PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Doctor Who (2005) - Official All Seasons Discussion Thread

Σελίδες : [1] 2 3 4

bill667
13 Αυγούστου 2010, 17:21
Doctor Who 2005

Επίσημο thread συζήτησης/trailers/spoilers (απαραίτητα τα spoiler tags)

http://img37.imageshack.us/img37/9263/doctorwhoall.jpg

Η υπεραιωνόβια σειρά του BBC στην αναβαθμισμένη και ανανεωμένη της έκδοση. Μέχρι τώρα έχουμε 5 seasons από την καινούργια και προχωράμε...

official site: http://www.bbc.co.uk/doctorwho/dw

πληροφοριες και ιστορικο: http://en.wikipedia.org/wiki/Doctor_Who

To review εδώ στο greekTVsubs από την Edesp: http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=12999

Δεν ειναι απαραιτητο να δει καποιος την παλια σειρα, παρά το γεγονος ότι στην καινουργια έχουμε τις τρεις τελευταιες ενσαρκώσεις του δοκτορ... Κάποτε η ελληνική κρατική τηλεόραση ειχε παίξει τις πιο δημοφιλεις σεζον της παλιάς και τότε για μένα ήταν η πρώτη ξένη σειρά που είδα ποτέ...

Εδώ είναι οι μέχρι τώρα ενσαρκώσεις του δόκτορ (πλην της τελευταίας)...

http://img72.imageshack.us/img72/7581/oalldoctors.jpg

Από αυτές οι πιο δημοφιλεις είναι του Tom Baker (απο την παλια σειρά) και του David Tennant από την καινουργια...

Οσον αφορα δε τους companions (συντροφους που εχει ο δοκτορ στα ταξιδια που κανει στον χωροχρόνο), εκει επικρατεί ενας χαμός...

http://img210.imageshack.us/img210/724/companions1.jpg

Αυτοι αποτελούν ενα μικρό μονο δείγμα...

Εδώ μπορούμε να καταθέσουμε σκέψεις και απόψεις που άπτονται του δόκτορ, θεωρίες για το τι πρεσβεύει ο δόκτορ για τον εαυτο και τον κόσμο, τι μας αρέσει και τι μας χαλάει και οτιδήποτε αφορά την σειρά...

JiR62azJvMM?fs=1&hl=el_GR

4uUbQNntAYg?fs=1&hl=el_GR

Zv-61elRNKw?fs=1&hl=el_GR

qfEPQqHx40c?fs=1&hl=el_GR

WFIUP4POotM?fs=1&hl=el_GR

8ZEJMVdLvaw?fs=1&hl=el_GR

smallville
13 Αυγούστου 2010, 18:11
Άντε καλορίζικο το thread!
Και πολύ άργησε να ανοιχτεί ενα για αυτή την εκπληκτική σειρά!

bill667
14 Αυγούστου 2010, 10:23
Απο τον χειμώνα θα εχουμε να πουμε πολλα, φαντάζομαι...

Εχουμε Moffat ή Davis και αλλα θεματα που προκυπτουν..:grin:

smallville
19 Αυγούστου 2010, 01:03
Πάνω από 8.000 φαν της επιστημονικής φαντασίας και του θρίλερ πήραν μέρος στη διαδικτυακή δημοσκόπηση του SFX, και ανέδειξαν τους Daleks του Doctor Who, ως τα καλύτερα πλάσματα στην ιστορία!
http://www.cosmo.gr/images/daleks.jpg
Έτσι λοιπόν, το gollum του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών, το “Αυτό” και ο Γκοτζίλα, υποκλίθηκαν στους Daleks που εμφανίστηκαν για πρώτη φορά το 1963 στον Doctor Who.

Στη δεύτερη θέση, ο πράσινος Lorne της δημοφιλούς σειράς Angel και στην τρίτη θέση οι εξωγήινοι του Ρίντλει Σκοτ από την διάσημη ταινία του 1979, Alien.

Η λίστα με τα 20 καλύτερα τέρατα στον κόσμο:

1. The Daleks - Doctor Who
2. Lorne - Angel
3. Aliens - Alien franchise
4. Death - Discworld
5. Gollum - Lord Of The Rings
6. The Shadows - Babylon 5
7. Gizmo - Gremlins
8. The Thing - The Thing
9. Aslan - The Chronicles Of Narnia
10. Predators - Predator franchise
11. The Borg - Star Trek
12. Pilot - Farscape
13. The Cybermen - Doctor Who
14. Godzilla - Godzilla
15. Ludo - Labyrinth
16. Pinhead - Hellraiser
17. Nibbler - Futurama
18. The Great Dragon - Merlin
19. Frankenstein's Monster - Frankenstein
20.Slimer - Ghostbusters

bill667
19 Αυγούστου 2010, 12:23
H Γεννεση των Daleks (Genesis of the Daleks - απο την παλια σειρα) Ηταν το πρωτο πραγμα που φοβηθηκα στη ζωη μου :*(

Και Ναιιιιι! Αυτη ειναι η Sarah :dance:

-hMJvNmE-U0?fs=1&hl=el_GR

smallville
21 Αυγούστου 2010, 16:58
http://i919.photobucket.com/albums/ad35/Kal_el_84/drwhoxmas.jpg

mariosgol
23 Αυγούστου 2010, 17:18
Ειμαι στα μισα της 5ης σαιζον και ειμαι πολυ ξενερωμενος απο την αλλαγη, ο νεος γιατρος δεν μ'αρεσει καθολου. Και και στη προηγουμενη αλλαγη ξενερωσα αλλα απο το χριστουγενιατικο κιολας μου ειχε περασει. Εδω το ξενερωμα συνεχιζεται...
Μ'αρεσει πολυ η Αμυ Ποντ ομως σαν companion, η καλυτερη μετα την Ροουζ.

smallville
24 Αυγούστου 2010, 01:03
Η Ποντ όντως είναι πάρα πολύ καλή,αρκετές φορές επισκιάζει και τον ίδιο τον Doctor.

Rorschach
24 Αυγούστου 2010, 01:16
Επειδη ειναι ωραιο γκομενακι γιατι κατα τ'αλλα δεν ειναι και τρομερος χαρακτηρας :P

smallville
24 Αυγούστου 2010, 01:20
Επειδη ειναι ωραιο γκομενακι γιατι κατα τ'αλλα δεν ειναι και τρομερος χαρακτηρας :P
το περίμενα ότι κάτι τέτοιο θα έλεγες:P

mariosgol
24 Αυγούστου 2010, 01:46

Καλα οτι ειναι ωραιο γκομενακι δεν τιθεται θεμα:worthy: , αλλα και σαν χαρακτηρας ειναι οκ.
Οπως ειπε και ο smallville επισκιαζει τον γιατρο, κατι που μεχρι τωρα κανεις αλλος δεν εχει κανει.
(εκτος ισως απο την doctor-Donna!:respect: )

Rorschach
24 Αυγούστου 2010, 01:52
Σαν χαρακτηραςο τροπος που φερεται στον Ρόρυ συχνα ειναι για σφαλιάρες...

αλλά who cares?
http://holymoly.shotdeadinthehead.com/images/designs/HM221m.jpg

smallville
24 Αυγούστου 2010, 15:48
Κυκλοφορεί τέτοιο μπλουζάκι ρε;:lol:

Rorschach
24 Αυγούστου 2010, 18:19
Κυκλοφορεί τέτοιο μπλουζάκι ρε;:lol:

ναι σε αυτο (http://holymoly.shotdeadinthehead.com/product_view.aspx?pid=1102)το σάιτ :lol:

smallville
24 Αυγούστου 2010, 18:35
και μαμό τα μπλουζάκια έχει:lol:

MiuMiu
24 Αυγούστου 2010, 19:19
nomizw den yparxei anthrwpos pou na mh sympathei thn Amy, kata th gnwmh mou way cooler than 11 (a re 10 :*( )

24-400
26 Αυγούστου 2010, 04:07
Φανατικός τηλεθεατής του Doctor Who πίσω στα 80's,επιφυλακτικός όταν ξαναξεκίνησε.Πήρα την απόφαση αρχές Αυγούστου,σήμερα το τελείωσα....
:respect:
Σαν τον David Tennant ως Doct1Or (ή μήπως... Doctοr Wh1O)θα αργήσουμε να δούμε :respect:

Ο ....Doct11r δε χωνεύεται με τίποτα.
Άοσμος,με ηλίθια φάτσα,ανίκανος να βγάλει οποιοδήποτε συναίσθημα(και να μεταδώσει)
Δεν είναι δυνατόν να τους άρεσε αυτό το πράμα και να θέλουν και να τον κρατήσουν....

Αν και μάλλον...Moffatικός (με Blink και Girl in the Fireplace κυρίως,αλλά και το Silence in the Library,να είναι τα αγαπημένα μου-πριν καν να μάθω από ποιον ή ποιους είναι γραμμένα) η 5η season δε μου πολυάρεσε.Ίσως να φταίνε και οι υπόλοιποι ηθοποιοι(πλην AMY-ηθοποιάρα :dance:)

bill667
29 Αυγούστου 2010, 17:32
Εγω δεν εχω δει ακομη την 5η σεζον, ουτε και τις τηλεταινιες της 4ης... θα δω πρωτα κατι αλλες σειρες και μετα... παντως οταν το επιχειρησω, θα ειναι καθαρα και μονο για τον Moffat, οπως επισης και για

...το γκομενακι :P

http://img833.imageshack.us/img833/9216/karen2.png

arwyn
29 Αυγούστου 2010, 17:54
Οποιος δεν εχει δει τα Σπεσιαλ επεισοδια, το κυκνειο ασμα του Δεκατου Δοκτορα, χανει. Ο Russell T Davies εδωσε επιτελους υπεροχο σεναριο και ο Ντεηβιντ Τενναντ τα εδωσε ολα. Ακομα ειμαι περηφανη και ακομα κλαιω για τον Δεκατο Δοκτορα... Δεν προκειται να βγαλω απο αβαταρ μου τη σκηνη που διαπιστωνει τη μοιρα του... :cry:

Το γκομενακι οπως λετε μπορει να ειναι ομορφο, η Καρεν Γκιλαν δηλαδη, αλλα η Amy σαν χαρακτηρας ειναι η χειροτερη συντροφος που εχω δει ποτε. Τελειως αψυχολογητη, τελειως ουφο.

Θα συμφωνησω απολυτα με τον 24-400, ο Ενδεκατος Δοκτορας δεν βλεποτανε με τιποτα. Τον εβρισκες, τον εχανες. Θα παραβλεπα το γεγονος οτι ειναι περιεργη φατσα αν ειχε εστω το χαρισμα να σε μαγευει, αλλα ο Ματ Σμιθ δε με επεισε και δε με μαγεψε καθολου. :thumbdown Αλλα δεν ξερω, φιλε 24-400, αν λες την Καρεν ηθοποιαρα επειδη ητανε συνεχεια με τις μινι φουστες ή επειδη οντως βρηκες τα μονιμως ορθανοιχτα ματια της αξια για βραβειο BAFTA...

Οσο επιδοκιμαζα τον Μοφατ στα επεισοδια του Τενναντ, τοσο δεν μπορω να πιστεψω ποσο χαλια δικη του σαιζον εγραψε. Η πεμπτη ειναι για τα μπαζα. Και εννοειται οτι εγω τουλαχιστον εκτη σαιζον με το ζορι θα δω, ισα ισα για να μου φυγει η απορια τι παιζεται με την River Song. :thumbdown

24-400
29 Αυγούστου 2010, 19:02
αν λες την Καρεν ηθοποιαρα επειδη ητανε συνεχεια με τις μινι φουστες....Εννοείται πως αυτός είναι ο λόγος....:grin:

arwyn
29 Αυγούστου 2010, 19:22
Εννοείται πως αυτός είναι ο λόγος....:grin:

Χαιρομαι που επιασα το λογο που τελικα σας αρεσε η 5η σαιζον. :lol:

Μακαρι να ελεγα οτι υπηρχε και για μας τις γυναικες ενας τετοιος λογος, ενας ωραιος ημιγυμνος αντρας σε εστω ενα επεισοδιο βρε αδελφε να χαρει το ματι μας, αλλα οχι, ολοι οι αντρες στην 5η σαιζον ητανε χαλια. Ουτε τα ματια φαγανε ψαρια ουτε τιποτα. :thumbdown

Το Robin Hood το εσωσε ο θεος Richard Armitage.
Το True Blood το σωζει ο θεος Alexander Skarsgard.
Το Merlin σωζεται απο μονο του και ο ημιγυμνος Bradley James ειναι bonus.
Το Doctor Who ομως.... ετσι και βγαλει τα ρουχα του ο Matt Smith θα βουλιαξει ακομα πιο γρηγορα. :thumbdown

bill667
29 Αυγούστου 2010, 20:29
επρεπε να γυρισουν τον καπταιν τζακ σε ρολο ημιγυμνου οικοδομου...:lol:

smallville
29 Αυγούστου 2010, 21:37
Η πεμπτη ειναι για τα μπαζα.
Καλά δεν ήταν και αριστούργημα η σαιζόν αλλά για τα μπάζα δεν την λες,είχε και αυτή πολύ ωραία επεισόδια!

Rorschach
30 Αυγούστου 2010, 02:37
Χαιρομαι που επιασα το λογο που τελικα σας αρεσε η 5η σαιζον. :lol:

Και εμεις απο το αβαταρ σου πιασαμε το γιατι δεν σου αρεσε :lol:

(κουδουνισε το fangirl alert με τη μια :P)

arwyn
30 Αυγούστου 2010, 10:02
Και εμεις απο το αβαταρ σου πιασαμε το γιατι δεν σου αρεσε :lol:

(κουδουνισε το fangirl alert με τη μια :P)

Κι ομως, παιδια, ειχα καθε διαθεση να δω την πεμπτη σαιζον, και γιατι ελεγα οτι ο Μοφατ θα γραψει καλα επεισοδια και γιατι εδινα στον Ματ την ευκαιρια να δειξει τι αξιζει. Μπορει να προτιμω τον Ντεηβιντ Τενναντ, αλλα και ο Κριστοφερ Εκκλεστον ητανε εξαιρετικος και βλεπω ευχαριστα παλι τα επεισοδια του. Στην πεμπτη σαιζον ομως, επεισοδιο με επεισοδιο τους εδινα αλλη μια ευκαιρια και τελικα για το δικο μου γουστο τουλαχιστον δεν τα καταφερναν. Ουτε τα σεναρια των Μοφατ και ΣΙΑ ητανε κατι το γουαου, ουτε ο Ενδεκατος Δοκτορας ειχε την παρουσια και τη βαρυτητα που εχανε δυο προηγουμενοι. Και ειδικα η Έιμυ ητανε απιστευτα χαλια χαρακτηρας, εγωκεντρικη, χαζοβιολα, ολα δικα της νομιζε οτι ητανε, αυτη εκανε κουμαντο (ελεος!) στον Δοκτορα και στον δολιο τον Ρόρυ, σεβασμος μηδεν.

Ναι ειμαι fangirl, αλλα ξερω να εκτιμω την καλη δουλεια. Στο "Babylon 5" πχ δεν εχει κανεναν γκομενο να μου τρεχουνε τα σαλια, αλλα προσκυνω το ανεπαναληπτο σεναριο και τις ερμηνειες γενικα, τη λατρευω τη σειρα! Αν ομοιως και το 5ο DW ειχε τετοια ποιοτητα, τοτε δεν θα ελεγα ολα τα παραπανω.

Αυτα για να επισημανω οτι fangirl = οχι απαραιτητα ανεγκεφαλη γκομενοσαλιαριζουσα.

;) :)

bill667
30 Αυγούστου 2010, 11:00
Αποσπασματα απο εκπομπη του BBC....

o3Q8RYMSkJo?fs=1&hl=el_GR

IC0SB1gjG9Q?fs=1&hl=el_GR

t5HeWmjVS-U?fs=1&hl=el_GR

Sikelos
30 Αυγούστου 2010, 16:07
At the Edinburgh International Television Festival, Steven Moffat revealed that the upcoming 13-episode season of Doctor Who would be split down the middle into 7-episode spring arc and a 6-episode autumn storyline.

Moffat divulged that the break next season wouldn't be the dreaded mid-season hiatus, but rather a split between two distinct stories:

Looking at the next series I thought what this show needs is a big event in the middle [...] I kept referring to a mid-season finale. So we are going to make it two series – seven episodes at Easter building to an earth-shattering climax, a cliffhanger we could never normally do because it would be too long before it came back. An enormous game-changing cliffhanger that will change everything. The wrong expression would be to say we are splitting it in two. We are making it two separate series [...] With an Easter series, an autumn series and a Christmas special, you are never going to be more than few months from the new series of Doctor Who [...] Tart that I am, we will now have two first nights and two finales, twice as many event episodes as we had before.
Moffat also discussed the show's budget ("I don't understand numbers. It's a decent budget. I beg for money and more rubber green people and eventually they say OK, you can have a third rubber green person.") and the prospects of seeing a Doctress:

I think about it sometimes and maybe it will happen someday. It wouldn't have been right this time [...] A woman can play the part. You have to remember the single most important thing about regeneration is you must convince the audience and the children that's it's not a new man, it's not a different man, it's the same one. It's a bigger ask if you turn him into a woman.
Finally, Moffat mentioned that he would be with Who for the long haul — he won't leave the program "for a while yet."
Source: http://www.guardian.co.uk/media/2010/aug/29/doctor-who-cliffhanger-series-split

arwyn
31 Αυγούστου 2010, 10:28
Νννναι....

So we are going to make it two series – seven episodes at Easter building to an earth-shattering climax, a cliffhanger we could never normally do because it would be too long before it came back. An enormous game-changing cliffhanger that will change everything. The wrong expression would be to say we are splitting it in two. We are making it two separate series [...] With an Easter series, an autumn series and a Christmas special, you are never going to be more than few months from the new series of Doctor Who [...] Tart that I am, we will now have two first nights and two finales, twice as many event episodes as we had before.

Κοινως ειμαστε τοσο φοβισμενοι οτι καναμε πατατες, οτι βουλιαζει το πλοιο, που αρμεγουμε τις προσδοκιες του τηλεοπτικου κοινου οσο δεν παει, παιζουμε με τα νευρα του μπας και εχουμε τηλεθεαση, αλλα δεν το λεμε ετσι, λεμε οτι θα τους ενθουσιασουμε οσο δεν παει!

Χειροτερη χειραγωγηση κοινου δεν εχω δει. Ελεος.... :thumbdown

Sikelos
31 Αυγούστου 2010, 15:35
Den einai anagki na to paroume toso arnitika.
Ta teleutaia 2 episodio tis fetinis season itan poli kala.
8elw na pistebw oti 8a kanoun kali doulia me tin nea season... asxetos pou exoun ayti tin periergi fatsa gia Doctor.
Oso gia to female Doctor 8a eixe gelio na to dokimazan an kai den pistebw oti 8a trabouse..

bill667
31 Αυγούστου 2010, 19:23
εμενα αυτο που δεν μου καθεται καλα σε αυτη την ανακοινωση, ειναι οτι την επομενη ανοιξη θα παιχτουν μονο 7 επεισοδια... απο κει και περα, ναι μεν θα παιζεται μιση σεζον ανα εξαμηνο, ωστοσο μεχρι τοτε πρεπει να περιμενουμε ενα χρονο για μολις 7 επεισοδια (αν βγαλουμε το χριστουγενιατικο)...

Για γυναικα δοκτορ...χμμμ... αναλογως ποια θα ειναι... ετσι κι αλλιως ο 11 ειναι μαμουχαλος...

Rorschach
31 Αυγούστου 2010, 20:26
Για μενα σχεδον ολα τα επεισοδια της 5η ηταν καλα, αν θυμηθουμε προηγουμενες σαιζον η 5η σιγουρα ειχε λιγοτερα ασχημα επεισοδια. Και φυσικα καλυτερο φιναλε απο αυτα που εγραφε ο RTD.

bill667
1 Σεπτεμβρίου 2010, 12:40
o RTD εγραφε πολυ καλα επεισοδια, ομως καπου τραβαγε τις καταστασεις απο τα μαλλια προκειμενου να κανει drama... Μαλλον ηταν επιρρεασμενος απο τα super-hero comics... για παραδειγμα...

Καταντουσε καπου κουραστικο να γινονται ολοι οι companions super-heroεs μεσα σε μια νυχτα και χωρις ιδιαιτερη εκπαιδευση

Η μεγαλυτερη βεβαια πατατα ηταν...

Ο τροπος που συστηθηκαν τα dalek στο νεο κοινο... Ξεκινανε με ενα επεισοδιο που παρουσιαζεται "το τελευταιο νταλεκ", μονο και μονο για να δημιουργηθουν εντυπωσεις, επειδη και ο δοκτορ ειναι ο τελευταιος του ειδους του... Αργοτερα η Rose εξαλειφει εναν ολοκληρο στρατο νταλεκς απο τον χωροχρονο (αυτο σημαινει οτι ουτε υπηρξαν ουτε θα υπαρξουν)... Καμια σχεση βεβαια οπως αποδειχτηκε αργοτερα (προφανως εξαλειφτηκε η συγκεκριμενη στρατιά και οχι ολη η φυλή των νταλεκ...)

Ολα αυτα καπου "χτυπανε ασχημα", ειδικα για το νεο κοινο που δεν γνωριζει οτι τα νταλεκ ειναι αναποσπαστο κομματι της σειρας... δεν χρειαζοταντουσαν κατα τη γνωμη μου τα σεναρια περι "τελευταιων νταλεκ" και ολικης εξαλειψης... Αφου και στην παλια σειρα, τα νταλεκ εμφανιζονταν καθε τοσο...

Βεβαια, ο RTD είχε κι αυτος τα ταλεντα του οπως:

Τα λαβ στορι με τον δοκτορ, μου αρεσαν πολυ περισσοτερο απο οσα γραφανε οι αλλοι... Χιλιες φορες να δω αυτο με την ξανθια στο voyage of the damned, παρα το κοριτσακι στο τζακι και τα human nature/family of blood... Ξερω οτι το "κοριτσακι στο τζακι" ειναι Moffat τον οποιο τον γουσταρω πολυ περισσοτερο (για τα blink και silence in the library) ομως στο συγκεκριμενο, απετυχε κατα τη γνωμη μου να παρουσιασει τον στοχο του και το μεγαλειο της ιδεας του, με το να παραμερισει την ιδεα αυτη στο βωμο του love story... Εντομεταξυ, τι κακο ειναι αυτο καθε φορα που ο δοκτορ συναπτει ερωτικο δεσμο, να διακατεχεται το επεισοδιο απο μίρλα και κατήφεια? Τοσο τραγικό ειναι να ερωτευτεί καποιος? Προς τι αυτο το ψυχοπλακωμα? (που δεν αρμοζει αλλωστε στη σειρα)... Ο RTD, τα ισορροπουσε καλα αυτα σε οσα εγραφε...

Επισης μη ξεχναμε οτι υπηρξαν γαματα επεισοδια που δεν γραφτηκαν ουτε απο τον Davis, ουτε απο τον Moffat (σε γενικες γραμμες, τα οσα δεν μου αρεσαν ήταν απειροελαχιστα)... Το αγαπημενο μου ομως ειναι το blink...

οχι τοσο για τα αγαλματα... Respect γι αυτα μεν, αλλα τετοια time -travels και χωροχρονικα παραδοξα οπως αυτο με τις σημειωσεις, εμπνεουν σεβασμο... τρομερη εφυια τυπου Moffat!!!!

myrona
6 Σεπτεμβρίου 2010, 21:41
μόλις τέλειωσα και τα special eps της 4ης season και έκλεισα και με το 10ο Dr
H σειρά μέχρι στιγμής με έχει εκπλήξει πολύ θετικά και θεωρώ ότι στο σύνολο της κινείται σε πολύ καλά επίπεδα.
Προσπαθώ να μην προϊδεάζομαι για τον 11ο Dr καθώς και οι δυο προηγούμενοι μου άρεσαν πάρα πολύ και πιστεύω πω αν η σειρά συνεχίσει να ναι καλογραμμένη τότε δε θα δυσκολευτώ τόσο να ξεπεράσω την αλλαγή.

arwyn
8 Σεπτεμβρίου 2010, 09:07
O ΣΚΑΪ βαζει την 4η σαιζον απο αυτο το Σαββατο 11/9 και καθε Σαββατο στις 5μμ.

http://www.skai.gr/tv/show/?showid=64553

Με εξαιρεση το τελευταιο επεισοδιο "Journey's End" (το οποιο η λογικη μου ακομα δεν λεει να εξηγησει, το βρισκω τελειως WTF/οφφ σεναριακα), η υπολοιπη σαιζον ειναι για μενα η καλυτερη του Δεκατου Δοκτορα David Tennant. Φοβερη και η Catherine Tate.

Μη χασετε με τιποτα το διπλο "Silence In The Library/Forest of the Dead".

:)

bill667
10 Σεπτεμβρίου 2010, 17:01
3_cahQdr9So?fs=1&hl=el_GR

konner kent
11 Σεπτεμβρίου 2010, 02:10
Είδα τα πρώτα 3 επεισόδεια.

Ωραία σειρά, διασκεδαστική, με προοπτικές. Το στόρι του γιατρού και τι έγινε με το λαό του έχει πολύ ψωμί.

Μόνο οι κιτς εξωγήινοι με χαλάνε, αλλά αντέχονται. Θα τη συνεχίσω.

arwyn
11 Σεπτεμβρίου 2010, 12:19
Είδα τα πρώτα 3 επεισόδεια.

Ωραία σειρά, διασκεδαστική, με προοπτικές. Το στόρι του γιατρού και τι έγινε με το λαό του έχει πολύ ψωμί.

Μόνο οι κιτς εξωγήινοι με χαλάνε, αλλά αντέχονται. Θα τη συνεχίσω.

Το τι εγινε

με τους Time Lords δυστυχως δεν το μαθαινουμε ποτε με λεπτομερειες, μεχρι τις φοβερες αποκαλυψεις των τελευταιων επεισοδιων του Δεκατου Δοκτορα, δηλαδη το διπλο "The End of Time".

Και το κουλοτερο απ'ολα ειναι

οτι στην 5η σαιζον ο νεος Δοκτορας, ο 11ος, ειναι στην καρακοσμαρα του και σχεδον δεν αναφερεται καθολου το τραγικο παρελθον του

Οι εξωγηινοι, ναι, ειναι εως πολυ κιτς, αλλα τους συνηθιζεις.

bill667
13 Σεπτεμβρίου 2010, 17:24
Ειδα κι εγω λοιπον και τις τηλεταινιες της 4ης σεζον, οπως και ολοκληρη την 5η...

