PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Terra Nova 1x01 & 1x02 - "Genesis"

dimath
27 Σεπτεμβρίου 2011, 18:46
14322

Η περίληψη είναι η εξής (όσοι δεν θέλετε να ξέρετε τίποτα για το επεισόδιο μην την διαβάσετε):

Το 2149 η γη είναι στο χείλος της ολοκληρωτικής οικολογικής καταστροφής και η μοναδική ελπίδα της ανθρωπότητας για επιβίωση βρίσκεται 85 εκ. χρόνια πριν, στη Τέρα Νόβα. Η Δρ. Ελίζαμπεθ Σάνον έχει επιλεγεί να πάει εκεί ως άποικος με την οικογένειά της, χωρίς όμως τη μικρή της κόρη και τον σύζυγό της εξαιτίας προβλημάτων με το νόμο. Στην Τέρα Νόβα επικεφαλής είναι ο χαρισματικός και ηρωικός Νεθάνιελ Τέιλορ που ήταν και ο πρώτος της άποικος. Εκεί, πέρα από τον καταγάλανο ουρανό, την καταπράσινη βλάστηση και τους πανέμορφους καταρράκτες, κρύβονται κι αρκετοί κίνδυνοι. Ένας από αυτούς είναι μια δεύτερη αποικία από αποστάτες με αρχηγό την Μίρα.

Διαβάστε τα παρακάτω οπωσδήποτε πριν ποστάρετε:

1. Το παρόν θέμα είναι SPOILER TAG-FREE. Από το πρώτο post η συζήτηση μπορεί να κυλάει ελεύθερα και να ΜΗΝ χρησιμοποιούνται spoiler tags. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΗΓΗΘΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΗREAD ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΥΘΥΝΗ.
2. Δημοσκόπηση θα προστεθεί αύριο.
3. Οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τους υπότιτλους θα διαγράφεται και ο χρήστης θα τιμωρείται. Για περισσότερα, δείτε την ανακοίνωση, εδώ (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=24611).
4. Οποιαδήποτε αναφορά σε torrents ή οποιαδήποτε άλλη μορφή παράνομου download θα διαγράφεται και, αν κριθεί απαραίτητο, ο χρήστης θα τιμωρείται.
5. Προσέξτε τις εκφράσεις σας και πάντα να ποστάρετε με σεβασμό στα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε με τις απόψεις τους ή όχι. Τέτοια φαινόμενα θα τιμωρούνται αυστηρά. Επίσης απαγορεύεται αυστηρά το chatting και το spamming στο thread. Πείτε την άποψή σας ελεύθερα και κόσμια, αλλά μην επαναλαμβάνεστε και αφήστε και τα υπόλοιπα μέλη να απαντήσουν, χωρίς να μονοπωλείτε το θέμα με τα δικά σας posts. Τέτοια posts θα διαγράφονται ΧΩΡΙΣ προειδοποίηση.
6. Η συζήτηση θα αφορά το επεισόδιο αυτό και όχι τα επόμενα.
7. Οποιοδήποτε ποστ πριν την προβολή του επεισοδίου, θα διαγραφεί!
8. Δεν επιτρέπεται να δίνετε link υποτίτλων, σε οποιαδήποτε γλώσσα κι αν είναι αυτοί.
9. Τέλος, να κάνετε report οποιοδήποτε ποστ αντιτίθεται στους κανόνες του site αλλά και στους παραπάνω, και θα διορθωθεί μόλις είναι εφικτό.

giorgospan
27 Σεπτεμβρίου 2011, 19:39
Χμμμ... Δεν τρελάθηκα αλλά πάνω-κάτω ότι περίμενα. Πολύ καλά εφέ και φοβερά τοπία αλλά εκει που μετράει η σειρά, δηλαδή αυτά που θα αναγκαστεί να κρατήσει για τη συνέχεια της σεζόν ήταν μέτρια εώς και κακά. Αρκετά συνοπτικά να πω ότι οι διάλογοι και το πώς εξελίσσονταν τα πράγματα ήταν κάπως παιδικά. Τα ενδοοικογενειάκα έμπαζαν από παντού και οι ερμηνείες πέρα από λίγες περιπτώσεις αδύναμες το λιγότερο. Γενικώς δεν μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα καθώς θα μπορούσε να είναι μια χαλαρή σειρά να περνάς την ώρα σου, αλλά 40 λέπτα γι' αυτό δύσκολα να δίνω εβδομαδίαια.

