PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : American Horror Story: Murder House - Official Discussion Thread

Rafael23
14 Οκτωβρίου 2011, 20:23
American Horror Story
Επίσημο thread συζήτησης/trailers/spoilers (απαραίτητα τα spoiler tags)

http://2.bp.blogspot.com/-ra8mL7COX3Q/TnIrCi5p8YI/AAAAAAAACTg/dHJeUMj3jK8/s1600/American-Horror-Story_Poster_2.jpg

Περίληψη: Ύστερα από μια οικογενειακή τραγωδία και με προβλήματα στο γάμο τους, ο Μπεν και η Βίβιαν Χάρμον μετακομίζουν μαζί με την κόρη τους, Βάιολετ, σε μια αναπαλαιωμένη έπαυλη για να κάνουν μια νέα αρχή, χωρίς όμως να γνωρίζουν ότι η νέα τους κατοικία είναι στοιχειωμένη.

Η σειρά άρχισε να προβάλλεται στις 5 Οκτωβρίου από το καλωδιακό FX.

velvetmorning
14 Οκτωβρίου 2011, 23:11
Επιτελους υπαρχει και καποιος αλλος που την βλεπει την σειρα εκτος απο εμενα!! :grin:

Με λιγα λογια και συνωπτικα επειδει εχω δει και τα δυο επεισοδια καπακι ειναι αρκετα ενδιαφερον με ενα πρωτο επεισοδιο που τα εσπασε για εμενα και με ενα δευτερο με λιγο ποιο αργους ρυθμους αλλα εξισου ενδιαφερον...

Το σπιτι ειναι επανω σε κανενα τριγωνο τον Βερμουδων ολα τα κακα του κοσμου συμβαινουνε εκει!! :lol:

Rafael23
14 Οκτωβρίου 2011, 23:38
Για μένα η σειρά έχει κάνει μια πολύ καλή αρχή. Άρχισα να τη βλέπω για χαβαλέ, αλλά το πρώτο επεισόδιο ήταν παραδόξως πολύ καλό και το δεύτερο εξίσου. Ελπίζω να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και να μη ξεφουσκώσει.
Αυτό που με τράβηξε πάντως στη σειρά στα πρώτα επεισόδια είναι η αντισυμβατικότητά της στα τηλεοπτικά δεδομένα, αφού διαφέρει από τις υπόλοιπες τόσο ως προς το genre της (ψιλο-horror) όσο και ως προς τις περίεργες και wtf σκηνές της.

Chiras365
15 Οκτωβρίου 2011, 16:24
Εμενα μου αρεσει τρελα ετσι οπως παει,ειναι ατμοσφαιρικη,εξυπνη και μοναδικη γιατι διαφερει απ οο,τι παιζεται στην τηλεοραση.

Η σκηνη με τον rubber man δεν υπαρχει,τρελο σκηνικο

tarantina
15 Οκτωβρίου 2011, 22:53
Γουσταρω τρελά τη σειρά,έχει ωραία ατμόσφαιρα,psycho σκηνικά διανθισμένα με σπλάττερ,μυστήριο,ωραίες ερμηνείες,η Jessica Lange & o Evan Peters δίνουν ρέστα!Mπορεί να έχει "δάνεια" από άλλες ταινίες/σειρές,αλλά τουλάχιστον δένει όμορφα αυτα τα κλισέ με το σουρεάλ και βγαίνει ένα άρτιο αποτέλεσμα.Την ξεχωρίζω άνετα! :grin:

bill667
18 Οκτωβρίου 2011, 23:09
Ειδα τα 2 πρωτα επεισοδια και σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος.

Ωραια σουρεαλιστικη ατμοσφαιρα με γρηγορο κοψιμο των πλανων και δυσαναλογη διαρκεια σκηνων και εξελιξεων που λειτουργει θετικα...

Υστερικοι χαρακτηρες και ανομολογητες επιθυμιες...

Η υπηρετρια μου αρεσει περισσοτερο οταν εμφανιζεται ως νεα παρα ως γρια...

kKKK
18 Οκτωβρίου 2011, 23:53
Πολύ καλή σειρά. Μου αρέσει γιατί έχει αυτό το "κάτι" το διαφορετικό που δεν βλέπουμε συχνά σε σειρές. Οι δημιουργοί της φαίνεται οτι έχουν δεί αρκετές ταινίες τρόμου και αυτό περνάει στο κοινό. Έτσι εκμεταλλεύονται και αξιοποιούν σωστά τα κλισέ του horror σε συνδυασμό με μια kinky διάθεση.

Μέχρι στιγμής μου άρεσαν και τα δύο επεισόδια. Το πρώτο παρ' ότι εισαγωγικό με έβαλε στο κλίμα. Το δεύτερο μου έδειξε οτι αν υπάρχει διάθεση μπορεί το σαπούνι να συνδυαστεί σωστά με το horror και να ικανοποιήσει τους φαν και των δύο.

Εννοείται οτι θα το συνεχίσω. Οπότε θα τα λέμε κάθε βδομάδα.

Sanji91
19 Οκτωβρίου 2011, 01:30
Η υπηρετρια μου αρεσει περισσοτερο οταν εμφανιζεται ως νεα παρα ως γρια...

Και όχι μόνο εσένα!:P

LostVilly
20 Οκτωβρίου 2011, 15:24
Ειδα το πρωτο επεισοδιο, οχι μονο δεν ενθουσιαστηκα, αλλα ημουν στο τσακ να την σταματησω. Ειδα τελικα και το 2ο, το οποιο μου φανηκε πολυ καλυτερο, και σιγουρα θα δω και τα επομενα. Διαφορετικη, εντελως παραξενη σειρα, και εχει κατι το περιεργο που σε τραβαει να την συνεχισεις.

Chiras365
21 Οκτωβρίου 2011, 00:57
Δειτε 3ο επεισοδιο παιδια επειγοντως!!Η σειρα μετατρεπεται σε πολυ πολυ ενδιαφερουσα,απιστευτη ατμοσφαιρα!

kKKK
21 Οκτωβρίου 2011, 15:03
Είδα το 3ο επεισόδιο. Τα έσπασε άγρια. Μάθαμε κάποια πράγματα ακόμη για το Σπίτι, έκλεισε το sub plot με την πρώην ερωμένη του γιατρού και μάθαμε κι πράγματα για τη ζωή και το θάνατο της Μόιρα.

Όσο πάει και πιο πολύ μου αρέσει η σειρά.

EmpressKaileena
21 Οκτωβρίου 2011, 18:06
Μ'αρεσε η σειρα, σιγουρα θα τη συνεχισω. Οχι πως αν ηταν χαλια δεν θα την συνεχιζα, εδω εβλεπα και το Λοστ. Τετοια μαζοχιστρια που ειμαι. :p

Και ναι θα συμφωνησω, η νεαρη υπηρετρια ολα τα λεφτα.:oops:
Αν και ξαφνιαστηκα πολυ που παιζει η Frances Conroy, φοβερη ηθοποιος. Μου ελειψε η ατιμη.

kKKK
21 Οκτωβρίου 2011, 20:27
Και ναι θα συμφωνησω, η νεαρη υπηρετρια ολα τα λεφτα.:oops:

Ναι είναι η άτιμη.;)

Και τώρα που το λές να συμπληρώσω κάτι ακόμη που μου άρεσε στο 3ο επεισόδιο.

Μου άρεσε η ιδέα οτι όλοι οι άντρες τη βλέπουν νεαρό σέξυ γκομενάκι και οι γυναίκες γριά. Γιατί μέχρι τώρα νόμιζα οτι νέα την έβλεπε μόνο ο τρελογιατρός.

bill667
21 Οκτωβρίου 2011, 22:56
Ειδα το 3ο επεισοδιο και νομιζω οτι η σειρα παιρνει πολυ τα πανω της...

Και ας μην ξεχναμε οτι κατα κανονα οι ιστοριες τρομου ειναι μικρες. Γι αυτο και ως τωρα οι σειρες τρομου ηταν ειτε ανθολογιες ειτε procedural...

Ειναι η πρωτη φορα που βλεπουμε σειρα τρομου με συνεχομενα επεισοδια. Δυσκολο εγχειρημα, αλλα φαινεται πως η συγκεκριμενη το πετυχαινει...

Και διαμορφωνεται καλη μυθολογια...

