πρώτη φορά, τι να πω για τον JT που πάρι και χαρίζει είδωλο σε άτομο που δεν το γνωρίζει και στην αντίπαλη φυλή κιόλας, η μεγαλύτερη κοτσάνα EVER που την καπάκωσε μόνο η επόμενή του κοτσάνα που πριν λίγο είδα στο ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ να πάει σε παίχτη της αντίθετης ομάδας και να δώσει ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ για το τι θα ψηφιστεί με αποτέλεσμα στο επόμενο συμβούλιο να του την φέρει η Σάντρα. Το κάνει μια φορά το λάθος και τον έχουν κράξει όλοι και καπάκι το ξανακάνει...

Μην αρχίσω για τις κλάψες του Στίβεν που από το να φυσάει το γιαούρτι στη σεζόν 32 μετά το κάψιμο που έφαγε από τον JT δεν έβλεπε μπροστά του και ήθελε να ξεφορτωθεί τον πιο δυνατό και ο.χι την αληθινή απειλή που είχε μπροστά του...

Κρίμα όμως γιατί στην σεζόν 18 ο Στίβεν άξιζε παραπάνω από το βλαχαδερό το χρήμα αν το πάμε στρατηγικά.

Askepios
17 Απριλίου 2017, 12:23
Survivor 10 Palau
Ωραια σεζον. Μου αρεσουν πολυ τα twists και το να μην ξερουν οι παικτες τι γινεται και αυτη η σεζον ειχε καμποσα τετοια. Ωραιοι χαρακτηρες που δεν ηταν ουτε αγιοι ουτε φουλ αντιπαθητικοι. Στρατηγικα δεν ειχαμε καποιον mastermind αλλα ολοι βαλανε το λιθαρακι τους οταν τους δωθηκε η ευκαιρια.

αγαπημενη μου κινηση ηταν αυτη που η kate ψηφισε την jenna αντι να διωξει τον Ian και πηγαν σε ισοπαλια. Μπορει να το εκανε και απλα επειδη ηταν φιλος της αλλα οπως το βλεπω εγω ειναι
διωχνει Ian -> κερδιζει σιγουρα τελικη ασυλια ο Tom -> δεν ειναι σιγουρο αν θα διαλεξει αυτην ή την Jenna και ακομα κι αν την διαλεξει εχει χασει
κραταει Ian -> υπαρχει κοντρα στο ποιος θα παρει την ασυλια -> την διαλεγουν σχεδον σιγουρα και οι δυο στον τελικο -> εχει καποιες λιγες πιθανοτητες να νικησει τον Ian αφου τον αντιπαθησαν προς το τελος

η παραιτηση του Ian ηταν λιγο ξενερωτικη αλλα ενταξει, αν νιωθει καλυτερα ετσι το παιδι, δεν μπορεις να πεις κατι

Askepios
17 Απριλίου 2017, 12:50
Survivor 7 Pearl Islands
Η πρωτη σεζον που ειδα και η πρωτη που προτεινω. Δευτερη αγαπημενη μου γενικα.
Πειρατικο θεμα που δεν με ελκυε πριν την δω αλλα εδωσε ωραιες πινελιες.
Οι δοκιμασιες δεν ελεγαν και πολλα.
Πρεπει να ειμαι ο μονος που δεν τον πειραξε το οτι γυρισαν οι Outcasts. Εξαλλου ταιριαζε και με το πειρατικο.

Αγαπημενοι παικτες απο την αρχη Rupert (κλεβει παπουτσια, ηρωας σε αγωνισματα και επιβιωση) και Sandra (την ελεγε στον jon, διαλεγει να παρει το tarp απο την αλλη φυλη)
Jon στην αρχη δεν τον πηγαινα και ελεγα θα φυγει γρηγορα αλλα απο οταν εδιωξαν τον Burton αρχισε να μου αρεσει και με το great lie εγινε ο αγαπημενος μου μαζι με sandra.