nikos-kom
27 Σεπτεμβρίου 2011, 20:59
εμενα παλι μ αρεσε αρκετα δν ξερω πως θα κυλησει η συνεχεια αλλα σαν πρωτη εντυπωση, απολυτα θετικη

blackys88b
27 Σεπτεμβρίου 2011, 21:22
Αρκετα καλη η πρεμιερα, μας συστησε αρκετους χαρακτηρες...παλιους της Terra Nova, καινουριους...αλλα και τους αντιπαλους που σιγουρα θα μας απασχολησουν...δεν με χαλαει καποιος απο τους ηθοποιους γενικα δεν το εχω αυτο το προβλημα...λιγο η αντιδραση του γιου, αλλα ενταξει..εφηβος ειναι...οι σκηνες στους βραχους φανηκαν ενδιαφερον...αυτο με το γιο...θα δειξει... η πρωτη σκηνη με τους δεινοσαυρους μου αρεσε πολυ, το ιδιο και τα σαρκοφαγα...πολυ δυνατη το κομματι στο οχημα...ο Stephen Lang μετα το Avatar μοιαζει τελειος για το ρολο... νομιζω το 2ο επεισοδιο ηταν πολυ καλυτερο περισσοτερες σκηνες δρασης, και δεινοσαυρους...

tasoskratos
28 Σεπτεμβρίου 2011, 00:13
:offtopic:
Μιχάλη μου σε λάθος σειρά σε έβαλαν να παίξεις.

Πρώτες εντυπώσεις.
Εάν δεν είχα δει άλλες σειρές θα δηλωνα εντυπωσιασμένος από την βασική υπόθεση. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν πέρασα ευχάριστα την ώρα μου.
Ψιλοβαρέθηκα και ποτέ δεν μου άρεσαν οι δεινόσαυροι, αλλά όπως ΟΛΟΙ όσοι δουν το επεισόδιο θα καταλάβουν ότι το ζουμί είναι στην ατάκα <<ελέγχοντας το παρελθόν...>>.
Πολλά ΄΄γνωστά΄΄ πέρασαν από τα μάτια μου.
Περιμένω την συνέχεια και φυσικά το πως θα προχωρήσουν το βασικό θέμα.

Πιθανόν οι δημιουργοί να θέλουν να γίνει οικογενειακή η σειρά οπότε θα έχουμε και εφηβικούς έρωτες και καλά ζωάκια που τρώνε μόνο φύλλα.
Διαφορετικά, άμα αρχίσουμε να ψάχνουμε πάλι γεωμετρικά σχήματα και που μπορεί να βρίσκεται καμιά ρόδα από κάρο...καήκαμε.:grin:

TinaX
28 Σεπτεμβρίου 2011, 01:26
sorry gia ta greeklish alla eimai sto laptop

mou aresan arketa ta prota episodia, den varethika katholou!Mou aresoyn oi xaraktires kai olo to story.To eida me english subs kai to volume xamilo giati koimounte ta paidia kai exasa kapoia simia stoys dialogoys :oops:
Poli wraia topia ontos !!
Ligo stin arxi i apodrasi moy fanike ligo ipervoliki alla ok.se genikes grammes kollisa!

alexandra16
28 Σεπτεμβρίου 2011, 01:40
Και εμενα μου αρεσαν τα επεισοδια.Αρχη ειναι ακομα,οποτε δεν εχω γνωμη για καποιο χαρακτηρα ακομα....αλλα δε μου φανηκε και κανενας ιδιαιτερος.Θα δουμε στα επομενα επεισοδια

T.GhosT
28 Σεπτεμβρίου 2011, 02:09
Σαν πρωτη εντυπωση, πολυ ομορφη!! Δεν βαρεθηκα ουτε λεπτο!! Η εικονα, τα τοπια και η ατμοσφαιρα απλα υπεροχα!!
Οσον αφορα τους ηρωες νομιζω οτι ειχαμε απο ολα, καλους και κακους!! Η κεντρικη φαμιλια ταιριαστα επιλεγμενη!! Χαιρομαι που δεν επικεντρωνονται μονο στους φυσικους κινδυνους της ζουγκλας, αλλα εχουμε και τους Σιξις!! ;)
Η πιο τοπ σκηνη, εννοειται πως ειναι αυτη με τους βραχουσ και τα γεωμετρικα σχηματα!! Αν το προχωρησουν προς τα εκει νομιζω θα περασουμε καλα!!! :yes: :grin:

sheik
28 Σεπτεμβρίου 2011, 02:15
Μολις το ειδα κι εγω. Πολυ συμπαθητικο, με τα απαραιτητα κλισε βεβαια, αλλα η πρωτη εντυπωση θα ελεγα θετικοτατη. Μπορει κανεις να μου εξηγησει, ΑΝ καταλαβε, τι ακριβως εννοουσε η Μιρα(η αρχηγος των sixies) σχετικα με τις εξισωσεις?

blackys88b
28 Σεπτεμβρίου 2011, 04:36
Απο οτι καταλαβα εγω...μπορει να καταλαβα και λαθος, ειπε οτι εκεινες οι εξισωσεις ειναι το μονο στοιχειο που εχει για το γιο του ο Taylor (Lang), που οπως ειπε εχει εξαφανιστει...οταν μιλουσαν στο ιατρειο...εγω καταλαβα οτι ο γιος του τα εκανε αλλα μπορει και να κανω λαθος...

tasoskratos
28 Σεπτεμβρίου 2011, 09:25
ΑΝ καταλαβε, τι ακριβως εννοουσε η Μιρα(η αρχηγος των sixies) σχετικα με τις εξισωσεις?

