PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Alcatraz 1x01&02 - Pilot, Ernest Cobb

GTVSBot
17 Ιανουαρίου 2012, 04:00
Σειρά : Alcatraz
Σαιζόν : 1
Επεισόδια : 1, 2
Τίτλος : Pilot, Ernest Cobb

Κανάλι : FOX
Πρώτη Προβολή : 16/01/2012

Περίληψη :

Η ντετέκτιβ Rebecca Madsen & ο ιστορικός του Alcatraz, Dr. Diego Soto, συνεργάζονται με μια μυστική υπηρεσία για να βρουν φυλακισμένους του Alcatraz που επανεμφανίζονται ξαφνικά μετά την μυστηριώδη εξαφάνισή τους 50 χρόνια πριν.

MATRIXXL
17 Ιανουαρίου 2012, 21:19
ειδα και τα 2 episodes μου θυμισε αρκετα το lost, το κλιμα η μουσικη η σκηνοθεσια, εχει μυστηριο και δραση, και πολλεσ ερωτησεις, θα ειναι πολυ καλη σειρα αμα την κρατησουν σε μια season και οχι οπωσ αλλεσ σειρεσ που τισ τραβανε απο το μαλλι.

mefisto26
17 Ιανουαρίου 2012, 21:24
Ντααααξ'
Καλούτσικο...
Ξεκίνησε πολύ άχαρα και αμήχανα αλλά στην πορεία και ειδικά στο δεύτερο επεισόδιο έστρωσε αρκετά. Προς το παρόν δε με ενθουσίασε κανένας από το καστ αλλά είναι νωρίς ακόμα.
Θα δείξει...

christosv200
18 Ιανουαρίου 2012, 00:31
to prwto epeisodio den me enthousiase ..polla erwtimata

infe
18 Ιανουαρίου 2012, 00:46
http://img812.imageshack.us/img812/7990/caraolivia.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/812/caraolivia.jpg/)

jerry
18 Ιανουαρίου 2012, 00:48
infe χαχα!

Νομίζω πως το κυριότερο ερώτημα (και το πρώτο που πρέπει να εξηγήσουν) θα είναι γιατί ένας από αυτούς που επέστρεψαν δε λέει τι συνέβη, που ήταν αυτό τον καιρό κτλ

Γιατί προς το παρόν η απάντηση του πρώτου κρατούμενου -πως τον λένε- "i don't know" δε νομίζω πως κρίνεται επαρκής

nikos-kom
18 Ιανουαρίου 2012, 01:14
εμενα μου αρεσε αρκετα μπορω να πω, αυτο με το Lost οντως ενα τετοιο feeling μου ηρθε και εμενα...δν ειχα δει οτι ειχε βγει και αλλο επεισοδιο,me gusta mucho...fingers crossed μακαρι να παει καλα.

kKKK
18 Ιανουαρίου 2012, 05:58
Έβαλαν στο σέικερ μια κεντρική ιστορία που μοιάζει πολύ με αυτή του 4400, την πάντρεψαν με ένα τύπου fringe στήσιμο (μιά τύπισσα του νόμου, ένα δόκτορ σπεσιαλίστας σε κάτι και όλο αυτό υπο την αιγίδα του FBI σε μια μυστική βάση) έχωσαν και flashback τύπου lost και τσούπ βγήκε το νέο χιτάκι (που απ' ότι φαίνεται το υπολογίζουν στο Fox ως το νέο fringe -για να μη χαλάσουν και τις σχέσεις τους με τον jj που το παλιό fringe θα το στείλουν αδιάβαστο στο τέλος της σεζόν).

Για αρχή να πώ ότι μου άρεσε το πρωταγωνιστικό τρίο. Ο Χιούγκο είναι συμπαθέστατος και πάντα χαίρομαι να τον βλέπω. Ο Σαμ Νήλ δίνει άλλον αέρα στη σειρά. Και η ξανθιά είναι πολύ όμορφη και μπορεί να μη με κέρδισε με τα υποκριτικά της προσόντα αλλά υπήρχαν άλλα "προσόντα" πάνω της που έβγαζαν μάτι. Όταν θα τα φτιάξει με τον Χιούγκο (σόρυ που τον λέω έτσι αλλά η συνήθεια δεν κόβεται) θα είναι απο τις πιο προχώ τηλεοπτικές σχέσεις.

Για την ίδια τη σειρά τώρα. Όταν είδα τον πιλότο είπα: "Οκ συμπαθητικό αλλά θα μπορούσε να είναι άλλο ένα stand alone επεισόδιο του fringe".
Το δεύτερο επεισόδιο μου άφησε παρόμοια αίσθηση αλλά ταυτόχρονα συνειδητοποίησα ότι έτσι θα βγεί όλη η σεζόν.
Ακριβώς στο ίδιο μοτίβο. Πάντα κάποιος αλκατραζιανός θα επιστρέφει και θα σκοτώνει και στο τέλος θα τον σταματάνε. Και στο μεταξύ κάπου κάπου θα μας πετάνε και κανένα ψίχουλο για το τί κρύβεται απο πίσω. Και ρωτώ: Πόσο μπορεί να τραβήξει μια σειρά δείχνοντάς μας το ίδιο και το ίδιο;
Προσωπικά κουράστηκα και μόνο με την σκέψη (αν και θα δώ μερικά ακόμα επεισόδια μπας και κάνω λάθος).