Ενας λογος που θεωρω πολυ καλη παικτρια την Sandra και οχι απλα τυχερη (σημειωση εχω δει μονο αυτη τη σεζον της) ειναι οτι ηταν μια sassy γυναικα που μπορουσε να γινει loud αλλα πολλες φορες καταπιεστηκε και εκατσε φρονιμα να το κανουν καποιοι αλλοι αυτο γι' αυτην.
Σαν αντιθεση φερνω την Amber απο το all stars που ελεγε οτι διαλεξε να παιξει στα κρυφα πισω απο rob ενω στην πραγματικοτητα ειναι το μονο που μπορει να κανει.

Αυτη που χαρηκα περισσοτερο απο ολους οταν εφυγε ηταν η Michelle γιατι της λενε να προσποιηθει οτι δεν της αρεσει το milkshake απο εντομα και αυτη το κατεβαζει με την μια και ρευεται κιολας.

Λιγο αδικο το κραξιμο που ετρωγε η Lill επειδη ελεγε ψεματα μονο και μονο επειδη φορουσε στολη προσκοπου. Δηλαδη αν ελεγε στο τελος οτι δεν ειναι στα αληθεια προσκοπος και τους κοροϊδεψε, θα ηταν ολα καλα φανταζομαι.

Askepios
20 Απριλίου 2017, 20:52
Season 11 Guatemala Ενταξει, μετρια σεζον. Δεν βαρεθηκα αλλα τα περισσοτερα highs τα ειχε απο laugh at them παικτες εξω απο στρατηγικες.
δηλαδη chud, bobby jon και jamie με τους δυο τελευταιους να μην τους αντεχω.

Αγαπημενοι παικτες Brian, Gary και Cindy

ο Rafe με κουρασε πολυ στο τελος με τα ηθικα διλημματα του: Δεν του αρεσε που η Cindy κρατησε το αυτοκινητο, δεν εφαγε το κοτοπουλο που θυσιασαν, δεν του αρεσε η επιλογη της danni ενω της εχει πει οτι την αποδεσμευει απο τη συμφωνια που εκαναν. Εχω αντιθετη αποψη με αυτον και στα τρια.

η Danni ηταν ενα φαντασμα που ευνοηθηκε απο το οτι δεν την επαιρναν στα σοβαρα σαν physical threat. Το μοναδικο αξιοσημειωτο πραγμα που εκανε ειναι η τελευταια ασυλια. Στο auction εκανε το αυτονοητο αλλα αντε ας παρει και εναν ποντο απο εκει. Σε τωρινες σεζον θα εχανε επειδη δεν εχτισε βιογραφικο αλλα εκει το πηρε επειδη "δεν προδωσε κανεναν". Φυσικα και δεν προδωσε κανεναν γιατι δεν ειχε ποτε αυτη τον λογο. Η μοναδικη δυσκολη αποφαση που πηρε ηταν στο ποιος θα κατσει διπλα της στο final two.

Kakone
21 Απριλίου 2017, 08:06
Fun fact για Rob C (S6 και 8) και Stephen F. (S18 και 31)

Κάνουν μαζί ένα πολύ αστείο podcast με τίτλο "Survivor-Know-it-alls" (οι παντογνώστες του Survivor) και υπότιτλο: "the two guys that know everything about Survivor except how to win the game."

Askepios
23 Απριλίου 2017, 21:28
Season 12 Panama - Exile Island
Διασκεδαστική σεζόν, να 'ναι καλά οι ψυχάκηδες. Οι περισσότεροι παίκτες διάβαζαν σωστά το παιχνίδι.
Αγαπημένοι παίκτες από το πρώτο επεισόδιο Misty, Bobby και κάπου στο τρίτο τέταρτο και η Cirie.

ο νίκητης έπαιξε καλά αλλά μου ήταν αντιπαθης και θα προτιμούσα την Danielle

Είχε πλάκα που ο Terry εκανε οτι μπορουσε συνεχως για να παρει καποιον με το μερος του και δεν τα καταφερε ποτε.

Askepios
29 Απριλίου 2017, 18:58
Season 13 Cook Islands
Ωραία σεζόν, ωραίοι χαρακτήρες.

Yul και Ozzy αξιο διδυμο και δικαιο που και το εκατομυριο και το fan favorite vote κριθηκαν με την ελαχιστη διαφορα.

Ειχα την λανθασμενη εντυπωση οτι η Parvati ειναι μια δυναμικη, αρχηγικη παικτρια τυπου Stephenie αλλα τελικα κινουνταν περισσοτερο στις σκιες με μεγαλυτερο οπλο την τσαχπινια της. Δεν ξερω ποσο καλη ειναι σε επομενες σεζον αλλα οτι εκανε σε αυτην δεν δικαιολογει μελλοντικες συμμετοχες.

Jonathan μου αρεσε πολυ απο την αρχη. Ειχε κατι στο υφος και στη φωνη του που δεν μπορουσες να τον εμπιστευτεις. Τελικα εκανε δυο πολυ σοβαρα λαθη αλλά χαρις σε αυτα ανεβηκε και πολυ η σεζον.
Το σοβαροτερο λαθος φυσικα ηταν το mutiny γιατι ειναι απιθανα δυσκολο να σε εμπιστευτει μετα καποιος και εφοσον πιο μετα ειχε πει κι ο ιδιος οτι το καλυτερο γι' αυτον ηταν να παει μαζι με αυτον που εχει το idol, απορω πως δεν σκεφτηκε οτι ο μονος που μπορει να το εχει ειναι ο Yul.
Δευτερο λαθος οτι δεν ειπε ξεκαθαρα στη φυλη του πως ο Yul του εδειξε το idol και αντ' αυτου απλα προσπαθουσε να τους βαλει υποννοιες. Θα μπορουσε να κερδισει την εμπιστοσυνη τους και θα καταφερναν να διωξουν τον Yul με split vote αργοτερα.

Αγαπημενος και ο Cao Boi σαν χαρακτηρας αλλα δεν νομιζω να μπορουσα να υπομεινω για πολυ ολα αυτα τα spiritual που ελεγε αν ημουν κι εγω εκει

Kakone
1 Μαΐου 2017, 12:37
Ειχα την λανθασμενη εντυπωση οτι η Parvati ειναι μια δυναμικη, αρχηγικη παικτρια τυπου Stephenie αλλα τελικα κινουνταν περισσοτερο στις σκιες με μεγαλυτερο οπλο την τσαχπινια της. Δεν ξερω ποσο καλη ειναι σε επομενες σεζον αλλα οτι εκανε σε αυτην δεν δικαιολογει μελλοντικες συμμετοχες.

Wait and see

Askepios
2 Μαΐου 2017, 16:06
Season 14 Fiji
Μετρια σεζον με δυο-τρεις μεγαλες στιγμες. Πολλοι αντιπαθητικοι παικτες που δεν προσεφεραν ουτε στρατηγικη
στο πρωτο μισο, ουτε γελιο γενικα. Μας χαρισε τουλαχιστον τρια τζιφακια.

http://i.imgur.com/WZirhe2.gifhttps://i1.wp.com/www.purplerockpodcast.com/wp-content/uploads/2015/08/survivor-fiji-edgardo-blindside.gifhttp://i1.wp.com/www.trashtalktv.com/wp-content/uploads/2014/03/Survivor20140305y.gif?resize=400%2C350

Rocky, Lisi, Mookie, Stacy, Boo ήταν όλοι παρ' τον έναν και χτύπα τον άλλον.

Βαλε σε αυτους τον απαθη Anthony και τις Jessica, Liliana, Rita, που ειμαι σιγουρος οσοι εχετε καιρο που
το ειδατε δεν τις ξεζωριζετε, και παει το μισο καστ.

Μετά έρχεται ο Alex που τον βάζω στην ίδια κατηγορία με τον Lex από Africa/All Stars και Greg από Palau.
Ήταν δηλαδή συμπαθής ή έστω ουδέτερος σε ολοκληρη τη σεζόν -τον ειχα λυπηθει που εμπλεξε με τους ηλιθιους
στρατηγικα* και που δεν του εβγαιναν οι δοκιμασιες οταν καιγοταν- αλλα μια στιγμη αρκει για να κανω στροφη 180
μοιρων και να τον αντιπαθησω.

*Η Lisi και η Stacy δεν καταλαβαιναν οτι δεν πρεπει να βριζουν Dreamz και Cassandra γιατι θα τους προδωσουν.
Ο Mookie ειπε στα καλα καθουμενα για το idol στον ανισορροπο Dreamz

Απο την αρχη υποστηριξα Earl ως τον μοναδικο λογικο εκει μεσα και φυσικα στη συνεχεια και Yau Man που πανηγυρισα
οταν επαιξε το idol.

joel_barris
3 Μαΐου 2017, 00:44
Season 14 Fiji
Μετρια σεζον με δυο-τρεις μεγαλες στιγμες. Πολλοι αντιπαθητικοι παικτες που δεν προσεφεραν ουτε στρατηγικη
στο πρωτο μισο, ουτε γελιο γενικα. Μας χαρισε τουλαχιστον τρια τζιφακια.

https://i1.wp.com/www.purplerockpodcast.com/wp-content/uploads/2015/08/survivor-fiji-edgardo-blindside.gif

Η σεζόν και για μένα μέτρια είναι, αλλά αυτό είναι ένα από τα καλύτερα επεισόδια στην ιστορία του show. Όχι μόνο το TC αλλά και όλο το πέρα-δώθε που προηγήθηκε.

Askepios
7 Μαΐου 2017, 17:55
Season 15 China Πολύ ωραία σεζον με ωραιο καστ γενικα. Νομιζω ειναι η μονη που θα μπορουσα να δω καποια επεισοδια απλα σαν big brother να μαλωνουν στη συμβιωση. Ωραιες δοκιμασιες

Amanda η πιο ισορροπημενη παικτρια αλλα στο τελος το εχασε μονη της διωχνοντας Denise αντι για Todd. Η Denise που επισης εχασε μονη της την θεση στον τελικο γιατι αντι να επισημανει στην Amanda οτι ο Todd ειναι ο πιο καλος παικτης και πρεπει να τον διωξει, της ελεγε πως η ιδια ειναι φτωχη και μπορει να κερδισει. Σιγουρα την επηρρεασε. Πιστευω οτι η Amanda θα κερδιζε αν ηταν η Denise αλλά απο την αλλη βλεπω οτι η Courtney πηρε παραπανω ψηφους απο το πουθενα (η μια του James btw) αρα ποτε δεν ξερεις.

Ο Todd ηταν ο πιο στρατηγικος παικτης αλλα πολυ all over the place. Το genius plan του με τον james και το idol ηταν χαζο για αρκετους λογους:
Καταρχας αν ημουν ο James δεν θα περιμενα να με σωσουν αλλα θα τους ελεγα οτι η Jaime παραδεχτηκε οτι σαμποταραν την δοκιμασια. Καντε το και εσεις για να συνεχισουμε να εχουμε τα νουμερα.
Αφου δεν το σκεφτηκαν αυτο θα μπορουσε ο Todd απλα να πει στον James να παει να βρει το αλλο Idol. Οχι να δωσει το δικο του. Και αντε πες οτι ισως να μην εβρισκε χρονο να το κανει διακριτικα, ξεκαθαρισε του οτι θελεις μετα το ενα πισω.

Κρινοντας ομως απο τις πολυ καλες απαντησεις που εδωσε στο final tribal council και την τελικη αποφαση της Amanda καταληγω οτι το πηρε απολυτως δικαια.

