PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Breaking Bad 4x09 - Bug

GTVSBot
12 Σεπτεμβρίου 2011, 06:00
Σειρά : Breaking Bad
Σαιζόν : 4
Επεισόδιο : 9
Τίτλος : Bug

Κανάλι : AMC
Πρώτη Προβολή : 11/09/2011

Περίληψη :

Η Σκάιλερ στοιχειώνεται από τα λάθη της ενώ ο Γκας στρέφεται εναντίον των αντιπάλων του. Ο Τζέσι ζητά την βοήθεια του Γουόλτ.

evangeline
13 Σεπτεμβρίου 2011, 01:18
Αλλο ένα δυνατό επεισόδιο:clapping: , αν εξαιρεσω το κομμάτι της Skyler, η sz πάει για μεγάλο finish και το καταπληκτικό με αυτή την σειρά ειναι οτι δεν ξέρεις τι σε περιμένει αλλα οτι κατι ερχεται το νιώθεις .....πιστευω θα γίνει μεγάλο μπαμ :shock:
Φοβερη η σκηνη με Gus και τα πιστολίδια!
Για την τελευταιά σκηνή τι να πω την ετοιμαζουν από την αρχή της sz , φοβερή ενταση , οπως ειπε ο Vince Gilligan για αυτη την sz!
*The student becomes the master this season*

My :respect:

Rorschach
13 Σεπτεμβρίου 2011, 01:51
η sz πάει για μεγάλο finish και το καταπληκτικό με αυτή την σειρά ειναι οτι δεν ξέρεις τι σε περιμένει αλλα οτι κατι ερχεται το νιώθεις .....πιστευω θα γίνει μεγάλο μπαμ :shock:

απο την αρχη της σαιζον εχω την αισθηση οτι στο φιναλε της θα πεθανει ο Πίνκμαν :P

evangeline
13 Σεπτεμβρίου 2011, 02:01
Φάε την γλώσσα σου :shock: :P

TheSpecialOne
13 Σεπτεμβρίου 2011, 05:00
απο την αρχη της σαιζον εχω την αισθηση οτι στο φιναλε της θα πεθανει ο Πίνκμαν :P
Εγώ έχω αυτήν την αίσθηση από την αρχή της σειράς.:P
Η ανατροπή θα είναι άμα δεν πεθάνει και καθαρίσουν την οικογένεια του Γουόλτερ, δηλαδή την Σκάιλερ, το μωρό και το καθυστερημένο γιό του (ο οποίος παίζει εξαιρετικά btw)..

patirgerasimos
14 Σεπτεμβρίου 2011, 02:25
λογικό και επόμενο να τον σαπίσει στο ξύλο..καλά του έκανε κιολας..Πάντα του μίλαγε άσχημα..Πάντως είχε το φιλότιμο να ρωτήσει αν μπορεί να περπατήσει

TheSpecialOne
14 Σεπτεμβρίου 2011, 22:34
******* του Γουόλτ που υποτίμησε την αφοσίωση του Τζέσε.. ο τελευταίος μπήκε μπροστά στο αφεντικό και απείλησε πως δεν θα μαγειρέψει τίποτα αν ο φίλος του πεθάνει...και τώρα έφαγε και ξύλο για αυτό...

savvas999
14 Σεπτεμβρίου 2011, 22:53
Πόσο γαμάτο επεισόδιο; Δεν θα κάτσω να αναλύσω, απλά θα ρίξω ένα :respect: πάλι και φτάνει.

και το καθυστερημένο γιό του (ο οποίος παίζει εξαιρετικά btw)..

Νομίζω παρόμοια αρρώστια έχει και ο ίδιος ο ηθοποιός.

axklbs
14 Σεπτεμβρίου 2011, 23:43
Μπορει ο Τζεσε να ειναι "απο πανω" σε αυτη τη διαμαχη μεταξυ τους, και να εχει καθε δικαιωμα να μην μπορει να κανει αυτό που κατα τον Γουολτ πρεπει να γινει, αλλα δεν δειχνει να μπορει να κατανοησει την αιτια για την συμπεριφορα του Γουολτ...
Αυτη τη υπερ ξεσπασματική ανδρεια και αποφασιστικοτητα που βγαζει ο Γουολτ προς τα εξω, που απο πισω κρυβει τρομερες φοβιες, ανασφαλεια και μια δειλια που αν δεν το ξεραμε εξ αρχης θα μπορουσαμε να τον φανταστουμε οπως στα πρωτα επεισοδια...
Μαλλι μουστακι και τεραστιο σωβρακο!!!!!