ΩΩωωω, βλέπω η παλιοπαρέα μαζεύεται....., οπότε εύχομαι να μας δώσει ΄΄τροφή΄΄ η σειρά για αρχίσουμε ξανά τις ΄΄γνωστές΄΄ συζητήσεις:p

great
28 Σεπτεμβρίου 2011, 11:22
Θετική η πρεμιέρα. Πολύ καλά εφέ, σενάριο που δείχνει να έχει προοπτικές και συμπαθείς μέχρι στιγμής το όλο cast.

Αυτό που μόνο δεν μου κόλλαγε είναι το γιατί να είναι τσαντισμένος ο γιος. Το καταλαβαίνω ότι πρέπει να έχουν τον επαναστάτη που θα πάει κόντρα αλλά ο λόγος που δεν συμπαθεί τον πατέρα του είναι γελοίος.

sheik
28 Σεπτεμβρίου 2011, 11:43
Δε μας εφτανε ο Ταιλερ απο το V, εχουμε κι αυτον τωρα...

tasoskratos
28 Σεπτεμβρίου 2011, 12:27
Δε μας εφτανε ο Ταιλερ απο το V, εχουμε κι αυτον τωρα...

Είπα να αποφύγω τις παρομοιώσεις γιατί θα έγραφα ένα σεντόνι.
Αστα αυτά όμως, γιατί αρχίζουν οι θεωρείες...έτσι με το καλημέρα, καθότι έχουμε και μια κόρη που φαίνεται ότι στα θεωριτικά μαθήματα είναι καλή.
Ρε ΄΄μάγκες΄΄, είστε σίγουροι ότι είστε σε άλλο πλανήτη?:D

m0rpheas
28 Σεπτεμβρίου 2011, 13:21
Δεν θα έλεγα ότι ενθουσιάστηκα. Αν και σχετικά καλός ο πιλότος, ήταν σε μεγάλο βαθμό αναμενόμενα όλα αυτά που έγιναν. Και νομίζω ότι μπορώ να φανταστώ στο περίπου και κάποια πράγματα από τα μελλούμενα. Οπότε το ερώτημα εδώ είναι αν τα «αναμενόμενα» σε λίγα επεισόδια θα έχουν γίνει «κουραστικά».

Vampironi
28 Σεπτεμβρίου 2011, 15:13
Πολύ καλή πρεμιέρα! :thumbsup1
Εντυπωσιακά εφέ, η υπόθεση έχει πιθανότητες να εξελιχθεί πολύ καλά στα 13 επεισόδια που έχουν ετοιμάσει για τη 1η σεζόν. Το cast είναι αξιοπρεπές με κάποιες αδυναμίες στα παιδιά που δεν μπορείς να τα ξεχωρίσεις ακόμη.
Όλες οι σκηνές με τους δεινόσαυρους είναι πειστικές ενώ γνωρίσαμε και τους αντίπαλους.

tasoskratos
28 Σεπτεμβρίου 2011, 15:46
ενώ γνωρίσαμε και τους αντίπαλους.

Εγώ παίρνω από τώρα ΄΄θέση΄΄.
Με τους αντίπαλους είμαι. ΄΄We Are The Good Guys΄΄.
Ο άλλος, ο ΄΄πλανητάρχης΄΄ φαίνεται λαμόγιο. Κάτι κρύβει και φυσικά σίγουρα έχει αφεντικά.

Και νομίζω ότι μπορώ να φανταστώ στο περίπου και κάποια πράγματα από τα μελλούμενα.

Φαντάσου ότι θέλεις. Μόνο προς τους καταράκτες μην πλησιάσεις:D

sheik
28 Σεπτεμβρίου 2011, 18:24
Tην κορη κι εγω την ξεχωρισα γιατι φαινεται να ειναι science freak και μ'αρεσει :)

Τις εξισωσεις δηλαδη τις εγραψε ο χαμενος γιος του? Ψιλο μπερδεμα εδω. Και πως αν ελεγξεις το παρελθον τοτε ελεγχεις και το μελλον(ετσι ειπε η Μιρα) εφοσον οπως ειπε η κορη πηγαν σε διαφορετικο timestream τροπον τινα και δεν προκαλουνται παραδοξα. Σαν διαφορετικο συμπαν ειναι ας πουμε.

