PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Season one VS Season two (Fringe)

fragonard
21 Μαΐου 2010, 20:00
Α.)Ποιά κατά τη γνώμη σας ήταν καλύτερη σεζόν στο fringe; Η πρώτη η δεύτερη;
Β.) Τί σας άρεσε περισσότερο στην καθεμιά και τί όχι;

Το fringe για μένα φέτος είχε μια σχεδόν άρτια σεζόν (πλην φυσικά, ελαχίστων επεισοδίων).Η δεύτερη σεζόν, χωρίς αμφιβολία ήταν πολύ ανώτερη. .. Βρήκε το ρυθμό της,κάτι που στην πρώτη σεζόν δε συνέβαινε παρα μόνο στα τελευταία επεισόδια (βέβαια και εκεί είχαμε κάποιες επεισοδιάρες).. Εστίασε πολύ στη σχέση walter-peter, ανέπτυξε τους χαρακτήρες τους, είχαμε άψογες ερμηνείες- ειδικά το γεγονός ότι ο Walter έγινε πιο δραματικός μου άρεσε πάρα πολύ- και φάνηκε πως ήξεραν πού το πάνε, κάτι που βοήθησε στο να αναπτυχθεί η μυθολογία με πολύ ωραίο τρόπο και ρυθμό!!!!

Ελπίζω η τρίτη σεζόν να είναι ισάξια και ακόμα καλύτερη!

tedgiann
21 Μαΐου 2010, 20:07
Για 'μενα σιγουρα η δευτερη!!!:)
Ειχε καλυτερα επεισοδια και πανω απ' ολα σε πιο πολλα επεισοδια βλεπαμε να προχωραει περισσοτερο η μυθολογια της σειρας.
Φοβερη και η πρωτη δεν λεω αλλα η δευτερη ειναι γαματη..:closed-to

kostasm13
21 Μαΐου 2010, 20:09
Το έλεγα καθόλη την διάρκεια της σεζόν, ότι η δεύτερη είναι πολύ ανώτερη από την πρώτη.
Στην δεύτερη μου φάνηκε πως είχαμε μια πιο ολοκληρωμένη ιστορία, μια ιστορία background που κορυφώθηκε στα τελευταία επεισόδια,
πέρα από τις αυτές καθεαυτές υποθέσεις των επεισοδιών.

Και η πρώτη σεζόν του Fringe ήταν πολύ καλή. Αν δεν ήταν δεν θα συνέχιζα και την σειρά.
Η δεύτερη σεζόν όμως πήγε σε άλλο επίπεδο. Πολύ καλά τα λες fragonard για τις προσωπικές σχέσεις που εξελίχθηκαν παραπάνω στην δεύτερη σεζόν.
Ο Noble (Walter) ήταν πιο συγκλονιστικός στην δεύτερη σεζόν, και νομίζω θα ήταν έγκλημα να μην πάρει ένα βραβείο γι'αυτήν την ερμηνεία.

ΥΓ: η σειρά βρίσκεται σε κρίσιμο σημείο, και εξηγώ: μου'ρθε τώρα μία σύγκριση με το Lost.
To οποίο, όπως και το Fringe, βρισκόταν σε πολύ υψηλά επίπεδα μέχρι την δεύτερη σεζόν,
μας άφησε με ένα OMG φινάλε, αλλά μετά στην τρίτη ήταν σαν να μην άρχισε ποτέ αυτό που θέλαμε να δούμε.
Ελπίζω το Fringe να μην είναι έτσι και να κρατηθεί εξίσου ψηλά.

kKKK
21 Μαΐου 2010, 20:14
Σαν σύνολο νομίζω οτι οριακά μου άρεσε πιο πολύ η 1η παρόλο που τα 3 αγαπημένα μου επεισόδια απο τη σειρά (Peter,Grey Matters και August) ήταν στη 2η

katathlim
22 Μαΐου 2010, 12:14
Προσωπική άποψη.
Η Δεύτερη σεζόν κλάσεις ΑΝΩΤΕΡΗ.Πολλές κλάσεις.
Όχι άριστη, αλλά πάρα πολύ καλή.
Κυρίως γιατί προχώρησε πολύ περισσότερο την ιστορία.
Τα αυτοτελή γενικά με εκνευρίζουν αφάνταστα.Πάλι καλά που προχωράει η πλοκή έστω και λίγο σε κάθε επεισόδιο.

