PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Οι Red Hot Chili Peppers στην Αθήνα

Dr. Iceman Georges
16 Δεκεμβρίου 2011, 20:35
Οι Red Hot Chili Peppers έρχονται στην Ελλάδα για πρώτη φορά στα είκοσι επτά χρόνια της καριέρας τους, ικανοποιώντας έναν από τους σταθερότερους καημούς του συναυλιακού κοινού της χώρας μας! Ανακοίνωσαν την προέκταση της σε εξέλιξη παγκόσμιας περιοδείας τους για την προώθηση του νέου τους δίσκου «I’m With You», και ήδη επιβεβαίωσαν καινούργιες ημερομηνίες για το 2012 στην Ευρώπη, με την Αθήνα να μπαίνει στο πρόγραμμα την Τρίτη 4 Σεπτεμβρίου 2012 (ανοιχτό ΟΑΚΑ).

Με πάνω από 70 εκατομμύρια πωλήσεις δίσκων παγκοσμίως, η καλιφορνέζικη funk rock μπάντα έχει κερδίσει, από το 1983 μέχρι και σήμερα, 7 βραβεία Grammy σε όλες σχεδόν τις κατηγορίες. Οι Red Hot Chili Peppers δημιουργήθηκαν στο Λος Άντζελες το 1983, και έχουν συνδέσει με τον «σερίφη» της παγκόσμιας δισκογραφικής παραγωγής Rick Rubin δύο από τις σπουδαιότερες στιγμές της δισκογραφίας τους, τις κυκλοφορίες αφενός του breakthrough άλμπουμ τους, του θρυλικού "Blood Sugar Sex Magik", με πωλήσεις πάνω από 13 εκατομμύρια αντίτυπα, αφετέρου του άλμπουμ "Californication", του πιο επιτυχημένου εμπορικά άλμπουμ του συγκροτήματος.

Το πιο πρόσφατο άλμπουμ του συγκροτήματος “I’m With You” κυκλοφόρησε στις 29 Αυγούστου του 2011, για την προώθηση του οποίου ξεκίνησαν μία ακόμη παγκόσμια περιοδεία, δυστυχώς χωρίς την παρουσία του σπουδαίου πρώτου κιθαρίστα του γκρουπ John Frusciante, ο οποίος αποχώρησε το 2009, αφήνοντας στη θέση του τον καλό του φίλο Josh Klinghoffer.

maraki
16 Δεκεμβρίου 2011, 21:02
Ξέρω ότι πολλοί θα διαφωνήσουν μαζί μου, αλλά νομίζω ότι το έχουν χάσει αυτό το "κάτι" που είχαν παλαιότερα.. Σαφώς οι πρώτοι δίσκοι είναι και οι καλύτεροι, με τελευταίο εξαιρετικό το By the way..
Τους επόμενους δίσκους τους βρίσκω κουραστικούς, και όχι peppers που ξέρω και αγαπώ.. Βέβαια θα μου πεις, εξέλιξη λέγεται, δεν γίνεται να κάνοιυν 100 χρόνια τους ίδιους δίσκους, αλλά αυτό το φανκ τζαμάρισμα που έχουν όλα (όλα όμως) τα κομμάτια τους πλέον το βαριέμαι απίστευτα..
Και σαν αν μην έφτανε αυτό, τόσα χρόνια τους παρακαλάμε, έπρεπε να έρθουν τώρα που ο Φουσιάντε έφυγε;; :thumbdown

Πάντως το θετικό είναι ότι τα εισιτήρια είναι φτηνά σε σχέση με αυτό που όλοι περίμεναν, και το κοινό τους είναι πολύ μεγάλο, από όλες τις ηλικίες και (σχεδόν:P ) όλα τα γούστα.

Δεν πρόκειται να τρέξω να πάω να πάρω εισιτήριο, μπορεί να κάτσω στην ταράτσα ενός φίλου που μένει κοντά στο ΟΑΚΑ να τους ακούω, έτσι για το γαμώτο :P

Greg House
17 Δεκεμβρίου 2011, 10:13
Είχα ήδη πάθει παράκρουση ένα μήνα πριν όταν εμαθα σχετικά με τη συναυλία, αλλά έχω από προχθές το μεσημέρι που πανηγυρίζω ασταμάτητα. Είναι η συναυλία που περίμενα 12 χρόνια γιατί είναι το συγκρότημα που με έμαθε να αγαπώ τη μουσική και να θέλω να μάθω ό,τι μουσικό όργανο υπάρχει.
Δεν θα πω βέβαια ότι πλέον είναι από τις αγαπημένες μου μπάντες (βάσει των τελευταίων cd), και ειδικά μετά την αποχώρηση του John (ας μην αρχίσω να μιλάω γι'αυτόν, Dr εσύ μπορεί να θυμάσαι το κόλλημά μου), αλλά ακόμα πιστεύω ότι είναι τεράστιο συγκρότημα μουσικά. Ο Josh έχει πολλά να αποδείξει ακόμα, αλλά ο Chad Smith και ειδικά ο Flea είναι στον τομέα τους ανάμεσα στους κορυφαίους.
Pitch, front of stage και είμαι ήδη εκεί!!!