Για την κεντρική ιστορία τώρα. Αυτό που μου φάνηκε ενδιαφέρον είναι η φυλακή αναπαράσταση του Αλκατράζ καθώς και ότι ο εφ-μπι-άης τους θέλει ατόφιους και τους επιστρέφει ξανά στα κελιά τους. Και αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι μήπως το αρχικό τους άρπαγμα χάλασε με κάποιο τρόπο το χωροχρονικό συνεχές και όλη η επιχείρηση έχει σαν στόχο να τους γυρίσουν πίσω και να το "μπαλώσουν" ή μήπως απλά έχω επηρεαστεί απο άλλες δημιουργίες του jj ;;;

Gosva
18 Ιανουαρίου 2012, 14:08
Θεωρίες συνωμοσίας, FBI και χωροχρονικά ταξίδια στο παρελθόν. Μήπως όλα αυτά
για να μας πούνε πως πίσω από τον μεγάλο αδελφό κρύβεται μια μυστική (κυβερνητική) εταιρία δολοφόνων που χρησιμοποιεί τους κατάδικους για να εξοντώσει στόχους;
Μια υπόθεση κάνω. Κατά τα άλλα συμπαθητική σειρά είναι. Θα μας κρατήσει σε αγωνία για αρκετά επεισόδια, αν δεν αναλωθούν σε αυτοτελή επεισόδια τύπου: υπάρχει ένας τρόφιμος που επιστρέφει, σκοτώνει, τον πιάνουν και πάλι από την αρχή. Ίδωμεν...

freedoom
18 Ιανουαρίου 2012, 14:24
kKKK τα είπες όλα, όπως και οι υπόλοιποι φίλοι.
Μέτρια αρχή, με ένα μοτίβο που κινείται σε γνωστά νερά. Το τέλος του 2ου επεισοδίου ήταν έξυπνο, δείχνοντάς μας ότι δεν πρόκειται μόνο για τους κρατούμενους, που εξαφανίστηκαν και επανέρχονται.
Ακούγεται βαριά κουβέντα, αλλά το FOX, μετά το τέλος του 24 και με την πολιτική που εφαρμόζει με απογοητεύει σαν κανάλι. Το Τέρα Νόβα δε βλέπεται, το Fringe το μεταχειρίζονται χωρίς τη σημασία που του αξίζει, στο House βλέπουμε τα ίδια και τα ίδια με άλλους πρωταγωνιστές και τώρα αυτό, με τον Νηλ, να προσδίδει ένα κάποιο κύρος, την πρωταγωνίστρια να έχει.. "προσόντα" και το μυστήριο με τα χρονικά πήγαινε-έλα να είναι κάπως ιντριγκαδόρικο για τη συνέχεια.
Μέτρια πράγματα, αλλά για να περάσει η ώρα βλέπεται.

eparatos
18 Ιανουαρίου 2012, 15:06
"Οκ συμπαθητικό αλλά θα μπορούσε να είναι άλλο ένα stand alone επεισόδιο του fringe".
Το δεύτερο επεισόδιο μου άφησε παρόμοια αίσθηση αλλά ταυτόχρονα συνειδητοποίησα ότι έτσι θα βγεί όλη η σεζόν.... Και ρωτώ: Πόσο μπορεί να τραβήξει μια σειρά δείχνοντάς μας το ίδιο και το ίδιο;
Κι εγώ έχω την εντύπωση πως η ιδέα ξεπήδησε απ' τα σαϊνια του Fringe, αλλά αντί για ένα επεισόδιο θα έχουμε μια ολόκληρη σειρά. Το πόσο θα το τραβήξουν, είναι ικανοί να το πάνε 63 κακοί = 63 επεισόδια, απλά εύχομαι ο J.J. να πήρε το μάθημά του με το Lost και το Fringe και να μη το ξεχειλώσει.
Η σειρά ξεκίνησε ελπιδοφόρα, ο Χιούγκο και η ντετέκτιβ έχουν χημεία, αλλά αυτός ο Σαμ Νηλ... αυτό το ξυλάγγουρο... δεν τον πάω, δεν τον πάω.

mefisto26
18 Ιανουαρίου 2012, 15:46
ο πόσο θα το τραβήξουν, είναι ικανοί να το πάνε 63 κακοί = 63 επεισόδια...

Παραπάνω είναι νομίζω.
Τριακόσια κάτι άτομα μαζί με τους φύλακες...

Ακριβώς στο ίδιο μοτίβο. Πάντα κάποιος αλκατραζιανός θα επιστρέφει και θα σκοτώνει και στο τέλος θα τον σταματάνε. Και στο μεταξύ κάπου κάπου θα μας πετάνε και κανένα ψίχουλο για το τί κρύβεται απο πίσω. Και ρωτώ: Πόσο μπορεί να τραβήξει μια σειρά δείχνοντάς μας το ίδιο και το ίδιο;
Προσωπικά κουράστηκα και μόνο με την σκέψη (αν και θα δώ μερικά ακόμα επεισόδια μπας και κάνω λάθος).

