PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Alcatraz 1x06 - Paxton Petty

GTVSBot
14 Φεβρουαρίου 2012, 04:00
Σειρά : Alcatraz
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 6
Τίτλος : Paxton Petty

Κανάλι : FOX
Πρώτη Προβολή : 13/02/2012

Περίληψη :

Όταν ο καταδικασμένος βομβιστής Paxton Petty επανεμφανίζεται βάζοντας βόμβες σε περιοχές του San Francisco η ομάδα καταφεύγει σε μεθόδους του παρελθόντος για να τον βρει.

goggits
14 Φεβρουαρίου 2012, 23:41
Αλλο ένα αρκετά καλό επεισόδιο και η ιστορία με τις βόμβες είχε αρκετό ενδιαφέρον...
Μας έδειξε το δέσιμο που έχει ο Χαουζερ με την γιατρο και γιατί ανυσηχεί τόσο πολύ για αυτήν...
Καμιά άλλη συγκλονιστική εξέλιξη πάντως δεν είχε το επεισόδιο και περιμένω κάποια στιγμή να μάθουμε περισσότερα πράγματα.

xecubotos
15 Φεβρουαρίου 2012, 00:21
Εμένα μου άρεσε αρκετά το επεισόδιο! Βεβαια πολλά ερωτηματικά και πολλές αντιφάσεις! Βλέπω να μας σκάνε οι παραγωγοί! Με το τσιγκέλι τα βγάζουνε!χαχα

Εχουμε και λέμε!
Οι τύποι όπως λένε κοιμηθήκανε......... και ξυπνήσανε μετά από 50 χρόνια!
Σιγουρα κάτι τους κάνανε με το αίμα!Μουμιοποιηση ίσως? (Λίγο περίεργο χρονοτάξιδο με αίμα! Ουτε ο Γουωλτερ δεν τα κάνει αυτά?!)
Το περίεργο είναι ότι ο τύπος όντως έδειχνε ξαφνιασμένος αλλά δεν δικαιολογεί ότι έρχονται με σκοπό! Αυτό δεν δικαιολογεί την απορία του τύπου! Δηλαδή ξύπνησε μετά από 50 χρόνια και είπε ας βάλω 3-4 νάρκες να περάσω την ημέρα μου?
φασκουν και αντιφάσκουν τυχαία? ή ακόμα μια πατάτα του JJ που δεν θα την απαντήσει ποτέ?
Αν κατάλαβα από την ψυχολόγο δεν ξέρουμε τι έπαθε αλλά κάτι μου λέει ότι μπορεί να μην γερνάει εξωτερικά αλλά εσωτερικά μάλλον το σώμα γηράσκει!
Η λέξη fix it στο τέλος μου θύμισε φρανκεσταιν που στην αρχή είχε αποτύχει να έχει διάρκεια η ζωή του και ξαναπροσπάθησε μέχρι ο επιστήμονας να του ξαναδώσει ζωή!

Η Ψυχολόγος γιατί δεν εμφανίζεται στα έγγραφα του Αλκατράζ? Ο χιουγκο ήταν πολύ βέβαιος για τα αρχεία του!

kKKK
15 Φεβρουαρίου 2012, 02:58
Άλλο ένα επεισόδιο μετριο-καλό με ψίχουλα αποκαλύψεων. Οκ είχε δράση, μάθαμε για τη σχέση του Χάουζερ και της γιατρού αλλά σε επίπεδο μυθολογίας το μόνο που μάθαμε είναι ότι το αίμα του παππού της ξανθιάς είναι σημαντικό. Άρα το ό,τι σημαντικό υπάρχει το έχει και η ξανθούλα. Κλασσική συνταγή jj.

