PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : BuffytVS στην ελληνική TV?

elliest_5
28 Αυγούστου 2011, 12:38
Απορία που έχω εδώ και καιρό: παίχτηκε ποτέ η Μπάφυ στην ελληνική τηλεόραση? και αν όχι (υποψιάζομαι ότι η απάντηση είναι "όχι", γιατί στα τέλη των 90s-αρχές00s έβλεπα πολλή ελληνική τβ και δεν πιστεύω να παιζόταν και να μην την είχα πάρει χαμπάρι) το ερώτημα είναι ΓΙΑΤΙ?

Αυτό που με μπέρδευε πάντα ήταν ότι όταν ήμουν μικρή ήξερα ποια είναι η Μπάφυ και τι κάνει γιατί είχα δει την ταινία και πολλές φορές μάλιστα (το "Μακεδονία tv" την έπαιζε συχνά), τόσο που όταν μετά από πολλά χρόνια κατέβασα να δω τη σειρά περίμενα να θυμηθώ πρόσωπα και καταστάσεις γιατί είχα τη θολή εντύπωση ότι η "Μπάφυ" που έβλεπα μικρή ήταν η σειρά :???:

Τελοσπάντων - για να γυρίσω και στο βασικό θέμα - πραγματικά δεν καταλαβαίνω πώς μια σειρά με τέτοια επιτυχία και φανατικό κοινό ξέφυγε στους Έλληνες. Ειδικά εκείνο το STAR έχει δείξει κατα καιρούς ακόμα και τις πιο άκυρες αμερικάνικες σειρές, ακόμα και σειρές που κόπηκαν στην πρώτη σεζόν (θυμάμαι π.χ. το Freaks and Geeks, το οποίο είναι σύγχρονο της Μπαφυ και μεγάλο μέρος του fanbase των δύο σειρών συμπίπτει - μοιράζονται και τουλάχιστον μία ηθοποιό βλ. potential Amanda απο season7). Τι λέτε να φταιξε?

Δύο μόνο πράγματα μπορώ να σκεφτώ: ή ότι τους προβλημάτισε το στυλ - που ο μεν τίτλος ταιριάζει σε μεσημεριανή/εφηβική ζώνη, τα δε θέματα γίνονται σκοτεινότερα όσο προχωράνε οι σεζόν κι οπότε θα πρεπε να μπει σε βραδυνή ζώνη της οποίας το κοινό θα τη σνόμπαρε λόγω τίτλου, ή ότι υπήρχαν τυπικά κωλύματα με τα δικαιώματα (που δεν το νομίζω γιατί σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες παιζόταν και μεταγλωτισμένη). Δεν ξέρω...πολύ περίεργο δεν είναι πάντως? Το ίδιο ισχύει και για το Angel βέβαια

MCAK
28 Αυγούστου 2011, 12:57
Τη Buffy νομίζω την είχε προβάλλει το Mega & το Angel το έδειξε (στάνταρ) ο ΑΝΤ1.

berlo
28 Αυγούστου 2011, 12:58
Και όμως πρέπει να έπαιζε.Το Angel ήταν σίγουρα(νομίζω ANT1) τα βράδια αλλά το πόσες σεζόν παίξανε δεν έχω ιδέα.Την Μπάφι τη θυμάμαι αμυδρά αλλά το λέω χωρίς μεγάλη σιγουριά.
Το πρόβλημα με το κοινό στην Ελλάδα είναι ότι πολλές φορές κρίνουν μόνο από τον τίτλο και την πρώτη εντύπωση από τα trailers.Βλέπε το πλέον χαρακτηριστικό, τη Veronica Mars η οποία ενώ είναι κορυφαία σειρά πρόσφατα πάτωσε στην Ελλάδα.Ακόμα όλοι πιστεύουν ότι το Veronica Mars είναι σαπουνοπεροειδής σειρά και δεν της δώσανε καν ευκαιρία.

dimath
28 Αυγούστου 2011, 13:34
Αν ήμουν υπεύθυνος προγράμματος καναλιού, η Buffy θα ήταν η τελευταία σειρά που θα έφερνα στην Ελλάδα. Μπορεί να έχει φανατικό κοινό, απευθύνεται όμως σε μικρή μερίδα πληθυσμού και εκτός αυτού η μερίδα αυτή δεν βλέπει και πάρα πολύ τηλεόραση. Αν συνυπολογίσεις κιόλας την ποιότητα των πρώτων (τουλάχιστον) 20 επεισοδίων, τότε ποιος ο λόγος να το δείξουν; Οποιαδήποτε επανάληψη ελληνικής σειράς θα κάνει μεγαλύτερη τηλεθέαση.

bill667
28 Αυγούστου 2011, 16:23
Αν σκεφτει κανεις τις ωρες που προβαλλονταν, τοτε μπορει ανετα να πει οτι η ελληνικη τηλεοραση σχεδον δεν εχει ασχοληθει με το BTVS...