Thanks Dr, αλλά θα μου επιτρέψεις μια μικρή διόρθωση. Πρώτος κιθαρίστας ήταν ο Hillel Slovak. Αυτός καθόρισε τον ήχο των πρώτων αλμπουμ τους, αυτός ήταν ο ήρωας του Frusciante και η πρώτη μεγάλη απώλεια του συγκροτήματας καθώς πέθανε το 86 από υπερβολική δόση. Μέχρι να βρεθεί ο Fru άλλαξαν άλλους δυο κιθαρίστες ;)

NikBG
17 Δεκεμβρίου 2011, 11:57
Καλάμ μου έφτιαξε το κέφι αυτή η είδηση. Περίμενα πώς και πώς να περάσουν κάποια στιγμή και από την Ελλάδα. Και ειδικά με τέτοια τιμή ειδητιρίων, δεν νομίζω να το χάσω.

takisant
17 Δεκεμβρίου 2011, 14:52
Φύγαμε!!!!!!!!!!
Θα γίνει χαμός.:dance:

Dr. Iceman Georges
19 Δεκεμβρίου 2011, 12:57
Pitch, front of stage και είμαι ήδη εκεί!!!

Thanks Dr, αλλά θα μου επιτρέψεις μια μικρή διόρθωση. Πρώτος κιθαρίστας ήταν ο Hillel Slovak. Αυτός καθόρισε τον ήχο των πρώτων αλμπουμ τους, αυτός ήταν ο ήρωας του Frusciante και η πρώτη μεγάλη απώλεια του συγκροτήματας καθώς πέθανε το 86 από υπερβολική δόση. Μέχρι να βρεθεί ο Fru άλλαξαν άλλους δυο κιθαρίστες ;)

Τα φτωχά μου ελληνικα άξιζαν της αναφοράς σου, χαρά μου. Εννοούσα πρώτος κιθαρίστας με την έννοια του lead στην κιθάρα, όχι του αρχικού μέλους.

Pitch, Front Of Stage και εγώ, παρά τα χρονάκια μου. Ελπίζω τελικώς η συναυλία να γίνει και τα εισιτήρια ως τότε να εξαργυρώνονται σε ευρώ.

Αν είχα μία παραγγελιά για το setlist, θα ήταν το If You Have To Ask.

YSN7VocXJ-w

Greg House
19 Δεκεμβρίου 2011, 15:31
^ Μαζί σου + Sir Psycho Sexy...

Αύριο 10:30 μπροστά από το pc για τη μεγάλη αγορά. :dance:

Dr. Iceman Georges
19 Δεκεμβρίου 2011, 15:43
^

και τα δύο είναι πολύ χλωμά, αν και η επιστροφή του μέχρι πρότινος "κομμένου" Breaking The Girl στα φετινά setlists μας δίνει ελπίδες ...

CH00xDMjUT4

Greg House
20 Δεκεμβρίου 2011, 11:36
Βγήκανε! ΤΑ ΠΗΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!
FRONT OF FUCKING STAGE
:yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

fDAiYlZDZKU
Βλέποντας το παραπάνω βίνδεο συνειδητοποιώ πως δυστυχώς ήρθε η ώρα να κλάψω για τον Frusciante. Αλλά μέχρι τον Σεπτεμβρη θα μου περάσει.

Dr. Iceman Georges
20 Δεκεμβρίου 2011, 15:40
Check και εγώ, ελπίζω τα κατεστραμμένα μου γόνατα να αντέξουν την αναμονή των πρώτων σειρών του front pitch και την κούραση από το προηγούμενο των Αθηνών κοντσέρτο της Σόφιας (το οποίο και καταγγέλλω ότι προτίμησαν τα παλιοκαρντάσια της συμπρωτεύουσας)

freedoom
20 Δεκεμβρίου 2011, 22:40
Τόσα άτομα ουρά για συναυλία δεν έχω ξαναδεί!
Μετά από 1μιση+ ώρα, πήρα κι εγώ τα μαγικά χαρτάκια!
Α ρε Red Hot!

Greg House
20 Δεκεμβρίου 2011, 22:43
Tα front of stage sold out από το μεσημέρι. Έμαθα έφυγαν σε ένα τρίωρο.
Ξεκίνησε πολύ καλά η προπώληση. :grin: