PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Fringe season 4!

Sakissd
25 Μαρτίου 2011, 03:29
JWFRINGE (http://twitter.com/#%21/JWFRINGE) JOEL WYMAN

Fringe was picked up!!!! Thanks Fringedom!

Update: Fox confirms the renewal and bonus, it is a FULL season 22 episode pick-up.

ΕΤΣΙ ΓΑΜΩ.

aeris_71
25 Μαρτίου 2011, 04:50
bravo fringaraaaaaaaaaaaaa:clapping::clapping::clapping:

tousaki
25 Μαρτίου 2011, 10:59
Fringe full season 4 baby!!!!!!Hell yeah!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sheik
25 Μαρτίου 2011, 11:29
Hell YEAHHHHHHHHHH!!!!!!!!!!

renapap05
25 Μαρτίου 2011, 11:44
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ!!! :dance:
πριν απο περιπου 7 ωρες στο twitter το μονο θεμα συζητησης ηταν η 4η σεζον του Fringe και η φραση FRINGE GOT RENEWED εγινε trending topic!!!!
:respect: στο Fox και σε ολους τους fan της σειρας που εδω και καιρο παλευαν για αυτο! παρακατω καποια σχετικα tweets :grin:

Fox Renews FRINGE ... Now give Anna Torv her Emmy award. Thank you <3

FOX RENEWS #FRINGE (http://twitter.com/#%21/search?q=%23FRINGE). AND YOU BETTER WATCH IT THIS TIME, PEOPLE.

"SO, YOU GUYS. HOW MANY CHARACTERS DO YOU THINK ANNA TORV WILL PLAY IN SEASON FOUR? " LOL. #Fringe (http://twitter.com/#%21/search?q=%23Fringe)

SO happy that Fox renews FRINGE. And a FULL 22 EPISODES at that. This is a huge victory for Friday nights.

Many thanks to @FoxBroadcasting (http://twitter.com/FoxBroadcasting) for their support. We #Fringe (http://twitter.com/#%21/search?q=%23Fringe) fans will continue to support Fox programming in 2011-12.

My trust in Humanity is restored Fox Renews FRINGE #TV (http://twitter.com/#%21/search?q=%23TV) #WINNING (http://twitter.com/#%21/search?q=%23WINNING)

:yahoo:

akrivi_4
25 Μαρτίου 2011, 13:06
Ετσι ρε FRINGARAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!
:yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:
:dance: :dance: :dance: :dance: :dance:
:clapping: :clapping: :clapping: :clapping:

Μωρε μπραβο, επιασαν οι καταρες των τηλεθεατων για το κ%^&καναλο και βαλανε μυαλο εκει μεσα!!!:whip:

gio25
25 Μαρτίου 2011, 13:26
Ναι μωρη Fringαρα!!!!!!
:yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :dance: :dance: :dance: :dance: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping:

Jane1
25 Μαρτίου 2011, 13:34
Υπέροχα νέα.
:yahoo: :dance: :yahoo: :dance: :yahoo: :dance:

giorgospan
25 Μαρτίου 2011, 14:05
Τέλεια νέα πραγματικά. Χάρηκα αφάνταστα όταν το διάβασα. Πραγματικά ευχαριστώ τους ανθρώπους του FOX παρά τα όσα μας έχει κάνει :)

iasonkolak
25 Μαρτίου 2011, 14:18
swstossssssssssssssssssssssss

tasoskratos
25 Μαρτίου 2011, 22:57
:dance: :dance: :dance:
...και τώρα μπορούμε να χαλαρώσουμε

8)

sawyerfan
26 Μαρτίου 2011, 06:45
Πολύ καλή είδηση!!!Είμαι σίγουρη ότι θα μας κρατήσει υπέροχη συντροφιά και την επόμενη season!

tasoskratos
26 Μαρτίου 2011, 09:16
Καλημέρα στην παρέα.
Από χθες όλοι είμαστε χαρούμενοι με την είδηση της 4ης σεζόν.

Επειδή όμως είμαστε παρέα και πρέπει να συζητάμε θα ήθελα να το πάρουμε λίγο ΄΄αλλιώς΄΄ το θέμα.
Πείτε ότι πήγαμε πρωινιάτικα για καφέ και φυσικά η 4η σεζόν είναι το θέμα συζήτησης μας.
Όλοι συμφωνούμε πως θα θέλαμε να δούμε αρκετά πράγματα ακόμη από την σειρά που αγαπήσαμε ιδιαίτερα. Είναι αυτές οι γνωστές ΄΄απαντήσεις΄΄ που ππέπει να χαρακτηρίζουν μια σειρά ΄΄ολοκληρωμένη΄΄.
Εγώ θα βάλω μια διαφορετική παράμετρο, πάντα προς χάρη συζήτησης, για να μην παρεξηγηθώ καθότι ξαναδηλώνω φανατικός του Fringe.:)
Οι περισσότεροι από εμάς έχουμε μια ΄΄πρόσφατη εμπειρία΄΄, με την διαφορά ότι στο Fringe τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά.
Πολλά ανοιχτά μέτωπα ΔΕΝ έχουμε και το ερώτημα παραπέμπει στον αριθμό των επεισοδίων που θα χρειαζόταν για να είμαστε πλήρως καλυμένοι.
Τα επόμενα 5 (συμπεριλαμβανομένου και του σημερινού που δεν έχω δει ακόμη) είναι λίγα, ή μήπως τα επόμενα 5 + τα 22 της 4ης σεζόν είναι πάρα πολλά?

Θα γίνω πιο σαφής.
Από την αρχή της 3ης σεζόν την έχουμε στολίσει με ένα κάρο κοσμιτικά επίθετα. Το ένα επεισόδιο ήταν καλύτερο από το άλλο, για να φτάσουμε προς τα τελευταία όπου κάποιοι άρχισαν να εκφράζουν και μια άποψη του τύπου ΄΄κάνει κοιλιά΄΄ κλπ κλπ.

Θα φέρω και ένα απλό, ιδιαίτερα γνωστό, παράδειγμα.
Μετά το τέλος του Lost μας δόθηκε μια extra σκηνή με τον κύριο Νο2 (αριστερά στο avatar μου) να επισκέπτεται μια αποθήκη...και έτσι μέσα σε 2-3 λεπτά πήραμε μια σημαντική απάντηση σε ένα από τα, προσέξτε, εκατοντάδες ερωτήματα μας.
Ξαναλέω, το Fringe ΔΕΝ είναι LOST.
Οπότε υπάρχει μια ανησυχία, μήπως τα 22 επεισόδια είναι πάρα πολλά?
Από την άλλη, τα επόμενα 5 είναι πολύ λίγα για την πλήρη ολοκλήρωση της σειράς?
Μήπως θα σκυλοβαρεθούμε να δούμε ακόμη 22 monster stories παράλληλα με τις ουσιαστικές εξελίξεις?

Ίσως στα πιο πάνω ερωτήματα θα μπορούσε κανείς να απαντήσει με περισσότερη σιγουριά βλέποντας και το season finale που λογικά πρέπει να το κάνουν ΄΄ωχ δεν αντέχω να περιμένω...΄΄:)

Προσωπικά είμαι ενθουσιασμένος που το Fringe συνεχίζεται.
Απλά δεν θα ήθελα να ξαναζήσω ΄΄δυσάρεστες καταστάσεις΄΄.

sheik
26 Μαρτίου 2011, 11:54
Seriously, let LOST rest in peace, finally..... ;)

Κατα τα αλλα ειμαι χαρουμενος που συνεχιζεται η σειρα, περναω πολυ καλα μαζι της. Εχεις ενα point στο αν θα "σκυλοβαρεθουμε" με 22 ακομη monster stories ακομα, με την εννοια οτι οπως και να το κανουμε αρκετα απο αυτα δεν εχουν ενδιαφερον η δεν ειναι πρωτοτυπα και τα αντιστοιχα επεισοδια σωζονται απο μικροεξελιξεις στο βασικο στορυ. Αλλα να σκυλοβαρεθουμε με την στενη εννοια δεν παιζει, ισα ισα η σειρα απο την 2η και κυριως απο την φετινη σαιζον ανεβηκε επιπεδο και εγινε σχετικα πιο serialized.