Ανηκω στην ατυχη εκεινη γενια που η ελληνικη τηλεοραση της πουσαρε ως εφηβικη σειρα σε prime time το "χτυποκαρδια στο Μπεβερλυ Χιλς", μια απαραδεκτη εφηβικη σειρα που περιεγραφε το πως περνανε την εφηβια τους κατι κακομαθημενα κ@λ@παιδα και πλουσιοπαιδα. Η σειρα εκεινη περιειχε πολυ επικινδυνα μυνηματα για την νεολαια (ακομη και προπαγανδιστικα), ωστοσο αυτο δεν εμποδισε την ελληνικη ιδιωτικη τηλεοραση να την προωθησει ως μοδατη teen σειρα...

Αντιθετα την Buffy (που περιεχει τα πιο ομορφα μυνηματα για τη νεολαια που εχω δει ποτε) την ειδα σε ωριμη ηλικια κι αυτο γιατι το ειχα ταμα απο τοτε που ημουν teen. Και φυσικα οχι στην ελληνικη τηλεοραση. Ελικρινα, οταν την εβλεπα, αισθανθηκα ατυχος που η εφηβεια μου εχει παρελθει προ πολλου και δεν μπορεσα να την ευχαριστηθω οσο πρεπει. Τραγικο το γεγονος οτι η σειρα εχει κατηγορηθει στην Αμερικη για "προσυλητισμο στη Wicca και στον σατανισμο", ενω αλλες οπως αυτη που προανεφερα, που ωθουν τη νεολαια στο κυνηγι του νεοπλουτισμου, του ωχαδερφισμου, του στ@ρχιδισμου, της αλλαξοκολιας και της Αμερικανιας τις αφηνουν ασχολιαστες και τις θεωρουν αθωες....

Βεβαια η σειρα δεν στερειται προβληματων... Κατ' αρχην θεμελιωσε την trendy εικονα του βαμπιρ που εχει επικρατησει στις μερες μας. Και απορω πως ειναι δυνατον να κραζουμε τυχον ελληνικες προσπαθειες που γινονται προς αυτη την κατευθυνση (οπως π.χ. αυτη που ετοιμαζει το mega) και αγνοουμε το γεγονος οτι οι αμερικανικες σειρες εχουν γελοιοποιησει και εξεφτελισει παντελως το μυθο του βρυκολακα (και οσοι εχουν ασχοληθει σοβαρα με τον μυθο αυτο και τις καταβολες του, αυτο υποστηριζουν).

Συμπερασματικα, μπορω να πω οτι βαζω στο BTVS ένα ολοστρογγυλο μηδενικο απο αποψη μυθολογιας και προσεγγισης του βαμπιρικου μυθου, αλλά ένα 10 με τόνο σε οτι αφορα τα κοινωνικα μυνηματα που περναει ως εφηβικη/νεανική σειρα. Και ειναι κριμα που η ελληνικη τηλεοραση την αγνοησε προωθοντας απαραδεχτα τερατουργηματα ως εφηβικες σειρες.

elliest_5
28 Αυγούστου 2011, 18:47
Πες τα ρε bill! - Κι εγώ στη γενιά που την τάιζαν μπαρούφες σαν το απαράδεκτο Beverly Hills ανήκω (Aaron Spelling :thumbdown ) γι' αυτό απορώ που έπαιζαν όλα αυτά και όχι η Μπάφυ.

Επίσης όμως συμφωνώ για το ότι έχει κάποια μειονεκτήματα σε σχέση με την προσέγγιση των βαμπιρ (αν και δεν ξέρω αν λέμε τα ίδια) αλλά πιστεύω ότι αυτό οφειλόταν στο ότι εξ'αρχής είχαν δει τα βαμπιρ σαν αλληγορία, οπότε δεν πήγαν πιο μακριά από τα πιο τετριμμένα folk χαρακτηρηστικά τους. Δεν θα λεγα όμως ότι ευθύνεται για κατάντιες τύπου Twilight. Ναι μεν ο Angel κι ο Spike ηταν πιασάρικοι χαρακτήρες, αλλά δεν κυριεύθηκε ποτέ η σειρά από χαζορομάντζα.