Καταπληκτικο το κυκνειο ασμα του Tennant... θα μου λειψει πολυ ως δοκτορ... Υπερπαραγωγη επισης...

Οσο για 5η σεζον... χμμμ... Ολα τα επεισοδια μου αρεσαν πολυ (μηδενος εξαιρουμενου), ομως οπως ειπα και αλλου, η σειρα απευθυνεται σε εξυπνο κοινο οσο ποτε στο παρελθον...

Το φιναλε δηλαδη ηταν υπεροχο, εφυιες, mindf*ck και πρωτοποριακο. Ο Moffat ειναι απο τους λιγους στον χωρο της τηλεορασης που ξεφευγει απο τις καθιερωμενες φορμες αφηγισης. Ο Moffat αποδυκνυει οτι μπορει να γινει ο ιδιος ενας time-lord. Να κανει παπαδες με τις εννοιες του χρονου και της αντιληψης, χωρις να στραμπουληξει το μυαλο του.

Και αυτη ειναι μια καινοτομια τυπου Moffat :thumbsup1

arwyn
22 Σεπτεμβρίου 2010, 21:12
Η μεγαλη πλακα ηταν οταν δημοσιευσε το BBC τις teaser pictures απο το φιναλε του Δεκατου Δοκτορα. Εδωσε αυτες τις δυο

http://i17.photobucket.com/albums/b70/arwynt/d1r1.jpg

και

http://i17.photobucket.com/albums/b70/arwynt/d2r2.jpg

Σιγα ειχαμε πει ολοι, ενας Δοκτορας καταστραπατσαρισμενος σιγα τα ωα. Κι ομως.... τελικα αυτες οι δυο φωτογραφιες, αν και απλες, ειναι απο την καρδια του επεισοδιου, πιο spoiler δεν θα μπορουσε, αλλά δεν μπορει ΚΑΝΕΙΣ να μαντεψει τι παιζεται εκεινη τη στιγμη... Αυτο πρεπει απλα να το δεις... και μενεις αφωνος.

:cry3: :worthy: :cry3:

Btw, η εξαισια μουσικη απο τα σπεσιαλ της 4ης σαιζον, το κυκνειο ασμα του Δεκατου δηλαδη, θα βγει σε διπλο CD σε λιγες μερες. Οσοι πιστοι προσελθετε!

http://www.amazon.co.uk/Doctor-Who-Original-Music-Specially/dp/B003XJO51A/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=music&qid=1285179307&sr=8-1

:thumbsup1

bill667
4 Οκτωβρίου 2010, 18:33
Η παραγωγη στα πλαισια του promotion εδωσε μια εικονα σχετικα με το πως θα ειναι το τερας του Χριστουγενιατικου

TmBr9ygz1kI?fs=1

εμενα μου αρεσε, διοτι σε βιονικα-ρομποτικα πλασματα περιμενα να δω στην καινουργια σειρα του δοκτορ, περισσοτερα "καινουργια"... Οχι δηλαδη μονο τα κλασσικα (cybermen και daleks). O Davis ειχε δωσει καινουργια ρομποτ στο φιναλε της 3ης σεζον...

Να λοιπον που τωρα και ο Moffat (που εχει δωσει πολλα καινουργια ειδη πλασματων οπως τους αγγελους-αγαλματα) θα δωσει κι αυτος το δικο του ρομποτ...

Strange Loop
4 Οκτωβρίου 2010, 20:41
Πρώτο πόστ στο φόρουμ, για μια σειρά που ξεκινησα πριν το καλοκαίρι και πραγματικά την λάτρεψα.

Ξέροντας οτι ο Μoffat είχε αναλάβει την 5η σεζόν, ήξερα οτι θα είναι και η καλύτερη της σειράς. Τελικά έτσι και έγινε, και ο Steven μας έδωσε άλλο ενα αριστούργημα( Coupling, Jekyll)

O Matt Smith :respect: έδωσε άλλη διάσταση στον Doctor, και πραγματικα απο το 2ο κιόλας επεισόδιο είχα ξεχάσει κιόλας τον Τennant.

Αυτή είναι τηλεόραση.

ps: Amy Pond :oops:

eurostar86
5 Οκτωβρίου 2010, 02:01
O Matt Smith :respect: έδωσε άλλη διάσταση στον Doctor, και πραγματικα απο το 2ο κιόλας επεισόδιο είχα ξεχάσει κιόλας τον Τennant.

Αυτή είναι τηλεόραση.

ps: Amy Pond :oops:

Συμφωνώ απόλυτα. .. Ήμουν πολύ αρνητικός στην αλλαγή του Doctor και πόσο μάλιστα απο τον καταπληκτικό Tennant τον οποίο ταύτισα απόλυτα με τον ρόλο.
είδα με επιφύλαξη το 1 επεισόδιο με τον Matt, αλλα πραγματικά με κέρδισε απο την πρώτη στιγμή (δε το περίμενα) και έκανα αμάν και πως να περάσουν οι μέρες για να βλέπω τα καινούργια επεισόδια... α την 1 seazon(2005) δεν την έχω δει αλλα δε με τραβάει κιόλας με τον 9 doctor....

η κοπέλα που κάνει την Amy είναι πολύ καλή ηθοποιός, εξίσου απο την "παρέα" του μου είχε αρέσει και η Donna.... φαντάζεστε η Donna να ήταν με αυτον τον Doctor, δε θα σταματαγαν να μιλανε....:haha: πέρα απο την πλάκα τα ταίριαξαν μια χαρά τα ζευγάρια και μάλιστα θα έλεγα οτι τώρα το έκαναν πιο "νεανικό" το δίδυμο.... άλλη φορά θα πω περισσότερα για τις προηγούμενες σεζόν .... άντε περιμένουμε την συνέχεια...

green lantern
11 Οκτωβρίου 2010, 18:37
Doctor Who to Film in the U.S. for the First Time (http://www.comingsoon.net/news/tvnews.php?id=70587)

The BBC announced today that season six of "Doctor Who" will open with a two-parter set in the U.S. that is written by "Who supremo" Steven Moffat.

In the special two-parter co-produced with BBC America, key scenes will be filmed in Utah for a story set in the late '60s in which the Doctor, Amy and Rory find themselves on a secret summons that takes them on an adventure from the desert in Utah - right to the Oval Office itself.

Production on episodes one and two of the new season starts in Cardiff this month and Matt Smith, Karen Gillan and Arthur Darvill will then travel to America in mid-November to shoot pivotal scenes. They will also be joined by Alex Kingston who reprises her role as River Song.......

MCAK
13 Οκτωβρίου 2010, 13:36
Edict that Time Lords can regenerate only 12 times before they die has been quietly ditched

He travels through time and space, saves the Earth, and has millions of fans all over the world. But as every "Whovian" knows, the Doctor cannot last for ever: Time Lords are able to regenerate only 12 times before they die.

Fans have always thought that the 13th doctor would be the last, thanks to a 1976 Doctor Who episode, The Deadly Assassin, featuring Tom Baker as the Doctor in his fourth incarnation, and revealing for the first time the regeneration limit. But a passing comment in a children's television programme later this month is set to rewrite history and cast the Doctor, iconic hero of the world's most successful and longest-running science fiction series, as immortal.

The moment comes in the CBBC spin-off show, The Sarah Jane Adventures, which stars former companion Elisabeth Sladen as Sarah Jane Smith. Matt Smith, who plays the current Doctor Who, guest stars in a two-part episode called The Death of the Doctor, to be screened on October 25 and 26. While the Doctor and Clyde Langer, played by Daniel Anthony, are in the process of outwitting spooky vulture undertakers the Shansheeth, Clyde asks how many times he can regenerate. The Doctor indicates that there is no limit. The action continues.

Fans of the show have been expecting an official moving of the goalposts for some time, but it was anticipated as part of the Christmas special, rather than in an after-school slot on the CBBC channel.

Back in 1976, 12 regenerations must have felt like a safely distant number to pluck from the ether. Now, however, with Smith playing the character in his 11th incarnation, circumventing the rule has begun to feel rather urgent. As JK Rowling hinted last week, once a hero has conquered the world, it is hard to put him away for good: we may also see an extension to the seven-book Harry Potter franchise, despite its very final ending and Nineteen Years Later epilogue.

And with the Doctor Who brand constantly expanding (including spin-offs that range from lunchboxes to the Doctor Who Live show currently on a 25-date, nine-city tour) it was hardly likely that the BBC was going to call time on the series.

It was a stroke of PR genius to slip the hotly anticipated fudging of the Doctor's longevity into a children's series: the episodes are now sure to draw in the viewers. However, Whovians (famously likened by Sarah Jane creator Russell T Davies to a swarm of mosquitoes) will be disappointed that there is no technical reason given for the change: it is simply stated in passing.

Whovian Simon says: "Many of us old-timers have looked forward to the story that addresses the end of the Doctor's life span. I'm gutted that it appears that something so integral to the show's long-term storyline has been passed over in this way."

The BBC would not say whether there would be any further explanation. "We never comment on future storylines for Doctor Who," said a spokeswoman.

Πηγή (http://www.guardian.co.uk/tv-and-radio/2010/oct/12/doctor-who-immortal-reveals-bbc?CMP=twt_gu)

lapo
13 Οκτωβρίου 2010, 13:55
αν καταλαβα καλα δεν θα πεθανει μετα την 12η μεταμορφωση;

MiuMiu
13 Οκτωβρίου 2010, 15:38
toulaxiston na mas dwsoun mia ekshghsh :???:

Strange Loop
14 Οκτωβρίου 2010, 14:04
Ας κρατήσουν τον 11ο για όσο περισσότερο γίνεται και τα βρίσκουμε τα άλλα.

bill667
14 Οκτωβρίου 2010, 14:10
Εννοειται οτι σε 40 ετων σειρα, θα υπαρχει και ενα παραθυρακι που λεει οτι οι ενσαρκωσεις ειναι απεριοριστες...

Ομως οπως ευστοχα επισημαινει το κειμενο που παρεθεσε η MCAC, η ιστορια που ανεφερε τις 12 ενσαρκωσεις ηταν πολυ συγκεκριμενη.

Προσωπικα, οταν ειδα οτι η καινουργια σειρα κανει τετοια επιτυχια, σκεφτηκα "σιγα μην το τελειωσουν στην 12η. Κατι θα σκεφτουν για να το συνεχισουν με αλλες τοσες".

Κατι τετοιο θα το κατανοουσα (το χρημα ουδεις εμισησε), ομως η χαζη αυτη δικαιολογια που αναφερεται εδω, αγγιζει τα ορια της κοροιδιας.

Και γω φαν ειμαι. Κι εγω θα προτιμουσα να βλεπω δοκτορ για 20 χρονια ακομη. Ζητώ ομως ειλικρινα, κυριοι. Ας λεγανε "Κανουμε νουμερα και δεν θελουμε να το τελειωσουμε" παρα σουξου-μουξου.

Αντε γιατι :mad::P

lapo
17 Οκτωβρίου 2010, 00:29
μια ερωτηση για το τελευταιο επεισοδιο της 4ης σαιζον το Journey's End οταν μιλαει η Donna στο τηλεφωνο δεν αναβοσβηνει το δαχτυλιδι σαν σημα SOS; γιατι αν θυμαστε εχει λιγο απο τον δοκτωρ και μαλλον εμεινε στο δαχτυλιδι.και σορρυ αν το ξαναρωτησα.
A επισης να μην ξεχασω καπου ειδα οτι μαλλον θα ζωντανεψουν τον Master οριστε και το λινκ http://www.kasterborous.com/2010/07/26/holmes-actor-a-master-of-word-choice/

Strange Loop
17 Οκτωβρίου 2010, 14:01
Επίσης ο Μark Sheppard (bsg,supernatural) θα παίξει και στο Dr Who φέτος.

http://gallifreynewsbase.blogspot.com/2010/10/casting-update-mark-sheppard.html

Bouzouxis7
18 Οκτωβρίου 2010, 14:00
Απο το καλοκαιρι εχω πορωθει και γω με την σειρα..Αλλα πραγματικα εχω πορωθει..Ειδικα η μουσικη παιζει συνεχεια στο κινητο μου...:)

Βεβαια εξισου πορωμενος ειμαι και με τον καπταιν τζακ...:grin:

Λοιπον,ειμαι στα 2 τελευταια σπεσιαλ επεισοδια της 4ης σεζον και εχω καποιες ψιλοαποριες:

1)Ο καπταιν τζακ ειναι το προσωπο του Μπο;Και πως στο διαολο μετατρεπεται σε αυτο;

2)Θα με ξινισει πολυ η αλλαγη του ντοκτορα;..:(

3)Στον 5ο κυκλο(ή και στους επομενους κυλους αν ξερετε) θα εμφανιστουν κανενας απο τους προηγουμενουνς χαρακτηρες;(καπταιν τζακ,ροουζ ταιλερ,ντονα..κτλ κτλ)

4)Επειδη καπου διαβασα οτι ο 11ος doctor παθαινει μια αμνησια και δεν θυμαται τιποτα απο οσα περασε ισχυει;

5)Στην 4η σεζον,στο επεισοδιο με την βιβλιοθηκη η αρχαιολογος ψιθυρησε στο αυτι του δοκτορ,το ονομα του για να τον εμπιστευτει..Γνωριζουμε ακριβως το ονομα;..:)

6)Να υποθεσω οτι τα νταλεκ θα βρουν τροπο και θα ξαναεμφανιστουν στην 5η σεζον;...:grin:

bill667
18 Οκτωβρίου 2010, 14:15
Θα προσπαθησω να στις λυσω εγω, αλλα αμα κανω λαθος πουθενα ας με διορθωσει καποιος

1)Ο καπταιν τζακ ειναι το προσωπο του Μπο;Και πως στο διαολο μετατρεπεται σε αυτο;

Απάντηση:

Δεν ειναι σιγουρο. ίσως προκειται για καποια συμπτωση, ίσως όχι και αμφιβάλλω αν θα παρουμε ποτε απαντηση (παρακατω θα σου πω γιατι)

Ανάλογα με τα γουστα σου. Εγώ νομιζα οτι θα με ξυνισει πολυ και τελικα με ξυνισε λιγο.

3)Στον 5ο κυκλο(ή και στους επομενους κυλους αν ξερετε) θα εμφανιστουν κανενας απο τους προηγουμενουνς χαρακτηρες;(καπταιν τζακ,ροουζ ταιλερ,ντονα..κτλ κτλ)

Πολύ καλη ερωτηση. Κανει μπαμ οτι ο Russel Davis ειχε "δεσει" τους ηθοποιους αυτους με συμβολαια, οπως και τον Tennant. Εγώ προσωπικα ειμαι 100% βέβαιος πως δεν θα τους ξαναδούμε. Τους "πηρε μαζι του ολους" με την αποχωριση του. Δυστυχώς δηλαδη...

4)Επειδη καπου διαβασα οτι ο 11ος doctor παθαινει μια αμνησια και δεν θυμαται τιποτα απο οσα περασε ισχυει;

Μεχρι εκει που ειδαμε δεν ισχυει κατι τετοιο. Αυτο εχει συμβει στον 8ο και στον 10ο
(ton Tennant στο family of blood)

Να σημειωσω επισης οτι εγώ ημουν αυτος που ειχα πει οτι ο Mat Smith φερεται σαν "αμνησιακός", ομως επεσα έξω διοτι είχα δει μονο τα promo video της 5ης σεζον. Σε αυτά τα βίντεο είχε γίνει μια εσκεμένη επιλογη από την παραγωγή, κάποιων σκηνών στις οποίες η Amy Pond μιλούσε συνέχεια, ενώ ο δόκτορ κοιτούσε σαν λαλάκας και δεν ελεγε πολλά. Είχα πει λοιπόν οτι η συγκεκριμένη συμπεριφορά του δόκτορ είναι αφύσικη, αλλά τελικά επεσα έξω όταν είδα την 5η σεζόν. Πάντως πόλυ άθλιο το promotion που έγινε στον Smith.

5)Στην 4η σεζον,στο επεισοδιο με την βιβλιοθηκη η αρχαιολογος ψιθυρησε στο αυτι του δοκτορ,το ονομα του για να τον εμπιστευτει..Γνωριζουμε ακριβως το ονομα;..:)

Οχι μεχρι στιγμης. Ομως αυτή είναι ηρωιδα που επινόησε ο Moffat, οπότε καποια στιγμη θα απαντηθεί κι αυτο...

6)Να υποθεσω οτι τα νταλεκ θα βρουν τροπο και θα ξαναεμφανιστουν στην 5η σεζον;...:grin:

Παντα βρισκουν τροπο τα ατιμα...

.

Bouzouxis7
18 Οκτωβρίου 2010, 15:10
Ησουν απολαυστικος με τις απαντησεις..Θενκς..:thumbsup1 :)

Τουλαχιστον τον καπταιν τζακ θα εχουμε την ευκαιρια να τον απολαυσουμε και στο τορτσγουντ και επειδη αυτες οι σειρες ειναι αδερφακια ελπιζω να τον δουμε σε καμια guest εμφανιση...

Δηλαδη για να καταλαβω:

Το "σχεδιο"(δηλαδη στο πως θα εξελιχθουν τα πραγματα και που θα καταληξουν) ηταν κυριως του Russel Davis;

Rorschach
18 Οκτωβρίου 2010, 15:15
Εγω πιστευω οτι απλα ο Moffat ηθελε απλα να δημιουργησει κατι δικο του και να διαχωρισει τη θεση του απο τον RTD (και καλα εκανε γιατι ειναι πολυ ικανοτερος απο τον Davis)

bill667
18 Οκτωβρίου 2010, 15:33
Εγω πιστευω οτι απλα ο Moffat ηθελε απλα να δημιουργησει κατι δικο του και να διαχωρισει τη θεση του απο τον RTD (και καλα εκανε γιατι ειναι πολυ ικανοτερος απο τον Davis)

Ισως εγινε κι αυτό... δεν κατηγορώ κανέναν απο τους δύο γιατι τους παω... Απλώς παρατηρώ ότι ο Davis πηρε μαζί του και το Torchwood οπως και οτιδηποτε δημιουργησε ο ιδιος. Ίσως παιχτηκε καποια συνεννοηση μεταξυ τους (τυπου "Τελειωσε εσυ με τα δικά σου, για να αρχισω εγω τα δικα μου")

Δεν κατηγορω κανεναν απο τους δυο :grin:

arwyn
18 Οκτωβρίου 2010, 17:06

Ακόμα δεν εχουμε απαντηση σε αυτο. Μπορει ναι, μπορει οχι.

Περι ορεξεως ειναι το θεμα. Εμενα προσωπικα ο 11ος δεν μου καθισε, δεν με επεισε καθολου. Αλλοι ομως ενθουσιαστηκαν.

Αγνωστες οι βουλες των σεναριογραφων... Πιστευω ομως οτι αν εμφανιστει καποιος, τοτε ισως αυτος να ειναι ο Τζακ, καθως ειναι χαρακτηρας που τον εγραψε πρωτη φορα ο ιδιος ο Μοφφατ.

Οχι, απλα ο Μοφφατ διαλεγει να μην αναφερεται καθολου σχεδον στα γεγονοτα των σαιζον 2-4. Ενα απο τα ενοχλητικα του 11ου Δοκτορα ειναι οτι εχει ριξει μαυρη πετρα.

Οχι και δεν προκειται να το μαθουμε ποτε, ειναι απο τα πραματα που θα μεινουνε παντα επιτηδες μυστηρια!

Ω ναι... και βγαινουνε πλεον και σε χρωματακια, μπλε, κοκκινο, κιτρινο... χωρις πλακα...:shock: :thumbdown

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αμα δεθεις με τους χαρακτηρες του RTD, η εποχη Μοφατ θα σου ξινισει. Ο Ρασελ ειχε χαρακτηρες, ο Στηβεν εχει σεναριο. Ο Ρασελ εχανε το σεναριο, ο Στηβεν χανει τους χαρακτηρες. Στα επεισοδια Ρασελ+Στηβεν, το αποτελεσμα ητανε εξαιρετικο. Μονος ο Στηβεν τωρα... οι αποψεις διιστανται. Για μενα η 5η σαιζον ητανε απογοητευση, για αλλους ευχαριστη αλλαγή.

Rorschach
18 Οκτωβρίου 2010, 17:29
Μονος ο Στηβεν τωρα... οι αποψεις διιστανται. Για μενα η 5η σαιζον ητανε απογοητευση, για αλλους ευχαριστη αλλαγή. [/COLOR]

Σωστο, αλλα στην μεγαλη πλειοψηφια αρεσε παρα πολυ η 5η σαιζον.

arwyn
18 Οκτωβρίου 2010, 18:54
Σωστο, αλλα στην μεγαλη πλειοψηφια αρεσε παρα πολυ η 5η σαιζον.

Καποιους εχασε, καποιους κερδισε η 5η σαιζον. Δεν θα ελεγα οτι αρεσε παρα παρα πολυ, στη Μ.Βρετανια τα ratings ητανε χαμηλοτερα απο αλλες χρονιες και πεφτει απιστευτο promotion και κόλπα για να κρατησουν το κοινο. Στα δε ξενα φορουμ που μπαινω εγω, γενικα ο κοσμος δεν ενθουσιαστηκε τοσο οσο νομιζε οτι θα ενθουσιαστει και παρα πολλοι δεν θα αγορασουν καν τα DVD της 5ης σαιζον.

Αλλα... περι ορεξεως. :)

Bouzouxis7
18 Οκτωβρίου 2010, 20:49
Ουσιαστικα δεν εχω δεθει μονο με τους χαρακτηρες,αλλα και με τους ηθοποιους τους ιδιους...Αλλα μαλλον πανω κατω το ιδιο ειναι..:)

Απο οτι βλεπω παντως διηστανται οι αποψεις,αλλα μαλλον εμενα θα μου ξινισει αφου ειχα δεθει πολυ με τους χαρακτηρες-ηθοποιους και οπως λετε αυτο φευγει,αρα....:(

Αλλα ελπιζω στον μοφφατ ο οποιος απο οτι λετε ειναι πανεξυπνος στο να γραφει..

Μαλλον θα σας εχω ζαλισει στις ερωτησεις(και συγνωμη :) ),αλλα τωρα που σας βρηκα,ας το εκμεταλλευτω..:grin: :
Εγω ηξερα οτι ο δοκτορ ειχε καταστρεψει τους δικους του μαζι με τους νταλεκ,καιγωντας τους ή κατι τετοιο τελος παντων,και ειχε "κλειδωσει" τον πολεμο εκτος χωροχρονου...Καπου διαβασα ομως(σε ενα μπλογκ) οτι δεν τους ειχε εξοντωσει,αλλα μονο τους ειχε κλειδωσει;Και ο νταλεκ-κααν με την σειρα του ξεκλειδωσε τους νταλεκ,αρα και τους timelords;..

ENTIT-ΥΣ:

http://www.dailymotion.com/video/xbe3eh_doctor-who-the-water-of-mars-vost-f_shortfilms

Απο το 3:24...Παιζει να ειναι απο τις πιο επικες σκηνες της σειρας.....

lapo
18 Οκτωβρίου 2010, 23:13
αληθεια ο Moffat και ο Davies γιατι σταματησαν την συνεργασία τους; αλλά και γιατι πηγε το Torchwood σε αμερικανικο καναλι ο Davies αραγε;

bill667
18 Οκτωβρίου 2010, 23:58
αληθεια ο Moffat και ο Davies γιατι σταματησαν την συνεργασία τους; αλλά και γιατι πηγε το Torchwood σε αμερικανικο καναλι ο Davies αραγε;

Οταν ο Davies ηταν Show-runer, ο Moffat συμμετειχε ως συγγραφεας (μαζι με πολλους αλλους)...

Δεν διακοπτηκε η συνεργασια τους, αλλα η συνεργασια του Davies με το καναλι... Ετσι το καναλι εβαλε τον Moffat για show-runner και ο Davies εφυγε...

Επειδη το Torchwood ειναι εξ' ολοκληρου δημιουργημα και προιον του Davies (ειχε δηλαδη το δικαιωμα να το κανει οτι θελει) το πουλησε στην Αμερικη μετα την αποχωριση του...

Εικαζω οτι η Αμερικη του εδωσε παραπανω χρηματα για να προβει στην πωληση... Ακριβως δεν ξερω..

arwyn
19 Οκτωβρίου 2010, 09:54
Εγω ηξερα οτι ο δοκτορ ειχε καταστρεψει τους δικους του μαζι με τους νταλεκ,καιγωντας τους ή κατι τετοιο τελος παντων,και ειχε "κλειδωσει" τον πολεμο εκτος χωροχρονου...Καπου διαβασα ομως(σε ενα μπλογκ) οτι δεν τους ειχε εξοντωσει,αλλα μονο τους ειχε κλειδωσει;Και ο νταλεκ-κααν με την σειρα του ξεκλειδωσε τους νταλεκ,αρα και τους timelords;..

Δες οοοοοοοολα τα επεισοδια του Δεκατου Δοκτορα και οι αποριες σου θα λυθουν. Οταν φτασεις στο τελος και του "The End of Time - part 2", τοτε ολα θα εχουνε εξηγηθει, Time Lords and all.

;)

O Davies εφυγε Αμερικη. Θα σκαλισω το βιβλιο του "The Writer's Tale" που ειναι μηνες αραγμενο στη βιβλιοθηκη μου και αν πιασω κουτσομπολια ιδιαιτερα, θα σας πω! :D

bill667
19 Οκτωβρίου 2010, 22:13
Bouzouxi, θα σου δωσω εναν λογο για να μη χαλαστεις στην 5η σεζον:

Να τος

wlIt7A-i7LE?fs=1

Να και ενα καλο με τους δοκτορες...

TflxsvUOIMk?fs=1

Bouzouxis7
19 Οκτωβρίου 2010, 22:23
Καλα νταξει,αλλα προτιμω την μαρθα..:grin:

arwyn
20 Οκτωβρίου 2010, 10:03
Bouzouxi, θα σου δωσω εναν λογο για να μη χαλαστεις στην 5η σεζον:

Να τος

wlIt7A-i7LE?fs=1

Εχετε πλακα οι αντρες. Ειδατε απλα μια ομορφη κοπελα με μινι φουστες και σορτσακια και αρκεστηκατε. Το οτι ο χαρακτηρας της Εϊμυ ητανε άλλα ΄ντ΄άλλων, ρηχος, επιπολαιος, εγωκεντρικος, κακογραμμενος και κακοπαιγμενος, κατι που οι περισσοτεροι φαν επισημαναν, δεν σας πτοησε καθολου!