Αυτό που δεν μου άρεσε είναι κάποιες σκηνές που είναι λες και απευθύνονται σε καθυστερημένους. Πχ στην σκηνή που η ξανθούλα τηλεφώνησε στον Χάουζερ και ακούστηκε να χτυπάει το κινητό μέσα απο την τσάντα του βομβιστή, έπρεπε να μας δείξουν και το πλάνο με τα δύο κινητά το ένα δίπλα στ' άλλο;

Η πιο ωραία σκηνή ήταν το καμάκι του "Χιούγκο" στην τύπισσα με την μπλούζα Sandman. Κι επίσης μου άρεσε που ξίνισε ο Χιούγκο με τη σχέση του μαύρου και της ξανθούλας. Αν δεν θέλουν να μας πουλήσουν υπόθεση ας μας πουλήσουν σαπούνι βρε αδερφέ.

Vampironi
15 Φεβρουαρίου 2012, 03:12
Μέτριο επεισόδιο. Νομίζω το πρώτο επεισόδιο που βαρέθηκα πραγματικά.
Οκ ο Χάουζερ ενδιαφέρεται για τη γιατρο.. καμια σημαντική εξέλιξη στη βασική ιστορία και δεν είχε αγωνία η υπόθεση της εβδομάδας.

gio25
15 Φεβρουαρίου 2012, 11:50
Τιποτα το ιδιαιτερο,απλα καλο,γιατι οπως λεει και ο xecubotos μας εχουν λιωσει στις αντιφασεις.
Οτι ο παππους και η εγγονη ειναι σημαντικοι δεν κανει μεγαλη εντυπωση,trademark twist του JJ ειναι.Αλλα γιατι το αιμα?

:lol:για την "πεφτουλια" Hugo

john77
15 Φεβρουαρίου 2012, 12:34
Εμενα μου αρεσε αν και η αληθεια ειναι οτι ηταν λιγο βαρετο..Μετριο λοιπον

tasoskratos
15 Φεβρουαρίου 2012, 23:50
Για να ειμαι απόλυτα ειλικρινής:cool: εκανα και μια επανάληψη το 1ο επεισόδιο, μετά την κουβεντούλα που ειχα με ενα φίλο στο σχολιασμό του προηγούμενου.
Ο Χαουζερ λοιπόν εμφανίζεται, τότε, στην σκηνή του εγκλήματος χωρίς να δειξει κάποια ταυτότητα. Υποθέτουμε λοιπόν, όπως ειπε και ο ιδιος κάποια στιγμή, ότι είναι κυβερνητικός. Πάει αυτό.
΄΄Σήμερα΄΄ μάθαμε ότι τραβούσε και μια καψούρα με την γιατρό.
Η αντίφαση που αναφέρει ο xecubotos είναι ότι, όπως λέει ο Χαουζερ, το ψάχνει μεν δεν ξέρει τι έγινε κλπ κλπ, έχει μαζί του όμως τον ΄΄τρρελογιατρό΄΄ από τότε και την μελαχρινή γιατρογκόμενα.
Δηλαδή ούτε αυτοί ξέρουν που έκαναν ότι έκαναν τότε? Εδώ κάτι βρωμάει.
Ας υποθέσουμε ότι δεν ξέρει ποιός τους στέλνει ΄΄πίσω΄΄.
(αρχίζουμε τις θεωρίες και καιρό είχαμε να το κάνουμε):D
Πριν ξεκινήσω, έχει κολλήσει το μυαλό μου στις ατάκες που λεει ο Χαουζερ στο ξεκίνημα του κάθε επεισοδίου.
Βάση μετάφρασης...<<μόνο που αυτό δεν συνέβη, ούτε κατά διάνοια>>.
Δεν σας φαίνεται λίγο περίεργο?
Θα μπορούσε να λέει...<<μόνο που κάτι τέτοιο δεν σενέβη ποτέ, ή, μόνο που κάτι τέτοιο δεν είναι αλήθεια>> Τέλος πάντων.
Αρα έχουμε,
Μια ρέπλικα του Αλκατραζ που έχει φτιάξει ο Χαουζερ και εκεί πάει τους κατάδικους, εκεί είναι και ο γιατρός του Αλκατραζ και τώρα και η μελαχρινή γιατρέσσα.

Μια μυστική πόρτα που ανοίγει με 3 κλειδιά και ειδαμε το διευθυντή να βάζει μέσα έναν κατάδικο, ενώ μέχρι στιγμής ο Χαουζερ έχει τα 2 κλειδιά.