Να ξεκαθαρισω επισης οτι απαιτητικες ερωτησεις απο το fringe ΔΕΝ εχω, οποτε δεν περιμενω απαντησεις. Περιμενω απλα να καταληξει η σειρα εκει που θελει να καταληξει και να το κανει αυτο με ομορφο και wtf τροπο οπως μας εχει συνηθισει.

tasoskratos
26 Μαρτίου 2011, 12:03
Seriously, let LOST rest in peace, finally.....

Σαφώς,
απλά με το παράδειγμα εννούσα πως εάν θέλουν μπορούν κάλλιστα να ξεκαθαρίσουν ότι χρειάζεται ξεκαθάριση.
Το <<σκυλοβαρεθούμε>> το χρησιμοποίησα επίτηδες, όχι όμως με την στενή έννοια.
Και σκέτο επεισόδιο με μόνο πρωταγωνιστή τον Γουώλτερ φτιαγμένο δεν θα με χαλάσει.

sheik
26 Μαρτίου 2011, 12:07
Και σκέτο επεισόδιο με μόνο πρωταγωνιστή τον Γουώλτερ φτιαγμένο δεν θα με χαλάσει.

Αυτο αν μου το ελεγες στα πρωτα επεισοδια της 1ης σαιζον, παιζει να εκοβα και την σειρα. Μιλαμε σκεφτομαι οτι σιχαινομουν τον Γουωλτερ και απορουσα πως σε ολους σας αρεσει και λεω τωρα στον εαυτο μου "καλα,ποσο ηλιθιος εισαι? " :haha:

smallville
26 Μαρτίου 2011, 15:10
FOX has issued a formal press release announcing the renewal of Fringe for a 22-episode fourth season.

A new episode of the show airs TONIGHT at 9PM (ET) on FOX.

FOX RENEWS "FRINGE" FOR FOURTH SEASON -- IN BOTH UNIVERSES

FOX has renewed critically acclaimed thrilling drama FRINGE for a fourth season, it was announced today by Kevin Reilly, President, Entertainment for Fox Broadcasting Company.

"FRINGE has truly hit a creative stride and has distinguished itself as one of television's most original programs. The series' ingenious producers, amazingly talented cast and crew, as well as some of the most passionate and loyal fans on the planet, made this fourth-season pickup possible," said Reilly. "When we moved the show to Fridays, we asked the fans to follow and they did. We're thrilled to bring it back for another full season and keep it part of the FOX family."

FRINGE co-creator and executive producer J.J. Abrams said, "We could not be happier that the fans of FRINGE (and our most excellent partners at FOX) have allowed us to continue telling stories from the fringe for another season!"

"This early pickup comes at a perfect time as we start production on the Season Three finale," added FRINGE showrunners and executive producers Jeff Pinkner and J.H. Wyman. "We join the cast and crew in thanking our loyal fans and FOX for allowing us to have this much fun telling stories we love."

Since moving to Fridays (9:00-10:00 PM ET/PT) in January, FRINGE is averaging a 2.2/7 among Adults 18-49 and has established itself as Friday's No. 1 series in the core adult demographic.

The compelling third season continues tonight, Friday, March 25 (9:00-10:00 PM ET/PT), on FOX. In the "Bloodline" episode, the intensity of life "over there" accelerates as a pregnant OLIVIA (Anna Torv) is kidnapped and finds herself in mortal danger. As the Fringe Division races against time to find her, agent LINCOLN LEE (guest star Seth Gabel) receives some heartbreaking news as WALTER (John Noble) stops at nothing to preserve the new branch of the Bishop family tree.

Created by J.J. Abrams & Alex Kurtzman & Roberto Orci, FRINGE is produced by Bad Robot Productions in association with Warner Bros. Television. Abrams, Bryan Burk, Jeff Pinkner, J.H. Wyman and Joe Chappelle serve as executive producers, while Kurtzman, Orci and Akiva Goldsman are consulting producers. Additionally, Pinkner and Wyman serve as the series' showrunners. Become a fan of the series on Facebook at www.facebook.com/fringe and follow the series on Twitter at www.twitter.com/fringeonfox (@fringeonfox).

solonlakis
26 Μαρτίου 2011, 16:46
.......Τα επόμενα 5 (συμπεριλαμβανομένου και του σημερινού που δεν έχω δει ακόμη) είναι λίγα, ή μήπως τα επόμενα 5 + τα 22 της 4ης σεζόν είναι πάρα πολλά?.....