Πολυ καλος στρατηγικα ηταν ο Jean Robert αλλα οχι για το Survivor με μηδεν στο social και δεν θα μπορουσε να παει πιο ψηλα. Δεν θα ειχε αλλες συμμαχιες και ακομα κι αν καταφερνε τελικο δεν θα τον ψηφιζαν επειδη τον αντιπαθουσαν.

Η μονη παικτρια που εχασε κανοντας οτι περισσοτερο μπορουσε χωρις καποιο λαθος ηταν η Peih-Gee

Askepios
14 Μαΐου 2017, 21:18
Season 16 Micronesia - Fans vs. Favorites
Εξαιρετικη σεζον. Του blindside το καγκελο. Ισορροπια πανεξυπνων κινησεων με απιστευτα χαζες. Με παραξενεψε λιγο ποσο εκτος κλιματος ηταν καποιοι φανς (βλ. Jason να μην ξερει το ονομα της Parvati, καποιοι να μην αντεχουν τις συνθηκες
και Erik που ηταν απαισιος στρατηγικα ακομη και πριν δωσει την ασυλια του).

Στο τελος ηταν αρκετα ισοδυναμες αυτες που μεινανε και μαλλον βαζω καλυτερη στο νημα Cirie>Amanda>Parvati. Τι να πεις ομως για την Amanda και την ηλιθια απαντηση που εδωσε στην Cirie στο final tribal council. Το παραμικρο λαθος κοστιζει και δικαια το πηρε η Parvati απο τις δυο.

Επισης μου εκανε εντυπωση οτι οταν διωξανε τον Yau Man δεν σκεφτηκε κανεις να διωξουν την Cirie ως αδυναμη για την ομαδα και απειλη για το παιχνιδι αλλα αντιθετως την παρακαλουσαν ολοι να παει με την συμμαχια τους. Λογικα και εγω θα την κρατουσα γιατι την διωχνεις πιο ευκολα μετα αφου δεν παιρνει ασυλιες αλλα τουλαχιστον να τους περασει απο το μυαλο αντι να την παρακαλανε ολοι. Σωστη επιλογη και απο την Cirie να παει με τους δημοφιλεις και να εχει τον Ozzy να την αντισταθμιζει γιατι αν πηγαινε προς τελικο η συμμαχια των Jonathan, Elisa πιθανως να την εδιωχναν πρωτη ως την μεγαλυτερη απειλη.

Αδοξοι αποχωρισμοι για τους δυο αγαπημενους μου Fairplay και Jonathan.

Η Tracy καταφερε αρκετα απο δυσχερη θεση

o James δεν αξιζε τα 100 χιλιαρικα αλλα κοιλιακοι και χιουμορ

Askepios
21 Μαΐου 2017, 19:46
Season 17 Gabon Μετρια σεζον. Πολλες αλλοκοτες αποφασεις απο τους παικτες και κανενας που να ξεχωρισε πραγματικα και να ελεγες οτι επρεπε να νικησει.

Αγαπημενος παικτης ο Randy το τρολλ.

Ξεκαρδιστικη η στιγμη που η Crystal φωναζει δυνατα την ψηφο της

Ο Ken ανεβαζε υπερβολικα τον εαυτο του στις καμερες αλλα συγκριτικα με τους αλλους ηταν ο καλυτερος στρατηγικα μεχρι που πηγε full retard στο τελος που ζητουσε τα ρεστα απο τον Bob.
Ισως ο Ace να μπορουσε να κανει κατι αν εμενε παραπανω.

Καθε φορα που μιλουσε ο Matty στις καμερες ηταν σαν να ακουω τον Ozzy. Ακριβως τις ιδιες παυσεις στον λογο τους, ιδιο αγνο βλεμμα και κυριως θεμα το πως κανει καλο η φυση στην ψυχη τους.