Εναν παππού που ΄΄γύρισε΄΄? είχε δραπευτεύσει από τότε?, με την βοήθεια μήπως της μελαχροινής? (δεν ξέρουμε ακόμη) με, ας πούμε, σημαντικό αίμα και τρυγυρνά ελεύθερος εν έτη 2012

Ολα αυτά μέσα σε 6 επεισόδια. Ε καλά ειναι, μην παραπονιέστε!:D

edit: Στο νοσοκομείο η γιατρός λέει στο Χαουζερ ότι ΄΄η δικιά σου δεν...την βγάζει΄΄. Οπότε, τι κουβέντα ήταν αυτή που πέταξε στην τελευταία σκηνή στο τρελογιατρό <<ξέρεις τις συνήθειες της ΦΤΙΑΞ'ΤΗΝ>>
να εννοούσε απλά <<κάντην καλά>>?
Τέλος, ξέρουμε τι έχει απογίνει ο διευθυντής? γιατί δεν θυμάμαο εάν ειπώθηκε ότι πέθανε κάποια στιγμή.

xecubotos
16 Φεβρουαρίου 2012, 00:16
Ολα αυτά μέσα σε 6 επεισόδια. Ε καλά ειναι, μην παραπονιέστε!:D

Κι εγώ αυτό εννούσα όταν έγραψα με το τσιγγέλι! Κατι μας έχουν δώσει για τροφή τα οποία είναι άξια συζήτησης!

Κλασσικά περιμένουν πως θα πάει γιατι αν πουνε ότι παιδιά αυτό έγινε και έτσι έρχονται τότε όχι για δευτερη σεζόν δεν θα πάνε ούτε το Πάσχα δεν θα φτάσουνε!

Στην τελική sci-fi σειρά είναι....... έχει χρονοτάξιδα, επιστήμονες, πειράματα, μυστήριο ποτισμένα σε καλή παραγωγή! Ε καλά είναι όντως!:yes:

Ο/η xecubotos έγραψε μετά από 2 λεπτό(ά) και 56 δευτερόλεπτο(α)...

<<ξέρεις τις συνήθειες της ΦΤΙΑΞ'ΤΗΝ>>
να εννοούσε απλά <<κάντην καλά>>?
Τέλος, ξέρουμε τι έχει απογίνει ο διευθυντής? γιατί δεν θυμάμαο εάν ειπώθηκε ότι πέθανε κάποια στιγμή.

Αν και δεν είμαι DR house addicted νομίζω ότι το fix it πρέπει να παίζει σαν ιατρικός όρος.

Για τον διευθυντή δεν έχουν πει κάτι και το περιμένω σε επεισόδιο αποκαλύψεων....

tasoskratos
16 Φεβρουαρίου 2012, 08:32
Αν και δεν είμαι DR house addicted νομίζω ότι το fix it πρέπει να παίζει σαν ιατρικός όρος.

Κοίτα, άμα ήταν καμιά πλαστική κούκλα και του έσκασε στο φούσκωμα, οκ το Fix It δεκτό, αλλά για μία ετοιμοθάνατη?:D
Κάτι του στυλ Do It The best νομίζω...

Ε ρε πλάκες, αρχίσαμε να το ψιρίζουμε το θέμα:p

great
16 Φεβρουαρίου 2012, 11:32
Ο διάλογος τους με χάλασε. Δηλαδή μέχρι στιγμής υποπτευόμασταν ότι κάποιος τους φέρνει πίσω και τους καθοδηγεί να κάνουν κακά πράγματα και τώρα μας λέει ότι ξαφνικά ξύπνησε σε ένα νεκροταφείο μέσα και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκε ήταν να πάει να βάλει νάρκες πάλι ??? άσε δε που για μια ακόμη φορά ήξεραν τι είναι τα κινητά τηλέφωνα με το καλημέρα !!