Παντως στον ρόλο του ειναι απιστευτος και ο Γουολτ βγαζωντας μονο και με τα βλεμματα του αυτό που φοβατε, καθε φορα και διαφορετικό φοβο...

Krasas
15 Σεπτεμβρίου 2011, 08:31
Πολύ καλό επεισόδιο. Σε γενικές γραμμές οι εξελίξεις μου άρεσαν (η Skyler πρέπει να ξελασπώσει τον Ted, ο Hank συνεχίζει την έρευνα παρά τα αποθαρρυντικά αποτελέσματα, ο Jesse επισκέπτεται τον Gus και μαθαίνει για τις απαιτήσεις του καρτέλ (αν είναι όντως έτσι), και τελικά ρήξη στη σχέση Jesse και Walt).

Λίγο χαλάστηκα στην εκτέλεση. Πχ. η επιστροφή του Ted σε αυτήν την κατάσταση από το πουθενά (αν και η bimbo Skyler είχε πλάκα τελικά), ο Gus που αψηφεί τον snipper γιατί ξέρει ότι δεν θέλουν να τον σκοτώσουν, και στο τέλος η πάλη Jesse Walt που ήταν ένα μίγμα από μέτριες και κορυφαίες σκηνές (με αποτέλεσμα οι αντιδράσεις μου να είναι μια αλληλουχία "meh", "πωωωω", "meh", "ωωωωωωω" lol).

Πάλι το κάνανε το θαύμα τους με τη λογοκρισία στην τελευταία ατάκα του επεισοδίου :/

savvas999
15 Σεπτεμβρίου 2011, 11:45
Λίγο χαλάστηκα στην εκτέλεση. Πχ. η επιστροφή του Ted σε αυτήν την κατάσταση από το πουθενά (αν και η bimbo Skyler είχε πλάκα τελικά), ο Gus που αψηφεί τον snipper γιατί ξέρει ότι δεν θέλουν να τον σκοτώσουν, και στο τέλος η πάλη Jesse Walt που ήταν ένα μίγμα από μέτριες και κορυφαίες σκηνές (με αποτέλεσμα οι αντιδράσεις μου να είναι μια αλληλουχία "meh", "πωωωω", "meh", "ωωωωωωω" lol).
Πέραν του Ted που ναι συμφωνώ και ήταν το μόνο σημείο που δεν μου άρεσε στο επεισόδιο. Τα άλλα 2 σημεία που λες με Gus και πάλη Jesse/Walt, μπορείς να μου πεις γιατί δεν σου άρεσαν; (Δεν το λέω ειρωνικά, επειδή κάπως έτσι ακούγεται λολ. Απλά με ενδιαφέρει η άποψη σου).

Πάλι το κάνανε το θαύμα τους με τη λογοκρισία στην τελευταία ατάκα του επεισοδίου :/

Πραγματικά είναι υπερβολικά χαζό και γελοίο αν αναλογιστούμε τι μας δείχνει η σειρά.

Krasas
15 Σεπτεμβρίου 2011, 16:12
Τα άλλα 2 σημεία που λες με Gus και πάλη Jesse/Walt, μπορείς να μου πεις γιατί δεν σου άρεσαν;

Περισσότερο είναι ότι μου άφησαν την αίσθηση ότι δεν εκτελέστηκαν σωστά.
Για παράδειγμα στο σκηνικό του Gus, αυτός ο περίπατος με τις σφαίρες να σκάνε μπροστά του χωρίς να δείχνει το παραμικρό αντανακλαστικό, θύμιζε όντως Terminator (όπως σχολιάζει ο Jesse αργότερα). Καταλαβαίνω ότι α) ήξερε ότι ο snipper/το καρτέλ τον θέλουν ζωντανό και β) ήταν μια "γρήγορη"/δραστική λύση για να στείλει "σήμα" ότι το πήρε το μήνυμα και να ξεκουμπιστεί ο snipper. Αλλά η ίδια η φάση με το ατάραχο βάδισμα μου φάνηκε αφύσικη.