Rafael23
22 Οκτωβρίου 2011, 00:29
Πολύ ωραίο και το 3ο επεισόδιο. Κάπως πιο νορμάλ απ'τα προηγούμενα (όσο νορμάλ μπορεί να 'ναι αυτή η σειρά τέλος πάντων). Πάντως φαίνεται ότι οι σεναριογράφοι δε βαδίζουν στα κουκουρούκου, αλλά έχουν κάποιο πλάνο με την ιστορία του σπιτιού και των προσώπων να ξεδιπλώνονται επεισόδιο μ'επεισόδιο. Το μόνο θέμα μου είναι για πόσο θ'αντέξουν να κάτσουν σ'αυτό το σπίτι οι πρωταγωνιστές. Αυτό με τα οικονομικά δεν πιστεύω να τους εμποδίσει αν καταλάβουν ότι το σπίτι είναι στοιχειωμένο, πράγμα που κανονικά δε θα πρέπει να τους πάρει πολύ να το συνειδητοποιήσουν μ'ολα αυτά που γίνονται.

Vampironi
22 Οκτωβρίου 2011, 02:12
Το 3ο επεισόδιο είναι σίγουρα το καλύτερο. Μάθαμε περισσότερα για το σπίτι και την υπηρέτρια. Πολύ δυνατοί ερμηνευτικά οι Conroy– Lange:worthy: και ο McDermott.
Είναι σίγουρα μία απ τις καλύτερες καινούργιες σειρές και χαίρομαι που έχει θετική ανταπόκριση στην Αμερική.

kKKK
22 Οκτωβρίου 2011, 21:08
Η Mena Suvari στο American Horror Story

http://img508.imageshack.us/img508/1853/rszp276wallpapermenasuv.jpg

Σύμφωνα με πληροφορίες του tvline η ηθοποιός Mena Suvari θα κάνει guest εμφάνιση στη σειρά στο 9ο επεισόδιο όπου θα υποδύεται κάποια που συνδέεται με το παρελθόν του σπιτιού. Οι ίδιες πληροφορίες θέλουν την Mena να υποδύεται τη Μαύρη Ντάλια (τη στάρλετ Ελίζαμπεθ Σόρτ που δολοφονήθηκε με άγριο τρόπο το 1947 στο Χόλιγουντ)

Πηγή (http://www.tvline.com/2011/10/mena-suvari-american-horror-story-season-1/)

kKKK
27 Οκτωβρίου 2011, 20:23
Πολύ καλό το 4ο επεισόδιο. Φοβερή ατμόσφαιρα. Ίσως το καλύτερο μέχρι στιγμής επεισόδιο.

Ο Zachary Quinto εξαιρετικός στο ρόλο του γκέι. Επίσης χάρηκα που ξαναείδαμε τον Rubberman.

Περιμένω με αγωνία το επόμενο καθώς το επεισόδιο ήταν part 1 of 2.

bill667
27 Οκτωβρίου 2011, 23:44
Ωραιο και το 4ο επεισοδιακι...

Οι ηρωες εξακολουθουν να βρισκονται με τα νευρα τσιτωμενα και ειναι νευρωδεις..

P.S. Ενας και μοναδικος... Rubber-man!!

Rafael23
28 Οκτωβρίου 2011, 00:51
Σε υψηλά επίπεδα και το 4ο επεισόδιο.
Υποψιαζόμουν ότι σύντομα θα βλέπαμε και την Χέιντεν ξανά ως φάντασμα. Έδωσε και κάποιες απαντήσεις (π.χ.για το μωρό μες στο βάζο) και σίγουρα θα μάθουμε περισσότερα για τους αρχικούς ιδιοκτήτες του σπιτιού.
Πολύ σεξουλιάρικες τάσεις έχουν τα φαντάσματα πάντως (σεξ του Rubber-man με τη μητέρα στον pilot και πεφτουλιά του γκέι στον πατέρα σήμερα. Μην πω για την νέα εκδοχή της υπηρέτριας που προκαλεί όλο τον αρσενικό πληθυσμό. Ανυπομονώ να δω τι θα γίνει με την Άντι και τι άραγε κουβαλάει μέσα της η καημένη η μάνα.)
Και όντως ο Zachary Quinto πολύ καλός στο ρόλο του.

SleepingBitchy
28 Οκτωβρίου 2011, 03:53
Μεγάλη φόλα

tasoulis1980
28 Οκτωβρίου 2011, 19:34
Ειδα τα 2 πρωτα επεισοδια.

Εχουμε δει απειρες ταινιες τρομου ή παρομοιες σειρες.

Παρολο που η συγκεκριμενη σειρα δε ξεφευγει πολυ απο τα στερεοτυπα ,λιγο οι πολυ δυνατες ερμηνειες,λιγο τα γρηγορα πλανα σε κρατουν συνεχως σε εγρηγορση να δεις τι θα συμβει παρακατω.Ελπιζω να συνεχισει ετσι.

bill667
28 Οκτωβρίου 2011, 19:45
Εχουμε δει απειρες ταινιες τρομου ή παρομοιες σειρες.

Η τελευταια σειρα τρομου που δεν ειναι ανθολογια και που να εχει μονιμο καστ σε καθε επεισοδιο ηταν η σειρα friday the 13th στα 80s. Απο τοτε, μολις σημερα εχουμε τα the walking dead και American horror story που ειναι σειρες τρομου...

Αυτο σημαινει ειναι οτι ειναι μεγαλη ανακριβεια να λεμε οτι υπαρχουν απειρες σειρες τρομου, ποσο μαλλον οτι τις εχουμε δει κιολας...

Οσο για τις ταινιες τρομου... ναι... αυτες ειναι απειρες... Στο αν τις εχουμε δει ολοι ομως, κραταω μια επιφυλαξη...

kKKK
28 Οκτωβρίου 2011, 21:06
^ Βάλε και το Supernatural μέσα που πολλά επεισόδια είναι horror. Πάντως όντως οι horror σειρές συνεχούς μυθολογίας είναι ελάχιστες και αυτός είναι ένας απο τους λόγους που το American Horror Story τα σπάει.

tasoulis1980
28 Οκτωβρίου 2011, 21:13
Ρε σεις θα με τρελανετε?Δεν υπηρχαν,υπαρχουν απειρες σειρες που ασχολουνταν με το μεταφυσικο?

bill667
28 Οκτωβρίου 2011, 23:06
Ρε σεις θα με τρελανετε?Δεν υπηρχαν,υπαρχουν απειρες σειρες που ασχολουνταν με το μεταφυσικο?

To μεταφυσικο απο μονο του δεν λεει τιποτα...

Αν το παρουμε ετσι, υπαρχουν και απειρες σειρες που ασχολουνται με το ρεαλιστικο...

Παραπανω εγω αναφερθηκα σε σειρες τρομου που ως γνωστον με συνεχη ροη ιστοριας δεν υπαρχουν πολλες...

Vampironi
28 Οκτωβρίου 2011, 23:23
Συνεχώς γίνεται καλύτερη η σειρά. Το 1χ04 είναι το αγαπημένο μέχρι τώρα και προβλέπεται να τα σπάσει το επόμενο. Έχει γίνει μία από τις αγαπημένες μου :grin:

elgalla
29 Οκτωβρίου 2011, 14:13
Ξεχνάτε το American Gothic που είναι σειρά τρόμου και έχει ενιαία ιστορία και σταθερό cast και παίχτηκε στα mid-90s. :)

Μέχρι και ο τίτλος του American Horror Story το θυμίζει, όπως και η φάση με το κοριτσάκι με το σύνδρομο Down στον πιλότο που επαναλαμβάνει διαρκώς την ίδια φράση (στο American Gothic ήταν η αυτιστική -αν θυμάμαι καλά- αδερφή του πιτσιρικά που επαναλάμβανε συνεχώς το "someone's at the door").

Just sayin.

tarantina
29 Οκτωβρίου 2011, 15:49
Μα έχουμε πει ότι έχει δάνεια από άλλες σειρές/ταινίες,ε,και;Εδώ στον πιλότο έπαιξε το Twisted Nerve από Kill Bill,το θέμα είναι ο τρόπος που διαχειρίζεται ο δημιουργός τα δάνεια..Εξάλλου η πρώτη σειρά είναι ή η τελευταία που κάνει κάτι τέτοιο;Η ιστορία που κρύβει το σπίτι πάντως και οι χαρακτήρες έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για μένα.Ειδικά η υπηρέτρια,η Jessica Lange & ο Evan Peters.Ο πρωταγωνιστής δε μου πολυγεμίζει το μάτι,αλλά νταξ,όλοι οι υπόλοιποι τον επισκιάζουν :)

tasoulis1980
29 Οκτωβρίου 2011, 16:59
Ξεχνάτε το American Gothic που είναι σειρά τρόμου και έχει ενιαία ιστορία και σταθερό cast και παίχτηκε στα mid-90s. :)

Μέχρι και ο τίτλος του American Horror Story το θυμίζει, όπως και η φάση με το κοριτσάκι με το σύνδρομο Down στον πιλότο που επαναλαμβάνει διαρκώς την ίδια φράση (στο American Gothic ήταν η αυτιστική -αν θυμάμαι καλά- αδερφή του πιτσιρικά που επαναλάμβανε συνεχώς το "someone's at the door").

Just sayin.