Όσο τραβάνε όλα τα επιτυχημένα procedural που έχουν έναν criminal/crime of the week και μία βασική υπόθεση να αχνοφαίνεται από πίσω (βλέπε sci, ncis κ.α). Kαμιά δεκαριά σεζόν δηλαδή, αν και με τα δείγματα των πρώτων δύο επεισοδίων δεν το κόβω και πολύ πιθανό... :lol:

sheik
18 Ιανουαρίου 2012, 17:15
Ακριβως οτι ειπε ο Κκκκ σκεφτομουν κι εγω. Μονο στη σκεψη οτι ολη η σαιζον θα παει ετσι, κακος εμφανιζεται, τον πιανουμε, πεταμε και ενα ψιχουλο , ψιλοβαρεθηκα.

Το 1ο επεισοδιο παντως μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο το 2ο.
Ποσα επεισοδια θα εχουμε? Αν ειναι 12 η σαιζον τοτε οκ, θα της δωσω την ευκαιρια να την δω ολη.

goggits
18 Ιανουαρίου 2012, 19:46
Εντάξει η σειρά για αρχή ήταν καλούτσικη...
Οπως είπε ο kkk ειδικά το πρώτο μου φάνηκε σε στυλ αυτοτελές επεισοδίου για το Fringe απλά με άλλους πρωταγωνιστες.:P
Ελπίζω κάθε επεισόδιο να μην έχει έναν κακό και στο τέλος του επεισοδίου να τον πιάνουν.
Θα δώ σίγουρα άλλα 3-4 επεισόδια και μετά βλέπουμε!!

gigi
19 Ιανουαρίου 2012, 01:19
Του JJ είναι κι αυτό;

Κατάλαβα, να τ'αποφύγω δηλαδή όπως ο διάολος το λιβάνι...

Vampironi
19 Ιανουαρίου 2012, 01:37
Συμφωνώ σε όλα με τον ΚΚΚΚ.
Έχει πάρει στοιχεία από άλλες σειρές και το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπουμε. Δεν είναι κακό αλλά δεν έχει καμια πρωτοτυπία.
Οι σκηνές στη φυλακή το 1960 μου αρέσουν πολύ ενώ στο παρόν χάνεται όλη η μαγεία.
Το cast δεν είναι κακό αλλά δεν με έχει κερδίσει κανένας χαρακτήρας.

Απ'ότι είδα ο τίτλος κάθε επεισοδίου είναι ένα ονοματεπώνυμο οπότε λογικά θα βλέπουμε την ομάδα να κυνηγά κάθε φορά κι απο έναν κρατούμενο.
Δεν μου αρέσει πολύ σαν ιδέα γιατί αυτό έγινε στο 2ο επ. και βαρέθηκα πολύ με εξαίρεση το τέλος.

Να πω ότι η σεζόν θα έχει 12 επεισόδια. Το season finale είναι στις 12 Μαρτίου (τη θέση του θα πάρει το Touch).Στις 27/2 και 12/3 θα έχει δύο επεισόδια.

rhenium francium
19 Ιανουαρίου 2012, 01:54
Προς το παρόν θυμίζει περισσότερο Cold Case παρά Lost ή Fringe.
Αν όντως έχουν σκοπό να το πάνε με "inmate of the week", εγώ δεν έχω σκοπό να το συνεχίσω.
Καλογυρισμένο δε λέω. Και το cast συμπαθητικό. Αλλά δεν το κρύβω ότι βαρέθηκα.:yawn:

tasoskratos
19 Ιανουαρίου 2012, 09:25
Έβαλαν στο σέικερ μια κεντρική ιστορία που μοιάζει πολύ με αυτή του 4400, την πάντρεψαν με ένα τύπου fringe στήσιμο (μιά τύπισσα του νόμου, ένα δόκτορ σπεσιαλίστας σε κάτι και όλο αυτό υπο την αιγίδα του FBI σε μια μυστική βάση) έχωσαν και flashback τύπου lost και τσούπ βγήκε το νέο χιτάκι (που απ' ότι φαίνεται το υπολογίζουν στο Fox ως το νέο fringe -για να μη χαλάσουν και τις σχέσεις τους με τον jj που το παλιό fringe θα το στείλουν αδιάβαστο στο τέλος της σεζόν).

Το ΄΄γνωστό ΄΄ πρόβλημα με τις εκτιμήσεις του ΚΚΚΚ. Εάν δει πρώτος πρώτος επεισόδιο, σχολιάζει πρώτος πρώτος και οι περισσότεροι συμφωνούμε μαζί του:D :D :D
Χιούμορ κάνω.
Εχει απόλυτο δίκαιο ο φίλος μας, αρκεί να πω ότι στο μίξερ ξέχασες να βάλεις και μια μεγάλη δόση από Person Of Interest!
Δεν ξετρελλάθηκα.
Μία ακόμη ξανθιά, συμπαθητική ντεντέκτιβ/πράκτορας/FBI/CIA κλπ κλπ.
Ενας Σαμ Νηλ, που από τότε που υποδύδηκε τον αντίχριστο συνεχίζει να παίζει αντιπαθητικούς ρόλους.
& ένας, απλώς, Χιούγκο! τριτοκλασσάτος ρόλος & πάλι συμπαθής, με μια μεγάλη δόση αφέλειας κλπ κλπ. (είναι η μοίρα των ηθοποιών). ότι και να κάνει θα παραμένει ο Χιούγκο.
Η υπόθεση βρωμάει από μακρυά, καταλάβαμε όλοι ποιός κρύβεται πίσω από την κουρτίνα και όπως είπε και κάποιος παλιόφιλος <<απορώ πως θα το συνεχίσουν>>.
302 αγνοούμενοι, 63αρηδες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι σειρά έχει στάνταρ ακόμη 300 επεισόδια (αφού βρέθηκαν οι 2):)
Σημείωση: Το τσέκαρα και δεν υπάρχει πηγάδι με τροχό κάτω από το Αλκατραζ!
Πλάκα πλάκα, αλλά πιστεύω ότι όλοι μας θα την συνεχίσουμε να δούμε προς τα που θα πάει...Εξάλλου πολλοί είναι οι συντελεστές της σειράς που δούλεψαν για Lost, πράγμα που σημαίνει ότι θα έχει το δικό της ενδιαφέρον.
Αυτά προς το παρόν.