Καλα ειναι νωρις ακομα για τετοιες ερωτησεις. Ασε που η ανθρωποτητα σιγα μην επιβιωσει...μπορει να πετυχουν και τον περιβοητο μετεωριτη, ποιος ξερει :D

blackys88b
28 Σεπτεμβρίου 2011, 19:48
Α για το μετεωριτη εχουμε ακομα...!!!η σειρα διαδραματιζεται 85 εκατομμυρια χρονια πισω...ενω ο μετεωριτης επεσε στα 65 εκατομμυρια...αρα εχουμε χαλαρα 20 εκατομμυρια χρονια σειρας...!!! :D :D :D ασε που μιλαμε για παραλληλο συμπαν αρα μπορει και να μην υπαρξει μετεωριτης..!!!

dimath
28 Σεπτεμβρίου 2011, 20:29
Κάτι διαφορετικό στο τηλεοπτικό τοπίο. Βέβαια θα είναι λίγο δύσκολο να συνεχιστούν όλα αυτά τα εφέ λόγω κόστους. Όπως και να 'χει, μ' αρέσει.

O Obama στα χαρτονομίσματα...

http://i349.photobucket.com/albums/q392/dimath/th_d1ddf26d.jpg (http://i349.photobucket.com/albums/q392/dimath/d1ddf26d.jpg)

SaPiLaS
28 Σεπτεμβρίου 2011, 21:18
Sci-Fi - Drama με αρκετή δόση μυστηρίου,εδώ είμαστε!:grin::grin:
Aρκετά ικανοποιητική η πρεμιέρα,μπήκε κατευθείαν στο ψητό.
Ωραία τοπία,οι δεινόσαυροι 8) και έναν πόλεμο να είναι στα σκαριά.
Μάλλον είναι νωρίς για υποθέσεις αλλά τις εξισώσεις στα βράχια μάλλον τις έχει για πλάκα η κόρη του Τζιμ και δεύτερον δεν νομίζω ο γιός του Τέιλορ να είναι και τόσο χαμένος...;)

kKKK
28 Σεπτεμβρίου 2011, 21:31
Μέτρια πρεμιέρα. Σαφώς εντυπωσιακή παραγωγή αλλά σε γενικές γραμμές τίποτα άλλο δεν με εντυπωσίασε. Η σειρά προσπαθεί να το παίξει Lost αλλά πιο πολύ θυμίζει (σε πολύ μεγάλο βαθμό θα έλεγα) το βρετανικο Outcasts.

Οι χαρακτήρες είναι φοβερά κλισέ και συνηθισμένοι. Οι δε διάλογοι παίρνουν πρωτάθλημα στην προβλεψιμότητα. Πριν μιλήσουν οι χαρακτήρες ήξερα τί θα πούν στο μεγαλύτερο μέρος του επεισοδίου (και όχι δεν έχω το κληρονομικό χάρισμα). Επίσης το μεγαλύτερο μέρος του επεισοδίου ασχολήθηκε με τους teens και με τις σχέσεις της οικογένειας οπότε πολύ φοβάμαι οτι θα καταλήξει family drama sci-fi τύπου Kyle XY.

Η κεντρική μυθολογία είναι καλή αλλά ο τρόπος που επέλεξαν να μας πουν οτι είναι άλλο timeline μέσω της κοπελίτσας ήταν πολύ χαζοχαρούμενος.

Απο εκεί και πέρα το μόνο ενδιαφέρον στοιχείο είναι οι εξισώσεις.

Μπορει κανεις να μου εξηγησει, ΑΝ καταλαβε, τι ακριβως εννοουσε η Μιρα(η αρχηγος των sixies) σχετικα με τις εξισωσεις?

Εγώ κατάλαβα οτι ο αρχικός σκοπός της αποστολής δεν ήταν η αποίκηση αλλά το να ερευνήσουν τί παίζει με το χωροχρόνο και γιατί υπάρχουν πάνω απο ένα timelines. Κάπου στην πορεία έγιναν και οι υπόλοιπες αποστολές.
Σε κάποια φάση ο γιός του Taylor ανακάλυψε οτι οι αρχικές θεωρίες κάπου ήταν λανθασμένες. Έφυγε απο την Terra Nova σπαζοντας τα με τον πατέρα του και κάθε φορά που προχωράει την δική του θεωρία, χαράζει τις "σωστές" εξισώσεις στον καταρράκτη για να την πεί στον πατέρα του.