Πες τα ρε συ γιατι ο bill667 θα μας εβγαζε τρελους.

gigi
29 Οκτωβρίου 2011, 17:43
Πες τα ρε συ γιατι ο bill667 θα μας εβγαζε τρελους.
Έτσι στα γρήγορα να προσθέσω μερικά ακόμα που μου έρχονται στο μυαλό.
Και σίγουρα υπάρχουν και πολλά ακόμα, όπως και σειρές του στυλ Fringe παρόλο που θεωρούνται περισσότερο Sci-fi είναι όμως Horror ή ακόμα και το Supernatural ως horror θεωρείται παρόλο που υπάρχει έντονο το στοιχείο του χιούμορ ενσωματωμένο. Αν προσθέσω και τέτοιου είδους σειρές που μου έρχονται στο νου, η λίστα θα γίνει πολύ μεγαλύτερη.

The Hitchhiker
Freddy's Nightmares
Dark Shadows
Tales From the Darkside
Tales From the Crypt
Night Gallery
Twilight Zone
Masters of Horror
Harper's Island
The Reaper
Kolchak: The Night Stalker
Millennium
The Others

bill667
29 Οκτωβρίου 2011, 18:40
Κανονικα δεν συνεχιζω μια συζητηση οταν ειμαι αρκετα σαφης σε αυτα που ειπα ηδη.

Νομιζω οτι αναφερθηκα ηδη σε σειρες τρομου που δεν ειναι ανθολογιες. Σωστα; Επομενως το tales from the crypt, το masters of horror, το fear itself και το twilight zone τα αφηνω απ' εξω. Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο αναφερονται ως αντεπιχειρημα απο τη στιγμη που εξαρχης τα απεκλυσα...

Οσο για τα "σχεδον"... χαιρω πολυ, ακομη και τα X-files ειχαν επεισοδια τρομου μεσα σε ολα τα αλλα. Κατα βαση ομως προκειται για sci-fi και urban-fantasy σειρες. Ξερω τι "θεωρουνται" ομως οποιος ασχολειται με το ειδος, μπορει καλλιστα να διαπιστωσει οτι αυτο που "θεωρειται" δεν ειναι ιδιο με αυτο που ισχυει...

Θα συμφωνησω με την Ταραντινα σχετικα με τα δανεια που υπαρχουν στη σειρα. Γενικα ο τρομος ειναι ενα ειδος που βασιζεται στο δάνειο και στο κλισέ, περισσοτερο απο τα αλλα. Η μαγκια ειναι το πως θα αξιοποιηθει το δανειο και το κλισε ετσι ωστε να προκυψει κατι που δεν θα κουραζει...

Θα συμφωνισω και με την Elgalla που προσθεσε το American gothic (αρκετα καλη σειρα) που αν και ηταν κι αυτο λιγο υβριδικο, μπορει να καταταχθει στις σειρες τρομου συνεχους ροης...

Αξιζει να σημειωσω οτι ειτε λογοτεχνικα ειτε σεναριακα ειναι πολυ πιο ευκολο να γραφτει μια μικρη ιστορια τρομου, παρά μια μεγαλη. Ο λογος ειναι οτι οσο πιο πολυ μεγαλωνει μια ιστορια τρομου, τοσο κινδυνευει να παρεκλινει σε αλλα ειδη.

Επομενως αυτο που γινεται στη συγκεκριμενη σειρα ειναι δυσκολο στοιχημα...

Εν τελει επιμενω στην θεση μου οτι οι σειρες τρομου (και μαλιστα συνεχους ροης) δεν ειναι απειρες και πολλες. Οι ταινιες ναι. Οι σειρες οχι...

gigi
29 Οκτωβρίου 2011, 19:14
Ενώ ας πούμε μαζί μου δεν συμφωνείς γιατί το Harper's Island δεν είναι συνεχόμενης ροής. Ή το The Others. Ή το The Reaper. Ή το The night Stalker. Ή ο Freddy. Κι αυτές είναι οι σειρές που ξέρω εγώ, σίγουρα υπάρχουν πολλές ακόμα που δεν τις έχω δει-ακούσει.

Δεν είναι λίγες οι σειρές, είναι αρκετές ως πολλές, απλά οι άλλες σειρές είναι περισσότερες για τον απλούστατο λόγο ότι οι σειρές μπορούν να παίξουν σε οποιαδήποτε ώρα ενώ οι horror είναι αναγκασμένες να παίζουν πολύ αργά, οπότε λογικό είναι να μην έχουν γυριστεί τόσες όσες πχ κοινωνικού χαρακτήρα ή έστω και Sci-Fi, κτλ.

fragonard
29 Οκτωβρίου 2011, 21:40
Η σειρά ειναι πάαααρα πολύ καλή.... Απο τις σειρές που με κάνουν κάθε εβδομάδα να περιμένω να προβληθεί καινούριο επεισόδιο... Αντιθέτως με πολλές άλλες φέτος δε συμβαίνει αυτό. Και μάλιστα όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο εθιστική γίνεται....
Όσο για το αν έχει πολλά κλισέ και άν έχουμε δει κάτι παρόμοιο, αυτό είναι κάτι που δε με ενδιαφέρει καθόλου... Γνωρίζετε πολλές σειρές που να μην έχουν κλισέ; Ακόμα και αν η κεντρική ιδέα είναι πρωτότυπη, καμία δεν μπορεί να ξεφύγει απο αυτά. Και είναι λογικό... Όλες οι σειρές κινούνται γύρω απο συγκεκριμένα θέματα... Σημασία έχει το ΠΩΣ παρουσιάζεται κάτι.... όλοι μας έχουμε χαρακτηρίσει πολλές απο αυτές ως αριστουργήματα αλλα τουλάχιστον εγώ σε όλες βλέπω δάνεια από άλλες δουλειές.... Το πρωτότυπο έχει να κάνει όχι μόνο με το θέμα αλλά και με τον τρόπο...

Και κάτι άλλο.... Αφού έχει τόσα κλισέ, όπως λέτε και όπως και εγώ πιστεύω, μπορεί κάποιος να μου πει πώς θα εξελιχθεί η σειρά;;; Γιατί εγώ πιστεύω πως δεν είναι προβλέψιμη όπως πιστεύουν κάποιοι...Αντιθέτως, το ότι είναι ενιαία και δεν αφήνει να γίνει προβλέψιμη, αλλα και δε γίνεται βαρετή όπως θα μπορούσε να γίνει αν έδιναν τις εξελίξεις με το σταγονόμετρο, είναι αλλο ένα θετικό... Αλλά ακόμα και αν αποκαλυφθεί ότι τελικά δίνει τις εξελίξεις με το σταγονόμετρο και ότι όλο αυτό που έχουμε δεί μέχρι στιγμής δε μας έχει βάλει καν στη βασική υπόθεση, τότε τους βγάζω το καπέλο γιατι τουλάχιστον εμένα δε με έκανε να βαρεθώ και -ίσα ίσα- το ένα επεισόδιο δε μου φτάνει και μου φαίνεται ότι τελειώνει γρήγορα...

Αυτά!!!

Άντε να δούμε τη συνέχεια!

kKKK
29 Οκτωβρίου 2011, 22:14
Καλώς ή κακώς μια ανθολογία ή μια procedural σειρά (ακόμα κι όταν αυτή έχει μέσα της και μια μυθολογία) είναι πιο εύκολο να φτιαχτούν. Η σειρά μυθολογίας κουράζει εύκολα τους θεατές γιατί δεν τους προσφέρει γρήγορες λύσεις. Κι αυτός είναι και ο λόγος που τα κανάλια δεν επενδύουν εύκολα σε τέτοιες σειρές (νομίζω οτι το 2006 ή 2007 βγήκαν αρκετές και πολλές έφυγαν νύχτα).

Το δε horror είναι ένα δύσκολο τηλεοπτικά genre και γι' αυτό το αποφεύγουν ή το χώνουν σε ανθολογίες ή procedural.

Όταν συνδυασει ένας παραγωγός το horror και τη σειρά μυθολογίας, θα πρέπει να έχει ή τρελές αυταπάτες ή μεγάλα φρύδια αν πιστεύει οτι θα περπατήσει.

Και αυτό χαίρομαι στη σειρά αυτή. Οτι τολμάει κάτι που δεν έχει γίνει πολλές φορές τηλεοπτικά. Σαφώς και υπάρχουν κλισέ. Όλο το horror βασίζεται σε κλισέ (όλο το storytelling θα τολμούσα να πώ). Και ως φαν του horror νιώθω πολλές φορές οτι τα έχω δεί όλα. Το θέμα είναι λοιπόν πως ένας δημιουργός (ή ένα συγγραφικό team) δουλεύει με τα κλισέ του genre. Αν τα συνδυάσει σωστά μπορεί να βγεί κάτι πολύ καλό που να γίνει ακόμη και σημείο αναφοράς για τους επόμενους.

Μέχρι στιγμής αυτό βλέπω στο American Horror Story. Και ελπίζω να συνεχίσει έτσι όσο μπορεί (το λέω γιατί δεν πιστεύω οτι μπορεί να πάει κι άλλη σεζόν μ' αυτή την ιστορία).

tasoulis1980
30 Οκτωβρίου 2011, 12:56
Βοηθουν νομιζω παρα πολυ οι 2οι ρολοι-αν μπορουν να ειπωθουν ετσι-καθως για μενα ειναι πολυ καλυτερες ερμηνειες τους απο τους πρωταγωνιστες.

Αναφερομαι στην Τζεσικα Λανγκ που δινει ρεσιταλ σε καθε της σκηνη καθως και στο διπλο ρολο της οικονομου Φρανσις Κονροι & Αλεξανδρα Μπρεκενριτζ.

gigi
31 Οκτωβρίου 2011, 20:53
American Horror Story renewed for second season

http://scifibulletin.com/2011/10/31/american-horror-story-renewed-for-second-season/
http://scifibulletin.files.wordpress.com/2011/10/americanhorrorstorys01e02.jpg?w=300&h=198

FX has announced that its creepy and highly succesful American Horror Story has been picked up for a second run, after only four episodes have been aired. The new batch of 13 episodes will air in 2012, FX Networks President and General Manager John Landgraf announced today. “It’s one thing to have the ambition and guts to reinvent a genre in a way that makes it captivatingly fresh for a broad audience – it’s something else entirely to have the craft to back that ambition up. Ryan Murphy and Brad Falchuk have hit the trifecta with Nip/Tuck, Glee and now American Horror Story, which will be scaring FX’s viewers to death for many years to come.”

kKKK
31 Οκτωβρίου 2011, 22:36
Χαίρομαι για τη δεύτερη σεζόν. Αυτό που ελπίζω όμως είναι (ακολουθώντας και τη φιλοσοφία των ταινιών τρόμου) η δεύτερη σεζόν να είναι πιο πολύ American Horror Story II παρά American Horror Story season 2.

Αυτό που εννοώ είναι να μην πάμε σε επόμενη σεζόν με την ίδια ιστορία αλλά με νέα. Όπου εκεί θα κληθούν οι δημιουργοί να μας ξαναπουλήσουν εκ νέου τη σειρά.

Για να γίνει αυτό, θα πρέπει να αποφασίσουν που θα εστιάσει η μυθολογία τους

α) Στον γιατρό και στη φαμίλια του - όπου τότε θα πρέπει να βρεθούν σε νέες horror συνθήκες ή

β) Στο σπίτι - όπου τότε πιθανώς θα πρέπει να έχουμε αλλαγή (μερική ή ολική) του καστ

και αν αυτό πετύχει θα ήθελα να δώ και μια prequel σεζόν.

kKKK
4 Νοεμβρίου 2011, 12:58
Είδα το 5ο επεισόδιο και μου άρεσε πολύ (το καλυτερο επεισόδιο μέχρι στιγμής) καθώς μάθαμε πολλά. Μάθαμε επιτέλους
την ιστορία του Τέιτ. Το είχα ψιλοκαταλάβει οτι είναι γιος της Κοστάνς και το ψιλουποπτευόμουν οτι είναι κι αυτός νεκρός αλλά μου άρεσε το πώς κύλησε όλη η ιστορία. Επίσης μου άρεσε που μας είπε ότι χρειαζόταν να μας πεί χωρίς όμως να μπεί στη χαζοχολιγουντιανή διαδικασία της αναλυτικής επεξήγησης.

Μερικά γενικά σχόλια και εκτιμήσεις:

Μου αρέσει ο τρόπος που παρουσιάζονται οι νεκροί στη σειρά. Τα τελευταία χρόνια στα μεταφυσικά θρίλερ και στις ταινίες τρόμου κυρίως βλέπουμε ή το σάπιο πτώμα (ζόμπι) ή το άυλο εκτοπλασματικό φάντασμα ή το οργισμένο στοιχειό (που πολλές φορές έχει και υπερδυνάμεις). Εδώ βλέπουμε έναν συνδυασμό. Τα φαντάσματα έχουν σάρκα και οστά (ή τουλάχιστον έτσι τους αντιλαμβάνονται οι ζωντανοί) και δεν είναι πανίσχυρα. Μου άρεσε που κυνήγησαν τον Τέιτ με τα πόδια και δεν άρχισαν τις γνωστές χολιγουντιανές τηλεμεταφορές.

Επίσης μου αρέσει η ιδέα του ίδιου του σπιτιού ως πόλο έλξης των νεκρών. Υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει με τη γή απο κάτω του. Στο προηγούμενο επεισόδιο η Κονστανς προσπαθούσε να σύρει το πτώμα της κόρης της μέσα στα όρια του σπιτιού. Γιατί; Μήπως σ' αυτά τα όρια οι ψυχές παγιδεύονται κάπως;

tasoulis1980
4 Νοεμβρίου 2011, 15:12
Λιγο ασχετο αλλα η κορη της Τζεσικα Λανγκ ( το παιδακι με το συνδρομο down) ειναι εκπληκτικη.

Vampironi
5 Νοεμβρίου 2011, 02:27
Τέλειο και το 5ο. Μαζί με το 4ο είναι τα καλύτερα μέχρι τώρα.

Αυτό που μ αρέσει είναι ότι μαθαίνουμε ενδιαφέρουσες πληροφορίες σε κάθε επεισόδιο για το σπίτι, για όσους έμεναν εκεί, εμφανίζονται συνεχώς νέοι χαρακτήρες και δεν έχει κάνει κοιλιά καθόλου. Είναι κάτι που το φοβόμουν αλλά ευτυχώς δεν με έχει
απογοητεύσει.

Η Jessica Lange είναι σπουδαία ηθοποιός!! Μου άρεσε ο Tate και το πώς ξεδιπλώθηκε η ιστορία και η εμφάνιση της πρώην του Ben. Εξαιτίας της είναι το πρώτο επεισόδιο που με έπεισε η Britton.

tasoulis1980
5 Νοεμβρίου 2011, 11:32
Εντυπωσεις απο το 5ο επεισοδιο.

Η σειρα ανεβαζει συνεχως το επιπεδο της.Θα συμφωνησω με τον ΚΚΚΚ οτι οι νεκροι δεν παρουσιαζονται ως ζομπι κτλ αλλα οπως ηταν στην κανονικη τους ζωη.

Συνεχιζει να χανει ποντους ο ΜακΝτερμοντ (μαλλον ειναι για καμια σειρα με γιατρους ή κατι παραπλησιο).Αντιθετως η κορη του και ο Τειτ ανεβαζουν τον πηχυ ολο και περισσότερο.

Αντιλαμβανομαι οτι το Ηalloween ειναι μια γιορτη εξω απο τα νερα μας,ομως αυτο το 2πλο επεισοδιο νομιζω οτι μας εδωσε μια χαρακτηριστικη του creepy εικονα.

Υ.Γ1
Το πλανο που επιστρεφουν με μιση καρδια ολα τα φαντασματα στο σπιτι εκπληκτικο!

Υ.Γ2
Φερτε πισω την κορη της Κονστανς!!!! What the hell? Σε σπιτι φαντασματων ειμαστε.

Rafael23
5 Νοεμβρίου 2011, 13:05
Πολύ δυνατό κι αυτό το επεισόδιο, έδεσε ωραία με το πρώτο μέρος.
Κάπως ξεκαθάρισε το τοπίο για τα φαντάσματα του σπιτιού, αφού η σειρά δεν περιμένει να δώσει απαντήσεις.
Μεγάλη αποκάλυψη ότι ο Τέιτ είναι γιος της Κονστάνς (κάτι που είχαμε υποψιαστεί) και, προφανώς, σκοτώθηκε πριν 17 χρόνια (αυτοκτονία;) όταν προκάλεσε αυτό το μακελειό. Παράξενο το ότι δε θυμάται τίποτα, αλλά οι φαντασιώσεις που περιέγραφε στον ψυχολόγο στο πρώτο επεισόδιο φαίνεται να ήταν πέρα για πέρα αληθινές.
Εκπληκτική και η σκηνή που με το τέλος του Haloween τα φαντάσματα επιστρέφουν στο σπίτι, στο οποίο είναι κατά κάποιο τρόπο δεσμευμένοι. Όλοι έχουν πεθάνει εντός του σπιτιού, κάτι που εξηγεί γιατί η Κονστάνς έσερνε την κόρη της προς το σπίτι. Θέλω να δούμε κι άλλη Άντι βέβαια, γιατί το κορίτσι είναι καταπληκτικό. Highlight και η σκηνή που την έβαφε στο νεκροτομείο.
Όσο για την Χέιντεν; Τρελάρα.
Περιμένουμε να δούμε τώρα αν όντως ο χωρισμός του ζευγαριού είναι οριστικός, τι κουβαλάει η μητέρα στην κοιλιά της και περισσότερες πληροφορίες για το παρελθόν του σπιτιού, τον Τέιτ, τον Rubber-man. Και φυσικά την μικρή βερσιόν της υπηρέτριας που, προσωπικά, μου έλειψε :D

bill667
6 Νοεμβρίου 2011, 16:26
Ειδα κι εγω το 5ο επεισοδιο...

Πολυ ωραιες εξελιξεις στα πλαισια του τρομου, του φανταστικου και του μυστηριου...

Θα συμφωνισω οτι τα φαντασματα ειναι καπως... στερεά...

Τώρα ανυπομονω να δω τι θα γινει με τον ξανθομπάμπουρα...

blackys88b
7 Νοεμβρίου 2011, 01:02
Μολις ειδα το τριτο επεισοδιο και ηταν εξαιρετικο...υπεροχη μεχρι τωρα η σειρα με τα 2 πρωτα να ειναι πολυ καλα...!!!

πολυ καλο το trick με την υπηρετρια, εξαιρετικη η Lange μαθαμε και την ιστορια του σπιτιου μολις ξεκινησε αλλα και καποια αλλα...

darko_wicked
9 Νοεμβρίου 2011, 00:29
Υ.Γ2
Φερτε πισω την κορη της Κονστανς!!!! What the hell? Σε σπιτι φαντασματων ειμαστε.

TRUE. Απο τις πρώτες εικόνες τις σειράς που τη δείχνει κοριτσάκι. Δεν μπορεί να τη στείλουν έτσι.

blackys88b
10 Νοεμβρίου 2011, 01:00
Ok τι να πω για αυτη τη σειρα...υπεροχο και το 4, πολυ καλος Zachary Quinto

η ιδανικη σειρα για το Halloween και τα εκανε πολυ καλα, ωραια ατμοσφαιρα τρελοι χαρακτηρες...να πω οτι ο Denis O'Hare δινει εναν ακομη εξαιρετικο χαρακτηρα στην τηλεοραση μετα το King Russel στο True Blood... πολυ καλη και η Lange στις σκηνες της...το ων με την μαυρη στολη ειναι οντως πολυ spooky..!!!

Vampironi
11 Νοεμβρίου 2011, 20:07
Πολύ καλό κι αυτό το επεισόδιο!

Μάθαμε ακριβώς τι έγινε στο παρελθόν με τον Tate. Μου αρέσει η σχέση με έχει αναπτύξει με την Violet.
Η Constance μου φαίνεται πολύ ύποπτη με όλα αυτά που σέρβιρε στη Vivien. Σίγουρα δεν νοιάζεται γι αυτή αλλά για το μωρό-τέρας. Είχαμε και τη συνομιλία με την κόρη έστω και μέσα από το μέντιουμ.
Καταπληκτικός ο Eric Stonestreet στο guest που έκανε. Μου άρεσε η ιστορία με το φόβο του. Πολύ διαφορετικός από το Modern Family.

GrigD
12 Νοεμβρίου 2011, 00:31
κάθε φορά που τελειώνει ένα επεισόδιο σκέφτομαι "Τι άλλο μπορεί να γίνει στο επόμενο;" και σε κάθε εισαγωγή, μέχρι στιγμής, εξακολλουθώ να παθαίνω σαγονόπτωση...

kKKK
12 Νοεμβρίου 2011, 03:04
Είδα κι εγώ το 6ο επεισόδιο.
Μου άρεσε πού αν και όχι όσο τα προηγούμενα δύο. Ήταν ουσιαστικά ένα μεταβατικό επεισόδιο ανάμεσα στο πρώτο μέρος της σεζόν και στο δεύτερο (μια τελετή παράδοσης - παραλαβής για να είμαι και επίκαιρος). Μας έδειξε ξεκάθαρα την ιστορία του Τέιτ, κάτι που λειτούργησε σαν επίλογος στα προηγούμενα επεισόδια. Και κλείνοντας τον κύκλο όπου μας σύστησε τους νεκρούς του σπιτιού μπήκε στην επόμενη φάση όπου θα μιλήσει (όπως φαίνεται) για δαίμονες, διάβολο, Αντίχριστο κτλ Ήδη μας έβαλε στο κλίμα με το μωρό αλλά και με τις αναφορές στην Αποκάλυψη. Ελπίζω αυτό το νέο κομμάτι της ιστορίας να χειριστούν εξίσου καλά με το προηγούμενο.

blackys88b
12 Νοεμβρίου 2011, 05:11
ειδα το 1x5 και ειναι πολυ καλο κλεισιμο του διπλου Halloween επεισοδιου...εξαιρετικοι ολοι τους σε αυτο το επεισοδιο, η ιστορια του ξανθου οντως ειναι αρκετα ενδιαφερον... απο τις καλυτερες σειρες της φετινης σεζον...

darko_wicked
12 Νοεμβρίου 2011, 12:32
Ωραίο και το 6ο.
Το καλό είναι οτι δεν μας έχουν πετάξει μια ιστορία με φαντάσματα που περιφέρονται αλλά έχουν δώσει και στοιχεία απο το παρελθόν τους. Βλέπω να μετατρέπουν τη Βίβιεν κάτι σε Χάνιμπαλ με αυτά που τρώει εκτός οτι μεχρι το τέλος της σεζόν αν συνεχίσει έτσι θα γίνει 500 κιλά

fragonard
12 Νοεμβρίου 2011, 15:19
Πολύ καλό και αυτό το επεισόδιο...
Η αρχική σκηνή ήταν ανατριχιαστικη.
Έχουν πάρει ιδέες απο πολλές ταινίες αλλά φαίνεται πως μάλλον έχουν φτιάξει μια δεμένη ιστορία, μείγμα αυτών των ιδεών.
Άσχετο, αλλα: η ιστορία με τη Βίβιεν και το μωρό και ίσως και λόγω του τρόπου που τη χειρίζονται, ειδικά σε αυτό το επεισόδιο, δε σας θύμισε λίγο την ταινία το "Το μωρό της Ρόζμαρι"?..

darko_wicked
12 Νοεμβρίου 2011, 16:04
η ιστορία με τη Βίβιεν και το μωρό και ίσως και λόγω του τρόπου που τη χειρίζονται, ειδικά σε αυτό το επεισόδιο, δε σας θύμισε λίγο την ταινία το "Το μωρό της Ρόζμαρι"?..

Ναι είναι και αυτή μια απο τις ταινίες που έχουν πάρει χαρακτηριστικά.

bill667
12 Νοεμβρίου 2011, 23:07
Ειδα και γω το 6ο...

Νομίζω οτι ξαφνικα χαλαρωσε η σειρα και δεν εχει πια τις καταιγιστικες εξελιξεις των προηγουμενων επεισοδιων.... εκτος βεβαια αν καποιος δεν καταλαβε στο προηγουμενο αυτο που εξηγισε αυτο... Λογικο και θεμιτο το βρισκω, εφοσον τοσο καταιγιστικες εξελιξεις χρειαζονται που και που και λιγο φρενο...

Που ειναι η μικρη υπηρετρια?

sakkoulis
13 Νοεμβρίου 2011, 15:42
6ο επεισοδιο

Δεν θα έλεγα ότι χαλάρωσε η σειρά, απλά δεν είχε τόση ένταση όσο τα προηγούμενα επεισόδια. Κια είναι λογικό φυσικά. Πέρα από τη βιτρίνα και τον τρόμο υπάρχουν πολλά σκοτεινά σημεία τα οποία πρέπει να αναλυθούν και να τους δοθεί ο ανάλογος χώρος για να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Εν ολίγοις θεωρώ ότι το επεισόδιο ήταν το ίδιο σοκαριστικό, αν σκεφτείτε ότι είχε αρκετές ρεαλιστικές σκηνές που θα μπορούσαν να συμβούν ή έχουν συμβεί στην πραγματικοτητα, ενω γενικοτερα σκηνες οπως τα ωμα εντοσθια και μυαλα με τα οποια ταιζουν το μωρο-τερας πιστευω οτι ειναι εξισουν τρομακτικς σαν να εβλεπα και ενα ξεκοιλιασμα. Επίσης η αποπειρα αυτοκτονιας σε ταρακουνουσε, η η πρωτη σκηνη στη βιβλιοθηκη. Δεν ξερω αυτη η σειρα παντα με εκπλησσει και ακομα και αν μου δημιουργει νεα ερωτηματικα ή δεν μου λυνει τα προηγουμενα, δεν στεναχωριεμαι. Ξερω οτι αργα ή γρηγορα θα το κανει και εξαλλου ειναι τοσο εξυπνη και "διασκεδαστικη" που δεν θελεις να τελειωσει. :)

darko_wicked
13 Νοεμβρίου 2011, 18:11
Που ειναι η μικρη υπηρετρια?