:???: :P

lapo
20 Οκτωβρίου 2010, 12:27
λοιπον αλλη μια ερωτηση στο επεισοδιο της 5ης σαιζον στο Flesh and Stone στο 25ο λεπτο περιπου ή λιγο πιο μετα δεν θυμαμαι τα ξαναειδα εχθες και μου ηρθε η απορια. λοιπον ο επισκοποσ που τον εχει πιασμενο ο Αγγελος λεει στον δοκτωρ οτι η Ριβερ ήταν στην φυλακή γιατι σκότωσε κάποιον έναν ήρωα για πολλους, και στο τελος οταν ρωταει την Ριβερ του λεει οτι τον αγαπησε παρα πολυ που τον σκοτωσε. Γιατι νομιζω οτι ήταν ο Δοκτωρ;

MiuMiu
20 Οκτωβρίου 2010, 14:33
egw giat nomizw oti prepei na valeis spoiler tags? ;)

bill667
20 Οκτωβρίου 2010, 20:05
Εχετε πλακα οι αντρες. Ειδατε απλα μια ομορφη κοπελα με μινι φουστες και σορτσακια

:???: :P

Εμενα δεν μου αρεσει για τα μινι. Μου αρεσει γιατι ειναι κατι μεταξυ playmobil και anime :P

Rorschach
20 Οκτωβρίου 2010, 20:09
Εμενα για την προσωπικοτητα της, δεν καταλαβαινω πως τα συμπερανες αυτα που λες :???:

myrona
20 Οκτωβρίου 2010, 20:47
Καλα νταξει,αλλα προτιμω την μαρθα..:grin:

seriously? Από όλους τους companions του Dr. προτιμάς την άχρωμη, άοσμη, ανύπαρκτη Μάρθα? :???:

arwyn
20 Οκτωβρίου 2010, 21:01
seriously? Από όλους τους companions του Dr. προτιμάς την άχρωμη, άοσμη, ανύπαρκτη Μάρθα? :???:

Η Μαρθα ειχε την ατυχια να παιχτει απο απειρη και αταλαντη ηθοποιο κατα τη γνωμη μου. Δεν το ειχε η Freema, δεν. Προσπαθουσε η δολια, αλλα δεν της εβγαινε πειστικο. Αν βαλεις ομως τη Μαρθα ξερά σε ενα χαρτι, αν δεις τον χαρακτηρα, τοτε ειναι μια χαρα. Στα χερια μιας Carey Mulligan πχ θα ελαμπε! ;)

Πρωτη για μενα ερχεται η Donna, μετα η Rose, μετα η Martha. Συμπαθητικη ητανε και η Christina του "Planet of the Dead". Αινιγματικη και ενδιαφερουσα και η River Song. :thumbsup1

Για την πεμπτη σαιζον, τον Ενδεκατο και την Έιμυ... απλα δεν θα πω τιποτα, διοτι οσο και να καταπροσπαθησα, να ζορισα τον εαυτο μου, δεν μου καθισαν καθολου. Καμια σχεση το υφος της πεμπτης σαιζον με τις προηγουμενες. Και δεν εχω κανενα ιδιαιτερο ενδιαφερον πλεον για τη συνεχεια, με εχασε η εποχη Μοφφατ. :(

Bouzouxis7
20 Οκτωβρίου 2010, 22:18
Απο πλευρας ομορφιας,ναι η μαρθα ειναι πιστευω η καλυτερη..

Αν θελετε να το παμε σε πιο ανουσια θεματα(:grin: ),οπως η συνολικη εικονα σαν ηθοποιο,τοτε θα συμφωνησω με arwyn,για την Κριστινα,η οποια ειχε ολο το πακετα(ομορφια και τροπος αποδοσης του ρολου της)...

Απο τις κομπανιονς του δοκτορ,νομιζω αν και τριτη(σε σειρα) η ντονα δεν εχει αντιπαλο..Ψαχτε για το δευτερο..

-Παντως ειμαι στο end of time το δευτερο μερος..Και πραγματικα δεν θελω να το δω...Θελω να μαι προετοιμασμενος με μπυρες,πιτσες κτλ,για να το απολαυσω..Λογικα καπου μεσα στο ΣΚ..:)

-Και επισης μια ακομα σημειωση(ξεφευγω πολυ το ξερω,αλλα δυσκολα βρισκω καποιους να συζητησω για τον δοκτορ..Ολοι ειχαν παθος με λοστ...:haha: ),δεν ειναι φοβερο το soundtrack (http://www.youtube.com/watch?v=-wLGAQI2z9E&feature=related) απο το "Madame De Pompadour";..

bill667
20 Οκτωβρίου 2010, 23:06
Τι θα γινοτανε αν η Amy Pond συναντουσε τον 10 και οχι τον 11?

Με αυτο ασχολειται το παρακατω βιντεο (και διακρινω οτι σε αυτον ειναι αρνακι σε σχεση με τον αλλον) {seazon 5 minor spoilers}

vk8H8jBngk0?fs=1

arwyn
21 Οκτωβρίου 2010, 10:26
-Παντως ειμαι στο end of time το δευτερο μερος..Και πραγματικα δεν θελω να το δω...Θελω να μαι προετοιμασμενος με μπυρες,πιτσες κτλ,για να το απολαυσω..Λογικα καπου μεσα στο ΣΚ..:)

-Και επισης μια ακομα σημειωση(ξεφευγω πολυ το ξερω,αλλα δυσκολα βρισκω καποιους να συζητησω για τον δοκτορ..Ολοι ειχαν παθος με λοστ...:haha: ),δεν ειναι φοβερο το soundtrack (http://www.youtube.com/watch?v=-wLGAQI2z9E&feature=related) απο το "Madame De Pompadour";..

- Μετα απο τα κατα τη γνωμη μου χαλια φιναλε που εδωσε στην 3η και 4η σαιζον ο Ντεηβις, ετρεμα για το πώς θα "σκοτωσει" τον Δεκατο Δοκτορα. Δεν ηθελα να δω το 2ο The End of Time. Ευτυχως το ειδε πρωτα ζωντανα μια Ελληνιδα φιλη μου στο Λονδινο που εμπιστευομαι την κριση/γουστο της, την πηρα τηλεφωνο με το που τελειωσε το επεισοδιο εκει (ναι, Πρωτοχρονιατικα :D, μετα τα καλη χρονια κλπ κλπ την επριξα να μου δωσει αμυδρα σποιλερ! ) και... με καθησυχασε. "Δεν θα μπορουσε να πεθανει καλυτερα ο Δοκτορας, ετσι που δοθηκε το δεχεσαι, μη σου πω οτι το επικροτεις κιολας," μου ειπε. Μια ωρα μετα, μεσω ενος καταπληκτικα γρηγορου αγγλικου φορουμ, ειχα το επεισοδιο στο σκληρο μου δισκο... και ετρεμα. Τωρα... το μονο που θα πω ειναι οτι οντως προσκυνησα! Για μενα απο τα πιο δυνατα πραγματα που εχω δει ΕΒΕΡ, με εναν Ντεηβιντ Τενναντ να δινει ΡΕΣΙΤΑΛ παιξιματος απο τα σπανια που εχω απολαυσει ποτε! Η σκηνη που δινει τη ζωη του σου ερχεται σαν κεραμιδα, αλλα τελικα τον χειροκροτεις! Και οταν ερχεται η στιγμη να αναγεννηθει... εισαι πλεον στα πατωματα! :worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:

- Ναι, το Madamme εχει πολυ ωραιο σαουντρακ. Αλλα... ακου αυτο του "The End of Time, part 2" και θα παραμιλας! :shock: Δεν δινω σποιλερ λινκς, πρεπει να το ακουσεις στο επεισοδιο πρωτα, να βλανταξεις στο κλαμα (ειδικα σε μια σκηνη με τον Γουίλφ, μια σκηνη με τον Μαστερ, μια σκηνη με τον Γουιλφ, και στην αναγεννηση... ), και υστερα να το απολαμβανεις σκετο! :P

:clapping::cry3::worthy:

Edit....

Δεν αντεχω... θα το δωσω... ΣΠΟΙΛΕΡ... αν και δεν εχει κατι ιδιαιτερα σποιλερικο... μουσικη ειναι...

VuHynbdEFDA

Vale Decem = Goodbye Ten....

N7G8jePOF38

02:47.... αντιο Δοκτορα μου.... :cry:

Δε λεει να κλαιω μονη μου.... :cry::cry::cry:

Παρεπιπτωντος, το διπλο CD το εχει το βρετανικο Amazon, ειναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!! :respect::respect:

lapo
24 Οκτωβρίου 2010, 20:35
λοιπον μου δημιουργηθηκε η εξης απορια αν ήταν ακόμα ο Tennant και εβρισκε την Amy που είναι και η σχισμη πως λέτε να αντιδρουσε ο Δόκτωρ;

bill667
24 Οκτωβρίου 2010, 20:36
Ποιο πανω, στο βιντεο δειχνει οτι και αυτος την εσβυσε τη σχισμη

arwyn
24 Οκτωβρίου 2010, 20:51
Η Amy δεν θα ταιριαζε στον Δεκατο Δοκτορα. Ο Δεκατος ειχε περασει πολλα για να παρει αλλη μια χαζοβιολα στο Ταρντις. Εδω δεν πηρε την Κριστινα. Μετα την Ντονα και τη Ροουζ το χαος γι'αυτον.

:thumbdown

Bouzouxis7
25 Οκτωβρίου 2010, 22:34
Λοιπον,το ειδα και το τελευταιο σπεσιαλ της τεταρτης σεζον,και ομολογω οτι στο τελευταιο διλεπτο του επεισοδειου,ο Matt Smith μου αρεσε(πραγμα που με εξεπληξε ευχαριστα),ισως γιατι ηταν γαματη η σκηνη,δεν ξερω...Με αρεσε παντως..

Λοιπον,σε αυτο το επεισοδειο μου εμφανιστηκε η εξης παλι απορια:

Αυτη η γυναικα(η αρχοντισα του χρονου) που προειδοποιουσε τον γουιλφρεντ να πεισει τον δοκτορ να παρει τα οπλα κτλ,θα μαθουμε ποια ειναι;Εμενα παντως κατι για την μανα του μου κανει..

Παντως τον David Tennant τον λατρεψα πραγματικα...:worthy: Κριμα που τελειωσε..:(

arwyn
26 Οκτωβρίου 2010, 15:12
Λοιπον,σε αυτο το επεισοδειο μου εμφανιστηκε η εξης παλι απορια:

Αυτη η γυναικα(η αρχοντισα του χρονου) που προειδοποιουσε τον γουιλφρεντ να πεισει τον δοκτορ να παρει τα οπλα κτλ,θα μαθουμε ποια ειναι;Εμενα παντως κατι για την μανα του μου κανει..

Στη σειρα δεν το λεει πουθενα ξεκαθαρα, αλλα στο βιβλιο του Russel T Davies "Doctor Who: The Writer's Tale: The Final Chapter"...

ο Ρασελ το λεει ξεκαθαρα οτι σκοπος του ητανε να ειναι η κυρια εκεινη η μητερα του Δοκτορα. Αν προσεξετε τα ρουχα της παραπεμπουν στα ρουχα της μαμας της Ντονα και οταν ο Γουιλφ ρωταει τον Δοκτορα ποια ηταν η γυναικα, ο Δοκτωρ κοιταει τη Συλβια και μετα την Ντονα, μανα και κορη/ μανα και γιος. Κατα τη διαρκεια της παραγωγης ομως, αποφασιστηκε να κρατησουν την ταυτοτητα της γυναικας μυστηριο, ετσι για.... μυστηριο.

Οσο για τον Ματ, ειναι καλος σε εκεινη την πρωτη σκηνουλα, αλλα μετα... οι αποψεις διιστανται.

Vale Decem.... :worthy: :cry:

MCAK
27 Οκτωβρίου 2010, 00:55
Το καθυστέρησα, το καθυστέρησα, αλλά πόσο άλλο πια; :P Ξεκίνησα την s5.

Moffat, είπαμε να αποστασιοποιηθείς, αλλά εσύ πάλι καλά που δεν άλλαξες & τον τίτλο! http://i55.tinypic.com/wuja7p.gif

Η πρεμιέρα δεν μου πολυ-άρεσε, με κούρασε. Ειδικά ο 11. :yawn: :thumbdown Καλά όχι ότι οι Amy/Rory ήταν τίποτα το σπουδαίο. Ο ένας πιο "άχρωμος/άοσμος" από τον άλλον μου φάνηκαν. Ελπίζω απλά να έκαναν αρχική άσχημη εντύπωση & να βελτιώνονται.

Η μόνη στιγμή/σκηνή που άξιζε ήταν το review των Doctors. :)

http://i55.tinypic.com/262kvmc.png

Liz 10: Basically I rule. Ναι, το έχουν αυτό οι 10, they rule. http://i51.tinypic.com/15n58xi.jpg

Κ σ'αυτό το επεισόδιο μόνο το τέλος μου άρεσε, το "old, alone & kind can't-stand-the-children-sad" thing, οι ιστορίες κάπως επιφανειακές μου φαίνονται, ο 11 όλα τα λύνει/βρίσκει χωρίς να πολυ-σκέφτεται. :???:

Υγ. Αφού τ'άλλαξε που τ'άλλαξε όλα ο Moffat, τι τις θέλει τις catchphrases τύπου "Jeronimo" & το τριπλό "what" να μας θυμίζουν awesomeness από 9/10 & ότι μάλλον δεν το 'χει ο νέος; :lipsseale

arwyn
27 Οκτωβρίου 2010, 11:08
@ MCAK
Δεν μας ειπες ομως πώς σου φανηκε το κυκνειο ασμα του Δεκατου.
Κοινως, πόσο εκλαψες για τον πιο υπεροχο Δοκτωρα εβερ;... :cry:

Ή μηπως ακομα δεν το ειδες; Αντε καλε! :whip: :P

Strange Loop
27 Οκτωβρίου 2010, 14:33
Δεν ξέρω, περίεργη η κατάσταση με τον 11ο.

Aπό το πρώτο επεισόδιο είδα να είχε δώσει δικό του αέρα στον δοκτορ και με έκανε να ξεχάσω αμέσως τον 10ο.
Πιο χαβαλετζίδικο, κάτι σαν τον Τom Baker για όσους εχουν δει την σεζόν του.

Απλα γαμάτος ρε φίλε. :D

Τώρα λογικά για τους υπόλοιπους παίζει ρόλο το δέσιμο με τον 10ο τόσα χρόνια.
Οπότε λογική και η ξενέρα που θα είχαν μόλις είδαν την φάτσα του Matt Smith που όντως καμία σχέση δεν έχει με την φάτσα του Τennant.
Aλλος χαρακτήρας μάλλον για πόλλους.

Για τον Τennant δεν ξέρω γιατί αποχώρησε αλλά έκανε πολύ καλά γιατί είχε καταντήσει typecast.
Eίδα το Single Father και περίμενα να εμφανιστεί καποιο Τardis έτσι στο ξεκάρφωτο.
Οπότε ήταν η καλύτερη κίνηση για την καριέρα του εφόσον και μίκρος σε ηλικία είναι ακόμα.

Τώρα για μας τους υπόλοιπους που θέλουμε να δούμε λιγο 11ο περισσότερο υπάρχει η εμφάνιση του στο Sarah Jane Adventures 4x05 κ 4x06. :yahoo:
Δείτε τα !

MCAK
27 Οκτωβρίου 2010, 19:59
@ MCAK
Δεν μας ειπες ομως πώς σου φανηκε το κυκνειο ασμα του Δεκατου.
Κοινως, πόσο εκλαψες για τον πιο υπεροχο Δοκτωρα εβερ;... :cry:

Ή μηπως ακομα δεν το ειδες; Αντε καλε! :whip: :P
Μα θα προχωρούσα στα επεισόδια του Grommit (=11) χωρίς να έχω δει τα ΕοΤ;
Σαν επεισόδια, δε με εντυπωσίασαν. Το όλο θέμα ήταν το πώς θα μας αφήσει ο υπέροχος 10, παρά το τι συμβαίνει story-wise. Για να καταλάβεις, οι μόνες σκηνές που μου έμειναν ήταν
η Donna να την λέει στη μητέρα της που μιλούσε στον "αέρα" (how awesome was she? :lol:),
o Master να λέει "get out of the way" (:respect:),
ο μονόλογος του 10 όταν συνειδητοποιεί το πώς θα πεθάνει, :worthy:, ο οποίος ήταν πέρα για πέρα αληθινός (:cry:),
και φυσικά, το "I don't wanna go" (:cry3:).Αυτά. Από 2 ώρες επεισόδια.

Για κλάμα δεν το συζητώ. Δε ντρέπομαι να πω ότι ώρα μετά το τέλος έτσουζαν τα μάτια μου. Φανταστικός ο Tennant χωρίς υπερβολές, κάτι που με εντυπωσίασε, διότι πίστευα ότι, ε όσο να'ναι θα το "τσιμπήσουν" λίγο παραπάνω το θέμα, it is the end of an era after all. :)

Aπό το πρώτο επεισόδιο είδα να είχε δώσει δικό του αέρα στον δοκτορ και με έκανε να ξεχάσω αμέσως τον 10ο.

Πιο χαβαλετζίδικο, κάτι σαν τον Τom Baker για όσους εχουν δει την σεζόν του.

Ακριβώς το αντίθετο πιστεύω εγώ: έπεφτε μίμηση Tennant. Και δεν του έβγαινε καθόλου η τρέλλα/χαβαλές που είχε ο 10 στο "Christmas Invasion" π.χ. Σαν καραόκε αλλά σε ηθοποιία μού φάνηκε.

Τώρα λογικά για τους υπόλοιπους παίζει ρόλο το δέσιμο με τον 10ο τόσα χρόνια.
Συμφωνώ, αλλά προσωπικά απείχα από DW για 1 χρόνο(+) για να είμαι αντικειμενική. Κ ξεκίνησα την s5 με όρεξη, είχα διάθεση να δω κάτι νέο, αλλά παρόλη την καλή (προ)διάθεσή μου, ο 11 απλά πέρασε και δεν ακούμπησε. Φυσικά είδα μόνο τα 2 πρώτα επεισόδια, αλλά απ'την άλλη ο 10 had me at hello. Literally. :lol: Κ ας πήγαινα πάρα πολύ τον 9. We'll see... :)

arwyn
27 Οκτωβρίου 2010, 20:29
Δεν περιμενα να ειναι ο 11 οπως ο 10, εννοειται αυτο. Και δεν κρινω εναν ηθοποιο απο τη φατσα του, ουτε απο την ηλικια του, αλλα απο την ικανοτητα του, το ταλεντο του, να με πειθει στο ρολο. Πχ, στην ιδια παρασταση αγνοησα κοτζαμ Ethan Hawke που ειναι της γενιας μου και προσκυνησα τον Simon Russell Beale που ειναι 15 χρονια μεγαλυτερος, διοτι ο Beale εδινε ρεσιταλ! Ο ενας κουκλος, ο αλλος χοντρουλης μουσατος, κι ομως με μαγεψε ο δευτερος!

Ναι, ομολογω οτι ο Ντεηβιντ Τενναντ φατσικως ειναι ο τυπος μου μεν, αλλα ηρθε και το απιστευτα πειστικο παιξιμο και εδεσε το γλυκο του Δεκατου. Δεν εβλεπα πλεον ηθοποιο στο ρολο, εβλεπα τον Δοκτορα τελεια και παυλα! Οπως εβλεπα τον Δοκτορα και στον Εννατο Κριστοφερ Εκκλεστον. Τον Ματ Σμιθ απο την αλλη, ομορφο δεν τον λεω με τιποτα, αλλα περιμενα με ολη μου την περιεργεια και καλη διαθεση να δω το παιξιμο του και να με πεισει οτι ειναι κι αυτος ο Δοκτορας. Τι να πω, δεν το καταφερε καθολου! Εννιακοσιων ετων εξωγηινος αυτο ο αχρωμος, αγευστος, αορατος τυπος; Παρουσια σκηνικη μηδεν κατ'εμε, αφηνε την ντίβα Έιμυ να κανει κουμαντο!

Οσο για το Single Father.... μισο λεπτο, πού ακριβως θυμισε Δοκτορα ο Τενναντ για να εμφανιστει και ΤARDIS; Να πουμε οτι θυμιζε αρκετα Δοκτορα στο θεατρο στον Αμλετ του, ναι, το ειδα ζωντανα και το δεχομαι. Αλλα στο Single Father; Εγω καμια σχεση θα ελεγα. Οπως και στο "Recovery", ητανε αγνωριστος.

Strange Loop
27 Οκτωβρίου 2010, 20:37
Οσο για το Single Father.... μισο λεπτο, πού ακριβως θυμισε Δοκτορα ο Τενναντ για να εμφανιστει και ΤARDIS; Να πουμε οτι θυμιζε αρκετα Δοκτορα στο θεατρο στον Αμλετ του, ναι, το ειδα ζωντανα και το δεχομαι. Αλλα στο Single Father; Εγω καμια σχεση θα ελεγα. Οπως και στο "Recovery", ητανε αγνωριστος.

Δεν θύμησε Doctor, αυτο που ήθελα να πω είναι οτι συνδέθηκε τοσο πολύ με τον Doctor που κάλα έκανε και έφυγε. Typecast οπως είπα.
Σε μια δραματική σειρά όπως το single father έβλεπα την φάτσα του και έλεγα: "A, o Doctor, που είναι το Tardis". Hταν η σωστή κίνηση για την καριέρα του.

bill667
28 Οκτωβρίου 2010, 15:39
Οι Matt Smith και Karen Gillan πανε στο Junior Masterchef και χωρις δευτερη σκεψη... τρωνε!

FakIBBoS2XI?fs=1

bill667
31 Οκτωβρίου 2010, 21:09
O Tennant μιλαει για τον Smith...

0Ej29EKCXcM?fs=1

H Piper αποκαλυπτει ποιος απο τους Tennant και Smith ειναι καλυτερος kisser...

705brgOy6LU?fs=1

Bouzouxis7
1 Νοεμβρίου 2010, 00:50
Ρε μπιλ η ροουζ ειναι η πιπερ;;;Πο ρε και με αρεσε σαν γυναικα...Πως παει στις εκπομπες ετσι;....

Λοιπον ειδα και την 5η σεζον...

ΠΡΟΣΚΥΝΑΜΕ μοφφατ...:worthy: :worthy:

Οσο για τον ματ στην αρχη με χαλασε,αλλα τον συνηθιζεις ευκολα ή δυσκολα...Το κακο γιαυτον ειναι οτι ηταν τελειος ο τεναντ,οποτε ακομα και καλος να ειναι ο ματ,φανταζει σαν "τιποτα" μπροστα στον τεναντ...

Παντως την 5η σεζον την ειδα μολις σε 2 ημερες,και τωρα να πω την αληθεια στενοχωριεμαι που δεν εχω αλλον ντοκτορα...:(

Και εχω και καποιες ψιλοαποριες,αλλα δεν μου ρχονται συγκεκριμενα τωρα στο μυαλο..Απλα εχω ενα ερωτηματικο γυρω απο το σεναριο της 5ης,χωρις να ξερω τι ακριβως ερωτηματικο ειναι...Τα μπερδεψα μαλλον..:grin:

ΥΣ:Για προτεινετε καμια σειρα γιατι χωρις ντοκτορ δεν θα την βγαλουμε...H sarah jane advenures λεει τιποτα;...

ΥΣ2:Εχω φαει τον τοπο για υποτιτλους για το sarah jane advenures αλλα δεν βρισκω τπτ...Αν εχει καποιος κατι pm please...

arwyn
1 Νοεμβρίου 2010, 10:13
Bouzoyxi.... σου εστειλα ΡΜ με προτασεις!

;) :)

koproskylo
9 Νοεμβρίου 2010, 11:21
Μόλις είδα το 2x12 και έχω μείνει άφωνος με το τέλος του!

Στο επόμενο επεισόδιο θα γίνει χαμός:

Από την μια οι Σάιμπερ-μεν και από την άλλη τα Ντάλεκ :shock:. Αυτό πάει να πει Doomsday!
Κρίμα πάντως που θα ξαποστείλουν την Piper από την σειρά. Ήταν πολύ καλή...

dr_rena
14 Νοεμβρίου 2010, 15:45
Γειά σας και απο μένα!

Εγώ έχω δει όλους τους κύκλους του Doctor Who απο τη στιγμή που άρχισαν να παίζονται στο BBC.Ομολογώ ότι ούτε και γω ξετρελάθηκα με τον Matt Smith και αυτό γιατί δεν τα κατάφερε τόσο καλά σε σχέση με τον David τον οποίο υπερεκτιμώ.Ο 5ος κύκλος αποτελείται απο απίστευτα επεισόδια.Τον τελείωσα όλο μεσα σε δύο μόλις μέρες!Η επιτυχία που είχε γνωρίσει η σειρά με τον David ήταν τεράστια και γι'αυτό δεν είχαμε regeneration για 3 σεζόν!Δυστυχώς ένας άρχοντας του χρόνου μπορεί να αναγεννηθεί μόνο 12 φορές οπότε καταλαβαίνυμε ότι ο Matt είναι ο προτελευταίος Άρχοντας.Προς μεγάλη μου λύπη αυτό...

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να του ευχηθούμε καλή τύχη και να ελπίζουμε σε πολλούς ακόμα νέους κύκλους...:)

MCAK
14 Νοεμβρίου 2010, 16:04
Δυστυχώς ένας άρχοντας του χρόνου μπορεί να αναγεννηθεί μόνο 12 φορές οπότε καταλαβαίνυμε ότι ο Matt είναι ο προτελευταίος Άρχοντας.
Αυτό μάλλον θα το αλλάξουν/το άλλαξαν.

Regenerations (http://www.greektvsubs.gr/showpost.php?p=807391&postcount=45)

Υγ.: Καλώς όρισες. :)

dr_rena
15 Νοεμβρίου 2010, 14:15
Αυτό είναι πολύ καλό και μακάρι να ισχύει!Αρκεί να επιλεχθούν ηθοποιοί που μπορούν να ανταπεξέλθουν στο ρόλο...