Δυσκολο να επιλεξω νικητη καθως έκαναν πολύ λίγα αλλά και τους τρεις θα τους ψηφιζα πανω απο τον Matty που συμφωνα με το reunion θα επαιρνε 5 ψηφους αν εφτανε τελικο. Αδικο που δεν πηρε καμια ψηφο η Sugar. Αυτη κι αν ειναι game changer.

Askepios
27 Μαΐου 2017, 20:26
Season 18 Tocantins Πολύ ωραία σεζόν. Πολλοι θα μπορουσαν να ειχαν κερδισει αξια το παιχνιδι με βαση τα πρωτα επεισοδια και το πως πολλες στρατηγικες θα μπορουσαν να πανε αντιθετα. Δεν εβλεπα κανεναν να προχωραει και να πω οτι εφτασε μεχρι εκει χωρις να το αξιζει. Ωραια η δοκιμασια που τους ζαλιζαν και μετα επρεπε να ισορροπησουν οπως και η final immunity challenge με τις μπαλες.
Απο πολυ νωρις αγαπημενος μου παικτης ο Stephen και χαρηκα πολυ που επιβεβαιωσε την αισθηση μου οτι ειναι καλος παικτης και του κοβει. Δυστυχως στα τελευταια δυο συμβουλια μιλησε περισσοτερο απο οσο επρεπε ενω ο JT κρατουσε εξυπνα το στομα του κλειστο. Θελω να πιστευω πως παρα το 7-0 δεν τους ηταν τοσο ευκολο να διαλεξουν νικητη.

Εξυπνη η pre-merge two-tribe συμμαχια που πηγαν να χτισουν ακομα κι αν δεν δουλεψε τελικα.

Ωραιος villain ο Tyson.

Λυπηρο που ο Coach ακομα και αληθεια να λεει στις ιστοριες του εχει χτισει τετοια προσωπικοτητα που δεν τον πιστευει κανεις

Oasic
28 Μαΐου 2017, 22:30
Τους τελευταίους μήνες έχω μπεί κι εγώ στην τρέλα αυτού του παιχνιδιού και θέλω να γράψω κάποια σχόλια για τις σεζόν που έχω δεί από την προ-20 εποχή.