Αυτό είναι ένα θέμα

bill667
14 Νοεμβρίου 2011, 01:39
Μια σατυρικη κριτικη για το Story

1Of-xLumhBE

blackys88b
15 Νοεμβρίου 2011, 02:27
Ειδα και εγω το 6ο, λιγοτερες εξελιξεις, αλλα οχι απαραιτητα κατωτερο αφου μας ολοκληρωνει τα στορυ που μας εδωσε....

εξαιρετικος ο Cameron απο το Modern Family, τα guest τη σειρα απο γνωριμα προσωπα συνεχιζονται και μου αρεσει πολυ..!!! τωρα με το παιδι να δουμε τι παιζει...αηδιαστικη η σκηνη που τρωει το ωμο...εχω περιεργια και για τη σχεση της μικηρς με το φαντασμα...

Bender62
15 Νοεμβρίου 2011, 11:08
Εχω δει και γω μεχρι το 3 και εχω πολυ θετικες εντυπωσεις για την σειρα.Επιτελους κατι ενδιαφερον και διαφορετικο,στην TV.μακαρι να συνεχισει ετσι..Ειναι η ιδεα μου η μου θυμιζει αρκετα Silent Hill?τα παιχνιδια φυσικα.Μου φαινεται λες και το σπιτι ειναι μια συρρικνωμενη μορφη της (αγαπημενης μου) πολης...Δεν ειναι κακη ιδεα...

blackys88b
19 Νοεμβρίου 2011, 02:09
Πολυ καλο και το 7ο, δειχνει οτι ολη η ιστορια εχει βαση και δεν κινουνται στα τυφλα... και μαθαινουμε σιγα σιγα για ολους τους χαρακτηρες που βλεπουμε την τραγικη τους καταληξη..!!!

natasssa
19 Νοεμβρίου 2011, 17:08
Από τις αγαπημένες μου φετινές σειρές

Στο 7ο δεν είχαμε πολλή δράση και μου φάνηκε κάπως υποτονικό, αλλά παρόλα αυτά ήταν ενδιαφέρον, γιατί μάθαμε πολλά πράγματα για τους παλιούς και τους νέους κατοίκους του σπιτιού :p

Και το τέλος!!!
http://28.media.tumblr.com/tumblr_lusxggTA7q1qa9plqo6_250.gif

Καλά, το προηγούμενο δεν το συζητώ... κορυφή... φρίκαρα τελείως

kKKK
19 Νοεμβρίου 2011, 17:17
Πολύ δυνατό το 7ο επεισόδιο.

Μας έδειξε κι άλλα πράγματα για τα φαντάσματα του σπιτιού και για τις μεταξύ τους σχέσεις. Μάθαμε την ιστορία του καμένου αλλά και το τέλος της ιστορίας του γιατρού και της γυναίκας του. Και το ερώτημα είναι:

"Τι απέγινε το μωρό τέρας;"

"Είναι κάποιος που ξέρουμε;"

"Μήπως είναι ο Rubber Man; (αυτό μου έχει κολλήσει εδώ και καιρό)"

Επίσης χάρηκα που ξαναείδαμε τη νεαρή υπηρέτρια. Είχε λείψει απο τη σειρά.;)

Εν τω μεταξύ σύμφωνα με το deadline (http://www.deadline.com/2011/11/american-horror-story-two-hour-finale-will-be-trimmed-to-90-minutes/), το 12ο και 13ο επεισόδιο (season finale) θα γίνουν ένα 90λεπτο το οποίο θα παιχτεί στις 21 Δεκεμβρίου. Επίσης στο ίδιο άρθρο αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο η 2η σεζόν να έχει πάνω απο 13 επεισόδια.

bill667
19 Νοεμβρίου 2011, 23:20
Ειδα κι εγω το 7ο...

Κι εμένα μου περασε απο το μυαλο οτι

Ο Rubber-man ειναι το μεταλαγμενο μωρο

Σχετικα με τους διδυμους

πιστευω ότι το ένα θα ειναι καλο και το αλλο δαιμονικο και κακο

Επίσης ειδαμε αγρίμια και αγριμάκια όπως επίσης

την υπηρετρια να πιπώνει εναν Αρμένιο

Rafael23
20 Νοεμβρίου 2011, 00:48
Ωραίο και το 7ο επεισόδιο.
Το παραμορφωμένο και επιθετικό μωρό του γιατρού μού έφερε στο μυαλό εκείνο το πλάσμα που είχε επιτεθεί στη φίλη της Βάιολετ στο υπόγειο στο 1ο επεισόδιο.

EmpressKaileena
20 Νοεμβρίου 2011, 03:37
Ειδα το 6ο.

Ok, η σκηνη που τρωει τον εγκεφαλο ειναι και επισημα η πιο σιχαμερη σκηνη EVER που εχω ματαδει στην ζωη μου. EVER. Τοσο λεπτομερης....
Απορω πως δεν ξερασε στο πιατο η ηθοποιος, κι ας ετρωγε πανακοτα με σιροπι φραουλα. (δεν ξερω πραγματικα τι ετρωγε, απλα το υπεθεσα.. :p)

Οσο παει, γινεται και πιιο τρελη η σειρα. Μ'αρεσει. :grin:

Vampironi
20 Νοεμβρίου 2011, 15:04
Πολύ καλό και το 7ο!
Κάθε φορά λέω ότι δεν θα έχουμε εξελίξεις αλλά αυτό δεν γίνεται σ αυτή τη σειρά :)

Μάθαμε τον τρόπο με τον όποιο κάηκε ο Harvey, τον έρωτά του για τη θεά Constance(αξίζει κάθε δευτερόλεπτο που εμφανίζεται αυτή η γυναίκα. :worthy: Πρέπει να την τιμήσουν οπωσδήποτε με μία υποψηφιότητα για χρυσή σφαίρα) και το τραγικό τέλος των ιδιοκτητών του σπιτιού.
Ο παραλληλισμός νεαρής/γριάς υπηρέτριας είναι εξαιρετικός. :clapping:

Το επόμενο επεισόδιο φαίνεται να είναι το καλύτερο και το πιο sexy :P

natasssa
25 Νοεμβρίου 2011, 02:01
Είδα πριν λίγες ώρες το 8ο και συνεχίζω να το επεξεργάζομαι :Ρ
Φοβερό επεισόδιο, πολύ δυνατό, από τα καλύτερα μέχρι στιγμής, ευτυχώς ανέκαμψε από το προηγούμενο υποτονικό επεισόδιο

Κρίμα για τη μάνα, τράβηξε τόσα και την απαρνήθηκε και η ίδια της η κόρη! Μάθαμε και το ιστορικό του rubber man.... και πολλά ακόμα στοιχεία για το σπίτι και τους ενοίκους του

Πολύ καλοί όλοι οι ηθοποιοί, μου άρεσε πολύ ο διάλογος Vivien-Moira

Super ενδεχόμενο spoiler για χαρακτήρα της σειράς
Ψιθυρίζεται πως η Violet πέθανε κατά την απόπειρα αυτοκτονίας με τα χάπια και αυτό που βλέπουμε είναι το φάντασμά της
by evangelinne ^

Εν αναμονή του επόμενου με μεγάλη αγωνία

kKKK
26 Νοεμβρίου 2011, 02:28
Είδα το 8ο. Πολύ δυνατό επεισόδιο με μπόλικες εξελίξεις.

Μάθαμε την ταυτότητα του Rubber Man. Απο τη μιά μου άρεσε που είναι ο Τέιτ και απο την άλλη ίσως προτιμούσα κάποιο νέο χαρακτήρα για να τα φορτώνουν όλα στον Τέιτ. Απο την άλλη έχουν κάνει τον χαρακτήρα του απρόβλεπτο.

Μάθαμε επίσης τους "κανόνες" των νεκρών του σπιτιού. Το πώς μπορούν να κάνουν ουσιαστικά ό,τι γουστάρουν στο σπίτι. Btw κορυφαία η σκηνή στην αρχή που ο Rubber Man πέρασε δίπλα απο τον γιατρό (προφανώς αόρατος) αφού του κουτούπωσε τη γυναίκα και έφυγε κύριος. Η αλήθεια είναι ότι στη σειρά αυτή πιο ενδιαφέροντες είναι οι νεκροί παρά η φαμίλια του ντόκτορα.

Τέλος μου άρεσε το κόλπο για να τρελάνουν τη Βίβιαν. H Χέιντεν είναι τελείως παλαβή. Βρήκε συνέταιρους στο έγκλημα τον psycho Τέιτ και την άλλη την κλαψιάρα και έδεσε το γλυκό.