Στη σκηνή δε με την πάλη (και εννοώ την ίδια την πάλη και όχι τον διάλογο που προηγήθηκε ή την κατάληξή της) με χάλασε το ότι δεν κατάφεραν να ξεφύγουν από το κλισέ "τώρα είναι από πάνω αυτός και πλακώνει στα μπουνίδια τον άλλο, και τώρα συμβαίνει το αντίστροφο". Κομμάτια της πάλης λειτουργούσαν καλά και άλλα όχι τόσο. Εντελώς θέμα γούστου μάλλον. Ωστόσο η τελευταία κίνηση-cheating του Jesse που ρίχνει τον Walt στο τραπέζι ήταν άριστη :)

joel_barris
15 Σεπτεμβρίου 2011, 19:47
Αν και το καπελώνει η τρομερά brutal σκηνή στο τέλος πολύ ωραίο επεισόδιο. Και αν και το σκηνικό με τη Σκάιλερ να το παίζει μπιμπο για να ξεγελάσει τον εφοριακό είναι απ αυτά που δυσκολεύεσαι λίγο να τα κατάπιεις από άποψη ρεαλισμού μου άρεσε το νέο στόρι που ανοίγει νέες πιθανότητες να πάνε όλα ακόμα περισσότερο κατά διαόλου. Δεν θέλω να σκέφτομαι καν τι έχει να γίνει αν χεστεί απ τον φόβο της μην την ελέγξουν και δώσει αυτή τα λεφτά στον Τεντ.

pit3
15 Σεπτεμβρίου 2011, 22:10
Για παράδειγμα στο σκηνικό του Gus, αυτός ο περίπατος με τις σφαίρες να σκάνε μπροστά του χωρίς να δείχνει το παραμικρό αντανακλαστικό, θύμιζε όντως Terminator (όπως σχολιάζει ο Jesse αργότερα). Καταλαβαίνω ότι α) ήξερε ότι ο snipper/το καρτέλ τον θέλουν ζωντανό και β) ήταν μια "γρήγορη"/δραστική λύση για να στείλει "σήμα" ότι το πήρε το μήνυμα και να ξεκουμπιστεί ο snipper. Αλλά η ίδια η φάση με το ατάραχο βάδισμα μου φάνηκε αφύσικη.

Too much αυτή η σκηνή, όντως...Πέρα απ'αυτό, δεν μου κάθισαν καλά και οι τελευταίες επιλογές του Gus! Πολύ γρήγορα είπε το "ναι" στα καρτέλ, με το πρώτο πέσιμο που του έκαναν, λες και δεν το περίμενε! Βέβαια έχει και τον Hunk που τον έχει από κοντά και του στερεί επιλογές, αλλά περίμενα καμιά πιο δυναμική λύση απο Gus!Και αυτή η απόφαση να στείλει τον Jesse στο Μεξικό να δείξει την φόρμουλα, πολύ αφελής επιλογή για Gus! Δεν ξέρω, ίσως είναι μια στρατηγική απλά και να στοχεύει κάπου αλλού! Breaking Bad είναι αυτό, όλα είναι ανοιχτά!

cgeorge^^
16 Σεπτεμβρίου 2011, 03:07
Γενικά η σειρά πάντα (όχι συχνά βέβαια) είχε στιγμές που σε έκαναν να λες 'να τη η τρύπα', αλλά πάντα ήταν εντός ορίων τελικά και οι συγγραφείς μπάλωναν την κατάσταση.
Για να δούμε και τώρα τί θα γίνει. Αλλά, όπως έχω ξαναπεί, οι σεναριογράφοι έχουν οι ίδιοι επιλέξει να περιπλέξουν πολύ τα πράγματα από τον 3ο κύκλο της σειράς. Σίγουρα κάπου θα χάνεται η ισορροπία.

Αν θυμάμαι καλά και τα προηγούμενα, νομίζω ότι η σκηνοθεσία αυτού του επεισοδίου ήταν η καλύτερη για φέτος.

demolition22
16 Σεπτεμβρίου 2011, 16:35
Δεν θέλω να σκέφτομαι καν τι έχει να γίνει αν χεστεί απ τον φόβο της μην την ελέγξουν και δώσει αυτή τα λεφτά στον Τεντ.

Το ιδιο φοβάμαι κι εγώ.
Το επεισόδιο ειναι απο τα καλύτερα so far!
Περιμενω να δω με αγωνια πως θα ξεμπλεξουν με τον κοτοπουλά, αν και οπως τον βλεπω να εχει αυτοκτονικες τασεις, δεν κόβω να κραταει κ πολυ.

freedoom
15 Οκτωβρίου 2011, 21:34
Φοβερή και τρομερή ένταση! Άριστο επεισόδιο!
Καλύτερα που έγινε ό,τι έγινε μεταξύ τους, στο τέλος του επεισοδίου. Δεν ξέρω κατά πόσο θ' αυτονομηθεί στη συνέχεια ο "μικρός". Απ' τη μία έχει σεβασμό στο δάσκαλο, απ' την άλλη φοβούμενος για τη ζωή του, θα κάνει τα πάντα.
Πόσο πιο σωστά ν' αποδωθεί ότι καρτέλ και Gus έχουν ο ένας τον άλλο ανάγκη? Απλά τέλειο!
Η Σκάιλερ, κλέβει για λίγο την παράσταση, ο Χανκ σίγουρα θ' αλλάξει τα δεδομένα στη συνέχεια.
Πω πω, τι άλλο να ζητησω?

ann36
31 Δεκεμβρίου 2011, 18:52
και το καθυστερημένο γιό του (ο οποίος παίζει εξαιρετικά btw)..

Ε όχι και καθυστερημένος... Σωματική αναπηρία έχει, νομίζω δεν είναι δύσκολο να ξεχωρίσει κανείς το ένα απ το άλλο!

Krasas
31 Δεκεμβρίου 2011, 21:37
Ε όχι και καθυστερημένος... Σωματική αναπηρία έχει, νομίζω δεν είναι δύσκολο να ξεχωρίσει κανείς το ένα απ το άλλο!

Νομίζω λέγεται εγκεφαλική παράλυση ή ατροφική εγκεφαλοπάθεια (στα αγγλικά ο όρος είναι cerebral palsy) και επηρεάζει και την κίνηση και την ομιλία (για την ικανότητα μάθησης/σκέψης κλπ νομίζω ότι δεν την επιβραδύνει, ίσως την δυσκολεύει (; ).

Ο ίδιος ο ηθοποιός έχει αυτή την πάθηση, αλλά είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από αυτή που υποδύεται στην σειρά.

(Παρόμοια περίπτωση είναι και της Jewel's στο Deadwood)

smallville
30 Μαρτίου 2012, 16:50
Πάρα πολύ καλό επεισόδιο. Κορυφαίες σκηνές αυτή με το πιστολίδι και η τελευταία του Γουόλτερ με τον Πίνκμαν. Μου άρεσε και η σκηνή με την Σκάιλερ ως βλήμα λογίστρια.

smile88
14 Ιανουαρίου 2013, 04:57
Τελειο επεισοδιο κι αυτο!
Ο Γκας περπαταγε σαν αρχοντας, οσο τον πυροβολαγαν! Αν κι ειπε τελικα ναι στο καρτελ! :(
Ο Τζεσε τα ειχε παιξει, μαζι του κι εγω, οταν πυροβολησαν τον μπροστινο του! Και πηγε και στο σπιτι του Γκας, δεν τον χαλασε καθολου βλεπω! :P
Πολυ σκαλιζει ο Χανκ και βρισκει πολλα, εχω τρελη αγωνια να δω πως θα εξελιχθει το πραγμα!
Θεα ηταν κι η Σκαιλερ που πηγε να ξελασπωσει τον Τεντ, αλλα δεν καταλαβα κατι... Ο εφοριακος ειπε οτι τα περισσοτερα βιβλια που ειχε μπροστα του τα ειχε υπεγραψει η Σκαιλερ και της ζητησε να δικαιολογησει μια παρανομια... Τελικα δεχτηκε να βοηθησει τον Τεντ; Ποτε εγινε αυτο και δεν το θυμαμαι; :???: Εδω δεν εχω καταλαβει καν το ποτε ακριβως εφυγε απο την εταιρεια του Τεντ...
Τα τελευταια 5' με τον Τζεσε να λεει πανικοβλημενος στον Γουολτ οτι τον στελνουν στο Μεξικο (:shock:) και το ξυλο που επεσε μετα ηταν θεϊκα! Και ΔΕΝ ξερει ακομα ο Τζεσε για την Τζεην, χαμος θα γινει αν το μαθει! :P

goggits
10 Ιουλίου 2013, 04:58
Αριστο επεισόδιο!!! Η σκηνή με τους πυροβολισμούς πολύ καλή!!!
Ο Χανκ όσο πάει μπλέκεται και πιο πολύ και ανησυχω...
Η ιστορία της Σκάιλερ ψιλοαδιάφορη...
Κορυφαία σκηνή η τελευταία με Γουολτ και Τζέσε!!! :respect:
Φοβεροί ηθοποιοί και οι δυο τους!!!

drapetisgal7
19 Σεπτεμβρίου 2013, 14:10
Άριστο επεισόδιο,φοβερή η σκηνής πάλης μεταξύ του Γουόλτερ και του Τζέσι.Αναμένομενη η σκηνή με τους πυροβολισμούς.Το στόρι της Σκάιλερ με τον Τεντ ήταν ψιλοβαρετό.

oasic1988
16 Οκτωβρίου 2013, 00:16
You kill Mr. White you're gonna have to kill me too. Η καλύτερη ατάκα της σειράς.

Μετά και την τελευταία σκηνή για μένα ο Walter έχει πεθάνει σαν χαρακτήρας. Βλέπουμε αποκλειστικά μόνο Heisenberg πλέον.
Τολμάει και μιλάει από τη στιγμή που δεν είχε καν τα κότσια να πεί στον Jesse την αλήθεια για τον θάνατο της Jane. Αν τότε προστάτευε αυτός τον Jesse, το ίδιο κάνει και ο Jesse τώρα γι' αυτόν.

HristinaB
17 Οκτωβρίου 2013, 01:30
Δεν έχω μακροσκελείς αναλύσεις απόψε. Η ατάκα του επεισοδίου ήταν το "Μπορείς να περπατήσεις;" του Τζέσι, αφού έχουν αλληλοσαπηθεί στο ξύλο :punch: με τον Γουόλτ. Είναι ψυχούλα αυτό το παιδί.

Έχω την αίσθηση ότι η ιστορία του Τζέσι ότι ο Γκας θα τον στείλει στο Μεξικό είναι μούφα. Όμως, αυτό θα σήμαινε ότι προσπαθεί να κλέψει τη συνταγή του Γουόλτ και δε νομίζω ότι θα το έκανε αυτό. Από την άλλη, φαίνεται εντελώς χαζή κίνηση εκ μέρους του Γκας. Δεν ξέρω πού να καταλήξω.

Αν δεν είχαν σκοπό να εμπλέξουν τον Τεντ στην υπόθεση, δε νομίζω ότι θα τον επέστρεφαν. Ευχάριστο το comic relief της χαζογκόμενας Σκάιλερ.

blackys88b
27 Νοεμβρίου 2013, 19:12
αρκετα καλο το επεισοδιο...πιο κατω απο τα προηγουμενα συνολικα αν και ειχε δύο πολυ δυνατες σκηνες...και στις δύο ηταν μεσα ο Jesse..οπου εριξε τις ατακες...If You Kill Walt και το Can you walk...