Πάντως συγκριτικά με την πρώτη, η δεύτερη είναι πιο καλή σεζόν.

smallville
22 Μαΐου 2010, 15:23
H 2η σαιζόν ήταν υπερβολικά καλύτερη απο την 1η!
Καλύτερες υποθέσεις,καλύτερες ερμηνείες(όχι πως η 1η έπασχε σε αυτόν τον τομέα)και εκπληκτικό season finale!

MrVolcom
22 Μαΐου 2010, 17:18
Σιγουρα η πρωτη ηταν αυτη που μας εκανε το κλικ και μας εβαλε στο τριπακι της σειρας, μας εδωσε μια μυθολογια και αρχισε να χτιζει πανω σε αυτη. Ωστοσο ψηφιζω με ιδιαιτερη ανεση την 2η σεζον γιατι καταφερε σαν συνολο να αναπτυξει την μυθολογια την πρωτης αριστοτεχνικα και χωρις να κουραζει. Στα ++ ειναι σιγουρα και η εκληκτικη ερμηνεια του Νομπλ σε ολη την διαρκεια της σεζον. Ας ευχηθουμε να συνεχισει ετσι και στην 3η και να μην το κουρασει :)

ΥΓ. μολις ειδα το φιναλε. ποπο τι επος ηταν αυτο!

solonlakis
23 Μαΐου 2010, 14:14
Σαφώς η δεύτερη. Δεν είναι μόνο η αποκάλυψη της μυθολογίας της σειράς αλλά κυρίως το δέσιμο των ηθοποιών που γίναν ποιο εκφραστικοί σε σχέση με την πρώτη σεζόν όπου στα πρωτα επεισόδια απλά αποστήθιζαν τις ατάκες τους.

Nifer
24 Μαΐου 2010, 00:31
Nomizo kai oi tifloi tha dialegan tin 2 season pou einai pragmatika apisteuti, vasika osoi vlepoun Lost fetos tha exoun euxaristithei perisotero to Fringe giati einai kai auti sira mistiriou alla sou dinei kai apantiseis (me poli oraio tropo) kai giauto kolas pio poli.

madsemfe
24 Μαΐου 2010, 00:38
Η σειρά φέτος είανι σαφώς καλύτερη, με επεισοδιάρες! Το μόνο που με χάλασε ήταν στο finale τα τελευταία 3 λεπτά που κατάλαβα κατευθείαν το twist, σε σχέση με το finale της πρώτης που πραγματικά με άφησε μλκ όσα λίγα επεισόδια.... Γενικά μπορώ να πω ότι φέτος έκανε την έκπληξη και ήταν από τις καλύτερες σειρές!

tedgiann
24 Μαΐου 2010, 00:42
Η σειρά φέτος είανι σαφώς καλύτερη, με επεισοδιάρες! Το μόνο που με χάλασε ήταν στο finale τα τελευταία 3 λεπτά που κατάλαβα κατευθείαν το twist, σε σχέση με το finale της πρώτης που πραγματικά με άφησε μλκ όσα λίγα επεισόδια.... Γενικά μπορώ να πω ότι φέτος έκανε την έκπληξη και ήταν από τις καλύτερες σειρές!