Bouzouxis7
15 Νοεμβρίου 2010, 18:18
Κατι ειχε ακουστει για τζονι ντεπ,αλλα τι και πως και περισσοτερες λεπτομερειες δεν γνωριζω..

Α,επισης δεν καταλαβα για ποιον λογο ακριβως ο ντοκτορ ειναι αθανατος..Διαβασα το αποσπασμα οπου αναφερεται,αλλα δεν λεει για ποιον λογο ειναι αθανατος(νομιζω)..Οποιος μπορει ας με εξηγησει πληζ..:)

Παντως εχω δει αρκετες σειρες και ταινιες,αλλα πρωτη φορα εχω κολλησει τοσο πολυ με χαρακτηρες-α απο σειρα..Δλδ απο τον δοκτωρ και τον καπταιν..

lapo
15 Νοεμβρίου 2010, 21:58
καλο ειναι αυτο αλλα αφου ει Ριβερ Σονγκ υποτιθεται τον σκοτωνει (το υποθετω αφου πηγε φυλακη) μας κανουν μαλλον πλακα

dr_rena
16 Νοεμβρίου 2010, 15:15
Απο οτι κατάλαβα εγώ τον έκαναν αθάνατο γιατί η σειρά έχει μεγάλη τηλεθέαση.Είχα διαβάσει σε αυτό το ποστερ http://www.thewhoshop.com/everything-learnt-from-poster-pi-3819.html για τις 12 αναγεννήσεις.Σαφώς και δεν τους συμφέρει να λήξουν τη σειρά τώρα που είναι σε πολύ μεγάλη ακμή!Δεν γνωρίζω κάτι περισσότερο...

bill667
16 Νοεμβρίου 2010, 21:47
Εγω παλι ακουσα οτι ο Matt Smith θα κατσει εναν χρονο μονο ακομη.... Βεβαια προς το παρον ειναι φημη του youtube, αλλα δεν ξερεις...

με αυτη τη λογικη και με δεδομενη την επιτυχια της σειρας (τα φραγκα ουδεις εμισησε) η τροποποιηση των 12 regeneration ειναι αναμενομενη...

Χιλιες φορες ομως να εβλεπα ενα "ευρημα" που να παρατεινει τα regeneration (φαντασια ειναι επομενως κατι θα μπορουσαν να σκεφτουν), παρα μια νομοτυπη δικαιολογια που λεει οτι "το ειχε πει αλλος στην παλια σειρα"... Αυτο μοιαζει με το φιλι του Ιουδα προς τη μυθολογια της σειρας...

PS: Ο Τζονυ Ντεπ ειναι απο τους αγαπημενους μου ηθοποιους (και ισως ο πιο αγαπημενος)... ΘΑ γουσταρα να τον δω ως δοκτορ... αλλωστε "Το εχει"

kKKK
16 Νοεμβρίου 2010, 23:32
Προσωπικά πιστεύω οτι θα ασχοληθούν με το μύθο των 12 regenarations όταν έρθει η ώρα και άν δούνε οτι ο κόσμος αντιδρά.

Πάντως ο Davies στο End of Time μας είπε μια θεωρία για το πώς ένας time lord (o Master) μπορεί να αναστηθεί χωρίς regenaration.

Επίσης σε μια σειρά όπως ο dw που έχει time travel,παράλληλα σύμπαντα,κάθε μορφή εξωγήινης τεχνολογίας κτλ αν θέλουν να βρούν έναν τρόπο να επιμηκήνουν τον αριθμό των αναγεννήσεων.

Όσο για τον Τζόνυ Ντεπ,μακάρι να παίξει,αλλά δεν το βλέπω πιθανό.Για 2 λόγους:

1) Δεν είναι Βρετανός και αυτό είναι προϋπόθεση για να πάρεις το ρόλο (σαν τον Τζέιμς Μπόντ ένα πράγμα-βεβαια εκεί για μια ταινία πήραν έναν αυστραλο)

2) Ο Ντέπ παραείναι διάσημος για να ξαναπαίξει σε μόνιμο ρόλο τηλεοπτικής σειράς.Αν κάποια στιγμή (ελπίζω ποτέ) γίνει σε ταινία αμερικάνικο remake του dw μπορεί και να παίξει.

dr_rena
17 Νοεμβρίου 2010, 00:26
Επισης εχω παρατηρήσει οτι σε καθε αναγεννηση επιλεγουν και νεοτερο ηθοποιο ( π.χ Christopher Eccleston = 46, David Tennant = 39, Matt Smith = 28)
Mια απλη υποθεση κανω...

kKKK
17 Νοεμβρίου 2010, 01:10
Επισης εχω παρατηρήσει οτι σε καθε αναγεννηση επιλεγουν και νεοτερο ηθοποιο ( π.χ Christopher Eccleston = 46, David Tennant = 39, Matt Smith = 28)
Mια απλη υποθεση κανω...

Απλά προσπαθούν να πιάσουν το πολύτιμο για τους διαφημιστές νεανικό κοινό.
Δεν θέλουν η σειρά να απευθύνεται μόνο στους φαν της παλιάς σειράς ή μόνο στον μέσο ηλικιακό όρο του bbc αλλά και σε νέο κοινό.Βαλε και στην εξίσωση την τάση του Χόλιγουντ (που καλώς ή κακώς επιρρεάζει και τις άλλες χώρες,ειδικά όταν έχουν βλέψεις να πουλήσουν μια σειρά ή ταινία τους στην αμερική).
Σκέψου οτι όταν υπάρχει ένας doctor 40ρης ή 50ρης είναι πιο πολύ πατρική φιγούρα για την companion του ενώ η σύγχρονη τάση επιβάλει να "παίζει" και κάτι.

smallville
20 Νοεμβρίου 2010, 10:20
98x9FwsqzHQ

smallville
24 Νοεμβρίου 2010, 17:51
47 years ago today, an old man took two schoolteachers back thousands of years in time. Despite a break of 16 years between 1989 and 2005, the show has endured, with eleven Doctors, dozens of companions, a Brigadier, Daleks, Cybermen, and a tin dog.
Check out this fantastic video by “vortexguyz934″ which covers 45 years of adventures in time and space.
2_tt5UZKFVg

MCAK
4 Δεκεμβρίου 2010, 21:09
http://img502.imageshack.us/img502/5823/carol6.th.jpg (http://img502.imageshack.us/i/carol6.jpg/)http://img703.imageshack.us/img703/4750/doctorwhochristmasspeci.th.png (http://img703.imageshack.us/i/doctorwhochristmasspeci.png/)http://img408.imageshack.us/img408/4750/doctorwhochristmasspeci.th.png (http://img408.imageshack.us/i/doctorwhochristmasspeci.png/)
http://img716.imageshack.us/img716/4750/doctorwhochristmasspeci.th.png (http://img716.imageshack.us/i/doctorwhochristmasspeci.png/)http://img109.imageshack.us/img109/4750/doctorwhochristmasspeci.th.png (http://img109.imageshack.us/i/doctorwhochristmasspeci.png/)http://img109.imageshack.us/img109/4935/doctorwhochristmasspecio.th.png (http://img109.imageshack.us/i/doctorwhochristmasspecio.png/)
http://img440.imageshack.us/img440/4750/doctorwhochristmasspeci.th.png (http://img440.imageshack.us/i/doctorwhochristmasspeci.png/)http://img35.imageshack.us/img35/5377/drwhoxmascarol.th.jpg (http://img35.imageshack.us/i/drwhoxmascarol.jpg/)http://img440.imageshack.us/img440/6942/rt10121117cover.th.jpg (http://img440.imageshack.us/i/rt10121117cover.jpg/)

bill667
4 Δεκεμβρίου 2010, 21:13
47 years ago today, an old man took two schoolteachers back thousands of years in time. Despite a break of 16 years between 1989 and 2005, the show has endured, with eleven Doctors, dozens of companions, a Brigadier, Daleks, Cybermen, and a tin dog.
Check out this fantastic video by “vortexguyz934″ which covers 45 years of adventures in time and space.

Πολυ ωραιο... ευχαριστω!

Strange Loop
25 Δεκεμβρίου 2010, 21:43
nagWWeOccBA

Παίζει να το είδα και 10 φορές σερί.:worthy: :worthy:

Bouzouxis7
25 Δεκεμβρίου 2010, 22:23
Πο ρε...!!Γαματος αποπανε...

Η σεζον ξερουμε ποτε αρχιζει;Απριλιο;

Το σπεσιαλ σημερα βγηκε;Το δε κανεις;

Sikelos
26 Δεκεμβρίου 2010, 04:27
TO Special einai telio panemorfo ta espase to episodio , opos kai to review tis nes season :)

Strange Loop
26 Δεκεμβρίου 2010, 14:50
Eνα Christmas Special που θα βλέπουμε κάθε χριστούγεννα. ^^
Instant Classic.

arwyn
26 Δεκεμβρίου 2010, 17:29
Για μενα το χειροτερο σπεσιαλ. :thumbdown

Ειδικα οταν βαλανε για ταρανδο/αλογο τον καρχαρια, ξενερωσα και ειπα να το σταματησω. Δεν ξερω για αλλους, αλλα η δικη μου αισθηση αισθητικης και χριστουγεννιατικου δεν περιλαμβανει ελκηθρο απο καρχαρια. Ελεος.

Και ειναι και οριστικο πλεον, για μενα ο Ματ Σμιθ δεν θα ειναι ποτέ Δοκτορας, δεν φτανει ουτε τον Τενναντ, ουτε τον Εκκλεστον, ουτε Μπέηκερ, ουτε καν Ντεηβισον. Δεν με πειθει με τιποτα. Δεν ξερω τι φταιει, αλλα δεν.

Αντιο Doctor Who. Δεν θα δω 6η σαιζον, θα τσεκαρω επιφανειακα μονο τα επεισοδια με την River Song να μου φυγει η περιεργεια τι ειναι τελικα. :(

:(

Rorschach
26 Δεκεμβρίου 2010, 18:59
Σιγουρα το αγαπημενο μου χριστουγεννιατικο special επεισοδιο της σειρας :respect:

Bouzouxis7
15 Φεβρουαρίου 2011, 01:38
Ειδαμε επιτελους το χριστουγεννιατικο..Προσωπικα δεν ηταν και κατι το ιδιαιτερο...(μην βαρατε....:P ),αλλα οπως εχω πει το μετριοτερο επεισοδιο του ντοκτορα(γιατι κακο δεν υπαρχει) ειναι απο τα καλυτερα σε αλλες σειρες....:grin:

Anyway..Ηταν μετριο σε σεναριο κτλ...Ή απλα εχω δει και καλυτερα...Αλλα το μονο που κραταω ειναι οτι οσο προχωραμε ή ο ματ σμιθ μαθαινει καλυτερα την δουλεια ή απλα τον συνηθιζω εγω περισσοτερο...Οσο παει ειναι καλυτερος στον ρολο του..!!

smallville
9 Μαρτίου 2011, 23:03
Doctor Who fans, your wait is almost over. EW has learned the premiere date of the new season of the international cult hit, plus some plot details and we have a first look at the show’s marketing art.

BBC America will launch Doctor Who on Saturday, April 23 at 9 p.m ET. That’s Part One of a two-part opener penned by showrunner Steven Moffat (who also did the BBC’s Sherlock reboot — rent it if you’re a Holmes & Watson fan and haven’t seen it yet). This season also includes guest star Mark Sheppard (Supernatural, Battlestar Galactica). Alex Kingston (ER, Flash Forward) is returning for this round too.

The premiere description has the Brit team filming in North America for the first time: “The Doctor (Matt Smith), and his companions Amy (Karen Gillan) and Rory (Arthur Darvill), find themselves on a secret summons that takes them on an adventure from the desert in Utah — right to the Oval Office in 1969.”
http://i919.photobucket.com/albums/ad35/Kal_el_84/Doctor-Who_510.jpg

alexandra16
10 Μαρτίου 2011, 01:35
παιδια να ρωτησω κατι??ειναι πραγματικα τοσο καλη η σειρα??σκεφτομουν να τη ξεκινησω αλλα ειδα κατι τρειλερ και δε μου πολυαρεσαν...τι στυλ ακριβως ειναι??με ποια αλλη σειρα θα τη συγκρινατε?

arwyn
10 Μαρτίου 2011, 14:44
παιδια να ρωτησω κατι??ειναι πραγματικα τοσο καλη η σειρα??σκεφτομουν να τη ξεκινησω αλλα ειδα κατι τρειλερ και δε μου πολυαρεσαν...τι στυλ ακριβως ειναι??με ποια αλλη σειρα θα τη συγκρινατε?

Δυσκολα πραματα ρωτας. Χμμ....

Η σειρα δεν συγκρινεται και πολυ με αλλες, τουλαχιστον εμενα δε μου ερχεται στο μυαλο παρομοια. Καταρχην ειναι σειρα οικογενειακης φυσεως, κοινως μην περιμενεις βια και τρελιτσες. Εχει τα καλα της επεισοδια, εχει και τα μετρια, παντα με ωραιο μειγμα περιπετειας, χιουμορ, αλλά και δραματος. Δεν χρειαζεται να ξερεις και πολλα για τις σαιζον πριν το 2005 (η σειρα πρωτοαρχισε το 1963...), καταλαβαινεις την υποθεση της ή διαβαζεις πληροφοριες στο Ιντερνετ.

Εμενα οι σαιζον με τον Εκκλεστον και τον Τενναντ μου αρεσαν πολυ, ιδιαιτερα ο Δεκατος Δοκτορας του Τενναντ ειναι απιστευτος. Αν θελεις να δεις μια ποιοτικη σειρα, γενικα καλογραμμενη και παντα καλοπαιγμενη, αρχισε την!

Πολυ ωραιο βιντεο με αφιερωμα στον Δοκτορα εδω (η μουσικη του ειναι επισης της σειρας, πολυ ωραιο κομματι, καταπληκτικος συνθετης ο Murray Gold), αλλα

ΦΟΥΛ ΣΠΟΪΛΕΡ!!!!!!!!

p4YpH6TgqCY

Αν μπορεις, δες το βιντεο φευγαλεα να παρεις μια ιδεα, ξεχασε το, και αρχισε μετα την σειρα!

;)

alexandra16
10 Μαρτίου 2011, 16:26
μαλισταα...το βιντεο αυτο σου κινει την περιεργεια δε μπορω να πω...αλλα τι ειναι αυτα τα ρομποτακια απο το star wars??και τα τερατακια??
απο οτι καταλαβαινω αυτος ταξιδευει στο χρονο με τον τηλεφωνικο θαλαμο...ή ταξιδευει σε αλλες διαστασεις,κοσμους ή alternate realities?

kKKK
10 Μαρτίου 2011, 16:54
Τα πάντα κάνει. Είναι μια σειρά sci-fi,fantasy,drama,comedy οπότε όλα παίζουν. Αν την ξεκινήσεις, μη δείς μόνο το πρώτο επεισόδιο, γιατί είναι το χειρότερο της σειράς. Δες τουλάχιστον τα πρώτα 5.

Επίσης να ξέρεις οτι δεν έχει την αισθητική των αμερικάνικων σειρών. Είναι τελείως άλλο στύλ.

arwyn
10 Μαρτίου 2011, 17:27
Επίσης να ξέρεις οτι δεν έχει την αισθητική των αμερικάνικων σειρών. Είναι τελείως άλλο στύλ.

Συμφωνω και επαυξανω.

Αμα αρχισεις βρετανικες σειρες και μπεις στο πνευμα τους, μετα οι αμερικανικες σου φαινονται ρηχες και χαζοχαρουμενες με ελαχιστες εξαιρεσεις.

:thumbsup1

Strange Loop
10 Μαρτίου 2011, 17:30

Αυτή τη στιγμή, είναι η καλύτερη σειρά του γαλαξία.

Rorschach
10 Μαρτίου 2011, 17:54
Αμα αρχισεις βρετανικες σειρες και μπεις στο πνευμα τους, μετα οι αμερικανικες σου φαινονται ρηχες και χαζοχαρουμενες με ελαχιστες εξαιρεσεις.

πολυ ανωτερες οι αμερικανικες...

alexandra16
10 Μαρτίου 2011, 18:04
οκ με πεισατε να τη δω....θα δω καποια επειοσοδια,ισως και ολο τον κυκλο για μια πιο ολοκληρωμενη αποψη και μετα αναλογα συνεχιζω ή σταματαω

joel_barris
10 Μαρτίου 2011, 18:31
Εγώ σήμερα είδα το 2x04 με τη γαλλίδα του 18ου αιώνα και έμεινα. Τρελό επεισόδιο, απίστευτο σε όλα του. Το αγαπημένο μου μέχρι τώρα.

Και αυτό με την αλλαγή ηθοποιού τελικά έχουνε βρει ωραίο κόλπο με το regeneration να το περνάνε χωρίς να ενοχλεί. Βέβαια δεν κατάλαβα αν υποτίθετε μετά το regenaration ο γιατρός αλλάζει κ χαρακτήρα/συμπεριφορά π.χ. ο καινούριος είναι πιο χαβαλεδιάρης, κάνει πιο πολλές γκριμάτσες κτλ ή είναι θέμα του ηθοποιού οτί έτσι παίζει.

Γενικά πολύ γαμάτη σειρά, τα μόνα επ που βαριέμαι είναι αυτά π πάνε να συναντήσουν μια παλιά ιστορική προσωπικότητα (Ντικενς,Βασίλισσα).

kKKK
10 Μαρτίου 2011, 18:49
Κι εμένα αυτό ήταν το αγαπημένο μου επεισόδιο μέχρι να δώ το 3x10 (Blink) το οποίο είναι απο τα καλύτερα επεισόδια που έχω δεί ποτέ σε σειρά.

arwyn
10 Μαρτίου 2011, 19:05
πολυ ανωτερες οι αμερικανικες...

Σε εφφε και χρημα παραγωγης, μπορει, μανουλες οι αμερικανοι.

Σε σεναριο, διαλογους και συναισθημα ομως, για μενα οι βρετανικες ειναι καλυτερες.

Αλλα, περι ορεξεως, κολοκυθοπιτα. ;)

οκ με πεισατε να τη δω....θα δω καποια επειοσοδια,ισως και ολο τον κυκλο για μια πιο ολοκληρωμενη αποψη και μετα αναλογα συνεχιζω ή σταματαω

Ο ενας κυκλος με τον αλλο διαφερει. Αλλος ο πρωτος με τον Εκκλεστον (Ενατος Δοκτορας), αλλοι οι 2-4 με τον Τενναντ, τελειως αλλος ο 5ος με τον Σμιθ. Αν δεν δωσεις σε καθεναν μια ευκαιρια, δεν θα εχεις ολοκληρωμενη αποψη. :)

Οσον αφορα τον χαρακτηρα του Δοκτορα ανα regeneration, αυτο που μενει ιδιο ειναι οι αναμνησεις και ο βασικος πυρηνας του χαρακτηρα. Απο κει και περα, ειναι διαφορετικη προσωπικοτητα ο καθε Δοκτορας.

Ο Δεκατος ειπε χαρακτηριστικα: "Even if I change, it feels like dying. Everything I am dies. Some new man goes sauntering away... and I'm dead." Η προσωπικοτητα πεθαινει, ο εαυτος του σαν συγκεκριμενος πεθαινει. Ο επομενος ειναι μεν ο Δοκτορας με ολα τα μπαγκαζια του, αλλα με διαφορετικη προσωπικοτητα. ;)

Κι εμένα αυτό ήταν το αγαπημένο μου επεισόδιο μέχρι να δώ το 3x10 (Blink) το οποίο είναι απο τα καλύτερα επεισόδια που έχω δεί ποτέ σε σειρά.

Το Blink για μενα ητανε πανεξυπνο και καλογυρισμενο μεν, αλλα λιγο υπερεκτιμημενο. Δεν το εχω στα καλυτερα μου. Η ορεξη που λεω παραπανω. :D

24-400
12 Μαρτίου 2011, 09:11
Αυτή τη στιγμή, είναι η καλύτερη σειρά του γαλαξία.
Μπα...έχω ακούσει για μια κορυφαία σειρά που παίζει στον Alpha (του Κενταύρου,όχι τον δικό μας...)
Lawyer Who...Architect Who...κάτι τέτοιο,θα σε γελάσω...:D

joel_barris
20 Μαρτίου 2011, 13:02
Είδα μέχρι και το 3x03. Τρομερή σειρά σταθερά. Ακόμα κ το επεισόδιο με το Σεξπηρ μ άρεσε που περίμενα να ξενερώσω. Καλό το νέο sidekick αν και θα προτιμούσα τη νύφη του σπέσιαλ, είχε περισσότερη πλάκα. Για το φινάλε της 2ης πάντως με εξαίρεση το τέλος με τη Ροουζ που ήταν εξαιρετικό, το δίπλο επεισόδιο ήταν μεν καλό αλλά κάπως κατώτερο απ ότι περίμενα για season finale. Σίγουρα κατώτερο απο το φινάλε της 1ης κ απ τα προηγούμενα διπλά της 2ης. Και το πιο τέλειο όνομα εξωγήινων είναι ΟΥΝΤ:lol:

arwyn
21 Μαρτίου 2011, 09:04
Είδα μέχρι και το 3x03. Τρομερή σειρά σταθερά. Ακόμα κ το επεισόδιο με το Σεξπηρ μ άρεσε που περίμενα να ξενερώσω.

Καλό το νέο sidekick αν και θα προτιμούσα τη νύφη του σπέσιαλ, είχε περισσότερη πλάκα.

Γκουχου γκουχ γκουχ γκουχ....

Εμ.....

Πανε 4η σαιζον και τα λεμε! ;) Donna rules!!! :clapping:

:grin:

aris13
21 Μαρτίου 2011, 18:07
23 Απριλίου ξεκινάει η νέα σεζόν.
http://3.bp.blogspot.com/-XE9KZkjD57Y/TXfZR62iogI/AAAAAAAAMt0/h8J8jsFJT2M/s1600/Doctor-Who_510.jpg

Και τα ονόματα των δύο πρώτων επισοδείων:
The Impossible Astronaut
Day of the Moon

kKKK
21 Μαρτίου 2011, 21:10
Λίγα λόγια για την 6η σεζόν:

Όπως είπε ο Αris η 6η σεζόν θα αρχίσει στις 23 Απριλίου του 2011. Η σεζόν δεν θα παιχτεί ολόκληρη με τη μία. Αρχικά θα έχουμε 7 επεισόδια. Μετά η σεζόν σταματάει (με cliffhanger) και επιστρέφει τον Σεπτέμβριο με 6 ακόμη επεισόδια.

Τα δύο πρώτα επεισόδια των οποίων τα ονόματα αναφέρθηκαν πιο πάνω, θα είναι μιά ιστορία σε 2 μέρη γραμμένη απο τον Steven Moffat (http://en.wikipedia.org/wiki/Steven_Moffat), στα οποία θα συνεχίζεται η ιστορία απο το κεντρικό story arc της περσινής σεζόν. Στα επεισόδια αυτά επιστρέφει η Alex Kingston (http://en.wikipedia.org/wiki/Alex_Kingston) ως Ρίβερ Σόνγκ και θα παίζει και ο Mark Sheppard (http://en.wikipedia.org/wiki/Mark_Sheppard) (ο Κρόουλι απο το Supernatural) και η ιστορία θα διαδραματίζεται στην Αμερική της δεκαετίας του '60.

Το 4ο επεισόδιο της σεζόν θα γραφτεί απο τον Neil Gaiman (http://en.wikipedia.org/wiki/Neil_Gaiman) (συγγραφέα του κόμικ Sandman, του μυθιστορήματος American Gods και γενικά ροκ σταρ για το κοινό του φάνταζυ). Ο αρχικός τίτλος της ιστορίας ήταν The House of Nothing, αλλά δεν είναι σίγουρο οτι θα είναι αυτός κι ο τελικός τίτλος.

Τα επεισόδια 5 και 6 θα είναι κι αυτά μιά ιστορία σε 2 μέρη, γραμμένη απο τον Matthew Graham (http://en.wikipedia.org/wiki/Matthew_Graham) ο οποίος είναι ο ένας εκ των δύο δημιουργών του Life on Mars και του Ashes to Ashes. Στα επεισόδια αυτά θα παίζει ο ηθοποιός Marshall Lancaster (http://en.wikipedia.org/wiki/Marshall_Lancaster) που έκανε τον Κρις Σκέλτον στις προαναφερθείσες σειρές.
Οι τίτλοι των επεισοδίων θα είναι The Rebel Flesh και Gangers.

Όταν επιστρέψει η σειρά το Σεπτέμβρη ο Μόφατ θα γράψει το πρώτο και το τελευταίο επεισόδιο απο τα 6 που θα μείνουν.

Αυτά. Αντε ένα μήνα ακόμη και ο Doctor επιστρέφει.

koproskylo
25 Μαρτίου 2011, 22:41
Μια μικρή σκηνή, γραμμένη από τον Moffat, που μας προϊδεάζει για το τι να περιμένουμε στο πρώτο επεισόδιο (The Impossible Astronaut).

xQ_l0iqkoTY

Bouzouxis7
26 Μαρτίου 2011, 13:40
Νταξει.....ενας μηνας εμεινε,αλλα μαλλον θα μας φανει αιωνας....

Παντως νταλεκ εχει δει κανεις; Ή θα τα δουμε ετσι στο ξαφνικο; :P

Τζερονιμοοοοο....:yahoo:

EDIT:

http://io9.com/#!5783845/10-things-you-probably-didnt-know-about-doctor-who

koproskylo
30 Μαρτίου 2011, 20:02
60 seconds trailer:

kx3shuyU_nM

- Fear me, I've killed hundreds of Time Lords.
- Fear me, I killed them all.
:respect:

bill667
31 Μαρτίου 2011, 12:53
Φαινεται ακριβη παραγωγη οπως παντα :thumbsup1

kKKK
1 Απριλίου 2011, 16:00
Ο Doctor έγινε πατέρας απο... την κόρη του.

http://img534.imageshack.us/img534/5718/article1216824069ee39b0.jpg

Ο αγαπημένος ηθοποιός David Tennant (http://en.wikipedia.org/wiki/David_Tennant) (που ενσάρκωσε τον Doctor απο το 2005 ως το 2010) έγινε πατέρας, αφού η αρραβωνιαστικιά του Georgia Moffett (http://en.wikipedia.org/wiki/Georgia_Moffett) γέννησε ένα κοριτσάκι την Ολίβια.