Και εγώ αυτό σκέφτηκα μόλις διάβασα τα νέα. Και η απάντηση είναι εξαρτάται από το τι δρόμο θα πάρει η ιστορία. Αν μήνει στο ίδιο πλάνο που εξελίσεται τώρα πιστεύω πως θα το κουράσουν πολύ το ζήτημα με την τελική αναμέτρηση των 2 συμπάντων και στην επόμενη σεζόν θα δούμε πολλά filler. Αν όμως δώσουν άλλη τροπή στην εξέλιξη και νέο ενδιαφέρον τότε τα πράγματα μπορούν αν γίνουν ακόμα καλύτερα.
Μένει να δούμε αν οι σεναριογράφοι του Fringe είναι αρκετά χαρισματικοί γιατί από τι στιγμή που σχεδίαζαν να κλείσουν τη σειρά φέτος, το να της δώσουν μια παράταση 22 επεισοδίων είναι τεράστια πρόκληση για αυτούς. Φυσικά ελπίζω για το καλύτερο.

tousaki
26 Μαρτίου 2011, 17:38
Μα δεν σχεδιαζαν να την τελειωσουν φετος!Ο JJ Abrams ειχε πει οτι αν παρουν παραταση η σειρα θα μεινει απλως στην μεση γιατι τα φετινα επεισοδια δεν τα εγραφαν με το σκεπτικο οτι θα τελειωσουν την σειρα!Στα προσχεδια τους το Fringe το προοριζαν για 5 σεζον,αρα κατα την αποψη μου παντα,δεν νομιζω να ειναι προκληση τα 22 επιπλεον επεισοδια κ πιστευω οτι θα ειναι κ πολυ καλη η 4η σεζον!

tasoskratos
26 Μαρτίου 2011, 19:34
Μα δεν σχεδιαζαν να την τελειωσουν φετος!Ο JJ Abrams ειχε πει οτι αν παρουν παραταση η σειρα θα μεινει απλως στην μεση γιατι τα φετινα επεισοδια δεν τα εγραφαν με το σκεπτικο οτι θα τελειωσουν την σειρα!Στα προσχεδια τους το Fringe το προοριζαν για 5 σεζον,αρα κατα την αποψη μου παντα,δεν νομιζω να ειναι προκληση τα 22 επιπλεον επεισοδια κ πιστευω οτι θα ειναι κ πολυ καλη η 4η σεζον!

Εάν όντως ισχύει αυτό που λες (δεν έχω κανένα λόγο να αμφιβάλω φυσικά) τότε το post μου είναι άκυρο και αχρείαστο.
Άλλο τελειώνω μια σειρά σε 5 επεισόδια και άλλο την έχω σχεδιασμένη για 5, οπότε εάν με κόψουν μένω στην μέση.

tousaki
26 Μαρτίου 2011, 19:46
Απο wikipedia

The executive producer, Jeff Pinkner said: "We have six to eight seasons worth of material," he confirmed. "We see it as having certain chapters that would enrich the overall story, but aren't necessary to tell the overall story. God willing, the network allows us the time to tell our complete story."
Αρα κ εγω λαθος ημουν!Οχι μονο 5 αλλα κ για παραπανω εχουν υλικο!

tasoskratos
26 Μαρτίου 2011, 20:02
Οχι μονο 5 αλλα κ για παραπανω εχουν υλικο!