freedoom
19 Ιανουαρίου 2012, 15:14
Το ΄΄γνωστό ΄΄ πρόβλημα με τις εκτιμήσεις του ΚΚΚΚ. Εάν δει πρώτος πρώτος επεισόδιο, σχολιάζει πρώτος πρώτος και οι περισσότεροι συμφωνούμε μαζί του:D :D :D
Χιούμορ κάνω.

:haha: :haha: Χαχα! Πράγματι! Στο Homeland όταν έμπαινα στο thread να γράψω τη γνώμη μου μετά από αυτόν έλεγα: "Τι σκατά να πω τώρα, που δεν έχει πει αυτός;":P :)
Να 'σαι καλά φίλε kKKK!!

Jane1
19 Ιανουαρίου 2012, 18:28
Καλό ήταν για αρχή και στο ύφος που περίμενα, αλλά αυτό που θα βλέπουμε σε κάθε επεισόδιο και από έναν κρατούμενο ακούγεται ήδη βαρετό, ελπίζω να μην το συνεχίσουν μόνο έτσι, αν και οι τίτλοι των επεισοδίων εκεί παραπέμπουν, πάντως και τα δυο επεισόδια έκλεισαν με ενδιαφέρον φινάλε.

vagelis66
19 Ιανουαρίου 2012, 21:30
Εμπιστεύομαι Abrams καλά θα πάει η σειρά.Μυστήριο θα έχει σίγουρα , το πολύ πολύ απαντήσεις να μην πάρουμε πάλι , αλλά δεν πιστεύω ότι θα είναι απλά αυτοτελή επεισόδια .Και το fringe με αυτοτελή επεισόδια ξεκίνησε αλλά είδατε που έχει φτάσει.Την μουσικούλα στο τέλος που έβαζαν και στο lost όταν γινότανε αποκάλυψη την προσέξατε ; Πιασάρικο !

solonlakis
20 Ιανουαρίου 2012, 00:49
Κατ ʼαρχή το ότι η σειρά θυμίζει Lost, Fringe και The Event μαζί είναι φως φανάρι αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Εξαρτάται πως θα χρησιμοποιήσουν όλα αυτά τα στοιχεία δράσης,εποχής, Επ. φαντασίας και αν θα κρατήσουν τη σωστή ισορροπία.

Όσον αφορά την πρωταγωνίστρια τώρα Sarah Jones μπορεί να έχει τα προσόντα, όπως σωστά αρκετοί από σας σημειώσατε, αλλά αυτό το μωρουδίστικο πρόσωπο που έχει δεν την βοηθάει στην ερμηνεία της. Σε μια σειρά που έχει μυστήριο και βία θα προτιμούσα ένα ποιο ενήλικο πρόσωπο στη θέση της και αυτό το baby face look την στερεί από το βασικό στοιχείο της πειθούς στο ρόλο της.
Με τον καιρό θα το συνηθίσουμε βέβαια όπως συνηθίσαμε και την AnnaTorv όπου πραγματικά στα πρώτα επεισόδια του Fringe με ενοχλούσε τόσο πολύ το ψυχρό πρόσωπό της που παραλίγο να κόψω τη σειρά.

….Ακριβώςστο ίδιο μοτίβο. Πάντα κάποιος αλκατραζιανός θα επιστρέφει και θα σκοτώνει καιστο τέλος θα τον σταματάνε. Και στο μεταξύ κάπου κάπου θα μας πετάνε και κανένα ψίχουλο για το τί κρύβεται απο πίσω. Και ρωτώ: Πόσο μπορεί να τραβήξει μια σειρά δείχνοντάς μας το ίδιο και το ίδιο; Προσωπικά κουράστηκα και μόνο με την σκέψη (αν και θα δώ μερικά ακόμα επεισόδια μπας και κάνω λάθος)…..

Φίλε ΚΚΚΚ αν όντως θέλουν να κρατήσουν αυτό το μοτίβο, τότε ναι, μπορούν να το κάνουν.
Επειδή όμως έχω ασχοληθεί με συγγραφή σε πληροφορώ ότι τα σεναριακά στοιχεία των εναρκτήριων επεισοδίων είναι τόσα πολλά και μπορούν να εξελιχτούν με τόσους πολλούς τρόπους που η σειρά μπορεί να μας εκπλήξει ευχάριστα. Αυτό βέβαια επαφίεται στο έλεος των σεναριογράφων οι οποίοι «Κύριος είδε» τι προθέσεις έχουν και για να πω την αλήθεια το σινάφι τους με έχει απογοητεύσει εφέτος σε μεγάλο βαθμό (βλ Terra Nova όπου έθαψαν κυριολεκτικά μια σειρά με τεράστιο μπάτζετ και μεγάλες δυνατότητες εξέλιξης).
Το σίγουρο είναι όπως διαβάζω και από τα σχόλια των περισσοτέρων από εσάς πως μετά τα δύο πρώτα επεισόδια όλοι θέλουμε να δούμε και το επόμενο. Αυτό είναι το βασικό ζητούμενο για μια καινούρια σειρά και σημαίνει ότι τα εναρκτήρια επεισόδια πέτυχαν την αποστολή τους. Αν δεν κάνει κοιλιά στα επόμενα 2-3 θα την βάλω στο πρόγραμμα.