Η 26χρονη Georgia Moffett είναι κόρη του ηθοποιού Peter Davison (http://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Davison) που υποδύθηκε κι αυτός τον Doctor (τον 5ο) μεταξύ 1982 και 1984. Αλλά και η ίδια έπαιξε στη σειρά Doctor Who κάνοντας την κόρη του Doctor στο επεισόδιο The Doctor's Daughter (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Doctor%27s_Daughter) (4x06).

Το ζευγάρι σκοπεύει να παντρευτεί το 2012 (το οποίο είναι δίσεκτο)

Πηγή (http://www.monstersandcritics.com/people/news/article_1630112.php/David-Tennant-becomes-a-dad)

maryo
1 Απριλίου 2011, 22:48
Dhe_ywL1BkQ

joel_barris
3 Απριλίου 2011, 16:15
Τέλειωσα την 4η σέζον και απογοητευτήκα αρκετά και από αυτό το φινάλε. Δεν ήταν χάλια όπως της 3ης αλλά και πάλι τα 4-5 επεισόδια που προηγήθηκαν ήταν κ σε αυτή τη σεζόν πολύ πολύ ανώτερα. Γένικα το έχει η σειρά ένα θέμα με τα φινάλε. Μου άρεσε βέβαιακαι το ότι μαζεύτηκαν όλα τα companions για μια τελευταία φορά και το ότι δεν περίμενα την "χειρότερη από θάνατο" κατάληξη της Ντόνα, αυτό ήταν πραγματικά έκπληξη και πολύ στενάχωρο. Αλλά κ πάλι όπως και τα προήγουμενα φινάλε ήταν μια αρκετά παιδιάστικη ιστορία με τους πάντες να τρέχουν απο δω και από κει, η Γη κινδύνευει, ευκολίες, τα daleks που έχουν να παίξουν σε καλό επεισόδιο ούτε θυμάμαι απο ποιά σεζόν κτλ κτλ Και ένα άλλο που δεν μου άρεσε κάθολου είναι η κατάληξη της Ρόουζ. Φάνταζομαι πολλούς φαν θα ικανόποιησε ότι έχει το happy end της με τον "κάτι σαν τον Ντοκτορ", πρόσωπικα το βρήκα και φτήνο και επιτηδεύμενο συν του ότι μου χάλασε την εικόνα του τέλους που είχε η Ρόουζ στη 2η σέζον. Γένικα πάντα σπάζομαι όταν ακυρώνουν ένα δραματικό φινάλε για ένα βεβιασμένο χαπι εντ. Κατά τ άλλα συνόλικα η σεζόν μου άρεσε πάρα πολύ όπως και όλες οι πρόηγουμενες ανεξαρτήτως φινάλε.

Και κάτι άσχετο. Μόνο σε έμενα φάνηκε εντελώς περίεργος και διαφορετικός ο τρόπος ομιλίας της Ροουζ; Μπορεί να είναι ιδέα μου αλλά μου ακούγονταν τρομερή διαφορά με το πως μιλούσε δύο σέζον πριν. Λες και την ντούμπλαρε άλλη φωνή.:???:

maryo
4 Απριλίου 2011, 02:24
smF7tdtiDCE

Πραγματικα τον συμπαθω κ τον συνηθησα ως Doctor τον Matt αλλα λιγο τα βαρυγδουπα λογια για την καινουρια σεζον κ λιγο ο συνδιασμος τους με το υποκριτικο ταλαιντο του Matt (δε τον θεωρω τελειος αταλαντο αλλα σιγουρα υποκριτικα κατωτερο των προκατωχων του) γελασα λιγο στο τελος...

Σεναριακα η προηγουμενη σεζον μ'αρεσε πολυ οποτε εχω θεσει ψηλα τον πηχη κ γι'αυτη κ πιστευω δε θα με απογοητευσει.Επιπλεον τα trailer ειναι ωραια κ δημιουργουν περισσοτερες αποριες απο αυτες που ηδη εχουμε πχ.τι δουλεια εχουν Rory κ Amy στο παλιο TARDIS κλπ...

3 βδομαδες γιατι μερικοι μετρανε μερες μεχρι το Πασχα κ μερικοι καμενοι μεχρι την επιστροφη του Doctor Who :P...

Bouzouxis7
4 Απριλίου 2011, 02:30
Πιο παλιο ταρντις βρε παιδια;

Τι μου ξεφυγε;

maryo
4 Απριλίου 2011, 02:44
Πιο παλιο ταρντις βρε παιδια;

Τι μου ξεφυγε;

http://www.limepic.com/thumbs/2vakwlh.jpg (http://www.limepic.com/?v=2vakwlh.jpg)

Ειναι καρε απο το trailer του BBC...Σιγουρα ο Rory κ 99% το TARDIS των 9 κ 10...

smallville
6 Απριλίου 2011, 14:09
http://thumbnails28.imagebam.com/12677/954f5a126767962.jpg (http://www.imagebam.com/image/954f5a126767962) http://thumbnails22.imagebam.com/12677/706e9e126767965.jpg (http://www.imagebam.com/image/706e9e126767965)

maryo
6 Απριλίου 2011, 16:50
Episode 1 - The Impossible Astronaut
Episode 2 – Day of the Moon
Episode 3 – The Curse of the Black Spot
Episode 4 – The Doctor’s Wife
Episode 5 – The Rebel Flesh
Episode 6 – The Almost People
Episode 7 - A Good Man goes to War

edit

οι τιτλοι για το 10 κ το 11...
The Green Anchor

The God Complex

Strange Loop
6 Απριλίου 2011, 17:22
smF7tdtiDCE

Πραγματικα τον συμπαθω κ τον συνηθησα ως Doctor τον Matt αλλα λιγο τα βαρυγδουπα λογια για την καινουρια σεζον κ λιγο ο συνδιασμος τους με το υποκριτικο ταλαιντο του Matt (δε τον θεωρω τελειος αταλαντο αλλα σιγουρα υποκριτικα κατωτερο των προκατωχων του) γελασα λιγο στο τελος...
.

Nα λεγες Eccleston άντε να συμφωνούσα, αλλά άμα βάζεις μέσα Tennant για μένα είναι λιγο αστείο.
Το άτομο δεν ήξερε να παίζει δραματική σκηνή.

Nαι εννοείται πως για μένα ο Smith ειναι πολυ καλύτερος απο τον Tennant (ελπίζω να σημειωνεί καπου το πως παιζεται ο doctor βλεπωντας τον Matt).

Αντε να ερθει το Πασχα.

maryo
6 Απριλίου 2011, 18:53
Nα λεγες Eccleston άντε να συμφωνούσα, αλλά άμα βάζεις μέσα Tennant είναι απλά αστείο.
Το άτομο δεν ήξερε να παίζει δραματική σκηνή λέμε.

Nαι εννοείται πως για μένα ο Smith ειναι πολυ καλύτερος απο τον Tennant (ελπίζω να σημειωνεί καπου το πως παιζεται ο doctor βλεπωντας τον Matt).

Εγω εχω ακριβως την αντιθετη αποψη κ μαλιστα πιστευω οτι το δραμα ειναι το αδυναμο σημειο του Μatt(εχω δει κ αλλες δουλειες του).

Δεν ξερω ειναι λες κ εχει χαθει το βαθος του χαρακτηρα.Ναι,το ξερω οτι σε καθε αναγεννηση γινεται αλλος αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν παραμενει ο τελευταιος του ειδους του κλπ(αυτο δεν το βλεπω στον Doctor του Matt)...Οκ,επι εποχης Tennant καταντουσε λιγο κλαψα,ουτε το ενα ειναι ωραιο ουτε το αλλο.Δεν ξερω ελπιζω οταν δοθει σεναριακα στον Matt μια ευκαιρια να με διαψευσει κ να βγαλει αυτο το κατι παραπανω.

Τεσπα,αποψεις ειναι αυτες...

Ουτως η αλλως θα ειναι αρκετο καιρο Doctor κ σε καποιον να μην αρεσει θα τον συνηθησει με τον καιρο.

kKKK
6 Απριλίου 2011, 19:36
Για μένα ο Tennant είναι πολύ καλός ηθοποιός και μου άρεσε όπου κι αν τον είδα. Ειδικά σε δραματικούς ρόλους ήταν καταπληκτικός.
Σαν Doctor με κέρδισε μέχρι το τέλος του πρώτου επεισοδίου που εμφανίστηκε (και σκεφτείτε οτι στο πρώτο μισό του επεισοδίου δεν πολυέπαιζε).

Αντίθετα με τον Smith έχω την αίσθηση του ανθρώπου που αγόρασε ένα μεταχειρισμένο σαραβαλάκι επειδή μέχρι εκεί έφτανε η δυνατότητά μου και λέω απο μέσα μου για να παρηγορώ τον εαυτό μου: "έλα μωρέ την κάνει κι αυτό την δουλειά του".

Rorschach
6 Απριλίου 2011, 20:21
Για μενα και οι 3 ηταν απλα υποφερτοι ερμηνευτικά.

purkinje
8 Απριλίου 2011, 13:00
Γεια σας!! Κάναμε σχετικά πρόσφατα μια σελίδα στο facebook, "Doctor Who Greece"! Προσπαθούμε να την κρατάμε αρκετά ενημερωμένη...
Αν θέλετε, επισκεφθείτε την!! :)

arwyn
8 Απριλίου 2011, 13:58
Εγω εχω ακριβως την αντιθετη αποψη κ μαλιστα πιστευω οτι το δραμα ειναι το αδυναμο σημειο του Μatt(εχω δει κ αλλες δουλειες του).

Δεν ξερω ειναι λες κ εχει χαθει το βαθος του χαρακτηρα.Ναι,το ξερω οτι σε καθε αναγεννηση γινεται αλλος αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν παραμενει ο τελευταιος του ειδους του κλπ(αυτο δεν το βλεπω στον Doctor του Matt)...

Μαζι σου ακριβως!

Στον Ενδεκατο δεν βλεπω τον Δοκτορα, βλεπω εναν ηθοποιο τρελαρα που παιζει τον Δοκτορα. Δεν εχει βαθος ερμηνειας ουτε χαρακτηρα, καλα καλα δεν εχει κι αρθρωση να καταλαβαινουμε αμεσως τι λεει, μες στο στομα του μασαει τις λεξεις. Ουτε το προσωπο του εχει την πλαστικοτητα των Εκκλεστον και Τενναντ. Γουστα ειναι αυτα ομως. Περι ορεξεως, παιρνω τις εκκλεστον και τενναντ πιτες μου και τις απολαμβανω.

smallville
12 Απριλίου 2011, 16:06
The Doctor Who series 6 premier episode ‘The Impossible Astronaut’ will air in the U.K. at 6pm on Saturday 23rd April (the same day as it will air on BBC America). Unfortunately the rumor that the second part of the two-part story would air on Sunday the 24th appears to be false, so it’ll be a full week’s wait to see it.

maryo
12 Απριλίου 2011, 21:20
http://static.bbc.co.uk/doctorwho/ic/bil/624x351//doctorwho/news/bulletins/bulletin_110412_01.1.jpg

Θα δουμε τους Cybermen στο δευτερο μισο της σεζον.

+

(αυτο μου ειχε ξεφυγει κ νομιζω δεν το εχουμε αναφερει)
In the next issue of Doctor Who Magazine (#433) showrunner Steven Moffat talks exclusively to the magazine, confirming that one of the main four cast members (The Doctor, Amy, Rory & River Song) are marked for death and WILL die in the Series Six opener...

http://paimages.s3.amazonaws.com/categories/getty/480x385/GYI0064297132.jpg

Χθες εγινε η πρεμιερα της καινουργιας σεζον στη Νεα Υορκη.

qWsGTLn6veg

edit

oDSBHan2Xj4

OF-QML5MeNo

1. The Impossible Astronaut – Saturday 23rd April
2. Day of the Moon – Saturday 30th April
3. The Curse of the Black Spot – Saturday 7th May
4. The Doctor’s Wife – Saturday 14th May
5. The Rebel Flesh - Saturday 21st May
6. The Almost People – Saturday 28th May
7. A Good Man goes to War – Saturday 4th June

Το 4 μπορει να μεταφερθει λογο eurovision,αν κ η eurovision πρεπει να αρχιζει 8 κ ο doctor τελειωνει στις 7.

http://doctorwhotv.co.uk/moffats-series-6-preview-17997.htm

Tελεια,δλδ πρεπει να περιμενουμε μεχρι των Ιουνη για να μαθουμε ποια ειναι η River Song γιατι απ'οτι καταλαβα στα 2 πρωτα δεν μαθαινουμε τιποτα τραγικο γι'αυτη...

joel_barris
15 Απριλίου 2011, 16:58
Τέλειωσα και την 5η σεζόν και μου φάνηκε εύκολα η καλύτερη μέχρι τώρα. Κυρίως της έλειπε το χαζό διπλό επεισόδιο (τύπου sontarans,daleks στο μανχαταν ή εκείνοι οι εξωγήινοι που κλάνανεhttp://img218.imageshack.us/img218/7475/579471gf4ak8.gif) και είχε επιτέλους ένα φινάλε αντάξιο τον όσων προηγήθηκαν. Το μόνο επεισόδιο που δεν μου άρεσε καθόλου είναι κλασσικά αυτό με τα dalek τα οποία μου φαίνονται όπως και στις προηγούμενες σεζόν σαν αγγαρεία ότι πρέπει ντε κ καλά να εμφανίζονται κάθε χρόνο κι ας μην έχουμε ιστορία της προκοπής για την πάρτη τους και δεν καταλαβαίνω γιατί. Ωραίος κ ο νεος Ντόκτορ και η Έιμι με τον Ρόρι. Γενικά δεν με χαλάνε καθόλου οι συνεχείς αλλαγές σε Δρ. και companions νομίζω κρατάνε τη σειρά φρέσκια κάπως σαν να τελειώνει ένα κεφάλαιο και να αρχίζει ένα άλλο.

ΥΓ: Moffat θεέ:respect:

smallville
19 Απριλίου 2011, 23:33
http://thumbnails41.imagebam.com/12868/d110b7128673879.jpg (http://www.imagebam.com/image/d110b7128673879) http://thumbnails29.imagebam.com/12868/ffcd8c128673880.jpg (http://www.imagebam.com/image/ffcd8c128673880) http://thumbnails29.imagebam.com/12868/ee3784128673883.jpg (http://www.imagebam.com/image/ee3784128673883) http://thumbnails29.imagebam.com/12868/927a74128673887.jpg (http://www.imagebam.com/image/927a74128673887) http://thumbnails30.imagebam.com/12868/b77572128673888.jpg (http://www.imagebam.com/image/b77572128673888) http://thumbnails2.imagebam.com/12868/c680e2128673890.jpg (http://www.imagebam.com/image/c680e2128673890) http://thumbnails32.imagebam.com/12868/aba8c6128673892.jpg (http://www.imagebam.com/image/aba8c6128673892) http://thumbnails37.imagebam.com/12868/842b5b128673894.jpg (http://www.imagebam.com/image/842b5b128673894) http://thumbnails37.imagebam.com/12868/5bd392128673895.jpg (http://www.imagebam.com/image/5bd392128673895) http://thumbnails37.imagebam.com/12868/a25590128673898.jpg (http://www.imagebam.com/image/a25590128673898) http://thumbnails13.imagebam.com/12868/bbada1128673900.jpg (http://www.imagebam.com/image/bbada1128673900) http://thumbnails38.imagebam.com/12868/df1e0a128673902.jpg (http://www.imagebam.com/image/df1e0a128673902) http://thumbnails36.imagebam.com/12868/53a884128673904.jpg (http://www.imagebam.com/image/53a884128673904) http://thumbnails12.imagebam.com/12868/389b0a128673905.jpg (http://www.imagebam.com/image/389b0a128673905)

arwyn
20 Απριλίου 2011, 09:35
:( :(

Μετα λυπης μου....

Η "Σαρα Τζεην" εφυγε για το αιωνιο ταξιδι...

xqAT7OlEpyA

Δεν θα σε ξεχασουμε ποτέ, Σαρα Τζέην....

RIP Elisabeth Sladen... 1948-2011

:*(

(Αν ειναι σωστοτερο, ας μεταφερθει αυτο το ποστ σε αλλο σημειο του φορουμ...)

24-400
26 Απριλίου 2011, 23:29
Για μένα ο καλύτερος έως τώρα Doctor είναι ο ...όχι σαν ηθοποιός αλλά σαν ο τύπος που αγάπησε το ρόλο πιο πολύ από όλους....Έχω δει όλους τους Doctor ακόμα και τον μεγάλο Peter Cushing στις κινηματογραφικές μεταφορές εκτός του "Continuinity" της σειράς. Ο Tennant έπαιξε στη σειρά σαν να ζούσε το παιδικό του όνειρο....
Ο άνθρωπος από 4 χρονών ήθελε να γίνει ηθοποιός για να ενσαρκώσει κάποια στιγμή τον ρόλο του Δόκτορα...!!! τι να λέμε τώρα :worthy:

arwyn
27 Απριλίου 2011, 09:17
Ο άνθρωπος από 4 χρονών ήθελε να γίνει ηθοποιός για να ενσαρκώσει κάποια στιγμή τον ρόλο του Δόκτορα...!!! τι να λέμε τώρα :worthy:

Να λεμε σε αντιθεση με τον Ματ Σμιθ που δεν ητανε ποτέ φαν, δεν ειχε δει ποτέ κανενα επεισοδιο πριν παρει το ρολο, και αυτο φαινεται στην ελλειψη συνεπειας/συνοχης/continuity και βαθους στον Δοκτορα του.

Το παλτουδακι μου και να φυγω που λενε αγγλιστι. :lipsseale

24-400
27 Απριλίου 2011, 19:25
Επειδή δεν το είδα πουθενά γραμμένο,ένα μικρό off-topic
Ο Tennant φημολογείται για συμμετοχή στο Hobbit,στον ρόλο του Thranduil...(τον...μπαμπά του Λέγκολας)

Krotalias12
28 Απριλίου 2011, 17:19
:offtopic: η αρραβωνιαστικιά του David Tennant είναι η ηθοποιός που υποδύεται την "κόρη" του απο το περίφημο επεισόδιο "The doctor's daughter"!! :lol: :lol: :lol: καλό!!!:grin: :grin:

24-400
28 Απριλίου 2011, 18:57
Και μια πρόταση προς το site.
Το BBC έχει αρκετές καλές σειρές και θα του άξιζε να αποκτήσει το δικό του forum(με κυριότερο υποφόρουμ αυτό του Doctor Who φυσικά :grin: )

Stinkfist
1 Μαΐου 2011, 18:21
Εγώ πάντως θυμήθηκα κάτι άλλα επεισόδια στις ΗΠΑ (π.χ daleks in manhattan) και κάτι άλλες πρεμιέρες (π.χ σεζόν του Tennant) και γέλασα λιγάκι.

24-400
2 Μαΐου 2011, 15:29
Για να δείτε το παρακάτω video πρέπει να έχετε δει τα 3x10(Blink), 5x04(Time of the Angels), 5x05(Flesh and Stone).

Ακολουθούν οδηγίες και για το πως να το παρακολουθήσετε....
1.Μην γυρίσετε πλάτη
2.Μην κοιτάξετε αλλού
3.Μην ανοιγοκλείσετε μάτια

Άντε,καλή τύχη!

Angels Who (http://www.youtube.com/watch?v=KJ8hXPO8gak)

lapo
5 Μαΐου 2011, 00:42
καταλαβε κανεις ποιο εινα τελικα το κοριτσακι που μπορει να αναγεννηθει; και τελικα ειναι χαζοι βαζουν 6 επεισοδια τωρα και τα αλλα 7 απο Σεπτεμβριο.

Bouzouxis7
6 Μαΐου 2011, 01:30
Οι υποθεσεις για το κοριτσακι ειναι πολλες..Πχ κορη της Amy και του Rory ή κορη του doctor με την river ή οτιδηποτε αλλο..Εγω σκεφτομαι αν υπαρχει περιπτωση,πραγμα που με εξιταρει..:grin: , να ειναι η ιδια η ριβερ...Η οποια μικρη σκοτωσε τον δοκτωρ και απο κει και περα γιαυτο την κηνυγανε σε ολη της την ζωη..Και μεγαλωνοντας συναντησε τον δοκτωρ,τον οποιο τον προτωειδε,οταν ο ντοκτωρ την ειδε για τελευταια φορα....λολ,ελπιζω να μην σας μπερδεψα...:grin:

24-400
9 Μαΐου 2011, 02:15
Οι υποθεσεις για το κοριτσακι ειναι πολλες..Πχ κορη της Amy και του Rory ................ή η ιδια η ριβερ
Για κάνε και έναν συνδιασμό με αυτά τα 2 :lipsseale
(θεωρία μιας φίλης,δεν το σκέφτηκα μόνος :P )

spyr0s
10 Μαΐου 2011, 22:02
Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλα νομίζω ότυ ο Rory έχει διαγραφεί στη ρωγμή και αυτός που βλέπουμε είναι στην ουσία πλαστικό ρομπότ με τις μνήμες του Ρόρυ (Ο Ρωμαίος στρατιώτης που φύλαγε την Εμυ 2000 χρόνια).Πως γίνετε να πνιγεί;

24-400
11 Μαΐου 2011, 00:15
Η μεγαλύτερη...μούφα του Moffat;

Bouzouxis7
11 Μαΐου 2011, 01:48
Οχι υποθετω οτι με αυτη την λογικη δεν γερναει ποτε,δεν αρρωσταινει ποτε,δεν ποναει ποτε...So, I suppose οτι μετα απο τα 2000 χρονια στην φυλακη,νομιζω το συμπαν σαν να "ξαναγραφτηκε" ή κατι τετοιο..Και αν θυμαμαι καλα,χαθηκε και ο ντοκτορ,αλλα οι μνημες της Amy τον επανεφεραν; (μαλλον πεταω πατατες...:grin: )

Οποτε αν "ξαναγραφτηκε" το συμπαν,ισως ο ρορυ να εγινε ξανα κανονικος...

Δειτε και δω (http://doctorwhotv.co.uk/the-killing-game-19667.htm)μιας και πιασαμε το θεμα του ρορυ...:P

Και ενα γαματο ασμα.....!

http://www.youtube.com/watch?v=_nIDqHIBP0o

Sikelos
11 Μαΐου 2011, 02:17
O Rory den einai pleon plastikos , sto episodio The Big Bang to eksigi , Des edw (http://www.youtube.com/watch?v=ORkeHmADDhg) ta prota 20"

Merikes 8eories pou mou ir8an sto mialo logo kapoion post sxetika me tin enfanisi tou Jack sto Doctor who i oxi .

1)Emfanizete o Jack fistikoni tin Amy (mias kai autos mami oti briski areseniko ,8iliko ktl) meni eggios i Amy kai exoume tin mikri pou blepoume sto episodio 6x02 na exei dinami anagenisis mias kai o Jack opos exoume dei den pai8eni me tipota ektos meta apo pollllaaaaaa xronia kai pou exei dosi tin energia tou gia na sosi enan planiti .

2)H Amy einai eggios apo ton mitogka (Rory) gia kapoio logo to TARDIS epireazi tin anaptiksi tou embriou kai auto perni ligo meros apo tin dinami tou .

3) " Hentai : Amy +plokamia apo TARDIS = baby " :P

maryo
11 Μαΐου 2011, 06:26
μιας κ πιασαμε την εγκυμοσυνη της Amy,της προτεινω να παει να παρει κανενα τεστ εγκυμοσυνης απο κανενα φαρμακειο γιατι το TARDIS ειναι αργο,πρωτα θα γεννησει κ μετα θα εχει βγαλει αποτελεσμα :P...

οσο αφορα το παιδι της κατα 99% θα ειναι του Rory γιατι η σειρα οπως εχουμε πει ειναι οικογενειακη :mad:...αντε να το ρισκαραν κ να ειναι καμια κουλη εγκυμοσυνη χωρις σεξουαλικη επαφη αλλα κ παλι βλεπω την κατακραβγη των αγγλων να ερχεται...

2)H Amy einai eggios apo ton mitogka (Rory) gia kapoio logo to TARDIS epireazi tin anaptiksi tou embriou kai auto perni ligo meros apo tin dinami tou .Δε ξερω αν θα ειναι το TARDIS αλλα αμα ειναι εγκυος κ χρονοταξιδευει παραλληλα ολο κ κατι μπορει να βρεθει να επιρασει την εγκυμοσυνη της...
Βασικα αμα η Amy ειναι εγκυος θελω να δω αν κ με ποιο σκεπτικο θα την κρατησει στο TARDIS ο Doctor (οποτε παιζει κ να μην ειναι τωρα εγκυος κ απλα να δουμε το μελλοντικο παιδι της)...

τεσπα,δεν μ'αρεσει να κανω υποθεσεις απλα περιμενω να δω πως θα εξελιχθει ολο αυτο κ ελπιζω να ειναι πολυ καλο (ειναι κ 3 χρονια προετοιμασμενο το πλανο για ποια ειναι η river κλπ)...

arwyn
11 Μαΐου 2011, 10:38
Ο Μοφφατ ειναι πυρ και μανια με τους φαν που διαρρεουν σποιλερ. (http://www.bbc.co.uk/news/entertainment-arts-13353367)

Εμ..... Οταν ολα σου τα σεναρια ειναι απλα βασισμενα στην εκπληξη και την πομπωδη πολυπλοκη πλοκη, οχι στο βαθος και τις σχεσεις χαρακτηρων, πώς να μην σου τη χαλανε τα σποιλερς, ε;

Ειλικρινα βρε παιδια, νιωθω οτι ολα τα σεναρια του Μοφφατ ειναι τελικα πολυπλοκοτητα χωρις ουσια. Οι χαρακτηρες χανονται για χαρη της πλοκης. Δεν νιωθω τιποτα για τον Ενδεκατο, την Έιμη ή τον Ρορυ, απλα εχω την ανθρωπινη περιεργεια πού το πάει η πλοκη και μονο. Δεν ειναι ομως τελικα καλο γραψιμο αυτο, διοτι εφοσον δεν νοιαζομαι για τους χαρακτηρες, μπορω καλλιστα να περιμενω να μαθω τι εγινε στην πλοκη αργοτερα.

Αντιθετα.... στην μανούλα της πολυπλοκης πλοκης, στο "Babylon 5", μπορει να ξεραμε κυρια στοιχεια της πλοκης εξ αρχης, αλλά αυτο που μας ετρωγε ητανε πώς θα φτασουμε εκει και πώς θα εχουνε αντιδρασει οι χαρακτηρες!