Περισσότερο ντοκιμαντέρ παρά ριάλιτι. Την είδα αφού είχα δεί αρκετές σεζόν και ένιωθα αμηχανία που ο Jeff δεν μιλούσε καθόλου στα challenges. Ελάχιστη έως μηδαμινή στρατηγική αλλά ήθελα να δώ κάποια origins, κυρίως της Jerri.
Διασκεδαστική σεζόν, κυρίως λόγω του αρχικού φορμάτ της women vs men αλλά βοήθησε και η παρουσία του Rob C. ο οποίος εγκαινίασε την στρατηγική σε αυτό το παιχνίδι. Jenna Morasca έκανε εξαιρετικό και ειλικρινές FTC και κέρδισε δίκαια.
Η καλύτερη από τις αρχικές. Ενδιαφέρον πειρατικό θέμα, το fake death της γιαγιάς του Fairplay, η Darrah να κάνει ντους, Rupert, Sandra και πολλά ακόμη.
Καλή σεζόν, σώζεται από τον ενθουσιασμό των returning players. Δεν θα ξεχάσω ποτέ το τραγικό λάθος του Lex να διώξει την Jerri και να κρατήσει Amber στο merge, κίνηση που ίσως έκρινε και τελικό αποτέλεσμα.
Από τις αγαπημένες μου, όχι από άποψη στρατηγικής αλλά θεωρώ ότι είχε πολύ ενδιαφέροντα story arcs και φοβερές δοκιμασίες. Τα καλύτερα επεισόδια pre-merge με τον ξεκληρισμό της Ulong και την Steph να μάχεται με νύχια και με δόντια να μείνει στο παιχνίδι. Η μαχητικότητά της με έκανε για πρώτη φορά να στηρίζω τόσο πολύ κάποιον παίχτη. Ο Tom πανάξιος νικητής.
Περίεργη σεζόν, ήταν μέτρια αλλά μου άρεσαν πολύ οι παίχτες της και κανείς τους δεν έχει επιστρέψει. Σωστά η Steph μπήκε να παίξει με διαφορετικό τρόπο το παιχνίδι αλλά δεν της βγήκε. Στρατηγικά είναι αδύναμη γιατί έδιωξε την Lydia αντί της Danni, η οποία Lydia ήταν το τέλειο goat να πάρεις στον τελικό. Περισσότερο θεωρώ ότι έχασε η Steph παρά κέρδισε η Danni και το jury ήταν bitter μέχρι το κόκκαλο.
Πολύ διασκεδαστική σεζόν, χάρη στο ψυχάκι Shane και την αγαπημένη μας Cirie. Όχι κάτι αξιόλογο από άποψη gameplay. O Terry ήταν ο Tom in the wrong side of the numbers. Aras-Danielle αρκετά ισάξιοι παίχτες, όποιος και να κέρδιζε δεν θα είχα θέμα.
Φοβερή σεζόν γιατί ήταν η αρχή για πολλούς παίχτες που επέστρεψαν και έγιναν αγαπημένοι μου. H Parv πιο "ήσυχη" από ποτέ, ο Ozzy ως ο μόγλης του Survivor, Candice και Penner να προδίδουν τη φυλή τους και πολλά άλλα. Η πιο άβολη στιγμή του Survivor για μένα η δοκιμασία φωτιάς πριν το F3. O Yul από τους πιο εγκεφαλικούς παίχτες αλλά το άξιζε όσο και ο Ozzy.
Την ξεκίνησα με μηδέν προσδοκίες και με άφησε άφωνο. Ήταν η πρώτη σεζόν με τόσο hardcore στρατηγική. Βάλανε τους καλύτερους παίχτες στη χειρότερη τοποθεσία και έβγαλαν ένα πολύ ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Η Amanda έκανε το πιο ολοκληρωμένο παιχνίδι αλλά τα σκάτωσε κλασσικά στο FTC με τα zombie eyes της. Ο Todd δίκαιος νικητής και η Courtney απίστευτα διασκεδαστικό εύρημα για το παιχνίδι. James ασχολίαστος.
Εδώ ότι και να πώ είναι λίγο. Μπορώ να γράφω για ώρες. Το απόλυτο παιχνίδι γενικά και το απόλυτο παιχνίδι ατομικά από την Parvati. Blindside after blindside. Η καλύτερη συμμαχία που έχει δημιουργηθεί ποτέ στο παιχνίδι. Και η Amanda τα σκατώνει για άλλη μια φορά στο FTC (λιγότερο βέβαια).
Πολύ καλή και είχε πολλούς συμπαθητικούς παίχτες. Δεν συμπάθησα ούτε αντιπάθησα Coach μέχρι το HvV όπου τον συμπάθησα απίστευτα αλλά κατάλαβα ότι δεν κάνει για αυτό το παιχνίδι. Ο JT από τους πιο έντιμους νικητές αλλά τις δύο φορές που επέστρεψε στο παιχνίδι με απογοήτευσε. Fish άλλο ένα εύρημα για το παιχνίδι.

Σημείο αναφοράς η 20η σεζόν και εκεί μιλάμε για αλλαγή του παιχνιδιού. Νομίζω εκτιμάω περισσότερο την πρώτη δεκαετία της σειράς αλλά τα τελευταία χρόνια έχουν βγει μερικές από τις καλύτερες σεζόν.

Askepios
1 Ιουνίου 2017, 20:41
Season 19 Samoa Σεζον με μετριο συνολικα καστ και το ενδιαφερον να ειναι τελειως μονοπλευρο αλλα γι' αυτον τον εναν παικτη ειναι must watch. Δηλαδη μπορει και να μην ειναι αφου παιζει και σε επομενες αλλα τη σεζον την απολαυσα.