kKKK
20 Ιανουαρίου 2012, 01:18
^ Δεν διαφωνώ. Αλλά σε σχέση με άλλες σειρές δεν βλέπω πολλά περιθώρια στο κόνσεπτ. Αυτό που ελπίζω είναι να μην κρατήσουν σε όλη τη σειρά αυτό το κόνσεπτ και μετά απο μερικά επεισόδια να περάσουν τη σειρά στο επόμενο επίπεδο.

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι στις sci-fi σειρές το πρόβλημα είναι οι ιδέες ή οι σεναριογράφοι αλλά το ότι απο την αρχή μιας σειράς δεν έχουν όλη την ιστορία στο κεφάλι τους. Θα γούσταρα πολύ να δώ μια σειρά που να μην πηγαίνει "προχωράμε και βλέπουμε πως θα πάει". Που εξαρχής θα έχει πέρα απο την κεντρική ιστορία, αρχή μέση και τέλος. Και αν πάει καλά να μην δεχτούν οι δημιουργοί της να την ξεχειλώσουν τραβώντας τη κι άλλα επεισόδια ή κι άλλες σεζόν. Το πολύ πολύ να επιστέψουν με νέα ιστορία και τους ίδιους χαρακτήρες σε νέα σεζόν ή νέα σειρά (αν δεν μπορούν να σκεφτούν μια νέα καλή ιστορία άμεσα). Φυσικά αυτό για τις αμερικάνικες ειδικά σειρές είναι επιστημονική φαντασία απο μόνο του.
Γι' αυτό στο sci-fi προτιμώ τα βιβλία (που ακόμη κι εκεί υπάρχουν σειρές βιβλίων που τράβηξαν πολύ).

Avanish
20 Ιανουαρίου 2012, 01:56
Του JJ είναι κι αυτό;

Κατάλαβα, να τ'αποφύγω δηλαδή όπως ο διάολος το λιβάνι...

Απ' ότι έχω διαβάσει μόνο το όνομα του έχει βάλει ο JJ. Ούτε γράφει ούτε σκηνοθετεί ούτε τίποτα. Μπορεί να είναι απλά για διαφήμιση. Ούτε σαν ιδέα δεν είναι δικιά του. Η ιδέα ήταν μιας που έγραφε στο Lost και μετά την κοπάνησε γιατί δεν τα έβρισκε με το κανάλι.

Εμένα μου άρεσε αρκετά μπορώ να πω. Όπως είπαν και οι άλλοι μου θύμισε Lost και Fringe. Κάτι που δεν είναι απαραίτητα κακό.

Ο Sam Neil μου αρέσει. Γενικά το cast είναι αρκετά καλό. Αν αναπτύξει τους χαρακτήρες όπως πρέπει πιστεύω να μας κρατήσει.

Αλλά όπως και να έχει εγώ σίγουρα θα το δω μέχρι τέλους.

tasoskratos
20 Ιανουαρίου 2012, 09:27
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι στις sci-fi σειρές το πρόβλημα είναι οι ιδέες ή οι σεναριογράφοι αλλά το ότι απο την αρχή μιας σειράς δεν έχουν όλη την ιστορία στο κεφάλι τους.

Ας ξεφύγουμε λίγο, αφού δηλώσω ότι συμφωνώ απόλυτα με τον ΚΚΚ.
΄΄Τότε΄΄ έβλεπα ένα βιντεάκι όπου ο JJ είχε την αρχική ιδέα περί Lost, αλλά επειδή δεν είχε τον απαραίτητο χρόνο, γνωρίστηκε με τον έναν εκ των 2 γνωστών παραγωγών (που του μοιάζει και λίγο), του είπε την ιδέα του και μάλιστα του είπε επίσης <<πάνε σπίτι, δούλεψε το στο μυαλό σου και έλα αύριο να μου πεις το πως θα συνέχιζες την ιδέα μου>>, πράγμα που έγινε και τα υπόλοιπα είναι γνωστά.
Θέλω να πω, ότι πιθανόν΄κάπως έτσι το ΄΄δουλεύει΄΄ το πράγμα ο JJ.
Κάπου εδώ όμως ΄΄κολλάει΄΄ αυτό που αναφέρει ο ΚΚΚ και ΄΄κόβει η μαγιονέζα΄΄.
Να φανταστείτε ότι κι εγώ έχω την ιδέα για ένα sequel του Lost, ξέρω το πως θα ξεκινάει αλλά δεν έχω ιδέα για τη συνέχεια. Γιαυτό και δεν στέλνω το σενάριο στον JJ, για να μη σας βάλω και πάλι σε τέτοιο ΄΄λούκι΄΄. Δηλαδή να ενθουσιαστείτε στην αρχή και μετά να με βρίζετε:D
Βέβαια εγώ έχω τη λύση.
Εχει η παρέα εκλεκτούς φίλους που κάλλιστα θα μπορούσαν να συμπληρώσουν την ιδέα μου. Το μόνο που χρειάζομαι είναι 2 ηθοποιοί από τα παλιά. Ο ένας έιναι ο Χιούγκο. Ο άλλος έιναι εύκολο να το μαντέψετε!
sorry για το off topic!

xecubotos
20 Ιανουαρίου 2012, 10:13
Αυτό που ελπίζω είναι να μην κρατήσουν σε όλη τη σειρά αυτό το κόνσεπτ και μετά απο μερικά επεισόδια να περάσουν τη σειρά στο επόμενο επίπεδο.