Άντε να δούμε τί άλλο θα γίνει στη συνέχεια γιατί μου φαίνεται ότι με τις αποκαλύψεις τελειώσαμε οπότε τα υπόλοιπα 4 επεισόδια θα πρέπει να ασχοληθούν με την κορύφωση της σύγκρουσης ζωντανών και νεκρών.

kKKK
26 Νοεμβρίου 2011, 20:01
American Horror Story 1x09 - "Spooky Little Girl" Promo

-Sw5uG3Z0s4

Και δυό λόγια για τη σειρά απο τους πρωταγωνιστές εδώ (http://www.dailymotion.com/video/xmklkk_american-horror-story-exclusive-commentary_shortfilms)

blackys88b
26 Νοεμβρίου 2011, 20:08
Τελειο και το 8ο επεισοδιο

μαθαμε την ιστορια του Rubber man, μαθαμε και το τελος του gay ζευγαριου, το οτι το πρωτο θυμα θα ειχε καποιο συγκεκριμενο σκοπο στη σειρα το περιμενα...το οτι θα ηταν το παιδι της καθε οικογενειας δεν το περιμενα... ωραιο, και τωρα που ειναι διδυμα το θελει το αλλο και η τρελη η ερωμενη..!!!

bill667
26 Νοεμβρίου 2011, 22:16
Ειδα και το 8ο

Με καλυψαν οι προλαλησαντες..

Vampironi
26 Νοεμβρίου 2011, 23:12
Άλλο ένα απολαυστικό επεισόδιο! :clapping:

Τελικά ο Rubber man είναι ο Tate ο οποίος ξεφορτώθηκε το ζευγάρι των gay.
Έχουν μαζευτοί πολλοί νεκροί στο σπίτι και ένας ένας απο την οικογένεια θα αρχίσουν να το χάνουν με πρώτη την Vivien.

Απ τα καλύτερα επεισόδια έστω κι αν δεν είδαμε καθόλου την θεά Constance (απ το promo του επόμενου επιστρέφει ξανά) :)

tarantina
27 Νοεμβρίου 2011, 12:04
Ψιθυρίζεται πως η Violet πέθανε κατά την απόπειρα αυτοκτονίας με τα χάπια και αυτό που βλέπουμε είναι το φάντασμά της
by evangelinne ^

Το spoiler αν όντως ισχύσει θα ναι γαμάτο!Κι εμένα μου πέρασε από το μυαλό τη μέρα που έκανε ό,τι έκανε αυτός ο χαρακτήρας!Γενικά η σειρά έχει ανεβάσει τον πήχη!οι διάλογοι είναι εξαιρετικοί,οι ερμηνείες επίσης,αλλά ο Tate ξεχωρίζει κομματάκι παραπάνω για μένα,κομμένος και ραμμένος για psycho ρόλους! Και πώς να μην ξεχωρίζει με τέτοια στάμπα

http://img805.imageshack.us/img805/5281/tumblrltpl20szjp1qg61li.gif (http://imageshack.us/photo/my-images/805/tumblrltpl20szjp1qg61li.gif/)

:respect::respect: :respect:

darko_wicked
27 Νοεμβρίου 2011, 12:52
Ωραίο και το 8ο, η σειρά τα δίνει όλα
Αν και έλειψε η Κόνστανσς και ο καμένος τυπάς, η Χέϊντεν είναι τελείως παλαβή. Η μικρή Βάιολετ αρχίζει και βγάζει πολύ κακία http://warehouse426.wordpress.com/2011/11/27/american-horror-story-rubber-man/

tasoulis1980
28 Νοεμβρίου 2011, 00:01
Εμενα παρεπιπτοντως δεν μου αρεσε πολυ αυτο το επεισοδιο.Οφειλω να πω οτι με κουρασε.Βλεποντας παντως το τρειλερ του επομενου επεισοδιου ενθουσιαστηκα.Φαινεται ακρως ενδιαφερον.

anthony_88
28 Νοεμβρίου 2011, 04:05
Είδα πριν λίγες ώρες το 8ο και συνεχίζω να το επεξεργάζομαι :Ρ
Φοβερό επεισόδιο, πολύ δυνατό, από τα καλύτερα μέχρι στιγμής, ευτυχώς ανέκαμψε από το προηγούμενο υποτονικό επεισόδιο

Κρίμα για τη μάνα, τράβηξε τόσα και την απαρνήθηκε και η ίδια της η κόρη! Μάθαμε και το ιστορικό του rubber man.... και πολλά ακόμα στοιχεία για το σπίτι και τους ενοίκους του

Πολύ καλοί όλοι οι ηθοποιοί, μου άρεσε πολύ ο διάλογος Vivien-Moira

by evangelinne ^

Προκυπτει απο κατι απο οσα εχουμε δει μεχρι τωρα αυτη η θεωρια ή απλα εχει κυκλοφορησει σαν πιθανη εξελιξη;

natasssa
2 Δεκεμβρίου 2011, 02:13
Έγιναν τόσα πολλά και σ' αυτό το επεισόδιο, που

ακόμα και η παρουσία της black dhalia πέρασε λίγο στο ντούκου :P

Ή όχι και τόσο http://ahorrorstory.tumblr.com/post/13602658910

Αρχίζει να μαζεύεται κι άλλος κόσμος στο σπίτι, η απουσία της Violet (και του Tate, σιγά για 2 λεπτά τον έδειξε) ήταν αισθητή και επιτέλους ο μπαμπάς αρχίζει να βλέπει σιγά σιγά τι συμβαίνει γύρω του ;)

Jessica Lange και Frances Conroy όπως πάντα κορυφαίες

Ορίστε και το τρέιλερ του επόμενου μόνο για όποιον έχει δει το επεισόδιο (μια ευγενική χορηγία της evangelinne :P)

JF0BowFYpPA

Προκυπτει απο κατι απο οσα εχουμε δει μεχρι τωρα αυτη η θεωρια ή απλα εχει κυκλοφορησει σαν πιθανη εξελιξη;

Όχι, δεν προκύπτει από κάτι που έχουμε δει, όπως έγραψα ψιθυρίζεται, κυκλοφορεί σαν ενδεχόμενη εξέλιξη, χωρίς να είναι βέβαιο ότι ισχύει κιόλας

gio25
2 Δεκεμβρίου 2011, 03:06
Αριστο και το 1x09

Επιτελους ο Ben ενιωσε.
Η Lange εξαιρετικη για αλλη μια φορα.

Μου αρεσε πολυ το τελος με τις εξηγησεις του μεντιουμ.Σατανικη εκδοση της Αμωμου Συλληψης,μωρο-Σατανας και δεν συμμαζευεται...Παμε για δυνατο φιναλε πρωτης σεζον...:)

Υπαρχουν καποια στοιχεια που μπορει να σε ωθησουν σε αυτο το συμπερασμα.
Οπως διαβασα καπου θα μαθουμε σιγουρα στο 1x10 και,ελπιζω το trailer να ειναι παραπλανητικο,αλλα φοβαμαι οτι ισχυει.
Μολις μου γ@μηθηκαν τα αισθηματα:cry3:

kKKK
2 Δεκεμβρίου 2011, 22:56
Πολύ καλό το 9ο επεισόδιο. Μπήκαμε πλέον στην τελική ευθεία.

Είδαμε το γιατρό ουσιαστικά για πρώτη φορά πρωταγωνιστή. Μου άρεσε που βρέθηκε αντιμέτωπος με το σπίτι και τις σειρήνες του και νίκησε. Και μου άρεσε που μόλις αρνήθηκε 3 φορές την γκομενίτσα υπηρέτρια (btw ωραίο το λεσβιακό κρίμα που δεν κράτησε περισσότερο) την είδε όπως πραγματικά είναι.

Επίσης μου άρεσε που ξανάνοιξαν την ιστορία του Αντίχριστου με μια ωραία μυθολογία στον αντίποδα της αμώμου σύλληψης. Όπως είπα και πιο πριν, μπήκαμε στην τελική ευθεία για τη φετινή ιστορία.

Τέλος μου άρεσε που έδωσαν μέσω της μυθολογίας της σειράς τη δική τους εκδοχή για τη δολοφονία της Μαύρης Ντάλιας και μου άρεσε και το guest της Mena Suvari στη σειρά.

Η Ελίζαμπεθ Σορτ (γνωστή και ως Μαύρη Ντάλια) είναι υπαρκτό πρόσωπο. Γεννήθηκε το 1924 και βρέθηκε νεκρή και κομμένη στα δύο (όπως μας έδειξε η σειρά) το 1947. Ο φόνος της είναι απο εκείνους που δημιούργησαν σενάρια συνομωσίας και απασχόλησαν και τη λογοτεχνία με πιο γνωστή περίπτωση το βιβλίο The Black Dahlia του James Ellroy που μεταφέρθηκε στο σινεμά απο τον Brian De Palma. Περισσότερες πληροφορίες εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Dahlia).