Τεράστιο λάθος και με την νάρκη. αφού πάτησε την σκανδάλη με το μαχαίρι ώστε να φύγει το πόδι του μπορούσαν άνετα να βάλουν κάτι βαρύ εκεί κάνα τούβλο αντί για το μαχαίρι και να κάνουν μετά ελεγχόμενη έκρηξη. Πολύ παιδικό το επεισόδιο.

smallville
16 Φεβρουαρίου 2012, 16:56
Μέτριο επεισόδιο. Αρκετά σεναριακά λάθη.

kKKK
16 Φεβρουαρίου 2012, 17:08
Ο διάλογος τους με χάλασε. Δηλαδή μέχρι στιγμής υποπτευόμασταν ότι κάποιος τους φέρνει πίσω και τους καθοδηγεί να κάνουν κακά πράγματα και τώρα μας λέει ότι ξαφνικά ξύπνησε σε ένα νεκροταφείο μέσα και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκε ήταν να πάει να βάλει νάρκες πάλι ??? άσε δε που για μια ακόμη φορά ήξεραν τι είναι τα κινητά τηλέφωνα με το καλημέρα !!

Βασικά έτσι πως το καταλαβαίνω εγώ, αυτός που τους άρπαξε τους έκανε πλύση εγκεφάλου και χρησιμοποίησε τα "ταλέντα" τους ή το ιστορικό τους για δικούς του σκοπούς.
Δηλαδή, πρώτα εξαφανίστηκαν, μετά πήγαν σε ένα μέρος X στο οποίο έγινε η πλύση εγκεφάλου/εκπαίδευση και μετά απο εκεί τηλεμεταφέρθηκαν στο σήμερα χωρίς να θυμούνται το μεσαίο στάδιο αλλά με τον εγκέφαλο τους προγραμματισμένο.
Και στο πρώτο επεισόδιο ο "κακός" αν θυμάσαι, μέσα στο Αλκατράζ ξύπνησε αλλά ήταν ήδη προγραμματισμένος.

tasoskratos
16 Φεβρουαρίου 2012, 18:19
αυτός που τους άρπαξε

Ο μόνος ύποπτος αυτή τη στιγμή είναι ο διευθυντής.
1. Δεν ξέρουμε τι απέγινε
2. Ειδαμε έναν να τον χώνει μέσα σε μια πόρτα, που εάν δεν κάνω λάθος, από μέσα έβγαινε και ένα άσπρο ΄΄μμμμμ ψιλογνωστό μου φάνηκε΄΄ φως!

Όλα αυτά εάν θεωρήσουμε ότι ούτε ο παλιοτρελογιατρός ξέρει κάτι, ούτε και η μελαχροινή ετοιμοθάνατη γιατρέσα.
Βέβαια τις λαμογιές τότε μαζί με τον διευθυντή τις έκαναν, αλλά θεωρώ ότι ειναι και πολύ νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα.
Η μόνη περίπτωση να μην ξέρουν τίποτα οι 2 προαναφερθέντες είναι να τους βρήκε ο Χάουζερ και αυτούς πρόσφατα, οπότε έτσι εξηγείται η ατάκα της ξανθούλας ότι ο Χάουζερ περίμενε την επιστροφή των κρατουμένων.

kKKK
16 Φεβρουαρίου 2012, 18:24
^ Eλπίζω ο διευθυντής να εμφανιστεί και στο σήμερα και γενικά να έχει σημαντικό ρόλο στην μυθολογία της σειράς. Γιατί μέχρι στιγμής μόνο αυτός αξίζει απο όλη τη σειρά.

dimoik83
17 Φεβρουαρίου 2012, 20:46
το καμακι που κανει ο Hugo στην γιατρινα απλα το πιο αστειο στιγμιοτυπο του επεισοδιου!!!!!:worthy::worthy::worthy:

darko_wicked
17 Φεβρουαρίου 2012, 21:43
Αν υποθέσουμε οτι ο Χάουζερ τότε ήταν το λιγότερο 20 τώρα κανονικά πρέπει να είναι κοντά στα 70. Τη σύνταξη δεν τη σκέφτηκε ή τον έχουν ημιαπασχόληση?