Καλά δεν θα πάει έτσι βρε παιδιά είπαμε! Αυτά τα κάνουνε όταν παίρνουν το οκ για δευτερη σεζόν και αρχίζουν τα fillers και μετά στην δεύτερη για άλλες δυο και πάει λέγοντας και πλατιάζει!

Σιγά μην μας δείξουν 302 επεισόδια με την ιστορία του καθενός!ηδη σε 2 επεισόδια μας έχουν δείξει 4 επιστροφές και είναι ακόμα οι πιλότοι!

Το πιο λογικό είναι να μας δείξουν κανα δυο ακόμα έτσι και σε κάποιο θα γίνει ενα Μπαμ και θα εμφανιστούν καμιά 200αρια όπου θα είναι και από τα επικά επεισόδια! (mod δεν νομίζω να με κράξεις που δεν βάζω spoiler tags υπόθεση κάνω!:P) ή θα μας δείξουν κάποιο επεισόδιο με το τι γίνανε οι άλλοι 290 και να μην τους περιμένουμε για να ξεκινήσει η σειρά!

Ηδη από το βιβλίο έχουν δείξει ότι θα εστιάσουν σε 3-4 φυλακισμένους...... τους 2 τους πιάσανε! Η ψυχολόγος μας τρέλανε! και μετά είναι ο παππούς της.

Πιστεύω η σειρά θα εστιάσει περισσότερο για την "αποστολή" που έχουν αυτά τα άτομα με την επιστροφή τους. Αν δείτε μόνο ξαφνιασμένοι δεν είναι που έχουν ταξιδέψει στο μέλλον και ειδικά ο φόνος για το κλειδί δείχνει ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο.

Εμένα πιο πολύ μου θυμίζει πείραμα Φιλαδέλφεια να σας πω την αλήθεια!

είδωμεν......

gigi
20 Ιανουαρίου 2012, 16:19
Απ' ότι έχω διαβάσει μόνο το όνομα του έχει βάλει ο JJ. Ούτε γράφει ούτε σκηνοθετεί ούτε τίποτα. Μπορεί να είναι απλά για διαφήμιση. Ούτε σαν ιδέα δεν είναι δικιά του. Η ιδέα ήταν μιας που έγραφε στο Lost και μετά την κοπάνησε γιατί δεν τα έβρισκε με το κανάλι.
Α, κάτι σαν το Lost δηλαδή, ακόμα χειρότερα, ε πέστο ντε, ή μάλλον δεν μπορούσε να έχω διαβάσει το μήνυμά σου πριν κάτσω και τα δω;

Τεσπα, εγώ να την πω την αμαρτία μου; Προσωπικά προτιμώ να το πάνε σε αυτοτελή επεισόδια και κάθε φορά να δείχνουν κι από έναν κακό και να προσπαθούν να τον πιάσουν. Κάτι σαν CSI δηλαδή αλλά με περισσότερα στοιχεία επιστημονικής φαντασίας μέσα. Γιατί το εργάκι το έχουμε ξαναδεί και οι τύποι πάνε να χρησιμοποιήσουν την ίδια πατάτα ακριβώς. Το είδαμε στο Alias, το είδαμε στο Lost, στο Fringe, το βλέπουμε στο Person of Interest, ήρθε τώρα καπάκι και το Alcatraz. Και το καλό είναι ότι στη συγκεκριμένη σειρά οι ομοιότητες με το Lost είναι υπερβολικά γελοίες, το σήμα του, η μουσική, ο τρόπος μου μας δείχνουν τα flashbacks, όλα. Για να μου δώσουν μυθολογία και εξηγήσεις το αποκλείω μέχρι αηδίας, ούτε στο Lost το έκαναν, στο Fringe μάλλον σε reboot του γυρίζουν για να ξεφύγουν από τις τρύπες που έχουν πέσει, θα δώσουν εδώ τώρα; Δύσκολο. Ειλικρινά ελπίζω να πατώσει γιατί ο τύπος αυτός πολύ μου την σπάει....

dimath
20 Ιανουαρίου 2012, 16:53
Τελειώνοντας τα δυο πρώτα επεισόδια μου άφησε την ίδια αίσθηση που είχα όταν είδα τα πρώτα από Fringe και Person of Interest. Δηλαδή, ως προς τη δομή, τα περισσότερα επεισόδια θα είναι ξεχωριστές υποθέσεις, κάποια από αυτά θα συνδέονται με την κεντρική ιστορία, κάποια θα αποδειχθεί αργότερα ότι συνδέονταν, σε μερικά θα μας πετάνε ένα "κοκαλάκι" στη τελευταία σκηνή και ελάχιστα θα είναι αποκλειστικά για την κεντρική ιστορία. Έτσι νομίζω θα συνεχίσουν και μου φαίνεται πολύ λογικό. Δεν είναι "αποδοτικό" να φτιάχνεις σειρές με πολλές σεζόν και να είναι αναγκασμένος ο τηλεθεατής να παρακολουθεί κάθε επεισόδιο για να μην χάσει τις εξελίξεις. Οι σειρές δεν απευθύνονται σ' αυτούς που τις κατεβάζουν από το internet, αλλά στον μέσο Αμερικανό που τις βλέπει στην τηλεόραση.