Τώρα τί λένε οι εξισώσεις και τι αποδεικνύουν, θα το δούμε στη συνέχεια. Εγω φοβάμαι μηπως τελικά αποδειχτεί οτι δεν είναι διαφορετικό το timeline και κάνανε λάθος οι αρχικοί υπολογισμοί.

tasoskratos
28 Σεπτεμβρίου 2011, 21:41
:)
Εγώ κατάλαβα οτι ο αρχικός σκοπός της αποστολής δεν ήταν η αποίκηση αλλά το να ερευνήσουν τί παίζει με το χωροχρόνο και γιατί υπάρχουν πάνω απο ένα timelines. Κάπου στην πορεία έγιναν και οι υπόλοιπες αποστολές.
Σε κάποια φάση ο γιός του Taylor ανακάλυψε οτι οι αρχικές θεωρίες κάπου ήταν λανθασμένες. Έφυγε απο την Terra Nova σπαζοντας τα με τον πατέρα του και κάθε φορά που προχωράει την δική του θεωρία, χαράζει τις "σωστές" εξισώσεις στον καταρράκτη για να την πεί στον πατέρα του.

Εντυπωσιακή θεωρία!
Πότε πρόλαβες?
Εχω 1 ωρίτσα πριν το Champions League, θα το ξαναδώ

Το εντυπωσιακό και πολύ ενδιαφέρον για μένα είναι η λέξη <<Προσκύνημα>>

hakinen
28 Σεπτεμβρίου 2011, 22:30
Ψιλοβαρετό.

Jane1
28 Σεπτεμβρίου 2011, 23:14
Πολύ ωραία η πρεμιέρα, μου άρεσαν και τα δυο μέρη.
Και το πρώτο που ήταν πιό κοινωνικό-δραματικό και εστίασε στην οικογένεια και τις συνθήκες που ζούν στο μέλλον (υπερπληθυσμός ανθρώπων, έλλειψη αέρα, κλπ).
Και το δεύτερο που είχε περισσότερη δράση με τους δεινόσαυρους και με το θέμα της επιβίωσης στην αποικία.

Filmfreak
29 Σεπτεμβρίου 2011, 01:32
Πάντως άσχετο αλλά ξαναείδα τη σκηνή γιατί μου έκανε εντύπωση και την πρώτη φορά... Το τσαντάκι του Sport Billy έχει ο πρωταγωνιστής και βγήκε από μέσα η 4-5 χρονών κόρη του όταν έφτασαν στην Terra Nova;;; Ή αυτό ή είναι part time ταχυδακτυλουργός γιατί ήταν πολύ άκυρο όπως το έδειξε.

solonlakis
29 Σεπτεμβρίου 2011, 01:33
Ακριβώς ότι περίμενα. Πολύ καλή πρεμιέρα μεν αλλά όπως λέει και ο ΚΚΚΚ παραπάνω το πάνε για οικογενειακό ShiFi οπότε δεν πρόκειται να δούμε οτιδήποτε ακραίο. Με τον Σπίλμπεργκ στην παραγωγή δεν περίμενα κάτι περισσότερο. Εξαιρετικά εφέ και σκηνοθεσία αλλά κανένα ενήλικο στοιχείο. Ελπίζω πάντως πως στα επόμενα επεισόδια θα υπάρξουν κάποιες ανατροπές και εκπλήξεις και δεν θα είναι εντελώς προβλέψιμο. Οι ηθοποιοί δυστυχώς δεν μου πολυάρεσαν αλλά δεν ήταν κι εκείνο το χάλι του Outcasts όπου έψαχνες να δεις μια συμπαθητική φάτσα και δεν την έβρισκες πουθενά.

sheik
29 Σεπτεμβρίου 2011, 11:01
Πάντως άσχετο αλλά ξαναείδα τη σκηνή γιατί μου έκανε εντύπωση και την πρώτη φορά... Το τσαντάκι του Sport Billy έχει ο πρωταγωνιστής και βγήκε από μέσα η 4-5 χρονών κόρη του όταν έφτασαν στην Terra Nova;;; Ή αυτό ή είναι part time ταχυδακτυλουργός γιατί ήταν πολύ άκυρο όπως το έδειξε.

Μα πριν την "κλεψουν" ηταν ηδη 1-2, περασαν 2 χρονια που ηταν στη φυλακη ο Τζιμ, αρα καπου 4 πρεπει να ηταν οταν πηγαν στη Τερρανοβα

Ο/η sheik έγραψε μετά από 11 λεπτό(ά) και 52 δευτερόλεπτο(α)...