"How will this end?"
"In fire."

"If you go to Z'Ha'Dum, you will die."

Τα ξεραμε. Αλλά.... :cry3:.... τι περασαμε μεχρι να δουμε πώς και τι, τι παθανε οι χαρακτηρες μεχρι εκει. Εκει ητανε η πραγματικη εκπληξη, το ταξιδι, οχι ο τελικος προορισμος.

Ο Μοφφατ εχει μια μανια με τα υπερ πολλα υπονοουμενα. Για μενα, αυτο με εχει πια αποξενωσει. :(

joel_barris
11 Μαΐου 2011, 11:37
Ειλικρινα βρε παιδια, νιωθω οτι ολα τα σεναρια του Μοφφατ ειναι τελικα πολυπλοκοτητα χωρις ουσια. Οι χαρακτηρες χανονται για χαρη της πλοκης. Δεν νιωθω τιποτα για τον Ενδεκατο, την Έιμη ή τον Ρορυ, απλα εχω την ανθρωπινη περιεργεια πού το πάει η πλοκη και μονο. Δεν ειναι ομως τελικα καλο γραψιμο αυτο, διοτι εφοσον δεν νοιαζομαι για τους χαρακτηρες, μπορω καλλιστα να περιμενω να μαθω τι εγινε στην πλοκη αργοτερα.

Το άκουσα κ αυτό:???:.

arwyn
11 Μαΐου 2011, 11:44
Το άκουσα κ αυτό:???:.

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Την αποψη μου μοιραστηκα. Κακο εκανα;

:???:

Edit.
Περιμενα πολλα απο τον Μοφφατ, τον ειχα για θεο, αλλα προσωπικα με απογοητευσε η θητεια του μεχρι στιγμης. Προσπαθησα πολυ να την αρεσω, να δω στην 5η και λιγη 6η σαιζον αυτα που εβλεπα και ενιωθα στις προηγουμενες, αλλα δεν. Πολλη φανφαρα για το τιποτα την νιωθω. Γουστα και αποψεις ειναι αυτα. Δεν θα ασχοληθω άλλο με το "Doctor Who", εφοσον ειμαι πλεον η αρνητικη μειονοτητα. Θα αποχωρησω απο το συγκεκριμενο fandom. :(

24-400
11 Μαΐου 2011, 18:49
Θα σταματήσεις να γράφεις λόγω διαφορετικής άποψης; Ε,όχι δα.Συνέχισε.
Για μένα η -πλαστικοποίηση/ξεπλαστικοποίηση και επί ταυτά- του Rory ήταν λίγο μούφα εκ-Moffat,o οποίος δεν έχει ξεπεράσει σε δημιουργία ακόμη το Blink.(Πολλά ζητάω :grin: )

arwyn
11 Μαΐου 2011, 19:28
Θα σταματήσεις να γράφεις λόγω διαφορετικής άποψης; Ε,όχι δα.Συνέχισε.
Για μένα η -πλαστικοποίηση/ξεπλαστικοποίηση και επί ταυτά- του Rory ήταν λίγο μούφα εκ-Moffat,o οποίος δεν έχει ξεπεράσει σε δημιουργία ακόμη το Blink.(Πολλά ζητάω :grin: )

Θα σταματησω να γραφω, διοτι δεν εχω πια κατι θετικο να πω για το Doctor Who και δεν θελω να "θαβω" και να "θαβομαι". Για μενα δεν εχει πια κανενα ενδιαφερον η Μοφφατ εποχη, κουραστηκα να βλεπω αχρωμους, αγευστους χαρακτηρες για την πλοκη και μονο (την 5η σαιζον την ειδα κυριολεκτικα μονο μια φορα το καθε επεισοδιο ετσι απο συνηθεια, σε αντιθεση με τις 1-4 & σπεσιαλ που τις ξερω απεξω). Οσο για τις αναπαντητες ερωτησεις, ε, σε λιγο καιρο θα διαβασω τις απαντησεις και ισως διαθεσω και τον χρονο να δω καποια συγκεκριμενα επεισοδια.

Bouzouxis7
11 Μαΐου 2011, 20:13
Eγω παντως-μη αντικειμενικα βεβαιως βεβαιως- θα σου λεγα μην το αφησεις...

Σικελε...Λιγα για τον τζακ μην γινουμε απο δυο χωρια χωριατες....:twisted: :grin:

maryo
11 Μαΐου 2011, 21:51
θα συμφωνησω οτι ο Moffat χανει σε βαθος αλλα κ Davies σε καποια σημεια ηταν too much drama...o σωστος συνδιασμος των θετικων τους θα ηταν το καλυτερο...
παντως επειδη καποια στιγμη θα αλλαξει κ ο ηθοποιος κ ο κεντρικος σεναριογραφος κρατα μια επαφη με τη σειρα γιατι μπορει να την ξαναγαπησεις...

arwyn
11 Μαΐου 2011, 22:57
Σιγουρα οταν φυγει και ο Ενδεκατος και ο Μοφφατ.... θα το ξανασκεφτω! :P

24-400
11 Μαΐου 2011, 23:31
Ο Cumberbatch (http://www.imdb.com/name/nm1212722/) ο Βενέδικτος,θα άφηνε εποχή πιστεύω σαν 11ος Δόκτορας...
Αν φυσικά γινόταν αντίστροφος καταμερισμός ρόλων(ο smith στο sherlock)
Είναι και κασκολάτος,θα θύμιζε παλιές καλές εποχές :grin:

berlo
12 Μαΐου 2011, 11:06
Θα συμφωνήσω με την arwyn.Δεν βρίσκω πια κάποιο συναισθηματικό ενδιαφέρον για τους 3 πρωταγωνιστές.Ο μόνος λόγος που νοιάζομαι για τον doctor είναι επειδή σκέφτομαι ότι ειναι ο ίδιος χαρακτήρας με τον Tennant και τον Eccleston.Οσο για την Amy ύστερα από τα απανωτά shut up της προηγούμενης σεζόν με εκνευρίζει πολύ.Καμιά φορά σκέφτομαι ότι ακόμα και η Jackie ήταν πιο ενδιαφέρουσα από την Amy.Ο μόνος που το σώζει λίγο είναι ο Rory και φυσικά η River Song.
Το τελευταίο επεισόδιο ήταν απογοητευτικό.Πέρα από τα λάθη στην πλοκή (ο πειρατής που εξαφανίστηκε,διαστημόπλοιο= καράβι κτλ),τα λάθη στο σενάριο (αποτυχημένα αστεία λες και διάβαζα στο σεναριο τώρα γελάμε...) αυτό που με ενόχλησε περισσότερο ήταν ότι ο doctor καθόταν πίσω και δεν προσπαθούσε να σώσει κανέναν όταν τους "τράβαγε" η σειρήνα.Δεν είναι καθόλου συνεπές με το χαρακτήρα του όπως τον έχουμε γνωρίσει στις προηγούμενες σεζόν ασχέτως με το ποια ήταν η κατάληξη του επεισοδίου.
Παρόλαυτά δεν θα σταματήσω να το βλέπω ειδικά με το επόμενο επεισόδιο να είναι του Neil Gaiman με όλο το hype και τα σχόλια που έχω διαβάσει, και να ελπίζω ότι κάποια στιγμή να βελτιωθεί λίγο από πλευράς χαρακτήρων.:)

arwyn
12 Μαΐου 2011, 14:35
Το θεμα ομως ειναι οτι δυστυχως ο Δοκτορας ΔΕΝ ειναι πια ο ιδιος χαρακτηρας. Ο Μοφφατ εχει ριξει μαυρη πετρα πισω απο την Ντέηβις εποχη και ο Ενδεκατος ειναι αλλα 'ντ' αλλων. Ας ειμαστε ρεαλιστες σε αυτο. Θεωρητικα και ονομαστικα μονο ειναι το ιδιο. Ουσιαστικα και πραγματικα μιλαμε για αλλο πραμα πλεον.

Ουτε πιστευω και ενθουσιαζομαι πλεον με τα hypes που ξεπηδουν. Τα ειδα και στην 5η σαιζον, "το καλυτερο επεισοδιο, ο καλυτερος Δοκτωρ" και τελικα ητανε μουφες. Α, θα ειναι του Neil Gaiman... ε και; Ειδαμε και περσυ τα επεισοδια "ονοματων" τι ητανε, τουλαχιστον για το δικο μου γουστο. :thumbdown

Η αληθεια ειναι, παιδια, οτι το BBC τρεμει μην του ξεπεσει το "Doctor Who" (διοτι δινει και περιμενει πολυ χρημα απο αυτο) και το προμοταρει και το προωθει με νυχια και με δοντια σε σημειο αλαζονειας. Εχουνε ουκ ολιγες φωνες αρχισει να διαμαρτυρονται πλεον για το ποσο παραγκωνιζονται αλλες σειρες για χαρη του. Ολα τα hype ειναι μια μορφη πλυσης εγκεφαλου για να σε πεισουνε εξαρχης οτι θα δεις υπερπαραγωγη. Ελεος! Εχει πεσει ουσιαστικα η θεαματικοτητα και την δικαιολογουν οχι με τον καλο καιρο που στελνει τους Βρετανους στα παρκα, οχι με χρηση του iPlayer κλπ κλπ, διοτι αρχιζουν να ανησυχουν.

Α ρε Δεκατε... σαν να το 'ξερες... "Even if I change, it feels like dying. Everything I am dies. Some new man goes sauntering away and I'm dead."

Stinkfist
12 Μαΐου 2011, 14:52
Δεν θα ξεπέσει ο Doctor. Για την ακρίβεια διανύει την καλύτερη περίοδό του. Και αν χάσει κάποιο κοινό επειδή δεν υπάρχουν πλέον τα αστεία παιδικά σενάρια του Davis, δεν έγινε και τίποτα. Θα κερδίσει από αλλού.

Strange Loop
12 Μαΐου 2011, 16:06
Συμφωνω απόλυτα με arwyn, αν και για μένα ο Smith είναι ο καλύτερος Doctor ως τώρα ( εχω δει και τους 11, αλλους πολύ, αλλους λιγό) με τεράστια διαφορα απο τον Tennant ( να τα λέμε αυτα ) ο Doctor Who του Moffat μου φέρνει υπνηλία οταν πιάνεται με τo arc της κάθε σεζον.

Δε μπορώ το "πάω να εντυπωσιάσω και πετάω wow moments απο το πουθενα, ετσι γιατι μπορω ". Φτηνά πράγματα, όπως και το τέλος του 2ου επεισόδιου που άρχισα να χάνω κάθε ελπίδα για το πως θα κινηθει η σεζόν.

Γελάω απίστευτα με τον Smith και το ποσο γαμάτος είναι, και πραγματικα είναι ο μοναδικός λόγος που ακόμα περνάω καλά με την σειρά.

Για να δούμε τώρα τι θα κάνει και αυτος ο Gaiman που τοσο το έχουν προμοτάρει το επεισόδιο.

bill667
12 Μαΐου 2011, 16:27
Το θεμα ειναι αν σε μια σειρα που εχει κλεισει πανω απο μισο αιωνα είναι πιο σωστο να μιλάμε για τον δοκτορ που εχουμε συνηθισει ή για τον δοκτορ που επικρατει σε μια απο τις επιμερους φασεις τις σειρας...

Για παραδειγμα οι αδυναμιες του Davies μπορουν να γινουν περισσοτερο αντιληπτες σε αυτους που εβλεπαν παλαιοτερα την σειρα... π.χ. εγω ευτυχισα να δω τον δοκτορ στις σεζον που τον υποδιονταν ο Tom Baker. Αυτο το στυλ ειχα συνηθισει για ενα διαστημα. Το ολο στυλ της σειρας τοτε, δεν ειχε καμια σχεση με αυτο του Davies. Ετσι στα σεναρια του Davies βρηκα πραγματα που μου αρεσαν και πραγματα που οχι.

Αυτο που μετραει σε τελικη αναλυση ειναι το αν δεν μας αρεσει ενα συγγραφικο στυλ μονο και μονο γιατι εχουμε συνηθισει ενα αλλο ή αν κρινουμε το νεο στυλ απαλλαγμενο απο καθε συνηθεια του παρελθοντος.

Τα πραγματα που εκανε ο Davies στην σειρα, δεν την οριζουν κιολας... Εχουν περασει πολλοι show runners απο αυτη, ο καθενας με τα καλα του και τα κακα του...

Bouzouxis7
12 Μαΐου 2011, 17:50
Μιας και θιξατε τους παλιους δοκτωρες,αξιζει να ψαξω να τους δω; Περα απο τα εφε δλδ,σεναριακα αξιζει;

Οσο για αυτους που εχω δει (2005 και μετα δλδ) νομιζω οτι τα επεισοδεια που ειχαμε ενα μιξαρισμα Davies και Moffat ηταν τα καλυτερα σαφως...Αλλα αν ειναι να επιλεξω εναν,σιγουρα θα επελεγα μοφφατ,για τον λογο οτι μου αρεσει περισσοτερο η πολυπλοκη πλοκη (ειδικα σε σειρα που ασχολειται με τον χρονο :) ) παρα η εξελιξη χαρακτηρων...

Και ενα ψιλο ακυρο σχολια...Πραγματικα ποση χημεια ειχαν αυτοι οι δυο ρε γαμωτο; Πραγματικα θελω να τους ξαναδω :( :respect:

http://www.facebook.com/video/video.php?v=2015908004005&oid=110298935669685&comments

arwyn
12 Μαΐου 2011, 18:27
Εχω δει λιγο απο παλιους Δοκτορες, αλλά δεν μπορω να πω οτι τρελάθηκα. Ισως ειναι το παλιο στυλ παιξιματος και σκηνοθεσιας που δεν μου αρεσει.

Ο Ματ Σμιθ ειναι σιγουρα κατι το διαφορετικο, αλλά.... δεν ειναι ο Δοκτορας για μενα. Ειναι πολυ κωμικος και καπως για να με πεισει οτι ειναι ο 900+ ετων Time Lord. Ειναι απλα ενας νεος που παιζει εναν ρολο. Δεν βλεπω το βαθος του Εκκλεστον και του Τενναντ σε αυτον, δεν με πειθει στα σοβαρα του. Συμπεριφερεται σαν συνομηλικος των Amy & Rory αντι για πολυ γηραιοτερος, σοφοτερος εξωγηινος. Χωρια που μεχρι στιγμης, ο Ενδεκατος ειναι ο πιο ανικανος Δοκτορας, τις λυσεις τις δινει τις πιο πολλες φορες η (μονο πόδια, μηδεν ηθοποιϊα) Amy.

Μου εχει μεινει μονο απορια ποια ειναι η Ριβερ. Θα το μαθω οταν ερθει η ωρα. Και για να πω την αληθεια, και την Ριβερ τη χωνευω μονο επειδη ητανε καταπληκτικη με τον Δεκατο Δοκτορα, διοτι η θυσια της ητανε συγκινητικη και η σκηνη εκεινη με τον Τενναντ αξιομνημονευτη.

"River, you know my name. You whispered my name in my ear. There's only one reason I would ever tell anyone my name. There's only one time I could."

Θα σκασω μονο να μαθω τι εγινε με αυτην. Μονο γι'αυτην. Δεν δινω δεκαρα για Έιμυ, Ρορυ, Μορυ, Νορυ.

Βεβαια... οταν ειδα ποιον Δοκτορα φιλησε και ποιον Δοκτορα απαξιωσε... Σορρυ, αλλά ταιριαζει η Alex Kingston με τον Matt Smith? Και μου απαξιωσε τον David Tennant? Τς τς τς.... :lipsseale :lol:

Α, παρεπιπτοντως, για να μη με πειτε τενναντόφιλη και μονο, να σας πω οτι δεν δινω σημασια στην εμφανιση ενος ηθοποιου, αλλά στο ταλεντο του. Εχω δει ασχημους να με μαγευουν και να κρεμομαι απο την καθε κινηση τους. Ο Ματ για μενα απλα δεν εχει αυτο το κατιτις, καμια σκηνη του δεν μου εδωσε την επιθυμια να τον ξαναδω, να απολαυσω τις εκφρασεις του. Τι να πω... Αν ηθελε σωνει και καλα νεοτερο ηθοποιο ο Μοφφατ... ας επαιρνε τον Colin Morgan πχ (ταλενταρα!), αλλά τον προλαβαν αλλοι. :P

bill667
12 Μαΐου 2011, 19:48
Δεν εχω δει ακομη την 6η σεζον... περιμενω να ολοκληρωθει αυτο το μισο και μετα...

Τα χρονικα παραδοξα και τα time loops ειναι η αδυναμια μου στην επιστημονικη φαντασια... Απο αυτην την αποψη δεν με κουραζει ο Μοφατ, βρισκω ομως φυσιολογικο καποιοι να εχουν αρχισει να βαριουνται... Εγω οσα τετοια και να δω δεν τα βαριεμαι...

Ομως στην 5η σεζον και στο Χριστουγενιατικο διεκρινα μια αδυναμια που δεν εχει να κανει με τον Μοφατ, αλλα με την παραγωγη. Εχω την αισθηση οτι το budget εχει πεσει σε σχεση με τις προηγουμενες σεζον. Νομιζω επισης οτι δεν ειναι τυχαιο οτι η σειρα εσπασε σε 2 υπο-σεζον (εαρινη- φθινοπωρινη). Προφανως η οικονομικη κριση της χτυπησε την πορτα...

Το ιδιο συμβαινει και με αλλες σειρες που βλεπω... π.χ. το Σπαρτακους περισι ειχε 12 επεισοδια και φετος μονον εξι, το the walking dead ξεκινησε με μολις 6 κλπ...

Νομιζω οτι η οικονομικη κριση εχει αρχισει να φαινεται στις σειρες....

oasic1988
12 Μαΐου 2011, 20:01
Το ιδιο συμβαινει και με αλλες σειρες που βλεπω... π.χ. το Σπαρτακους περισι ειχε 12 επεισοδια και φετος μονον εξι, το the walking dead ξεκινησε με μολις 6 κλπ...

Νομιζω οτι η οικονομικη κριση εχει αρχισει να φαινεται στις σειρες....

επίσης το ότι θα επιστρέψουν με 12άρες και 13άρες σεζόν τα spartacus & walking dead, επιβεβαιώνει την πρόβλεψη ότι αρχές 2012 θα βγούμε όλοι από την κρίση.

bill667
12 Μαΐου 2011, 21:02
επίσης το ότι θα επιστρέψουν με 12άρες και 13άρες σεζόν τα spartacus & walking dead, επιβεβαιώνει την πρόβλεψη ότι αρχές 2012 θα βγούμε όλοι από την κρίση.

Ας δουμε πρωτα τι σεζον θα ειναι αυτες, διοτι οπως προειπα και η 13 επεισοδιων πεμπτη σεζον του δοκτορ δεν ηταν απο τις καλυτερες σε budget... επισης παιζει ρολο η εξοικονομιση χρηματων απο τις 6ρες για να πανε στις 13αρες... Η τηλεοραση εχει περισσοτερους τροπους να ελισσεται απο τον απλο κοσμακη...

Σχετικα με την προβλεψη το αντιπαρερχομαι ως ανυποστατη φημη... δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο...

arwyn
12 Μαΐου 2011, 21:33
Το σπασιμο στη μεση του Doctor Who, εξι και μετα εφτα επεισοδια, δεν εχει τοσο να κανει με την οικονομικη κριση οσο με δυο αλλα πραματα:

1. Ο Μοφφατ επρεπε να βρει χρονο να γραψει και να ειναι παρων στη δευτερη σαιζον του Sherlock. Εκεινα ομως τα γυρισματα και το promotion θα επεφτε πανω στο DW αν το DW θα πηγαινε μονοκομματο. Το κοψανε οποτε στα δυο για να βολευτουν. :)

2. Ισως ειναι κακιουλα αυτο, αλλά ητανε το πρωτο που σκεφτηκαν πολλοι, πειτε τους κακοι: Περσι, το δευτερο μισο του DW δεν πηγε τοσο καλα απο θεαματικοτητες, ειχανε πεσει πολυ. Ριξανε το φταιξιμο στον καλο καιρο και τα αντιπαλα προγραμματα. Με το που ανακοινωθηκε το "σπασιμο", καποιοι ειπανε οτι ετσι γλιτωνουνε τον καλο καιρο αφενος, και αφετερου εχουνε μια πρεμιερα, ενα φιναλε και αλλη μια πρεμιερα κι αλλο ενα φιναλε (εις διπλουν τα βαρβατα) για να κρατανε το ενδιαφερον αμειωτο. Πονηρη χειραγωγηση του κοινου. :twisted:

Εμ... προσωπικα τεινω να πιστευω οτι και οι δυο λογοι ισχυουν. Ποτέ δεν ειχε σπασει στη μεση η σειρα και αυτο ανακοινωθηκε και αποφασιστηκε πολύ μετα το φιναλε της 5ης σαιζον, κατι που το βρηκα υποπτο. Εξαγριωσε μαλιστα αυτη η αποφαση τους φαν του "Merlin" (μαζι τους κι εμενα :mad: ), διοτι ακομη δεν ξερουμε αν για χαρη του κανακαρη Δοκτορα, η τεταρτη σαιζον Μερλιν θα σπρωχτει περα απο την συνηθισμενη εναρξη τον Σεπτεμβρη. Για να δουμε....

Υ.Γ.
Χμμ.... χρημα.... Το DW χρηματοδοτειται περισσοτερο απο το BBC. Το Merlin λιγο περισσοτερο απο ευρωπαϊκη εταιρια. Το DW εσπασε στη μεση, το Merlin εκει που ειπανε να την κανουνε 10αρα την 4η σαιζον, τελικα την δωσανε πληρη 13αρα με την 5η σαιζον ηδη σχεδον σιγουρη. Τι σημαινει αυτο αραγε; :???:

maryo
13 Μαΐου 2011, 05:20
αν μη τι αλλο μπραβο στο Μοφατ γιατι μας εχει κανει να μιλαμε για τη δουλεια του (ειτε θετικα ειτε αρνητικα) σε τετοιο βαθμο...

τωρα οσο για τις θεαματικοτητες ναι εχουν πεσει (λογικα για τους λογους που εχουμε αναλυσει πιο πανω) αλλα μην φερνουμε κ την καταστροφη,ακομα το προγραμμα παραμενει ενα απο τα πιο δημοφηλη στην αγγλια...την προηγουμενη σεζον ο Doctor δεν αγγιξε τη κατωτερη τηλεθεαση που εχει σε επεισοδιο (The Satan Pit σεζον 2) ομως ειχε για πρωτη φορα τοσες σερη μετριες-χαμηλες τηλεθεασεις με αποκορυφομα το τελευταιο επισοδειο που ηταν σε τηλεθεαση το χειροτερο φιναλε των τελευταιων 5 σεζον...

στην αγγλια η σειρα φαινεται να χανει κοινο χωρις να κερδιζει μεγαλο μερος καινουργιων τηλεθεατων...αντιθετα πιστευω οτι η κινηση του bbc να πονταρει στην αμερικη ειναι μια καλη κινηση γιατι εκει μπορει να κερδισει κοινο...ο Μοφατ νομιζω ταιριαζει περισσοτερο στο αμερικανικο κοινο απο οτι στο αγγλικο για το οποιο ο Doctor ειναι μια οικογενειακη σειρα που εχουν συνηθησει να ειναι καπως...

24-400
13 Μαΐου 2011, 06:19
Βλέπω σε λίγο καιρό να το ....''διασκευάζουν'' οι Αμερικάνοι :lipsseale

arwyn
13 Μαΐου 2011, 14:42
Βλέπω σε λίγο καιρό να το ....''διασκευάζουν'' οι Αμερικάνοι :lipsseale

Μπα, δεν νομιζω. Το DW ειναι χρονια ολακερα στο κουρμπετι, αμιγως βρετανικο, δεν επιδεχεται διασκευη. Οι Αμερικανοι, για να τους περασει, πηρανε το Torchwood και ησυχασαν.

berlo
13 Μαΐου 2011, 14:43
Δεν θα ξεπέσει ο Doctor. Για την ακρίβεια διανύει την καλύτερη περίοδό του. Και αν χάσει κάποιο κοινό επειδή δεν υπάρχουν πλέον τα αστεία παιδικά σενάρια του Davis, δεν έγινε και τίποτα. Θα κερδίσει από αλλού.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι διανύει την χειρότερη, αλλά συμφωνώ ότι δεν πρόκειται να ξεπέσει ποτέ.

Ψιλοάσχετο αλλά παραθέτω ενδεικτικά τα ratings σε millions viewers από http://www.shannonsullivan.com/drwho/index2.html. Δε γνωρίζω κατά πόσο είναι σωστά ή όχι.

Series 1

"Rose" 10.8m
"The End of the World" 8.0m
"The Unquiet Dead" 8.9m
"Aliens of London" 8.9m
"World War Three" 8.0m
"Dalek" 8.6m
"The Long Game" 8.0m
"Father's Day" 8.1m
"The Empty Child" 7.1m
"The Doctor Dances" 6.9m
"Boom Town" 7.7m
"Bad Wolf" 6.8m
"The Parting of the Ways" 6.9m

"The Christmas Invasion" 9.8m

Series 2

"New Earth" 8.6m
"Tooth and Claw" 9.2m
"School Reunion" 8.3m
"The Girl in the Fireplace" 7.9m
"Rise of the Cybermen" 9.2m
"The Age of Steel" 7.6m
"The Idiot's Lantern" 6.8m
"The Impossible Planet" 6.3m
"The Satan Pit" 6.1m
"Love & Monsters" 6.7m
"Fear Her" 7.1m
"Army of Ghosts" 8.2m
"Doomsday" 8.2m

"The Runaway Bride" 9.4m

Series 3

"Smith and Jones" 8.7m
"The Shakespeare Code" 7.2m
"Gridlock" 8.4m
"Daleks in Manhattan" 6.7m
"Evolution of the Daleks" 7.0m
"The Lazarus Experiment" 7.2m
"42" 7.4m
"Human Nature" 7.7m
"The Family of Blood" 7.2m
"Blink" 6.6m
"Utopia" 7.8m
"The Sound of Drums" 7.5m
"Last of the Time Lords" 8.6m

"Voyage of the Damned" 13.3m

Series 4

"Partners in Crime" 9.1m
"The Fires of Pompeii" 9.0m
"Planet of the Ood" 7.5m
"The Sontaran Stratagem" 7.1m
"The Poison Sky" 6.5m
"The Doctor's Daughter" 7.3m
"The Unicorn and the Wasp" 8.4m
"Silence in the Library" 6.3m
"Forest of the Dead" 7.8m
"Midnight" 8.1m
"Turn Left" 8.1m
"The Stolen Earth" 8.8m
"Journey's End" 10.6m

"The Next Doctor" 13.1m
"Planet of the Dead" BBC1 9.5m HD 205k
"The Waters of Mars" BBC1 9.9m HD 376k
The End of Time
Episode 1 BBC1 11.6m HD 470k
Episode 2 BBC1 11.8m HD 482k

Series 5

"The Eleventh Hour" BBC1 9.6m HD 494k
"The Beast Below" BBC1 7.9m HD 494k
"Victory of the Daleks" BBC1 7.8m HD 381k
"The Time of Angels" BBC1 8.1m HD 461k
"Flesh and Stone" BBC1 8.0m HD 476k
"The Vampires of Venice" BBC1 7.3m HD 398k
"Amy's Choice" BBC1 7.1m HD 485k
"The Hungry Earth" BBC1 6.0m HD 480k
"Cold Blood" BBC1 7.0m HD 449k
"Vincent and the Doctor" BBC1 6.3m HD 471k
"The Lodger" BBC1 6.0m HD 464k
"The Pandorica Opens" BBC1 5.4m HD 635k
"The Big Bang" BBC1 6.1m HD 500k

"A Christmas Carol" BBC1 + HD 12.1m

Series 6

"The Impossible Astronaut" BBC1 + HD 8.9m
"Day of the Moon" BBC1 + HD 7.3m
"The Curse of the Black Spot" BBC1 + HD 6.2m

Το 2.2 είναι το επεισόδιο με τη βασίλισσα Victoria(πόρωση με τα βασιλικά οι Άγγλοι:) ),το 4.7 με την Agatha Christie.
Και φυσικά μεγάλη τηλεθέαση τα επεισόδια με Kylie Minogue και Michael Gambon.
Update:Δεν με επηρεάζουν τα ratings σε σειρές (γκουχου Fringe,Firefly γκούχου) ,τα έβαλα ενδεικτικά για οποιονδήποτε ενδιαφέρει και χάριν της συζήτησης.

Υ.Γ.1 Για πίνακας πήγαινε αλλά δε μου βγήκε…
Υ.Γ.2 Οι ενστάσεις μου οσον αφορά την παρούσα σειρά δε σχετίζονται καθόλου με τα time loops και την πολυπλοκότητα της υπόθεσης.Ειμαι από αυτούς που αντί να αποφεύγουν τη διάσπαση της συνεχής χρονικής ροής πάντα την αποζητώ σε σειρές/ταινίες.Οι αντιρρήσεις μου έγκεινται στους χαρακτήρες που επενδύουν τα χρονικά παράδοξα,τα εναλλακτικά σύμπαντα και οτιδήποτε sci-fi πλοκή υπάρχει.

Stinkfist
13 Μαΐου 2011, 15:13
Εννοώ την καλύτερη περίοδό του δημιουργικά και καλλιτεχνικά. Τώρα αν έχουν καλύτερα ratings τα γελοία επεισόδια με Σλιδίνς, Σάιμπερμενς, Ντάλεκς, the end of time κτλ δεν μ' ενδιαφέρει και πολύ. :)

rahoula
17 Μαΐου 2011, 17:12
Καπως spoiler free review για το The Rebel Flesh
http://www.denofgeek.com/television/889038/doctor_who_the_rebel_flesh_spoilerfree_review.html

Bouzouxis7
20 Μαΐου 2011, 20:52
Moffat...8)

Το σενάριο, βασισμένο, φυσικά, στο διάσημο ευρωπαϊκό κόμικ του Ζορζ Ρεμί, έχουν επιμεληθεί οι Στίβεν Μόφατ (''Doctor Who''), Τζο Κόρνις και Έντγκαρ Ράιτ (''Shaun of the Dead'', ''Σκοτ Πίλγκριμ''), ενώ η ταινία κινηματογραφήθηκε με τις μεθόδους του πιο εξελιγμένου 3-D digital animation (WETA)!
(http://www.sport-fm.gr/article/476237)

maryo
28 Μαΐου 2011, 23:44
91vVpqQ-b0E

T6b1P7fKw5Y

:???:
http://28.media.tumblr.com/tumblr_llxb2gGbl81qb3oyuo1_500.jpg

Bouzouxis7
29 Μαΐου 2011, 08:58
Αποπανε μας κανεις πλακα ετσι;;;;

ΘΑ ΕXEI TENANT;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

maryo
29 Μαΐου 2011, 16:25
για το δευτερο μισο της σεζον δεν ξερουμε σχεδον τιποτα...το καστ για το 6x13 μονο σαν φημη μπορουμε να το δουμε,ετσι για να εχουμε να λεμε...τωρα αν θα επιβεβαιωθει ποτε δε ξερεις...

Οσο για το τρειλερ του επομενου

μαλιστα, το καναμε τελικα σαπουνοπερα το θεμα. Εγγυος η Amy και της κλεβουν τον μωρο. Okaaaaaaay.....

μ'αρεσουν οι σαπουνοπερες :p ...περα απο την πλακα ελπιζω να μη καταστρεψουν την ταυτοτητα της River Song που ειναι ο αγαπημενος μου χαρακτηρας αυτη τη στιγμη στη σειρα...απο εκει κ περα ολα τ'αλλα τ'αντεχω...

Bouzouxis7
29 Μαΐου 2011, 16:38
Ελατε πειτε την αληθεια...Σε ολους τους αρεσει,ή εστω ειναι σημπαθης χαρακτηρας η ριβερ σονγκ,γιατι ειναι ο μονος χαρακτηρας που μας συνδεει με τον τενναντ....:P

arwyn
29 Μαΐου 2011, 18:27
Ελατε πειτε την αληθεια...Σε ολους τους αρεσει,ή εστω ειναι σημπαθης χαρακτηρας η ριβερ σονγκ,γιατι ειναι ο μονος χαρακτηρας που μας συνδεει με τον τενναντ....:P

Την Ριβερ την συμπαθησα πολυ απο την αρχη. Δεν ειναι λιγο να δινεις τη ζωη σου για καποιον που αγαπησες τοσο πολυ. Τωρα, οσον αφορα το μεγα speculation/spoiler που κυκλοφορει γι'αυτην

οτι δηλαδη ισως ειναι η κορη της Έιμυ και του Ρορυ, ή και το κοριτσακι που αναγεννηθηκε στο δευτερο επεισοδιο

θα περιμενω να δω πώς θα το δωσει ο Μοφφατ.

Παντως, εμμενω στην αποψη μου οτι ο Ενδεκατος μου ειναι ασυμπαθιστος τελειως, η Έιμυ επισης, ο Ρορυ κααααπως τρωγεται, και ναι, εχω την περιεργεια να δω τελικα ποια ειναι η Ριβερ.

Παρεπιπτοντως να πω οτι το πειρατικο επεισοδιο απλα δεν το ειδα καθολου, το Rebel Flesh το ειδα σε fast forward φαση γιατι το βαριομουνα και το Almost People επισης. Με βλεπω και το επομενο να το βλεπω επι τροχαδην και δη μονο τις σκηνες με τη Ριβερ.

:innocent:

lapo
29 Μαΐου 2011, 20:59
εγω παλι δεν καταλαβα ποτε αραγε απηγαγαν την Ειμυ. υποθετω μαλλον μετα την 5η σαιζον.και τωρα ο ντοκτορ ξερει οτι πεθανε. και υποθετω οτι η Ριβερ μπορει να ειναι η κορη της ειμυ που την απηγαγαν γιαν να κανει κακο στον Ντοκτορ. Υποθετω δεν ξερω. υπομονη μεχρι το Σαββατο.

harrypotter
30 Μαΐου 2011, 02:51
arwyn k emena den mou poliarese o 11os mexri to Christmas special apo ekei k pera ton sinithisa k mou aresei para poly :P

rahoula
30 Μαΐου 2011, 04:23
Πριν απο λιγο μιλησα με καποιον που πηγε στο Collectormania κ μ ειπε απο πολυ εγκυρες πηγες οτι ..... O Matt Smith θα μεινει κ για τον 7ο κυκλο σιγουρα (οχι οτι δεν το ξεραμε) κ οτι η Karen κ ο Arthur θα φυγουν στο τελος του 6ου. Επισης μ ειπε κ μερικα για το επομενο επ, σχετικα με την ταυτοτητα της River που επιβεβαιωνει αυτο π προαναφερατε εδω ;) Γενικα τιποτα καινουριο αλλα καλο ειναι να υπαρχει και confirmation :D

nickoleta
31 Μαΐου 2011, 21:19
Εγώ πιστεύω ότι
Απήγαγαν την Έιμι τους 2 μήνες που ήταν στην Αμερική.
Επίσης
Την απήγαγαν επειδή έχει πάρε δώσε με έναν Time Lord οπότε δεν είναι σαπουνόπερα:P

Matt Smith and head-writer Steven Moffat have hinted that there will be an enormous game changing cliff-hanger in Series 6 with the love-triangle between the Doctor, Amy and Rory. “It’s an enormous game-changing cliff hanger, you will gasp in astonishment at the true nature of the Doctor’s relationship with Amy and you will cry out in horror as Rory tumbles into a tragic mistake” says Steven Moffat.

Για να δούμε!Επίσης διάβασα ότι την αληθινή ταυτότητα της Ρίβερ θα την ανακαλύψουμε στα τελευταία λεπτά του επεισοδίου.
Παίζει να είμαι η μόνη που αγαπάει Matt Smith?:P

arwyn
1 Ιουνίου 2011, 09:13
Κατα τη γνωμη μου παντα, ο Ματ Σμιθ δεν εχει ουτε το 1/10 του ταλεντου του Ντεηβιντ Τενναντ. Ο Δεκατος Δοκτορας μπορουσε με ενα βλεμμα του να κανει ολους να παγωσουνε στη θεση τους. Ποσες φορες το εκανε αυτο ο Ενδεκατος ε; Δεν εχει τη δυναμη να καθηλωνει.

Πχ.

O2y5yFmHnjs

Μοφφατ σεναριο και το παραπανω. Βλεπετε ομως τη διαφορα;

"Don't play games with me! You just killed someone I liked, that is not a safe place to stand. I'm the Doctor and you're in the biggest library in the universe. Look me up."

Απλα :respect: :worthy:

Τι το εβαλες το παραπανω κλιπ. βρε Μπουζουξη.... αααχχχ.... Θα με παρουν τα ζουμια.... :*(

Stinkfist
5 Ιουνίου 2011, 02:33
Ακολουθει λιγο σκληρη κριτικη....

Ή και γραφική κριτική. Όπως το βλέπει κανείς. :)

arwyn
5 Ιουνίου 2011, 03:47
Ή και γραφική κριτική. Όπως το βλέπει κανείς. :)

Οπως και να 'χει, σκληρα/γραφικα/καυστικα, δυστυχως (ή ευτυχως) αυτη ειναι οριστικα η τελευταια κριτικη μου.

Εμενα για να μαθω ποια ειναι η Ριβερ. Το εμαθα.

Αντιο "Doctor Who"... :(

Stinkfist
5 Ιουνίου 2011, 04:13
Δηλαδή λες ότι οριστικά δεν θα ξαναδιαβάσουμε "κριτικές" γεμάτες εμπάθεια και δακρύβρεχτα μηνύματα για τη φυγή Tennant? Νομίζω πως θα πέσω σε κατάθλιψη.

arwyn
5 Ιουνίου 2011, 10:12
Δηλαδή λες ότι οριστικά δεν θα ξαναδιαβάσουμε "κριτικές" γεμάτες εμπάθεια και δακρύβρεχτα μηνύματα για τη φυγή Tennant? Νομίζω πως θα πέσω σε κατάθλιψη.

Αυτη η λεπτη γραμμη μεταξυ χιουμορ και ειρωνειας (δεν) θα μου λειψει.

Η ουρα για συνταγογραφηση Zanax αρχιζει απο δω. Αρχιστε με ενα την ημερα το πρωι και αν συνεχισουν τα συμπτωματα, παρτε και ενα το βραδυ για καλυτερο υπνο.

Bouzouxis7
8 Ιουνίου 2011, 13:24
Tι μου λες; Θα γραψει και ο Pratchett επεισοδειο;;...Μακαρι..Πραγματικα τον παω πολυ τον τυπο..!!

dw fan
11 Ιουνίου 2011, 11:03
Η σειρά πρέπει να μεταονομαστεί από doctor who σε moffat who

lost_vet
11 Ιουνίου 2011, 16:14
πολυ λετε οτι ο τεναντ ηταν καλυτεροσ απο τον σμιθ...εχω πιστευω οτι ο τεναντ ηταν χαλια σαν ηθοποιος δεν με επειθε καθολου αντιθετα παω παρα πολυ τον ματ σμιθ και πιστευω οτι εχει φοβερο στιλακι!!!

Bouzouxis7
11 Ιουνίου 2011, 19:15
Γενικα σαν ηθοποιος,θα συμφωνησω ισως και γω,οτι ο σμιθ ειναι καλυτερος του τενναντ...Αλλα,για μενα..Το να βλεπω τον τενναντ και να λεω: "να,ο δοκτωρ"..Αυτο ο σμιθ δεν το χει καταφερει..Και νομιζω οτι ηδη εχω δει αρκετα επεισοδεια με τον σμιθ σαν δοκτωρα..Εχουμε περασει το σταδιο "προσαρμογης"...Και ναι μεν τον εχω συνιθισει, αλλα αμα τον δω σε αλλη ταινια,δεν θα μου φανει αφυσικο να παιζει αλλο ρολο πλην του ντοκτορ..Αντιθετως ο τενναντ,που μαλιστα θα παιξει στο fright night, δεν γινεται ρε σεις...Δεν μπορω να χωνεψω οτι παιζει καποιον αλλον ρολο εκτος απο τον ντοκτορ..Θα βλεπω την ταινια και θα περιμενω να ξεπεταχτει κανα ταρντις απο καπου..λολ

Krotalias12
12 Ιουνίου 2011, 03:55
ο david tennant ήταν μακράν ο καλύτερος...για αυτό το ρόλο γεννήθηκε!κυριολεκτικά ;)

Bouzouxis7
12 Ιουνίου 2011, 17:48
Ποσο μα ποσο τελειο σεναριο, αν τελικα γινει πραγματικοτητα...!! (http://doctorwhotv.co.uk/jacks-who-return-discussed-21604.htm)

Rorschach
16 Ιουνίου 2011, 13:15
^^πολλοι παντως οπως εγω πιστευουν πως ο Tennant ειναι απαραδεκτος στις δραματικες σκηνες...

http://plinkplunk.files.wordpress.com/2010/07/crying-david.gif

kKKK
16 Ιουνίου 2011, 14:20
^^πολλοι παντως οπως εγω πιστευουν πως ο Tennant ειναι απαραδεκτος στις δραματικες σκηνες...

Γούστα είναι αυτά. Προσωπικά αυτό που με τραβάει στη σειρά (και γενικά σε σειρές και ταινίες) είναι οι ιστορίες και όχι τόσο η ερμηνείες. Αλλά για μένα προσωπικά ο Τένναντ είναι πολύ δυνατός στις δραματικές σκηνές. Σαφώς το θεατρικό του παρελθόν βοηθάει (αν και υπάρχουν φορές που φραίνεται υπερβολικός ακριβώς λόγω του θεατράλε παιξίματός του)

Για μένα η μεγάλη πατάτα που έκανε ο Μόφατ είναι οτι δεν κράτησε το τραγούδι των Ούντ στις δραματικές σκηνές. Όπως και να το κάνουμε η μουσική είναι ο πιο σίγουρος τρόπος να χειραγωγήσεις τον θεατή και να αναδείξει ένας σκηνοθέτης μια δραματική ερμηνεία απο τον ηθοποιό του.

Τέσπα αυτά είναι λεπτομέρειες. Το στόρυ είναι αυτό που για μένα μετράει και εδώ η 6η σεζόν πήγε πολύ καλά.

lapo
27 Ιουνίου 2011, 00:26
παντως βρηκα υποθεση για τα επομενα επεισοδια της σαιζον απο http://doctorwhotv.co.uk/doctor-who-series-6-autumn-preview-20767.htm

smallville
25 Ιουλίου 2011, 18:01
http://i919.photobucket.com/albums/ad35/Kal_el_84/comic-con-11-logo.jpg
npRQr89Omus
-qWNKd8aM6A
XEclLBkX0d4
n8o35RiLldM
lcA_NAWn97g

sirina
27 Ιουλίου 2011, 22:44
Σημερα ολοκληρωσα την 4η σεζον και λιγο πριν ξεκινησω την Μοφατ εποχη ηρθα να καταθεσω την συνολικη μου αποψη.

Ξεκινωντας απο την πρωτη σεζον, θα πω οτι η σειρα μου αρεσε απο την αρχη, αλλα ολη η σεζον ειχε ευκολιες, παιδιαστικα επ και γενικα ειναι πολυ πολυ μετρια. Ωστοσο, σε ολα τα επεισοδια ειχε κατι που με κρατουσε και την εβλεπα με πολυ ορεξη και κεφι. Τον Εκλεστον σαν Δρ δεν τον συμπαθησα ποτε, δε μου αρεσε καθολου, πολυ υπερβολη. Αυτη ομως που δεν αντεχα ηταν η Ροουζ. Περα απο την βλακοφατσα και τον χαζοχαρουμενο χαρακτηρα ειχε και αυτο το βλεμμα απολυτου ερωτα οποτε εβλεπε τον Δρ που με διαολιζε. βεβαια, στα μεγαλα συν της σειρας ειναι οτι παροτι ουτε σαν επ με τρελαιναν ουτε οι 2 πρωταγωνιστες με αρεσαν, ειχε αυτο το μαγικο κατι που με κρατουσε καρφωμενη.

Στην 2η σεζον ερχεται το απολυτο αγορι, ο θεος, ο ηλιος ο καλοκαιρινος, ο Δρ που δεν νομιζω να ξεπερασω ποτε, ο Τεναντ. Τρομερη φατσα, απιστευτο στυλ, ηθοποιος με δυνατοτητες, δεν επαιζε τον Δρ ηταν ο Δρ. Τον αγαπησα απο την πρωτη στιγμη και μου πεσε τοσο βαρυς ο θανατος του. Υ-πε-ρο-χος και λιγα λεω.
Σε αυτη τη σεζον, η Ροουζ καλυτερεψε, ειχε βεβαια την ιδια βλακοφατσα αλλα ο χαρακτηρας ωριμασε και η σειρα ανεβηκε πολυ σεναριακα. Οπως και στη πρωτη σεζον τα επ με τα νταλεκ και τους σαιμπερμεν ηταν καταγκιοζιλι σκετο και το χειροτερο δεν ειναι οτι καθε φορα εχουν αισχος σεναριο. Το χειροτερο ειναι οτι παντα ειναι ντεμεκ οι τελευταιοι και παντα ειναι οι προτελευταιοι. Πλεον εχω αποδεκτει οτι θα τα βλεπω για παντα οποτε απλα προσευχομαι να μην εχουν διπλο επεισοδιο.

Στην τριτη σεζον, η σειρα ειχε απολυτη βελτιωση ο Τεναντ παρεμενε υπερθεαμα και η Μαρθα ηταν αρκουντως συμπαθητικη. Μετριοτατη ηθοποιος, δεν στεκοταν με την καμια διπλα στον Τεναντ αλλα ολη η σεζον ειχε δυνατα επ οποτε δεν με ενοχλουσε.

Και φτανουμε στην τεταρτη και στην υπεροχη Ντονα. Παροτι ηταν η μεγαλυτερη απο ολες τις κομπανιον, εδεσε τοσο ομορφα με τον Δρ και ηταν η μονη απο τις κοπελες που την ειδαμε να εξελισσεται σε εναν πολυ ομορφο και ωριμο χαρακτηρα. Αλλαζε λιγο λιγο, πολυ στρωτα και στο τελος που ξεχασε τα παντα την εκλαψα οσο και τον Τεναντ. Μου αρεσε παρα παρα πολυ που πηγε με τον Δρ οχι για τα ωραια του τα ματια, αλλα για την χαρα των ταξιδιων και τον αγαπησε σαν φιλο και σαν ανθρωπο. Με ενοχλουσε το τοσο εντονο ερωτικο στοιχειο απο τις πλευρες των κοριτσιων και σε αυτο κατακρινω τους σεναριογραφους. ειναι απολυτως λογικο να ερωτευτεις εναν πολυταξιδεμενο, σοφο, τρελιαρη υπεροχο ανδρα αλλα και στις 2 περιπτωσεις δε το εχτισαν καθολου σωστα απλα μας το πεταξαν και εμεις επρεπε να το δεχτουμε.

Η 4η σεζον ειχε στην αρχη χαζουλικα επ, αλλα απο το επ της Αγκαθα και μετα πηρε τα πανω του και εφυγε, μου αρεσε τρομερα. Ωστοσο, εχω να παρατηρησω οτι ολες οι σεζον ειχαν προβλημα σεναριου. Εκτος απο τα επ του Μοφατ που ηταν κυριολεκτικα απο αλλο πλανητη και κανα 2-3 σε καθε σεζον ολα τα αλλα ειχαν πολυ χαζες ιστοριες και πολλες ευκολιες. Το τελος της 1ης σεζον με την Ροουζ, το τρεχα γυρευε πως εγινε τελος της 4ης αλλα και γενικα διαφορα επ ολοκληρωνονταν χωρις να προσπαθουν να δωσουν μια εστω λογικοφανη εξηγηση. Γιατι ναι μεν, βλεπουμε σειρα φαντασιας αλλα και λιγο να καταλαβαινουμε τι γινεται δεν βλαπτει.

Αυτο που σωζει την σειρα ομως ειναι οι χαρακτηρες. Ακομα και στα πιο ανεκδιηγητα επ, υπηρχαν υπεροχες στιγμες σκιαγραφησης των ηρωων, πολυ χιουμορ, πολυ συγκινηση και προσωπικα μιλωντας καταφεραν να νοιαζομαι τοσο για τους ηρωες και να προσπερνω τις ευκολιες.

Ως προς την 5η σεζον, πολυ αμφιβαλω αν θα μου αρεσει ο Δρ σαν Δρ αλλα ειμαι σιγουρη οτι αν μη τι αλλο μυθολογικα θα ανεβουμε πολλα επ γιατι Ο μοφατ τουλαχιστον αυτο το κατεει καλα. θα μου λειψουν πολυ οι παλιοι χαρακτηρες, μου αρεσαν ολοι, αλλα μια ανανεωση δεν βλαπτει. Ανυπομονω να μαθω περισσοτερα για το σκοτεινο παρελθον του Δρ, ανυπομονω για νεα τσαχπινικα ταξιδια συναντησης με ιστορικες προσωπικοτητες που παντα θα με διασκεδαζουν, ανυπομονω σφοδρα να δω την Ριβερ μα πανω απο ολα περιμενω δυο σεζον με την υπεροχη γραφη του Μοφατ σε συνδυασμο παντα με τους ωραιους χαρακτηρες που ηδη αγαπω.

Τεναντ αγορι μου, θα μου λειψεις.

Bouzouxis7
28 Ιουλίου 2011, 00:19
Oσο αφορα τον νεο δοκτωρα, μην φοβασαι, αργα ή γρηγορα θα τον συνηθισεις...Ευτυχως μπαινει στον ρολο και ειναι ευκολο για μας να τον δουμε ως δοκτωρα..Αν και βεβαια ο τεναντ παραμενει κορυφη...:respect:

Το ολο σεναριο της πεμπτης σιγουρα ειναι πολυ κορυφαιο απο τις προηγουμενες τεσσερις σεζον μαζι..Και αν θυμαμαι καλα ειχε και ενα επεισοδειο με βαν κονγκ...Οχι τιποτα φοβερο, αλλα ηταν βαν κονγ διαολε..Τελειο..:worthy:

koproskylo
31 Ιουλίου 2011, 00:14
76vzfxJRByA

smallville
2 Αυγούστου 2011, 12:59
http://thumbnails34.imagebam.com/14320/f5288c143198801.jpg (http://www.imagebam.com/image/f5288c143198801) http://thumbnails21.imagebam.com/14320/670b66143198804.jpg (http://www.imagebam.com/image/670b66143198804)

MCAK
6 Αυγούστου 2011, 21:52
Συγκεκριμένα ο 4ος. Επεισόδιο: 6x21.YjVzsMyHNco

smallville
10 Αυγούστου 2011, 01:03
http://i919.photobucket.com/albums/ad35/Kal_el_84/Doctor-Who-art_510.jpg

Naelyn
12 Αυγούστου 2011, 07:30
Μολις ειδα το τελευταιο επεισοδιο της 2ης σεζον..

Νομιζω πως μιλαμε για perfect 10, το επεισοδιο ηταν απο την αρχη μεχρι το τελος υπεροχο.
Μακαρι να συνεχισουν και οι επομενες σεζον να εχουν τοσο καλα επεισοδια.

Dalecs vs Cybermen ενταξει τι να λεμε τωρα. Απο το "πιστολιδι" τους μεχρι το trash talking τους, ολα κορυφαια!

Α και για να μη ξεχασω. Η τελευταια σκηνη Rose και Doctor ολα τα λεφτα. Και οι 2 παιξανε αψογα.

Bouzouxis7
12 Αυγούστου 2011, 11:23
Σε ζηλευω που εχεις δει μονο 2 σεζον, και εχεις να δεις αλλες 4 ακομα...

Naelyn
12 Αυγούστου 2011, 22:07
Σε ζηλευω που εχεις δει μονο 2 σεζον, και εχεις να δεις αλλες 4 ακομα...

Χεχε οντως, χαιρομαι που εχω τοσο πολυ ακομα.

Εντωμεταξυ εχει δει κανεις την παλια? Αξιζει να την ψαξω?

smallville
13 Αυγούστου 2011, 01:07
Doctor Who - New Trailer Fall 2011

x97NYxdTFTc

Naelyn
15 Αυγούστου 2011, 05:39
Δε ξερω αν το εχετε ξαναποσταρει αλλα μολις το ειδα και ελιωσα στα γελια. Ο τυπος δε παιζεται. :p

LYVbpCX-2cE

Naelyn
19 Αυγούστου 2011, 03:49
Sorry για το 2πλο post αλλα αυτο ειναι μαλλον ενδιαφερον..

Billie Piper, Freema Agyeman and Catherine Tate all come back for cameo roles in Doctor Who

http://www.mirror.co.uk/celebs/tv/2011/08/17/billie-piper-freema-agyeman-and-catherine-tate-all-come-back-for-cameo-roles-in-doctor-who-115875-23350006/

berlo
19 Αυγούστου 2011, 11:48
Μόνο cameo?Την Billie Piper και την Catherine Tate θα τις ήθελα τουλάχιστον guest αλλά απ'το τίποτα...

Naelyn
22 Αυγούστου 2011, 01:13
Μολις τελειωσα και την 5η σεζον και θα ηθελα να πω καποια πραγματακια. (Και για την 4η)

- O Tennant δεν ειναι ηθοποιος που εκανε το doctor. Ο Tennant ΗΤΑΝ ο doctor. Ο τυπος ειμαι σιγουρος οτι και στο σπιτι του θα ηθελε να τον φωναζουν doctor. Απιστευτος, πηρε το ρολο και τον εκανε οτι ηθελε.

- Το τελος του 2ου The End of Time ηταν εκπληκτικο. Οι Top 2 στιγμες για μενα ηταν

Master εναντιον rassilon. O John Simm στη συγκεκριμενη σκηνη εδωσε ρεστα. One..two..three...FOUR!

Cfyye1rTfdg

Και φυσικα... I don't want to go :( Αντιο ρε Tennant

XQrd44v7Q6w

- Απο κει και περα ομως η σειρα προχωρησε.. Ο Matt Smith εμενα μου αρεσει.
Ειναι ενας καλος ηθοποιος που παιζει τον doctor. Αυτο. Εχουν υπαρξει καλυτεροι και θα υπαρξουν καλυτεροι.

- Τελος θα ηθελα να αναφερθω λιγο σε αυτους που γραφουν τη σειρα. Ειδα προσφατα αρκετα παλια doctor who. Οταν λοιπον κανει regenerate δεν βγαινει αλλος ανθρωπος( νταξει, timelord :P ). Ειναι ο ιδιος με αλλη φατσα και με μερικα διαφορετικα χαρακτηριστικα στον χαρακτηρα. Αυτο ισχυε μεχρι και στην προτελευταια αλλαγη ( Απτον 9 στον 10)
Αλλα στη αλλαγη απο τον 10 στον 11 ειδαμε κατι πρωτογνωρο. Ο doctor αλλαξε ΕΝΤΕΛΩΣ.
Ο 11 πλεον στα ματια μου τουλαχιστον δε μοιαζει με ενα timelord 900 ετων σοφο και "κοσμογυρισμενο".
Περισσοτερο μου μοιαζει με ενα πολυ εξυπνο και διαβασμενο ανθρωπο παρα με timelord.

Ασε που απο τη μια στιγμη στην αλλη ξεχασε donna,rose,master,wilfred, ολους. Δε ξερω γιατι το κανανε ετσι, θεωρω ομως πως ηταν λαθος τους, αλλαξαν εντελως τη σειρα.

Για να σας δωσω να καταλαβαιτε πως το βλεπω πλεον.. Αν συναντουσα τον 10 η καποιον απτους προηγουμενους θα καθομουνα με δεος να ακουσω τι θα μου πουν, αν συναντουσα τον 11 θα τον κερναγα μπυρες. Αυτο ακριβως.

arwyn
22 Αυγούστου 2011, 10:10
- Τελος θα ηθελα να αναφερθω λιγο σε αυτους που γραφουν τη σειρα. Ειδα προσφατα αρκετα παλια doctor who. Οταν λοιπον κανει regenerate δεν βγαινει αλλος ανθρωπος( νταξει, timelord :P ). Ειναι ο ιδιος με αλλη φατσα και με μερικα διαφορετικα χαρακτηριστικα στον χαρακτηρα. Αυτο ισχυε μεχρι και στην προτελευταια αλλαγη ( Απτον 9 στον 10)
Αλλα στη αλλαγη απο τον 10 στον 11 ειδαμε κατι πρωτογνωρο. Ο doctor αλλαξε ΕΝΤΕΛΩΣ.
Ο 11 πλεον στα ματια μου τουλαχιστον δε μοιαζει με ενα timelord 900 ετων σοφο και "κοσμογυρισμενο".
Περισσοτερο μου μοιαζει με ενα πολυ εξυπνο και διαβασμενο ανθρωπο παρα με timelord.

Ακριβως! Αυτο ακριβως ειναι που προσωπικα με απώθησε τελικα απο τον Δοκτορα Μοφφατ/Σμιθ. Δεν βλεπω εναν Timelord 900 ετων, βλεπω μια καρικατουρα. Τα σεναρια εγιναν μεν πολυπλοκα, αλλά οι χαρακτηρες εμειναν ασχεδιαστοι, και χωρις χαρακτηρες να συμπαθω πλεον, νοιαστηκα για τα μυστηρια πλοκης και τις υποσχεσεις φανφαρων και μεγαλειων.

Δεν ειναι κακος παντως ο Ματ Σμιθ σαν ηθοποιος. Ειναι απλα διαφορετικος και πολυ ατυχος που επεσε μετά απο τον μοναδικο Ντεηβιντ Τενναντ που ητανε ο Δοκτορας. Οταν εχεις δει την τελειοτητα, σου κακοφαινεται το ενα βημα πισω.

Χαιρομαι που συμφωνουμε, Naelyn. ;)

Υ.Γ. "The End of Time"... Απλα :respect: :worthy: :cry: Απο τα ωραιοτερα πραματα που εχω δει ποτέ...

Strange Loop
22 Αυγούστου 2011, 13:22
Naelyn σε κερνάω μπύρες.

Naelyn
22 Αυγούστου 2011, 13:45
Ακριβως! Αυτο ακριβως ειναι που προσωπικα με απώθησε τελικα απο τον Δοκτορα Μοφφατ/Σμιθ. Δεν βλεπω εναν Timelord 900 ετων, βλεπω μια καρικατουρα. Τα σεναρια εγιναν μεν πολυπλοκα, αλλά οι χαρακτηρες εμειναν ασχεδιαστοι, και χωρις χαρακτηρες να συμπαθω πλεον, νοιαστηκα για τα μυστηρια πλοκης και τις υποσχεσεις φανφαρων και μεγαλειων.

Δεν ειναι κακος παντως ο Ματ Σμιθ σαν ηθοποιος. Ειναι απλα διαφορετικος και πολυ ατυχος που επεσε μετά απο τον μοναδικο Ντεηβιντ Τενναντ που ητανε ο Δοκτορας. Οταν εχεις δει την τελειοτητα, σου κακοφαινεται το ενα βημα πισω.

Χαιρομαι που συμφωνουμε, Naelyn.

Υ.Γ. "The End of Time"... Απλα Απο τα ωραιοτερα πραματα που εχω δει ποτέ...

Εγω παντως δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα με τον Ματ Σμιθ, αν ο χαρακτηρας ηταν ετσι οπως θα επρεπε να ειναι τοτε θα μιλαγαμε σε διαφορετικη βαση. Ο Σμιθ οπως ειπα και στο προηγουμενο ποστ ειναι καλος.

Αλλα, οταν τωρα βαζεις το doctor να παιζει μπαλα η ξερω γω να χορευει σα καραγκιοζης στον γαμο της Ειμι..ξεπερνας καποια ορια. Γιατι ναι μεν γελασαμε στις συγκεκριμενες σκηνες αλλα αυτο που ειδαμε δυστυχως δεν ειναι το doctor who.

Τεσπα, το εξαντλησαμε, παμε παρακατω..

Bouzouxis7
22 Αυγούστου 2011, 21:29
Να λεμε παλι καλα που δεν ειχαμε κατι πιο ακυρο για τον δοκτωρα...Και απο την στιγμη που επρεπε καποτε να αλλαξει ο ηθοποιος πεσαμε σε κατι καλο..

Λογικο να χουμε δεθει ή αντικειμενικα για πολλους ο τεναντ να ναι κορυφη, αλλα παλι καλα που και ο επομενος δοκτωρας, το εχει το δοκτωριλικι..

Εγω παντως, αυτη την εμπιστοσυνη που βγαζει ο δοκτωρ, οτι και καλα ειναι εξυπνος, εχει σχεδια για τα παντα, κτλ κτλ μου την βγαζει και ο σμιθ..Ναι μεν ειναι για μπυρες, αλλα το χει και το τσαι...:P

Αντε, στις 27 δεν εχουμε πρεμιερα;;;; Θελουμε να δουμε χιτλερ λεμενς...:grin:

Και μαλλον πρεπει να κανουμε μια επαναληψη στο πρωτο μισο της εκτης, γιατι εχουμε χασει την μπαλα..Κατι τα μπανια, κατι το τορτσγουντ, κατι λιγο απο ολα, ξεχασαμε τι γινεται...

smallville
23 Αυγούστου 2011, 19:47
There have been reports of budget cuts being behind the BBC’s decision not to air a full season of Doctor Who during 2012—

Absolute nonsense. First of all, we are airing in 2012. The only thing that’s happening is that we’re moving a bit later...There’s lots of reasons for that that will become clear quite soon...It is certainly not a reduced episode count. Do you think the BBC would really let that happen? With an average audience of 10 million?…Doctor Who’s international profile is huge. It’s never been more successful. You’re not going to reduce a show like this. The opposite is going to happen, in fact.

Source: Full Interview @ TheDailyBeast

maryo
24 Αυγούστου 2011, 16:33
εχουν βγει ολοι οι τιτλοι για τα επεισοδια του δευτερου μισου οποτε εχουμε...
Let's Kill Hitler - 27 August 2011
Night Terrors - 3 September 2011
The Girl Who Waited - 10 September 2011
The God Complex - 17 September 2011
Closing Time - 24 September 2011
The Wedding of River Song - 1 October 2011

elliest_5
10 Σεπτεμβρίου 2011, 22:24
@Naelyn: ναι αμε, ο,τι θες ;)

Λοιπον, δε θελω να προκαταλάβω κανέναν για το νέο επεισόδιο, γι 'αυτό δε θα πω άμεσα τη γνώμη μου γιατί είναι αρκετά έντονη.

Για όποιον δεν τον πειράζει, απλά αντιγράφω τους τίτλους των πρώτων θρεντ που ανοιχτηκαν στο imdb αμέσως μετά την προβολή του επεισοδίου, γιατί είναι αρκετά ενδεικτικοί

"Finally, a Good episode"
"That was superb"
"Right, OK, who cried?"
"Who cried?"
"Proper old Skool episode"
"The girl who waited one of the best episodes ever"

Doctor_who_
13 Σεπτεμβρίου 2011, 22:49
http://www.youtube.com/watch?v=WZa205IOAeo&feature=player_embedded Επικό.....

Naelyn
13 Σεπτεμβρίου 2011, 23:51
Οντως καλο, ειδικα αν ειχε και το ι dont want to go θα ηταν τελειο :p

elliest_5
14 Σεπτεμβρίου 2011, 00:01
http://www.youtube.com/watch?v=WZa205IOAeo&feature=player_embedded Επικό.....

Ωραίο - θα με επηρέαζε πιο πολύ βέβαια αν δεν είχε τόση cheesiness το τελευταίο επεισόδιο του 10 (κι αν δεν παρουσιαζόταν με τόση έπαρση ο χαρακτήρας: έχω δει και τις 9 on-screen regenerations και είναι ο μόνος Doctor που το παίρνει τόσο βαριά, αφού ξέρει ότι δεν πρόκειται να πεθάνει, γιατί κανει έτσι; γιατί πιστεύει ότι στην τρέχουσα μορφή του είναι πιο γ@μ@τος από ποτε - ψωνάρα! :P:lol:)

Παρόμοιου στυλ βίντεο - και με υψηλότερης ποιότητας στόριλάιν: http://www.youtube.com/watch?v=9svsIFA2F5U :*(

^^PS: fanmade προφανώς και προ-Let's Kill Hitler

Naelyn
14 Σεπτεμβρίου 2011, 00:16
Ωραίο - θα με επηρέαζε πιο πολύ βέβαια αν δεν είχε τόση cheesiness το τελευταίο επεισόδιο του 10 (κι αν δεν παρουσιαζόταν με τόση έπαρση ο χαρακτήρας: έχω δει και τις 9 on-screen regenerations και είναι ο μόνος Doctor που το παίρνει τόσο βαριά, αφού ξέρει ότι δεν πρόκειται να πεθάνει, γιατί κανει έτσι; γιατί πιστεύει ότι στην τρέχουσα μορφή του είναι πιο γ@μ@τος από ποτε - ψωνάρα! :P:lol:)

Παρόμοιου στυλ βίντεο - και με υψηλότερης ποιότητας στόριλάιν: http://www.youtube.com/watch?v=9svsIFA2F5U :*(

^^PS: fanmade προφανώς και προ-Let's Kill Hitler

Μιας και εχεις τους εχεις δει ολους.. Ποιος doctor ειναι ο αγαπημενος σου?

elliest_5
14 Σεπτεμβρίου 2011, 12:42
Μιας και εχεις τους εχεις δει ολους.. Ποιος doctor ειναι ο αγαπημενος σου?
Αχ, δεν ξέρω, δυσκολεύομαι να διαλέξω:Ο 2ος μάλλον είναι ο πιο αγαπημένος μου απ' τους παλιούς -έχει όλα τα χαρακτηριστικά σε πολύ καλές αναλογίες (περίεργος τύπος και ενθουσιώδης και με τη σκοτεινή του πλευρά), μετά κι o 1oς, που είναι ο πιο στριμένος, αλλά είναι απολαυστικός, και σίγουρα κι ο 7ος, που βγάζει τη σκοτεινή πλευρά πιο έντονα απ' τους άλλους.

Αυτός που δε μου πολυαρέσει είναι ο 3ος - και οι ιστορίες του είναι λίγο βλακείες γιατί στις περισσότερες είναι εγκλωβισμένος στη γη και δεν ταξιδεύει σε άλλους πλανήτες, ο 4ος είναι κι αυτός λίγο ψωνάρα σαν το 10ο, ο 5ος είναι γλυκούλης αλλά λίγο υποτονικός κι ο 6ος είναι αλλα'ντ'άλλα και υπερβολικά νευρώδης. Τον 8ο δεν τον συζητάω καν γιατί την ταινία τη βρίσκω απαράδεκτη (αυτός ήταν καλός doctor, αλλά τι να τον κάνεις, η ταινία αμερικανιά μπλιαχ)

Τους καινουριους τους αγαπάω πολύ και κάθε φορά ο "τρέχων" Doctor ήταν ο αγαπημένος μου: και τον 9 τον έβρισκα τέλειο, ο 10 ήταν φυσικα ο σουπερσταρ, ο πιο...γλυκοαίματος απ τους 3 και τώρα ο 11ος το έχει πιάσει τέλεια - λένε οτι θυμίζει το 2ο στο στυλ και νομίζω οτι το βλέπω κι εγώ και γι' αυτό μ' αρέσει τόσο - το μόνο που μ' εκνευρίζει λίγο είναι που σε κάποιες κινήσεις και υφάκια επαναλαμβάνεται.

χοντρικά μια κατάταξη - αλλά όχι αυστηρή (και εννοείται δεν εχω δει όλες τις ιστοριες του classic who - είναι ατελείωτες!)

2ος & 11ος
10ος
1ος & 7ος
4ος & 9ος
5ος
8ος
6ος
3ος

Doctor_who_
16 Σεπτεμβρίου 2011, 22:58
Αν και τώρα που το σκέφτομαι θα μπορούσε να επιστρέψει ο 10ος γιατί Άμα θυμάστε στο τελευταίο επεισόδιο της σαιζόν 4 είχε δημιουργηθεί ακόμα ένας 10ος ο οποίος είχε πάει με την ρόουζ στο παράλληλο σύμπαν.....

lapo
22 Σεπτεμβρίου 2011, 01:30
οντως ειναι αληθεια για τους Pond. στην 7η δεν θα ειναι

elliest_5
22 Σεπτεμβρίου 2011, 12:29
Που το άκουσες αυτό? Γιατί εγώ έχω ακούσει το αντίθετο. Η ίδια η Gillan στο ComicCon είπε ότι θα παραμείνει για την 7. Απλώς κάπου αλλού διάβασα ότι δε θα ναι full-time companions αλλά αυτό δεν είναι επιβεβαιωμένο...
Εγώ δε θα λεγα όχι σε μια αλλαγή φρουρας πάντως, 2 χρόνια στο Tardis είναι αρκετά, ειδικα όταν τα γεγονότα αρχίζουν να επηρεάζουν τη ζωή τους, οι companions καλύτερα να φεύγουν (κι αφού το storyline τους έχει ολοκληρωθεί κάπως)

kKKK
26 Σεπτεμβρίου 2011, 02:01
Είδα το 6x12. Χαλαρό επεισόδιο που συνδύαζε χαβαλέ και συνγκίνηση. Η ιστορία του δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο (απλό αυτοτελές επεισόδιο).

Χάρηκα που ξαναείδα τον Craig. Μου είναι πολύ συμπαθής. Πιό συμπαθής κι απο τους Πόντ. Αν και μου άρεσε κι η σκηνή που μας έδειξε τί απέγιναν κι αυτοί. Μου φαίνεται οτι τελικά αν τους ξαναδούμε θα είναι μόνο οι "παρελθοντικοί" εαυτοί τους.

Το τελευταίο πεντάλεπτο που ασχολήθηκε με το κεντρικό story arc τα έσπασε. Πραγματικά έχω μεγάλη αγωνία για το φινάλε. Κι εδώ τίθεται το ερώτημα: Tί περιμένω απο το φινάλε;

Δεν ξέρω τί θα με ικανοποιήσει περισσότερο, να βρεθεί κάποιος εξυπνακίστικος τρόπος για να τη σκαπουλάρει ο Ντόκτορ ή να πεθάνει στ' αλήθεια. Κι αν πεθάνει τί θα γίνει με τη σειρά;

Ας σκεφτούμε τα εξής:

1) Στην 4η σεζόν (στην ιστορία με τη βιβλιοθήκη) είδαμε το Τέλος της Ρίβερ Σόνγκ. Αυτό όμως δεν μας εμπόδισε να χαρούμε τις περιπέτειές της στην 5η και 6η σεζόν (που στο δικό της timeline διαδραματίζονται χρονικά πριν απο την ιστορία στη Βιβλιοθήκη).

2) Ο Ντόκτορ που θα πεθάνει "αύριο" στη Γιούτα είναι 1103 χρονών. Δηλαδή απο το τέλος του προηγούμενου επεισοδίου πέρασαν για τον Ντόκτορ μας 200 χρόνια. Χρόνια με περιπέτειες που δεν έχουμε δεί. Με πιθανούς κομπάνιονς που επίσης δεν έχουμε δεί.
Αυτό σημαίνει οτι ακόμη κι αν στο 6x13 ο Ντόκτορ πεθάνει θα μπορέσουν να γίνουν πολλές ακόμη σεζόν με τον Ντόκτορ (Ματτ Σμίθ) που θα καλύπτουν χρονικά τα 200 αυτά χρόνια. Στο κάτω κάτω δεν θα είναι η πρώτη φορά που ο "time lord" Μόφατ θα παίξει με το χρόνο και τη μη γραμμική αφήγηση.

3) Κι αν ο Ματτ Σμιθ του χρόνου πει: "Ως εδώ ήταν δε θέλω να κάνω τον Ντόκτορ" , τί θα συμβεί; Θα σταματήσει η σειρά;
Όχι βέβαια. Θα μπορέσουμε να δούμε άλλα incarnations του Ντόκτορ που δεν έχουμε δεί. Στο κάτω κάτω όταν λέμε οτι ο Christopher Eccleston ήταν ο 9ος Ντόκτορ, δεν σημαίνει οτι έτσι είναι τα πράγματα. Κανένας Ντοκτορ δεν αυτοπροσδιορίζεται ως 9ος, 10ος κτλ. Αυτά τα λέμε οι φανς μεταξύ μας για να καταλαβαινόμαστε.
Θα μπορούσε μετά τον 8ο Ντόκτορ να υπήρξαν κι άλλα 2-3 incarnations για τα οποία δεν μάθαμε τίποτα (ακόμη). Και όσο για τον "μύθο" των 12 incarnations ο Μόφατ είπε εδώ και καιρό οτι θα τον αγνοήσει ή θα βρεί τρόπο αν χρειαστεί να τον παρακάμψει.

lapo
26 Σεπτεμβρίου 2011, 12:19
καλημερα συμφωνα με νεες πληροφοριες στο http://doctorwhotv.co.uk/
o Moffat αποκαλυπτει ότι ο αστροναυτης που σκοτωνει τον Ντοκτορ στο 1ο επεισοδιο της σαιζον ειναι η Ριβερ. Ορίστε και το link http://doctorwhotv.co.uk/moffat-explains-astronaut-reveal-26608.htm

kKKK
26 Σεπτεμβρίου 2011, 13:14
Eκτός του ότι δεν θέλω να γίνει, επίσης νομίζω ότι δεν θα γίνει κιόλας..

Πρώτον:

Ποιά χρόνια ανάμεσα; Αφού από την αρχή της σεζόν, μέχρι το τέλος, ακολουθούσαμε τον ντόκτορ..Δεν μας έμεινε κανένα κενό στην ζωή του..Εκτός κι αν δεν θυμάμαι κάτι καλά εγώ..!

Και όμως υπάρχει:

Απο τη στιγμή που εγκαταλείπει τους Πόντ μέχρι τη στιγμή που χτυπάει την πόρτα του Κραίγκ έχουν περάσει σχεδόν 200 χρόνια. Αυτό το συμπεραίνω απο το οτι λέει οτι "αύριο" θα πεθάνει και στο 6x01 μάθαμε οτι ο Ντοκτορ που θα πεθάνει είναι 200 χρόνια μεγαλύτερος.
Φυσικά όσο είχε μαζί του τους Πόντς, δε μπορεί να πέρασαν αυτά τα 200 χρόνια γιατί αλλιώς θα είχαν γεράσει και θα είχαν πεθάνει οι Πόντς. Άρα τα χρόνια πέρασαν απο τη στιγμή που τους άφησε και μετά.

Δεν ξέρω αν τελικά ο Μόφατ θα σκοτώσει τον Ντόκτορ ή θα φοβηθεί τις αντιδράσεις των φαν και θα βρεί κάποιον άλλο τρόπο. Αλλά αν θελήσει και να τον σκοτώσει και να συνεχίσει τη σειρά, αυτή είναι η ευκαιρία του.

elliest_5
26 Σεπτεμβρίου 2011, 15:53
Παιδιά δεν παίζει καμία πιθανότητα να πεθάνει κανονικά ο Doctor των 1100+βάλε και η "υπόλοιπη" σειρά να είναι τα ενδιάμεσα 200 χρόνια πολύ απλά γιατί αυτό σημαίνει ότι δε θα μπορεί να υπάρξει 12ος Doctor και η σειρά θα πρέπει να τελειώσει για πάντα όταν αποχωρήσει ο 11. Για τους Βρετανούς η σειρά εχει ιστορικό και εμβληματικό χαρακτήρα, ο Doctor είναι σαν το James Bond - είναι σα να λέτε ότι στην επόμενη ταινία James Bond o 007 θα πεθάνει στο τέλος, αποκλείοντας οποιαδήποτε συνέχεια των ιστοριών του.

Αυτό λοιπόν είναι κάτι που δε θα το έκαναν ποτέ, ειδικά στη νέα σειρά που έχει εγκαταλείψει και το όριο των 12 regenerations που υπήρχε στην παλιά, με την προοπτική να συνεχίζεται η ιστορία στον αιώνα τον άπαντα.

Edit: sorry kKKK, δεν το χα δει αυτό:

3) Κι αν ο Ματτ Σμιθ του χρόνου πει: "Ως εδώ ήταν δε θέλω να κάνω τον Ντόκτορ" , τί θα συμβεί; Θα σταματήσει η σειρά;
Όχι βέβαια. Θα μπορέσουμε να δούμε άλλα incarnations του Ντόκτορ που δεν έχουμε δεί. Στο κάτω κάτω όταν λέμε οτι ο Christopher Eccleston ήταν ο 9ος Ντόκτορ, δεν σημαίνει οτι έτσι είναι τα πράγματα. Κανένας Ντοκτορ δεν αυτοπροσδιορίζεται ως 9ος, 10ος κτλ. Αυτά τα λέμε οι φανς μεταξύ μας για να καταλαβαινόμαστε.
Θα μπορούσε μετά τον 8ο Ντόκτορ να υπήρξαν κι άλλα 2-3 incarnations για τα οποία δεν μάθαμε τίποτα (ακόμη). Και όσο για τον "μύθο" των 12 incarnations ο Μόφατ είπε εδώ και καιρό οτι θα τον αγνοήσει ή θα βρεί τρόπο αν χρειαστεί να τον παρακάμψει.

Και πάλι, πολύ παρακινδυνευμένο και περιοριστικό. Καταρχάς, το ότι είναι ο 11 δεν το λέμε μόνο εμείς - υπάρχουν διάφορες έμμεσες αναφορές, π.χ. "The 11th hour" και κυρίως flashes με τους προηγούμενους 10 (στο 11th hour με τους Atraxi που προβάλλουν τους προηγούμενους 10) όπου θα πρέπει να εξηγηθεί εκ των υστέρων γιατί έλλειπαν οι ενδιάμεσοι.
Αλλά ακόμα κι αν αγνοήσουμε αυτές τις ενδείξεις, οι ενδιάμεσοι Doctors θα έπρεπε να περιοριστούν στην περίοδο του Time War, το οποίο δε δίνει μεγάλη σεναριακή ελευθερία.

Το μόνο πράγμα που θα μπορούσε ίσως να γίνει είναι να ανοίξει ένα μεγάλο storyarc τώρα και να κλείσει σε 2 χρόνια που είναι τα 50 χρόνια. Δηλαδή, να πάρουν κάποια κουλή ριζική απόφαση τώρα διατηρώντας το θάνατο του μελλοντικού 11 και να πάνε για ολοκληρωτικό reboot σε δύο χρόνια, δίνοντας τότε μια λύση στο πρόβλημα με κάποιο νέο σεναριακό εύρημα που θα "ξαναγράφει" το timeline του 11 και θα επιτρέπει την 11η regeneration και την είσοδο του 12.