Όπως και στο Fringe, για αρχή, η πρωταγωνίστρια δεν μου πολυαρέσει. Έχει αυτό το baby face που είπε ο solonlakis και δεν με πείθει. Αργότερα, όπως και η Torv, πιθανόν να τη συμπαθήσω. Αναρωτιόμουν πάντως πού την έχω ξαναδεί, τελικά είναι από το Sons of Anarchy (Polly Zobelle).

Η αρχική ιδέα φαίνεται να έχει δυνατότητες και φυσικά δεν ξέρουμε πού μπορεί να μας οδηγήσει. Φανταζόταν κανείς στα πρώτα επεισόδια του Fringe ότι θα μιλάμε τώρα για μπλε, κόκκινα, κίτρινα κτλ.;

Όσο για τα "δάνεια" της σειράς, δεν με απασχολούν καθόλου. Όλες οι σειρές έχουν πράγματα που τα έχουμε δει ή διαβάσει κάπου άλλου. Το θέμα δεν είναι τα "δάνεια", αλλά πώς τα χρησιμοποιείς.

tasoskratos
20 Ιανουαρίου 2012, 16:57
Ηδη από το βιβλίο έχουν δείξει ότι θα εστιάσουν σε 3-4 φυλακισμένους......

Ποιό βιβλίο ΄΄γιατρέ μου΄΄?
Ας επιστρέψω στην υπόθεση. χαρακτηριστικό είναι ότι εστίασαν τον ενδιαφέρον/μεγάλο μυστικό κλπ κλπ, στην σκηνή του παρελθόντος με τους 2 φύλακες που μπαίνουν στο άδειο Αλκατραζ και εκεί κάτι βλέπουν. Κάτι!
Αυτό το κάτι θα μπορούσε να αναπτυχτεί. Το θέμα είναι όμως ότι από την πρώτη στιγμή έχουν ΄΄ζωγραφίσει΄΄ ας πω ως ΄΄κακό΄΄ της υπόθεσης τον (για μένα αντιπαθητικό) Σαμ Νηλ.
Η υπόθεση μπορεί να ανοίξει...πάνω κάτω υποψιαζόμαστε το πως. Ποιός/οι έκαναν ότι έκαναν στους φυλακισμένους, διότι ο νεαρός Σαμ Νηλ και ο άλλος κάτι είδαν. Αρα κάτι έχει προηγηθεί.
Σήμερα άκουσα και 2 πολύ καλές ατάκες.
Ο 14χρονος γιος μου, που έχει δει σχεδόν ότι έχω δει κι εγώ στο παρελθόν, μου είπε ότι το Αλκατράζ θα έπρεπε να γίνει μία κινηματογραφική ταινία και that's it, ενώ φίλος ανέφερε πως πλέον, μετά τα όσα έχει ΄΄δώσει΄΄ ο JJ θα έπρεπε να βάλουν πιο μεγάλα/πιο...και εδώ βάλτε ότι θέλετε, από μαμάτα έως...,ονόματα στο καστ.
Η απάντηση μου ήταν ότι δεν μπορείς κάθε φορά να τραβάς λαχεία που λέγονται Michael Emerson, Terry O'Queen ή John Noble.

great
20 Ιανουαρίου 2012, 18:08
Παίρνουμε κάτι από 4400, Lost και fringe. Πετάμε μέσα και ένα γλυκό γκομενάκι να δείχνει μπούστο από το πρώτο επεισόδιο και έχουμε δεδομένη την επιτυχία εκεί που απέτυχε το The Event και FlashForward.

Μου άρεσε.

infe
20 Ιανουαρίου 2012, 21:49
Εγώ πάντως ειδικά μετά την φετινή σαιζόν έχω χάσει κάθε ελπίδα για τα "μη-καλωδιακά" κανάλια το Alcatraz ήταν το τελειωτικό χτύπημα.

xecubotos
20 Ιανουαρίου 2012, 21:55
Ποιό βιβλίο ΄΄γιατρέ μου΄΄?

το βιβλίο του Χιουγκο.....ouπς sorry!:lipssealeΤον..... Οπως τον λένε τελος πάντων

που είχε τους φυλακισμένους και τους ξεφειλίζανε!