Απο συνεντευξη σχετικα με το γιατι δεν εχουν καλυτερα οπλα, φραχτες κλπ:

It's 22nd century humans living in the distant past, so they have technology way beyond you and me and it's that interesting juxtaposition of future and past that gives the show a look like I've never seen before. It's just really cool. But also, there's a philosophy going back with these people of not making the same mistakes that got us to the place where they are in the 22nd century, which is the world is dying and there are no animals left. So they use as much as they can of non-lethal technology against the creatures. They have sonic mines, sonic cannons and other types of non-lethal weapons; tranq darts and stuff to ward of the worst of the predators without killing them. But if it comes to it, they will. "

great
29 Σεπτεμβρίου 2011, 11:17

Μα πριν την "κλεψουν" ηταν ηδη 1-2, περασαν 2 χρονια που ηταν στη φυλακη ο Τζιμ, αρα καπου 4 πρεπει να ηταν οταν πηγαν στη Τερρανοβα

Δεν εννοεί το πως μεγάλωσε αλλά το πως χώρεσε μέσα !!!! Και εμένα μου έκανε εντύπωση αυτό ήταν πολύ άκυρο!

dimath
29 Σεπτεμβρίου 2011, 11:45
Βγαίνει από το σάκο της μητέρας αν δεν κάνω λάθος, ο οποίος νομίζω πως θα μπορούσε να χωρέσει ένα παιδί αφού φαίνεται αρκετά μεγάλος.

http://i349.photobucket.com/albums/q392/dimath/th_fab87c55.jpg (http://i349.photobucket.com/albums/q392/dimath/fab87c55.jpg) http://i349.photobucket.com/albums/q392/dimath/th_5ca94084.jpg (http://i349.photobucket.com/albums/q392/dimath/5ca94084.jpg)

Αυτό που μου φάνηκε λίγο αφύσικο ήταν η σχετική ευκολία με την οποία κρατάει τον σάκο ο Τζιμ καθώς τον δίνει στη γυναίκα του πριν περάσουν.

http://i349.photobucket.com/albums/q392/dimath/th_d4db53e3.jpg (http://i349.photobucket.com/albums/q392/dimath/d4db53e3.jpg)

pit3
29 Σεπτεμβρίου 2011, 12:24
Ωραία γελάσαμε! Για μία φορά καλά ήταν, για παραπάνω δεν...

ΥΓ: Τι αρκουδοφέγγαρο ήταν αυτό? Μισό εκατοστό το χρόνο είπε πως απομακρύνεται η σελήνη, όχι μισό χιλιόμετρο! Με απλά μαθηματικά, μετά από 85 εκατομμύρια χρόνια θα είχε απομακρυνθεί 425 km. Η μέση απόσταση σελήνης γης είναι περίπου 384.400 km, με άλλα λόγια απομακρύνθηκε κατά πολύ λίγο ( ούτε 0,1%)! :P :P

tasoskratos
29 Σεπτεμβρίου 2011, 12:34
Εκατσα χθες και το ξαναείδα.
Ας βγάλουμε εκτός δεινόσαυρους, καγκουρόσαυρους κλπ & ας ελπίσουμε ότι δεν θα φάμε στη μάπα μία οικογενειακή έκδοση του Lost, καθότι θα θέλουν τη σειρά να την βλέπει όλη η οικογένεια και όχι μόνο ΄΄κάτι΄΄ σαν εμάς, γνωρίζοντας πολύ καλά όλοι τι σημαίνει αυτό το ΄΄κάτι΄΄:D
Απομόνωσα λοιπόν τα εξής βασικά, τα οποία προσφέρονται για κουβεντούλα.
1.
Το κυκλικό χτίσιμο του καταυλισμού και στη μέση ένας κύκλος διαιριμένος σε τρίγωνα!
2.
Τα γεωμετρικά σχήματα στους καταράκτες πιθανόν να έχουν και σχέση με το σχήμα που έχει κτιστεί ο καταυλισμός.
3.
Sixers. Ήδη η αρχηγός τους έριξε την ατάκα του πιλότου <<όποιος ελέγχει το παρελθόν.....>>.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλα προς συζήτηση.
Τι σημαίνει ΄΄Προσκυνητές΄΄.
Γιατί χρειάζονται το ορυκτό
Ποιοί έστειλαν τους sixers, που από ότι φαίνεται είναι οι αντίπαλοι αυτών που έστειλαν τον Τάιλερ.
Γιατί υπάρχει ο ΄΄κανόνας΄΄ των 2 παιδιών και γιατί το ζεύγος αποφάσισε να κάνει και 3ο
Σαφώς που είναι ο γιός του αρχηγού
και κάτι τελευταίο.
Βλέποντας τα trailer είχα την εντύπωση ότι ο terra nova είναι ένας άλλος πλανήτης. Στον πιλότο όμως πουθενά δεν αναφέρθηκε η λέξη πλανήτης.
Αυτά προς το παρόν.

sakis
29 Σεπτεμβρίου 2011, 16:02
Εγώ μόλις είδα το σχήμα του καταυλισμού σκέφτηκα πως γίνεται να χτίζουν τα σπίτια γύρω γύρω στις άκρες και όχι στο κέντρο, όταν τόσα επικίνδυνα ζώα καραδοκούν!