Σεζον αποδειξη για το οτι ειναι διαφορετικο να ψηφιζεις τον "καλυτερο" στο παιχνιδι απο το να τον επιβραβευεις με 1 εκατομμυριο.

Θυμαμαι οταν εβλεπα την πρωτη μου σεζον την Pearl Islands και ημουν στους τελευταιους τρεις
ελεγα οτι ο Fairplay εκανε το καλυτερο παιχνιδι αλλα δεν θα του εδινα λεφτα με τιποτα. Βλεποντας κι αλλες σεζον, ειδα ποσο σημαντικο ειναι το social ωστε να καταληξω οτι τελικα ο Fairplay δεν υπηρχε καμια περιπτωση να κερδισει ετσι

Μετα απο τοσες σεζον ομως υπαρχουν διαφορετικα κριτηρια. Μπαινοντας στο παιχνιδι ξερεις οτι θα σου πουν ψεμματα και θα σε εξαπατησουν. Ξερεις οτι θα χρειαστει να προδωσεις ο ιδιος ατομα που τους εδωσες υποσχεσεις. Αρα οτι εκανε ο Russell μπορει να ηταν απλα μια περσονα και οντως στη ζωη του να βαζει πρωτα την τιμη και την ειλικρίνεια. Το πιθανοτερο ειναι πως οχι αλλα προσπαθω να το δω απο την ματια του jury που δεν τον ειδε να αδιαζει τα παγουρια, να καιει τις καλτσες και να αποκαλει τους περισσοτερους χαζους στα confessionals. Επτα ατομα λοιπον θεωρησαν οτι δεν αξιζει την νικη. Δεν αξιζε την νικη σε μια σεζον με μηδεν ανταγωνισμο. Δεν θεωρω αχρηστη τη Natalie. Εκανε οτι καλυτερο μπορουσε να κανει, αλλα ηταν πολυ πιο ευκολο απο αυτα που εκανε ο Russell. Πριν βγαλει τον λογο του ο Erik, πιστευω κι η ιδια θεωρουσε νικητη αυτον.
Απο αυτους τους 7 που δεν τον ψηφισαν, μονο ο Jaison δικαιουται να ειναι bitter γιατι τον προδωσε. Ολοι οι υπολοιποι ηταν Galu που τους κατατροπωσε και δεν παραδεχτηκαν την ανωτεροτητα του.

Περα του τελικου αποτελεσματος ο Russell εκανε τελειο παιχνιδι με μοναδικη γκριζα στιγμη να ειναι οταν εδιωξε την Shambo (γελουσα με το επιχειρημα της Monica οτι θα επαιρνε jury votes επειδη εκανε δουλειες αλλα ποτε δεν ξερεις). Δεν τη λες λαθος αποφαση αφου α) το εκανε για να διωξουν οι αντρες τον Brett β) δεν του θυμωσε η ιδια γ) παλι θα κρατουσε τη Natalie, απλα ισως να ειχαν γινει διαφορετικα καποια πραγματα.

Μοναδικη στιγμη που εμεινε περισσοτερο χαρις στην χαζομαρα των αλλων ειναι στο final 5 που ειχε ασυλια ο Brett, τα idols δεν ειχαν ισχυ και αντι να συνωμοτησουν ολοι να διωξουν τον μεγαλυτερο κινδυνο, εδιωξαν τον Jason. Ισως να εκρυψε το editing ποσο αντιπαθης ηταν στη day by day life και να το περιμεναν πως δεν θα κερδισει αλλα αυτο που μου εδειξαν ειναι οτι τον κρατησαν γιατι τους ειχε υποσχεθει final two/three.
Ολες τις αλλες μερες τις κερδισε μονος του. Ακομα και στο blindside του Erik που δεν ειχε συμμετοχη, επαιξε idol και ηταν ασφαλης.

Δεν ηταν αχρηστος στο social αλλα αυτο του κοστισε το παιχνιδι γιατι πιστεψε οτι το jury θα ψηφισει με τον τροπο που θα ψηφιζε ο ιδιος.