και επίσης θα ήθελα να μην αρχίσουμε τις συγκρίσεις με το Lost γιατί πιστεύω ότι αδικούμε την σειρά!

blackys88b
21 Ιανουαρίου 2012, 04:35
I am hooked..!! :) μου αρεσε αυτο που ειδα, οντως δανειζεται απο παντου αλλα αυτο πλεον δεν με ενοχλει θα του δωσω την ευκαιρια να κτισει τη δικη του μυθολογια... Sam Neil, Garcia και η κοπελια μου αρεσουν, και η γιατρος το ιδιο αλλα δεν ξερουμε αν θα την δουμε και αλλο..λογικα ναι...ο δευτερος κακος ηταν αρκετα ενδιαφερον, ενω το γεγονος οτι θα ρθει το επεισοδιο που θα κυνηγα το πατερα της...επισης μου αρεσει το format του επεισοδιου,λιγο απο flashback και στο παρων..!!! Ωραιο και το αντιγραφο φυλακη...

tasoskratos
21 Ιανουαρίου 2012, 13:52
ouπς sorry!

Α, για το βιβλίο της ΄΄γνώσης΄΄ λες!
Νομιζα άλλα...
Πάντως ο ΄΄δικός σου΄΄ την πρώτη φορά ήταν άτυχος, για να δούμε τώρα μήπως και αφήσει τα σάντουιτς και έχει ΄΄θέμα΄΄ με την ξανθούλα.

gio25
23 Ιανουαρίου 2012, 12:43
Τα εχετε γραψει ολα,δεν μπορω να προσθεσω κατι καινουριο.
Δεν ενθουσιαστηκα,αλλα δεν απογοητευτηκα κιολας,την ξεκινησα με μικρο καλαθι την σειρα.
Ωραιος ο Neil,ωραιος ο Garcia(αν και καθε φορα που μιλουσε πιστευα θα ελεγε Dude!)ομορφη και γλυκυτατη η κοπελια(ναι,συμφωνω,αγγουρι αλλα τα ιδια λεγαμε και για Torv)

ή μήπως απλά έχω επηρεαστεί απο άλλες δημιουργίες του jj ;;;

Απολυτα λογικο αυτο που σκεφτεσαι,και αυτο ειναι το κακο με ολα τα πνευματικα παιδια του JJ:Εχουν κοινες συνιστωσες(ταξιδια στο χρονο,χωροχρονικα παραδοξα,προφητειες περι εκλεκτων).Ξερεις οτι καποια πραγματα θα τα δεις standard.Σαν fan του sci-fi τα λατρευω αυτα τα θεματα,αλλα αν ειναι τα δω οπως τα εχω ξαναδει (σε Lost,Fringe)και στο τελος απαντησεις να μην παρω,θα ξενερωσω.
Και επειδη το πιθανοτερο ειναι οτι θα μεινουμε ξεκρεμαστοι,επιλεγω να μην την παρω πολυ στα σοβαρα,χαλαρα και ο,που το παει.

Sorin
23 Ιανουαρίου 2012, 20:35
πολύ δυνατό επεισόδιο θαναι εντυπωσιακή σειρά!!

smallville
25 Ιανουαρίου 2012, 01:15
Τον πιλότο τον βρήκα μέτριο αλλά το 2ο πολύ καλύτερο.
Θα δω κάνα 2 ακόμα και αν δεν τσουλήσει θα φάει κάδο.

Kyros2007
26 Ιανουαρίου 2012, 14:51
Η αλήθεια είναι ότι μετά από 2 βδομάδες εντατικού Fringe, περίμενα με ανυπομονησία να δω τη νέα σειρά του J.J. Τελικά απογοητεύτηκα. Πολύ επανάληψη. Και χωρίς να έχω δει το Lost. Μόνο από το Fringe έχει "δανειστεί":

- Ξανθιά ντετέκτιβ που έχει και μυαλουδάκι, αλλά της κρύβουν πολλά.
- Ο αυστηρός αρχηγός.
- Ο Doctor που είναι εκτός αστυνομίας, έχει προϊστορία στο μοτίβο της σειράς και γι αυτόν τον μπάζουν μέσα.
- Μυστικό παρακλάδι του FBI
- Ίδια ηχητικά εφέ :shock:
- Ίδιο μοτίβο εντατικοποίησης της αγωνίας.
και πολλά άλλα που αναφέρθηκαν πιο πριν και άλλα που θα φανούν στα επόμενα επεισόδια.

Η μόνη διαφορά είναι ότι δεν προβλέπω να παίξει σεξ μεταξύ της ηρωϊδας και του βοηθού της! :P

Μάλλον θα περιμένω να δω μαζεμένα κάποια επεισόδια, καθώς δεν μου προξένησε εκείνο το ιντριγκάρισμα που είχα στο Fringe να δω άλλο ένα επεισόδιο... και μετά άλλο ένα... και μετά άλλο...

shaq
29 Ιανουαρίου 2012, 16:29
Καταρχάς χαίρομαι πάρα πολύ που με αφορμή το alcatraz ξαναείδα κάποιους φίλους από τα παλιά, μιας και είχα πολύ καιρό να μπω στο φόρουμ.Και από ο,τι βλέπω κάποιοι δεν έχουν καν αλλάξει τα avatars...χαχα :worthy:
Μέτριες εντυπώσεις γενικά.Πολλές ομοιότητες με το lost και μάλιστα με τρόπο πολύ "χτυπητό" στο μάτι...Ακόμη και το μοτίβο του wtf φινάλε σε κάθε επεισόδιο μάλλον κάτι μας θυμίζει...
Τα υπόλοιπα τα έχετε ήδη αναφέρει,δεν θα τα επαναλάβω..
Ψήφισα πολύ καλό μόνο και μόνο γιατί είναι αρχή και ελπίζω στην πιθανότητα βελτίωσης.