Σχετικά με το "προσκυνητές" νομίζω είναι άκυρη Ελληνική μετάφραση μιας με μια απλή αναζήτηση βρήκα τα παρακάτω...

a traveler or wanderer, esp. in a foreign place.

one of the colonists from England who sailed to America on the Mayflower and founded the colony of Plymouth in New England in 1620

a person who journeys, esp. a long distance, to some sacred place as an act of religious devotion.

http://www.definitions.net/definition/pilgrim

Υποθέτω αυτός που έκανε τη μετάφραση δεν το πολυ-έψαξε και έμεινε στην μετάφραση που έχω σημειώσει με bold παραπάνω

smallville
29 Σεπτεμβρίου 2011, 19:16
Αρκετά καλός πιλότος θα έλεγα, με εντυπωσιακά εφέ και ακόμα πιο εντυπωσιακά τοπία.
Το σίγουρο είναι πως θα υπάρξουν μυστικά και κρυμμένες αλήθειες που σιγά σιγά θα έρχονται στο φως. Το καστ όμως το βρίσκω μια χαρά.

goggits
30 Σεπτεμβρίου 2011, 01:17
Πολύ καλή η πρώτη εντύπωση!!! Το επεισόδιο τα είχε όλα!!!:):)
Από μερικά κλισέ μέχρι και πολύ δράση και αγωνία!!!
Το καστ αρκετά καλό και αναμμένω σε μια πολύ καλή συνέχεια!!!:P

liakanel
30 Σεπτεμβρίου 2011, 02:05
Τελικα, οι Αμερικανοι εχουν μεγαλη τρελα με τους δεινοσαυρους...

Δεν ξετρελαθηκα, αλλα μ'αρεσε ιδιαιτερα, θα το συνεχισω κι οπου μας παει...

jakegate7
30 Σεπτεμβρίου 2011, 02:36
δε κατάλαβα κάτι, στην μια ώρα και οκτώ λεπτά ο αρχηγός λέει ότι ήταν ο πρώτος που πέρασε την πύλη και αυτοί που τον ακολουθούσαν "καθυστέρησαν" 118 μέρες.(φαντάζομαι λόγο του ταξιδιού στο χρόνο) με την ίδια λογική όταν η νέα φουρνιά των προσκυνητών, ο καθένας δε θα έπρεπε να είχε φτάσει με 118 μέρες καθυστέρηση? εκτός και αν δε κατάλαβα καλά την συγκεκριμένη σκηνή

tonypapadovic
30 Σεπτεμβρίου 2011, 02:43
Mόνο εγώ γελούσα με τα εφέ των δεινοσαύρων; Alien3 και το πρώτο Hulk μου θύμισαν :P

Μέτριος προς καλός μου φάνηκε ο πιλότος, πολύ κλισέ ρε παιδάκι μου όμως... Είχε και τις στιγμές του βέβαια, δεν λέω. :)

kKKK
30 Σεπτεμβρίου 2011, 02:55
δε κατάλαβα κάτι, στην μια ώρα και οκτώ λεπτά ο αρχηγός λέει ότι ήταν ο πρώτος που πέρασε την πύλη και αυτοί που τον ακολουθούσαν "καθυστέρησαν" 118 μέρες.(φαντάζομαι λόγο του ταξιδιού στο χρόνο) με την ίδια λογική όταν η νέα φουρνιά των προσκυνητών, ο καθένας δε θα έπρεπε να είχε φτάσει με 118 μέρες καθυστέρηση? εκτός και αν δε κατάλαβα καλά την συγκεκριμένη σκηνή

Προφανώς υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αρχική Πύλη το οποίο εκ των υστέρων διορθώθηκε. Εκτός αν είναι κάποιο κομμάτι της πλοκής με το οποίο θα ασχοληθούν αργότερα.

sakis
30 Σεπτεμβρίου 2011, 16:00
Εγώ πιστεύω ότι αν μείνει η σειρά στη λογική "στέλνω αποίκους οι οποίοι προσπαθούν να επιβιώσουν και να σώσουν το ανθρώπινο είδος", θα είναι πολύ μονοδιάστατη και άρα βαρετή. Οι σεναριογράφοι με την εισαγωγή της έννοιας του παράλληλου σύμπαντος και την ταυτόχρονη ύπαρξη της γης τώρα και της γης πριν 80 εκατομμύρια χρόνια, ίσως σε μελλοντικά επεισόδια να μάθουμε ότι υπάρχει η δυνατότητα της επιστροφής ή ακόμα και της αλληλεπίδρασης με άλλους παράλληλους κόσμους και φυλές. Μια ένδειξη ίσως να είναι και τα εξελιγμένα σύμβολα που βρήκαν στους βράχους.

smallville
30 Σεπτεμβρίου 2011, 16:09
Εγώ πιστεύω πως αυτοί είναι οι
πρώτοι άνθρωποι(ή κάπως έτσι)που είχαν γίνει αναφορά στην 3η σαιζόν του Fringe:P

heatfadasma
30 Σεπτεμβρίου 2011, 23:28
δεν γνωρίζουμε ποια εξέλιξη θα έχει η σειρά.
θα γίνει jurasic park; θα γίνει Lost; θα γίνει avatar; ή κάτι άλλο;
το θέμα είναι οτι έχουν βάλει λίγο από όλα τα παραπάνω μέσα και αυτό με ανησυχεί.

edora
1 Οκτωβρίου 2011, 19:25
Έκατσα επιτέλους και το είδα.
Δεν εντυπωσιάστηκα, θα συμφωνήσω με tonypapadovic για τα εφφέ. Σε κάποιες φάσεις είχε και πολύ κακό editing.