~Thanks και στους υπολοιπους για τις απαντήσεις :grin: Ο Angel στον Αντ1 ε? τελικα όσο τηλεορασάκιας και να σαι όλο και κάτι σου ξεφεύγει...

οφ τοπικ: τι ετοιμάζει λέει το Mega??? :shock: :haha:

alexandra16
29 Αυγούστου 2011, 00:18
Απο οτι εχω ακουσει κατα καιρους και οι 2 σειρες ειχαν παιξει στη ελληνικη tv αλλα πετσοκομενες.Δεν ειχαν ξεκινησει απο την αρχη και ηταν κατι ωρες οπως 2-3 τα ξημερωματα.Απ'οτι θυμαμαι το Angel το ειχαν μεταφρασει ως "Σκοτεινος Αγγελος" ή κατι τετοιο.

Παντως δε θεωρω οτι το Μπαφι δε θα εβρισκε κοινο στην Ελλαδα.Γιατι οχι?Ετσι κι αλλιως μικρο ποσοστο των ελληνων παρακολουθουσε αμερικανικες σειρες στη τηλεοραση.
Το charmed πως βρηκε??Εγω το ειχα δει στη τηλεοραση και το συνεχισα,το ιδιο θα μπορουσε να γινει και με το Μπαφι που ειναι και 10 φορες καλυτερο.Αλλα εχει οντως το μειονεκτημα της αρχης,που ειναι χαλια,αλλα αν καποιος παρακολουθουσε καποια επεισοδια στη μεση της σειρας,θα του κινουσε το ενδιαφερον

Jane1
29 Αυγούστου 2011, 14:28
Την Μπάφυ την έπαιζε το Mega κάθε Παρασκευή (ξημερώματα Σαββάτου) στη 01:00 (και αργότερα στις 02:00), εγώ την κοιτούσα τότε και δεν έχανα και επεισόδιο. Νομίζω ότι είχε παίξει τις πέντε πρώτες σεζόν, δεν θυμάμαι στα σίγουρα, αλλά για τις τέσσερις πρώτες είμαι 100% σίγουρη.

elliest_5
29 Αυγούστου 2011, 15:47
Την Μπάφυ την έπαιζε το Mega κάθε Παρασκευή (ξημερώματα Σαββάτου) στη 01:00 (και αργότερα στις 02:00), εγώ την κοιτούσα τότε και δεν έχανα και επεισόδιο. Νομίζω ότι είχε παίξει τις πέντε πρώτες σεζόν, δεν θυμάμαι στα σίγουρα, αλλά για τις τέσσερις πρώτες είμαι 100% σίγουρη.
Άντε!! θυμάσαι χρονολογία?? Γιατί αν ήταν πριν το 2000 τοτε ίσως αυτές οι θολές μνήμες που είχα να μην ήταν μόνο απ' την ταινία τελικά...:???:

Όσο για το Angel, τώρα που πατε "Σκοτεινός Άγγελος" σαν κάτι να μου θύμισε - θα μου χε φανεί αδιάφορο φαίνεται (γιατί η αλήθεια είναι, αν δεν ήταν η Μπάφυ, το Angel από μόνο του δεν θα καθόμουν να το δω)

alexandra16
29 Αυγούστου 2011, 16:58
Νομίζω ότι είχε παίξει τις πέντε πρώτες σεζόν, δεν θυμάμαι στα σίγουρα, αλλά για τις τέσσερις πρώτες είμαι 100% σίγουρη.

Στο καλυτερο το κοψανε...μπραβο στο mega.

Jane1
29 Αυγούστου 2011, 20:00
Άντε!! θυμάσαι χρονολογία?? Γιατί αν ήταν πριν το 2000 τοτε ίσως αυτές οι θολές μνήμες που είχα να μην ήταν μόνο απ' την ταινία τελικά...:???:

Κάπου εκεί, γύρω στο 1999 ήταν.

thanasislost
26 Μαΐου 2013, 21:39
Αμιδρά θυμάμαι κάποια επεισόδια Angel που τα είχα δει στον ΑΝΤ1 πριν 6 χρόνια νομίζω..Πάντως νομίζω αν η Buffy παιζόταν μαζί με τις Charmed στο Σταρ θα έκαναν τρελό δίδυμο...