Οπότε αράξτε στον καναπέ σας και...
Ξέρεις που είναι το θέμα?
ότι η συγκεκριμένη πηγή είναι...:confused:

tousaki
26 Μαρτίου 2011, 20:08
Οπότε αράξτε στον καναπέ σας και...
Ξέρεις που είναι το θέμα?
ότι η συγκεκριμένη πηγή είναι...:confused:
Μωρε το ξερω:P
Το εχω δει σε συνεντευξη αλλα ηταν πριν κατι μηνες κ δεν παιζει να το βρω ποτε!:lol:

maraki
27 Μαρτίου 2011, 16:46
ΤΕΛΕΙΑ ΝΕΑ!!!:yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Και μετά από όλο αυτό, παρακαλώ θέλω ένα Emmy για τον θεό John Noble και ένα για την γ@μάτη Anna Torv.

boemaki
12 Απριλίου 2011, 17:34
:thumbsup1 :)

lapo
14 Απριλίου 2011, 00:31
παντως εκτος θεματος τωρα στο ΣΤΑΡ εχουν χαζεψει. εχθες εβαλαν την 2η σαιζον και αντι απο το 1ο επεισοδιο το αρχισανε απο το 11ο. τελειως ηλιθιο

3lbereth
14 Απριλίου 2011, 14:47
Μετά απορούν γιατί τα κατεβάζουμε!!!

tousaki
14 Απριλίου 2011, 15:00
παντως εκτος θεματος τωρα στο ΣΤΑΡ εχουν χαζεψει. εχθες εβαλαν την 2η σαιζον και αντι απο το 1ο επεισοδιο το αρχισανε απο το 11ο. τελειως ηλιθιο
ενταξει το 11ο ομως υποτιθεται οτι ηταν ξεχασμενο επεισοδιο απο την πρωτη σεζον αρα ενταξει...δεν εγινε κ τιποτα!

carpe84diem
3 Μαΐου 2011, 18:00
Etsi re na trelathoume. Fringe forever..
Ante kai me to ekto asteri h panatha kai ola teleia...

Bessy Fringer
7 Μαΐου 2011, 00:49
Το Fringe pragmatika mexei kathhlwsei! Eksou kai to onoma mou!
Exw katevasei tous 2 prwtous kyklous!

nemesi54
8 Μαΐου 2011, 16:03
Το Fringe pragmatika mexei kathhlwsei! Eksou kai to onoma mou!
Exw katevasei tous 2 prwtous kyklous!

Σε ζηλεύω πραγματικά που 'έχεις την δυνατότητα να δεις αυτό το έπος χωρίς να περιμένεις βδομάδα-βδομάδα....

Ενα πράγμα σου λέω.....:lipsseale:lipsseale:lipsseale:lipsseale

:dance::dance:

Bessy Fringer
8 Μαΐου 2011, 19:39
Σε ζηλεύω πραγματικά που 'έχεις την δυνατότητα να δεις αυτό το έπος χωρίς να περιμένεις βδομάδα-βδομάδα....

Ενα πράγμα σου λέω.....:lipsseale:lipsseale:lipsseale:lipsseale

:dance::dance:

Χαχα! Μη νομίζεις,είμαι λίγο πίσω,αλλά δε βίαζομαι για να καταλαβαινω τι μου γίνεται! Άργησα να το κατεβάσω!

tati579
2 Ιουνίου 2011, 15:21
hey paidia!eimai kairnourgia edw!:) 9 h9ela n rwthcw an 3erei kaneic apo p mporw n katevacw tn ceira!euxarictw!:)

mefisto26
2 Ιουνίου 2011, 16:43
Διάβασε τους κανόνες του forum...

tati579
2 Ιουνίου 2011, 20:14
Διάβασε τους κανόνες του forum...

να υποθέσω πως εννοούσατε τα γράμματα ε?δεν είχα δει νωρίτερα τους κανόνες!συγνώμη!:oops: αλλά απ'ότι θυμάμαι ο tasoskratos ειπέ για 2 φάουλ το δεύτερο ποιό είναι? :???:

panagiotis1988
2 Ιουνίου 2011, 20:58
διαβασε ολους τους κανονες

series_addicted
6 Ιουνίου 2011, 21:48
Αμα δεν βαριεστε...πατηστε το λινκ για να ψηφισετε σε ενα poll με τους επικρατεστερους πιθανους τροπους επιστροφης του Peter στην 4 σεζον!

http://www.spoilertv.com/2011/06/fringe-how-will-peter-bishop-return.html

Προσωπικα,μου αρεσει η θεωρια του observer...αλλα δεν θελω να τον δω καραφλο κ χωρις φρυδια:shock: :P