Στο επόμενο επεισόδιο λέω να κάνω drinking game με τη λέξη "family", θα γίνω ντέφι στο 20λεπτο!

dgts
2 Οκτωβρίου 2011, 04:49
Εμένα πάντως μου άρεσε πολύ guys, μ'αρέσει το Jurassic Park μ'αρέσει και το Lost και πάει να με βάλει σε ένα τέτοιο κλίμα (αποδεικνύοντας για ακόμη μια φορά πόσο top of the top ήταν το Lost).
Θα λέγαμε οτι είχε αρκετή δράση και αγωνία, δεν με έκανε στιγμή να βαρεθώ και μ'αρέσει που επικεντρώνεται και στους teen.
Πολύ έξυπνο αυτό με το παράλληλο σύμπαν (αυτό του παρελθόντος και του παρόντος). Τι να προσπαθούν άραγε να διορθώσουν ώστε να μη φτάσει ο κόσμος στα τωρινά του χάλια (που μας έδειξε στην αρχή;) ο θεός και η ψυχή του που λένε...
Περιμένουμε πως και πως το 2ο επεισόδιο που αν δε κάνω λάθος θα παίξει εξωτερικό σήμερα. σωστά;

great
2 Οκτωβρίου 2011, 13:13
Περιμένουμε πως και πως το 2ο επεισόδιο που αν δε κάνω λάθος θα παίξει εξωτερικό σήμερα. σωστά;
Δευτέρα παίζει

saya
2 Οκτωβρίου 2011, 14:14
Καλα ξεκινησε ,θυμιζει λιγο lost ,εχει ωραια τοποια,κτλ.Η πρωτη ωρα ηταν λιγο αργη μετα εφτιαξε.Να δουμε πως θα παει στα νουμερα..

natasssa
3 Οκτωβρίου 2011, 05:10
Με κούρασε απίστευτα, θα δω άλλα 3-4 επεισόδια κι αν δεν => http://img853.imageshack.us/img853/8563/78036786.png

tasoskratos
3 Οκτωβρίου 2011, 13:44
Πολύ έξυπνο αυτό με το παράλληλο σύμπαν (αυτό του παρελθόντος και του παρόντος).

Μη βιάζεσαι brotha. Ακόμη δεν γνωρίζουμε στα σίγουρα τι εστί Terra Nova. Ίσως αύριο...

mathripper
12 Οκτωβρίου 2011, 15:32
ΥΓ: Τι αρκουδοφέγγαρο ήταν αυτό? Μισό εκατοστό το χρόνο είπε πως απομακρύνεται η σελήνη, όχι μισό χιλιόμετρο! Με απλά μαθηματικά, μετά από 85 εκατομμύρια χρόνια θα είχε απομακρυνθεί 425 km. Η μέση απόσταση σελήνης γης είναι περίπου 384.400 km, με άλλα λόγια απομακρύνθηκε κατά πολύ λίγο ( ούτε 0,1%)! :P :P

4250 Km οπότε 1,1%.
Και εννοείται ότι το έκαναν πιο μεγάλο για να είναι εντυπωσιακή η σκηνή.

Ώραιος ο πιλότος, είχε λίγο από όλα μέσα (δράμα, teen, δράση, μυστήριο)
Ελπίζω να μη κοπεί και αυτή με ανολοκλήρωτη ιστορία.

xecubotos
13 Οκτωβρίου 2011, 11:22
Πολύ έξυπνο αυτό με το παράλληλο σύμπαν (αυτό του παρελθόντος και του παρόντος). Τι να προσπαθούν άραγε να διορθώσουν ώστε να μη φτάσει ο κόσμος στα τωρινά του χάλια (που μας έδειξε στην αρχή;) ο θεός και η ψυχή του που λένε...

Δεν έχω δει ακόμα τα επόμενα πάντως σε αυτό το διευκρινίζει ότι δεν είναι παράλληλο καθώς μιλάει για άλλη χρονικη στιγμή.

οπότε δεν μπορεί να διορθώσει τον κόσμο που ήρθανε.... αλλά να ετοιμάσουν καλύτερο πλανήτη στο χρόνο που ζούνε.