PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Spartacus 2x02 - "A Place In This World"

GrigD
4 Φεβρουαρίου 2012, 00:56
14625

Η επίσημη περίληψη από το STARZ είναι η εξής (όσοι δεν θέλετε να ξέρετε τίποτα για το επεισόδιο μην την διαβάσετε):

Υπό την αρχηγεία του Σπάρτακου απελευθερώνονται οι σκλάβοι ενός οίκου...

Διαβάστε τα παρακάτω οπωσδήποτε πριν ποστάρετε:

1. Το παρόν θέμα είναι SPOILER TAG-FREE. Από το πρώτο post η συζήτηση μπορεί να κυλάει ελεύθερα και να ΜΗΝ χρησιμοποιούνται spoiler tags. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΗΓΗΘΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΗREAD ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΥΘΥΝΗ.
2. Δημοσκόπηση θα προστεθεί μετά την προβολή του επεισοδίου.
3. Οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τους υπότιτλους θα διαγράφεται και ο χρήστης θα τιμωρείται. Για περισσότερα, δείτε ΕΔΩ (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=24819).
4. Οποιαδήποτε αναφορά σε torrents ή οποιαδήποτε άλλη μορφή παράνομου download θα διαγράφεται και, αν κριθεί απαραίτητο, ο χρήστης θα τιμωρείται.
5. Προσέξτε τις εκφράσεις σας και πάντα να ποστάρετε με σεβασμό στα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε με τις απόψεις τους ή όχι. Τέτοια φαινόμενα θα τιμωρούνται αυστηρά. Επίσης απαγορεύεται αυστηρά το chatting και το spamming στο thread. Πείτε την άποψή σας ελεύθερα και κόσμια, αλλά μην επαναλαμβάνεστε και αφήστε και τα υπόλοιπα μέλη να απαντήσουν, χωρίς να μονοπωλείτε το θέμα με τα δικά σας posts. Τέτοια posts θα διαγράφονται ΧΩΡΙΣ προειδοποίηση.
6. Η συζήτηση θα αφορά το επεισόδιο αυτό και όχι τα επόμενα.
7. Οποιοδήποτε ποστ πριν την προβολή του επεισοδίου, θα διαγραφεί!
8. Δεν επιτρέπεται να δίνετε link υποτίτλων, σε οποιαδήποτε γλώσσα κι αν είναι αυτοί.
9. Τέλος, να κάνετε report οποιοδήποτε ποστ αντιτίθεται στους κανόνες του site αλλά και στους παραπάνω, και θα διορθωθεί μόλις είναι εφικτό.

T.GhosT
5 Φεβρουαρίου 2012, 11:50
Το επισοδειο υπεροχο.. once again! O κριξος πρεπει να τσεκαρει το λεξιλογιο του.. η φραση "we should have words " εχει παρει αλλη διασταση!!!:lol: :lol: Toν σαπισε τον dominant!
O new spastacus παλευει ο καημενος να προσαρμοστει! Του λειπει η αγριαδα! Αυτο βεβαια που με χαλαει περισσοτερο ειναι που φαινεται να εχει ξεχασει την γυναικα του! Στο 1ο κυκλο ο Spartacus οτι εκανε το εκανε για εκεινη.. και τωρα φαινεται να την εχει ξεχασει για τα καλα! Kαι αυτο φαινεται και ειδικα με την σχεση του με την Mira! Αν και κανουν ωραιο ζευγαρι ο καινουριος με αυτην.. με δυσκολευει ακομα να τον προσαρμοσω στα παλια δεδομενα!