Lostavros
15 Ιουνίου 2011, 15:14
το φινάλε έχει γραφτεί !!!
πηγή (http://www.digitalspy.co.uk/ustv/s118/fringe/news/a324822/fringe-series-finale-has-been-written.html)

(κάτι για πλάνο 8 σεζόν διαβάζω και δε μου αρέσει)

rhenium francium
20 Ιουνίου 2011, 23:36
Κάηκα τις τελευταίες τρεις εβδομάδες, αλλά τις είδα και τις τρεις seasons.
:clapping:

Είχα πετύχει κάποια επεισόδια τυχαία στην τηλεόραση αλλά δεν είχα αντιληφθεί πόσο άπαιχτη είναι η σειρά... Τώρα καταλαβαίνω γιατί όλοι μιλάνε για τη "Φριντζάρα" :respect:

Τώρα για το φινάλε του τρίτου κύκλου και τι νομίζω ότι παίχτηκε... Γενικά εγώ δεν τα ψειρίζω και πολύ τα sci-fi. Ναι, προσπαθώ να τα συνδέσω, να βρω λογική, κάποια συνοχή, να τα εξηγήσω αλλά αν βρω και μερικές "τρύπες" στο στόρι δεν ταράζομαι ιδιαίτερα...

Σε κατάσταση αναμονής για τον 4ο κύκλο... Κι όσο περισσότερα wtf αναφωνήσω του χρόνου τόσο το καλύτερο! :P

series_addicted
21 Ιουνίου 2011, 01:32
Ο John Noble κερδισε το βραβειο του καλυτερου Β' ανδρικου ρολου στα Critics' Choice TV Awards!!!:)

Οριστε και ο ευχαριστηριος λογος του...!
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8IwAybxaFTI

speedy gio
21 Ιουνίου 2011, 23:07
καλησπερα νεος σας διαβαζω καιρο...φανατικος fringe εχω δει ολους τους κυκλους...ο λογος που γραφτηκα ειναι αυτος....http://www.apocalypsejohn.com/2011/06/blog-post_21.html

...δεν μοιαζει λιγο με κατι???

series_addicted
21 Ιουνίου 2011, 23:41
χαχαχαχα...καμενος με το fringe κι εσυ!
A glimpse to a parallel universe...:D

smallville
7 Ιουλίου 2011, 14:24
Hey Guys,

Some interesting news from a John Noble interview is that he has said that he believes the show will go on for another couple of years, and finish after season 5...

There's a short excerpt of the interview below:

"When we first joined the show, JJ Abrams said that he thought it was a six-year show, but that's like saying you're going to climb Mount Everest. It's very hard to even [get a show] on, let alone to do six years."

Noble, who plays Walter Bishop, went on to say that while he expects Fringe to run for five years, he would be "surprised" if the show continued beyond that point.

"Six [years] is a very long time," he said. "But if we don't maintain the level of our production and our stories this [fourth] year, then there won't [even] be another year."

For The Full Article, Click HERE (http://www.spoilertv.com/2011/07/fringe-john-noble-expects-5-seasons.html)

Source: DigitalSpy

tasoskratos
7 Ιουλίου 2011, 21:14
Εξαιρετικά νέα!
Η σειρά έχει να μαζέψει ακόμη πολύ κόσμο, έστω και ψιλοαργούτσικα. Λίγο πριν την έναρξη της σεζόν θα κάνω μια επανάληψη σε άκρως σημαντικά επεισόδια.

panteraz
30 Οκτωβρίου 2011, 18:10
Ρε παιδιά τι έγινε το σ04ε05;

dimath
30 Οκτωβρίου 2011, 19:17
^ Λόγω μπέιζμπολ αναβλήθηκε για την επόμενη εβδομάδα.

http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=34270&page=9

ertyanna
19 Φεβρουαρίου 2012, 19:48
Τα τελευταια επεισοδια ειναι εξαιρετικα, ελπιζω να εχει ενα εξαιρετικο τελος μιας και δεν το κοβω για 5η σεζον. Ελπιζω να μην μεινουμε με ενα σωρο αποριες οπως με τοσες αλλες σειρες που εχουν κοπει.