Νιωθω λιγο βλακας γιατι μου φαινεται πως ειμαι ο μονος που δεν πηρα χαμπαρι το twist στο τελος:innocent:. Δεν με πειραξε ομως και πολυ γιατι ηταν ωραια η αποκαλυψη:):)

sawyerfan
24 Μαΐου 2010, 04:58
Σαφώς καλύτερη η δεύτερη.Εξελίχθηκε η ιστορία και απέκτησε πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον.Είχαμε και το φιλί μην ξεχνιόμαστε.Χε!

mogolfiero
24 Μαΐου 2010, 05:09
Aπο τα μεγαλυτερα σοκ που εχω περασει βλεποντας διαφορες αμερικανικες σειρες ήταν το σοκ με το τελος της πρωτης σεζον....

Twin Towers, biiiig WOW

Παρολαυτα ψηφισα 2η σεζον γιατι πηρε τα πανω της γενικα :)

cvrak
29 Μαΐου 2010, 20:26
Μέχρι να δω το τελευταιο επεισοδιο της 2ης σεζον, κορόιδευα την "Αιθουσα του θρόνου" (το θυμαται κανεις??) που περασε ένας ολοκληρος χειμωνας μεχρι να την φιλησει...
Εδω ειχαμε 2 σεζον μεχρι το πολυποθητο φιλι, που ομως ηρθε on time, αφου η ερωτικη ατμοσφαιρα που πλανιοταν, ειχε δωθει με πολυ ωραιο τροπο.

Η σειρα ειναι απο τις καλυτερες, η 2η σεζον ειναι καλυτερη απο την πρωτη. Τα αυτοτελη επεισοδια γεμιζουν τον χρονο, δινουν καποια hints, και ξεκουραζουν τον θεατη απο την κυριως ιστορια. Αν δε υπηρχαν κι αυτα, θα αναγκαζονταν να ξεχειλωσουν το σεναριο, οπως εχει γινει σε αλλες σειρες.

Μακαρι να συνεχισει έτσι και η τριτη σεζον.

m0rpheas
29 Μαΐου 2010, 21:02
Σαφέστατα η 2η, όπου αναπτύσσεται και η μυθολογία, οι σχέσεις των χαρακτήρων κτλ.
Η 1η, στα πρώτα 13 επεισόδια είχε κυρίως αυτοτελή, μάλλον αναγκαστικά μέχρι να πάρει ανανέωση.

Από εκεί και πέρα, και η 2η είχε τα προβληματάκια της, ειδικά στα πρώτα και τα τελευταία (πλην φινάλε) επεισόδια. Σαν κάτι να έλειπε...

greekboy
19 Ιουνίου 2010, 19:59
i 2i season itan teleia apo tin arxi mexri to telos,i 1i season itan teleia apo to 2o miso kai meta gia auto psifisa kai tin 2i...ime sigouros oti kai oi 2i tha ine to idio teleia :)

Winchester
4 Σεπτεμβρίου 2010, 23:17
Αν και μου αρεσαν αρκετα επεισοδια της 1ης, προτιμω τη δευτερη σεζον.

esykas
9 Οκτωβρίου 2010, 18:08
γενικά η σειρά με άφησε ικανοποιημένο ειδικά η δεύτερη σεζόν που και αυτή ψήφισα :P

Υ.Γ.σειρές που μου έμειναν μέχρι τώρα είναι fringe/life/wallander/the fixer/jericho :respect:

xdk67
9 Οκτωβρίου 2010, 22:06
Η 2η ειναι η αγαπημενη μου

panoslost
1 Νοεμβρίου 2010, 11:22
σαφώς η δευτερη!! Βέβαια εύκολα καταλάβαινε κάποιος για την αλλαή αλλά ντάξει!!
Και η πρώτη δεν υστερεί όμως και πολύ! ;)

johny f
1 Νοεμβρίου 2010, 21:39
η δευτερη, αν και η 3η παει για καλυτερη απ'τα αποδυτηρια....

thanasislost
7 Μαΐου 2013, 23:32
Πολύ καλύτερη η δεύτερη σεζόν με υπέροχες αυτοτελής ιστορίες αλλά και μυθολογία φοβερή...