Η καινουρια εξελιξη με την Λουκριτια και τον Ασουρ.. θελω να πω it was about time!! :grin: Toν Οινομαο λυπαμαι τον κακομοιρη.. ποιος ξερει τι τον περιμενει!! :(

blackys88b
5 Φεβρουαρίου 2012, 16:16
Πολυ καλο επεισοδιο, μου αρεσαν τα flashback με τον Οινομαο, εμφανιστηκε ο Ασουρ, η Λουκρητια την ωρα της θυσιας ηταν θεα..!!! τρελη, αλλα θεα..!! :) λογικα τωρα τον Οινομαο θα τον χρησημοποιησουν εναντια στους επαναστατες...εγω περιμενω την εμφανισης του Gannicus..!!! :)

edora
5 Φεβρουαρίου 2012, 18:27
Αυτο βεβαια που με χαλαει περισσοτερο ειναι που φαινεται να εχει ξεχασει την γυναικα του! Στο 1ο κυκλο ο Spartacus οτι εκανε το εκανε για εκεινη.. και τωρα φαινεται να την εχει ξεχασει για τα καλα! Kαι αυτο φαινεται και ειδικα με την σχεση του με την Mira! Αν και κανουν ωραιο ζευγαρι ο καινουριος με αυτην.. με δυσκολευει ακομα να τον προσαρμοσω στα παλια δεδομενα!

Η καινουρια εξελιξη με την Λουκριτια και τον Ασουρ.. θελω να πω it was about time!! :grin: Toν Οινομαο λυπαμαι τον κακομοιρη.. ποιος ξερει τι τον περιμενει!! :(

Δεν την έχει ξεχάσει. Την ανέφερε στο προηγούμενο επεισόδιο. Ουσιαστικά για αυτό πήγε να τα τινάξει όλα στην αγορά με τον Glaber. Τον θεωρεί υπεύθυνο για το θάνατό της και θέλει να του το ξεπληρώσει.
Όσο για την Mira, δεν είναι καλόγερος ο άνθρωπος, αλλά έδειξε στο προηγούμενο ότι άνετα την παρατάει (και όλους τους υπόλοιπους) για να εκδικηθεί την Sura. Νομίζω πως για αυτό βοηθάει και τόσο πολύ τον Κρίξους. Επειδή αυτός έχασε τη γυναίκα του, δεν θέλει να δει τον Κρίξους να περνάει τα ίδια.

Καλό επεισόδιο, δυνατό, αν και είχα μυριστεί αυτό με τον Ashur από το προηγούμενο επεισόδιο, οπότε χάλασε η έκπληξη.

Για την Λουκρητία τι να πω; Ότι και να πω λίγα θα είναι. Να δεις που η άτιμη θα τα θυμάται όλα και θα το παίζει τρελή.

H Lawless στη σκηνή της θυσίας πολύ καλή, με την τρέλα στο μάτι. Μου θύμισε 'Adeventures in the Sin Trade'. Αν ήταν και ελάφι αντί για κατσίκα....

T.GhosT
5 Φεβρουαρίου 2012, 20:21
Δεν την έχει ξεχάσει. Την ανέφερε στο προηγούμενο επεισόδιο. Ουσιαστικά για αυτό πήγε να τα τινάξει όλα στην αγορά με τον Glaber. Τον θεωρεί υπεύθυνο για το θάνατό της και θέλει να του το ξεπληρώσει.
Όσο για την Mira, δεν είναι καλόγερος ο άνθρωπος, αλλά έδειξε στο προηγούμενο ότι άνετα την παρατάει (και όλους τους υπόλοιπους) για να εκδικηθεί την Sura. Νομίζω πως για αυτό βοηθάει και τόσο πολύ τον Κρίξους. Επειδή αυτός έχασε τη γυναίκα του, δεν θέλει να δει τον Κρίξους να περνάει τα ίδια.
Δεν διαφωνω μαζι σου! :) Ο χαρακτηρας "Spartacus" εννοειται πως τα κανει ολα αυτα οπως λες και εσυ για την Sura! Απλα ο ηθοποιος που κανει τωρα τον Spartacus δεν με πειθει ως προς αυτο! Ισως να ειναι επειδη ειχα συνηθισει τον
Andy Whitfield, με ολα αυτα τα οραματα που ειχε με την θύμηση της Sura.. ενω με τον Liam McIntyre δεν μας εχουν δειξει κατι αντιστοιχo! Εφοσον μιλαμε για τον ιδιο χαρακτηρα θεωρω οτι θα επρεπε να υπαρχει μια αναλογια! dunno..:???:

xecubotos
5 Φεβρουαρίου 2012, 21:29
Kλασσικό Spartacus!