Και μια φωτογραφία της:

http://i1119.photobucket.com/albums/k633/kkkk667/Black_Dahlia.jpg

blackys88b
3 Δεκεμβρίου 2011, 01:11
Ωραια πληροφορια ΚΚΚ, ;)

πολυ καλο ξανα το επεισοδιο,

αρνηθηκε τις κοπελες και καλα εκανε...τελικα εγινε γνωστη η Black Dahlia και με το παραπανω...καπως σοκαριστικη η σκηνη που ηταν η μιση, το ιδιο και με τον αγορι της Lange, η οποια ειναι υπεροχη ερμηνευτικα...οι συνωμωσιες μου αρεσουν...παρα πολυ μαλιστα...:twisted: :twisted:

anthony_88
3 Δεκεμβρίου 2011, 05:01
Μου αρεσε και το 9. Δεν πιστευω οτι ηταν και τοοοοσο φιλερ πια. Ενταξει, δεν ειδαμε Τειτ ιδιαιτερα αλλα ειχαμε αρκετες και σημαντικες εξελιξεις. Αυτο που μου αρεσει περισσοτερο, περα απο το στορυ που φαινεται να εκτινασσεται σε αλλη κλιμακα, ειναι η ατμοσφαιρα που εχει η σειρα και η καλλιτεχνικη αποψη που προσπαθει να περασει. Γινεται cult πριν την ωρα της, πραγμα που την κανει ουτως ή αλλως να ξεχωριζει σχεδον απο οτιδηποτε παιζεται αυτη τη στιγμη.

Bender62
4 Δεκεμβρίου 2011, 22:58
Eχει εκτιναχθει η σειρα!και η πλακα ειναι οτι στην αρχη την κραζανε οτι εχει πολλα κλισε!φοβερη τροπη εχει παρει η ιστορια!Ειναι απιστευτα ποιοτικη η σειρα με δυνατες ερμηνειες και ωραια ατμοσφαιρα.Χαιρομαι που την ξεκινησα...Μακαρι να συνεχισει ετσι μεχρι το τελος...

darko_wicked
5 Δεκεμβρίου 2011, 15:48
Ωραίο επεισόδιο, δεν είχαμε κάποια τρομερή εξέλιξη αλλά συνδύασαν ωραία την ιστορία με τον αντίχριστο και ήταν τίγκα στα quotes http://warehouse426.wordpress.com/2011/12/05/american-horror-story-spooky-little-girl/. Btw η Χέιντεν αρχίζει και αρέσει πολύ! Για τυχόν tumblrάδες εδώ http://darko77.tumblr.com/post/13786104588/hayden-mcclaine

bill667
7 Δεκεμβρίου 2011, 00:35
Κι εγω το ειδα, έστω και αργοπορημένα... Πράγματι, πολυ ωραίες οι αναφορές στην ιστορία της Black Dahlia!

Επίσης καλα ειπα εγώ ότι στη 2η σεζον θα δουμε ιστορία που μοιαζει με την "προφητεία"... προς τα εκεί το πάνε.

Τελος, μου έλειψε ο καμένος. "I WANT MY MONEYYYY!!!":whip:

kKKK
7 Δεκεμβρίου 2011, 00:49
Επίσης καλα ειπα εγώ ότι στη 2η σεζον θα δουμε ιστορία που μοιαζει με την "προφητεία"... προς τα εκεί το πάνε.

Εγώ ακόμα ελπίζω ότι η φετινή ιστορία θα τελειώσει φέτος και του χρόνου θα έχουμε κάποια νέα ιστορία (αν και πιο πιθανό είναι αυτό που λές)

tarantina
7 Δεκεμβρίου 2011, 12:23
Πολύ ωραίο και το 9ο κι ας μην είχε psychoTate! Αυτή που δε χωνεύω με τπτ είναι η Hayden,και όχι τπτ άλλο αλλά δε μπορείς να ευχηθείς "άντε να πεθάνει να ησυχάσουμε" :P
:respect: στην Jessica Lange!Ηθοποιάρα!

anthony_88
7 Δεκεμβρίου 2011, 16:51
Εγω αντιθετα θεωρω τη Χειντεν λιρα εκατο για τη σειρα, εκει που αρχικα ηταν σπασικλω του κερατα. Πλεον, ειναι ο ορισμος του φαντασματος και της βγαζω και το καπελο για την ερμηνεια της.

darko_wicked
7 Δεκεμβρίου 2011, 23:04
Εγω αντιθετα θεωρω τη Χειντεν λιρα εκατο για τη σειρα, εκει που αρχικα ηταν σπασικλω του κερατα. Πλεον, ειναι ο ορισμος του φαντασματος και της βγαζω και το καπελο για την ερμηνεια της.

έχει δίκιο ο φίλος, η Χέιντεν τείνει να εξελιχθεί στον "έρωτα" της σειράς :P

Chiras365
8 Δεκεμβρίου 2011, 14:37
1x10

Tate you sick psyho!Τα εχεις κανει ολα λαμπογυαλο ρε...Σοκ με Βαιολετ

Jessica Lange απλα υποκλινομαι...:worthy:

kKKK
8 Δεκεμβρίου 2011, 22:29
American Horror Story 1x11 - "Birth" Promo

qv57vO9Hs5w

hakinen
13 Δεκεμβρίου 2011, 20:02
Μπορούν τα φαντάσματα να αυτοκτονήσουν!; :p lol !!!!

anthony_88
15 Δεκεμβρίου 2011, 16:18
Υποψηφιο για καλυτερη σειρα και βεβαια η θεα Τζεσικα Λανγκ σαν καλυτερη supporting... Εξαιρετικα.

nikarella
23 Δεκεμβρίου 2011, 15:22
Εγώ έχω μια απορία ρε παιδιά. Γιατί η Μόιρα είναι γριά αφού η Κόνστανς την σκότωσε όταν ήταν νέα?

saya
24 Δεκεμβρίου 2011, 11:19
Iσως να το κανει επιτηδες και να σχετιζεται με τον τροπο που πεθανε. Απο ζηλιαρα συζυγο. Αρα για να μην προκαλει πια τις ζηλιαρες συζυγους με την εμφανιση της,, εμφανιζεται σαν γρια

kKKK
24 Δεκεμβρίου 2011, 13:01
Τα φαντάσματα στη σειρά έχουν δυνάμεις. Πχ στο φινάλε είδαμε ότι η καρβουνιασμένη ουσιαστικά υπνώτιζε τους άντρες και τους έβαζε να πάνε να κάψουν το χέρι τους.
Επίσης μπορούν να ελέγχουν την εμφανισή τους. Πχ κάποιοι προτιμούν να κουβαλούν τα σημάδια τους και κάποιοι όχι.
Έτσι η Μόιρα φαίνεται ότι υπνώτιζε τους ζωντανούς για να την βλέπουν με δύο διαφορετικές μορφές. Ήθελε οι γυναίκες να τη βλέπουν γριά για να την εμπιστεύονται, να μη τη ζηλεύουν και να μην τη βλέπουν ανταγωνιστικά. Στους άντρες εμφανιζόταν ως γκομενάκι για να αποδείξει (κυρίως στον εαυτό της) ότι δεν είναι αυτή τσ##λα αλλά οι άντρες λιγούρηδες και γουρούνια που της την πέφτουν.
Εν τέλει είχε να κάνει με τα κόμπλεξ που κουβαλούσε.

fly2
24 Δεκεμβρίου 2011, 15:08
Υπεροχο το τελευταιο επεισοδιο!!Ξερουμε ποτε θα αρχισει ο νεος κυκλος?? :)

Vampironi
24 Δεκεμβρίου 2011, 16:39
^ Σεπτέμβριος - Οκτώβριος 2012

sheik
28 Δεκεμβρίου 2011, 17:00
Ξεκινησα την σειρα, εχω δει 4 επεισοδια. Μου αρεσει πολυ, εξαιρετικη ατμοσφαιρα.Επισης απο μυθολογια φαινεται να τα πηγαινει πολυ καλα.

Συνηθως δε μου αρεσουν καθολου τα σουρρεαλ σκηνικα, αλλα εδω παρουσιαζονται με τετοιο τροπο που σε τραβαει σα μαγνητης για το επομενο επεισοδιο.

Μπραβο μεχρι στιγμης, δεν το περιμενα να μου αρεσει τοσο.

darko_wicked
29 Δεκεμβρίου 2011, 23:28
teased that the secret to next season could be found in AHS’ final three episodes. the secret to season 2 can be found in Birth, the penultimate episode of the season and the one in which Vivien went into labor. Says Murphy, “Go through it frame by frame. I planted it in there. I will never reveal it.”

http://insidetv.ew.com/2011/12/28/american-horror-story-season-two-secret/