Τα είχε όλα εκτός από το Τσαγανό δυστηχώς του Spartacus.... βλέπω κρίξους , Οινομαίο και γουστάρω περισσότερο! Ισως θα έπρεπε να είχε γίνει καλύτερη επιλογή στο στυλ του νεου ηθοποιού με βάση το βλέμμα κι όχι την εξωτερική εμφάνιση!

kKKK
6 Φεβρουαρίου 2012, 23:05
Ωραίο το επεισόδιο. Είχε μπόλικη δράση και μπόλικο αίμα. Η Λουκρητία ως ιέρεια ήταν όλα τα λεφτά. Η σεζόν είναι ακόμη στην αρχή οπότε έχει ακόμη πράγματα να δώσει.

nikos-kom
6 Φεβρουαρίου 2012, 23:42
χτες ανακαλυψα την σειρα , και ειναι αρκετα καλη.Ξενερωσα με την αλλαγη του ηθοποιου αλλα καπως αρχιζω και τον συνηθιζω και τον καινουριο.Τα του επεισοδιου , στα επιπεδα που μας εχει συνηθησει κινηθηκε και αυτο ,μπολικη δραση ο doctore Kick ass πολυ τον παω ωραια τα flashbacks και μ αρεσε και η τρελη η lucricia.Αντε παλι στην αναμονη τωρα.

GrigD
7 Φεβρουαρίου 2012, 00:23
Ναι μωρή Ζήνα, δώσε ίντριγκα στο λαό!!!

καλύτερο από την πρεμιέρα, μου άρεσαν οι προβληματισμοί των σκλάβων που ψάχνουν τον ορισμό της ελευθερίας...

ο νέος Σπάρτακος ακόμα βρίσκεται στη φάση που μιμείται τον Άντυ, σιγά σιγά πιστεύω θα κάνει τον δικό του Σπάρτακο...

smallville
7 Φεβρουαρίου 2012, 17:06
Πολύ καλό το επεισόδιο. Μου άρεσε πολύ η Λουκρητία με το και καλά σαλεμένο ύφος της, όπως και τα flash backs του Οινόμαου.

EmpressKaileena
7 Φεβρουαρίου 2012, 20:01
Πολυ καλο. Καλα για την Λουκρητια δεν εχω να πω τιποτα....
Οσο για τον νεο, μονο γελια μου προκαλει πλεον και ειχα πει να περιμενω να δω πως θα εξελιχθει... Μου θυμιζει τους συνηθισμενους φλωρους ''ηρωες'' που βλεπουμε σε καθε ταινια ή σειρα χωρις να εχει το ''κατι'' που να σε καθηλωνει...
Σαν τον φλωρο Ριτσαρντ του Legend of the Seeker ειναι, να πω την κακια μου... (αυτος μου ηρθε στο μυαλο τωρα επειδη κανω επαναληψη της σειρας. :grin: )
Προσπαθει πολυ ρε πουλακι μου να κανει τον αγριο και του βγαινει αστεια. Δεν προκειται να παρει αυτο που ειχε ο Αντι, ειμαι σιγουρη πλεον.
Και επισης δεν θελω να κανει αλλον Σπαρτακο, ο Σπαρτακος ειναι ενας και μονο ο Αντι τον καταφερε.
Φανταστειτε δλδ να εμπαινε αλλη στον ρολο της Ζηνας. Θα την εκανε οπως η Λουσι? Πολυ αμφιβαλλω.

Κριξος, Λουκρητια και Οινομαος αξιζουν πλεον να τους παρακολουθεις με τις ωρες. Αντε κι ο δολιος ο Ασουρ, μας ελειψε ο ατιμος.

Επισης, γινεται να δωσετε στην Σεπια πιο πολυ screentime?:oops:
Βαλτε την στην θεση της Ηλιθιας.
Ktnxbai.